In Hoch-EIten bloeit het tourisme TERUGKEER VAN LEOPOLD VEROORZAAKT NOG GEEN GEVAARLIJKE REACTIES m 7500 VERKENNERS EN PADVINDERS IN NATIONALE KAMP TE OMMEN VERWACHT Droeve Duitse dame verkoopt ernstig ,,'T GOUD VAN MONNIKENDAM" Wmmm m Muiden wordt Mokum Auto door trein gegrepen Koningin zal op 2 Augustus de opening verrichten In koortsachtig tempo wordt aan de opbouw gewerkt Oppositie heeft op de bevolking nog geen vat Kosten levensonderhoud blijven stijgen m De 10 milliard dollar van Truman GA MET VOLDOENDE GELD OP REIS Socialisten bevreesd voor te weinig steun van de arbeiders Waterleidingbedrijf Noord-Holland Duitse verkenners Een „Ouborg" naar de intern, expositie Geheim beroep op Acheson? Geslaagde proefneming met Amerikaanse raket I Divisie Philippijnse verkenners aangeboden DINSDAG 25 JULI 1950 PAGINA 5 k Ernstige waarschuwing Twee personen gewond te Pittsburgh Vredesactie van Nehru Publicatie van de laatst ontdekte bijbelteksten .y De hulp aan Z.-Korea De deelname van Siamese strijd krachten Bovendien nog 30 millioen dollar voor nood doeleind en Splitsing in de Partai Nasional Indonesia (Van een speciale verslaggever) Ergens in Hoch-Elten heeft men op een grote open vlakte e>en riant parkeerterrein aangelegd; daar ro den iedere dag autobussen af en aan. Autobussen uit ter Apel,, uit Amsterdam, uit Sliedreeht en uit Breda. Hele rissen luxe-auto's worden er keurig op een rijtje opgesteld door een heer met een snor, die op de voor ruit van iedere wagen een nummertje prikt en die bjj het afscheid zijn hand ophoudt om het kwartje te ont vangen. Dat geldstuk is „für die Gemeinde", zegt hjj er steeds met een verontschuldigende glimlach bij. Als de reizigers uit hun vervoermiddelen stappen köken zij een ogenblik nieuwsgierig in het rond en men ziet ze het den ken: „Zo, is dit nu het veroverde gebied". In Hoch-Elten bloeit de touristen-industri© op ongekende wijze. Nu doet men er, Nederlanders en ge corrigeerde Duitsers tezamen, erg zijn best de gasten iets te bieden. Dat moet gezegd worden. Op de „Vrijheid" een hobbelig paadje, waar het op een zonni ge dag nat zo druk is als in de Kalver- straat kan een mens voor een dub beltje door een verrekijker-op-een-stan daard een blik werpen in het buiten land. En méér dan dat: een in de nabij heid opgesteld bord belooft in rode let ters een „schitterend vergezicht op de nieuwe grens". En de dame die deze vérstrekkende expositie organiseert, roept af en toe stimulerend in het rond, dat de dames en heaen ook „in de straten van Emmerik kunnen kijken". Wat weer een attractie op zich is. Vóór dat u de „Vrijheid" bent afgelo pen, bent u dan zeker minstens een keer gestuit op een koopman, die een onver vaard Hollands eten als paling aan prijst: ,,'t Goud van Monnikendam, da mes en heren!". En ergens staat een droeve Duitse dame in plechtig zwart achter haar stalletje. Zij verkoopt stroef weerprofeetjes en allerlei zoete souve nirs: „Groeten uit Hoog-Elten". Haar Hollands klinkt toch al heel habiel voor zo'n korte tijd „correctie", en de tou- risten uit Appingedam en Winschoten groepen dan ook heel verbroederend samen om haar stalletje. Aan het einde van de „Vrijheid", even naar rechts, ligt de „Drusus"-put. Dat is het touristische pièce-de-résistance van Hoch-Elten. Maar dat monument stamt dan ook maar liefst uit het jaar 12 vóór Chr. Een wat smoezelige dame geeft er toelichtende bijzonderheden bij. en verkoopt illustratieve ansichtkaar ten. De put is 75 meter diep, zegt ze in onberispelijk Duits. Ze pakt een beker tje en gooit wat water in de afgronde lijke diepte; een later hoort men een vaag geklots. Dat duurt „genau sieben Sekunden", legt de dame murmelend uit, „genau sieben Sekunden". En dan moet ze het nog eens doen met dat be kertje. „Eén, twee, drie, vier telt een tourist in folkloristisch Drents costuum. Het klopt precies: genau sieben Sekun den. Hoch-Elten heeft ook een „Kurhaus", een vervaarlijke naam voor een heel onschuldig café-restaurant. Maar men heeft er op het terras een magnifiek uit zicht op het Rijndal en iedere toerist die zichzelf respecteert gaat dan ook van de „Drusus"-put naar dat Kurhaus ofn daar te bekomen van de sight-see ing en om moed en kracht te verzame len teneinde op de terugweg nog even de uit vele verdiepingen bestaande uit kijktoren te kunnen nemen. En ook om er eens rustig te kunnen uitgalmen van „Ik heb u hef, mijn Nederland". Dat lied doet het heel goed in deze omge ving In vergelijking met het van touristi sche bedrijvigheid gonzende Hoch-Elten, ligt Laag-Elten er maar verstorven bij. Het is een in melancholie gedompeld dorp en er hangt de typisch fin-de- siècle-achtige sfeer van een grensplaats- je tussen de huizen. De café's heten er nog „Zum Schwan", „Zur Post" en „lm Schimmel", maar als men de „Gast- zimmer" betreedt, springt direct in het oog, dat ook hier „het bier weer best is"; duidelijk uitwendig teken van de „omwenteling!" Een fletse juffrouw met een wat on tevreden ..minderhedem'-uitdrukking op haar gezicht, tapt ons een glas. Zo, komt De Drususput (heel erg oud) te Hoch-Elten, links verdringen zich touristen om de put „der Herr" uit Amsterdam? Zij was er ook kort geleden. „Eine schóne Stadt", Amsterdam. Maar ze heeft het nog niet gezegd of een morsig man. die aan een tafeltje verderop zijn brood zit te eten, laat zich horen: „Berlin ist viel schoner" Hij neemt nog een fikse hap en bromt er achteraan: „war viel scho ner". De waardin doet alsof ze het niet hoort. Ja, ze was in Amsterdam en ook in Mokum; dat is toch een voorstad van Amsterdam, niet? Wij worden het er over eens dat ze Muiden bedoelt. Och nee, er is niet zoveel veranderd in Elten. Er kwamen altijd al veel ..Hollander", vóór de oorlog ook. Ze ker, de kinderen leren Nederlands op school. Altijd gemakkelijk als je twee talen kent. Een man met een vriendelijk bol-rond gezicht mengt zich in het gesprek: „Wenn man jung ist hat man Ideale", zegt hij, alleen maar om duidelijk uit te laten komen dat hij ze nu niet meer heeft. Uitge breid spreekt hij over de plaatselij ke moeilijkheden met de oorlogsscha de-vergoeding. Laatst is er nog een deputatie uit het dorp naar mi nister Arnold ge weest. Wij laten ons verleiden hem te vragen hoe het hem bevalt als „Hollander". „Wat zou u er van zeagen als ze u Duitser maak ten?" vraagt hij. „Nou," antwoord den wij, „het is* heel gezellig in Elten en je hebt er enorm mooie ver gezichten en zo, maar om nu maar zonder meer Duit ser te worden, en fin, u begrijpt." Wij drinken ons bier op en verdwij nen „Auf Wieder- sehen!" Hoewel neermalen daartegen gewaar schuwd is, komt het nog regelmatig voor, dat studenten of andere jongeren naar het buitenland reizen, zonder over vol doende geld te beschikken en daardoor onderweg in moeilijkheden geraken. De wel eens geuite mening, dat de deviezen- beperkingen de oorzaak der moeilijk heden zouden zijn, is bepaald onjuist, zo deelt het ministerie van Buitenlandse Zaken mede. Volgens de geldende rege ling kan men voor de meeste landen voor vacantiereizen tot een maximum van f 400 aan deviezen verkrijgen en aan dit bedrag heeft men in het algemeen voldoende. Bovendien kan men de reis kosten hier te lande in Nederlands geld betalen. Velen zijn van mening, dat men onder weg wel wat zal kunnen verdienen, doch men vergeet, dat dit in de meeste landen onmogelijk is, daar men over een werkvergunning moet beschikken, die men uiteraard niet gemakkelijk aan doorreizende vacantiegangers zal verle nen. Anderen vertrouwen er op, dat in geval van nood de Nederlandse consula ten wel zulen helpen, hetgeen echter be slist onjuist is. De consulaire ambtenaren kunnen wel in nood of moeilijkheden verkerende Nederlanders helpen, doch alléén diegenen, die buiten hun schuld in moeilijkheden geraakt zijn. Wanneer Nederlanders in het buiten land wegens „landloperij" of anderszins gearresteerd worden, en uiteindelijk als ongewenste vreemdelingen over de grens gezet worden, hebben zij dit geheel en al aan zichzelf te wijten. Zondagmiddag om tien minuten over één werd op de onbewaakte overweg aan de Hilsestraat onder de gemeente Wouw een vrachtauto uit Delft, die de overweg bijna gepasseerd was gegre pen door de van de richting Roosendaal komende trein. De beide inzittenden werden vrij ernstig gewond uit de brok stukken van de vernielde auto tevoor schijn gehaald en naar het ziekenhuis te Roosendaal overgebracht. Het zijn C. M. R. uit Den Haag die de wagen be stuurde en de expediteur Th. J. K. uit Delft, eigenaar van de auto. die naast de bestuurder zat. De trein had door dit ongeval ongeveer drie kwartier ver traging. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen Tot op dit ogenblik heeft de terugkeer van koning Leopold in zijn land nog geen gevaarlijke reacties veroorzaakt. Daarentegen houdt de belangstelling voor het koninklijk paleis te Laeken steeds aan en blijven bloemen en tele grammen in ontzaglijke hoeveelheden toestromen. De vorst ontving vandaag enkele leden van de regering, doch waar het juist de staatsministers Carton de Wiart en Van Zeeland waren, is het niet onmogelijk, dat het hier alleen raadplegingen in verband met de algemene politieke toestand betreft. 4 Het goud van Monnikendam, dat kan je ook kopen in Elten. (Van onze redacteur) gedemonstreerd. Want Ommen is voor de verkenner: Ter viering van het 40-jarig bestaan van de Padvin dersbeweging in Nederland zal van 1 tot en met 10 Augustus in Ommen een Nationaal Padvinderskamp gehouden worden. Tenminste 7000 Nederlandse en 500 buitenlandse padvinders en verkenners zullen hieraan deelnemen. Driehonderd verkennerstroepen zullen langs de Vecht in het Oude Salland hun zomerkampen opslaan en op 2 Augustus zal dit Nationale Kamp, het eerste en grootste in de historie van de Nederlandse Padvindersbe weging, door Hare Majesteit Koningin Juliana geopend worden. Op het marktplein van Ommen zullen de 7500 deelnemers voor de vorstin defileren, waarmede tevens de verbondenheid tussen Ommen en de jeugdbeweging wordt gedemonstreerd. Want Ommen is voor de verkenners van ons land een begrip geworden. Daar ligt het prachtige buitencentrum van de N. P. V. en de padvindersboerderij „Ada's hoeve". De winkeliers van de stad Ommen zien zich voor de zware taak gesteld dit Nationale Kamp dagelijks te fou- rageren. In de eerste weken van Augustus, het hoogtepunt van het vacantieseizoen, wordt Ommen toch reeds elk jaar overstroomd door minstens 8000 toeristen, zodat het stadje dit jaar zijn 11.000 inwoners met 15.000 vermeer derd ziet. In allerijl hebben de Ommense winkeliers gro te voorraden aangelegd en hebben zij de hulp ingeroepen van hun collega's uit de naburige dorpen, die met perso neel en vervoermiddelen ter besichikking staan. De gestutte toren van Elten, daarvoor kun je je laten fotograferen. Volgens het jaarverslag over 1949 van het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland werd in dit jaar in to taal aan water afgeleverd 23.625.124 m3 tegen 22.906.713 m3 in 1948. Zelf gewon nen werd ruim 19.5 mill. m3 terwijl van andere bedrijven werd ingekocht ruim 4 thill. m3. Aan verbruikers werd in 1949 in to taal afgeleverd 22.8 mill. m3 tegen 22.2 mill. m3 in 1948. Hierbij moet echter in aanmerking worden genomen dat het leveringsgebied is uitgebreid met Naar- den en Weesp. In het algemeen is der halve weliswaar het waterverbruik min der geworden dan in voorafgaande ja- r.en, maar niettemin blijft de beteuge- J?ng van waterverspilling de volle aan dacht eisen. Door de laatste tariefsverhoging met ?5 Pet. steeg de opbrengst over 1949 van het afgeleverde water aanmerkelijk. In totaal werd in 1949 ontvangen f 4.233.306 legen f 3.173.833 in 1948. In koortsachtig tempo wordt er door een grote groep voortrekkers momen teel gewerkt om alles voor de ontvangst der 7500 jongens in gereedheid ,te bren gen. Op het marktplein, de „Brink", het centrale punt van het kamp, worden 28 grote legertenten opgezet, waarin een tentoonstelling wordt ondergebracht. Vele grote bedrijven en organisaties zul len deze expeditie vullen. De B.P.M. lAat zien hoe olie gewonnen wordt. De E.C.A. vraagt de aandacht voor de sa menwerking der West-Europese jeugd. Ford, K.L.M., Philips, Luchtstrijdkrach ten, Unilever en Gevaert komen met vele technische snufjes. Deze tentoon stelling is opgezet om de deelnemende jongens verschillende technische moge lijkheden te laten zien die van belang kunnen zijn voor hun beroepskeuze en latere leven. Daarnaast zullen de pad vinders zelf het een en ander expo seren. Een Indianenkamp wordt in oor spronkelijke stijl opgebouwd. Er komt een pottenbakkerij en een tent waar maskers gemaakt worden en wat al niet meer. Ben postkantoor en restaurant completeren deze marktplaats. In Ada's hoeve is met toestemming van de P.T.T. een telefooncentrale - gevestigd,, die geheel door de pad vinders zelf is vervaardigd. Van hier uit kan contact worden onderhouden met het. verst verwijderde kamp en met de Duitenwereld. De verbinding tussen de kampen onderling'zal door een radiodienst worden onderhouden. Eveneens met toestemming van de P.T.T. hebben de voortrekkers een zelfgebouwde ultra-kortegolfzender opgesteld. Met „walkie-talkies" staan alle kampen met deze centrale radio- post in verbinding. Deze verbindingen kunnen weer doorverbonden worden met de telefooncentrales, zodat men een communicatiestelsel in dit kamp kan vinden, als vrijwel nergens an ders. Het Rode Kruis richt momenteel een hospitaal in met 30 bedden. Drie kamp artsen, verpleegsters en verplegers, al len afkomstig uit de jeugdbeweging, staan dag en nacht ter beschikking. Er is een openluchttheater aangelegd, waar alle deelnemers tegelijk een zit plaats kunnen vinden en waar de kamp vuren zullen worden gehouden. Ter verzorging hiervan is een speciale cul turele staf aangesteld, die een kamp- vuurspel heeft geschreven met de scho ne-titel: „Vreemde ajuinen in Ommens tuinen". Het probleem van de water voorziening wordt opgelost door het slaan van tachtig tot honderd pompen op verschillende plaatsen van het uit gestrekte terróin. Alle diensten in dit Nationale Kamp zullen door mensen uit de jeugdbewe ging zelf worden verricht. Men vindt er mannen van allerlei slag onder. Onster felijke knutselaars zijn er onder, die de telefoon en radiocentrale inrichtten. Bovendien hebben zij een grote kaart gemaakt waarop elkeen precies kan zien waar een bepaalde groep zijn ten ten heeft opgeslagen. Elke groep krijgt een nummer en als men dat nummer dan maar op een soort telefoontoestel draait, gaat er een lampje branden op de kaart en daar bevindt zich de troep die men zoekt. Een jonge kunstenaar zit met veel vlijt aan een totempaal van twintig meter hoogte en bijna een hal ve meter doorsnede te hakken. Hij snijdt daar prachtige primitieve figu ren in. Een aalmoezenier in een vuile overall helpt mede de enorme tenten op de Brink te zetten. Men vindt er tim- Het Nationale Kamp van de ne- derlandse Padvindersbeweging en de Katholieke Verkenners zal voor de eerste maal sedert de oorlog door padvinders uit Duitsland worden bezocht. De Duitse jeugdbeweging is nog wel niet officieel internationaal erkend, maar de Nederlandse ver kenners zijn van oordeel dat zij hun Duitse broeder niet langer moeten uitsluiten. De verkennersbeweging in Duitsland is nog maar zeer klein daar er nog steeds een hevige anti pathie in Duitsland bestaat tegen elke vorm van geüniformeerde jeugdbeweging. Voorts zullen er Schotten, Ieren, Engelsen, Noren, Denen, Luxem burgers, Belgen en Fransen dit Na tionale Kamp bezoeken, tezamen 500 in getal. De Schotten brengen zelfs een complete doedelzakband mee. Op politek plan is de toestand als volgt samen te vatten. De koning wil effectief regeren en denkt er momen teel dus niet aan zijn macht te delege ren. Het feit, dat de beide prinsen hem Zondag samen in een plechtigheid ver tegenwoordigden, is 'n symptoom daar voor. Veel reden voor een machtsover dracht is er trouwens niet daar de op positie duidelijk heeft bewezen dat zij toch alleen maar haar eigen standpunt openlijk of bedekt wil laten zegevieren. Haar kwade trouw is ook naar aanlei ding van de gebeurtenissen der laatste dagen evident. Het misverstand rond de Kroonraad wordt dankbaar uitgebuit, terwijl de verschillende koninklijke boodschappen met alleronwelwillendst commentaar worden omgeven. Zij die het hardst om verzoening hebben ge schreeuwd en 's lands eenheid in ge vaar hebben verklaard, bekommeren zich blijkbaar allerminst om hun eigen bijdrage in dit opzicht. In deze omstandigheden mag men verwachten dat men de koning via elk gebaar van zijn regering zal po gen te treffen. Terwijl men vroeger echter zonder veel gevaar voor een tegenbewijs kon insinueren dat de vorst bezield was met allerhande re- actionnaire. fascistische, a-sociale en ongrondwettelijke bedoelingen, zal het volk weldra beseffen, dat de werke lijkheid anders is. Het zal de socialis tische pers dan ook veel kwaadwillig heid kosten om haar lasterspel door te spelen. Doch dat is haar wel toe vertrouwd. Veel zal afhangen van de weerstand, die de oppositie in werkelijkheid tot stand zal weten te brengen. Het zijn niet het dertigtal herrieschoppers dat gisteravond weer klaar stond om te Brussel kabaal uit te lokken. Doch in welke mate zal bijv. een oproep tot al gemene staking worden gevolgd? De christelijke syndicaten groeperen 50 pet. Wederom vertonen de indexcijfers voor het gezinsverbruik over Juni 1950 een stijging. Het indexcijfer van huishoudrekenin- gen April 1948Maart 1949 steeg met 2 indexpunten, n.l. tot 217, dat van huis houd rekeningen 1935-36 steeg met 3 indexpunten. Dit oplopen van de indexcijfers is vrijwel geheel toe te schrijven aan de hoge prijzen van nieu we aardappelen in midden Juni. Met de prijs van nieuwe aardappelen is in de gemiddelde aardappelprijs per 15 Juni slechts voor 40 pCt. rekening gehouden, de oude aardappelprijs weegt hierin nog 60 pCt. Deze verhouding is ontleend aan de waargenomen consumptieverhou dingen omstreeks de 15e Juni van een aantal arbeidersgezinnen. De invloed van de prijsstijging van aardappelen op het totaal indexcijfer werd nog in ge ringe mate geremd door een daling der groentenprijzen. De procentuele stijging t.o.v. 15 Sept. 1949, laatste cijfer voor de devaluatie, is echter thans opgeklommen tot 9.21 pCt. tegen in de maand Mei 8.6 pCt. Op vragen van het Eerste Kamerlid de heer Wendelaar (WD) met betrek king tot het zenden van een vijftiental schilderijen van Nederlandse kunste naars naar een internationale kunstten. toonstelling te Pittsburg, waaronder een schilderij van de schilder Ouborg, heeft de minister van O., K. en W. geant woord, dat het juist is, dat een vijftien tal schilderijen van Nederlandse kunste naars naar een internationale kunstten toonstelling te Pittsburgh wordt ge zonden. Het is voorts juist, dat deze schilderijen zijn aangewezen of althans mede aangewezen door degene, die als voorzitter der jury mede verantwoorde lijk is voor de toekenning van de Jacob Marisprijs te 's-Gravenhage. Het is ook juist, dat onder de aangewezen schil- dei'ijen er ten minste één is van de schilder, aan wie deze prijs werd toege kend voor zijn schilderij „Vader en zoon". Hij is van oordeel dat door de mede werking van bedoelde schilder geen gevaar aanwezig is, dat Nederlands gro te naam op het gebied der schilder kunst te Pittsburgh wordt geschaad, merlieden onder, vliegeniers en chauf feurs, doktoren en verpleegsters, amb tenaren en boekhouders. Elk beroep is vertegenwoordigd en verleent mede werking a§n dit kamp. Journalisten zijn er al evenzeer bij. Acht van hen geven dagelijks een speciale kampkrant, de „Walkie-talkie", uit, die in 10.000 exem plaren dagelijks verspreid zal worden. Op dit buitencentrum van de N.P.V. in Ommen groeit een uniek kampeer- centrum. Elke troep krijgt zijn eigen kampeerterrein. Dit wordt geen Jambo ree, waar de tenten zo dicht naast el kaar worden gezet, dat de scheerlijnen in de war raken. Men heeft het even wicht gezocht in een Nationaal Kamp, waarbij evenwel iedere deelne mende verkennerstroep zijn eigen zo merkamp kan houden. Op de uitge strekte heide-, weide- en bosgronden rondom Ommen langs de Vecht vindt iedereen een ruime plaats. Vol angst voor de oprukkende Noord- Koreanen scharen Zuid-Kor eaanse kinderen zich bij de terugtrekkende Zuid-Koreaanse soldaten, op weg naar veiliger oorden. van de arbeiders. Of de overigen zich echter zullen laten meeslepen door een beweging, die zij, nu de vorst eenmaal effectief regeert, steeds in mindere mate met hun eigen belangen zullen kunnen identificeren, is nog zeer de vraag, vooral ook omdat bomaanslagen hoe onbeduidend tot nu toe ook zomin als andere geweldpleging of fanatisme de Belgen van nature erg tegenstaan. Ty perend is wel. dat tot nu toe zelfs in Wallonië, nog amper of geen spontane betogingen tegen de terugkeer van de vorst zijn voorgekomen. In Luik werd gisteren op enkele fabrieken gestaakt, in totaal door tweeduizend arbeiders. Socialistische leiders moesien gisteren toegeven, dat zij tijdelijk het initiatief in de koningskwestie hadden verloten. Ettelijke prominente socialisten zeiden dat zij niet op voldoende steun van de arbeiders konden rekenen om hun sta kingsplannen effectief te maken, aldus meldt U.P. Volgens dit persbureau is een breuk ontstaan in de socialistische partij tussen de sterk revolutionnaire vleugel en de meer gematigde socialis ten onder Paul Henri Spaak. Een bij eenkomst van het uitvoerend comité van de socialistische partij liep op niets uit. Er werd een zwak en vaag gesteld communiqué uitgegeven waarin gespro ken wordt over toekomstige acties van de socialisten. Zondag heeft kroonprins Bouüewvn van België in gezelschap van zijn broer prins Albert onderscheidingen uitge reikt in Brussel. Links de kroonprins. -■ v Volgens berichten nit diplomatieke kringen te Washington heeft de Indiase premier, Pandit Nehru, een geheime boodschap aan Acheson gezonden, waar in h(j op hem een beroep doet om de Chinese communistische regering in de Veiligheidsraad toe te laten. Nehru zou verzocht hebben deze bood schap niet te publiceren. Hij zou de motieven voor zijn bemiddeling nader hebben uiteengezet. Naar gemeld werd, heeft Nehru er bij Amerika op aange drongen de eis, dat de Noord-Koreanen op de 38ste breedtegraad moeten terug trekken alvorens China's lidmaatschap van de V.N. kan worden overwogen, te laten vallen. Gistermorgen is een nieuwe Ameri kaanse proefraket van veertien ton met succes afgeschoten. Een proefneming die verleden week werd gedaan mislukte. Het wapen, dat bestaat uit een Ameri kaanse raket gemonteerd op een Duitse „V-2", is thans voor de eerste maal met een hoek van 45 graden afgeschoten. Zijn loop boven de Caraïbische Zee werd be studeerd door oorlogsschepen, die ver spreid lagen over ongeveer duizend kilo meter. Er worden geen bijzonderheden verstrekt over de verkregen resultaten. De inhoud van de drie jaar geleden in een grot bij de Dode Zee ontdekte leder- en papyrusrollen, die daar, naar men aanneemt, minstens twintig eeuwen lang gelegen moeten hebben, en die oud- Hebreeuwse tekst bleken te bevatten, wordt thans in de Verenigde Staten ge publiceerd, aldus meldt de Unesco. Het thans verschenen eerste deel omvat het gehele boek Isaias en de commentaar van Habakuk. n fSfcXR? s sss >s v De Amerikaanse gedelegeerde bij de U.N.O., Ernest Gross, heeft gisteravond verklaard, dat Amerika niet teleurge steld is over het antwoord van de leden van de U.N.O. op Trygve Lie's oproep om grondstrijdkrachten voor bijstand op Korea. Gross verklaarde, dat het on waarschijnlijk was. dat soldaten van niet-leden van de U.N.O. in aanmerking zouden komen. Hiermee schijnt dus de mogelijkheid van het gebruik van Japan se en Duitse soldaten uitgesloten te zijn. Het contingent dat Siam beschikbaar heeft gesteld voor de strijd op Korea zal uit vierduizend officieren en man schappen bestaan. Wordt het Siamese aanbod aanvaard, dan zullen Siamese soldaten de eerste niet-Amerikaanse strijdgroep vormen, die in Korea voet aan wal zet om de Noordelijke invallers te helpen verdrij ven. Het aanbod wordt zeer belangrijk ge acht, vooral ook, omdat deelneming van Siamese troepen aan geallieerde zijde afbreuk zou doen aan de vijandelijke propaganda-beweringen. dat de strijd in Korea gaat tussen Westerlingen en Azia ten. Het eerste Aziatische land, dat troepen aanbood, was nationalistisch China, maar dat aanbod werd op ver zoek van de V.S. weer ingetrokken. Uit welingelichte bron verneemt A.P.. dat de Philippijnen hebben aangeboden een volledige divisie vroegere Philip pijnse verkenners te recruteren voor dienst op Korea. In een brief aan het Congress heeft president Truman gisteren 10.486.976.000 dollar nieuwe militaire toewijzingen ge vraagd. Bovendien verzocht Truman om 20 millioen voor het bekostigen van ver dere mobilisatie en 10 millioen voor fondsen, die voor nooddoeleinden kun nen worden gebruikt. Dit zijn de tien milliard dollar, die pre sident Truman in zijn recente boodschap aan het Congress reeds aankondigde. Het bedrag zal gevoegd worden bij de dertien en een half milliard dollar, die in de ontwerp-begroting voor de Defen sie bij het Congress aangevraagd zijn. De toewijzingen, aldus Truman's brief, zijn in de eerste plaats nodig om de toe stand in Korea onmiddellijk het hoofd te kunnen bieden en in de tweede plaats om te voorzien in een spoedige, doch ordelijke opbouw van de strijdkrach ten; om verdere daden van agressie te voorkomen. De aanvullende begroting voorziet in een tóeneming van de strijdkrachten, met 600.000 man of bijna 50 pet. De strijdkrachten zullen volgend jaar Juni op haar nieuwe sterkte zijn gebracht De uiterste rechtervleugel van de Partai Nasional Indonesia heeft zich af gescheiden en een nieuwe partij ge vormd. De P.N.I., die vijf en twintig jaar geleden door Sukarno werd opgericht, vormt met de de Masjumi de kern van de regering-Hatta, aldus bericht A.P.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5