AMERIKANEN EEN KLEIN Nieuwe linie of mogelijkheid van algehele terugtocht TERUGGEDREVEN OP GEBIED UITVAART VAN MGR. FILBRY in Kathedrale Basiliek Leger van de V.N. op Korea moet versterkt worden EERSTE ETAPPE VAN DE VIERDAAGSE OPGELOST IN KLATERENDE REGENBUI Vader en zoon tussen sluisdeuren te IJmuiden gevallen Zakenlui in Indonesië Krachtige druk der communisten Amerikaanse eenheden ingesloten Honderdduizend er uit! m Tot hoofd en hart Tien gulden belasting .Het weer. Mgr. J. P. Huibers draagt pontificale H. Requiemmis op Heeft U blaren, wij prikken deze gratis door Uit tien meter diep water gered Moedig optreden WOENSDAG 26 JULI 1950 74ste JAARGANG No. 248128 Per jaar voor rijwielen met hulpmotor Nederland opnieuw in Veiligheidsraad? AARDLEIDINGEN VAN SPOOR RAILS VERDWENEN Geen sabotage in het spel MacArthur rapporteert aan de Veiligheidsraad Engeland, Turkije en Cuba bieden eenheden der landmacht aan Voeten laten niet met zich spotten Symbolische strijdmacht Herdenkingswoord van Mgr. Van Trigt BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertentie» 21543 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. (Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSGKE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooQte. Inqezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder oogave wan redenen te weioeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer week. f 1.52 oer maand, f 4.55 oer kwartaal. Men herinnert zich, dat de grote zakenlieden, die veelal in de VVD hun politiek onderdak zoe ken, met die gemoderniseerde liberale partij, zich tot aan de Ronde Tafelcon ferentie met luid misbaar verzet heb ben tegen de door de Nederlandse rege ring gevoerde Indonesië-politiek. Daar na hebben zij het mombakkes van na tionale trots en fierheid als al te door zichtig afgedaan en hebben zij zich op het standpunt gesteld van „to try to make the best of it". Wij, die allerminst onverdeelde bewondering hebben voor de regeringspolitiek der gemiste kansen inzake Indonesië, zijn steeds vervuld geweest van een zekere achterdocht ten aanzien van de principiële zuiverheid er. Nederlands-nationalistische bravour van deze aanvankelijk zo luidruchtige oppositie. Dat Mr. Oud post factum ge tracht heeft opnieuw de oude quasi- heroïsche houding van zijn overstag ge- gane geestverwanten aan te nemen, be vestigde ons veeleer in dit wantrouwen dan dat het dit verzwakte. Hoezeer te recht, bewijzen de vele uitlatingen van Nederlandse zakenkringen in Indonesië, die ons sinds Minister van Maarseveen tenminste ten aanzien van N. Guinea het been strak zegde te willen houden bereikten. Naar aanleiding van deze plotselinge flinkheid van de minister is hij van die kant „de meest irriterende man" genoemd. Bepaalde zakenkringen in Indonesië staan thans op het stand punt, dat we Ambon, het zelfbeschik kingsrecht, en zelfs N. Guinea maar op z'n Indonesisch beloop moeten laten om daardoor althans de nog in Indonesië aanwezige zakenbelangen veilig te stel len en te behouden. Zo steekt men in Nederlandse kringen in Djakarta geenszins onder stoelen en banken, dat men er de Nederlandse be langstelling voor Ambon en de Zuid- Molukken niet bijster gelukkig acht met het oog op de algemene, lees commer ciële, belangen van Nederland in Indo nesië. Hoe sterk deze mening is, blijkt duidelijk uit de volgende uitlating van een der directeuren van een der groot ste Nederlandse firma's in Indonesië. Deze „big boss" verklaarde: „Het zaken leven moet zich zo ver mogelijk distan- ciëren van de politiek der Nederlandse regering en van de Tweede Kamer in Nederland en zo min mogelijk spre ken, ook over de teksten van de Ronde Tafel Conferentie. Alleen op deze wijze kunnen wij de posities en de belangen van het Nederlandse bedrijf handhaven." Ter staving van de juistheid dezer op vatting wees hij op de rechtstreekse on derhandelingen, die Nederlandse on dernemers in het Malangse zonder acht te slaan op de bepalingen der RTC heb ben gevoerd en die tot gevolg hebben gehad, dat Djocja de ondernemingen aan de rechtmatige eigenaars heeft terugge geven. Het moet ons van het hart, dat deze opvatting en tactiek ons wel heel sterk herinneren aan het standpunt, dat som mige Nederlandse zakenlieden en on dernemingen in de bezettingsjaren ten aanzien van de politiek der Nederlandse regering in Londen hebben aangeno men en dat tot bedenkelijke onvader landlievende collaboratie met de Duit sers heeft geleld. Maar zelfs als wij van deze allerpijnlijkste herinnering af zien, zijn wij van mening, dat deze za kenlieden zich aar. een illusie overge ven. Wanneer wij erin blijven berus ten, dat de bepalingen van de Ronde Tafel Conferentie door Indonesië ook op punten van het meest elementaire mensen- en volkenrecht niet worden na geleefd, wanneer Wij de Indonesiërs alsmaar vingers blijven toesteken om hen tenslotte de hele hand te laten ne men, dan zal eens de tijd komen, dat Nederland ook zakelijk geen vinger meer in de commerciële „pie" in Indo nesië heeft. Wij krijgen de indruk, dat voornoem de zakenlieden dit ook wel duchten, maar dat zij nog zoveel mogelijk in In donesië willen trachten te verdienen, vóór zij definitief van de Indonesische markt zullen moeten scheiden. Zij vol gen niet de vlag, maar een vlag nl. die van het zo lang mogelijk gerekte com merciële gewin, als het moet zelfs ten koste van eer en recht. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de houders van rijwielen met hulpmotor in het bezit van een belasting- kaart behoren te zijn. De belasting, welke voor deze rijwielen in het alge meen f 10 pier jaar bedraagt, zal niet worden verhoogd, "indien hierop een kin derzitje is aangebracht. India. Een woordvoerder van het Indiase departement van Buitenlandse Zaken heeft ontkend, dat premier Nehru een geheime boodschap aan de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken Acheson heeft gezonden, zoals in diplomatieke kringen te Washington was verklaard. Op alle drie de fronten in Korea hebben de communisten gisteren aanmer kelijke successen behaald. Aan de Oostkust konden de Amerikaanse infante risten het niet bolwerken tegen krachtige aanvallen van de Rode troepen en moesten zij de havenstad Yongdok prijsgeven aan Noord-Koreaanse eenheden Op het centrale front voerden de communisten plaatselijke omsingelings- pogiftgen uit, waardoor de uitgeputte Amerikaanse soldaten, die zich hier tegen een zeer grote overmacht moesten verweren, gedwongen werden zich uit Yongdong terug te trekken. Dit knooppunt van wegen, dat van vitaal be lang wordt geacht, ligt in de uitlopers van het Taebek-gebergte. Amerikaanse stellingen in dit gebied, die de hoofdweg naar Taegu beschermden waar thans de Zuid-Koreaanse regering zetelt moesten eveneens worden ont ruimd. In het Zuid-Westen ondervonden de Rode troepen geen noemenswaar dige tegenstand. Zij rukten van Kwangju en Mokpo op naar het Zuiden en veroverden Haenam, waardoor de Noordelijken thans de gehele Zuid-Weste lijke punt van het schiereiland beheersen. Van dit gebied uit rukten zij even eens in Noord-Oostelijke richting op en veroverden Namwon en Kurye, waar door zij nog slechts honderdveertig kilometer van de belangryke aanvoer- haven Pusan verwijderd zijn. MacArthur verdedigt zich thans in een gebied, dat de vorm heeft van een halve maan, waarbij Pusan, de Amerikaanse aanvoerhaven aan de Zuid-Oostkust, te genover het middelpunt ligt. In een communiqué van MacArthur wordt ge zegd, dat men mogelijk gedwongen zal worden van Yongdok nog verder terug te trekken in de richting van Taegu. Waarnemers spreken over de mogelijk heid van een nieuwe defensielinie van de havenplaats Pusan naar Taegu en vandaar naar de havenplaats Pohang aan de Oostkust. Als de Amerikanen zich op dit kleine bruggehoofd zouden terugtrekken, dan zouden zij twee derde van het gebied, dat zij nu nog bezitten moeten opgeven. De Republikeinse vertegenwoordiger Dewey Short, een belangrijk lid van de Amerikaanse commissie voor de gewa pende diensten van het Huis van Afge vaardigden, ziet de toekomst nog don kerder in. Hij verklaarde gisteravond in het Huis van Afgevaardigden, nadat hü met militaire leiders en regerings personen een bespreking had gevoerd, dat de Amerikaanse troepen waarschijn lijk binnen enkele dagen geheel uit Ko rea gedreven zullen worden. Twee Amerikaanse eenheden zijn er niet in geslaagd de havenplaats Yong dok tijdig te verlaten. Zij werden door de Rode troepen ingesloten en trachten zich thans strijdend een weg naar de eigen linies te banen. Na de val van de stad hebben Amerikaanse vlooteenhe- den Yongdok wederom zwaar beschoten. Ook aan de Westkust is de vloot weer in actie gekomen Het hoofdkwartier der strijdkrachten van de V.N. berichtte vanmorgen, dat een Brits-Amerikaanse vloot in een bliksemsnel voorbereide operatie vijan delijke doelen in Zuid-West-Korea ten Noorden van Kwangju heeft getroffen. Van vliegdekschepen opererende vlieg tuigen voerden in totaal 44 aanvals- vluchten uit. De gehele operatie werd in minder dan vier en twintig uur voor bereid en uitgevoerd. De luchtmacht heeft gisteren de terugtrekkende en vertragende bewe gingen van de Amerikanen zeer effec tief ondersteund en wel zo uitstekend, dat een officier zei: „Dat is het beste wat ik gezien heb sinds Bastogne". De precisie was zó groot, dat straaljagers communistische troepen beschoten, die zich op nauwelijks 200 m. van de Amerikaanse stellingen bevonden. De artillerie schoot hele colonnes troepen, voertuigen en tanks uit elkaar en een batterij slaagde er zelfs in een Rode infanterie-charge tot staan te brengen op minder dan 25 m. van de geschuts- lopen. De congregatie voor de Voortplanting van het Geloof heeft medegedeeld, dat de Noordelijke troepen, welke Seoel ver overd hebben, zich hebben misdreven tegenover de vrouwen van Zuid-Kore aanse officieren en gezagdragers, waar van enkelen aan hals en voeten aan jeeps werden gebonden en daarna over de straten werden gesleurd. De Zuid-Koreaanse regering heeft vandaag bekend gemaakt, dat zy alle burgers zal terechtstellen, die in de oor logszone betrapt worden op vijandelijke actie. Het doel van deze maatregel is de strijdkrachten van de U.N.O. te bescher men tegen infiltraties en aanvallen in de rug. De burgers in de oorlogszone hebben slechts twee uur bewegingsvrij heid, voor de rest van de dag en nacht moeten zy in huis blijven. Burgers moe ten met speciale treinen reizen en wan neer zij een groep vormen, moeten zij zich aan een streng onderzoek onder werpen. nocnq- KM 100" Koeman Simvoe Tsoe-siimar= OflPEk Quelpart Bezet door Noorü- Korea C SINKIANGj $3 r CHINA -^ay.... .'TIBET' .1 WARAN L INDIA KOREA öformosa ^PHILIPR Volgens het Deense dagblad Politiken zouden de Scandinavische landen Ne derland de zetel van Noorwegen in de Veiligheidsraad willen zien toewijzen. Deze zetel komt namelijk op het einde van dit jaar vrij. Vandaag is op nr. 20858 van de 510e Staatsloterij, 5e klasse, 7e lijst, de prijs van f 100.000.gevallen. Op nr. 5747 viel de prijs van f 25.000. Verwachting tot Donderdagavond: Wisselende bewolking met nu en dan flinke opklaringen en bijna overal droog weer. Tamelijk koele nacht met weinig wind en hier en daar mistbanken. Morgen overdag zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid-West en onge veer dezelfde temperatuur als van daag. Zon: 4.53—20.39 Maan: 20.20—1.50 Ongeveer tien dagen geleden en op nieuw dezer dagen is bemerkt, dat de koperen aardleidingen van de rails van de ringspoordijk bij Duivendrecht en van de spoorlijn AmsterdamUtrecht bij Abcoude, zijn ontvreemd. Het zijn stukken dik koperdraad van 3% tot 4'/4 meter lengte, die ten doel hebben de rails, waarover de electrische trei nen rijden, te aarden De districtrecher ches der Rijkspolitie uit Amsterdam en Utrecht zijn onmiddellijk na het bekend worden van deze diefstallen met een onderzoek begonnen. Dit heeft tot nog toe geen resultaat opgeleverd. De diefstallen kunnen onder bepaalde omstandigheden voor het treinverkeer ernstig gevaar ooleveren. Er zouden zelfs ongelukken door kunnen ontstaan, reden waarom de Rijkspolitie de mede werking inroept van een ieder, om zo spoedig mogelijk de dieven op te spo ren. Er is -zo werd ons van de zijde der Rijkspolitie medegedeeld geen reden om aan te nemen, dat hier sabo tage in het spel is. De luister van de Kathedrale Basiliek te Haarlem, die zich bij iedere gelegen heid zo wonderlijk kon manifesteren, is sedert Zaterdag van alle uitbundig heid ontdaan. Het overlijden van haar plebaan, Mgr. F. B, J, M. Filbry, heeft een plechtige ernst binnen de gewelven gebracht en zelfs de enige luister in het zwart van de rouw, het paars der Monseignori, dat Mgr. Filbry tijdens zijn leven sierde, ontbreekt, want op zijn uitdrukkelijk verlangen ligt de overleden proost van het Haarlemse Kapittel opgebaard in het Derde Orde kleed van St. Franciscus, met de kleine kap rond de grijze haren. Maar deze treffende eenvoudigheid heeft de markante trekken van deze priester nög sterker doen uitkomen. En zo hebben de parochianen van St. Bavo tot op het laatste ogenblik hun pastoor gezien zoals hij was: fors. magistraal, maa' nu volledig tot rust gekomen. Met enkele duizenden Jiebben zij de afgelopen dagen langs de baar gedefi leerd en met hen honderden van bui ten de parochie en buiten de stad Haar lem. Vrijwel alle pastoors uit Haarlem en omgeving en vele andere priesters uit het Bisdom waren gisteravond in de Basiliek aanwezig om met de Schola van de Kathedraal de plechtige Metten te zingen. Agens was hierbij de vicaris- generaal van het Bisdom, Mgr. N. L. A. Ammerlaan, die geassisteerd werd door pater Duncker O.P. uit Rome en pas toor Ign. Wils van de St. Agnesparochie te Den Haag. Na afloop van deze een voudige plechtigheid waren er wederom vele honderden, die van de gelegenheid gebruik maakten de plebaan een laatste groet te brengen. Vanmorgen trok het monotoon ge- Generaal Douglas MacArthur, opperbevelhebber van de strijdkrachten der V.N. op Korea, verklaart in zijn eerste militaire rapport aan de Veiligheids raad, dat de strijdkrachten der V.N. zich zullen handhaven. Warren Austin chef van de Amerikaanse legatie, heeft het rapport gisteravond te Lake Success voorgelegd aan de Veiligheidsraad, die zonder de Sovjet-Unie op vei» zoek van Amerika was bijeengekomen. De generaal zegt verder, dat natuurlijk onmogelijk met enige zekerheid het verloop van een militaire campagne is te voorspellen. „Wij zijn thans met een grote strijdmacht op Korea en zullen er met Gods hulp blijven totdat het constitutionele gezag van de republiek volledig is hersteld", zo zegt MacArthur in zijn rapport. I Een luchtopname van de kust van het eiland Kinmen, dat de Chinese commu nisten hebben beschoten. Waarschijnlijk houdt deze beschieting het begin van een aanval op Formosa in. MacArthur schat de totale sterkte van de Noord-Koreaanse troepen bij het be gin van de strijd op 90.000 tot 100.000 man, „goed geoefend en hoofdzakelijk uitgerust met voortreffelijk Russisch materiaal". „In het licht van deze feiten", aldus het rapport, „is het duidelijk, dat de aanval op Zuid-Korea een zorgvuldig overwogen, grootscheepse invasie was". Het rapport concludeert verder „uit* de voortdurende aanwezigheid op het slagveld van grote aantallen vijandelijk (Van onze wandelende redacteur) De eerste etappe van de Vierdaagse Afstandsmarsen is voorbij, opgelost in een klaterende regenbui, die de laat ste lopers volmaakt doorweekte. Er zijn geen schokkende dingen gebeurd op deze eerste marsdag. Het weer was goed, op verschillende uren van de dag brak de zon door en op de laatste regenbui na, was het ideaal wandelweer. Twee mannen zijn flauw gevallen. Dertienhonderd bla ren of waren het er meer? zijn doorgeprikt en slechts 21 wandelaars hebben opgegeven. Uw redacteur is nog niet uitgevallen. Hij heeft ook nog geen blaren gehad, alleen zere tenen. Wel heeft hij het niet volgehouden om tegen het parcours in te lopen Dat komt omdat majoor Breunese, de fiere leider van de Vierdaagse, in het ge meentehuis in Eist by een glas bowl, onvolprezen glorie van deze landstreek zulke hartversterkende woorden heeft gesproken over de „broederschap", die aan de Vier daagse de grootste waarde verleent. Beschaamd over onze dwarsheid, hebben wij de steven gewend en zijn op onze schreden gekeerd. En zo, lezer, hebben wij de laatste 25 kilometer gewoon gelopen, van Eist tot de poorten van Nijmegen. Vierdaagse lopers hebben altijd twee stoelen nodig. Een grote eenzaamheid heeft ons op de wegen van de Betuwe overvallen. Wij liepen in het zog van de laatste lopers op de 55 km. Voor ons een groep wan delaars en achter ons, heel in de verte, nog een. De weg was lang en zwaar. Twintigduizend maal hebben wij onze linkervoet voor onze rechter zien val len met de regelmaat van „links, twee, drie, vier" en op het rhythme van „En dat we toffe jongens zijn...." of „De machtigste Koning van storm ,en van windWant als je zo'n versje een maal in je warme hoofd hebt zitten, gaat het er vooreerst niet meer uit. Wij zijn door Homoet gelopen wie wist dat een dorp van die naam bestond? evenwel zonder het te zien, door Slijk-Ewijk, Valburg, Oosterhout en Lent. In de weiden langs de weg lie pen soms koeien met ons mee. Verve lend gezelschap en onbeleefd! De boom gaarden geurden, maar de appels en peren, die reeds een verlokkende kleur gaan krijgen, waren nog niet rijp. Een boer maaide zijn koren met forse halen van zijn zeis. Wij ontmoetten een man, die bang was voor de Russen en veel over Korea sprak. Bij Eist had hij echte Russen gezien, Kozakken van een paar- dencircus! Wij liepen mee met 'n pret tig man van de radio en een collega, die zich even eenzaam voelden als wij, vreemden in dit enthousiaste Vierdaag se heir. Het moet de vreugde van de wandelsport zijn, 'die deze bijna 7.000 mensen, als een grote familie, tot el kander brengt. Op gezette tijden kregen wij van vriendelijke dames limonade of choco lademelk aangeboden. Op grote borden werd ons gevraagd of wij geen blaren hadden. Wij zouden ons dan gratis kun nen laten verzorgen door de immer pa rate en nooit moe wordende mensen van de E.H.B.O. en het Rode Kruis, of de een of andere employée van een De reporter van de K.R.O. Wim Jan sen loopt elke dag 55 kilometer met een miniatuur-zen- der op zijn rug. Wandelend vertelt hij zijn luisteraars van de verrichtin gen der Vierdaag se lopers. schoenfabriek. Maar wij hadden geen blaren en konden daar niets aan doen. De Betuwse boeren en boerinnen, die breeduit met hun kroost langs de weg waren gezeten, keken ons doordringend aan. Eerst van voren en later van ach ter. Wij voelden het. „Hou je maar taai" riep er een. „Nog geen blaren, jongen?" En een oude man: „Zorg dat je niet uit valt, m'n beste!" Hartelijke mensen, goede mensen, aardige mensen. Maar toch wel een beetje irritant. Wij droe gen onszelf voort over de stoffige bin nenwegen van de Betuwe, over de as faltstraten en door de dorpen. Overal even hartelijke en meelevende mensen. In Ale boomgaarden rustten de mili tairen en politiemannen. Zij hadden hun eigen fourage meegebracht en dron ken bakken melk, nog warm van de koe. In de café's en op de terrasjes in de dorpen zaten de individuelen, voor zover zij zich niet lieten masseren of hun blaren prikken in de verzorgings centra. Zij dronken liiAnade en aten broodjes met kaas en \%rst. Allen na men twee stoelen in beslag. Een om zelf op te zitten en de ander om hun voeten op te laten zitten. Want de voeten van een Vierdaagseloper zijn even belang rijk als de man zelf. Dat zijn op de marsdagen persoonlijkheden met een eigen wil. Wij hebben wel wandelaars gezien, die ondanks de hevige tegen stand hunner voeten toch waren door gelopen. Het waren gebroken mensen. In het hospitaal in Nijmegen vonden we ze. Voeten laten niet met zich spot- Hadden aanvankelijk 7241 wande laars voor de Vierdaagse ingeschre ven, gistermorgen zijn er 6753 ge start. Van die 488, die niet aan de start verschenen, zijn er velen ziek geworden. Anderen hebben zich alleen laten inschrijven om van de faciliteiten van de deelnemerskaart te kunnen profiteren. 21 lopers zijn die eerste dag uitgevallen Het vo rige jaar kwamen 7204 wandelaars aan de start. De hitte van de eerste dag eiste toen 44 uitvallers. ten. Wij hebben gisteren een wandelaar' gesproken, die zijn voeten zo respec teerde, dat hij overwoog ze een naam te geven. Bij Oosterhout hebben wij tegen de Waaldijk in het gras gelegen om onze „onderdanen" even rust te verschaffen. En kijkend door het lange gras hebben wij duizenden voeten en benen voorbij zien gaan. Grote en kleine maten, min zame en stoere: sommige op eieren, an dere plat als een plank. Een wonder lijk leger, dat sloffend en stampend zich een weg baande naar Nijmegen, waar tienduizenden de lopers op deze eerste marsdag opwachtten. De eerste dag is voorbij. Om vier uur vanmorgen is een niekwe marsdag uit de nevels van de nacht opgestaan. De dag van Wijchen. personeel en grote hoeveelheden uitrus ting blijkt, dat de Noord-Koreaanse agressors de beschikking hebben over middelen, die hun eigen vermogen ver te boven gaan". Generaal MacArthur waarschuwt, dat de V.N. in Korea voor een „niet geringe" taak staan, gezien de poten tiële hulpbronnen van de vijand. Ten zij de strijdkrachten van het verenigd commando verder versterkt worden, is volgens MacArthur niet te voor spellen hoe snel succes zal worden beschikt. MacArthur prijst tenslotte de „be zielende" promptheid, waarmede En geland, Australië, Nieuw-Zeeland, Ca nada en Nederland vlootstrijd- krachten ter beschikking hebben ge steld. De Britse regering heeft, zo verneemt A.P. van personen, die in nauw contact staan met de Britse regering, besloten aan de V.N. een kleine eenheid van de landmacht aan te bieden voor de strijd in Korea. Dit werd vernomen, nadat het Britse kabinet in een speciale zitting was bijeengekomen, waarop, naar ver luidt, een aantal belangrijke veranderin gen in dc defensie-politiek werden be sproken. Volgens U.P. heeft Engeland echter generaal MacArthur verzocht op te ge ven welk type landstrijdkrachten hij nodig heeft, hoeveel man hij wenst en waar en wanneer deze voor dienst in Korea beschikbaar dienen te zijn De Britse regering zou MacArthur's advies willen afwachten alvorens maatregelen te nemen. De meest waarschijnlijke be slissing, die het Britse kabinet over het verzoek tot het zenden van grondstrijd krachten naar Korea zal nemen, is het sturen van een „symbolische" strijd macht, waarschijnlijk uit Hongkong. Cuba heeft gisteren eveneens aan de V.N. meegedeeld, bereid te zijn troe pen te leveren voor de strijd in Korea. De Cubaanse minister van Buitenland se Zaken, Ernesto Dihigo, wees er op, dat de defensiemiddelen van Cuba niet toestonden een groot contingent troepen te leveren, maar dat het in principe bereid was met de V.N. on derhandelingen te voeren over het zenden van Cubaanse eenheden. luid van de klokken weer vele paro chianen naar de kathedraal, waar de Lauden de plechtige inleiding vormden op de Pontificale Requiem mis. Agens bij de Lauden was pater L. Levelt S.J. uit Amsterdam, geas- sisteerd door rector J. Verhoeven uit Dordrecht en pastoor P. Aarts uit Amsterdam. In tegenwoordigheid van het bijna volledige Kathedrale Kapittel, vele priesters uit het Bis dom en de naaste familie van de overleden plebaan droeg Mgr. J. P. Huibers daarna de Pontificale Re quiemmis op. Presbyter-assistens was daarbij de vicaris-generaal, Mgr. N. L. A. Ammer laan, terwijl deken J- P. J. Kok uit Delft en deken J. J. A. Kuilman uit Haarlem als troondiakens fungeerden. Bij het H. Misoffer werd de bisschop geassis teerd door kapelaan P. Bottelier als diaken en kapelaan H. Koopman als subdiaken. Ceremoniarii waren secreta ris J. Solleveld en kapelaan A. Ruhe. O prachtige wijze werd de mis gezon gen door het kathedrale koor. onder leiding van dr. A. Kat Vóórdat de tocht naar het Sint Bar- bara-kerkhof begon, sprak de Officiaal van het bisdom Haarlem. Mgr. C. G. van Trigt, een kort herdenkingswoord, waar in hij plebaan Filbry schilderde als een edel mens en een goed priester. „Velen in stad en land," zo zei hy, „waren ge schokt, toen zij het overlijdensbericht van de plebaan vernamen. Terwijl hy gereed stond om bij een priesterjubi leum in Noordwijk de glorie van hel priesterschap te bezingen, riep God hem naar zich terug en kwam zo het plotse ling einde. De dood van deze priestei beeft in het bisdom en vooral in de pa rochie van Sint Bavo een voelbare leegte achtergelaten." Mgr. Van Trigt wees er op, hoe ple baan Filbry iedere gelegenheid aangreep om zijn belangstelling te tonen. De zie ken kunnen getuigen, hoe hun pastoor hen naliep en hen rijkelijk wist te troos ten om het leed te verzachten. „De eer van God, het heil der zieken, de glorie der Kerk," zo ging de Officiaal voort, „daaraan had hij zijn hart verpand. On derscheiden door Paus en Koningin, bleet hij de eenvoudige priester en werkte hij rusteloos voort. De kinderen vooral wa ren zijn vrienden en de Communie-fees ten waren de grote dagen voor zijn paro chie. Groot was zijn vreugde, wanneer de' bisschop met al de liturgische luister de verschillende plechtigheden in de ka thedraal verrichtte, maar even groot was deze vreugde bij het onderricht van zijn jeugd." Mgr. Van Trigt memoreerde de ver heffing van kathedraal tot basiliek en het bezoek van de plebaan aan Z. H. de Paus. „Toen vorig jaar een ernstige kwaal zich aankondigde, werd hem aangeraden rust te nemen, maar het antwoord van de plebaan 'uic.de kort maar veelzeggend: Liever een. korte tijd werken dan lang te rusten. Daarom vond de dood hem niet onvoorbereid en zijn op plebaan Filbry de woorden van toepassing: Om gestorven te leven heeft hij geleefd als iemand, die sterver, gaat „Daarom", zo besloot Mgr. Van Trigt zijn herdenkingswoord, „zal de naam van deze priester blijven voortleven in Waddinxveen, Delft en Oen Haag, in Amsterdam, waar hy het godsdienstig leven van de Vredesparochie op zo'n hoog peil wist te brengen. Vooral in de parochie van St. Bavo te Haarlem, waar de kracht van zijn werken haar hoogte punt en haar einde vond. zal men Mgr. Filbry in dankbaarheid blij.en herden ken. Na deze toespraak verrichtte Mgr Huibers de absoute en terwijl het „In Paradisum" langs de gewelven klonk, werd Mgr. Filbry de kathedraal uitge dragen, vergezeld van een lange stoet priesters. Begeleid door leden van de jeugdbe weging werd het stoffelijk overschot overgebracht naar het kerkhof „St. Bar bara." Honderden parochianen waren daar aanwezig, benevens het kerkbe stuur, het armbestuur en een deputatie van de St. Vincentiusvereniging en vertegenwoordigers van verschillende andere organisaties. Deken Kuilman ver richtte op het kerkhof de plechtige ab. soute. Dinsdagmiddag omstreeks vyf uur hebben twee waterklerken van Hal verhout en Zwart's Scheepsagenturen te IJmuiden en de eigenaar van een stoom- wasserij uit Nederhorst den Berg door hun doortastend optreden de 32-jarige heer Loops en diens 4-jarig zoontje van de verdrinkingsdood gered. Met zyn zoontje voorop de fiets daalde de heer Loops de trapjes af van de Middensluis te IJmuiden, toen hij plotseling zyn evenwicht verloor. Zijn 4-jarig zoontje viel daarbij in het tien meter diepe wa ter tussen ebdeur en vloeddeur en pok de heer Loops zelf verdween een frac tie van een seconde later in het water. Op de sluis stonden op dat ogenblik twee waterklerken, de 28-jarige C. Sieben en de even oude K. Prins, met j Wie zichzelf weet te bevelen is een V.moedig mens. j elkander te praten. Een paar meter ver der liep de eigenaar van de stoomwas- serij „De Overhoek" uit Nederhorst den Berg, de heer J. Snel, die een wande ling op de sluis maakte. Sieben zag de benen van de heer Loops nog achter de sluisdeur verdwijnen. Toen hij toeschoot was één schoen het enige dat hy nog boven water zag uitsteken. De heer Snel rende naar de plaats, waar vader en zoon, die beiden niet konden zwemmen, in het water ver dwenen waren, trok enige kledingstuk ken uit en sprong hen na. Sieben holde intussen naar het midden der sluis, waar een ladder lag, terwijl zijn col lega Prins toezag hoe de heer Snel de kleinste, drenkeling wist te grijpen. Toen Prins zag, dat de heer Loops ook in groot gevaar verkeerde, sprong ook hij te water. Op zijn beurt zag hij kans de heer Loops om het middel te grijpen. Intussen was Sieben terug gekomen met de ladder en was een sluisknecht met een touw komen toesnellen, dat hy de heer Snel, die het kind boven water hield, toewierp. Deze bond het touw om het middel van het kind en zo werd het 4-jarig jongetje uit het water gehe sen. Enige ogenblikken later was ook de Redding van zijn vader een feit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1