PUSAN, AMERIKA'S AANVOERHAVEN OP KOREA, NU BEDREIGD Beroep op de wereld om de vrede te bewaren ENGELAND ZAL VERMOEDELIJK EEN BRIGADE NAAR ZUID-KOREA ZENDEN ïeve^L De wet van de wildernis MacArthur werpt onverwachts nieuwe troepen in de strijd Vloot van Amerika wordt met 48 schepen uitgebreid Sociale omstandigheden wekken de grootste bezorgdheid Sovjet-Unie zal V.N. verlaten" Tot hoofd en hart Vrouwen en kinderen als schild van de Roden Britse vloot in het Verre Oosten zal op oorlogssterkte worden gebracht RUSLANDS MILITAIRE MACHT ZEER GROOT Troepen uit zes landen naar Korea Opheffing van KNIL herdacht Zal Rood-China N.-Korea helpen Monteur door steekvlam getroffen .Het weer. „Seafury" verongelukt Prinses Marijke heeft rode hond Uitwijzing van Chinese nationalisten geëist Moord en zelfmoord in de hoofdstad Dodelijk ongeval bij Hoogovens DONDERDAG 27 JULI 1950 74ste JAARGANG No. 248129 Weten zè 't thuis wel? RONDSCHRIJVEN VAN Z. H. DE PAUS 100 MILLIOEN POND EXTRA VOOR DEFENSIE Staatsloterij Bezorgdheid in de Verenigde Staten 10.000 volt Piloot gedood HAAT EN AFGUNST IN PLAATS VAN LIEFDE EN CARITAS Moeder van vijf kinderen het slachtoffer Ontwerp-grondwet in Indon. parlement TOELATING OORLOGSSCHEPEN IN INDON. HAVEN BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 -'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Rurv Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden meo edelino en dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIDS 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaaL Op het Congres van de commu nistische Socialistische Eenheids partij Duitsland, dat in de Russi sche zone van Berlijn gehouden werd, is de kwaadaardige aap van het Rus sische communisme wel heel opval lend uit de mouw van het vreedzame verkleedpak gekomen. En wel zó ont stellend duidelijk, dat. intellectuele sentimentalisten óf wel te kwader trouw ófwel oliedom moeten zijn, in dien zij de Moskouse vredesactie tegen de atoombom met hun naam blijven steunen. De premier van Oost-Duitsland Otto Grotewohl, die zijn geestverwan ten in West-Duitsland eenvoudig tot illegaal verzet tegen de wettige de mocratische West-Duitse regering en de Westerse bezettingsautoriteiten, aan wie zij geen verantwoording meer schuldig zouden zijn, opriep, verklaar de letterlijk: „De huidige toestand maakt het nodig te handelen volgens het spreekwoord, dat macht boven recht gaat". Macht boven recht, het recht van de sterkste, het is de wet van de wil dernis, de wet van de jungle, de wet volgens welke het meest verscheuren de, redeloze dier het zwakkere ver slindt. Het Moskouse communisme plaatst zich met deze onomwonden uitspraak op één lijn met het bruinste Hitlerianisme, dat onder de oorlog in de bezette landen eveneens macht tot recht bombardeerde, om zijn walge lijke en ook door communisten althans met de mond verafschuwde misdaden een schijn van rechtvaardigheid te verlenen. Het gekrijs van de commu nisten tegen zgn. fascisme en terreur is dan ook evenzeer apekool als hun actie voor de vrede. Het Russische communisme is dictatoriaal imperia lisme, dat alleen de machtswellustelin gen van het Kremlin als hoogste in stantie, waaraan heel de wereld ver antwoording schuldig zou zijn, erkent. Dat het afleggen van deze verant woording zelfs voor volbloed commu nisten uitermate hachelijk is, hebben de West-Duitse communist Max Rei- rnann en zijn gehoor op ditzelfde con gres moeten ondervinden. Reimann, die de critiek op hem en zijn partij op Russische methode trachtte te kal meren door er zelf nog een flink schepje op te doen en daarmee van de zijde der argeloze toehoorders een luid applaus oogstte, werd naar aan leiding van zijn „rouwmoedige" zelf beschuldigingen evenals het hem toe juichende publiek van geestverwan ten opnieuw en heftig op de vingers getikt en wel doop Wilhelm Pieck, de voorzitter van het congres en presi dent van Oost-Duitsland. Pieck's cri tiek op Reimann's zelfcritiek werd door de toejuichers van Reimann na tuurlijk. óók weer braaf toegejuicht, want de heren communisten verschil len ook in dit opzicht niets van de Duitse nationaal-socialistische clacque, die indertijd wederrechtelijk de Rijks dag werd genoemd. We zullen niet verder ingaan op de schone belofte, welke het congres aan Stalin „de geliefde kameraad en de leraar en leider van de vredelievende volken" aflegde, n.l. „om de overblijf selen van militarisme en reactie, over gehouden uit de tijd van Hitier, op te ruimen." Laten de afleggers van deze belofte dat in Sovjet-Rusland en zijn zgn. „bevrijde" volksdemocratische satel- liet-staten, in de „paradijs" genoemde jungle van het communisme, maar doen. Zij zijn daar aan het goede adres en zullen de eerste jaren er een lan gere arbeidsdag dan de slavenarbei ders in de werkkampen voor. nodig hebben. Pusan, de belangrijkste aanvoerhaven van de Amerikanen op Korea, wordt het meest bedreigd door de strijdmachten van de Noord-Koreanen, die uit de Zuid-Westelijke punt van het schiereiland opdringen. Zij hadden gisteren Hadong veroverd en zijn hiermee na de verrassend snelle opmars van de laatste drie dagen nog slechts een honderdtwintig kilometer van Pusan verwijderd. Zij waren in staat zo snel op te rukken, omdat zij in dit gebied slechts tegenstand ondervonden van Zuid- Koreaanse politie-eenheden en een kleine groep Zuid- Koreaanse mariniers. Gistermiddag heeft MacArthur hier echter ook onverwachts nieuwe Amerikaanse troepen in de strijd geworpen en volgens frontberichten hebben deze het belangrijke spoorwegknooppunt Hadong reeds weer heroverd. In Washington heeft een militaire woordvoerder volgens U.P. verklaard, dat Noord-Koreaanse guerilla's er in geslaagd zijn door te dringen tot op enkele mijlen van Pusan. De woordvoerder wilde niets over de grootte van de eenheid meedelen, maar verklaarde, dat het „zich wel eens tot iets zou kunnen ontwik kelen" indien de Roden zouden trachten de toevoerlijnen van Pusan naar het front te verbreken. In de frontlijn aan de andere fronten is gisteren niet veel verandering gekomen. Vanmorgen heeft het hoofdkwartier van MacArthur evenwel medegedeeld, dat de communisten vannacht langs het gehele front nieuwe aanvallen hebben in gezet. Waarnemers verwachten, dat deze nieuwe aanval vooral gericht zal zijn op het Centrale en Oostelijke front. MacArthur meldde vanmorgen, dat de Ame rikanen op alle fronten hun stellingen hadden weten te behouden. sterkingen nodig. Het is wel zeker, dat de komende slag in de corridor tussen Pusan en Taejon alleen maar vertraging van de Noor.d-Koreaanse opmars ten doel kan hebben en dat de Amerikanen tenslotte zullen moeten terugtrekken. Een Amerikaanse officier heeft ver klaard, dat de Noord-Koreanen gister morgen bij hun aanval in het gebied van Yongdong enkele honderden Zuidelijke landgenoten, onder wie vrouwen en kin deren, voor zich uitdreven. Zjj gebruik ten deze mensen als een schild voor vier tanks, die een brug overtrokken, aldus majoor William Witherspoon. Bij het naderen van de burgers staakten de Amerikanen het vuren, waardoor de vijandelijke tanks gelegenheid kregen stelling te nemen voor de aanval. De Amerikanen waren niet in staat op, deze vrouwen en kinderen het vuur ie openen, aldus de majoor. Een Amerikaanse korporaal van een tankafdeling vertelde gisteren, dat de Noord-Köreanen hem en twee van zijn kameraden gedwongen hadden om met de handen op de rug gebonden voorover op de grond te gaan liggen. Vervolgens hadden zij hen met machine geweren beschoten. De horporaal, een 21-jarige New Yor ker, zei, dat hij de enige was, die levend aan dit avontuur was ontkomen. Ame rikaanse vliegtuigen hadden de Noord- Koreanen op de vlucht gejaagd, voordat zij er echter achter waren gekomen, dat een van hun slachtoffers niet dood was, aldus meldt Hal Boyle, een correspon dent van A.P. De korporaal had drie kogelwonden in zijn linkerschouder. Hij vertelde zijn verhaal, terwijl hij op zijp krib lag, wachtend op zijn evacuatie naar Japan. De weg ten Oosten van Yongdong een -nauwe, stoffige doorgang tusr sen torenhoge bergen was gisteren na de val van de stad stampvol. Ka nonnen, tanks, jeeps en vrachtauto's kropen voort, van de vijand weg. De infanterie sjokte door wolken stof naar de nieuwe stellingen. Het stof hing als een mist over het landschap en koekte op dë zwetende gezichten. De geest was goed, ondanks alle narigheid en de mannen maakten niet de indruk, dat zij verslagen zijn. Er is nog strijdlust genoeg, maar ieder een is zich bewust van de ongelijke kansen. Een jonge G.I. bemerkte de band met de C om de arm van een oorlogscorrespondent van A.P. en vroeg hem: „Weten ze thuis wel waar wij tegen op moeten boksen?" De Amerikanen hebben dringend ver- De Amerikaanse marine zal haar actieve vloot met In het geheel acht en veer tig oorlogsschepen uitbreiden. De vloot zal vergroot worden met drie grote en zes lichte vliegkampschepen, twee kruisers, twee en dertig torpedobootjagers en vijf onderzeeboten. C. Vinson, voorzitter van de commissie voor de gewapende diensten van het Huis van afgevaardigden, heeft dit medegedeeld na een vergadering met ge sloten deuren van de commissie. Hij verklaarde voorts, dat de vloot en de mariniers ook op andere punten versterkt zouden worden. De actieve Amerikaanse vloot komt door deze maat regel op negen grote en veertien lichte vliegdekschepen, vijftien kruisers, honderd twee en zeventig torpedobootjagers en een aantal duikboten, waarvan het aantal niet bekend gemaakt wordt. Generaal Majoor Hobart R. Gay heeft verklaard, dat zes Amerikaanse divisies de Noord-Koreanen zouden kunnen ver slaan en naar Seoul zouden kunnen marcheren, zo snel de genie maar brug gen kan herstellen. De generaal, die de eerste cavalerie-divisie commandeert, zei voorts, dat de Amerikaanse strijd krachten zich tlians in betere verdedi gingsstellingen bevinden en in staat zul len zijn, fellere weerstand te bieden. Generaal Gay is de stafchef geweest van wijlen generaal Patton en zijn be roemde Derde Leger op het Westelijk front in de tweede wereldoorlog. „Een corps als het Derde Leger," zo zei hij, „zou de Noord-Koreanen gemakkelijk verslaan." Radio Moskou heeft een bericht van Radio Seoel geciteerd, volgens hetwelk 48 leden van het Zuid-Koreaanse par lement „hebben gebroken met de ben den van Syngman Rhee en zich hebben geschaard aan de zijde van ons moeder land en van het volk. dat vecht tegen Syngman Rhee's boevenbende en de Amerikaanse imperialisten". Radio Pyongjang heeft er bij de Ko- rcanen in Japan op aangedrongen de Amerikaanse militaire bases in Japan te vernietigen cn de stroom van wapens naar Zuid-Korea stop te zeten. DE SITUATIE OP KOREA 9Ï l DTTENSCr OCR AMCRWANCN 0PMAR$ OCR NKOPtöNCN At. JO N KViANOJOt MO**» ftANVOCRHAVCNl SQ334 PELT PAl In een rondschrijven aan alle Episcopaten in de wereld heeft Z. H. Paus Pius de twaalfde op de regeringen en volkeren een dringend beroep gedaan te trach ten de vrede in de wereld te bewaren en in ware eendracht met elkander te leven. In de magistrale vredesoproep van de Heilige Vader, die begint met de woorden „Summi Maeroris" (met grote droefheid), pleit de Paus eveneens voor sociale hervormingen. In het rondschrijven dringt de Heilige Vader er voorts op aan, opnieuw in openbaar gebed om eendracht onder de volkeren te smeken. De oorlog in Korea gaat voort. Een trein vol materiaal wachtend op een station, waar de soldaten zich opmaken voor de strijd, terwijl de Zuid-Koreanen naar veiliger oorden vertrekken. (Telefonisch van onze Londense correspondent) De Britse regering, handelend onder de druk van de gebeurtenissen en van de publieke opinie in Amerika, heeft de uitdaging van Rusland in Korea aange nomen. Gisteren maakte Shinwell, minister van Defensie, in het Lagerhuis bekend, dat Groot-Brittannië, dat reeds steun verleent van vloot en luchtmacht, nu ook troepen naar Korea zal zenden, en een extra som van 100 millioen pond zal besteden aan de verhoging van de militaire paraatheidEveneens zal de Britse vloot in het Verre Oosten op oorlogssterkte gebracht wórden. Uit de bijzonder heden, welke Shinwell vermeldde omtrent de naar Korea te zenden troepen (infanterie, pantserafdelingen, artillerie en pioniers) valt op te maken, dat Enge land waarschijnlijk een brigade zal zenden. In de loop van zijn rede gaf de minister enige verontrustende cijfers over de' militaire paraatheid van Rusland enerzijds en Engeland's achterstand anderzijds. Volgens Shinwell besteden de Russen minstens 13 procent van het nationale inkomen aan defensie (Engeland 7.6 procent). Hun leger omvat ongeveer 17b divisies. Van deze diuistes is, nog steeds volgens de Britse minister van Defensie, ongeveer één derde gemotoriseerdEr zijn tien tank-divisies met ongeveer 25.000 tanks, waarvan een groot aantal voor gebruik gereed staan in Oost-Duitsland. huidige omstandigheden nog niet wordt overwogen de diensttijd te verlengen. De reserve, welke verwacht mag worden uit dienstplichtige troepen, neemt toe met veertienduizend per maand. Ook was er een reserve (dit is de z.g. Z-reserve) van vier millioen geoefende oorlogsvete ranen. Voorraden aan kleine wapenen, mortieren, veldkanonnen en artillerie zijn toereikend. Er is een reserve van zesduizend tanks. Voorts zei de minis ter, dat Engelands nieuwe tank, de „Cen turion", welke zich zou kunnen meten met elk type tank, dat op het ogenblik bekend is, volop gefabriceerd wordt en dat er een „aanzienlijk" aantal reeds in dienst is. (De „Centurion" weegt bijna vijftig ton, kost achthonderdduizend gulden, is gewapend met een twintig Het aantal manschappen onder de wapenen in Rusland bedraagt 2.800.000, een getal, dat bij mobilisatie verdubbeld kan worden. De landmacht wordt ge steund door een luchtvloot van 19.000 vliegtuigen, waaronder de meest moder ne straalvliegtuigen, zowel bommenwer pers als jagers. Shinwell besloot zijn opsomming van Russisch oorlogspoten tieel met de volgende woorden: „Het bestaan van een zo grote macht in han den van een totalitaire staat, waar de druk van publieke opinie afwezig is en waarvan de bedoelingen onzeker zijn, vertegenwoordigt een potentieel gevaar, waarmee de andere naties ten volle re kening dienen te houden." Shinwell had sombere dingen te zég gen over het Britse leven. Zo zei hij o.m., dat de regering zich ernstig be zorgd maakt over de inkrimping van de kern van de landmacht, n.l. het beroeps leger. Dit leger omvat momenteel nog 184.000 man, doch zou in 1952 worden ingekrompen tot 150.000. Hij verwachtte, dat de luchtmacht zich zou stabiliseren tot het getal van 118.000 man aan per soneel, doch geen van deze beide getal len zijn hoog genoeg voor de defensie behoeften van het land. Shinwell deelde mede, dat onder de Gisteren hebben, zoals reeds in enkele edities is gemeld, ok Australië en Nieuw Zeeland aangeboden grond strijdkrachten te sturen. De Nieuw Zeelandse Premier, Sidney Holland, heeft gisteravond in het Parle ment medegedeeld, dat het leger onmid dellijk vrijwilligers zal vragen voor dé speciale strijdgroep, die waarschijnlijk uit artillerie zal bestaan. Vanmorgen is de werving van vrijwilligers begonnen, maar gisteravond werd de Premier reeds belegerd met telefoontjes van gegadig den. Verwacht wordt, dat de eerste Austra lische troepen voor Korea vrijwilligers zullen zijn uit de bezettingsmacht van het Britse Gemenebest in Japan. Alleen het uitzenden van vrijwilligers is mo gelijk, omdat de Australische wet het gebruik van dienstplichtigen buiten het Australische gebied verbiedt. Behalve Amerika zullen nu vijf lan den grondstrijdkrachten naar Korea stu ren: Turkije, Siam, Engeland, Australië Nieuw Zeeland. De Libanese ministerraad heeft gis teren een bedrag van 17.000 pond ster ling beschikbaar gesteld als symbolische hulpverlening aan het leger der V.N. in Korea. In de 510e Staatsloterij, vijfde klasse, achtste lijst, is op nr. 15980 de prijs van 15.000.gevallen. Woensdagmiddag is bij het monument voor generaal Van Heutsz op 't Olym- piaplein te Amster dam op plechtige wijze de opheffing van het K.N.I.L. herdacht. Daartoe waren verscheidene leden van 't K.N.I.L. van wie sommige in uniform, alsmede familieleden en we duwen van gesneu velden uit Amster dam, Rotterdam en Den Haag daar bijeengekomen. De heer A. A G. Feuilletau de Bruyn hield een herden kingsrede, waarna oud-generaal Boer stra een rouwkrans legde aan de voet van het monument. De herdenking werd besloten met een kort woord van de dochter van wijlen generaal v. Heutsz. mevr. Van der Weydev. Heutsz, een minuut stilte en het taptoesig naal. ponder en heeft een snelheid van vier en dertig kilometer per uur). Churchill, die na Shinwell sprak, maakte het kort, want hij insisteerde nog steeds op een geheime zitting voor vandaag en kondigde aan, dat hij zijn opinie zou formuleren, al naar gelang van de aard van de zitting van heden. Hij kondigde medewerking aan van de oppositie voor alle benodigde maatrege len voor Engelands militaire paraatheid, doch hij beschuldigde de regering er van, dat zij veel te laat het Russische gevaar had onderkend en te laat was begonnen met de reorganisatie van de defensie. Hij verweet Attlee diens autoritaire hou ding, welke de Eerste Minister bewoog een geheime zitting te weigeren. Chur chill verklaarde, dat de oppositie en het land veel te veel in het duister tasten, omtrent de werkelijke toestand van En gelands defensie-apparaat. De leider van de liberalen vroeg zeer ad rem of de regering eigenlijk wel de ernst van de toestand besefte. Het was onjuist om op een ogenblik ais het hui dige het Parlement voor tien weken op reces te zenden. Ook Anthony Eden ver weet de regering haar weigerende hou ding aangaande een geheime zitting. Hij was niet gerustgesteld door de vage me dedelingen van Shinwell over Engelands defensie. Clement Attlee sprak aan het eind van het debat. Hij waarschuwde het land, dat de rol welke Engeland als democratisch land behoort te spelen en zal spelen op defensiegebied, de natie voor zeer moei lijke economische problemen zou plaat sen. De beste methode om deze nieuwe problemen op te lossen waren verhoging van 's lands productiviteit. „Ik moet het land zeer ernstig waarschuwen," aldus Attlee, „dat de meer hoopvolle toestand van enige maanden geleden opgehouden heeft te bestaan. Wij zullen er naar stre ven zoveel mogelijk onze oude levens standaard te handhaven, doch de nieuwe toestand zal ongetwijfeld offers vergen." Het Amerikaanse Hoge Commando vreest dat Chinese communistische troei- pen zich in het Koreaanse conflict zullen gaan mengen, aldus vernam U.P. giste ren van enkele senatoren. Tijdens een bespreking met de senaatscommissie voor de toewijzingen hebben zowel mi nister Johnson als generaal Omar Brad ley hun bezorgdheid uitgesproken. Johnson deelde, volgens de senatoren mede, dat tal van Russische officieren bezig zijn Chinese troepen te trainen in Mandsjoerije en dat de bevelvoerende officieren in Korea vrezen, dat deze troe pen, nadat hun training is voltooid, de Koreaanse grens zullen overschrijden om de Noord-Koreanen hulp te verle nen. Gistermiddag heeft zich in het schakel station van de Provinciale Noord-Bra bantse Electriciteits Maatschappij te Orthen, gemeente 's-Hertogenbosch, bij werkzaamheden aan een der isolatoren een ernstig ongeval voorgedaan. De monteurs P. van Seters uit Raams- donkveer en J. Suiskes uit Orthen, die in een cel een isolator moesten nazien, zijn per vergissing een verkeerde cel binnengegaan, waarin isolatoren onder spanning van tienduizend volt stonden opgesteld. Van Seters, die tussen twee isolatoren plaats nam, werd door een steekvlam getroffen en voor drie kwart verbrand; hij is later op de avond over leden. Van Seters was 56 jaar en had een gezin van zes kinderen. De 27-jarige Suiskes kreeg verwondingen aan zijn handen, toen hij zijn collega hulp ver leende. Het hart bepaalt de grootheid van een mens Verwachting tot Vrijdagavond: Helder en tamelijk koele nacht met hier en daar mistbanken. Morgen overdag droog cn over het algemeen zonnig weer met weinig wind en iets hogere temperaturen dan vandaag. Zon: 4.5420.37 Maan: 20.553.09 Hedenmorgen omstreeks half elf is een „Seafury" van de Marine Luchtvaart dienst in de omgeving van het vlieg kamp Valkenburg verongelukt. De pi loot, enige inzittende, is om het leven gekomen. Omstreeks 10.20 uur vanmorgen waren van het vliegveld Valkenburg vier Haw ker „Seafury"-jagers opgestegen voor een oefenvlucht. Toen de toestellen bo ven de duinen bezig waren in formatie te geraken, kreeg één der toestellen mo torstoring. De piloot trachtte te landen. Toen hij vlak bij de grens van het vlieg veld was gekomen, schoot er zwarte rook uit de motor. Het toestel dook daar na en kwam terecht in een wetering aan de grens van het vliegveld. De piloot was op slag dood. Zijn stoffelijk over schot werd gevonden door de bedrijfs leider van een nabij gelegen boerderij. De „Seafury" is een één-motorig jachtvliegtuig met schroefmotor en de snelste schroefjager ter wereld. Het toe stel biedt plaats aan één persoon. Het wordt in Nederland gebruikt als dek- landingsjager van het vliegkampschip „Karei Doorman". Naar wij vernemen zal H. M. de Ko ningin in verband met een lichte on gesteldheid (rode hond) van Prinses Marijke in de eerstkomende dagen nog herhaaldelijk bij haar dochtertje op paleis Het Loo verblijven. De Prins is hedenmorgen van zijn bezoek aan Engeland teruggekeerd. „Nu er zich donkere en dreigende wolken aan de hemel samentrekken is het goed voor de geest te halen, wat de gevolgen van een oorlog zijn", aldus ver klaarde de Heilige Vader. „Zoals wij uit ervaring weten brengt de oorlog niets dan vernietiging, dood en iedere soort ellende. Met het verstrijken van de tijd heeft de techniek moordende en onmen selijke wapens gebracht, welke niet al leen legers en vloten kunnen wegvagen, niet alleen steden en dorpen, niet alleen de schatten van religie, kunst en cultuur, doch zelfs onschuldige kinderen met hun moeders, zieken en bejaarden. Alles aan schoonheid, goeds en gezondheid, wat het menselijk brein geproduceerd heeft, dat alles of bijna alles kan vernietigd worden. Waar dus de oorlog, in het bijzonder heden ten dage, door alle eerzamen wordt beschouwd als iets verschrikke lijks, is het te hopen, dat door de in spanning van allen en in het bijzonder van de regeerders der volkeren, de don kere en dreigende wolken, die op het ogenblik zulk een siddering verwekken, zullen worden afgewend en dat tenslot te de ware vrede onder de mensen zal, gevestigd worden". De Paus zeide, dat er op het ogenblik, ondanks de vreugde om het schouwspel van de massa's, die ter gelegenheid van het Heilig Jaar Rome bezoeken, redenen zijn voor grote smart in de wereld. „De huidige sociale omstandigheden van de volkeren zijn zodanig, dat zij ons met de grootste zorg en ongerustheid ver vullen. Velen discussieren, schrijven en spreken over de middelen om tenslotte tot de zozeer verlangde vrede te gera ken, doch de beginselen, die daarvoor een stevige basis moeten vormen, wor den door sommigen verwaarloosd of openlijk afgewezen. De Heilige Vader verklaarde, dat in vele landen wat vals is, wordt voor gesteld onder de schijn van redelijk heid de liefde en de caritas worden er uitgebannen en de haat en blinde afgunst worden de mensen opgedron gen. De eendracht onder de burgers wordt niet geprezen, integendeel, er worden wanordelijkheden en onge regeldheden uitgelokt. De Paus wees er op, dat op zulk een wijze de pro blemen, welke de naties scheiden, niet kunnen worden opgelost, „evenmin kunnen de proletarische klassen, zo als nodig is, geleid worden naar een betere toekomst. In feite heeft haat nooit iets goeds voortgebracht, even min als dit met leugens of wanorde het geval is". „Zonder enige twijfel", aldus de Paus, „moeten de behoeftigen worden opge- heven tot een peil, dat de mens waardig is: doch niet door machtsmiddelen en agitatie, doch door rechtvaardige wet ten. Zeker, alle geschillen, die de vol ken gescheiden houden, moeten zo spoe dig mogelijk worden opgelost, doch met middelen, die gebaseerd zijn op de waarheid en de rechtvaardigheid". De vredesboodschap van de Paus is gedateerd 19 Juli 1950. Zij werd eerst gisteren door de persdienst van het Va- ticaan vrijgegeven. De verklaring van de Heilige Vader is de laatste in een lange reeks van vredesoproepen, die hij tijdens de laat ste tien jaren als hoofd van de Katho lieke Kerk tot de wereld heeft gericht. Zijn eerste woorden na zijn verkiezing op 2 Maart 1939 vormden een oproep tot vrede. Op 24 Augustus 1939 deed hij in een radiouitzending een beroep op alle volken en heersers met de woorden: met de vrede is niets verloren, de oor log kan alles verloren doen gaan. Acht dagen later, op 1 September 1939, viel Duitsland Polen binnen. Een Oost-Europese gedelegeerde bg de V.N. heeft naar U. P. meldt gisteren te Lake Success verklaard, dat de Sovjet-Unie en de satellieten alle de organisatie van de V.N. de rug toe zullen keren, wanneer de Chinese na tionalistische delegatie niet uitgewezen zal zijn, voordat de Algemene Verga dering voor de komende zitting in de herfst bijeenkomt. De diplomaat zeide, dat alle commu nistische landen, die in de Algemene Vergadering zitting hebben, op 19 Sep tember, de dag van de opening, een groot offensief zullen lanceren tegen de nationalistische Chinezen. Het Oost- Europese blok heeft echter geen onge gronde hoop,- dat de Algemene Verga- wering de moeilijkheid zal ontlopen en tevoren de nationalistische delegatie door een communistische zal vervangen, aldus verklaarde de Oost-Europese ge delegeerde. De zegsman zei voorts, dat de vijf Oost-Europese landen een vol ledige delegatie naar Lake Success zul len zenden „omdat allen er van over tuigd zijn. dat in de organisatie van de V.N. de rechtvaardigheid zal overwin nen". Hij wist niet zeker of de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, Visjinsky. zelf zou komen, maar hij achtte het zeer waarschijnlijk. Sinds de terugkeer van koning Leopold in België zün de stakingen en bomaansla gen niet van de lucht. Door aanslagen op spoorbruggen en het vermeien der rails ondervindt het treinverkeer veel vertraging. Deze foto toont de gevolgen van het ontploffen van een bom, die op de rails ten Zuid Oosten van Brussel was gelegd. Woensdagmiddag omstreeks twee uur heeft een 32-jarige sergeant in de Tweede Oosterparkstraat te Amsterdam een 35- jarige Amsterdamse vrouw doodgescho ten. die twee van haar vijf kinderen naar school bracht en onderweg door de ser geant werd aangesproken. Er ontstond een twistgesprek tussen de sergeant en haar. Oorzaak was een liefdesdrama. Plotseling trok de sergeant zijn revolver en loste enige schoten. De vrouw werd zwaar gewond, maar kon toch nog een nabijgelegen meubel zaak invluchten, waar ze in elkaar zakte. De sergeant had haar echter gevolgd en voor iemand het kon verhinderen, schoot hij haar in de meubelzaak dood, waarna hij het wapen op zichzelf richtte. In levensgevaarlijke toestand werd hij naar het Wilhelminagasthuis overgebracht, waar hij later op de dag is overleden Het drama veroorzaakte een grote con sternatie in de straat. Hatta heeft vandaag bij het parlement de ontwerp-constitutie voor de een heidsstaat ingediend, aldus meldt A.P. In zijn toespraak verklaarde hij, dat chaos het gevolg zou zijn van verwerpen van het ontwerp. Het indienen van amendementen was niet toegestaan. De minister van Voorlichting van de V.S.L, Mononutu, heeft verklaard, dat zijn regering ieder verzoek van oorlogs schepen, die zijn ingezet voor de strijd in Korea, om Indonesische havens aan te doen „strikt volgens de internationale wetten en gewoonten" zal behandelen. Hij zei, dat de kapitein van zulk een schip, die een Indonesische haven wilde aandoen, via zijn eigen regering een verzoek aan de autoriteiten van de V.S.I. moest indienen; op ieder verzoek zou afzonderlijk worden beslist. Gistermiddag is de voorman H. Hol leman uit Umuiden-Oost door een val lend wiel van een opslagkraan by de Hoogovens getroffen en kort daarna aan de bekomen verwondingen overleden. Advertentie LEVERT levert is coedv

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1