Sovjet-Unie per 1 Augustus weer terug in de Veiligheidsraad TACHTIG GEWONDEN BIJ BOTSINGEN VOOR KONINKLIJK PALEIS AUTOBUS VOORZIEN VAN STROMEND WATER Krachtig rood offensief Ruslands terugkeer Russisch besluit in Westerse kringen met gemengde gevoelens ontvangen AMERIKAANSE BASES OP M0R0TAI AMBON EN HOLLANDIA? v,.» m Afkondiging van prijsstop Tot hoofd en hart Vacantietoeslag in CAO „TACTISCHE MANOEUVRE" VAN DE SOVJETS Met Malik keert het veto weer „Kwestie-Ambon moet eerst zijn opgelost en N.-Guinea Indonesisch .Het weer. OPROEP UITSLUITEND SCHRIFTELIJK Spaak wijst de betogers de weg, maar kiest zelf het hazenpad Stakingen in Wallonië vrijwel algemeen Transcontinentale anderhalfdekker" een sensatie op wielen En nieuw overleg over de lonen Amerikaanse aanvoerhaven Pusan op Korea nog steeds ernstig bedreigd Komende drie weken beslissend VRIJDAG 28 JULI 1950 74ste JAARGANG No. 248130 Volgend jaar: SENSATIONEEL TELEFOONTJE VAN MALIK AAN TRYGVE LIE Een telefoontje van het hoofd van de Sovjet-delegatie bij de Verenigde Naties, de Russische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken Jacob Malik, aan Trygve Lie, de secretaris generaal van de V. N., heeft gisteravond alle gedelegeerden in Lake Success en de gehele Westerse wereld in opschudding gebracht; Malik deelde Lie mede, dat de Sovjet-Unie de volgende maand weer zitting zal nemen In de Veiligheidsraad. „Het is noodzakelijk U ervan in kennis te stellen," aldus verklaarde Malik, „dat ik, overeenkomstig de procedure, het voorzitterschap van de Veiligheidsraad in Augustus van dit jaar op mij neem en dat ik de eerste bijeenkomst van de Raad in deze maand heb vast gesteld op 1 Augustus om drie uur 's middags." (Dinsdag a.s. om acht uur Nederlandse tijd). „Ik verzoek U alle leden van de Veiligheidsraad van de datum der vergadering in kennis te stellen. De agenda zal nog nader worden bekend gemaakt. De opkomst-oefening Optimisme BELGISCHE SOCIALISTEN GAAN ALLES OP ALLES ZETTEN Ongeregeldheden te Laeken im ISi 1 Vakcentralen wensen MacArthur optimistisch BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W, Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Ruft Wnd. hoofdredacteur: W. Sever in. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mHlimefer- hooate. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week. f 152 per maand, f 4.55 per kwartaal Uit het feit, dat Rusland zal terug keren in de Veiligheidsraad, kan men voorlopig alleen maar af leiden, dat het blijkbaar nog wel enige waarde aan dit lichaam hecht. Maar zelfs deze magere conclusie neme men niet te optimistisch, want het is on denkbaar, dat Rusland een andere waarde aan de Veiligheidsraad zou hechten dan een die rechtstreeks ver band houdt met de mogelijkheid om de eigen doeleinden te verwezenlijken. Zo blijkt het ook door alle waar nemers in Westelijke diplomatieke kringen, voor zover hun meningen en gissingen vandaag bekend werden, te worden gezien. Men juicht niet: Ha, nu zal alles wel goed komen, want de Russische beer heeft zijn kop met een verzoenend gebaar in de schoot van 's werelds belangrijkste bestuurscol lege gelegd; voortaan geen dreiging meer, geen angst of- schrik; kom, laat ons op voorhand de altijddurende vrede gaan vieren.- Neen, men vraagt, nauwelijks gerust en bijna opnieuw verontrust, alleen maar: Wat zou Rus land hier nu weer mee voor hebben? Is het teruggekeerd van zijn maan denlange boycott van de Veiligheids raad, omdat het eindelijk een kans ziet, langs legale weg aan communis tisch China een zetel in de Raad te verschaffen, of wil het gaan optreden als vredesstichter in de Koreaanse oorlog, nu het er naar uit ziet, dat de communisten daar waarschijnlijk op den duur aan het kortste eind zullen trekken? Zeker is, dat zowel in het ene als het andere geval Rusland een diplo matieke nederlaag heeft geleden te genover de bona-fide ledenstaten van de UNO, in zoverre de boycott van de Veiligheidsraad noch de ontsteking van de brand op Korea het beoogde resultaat hebben opgeleverd. Na deze mislukkingen dank zij de vastbera denheid van Amerika en de andere democratische landen gaat Rusland, met in zijn kielzog natuurlijk de satel- liet-staten, weer de legale weg bewan delen. Omdat het de behoorlijkheid van de legale weg eindelijk erkent? Weineen, enkel en alleen uit de oppor tunistische overweging van wie zijn doel kent en voor geen middel tot de bereiking daarvan terugschrikt: lukt het niet zus, dan misschien wel zo. Het is ietwat merkwaardig, dat Maliks bekering komt daags nadat be kend werd, dat een Oost-Europese ge delegeerde bij de V.N. volgens U.P. zou hebben verklaard, dat de Sovjet- Unie en de satellieten de organisatie der V.N. de rug zouden toekeren, wanneer de Chinese nationalistische delegatie niet zou zijn uitgewezen voordat de Algemene Vergadering voor de komende zitting in de herfst bijeen zmi komen. Men_zou hieruit te meer mogen afleiden, dat Rusland thans de gelegenheid ziet om via de gewone procedure nationalistisch Chi na van zijn zetel in de Veiligheidsraad te verdrijven. Het is niet onmogelijk, dat ook Amerika een andere houding dan voorheen in dezen zal innemen, gezien zijn betekenisvol gedrag tegen over het nationalistische Formosa, dat weliswaar door Amerika wordt be schermd, doch anderzijds zowel ten opzichte van de Koreaanse kwestie als ten opzichte van het communisti sche China tot handelingsonbevoegd heid wordt gedoemd. En wat de oorlog op Korea betreft: wordt het pleit op den duur ten gunste van Zuid-Korea en de V.N. be slecht, dan zal het wel prettig zijn voor Rusland, wanneer het weer een stem in het kapittel der V.N. heeft verworven. En blijft de toestand daar even somber als hij is, dan baat zulk een stem wellicht nog meer. Uit alles blijkt duidelijk, dat de Sovjet-Unie gaarne een voorlopige diplomatieke nederlaag heeft willen nemen ter wille van feitelijk voordeel. En bovenal: het veto-recht is er ook nog. Sterker: het doet mèt Rusland opnieuw zijn intrede in de Veiligheids raad. Het College van Rijksbemiddelaars heeft toegestaan, dat volgend jaar de 2 pet. vacantietoeslag opgenomen mag worden in de C.A.O. en de bindende loonregelingen. Rusland, dat negen maanden geleden de Veiligheidsraad verliet uit protest tegen de aanwezigheid van de gedele geerde der Chinese nationalistische re gering, was ingevolge het systeem van de alphabetische roulering, dat bü de' Veiligheidsraad in gebruik is »n Augustus aan de beurt voor het voor zitterschap. Algemeen werd verwacht, dat Rusland niet zou verschijnen. Het Russische besluit, waarmee de Sovjet-Unie haar boycot van de V. N. heeft beëindigd, is in Westerse kringen met gemengde gevoelens ontvangen. Men beschouwt het als een „tactische manoeuvre", om verdere maatregelen van de V. N. in verband met Korea tegen te gaan of om te bewerkstelligen, dat de Chinese communisten een zetel in de Veiligheidsraad kunnen bemach tigen. De gedelegeerden van de Raad be spraken gisteravond eveneens de moge lijkheid, dat de Russische stap tot ge volg zou hebben, dat de zetel van China in de Veiligheidsraad binnenkort al thans voorlopig onbezet zou blijven. Hierdoor zou dan plotseling een eind zijn gekomen aan de impasse betreffen de de vertegenwoordiging van China in de U.N.O. Zij opperden, dat Malik als voorzitter van de Raad zou kunnen con stateren, dat de gedelegeerde der Chir nese nationalisten, dr. T. F. Tsiang, niet meer als lid van de Raad kan worden be schouwd. Dr. Tsjiang zou deze mening kunnen bestrijden en Malik zou dan kunnen laten stemmen. Het zou dan waarschijnlijk zijn, dat dr. Tsjiang niet de vereiste zeven stem men zou verwerven om hetgeen de voorzitter stelde, te verwerpen. Volgens de gedelegeerden zou dr. Tsjiang slechts kunnen rekenen op de stemmen van hemzelf, de V. S., Cuba, Ecuador, Egypte en Frankrijk. De Sovjet-Unie, Joego slavië, India, Noorwegen en Engeland, die het nationalistische Chinese bewind niet langer erkennen, zullen hoogstwaar schijnlijk tegen dr. Tsjiang stemmen. Indien een dergelijke stemming zou plaats vinden, zou nationalistisch China zijn zetel verliezen, doch aan de andere kant zou er weinig of geen kans be staan, dat communistisch China de voor een zetel nodige meerderheid zou ver werven. In diplomatieke kringen te Lake Success hoorde men ook de mening verkondigen, dat de Sovjet-Unie de kwestie van de toelating van het com munistische China tot de V. N. op subtielere wijze zou stellen, dan zij tot dusver heeft gedaan. Malik zou de kwestie om kunnen draaien en vra gen, welke landen bereid zijn te stem men voor het handhaven van het na tionalistische China als lid van de V.N. Sommige waarnemers geloven, dat de nationalistische delegatie dan geen zeven stemmen bijeen zal kunnen krijgen voor de handhaving van haar zetel. Amerikaanse regeringspersonen heb ben verklaard, dat zij het besluit van Rusland, als een tactische manoeuvre beschouwen, de bedoeling hebbende, verdere maatregelen van de U.N.O. in verband met Korea tegen te houden. De vraagstukken, verbonden aan een eventuele defensie van Indonesië tegen buitenlandse agressoren, houden op het ogenblik vele verantwoordelijke krin gen te Djakarta bezig, aldus verneemt het ANP. Het ligt voor de hand, dat Merle Cochran, de ambassadeur der Ver. Staten, hierin handelend volgens de instructies zijner regering, deze vraagstukken heelt besproken met de Indonesische autoriteiten en wel reeds sedert het allereerste begin van de oor log in Korea. Toen reeds heeft Cochran een bezoek gebracht aan president Su karno en heeft bij gesproken over de blogelijkheid van het vestigen van Ame rikaanse bases in Indonesië. De reactie Van de regering der VSI hiertegenover l.s in het algemeen wel bekend: zij ziet in de binnenlandse consolidatie en de op bouw van het veiligheids-apparaat de beste voorbereiding tegen een agressie Van buiten. Tijdens een der véle onderhouden van L°chran met Hatta zou de minister-pre- 8ldent nader hebben geïnformeerd naar concrete plannen van de Amerikaanse befensie-autoriteiten met betrekking tot mdonesië. Van Amerikaanse zijde schijnt hierbij het vraagstuk aldus te zijn ge- ?teld, dat Amerika slechts belangstel- fjng heeft voor een drietal bases, met nanie de in een driehoek gelegen pun- ft ten Morotai, Ambon en Hollandia. Deze punten sluiten aan bij de verdedigings gordel rondom het vasteland van Azië, nl. van Japan uit, via de Philippijnen naar Nieuw-Guinea en Australië. In Indonesische regeringskringen hoort men thans vaak als antwoord op deze Amerikaanse verdedigingsplannon de conclusie trekken: de geallieerden zullen alles doen om Singapore te ver dedigen, doch zou Singapore onhoud baar blijken, dan zal men Indonesië ver der niet meer verdedigen, doch slechts genoemde drie punten als linie gebrui ken. Voorts is men in verantwoordelijke kringen geneigd, de vraag te stellen: wie zal de Amerikanen beletten, deze bases iri tijd van nood te nemen? Men mag aannemen, dat aldus ook Hatta's reactie is geweest in de besprekingen met de Amerikaanse ambassadeur. Hierbij wijst men de Amerikaanse deskundigen dan echter steeds op de omstandigheid dat in de omgeving dezer bases politieke rust nodig is en dat deze rust alléén kan worden verkregen, in dien de kwestie-Ambon is opgelost en indien N. Guinea Indonesisch is. Zolang N. Guinea niet Indonesisch is, aldus de ze Indonesische kringen, zullen aldaar de politieke onrust en de infiltratie voort duren en zullen bovendien in Indonesië grote bezwaren tegen Amerikaanse ba ses op Indonesisch gebied rijzen. De woordvoerders verklaarden, dat de onverwachte aankondiging bewijst, dat het Kremlin zich bezorgd maakt over de houding, die de publieke opinie heeft aangenomen inzake de communis tische agressie in Korea. Men zou niet verbaasd zijn, als Malik de Veiligheids raad gebruikte om de door Rusland be weerde agressie van Zuid- tegen Noord- Korea te veroordelen. Het is ook mogelijk, dat Rusland zal eisen, dat de Noord-Koreanen worden gehoord over de kwestie wie de agressor in de Koreaanse oorlog is, zo meenden de functionarissen. „Als alle Russische propaganda-ma noeuvres zouden falen, zou Rusland ge bruik kunnen maken van zijn veto-recht Verwachting tot Zaterdagavond: Vrij veel bewolking met op vele plaatsen enkele buien, hier en daar met onweer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, later wel licht draaiend naar Zuid-West of West. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon: 4.58—20.36 Maan: 21.17—4.37 In aansluiting op de berichten betref fende de opkomst-oefening van één dag voor personeel Van de 7-December- divisie en van de tweede divisie, wordt er door de legervoorlichtingsdienst de aandacht op gevestigd, dat de oproep hiertoe niet per radio, doch uitslui tend schriftelijk en tijdig tevoren zal geschieden. Oproep per radio wordt uitsluitend voorzien voor het personeel van enige van de 22 compagnieën, welke op grond van het Kon. Besluit van 21 Maart 1950 voor enige dagen onder de wapenen zullen worden geroepen, welk perso neel op het moment van de oproep per radio reeds in het bezit van een schrif telijke mededeling over de op handen zijnde opkomst zal zijn. om iedere verdere actie der V. N. inzake Korea te blokkeren", zo verklaarde men. De actie, die de V. N. reeds hebben on dernomen, kan Moskou echter niet on gedaan maken, zo geloven deze functio narissen. In Washington wees men ook op de mogelijkheid, dat Rusland misschien zal trachten het voorstel van Nehru te her nieuwen, er toe strekkende, dat het Rode China direct zitting in de Raad krijgt met dien verstande, dat besprekingen zullen worden gevoerd over het staken van de strijd in Korea. Zoals bekend, heeft minister Acheson het voorstel van Nehru verworpen. Amerikaanse diplomaten verklaarden, dat het besluit van Moskou echter in ieder geval moet worden beschouwd als een diplomatieke overwinning van het Westen. Rusland immers keert terug zonder het doel van de boycot, de toe lating van het communistische China, te hebben bereikt. Sommige waarnemers zijn optimistisch gestemd. Zij zjjn van mening, dat de crisis nu achter de rug is, de boycot voor goed van de baan zal zijn en het moge lijk een keerpunt in de kwestie-Korea betekent. Zjj herinneren er aan, dat het Malik was, die met vertegenwoordigers van de Ver. Staten de besprekingen voerde, waardoor een eind kwam aan de blokkade van Berlijn. De eerste reac tie in Zweedse diplomatieke kringen was: „Dit jaar geen oorlog". 1». j: Op 23 Juli bracht de Pravda een foto op haar voorpagina van gevangen genomen Amerikaanse soldaten, die door de straten van Pyongyong, de hoofdstad van Noord-Korea, trekken, op weg naar het concentratiekamp. De gevangenen zouden een spandoek gedragen hebben, waarop vermeld stond: „Het Koreaanse volk strijdt een goede strijd voor de vereniging van zijn land. Stop dadelijk militaire interventie." Thans zijn wij in staat een reproductie van deze foto uit de Pravda te publiceren. tt (Van onze Brabantse redactie) De tijd, dat een autobus een vervoermiddel was, waarin een aantal personen werd ingeblikt en vervoerd, ligt ver achter ons. Uit die tijd stamt onze antipathie tegen bussen, een antipathie, die wij, gedwongen om via, lokaal en kwalitatief, secundaire wegen per bus het Brabantse land te doorkruisen, steeds hebben gehouden. Wij houden niet van bussen en het was dan ook met zeer gemengde gevoelens, dat wij op weg gingen om een tocht te maken met wat werd aange duid als „de transcontinentale anderhalf dekker". Want, gewend het kind bij zijn naam te noemen, zeiden wij tot onszelf: „een busrit". Of men nu spreekt van kalfskop of van tête de veau, het is ons gelijk. Wij houden er niet van Maar hoe hadden wij ons vergist! Dat wat de carrosseriebouwer Jan Jongerius N.V. uit Utrecht had aangeduid met „een transcontinentale anderhalfdekker", had weinig méér met een „bus" ge meen, dan dat het ook over de weg rijdt en personen vervoert. Dit voertuig lijkt samengesteld uit twee delen, waarvan het achterste juist zoveel hoger is, dat het de achterin zittende passagiers ge legenheid biedt over de hoofden van de voorin zittenden heen te kijken. De van boven gebogen ramen geven een bijna onbeperkt uitzicht. Ieder der passagiers heeft een eigen fauteuil, die hij naar believen in drie verschillende standen kan stellen. Die zetels zijn hoog genoeg om u niet aldoor het vrij irritante uitzicht op het bovenstuk van uw voarbuurman te geven. Elke fauteuil is voorzien van een asbakje, een houder voor een glas en een tas voor kleine bezittingen. Behalve een aantal bloemen vaasjes, bevat de anderhalfdekker ook een paar gezellige bloemenbakjes met vetplantjes n begonia's. Daar hij berekend is op „transcontinentale" ritten de eigenaar, de heer Jac. van Dijk van de Touring Centrale te Eindhoven, gaat er volgende week mee naar Parijs en kort daarna naar Rome is er ook nog aan ander reiscomfort gedacht dan alleen wat de zitplaatsen betreft. De bagage van de reizigers behoeft hier niet als een vorm loze massa op he; dak gestapeld te wor den en bij wind en regenweer be schermd door zeilen. Onder de zitplaatsen van het achterste deel bevindt zich een bagageruimte, die (Telefonisch van onze Belgische correspondent) Brussel, Vrijdagmorgen De algemene staking, die de socialistische vakvereniging gisternacht in het grootste deel van Wallonië naar zü zeggen voor onbepaalde tijd heeft afge kondigd, is gisteren, de eerste dag, dank zij allerhande intimidaties en terreur- middelen vrijwel totaal geweest. Uit de opwindende debatten in het Parlement en de opgewonden betogingen te Brussel en te Laeken, kan men opmaken dat de socialistische partij in de komende dagen alles op alles gaat zetten. Te Laeken werden gisteravond, bjj een botsing tussen demonstrerende socialisten en Leopoldisten, tachtig personen gewond, van wie negen zo ernstig, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. In het Parlement onthielden de socialisten zich bij een stemming over een motie, waarin de sabotagedaden scherp werden afgekeurd. De liberalen stemden voor deze motie, Le Peuple deelde vandaag mede, dat de socialistische parlementsleden Spaak en Fayat als advocaten zullen op treden van de twee secretarissen van de socialistische vakbond, die enkele dagen geleden op heterdaad bjj het plegen van een spoorwegoverval betrapt zijn. ook de electriciteits-, gas- en watervoor ziening, terwijl posterijen en telegrafie niet of slechts gedeeltelijk werken. Ook tal van winkels sluiten, dikwijls uit vrees voor hun winkelruiten. De vertegenwoordigers van het so cialistisch Algemeen Belgisch Vakver bond weigerden gevolg te geven aan het verzoek van de minister te willen instaan voor het onderhoud van de mijnen en de industrie-uitrusting. De eerste lopen het risico onder water te geraken, terwijl de hoogovens even eens in gevaar zijn. De christelijke vak bond keurde deze houding echter streng af en verzocht de minister maatregelen te treffen, ook om de ar beidersveiligheid te waarborgen. In Luik werd onder de stakers het praatje verspreid, dat Spaak, De Brou- chère en Larock te Brussel zouden zijn aangehouden, wat enige opwinding wist te verwekken. De algemene secretaris van het vakverbond verklaarde Woens dagavond, dat de woorden opstand en revolutie thans een practische betekenis krijgen en dat men tot het einde zou gaan en voor niets zou terugdeinzen. In Brussel wordt de staking echter slechts langs geleidelijke weg ontketend. De ongemakken, die er voor het publiek trouwens uit zullen voortvloeien, zijn van die aard, dat men hun geen lang leven kan voorspellen. Inmiddels kwam het gisteravond te Brussel en te Laeken tot opgewonden betogingen van de „democratische con centratie". Deze poogde een doorbraak voor het parlementsgebouw en trok ver volgens onder leiding van Spaak naar Laeken, waar een stoet van dertig auto bussen en een groot aantal particuliere auto's met bloemen en vlaggen juist uit Gent arriveerde om de koning te hul digen. Zij werden onthaald op stenen, waarbij de ruiten van de auto's verbrij zeld werden en een aantal gewonden naar de ziekenhuizen moest worden overgebracht. Het ministerie van Bin nenlandse Zaken maakte later bekend, dat er tachtig mensen zijn gewond door glasscherven of stenen. Negen van hen zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Voor het zover kwam had Spaak ech ter reeds het hazenpad gekozen, nadat bjj tot Laeken de betogers in de bedoel de richting had geleid. Reeds Zaterdag was bij een betoging in het centrum van Brussel de bevreem dende houding van Spaak opgevallen, toen hij mensen die hem onderbraken tot tweemaal toe met een grof „wilt u poms, dat men u op uw sm.... slaat" net zwijgen oplegde. De stakingen in Wallonië geschiedden grotendeels onder bedreiging en zonder dat de arbeiders was toegestaan door middel van een geheime stemming zich vóór of tegen de stakingen uit te spre ken. De arbeidswilligen werden met ge weld verwijderd, terwijl te Luik het ge hele autoverkeer verboden werd. De bomaanslagen op de spoorwegen kan men beschouwen als een poging om het spoorwegpersoneel vrees aan te jagen en het aldus tot een staking te doen besluiten. In de buurt van Charleroi gingen de stakers op de spoorlijnen lig gen. De vrachtauto's voor de groenten- markt werden op de wegen getroffen door een nieuwe spijkerplaag, zodat er geen aardappelen in de winkels te krij gen waren. De staking omvat trouwens -..N elke passagier in staat stelt mee te ne- het landschap verschafte Wij voelden men, wat hij nodig denkt to hebben, ons koninklijk in de „andernalfaekker Binnenin bevindt zich een voorraadkast- waarnaar kinderen met open mond ble- en begonias. Daar hij berekend is op en een fri„jdaire die maken dat men ven staan kijken, waar automobilisten - ook tijdens de rit zonder oponthoud eens met ontzag naar opblikten en waar, zo- een verfrissing kan gebruiken. Ook is er dra wij stilstonden, mannen en vrou- een toiletgelegenheid, voorzien van stro- wen, jongens en meisjes omheen dren- mend water aanwezig. telden, als was $et een wereldwonder. Wij kunnen begrijpen, dat de firma De ventilatie en de verwarming zijn Jan Jongeriös dit pronkstuk met enige zo geregeld, dat men in de zomer geen spijt zag vertrekken; wij begrijpen, dat last van de hitte en in de winter niet de heer Jac. van Dijk trots is als een van de kou behoeft te hebben. Nogmaals, wij hadden ons vergist. Dit was geen busrit, dit was een sensatie, temeer, omdat de hoogte, waarop wij reisden, ons een geheel nieuwe kijk op pauw op deze aanwinst van zijn bedrijf en wij, wij zullen nooit meer denken, dat een transcontinentale anderhalfdek ker alleen maar een autobus is. Wij weten nu beter. De Raad van Vakcentralen, waarin samenwerken het N.V.V., het C.N.V. en de K.A.B., heeft zich met het volgende telegram tot de regering gewend: „Op grond van de recente ontwikke ling van het internationaal en nationaal prijsniveau, zowel voor de groot- als voor de kleinhandel en de vooruitzich ten daaromtrent voor de naaste toe komst, gezien in het licht van de inter nationale politieke spanningen, dringt de Raad van Vakcentralen met grote nadruk bij Uw regering aan op onmid dellijke afkondiging van een prijsstop en op het nemen van verdere prjjsbe- heersende maatregelen. Gegeven verder de stijging van de kosten van levensonderhoud sedert de devaluatie verzoekt de Raad uw rege ring het overleg over de ernstige ont wikkeling en haar gevolgen voor de loonvorming op korte termijn met de Stichting van de Arbeid te openen." De Noord-Koreaanse troepen hebben vanmorgen, kort na zonsopgang, op het centrale front een krachtig offensief ingezet, dat ingeleid werd door een hevig bombardement op de Amerikaanse stellingen. Hierna rukten de communisten in een plenzende regen op langs de hele frontlinie bij Kwanggan. twaalf km. ten Noord-Oosten van YongdOng, dat zij in het begin van deze week reeds verover den. Golf na golf kwam aanrollen op de linies van de Amerikaanse eerste cava- lerie-divisie, terwijl ondertussen andere eenheden van het Rode leger een aanval uitvoerden op de Amerikaanse vijf en twintigste divisie, die een van de flanken van de eerste cavalerie-divisie dekt. De aanval is gericht op het vijf en twintig km. Zuidelijker gelegen Kumchon, een strategisch belangrijk knooppunt van wegen en spoorwegen. De zo nodige aanvoer voor de vijf en twintigste divisie en andere Amerikaanse troepen gaat via deze plaats, die ongeveer 50.000 inwoners telt. In tegenstelling tot deze berichten, die U.P. uit Tokio bereikten, meldde vanmorgen een New Yorks radiostation, dat de Amerikaanse eerste cavalerie divisie op het centrale front in Korea de eerste grootscheepse tegenaanval is be gonnen. De communisten bedienden zich vol gens U.P. bij hun aanval weer van de zelfde taktiek. Zij voerden flankaanval- len uit, vielen daarna de hoofdmacht aan, infiltreerden en trachtten de Ame rikanen te omsingelen. Na korte tijd kwam reeds het bericht, dat een Ame rikaanse eenheid, die door de commu nisten was afgesneden, eerst na een wanhopige strijd er in slaagde zich een weg door de vijand te banen en het con tact met de hoofdmacht weer te her stellen. De regen en het laaghangende wolkendek maakten iedere assistente van de luchtmacht vrijwel onmogelijk. De aanval kwam niet onverwacht. De Amerikanen waren er van op de hoog te, dat de communisten gedurende de voorafgaande acht en veertig uur koorts achtige voorbereidingen hadden getrof fen voor een krachtige aanval, die mis schien wel de grootste zal blijken te zijn sinds de strijd op Korea ontbrand is. In Tokio stond men gisteravond nogal sceptisch tegenover de uitslag van de ze grote slag. Men twijfelt er aan, of de strijdkrachten van de V.N. reeds sterk genoeg zijn om zich tegenover de grote overmacht staande te houden. Ook de bedreiging van de belang rijke aanvoerhaven Pusan van het Zuid-Westen uit duurt nog onvermin derd voort. De Zuid-Koreanen maken weliswaar met veel ophef gewag van een klein plaatselijk succesje zij dreven de communisten bij Hadong drie kilometer terug en veroverden Hamyang, vijf en veertig km meer naar het Noorden maar andere be richten melden dat de Noord-Korea nen ten Noorden en ten Zuiden van dit gebied oprukken en dus enigszins een omsingelende beweging maken. Volgens de communistische radio Pyongyang hebben de Noord-Korea nen bij hun opmars naar Pusan aan de Zuidkust van Korea o.a. de havenstad Yosu veroverd. De Zuid-Koreanen maken eveneens melding van successen, die zij gisteren aan het centrale front behaald hebben. Plichtsverzaking kan nooit vreugde veroorzaken. J Zij rukten ongeveer tien kilometer op ten Noorden van Hamchang. In dit ge bied hebben de communisten vanmor gen echter het grote offensief ingezet. Uit geallieerde bronnen kon men geen nadere gegevens verstrekken omtrent een Noord-Koreaans radiobericht, dat guerillastrijdkrachten Tansong hebben ingenomen, dat nog slechts honderd km. van Pusan ligt. Men nam echter aan, dat het een op zich zelf staande eenheid was, die acihter de geallieerde linies opereert. Het optimisme, dat in Amerikaanse militaire kringen ten opzichte van de Koreaanse campagne heeft geheerst, is op het ogenblik wat getemperd door de voortdurende successen van de commu nisten. Hoewel Washington en Tokio tot dusver steeds hebben gezegd, dat de merikanen een bruggehoofd zullen be houden, waarvan later het tegenoffensief kan worden gelanceerd, hebben hoge officieren naar aanleiding van de jong ste frontberichten als hun persoonlijke mening te kennen gegeven, dat de V.S. de beslissende slag om dit bruggehoofd in de volgende drie weken kunnen win nen maar ook verliezen. Als de troepen aan het slinkende front rond Pusan in de volgende drie weken kunnen stand houden, zo zeggen zij, dan zal de beslis sing om het bruggehoofd door de Ame rikanen zjjn gewonnen. Zelfs de meest pessimistische officie ren echter zien in het verminderde aan tal tanks, dat de communisten in de laatste dagen gebruikt hebben, een licht punt. Daar tegenover staat evenwel dat er nu veel meer activiteit van de artil lerie is dan in de eerste veertien dagen van de oorlog. Iemand, die de situatie op Korea in geen geval donker inziet of dit al thans niet laat blijken is generaal MacArthur. Toen hij gisteren in een tro- penuniform, een leren vest en met zijn vermaarde gevechtspet op, een bezoeK bracht aan het front in Korea, ver- Klaarde hij tegenover enkele verslag gevers: Ik heb in mijn leven nooit meer vertrouwen gehad in een uiteindelijke overwinning dan op het ogenblik. Deze inspectie heeft mij een gevoel van op timisme gegeven. De generaal voegde er aan toe, dat hij zijn tegenover president Truman uitgesproken mening, dat oe communisten hun kans op de overwin ning hebben verloren, volkomen beves tigd had gezien. Dat betekent evenwel niet, dat wij de overwinning onmiddel lijk of zonder een langdurige, harde en zeer moeilijke strijd zullen behalen. Dat we opnieuw hartzeer en tegenslagen zullen hebben ligt in de situatie opge sloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1