Sint Clemens retraitehuis veertig jaar in Noordwijkerhout Spontane huldiging van reinigings- personeel en gemeentebestuur „Melksanering" in gemeenteraad Steenlegging voor fabrieken van N.V. Breedband Zandvoort gaat als een mare door Europa" KAN Auto rijdt op vracht wagen „St. Caecilia" bracht serenade Speldjesdag Herwonnen Levenskracht AGENDA Gezondheidshuis krijgt crediet van f 2000.- Belangrijkste hoeksteen van het indastrialisatieplan PRINS AANWEZIG Zondag 6 Augustus weer internationale wedstrijden op het circuit Mgr. Huibers, in 1910 als leraar aanwezig, zal nieuw altaar consacreren Ministers van Westerse Unie bijeen TEMPO OPRUIMEN DAT KAN ALLEEN 19.#» Vraag Uw bakker^*^ jnocgen VRIJDAG 28 JULI 1950 PAGINA 2 DIRECTEUR M. RENNE IN HET ZILVER Van wie is die fiets? Examen Hoofdakte Examens Handenarbeid Geslaagd Examen coupeuse Baviaan brak uit zijn kooi en maakte van de huis kamer een vrolijke keuken HEEMSTEDE SANTPOORT Uit de ringen gevallen Rede van min. v. d. Brink BEDEVAART NAAR BRIELLE Deelnemers aan de Vierdaagse gehuldigd 99 Meer dan 137.000 retraitanten in 2500 retraites De feestviering Geslaagd 50 WOLLEN DEKENS 14,75 WASSENAAR WAAR ZIJN DE TROEPEN- SCHEPEN? Truman GEEN ATOOMBOM VOOR KOREA „Er is nog hoop op wereldvrede" Directeur G.E.B.-Rotterdam op slag gedood De Nederlandse delegatie PATER HERMENS S.V.D. Apostolisch Prefect n n Transporten door geheel Nederland. Goederen zonder prijsverh. verzekerd ROZENSTRAAT 13 - TELEF. 20020 HAARL. MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF „IDEAL" herenpolshorlcge van voor ELECTR. PENDULE Iiz a l I Juwelier - Horloger |\AIN Barteljorisstraat 2 Tel. 13004 - Haarlem Voedzamer Smakelijker en Hygiënisch verpakt 4 Tijdens de receptie van de jubilerende directeur van de Gemeentelijke Reinigings dienst de heer M. Renne vond een huldiging door het gemeentebestuur plaats. De heer Wesstra feliciteert de jubilaris. Het gebouwencomplex van de Ge meentelijke Reinigingsdienst was gister middag feestelijk versierd met vlaggen en in één van de kantoren heerste een gezellige drukte. \ele bekende figuren van de Haarlemse gemeente-instellingen liepen af en aan, om de directeur, de heer M. Renne, geluk te wensen met zijn zilveren jubileum. Het gemeentebestuur was vertegen woordigd door de beide wethouders Happé en Geluk. De wethouder van Openbare Wecken, de heer Happé, wees in zijn korte toespraak op de grote po pulariteit van de Gemeente Reinigings dienst. Immers zo zei hij deze in stelling verlost de mensen van een deel van hun bezittingen, maar deze „beroof de" stedelingen zijn zo weinig gehecht aan deze eigendommen, dat zij deze ge meentelijke dienst oprecht dankbaar zijn. Hij prees vervolgens de sportivi teit die de heer Renne steeds bij het werk betrachtte. De jubilaris nam iede re zaak op dusdanige wijze onderhan den, dat er ook nog andere mogelijkhe den overbleven. Als 'olijk van waardering bood hij de heer Renne namens de gemeente een ge makkelijke stoel aan „om de gemeente lijke zorgen te vergeten". De gemeentesecretaris, mr, Th. Wes stra, noemde de Reinigingsdienst een zeer veelzijdig bedrijf. Hij memoreerde de grote uitbreiding van deze dienst, waarin de jubilerende directeur een werkzaam aandeel gehad heeft. Later op de middag werd de pubilaris op enthousiaste wijze door het perso neel gehuldigd. De beide sprekers, de hoofdboekhouder J. F. Hille en de voor zitter van het jubileumcomité J. Len- sen prezen de opgewektheid van hun directeur en waren vol lof over de pret tige samenwerking. Uit de ongedwongen feestviering bleek duidelijk, dat de joviale jubila ris bij het personeel een gevierde di recteur is. Bij het hoogtepunt van de HERWONNEN LEVENSKRACHT Is HERWONNEN VOLKSKRACHT! Steunt de SPELDJESDAG van Herwonnen Levenskracht Op Zaterdag 29 en Zondag 30 Juli a.s. zal ..Herwonnen Levenskracht" een be roep doen op uw offerzin. „Herwonnen Levenskracht" is in de loop der tijden een levend begrip gewor den voor iedereen, zodat aan niemand behoeft te worden verteld van haar schone doel: het bitter leed 'te verzach ten en de levensdreiging te bestrijden van hen. die getroffen zijn door de ge vreesde t.b.c. Ook zal een ieder begrijpen, hoe in de na-oorlogse jaren deze ziekte weer zorgwekkend is toegenomen. Daarom vraagt „Herwonnen Levens kracht" weer met groot vertrouwen uw gaven. Heeft Christus zelf niet de liefde tot de naaste en het offeren als de voor naamste deugden aangewezen voor allen, die hem willen volgen? Bitter is het leed, dat wacht Op „Herwonnen Levenskracht". Gij. die zo gezegend zijt. Toon uw solidariteit, Als de hand, die helpt en schraagt, Ook aan u een gave vraagt. J. H. M. v. Ingen, pr Geestelijk Adviseur Gistermiddag heeft eén heer van een onbekend persoon een fiets geleend. De man, die zijn rijwiel bij een fietsen maker wilde laten herstellen, kon daar niet meer geholpen worden en daar hij haast had mocht hij van een heer, die daar toevallig was, diens fiets lenen. Helaas vergat hij naam en adres van de eigenaar en toen wist hij niets be ters te doen dan de fiets maar bij de politie af te geven. De eigenaar kan hem daar afhalen. Voor het examen hoofdakte slaagde voor de gehele akte de heer G. M. van der Hilst te Amsterdam en voor het ge deelte A de heer J. Schotten te Castri- cum. Voor het examen handenarbeid slaag den dames G. J. Broekhoff, A. J. Claus, N. J. de l'Ecluse, N. van der Elsken, D. L. M. Gerlach, J. Jonges, G. Schotten, Tr. Tilkema, H. K. Valom en A. A. Visser Afgewezen 4. Voor het tweede deel notarieel exa men 1950 slaagde de heer W. L. M. Coecoris te Haarlem. Op 24, 25 en 26 Juli slaagden voor het coupeuse-examen de volgende leerlin gen van de St. Veronicaschool: Dimphi- na Coppens, Rie Kreike, Cor Kreike en Bep Officier. feestviering werd de heer Renne spontaan op de schouders genomen en dikwijls haalden de oud-gedienden herinneringen op uit de oude tijd, toen de jubilaris „de man van de auto's" was. Namens het personeel werd hem een horloge aangeboden, het jubileumfonds schonk een fruitmand en tenslotte mocht de heer Renne ook nog een schemerlamp in ontvangst nemen. Bij deze huldiging van het personeel sprak ook nog de heer Loerakker, voorzitter van de ARKA, waarvan de heer Renne vice-voorzitter is. Om half acht 's avonds bracht de har monie „St. Caecilia" met versterking van personeelsleden van de Reinigings dienst nog een pittige serenade voor het woonhuis van de jubilerende directeur. BIOSCOPEN: Rembrandt: Een koninkrijk voor een huis (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: De held haftige stormloop (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Movie crazy (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9,15 u.: Frans Hals: De strijd in het rotsgeberg te (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u. Zo.: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: De piraten van Capri (14 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Ban neling van het westen (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u. Zo.: 2, 4.15, 7 en 915 u. Vrijdag 28 Juli Grote Kerk: Chr. Oratoriumver. met de Hohe Messe van Bach, 8 uur. Zaterdag 29 Juli De Stompe Toren (Spaamwoude)Frans Vester (fluit) en Miep van Luin (piano) spelen fluitsonaten van J. S. Bach, 8 u. Palace: Kroningsjournaal en reportages Koninklijk Huis 10—12 uur doorlopend. City: IJsco-touristen, 11 en 16.30 u. De bewoner van het perceel Parklaan 1 stond gistermiddag, toen hij thuis kwam, wel raar te kijken, want zijn huiskamer bleek bezet te zijn door een aantal politieagenten en brandweerlie den. De boel lag behoorlijk overhoop en de kamer had meer weg van een vrolijke keuken. De oorzaak van heel die bedoening was een kleine baviaan, die kans had gezien tijdens de afwe zigheid van zjjn baas uit zijn kooi te ko men. Het dier sloeg toen letterlijk zijn slag in de huiskamer, maar hij had bui ten de waard gerekend, in casu de buurman, die spoedig de politie opbel de. Deze arriveerde in gezelschap van de brandweer op de Parklaan en daar men niet langs normale weg het huis kon binnenkomen, werd een grote lad der uitgezet, waardoor de politie het slaapkamerraam kon bereiken. Via de slaapkamer kwam men al spoedig in de huiskamer terecht, waar de baviaan met kennelijk veel genoe gen aan het werk was gegaan en zich in de vrolijke keuken bijzonder op zijn gemak voelde. Met man en macht werd er aan gewerkt om het dier weer in zijn kooi te krijgen en temidden van al die drukte kwam de bewoner thuis Gistermiddag kwam de raad der ge meente Heemstede in openbare vergade ring bijeen. De geloofsbrieven van de heer A. J. J. Verspoor, die zittjpg krijgt in de raad als opvolger van dr. E. Bron. gersma (Arb.) werden in orde bevonden. Naar aanleiding van een ingekomen jaarverslag van de schoolarts merkte de heer Zegwaard (K.V.P.) op, dat hij gaarne zag, dat in den vervolge alle raadsleden dit jaarverslag toegestuurd kregen. B. en W. hadden de raad het voorstel gedaan het Gezondheidshuis een crediet van tweeduizend gulden te verschaffen voor de aankoop van diverse apparaten. Hierover ontstond enige discussie. De heer Van der Linden (K.V.P.) vroeg o.a. of er wel plaats voor deze instrument^ was. De heer Verbrugge (C.H.) juichte het voorstel van ganser harte toe. Hij was van mening dat de patiënten om tijdverlies te voorkomen, zoveel moge lijk in eigen plaats behandeld moeten worden. De plaatselijke polikliniek van het Gezondheidshuis moet daarom zoveel mogelijk geholpen worden en als er een voorstel tot uitbreiding komt, zal hij het er volkomen mee eens zijn. De heer Ka merbeek (Vrije Lijst) vroeg of er wel voldoende borgen zijn om de uitgaven te dekken. Wethouder Disselkoen antwoordde hierop, dat de baten inderdaad voldoen de voor dekking der onkosten waren. Binnenkort zal er een voorstel van B. en W. uitkomen om het Gezondheidshuis uit te breideni. Wanneer dit voorstel is goedgekeurd zal er een internist komen. Ook hoopt men op de vestiging van een huidarts binnenkort. Daar het gebouw veel te klein is zal het voorstel tot uit breiding niet lang op zich laten wachten. De wethouder noemde dan enkele cijfers. Een tweeduizend patiënten bezochten het afgelopen jaar de poli kliniek. terwijl achtduizend patiënten kwamen hoogtezonnen. Het gevraagde crediet werd verleend. Gedurende een uur werd er ever de melksanering gedebatteerd. De heer Zegwaard (K.V.P.) vond de actie van de melkhandelaren wel nuttig, maar de manier, waarop zij deze hadden .door gevoerd, stiet hem tegen de borst. Het dwingende voorschrift een andere melk boer te nemen, legde, aldus de heer Zegwaard, de vrijheid aan banden en lokte dan ook vrij veel verzet uit onder de ingezetenen. Ook met de vacanties van de slagers was hij het oneens. Gedurende drie da gen zullen n.l. alle slagers van Haarlem en Heemstede gesloten zijn, zodat men in noodgevallen, zoals bij logé's of zie ken, een verre reis voor een stukje vlees moet maken. De heer Zegwaard vroeg of er dan niet twee winkels open konden blijven. De heer Reijnders (P.v. d.A.) viel hem fel aan. „Laat de logé's maar op andere dagen komen, en geef de zieken meer vis", aldus spreker. En wat de sanering betrof, als de kostprijs van de melk aldus bezuinigd kan wor den, dan moest het maar doorgevoerd worden. De werknemers bij de melk handelaren mochten echter geenszins de dupe worden. De heer Kamerbeek (Vrije Lijst) was het uit economisch oogpunt bezien wel met de heer Reijnders eens. De wijze waarop de sanering was doorgevoerd, vond hij echter zeer onsympathiek. Over de quaestie van de slagers was hij het met de heer Zegwaard eens. De burgemeester deelde hierop me de, dat de sanering naar zijn mening te rigoureus was doorgevoerd. De voorwaarde van B. en W„ die door de melkhandelaren van de sanering in kennis waren gesteld, was, dat de klanten uit twee melkboeren keus moesten hebben. Dit was goedgevon den. Zij waren van mening, dat opnieuw onderhandelen niets meer zou helpen. Wat de slagers betreft, er zou van zo veel jalousie de métier sprake zijn, dat er van openhouden van twee winkels gedurende de vacantie wel niets zou komen. De heer Kamerbeek vroeg toen of het wel juist was dat B. en W. zich in deze quaestie, zuiver een van interne aard, gemengd hadden. „Wij zijn er in gehaald," antwoordde de burgemeester. De heer van Houten (VVD) betwijfel de of het wel afgelopen zou zijn met deze sanering. Hij was bang, dat bin nenkort ook de bakkers enz. bij B. en W. zouden aankloppen. Dan werd de vrijheid toch wel erg aan banden ge legd. De heer Kamerbeek viel B. en W. opnieuw aan. Volgens zijn zeggen zou den B. en W. niet over de sanering be gonnen zijn, als de heer Zegwaard er geen vragen over had gesteld. Hij wenste absoluut geen critiek uit te oefe nen, maar vond het uit informatorisch oogpunt bezien noodzakelijk deze aan merking te maken. Overigens oordeelde hij het principieel onjuist, dat de be drijfschappen in zuiver economische questies op de Overheid steunden. De heer Van Wijk (AR) vond dat de taak van de overheid hierin bestond, dat zij de wrijving tussen beide par tijen, n.l. klant en melkboer, moest re gelen. Als de sanering uit bezuiniging moest worden doorgevoerd, was hij het er mee eens, maar hij wenste wel ge leidelijkheid in verband met de werk nemers, voor wie ander werk gezocht zal moeten worden. De voorzitter las het contract, dat door de melkhandeiaren was opgemaakt, voor. Bepaald was, dat een melkhan delaar met een omzet van zesduizend liter per week een bedrag van f 1,87 per honderd liter per week zal ont vangen. De melkslijter krijgt f 50 h i 60 per week per wijk en daarnaast zestig cent voor iedere honderd liter. De na bestaanden van de handelaar zullen dit bedrag blijven ontvangen. Bij de rondvraag wees de heer Hop staken (K.V.P.) op de lange duur van de herbestrating van de Zandvoortse- laan. De grote witte steen, die hedenmorgen door prof. dr. J. R. M. van den Brink gelegd werd ais hoeksteen voor het complex fabrieken van de N.V. Breedband te IJmuiden, is in feite een van de belangrijkste hoekstenen van het Neder landse industrialisatieplan. De eerste steenlegging geschiedde in tegenwoor digheid van talrijke prominente figuren, onder wie Prins Bernhard, dr. Kor- tenhorst, de Commissaris van de Koningin in de Provincie Noord-Holland, mr. baron De Vos van Steenwijk, de commissie „Den Hollander", 25 leden van de Tweede- en 17 leden van de Eerste Kamer. Voorts waren aanwezig vele leidende figuren uit de Nederlandse industriewereld en vertegenwoor digers van de ECA-commissie, die voor een groot deel met een extra-trein op het bouwgebied van de N.V. Breedband waren aangekomen. rust op drie overwegingen. In de eer ste plaats ziet de regering in het ge meenschappelijk beheer van de zware industrie een realistische weg om de Europese economische integratie op blijvende wijze tot verwerkelijking te brengen. Daarnaast acht de Nederlandse re gering de gang van zaken in de zwa re industrie van grote, ten dele zelfs van beslissende betekenis voor de algemene sociaal-economische ontwik keling van Europa en met name voor de stabilisatie van de conjunctuur in internationaal verband. Tenslotte is een terugkeer van de voor oorlogse situatie op het gebied van de voorziening met producten der zware industrie een groot gevaar voor een har monische uitbouw van de Nederlandse industrie en voor de handhaving van be vredigende sociale omstandigheden in de kolenmijnbouw en de staalindustrie. Voor de landen, die aan het plan-Schu- man deelnemen, is een gemeenschappe lijk of nagenoeg uniform tarief tegen over de niet-deelnemende landen ver eist. Men zou hier kunnen spreken van een partiële douane-unie, partieel in die zin, dat zij uitsluitend de kolen-, ijzer en staalsector der deelnemende landen omvat. Naar de mening van de Neder landse regering zal dit gemeenschappe lijk tarief een matig, derhalve niet-pro- tectionistisch, karakter moeten dragen. Na deze toespraak begaf het gehele gezelschap zich naar het bouwterrein van de N.V. Breedband. Minister v. d. Brink, die als eerste op het platform ar riveerde, zag de enorme steen en liet zich tegenover de directie ontvallen: „Zal ik maar vast beginnen, want ik heb nog wel even werk." Terwijl de genodigden zich rond de eerste steen verzamelden, bevestigde de minister de steen, waarin een veelzeggende spreuk In het zwembad „Velserend" te Sant poort is Donderdagmiddag de 15-jarige E. D, uit Santpoort uit de ringen ge vallen, waarbij zij haar rechterpols brak. De heer A. P. Bakker heeft de pols ter plaatse gespalkt, waarna hij in het St. Antonius-ziekenhuis in het gips is gezet. Vervolgens is zij per auto naar huis gebracht. In een grote, met vlaggen versierde tuin werden de genodigden ontvangen door de vertegenwoordiger van de N.V. Breedband. In zijn toespraak zei deze o.m.: „Na de spoedige behandeling, die de Staten-Generaal aan het betreffen de wetsontwerp heeft willen geven, na de snelle totstandkoming van de wet en de snelle oprichting van de N.V., heb ben wij van onze kant er prijs op ge steld U te tonen, dat ook wij geen ogenblik verloren laten gaan en dat wij met de grotste spoed zijn begonnen onze grote taak uit te voeren. De tijd, die voor de internationale en nationale be handeling van het ontwerp nodig is ge weest, hebben wij hier benut om de plannen zover mogelijk vooruit uit te werken, zodat wij ogenblikkelijk op grond van gereed gemaakte plannen konden beginnen met het plaatsen van bestel lingen. en terstond met de voorberei dingen van de bouw konden beginnen. Wij hebben van U allen, die hier te genwoordig zijt, een sterke steun on dervonden. Ook de gebruikelijke de faitistische critiek is ons niet bespaard. Wij hopen echter te kunnen bewijzen, dat ook deze tak van het ÏJmuidense bedrijf zijn bestaan zal kunnen verdie nen.'' De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, die de eerste steen legde voor de Breedband N.V. te IJmuiden zeide in zijn redevoe ring o.m.: Deze eerste steenlegging symboliseert, dat de jaren van voorbereiding, van uit werking der plannen, van overleg in nationaal en internationaal verband, zijn afgesloten en met de uitvoering kan worden begonnen: het cijfer en het woord maken thans plaats voor het harde materiaal en de daad. Op zichzelf is het als een teken van grote vooruitgang te beschouwen, dat men thans in internationaal verband van gedachten wisselt over vraagstuk ken betreffende de uitbreiding en vesti ging van basis-industrieën. Dit kan naar mijn mening in hoge mate bijdragen tot de ontwikkeling van de internationale arbeidsverdeling binnen West-Europa. Mede naar aanleiding van het advies der organisatie voor Europese economi sche samenwerking hebben, zoals be kend, de E.C.A.-autoriteiten hun in stemming betuigd met het Nederlandse project, een instemming die tot gevolg heeft gehad, dat de dollarmiddelen, benodigd voor de aankoop der appara tuur, ter beschikking worden gesteld, terwijl de guldensbedragen, die vereist zijn voor de financiering van de deel neming door het rijk, uit de zogenaam de Local Currency-fondsen werden ver kregen. Deze besteding van een deel der Marshall-hulp zal in lengte van jaren op tastbare wijze getuigen van de grote be tekenis dezer genereuze hulpverlening voor de economische reconstructie van ons land. Deze industriële uitbreiding is, be zien vanuit beide gezichtspunten, van grote betekenis. De thans in het sta dium van uitvoering gekomen projec ten zullen een directe werkgelegenheid verschaffen aan circa 2.000 personen, waarbij nog te rekenen vait met een indirecte werkgelegenheid, die te stel len is op een veelvoud van dit aantal. Wanneer deze uitbreiding zal zijn vol tooid, zal Nederland beschikken over een modem geoutilleerd bedrijf, dat er in overwegende mate toe bijdraagt, dat ons land voor ongeveer de helft in de eigen behoeften aan ijzer en staal zal kunnen voorzien. Als gevolg van deze uitbreiding der staalindustrie zal een deviezenbesparing mogelijk worden van circa 78 millioen gulden, die voor een belangrijk gedeelte betrekking heeft op een vermindering van de in voer uit gebieden met harde valuta. Nederland, aldus de minister, juicht de doelstellingen, die in het Plan- Schuman zijn neergelegd, toe. Deze Nederlandse instemming be- De zes-en-zestigste Haarlemse Bede vaart naar Brielle, in het teken van het H. Jaar, vertrekt dit jaar op Donderdag 24 Augustus naar het martelveld der negentien H.H. Martelaren van Gorcum. Deze bedevaart staat onder geestelijke leiding van de Hoogeerwaarde Deken van Haarlem, J, J. A, Kuilman. Aan deze bedevaart wordt deelgenomen door de katholieken van de volgende plaatsen: IJmuiden (Dorp en Oost), Driehuis, Santpoort (Dorp en Oost), tion), Bleemendaal, Overveen, Haar lem, Heemstede, Bennebroek, Hille- gom, Lisse. Sassenheim, Sloten, Bad hoevedorp Lijnden, Vijfhuizen, Hoofd dorp Nieuw-Vennep, Noordwijk, Noord- wijkerhout, Voorhout, Warmond, Zand- voort, Bentveld, Vogelenzang, Zilk. Het bestuur van de Bedevaart verwacht dit jaar een grote deelname in verband met het H. Jaar. Kaartjes en program ma's zijn aan de pastorieën van boven genoemde plaatsen verkrijgbaar. Voor inlichtingen en verzoeken wende men zich tot de heer G. Scholte, gebouw St. Bavo. Smedestraat 23, Haarlem Voor verdere bijzonderheden zie de biljetten in de portalen der parochiekerken. Dit jaar gaat de reis per luxe-touringcar. De Haarlemse deelnemers aan de Vierdaagse worden Zaterdagmiddag om kwart voor vieren aan de Baljuwslaan verwacht. Voorafgegaan door de Haar lemse politiekapel marcheren zij naar Rosehage aan de Hoogmanstraat. Aldaar worden zij gehuldigd. Gistermiddag om tien voor half vier reed een dame op een Solex uit de Rustenburgerlaan de Kleine Houtweg op. Doordat zij de bocht te wijd nam vloog zij tegen het trottoir. Door de vaart werd zij met het hoofd tegen een lantaarnpaal geslingerd. De dame is naar het Grote Gasthujs vervoerd, waar men een lichte hersenschudding constateerde. van de ebef van de Sociale Afdeling G. Blaauw stond gebeiteld: „Ik lig en tors de vrucht van sa- menstreven, vernuft en stage vlijt. Brengt gij elk d'ander toegewijd, o mens, het al tot vruchtbaar leven." Direct na het Wilhelmus, dat gespeeld werd door de harmonie van de Hoog ovens, begonnen de graafmachines te sputteren, de cement-molen werd in werking gesteld en een paar honderd meter verder werden de laatste bunkers, die uit de bezettingstijd wgren achter gebleven, de lucht in geblazen. Terwijl het gedaver der motoren Van de renwagens, die j.l. Zondag aan de auto-wedstrijden te Zandvoort deelna men, nog door ons hoofd gaat en de we reldpers zich nog bezig houdt met de resultaten van deze sportgebeurtenis, maakt de Koninklijke Nederlandse Mo torrijdersvereniging zich op om op Zon dag 6 Augustus a.s. op het circuit van Zandvoort internationale motorwedstrij den te houden. „Zandvoort gaat als een mare door Europa" zei ons de bekende reporter Piet Nortier en een Belgisch sportblad schreef: „Een circuit als het Zandvoortse ziet men in de hele wereld niet!" De sportcommissie van de K.N.M.V. heeft zich ingespannen om voor de wed strijden van 6 Augustus een stel renners op de baan te brengen, de reputatie van de K.N.M.V. en die van het circuit van Zandvoort waardig. De T.T.-races van Assen worden be heerst door de fabrieksrenners; die van het Zandvoortse circuit hebben een zui verder sportief karakter, waarbij het zwaartepunt valt op de prestaties van de rijders en minder op de kwaliteit van hun materiaal. In vroegere wedstrijden heeft de K.N.M.V. nog al eens pech gehad met de internationale deelnemers, die op het laatste moment verstek lieten gaan. Dat zal nu niet kunnen gebeuren. Twee leden van het bestuur hebben persoon lijk besprekingen gevoerd met de bui tenlandse renners en met hen gecon tracteerd. De contracten zijn door de na tionale motorrijdersbonden goedgekeurd en daardoor zijn de renners verplicht te Aan de Kerkweg te Noordwijkerhout staat heel bescheiden en omringd door het Hollandse duinlandschap en de nu van hun luister beroofde bollenvelden het retraitehuis van de Paters Redemptoristen. Noordwijkerhout ligt wat bezijden de grote weg, maar in de loop van een lange reeks jaren hebben duizenden daarheen de weg gevonden om zich daar enkele dagen terug te trekken uit de drukke bedoening van het dagelijks leven en niet alleen lichamelijk, maar vooral geestelijk tot rust en bezinning te komen. Jaar in jaar uit gaat dat zo voort, tel kens nieuwe groepen van mensen nemen vanuit Haarlem of Leiden de bus de trein stopt helaas niet meer in Noordwijkerhout en zoeken dan in dat eenvou dige huis de schutse van St. Clemens Maria Hofbauer, aan wie het retraitehuis is toevertrouwd. Er is thans alle reden de schijnwerper te richten op het retraitewerk in Noord wijkerhout, want dezer dagen - om precies te zijn morgen, Zaterdag 29 Juli - zal het veertig jaar geleden zijn» da* he* retraitehuis „St. Clemens" in gebruik werd genomen. Veertig jaar geestelijk werk is daar verzet, waarvan alle vruchten uiteraard niet in boeken konden worden opgete kend. Maar wie ooit enige dagen in Noordwijkerhout vertoefd heeft, kan er van getuigen, met welk een intensiteit vooral de paters Redemptoristen daar hun geestelijk werk verricht hebben. De huidige directeur, pater W. Randag C.ss.R„ is betrekkelijk bescheiden, wan neer hij enkele feiten uit deze veertig jarige historie opdiept. Hij weet ook, dat jaartallen en cijfers niet zo heel veel hoeven te zeggen, maar die summiere gegevens zijn toch voldoende om het zegenrijk werk van de retraite te illus treren. In het najaar van 1909 zou de bisschop van Haarlem, mgr. ^A. J. Callier, offi cieel de gedenksteèn van het nieuwe huis plaatsen, maar het slechte weer was oorzaak, dat de bisschop niet kon komen en de plaatsing uitgesteld werd tot later datum. Deze dag kwam op 28 April 1910, teen met veel plechtigheid deze gedenk steen gelegd werd. De oude kronieken verhalen van deze intieme feestelijkheid en bij de vele namen, die daarbij ver meld stonden, ontdekten we ook die van de tegenwoordige bisschop van Haar lem, mgr. J. P. Huibers, die toen als leraar aan het klein-seminarie „Hage- veld" te Voorhout verbonden was. Mgr. Callier verrichtte ook de consecratie van de kapel, welke plaats vond op 18 Juli van datzelfde jaar, terwijl enkele dagen later 22 Juli de Zusters van de Voorzienigheid uit Amsterdam haar intrede deden om de zorgen van meer huishoudelijke aard op zich te nemen. Precies een week daarna, op 29 Juli, begon de eerste retraite, welke voor een groep onderwijzers werd gehouden. Het is dan ook een aardige gedachte van de leiding van het retraitehuis geweest om dit jaar, wederom op 29 Juli, een retraite te beginnen, die eveneens bestemd is voor onderwijzers. Er zouden uiteraard vele namen te noemen zijn van paters, die hun beste krachten gegeven hebben in Noordwij kerhout, maar wij mogen hier volstaan met de naam van de eerste directeur, pater A. Philippona C.ss.R., die niets naliet om het retraitewerk in Noord wijkerhout tot grote bloei te brengen. De paters Redemptoristen hebben r.iet al die veertig jaren in Noordwij kerhout gezeteld. Op verzoek van het bisdom Haarlem ging het huis over aan de saeculiere geestelijkheid en werden de paters alleen uitgenodigd om daar retraites te geven. Dat was van 1916 tot 1931. In die jaren was het rectoraat in handen van rector A. E. C. Huf, die thans rustend is in het St Bernardusgesticht te Sassenheim. In 1931 echter verzocht het Bisdom de paters Redemptoristen de leiding van het retraitehuis weer op zich te nemen en sedertdien gftig het werk op de oude vertrouwde voet. Met een bezetting van vijf „vaste" pa ters werkt men nu de ene na de andere retraite af. Om enkele cijfers te noemen: in de afgelopen veertig jaar kwamen in het St. Clemens retraitehuis meer dan 137.000 mensen op retraite. Meer dan 2500 retraites werden er gehouden en in 1949 alleen al kwamen er niet minder dan 5850 retraitanten. Vogels van diverse pluimage hebben intussen in Noordwijkerhout geestelijk nieuwe kracht opgedaan. Wij herinneren slechts aan de Spaanse vluchtelingen, die in 1937 op retraite kwamen. Dit jaar kwamen er 26 Italiaanse priesters en ontelbaar zijn de priesters uit Amerika, Frankrijk, Engeland, Ierland en vele andere landen, die op de faam van het „St. Clemenshuls" afkomen en naar Noordwijkerhout trekken om zich daar degelijk op de hoogte te stellen van het 'retraitewerk. Zo terloops vroeg pater Randag ons nog even te willen wijzen op het nut van een retraite en daarom herinneren wij gaarne aan de woorden van onze kardinaal, die vorige week nog In Amers foort wees op het grote belang van de retraite en iedereen aanspoorde daarvan gebruik te maken. De feestviering zelf zal slechts op in tieme wijze geschieden. Woensdag 2 Augustus komt mgr. Huibers, die, zoals gemeld, ook bij de plaatsing van de ge denksteen in 1910 aanwezig was, naar Noordwijkerhout en zal hij daar in het retraitehuis het nieuwe altaar van de kapel consacreren. De plechigheid be gint om half negen. Bij deze feestvie ring zal ook aanwezig zijn de eerste directeur, pater A. Philippona. Een kleine officiële samenkomst zai en na deze plechtigheid plaats vinden waarna de dag verder in eigen kring za worden doorgebracht. Diezelfde avonc echter begint er weer een nieuwe re traite, die de eerste zal zijn op de weg naar het gouden jubileum. Zandvoort uit te komen; anders worden zij disciplinair gestraft. Bij de keuze van de buitenlanders is er naar gestreefd, renners te enga geren, die gelijkwaardig zijn aan de beste Nederlanders. Men kan dus een felle strijd verwachten en bestaat er geen gevaar dat enkele buitenlanders aanstonds een grot.e voorsprong ne men, waardoor de spanning aan de wedstrijd zou worden ontnomen. Doordat de Franse T.T.-races op 6 Augustus a.s. zijn afgelast, werd de K.N.M.V. overstroomd met aanbiedin gen van buitenlanders, die te Zand voort willen rijden en kon men uit hen een keuze doen. In de 350 c.c. klasse start de Zwitser Ischy met de in Neder land reeds bekende Engelse renners Scott en Petch en hun landgenoten Heath en Moule, die alle belangrijke continentale races bezoeken. Verder de Belgen Goffin (nationaal kampioen), Delabarre en Dauwe. De Fransman Houel komt te Zandvoort uit, hoewel hij twee dagen later in San Sebastian moet rijden. Deze rijders starten ook in de 500 c.c. klasse, waarbij zich daar ook de Zwitser Vidonne, de nationale kam pioen voegt. Dan nog de door de T.T.- races in Assen zo bekend geworden Ita lianen: Baviera en Scopigno, zij komen in de 250 c.c. en 350 c.c. klasse uit en hun landgenoot Benasedo in de 500 c.c. klasse. Van de 75 inschrijvingen voor de races van 6 Augustus, zijn er 25 van buitenlanders; deze wedstrijd heeft dus een duidelijk internationaal karakter. Maar laten wij de Nederlanders niet vergeten, daar is vooreerst Drikus Veer, die er nog niet in geslaagd is naar Australië te emigreren en nu badgast in Zandvoort is. Hij is onze nationale 'avoriet in de 500 c.c. klasse. De races van 6 Augustus tellen mee voor het nationale kampioenschap. In de 125 c.c. staat Tonny Hememan aan de spits, in de 250 c.c. Lo Simons, in de 350 c.c. Lo Simons en Van Rijswijk en in de 500 c.c. Drikus Veer en Van Rijs wijk. Aan strjjd tussen de Nederlanders onderling zal het dus ook niet ontbre ken. Een zijspan-race Van zeven ronden zal tenslotte een mogelijk tekort aan sensatie aanvullen. Aan de R.K. Modevakschool te Zand voort slaagden voor het examen lingerie: Aagje Duivenvoorden, Martha Bloem, Corry Hoogendijk, Miep van der Valk. Trees van den Berg, Lucie Verkerk, Ilse Moes, Joke Castien en Joke van Deursen. Afgewezen: één. Costumière: Toke Ooms, Annie Bol. Annie Hoogendijk en Lenie Schaap. Afgewezen: geen. Coupeuse: de dames J. Brugman, J. Schouten, E. Schaap, J. Kerkman en A. Schuiten. Van de 19 leerlingen, die exeamen deden, slaagden er alzo 18; een fraai resultaat. Advertentie JANSWEG t/o station - Telef. 14329 JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, pass. 28 Juli Ceylon, via Aden n. Amsterdam. NELLY (R. Lloyd), pass. 28 Juli Ouessant, n. R'dam. TABINTA, pass. 28 Juli Ceylon, via Aden n. Amsterdam. President Truman heeft gisteren op een persconferentie verklaard, er niet aan te denken de atoombom in Korea te gebruiken. Truman, aldus Reuter, zeide nog steeds ernstige hoop op een wereldvrede te koesteren. Truman verklaarde voorts te hopen, dat een algehele mobilisatie der Verenigde Staten niet nodig zou zijn. Zolang er geen algehele mobilisatie plaats vond zou geen prijs- of looncon- tröle of rantsoenering ingevoerd wor den. Vertegenwoordigers van de A.F.L. (American Federation of Labor) en de C.I.O. (Congress of Industrial Organiza tions), de twee grootste vakverenigingen in Amerika, hebben na een gemeen schappelijke vergadering in een com muniqué o.a. gezegd: „Wij zijn ons be wust van de ernstige bedreiging van de wereldvrede en van ons land als gevolg van de communistische agressie. Wij be loven plechtig om gezamenlijk onze vol ledige steun te geven aan onze regering in deze moeilijke dagen. De Amerikaan se vakbeweging vormt een front tegen de communistische agressie en infiltra tie". Vanochtend naderde uit de richting van de Moerdijk met grote snelheid een personenwagen, eigendom van de ge meente Rotterdam. Van de zijde van Breda kwam een zware vrachtwagen met aanhangwagen, die met een snel heid van naar schatting veertig kilo meter reed. Of een defect aan de stuur inrichting oorzaak was, dat de vracht wagen op het linker deel van de weg kwam of dat dit een andere oorzaak is, is tot nog toe niet uitgemaakt. Feit is, dat met een hevige klap de personenwagen op de vrachtwagen reed en wel zodanig, dat de Rotterdamse auto boven op de vrachtauto terecht kwam. De naast de bestuurder zittende ir. M. C. Hoenkamp, directeur van het Gemeentelijk Electriclteitsbedrijf te Rot terdam, werd uit de auto geslingerd en was op slag dood. De achter in de wagen zittende dame werd eveneens naar buiten geslingerd en werd, evenals de bestuurder, ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde op de nieuwe Rijksweg tussen het dorp Beek en het viaduct, waaronder de spoorlijn MoerdijkRoosendaal de verkeersweg passeert. Naar wij vernemen, zal de Nederland se delegatie, welke zal deelnemen aan de besprekingen van ministers der Westerse Unie op Dinsdag 1 Augustus in Den Haag, bestaan uit de heren mr. D. U. Stikker, minister van Buitenlandse Za ken, voorzitter, dr. H. N. Boon, secreta ris-generaal van het departement van Buitenlandse Zaken, mr. S. G. M. baron van Voorst tot Voorst, hoofd van de directie Europa, R. Fack en mr. H. M. A. Kamerlingh Onnes van het bureau Wes telijke samenwerking. Hedenochtend heeft pater H. Hermens S.V.D., die sinds enige maanden op ver lof uit Flores bij zijn familie te Helmond vertoeft, uit Rome bericht ontvangen, dat hij is benoemd tot Apostolisch Prefect van Bali, Lombok en Flores. Advertentie HET ADRES VOOR VERHUIZINGEN GROOT en KLEIN Advertentie BIJVULLEN en VERNIEUWEN van MATRASSEN s morgens gehaaid, s avonds gebracht GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TELEF. 11485 Advertentie PRIMA ENGELS UURWERK van fJèKC— voor J4." Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2