TOESTAND IN BELGIË GESPANNEN i: Gehele frontlijn in Korea in vuur en vlam Noord-Koreanen lopen storm op de Amerikaanse stellingen I Veiligheidsraad bespreekt rapport van MacArthur Plan voor Waalse regering te Luik? Contact met de massa M' INFILTRATIES VAN RODE EENHEDEN .Het weer Geen Amerikaanse bases op Nieuw-Guinea Engeland wenst Chinese vertegenwoordiging en Korea gescheiden te houden Linkse politici misbruiken de arbeiders als manoeuvremassa Dr. Hirschfeid naar Nederland KONING GEORGE VAN ENGELAND KONDIGT NOODTOESTAND AF Tot hoofd en hart —J Nederland krijgt twee Amerikaanse fregatten Constellation neergestort Vijftig doden Tweemaal ontvlucht binnen één week INTREKKING BANKBILJETTEN VAN f10 EN f100 Model 1945 Geen „druk-op-de-knop"- oorlog DE MILITAIRE SITU A TIE OP KOREA 1100 Britse militairen zwaaien niet ai Sabotage in Singapore ZATERDAG 29 JULI 1950 74ste JAARGANG No. 248131 TANJANG sJoNGAN, PIONGMAEPI ANDONG SJOSJIWOH I b»ho« >ANG JOE taejoh KANGG< IEIHOENG: JONGOON< EMS JON KOEMSAI iKOENSAN i KIONGJOE SJONJOEj OAHJOJI KOSJAN/ ONJANG AMSJONI TONGJONG- POSONj 5Q3Al|> V vpelt-pa"|: Na de hele nacht blootgestaan te hebben aan heftig mortier- en artille rievuur zagen de Amerikaanse verde digers op het centrale front zich in de vroege morgenuren genoodzaakt terug te trekken en Hwanggan te ontruimen. De Amerikaanse troepen trokken terug nadat de Koreaanse infanteristen op twee plaatsen de linie doorbroken had den en een wig in de Amerikaanse li nies hadden gedreven. Zowel de eerste cavalerie-divisie als de 25ste infanterie divisie moesten terugtrekken voor de Noord-Koreaanse wals die onvermoeid voortrolt tegen de zwakke Amerikaanse stellingen. De evacuatie uit Hwanggan werd volgens de United Press-correspondent Bennyhoff gedekt door de Amerikaan se artillerie, die de communistische voorhoede wist tegen te houden, zodat de Amerikanen ordelijk en met een minimum aan verliezen konden terug trekken. De 25ste infanterie-divisie viel terug op de oude bergketen enkele dui zenden meters meer naar achteren. In de vroege morgenuren infiltreer den kleine communistische eenheden de linies. De commandanten zagen de onmogelijkheid in, zich nog langer te handhaven en gaven bevel tot terug trekken. Nieuwe stellingen werden in genomen en de luchtmacht kreeg op- Negen Noord-Koreaanse divisies, een troepenmacht van negentigduizend man, liepen gisteren en vannacht storm op alle Amerikaanse en Zuid-Koreaanse sleutelstellingen. Deze enorme aanvJI, de zwaarste die de Rode troepen tot nu toe hebben uitgevoerd, noemde generaal MacArthur een uiterste krachtsinspan ning om de ravitailleringslijnen van de Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troepen te verbreken en een snelle oplossing te forceren, voordat nieuwe Amerikaanse versterkingen zijn aangevoerd. De hele frontlijn in Korea stond gisteren in vuur en vlam. De communisten en de Amerikanen beschoten eikaars stellingen met zwaar artillerievuur, terwijl de Noord-Koreanen geen acht slaande op de zware verliezen, die hun gelederen werden toegebracht onvermoeid met steun van tanks aanvielen. De balans van de eerste vier en twintig uur van deze geweldige slag die algemeen beslissend wordt genoemd voor het ver dere verloop van de strijd op Korea is geenszins gunstig. Zowel op het cen trale als op het Zuid-Westelijke front moesten de Amerikanen en Zuid-Koreanen belangrijk gebied prijs geven. Volgens een bericht van U.P. drongen de Noord- Koreanen in het Zuid-Westen op tot een punt, dat minder dan tachtig kilometer van de belangrijkste aanvoerhaven Pusan is gelegen. De communisten op het centrale front vorderden tot ongeveer honderd kilometer van deze stad. Vol gens een bericht van A.P. zou het vanmorgen aan het front weer betrekkelijk kalm zijn geweest en zou de aanval op het Zuid-Westelijk front tot staat zijn gebracht. dracht een geconcentreerde aanval uit te voeren op het gebied ten Noorden van Hwanggan. Hwanggan ligt aan de voornaamste weg die gebruikt wordt voor de aanvoer voor de Amerikaanse troepen, ruim twaalf kilometer ten Noord-Oosten van Yongdong. De 25ste infanterie-divisie werd eveneens ge dwongen terug te trekken teneinde de linie met de eerste cavalerie-divisie te handhaven. Mc.Arthur deelde vanmorgen mede dat de communisten erin geslaagd zijn een wig te drijven tussen de flank van de 25ste infanterie-divisie en de Zuid- Koreaanse strijdkrachten. Deze actie heeft kennelijk ten doel de aanvoer van de Zuid-Koreanen af te snijden en hen te scheiden van de Amerikaanse troepen. Intussen worden de Amerikanen van een geheel nieuwe zijde bedreigd, door de guerillas die in sterke eenhe den door het bergachtige land opruk ken in de richting van de aan de Oostkust gelegen havenstad Po- nang. waar de eerste Amerikaanse cavalerie divisie onlangs is geland. De guerillas worden niet erg sterk ge acht, maar toch zouden zij MacArthur kunnen dwingen zijn troepen te split sen en een gedeelte in te zetten tegen de guerillas die de verbindingen tus sen Taegu en Pusan onveilig maken. Tot nu toe rukken de guerillas op langs de bergachtige kust zonder enige tegenstand te ondervinden en bevin den zij zich achter de linies van het eerste corps van het zuidelijke leger. Volgens een bericht van A. P. heeft een Noord-Koreaanse colonne, die van uit het Zuid-Westelijke front in N.- Oostelijke richting oprukte, de plaats Anui bereikt. Op dit punt zijn de N.- Koreanen nog slechts een veertigtal kilometers van de communistische hoofdmacht verwijderd, die aan het centrale front oprukt. Het weer belette de Amerikaanse jachtvliegtuigen gisteren de fronttroepen te ondersteunen. U. P. bericht, dat het weer vanmorgen was opgeklaard, zo dat verwacht mag worden, dat de ge allieerde luchtmacht vandaag weer in actie zal kunnen komen. Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft gisteren een nieuwe ver- lieslijst uitgegeven waarin het totaal aantal gesneuvelde, gewonde en ver miste Amerikanen in de strijd in Ko rea wordt opgegeven als 1059. De lijst telt thans 81 gesneuvelden, 9 zwaar gewonden, 294 lichtgewonden, 80 ge wonden en 595 vermisten. Verwachting tot Zondagavond: Wisselende bewolking met aanvan kelijk in de Noordelijke helft van hef land nog enkele plaatselijke buien. Overigens droog weer. Zwak ke tot matige 'wind, hoofdzakelijk tussen Noord en West. Iets hogere temperatuur. Zondag: Zon: 4.5720.34; Maan: 21.33—6.06. Maandag: Zon: 4.5920.33; Maan:: 21.45—7.30. Naar aanleiding van persberichten, dat de Amerikaanse ambassadeur Mer le Cochran met president Sukarno zou hebben gesproken over de mogelijkheid van het vestigen van Amerikaanse ba ses in Indonesië, heeft McDermott, de officiële woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken, te Washington verklaard, dat de Verenigde Staten niet om welke mili taire basis ook op Nederlands Nieuw- Guinea hebben verzocht, aldus meldt United Press. Een Constellation van de Pan Ameri can Airways is neergestort te Sao Leo- poldo, bij Porto Alegre in Brazilië. Er bevonden zich drie en veertig passa giers aan boord en een bemanning van zeven. Alle inzittenden werden gedood. Uit een cel in het Enschedese politie bureau is gisterenmorgen ontvlucht de 33-jarige schilder J. S. Het was zijn tweede ontvluchting binnen één week, want Zondag j.l. had hij een psychia trisch gesticht te Avereerst al heimelijk verlaten, waar hij vertoefde wegens het plegen van vele diefstallen. Met behulp van een ijzeren voorwerp wist S. Vrij dagmorgen omstreeks half vijf de gren del van zijn celdeur open te maken en even later herhaalde hij dit op dezelfde manier met een andere deurgrendel, welke alle cellen afsluit. Hij wandelde beide deuren uit en verliet door een achterdeur het politiebureau. Daarop stal hij een fiets en verdween. De Nederlandsche Bank brengt nog maals onder de aandacht, dat de gele genheid tot verwissling van de bankbil jetten van f 10 en f 100, model 1945, bij haar bijbank, agentschappen en corres pondentschappen op 1 September 1950 ■wordt gesloten. Van genoemde datum af zullen genoemde biljetten nog slechts hij haar hoofdbank te Amsterdam kun- hen worden verwisseld. In herinnering wordt gebracht, dat het hetreft het bankbiljet van f 10. gedat- teerd 7Mei 1945 (aan de voorzijde be drukt met de Nederlandse Leeuw) en het bankbiljet van f 100, gedateerd 7 Mei 1945 (aan de voorzijde bedrukt met, een over het midden lopende verticale hruine band). «et bankbiljet van f 10,. eveneens ge dateerd 7 Mei 1945, doch in blauw ge bukt en voorzien van het portret van Koning Willem I. blijft in omloop. stof in, ligt hij op de vieze grond en droomt hij alleen maar van een warme douche. 10 of 20 hm. achter het front kunt gij hem aantreffen in een gere- gui reerd schoolgebouw, waar kleine gemakken worden gekocht voor de prijs van vlooien en luizen. Naar de begrippen van de vijand leeft de Amerikaanse soldaat als een generaal, want de vrachtauto brengt hem zijn zwaardere uitrusting achterna. Maar nog altijd is een flink diep vossen hol zijn boudoir en zijn werkvertrek. Vliegen en muskieten acht hij minstens even erge vijanden als de soldaten van de overkant, en in zijn gesprekken ne men deze beesten een even grote plaats in als de meisjes. De veteranen onder deze infanteristen echter moeten, zij het brommend, toe geven dat er kleine verbeteringen zijn sinds de vorige oorlog. De nieuwe rant- soenen-in-blik bevatten vrijwel alles van „Hamburgers" tot kip-in-room, van fruitsalade tot toiletpapier. De sigaretten zijn goed verpakt en de pakjes zijn vol. Het zijn allemaal populaire merken. De zelfde kalkachtige, droge „hondenbis cuits" zijn teruggekomen, maar er wordt nu jam verstrekt om ze wat smakelijker te maken. Alles overheer send aan het front is echter de vrees voor de dood, maar in de slag zelf ver dwijnt ook die en telt werkelijk niets meer dan de kogels van de vijand v V~w.- •*"'1 Met het huisraad op de schouders vlucht hier een Zuid- Koreaans gezin voor de naderende communisten. Twee man dragen zelfs een kast. De Amerikaanse infanterist leeft in vuil en stof, precies als zijn grote broer in de tweede wereldoorlog deed, en zijn vader in de eerste. Voor hem is het idee van een „druk-op-de-knop"-oorlog nog' net zover van de werkelijkheid ver wijderd als ooit, aldus schrijft Ruther- ford, een correspondent van U.P. op Korea. Aan het front, of langs de we gen naar achteren, ademt de infanterist Iedere dag komen er in België en in Brussel wel het meest ongeregeldheden voor, waarbij anti-Leopoldisten slaags raken met de politie. Een opname van een der vele schermutselingen. ■MMI FRONTL'JN WEGEN SPOORWEGEN JfcwiBERGRUGGEN CENTRUM VAN OE gevechtshandelin StLU De Veiligheidsraad is gistermiddag bijeengekomen om het rapport van Ge neraal MacArthur te bespreken. De Sovjet-afgevaardigde, Jacob Malik, was niet aanwezig. Tijdens de bijeenkomst werden geen belangrijke besluiten ge nomen of voorstellen gedaan. Aan het eind van de vergadering verdaagde de Noorse voorzitter, Arne Sunde, de Raad tot Maandag. Ook dan zal Arne Sunde nog de voorzittershamer hanteren, maar Dinsdagavond zal het hoofd van de Sov jet-delegatie, Jacob Malik, de vergade ring leiden. Naar Reuter meldt, zal Rusland ook Maandag de bijeenkomst van de Veiligheidsraad nog blijven boy cotten. Het Russische besluit om in de Veiligheidsraad terug te keren is in de Scvjet-pers doodgezwegen, aldus meldt U.P. Ondertussen hebben de leden van de Veiligheidsraad met uitzondering van (Telefonisch van onze Belgische correspondent) Brussel, hedenmorgen Terwijl de algemene stakingen in Wallonië ook gisteren nog voortduurden, zij het zonder groot enthousiasme en vaak on der bedreiging, werd van dit laatste middel te Brussel vooral gebruik gemaakt om een gedeeltelijke staking te ontkete nen, o.a. bij de trams en in de winkels van het centrum, die inderdaad uit schrik voor een groot deel hun deuren sloten. De regering beraadslaagde vrijwel de gehele dag, terwijl eerste minister Duvieusart 's avonds een kalmeren de radiorede hield. Het publiek geeft zich nog niet goed rekenschap van de werkelijke toestand, doch van de meest onverwachte zijde hoort men vaak ongezouten commentaar op heel deze ontwrichting van het openbare leven. In de avonduren hadden te Brussel enige incidenten plaats, waar bij twee Leopoldisten, die het gewaagd hadden onder de ogen van een rumoerige menigte even „Leve Leopold" te roepen, op beestachtige wijze werden mishandeld. Politie en gendarmerie bewaarde de gehele dag haar kalmte en behou dens enkele kleine tactische vergissingen bleef beider optreden tot het hoogst noodzakelijk minimum beperkt. Over het algemeen verwacht men, dat de staking van zelf zal doodlopen als eenmaal de arbeiders zullen gaan beseffen, dat zij als manoeuvremassa worden misbruikt door de linkse politici. Wanneer het waar is wat Le Peuple beweert, die een half millioen arbeiders in staking ver klaart, dan moeten deze laatsten bij een geringe vergoe ding van 50 franc per dag de vakbonden dagelijks 25 mil lioen francs kosten, welke som zelfs ais het aantal maar 150.000 bedraagt nog altijd 71/2 millioen beloopt. Op die basis kan men zich een denkbeeld vormen van het uit houdingsvermogen dat de stakingen zo ongeveer moeten bezitten. De socialisten spelen dan ook eenvou dig gref spel. Zij weten zeer wel dat le arbeiders voor een flink deer slechts uit angst voor terreur of wraaknemin gen mee doen. Lang kan het daarom niet duren, maar het werkvolk meent nog. dat de staking een oplossing van de koningskwestie kan meebrengen. Om ze in, die waan te stijven hebben de Waals» afdelingen van het Belgische Vakverbond voor Dinsdag aanstaande een mars naar Brussel georganiseerd. Ook is men erin geslaagd te Antwerpen de transportarbeiders en scheepsherstel- lers in staking te doen gaan, die voor een groot deel socialistisch en commu nistisch geörienteerd zijn. Hetzelfde is het geval in Gent. Aldus heeft de regering af te rekenen met een tamelijk critieke toestand, die door het roekeloos optreden van de Bel gische socialisten ontstaan is en het land in het avontuur dreigt te storten zonder dat hiervoor in de grond van de zaak enige reden aanwezig is. In wezen is deze botsing er een tussen twee ideolo gieën: het anti-clericalisme en het chris tendom. waarbij alleen de laatste zich aan de regels van het democratische spel blijkt te willen houden. Intussen is er sprake van, dat de par tijen vanaf heden opnieuw onderlinge besprekingen zullen aanvangen en dat men uiteindelijk toch in een of andere vorm tot het verzoeningsvoorstel van koning Leopold zou terugkeren. Wan neer de regering dit op zich neemt op een ogenblik, dat de toestand voor haar onhoudbaar schijnt wat momenteel zeker nog niet het geval is dan is het te vrezen, dat de C.V.P. het vertrouwen van de koningsgezinde kiezers zal ver liezen en Vlaanderen opnieuw tegen België in het harnas zal worden gejaagd Daarentegen kunnen besprekingen, aan gevat op een ogenblik, dat de regering getoond zal hebben de toestand vol doende in handen te houden, voorkomen als een royale toegeving aan de opposi tie met des te meer kans door deze gre tig als een reddingsplank voor haar ge vaarlijk op het spel gezette prestige te worden aangewezen. De regering heeft naar verluidt gisteren verschillende maatregelen overwogen. Zo zouden twee bataljons van het Belgische bezettingsleger uit Duitsland worden teruggeroepen om in Wallonië mede de orde te verzeke ren, terwijl de regering zich in zou spannen om de arbeidsvrijheid te waarborgen. Bovendien zouden de provinciale gouverneurs in de rumoe rige streken alle samenscholingen van meer dan vijf man moeten verbieden. Vooral deze laatste maatregel zou veel kunnen bijdragen tot het handhaven van de orde. Wij hebben gisteren met eigen ogen gezien en zelf gehoord, hoe de socialistische volksvertegenwoordi ger Madame Blume en het communis tische ex-kamerlid Dispis, die samen broederlijk in talrijke grote magazij nen van het centrum het personeel tot staking gingen aanzetten en de direc tie bedreigden, verklaarden: „Zeg aan de winkeliers te sluiten, want vanmid dag gaan er andere groepen door de stad trekken, die wij niet kennen en waarvoor wij geen enkele verantwoor delijkheid op cms nemen". Op deze manier hoopte men te bereiken, wat spontaan nooit van de mensen verkre gen zou worden. Het gevolg was, dat De anti-Leopoldistische, Waalse se paratistenbeweging zou, volgens een bericht van United Press, plannen voorbereiden om te Luik een voor lopige regering te vormen en zich af te scheiden van de Vlaams-sprekende provincies van België. Het persbureau vernam dit van „socialistische zegs lieden". een groep straatjongens onder lawaai, gefluit en gescheld de winkels afliep, met de deuren smeet en hier en daar ruiten stuk sloeg als aan hun opge wonden getier niet vlug genoeg ge volg werd gegeven. In zijn radiorede legde Duvieusart er daarom terecht de nadruk op, dat ir. België naast het stakingsrecht, dat door de wet wordt erkend, ook de arbeids vrijheid bestaat, die gerespecteerd be hoort te worden. Hij achtte het ernstig en onaanvaardbaar, dat sommigen de houdingen van anderen willen regelen door bedreigingen en geweld. (Vervolg op pag. i) Rusland en Joegoslavië gistermiddag een geheime bespreking gevoerd op het bureau van de Noorse gedelegeerde. Rusland en Joegoslavië waren niet uit genodigd. „We overwegen verdere stappen in het Koreaanse conflict. We weten niet wat de Sovjet-Unie van plan is, maar we weten in ieder geval wel wat ons te doen staat," aldus verklaarde de Ame rikaanse vertegenwoordiger. Ernest Gross, na afloop. In verband met het besluit van Rus land, de boycot in de Veiligheidsraad te beëindigen, heeft een woordvoerder van het Engelse ministerie van Bui tenlandse Zaken gisteren volgens A.P. verklaard, dat de Britse afgevaardig de in de Veiligheidsraad zich stellig zou verzetten tegen pogingen, om de toelating van communistisch China in verband te brengen met een slech ting van het geschil in Korea. „Ons standpunt", zo vervolgde hij, „is dat dit twee los van elkaar staande onder werpen zijn, welke elk naar hun ei gen merites beoordeeld moeten wor den." De Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Mohammed Salah El Din Bey, heeft gisteren te Cairo verklaard, dat Egypte niet bereid zal zijn voor toe lating van het communistische China tot de V.N. te stemmen, zelfs niet als Rus land deze kwestie volgende maand in de Veiligheidsraad opwerpt. Volgens Reuter hebben welingelichte functionarissen te Washington ver klaard, dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken door bemid deling van India de Chinese commu nistische regering heeft verzekerd, dat de V.S. geen territoriale ambities op Formosa hebben. Eenheden van de bekende 28ste Turk se divisie zullen de Turkse strijdmacht van 4.500 man vormen, die naar Korea gaat.. De aangewezen eenheden, die op grond van het Amerikaanse program van mi litaire hulp geoefend zijn door Ameri kaanse mariniers, hebben opdracht ge kregen zich gereed te houden en wach ten op bevelen van het commando van de V.N. om naar Korea te vertrekken. Aan de eerste oproep om vrijwilligers voor Korea hebben Donderdag in Nieuw-Zeeland 2.018 personen gehoor gegeven. Costa Rica heeft de V.N. meegedeeld, dat het zee- en luchthavenfaciliteiten ter beschikking van de Veiligheidsraad wil stellen voor Korea. Het wil ook vrij willigers naar de V.S. zenden, die na een militaire opleiding aldaar naar Ko rea zullen vertrekken. Colombia, dat eveneens op Trvgve Lie's oproep voor hulp aan Zuid-Korea antwoordde, verklaarde onderhandelin gen te willen openen met de V.N. over de door Colombia te verlenen hulp. 29 leden van de V.N. hebben thans op Lie's oproep geantwoord. Dr. Hirschfeid zal zeer waarschijnlijk 16 Augustus naar Nederland vertrekken. President Sukarno heeft dr. Hirschfeid speciaal verzocht 17 Augustus in Indo nesië te vieren. Koning George de Zesde van Engeland heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin de noodtoestand wordt afgekon digd en aan de admiraals van de Ko ninklijke Marine volmacht wordt ge geven, om reserve-onderdelen op te roe pen, aldus meldt A. P. In de procla matie wordt tevens de mogelijkheid ge opend, om de diensttijd van al het ma rinepersoneel, dat voor groot verlof in aanmerking komt, te verlengen. Deze maatregelen zijn Woensdag door de marine aangekondigd. Zij hebben ten doel de vloot in hét Verre Ooslen op volledige oorlogssterkte te brengen. Dc proclamatie van de Koning wordt on middellijk van kracht. Ongeveer elfhonderd Britse militairen wier normale diensttijd op het punt staat af te lopen, zullen voorlopig ondei de wapenen moeten blijven, waarschijn lijk zes maanden tot een jaar. Voorts zullen voorlopig vijftig piloten met er varing op vliegdekschepen en een onbe kend aantal technici worden opgeroepen. De R.A.F. deelde mede, dat de lijsten van de reservisten tot vandaag toe zijn bijgewerkt en dat het slechts een kwes tie van een dag zal zijn de nodige re serves onder de wapenen te roepen. De Britse minister van Koloniën, Ja mes Griffiths, heeft gisteren in het La gerhuis verklaard, dat een brand, die Donderdag in een rubberfabriek te Sin gapore woedde, volgens voorlopig onder zoek door brandstichting is veroorzaakt. Hij zei, dat in onlangs buitgemaakte plannen van de communistische partij van Malakka de fabriek werd genoemd als doelwit voor sabotage. Hij schatte dat het verlies meer dan elf millioen Maleise dollars bedraagt. (Van een bijzondere medewerker) e zitten weer volop in studie dagen. Verschillende studiehui zen die als regel priesterstuden ten binnen hun muren zien. zullen dezer dagen tot tijdelijke verblijfplaats dienen van mannen, even uit de praktijk van het leven ontsnapt, om zich die enkele dagen uitsluitend aan de studie van ern stige vraagstukken te wijden. Sinds een reeks van jaren is het de gewoonte dat de studiedagen van onze sociale orga nisaties zo ongeveer de grondslag vor men van het winterprogram dat door de Bonden aan hun afdelingen wordt gepresenteerd en ter behandeling aan bevolen. Vanzelfsprekend brengt dit met zich mede dat de Bondsbesturen zich gerui me tijd vooraf ernstig beraden op de vraag: Welk vraagstuk is thans bijzonder actueel a. in het algemeen, b. in het bij zonder voor de leden van onze orga nisatie. Dat tengevolge van deze opvat ting verschil in de programma's ontstaat is begrijpelijk en heeft vele goede kan ten. Bepaaldelijk onjuist zouden wij het achten wanneer één nationale instantie min of meer imperatief zou voorschrij.- ven welke onderwerpen op de ontwik kelingsavonden onzer plaatselijke standsorganisaties zouden moeten wor den behandeld. Natuurlijk is dit ook nooit de bedoeling geweest toen. reeds het eerste jaar na de oorlog, de lan delijke standsorganisaties tezamen met de Katholieke Actie besloten uit te lopen met hoofdlijnen voor een geza menlijk program voor vorming en voor actie, dat bij elk van de samenwerkende delen grondslag zou zijn voor een standseigen program. „Reddend Christendom", „Godsver trouwen", „Vrede door rechtsherstel" zijn enkele van de titels, die deze alge mene lijn de laatste jaren hebben ge accentueerd. Zowel bij de jeugdbeweging, bij onze vrouwenorganisaties, bij boe ren, middenstanders en arbeiders vond men in de aankondigingen der plaatse lijke winterprogramma's deze titels in enigerlei vorm terug. Dit jaar verscheen het programma 19501951 (voor katholiek Nederland opgesteld in samenwerking met de Ka tholieke Actie. Standsorganisaties, Vrou wen- en jeugdbeweging) onder de titel „Christelijke levensversobering" pro gram van bezinning en apostolaat. Inmiddels namen we ook kennis van de programma's die zullen worden afge werkt in Rolduc, Gemert, Seppe, Voor hout en Apeldoorn. In de laatste plaats zullen zowel de middenstanders als de arbeiders, kort na elkaar, hun studiedagen gaan houden. Het is ons opgevallen dat op geen van al deze studiedagen het jaarpregram van de Katholieke Actie zal worden be handeld. We vragen ons af wat hiervan de reden kan zijn. Er diocesane bestuur ders naar vragende, kregen w^tiet ont stellende antwoord dat zij het program van de Katholieke Actie, dat toch is op gesteld in samenwerking met de stands- organisaties, niet kenden en voorzover zjj het kenden, deze kennis eerst hadden geput uit de officiële publicatie. Is hier niet iets fout? Nogmaals, we vinden het helemaal niet erg dat naast een officieel algemeen geldend programma ook af zonderlijke punten worden bestudeerd en ter behandeling in overweging wor den gegeven. aar wat voor zin heeft het een na tionaal programma op te stellen indien de mensen die op de eer ste plaats voor de uitvoering verant woordelijk staan en zijn dit niet op de allereerste plaats de diocesane, resp. de plaatselijke bestuurders? geen in vloed hebben op de totstandkoming van het program en eerst achteraf moeten kennis nemen van het feit dat er iets is vastgesteld. De Katholieke Actie is niet en wil niet zijn een massa-beweging, al thans voor wat het deelnemen der leken aan dit prachtige werk betreft. Het wil de leken vormen tot apostolische kernen die onder leiding van de priesters recht streeks, en onder persoonlijke verant woordelijkheid deelnemen aan het apostolaat der kerk Deze hiërarchische actie wil coördineren en vooral beïn vloeden. Het verschijnsel dat we hier boven signaleren en dat zonder twijfel tot gevolg zal hebben dat de massa prac- tisch deze winter geen kennis gaat ne men van het uitstekende programma door Prof. Dr. Peters en Lector Drs. F. van Waesberghe zo voortreffelijk uiteen gezet in het programmaboek, verdient de aandacht van de samenwerkende in stanties. De standsorganisaties immers zijn in feite wel degelijk massa-organi saties. We hebben ons af te vragen, voorzo ver men het programma wel kende, of men het niet aangedurfd heeft een „pro gram van bezinriing en apostolaat"' voor de massa te gaan behandelen. Het be volkingsvraagstuk, middenstand en po litiek, het massaverschijnsel, ziedaar (Vervolg op pag. 5) Verwacht van een ander nooit wat hij niet kan zijn. De eerste twee der zes fregatten die Nederland in het kader van het Noord- Atlantisch Pact zal ontvangen ran de Verenigde Staten komen op Woensdag 2 Augustus in Nieuwediep aan. Het zijn Hr. Ms. „Van Amstei" en Hr. Ms. „Pie- ter de Bitter". De schepen zullen bij aankomst met enig ceremonieel worden ontvangen. Hierbij zullen aanwezig zijn de minister van Oorlog en Marine, mr. W'. F. Schokking, de ambassadeur der Verenigde Staten, de heer S. Chapin, de Staatssecretaris van Marine, schout bij nacht H. C. W. Moorman, de comman dant Zeemacht Nederland, vice-admiraal J. J. L. Willinge en vele andere Ameri kaanse en Nederlandse autoriteiten. BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 5. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Ruik Wnd. hoofdredacteur: W. Severm. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miWmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder oogave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents Der week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1