Met de „Oostpriesterhulp door Duitse Diaspora DE PAUSELIJKE OPROEP TOT VREDE Mensen op reis Jussen mui dippen Nederlandse douane wenst steeds meer 'grenspapieren Scholen in de vacantie jeugdhotels? Volledige tekst van de nieuwe Encycliek „Summi Maeroris" w Contact met de massa Tocht door puinhopen en kermistenten Terugkerende K.N.I.L.-troepen hebben de kinderkampen nodig V acantiespr eiding nog onvoldoende „amina heeft geen recht Acetyleencylinder op punt van ontploffen DE RESTAURATIE VAN DP K.M.A. Indonesië in de V.N.? GEERVLIET Door de krachtig ZATERDAG 29 JULI 195a PAGINA 5 99 BERG AF GAAT GOED MAAR BERG OP... Boerderij door bliksem getroffen Gerepatrieerd soldaat tracht meisje te wurgen MODE Na bezetting CIVIEL BESTUUR VAN BURU EN CERAM HERSTELD Deel van verdedigers in de bergen gevlucht MATRASSEN VERVANGEN BANKEN TE HEINO Kinderen gedupeerd OP BERTHA HERTOG" Vader zal desnoods hulp van regering inroepen Dappere brandweerlieden werpen hem in het water Drie millioen was verantwoord Herbegrafenis van oorlogs slachtoffers I Ook hoort hoortoestel Keizersgracht 411 Amsterdam-C. Kleinzielig Ordinaire oplichter Populair Opium (Van een onzer speciale verslaggevers) Toen ik in Utrecht in de enorme vrachtwagen stapte, wist ik bij benadering niet wat mij te wachten stond. Nou ja, er was in fiere letters „Ost Priester Hilfe' op de voorkant geschreven en men had mij uitgelegd, dat het ging om een daad werkelijke hulpverlening aan de uit de Oost-zone gevluchte of verdreven Duitse priesters en aan de „Heimat-Vertriebenen", die bij millioenen in West-Duitsland rondzwerven of daar een provisoir onderkomen hebben gevonden. Ook had ik pater Werendfried van Straaten O. Praem. wel eens in zeer wakkere bewoordin gen horen spreken over de ellendige toestanden daar onder de vluchtelingen in de Duitse Diaspora en over de door hem ontketende Oostpriesterhulp. Ik had tot mijzelf gezegd: „Natuurlijk, die pater heeft gelijk; die mensen moeten voor zover mogelijk geholpen worden." En ik was het hartroerend eens geweest met de katholieke Nederlanders, die een rijdende hulpcolonne organiseerden om aan de noden van de Heimat-V ertrieb enen tegemoet te komen. Maar, zoals gezegd, ik wist niet wat mij te wachten stond, toen ik in die wagen stapte; de eerste van de twintig die in ieder geval nog zullen volgen. Nu weet ik meer; en ik zal U van mijn bevindingen vertellen. Om te beginnen moet men begrij pen hoe zo'n Ost Priester Hilfe-wa- gen er uit ziet. Het gevaarte, dat om en nbbjj veertien meter lang is, be staat uit een trekker en een oplegger. Die oplegger vijf ton weegt het gval is eigenlijk een rijdende kapel. In het midden kan men twee deuren openslaan, die aan de binnen kant door Otto van Rees heel fraai en ook zeer toepasselijk zijn geschil derd: aan de ene zijde ziet men de vlucht van de Heilige Familie naar Egypte, aan de andere zijde de her ders, die hun gaven aanbieden aan het kind Jezus. Deze openslaande deuren onthullen een altaar. Daarachter is een grote ruimte, bestemd om er de „Liebes-gaben" in te bergen en voor in het gevaarte is een zeer beminne lijk kamertje met twee opklapbedden ingericht: het priesterverblijf. Met deze mobiele kapel, pastorie en warenhuis vertrokken wij, een Reiselei- ter en een drie.tal journalisten, uit Utrecht met bestemming Königstein, een plaatsje vlak bij Frankfurt. Daar zal een priester instappen en daar zul len de textiel en levensmiddelen, die reeds waren opgestuurd, ingeladen worden En van Königstein uit begon dan de. tocht door de Diaspora. Aanvankelijk ging het alles van een leien dakje. De chauffeur Henk, die in het dagelijks leven een stadsautobus in Eindhoven bestuurt, bleek een heel richtige en handige knaap, die met het bizar-lange vervoermiddel manoeu vreerde alsof het een Volkswagen be trof. Wel, er waren enige moeilijkheden aan de Nederlands-Duitse grens bij Venlo-Kaldenkirche. De Nederlandse douane, die uit zeker vriendelijke, maar ook erg trage Gro ningers bestond, begreep er niets van. Een rijdende kerk, nee, dat hadden zij nog nooit meegemaakt; dat was een unicum. Wel, natuurlijk, de zaak zou ongetwijfeld In orde zijn. Maar waren ex papieren? Zeker, die waren er. Rei- seleiter zat zelfs vol papieren. Waren er ook papieren voor de verguld zilveren paramentën en voor de priestergewa den? Nee, die waren er niet; maar die zaken waren toch bij de gewone inven taris inbegrepen? De grensfunctionaris- sen trokken bedenkelijke gezichten; zij konden zelf geen beslissing nemen, von- de ze. Daar moest een inspecteur aan te pas komen. Enfin, er werd getelefo neerd met die gewichtige man; er werd getelefoneerd met even zoveel andere belangrijke instanties. En toen mocht het. Onder voorwaarde, dat wij een complete lijst van de inventaris ach terlieten. De slagboom ging omhoog en de „Ost Priester Hilfe" reed na een oponthoud van ruim drie uur het korte „Untersuch" van de Duitse doua ne inbegrepen de „Bundesstat" bin nen. Wij reden door Düsseldorf, ergens een verblindend verlichte kermis tus sen de puinhopen, door Keulen, nog steeds een uitermate trieste stad be staande uit facades en door Bonn langs het riante paleis van de „Bun- des-Regierung", staande temidden van het puin. Wij reden over de befaamde „Auto-Bahn", een Babylonisch-Godde- loos project, benauwend van minu tieus uitgerekende doeltreffendheid. Maar het ging alles vlot en zonder horten. De moeilijkheden begonnen pas toen *v\j het voorlopig doel van onze tocht, Königstein naderden. Want, ziet u, onze *ijf-tonner deed het best zo lang de Vannacht omstreeks kwart voor twee te de kapitale boerderij van de heer J. Mijsen in de Wouden bij Akersloot door de bliksem getroffen en tot de Srond toe afgebrand. Van de inboedel en de hooioogst kon nagenoeg niets borden gered. Het gelukte de brand weren uit Akersloot, Schermer en Alk maar de nabijgelegen boerderij van de «eer Los voor het vuur te vrijwaren. Een onlangs uit Indonesië terugge keerde militair uit Oude Pekela heeft Vrijdagavond in Blijham zijn vroegere verloofde, die daar met een andere jon geman fietste, met zijn motor van achter aangereden. Het meisje werd daardoor icht gewond. Daarna sprong H. van de factor, wierp zich op het meisje en frachtte haar te wurgen. Dit werd voor komen door de andere jongeman. H. wil- fje vluchten, maar werd tegengehouden jjVOr dorpsbewoners, die hem aan de "Jkspolitie overleverden. Advertentie <?Roenen en tas in dezelfde kleur ella verft voor U peau de suéde schoenen bluf, eI*de of donkerder kleuren (suède hen suède>. Prt)s 5-25, Uw vuil gewor- anfL wiWe schoentjes wederom wit of rif?e kleuren, prijs 1 4.75, Uw miskleu- Voo- a.choenen op staal of andere kleuren t»g 4.75, in 2 kleuren t 6.50. Uw lederen Uw iedere gewenste kleur vanaf f 6.50. Uw .bandschoenen, alleen zwart t 3.75. kleur ren ias in dezelfde of donkerder Prijs n 1 23.50. Voor lederen meubelen ?endt°Pr,aanvraag- Uedep„ Uw lederwaren franco naar de R'darn e^verij Mella, Mathenesserdijk 317, ?agen V ontvangt deze franco binnen 10 N\ve nfs nieuw terug. Winkels: R'dam, |5 j£"hnenweg 208 - A'dam, Vijzelstraat ^Deciaiit? Raag, Passage 12. -ifften in het verven van lederwaren, «oud bekroond 1928. Op uitnodiging van de organisatoren der Oostpriesterhulp heeft een onzer verslaggevers de tocht meegemaakt van de eerste „rijdende kapel", een vijf-tons trekker met oplegger, naar Duitsland. Van zijn bevindingen vertelt hij vandaag in het hierneven afgedrukte artikel, dat nog door meerdere gevolgd zal worden. wegen vlak en plat bleven. Maar hij bleek geen „klimmer". Bij de eerste dc beste naar een berg neigende heuvel be gon de .motor dreigend te zoemen en even later sproeide het schone water er aan alle kanten uit; hij weigerde beslist, de last van vijf ton in een tempo van enige betekenis voort te trekken. En dat werd toen een hele lijdensweg. Ook Henk, onze geroutineerde chauffeur, kon daar niets aan verhelpen. Wij kropen over de weg met een „snelheid", die va rieerde van 3 tot 5 kilometer per uur. En ik voelde mij als de man, die gezeten op een schildpad deelneemt aan een auto-race. Na elke halve kilometer wa ren wij genoodzaakt enige tijd te stop pen, maar wij bereikten Königstein en het seminarie voor toekomstige Oost- priesters, voorgeborgte van de aardse hel, die men wel Diaspora noemt. Daar stuitte ik op de problemen van de Hei- mat-Vertriebenen, waarover ik u in een volgend artikel zal vertellen. De Oost-Duitse communisten hebben in de Sovjet-sector van Berlijn een vredesbetoging gehouden, portretten van hun leiders meedroegen. waarbij grote Het civiele bestuur op de eilanden Ceram en Buru is geheel hersteld en de bevolking werkt goed mee, daarbij in begrepen het grootste deel van de voor malige leden van het K.N.I.L., die tot de strijdkrachten van de republiek der Zuid-Molukken hebben behoord. Het kleinste deel der verdedigers is in de bergen gevlucht. Bij de bezetting van Ceram zijn geen slachtoffers gevallen, bij de bezet ting van Buru aan weerzijden enige tientallen. Vlak voor de komst van ed Apris werden op Ceram drie onderhandelaars van de Apris door oud-leden van het regiment speciale troepen op wrede wijze vermoord. Jour nalisten zullen zo spoedig mogelijk in de gelegenheid worden gesteld, op Ce ram en Buru de situatie persoonlijk in ogenschouw te nemen, aldus It. kolonel Tahya op een persconferentie te Dja karta. Hij deelde verder mede, dat er geen gevangenen zijn gemaakt. Ambon wordt steeds meer geïsoleerd. De „federale troepen" schepen zich in voor de militaire actie, welke zij op de eilandjes rond Ambon ten uitvoer brengen. Het probleem van de opeenhoping van de bevolking in Nederland doet zich vooral in de vacantietjjden zwaar gelden. Hotels en pensions zijn vol geboekt en de plaatsen, waar toeristen plegen te verblijven z®n zo vol, dat men er over zou gaan denken zijn va cantie maar thuis door te brengen. De oorzaken liggen echter niet alleen in de bevolkingsdichtheid van ons landje; maar bevolkingsgroepen, die eerder geen vacantie hadden, hebben die nu wel. En daar zit de moeilijkheid. Het Centraal Werkcomité Vacantie heeft in de jaren, die onmiddellijk ach ter ons liggen goed werk verricht, vooral op propagandistisch gebied. In de afgelopen jaren werden de vacan- ties altijd besteed in da laatste week van Juli en de eerste weken van Au gustus. Maar langzamerhand werd die tijd een verschrikking voor de accomo date-, recreatie- en vervoersbedrijven. De Nederlandse bevolking helde in die tijd zwaar over naar de toeristencen tra. Daardoor ontstond in de eerste week van Augustus een piek, zodat de bedrijven op volle toeren moesten draaien. Uit de nood van de tijd heeft zich toen het Centraal Werkcomité Vacantie geformeerd. En men kreeg het zover, dat in 1949 de spreiding al over zes weken verliep, mede dank zij de buitengewone medewerking van de in dustrie. Een spreiding van meer dan zes weken is voor Nederland niet mo gelijk, in verband met de schoolvacan- tie, waar de meeste ouders van afhan kelijk zijn. De reden waarom het grootste ge deelte van Nederland 'juist in die tijd vacantie neemt is dan ook zeker te wijten aan de vacantie van de lagere scholen. Om het mooie weer behoeft men in die weken zeker niet op' stap te oorzaken liggen echter niet alleeen in Augustus maar Juni het grootst aantal zonne-uren kent. Uit deze overwegin gen en uit het oogpunt van het alge meen belang en recreatieve mogelijk heden zal er nog meer aandacht be steed moeten worden aan de spreiding. Zo is er voor het volgend jaar al een programma samengesteld, waarin de Encycliek van onze Heilige Vader, door de Goddelijke Voorzienigheid Paus Pius de Twaalfde. Aan zijn eerbiedwaar dige Broeders, Patriarchen, Primaten Aartsbisschoppen, Bisschoppen en andere plaatselijke overheden, die in vrede en gemeenschap leven met de Heilige Stoel. Eerbiedwaardige Broeders heil en apostolische zegen. Wij hebben zeer zeker redenen voor diepe droefheid en tegelijkertijd ook voor grote vreugde. Van de ene kant beschouwen wij de ontelbare menigten, die in dit Heilig Jaar uit alle landen van de wereld naar Rome reizen en die hier op bijzondere wijze getuigenis af leggen van hun eenheid, geloof, broe derlijke eensgezindheid en vurige gods vrucht, in zo groten getale als deze be minde stad die toch in de loop der eeuwen van zo talrijke, feestelijke ge beurtenissen getuige is geweest nog nooit eerder heeft gezien. Vol liefderij ke bezorgdheid heten wij deze menig ten welkom en troosten wij hen met vaderlijke vermaningen, en terwijl wij hen wijzen op nieuwe, luisterrijke voor beelden van heiligheid, roepen wij hen, met vruchtbaar resultaat, terug op het pad van hernieuwde deugdzaamheid en christelijke levensopvattingen. Als wij van de andere kant echter de huidige sociale omstandigheden van de volke ren beschouwen, dan geeft dit ons aanleiding tot de grootste ongerustheid. Velen discussiëren, schrijven en spre ken over de methoden, om uiteindelijk tot de zozeer verlangde vrede te gera ken, doch de beginselen, die daarvoor een hechte basis moeten vormen, wor den door sommigen verwaarloosd of openlijk afgewezen. Voorwaar, in niet weinig landen wordt bedrog inplaats van waarachtigheid voorgesteld onder de schijn van redelijkheid. De liefde en de caritas worden er niet bevorderd, maar men dringt de mensen wel haat er blinde afgunst op. Niet de eendracht onder de burgers *wordt nagestreefd, maar men lokt er integendeel wanorde lijkheden en ongeregeldheden uit. Zoals oprechte en weldenkende mensen zul len erkennen, is dit niet de manier waar op de problemen, die de naties nog steeds scheiden,' kunnen worden opge lost, en evenmin kan aap deze wijze het proletariaat geleid worden naar een zo noodzakelijke, betere toekomst. Uit haat, leugens en wanorde is nog nooit iets goeds voortgekomen. Zonder enige twijfel moeten de be- hoeftigen tot een menswaardig peil op geheven wórden. Doch niet met macht of geweld, maar door rechtvaardige wet ten. Alle geschillen, die de volken ver delen, moeten zo spoedig mogelijk wor den geslecht met middelen, die geba seerd zijn op de waarheid en de recht vaardigheid. Nu donkere wolken de hemel verduis teren kunnen wij, wie de vrijheid, de waardigheid en de voorspoed van alle landen zo zeer ter harte gaan, niet na laten de regeringen en de gehele mens heid ernstig tot ware eensgezindheid en vrede aan te Sporen. Mogen allen zich weer in het geheugen prenten, wat de gevolgen van de oorlog zijn; wij weten In Zijn laatste encycliek „Summi Maeroris" doet de Heilige Vader een beroep op de wereld om de vrede te bewaren en de sociale omstandigheden te verbeteren. De korte inhoud van deze encycliek publiceerden wij reeds dezer dagen; eerst vandaag bereikt ons de officiële volledige tekst, die wij hiernaast als nog ter documentatie afdrukken. het helaas uit ervaring: niets dan ver nietiging, dood en alle mogelijke ellende. Met het voortschrijden van de lijd heeft de techniek moordende en onmen selijke wapenen in het leven geroepen en vervaardigd, welke niet alleen legers, vloten, steden en dorpen, niet alleen de schatten van godsdienst, kunst en cul tuur vernietigen, maar ook onschuldige kinderen en hun moeders, zieken en weerloze bejaarden. Alles'wat het mens dom aan schoonheid, goeds en heiligs heeft voortgebracht kan bijna volledig worden verwoest. Als dus de oorlog, in het bijzonder heden ten dage, elke eerlijke toeschou wer iets verschrikkelijks en dodelijks toeschijnt, is het té hopen dat, door de inspanningen van allen, vooral van de regeringen der landen, de donkere en dreigende wolken die op het ogen blik nog de oorzaak zijn van angst en vrees zullen wegtrekken en dat uit eindelijk de ware vrede onder de vol ken weer mag heersen. Erkennende dat „al het gegevene en elke goede gave van boven komt en van de Vader van het Licht omlaag daalt" (Jac. 1.17), nemen wij niettemin de gelegenheid waar, eerbiedwaardige broeders, om nogmaals op te roepen tot openlijke gebeden en smeekbeden, om eendracht onder de volken te verkrij- gen, Moge uw herderlijke ijver de zielen, die aan uw hoede zijn toevertrouwd, niet alleen aansporen om vurige gebeden tot God te richten, doch tevens hen opwek ken tot werken van boete en genoeg doening, waardoor de Goddelijke Ma jesteit, Die door zovele grievende open bare en geheime zonden is beledigd, kan worden verzoend. Wilt intussen in overeenstemming met Uw ambt de gelovigen in kennis stellen van Ons Vaderlijk verzoek en hen er nog eens op wijzen welke de essentiële voorwaarden zijn voor een rechtvaardige en duurzame vrede en met welke middelen deze moet worden nagestreefd. Zoals U bekend is kan vrede enkel worden verkregen door in achtneming van de door Christus ge geven beginselen en normen en door deze met kinderlijke liefde in practijk te brengen. Deze beginselen en normen voeren de mensheid tot waarheid, ge rechtigheid en liefde. Zij beteugelen de ongeregelde verlangens, zij brengen de zinnen er toe de rede te gehoorzamen en zij wekken de rede op haar beurt op God te gehoorzamen. Mogen alle men sen, zelfs de leiders van de volkeren, de vrijheid van de godsdienst erkennen, die, behalve zijn eerste doel om de zielen te voeren tot het eeuwig heil, ook ten doel heeft de fundamenten van de staat te beschermen en te verdedigen. Uit hetgeen wij tot nu toe gezegd heb ben, Doorluchtige Broeders, valt ge makkelijk af te leiden, hoe weinig de genen, die de heilige rechten van de Katholieke Kerk met voeten treden, zich bekommeren om een ware vrede. Zij verbieden haar bedienaren de vrije uit oefening van de eredienst; zij veraardden hen zelfs tot ballingschap en gevange nisstraffen; zij belemmeren het werk van scholen en opvoedingsinstituten, die volgens christelijke beginselen en nor men worden geleid, of bevelen recht streeks de sluiting er van. Doof hun dwaalleer, door laster en alle mogelijke laagheden brengen zij het volk en voor al de zeer ontvankelijke jeugd af van de ongereptheid van zeden en van deugd en onschuld tot verlokkende ondeugden en verdorvenheid. Het te eveneens duidelijk aan welke dwaling zij zich schuldig maken, die verraderlijk deze Apostolische Zetel en de Katholieke Kerk er van beschuldigen, dat zij een nieuwe wereldbrand wensen. Inderdaad is er noch in het verleden, noch in meer recente tijden gebrek ge weest aan lieden, die getracht hebben de volkeren door wapengeweld te on derwerpen. Doch Wij hebben nooit op gehouden de ware vrede te bevorderen. De Kerk wenst de volkeren niet door het zwaard doch door de waarheid te veroveren, hen op te voeden tot deugd en hen tot het ware sociale leven te brengen. „Want de wapenen in onze oorlog zijn niet stoffelijk, maar machtig in God" (II Cor. 10, 4). Gij moet dit alles met openhartigheid onderrichten, want slechts dan wanneer de christelijke geboden het private en openbare leven beheersen, mogen Wij de gegronde hoop koesteren, dat de men selijke onenigheden worden bijgelegd en dat de verschillende klassen van burgers, de volkeren en naties in broe derlijke eendracht zullen leven. Mofeen Onze nieuwe smeekbeden van God verkrijgen dat deze Onze vurige wensen in vervulling gaan op zulk een wijze, dat met de hulp van de Godde lijke genade alle mensen hun zedelijk gedrag vernieuwen door christelijke deugd en dat de betrekkingen tussen de volkeren zo spoedig mogelijk zo geor dend worden dat, nadat er een einde is gemaakt aan de blinde begeerte om andere volkeren te overheersen, de Kerk en al Haar zonen de hun overeenkomstig de Goddelijke en menselijke rechten toekomende noodzakelijke vrijheid zul len verkrijgen. Met dit vertoruwen schenken Wij u allen, Doorluchtige Broeders, uw pries ters en gelovigen en al degenen, die op bijzondere wijze deze onze vermaningen in acht nemen, Onze Apostolische zegen en Onze Vaderlijke genegenheid en smeken Wij Gods genade af. Gegeven te Rome op het feest van St. Pieter de 19de Juli, in het Xlle jaar van Ons Pontificaat. vacantietijd geadviseerd whrdt in de verschillende bedrijven en scholen. Men wil het dan zó ver krijgen, dat de zes weken van half Juli tot eind Au gustus alleen besteed worden door werknemers met schoolgaande kinde ren. Ook voor de schoolgaande kinderen is de vacantie een probleem en vooral de jeugd uit de grote steden, die zich in die tijd vooral tot de natuur voelt ge trokken, wordt belemmerd om haar vrije dagen buiten door te brengen. De behoefte naar de frisse buiten lucht wordt steeds groter; dat bewij zen de aanvragen die in de laatste jaren sterk stijgen. In 1948 waren het 4500 kinderen, die naar buiten wilden, in 1950 zijn het er al 9000. Er zijn echter niet meer dan 2000 plaatsen beschikbaar, doordat de KNIL-troepen, die uit Indonesië terugkomen de an ders beschikbare ruimte innemen. Een brede kring van kinderen wordt daar mee gedupeerd. Het zal daarom ook van groot belang zijn, dat hiervoor een oplossing wordt gevonden. Het hoofd der school van de Overijs selse plaats Heino is met een alleszins aanvaardbaar idee gekomen, om zijn school te ontruimen voor de duur van drie weken. De lokalen kunnen dan met stromatrassen worden ingericht tot slaapzalen. Andere lokalen weer als eetzalen. Hij wilde de Amsterdammers graag onderbrengen in de school en gaf zelfs een week langer vacantie aan zijn eigen school, om zodoende genoeg tijd te hebben de lokalen weer in te ruimen. In deze vorm van hulpverlening zit zeker wel perspectief. En het zou aanbeveling verdienen, als over enkele jaren de scholen in vacantietijd als jeugdhotels zouden worden gebruikt. Daarmee zou een groot gedeelte van het probleem van de kindervacantie zijn opgelost en tevens ook een belangrijk gedeelte, van het probleem van de alge mene vacantiespreiding. Het Nederlandse meisje Bertha Hartogh en haar Maleise baboe Che Aminah omhelzen elkaar, nadat de uitspraak van het Hof van Appèl-mi Singapore bekend geworden is. Zoals oekend heeft het Hof de uitspraak van een lagere rechtbank, waarbij Bertha werd toege wezen aan haar ouders in Bergen op Zoom, vernietigd en het kind toegewe zen aan de baboe, aan wie Bertha's moeder tijdens de bezetting van Indo nesië door de Japanners het kind tijde lijk had toevertrouwd. Che Aminah nam het kind echter mee naar Malakka en weigerde afstand van haar te doen. Naar aanleiding van het arrest van het Hof van appél te Singapore, waar bij is beslist dat de 13-jarige Bertha Hertog bij haar Maleise pleegmoeder Aminah mag blijven, hebben wij ons gewend tot de vader van Bertha. Hij was zeer onthutst over deze uitspraak van het Gerechtshof van Singapore. Hij vroeg zich af, hoe het mogelijk is, dat een officiële rechtspraak een kind aan de rechtmatige ouders onthoudt. Aminah heeft, aldus de heer Hartog, geen enkel recht op het kind. Hij denkt er over de bemiddeling van de regering in te roepen. Wanneer hem daartoe de gelegenheid wordt geboden, zal hij des noods zelf naar Singapore gaan om daar zijn rechten op het kind te doen gelden. Dank zij het snelle en cordate optre den van de Haagse brandweer is Vrij dagavond op de Noordwest Buitensin gel in Den Haag een ontploffing voor komen. Om half zes ongeveer ontdekten enige arbeiders, die aan het lassen wa ren in het reparatiebedrijf van Grafi sche machines van de firma W. Kasting en Zn., dat een acetyleen-cylinder be gon te branden. De kans op 'n ontplof fing was zéér groot, temeer omdat er twee zuurstofcylinders naast de acety leen-cylinder stonden. De onmiddellijk gewaarschuwde brandweer liet snel de belendende per celen ontruimen en richtte toen van een inderhaast gecharterde schuit in de Singel af drie stralen water op het re paratiebedrijf, om de acetyleen-cylinder af te koelen. Na ongeveer een kwartier spuiten begaf zich een tweetal brand weerlieden met een commandant in de werkplaats. Gedrieën transporteerden zij de cylinder uit de werkplaats en wierpen haar vervolgens in de Singel, terwijl enkele honderden Hagenaars op een veilige afstand het gebeuren in spanning volgden. De ambulancewagen, die voor alle eventualiteiten werd ge reed gehouden, kon toen weer inruk ken. Het scheepvaartverkeer op de Singel blijft echter nog gesloten, evenals dat over de rijweg er langs. Volgens de brandweer is het namelijk niet uitge sloten, dat de acetyleen-cylinder in het water nog tot ontploffing komt. Er heeft een gedachtenwisseling plaats gehad tussen de Algemene Re kenkamer en de minister van Oorlog over de herstelling en restauratie van de gebouwen der Koninklijke Militaire Academie (het kasteel van Breda). De Kamer stelde de vraag, of de kosten van dit werk (meer dan f 3.000.000) in deze tijd verantwoord waren, in aan merking genomen, dat de gebouwen niet door oorlogsschade waren getroffen en dus thans alleen behoefden te worden geschikt gemaakt voor dezelfde bestem ming, welke zij voor de oorlog hadden. De minister wees er in zijn antwoord op, dat men in deze restauratie niet al leen moest zien het weder geschikt maken van de gebouwen voor hun oor spronkelijke bestemming. Het kasteel te Breda, het stamslot van de Nassau's, waar veel prinsen van Oranje hebben gewoond, is een monument van cultuur historische waarde voor ons volk, het enige renaissance-slot van bijzondere betekenis in ons land. De werkzaamhe den daaraan waren dan ook verricht na instemming van de Rijkscommissie voor Monumentenzorg, welke commissie de namen van twee architecten heeft ge noemd, die met de restauratie zouden kunnen worden belast. Zij heeft mede op de uitvoering van het werk toegezien In het bedrag van f 3.000.000 was be grepen een aanmerkelijk bedrag voor achterstallig onderhoud. Welingelichte woordvoerders te Lake Success hebben, volgens A.P., medege deeld, dat de Indonesische delegatie bij de Ver. Naties overweegt een aanvrage in te dienen voor het lidmaatschap van deze organisatie, nu Rusland is terug gekeerd. Op het ereveld te Padang zullen 1 Augustus 114 te Tandjong Gadai (Fort de Koek) door de Japanners geëxcu- teerde oorlogsslachtoffers, o.w. 16 Euro peanen, 20 Indonesiërs, 11 Chinezen en 67 onbekenden, opnieuw worden be graven. Deze slachtoffers worden bijgezet in een gemeenschappelijk graf, aangezien identificatie der stoffelijke resten on mogelijk is. Nadere inlichtingen verstrekt het In formatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Vlamingstraat 2, Den Haag. (Vervolg van pag. 1) een aantal algemene onderwerpen, die wel op verschillende programma's der studiedagen prijken en die dus een af spiegeling zijn van de gedachten onzer sociale leiders. Met name het program ma dat uitvoerig ingaat op het angstige vraagstuk der massificatie had onze zeer bijzondere aandacht. Dr. Olierook, zijn voordracht op de Apeldoornse studiedagen met een kort woord inleidende, schrijft: „De geestes gesteldheid van het massa-type geeft een verklaring van de overal heersende geloofsverzwakking en de veelvuldige geloofsafval, welke vooral in de grote steden een onrustbarende omvang heeft aangenomen". Heel het programma van deze Apel doornse studiedagen is gewijd aan het stellen van het probleem persoonlijk heid of massamens, zijn oorzaken en middelen ter verbetering. We -zijn bij zonder verheugd dat zulke prominenten als dr. Olierook, prof. mr. J. J. M. van der Ven, het Tweede Kamerlid B. A. Engelbertink. de directeur van het Boe- rencentrum Th. van Steen en pater H. van Dam het de moeite waard achten met de leiders van plaatselijke sociale organisaties dit probleem te gaan be spreken. We zijn verheugd, dat. naar wij vernamen, enkele honderden plaatselijke leiders zich aanmeldden om aan de dis cussies deel te nemen. Wij zouden hier uit willen concluderen, dat diocesaan inzicht in deze zeer moeilijke materie bestaat. Maar we menen hieruit dan tevens te moeten afleiden, dat een nau wer contact van de diocesane en plaat selijke leiders met nationaal leiding gevende instanties nodig zal zijn, willen de hoofdlijnen, die men nationaal meent te moeten aangeven, aanslaan ook bij de plaatselijke bewegingen. Moeten we anders niet vrezen, dat ook met de al lerbeste bedoelingen en ondanks dez^ het contact tussen de leiding van het katholieke leven en de massa steeds verder verloren gaat? Wij vernamen van een plan om door middel van wijk-activiteiten. waaronder wijkbijeenkomsten in particuliere wo ningen, de belangstelling van de mas sa. zij het dan die massa gedecentrali seerd in kleine groepen, voor belang rijke vraagstukken gaande te maken. Zodra ons hierover nadere gegevens ter beschikking staan zullen we hier zeker meer over publiceren. Contact van lei ding en massa achten wij voorwaarde voor een gezonder samenleving. Jk trek effe een paar andere schoe nen aan", zegt het Amsterdamse jon ge vrouwtje tegen haar man, „gunst, ik ben gaar." In het Arnhemse station schuife len trossen vacantie gangers over het perron. Ondanks alle borden, die be weren dat onze trein naar Amster dam gaat. vertrouwt het jonge echt paar de zaak niet. „Weet U zeker, dat dit de trein naar Mokum is?" vraagt de jonge man, die ons meteen een Duitse „Gold DoHar"-sigaret presenteert, vertelt dat hij glazenwasser van beroep is en zijn huwlijksreis naar Opoe in Düsseldorf gemaakt heeft. „Een raar land, dat Duitsland, me neer. M'n opoe is drie en zeventig en ze moet nog werken. Met een kran- tenwijkie verdient ze net genoeg, om niet helemaal dood te gaan." „Wat een gek gezicht, hé. allemaal hele huizen en niks geen puip," ver baast het jonge vrouwtje zich. „ik be gin een beetje bij te komen." ,Ja. ziet U," fluistert haar man in ons oor," we zijn er stiekum over ge weest. Bij Elten wist ik een gaatje. Maar dan moet je drie en een half uur lopen. Een heel stuk langs een schuine spoorbaan. En daar is zij een keer vanaf gekeuteld, vier maal over de kop, maar ze mankeert niks, hoor." Wij denken zo het onze van een clandestiene huwelijksreis naar Duits land en vragen of dit wel bevallen is. „Ach, het was wel aardig, maar ik ben toch blij, dat ik weer naar mijn eigen huis ga", antwoordt het vrouw tje. „Heeft U een eigen huis?" is onze onbescheiden vraag. ,JIou, wat dacht U dan?" smaalt de glazenwasser. „In mijn vak geen eigen huis? Dat is er niet bij. Wij we ten toch precies welke woonruimte gebruikt wordt of niet. Ik heb net zo lang overal naar binnen gekeken, tót ik twee behoorlijke kamers ontdekt had." I Advertentie <U er weer bij met een modern Tan Vraagt gratis brochure. De Belgische socialisten zijn slechte verliezers. Nu ze te langen leste toen de kous op de kop hebben gekregen in zake de Koningskwestie, weten ze niet, wat voor kleinzieligheden ze zullen be denken om hun rancune te uiten. Zelfs de dikke Spaak, die zij tevergeefs in het rollende wiel der historische onti wikkeling hebben trachten te steken, bracht hun meer moreel na- dan voor deel en niettegenstaande hun machtelo ze woede demonstreren de koningsge- zinden op allerlei wijze hun blijdschap over Leopold's terugkeer, die een einde heeft gemaakt aan een der ernstigste impasses, waarin de staatkundige struc tuur van België was geraakt. Zo haasten postzegelliefhebbers zich om de eerste -postzegels met het portret van koning Leopold te bemachtigen. Het socialis tische blad „Le Peuple" heeft echter zijn lezers aangeraden bij wijze van pro test de nieuwe zegels met het hoofd naar beneden te plakken. Een uitste kend idee, want daarmee zullen zij alle koningsgezinden er aan blijven herin neren, hoe de Belgische sociaal-demo craten met hun minderheid de democra tie op haar kop hebben proberen te zet ten Enige dagen geleden vertelden wij in deze rubriek van de Rotterdamse man nequin Ankie van Kooy, die op de bre de weg naar de filmwereld, die een ze kere Engelsman Michael Howard, alias Wagner, haar contractueel wenste te ba nen, na de eerste voorlopige stap is te ruggekeerd. Hoe verstandig zij daaraan heeft gedaan, blijkt, nu de heer Ho ward, alias Wagner, maar in werkelijk heid Rowson, zich voor de politie heeft moeten onthullen als een ordinaire op lichter, die door Scotland Yard, het cen trum der Engelse politionele opsporings dienst, wordt gezocht. Zijn paspoort was vervalst, zijn voorspiegelingen waren vals, alleen zijn hotelrekening in Sche- veningen was echten hoog en zijn in bewaring gehouden reisbagage kost baar. Hij zal nu op transport naar En geland worden gesteld om zich te ver antwoorden over zijn bedenkelijk ver leden. Ankie's toekomst zal wel niet zo verguld worden, als zij aanvankelijk een ogenblik heeft gedroomd, maar zii en haar familie zullen zelden zo blij zijn geweest, dat dromen maar bedrog zijn. Men heeft voorzeker gelezen, hoe een modiste uit Amsterdam het heeft klaar gespeeld om met een stelletje vriendin nen vijf weken lang in een pension te Bergen (NJtt.) goede sier en hoge reke ningen te maken, alleen op grond van de „hoogst vertrouwelijke" mededeling, dat zij de dochter van Z. Exc. de minis ter van Uniezaken en Overzeese Rijks delen. mr. Van Maarseveen, zou zijn. In tegenstelling met de rekening, die de Indonesische politiek aan ons land heelt gepresenteerd, zullen de rekeningen van de pseudo-dochter niet worden betaald. Intussen bewijst dit geval, hoe wellui dend als goed geld rinkelend en hoe populair minister Van Maarseveen nog altijd voor bepaalde kringep in ons land is, ondanks alle heftige critiek, die op zijn beleid ook in de Kamer is uitge oefend. Als de oplichtster zich voor een dochter van Piet Lieftinck had uitgege ven. zou de goedgelovigheid van de Bergense pensionhoudster begrijpelijker zijn geweest. De Marseillaanse en de Parij6e poli tie hebben, in samenwerking en vereni ging, de hand weten' te leggen op de leiders van een grote bende, die opium smokkelde. De hoofdman, Ansna Bisto- ni. was de eigenaar van een bar in Pa rijs. Hij kocht van zeelui uit het Nabije Oosten' het Dedwelmende goedje en ver kocht het weer in Parijse nachtclubs voor 1200 francs per. gram en moet op deze wijze in de laatste twee jaren on geveer 50 millioen francs hebben ver diend. Hieruit blijkt, hoezeer de inner lijk ontredderde plezierzoekers in de Franse hoofdstad zich overgeven aan physiek fatale, tijdelijke bedwelming om aan zichzelf en de evenmin vrolijke wereld van vandaag te ontkomen Een bedroevend teken des tijds. dat de tot lol verklede ellende van het Parijse nachtleven in al zijn erbarmelijke naakt heid blootlegt. Advertentie genezende en regenererende werking van Purol, blijft de huid gezond, zuiver, zacht, mooi en rimpelvrij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5