Toestand in België neemt tragische wending Ruzie oorzaak van moord NOORD-KOREANEN VEROVEREN CHINJU, DE TOEGANGSPOORT VAN PUSAN Bij manifestatie te Grace Berlear vallen drie doden m Een dode en drie gewonden Nieuwe Amerikaanse troepen geland PANIEK IN KERK TE ENSCHEDE Het weer Tot hoofd en hart Regering onderneemt stappen ABDICATIE VAN LEOPOLD ENIGE UITWEG? 1 f leger Noord-Koreaanse kwart millioen man I" MAANDAG 31 JUU 1950 74ste JAARGANG No. 248132 Jongen schroeft brand- blusapparaat los VIJF GEWONDEN BIJ AUTO-ONGELUK Bertha Hertog Ambonese militairen naar Buru en Ceram? Uitgenodigd door Aprit Verdovende middelen in beslag genomen Henny Eman protesteert .- IÉ»; - - MESSEN STEKERS GAAN TE KEER In Amsterdam India zendt medische hulp AMERIKAANSE TROEPEN IN EUROPA „Voorbereid op iedere eventualiteit" Vrijwilligers melden zich in Indonesië Voor strijd in Korea Luik zeer onrustig BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 i.Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run TUrtd. hoofdredacteur: W. Sever'm. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooate. Ingezonden meaedelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooate. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 oer maand, f 4.55 per kwartaal. Tijdens de H. Mis in de H. Hartkerk te Enschede ontstond Zondagmorgen een paniek, toen een jongen spelenderwijs een brandblusapparaat los schroefde. Plotseling hoorden de aanwezigen een sissend geluid en- de kerk werd in een witte nevel gehuld. In een oogwenk ontstond er een paniek en iedereen hol de naar de uitgangen. Een aantal men sen sprong zelfs van het koor om een goed heenkomen te zoeken. Men klom over stoelen en kledingstukken lagen overal verspreid. Verschillende personei) liepen verwondingen op. Pastoor Jagers wekte na op de hoogte te zijn gebracht van de situatie tot kalmte op, doch de H. Mis moest tijdelijk worden onder broken. Het merendeel van de kerkgan gers had reeds het gebouw verlaten. Zaterdagnacht omstreeks kwart voor twee is in de Van Hallstraat te Amsterdam een auto tegen een verkeerszuil gereden De auto sloeg als gevolg daarvan om en de vijf inzittenden werden allen min of meer ern stig gewond. Drie van hen zijn opgeno men in het Wilhelmina-Gathuis. Het ver moeden bestaat, dat de bestuurder dronken was. Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Meest matige wind tus sen Zuid en West. Weinig verandering in temperatuur. Zon 5—20.31 Maan 21.55—8.49 Naar wij vernemen heeft de Nederlandse regering officiële stappen ondernomen om Bertha Hertog, die door het Hof van Appèl in Singapore aan haar opvoedster is toe gewezen. voor haar Nederlandse ouders te behouden. Daarentegen heeft de Nederlandse consul te Singapore de heer J. van der Gaag, medegedeeld, niets te weten van deze „officiële stappen". Volgens hem kan er niets meer worden gedaan om Bertha naar haar ouders te Bergen op Zoom over te brengen. De Apris zal een niet nader genoemd aantal Ambonese militairen uitnodigen een bezoek te brengen aan Buru en Ce- ram, teneinde zelf te zien. hoe de be volking daar over de republiek Zuid- Molukken denkt, aldus heeft een autori teit van het ministerie van Defensie der V.S.I. medegedeeld. Met deze Ambone se militairen worden bedoeld oud-leden van het KNIL, die thans de status heb ben van lid der Koninklijke Landmacht. Rechercheurs van de centrale recher che der Amsterdamse politie hebben in een café op het Frederikspie n een partij van 15.000 ampullen 400 gram verdovende middelen in beslag ge nomen. Tevens zijn twee mannen ge arresteerd; de een had de partij in zijn bezit en de ander scheen genegen deze te kopen. Het onderzoek naar de herkomst is nog gaande Vermoed wordt, dat het oude legervoorraden zijn. In een telegram van Henny Eman aan <5e voorzitter van de Eerste Kamer wordt het verbreken door de regering en de Tweede Kamer van de 88 verhouding in de Sta ten der Nederlandse Antillen grievend en beledigend voor de Arubanep genoemd. Hij verzoekt de Eerste Kamer klemmend het besluit van de Tweede Kamer niet te be krachtigen. De Arubaanse arbeidersbond heeft een telegram van gelijke strekking ver zonden. 1 Meer dan een half millioen arbeiders zijn in staking. De economie van het land is bijna geheel lamgelegd. Vliegtui gen blijven op de grond en treinen rij den niet en de twee grootste havens van het land zijn gesloten. Reeds Zaterdag was het te Luik en ook te Brussel bijzonder onrustig. In de eerste stad patrouilleerden pantserauto's, terwijl in Brussel de Gendarmerie bij herhaling te paard met blanke sabel chargeerde én de menigte met geweer kolven uit elkaar dreef, wanneer de ma nifestanten een dreigende, houding aan namen. het plaveisel opbraken en met allerhande projectielen naar de gezag dragers smeten. Het publiek, dat kijk lustig steeds maar bleef samenstromen, werd verschillende malen slachtoffer van zijn nieuwsgierigheid. Er waren verschillende gewonden, onder wie de socialistische senatcr Doutrepont en Spaak's privé-secretaris. Er werd ook een vijftal schrikgranaten geworpen, welk wapen slechts een morele uitwer king heeft. Zondag bleef het te Brussel tot onge veer 9 uur 's avonds kalm, doch toen be gonnen de betogers ondanks de gegeven ordewoorden opnieuw door de straten te trekken. Men krijgt de indruk, dat de socialisten de toestand van hun kant niet meer meester zijn. Hieruit blijkt de grote verantwoorde lijkheid van Spaak en consorten, die dikwijls in gezelschap van communis tische leiders aan het hoofd van oproe rige benden zijn opgetrokken en deze zodoende nog meer in opwinding heb ben gebracht, evenals talrijke anders eerder kalme burgers. De regering, die het recht tot staken erkent, doch de individuele vrijheid wenst te verzekeren en misdadige prao- tijken wil onderdrukken, had sinds Vrijdagavond strenge bevelen gegeven wat door het publiek echter dikwijls werd afgekeurd. Te Brussel kan men momenteel een groeiende haat tegen de Gendarmerie constateren, zij het dat hierbij de subjectiviteit van vele toe schouwers een ongunstige rol speelt. Om de situatie te begrijpen moet men in de eerste plaats bedenken, dat de strijd van de oppositie in de grond ge richt is tegen het stijgend succes van de C.P.V., die men door haar noodge dwongen optreden tegen de oproerige beweging bij het twijfelend deel van In de binnenstad van Brussel speelden zich heftige tonelen af. Op de Place Rogier, die door stakende demonstran ten werd bestormd, voerden bereden politiemannen charges uit. de publieke opinie hoopt te discredite ren. De koningskwestie is daarbij eigen lijk maar een voorwendsel. De oproe righeid gaat feitelijk uit van een vrij kleine kern, die met terreurmiddelen haar wil aan het land wil opleggen en meester poogt te worden van de straat. Zo ziet men in Brussel bij elke beto ging steeds weer dezelfde volksmen ners, dikwijls minderjarige jongens, de bende aanvoeren, waarbij een handje vol belhamels voortdurend uit is op ge welddadigheden. fVervolg op pap. 4} v: Om demonstranten te verspreiden wierp de gendarmerie te Brussel een aantal schrikgranaten. Deze granaten hebben slechts een morele uitwerking. Zaterdagavond kwart voor zes hebben twee Brabantse landarbeiders, die in de Haarlemmermeer werken, in een café op de hoek van de Sloterweg en de Kruis weg in de Haarlemmermeer een twist gekregen. Deze liep zo hoog, dat een van de arbeiders, de 59-jarige R.. die onder invloed van sterke drank verkeerde, het café verliet, naar zijn huis ging, een mes haalde en daarna naar het café terug keerde. Hij heeft daar zijn tegenstander, de 25-jarige M. Aerts, uit Etten en Leur, in dc buik gestoken, waardoor vermoede lijk de liesslagader werd doorgesneden. Hoewel onmiddellijk medische hulp werd ingeroepen en het slachtoffer met grote spoed naar een ziekenhuis in Haar lem is overgebracht, gelukte het niet zijn leven te redden. In het ziekenhuis is Aerts aan zijn verwondingen overleden. De rijkspolitie, die onmiddellijk is ge waarschuwd, kon de dader ter plaatse arresteren. In het café waren verscheidene andere gasten aanwezig, maar de tragische ge beurtenis voltrok zich zo snel, dat nier- mand in staat is geweest om tussenbeide te komen. Een schipper uit Leeuwarden, de 47- jarige J. v. d. B„ heeft Zaterdagavond te Groningen een moordaanslag gepleegd op de 48-jarige portier van een snack bar, R. Schaafsma. Zaterdagavond om 6 uur vervoegde v. d. B. zich aan de bar cm enkele broodjes te kopen. Hij was or.der invloed van sterke drank en viel enkele personen lastig, waarop de por tier van de bar opdracht kreeg v. d. B. de straat op te zetten. Ondanks hevig protest van v. d. B. gelukte het de por tier na een vechtpartij de man uit de bar te verwijderen. Toen de portier even later voor de bar stond viel v. d. B. hem in de rug aan en I stak hem met een broodmes, dat hij kort tevoren op de markt had gekocht, in de rug. Hij sloeg direct op de vlucht. De Groninger politie zette een achtervolging in en kwam de voortvluchtige op het spoor toen hij reeds in Leeuwarden een onderkomen had gezocht. De man is naar Groningen overgebracht en in ver zekerde bewaring gesteld. De portier werd naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Het slachtoffer is enkele centimeters onder de rechterlong getroffen, doch levensgevaar is er niet. Van drie kanten rukken de Noord-Koreanen op naar de belangrijke havenstad Pusan, de aanvoerhaven van de Amerikanen. Vandaag veroverden zij aan het Zuidelijk front Chinju, de toegangspoort tot Pusan, negentig kilometer ten Westen van de stad, waarna de Amerikaanse troepen zich acht kilometer in de richting van Pusan moesten terugtrekken Van het punt, dat de Rode troe pen hier nu bezet hebben, Iëidt een ongeveer honderdvijftien kilometer lange hoofdverkeersweg naar de Amerikaanse aanvoerhaven. Aan het centrale front heroverden de Noord-Koreanen vandaag Chirye, ongeveer honderd twintig kilometer Noord-Westelijk van Pusan. Gisteren had de Eerste Ame rikaanse Cavaleriedivisie in „een groot tegenoffensief' deze stad veroverd. De zwaar gehavende plaats bevindt zich aan de linkerflank van de Ameri kaanse eerste cavalerie- en 25ste infanteriedivisie, die in de buurt van Hwang- gan de strategisch belangrijke weg van Taejon naar Taegu verdedigen. Kennelijk pogen de Noordelijken een algemene doorbraak in het door de Amerikanen bezette waaiervormige gebied rondom Pusan te ontketenen, voordat de tegenpartij een tegenoffensief kan inzetten. van generaal MacArthur deelde Zondag mede dat het Noord-Koreaanse leger thans bijna een kwart millioen man telde en dat het in ieder geval ver bo ven de 200.000 was. Vandaag zijn nieuwe Amerikaanse troepen in Zuid-Korea geland. Dit zijn de eerste troepen, die sedert de commu nistische inval in Korea uit Amerika naar het strijdgebied zijn vertrokken. Men verwacht, dat zij zeer spoedig, mo gelijk nog vandaag, aan het front zullen worden ingezet. De commandant der landstrijdkrach ten van de V. N. in Korea, Lt. Generaal Walton H. Walker, heeft Zondag ver klaard, dat de oorlog in Korea in een critiek stadium is gekomen, doch dat hjj er op vertrouwde, dat de Amerika nen vol zouden houden tot versterkin gen arriveerden. Walker zeide dit tegen journalisten enkele uren na een bezoek aan de frontlinie waarbij hij aan Amerikaanse officieren verklaarde dat „overgave onmogelijk was". „De vijand zal elke duim gronds duur moeten betalen", al dus Walker; „hij ondervindt van ons steeds grotere weerstand en zijn eigen verliezen worden steeds zwaarder. Ons zal uiteindelijk de zege zijn, daar ben ik zeker van". Generaal-majoor Church werd be noemd tot bevelhebber van de 24ste in- fanterie-divisie, daar generaal-majoor Dean als vermist is opgegeven. Hoewel de lucht Zondag bewolkt was, toonde de Amerikaanse luchtmacht zich zeer actief op alle fronten. Superforten maakten hun meest Noordelijke vlucht sinds het begin van de oorlog. Onge veer vijftig vliegtuigen maakten ge bruik van radar om de belangrijke chemische fabrieksstad Hoengnam aan Korea's Oostkust, even ten Zuiden van de 40ste breedtegraad te bombarderen. Een - zegsman van het hoofdkwartier Een van de inlichtingenofficieren van generaal Douglas MacArthur heeft Zon dag verklaard, dat de Noord-Koreanen door een „krankzinnige" mobilisatie hun troepensterkte opvoeren. Hij zei, dat vele Zuid-Koreanen tegen hun wil gedwongen worden dienst te nemen. Zij worden tezamen met ervaren sol daten aan het front ingezet. De president van de Zuid-Koreaanse republiek Syngman Rhee heeft in de eerste bijeenkomst van de Uno-commis- sie voor Korea, sinds het uitbreken van de strjjd gehouden, verklaard, dat „uit deze verschrikkelijke slachting de een heid van Korea geboren zal worden." De voorzitter der commissie, Angel G. Martin, zeide: „De commissie houdt zich gereed om, wanneer de strijd krachten van de U.N.O. de vrede en veiligheid in Korea hebben hersteld, zich opnieuw te wijden aan de taak, de wensen van het Koreaanse volk ver vuld te krijgen." In antwoord op de oproep van Trygve Lie heeft Pandit Nehroe, de Indiase eerste minister, de secretaris-generaal van de V.N. medegedeeld, dat zijn re gering bereid is veld-ambulances en een kleine groep verplegers naar Korea te zenden. Nehroe verklaart dat India geen troe pen kan zer.den, daar de onder de wa pens zijnde manschappen nodig zijn voor de landsverdediging. Drie Canadese vliegtuigen van het 426e Thunderbolt-eskader, dat over gedragen is aan de Ver. Naties, zijn in Korea aangekomen. De Amerikaanse strijdkrachten in Europa „zijn op iedere eventualiteit voorbereid", zo heeft generaal Thomas Handy, opperbevelhebber der Ameri kaanse strijdkrachten in Europa, tegen over Reuter te Heidelberg verklaard. „En juist als in de laatste oorlog zullen er resultaten bereikt worden, zelfs al zou dit onmogelijk schijnen", zo voegde hij er aan toe. Op de vraag of de tegen woordige strijdkrachten voldoende wa ren om agressie het hoofd te bieden, zeide Handy: „Zij hebben een taak te vervullen en zullen deze ook vervul len". Handy wenste niet in te gaan op de vraag of de Amerikaanse troepen versterkt waren sinds het begin der vijandelijkheden in Korea. Het oefenen van Europese legers met Amerikaanse j wapens had goede resultaten. Handy I zeide 1500 „studenten" uit de Europese j legers gehad te hebben. Sommigen van hen waren naar Amerika gezonden en allen bleken goede technici en hadden snel de bediening der laatste Ameri kaanse wapens geleerd. Het oefenen van Amerikaans perso neel met betrekking t< t em atoomoor log, noemde hij „zuiver routine", net zoiets als het oefenen voor een gas- oorlog na de eerste wereldoorlog. Bij dl ambassade der Verenigde Sta ten te Djakarta en het consulaat te Su- rabaja is een aantal aanmedlingen in gekomen van Indonesische en Nederland se vrijwilligers, die zich aanbieden voor de strijd in Korea, aldus meldt Reuter uit Djakarta. Zaterdagavond heeft een 43-jarige man op het Haarlemmerplein bij de Haarlemmerpoort te Amsterdam zijn voormalige echtgenote met een mes in de rug gestoken. De vrouw kreeg een vijf centimeter diepe steekwond in de linkerschouder. Na in het Wilhelmina- gasthuis te zijn onderzocht en verbon den, bleek de verwonding echter van dien aard, dat zij niet behoefde te wor den opgenomen. De man was op een fiets en stak de vrouw toen hij haar passeerde. Hoewel onmiddellijk een voorbijganger toe schoot, slaagde hij er in te ontsnappen. Later op de avond wist de recherche van het bureau Spaarndammerstraat hem echter te vinden en te arresteren. Hij is opgesloten. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Vermoedelijk is het motief, dat de vrouw geweigerd heeft bij hem terug te keren. Een voorbijganger vond vannacht om streeks een uur een man liggen in de Paternostersteeg (tussen de Warmoes straat en de Beursstraat) te Amsterdam. De man was bewusteloos en bloedde hevig. De voorbijganger waarschuwde de politie, die ontdekte dat de man door vier schoten was getroffen. Hij is 31 jaar en afkomstig uit het Noorden van ons land. De politie liet hem naar het Wilhelminagasthuis brengen waar direct operatief moest worden ingegrepen. Zijn toestand is nog steeds levensgevaarlijk. Hij kon nog niet worden gehoord. De aanleiding tot de schietpartij noch de dader is bekend. Roof kan niet de drijfveer zijn want het slachtoffer is niet beroofd. En tot nog toe zijn geen getuigen gevonden, die de schietpartij hebben gehoord of gezien. Een vriend in wiens gezelschap hij verkeerd zou hebben, heeft zich nog niet bij de politie gemeld. Het Centraal Brouwerij Kantoor heeft Zaterdagmiddag aan de burgemeester van Amsterdam, mr. Am. J. d'Ailly, een „symbolisch biervat" overhandigd De aanbieding vond plaats voor de ambts woning van de burgervader aan de Herengracht door Koning Cambrinus. De .Japara" van de Kon. Rott. Lloyd, die Zaterdag is vertrokken naar Indonesië en Nieuw-Guinea heeft o.a. 6500 Niwin-Kerst- pakketten aan boord, bestemd voor onge veer 2000 op Nieuw-Guinea geplaatste Ne derlandse militairen van land- en lucht macht, alsmede van de Koninklijke Marine en voor bijna 4500 burgerpioniers, die wor den beschouwd als te werken onder nage noeg dezelfde omstandigheden als de mili tairen en derhalve eveneens onder de doel stelling van de Niwin vallen. Het is moeilijk rechtvaardig te oor- delen, als men geen meegevoel heeftj Idé (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen De ioesiand in België heefi Zondag een tragische wending genomen op hei ogenblik, dai ie Grace Berleur drie doden zijn gevallen bij een poging van manifestanten om een groepje gendarmes ie lijf ie gaan. Een socialistisch volks vertegenwoordiger en de burgemeester der gemeente wer den daarbij aangehouden. Onmiddellijk ging een socialis tische afvaardiging mei Spaak naar de eerste minister en er vond een conferentie plaats, waaraan ook door 's Konings Kabinetschef, verscheidene andere ministers en Busef, voorzitter van de socialistische partij, werd deel genomen. In de late avond ging de eerste minister nog naar Koning Leopold. Een vannacht gehouden spoedzitting van het Belgische kabinet was hedenochtend om tien na vier afgelopen, toen premier Dusieusari en de ministers Carton de Wiarl, Van Zeeland en De Vleeschauwer de zaal verlieten. Zij zagen er somber uit en hun gezichten stonden strak. Een der ministers antwoordde bevestigend op de vraag of er belangrijke besluiten waren genomen. Het is niet bekend waarheen de vier ministers zich begeven hebben. In elk ge val hebben zij zich niet naar Laeken begeven en vermoede lijk hebben zij geconfereerd mei Spaak. De vier ministers keerden ie 6.20 uur terug in het bureau van de eerste minister. Deze kabinetsraad werd ie 7.10 uur opgeheven. Hoewel er tot op dit ogenblik nog geen communiqué over de vergadering is verstrekt, is het bekend, dat de kansen op een oplossing van de koningskwes tie sterk gestegen zijn De eerste-minister is nog in conferentie met een afvaardiging van de Nationale bond van politieke gevangenen en oorlogs slachtoffers, die hedennacht ook door de koning ontvangen is. eHt kan worden aangenomen, dat door de bemiddeling van deze organisatie, waarin de zo scherp tegenover elkaar staande partijen vooraanstaande ver tegenwoordigers hebben, de weg is geopend naar een formule, die de drei gende burgeroorlog zou kunnen voorkomen. Deze formule komt, naar wordt aangenomen, neer o peen toepassing van de in April jongstleden door de koning persoonlijk in uitzicht gestelde oplos sing, waarbij hij zijn bevoegdheden zou overdragen aan de kroonprins. Kringen uit de omgeving van premier Duvieusart verklaarden vanochtend dat koning Leopold een compromis zal voor stellen, inhoudende dat de koning zijn macht aan prins Boudewijn zal overdra gen, vooropgesteld dat de socialisten en liberalen er mee instemmen dat indien de vrede niet onmiddellijk in België hersteld wordt, de koning de macht weer in handen zal nemen. Prins Boudewijn zou, indien deze op lossing geaccepteerd zou worden, luite nant-generaal van het koninkrijk in feite regent worden. Bovendien zou de geneei katholieke regering Duvieu sart aftreden en vervangen worden door een coalitie-kabinet van nationale een heid. De bond van politieke gevangenen heeft Zondag te Brussel over de toe stand beraadslaagd. Aan de besprekin gen hebben onder meer deelgenomen de liberale partijleider Motz, de katholieke partijvoorzitter Van der Straeten Wail- let, de katholieke fractieleider De Schrij ver en de socialistische leider Spaak. Ook de communisten hebben aan de bij eenkomst deelgenomen. Met medewer king van deze katholieke politici heeft de federatie besloten een delegatie naar de koning te zenden teneinde op hem 'n beroep te doen om door een persoonlijke geste onheil te voorkomen. De delegatie is onder leiding van de heer Ros in het begin van de nacht door de koning ontvangen, nadat zij eerst een bezoek had gebracht aan de eerste mi nister. Na de dreigende wending, die de toe stand in het land Zondag heeft genomen door het bloedige incident te Grace-Ber- leur, heeft er in de Wetstraat 'n nacht van koortsachtige spanning geheerst. Na de drukke besprekingen, die Zondag door de koning met vele politieke figu ren waren gevoerd, en na de dreigende protesten, die het socialistische partij bestuur Zondagavond bij de eerste mi nister bezorgde naar aanleiding van het gebruik van vuurwapenen tegen de sta kers, was het duidelijk, dat de ijlings bijeengeroepen nachtelijke kabinetszit ting bijzonder verstrekkende besluiten zou gaan nemen. In de nachtelijke Brus selse regeringswijk gingen geruchten over een onmiddellijk te verwachten troonsafstand van de koning. De minis ters hebben noch bij de onderbreking der zitting noch aan het einde een woord willen spreken, doch het viel op dat hun gezichten bijzonder strak stonden. Het verluidt, dat een meerderheid van het kabinet zich voor abdicatie heeft Verklaard. Sommige ministers meenden evenwel dat de beslissing alleen door de koning zelf genomen kon worden. Vol gens hen kon de regering niet zonder meer de koning te verstaan geven, dat hij de troon moest opgeven. Enkele minuten voor elf uur legde premier Duvieusart zijn eerste verkla- ringi aan de pers af sedert de onderhan delingen gistermiddag begonnen. Hjj zeide: „Zoals u weet heb ik van ochtend zekere contacten gehad. De koning heeft rnjj thans naar het paleis geroepen". Bereden politie voerde in de straten van Luik een charge uit. Op de voorgrond een politieruiter, die met zijn paard ten val is gekomen. De premier was ongeschoren en zijn ogen waren waterig en rood-omrand. Nadat Duvieusart naar het paleis was vertrokken, vertelde een woordvoerder van zijn kabinet aan de pers: „Ik ben gemachtigd te zeggen dat wij toegaan op een verlichting van de si tuatie". Op de vraag of dit betekende dat een oplossing in zicht was zeide hfl ja. In een extra editie lanceerde het li berale blad „La dernière heure" he denmiddag het bericht van konings abdicatie onder de kop „Om België de verschrikkingen van een burger oorlog te besparen heeft Leopold III besloten zich terug te trekken". Niettegenstaande een dementie van het kabinet van de eerste minister heeft men het bericht in de middag editie gehandhaafd. Een woordvoerder voor de eerste mi nister zei vanmorgen: Het ziet er naar uit, dat er enige ontspanning in de toestand zal komen, mogelijk vandaag nog, zo zeide hij. Hij maakte bekend, dat de nationale confederatie van politieke gevangenen tussenbeide was gekomen en dat het door bemiddeling van deze organisatie was, dat er contact was gelegd tussen de regering en de oppositie. De woordvoerder verklaarde, dat hij met een oplossing bedoelde: het aftre den van de koning of wei de over dracht van 's konings bevoegdheden aan kroonprins Boudewijn. Duvieusart heeft zich te elf uur op verzoek van de koning naar het slot Laeken begeven. Te half twaalf ontving» ed koning te Laeken de socialistische partijvoorzitter Max Buset. Er wordt aan herinnerd, dat de socialistische leider twee dagen den verklaard heeft, dat hij niet naar Laeken zou gaan, tenzij om daar de troonsafstand door de koning te ver nemen. ...Tegen de middag reden er weer meer trams in Brussel; caf's en restaurants hebben hun deuren weer geopend en ook de grote warenhuizen zijn., weer voor het publiek toegankelijk. Er is nog meer volk langs de weg dan in de ochtend, toen duizenden door de stad trokken. Te Charleroi was alles rustig heden morgen. Alle café's en restaurants wa ren gesloten. De staking is algemeen. Er is weinig gas voor huishoudelijk ge bruik. De electriciteitsvoorziening is nogmaal. Het socialistische hoofdkwartier in Brussel heeft inmiddels nieuwe stakings- orders uitgevaardigd. Aan employé'» van telegraaf en telefoon, bankbedienden en cafépersoneel werd opdracht gegeven het werk neer te leggen, Socialistische demonstranten, die vanmorgen in groten getale door de hoofdstad marcheerden, sloegen het meubilair van geopende café's stuk. Uit Luik wordt gemeld dat de stakers de gehele nacht bezig zijn geweest in de buitenwijken barricades tet bouwen. In drie Belgische steden heerste van morgen een toestand die practisch neer komt op de staat Van beleg, en Brussel is van de rest van het land afgesneden. In Luik, Charleroi en Brussel wordt po litiedienst gedaan door zware eenheden soldaten en rijkswacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1