wi i Haarlemse visventer neergestoken op de Botermarkt Ideaal ruiterfeest in Groenendaai HAARLEMSE DEELNEMERS AAN VIERDAAGSE GEHULDIGD Avontuurlijk meisje HERINGA WUTHRICH Slachtoffer onmiddellijk overleden, dader ter plaatse gearresteerd CONSTERNATIE OP DE AGENDA Nederlandse rijders bleken favoriet op alle fronten A th letiek-veren iging „Holland" TAXIV Bei 13000 MAANDAG 31 JULI 1950 PAGINA 2 MAANDAGSE MARKT Herwonnen Levenskracht Opbrengst collecte f 4.451.45 Examens Hoofdakte Eindexamens Jongens- M.U.L.O. Examen Handenarbeid Geslaagden Avond-M.U.L.O. Burgerlijke Stand AFSCHEIDSRECEPTIE VAN GEMEENTE-ONTVANGER WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? I Oom Sam*' liep voor de eerste maal in 1917 Jongeman aan Bloemendaalse strand verdronken Zonnige jeugd in zonnig weekend OVERVEEN Opbrengst collecte H.L. Ontvangst op het stadhuis Weer grote drukte in Zandvoort Het verzetsmonument Badgasten wonnen Woningbouw Zomeravond-voetbal Haarl. Cricket Bond FLUIT-SONATES VAN JOH. SEB. BACH Hoogstaand spel doo<r duo Fr. Vester M. v. Luin JAN LAARVELD H.S.V. „De Kampioen" Scheepvaartberichten Beurs van Amsterdam WASSERIJ DUYN DAC en NACHT Hedenmorgen omstreeks half elf werd op de Botermarkt de visventer A. Schraal plotseling met een mes boven in zijn rug gestoken en deze steek ver wondde hem zo ernstig, dat hij onmid dellijk in elkaar zakte en vrijwel ter stond overleed. Het stoffelijk overschot werd later naar het St. Elisabeths-gast huis vervoerd. Op de Botermarkt heerste de gebrui kelijke Maandagse drukte in verband met de wekelijkse markt, die daar altijd gehouden wordt. Begrijpelijkerwijze véroorzaakte deze moord grote ontstel tenis onder de talrijke kooplieden en marktbezoekers. De Haarlemse politie, die onmiddellijk gealarmeerd werd, was slechts enkele ogenblikken later op de plaats van de moord aanwezig. De dader maakte geen aanstalten om zich uit de voeten te maken, zodat de Colitie hem direct kon arresteren. Het leek dat de dader de 48-jarige kellner A. was, eveneens uit Haarlem afkom stig. Over de toedracht van de moord ver telden ooggetuigen ons, dat een ongeveer 50-jarige man op de visventer was ko men toelopen en hem onverwacht met een mes in de rug stak. Voordat de om standers zich konden realiseren wat er eigenlijk precies gebeurd was, lag het slachtoffer reeds hevig bloedend op de grond. Hulp mocht niet meer baten, want de levensgeesten van het slacht offer waren reeds geweken. Sommigen vertellen, dat de dader de visventer het mes, waarmee deze juist een haring aan het schoonmaken was, ontrukte en hem daarmee van het leven beroofde. De politie deelde ons echter mede, dat bij een eerste verhoor van de dader, die onmiddellijk een volledige be- Begunstigd door prachtig zomerweer hield het plaatselijk comité van Her wonnen Levenskracht met zijn sub- comité's zijn jaarlijkse grote actie, n.l. de speldjesdag, op Zaterdag j.L de open bare en Zondag de collecte aan de uit gangen der parochiekerken. Hoewel honderden helpersisters) een grote ac tiviteit ontwikkelden en alles in het werk stelden om de opbrengst zo hoog mogelijk te doen zijn. moest bij het einde van de collecte, toen de bussen geledigd werden helaas erkend wor den, dat de opbrengst ver beneden de raming lag. De zuiver opbrengst van de collecte van Zaterdag is f 3110.91. De collecte aan de uitgang der parochie kerken viel mee, was zelfs hoger dan vorig jaar. Deze kerkcollecte bracht op f 1340.54. Een mooie voldoening op de terugslag van Zaterdag. Herwonnen Levenskracht is de Haar lemse bevolking dankbaar voor haar geldelijke bijdrage en niet minder de vele helpers (sters) voor hun vrije tijd, vrijwillig gegeven voor de lijdende mensheid. De collectebus met de grootste in houd was van Gon v. d. Sloot, met een bedrag van f 105 67. Een prachtprestatie! Voor het examen Hoofdakte te Haar lem geslaagd in de afdeling A. de da mes: F. Klein uit Amsterdam, A. Kleine uit Beverwijk, M. P. T. Kloet uit Haar lem, C. C. Langeveld uit Lisse; de he ren: D. Koning uit Bodegraven, R. H. de Vos uit Amsterdam en H. A. J. de Wit uit Alkmaar. Geslaagd voor de afdeling B. de da mes: W. A. Schoorel uit Wormer en E. van der Vliet uit Heemstede: de heren: J W. Uiterdijk uit Heiloo en P. Wil- ltmse uit Alkmaar. Aan de jongens-mulo op de Ged. Oude Gracht slaagden voor het A-diploma: M. Admiraal, J. Evers. P. Groen, P. Hak voort, W. Heus, H. Huygen, H. de Jong, J. Loerakker, M. Metzelaar, J. Nelissen, J. Sonnemans, P. Spanjaard, H. Veld huizen, J. Zwager, J. Zeinstra, G. Bak ker, F. v. d. Burgt, J. Geerlings, N. de Goede, J. Handgraaf, G. Hartogh, P. v. d. Heuvel, C. Hoenderdos, A. Kaart, E. Ludding, T. v. d. Mark, H. Pannekeet, F Pieters, W. v. d. Pol, T. Rood, A. Roode, G. Harmsma, J. Smid. Afgewezen Voor het B-diploma: J. v. d. Aar, J. Baars, J. v. d. Berge, M. Gigengack, J. Heemskerk, H. v. d. Keur, W. de Kwant, F v. Pelt, J. v. Pelt, A. Schulpzand, G. Spanhoff, F. Tollenaar, A. Tuyp. T. v. d. Mark. Afgewezen twee. Voor 't examen Handenarbeid te Haar lem geslaagd de heren: H. v. Goor. KL de Graaf, J. ter Haar, D. G. Jager, J. Klinge, W. H. Lohuis, L. Ruha, A. J. v. d Wiel, G. Wildeman, B. Wolf, J. Zeg waard, D. Nap. Afgewezen 2. Van de Avond-Mulc voor R.K. Oude ren „St Augustinus", Atjehstraat 19 Haarlem, slaagden voor het Mulo-diplo ma de dames: A. v, Kessel, M. v. Opzee- land H v. Roon, J. Slewe en de heren J Beers L Crandel, J. Dekker, F. Goos- sens, N. Heems, W. Kamphuijs, N. v. d. Meer, W. v. d. Putten, B. v. Rooden, J. Rosenhart, J. Timmers en P. Visser. De gezongen Requiemmis voor mgr. T. Filbry is morgen niet om 8 uur. maar om 9 uur. Alle leden van de vereniging van Eeuwigdurende Aanbidding worden verzocht deze H. Mis in de Kathedrale Basiliek bij te Wonen. kentenis aflegde, vrijwel zeker is komen vast te staan, dat de kellner hedenmor gen een splinternieuw mes had gekocht in een winkel aan de Grote Houtstraat. De kellner is opgesloten in het politie bureau in de Smedestraat. Het slachtoffer is een bekend figuur in het Haarlemse marktleven. De vis venter woonde in de Sophiastraat, maar bad zjjn winkel op de Nassaulaan. Iedere Maandag stond hij steevast met zijn overhuifd viswagentje bij de stoplichten op de Botermarkt. De aanleiding tot deze moord was naar wij vernemen een sedert jaren bestaande nauwe rela tie van de visventer met de echtgenote van de kellner. De kellner is een ge- desillusionneerde. Zoals bekend zal de heer D. Andréa, die heden zijn 65ste verjaardag viert, in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd de gemeente dienst met ingang van 1 Augustus ver laten. Zaterdagmorgen j.L recipieerde hij te zijnen kantore. De heer Andréa, die 47 jaren in dit kantoor gearbeid heeft en alle rangen heeft doorlopen, totdat hij in 1939 benoemd werd tot ontvanger, heeft een grote kring van vrienden en belangstellenden verworven. Dit bleek j.l. Zaterdag. Nadat hij in petit-comité door zijn personeel was gehuldigd, waarbij ge schenken werden aangeboden, was het een komen en gaan van een zeer groot aantal belangstellenden, die voor de laatste maal de heer Andréa als ontvan ger de hand wilden drukken. Wij merkten o. m. op de heer Bakker, wethouder van Financiën, de ontvanger van Bloemendaal, vele directeuren van gemeentebedrijven en onderwijsinstel lingen en zeer vele ambtenaren van de gemeente-secretarie. Dinsdag 1 Augustus zal het college van B. en W. afscheid van de heer An dréa nemen. Naar wjj vernemen zal de referendaris P. Q. Wolff, die tot de annexatie van Schoten in die gemeente plaatsvervan gend gemeente-ontvanger was en sedert 1939 als zodanig in Haarlem optrad, met ingang van 1 Augustus met de leiding van deze tak van dienst belast worden totdat in de vacature van ontvanger is voorzien. GROOTE BEER, 29 Juli 300 mijlen Z.O. van Ceylon, n. Amsterdam. NELLY (R. Lloyd), pass. 29 Juli Dungeness; 29 Juli n.m. 11 uur te R'dam verw.; Passagiersontsche ping 30 Juli 8 uur v.m. SKAUGUM (NederL), pass. 28 Juli Anderhalf Graadskanaal, n. Amst. By de terugkomst van de Haarlemse deelnemers aan de vierdaagse wenste Hoofd commissaris Fonteine Oom Sam" geluk met zijn prestatie. De heer A. Govers, bijgenaamd „Oom Sam" is dê oudste Haarlemmer die de Vierdaagse heeft uitgelopen. Deze 71- jarige grijsaard vond het maar spijtig dat hij wegens zijn leeftijd niet de veer tig ^kilometer mocht lopen en kwam na het beëindigen van de tocht geheel fit binnen. De heer Govers liep deze maal voor de vierde keer; de eerste maal in 117, toen er slechts 500 deelnemers waren. Overigens is dit niet de enige prestatie die hij op dit gebied heeft verricht, reeds over de honderd medail les versieren zijn medaillekast, waarvan de meeste met zijn club „Jan Pastoors" zijn behaald. Oom Sam is vast van plan het volgend jaar weer de Vier daagse te lopen. Bij het in aanbouw zijnde hoofdkantoor van Hoogovens liep een timmerman van de A.B.M., J. Feenstra uit Haarlem, over een badding. Doordat de ondersteuning losschoot, viel Feenstra circa 4 meter naar beneden, waarbij hij een blessure aan zijn schouder opliep. Hij is in het Rode Kruis- ziekenhuis opgenomen. BIOSCOPEN: Rembrandt: Een koninkrijk voor een huis (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15. Palace: De held haftige stormloop (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Movie Crazy (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De strijd in het rotsgebergte (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; City: De piraten van Capri (14 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Banneling 'van het wilde westen (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 1 Aug. Palace: Kroningsjournalen en reportages Koninklijk Huis doorlopend van 10—12 u. City: IJsco-touristen (a. 1.) 11' en 4.30 u. Een tragisch ongeval, dat dezer da- ven geschiedde, heeft weer eens ten overvloede bewezen, dat men met het baden in zee voorzichtig moet zijn. De 17-jarige jongeman J. Wijngaarden uit Amersfoort, die Vrijdagmiddag in een zwin aan het Bloemendaalse strand aan het zwemmen was, is daarbij ver dronken. Zijn vriend, de zestienjarige W. v. Baderen, was eveneens aan het zwemmen in hetzelfde zwin. Plotseling viel hij door een oneffenheid in de bo dem. maar kon evenwel het strand nog bereiken, waar hij bleef liggen. Nadat hij behandeld was, werd hij later naar zijn woonhuis vervoerd. Vijf kwartier later kwam iemand op de reddingsboot vertellen, dat hij bij het zwemmen op iets gestoten was, wat hij niet erg vertrouwde. De leden van de reddingsbrigade, die op onderzoek uit gingen, vonden toen het lijk van de tweede drenkeling. Lange tijd heeft men nog kunstmatige ademhaling toegepast, doch zonder resultaat. Enige honderden stadgenoten kwamen Zaterdag uit Nijmegen terug na met succes te hebben deelgenomen aan de Vierdaagse afstandsmarsen. Daar door dienstomstandigheden het muziekcorps niet aanwezig kon zijn werd direct door gereden naar gebouw Rosehaghe aan de Hoofmanstraat, waar diverse autoriteiten de wandelaars kwamen begroeten. Naast de zeer vele individuele deelne mers waren er de wandelsprotver. van Spoor- en Trampersoneel met 15 man, w.s.v. „Jan Passtoors" met 13 en w.s.v. „Ónder Door" met 11 deelnemers ter wijl de Haarl. Politie Sportver. met 17 personen met succes heeft deelgenomen. Nadat om half vijf de heer J. Doets, voorz. der Contactcomm. v. d. Wandel sport, de bijeenkomst had geopend en allen had verwelkomd, deed hij een be roep op diverse instellingen om vooral de propaganda voor de wandelsport onder de jeugd te bevorderen. Volgens spreker kan Haarlem met zijn prachtige omgeving en zijn grote bevolking het aantal actieve wandelaars zeer zeker wel verdubbelen. Hierna kreeg hoofdinspec teur A. F. Suurendonk, chef A.P.D. der Haarlemse politie, het woord, die met een-geestige speech de wandelaars hulde bracht voor hun prachtige prestatie en in het bijzonder de Haarlemse politie dankte voor de goede kameraadschap, welke in deze groep steeds aanwezig was. Vervolgens wees h(j op de goede leiding en de zware taak, welke de ver zorgers op zich hadden genomen. De heer A. Senden, namens de Ned. Wandelsp. Bond, sprak de wandelaars enige woorden van hulde toe alsmede de heer v. d. Aarts namens de K.N.V.B. De heer H. H. Winters, ere-voorz. „Jan Passtoors", huldigde nu drie leden, de heren G. Herben, P. Wiedijk en J. W. Schorfhaer, die voor de tiende maal had den deelgenomen en nu in het bezit wa- GEBOREN: P. Visser—Burger, z; M. D. G. van Damvan der Loo, z; C. E. DiebenWinnubst, z; A. J. Bertelink Wolberink, z; M. W. Rodermond—van Andel, z; R. E. Olievan de Witte, z; W. S. Scholtevan den Broek, z; M. K. BehrensElzinga, d. ONDERTROUWD: A. M. van Egmond en K. S. Bretveld; R. J. J. Stassen en E. F. van Meurs. GEHUWD: H. P. de Jonge en J. Broes- terhuizen; C. A. Reijnhoudt en J. M. I. Cashoek; H. van Someren en F. M. Sprokkreeff. OVERLEDEN: G. Wijnands, 83 Hee rensingel: J. J. Prins, 7 d.; Hazepaters- Gedurende twee dagen heeft Heem stede en in het bijzonder Groenendaai in het teken van de ruitersport gestaan. Het aan natuurschoon zo rijke wandel bos vormde een ideale achtergrond voor het tweedaagse ruiterfeest, dat, door de jeugdige vereniging En Avant georgani seerd, zo'n buitengewoon succes gewor den is. Ook het weer toonde zich cou lant, zodat er een veelkoppig publiek naar het terrein was gekomen om aldaar de prestaties van de jeugdige ruiters te kunnen gadeslaan. Op deze internationale jeugdruiterda- gen waren Amerika, Frankrijk, België en Egypte vertegenwoordigd. Door ziek te der paarden moest Engeland verstek laten gaan. Verder waren de beste krachten van Nederlands paardrijdende jeugd uit alle hoeken van het land naar hier gestroomd om naar een prijs mede te dingen. Er zijn unieke prestaties geleverd en na afloop konden zeventig prijzen uit gereikt worden. Een niet gering deel hiervan werd door leerlingen van de Haarlemse manege gewonnen, die hier voor een beker, bestemd voor de manege met de beste totale prestatie, won. Het mooiste paardenmateriaal kwam op deze dagen uit. De fors en toch ele gant gebouwde polo-pony schimmel Patsy van de kleine Belgische Jacques Hernalsteen oogstte misschien wel de meeste bewondering. Daar het van het allergrootste belang is. wanneer men iets te paard wil berei ken, dat men het goed in de hand heeft, was het accent van het Jeugórijconcours op de dressuur gelegd. Koewei hier voor de out-sider niet zo veel aan te zien is. er komt n.l. heel geen show bij, was het voor de insiders zeer belangwekkend. Te meer, daar nu bleek, dat de Holland sc jeugd in dressuur verreweg het beste is Van hoe 'n groot belang dit was, bleek bij het springconcours. Het springconcours a l'Americaine, een parcours met tien hindernissen ter hoog te van max. 0.90 m. dat Zaterdagmiddag gehouden werd, leverde niet veel verras singen op. La Société d'Equitation de Paris had haar beste leerlingen ge stuurd, een équipe van internationale vermaardheid, dat zich hoofdzakelijk op het springen had toegelegd. Daar door waren ze deze middag verreweg superieur en men kon duidelijk zien, dat zij gewend waren zware parcoursen te springen. Daar zij met geen enkele sprong enige moeite hadden, konden zij de paarden vol laten lopen. Zij brachten het er dan ook in de kortste tijd af. Om tijd te winnen, sneden zij tevens alle hoeken af, iets wat de Hol landers nog te weinig deden. Opvallend was hun discipline. In het voordeel van de Fransen was overigens het feit, dat zij over veel beter paardenmateriaal beschikten dan de Hollanders. De collecte van het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht te Over- veen heeft opgebracht f 557.27. Een grcrte verrassing daarentegen was het springconcours voor gevor derden Zondagmiddag. Het aantal hindernissen bedroeg hier tien ter hoogte van maximaal 1.10 m. Dit par cours met zijn voorgeschreven aantal bochten en volte vereiste stipte ge hoorzaamheid van het paard. Van hoe groot belang een goede onder grond bestaande uit een degelijke dressuuropleiding is, bleek hier. De Fransen die zich meer op springen dan op dressuur toeleggen, toonden zich nu niet beter dan onze beste springers. Hoewel ze met meer lef reden, hadden ze hun paarden aan zienlijk minder vast in hun hand. Daardoor konden ze nu ook met de eerste prijzen weghalen. De twaalfjarige Mady Kostar, de jongste deelneemster aan dit nummer, een leuk meiske met twee lange blonde vlechten, leverde hier fenomenale ores- taties. Met alle listigheid en de routine van ervaren springruiters legde ze het zware parcours foutloos af en hierdoor toonde zij zich een veelbelovend ama zone, van wie Nederland in de toekomst nog zeer veel verwachten kan. Zij be haalde door haar overwinning het in ternationaal kampioenschap en tevens het kampioenschap meisjes. Door het verwaarlozen van de dres suur konden de Fransen, die kennelijk veel geroutineerder "waren in het afleg gen van een wegparcours, toch de sa mengestelde wedstrijden niet winnen. Deze wedstrijden werden n.l. voor een gioot deel in de dressuurring gewon nen. Peter Maas, die hier de eerste was, gaf in zijn rijden blijk van beheersing van alle onderdelen. Ook in de dressuur toonde deze kalme jongen zich een meester. Ook van deze kampioen kan men nog veel verwachten. De dressuurproef middelzwaar werd door de reservekampioene van vorig jaar, Ida Wallage, gewonnen. Zij be: reed de Anglo Arabe Vrede. In deze klasse was er aanzienlijk minder con currentie dan vorig jaar. Aan het einde van de tweede ruiter- dag werd het rijpaard En Avant verloot. Het is een mooie bruine reu, vier en een half jaar oud, met een lief en aan hankelijk karakter. Daardoor is het de heveling van de Haarlemse manege, waar het dier enige weken doorbracht, geworden. De gelukkige eigenaar werd de heer J. van Hoei uit Heemstede, die er meteen een ereronde mee maakte. Hoe gewillig het paard is, bleek nu. Hoe wel nog niet afgericht, draafde het ge hoorzaam rond en ging later gedwee met zijn nieuwe eigenaar mee. Het suc ces van het jeugdrijconcours heeft er toe geleid, dat men in de toekomst zal trach ten geregeld dergelijke ruiterdagen te organiseren. Met dit concours is de grondslag gelegd voor het groot Euro pees verband. Uitslagen Samengestelde wedstrijd. 1 Peter Maas op Joy, eigenaar N. Stegeman; 2 Arlette Mennet (Parijs) op Bolero, eig. Soc. d'Equitation de Paris; 3 Wim Willems op Irish Gal, eig. Tilburgse manege; 4 Eduard van der Tuyn op Nelly, eig. Man. v. d. Eyk; 5 Ida Wallage op Bas cule, eig.è Leidse Univ. Manege. Dressuurgroep A (9 tot en met 12 j.): 1 Jonkvh. Pia van Weideren Rengers op Teacher; 2 Carlo Englebert op The Parson; 3 Mary Dobbe op Erna. Dressuurgroep B (13 tot en met 15 j.); ring 3a: 1 Nanny Strengholt op Nico- demus; ring 3b: 1 Margaret Schroder op Bambi; ring 2: 1 Jacques Hernalsteen op Pomme d'Or. Dressuurgroep C (16 tot en met 18 j.): 1 Ida Wallage op Vrede; 2 Willy Jager op Rune Roy. Dressuurproef Middelzwaar: 1 Wim Willems op Irish Gal; 2 Karei de Jong op Ferolia. Springconcours voor beginnelingen: 1 Jhr. A. Loudon op Gris Gris; 2 Nanny Strengholt op Billy; 3 Tilly van der Hoog op Happy Boy. Springconcours voor gevorderden: 1 Mady Koster op Sir Ireland; 2 Gérard Decombet (Parijs) op Sidi; 3 Gérard de Mendeze op Fil Bleu. In deze klasse werd Mady Koster tevens meisjeskampioen. Reserve-kam pioen meisjes werd Willy Rademakers op Kherrama. Jongenskampioen werd Arnold Ver- schuyl op Firefly. Reserve-kampioen jongens werd Karei de Jong op Sir Bachelor. Tevoren, in de loop van Zaterda^mor- gen, waren de deelnemers aan het Jeugdrijconcours ontvangen op het Raadhuis van Heemstede. De burge meester, mr. A. S. A. Ridder van Rap- pard sprak hen als eerste toe. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat de organi satoren Heemstede als plaats van het concours gekozen hadden. Dan heette hij de aanwezigen, onder wie Jhr. Six, de voorzitter van de Ne derlandse Bond van Ruiterverenigingen de heer Prins, de bekende parcours- bouwer de heer Jurgens en de heer Postman, welkom. Vervolgens richtte de burgemeester zich in het Frans tot de Belgische en Parijse équipes. Hij sprak de wens uit dat het concours een groot succes zal worden. Tot de Amerikaanse meisjes Nancy en Thera Triska zei hij, dat hij hoopte dat hun voorbeeld door veel Amerikaanse jongens en meisjes gevolgd mocht worden. Zich weer tot allen richtend verheug de spreker zich erover dat in deze tijd van mechanisatie nog altijd een deel van de jeugd zich op de ruitersport concentreerde. De burgemeester eindig de met enige woorden tot de jeugdrij- vereniging En Avant, die dit concours heeft georganiseerd. Hij noemde het een voorrecht dat het gemeentebestuur met hen samen had mogen werken. De spre ker richtte zich ook tot diegenen, die weliswaar achter de schermen maar daarom met niet minder verdienste, zich met een groot deel van de organisatie hadden belast, nl. de heer van der Meer eu de heer en mevrouw Wallage. De voorzitter van En Avant, Tots Hoogerwerf, dankte de burgemeester voor zijn woorden en sprak zijn erken telijkheid uit over de medewerking, van de heer en mevrouw Wallage en de heer van der Meer ondervonden. Hij wenste alle deelnemers veel succes en toonde zich bijzonder verheugd over de opkomst van de buitenlanders. Vervolgens spraken Jhr. Six, de heer Hernol Steen uit België en M. Decombet namens de Franse deelnemers. ren van het gouden kruis. Ook hij bood hun bloemen aan voor deze prachtige prestatie. Vermelden we nog dat de heer W. J. Korte uit Heemstede dit jaar voor de 18e maal had deelgenomen terwijl de 74-jarige G. H. Wemeling (8e maal) de 74-jarige G. H. Wamelink (8e maal) beter bekend als oom Sam, bewezen, dat men om te wandelen nooit te oud is. In Zandvoort heerste Zondag 'n enor me drukte; tienduizenden bevonden zich op het strand maar ook in het dorp was het een druk vertier. Het Lunapark maakte goede zaken evenals de Boulevard-expres. Het Zuidelijk strandgedeelte bleek nogal gevaar op te leveren. Een viertal baders geraakte in een mui en moest door de Zand- voortsê reddingsbrigade met een vlet worden gered. Voor één der drenke lingen een dame werd de hulp van dr. Robbers ingeroepen; zij werd la ter per taxi naar haar woning ver voerd. De geschiedenis van het Zandvoortse verzetsmonument is een nieuwe phase in gegaan. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft zijn goedkeu ring aan het ingezonden ontwerp onthou den. De bezwaren richtten zich niet tegen de bronzen plaquette, maar tegen de be tonnen zuil, welke volgens de rijkscom missie voor oorlogs- en vredesgedenkte- kens, niet verantwoord is. De ontwerper van het monument, de Zandvoortse kunste naar De Brouwer, heeft intussen reeds een ander ontwerp gemaakt, dat binnenkort ter goedkeuring zal worden ingezonden. Zaterdagavond werd te Zandvoort een geanimeerde voetbalwedstrijd gespeeld tussen een elftal van Zandvoorters tegen een elftal, samengesteld uit badgasten. De badgasten vaardigden spelers af met klinkende namen als Stoffelen, Schijve- naar, Drager en de D.W.S.-ers Wierts en Klein. Nadat de elftallen wat ingespeeld raakten, kregen de badgasten spoedig het overwicht. Ging de rust in met 2—1 voor de gasteh, de wedstrijd eindigde mét een 6—2-overwinning. Burgemeester Van Fenema reikte de badgasten een beker uit en sprak de verwachting uit, dat deze wedstrijd een jaarlijks terugkerend evenement zal worden. De woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" te Zandvoort heeft de bouw van 26 ^woningen (waaronder 18 duplex wo ningen) aan de VondellaanVan Lennep- weg opgedragen aan de firma Van der Fut ten te Haarlem voor f320.000. Met de bouw is reeds een aanvang gemaakt. Op overtuigende wijze heeft de .Kath. Athletiek-vereniging „Holland" Zondag j.l. bij de door „De Bataven" georgani seerde wedstrijden getoond opnieuw de sterkste Kath. vereniging in den lande te zijn. Deze officieuze ere-titel had zij vóór 1940 vele jaren gedragen, maar was die in de oorlog kwijtgeraakt aan DEM, Be verwijk, dat op zijn beurt later de meer dere in „De Bataven", Leiden had moe ten erkennen. Hoe energiek de gecombineerde Haar lemse en Lissese oranjebroeken aan het herstel van hun vereniging hebben ge werkt blijkt vooral uit de resultaten van de junioren die telkens een achterstand van de heren in een royale voorsprong wisten om te zetten. Het puntentotaal werd als volgt be reikt: Holland Bataven 50 6 66 36 69 26 34 46 48 83 27 41 28 36 Jongens C Jongens B Jongens A Heren D Heren C Heren B Heren A Totaal 322 276 Van de overige verenigingen behaalden KDO, Amsterdam 97, ALO, Rotterdam 66, Olympus, Alkmaar 60, DEM, Beverwijk 54, en Blauw-Zwart, Wassenaar 15 pnt. Bij de dames wonnen „De Bataven" door grotere routine van haar deel neemsters met 129 punten, maar de „Holland"-dames, die dit jaar merendeels voor het eerst op wedstrijden uitkomen, kwamen met een totaal van 113 punten zeer goed uit de strijd. Hier kwam Blauw-Zwart tot 65, DEM 63 en Olympus tot 39 punten. De uitslagen 'van deze week luiden: Afd B DamevoHeeremans 44; O.W. M.W.O. 2—0. Programma voor komende week. Afd. A Maandag 31 Juli: Holl. Nautic—H.A.C., terrein V.V.H.: Polygraph—F.K.F., ter rein O.G. II; R.B.K.—'t Westen, terrein T H B SpringbokkenBooy, terrein O.G. I. Afd. B. Dinsdag 1 Aug.: Damevo Fort Boys, terrein T.H.B.; Haak—O .W., terrein V.V.H. Woensdag 2 Aug.: Hee- remansM.H.O., terrein Zeeweg. Za terdag 5 Aug.: Nederland—H.S.M., ter rein O.G. Rood en Wit 4Rood en Wit 5. Rood en Wit 4 110. H. Hackenitz 62; L. Paar- dekoper man 22 n.o.; A. W. Hamburger 1 v. 24; J. J. Peereboom 5 v. 3; C. Boe- derbach 2 v. 16. Rood en Wit 5 171 v. 4. E. Koning 63; R de Wijs 28; W. van Liemt 26; W. J. van Vliet 28 n.o.; Joh. Faber 4 v. 35. CVHW 2—Haarlem 5. Haarlem 5 52. G Strik 19; Ch. Bosch 18; H. Lokman 1 v. 14; J. D. Leijer Jr. 2 v. 11; F. Ja cobs 1 v. 14; J. v. d. Sluijs 3 v. 10; F. Vogelsang 1 v. 1. CVHW 2 40. J. Machielse 12; E. ter Haar 5 v. 16; C. Dekker 2 v. 13; Ch. Bosch 3 v. 4. Rood en Wit aHaarlem. Rood en Wit a 97. J. W. van Zeeland 31; Th. de Wind 25; W. Aberson 12 n.o.; R. Schlat- mann 4 v. 24; J. Beijk Jr. 4 v. 26; Ch. Bosch 1 v. 37. Haarlem Jun. 51. R. Schlatmann 24; J. M. de Nobel 4 v. 25; J. P. de Ruig 4 v. 6; H. Wamsteker 1 v. 0. Gaven wij u een dezer dagen een uit voerig verslag over het uitgevoerde mo numentale werk, de b moll of Hohe Messe van Bach, Zaterdagavond hooiden we een Bach-herdenking van een geheel ander karakter, n.l. de uitvoering van vijf van de acht bekend zijnde fluit- sonates. In het cultuur-centrum „De Stompe Toren" te Spaarnwoude speelde aldaar in het geheel bezette kerkje de fluitist Frans Vester met begeleiding van Miep van Luin een belangrijk onderdeel van de kamermuziekwerken van de grote meester. Het intieme karakter, de hoogst stijl volle uitvoering, en vooral de fantasie rijke inhoud der gespeelde -werken, lie ten grote indrukken na. Ogenschijnlijk zijn vijf sonates van één componist en voor één zelfde instrument een beetje veel voor pen gehele avond. Het tegen deel bleek hier echter waar: nog gaarne hadden wij met dezelfde overgave er nog enkele willen aanhoren. Tevens houdt dit een groot compliment in voor de uitvoerenden Frans Vester en Miep van Luin. Hun samenspel was van een In Heemstede zijn de eerste Internationale Jeugdruiterwedstrijden gehouden. De finale van de dressuurproef voor deelnemers van 912 jaar. zeldzame homogeniteit, uitblinkend door muzikaal stijlbegrip en boeiend tot de laatste noot. Welk een prachtige muziek Bach ons in deze sonaten heeft geschonken, zijn we ons Zaterdagavond goed bewust ge worden. Zonder iets te kort te doen aan de overige noemen wij u allereerst de blijkbaar onlangs ontdekte sonate in g moll voor fluit en obligaat klavier. De sfeer is eigenlijk reeds van een ro mantische strekking, en in dit verband willen we wijzen op het wonderlijk schone Adagio eruit. De manier van uitvoering pakte ons zo, dat we niet aarzelen het spel van Frans Vester en Miep van Luin hierin te qualificeren als schier volmaakt. Hier werd muziek ge maakt zo wij dat van de allergrootsten plegen te horen. Ook de slot-sonate in b moll eveneens met obligaat klavier maakte grote indruk. Prachtig hierin is de behandeling van het thematisch materiaal, met als hoogtepunt de fuga in het derde deel. Evenals in vele an dere sonates voor één instrument en obligaat-klavierpartij, heeft ook hier de laatste de functie van twee obligate stemmen toebedeeld gekregen. Bach heeft, waar de hoogste van deze zwijgt, de klavierpartij van een uitgewerkte continuo-oartij voorzien door begelei dende accoorden te plaatsen. Verder noemen wij u volledigheidshalve de uit gevoerde dur sonate voor fluit en continuo. In het laatste deel een allegro assai, had de pianiste in de tussenspelen een geringe neiging tot versnelling, die overigens niet hinderlijk werd. In de e moll sonate eveneens m de zelfde schrijfwijze als de E dur kregen we wederom in zeer gave vorm muziek in stromen te genieten. Frans Vester speelde nog de solo-sonate voor fluit in a moll, en legde hierin getuigenis af van zijn meesterschap op het instrument. In zulk een solo-werk geheel te blijven boeien is geen geringe opgave. Zijn prachtige p.p. tonen speciaal in het hoge register zijn van een wonderlijke werking. Ongetwijfeld hebben de organisatoren van deze avond veel eer ingelegd met het optreden van deze twee eigentijdse en eigen-landse kunstenaars, die door dergelijke prestaties verdienen grotere bekendheid bij het Hollandse publiek te verkrijgen. De bezoekers van de con certen in de „Stompe Toren" van Za terdagavond hebben door spontane bij valsuitingen ondubbelzinnig laten blij ken, hoe alles op prijs gesteld werd. Zondag 30 Juli hield HSV „De Kam pioen" haar 2e rit van de Haarlem-Noord competitie. Deze rit bestond uit 'n sprint. De uitslag is: 1 Hoppenbrouwer; 2 Harren; 3 Kramer; 4 Wijkhuizen; 5 Da- mo; 6 Borst; 7 Steenbakker; 8 Taverne. Een meisje van twintig jaar, mej. F. B. W. uit Den Haag. is Zaterdag na een zwerftocht door België en Frankrijk en een langdurig verblijf in een Spaans concentratiekamp,- in ons land terugge keerd. Sinds Augustus 1948 was haar opsporing, aanhouding en terugbrenging door de politie verzocht. Mej. W., door de Haagse politie ge kenschetst als een fatsoenlijk meisje met een avontuurlijk karakter, is reeds eer der van huis weggelopen. In Augustus 1947 verdween ze voor de eerste maal. Eerst in Juni 1948 werd zij door de Engelse politie in Londen ontdekt en naar Nederland teruggezon den. Kort daarna is zij weer uit ons land vertrokken. Via Parijs belandde zij in Spanje, waar zij zich uitgaf als Russin. De Spaanse politie stopte haar in een concentratiekamp en na bijna twee jaar hard werken onder een streng regiem is zij eindelijk vrij gelaten. Zij is thans voorlopig ondergebracht in een inrichting van de Voogdijraad. AALSDIJK 29 te R'dam v. New York. AARDIJK 30 te Londen. ABBEDIJK 31 te New York. ALAMAK 30 te Basrah. AL- BLASSERDIJK p. 31 Bermuda's. ALDABI p. 30 Fern. Noronha. AMSTELLAND 30 te Hamburg. ARENDSKERK 30 te Marseille. ARIADNE 30 v. Genua n. Gibraltar. ARY SCHEFFER 29 te Gdynia. ARMILLA 29 v. Pladju n. Singapore. ATLAS 30 te A'dam. AXELDIJK 30 v. R'dam na New York. BALI 30 v. Harta Point n. Bombay. BAN TAM 29 v. Djakarta n. R'dam. BENGKA- LIS 31 te Djakarta. BENNEKOM 30 te A'dam. BLITAR 30 te Djakarta. BLOM- MERSDIJK 29 v. Norfolk n. Albany. BOR NEO p. 30 Kreta. BREDA 31 te Curagao. BRITSUM p. 30 Ouessant. CALTEX PERNIS p. 29 k. Muscat. CALTEX LEIDEN p. 30 Perim. CALTEX THE HAGUE 29 v. Ras Tanura. CALTEX UTRECHT 30 te Ras Ta- nura. CASTOR 30 v. Haiti n. Port Prix. CISTULA p. 30 Malta. CLAVELLA 29 v. R'dam n. Curagao. DUIVENDIJK 3 te Cris tobal verw. EDAM 30 v. Bremen n. R'dam. EEMDIJK 31 te R'dam v. Bremen. EEM- LAND 30 v. Rio de Janeiro n. Santos. ENA p. 39 Aden. ERINNA 30 v. Pladju n. Sin gapore. GOOILAND p. 30 Finisterre. GR. BEER p. 30 iy2 Graad Kanaal. HAARLEM 31 te La Guaira. HECTOR 30 v. Izmir n. Gibraltar. HELENA 30 te Paramaribo. HER CULES 30 v. Gibraltar n. Piraeus. HERSIL- LIA 30 te Barbados. HESTIA 30 te A'dam. HOOGKERK 30 te Mombassa. HYDRA 31 te Gonave v. Kingston. IRIS p. 30 Holtenau n. Halmstad. ITTERSUM 30 v. Mobile n. Char leston. JAARSTROOM 30 te Havre. JA GERSFONTEIN 31 te Durban. JAPARA 30 v. Southampton. J. v. OLDENB. 30 bij k. Guardefui. J. v. d. VONDEL 29 v. Narvik te R'dam. KEILEHAVEN 30 te P. Gentil. KLIPFONTEIN 31 te A dam. KOTA BAROE 29 te Tacoma. LAAGKERK 30 v. Portsaid. LANGKOEAS 31 te Penang. LARENBERG 31 te Huelva. LAURENSKERK 1 te Aden. LAWAK 30 v. Tacoma n. Manilla. LEER DAM 29 bij k. Race. LEKHAVEN p. 30 Fi nisterre. LEKKERKERK 29 v. Bombay.. LEMSTERKERK p. 30 Gibralt. LEOPOLDS- KERK 31 v. Marseille. L. VROUWEKERK p. 30 Gibraltar. LINDEKERK 28 te Basrah. LISSEKERK 30 v. P. Damman te Ras el Hishab. LOPPERSUM 30 te Three Rivers. MAASKERK p. 20 Finisterre. MANOE- ran 30 v. P. Swettenham n. Singapore. MARIEKERK 30 te Otorn. MARKEN 30 v. Hamburg, te R'dam. MEERKERK 29 v. R'dam n. Japan. MENTOR 30 v. Algiers n. Malta, NELLY 30 te R'dam. NESTOR 30 v. Kalamata n. Milano. N. AMSTERDAM 30 bij Scilly eil. NOORDAM 31 v. R'dam te MYorlr, NOOEDWIJK 30 v. St. John n. New Port News. ONDINA p. 30 Gibraltar. OPHIR 31 te Belawan. ORANJE u. 30 Finisterre. PARKHAVEN 29 n. Duinkerken. PLAN- CIUS 29 v. Surabaja n. Bulebang. POELAU LAUT 31 te P. Swettenham. PR. WILL. Ill 29 bij West Land's End. RADJA p. 29 Tri- ston. Da Cunha. RIDDERKERK p. 31 Dun geness. RIOUW 29 te Hollandia. ROEPAT 29 te B. Pappan. RONDO 30 te Galveston. ROTTI 30 te Liverpool. RIJNKERK p 30 Gibraltar. SALATIGA 30 v. Cebu n. Go- zan. SALLAND p. 31 Dungeness. SARPE- DON 30 te Turks Island. SCHIE 30 te George Town. SCHIEDIJK 29 te R'dam. SIBAJAK p. 30 The Brothers (Rode Zee). SKAUGUM 30 bij k. Guardefui. SLAMAT p. 20 Gibraltar. STENTOR 29 te A'dam. SUNETTA 31 te Pladju. TABIAN 29 te Semarang. TABINTA 30 bij k. Guardefui. TALISSE p. 29 Str. Banka. TAWALI 31 te Surabaja v. Banjawangi. TITUS p. 31 Oues sant. VAN 'T HOFF p. 29 Ah. Menina. VO- LENDAM 30 bij Scilly eil. VULCANUS 30 te Genua. WILLEM RUYS 31 te Belawan. WINSUM p. 31 Linard. ZEELAND 30 te R'dam. 3% Nederl. 1948 (Ntet-offleiële koersen) Vorig slot 100% 99 y2 97 99 97 138 166% 105% 120% 152% 119 201% slot 31/1 1947 3 Ned. 62-64 bel.fac. Inschr. Grtbk. '48 3 pCt Ned. Handel Mij. eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber HolL Amerika M)n Kon. N. Stoomb. Mt). Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Dell Mtj. eert. 213 264 121 127% 115% 110% 97* 16» 201% 212% 265% 130% 121 127% 116 108% Advertentie .*1<ï STER DA^lfcEV AART 20 TEI.. 11053 Advertentie HAARLEM Elecirische Installaties Luidsprekende Telefoon- installaties Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2