VAN 1 JANUARI 1951 GEMEENSCHAPPELIJKE IN- EN UITVOERPOLITIEK m Tuiien neus dippen Eerst afwikkeling van de lopende handelsverdragen "AKKERTJES lii g§lö Overpeinzingen II DE STEM VAN DE DODE Landbouwpolitiek het kardinale probleem „Eerst defensie dan economisch herster Seretse Khama moet weer terug naar Londen Iedereen mag Uno-vlag uithangen Voor 5 milliard dollar vliegtuigen Geen vermindering van Marshall-fondsen Frans vliegtuig boven Sahara neergestort DECREET VAN HET HEILIG OFFICIE MAANDAG 31 JULI 1950 PAGINA 3 CONFERENTIE VAN DE BENELUX-MINISTERS Dat bonst en bonst 'tis niet uit te houden. M Clement Attlee in radiorede: Vrijwilligers gevraagd voor leger en thuisfront Ruth Williams vindt Oom Sjekedi een gentleman CHINA ZAL GEBRUIK MAKEN VAN VETORECHT By Sovjet-acties in de V eïligheidsraad Zwaardere training Door kosten van de hulp campagne in Korea Waarschijnlijk 26 doden Nieuwe bedreiging voor Indo-China „iV.-Koreaanse methode" I -»»»» van Snorrebor MacArthur naar Formosa Verkeer met België EERSTE MOEILIJKHEDEN MAX MURRAY (Wordt vervolgd) Inktvissen Fortuinlyk jaar Zakkenroller Valse beschuldiging Geluk bij een ongeluk Van kwaad tot erger Vliegende dierentuin (Telefonisch van onze politieke redacteur) OSTENDE, Zondagavond. ®e conferentie der Beneluxministers, die hier Zaterdagochtend begonnen is, 'erloopt zo glad, dat men reeds tot een beiangrijk resultaat is gekomen. Men heeft in het handelspolitieke en monetaire probleem in zoverre de knoop doorgehakt, dat van 1 Januari a.s. af de drie landen een gemeen schappelijke in- en uitvoerpolitiek zuilen gaan voeren, hetgeen uiteraard, behalve de politiek van de gemeenschappelijkheid der handelsaccoorden, die Van de gemeenschappelijkheid der betalingsovereenkomsten impliceert. Gelijk dit dezer dagen in dit blad reeds in het licht werd gesteld, is dit het resultaat van een lang en moei zaam werken der deskundigen, die post voor post van de lijst der goederen in haar vierledig aspect ten opzichte van de Benelux, de O.E.E.C.-landen, derde landen buiten de O.E.E.C. en buiten het dollargebied en ten opzichte van het dollargebied zelf tegenover elkaar hebben afgewogen; teneinde een inzicht te krijgen ih de vraag of Nederland de sprong der gemeenschappelijke politiek kan wagen zonder al te groot gevaar te lopen in een zodanig deficit te gera ken, dat ook het mechanisme van de Europese Betalingsunie niet meer zou functionneren, althans niet zonder dat Nederland een gedeelte van zijn schuld in goud zou moeten afdekken. Toen de conferentie begon, lagen de gegevens van dit onderzoek ter tafel. De ministers moesten beslissen en de ministers hebben beslist, dat het kon. De overeenstemming omvat dus de O.E.E.C.-landen, maar ook de zoge naamde derde landen, doch men heeft de afspraak gemaakt, dat er overleg zal gepleegd worden, -indien een der par tijen, in casu mag men verwachten eventueel Nederland, voor moeilijkhe den op een bepaald gebied vati de handel mocht komen te zitten. De kloof in het dollargebied heeft men niet geheel kunnen overbrug gen, doch men heeft er toch iets aan gedaan. In beginsel blijven wel iswaar België en Nederland hun autonome dollarpolitiek volgen, doch ten aanzien van sommige ar tikelen zullen zij wel samen doen. Men mag aannemen, dat dit arti kelen zijn, met betrekking waartoe ook voor België enige matiging niet ongewenst is. Men noemde ons tenminste als een voorbeeld Ameri kaanse tabak. Overigens ziet men de waarschijn lijkheid onder het oog, dat een deel van de door België onder autonoom Advertentie w Tegen zulke hoofdpijn is alleen het beste goed genoeg. Neem daarom één of twee -AKKERTJES" die de pijn (ook kiespijn,rheumatische pijn en vrou wen- pijn) op afdoende wijze „verslaan". 'AKKERTJES' zijn onschadelijk en zeer gemakkelijk in te nemen. Elk 'AKKERTJE'draagt het AKKER-merk. helpen direct regime in eigen land ingevoerde Ame rikaanse producten in Nederland terecht zou kunnen komen. Doch dit risico schijnt men wel aan te durven, niet alle Amerikaanse artikelen, die in Ne derland schaars of niet verkrijgbaar zijn, behoeven op Nederland zulk een enorme aantrekkingskracht uit te oefe nen, al was het maar vanwege de prijs te meer omdat voor zulke Ameri kaan-Belgische import althans nog geen dollarschulden, maar wel schul den in francs zullen ontstaan. Ter voorbereiding van de invoering der gemeenschappelijke handelspolitiek zal een gemengde commissie worden ingesteld, die wel voornamelijk tot taak zal hebben zich te beraden over de procedure,-volgens welke de zaak zaï moeten worden uitgevoerd. Het voeren van zulk een politiek door overigens autonome landen is een zeer ingewik kelde aangelegenheid, waarbij men van geval tot geval eigen behoeften en wensen moet vaststellen om die ver volgens op elkaar af te stemmen. Dit is natuurlijk in eerste instantie het werk der ambtenaren, maar uiteindelijk zul len de regeringen moeten beslissen en als hun wensen uiteen zouden blijven lopen, zullen zij overleg met elkaar moeten plegen. Een eenvoudig karwei zal het niet altijd zijn. Men zal ook wel over en weer economische deskundigen bij elkaar detacheren om elkanders si tuaties beter te leren kennen. Al is nu 1 Januari de begindatum der gemeenschappelijke handels politiek, het is uiteraard onmogelijk, dat er op hetzelfde moment uitslui tend nog maar Benelux-handelsac- coorden zullen bestaan. De lopende nationale handelsverdragen zullen eerst afgewikkeld moeten worden en pas als die aan het eind van hun termijn komen, zullen er gemeen schappelijke accoorden voor in de plaats treden. Dit wat betreft de handels- en mo netaire politiek, in welke twee men waarschijnlijk evenmin als in October j.l. in Luxemburg tot een oplossing ge komen zou zijn, indien de EBU thans niet haar zegenrijke werking had uit geoefend. Nu de monetaire kwalen practisch voldoende waren bezworen, kon men zijn aandacht concentreren op wat van meet af aan het doel is ge weest, de handelspolitiek. Deze zal dan nu geleidelijk aan ingevoerd worden, doch men zal het er nog over eens moeten worden, wat men met beide zal doen, wanneer de EBU eens zou ophouden te bestaan. De EBU immers is voorlopig slechts voor twee jaren aangegaan; een economische unie gaat men voor veel langere tijd aan, of men kan er beter niet eens aan beginnen. Dit is dan een van de vraagstukken, waarover men zich in de komende maanden het hoofd mag breken. Tot het tekenen van het verdrag zal men toch pas in het najaar komen. De vorm van het verdrag moet nog worden vastge steld, doch er zijn buitendien nog ge noeg kwesties te regelen over. Om te beginnen al dat andere kar dinale probleem, de landbouwpolitiek. Daarover valt op het ogenblik nog weinig nieuws te vernemen, hetgeen be tekent, dat er geen grote vorderingen gemaakt worden. Dit kan ook niet, ge geven de aard van het probleem, dat geheel en al een structureel probleem is en niet op korte termijn oplosbaar. Men zal tevreden mogen zijn, als men het hier eens wordt over een plan om net vraagstuk over een reeks van jaren ver deeld op te lossen. Dit gaat al met meer pijn gepaard dan speciaal de Belgische ministers lief is. De fiscale onderhandelingen verlopen gunstig. Men verwacht, dat het o.a. met betrekking tot de omzetbelasting tot een accoord zal komen. Ook is er gesproken over het interparlementair contact tus sen de uniepartners. Tenslotte valt te vermelden, dat men heeft beraadslaagd over kwesties van waterwegen en havens, doch niet over de ScheldeRij n verbinding. Dit zou prematuur geweest zijn. De commissie- Van CauwelaertSteenberghe behoeft pas 15 October met haar rapport klaar te zijn. Maar men heeft het o.a. gehad over kwesties als de gelijkschakeling van de havenrechten en verbetering en onderhoud van de Schelde, en daarover wordt men het wel eens. In een tamelijk milde stemming ver enigden de ministers en hun raadslieden zich dus hedenavond aan een feeste lijke maaltijd, na afloop waarvan men naar een concert zou gaan in het Casino. Er komt een unie, gedeeltelijk (in de landbouwsector alsmede in het kapi taalverkeer) met aanzienlijke restric ties. Het is niet om erover te schreeu wen, maar meer mocht ook niemand verwachten. r*e e/t aCe zumrte nctid&r* 27. Zonder tegenstreven liet Eric zijn wapen vallen. Voor de tweede maal in de korte tijd dat hij in dit gebied vertoefde had de Zwarte Ruiter hem onder schot. En als hij soms nog de flauwe hoop koesterde onder de pijl te kunnen doorduiken, was daar de reusachtige wolfshond, die met opgezette nekharen geen oog van hem afliet. In enkele seconden was de situatie volkomen in het nadeel van de Noorman veranderd. Weggedrukt tegen de sluitsteen van de grot, overzag Ene de toestand tn een flits. Dit dreigde al de plannen, welke hij zo zorgvuldig had overwogen, te vernieti gen. Doch hij verloor niets van zijn koelbloedigheid. „Goed dat ge gekomen zijt," voegde hij de Zwarte Ruiter toe. „Ik wilde gaarne een gesprek met u hebben." Een schamper lachje was het antwoord. „Welke list hebt ge thans uitgedacht, hoonde de ander. „Alsof ik niet geleerd heb niemand te vertrouwen! Er valt tussen ons niets te praten. Het enige wat mij nog rest is u, nu ge mijn schuilplaats ontdekt hebt onschadelijk te maken!" De spieren van de Noorman spanden zich. Behoedzaam schoof hij iets langs de sluitsteen naar voren. Doch meteen richtte de dodelijke pijl zich vaster. „O neen Waag het niet uw lot te roekeloos in de waagschaal te stellen! Ik neem geen risico's." Met een snelle beweging schoof de gemaskerde gedaante langs Eric heen, zodat hij thans in de ingang van de grot kwam te staan. ,Jiom langzaam de grot binnen. Maar vergeet niet dat de hond achter u klaar staat om op mijn minste bevel aan te vallen. En mijn pijl is op uw hart gericht." Er was geen andere uitweg. Maar scherp realiseerde de Noorman zich dat hij verloren zou zijn binnen de nauwe omsluiting der rotswanden. Temeer wanneer de hond zich bij hen voegde. Misschien had hij alleen tegen de zwarte gestalte een kans; met het reusachtige dier kon hij zich ongewapend niet meten. Een knagende onrust bekroop hem terwijl hij langs de sluitsteen naar binnen ging. Tot z'n hand als bij toeval even achter de zij kant van de steen haakte De steen lag los. Slechts een paar stenen hielden hem in balans. Een zeer lichte druk moest voldoende zijnDe Noorman aarzelde geen ogenblik. Alles op één kaart zettend, sprong hij plotseling naar binnen, gelijktijdig de steen een ruk gevend. Hij voelde het ding wijken, hoorde ook de schreeuw van de Zwarte Ruiter terwijl deze zijn pijl afvuurde. Achter hem jankte de hond hoog en dreigend. En zich terzijde werpend om de pijl te ontgaan, smeekte Eric inwendig, dat de dichtvallend* steen het razende dier voor zou zijn mi -V Twee delen van de brug over de Waal bij Zaltbommel, die tot nu toe, onder steund door hulppijlers, als noodverbindingen hadden dienst gedaan, moesten worden weggenomen en vervangen worden door een enkele boogoverspanning ter lengte van 124 Meter. Op de foto in het midden een der weggenomen hulpstuk ken, dat op schuiten geplaatst is om te worden weggevaren. Links de nieuwe boogverbinding, gereed om op het op de achtergrond zichtbare bestaande deel aan te sluiten. Premier Clement Attlee verklaarde Bisteravond in een radiorede dat de communistische agressie in Korea een onderdeel vormt van een wereldom vattende samenzwering tegen de vrije democratische naties en hij maakte dui delijk dat het Britse volk zich op zelf verdediging van zijn vrijheden dient boor te bereiden. Zijn rede werd uit. Oezonden over twee van de drie bin nenlandse zendnetten en over korte- Bolfzenders die op alle delen van het Britse gemenebest waren gericht. Hij cprak zijn rede uit in zijn landhuis Chequers. Attlee zei dat Groot-Brittannië nog 'leeds vurig hoopt op oprechte deel- heming van de Sovjet-Unie aan de 'trijd voor het behoud van de vrede. Niettemin moest het land volgens hem 'ich gaan wijden aan uitbouw van de defensie in plaats van aan voortgaand économisch herstel. „Ik weet dat in dien wat God verhoede oorlog 'ou uitbreken ieder van u gereed zal 'taan voor onverschillig welke dienst", *®i hij. „Het is alleszins de moeite Jfaard thans afstand te doen van vacan- l'egenoegens om een oorlog te helpen voorkomen". Sedert hij op 14 Augustus 1945 te •hiddernacht de overgave van Japan «ad bekend gemaakt was dit de eerste Radiorede van Attlee tot alle volkeren ya.Q het Britse Gemenebest. Daaruit PJjjkt hoe ernstig de Britse regering de «ternationale situatie acht. Attlee wees er op dat is gebleken uit «et beschikbaar stellen van Australi ans, Nieuw-Zeelandse en Britse troe len voor de strijd in Korea hoezeer het **ritse Gemenebest eensgezind is wan- «eer vrijheid, democratie en vrede wor- bedreigd. „Laat niemand zich ver- s'ssen; de krachten van het kwade die Zuid-Korea aanvallen vormen een nderdeel van een wereldomvattende 'htenzwerlng tegen de levenswijze an de vrije democratieën". Attlee verzocht alle mannen en vrou- die er toe in staat zijn, zich op te *eiTen a's vrijwilligers bij de luchtbe- „Vfccming de hulpbrandweer, de hulp- '"ie en de ziekenhuizen. Hij verzocht Pt, arbeiders de productie zoveel moge- düJ\|te helpen opvoeren, opdat de pro flat van waPens kan s"jffen zonder ,j, fle productie van andere goederen «okf°,ndcr lijdt. HU stelde grotere ver eng in het vooruitzicht. te^hi,'ei dat er Srote behoefte is aan leger, vloot en luchtmacht kondigde aan, dat hij binnenkort voor militairen en oud-militairen na dere mededelingen zou hebben. Attlee meende dat Rusland in de Vei ligheidsraad is teruggekeerd om opnieuw gebruik te maken van zijn recht van veto en niet, zoals werd beweerd, om naar eventuele ontwapening te helpen streven. Voorts waarschuwde hij voor de vijand in het binnenland'. Hij verzocht de vakverenigingen dringend alile mo tieven voor uitroeping van stakingen eerst terdege te onderzoeken. De sa boteurs, die deze maand in Portsmouth in actie zijn geweest, zouden volgens hem desnoods tot „moord op vele on- schuldigen" zijn overgegaan om hun doel te bereiken. De Britse regering heeft aan de ver bannen leider van de Bamangwatostam Seretse Khama opdracht gegeven zijn gebied binnen korte tijd te verlaten, nu de zaken waarvoor hij vergunning kreeg tijdelijk naar zijn land terug te keren, afgehandeld zijn. De Britse regering gaf aan het begn/. van dit jaar opdracht aan Seretse om gedurende de eerstkomende vijf jaren niet in zijn land terug te keren, daar men onlusten vreesde ten gevolge van het tXiwelijk van Seretse met de Londense typiste Ruth Wil liams. Maar tenslotte stond zij na breedvoe rige debatten in het Lagerhuis aan Seretse toe naar zijn land terug te gaan om de geboorte van zijn zoon af te wachten en enige zaken te regelen met zijn oom Tsjekedi, die zich het krach tigst tegen het huwelijk met de blanke vrouw heeft verzet. Tsjekedi was de oorzaak van het besluit van de Britse regering want men vreesde burgeroor log in Betsjoeaaenland toen een ge deelte van de bevolking weigerde de blanke koningin te accepteren. In een bekendmaking van het mi nisterie voor de Gemenebestbetrekkin gen wordt gezegd dat Seretse thans voldoende gelegenheid heeft gehad zijn zaken af te wikkelen en dat het der halve tijd wordt dat hij het protecto raat verlaat, in overeenstemming met het besluit van Zijne Majesteits rege ring. Seretse wordt binnen twee weken met zijn gezin in Londen verwacht. Door de regering werd hem een jaar lijks inkomen van elfhonderd pond toegezegd zolang zijn ballingschap zal duren. Ruth Williams heeft intussen ook kennis gemaakt met oom Tsjekedi. die zich zo tegen het huwelijk van Seretse heeft verzet en die regent van de stam is geweest tij.'ens de afwezigheid van Seretse. „Ik vind hem heel aardig. Naar mijn mening is hij een volmaakt gentle man", was de mening van Ruth over oom Tsjekedi. Uit Formosa wordt door U.P. verno men, dat de Chinese nationalistische regering haar gedelegeerde bij de V.N. opdracht heeft gegeven van zijn veto recht gebruik te maken indien het Sov jet-blok poogt hem uit de Veiligheids raad te verdrijven. Deze instructies werden door de mi nister van Buitenlandse Zaken George Jeh aan de nationalistische gedelegeer de T. F. Tsiang getelegrafeerd. De Moskouse bladen hebben Zaterdag op onopvallende wijze medegedeeld, dat Malik morgen zijn taak als voor zitter van de Veiligheidsraad zal opne men. Commentaar werd niet gegeven. De Joegoslavische regering heeft Zon dag officieel ontkend, dat Joegoslavië zijn neutrale houding in de Koreaanse kwestie zal wijzigen. Atlantisch Pact. Paul Henri Spaak de_ voorzitter van de Europese Assem- blée, heeft Zaterdag in een artikel in het Franse blad „Le Monde" gepleit voor een „minister van Defensie van het Atlantische Pact". Advertentie met ga ran tie-certificaat Trygve Lie heeft een wijziging be kend gemaakt van de bepalingen be treffende de vlag der V.N. Thans mogen regeringen, organisaties en particuliere personen die „hun sym pathie met de V.N. willen demon streren", de hemelsblauw met witte vlag uithangen. Uitdrukkelijk is be paald, dat de vlag niet voor commer ciële doeleinden mag worden ge bruikt. De Amerikaanse luchtmacht heeft Za terdag 200 fabrikanten er van verwit tigd, dat zij van wal kunnen steken met de productie van vliegtuigen en vlieg tuigonderdelen ter waarde van ongeveer 5.000.000.000 dollar. De ondernemingen zijn schriftelijk ge machtigd aan de slag te gaan, terwijl het Congress beslist over de toewijzingen en de contracten opgesteld worden. Dit is de eerste grote militaire order sinds het begin van de strijd in Korea. Een woord voerder van de luchtmacht verklaarde, dat het hier een maatregel betreft om te komen tot een luchtmacht van 69 groepen. Eerst zal de luchtmacht in twaalf maanden van 48 tot 58 groe pen uitgebreid moeten worden. In Ja nuari 1953 zullen de beraamde 69 groe pen werkelijkheid zijn. Om de Amerikaanse soldaten te har den. heeft het leger opnieuw de inten sieve training met scheme munitie in gevoerd. zo is te Washington bekend gemaakt Deze training, die tijdens de oorlog ge bruikelijk was, doch nadien weer is af geschaft, bestaat ender meer in het la ten kruipen onder prikkeldraadversper ringen, terwijl machinegeweren, boven hun hoofd vuren. Intussen is een beperkt aantal vrou welijke reservisten van de Amerikaanse luchtmacht opgeroepen voor actieve dienst. Deze reservisten behoren tot de verbindingsdiensten en de diensten voor fotografie, weeranalyse. onderhoud van instrumenten, rijdend materieel, trans port, electrische instrumenten, bevoor rading, veiligheids-, voedsel-, medische en tandheelkundige diensten. De Amerikaanse luchtmacht heeft voorts medegedeeld, dat zij 50 reserve- aalmoezeniers zal oproepen. Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft in het Amerikaanse Congress verklaard, dat de kosten van de campagne in Ko rea niet moesten worden gedelgd door vermindering van de Marshall-fondsen voor het komende jaar. In een brief aan Tom Connally, de voorzitter van de senaats-commissie voor buitenlandse betrekkingen, zeide Acheson, dat Europa's toenemende economische kracht van het grootste belang was voor de Amerikaanse poli tiek tot bedwinging van communisti sche agressie. Het verwrongen wrak van een Frans passagiersvliegtuig van het type „Bris tol", dat «edert Zaterdag boven de cen trale Sahara werd vermist, werd Zon dag ontdekt door een passagiersvlieg tuig dat naar Algiers seinde dat waar schijnlijk geen der zes en twintig in zitten de ramp heeft overleefd. Uit de toestand van het wrak bleek dat nauwelijks op overlevenden kan worden gehoopt. Uit Gao bij Timboek- toe zijn gemotoriseerde reddingscolon nes de woestijn ingetrokken. Het verongelukte vliegtuig was van Parijs op weg naar Bamako in Frans West Afrika. Het had twee en twintig passagiers en een bemannir-g van vier leden aan boord. Het Heilig Officie heeft, aldus meldt Reuter uit Vaticaanstad, een decreet uitgevaardigd, volgens hetwelk kinde. ren van de sacramenten uitgesloten worden, die deelnemen aan communis tische jeugdorganisaties. Ook ouders, die hun kinderen toestaan deel te ne men aan dergelijke organisaties, zijn van de sacramenten uitgesloten evenals onderwijzers die kinderen onderwijs geveji in materialistisch communisme. Het decreet is uitgegeven in de vorm van een waarschuwing en vormt een aanvulling op het algemene excommu nicatiedecreet tegen militanten commu nisten. In gewoonlijk welingelichte Franse kringen verklaart men, dat de Chinese communistische generaal Tsjen Keng in de aan Indo-China grenzende provincie Joennan ongeveer 10.000 manschappen uit het door de Sovjet-Unie erkende Vietminh opleidt voor een nieuwe aan val op Indo-China. Genoemde kringen verklaren, dat deze inlichting, die ver vat zou zijn in de hoogst geheime in lichtingen van de Franse inlichtingen dienst, de gehele toekomst van de In do-Chinese guerilla-oorlog tussen de opstandelingen van de Vietminh en de 150.000 man van de Franse Unie veran dert. Aanvallen, gelijkend op die van de Noord-Koreanen op de Zuidelijken konden binnen vijf maanden verwacht worden. In dit geval zou de guerillafase afge sloten worden en zouden de troepen der Vietminh ter sterkte van een bri gade of een divisie een aanval op de delta kunnen doen De sterkte der Vietminh in de Noor delijke bergen wordt geraamd op 40.000 weluitgeruste beroepssoldaten en 60.000 man aan militie, die thans in een snel tempo geoefend en uitgerust worden, hoofdzakelijk met Amerikaanse wapens, die veroverd zijn op nationalistische Chinese troepen en daarna over de In do-Chinese grens gesmokkeld zijn. ilHiiitmnHMiiiriiiiiiiiiiiiMniiiiiiimitmitiiimiiMiS „Er is in de hemel méér vreugde over één zondaar, die zich bekeert, dan over 99 rechtvaardigen, die geen be kering van node hebben", citeerde Snorrebor plechtiglijk in het volle be wustzijn van zijn bijbelvastheid. ,Maar toch ben ik van mening, dat ze in de hemel evenmin als op aarde erg inge nomen zullen zijn met de bekering uan de Sovjet-Unie tot de Veiligheidsraad". „Bekeringen geven alleen maar reden tot vreugde, wanneer ze oprecht en standvastig zijn", zei ik. „De oprechtheid van de Sovjet-Unie is even gering als haar standvastig heid in het najagen van haar doelein den groot is", verklaarde Snorrebor. „Neen, bij de terugkeer van deze ver loren zoon naar het vaderhuis van de Veiligheidsraad zal er geen gemest kalf geslacht worden, maar zullen de huisgenoten moeten oppassen, dat ze niet zelf, al is het dan ook als magere kalveren, successievelijk door de terug gekeerde zoon zullen worden afge slacht". „Toen de verloren zoon van het Evangelie terugkeerde, liet hij de zwij nen die hij gehoed had buiten de deur achter, maar deze verloren zoon tracht ze mee binnen te smokkelen" zei ik, aangestoken door Snorreboris bijbels heid. „Net zo je .zegt", stemde Snorrebor in- „Er zaï heel wat strenge vader lijkheid en wijsheid voor nodig zijn om te zorgen, dat het er geen zwijne- boel wordt". Generaal MacArthur is heden per vliegtuig naar Formosa vertrokken om daar met generalissimo Tsjang Kai Sjek en andere Chinese nationalistische lei ders een militaire conferentie te heb ben. (Van onze redacteur) Het verkeer van ons land met België begint nu toch ook hinder te ondervin den. Zo zijn alle treinen van Maastricht naar Luik uitgevallen; de D-trein Am sterdamBazel wordt nu over Hasselt en Aerschot omgeleid. De douaneforma liteiten, die voor de Nederl. en Belgische douane te Visé geschiedden, worden nu te Maastricht afgehandeld. Wie naar Luik wil moet een taxi nemen, doch de toegang tot de stad schijnt afgesloten. Ook de scheepvaart ondervindt vertra ging; de schippers varen liever niet meer door en blijken zelfs liever terug te keren uit België. Het toeristenverkeer per. auto, autobus en rijwiel naar Val kenburg verliep normaal. 'l door 8 Celia lachte. „Doe maar geen moeite om uit te leggen, dat je hier nog nooit van je leven geweest bent, want dat is toch nutteloos. Kom mee. Ik zal je de weg wijzen". „O, Celia", riep haar moeder. „Er is een brief voor je van Graham". „Van Graham?" Celia bleef stokstijf „Ja", ik weet zeker, dat hij van hem was. Hij is hier een uur geleden ge weest, toen ik weg was, en heeft die brief achtergelaten". Ze vond de brief op haar toilettafel, haar naam was inderhaast op de enve loppe gekrabbeld. De brief zelf was even haastig geschreven. „Liefste Celia. Ik moet je schrijven, wat voor een dwaas ik gisteren geweest ben. Het was oerstom van me en het spijt me meer dan ik zeggen kan. Ver geef het me, als je kunt. Die beestach tige brief had me helemaal in de war gebracht. Ik heb juist van de moord gehoord; je hoeft geen detective te zijn om nu te begrijpen, wie die brief geschreven had, wel? Ik kan me voorstellen, dat een mens in zulke omstandigheden moord zuchtig wordt Zodra ik het gehoord had, heb ik die brief van mij in het vuur gegooid en ik kan je wel vertellen, dat het een pak van mijn hart was toen ik hem zag verbranden. We hoeven de politie in dit geval niet te betrekken en ik geloof, hoe vlugger we de hele zaak vergeten, hoe beter het is. Je hebt na tuurlijk jou brief over mij ook verbrand; doe dat met deze ook, nadat je hem gelezen hebt. Wil je 't mij vergeven, liefste? Ik ben in elk geval overmorgen hier. Zullen we samen naar Larkhaven rijden en in de zeilclub lunchen? Tot ziens. Veel liefs van Graham". Celia vouwde de brief open en stond op het punt, hem in snippers te scheuren. Toen bedacht ze, dat het beter was, hem in de haard in de eetkamer te verbranden. Graham had natuurlijk ge lijk; ze moesten niets met de politie te maken krijgen. Dat zou verschrikkelijk zijn, IV Toen Celia uit haar slaapkamer kwam, vond zij Firth boven aan de trap op haar wachten. Hij glimlachte tegen haar. „Hallo. Was het een prettige brief?" Celia kleurde. „Natuurlijk." „Hij heeft dus die afschuwelijke ano nieme brief verbrand en alles is weer koek en ei." Ze keek hem verbluft aan. „Hoe weet jij Wat bedoel je?" Natuurlijk weet ik dat; vanwaar an ders die haast om met jou in contact te komen?" „Doe niet belachelijk, Firth." „Heeft hij ooit eerder wel eens zo haastig geschreven?" Ze probeerde te lachen. .Stelt dit een kruisverhoor voor? Je gedraagt je pre cies als je vader." „Ja, nietwaar? Ik heb een sterk ver moeden, dat die brief erop aandrong geen oude koeien uit de sloot te halen en alles te vergeten en te vergeven, in het bijzonder dat zeker iemand, zonder zijn naam te noemen, jullie allebei een brief heeft geschreven." „Is dat zo dwaas?" „Dat hangt er van af, wie je vraagt om het niet te vergeten." „Of wie vraagt om het wel te verge ten." „Ah, ja, natuurlijk." Ze ging naar de trap. „Nu. dat weet je dus weer." Celia ging hem voor naar de salon en wees op het buffet. „Maak voor mij ook een cocktail. Ik ben dadelijk terug." Ze ging naar de deur. „Ga je nog meer bewijsmateriaal ver branden?" Ze bleef stokstijf staan. „Doe niet idioot." „Maar m'n beste, als je die brief niet verbrandt, waartoe dan al die listigheid? Het zou immers helemaal niet in samen- zweerdersstiil zijn, als die brief niet was geëindigd met zoiets als: Verbrand dit na lezing, nietwaar?" „Af en toe ben je werkelijk onver draaglijk." „Dat moet dan de advocaat in me zijn. Ik vind het verschrikkelijk als goed be wijsmateriaal verbrand wordt. Wie weet, hebben we die brief vandaag of morgen nodig." „Je bent allang niet grappig meer." Celia verliet de kamer en sloot de deur achter zich. „Ach ben je daar? En ben je cocktails aan 't maken. Dat is aardig van je." Mevrouw Sim glimlachte vaag en hij was ervan overtuigd, dat ze er geen flauw idee van had, wie hij was. „Is Celia al beneden?" Jazeker. Ze is net de kamer uitge gaan." „Och, natuurlijk; ze is naar de eetka mer om Grahams brief te verbranden, nietwaar?" Zijn mond viel open. „Heeft ze dat te gen u gezegd?" „Natuurlijk niet." Ze glimlachte. „Maar dat ligt toch voor de hand. Hij moet wel erg van streek geweest zijn om zoiets te schrijven en zelf de brief te komen brengen. Een moord kan je zo uit je evenwicht brengen. Iedereen voelt zich zo schuldig. Maar ik hoop werkelijk, dat Graham het niet gedaan heeft. Maar als hij het gedaan heeft, dan vrees ik dat zelfs onze brigadier erachter komt." „Maar hij heeft het niet gedaan, dus behoeven we daarover niet te tobben." „Nee; ik moet trouwens zeggen, dat tobben toch niets helpt. Het kan je fi naal van de wijs brengen. A propos, de dominee komt bridgen." Firth kon geen verband ontdekken tussen tobben en bridgen met de domi nee, maar hij nam aan, dat er wel een zeker verband zou bestaan. Celia kwam binnen en dat bespaarde hem verder ge peins. De dominee was een van die onver droten kaartspelers, die zich geen ogen blik uit het veld laten slaan en zich kop pig biedend een weg banen naar een be scheiden overwinning. Celia speelde re delijk, en mevrouw Sim blonk zo uit, dat Firth maar twee mogelijkheden zag: óf ze speelde vals, óf ze was helder ziend. Een feit was het evenwel, dat ze al haar aandacht aan het spel gaf. Na een verbluffend knap spel keek ze op naar Firth en glimlachte, alsof ze vermoedde wat hij dacht. „Ik vind het gewoonlijk heel wat mak kelijker verstrooid te zijn," zei ze. „An ders verwachten de mensen van je, dat je je voor allerlei dingen interesseert, die de moeite niet waard zijn. Maar we zijn heus een heel intelligente familie, dat zul je wel inzien, wanneer je een maal met Celia getrouwd bent." Een Amerikaanse inktfabriek in Fort Madison kreeg onlangs van een winke liertje uit Erwin, die gewoonlijk maar prutsordertjes geeft, een aanzienlijke be stelling van bruine inkt. Nu is bruine inkt over het algemeen een zeer weinig gevraagd artikel, zodat de inktfabriek hier aanvankelijk voor een mysterie of een bruin geval meende te staan. Wel dra bleek echter, dat de oplossing ge zocht moest worden bij de bakvissen van Erwin. Deze hadden n.l. ontdekt, dat een mengsel van bruine inkt met handenlotion een uitstekend middel is om blote benen de gewenste bruine zo- merkleur te geven. De bakvissen van Erwin bleken echte inktvissen te zijn geworden. Het Heilig Jaar belooft voor Italië ook een fortuinl.jk jaar te worden. Het Ita liaanse regeringsbureau voor toerisme heeft bekend gemaakt, dat in de maan den Mei en Juni de stroom van buiten landse toeristen twintig milliard lire ais uiterst welkom aards slijk hebben ach tergelaten. Een derde van dit bedrag werd door Amerikanen aan harde dol lars uitgegeven. Het bureau schat de to tale som, welke Italië dit jaar door de toeristen aan deviezen zal ontvangen, op 150 milliard lire, dat wil zeggen het dubbele van wat men had verwacht. En dan zijn in dit bedrag nog niet eens de heffingen ineens door onofficiële en officiële zakkenrollers begrepen. De kinderen der duisternis handelen met meer overleg dan de kinderen des lichts, zegt het Evangelie. Dat bevestigt een zakkenrolier in de Engelse bad plaats Eastbourne. De man drukt uit een tube tandpasta op de kle ren van voorbijgangers om dan hulp vaardig zijn slachtoffers te assisteren bij het verwijderen van de vlekken, Voor deze assistentie beloont hij zichzelf door onder de bedrijven door de beurzen en portefeuilles van de hulpbehoevenden te rollen. De politie ter plaatse waar schuwt tegen deze truc. Badgasten in modern badpak hebben er uiteraard geen last van. In Detroit stond een man terecht, om dat hjj in dronkenschap een politie agent zou hebben gebeten. Het vonnis werd echter opgeschort, toen bleek, dat de man geen tanden, zelfs geen valse, had. Drie jaar geleden werd Mae Kelleher in New Haven (V.S.) bij een auto-onge luk gewond. Zij stelde een actie tot schadevergoeding in tegen de taxi-chauf feur, die haar had gereden. Tenslotte werd haar eis tot 4.719.93 dollar toege wezen. Maar Mae is ondertussen met de taxi-chauffeur getrouwd. In Italië zijn er ongeveer een millioen meer vrouwen dan mannen. Tot over maat van ramp blijft het sterftecijfer van mannen aanzienlijk hoger dan dat van vrouwen. Wij verzoeken u echter geen oorzakelijk verband tussen deze twee bedroevende verschijnselen te wil len leggen. In Singapore is een vliegtuig van de K.L.M. opgestegen, dat een vliegends „Ark van Noë" mag genoemd worden. Het bevat n.l. voor een waarde van 80.000 gulden aan dieren uit de oerwou den van Malakka en Siam, o.a. negentig apen, vier zwarte panters, twee luipaar den, twee tapirs, een jonge olifant en bijna tweeduizend vogels. De lading ia bestemd voor de „Treffinch Bird and Animal Company" te New York. Het zou interessant zijn te weten, wat ds vogels over het vliegen der mensen den ken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3