Prof. Romme over kinderbijslag voor kleine zelfstandigen Buitengewone Kringvergadering der Kath. Volkspartij te Leiden W Belevenissen van de struisvogel Rasmus I REÜNIE OUD-LEERLINGEN OP CANISIUS COLLEGE Katholieke middenstanders bijeen in studiedagen GRANDIOOS SLOT VAN VLIEGFEEST OP YPENBURG Goedkoper vorm van vacantiebesteding moet vier maal zo groot worden WALLONIË BRANDPUNT VAN VERZET DrR. H. A. Hui j smans overleden Ademloos en in spanning zien duizenden toe Dagelijks kinder verhaal door Clevin Ook personen met lagere inkomens moeten er. enige tijd uit" kunnen Zeer grote opkomst Batricaden versperren de wegen: stakers controleren het verkeer Scherpe critiek op behartiging door K. V.P. van de middenstandsbelangen Toneelweekend op Drakenburgh MAANDAG 31 JULI 1950 FAÜIXSA 4 Verbetering van noodregeling dringend gewenst Noodregeling Zeven priesters uit één gezin Vissersboot gezonken Een vergissing? Niet de enige zuinigheid Conclusie T ff - RAPPORT OVER VACANT IE-ACCOM MOD AT IE De grootste en de beste! PATERS v. d. H. GEEST Intern, jeugdconferentie voor drankbestrijding Als er één vraagstuk is dat in het brandpunt der belangstelling staat, althans in Middenstandskringen, dan is het wel de Kinderbijslagregeling voor kleine zelfstandigen zoals die thans als een noodregeling bij de Staten-Generaal is ingediend. En niet ten onrechte, want verstoken van wettelijke sociale bijstand bij ziekte of ongeval van de kleine middenstander zelf, komt daarbij de zorg voor het kindertal, die, anders dan bij de werknemende bedrijfsgroepen, waar de las ten mede door anderen worden gedragen, uitsluitend rust op eigen schouders. Echter, er is tevens geen voorstel van wet dat meer teleurstelling heeft ge wekt (terecht of ten onrechte) dan de voorgestelde noodregeling voor kleine zelfstandigen. Het was daarom goed gezien van het Bestuur van de Kieskring Leiden der Kath. Volkspartij om een buitengewone kringvergadering te be leggen aan dit onderwerp gewijd en dit te laten behandelen door prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter van de Katholieke Tweede-Kamerfractie. definitieve regeling moet zo zijn dat de zelfstandige door kinderbijslag uit arbeidsprestatie de bijstand voor zijn gezin (mede) verdient. Blijft de noodregeling beperkt tot de kleine zelfstandigen, de definitieve regeling zal gelden voor alle zelfstan digen zonder dat een inkomengrens wordt gesteld. Prof. Romme noemde dit volkomen terecht, immers bij elk inkomen behoren de zwaardere lasten van het grotere gezin tot uitdrukking te worden' gebracht. Het begrip „klei ne zelfstandigen" is echter door de Regering op buitengewone wijze aan gescherpt en volgens Prof. Romme is inderdaad de inkomengrens in de noodregeling te laag aangehouden. Deze bijeenkomst is Zaterdagmid dag gehouden in café „Den Burcht" te Leiden onder voorzitterschap van de heer A. C. A. Deerenberg uit Schoon hoven, in teggDwoordigheid van de Tweede-Kamerleden v. d. Ploeg en v. d. Weyden, het lid ^n Gedeputeerde Sta ten van Zuidholland mr. Bolsius, de heer Menken, wethouder van Sociale Zaken der gemeente Leiden en een 150- tal afgevaardigden van onderscheiden K.V.P.-afdelingen. Voorzitter Deerenberg opende de bij eenkomst en releveerde dat deze speciale vergadering het gevolg was van de discussie op de vorige bijeenkomst naar aanleiding van de vragen door de af deling Hillegom gesteld met betrekking tot het vraagstuk van de Kinderbijslag voor zelfstandigen. Deze kwestie is door de voorzitter in de partijraad aange sneden en inmiddels heeft met de ver tegenwoordigers van de Middenstand het bekende „vertrouwvol beraad" plaatsgevonden. Deze bijeenkomst is daarom op korte termijn bijeengeroepen omdat bij uitstel tot de gewone kringvergadering in November of December de bij de Twee de Kamer aanhangig gemaakte nood regeling kan zijn aangenomen. Prof. Romme, hierna het woord ver krijgende, begon met te releveren dat door hem in 1938 reeds het vraagstuk kinderbijslag voor zelfstandigen was aangeroerd bij de indiening van het ont werp van wet, regelende de kinderbij slag voor loontrekkenden. Spreker moest er echter toen om redenen van practi- sche aard afwijzend tegenover staan, niet echter uit overwegingen van prin cipiële en theoretische aard. Men heeft altijd de noodzaak van een voorziening voor de zelfstandigen ingezien. Er is in dit verband nJ. geen wezenlijk onder scheid tussen zelfstandigen en loon trekkenden, het maakt immers geen verschil of men in loondienst is of zelf standig een beroep uitoefent of zaken drijft wanneer men uit arbeidskracht voorziet in de behoeften van het gezin. Uit de arbeid dus die men presteert of de prijs zijner producten moeten de be hoeften bevredigd worden of althans de inkomensvorming zó georganiseerd dat men daartoe kan komen. In 1938 was aan de uitvoering van een regeling het bezwaar verbonden dat etnstig tijdverlies gevreesd moest wor den óók ten opzichte van de invoering van de kinderbijslag voor loontrekken den. Wel is van zekere zijde toen in vloed uitgeoefend beide groepen te ver binden maar deze kwam vooral van die zijde die noch geestdriftig noch vijandig tegen een kinderbijslagregeling stond. Ook is toen nog gesuggereerd om van de groep „zelfstandigen" de werkgevers in een kinderbijslagregeling op te ne men. Het practische bezwaar was en is dat ook nu nog, de inning van de premie voor de regeling der zelfstan digen. Dat inderdaad 12 jaar geleden ernstige vertraging te vrezen was heeft de ont wikkeling der feiten sindsdien wel be wezen. Ook thans is men ten departe- mente nog niet kunnen komen tot een bevredigende regeling voor de zelfstan digen, men heeft de moeilijkheden nog niet onder de knie. Het resultaat is dan ook nu niet een voorziening maar een noodregeling omdat de technische be zwaren (vooral in verband met de pre mie-inning) nog zó groot zijn dat men in 1950 niet in staat is het Parlement een definitieve regeling aan te bieden. De K.V.P.-fractie heeft na de oorlog keer op keer op een regeling aangedron gen. Nog tijdens de algemene beschou wingen over de begroting 1950 heeft de fractie de Regering herinnerd aan haar belofte de rechtvaardigheid te zullen betrachten bij de verdeling van de las ten der onderscheiden groepen. 9 Mei 1950 diende de Regering een noodregeling in, in welker Memorie van Toelichting zij tevens mededeelde de totstandkoming van een definitieve re geling te zullen bevorderen. Deze nood. regeling is geprojecteerd voor de tijd van maximum, drie jaren. Wat is het kernverschil tussen een nood regeling en een definitieve voorziening? Waar de kosten van uitvoering ener de finitieve voorziening ten laste komen van het bedrijfsleven, wordt de nood regeling bekostigd door de Staat en is de laatste slechts bestemd om voorlopig aan de ergste nood tegemoed te komen. Daartegenover staat dat de vorm van noodregeling een (noodzakelijk) karak ter heeft, door Prof. de Gaay Fortman getypeerd met de term „bedeling". Vanzelfsprekend moeten wij niet komen tot een blijvende bedeling maar, zoals Prof. Romme he,t uitdruk te, tot een wijziging van de inko mensvorming der zelfstandigen. Een Zondagmiddag is dr. R. H. A. Huijs- mans, professor in de theologie aan het seminarie Rolduc, plotseling overleden. Dr. Huijsmans werd 13 Juni 1900 te Eindhoven geboren. Hij werd priester gewijd in 1927 in Roermond, studeerde theologie in Nijmegen, promoveerde in 1932 en was sindsdien professor aan het seminarie Rolduc. Z. H. Era. de Bisschop van 's-Herto- genbosch zal Woensdag in de klooster kerk der paters Capucijnen te Uden- hout de H. Priesterwijding toedienen aan pater Remigius. Hij is de zevende priesterzoon uit het gezin Pennock te Den Haag, bovendien is een dochter kloosterzuster. Vanmorgen omstreeks zeven uur is het vissersvaartuig Arn 20, eigendom van C Marijs, toen het aan het vissen was in het Middeldiep in de Noordzee, na een aanvaring met de Vlissingen 12 gezonken. De bemanning, bestaande uit vier man, is opgenomen door de Vli 12. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. - De inkomengrens voor een gezin met 3 kinderen is gesteld op f 2000.waar bij dan de uitkering begint bij het der de kind. Verdient men meer, dan valt men buiten de noodregeling. Voor ieder kind boven het getal van drie wordt de inkomengrens weliswaar met f 100. verhoogd, daar staat tegenover dat men dan eerst trekbaar wordt bij het vierde kind en zo vervolgens. Een rekensom metje maakt dus uit dat een zelfstandige met dertien kinderen f 3000.inkomen mag hebben en dan voor één kind bij slag ontvangt, deelde spr. onder hilari teit van de aanwezigen mee. Toch acht spr. een verhoging van de inkomengrens tot b.v. f 4500.overeen komende met de loongrens voor sociale verzekeringen bij de werknemers, on juist omdat niet uit het oog mag worden verloren dat deze bestaande verzekerin gen ten laste zijn van het bedrijfsleven en dus niet het karakter dragen van een noodregeling. Aan de andere kant over drijft de regering door de inkomengrens zo laag te stellen. Deze moet dan ook volgens Prof. Romme worden verhoogd omdat de regeling anders geen enkele betekenis heeft. De kosten van uitkering waarin de voorgestelde regeling voorziet (170.000 kinderen) worden door de regering ge raamd op 15 millioen gulden per jaar. Dit moet van de zijde der regering een vergissing zijn. Immers, in de memorie van toelichting becijfert zij bij het weg laten van een loongrens de kosten op 22 tot 25 millioen gulden, een verschil dus van 7 tot 10 millioen. Als de raming van f 15.000.000.— geen vergissing is, dan betekent dat dus dat van alle zelfstandigen in Ne derland 60 a 70% een inkomen heeft van f2000.of minder. Dit lijkt spr. ietwat kras en zou een buitengewoon droeve werkelijkheid zijn. Heeft de regering zich wel vergist met deze raming, dan kost het geen 15 millioen en zou zulks het wetsont werp een grotere betekenis geven om dat dan in deze kostenraming een higere inkomensgrens is verdiscon teerd en men eerder tot 3000 dan tot 2000 gulden komt. De gestelde grens van f 2000.is he laas niet de enige schrielheid van de regering. Waar boven reeds is aange voerd dat bij verhoging van het kinder tal niet alleen de inkomensgrens wordt verhoogd maar ook de uitkering eerst bij een hoger kindertal begint, is de bij slag per kind zelf slechts de helft van wat de loontrekkenden ontvangen, nX voor één kind 24 cent per dag, voor de volgende 28 cent en dan nog, weer in tegenstelling met de loontrekkenden waar de uitkering geschiedt vanaf het eerste kind, voor de zelfstandigen beginnende bij het derde (laagste loongrens) of zelfs nog jongere kind. Breidt men de uitkering uit tot alle kinderen, dan zou dit de kosten van 15 millioen doen opvoeren tot 40 a 45 millioen per jaar. Door het georganiseer de bedrijfsleven zelf is vrij algemeen op de beperking tot bijslag van af het derde kind aangedrongen en er is dan ook in beginsel reeds besloten t. z. t. ook voor loontrekkenden terug te keren tot de aanvang bij het derde kind. Aan verbetering der noodregeling zal moeten worden gewerkt door amen dering van het voorstel, doch met deze restrictie, dat het karakter van de nood regeling niet verloren gaat. Immers, in de noodregeling zelf moet de prikkel liggen om te komen tot een definitieve regeling. Om met prof. De Gaay Fort man te spreken, om te komen van be deling tot hervorming, d. i. wijziging van de Inkomensvorming. Als nood regeling moeten wij de bedeling aan vaarden omdat het althans iets betekent, maar blijvend mag zij niet zijn. Voorts zal er voor moeten worden gezorgd, dat bij een definitieve regeling de betrokkenen niet worden belast met datgene wat nu (bij de noodregeling) gratis aan hen wordt verstrekt, m. a. w. wat aan de kleine inkomens nu bij deze noodregeling wordt gegeven mag later niet tot hun last worden gebracht. Met de conclusie, dat 1. verbetering van de noodregeling dringend gewenst is, maar 2. dat deze verbetering niet mag leiden tot uitstel ener definitieve rege ling, eindigde prof. Romme zijn betoog. Hierna ontspon zich een discussie tus sen de voorzitter en verschillende afge vaardigden enerzijds en prof. Romme anderzijds, waaruit de intense belang stelling bleek die het onderwerp bij de aanwezigen had. Om ongeveer 6 uur werd deze belang rijke bijeenkomst gesloten. (Van onze verslaggever) Zondagmiddag is dan op Ypenburg het derde en laatste deel van het grote in ternationale vliegfeest vervlogen; het vliegfeest dat vele duizenden meer over het vliegen heeft geleerd dan zij voor mogelijk hebben gehouden. Evenals de voorgaande twee dagen ook nu weer was het weer ideaal was het festijn een werkelijk succes. Wij zagen hoe vijf „Harvard" trainingstoestellen van de Rijksluchtvaartschool, met in de cock pit in het escadrille-vliegen zo goed als ongeoefende piloten, keurig netjes staaltjes van vliegkunst vertoonden. Wij hebben ons weer verbaasd over de Zwitserse acrobaat Hans Walte, die aan zijn benen ging hangen onder aan touwladdertje hoog in de lucht, met in zijn handen de Zwitserse vlag; deze laatste middag vloog hij maar liefst tweemaal aan zijn handen hangend voor bij de mensenmenigte. De Amerikaanse luchtmacht verscheen met „Shooting Stars" straaljagers die aan haaien doen denken en een snelheid van ongeveer 1000 km ontwikkelen. Evenals de „Vampire" straaljagers wa ren zij vanaf Schiphol eventjes over gekomen voor deze afstand hebben ze maar 4 minuten nodig daar ze op Ypenburg vanwege hun enorme snel heid niet kunnen dalen of landen. Hoe groot deze snelheid nu wel is, demon streerde het escadrille van de R.A.F. met de „Vampires" op een aardige ma nier een staaltje bovendien van per fecte „timing" door drie toestellen met minimum snelheid over het vlieg veld te laten vliegen en er een vierde met een maximum-snelheid onderdoor te laten gaan. Ondanks de snelheid van de „laatkomers", die nog altijd tegen de 200 km per uur bedroeg, leek het wer kelijk alsof ze stil in de lucht zweefden. De Rijksluchtvaartschool waar de toekomstige verkeerspiloten worden opgeleid leverde een spiegelgevecht, dat ons deed denken aan de laatste maanden van de oorlog en de luchtacro baat bij uitstek, Marcel Doret, dwarrel de weer als een blad van een boom uit de lucht omlaag, zodat ons hart enige seconden pertinent de dienst weigerde. Het slot echter van de middag werd geleverd door acht Nederlandse para chutisten, die uit een K.L.M. Dakota uit de bewolkte hemel af kwamen dalen in met in hun handen opengevouwen vlaggen van al de deelnemende landen. Prins Bernhard heeft Zaterdagmiddag in zijn hoedanigheid van ere-voorzitter der Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, het vliegfeest geruime tijd bijgewoond. Op de laatste dag van de Internationale Luchtvaart Show Ypenburg 1950 gaven acht leden van de Eerste Nederlandse Parachutisten Club een demonstratie in het parachute-springen. Het moment, waarop de eerste man 350 meter boven de begane grond uit het toestel stapt. Naast hem de leider, die van de piloot telefonische aanwijzingen krijgt. ÜJ&ACC Copyright P. 1. B. Bo* 6 Copenhagen 78. Ik geloof, dat we nu wel genoeg inkt hebben erg verbaasd, maar Sim grinnikte. „Zie je nu wel?" Rasmus iets aan de einder bewegen. „Laten we eens vermorst," zei Rasmus na een poosje. „Laten we zei hij. „Wat denken jullie van wat gebakken haaien- gaan kijken wat dat is," zei hij. boven eens gaan kijken." En wat zagen ze, toen ze vinnen, of wil je er soep van? Jullie dachten niet, boven aangekomen waren? Rasmus en Sam waren dat ik zoveel zou vangen, hé?" Op dat ogenblik zag (Van een correspondent) Bij de Staatsdrukkerij is verschenen een rapport, door de Rijksdienst voor het Nationale Plan uitgebracht aan de Minister van Wederopbouw en Volks huisvesting over het vraagstuk der doelmatige vacantie-accommodatie. Het rapport introduceert het begrip: „sociaal toerisme" waaronder men verstaat de deelneming van personen uit de lagere inkomensgroepen aan de vacanties, dat wil zeggen die groepen, waarvan het inkomen beneden het zogenaamde toeristische bestaansmini mum valt. Zij kunnen dus de gebrui kelijke voorzieningen, die voor het nemen van vacantie ter beschikking staan, niet uit eigen middelen betalen, daarom bijzondere maatregelen ge troffen worden, wanneer men het tot het nemen van vacantie in staat wil stellen. Men neemt in deze als grens aan een inkomen van ongeveer f 4000 per jaar. Beneden deze grens valt on geveer vier vijfde deel van de gehele Nederlandse bevolking. Als laagste kostenniveau voor een week vacantie voor een gezin van vier personen wordt het bedrag van de va- cantietoeslag aangehouden, dus onge veer f50.—, terwijl als maximum van alle vacantiekosten in de groep „sociaal toerisme" voor een gezin van 4 per sonen f 150.per week wordt aangeno men. Beide bedragen zijn de uitgaven boven de normale voedingskosten van het gezin. Voor de bepaling van dit maximum is aangenomen dat men enig geld voor de zomer-vacantie op zij kan leggen. Daar de pensionprijzen in hotels en beroepspensions zelden of nooit lager zijn dan f5.— per dag, blijft het bedrag van f 150.ver beneden het niveau van die logiesvormen, welke daarom duide lijk buiten de grenzen van het sociale toerisme vallen. In een volgend hoofdstuk vindt men 'n overzicht van de bestaande accommo- datievormen en hun capaciteit. In 1947 werd door alle vacantiegangers van 6.347.000 logiesgelegenheden gebruik ge maakt, waarvan 57 pCt. bij familie, 21 pCt. in hotels, pensions, gehuurde ka mers of geruild huis („oude vormen") en 23 pCt. in tent, kamphuis, jeugd herberg, zomerhuisje e:d. („nieuwe vor men"). Het rapport becijfert, dat min stens 15 pCt. van alle vacanties wegens gebrek aan voldoende middelen bij fa milie wordt doorgebracht. De accommo datiecapaciteit wordt als volgt geraamd: hotels: 40.000 bedden; pensions met 5 of meer bedden: 10.000 bedden; kleinere, particuliere pensions: 40.000 tot 30.000 bedden; particuliere zomerhuisjes: onbe kend, 2400 huisjes (10.000 bedden) wor den thans permanent bewoond; hutten in kampeercentra: 8 a 10.000 bedden; kamphuizen en jeugdherbergen: 15.000 bedden; forensenkampen: 20.000 slaap plaatsen; kampeerboerderijen: 10.000 slaapplaatsen die aan bescheiden eisen voldoen, 15.000 die daaraan niet of nau welijks voldoen; kampeerterreinen: ca paciteit elastisch en daarom niet te be palen, totaal aantal kampeerders in ten ten 300.000 a 500.000. Sinds enkele tien tallen jaren vindt een verschuiving plaats van „oude" naar „nieuwe" vormen van vacantie-accommodatie. Hoewel de „nieuwe vormen" in het algemeen de goedkopere zijn, is de waargenomen ver schuiving niet uitsluitend een gevolg van de zich uitbreidende vacantie- mogelijkheden van de groepen met la gere welstand, maar ook van de veran derde opvattingen en wensen van de vacantiegangers. Het rapport constateert dat de drin gendste behoeften aan een passende vacantievoorziening gevonden worden bij gezinnen met jonge kinderen. Het (Van onze redacteur) Nadat op 12 Mei j.l. de officiële viering van het vijftig-jarig bestaan van het Canisiuscollege in Nijmegen heeft plaats gehad, hebben de oud-leerlingen dit weekeinde dit gedenkwaardige feit met een stralende reünie, nu in besloten kring, herdacht. Zaterdag, reeds vroeg in de middag, trokken honderden oud- leerlingen de poorten binnen van dit college, waar zij een groot gedeelte van hun jeugd hebben doorgebracht en hun eerste vorming en opleiding ontvingen. Mannen nu, velen vergrijsd in verantwoordelijkheid en het volle leven; en voor een groot gedeelte dragers van de Katholieke cultuur. Daar waren professoren bij en Kamerleden, doctoren en ingenieurs, burgemeesters en industriëlen, priesters en leken, tezamen bijna duizend in getal. sistentie van oud-leerlingen een plech tige Hoogmis opgedragen en gistermid dag wefd in de grote zaal van de Ver eniging een grootse herdenkingsbijeen komst gehouden. Want, er waren zoveel oud-leerlingen opgekomen, dat het col lege geen ruimte genoeg had om hen allen bijeen te brengen. Daar heeft Ir. J. Ridder de van der Schueren, eens leerling, thans Commissaris van de Ko ningin in Overijsel, een hooggestemde rede gehouden, waarin hij de indivi duele vorming door de Paters Jezuïeten prees en zijn genegenheid voor zijn oud leermeester uitte. Dr. J. van Campen bood het feest geschenk aan, de gebrandschilderde ra men voor de kapel, die kortgeleden daar zijn aangebracht. Dit geschenk is het resultaat van een zeer geslaagde inzameling onder alle oud-leerlingen Dollars en Ponden Sterling kwamen daarvoor binnen. En zelf waardevolle postzegels van een missionaris in Afri ka, die geen geld kon zendenDan is het feestcomité bedankt voor de prachtige organisatie. De paters zijn in vele toonaarden bedankt en een don derende ovatie viel Pater Derks, de schrijver van het gedenkboek, ten deel Rector Verhofstad heeft allen nog weei he^an]rit vootal voor de geuite gene- Klasgenoten hebben elkaar daar in dat college weer gevonden. Tezamen hebben zij g-dwaald door de lange gangen, de klaslokalen en de studieza len. Op de sportvelden hebben zij ge cricket en gepilled de geliefde spor ten van de internen- Zij hebben weer in de chambretten geslapen en in de eetzalen gedineerd. Oude leraren heb ben zij ontmoet en herinneringen opge haald en met smaak om oude schel menstreken gelachen. In de oude colle gesfeer hebben zij plezier gemaakt en in diezelfde sfeer ook zijn zij allen naar de kapel getogen. Nu is het licht daar gedempt door de gebrandschilderde ra men van Max Weisz, die zij als jubi leumgeschenk aan de Paters Jezuïeten hebben geschonken. En alle oud-leden van het zangkoor hebben tezamen on der leiding van dezelfde Pater Vollaerts de Mis van Perosi gezongen, zoals dat voorheen ging op de vele plechtighe den, die immer in het Canisiuscollege werden gevierd. De gehele Zaterdag werd besteed aan de hernieuwde kennismaking. En het was er bijzonder gezellig. Zondagmorgen heeft Rector, dr. K. Ver hofstad, met as- voortzetten van een bescheiden huishou ding gedurende de vacantie, behoeft niet als een overwegend bezwaar beschouwd te worden. Onmiddellijk hierna komen de behoeften van de jeugdigen. Een uit breiding van onderdaksvormen voor deze groep levert minder moeilijkheden op dan voor gezinnen, omdat zij reeds met eenvoudige voorzieningen (tenten en gemeenschappelije slaapruimten) ge baat is. Aan de andere kant doen zich hier problemen van opvoeding tot een behoorlijke vacantiebesteding voor, om dat de vacantiegangers uit deze groep zowel als gevolg van hun leeftijd als van het levensmilieu, waarin velen van hen verkeren, gemakkelijk tot ongebon denheid vervallen, althans voor zover zij geen lid zijn van jeugdorganisaties. Indien men uitgaat van de veronder stelling, dat ieder, die recht heeft op vacantieverlof en vacantietoeslag, in staat moet worden gesteld zijn vacantie, eventueel met zijn gezin, buitenshuis door te brengen, dan zou de huidige ca paciteit van alle vormen van vacantie- accommodatie 2 y, maal zo groot moeten zijn. Waar men de uitbreiding Op grote schaal van de accommodatie in hotels en pensions althans voor vacantie gangers uit eigen land boven het voor-oorlogse peil in bedrijfskringen onnodig acht, moet de accommodatie voor andere, goedkopere vormen van vacantiebesteding zelfs vier maal zo groot worden. Met beperkte middelen kan uitbrei ding van de vacantie-accommodatie ver kregen worden door de inrichting tot tijdelijke of permanente logiesgelegen heden van gebouwen, die niet meer voor hun oorspronkelijke bestemming wor den gebruikt (b.v. kastelen) of die al leen buiten de zomermaanden in ge bruik zijn (conferentie-oorden, eventueel scholen). Verder door beschikbaarstelling van terreinen voor kampeerplaats of voor de bouw van kamphuizen, vacan- tie-centra, jeugdherbergen en forensen kampen. Wij vermelden nog een tweetal slot conclusies van het rapport. 1. Sinds ongeveer een kwarteeuw is als gevolg van een stijgend welvaarts peil, betaalde vacanties, uitbrei ding van vacantietoeslagen en 'verande ring der vacantiegewoonten een snelle ontwikkeling van de zogenaamde kam- peervormen waar te nemen. 2. Momenteel bestaat er een aanzien lijk tekort aan goedkopere logiesgele genheden (ƒ3 a ƒ4 per dag met volledig pension en 30 a 40 per week zonder pension voor gezinnen van gemiddelde grootte). Naarmate meer van deze logies gelegenheden beschikbaar komen, zullen meer personen hun vacantie buiten de woonplaats gaan doorbrengen. Advertentie per rol De (Vervolg van pag. 1) ontwikkeling van de toestand brengt mee, dat men een snellere evo lutie van de gebeurtenissen moet ver wachten dan aanvankelijk gedacht werd. Inderdaad meende men, dat het hoogtepunt bereikt zou worden op Dinsdag aanstaande, wanneer de mars op Brussel moet plaats vinden, die door de stakers van Wallonië werd aange kondigd Tot dat doel zouden overal in die streken de voertuigen worden gere- quireerd om naar de hoofdstad op te rukken in aaneengesloten karavanen die ook de eventuele barrières van de openbare macht niet zouden ontzien. Deze concentratie werd echter door de gouverneur van de provincie Brabant voc* heel het grondgebied, dat onder hem ressorteert, verboden. Nu er echter slachtoffers zijn geval len. is het zeer wel mogelijk, dat de re gering het ogenblik gekomen acht om op korte termijn een compromis te be werkstelligen, iets waartoe zij reeds eerder haar bereidheid had aangekon digd. Sinds Zaterdag schijnt er ook een wij ziging gekomen in de houding van Spaak. Men heeft hem niet meer bij de betogingen gezien, terwijl hij bovendien een gesprek had met 's Konings kabi netschef, Burggraaf Berryer. Het zal ons niet verwonderen als Spaak, na aanvankelijk het voorbeeld gegfeven te hebben aan de oproerkraai ers, thans het ogenblik gekomen acht om te wenden daarbij hopende, dat zijn troepen hem dan ook nu zullen volgen. Aldus zou verklaard worden, waarom Spaak zich met zoveel nadruk met een revolutionnaire reputatie heeft willen beladen, die wellicht voor niets anders moet dienen dan om zijn gezag bij de fanatieke elementen zo sterk mogelijk te maken. Dat doet overigens aan het gevaarlijke van zijn spel weinig af. Wat de stakingen betreft, een groot deel der arbeiders is er geenszins mee ingenomen, doch schikt zich uit angst voor represailles. Het is ook duidelijk, dat magazijnen en winkels hun deuren slechts sluiten uit vrees om met spoed weer te openen zodra de schreeuwende en dreigende benden zijn voorbij getrokken. In Antwerpen is er een totale ver lamming aan de haven tengevolge van het feit, dat de aanwervers zich ondanks de talrijke werkwilligen niet lieten zien. Voor Maandag wordt te Brussel een staking van hotel- en cafépersoneel aan gekondigd, doch in werkelijkheid zullen In het Klein Seminarie te Apeldoorn zijn Zondag de studiedagen van de Nederlandse Katholieke Middenstands bond geopend, die, bij gedeelte lijke afwezigheid van voorzitter Koops. gepresideerd worden door prof. mr. dr. Th. Keulemans O. Carm. Bij de eerste les voerde mr. H. A. Dide- rich het woord over „De middenstands beweging in de katholiek sociale bewe ging". De middenstand draagt, aldus spr., zijn naam terecht, want hij mist-èn de min of meer eenzijdige sociale gerichtheid der arbeidersbeweging, door looneisen e.d. gede creteerd, èn de economische binding van de groot-ondernemer, die, hoe sociaal hij ook persoonlijk mag zijn ingesteld, gebon den is aan een naamloze macht. Waar het Christendom de matigheid predikt, is naar sprekers inzicht de middenstand het meest geëigend om in de christelijk-sociale bewe ging de vereiste beginselen naar voren te brengen, daar hij het nagestreefd ideaal het meest nabijkomt. In de avondvergadering was het woord aan de voorzitter van de K.V.P., de heer W. J. Andriessen, over „Vooruitstrevend in christelijke richting". De verkrachting van de meest elementaire menselijke rechten vindt in diepste wezen haar oorzaak in de ontkenning of miskenning van Gods Schep pingsplan en 's mensen heerschappij over deze aarde. Het staatsdoel is immers niet het laatste doel van het menselijk streven. Maar de staatkundige en sociale activiteiten zijn primair gericht op het welzijn van de mens, en wel door de voorwaarden te scheppen, waaronder het voor elke mens afzonderlijk mogelijk zal zijn het best zijn belangen te behartigen binnen de grenzen van het algemeen welzijn. Om dit doel te bereiken is een vooruitstrevende politiek in christelijke richting noodzakelijk. Bij de hierdoor nodig geworden reorganisatie m en buiten Nederland blijven ook de mid denstand de stormen niet bespaard. Uw taak is, zo zeide spreker, in sociaal- genheid voor college en leraren, voor de stralende wijze, waarop deze reünie werd gevierd en voor het waardevolle feestgeschenk. De heer J. Mes en zijn echtgenote de enige vrouw die ooit tot een collegereünie wist door te drin gen luisterden deze feestvergadering op met schoon pianospel. Zij waren spe ciaal uit Engeland voor deze gelegen heid overgekomen. Vervolgens begaf het gehele gezel schap zich weer naar het college, waar da reünie werd voortgezet economisch opzicht Uzelf te blijven en zo de P.B.O. op de juiste wijze te doen func- tionneren. Wanneer men het werk zelf ter hand neemt, holt men de mogelijkheid, le gen de overheid te leunen, uit; niet méér mag deze doen dan de algemene voor waarden scheppen, waaronder een christe lijke sociale politiek mogelijk wordt. On langs heeft de K.V.P. in haar Vertrouwvol Beraad dienaangaande bewezen voor mid denstandsbelangen een open oog te hebben. Doch om deze te kunnen behartigen moet enerzijds de K.V.P. de middenstandspro blemen kennen, anderzijds moet de mid denstand zich boven een politieke onver schilligheid verheffen. Om dit tweeledig (doel te bereiken, zal binnenkort een com missie in het leven worden geroepen, wier taak het zal zijn een verantwoord en juist program van middenstandspolitiek op te stellen, o.a. inzake de belasting- en cre- dietpolitiek, vestiging, sanering, voorlich ting en de vaststelling van een redelijke winstmarge. Juist het laatste punt is zo belangrijk, omdat niet slechts voor de werknemer, maar ook voor de kleine zelf standige middenstander een minimum be staan mogelijk moet zijn. Na zijn rede kreeg voorzitter Andriessen uit de vergadering menige harde noot te kraken over de behartiging naar som- miger inzicht: verwaarlozing der mid denstandsbelangen door de K.V.P.. doch parlementaire routine wist in een uitvoerig antwoord de vergadering toch tot een har telijk applaus te brengen, waarmede dit door velen verlangde debat zijn einde kreeg. In het algemeen kapittel der Congre gatie van de H. Geest, dat gehouden wordt te Chevilly (bij Parijs), werd als opvolger van Z. H. Exc. Mgr. L. Ie Hunseo tct algemeen overste gekozen de hoogwaardigste pater Francis Griffin, tot nu toe tweede assistent-generaal der congregatie. De nieuwe generaal werd 13 September 1893 gebcren te Kilmurry- Hirchane (Ierland). Hij legde de gelof ten af in de Congregatie van de H. Geest te Kimmage (Ierland) 8 Septem ber 1912 en werd priester gewijd te Freiburg (Zwitserland) 18 December 192i0. Tot leden van de algemene raad wer den gekozen de hoogeerw. paters Ney- rand (Frankrijk), Pereira (Portugal), L. Vogel (oud-provinciaal der Ned. Pro vincie), Quinlan (Amerika), Moysan (Frankrijk) en Gemmerlé (Elzas). de meeste drinkgelegenheden sluiten uit angst voor wraakneming door pas serende benden. In Wallonië is zo stilaan een volks fronttoestand ontstaan. Barricaden ver sperren vele wegen en het verkeer wordt gecontroleerd door stakers, die het grotendeels verbieden. Socialistische burgemeesters leveren daarbij met grote zuinigheid doorgangsbewijzen af. Het aantal aanslagen schijnt vermin derd, doch het internationale spoorweg verkeer wordt op verschillende plaat sen omgeleid. In he nacht van Zaterdag op Zondag ontplofte een bom bij het ministerie van Justitie te Brussel, doch richtte slechts betrekkelijk weinig schade aan. Te Antwerpen werd een aanslag gepleegd op een brug in het havengebied en hier was de schade ern stiger. Ook een mijn in de buurt van Mo/is moest het ontgelden. Typerend voor de houding der socia listische leiders lijkt ons ook nog het feit, dat wij Zaterdagmorgen opteken den te Brussel. De reeds hoger genoem de volksvertegenwoordiger Larock sprak voor het graf van de Onbekende Soldaat tot een 500-tal manifestanten en laakte de houding van de Koning, die het on danks de tonnen bloemen, die hem waren gezonden, nog niet nodig geoor deeld had in zijn naam op het graf van de Onbekende Soldaat een krans te laten leggen. Men hoeft niet veel critische zin te hebben om te begrijpen, dat dezelfde Larock in het omgekeerde geval de Ko ning zou gelaakt hebben, omdat hij door het deponeren van een krans de Onbekende Soldaat zou hébben beledigd, in welk geval de bloemen, die de socia listen bij deze gelegenheid kwamen kwamen neerleggen, als een blijk van eerherstel zouden zijn uitgelegd. Met dit soort comedie men. vergeve ons het woord poogt men onnaden kende lieden te beïnvloeden. Larock's argument kon men op meerdere plaat sen van de stad 's middags als het sum mum van waarheid door de discuteren de lieden horen verkondigen. (Van een onzer verslaggevers) In de Volkshogeschool Drakenburgh kwam in dit weekend een groot aantal schrijvers, regisseurs, toneelspelers, mu sici en paedagogen bijeen, die zich ge zamenlijk nog eens wilden beraden op hun relatie tot de Muzen in het alge meen en op die tot Thalia en Melpomene in het bijzonder. Deze bijeenkomst was georganiseerd door de Stichting „Ons Leekenspel" in samenwerking met de leiding van de Volkshogeschool en zij had tot resultaat dat er een werkcom- missie samengesteld uit vogels van diverse pluimage wordt gevormd, die zal trachten het Nederlands amateurto neel gunstig te beïnvloeden door de be vordering van voorstellingen, waarin toneel, muziek, zang en dans op harmo nische wijze samengaan. Dit resultaat, natuurlijk, werd niet be reikt dan na ampele inleidingen en dis cussies. De directeur van de Volkshoge school, Jan Beerends, had daarvoor Za terdagmiddag zelf de basis gelegd. H9 besprak het toneel in het algemeen en zocht ervoor de juiste plaats- en waar debepaling in de rij der kunsten. Hij toonde aan, dat men toch vooral het amateurtoneel niet uitsluitend moet be zien vanuit een cultureel-aesthetisch oogpunt. Op de avond daarna was het woord aan de regisseurs: Jan Muller, Kees Spierings en Ton Lutz. Zij bespra ken hun wijze van regisseren; alle drie in schijn totaal verschillend, in wezen echter practisch gelijk. Wim Vesseur en Joop Biekmann ten slotte voerden op Zondag het woord, Wim Vesseur over de problemen van het decor, Biekmann over die van het reper toire. Beiden spraken met grote stellig" heid en vanuit een zeer persoonlijke en sterke overtuiging. Vesseur kon daarbï) door nuchtere voorbeelden uit de prac- tijk de aanwezigen tal van waardevolle aanwijzingen geven. De Muzen zelf kregen helaas op dit weekend weinig kans. Van haar sprak alleen Euterpe, toen Marius Monniken dam (met Gabriël Smit als accompagna- teur!) zich aan de vleugel zette voor een korte Bachherdenking. ■Zaterdagavond is in het conferentie huis ,De Tempel" te Overschie een in ternationale conferentie geopend, wa?* jonge drankbestrijders uit verschillende landen van Europa aanwezig waren. De president, mr. W. Baron Michie1' van Kessenich, burgemeester van Maas tricht, sprak in zijn openingsrede oye de noodzaak van de geheelonthouding en drankbestrijding in de tegenwoordig samenleving. Het is een noodzaak zi?r te onthouden en tegen de drank te strtJ den, want de strijd tegen het alcohol'^ me is de strijd tussen het goed en kwaad. Hierna sprak de heer W. G. A. verijnen, hoofdinspecteur van de Volk gezondheid, namens de minister v,e Sociale Zaken. „Wanneer we", aldus heer Severijnen, „reeds bij de opvoed, der kinderen het principe der 8e"Xja* onthouding ingieten, kunnen we Vf rekenen op een goede toekomst mensheid".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4