Koning Leopold doet afstand van de troon Bevoegdheden zullen worden overgedragen aan Boudewijn WORDT DEZE WEEK HET LOT VAN KOREA BESLIST? Erkenning van Rood China voornaamste punt De democratie geschonden Koninklijke boodschap over de radio uitgezonden Rood China tracht Koreaanse oorlog te beëindigen Wat het conflict in Korea betreft is Amerika een slag voor Watersportcentra operatieterrein van inbrekersbende Tot hoofd en hart Verdediging rechten van volk van Nieaw-Gainea J. Het zou de voorkeur geven aan bemiddeling door een Aziatisch land KOMT VOORSTEL IN VEILIGHEIDSRAAD? Rode troepen willen overwinning forceren, voordat de Amerikanen de benodigde versterkingen kunnen aanvoeren Politie ging de gangen der onschuldig lijkende watersportliefhebbers zorgvuldig na .Het weer Gaat Damstadt toch failliet? DINSDAG 1 AUGUSTUS 1950 74ste JAARGANG No. 248133 delegatie wil naar Nederland Na een nacht van onzekerheid heeft koning Leopold van morgen vroeg het besluit genomen afstand te doen van de troon en zijn koninklijke bevoegdheden over te dragen aan kroonprins Boudewijn. Leopold maakte zijn besluit bekend op het ogenblik, dat tienduizenden Waalse arbeiders reeds begonnen waren met de opmars naar Brussel, bedoeld om de abdicatie van de koning te forceren. Het „Nationale Comité voor Gemeen schappelijke Actie" heeft na de koninklijke bekendmaking de mars afgelast. De boodschap van de koning werd om zeven uur vanmor gen, dadelijk na het ochtendnieuws, uitgezonden. Zij houdt in, dat de koning zijn prerogatieven overdraagt aan zijn oudste zoon Prins Boudewijn en dat de Prins zijn vader volledig zal opvolgen als hij op 7 September 1951 21 jaar wordt. Deze besluiten werden genomen tijdens een vergadering van de koning met zijn kabinet, die in de vroege morgen uren op het paleis te Laeken werd gehouden. Nieuwe moeilijkheden MALIK'S AGENDA VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD RESOLUTIE VAN WARREN AUSTIN Zweden en de UNO „ZWARE JONGENS" GEGREPEN Bestuur tracht gelden bijeen te brengen DE f50.000 ER UIT BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt z'ch het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. In België is dan eindelijk de beslis sing gevallen. Langdurig overleg onder de druk der revolutionnaire spanningen, welke een burgeroorlog schenen te preluderen, heeft ertoe ge leid, dat Koning Leopold III zijn be voegdheden zal overdragen aan zijn zoon, prins Boudewijn, die zijn vader op de troon zal opvolgen zodra hij eind volgend jaar de meerderjarige leeftijd zal hebben bereikt. Dat komt in feite neer op definitieve troons afstand ten gunste van de zoon. Het schijnt, dat Koning Leopold aanvankelijk een andere modus heeft willen kiezen, n.l. een voorlopige de legatie van bevoegdheden, waarbij hij de beslissing aan zich zou behouden wanneer deze toestand definitief zou overgaan in een troonsbestijging door prins Boudewijn, maar de anti-Leo- poldistische oppositie heeft zich hier mee niet kunnen verenigen en, be merkend wat illegale acties vermogen wanneer men tegen recht, billijkheid en democratisch fatsoen in zijn zin ten einde toe wil doordrijven, heeft zij het gedaan weten te krijgen, dat de abdicatie van de Koning, in welke formuleringen dan ook vervat, defini tief zou zijn. Wie de spannende gebeurtenissen en het infame gedrag der oppositie gedurende de laatste dagen en nach ten heeft gevolgd, wie heeft gelet op de voortgang der besprekingen tussen Koning, kabinet en partijleiders onder de druk der onheilspellende omstan digheden, kan tot geen andere conclu sie komen dan dat hier eerder sprake is van een failliet der democratie dan van een zwichten van Koning, rege ring en C.V.P. voor de oppositie. Hoe men het ook keert of wendt, zoveel is zeker, dat een ondemocratische minderheid door gestook, wanorde lijkheden, subversieve acties en het dreigen met een burgeroorlog wezen lijk heeft misdaan niet alleen tegen de „spelregels" der democratie, doch tegen de grondnormen zelf van het democratisch staatsbestel. Wij hoeven daar niet over uit te wijden. Om dit in te zien behoeft men geen staatsrechtsgeleerde te zijn; rijkelijk voldoende is het wanneer men enige zin heeft voor de elementaire beginse len van democratie en parlementair staatsbestuur. Reeds eerder wezen wij erop en de gebeurtenissen hebben zulks be vestigd dat de hele koningskwestie eigenlijk diende tot een dekmantel voor het uitvechten van allerlei oer oude binnenlandse vetes, van welke wij noemen: de tegenstelling tussen Vlamingen en Walen, de wrok tegen de C.V.P. en tenslotte het anticlerica- lisme. Mede onder de invloed daarvan is de koningskwestie opgeblazen tot een affaire, niet meer geproportion- neerd aan haar wezenlijke betekenis, opdat de opruiende acties van Spaak en de zijnen in broederlijke verbon denheid met de communisten en de enigszins op de achtergrond blijvende liberalen een schijn van gerechtvaar digdheid zouden krijgen en op een ma nier, die sterk doet denken aan zekere Oost-Europese praktijken, zouden lei den tot het veelomvattende doel. Indien één zich voorgoed en op schaamteloze wijze van alle luister heeft ontdaan, dan is het wel de eer tijds zo gevierde Spaak. Deze man heeft bewezen, dat hij een dood-ordi- naire oproerkraaier, een wraakzuch tige drijver en allerminst een demo craat is. Interessant is het in dit ver band te herinneren aan wat diezelfde Spaak in 1947 zei in een rede, gehou den voor de Senaat, en waarvan wij een aanhaling aantroffen in een Bel gisch blad: „In Frankrijk en Italië beleeft men Dp dit ogenblik het feit dat een min derheid door een goed georganiseerde politieke actie, door stakingen en morgen wellicht door opstand, de po litiek der meerderheid van het land wil ontredderen. Dat is in mijn ogen geen vorm vam democratie." Dit waren zijn woorden; men zie hans naar zijn daden. Tenslotte willen wij nog eens wij ten op de toestand in Engeland. Daar •egeert een kleine socialistische meer- lerheid over een grote niet-socialisti- iche minderheid. Wat zouden de Bel- jische socialisten ervan zeggen, wan- »eer de oppositie daar met eenzelfde schijn van recht zou doen wat zij ieden in eigen land? En anderzijds: lebben de pro-Leopoldisten thans niet néér recht om op hun beurt een soort ran revolutie te ontketenen nu de de- nocratie zo wezenlijk werd geschon- ien? Maar komt men dan niet tot de tonclusie, dat een minderheid de tware verantwoordelijkheid op zich leeft genomen tot het op losse schroe- ren stellen der democratie zelf? Indien het democratische West- Europa iets niet kan verduren ai deze tijd, dan is het wat zojuist in België is geschied en waar toe dat verder aanleiding zou kunnen geven. De broederlijke samenwerking tussen socialisten en communisten in dezen moge geen symptoom zijn voor een algemeen West-Europees gevaar; te denken geeft het echter wel. Men houde daarbij wel in het oog, dat met de democratie de gehele vrije West- Europese statengemeenschap te gron de zou gaan. De eenheidsbeweging op Nieuw-Gui- 5e?> die ruim 45.000 personen omvat. ®ringt er bij de regering op aan, dat Se heren Ariks, Defares, Kasiepo en •turnainum zo spoedig mogelijk in ®taat worden gesteld naar Nederland *e vertrekken ter verdediging van de t®.chten en belangen van het volk van j^ieuw-Guinea. 95 pet. van het volk van r-Guinea stelt zich volledig achter de Ariks en zijn delegatie, aldus een jf'egram van de eenheidsbeweging aan net A.N.P. Kroonprins Boudewijn van België. Te 6.45 uur hedenmorgen deelden het paleis te Laeken en het kabinet van de eerste minister het volgende mede: „De koning heeft de drie vertegen woordigers van de drie traditionele par tijen ontvangen. Deze hebben hem me degedeeld, dat zij hopen een einde te zien komen aan de crisis, die het land doormaakt, zulks in eerbied voor de monarchie en de dynastie en met ver zekering van de eenheid der Belgen." De koning heeft hun geantwoord: „Zolang de crisis, veroorzaakt door de koningskwestie, in België duurt, heb ik steeds gemeend, dat de eerste maatregel er in moet bestaan de grondwettelijke orde te herstellen. Dit is thans geschied. Ik was steeds de mening toegedaan, dat het mijn plicht was in te gaan op de wens, de uitoefening van mijn grond wettelijke prerogatieven, die door de verenigde kamers zou worden goedge keurd, te hervatten. Dit is wat ik ge daan heb op 22 Juli j.l. In mijn boodschap tot de natie op 15 April 1950 heb ik er aan herinnerd, dat ik mijn rol als staatshoofd slechts uit oefende buiten en boven de partijen, zo dat ik in de gelegenheid was in ogen blikken van crisis een bemiddelingsrol te kunnen vervullen, met als enige zorg 's lands hogere belangen. Sedert mijn terugkomst in België heb ik met een spijtige droefheid vastgesteld, dat de hartstochten, welke de Belgen om mijn persoon verdeelden, in plaats van te luwen, waren toegenomen en aan het vaderland ernstig nadeel dreigden te berokkenen op een ogenblik, dat de internationale toestand een versterking van 's lands samenhorigheid meer dan ooit noodzakelijk maakt. In deze omstandigheden heb ik beslo ten de regering en het parlement te ver zoeken, zoals ik het in mijn boodschap van April j.l. had gesuggereerd, een wet aan te nemen, welke de machtsover dracht op mijn zoon, prins Boudewijn, zal verzekeren. Deze overdracht van de koninklijke macht op prins Boudewijn schijnt mij de vereiste stap naar de oplossing, wel ke de troonsbestijging van de erfprins mogelijk moet maken, wanneer hij zijn burgerlijke meerderjarigheid zal hebben bereikt, indien, zoals ik hoop en ver lang, de in het vooruitzicht gestelde ver zoening rond mijn zoon verwezenlijkt zal zijn.- Ik neem deze ernstige beslissing na dat ik van bevoegde personen de verze kering heb ontvangen, dat de drie na tionale partijen de meest loyale politieke medewerking aan mijn zoon zullen ver lenen en alles in het werk zullen stellen om rond hem de eendracht van de Bel gen tot stand te brengen. Ik wens, dat op het ogenblik, waarop zich een bevredigende oplossing voor doet, na de ernstige moeilijkheden van de laatste tijd, de belangrijke sociale, culturele en gewestelijke vraagstukken, waarvoor het land zich geplaatst ziet, weldra langs de normale weg van ons democratische regime een oplossing zul len vinden. Op alle Belgen doe ik een dringend beroep tot eendracht, vooral tot dezen, die mij sedert jaren steeds hun aangrij pende aanhankelijkheid hebben betuigd. Laten allen hun loyale medewerking aan mijn zoon verlenen en hulp bij de zware taak, welke op zijn jeugdige schouders zal rusten." Het is nog niet bekend, wanneer de overdracht der bevoegdheden zal plaats vinden. Het parlement zal waarschijnlijk een wet moeten aannemen om in de ongebruikelijke situatie te voorzien. Pas wanneer een dergelijke wet van kracht is geworden, zal de overdracht der ko ninklijke prerogatieven plaats kunnen vinden. Evenmin is met zekerheid te zeggen, hoe lang de overdracht nog zal uitblij ven. Uit de boodschap van de koning valt ook niet op te maken of koning Leopold in België zal blijven. Max Buset, de president van de socia listische partij, verklaarde na de be kendmaking van de koninklijke bood schap: „De socialisten zijn tevreden ge steld". Buset verklaarde: „Het is nu te Iaat om de mars naar Brussel te doen stop pen daar velen reeds op weg zijn. Doch ik zal per radio order geven aan de be togers om zich, bij aankomst in Brussel, naar het socialistisch hoofdkwartier te begeven". Buset zeide verder de autoriteiten verzocht te hebben om de politie op dracht te geven gematigd op te treden. Nadat gisteravond reeds door premier Duvieusart bekend gemaakt was, dat de koning bereid was tijdelijk zün prero gatieven oVer te dragen aan prins Bou dewijn, maakte de koning later op de avond geheel onverwacht toch nog be zwaren. Enkele uren nadat hjj aan een buiten gewone conferentie van partijleiders meegedeeld had, dat hij bereid was Bel gië slechts in naam te regeren totdat zijn zoon, kroonprins Boudewijn, meer derjarig geworden was, maakte de ko ning op twee punten voorbehoud: hij weigerde zich voor de definitieve abdi catie te binden aan de datum van 7 Sep tember 1951, de dag waarop Boudewijn meerderjarig wordt, en hij kon he't niet met de leiders eens worden over de vraag of hij gedurende de minderjarig heid van BoudeWjjn al dan niet in het land zou blijven. De verbijsterende mededeling van ko ning Leopold kwam even voor midder nacht. De speciale conferentie van de partijleiders, die sinds Zondag had ge worsteld met de abdicatie, dacht, dat de zaak tenslotte in kannen en kruiken was. Zij wachtte op 'skonings handtekening onder de ontwerp-overeenkomst en op een radiorede over de historische stap. Maar de handtekening kwam niet. Nadat hedenmorgen even na twee uur besprekingen tussen de Belgische par tijleiders werden afgebroken, kwam het bestuur van de Belgische socialisti sche partij in geheime zitting bijeen. Na de bijeenkomst verklaarde de woord voerder, dat de drie partijen de ka tholieken, de liberalen en de socialisten aanvankelijk overeenstemming had den bereikt over de tekst van de pro clamatie van koning Leopold, doch dat de koning had verzocht om een belang rijke wijziging, waardoor de gehele be tekenis van de tekst zou worden ver anderd. „Wij hebben deze ingrijpende veranderingen verworpen", aldus de Het Bode China tracht een weg te vinden om een einde te maken aan de Koreaanse oorlog door Aziatische be middeling. Dit is gisteren, aldus A.P., te Londen meegedeeld door een officiële zegsman van het Gemenebest, die de mening uitsprak, dat deze bemiddelings poging en Rusland's terugkeer in de Ver. Naties met elkaar verband houden. De zegsman gaf de volgende bijzon derheden over het Chinese standpunt, dat naar hij zei onlangs door de Chinese minister-president Tsjou-En-Lai was meegedeeld: China wenst een spoedig einde aan de Koreaanse oorlog. Een regeling zou, naar Pekings mening, tot stand gebracht moeten worden door be middeling van bü voorkeur Aziatische landen, omdat Korea zelf een Aziatisch land is. China wenst niet betrokken te worden in het conflict, omdat zijn oor logsmoede volk en de ontredderde volkshuishouding voor hun herstel een lange periode van vrede nodig hebben. De zegsman deelde verder mee, dat het Chinese standpunt enkele dagen ge leden formeel ter kennis was gebracht van de Indische ambassadeur te Peking, K. M. Pannikar. Naar de mening van de zegsman was het niet onmogelijk, dat Rusland for meel het Chinese voorstel in de Veilig heidsraad naar voren zou brengen. Een verwerping hiervan door het Westen zou vrijwel zeker het Aziatische natio nalisme sterk aanmoedigen en Rusland's invloed daar vergroten. De Aziatische landen kunnen als ar gument aanvoeren, dat Korea feitelijk een Aziatisch land is, en dat de Aziaten het conflict zonder hulp van de blanken onderling kunnen regelen. Het Chinese bemiddelingsvoorstel houdt voorts in. dat de vijandelijkheden spoedig gestaakt dienen te worden en de Aziatische na buren van Korea en niet een dei- Westerse mogendheden pogingen in het werk dienen te stellen om een uit eindelijke regeling tot stand te brengen. Voor zover bekend voerde Tsjou-En- Lai niet het terugtrekken van de Noord- Koreanen tot achter de 38ste breedte graad aan. Wel verklaarde hij nadruk kelijk, dat de Amerikaanse troepen het schiereiland moesten verlaten. India heeft het voorstel vermoedelijk in overweging genomen. Het zal met zijn reactie echter waarschijnlijk wach ten totdat Malik in de Veiligheidsraad over Korea heeft gesproken. woordvoerder. Volgens Spaak was het „alleen maar een dwaze manoeuvre". De woordvoerder van de socialistische partij verklaarde verder, dat de mars naar Brussel was begonnen en alleen door een bevel van Buset, de socialisti sche voorzitter, via de radio kon worden gestuit. „Dat bevel zal pas gegeven worden wanneer de koning onze wensen heeft ingewilligd," aldus de socialistische woordvoerder. In allerlijl werd daarop een reeks nieuwe besprekingen van het kabinet en de partijleiders georganiseerd en ten slotte viel in de nanacht, tijdens een bijeenkomst van het kabinet in het pa leis te Laeken, die door de koning werd gepresideerd, het thans bekend gemaak te besluit. Met de verklaring des konings en de socialistische instemming daarmede is een einde gekomen aan de neteligste situatie sedert de terugkeer van koning Leopold. Zijne Majesteit Koning Leopold III Tienduizenden stakers uit het zeer anti-Leopoldistische Wallonië waren reeds begonnen met de opmars naar Brussel teneinde het aftreden van de Koning te forceren. Militairen en gen darmerie hadden de opdracht gekregen de mars te verhinderen en eventueel van dc vuurwapens gebruik te maken. Men stond voor de climax van tien dagen algemene stakingen, gewelddaden en sabotage, waarbij drie stakers het leven lieten, honderden werden gewond en verscheidene andere honderden gear resteerd. Uit de koninklijke boodschap mag men opmaken, dat katholieken, liberalen en socialisten zich mogelijk opnieuw in een coalitieregering zullen verenigen en dat de gehele natie zich achter de kroon prins zal scharen om voor de eenheid des lands te werken. In Vlaanderen, dat Leopold door dik en dun gesteund heeft, heerst echter grote verbittering. Koning Leopold verklaarde, dat hij zijn besluit genomen heeft met de een heid der Belgen als overheersend mo tief. Zuid-Koreaanse vluchtelingen van het platteland drommen in de nog niet be dreigde steden bijeen. Met sombere gezichten lopen zij tussen de oorspronkelijke bewoners rond. Alles wüst erop, dat deze week over het lot van Korea beslist zal worden. De rode troepen stellen alles in het werk om een overwinning te forceren vóór de Amerikanen gelegenheid krijgen voldoende versterkingen aan te voeren en over een linie van 95 mijl zetten de communisten alles wat zg aan manschap pen en tanks hebben in. De 24ste Amerikaanse infanteriedivisie moest na bittere strijd Chinju prijs geven en zich terugtrekken op nieuwe stellingen iets meer naar het Oosten gelegen. De berichten over het lot van Chinju lopen nogal uiteen, maar het hoofdkwartier van het achtste Amerikaanse leger zegt definitief, dat de Noord- Koreanen de stad bezet hebben. Berichten van het front van de eerste cava- lerie-divisie melden, dat de communisten zich samentrekken voor een massale aanval op Kumchon vanuit de Chirye-sector, tien mgl naar het Zuid-Westen Communistische guerilla's infiltreren in de Amerikaanse linies in grote getale, aldus wordt van het front gemeld. De eerste cavalerie-divisie gaf enig terrein prgs in de buurt van Chirye teneinde de aanval beter te kunnen opvangen. MacArthur zei in zijn communiqué van middernacht, dat de communisten zich voornamelijk concentreren op een aanval op het Westelijk en Zuid-Wes telijk front, waar de 24ste en 25ste di visies staan opgesteld. MacArthur deelt verder mede, dat de voedselaanvoer van de Noord-Koreaanse troepen dreigt spaak te lopen en dat herhaaldelijk door zwervende guerilla's transporten onder schept worden. De zo juist uit de Verenigde Staten aangekomen tweede Amerikaanse in- fanterie-divisie werd overhaast per trein en per truck naar het front overgebracht terwijl de Noord-Koreanen alles op alles zetten om hun aanval op Pusan te doen slagen. De tweede divisie, een van de beroemdste eenheden van het Ameri kaanse leger, zette Maandag in de Zuid- Koreaanse haven voet aan wal na een zeer snelle overtocht over de Stille Oceaan. Deze eerste troepen, die direct uit de Ver. Staten komen, landden in Korea toen de communisten zich juist meester maakten van Chinju, 53 mijl ten Westen van Pusan. In een wanhopige poging om een einde te maken aan de communisti sche infiltratie is de eerste Ameri kaanse cavalerie-divisie overgegaan tot de tactiek van de verschroeide aarde, aldus meldt een A.P.-corres- pondent. Afdelingen infanterie hebben in de frontgebieden de Zuid-Koreaan- se dorpen, welke de communistische guerilla-strijders en de communisti sche tanks tot schuilplaats dienden, in brand gestoken. Hoog boven het front hing de rook. De dalen waren met een nevel bedekt, waardoor de doelen voor de laag vliegende Amerikaanse verkenningsvliegtuigen verborgen wa ren. Voor zonsopgang hebben Noord- Koreaanse guerilla-strijders een aan val gedaan op een Amerikaanse com mandopost, waarbij één Koreaanse en vier Amerikaanse officieren werden gedood. Acht anderen liepen verwon dingen op. De guerilla-strijders boor den hun geweren door e verduiste ringsgordijnen van de school, waar de Amerikaanse commandopost was ge vestigd, en gaven een spervuur. Vijf van de aanvallers werden gedood, ter wijl tussen de tien en vijftien aan vallers wisten te ontsnappen. Oorlogsschepen van Frankrijk, Ne derland, Canada en Nieuw-Zeeland heb ben zich by de strgdkrachten van de Ver. Naties gevoegd, die tegen de Noord- Koreaanse communisten opereren, aldus heeft vice-admiraal Charles Joy giste ren bekend gemaakt. De nieuwe schepen zijn de volgende: het Franse fregat La Grandière, de Ne derlandse torpedojager Jan Evertsen, de Canadese torpedojagers Gayuga, Sioux en Athabaskan en de Nieuw-Zee- landse fregatten Tutira en Pukaki. De Sovjetunie noemde gisteren toelating van communistisch China tot de Verenigde Naties het voornaamste punt van bespreking in de zitting van de Veiligheidsraad. De chef van de Sovjet-delegatie. Jacob Malik, publiceerde een agenda, be staande uit twee punten voor de zitting van de raad die vanavond om acht uur onder voorzitterschap van Malik gehouden zal worden. De punten zijn: 1. Er kenning van de vertegenwoordiger van de Volksrepubliek van China als verte genwoordiger van China. 2. Een vreedzame oplossing voor het Koreaanse con flict. Malik, die met het bekend maken van de agenda wachtte totdat de zitting van de raad afgelopen was, kwam toch nog een slag achter bü de Verenigde Staten. Want tegen het einde van de bijeenkomst bracht de Amerikaanse gedelegeerde Warren Austin een resolutie, waarin hij de Noordkoreaanse regering veroor deelt, ter tafel en verzocht aan de leden het voorstel vandaag in behandeling te nemen. Aan het einde van een kalme zitting, tijdens welke met negen tegen nul stem men en onthouding van Joegoslavië een gemeenschappelijke Brits-Frans-N oorse resolutie werd aangenomen betreffende de verzorging van de Koreaanse vluchte lingen. kwam Austin met zijn resolutie op de proppen. De tekst van zijn voorstel luidde: „De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties veroordeelt de Noord-Koreaan se gezagsdragers, die stelselmatig de Verenigde Naties negeren. Doet een beroep op alle landen hun invloed aan te wenden teneinde de Noord-Koreaanse gezagsdragers ervan te overtuigen hun houding tegenover de Verenigde Naties te wijzigen. Doet een beroep op alle landen zich te onthouden van het verlenen van bij stand aan of het aanmoedigen van de Noord-Koreaanse gezagsdragers en zich te onthouden van iedere actie, die er toe zou kunnen leiden, dat het Ko reaanse conflict naar andere gebieden overslaat, waardoor de internationale veiligheid en vrede slechts verder in gevaar zouden worden gebracht." Door deze resolutie zal Malik, die van daag na 29 weken weer in de Veilig heidsraad terugkeert, meteen in het de fensief gedrongen worden. De resolutie, die werd ingediend voor dat Malik zijn agenda bekend maakte, zal vanavond eerst behandeld moeten worden en zal dus voorkomen, dat Malik van meet af zijn propaganda tegen het Westen kan spuien. Er bestaat echter geen twijfel dat Ma- lik door zijn veto de resolutie ongedaan zal maken. Eenmaal heeft de Sovjet- Unie een kans om de Koreaanse kwestie door haar veto in een geheel ander sta dium te brengen, voorbij laten gaan door niet in de raad te verschijnen, maar dit maal zal de Sovjet-Unie ongetwijfeld vetorecht dankbaar gebruik van het maken. Het zal de 44ste maal worden, dat de Sovjet-Unie in vgf jaar tijds gebruik maakt van het vetorecht. John Foster Dulles, de Republikeinse adviseur van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson, heeft gisteren te San Francisco in een toespraak tot de Commonwealth Club gezegd, dat de steun, die de Chinese com munisten verlenen aan de Noord-Korea nen, een nieuwe hinderpaal vormt voor hun toelating tot de Ver. Naties. Dulles zei, dat alle leden van de Ver. Naties graag zouden zien. dat er een eind kwam aan het geschil betreffende de Chinese vertegenwoordiging en de Russische boycot. Hij voegde er echter aan toe: „Onze bezorgdheid met betrek king tot het verlenen van een zetel aan communistisch China wordt des te gro ter wanneer de zetel dit regiem niet al leen het recht geeft om te stemmen, doch ook het recht om een veto uit te spreken over de besluiten van de Veiligheids raad. die gericht zijn op het herstel van de vrede." De permanente Zweedse g'falegeerde bij de Verenigde Naties. Grafstroem. heeft vandaag in een radio-interview onder meer gezegd, dat Zweden evenals andere landen een ernstige studie zou moeten maken met betrek king tot de houding tegenover de Ver enigde Naties, indien de Sovjet-Unie zich definitief terug zou trekken. In dat geval immers zou de organisatie der V.N. niet meer een organisatie zijn overeenkomstig het Handvest van 1945 Hij kon echter niet zeggen welke hou ding Zweden aan zou nemen. Op de vraag of Zweden terug zou ko men van de weigering deel te nemen aan het Atlantische Pact zeide Graf stroem, dat men weliswaar niet neu traal kon blijven in de oude zin van het woord, doch dat Zweden zich bui ten een groot blok wenste te houden. De districtsrecherche van de rgkspo- litie te water te Amsterdam, is er, in nauwe samenwerking met de rgkspolitie te water in Warmond en de gemeente politie van Kampen en Zwolle in ge slaagd, drie beruchte „zware jongens" uit de hoofdstad te arresteren. Deze hadden in de afgelopen maand in tal van plaatsen, o.a. in Warmond, Wezep, Kampen, onder Leiden en onder Lisse inbraken gepleegd waarby hun een buit bestaande uit lakens, dekens, gordijnen, watersportartikelen, een grote partij si garen en waardevolle voorwerpen in handen was gevallen. Zij begonnen hun serie wandaden in Warmond, waar zy in Juni een inbraak pleegden in twee zomerhuisjes, die ge huurd waren door Hagenaars. De buit die hen hier in handen viel was aan zienlijk. Aanvankelijk slaagde de rijks politie te water er niet in een draad die naar de daders leidde te vinden. Hoe meer het onderzoek vorderde, hoe meer vermoeden rees, dat drie beruchte Amsterdamse inbrekers in deze dubbele inbraak de hand zouden kunnen hebben gehad. De Amsterdamse districtsrecher che besloot daarom deze drie mannen en hun respectievelijke vriendinnen te schaduwen. Al spoedig werd ontdekt, dat zij het plan hadden een trip te ma ken met de wit geschilderde motorboot „Okkie" langs verschillende watersport- centra. Zorgvuldig werden de gangen van de zo onschuldig lgkende watersport liefhebbers bespied. Van Amsterdam ging de reis via Leiden, Warmond, Utrecht, Wageningen en Zutphen naar Kampen. De reis werd gemarkeerd door een spoor van inbraken, zowel langs de waterkant, als op het land, want een van het drietal beschikte over een auto en volgde langs de weg de boot. Dé inbrekers gingen niterst voorzichtig te werk. Zo ook de politie. Op een gegeven ogenblik werd ter camouflage zelfs de „Okkie" in een andere kleur geverfd en van een an dere naam voorzien. Het mocht echter niet baten. Na een reis van bijna drie weken arriveerde het scheepje in Kampen en hier klapte de val dicht. Op het moment dat de drie mannen met een aanzienlgke buit in de avond weer aan boord wilden gaan werden zij door zes politiemannen gegrepen en bliksemsnel werden boot en auto in beslag genomen, terwijl terzelfder- tijd in de respectievelijke woningen te Amsterdam huiszoeking werd ge daan. Door deze snelle manoeuvre van de politie gelukte het vrgwel de I üm de schoonheid te genieten, moet wnen ogen en hart wijd open zetten.j gehele buit van alle inbraken, die in de afgelopen maand waren gepleegd, te achterhalen. Bovendien legde de politie de hand op een stel niterst moderne inbrekerswerktuigen. De politie is er op het ogenblik nog niet in geslaagd alle gestolen goederen te sorteren en te „identificeren". De boot en de auto zijn voorlopig in beslag genomen. Naar men ons van de rijks politie te water te Amsterdam mede deelde, is het niet uitgesloten, dat de mannen nog inbraken op hun gewpten hebben, die de politie op dit moment nog niet bekend zijn. Verwachting tot Woensdagavond: Zwaar bewolkt met opklaringen en op de meeste plaatsen enkele buien met kans op onweer. Meest matige, Zuid-Westelgke wind. Vrg koel. Zon: 5.02—20.29; Maan: 22.05—10.05 Wederom is het faillissement van Damstadt aangevraagd, ditmaal door mr. H. Boekei namens 36 preferente credi teuren (artisten en technici). Deze twee de aanvrage de eerste van het „Ballet der Lage Landen" werd ingetrokken zal Woensdagmorgen 2 Augustus, voor de Amsterdamse arrondissementsrecht bank worden behandeld. Het bestuur van Damstadt wil, ais de aanvrage, die het in het nadeel voor de crediteuren in het algemeen acht, niet wordt ingetrokken, een aanvrage om surséance van betaling hier tegenover stellen. Het bestuur deelt verder mede, dat voor het begin van Damstadt de bedrg- ven in de Kalverstraat reeds ongeveer 87.000 gld beschikbaar hadden gesteld. Het tekort wordt zoals reeds werd gemeld op 300.000 gld geraamd. Het bestuur is doende gelden bijeen te brengen voor de schadeloosstelling van leveranciers en artisten. Hiervoor moet een dekkingsfonds worden gevormd. De eerste besprekingen zijn reeds gevoerd en de voorbereidingen getroffen, maar met de uitwerking er van zal wel enige tijd gemoeid zgn. Op nummer 1734 van de Staatsloterij is een prijs van f50.000 gevallen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1