DROSTE-MANNETJE ZET MORGEN ZIJN FEESTMUTS OP KOSTER KOENE WAS IN ROME m Befaamd Haarlemmer wordt 60 jaar „Rijksbehoud" richt zich tot regering Eindexamen Bisschoppelijke Nijverheidsschool AGENDA i DE VERKEERS-UNIE EN DE MELKSANERING Reizende ambassadeurs voor „Stompe Toren WERK AAN DE WINKEL OP DE ZOMERVAART VANDAAG BEGINT SANTPOORTS FEESTWEEK Te veel gezien om alles te kunnen verwerken Diefstal van wapens te Semarang 600 diamanten spoorloos M. Douwma en Zoon DINSDAG 1 AUGUSTUS 1950 PAGINA 2 KWALITEIT IN BUITENLAND NOG ALTIJD FAVORIET De geschiedenis Driehonderd kath. kinderen naar Apeldoorn Volle week luchtjes-scheppen in een mooie omgeving SOCIALE RAAD BIJEEN Ir. P. C. van der Heyden herdacht Examen Hoofdakte Burgerlijke Stand Feestviering HEEMSTEDE Nog geen volledig accoord Laatste muzikale rondgang Geslaagd Vierjarig jongetje verdronken Vanmorgen uit het Noor der- Buitenspaarne opgehaald Kath. Thuisfront Nu ook wind hond enrennen LAATSTE NIEUWS Van Acker verklaart: LEOPOLD MORGEN VERTROKKEN Met 30.000 mensen op audiëntie In Rome WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? Op audiënlie KAMPEERDEKENS WASSENAAR Tegen overdracht van oor logsschepen aan V.S.l. OLIES GEVRAAGD Beurs van Amsterdam - Beurs van New Y«*k VOORHOUT Alle 65 leerlingen geslaagd Waterstanden Egyptisch katoenen dames* en herenregenjassen Een prima 3-delig matrassiel bron v/an Men behoeft geenszins over een fijn reukorgaan te beschikken, om te weten aat de Droste-fabrieken aan het Spaar ne gelegen zijn, vlak bij de grote spoor- orug. Als de Haarlemmer over de Harmenjansweg loopt ruikt hij cacao, als de verhitte reiziger op de brug het coupéraampje open schuift golft het cacao- aroma naar binnen en ook de zeiler die met zijn bootje in het Spaarne dobbert kan zijn neusvliezen strelen met de zoet bedwelmende cacao-lucht. Bovendien schittert m de nachtelijke uren het fliK-buikige Droste-mannetje m al zijn neon-heerlijkheid. Vooral om die bruine flikjes ts dit typisch Haarlemse bedrijf in binnen, en buitenland goed bekend. Morgen zet het Droste-mannetje, dat nog maar al tijd zijn puntige hoed afneemt, een feestmuts op, ter gelegenheid van het zestigjarig jubileum. Het vijftigjarig »ubileum viel in de oorlogstijd en dus was er van een fees telijke herdenking geen sprake. Daar om zullen directie en personeel van Droste het dit jaar eens „dunnetjes overdoen." De ruim achthonderd perso neelsleden van deze cacao- en choco ladefabriek zullen de komende dagen uitgebreid feest vieren. Dit zestigjarig jubileum kan met recht feestelijk her dacht worden, want gedurende de afgelopen jaren heeft Droste zich een wereldnaam verworven. De historie van Droste is even inte ressant als lang. De oudsten onder de Haarlemmers zullen zich nog wel her inneren, dat in de negentiger jaren een chocoladefabriek gevestigd was in een kelder aan de Grote Houtstraat op nummer 75. Dat was het begin van Droste, want op 2 Augustus 1890 begon daar de heer G. J. Droste zijn fabriek en van daaruit begon ook de victorie, die de firma een wereldnaam zou be zorgen. In die eerste dagen ging het al thans bij het moderne bedrijf van thans vergeleken uiteraard wat primitief toe. De geur van de chocolade had in de Grote Houtstraat de vrije loop, zo zelfs dat de gemeente Haarlem meende voor haar burgers m de bres te moeten springen en zij beklaagde zich daarover dan ook bij Droste Intussen werd er met man en macht gewerkt om een prima product af te leveren en daarin moeten de Droste- mensen wel goed geslaagd zijn, want het duurde niet lang, of de kglder in de Grote Houtstraat bleek veel te klein, en er moest naar andere werkruimte wor den uitgezien om aan alle eisen, die de expansie van het bedrijf met zich mee bracht, te kunnen voldoen. Zeven jaar na de oprichting in 1897 werd een oplossing gevonden en vertrok Droste uit de binnenstad om zich bij de Harmenjansweg te vesti gen. Vanaf dat jaar ging de groei van het bedrijf in een nog sneller tempo, dank zij de onvermoeibare werkkracht van de heer Droste en diens zoons G. J. Droste en J. C. Droste. Vooral aan de stuwkracht van de eerstgenoemde zoon heeft het bedrijf zijn huidige omvang te danken en toen deze in 1936 !:wam te overlijden, had Droste zich op de wereldmarkt een uitstekende naam ver worven, die niet alleen het bedrijf zelf maar ook Nederland als zodanig ten goede kwhm. In 1920 werd de firma omgezet tot een Naamloze Vennootschap. Ook de Niet minder dan driehonderd katho lieke kinderen zijn gistermiddag per autobus uit Haarlem vertrokken naar Apeldoorn om een volle week daar te genieten van de buitenlucht in een prachtig landschap. Dat alles ging uit van de Katholieke Vereniging „Voor het .Gezin", de Katho lieke Vrouwenbeweging en verschillen de andere organisaties. De algemene lei ding berust bij de heer Antonisse, hoofdonderwijzer te Haarlemmerliede. Gepakt en gezakt kwamen de kinde ren gistermiddag naar de autobussen en al zag de lucht er nog wel somber uit, later brak toch weer een zonnetje door, zodat de kinderen ongetwijfeld een prettige en mooie reis hebben, gehad. Wanneer zij de volgende week Maan dagmiddag terugkeren, zullen zij er genoeg van kunnen vertellen. Gisteren kwam op het stadhuis te Haarlem de Sociale Raad bijeen ter af werking van een korte agenda. Wegens ongesteldheid van mr. R. C. Bakhuizen van den Brink stond de vergadering onder voorzitterschap van de heer D. G. Hazekamp. Met een kort woord herdacht deze ir. P. C. van der Heyden, die onlangs kwam te overlijden. Hij schilderde ir. van der Heyden ais een harde werker in dienst van de noodlijdende mens, waardoor hij ook veel werk heeft kunnen verzetten voor de Sociale Raad. Ook herdacht de heer Hazekamp de eerste informator van de Sociale Raad, de heer J. A. Schoten, die de raad eveneens door de dood kwam te om vallen. In de vacature, ontstaan in de Sociale Raad door het overlijden van ir. van der Heyden, werd benoemd de heer £- F. J. Kerstholt. De begroting 19501951 werd tenslot te vastgesteld. Geslaagd voor gedeelte A: mej. Th. H. G. Haanen te Amsterdam en de heren: G. J. Bosch te Bloemendaal, D. Sluys te Wormerveer. Afgewezen vijf candidaten. Geslaagd voor gedeelte B: mej. J. M. Broers te Medemblik en de heren: W. Poeze te Alkmaar, B. Salentijn te Pur- merend. J. J. Vethaak te Oudorp N.-H., G. J. van Deene te Amsterdam. Geboren: H. L. Mulder-Kok, z. M. Heeren-van der Horst, z, E. M. Brou- wer-Helwers, z. P. F. Lam-de Boer, z. C. J. Bor-van Wijk, z. G. P. A. Thomas- se-Hartman, z. G. van der Meeren-Kui- per, z. P. van der Woude-Rührup, z. M. M. Krol-van der Sande, z. J. C. M. Veldt-Goddijn, d. D. M. Muller-Dijkstra, d. A. Hoogendoorn-van Stijn, d. E. J Piek-Roesch, d. M. J. Ekel-Haasbeek, d. L,. van der Pol-van Leeuwen, d. A. M. Balke-van der Wijden, d. L. J. Christ;- aans-Smit, d. J. H. van Kooten-ter Overleden: C. van Meel-Hameeteman, 73 j. M. Aerts, 25 j. moeilijkheden bleven natuurlijk niet uit en deze kwamen ook voor Droste in de zware jaren rond 1930. Maar daar heeft men zich goed doorheen weten te slaan, totdat in de laatste oorlog het wel bijzonder zwaar bleek te zijn om alles naar wens te laten reilen en zeilen. Na de dood van de heer G. J. Droste Jr. kwam de leiding bij diens echtge note, die optrad als president-directrice. De heren A. Teerink en Ch. E. Visser vervulden de functies van directeur. Op 1 Januari 1947 werd de directie toe vertrouwd aan de heer Ch. E. Visser als president-directeur, terwijl de zoons van mevrouw Droste als directeuren optraden. Nu de stormen van de laatste oor log wat geluwd zijn. gaat het weer voorspoediger. Zo gauw mogelijk na de bevrijding probeerde Droste weer zijn vooroorlogse kwaliteit op de markt te brengen. De grondstoffen betrekt men voor namelijk uit Zuid-Amerika, Java en van de Goudkust in Afrika. Op het ogenblik zijn de cacaobonen erg schaars en bovendien zijn zij bijna vijftien maal in prijs gestegen. In het buitenland heeft Droste een goede naam en kan ook met andere wereldmerken zeer goed concurreren. 'De export is belangrijk hoger dan het binnenlands verbruik. De producten die Droste o.m. vervaardigt zijn: cacao (met de bekende verpleegster), flikken, chocoladeletters (alleen voor binnen lands gebruik!), repen, tabletten en bonbons. Bij het uitpersen van de cacaobonen verkrijgt men naast cacao ook nog cacao-boter. Deze cacao-boter houdt Droste deels voor eigen gebruik, maar bovendien levert zij een deel aan an dere fabrieken, o.a. de cosmetische branche. De roem van een kwaliteitsproduct is zeer gevoelig en daarom beschikt Droste over een uitgebreide staf var personeel, waarvan ook enkelen in het laboratorium werkzaam zijn. Morgen zal de officiële herdenkings bijeenkomst plaats vinden in de garage aan de Veerpolderstraat. De president directeur, de heer Ch. E. Visser, zal daarbij een toespraak houden. 's Middags van drie uur tot half zes recipieert de directie in de recreatie zaal van de Droste-fabrieken. Het jeugdige personeel kan diezelfde dag. om kwart voor zeven 's avonds, ge nieten van een filmvoorstelling in ho tel-restaurant „De Leeuwerik." Tege lijkertijd zullen de oudere personeels leden aanzitten bij een groot en fees telijk diner, dat in het Krelagehuis wordt aangeboden. Donderdag 3 Aug. zetten zij de feest viering voort met twee kindervoorstel lingen en 's avonds om 8 uur een ca baret in het Krelage-huis. De feeste lijkheden worden Vrijdag in de open lucht gesloten op de terreinen van het Heemsteedse Sportpark. Daar kunnen de Drostenaren dan hun krachten meten op de groene grasmat. BIOSCOPEN: Rembrandt: Een koninkrijk voor een huis (a. 1.) 2. 4.15, 7 en 9.15. Palace: De held haftige stormloop (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Movie Crazy (a.l.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De strijd in het rotsgebergte (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; City: De piraten van Capri (14 j*) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.: Spaarne: Banneling van het wildé westen (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u. Het kleine chocolade-fabriekje in de Grote Houtstraat verhuisde later naar het Spaarne, waar het uitgroeide tot een modern fabriekscomplex. Maandagavond had de Verkeers-Unie een organisatie waarin de drie bona fide organisaties van transportarbeiders samenwerken een spoedeisende ver gadering belegd in bet R. K. Vereni gingsgebouw waar met de werknemers de thans goedgekeurde sanering van de melkhandel werd besproken. Uit de mededelingen die van bestuurszijde werden gedaan omtrent de verschillende toezeggingen welke men aanvankelijk van de organisatoren had ontvangen inzake, een nauw contact over de te nemen maatregelen bleek, dat van de zijde der coöperatie deze toezeggingen niet waren nagekomen. Zo b.v. heeft de Verkeers-Unie zich strikt gehouden aan de wens om tijdens de voorbereidingen geen inlichtingen te verstrekken aan de pers en dit vooral werd thans betreurd. Het standpunt van de Verkeers-Unie is, dat van deze zijde met het door de melkhandel aanvaarde voorstel van het gemeentebestuur dat een compromis werd genoemd, niet ac eoord kon worden gegaan, omdat de ontslagkwestie daarin alleen maar wordt verschoven en niet opgelost. Van de zijde van het bestuur werd de leden op het hart gedrukt, mede in verband met een pas geconstateerd feit. dat men zich vooral heeft te houden aan art 136 van het Wetboek van Strafrecht en er werd op aangedrongen, alles te vermijden waardoor een werkgever een motief zou kunnen vinden ontslag aan te vragen Uit de vergadering kwamen verschil lende klachten naar voren omtrent de veel te hoge eisen die gesteld zouden worden aan de bezorgers bij het bedie nen van het publiek. Men was althans oV&r de resultaten van de eerste dag der sanering lang niet tevreden. Door de vergadering werd voorts besloten, als gevolg van het feit dat de coöperatie van melkhandelaren in haar laatste ver gadering besloten heeft, de lonen van if De heer en mevrouw De RaafBrand van Straalen te Heemstede vragen op een originele manier belangstelling voor hun cultuur-centrum en museum de „Stompe Toren" in het gelijknamige kerkje van Spaarnwoude. De reclame-ontwerper Jaap Gouman uit Heemstede ontwierp en tekende voor hen een etalage, die op het ogenblik voor een der ramen van het reisbureau Lindbergh in de Kleine Houtstraat staat uitgestald. Verscheidene episoden uit het leven van de legendarische „Sparewouer Reus" wiens faam '2.70 m.) nog op de muur van de kerk staat aangegeven zijn in geestige en decoratieve teke ningen uitgebeeld. Enige mooie middeleeuwse voorwer pen, afkomstig uit het kerkje, werden gebruikt om het geheel een juiste histo rische sfeer te verlenen. Deze reizende ambassadeur vertrekt nog deze week naar Amsterdam en zal daar prijken in één der etalages van het V.V.V.-bureau op het Rokin. Het fanfarecorps „Excelsior" houdt ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum hedenavond z .'n laatste muzikale rond gang. Het doel is ditmaal de Glip en de Rivierenbuurt waar gecollecteerd zal worden voor het instrumentenfonds. Via het Grotstuk gaat men weer naar het repetitielokaal. Voor het examen Engels L.O. is ge slaagd mej. J. C Geijl te Haarlem. Me juffrouw A. C. Westendorp—Boerma uit Heemstede behaalde het diploma M.O. Nederlands A. de thans in dienst blijvende bezorgers voor haar rekening te nemen, alleen loon te accepteren van de oorspronke lijke werkgever en deze als zodanig te blijven erkennen. Aan het slot van de vergadering werd medegedeeld dat, indien de coöperatie van melkhandelaren haar houding niet wijzigt, contact zal worden gezocht met de bevoegde autoriteiten en een open bare uiteenzetting zal worden gepubli ceerd over de voor dé melkhandelaren uiterst gunstige financiële resultaten welke met deze sanering worden beoogd en waaruit duidelijk zou blijken dat het doel van deze sanering geen noodzaak betekent maar uitsluitend winstbejag is. Terwijl de verwachting werd uitge sproken, dat alle bijzonderheden zo spoedig mogelijk ter kennis van de Unie zullen worden gebracht, werd deze vergadering te half twaalf gesloten. De vier-jarige M. W. uit Haarlem ging gistermiddag van huis om in de speel tuin te gaan spelen. Toen het kind te gen de avond nog niet thuis gekomen was ging men op onderzoek uit, doch nergens werd een spoor van het jongetje gevonden. Men kreeg het vermoeden, dat het kind spelenderwijs in het Spaarne was gevallen en dadelijk begon men met dreggen. De gehele nacht door is men daarmede bezig gebieven, doch zonder resultaat. Naar wij vernamen, werd het kind pas vanmorgen omstreeks half tien aange troffen in het Noorder Buiten Spaarne. De levensgeesten waren geweken. Dezer dagen heeft ten overstaan van notaris B. Brans de trekking plaats ge vonden van de loterij t.b.v. Katholiek Thuisfront Haarlem. De penningmeester J. F. Broeken, Stuverstraat 12, Haarlem, heeft de trekkingslijsten. Een aanzienlijke verbetering in de verbinding tussen Haarlem en Schiphol wordt thans uitgevoerd in het verbre den van de Zomervaart ten Oosten van Cz Kruistochtstraat. Waar deze drukke verkeersweg vroe ger drie er een halve meter breed was, komt nu een weg van negen meter breedte. Ter hoogte van de speeltuin „Oosterkwartier" wordt een plantsoen tje aangelegd met een trottoir van bijna twee en een halve meter. Begin Maart is men reeds met dit werk begonnen en heeft men op vijf meter diepte een grondverbetering voor de riolering over een lengte van drie honderd meter geprojecteerd. Langs het plantsoentje komt een groot grasperk evenals langs de huizen van de Zomervaart, waarbij dan tevens een zgn. ventweg wordt aangelegd. De Zomervaart zelf is aan de kant van de Amsterdamse Poort op sommige plaatsen met twee en een halve meter verbreed, terwijl aan de andere kant. waar een grasberm van teeltaarde komt. vijf meter afgegraven is. Aan het eind van deze maand hoopt men met dit werk gereed te komen, waarmede dan een onderdeel van het uitbreidingsplan in Haarlem-Oost is gereed gekomen en een belangrijke scha kel tussen Haarlem en Schiphol verbe terd is. De foto geeft een overzicht van de Zomervaart, waar men thans druk met al deze werkzaamheden bezig is. De traditie getrouw wordt ook dit jaar in Santpoort een feestweek gehou den, georganiseerd door de plaatselijke Harddraverij-vereniging „Santpoort en Omstreken". Ook nu is er weer veel werk gemaakt van de organisatie en als de weergoden een beetje meewerken, kan het een prachtige week worden. Vanmorgen om 9 uur werden op de Hoofdstraat de feestelijkheden ingezet met de gebruikelijke ringrijderij. Om 9 uur startten de fietsers, om 11 uur volg den de wedstrijden op het losse paard en om half twee kwamen de combinaties paardtilbury aan de beurt. Na afloop zou de jury met de winnaars, gezeten in open landauers, een muzikale rond gang maken door de plaats, waaraan de muziekvereniging „Wilhelmina" zijn me dewerking zou verlenen. Eén facet van de Santpoortse feest week waarvan de gehele week genoten kan worden, is het Lunapark, dat we derom een plaats kreeg op het terrein tussen de Hoofdstraat en de Rijksweg nabij de Slaperdijk. Vanmiddag om 2 uur werden de poorten geopend en pas Zaterdagavond laat zal er definitief een einde aan komen. Woensdag wordt alweer een traditie voortgezet. Dan zullen de hitten-rijders aantreden aan de Westlaan, waar om 2 uur wedstrijden worden gehouden. Het hoogtepunt van de week moet echter weer worden de kortebaan-dra- verij op de Hagelingerweg. Deze begint om 2 uur en net puikje van Nederland op het gebied van de paardensport heeft ingeschreven, zodat het er op de 300 meter lange baan om zal spannen. In totaal zullen 24 paarden aan de start komen, waarbij viervoeters uit de stal De Vlieger, o.a. Allouez, diverse cracks uit de stal v. d. Berg, terwijl namen als stal Knijnenburg en stal Geertsen in siders eveneens bekend in de oren zul len klinken. De totalisator zal bij deze draverij ook weer present zijn. De totalisator draait volgens een geheel nieuw systeem, waar door het mogelijk zal zijn in te schrij ven op iedere serie van vier paarden afzonderlijk. Vrijdag is het overdag rustig, maar 's avonds om 7 uur zullen de lachsalvo's een uitweg zoeken over het kermis-ter- rein. Daar worden dan wedstrijden ge houden in boegsprietlopen en andere vermakelijkheden en de liefde van de Santpoorters kennende voor hun feest week, zal het er heus weer gezellig wor den. De laatste dag van de feestweek brengt een nieuwtje, dat bedoeld is een tweede hoogtepunt te worden na de dra verij van Donderdag, 's Middags om 4 uur zullen er dan op de buitenplaats van mej. Enschedé, achter Vlugthoven, windhonden-rennen worden gehouden. Dit is iets nieuws voor Santpoort, maar nu de beste renners uit Nederland heb ben ingeschreven om elkaar op de 300 meter lange baan te bekampen, zijn de verwachtingen hoog gespannen. Er is voor deze middag een uitgebreid pro gramma samengesteld van diverse wed strijden. Behalve baan-wedstrijden voor verschillende groepen van honden, komt er o.a. ook een hinderniswedstrijd. Achille van Acker, een socialistische oud-minister heeft vandaag aan demon strerende stakers medegedeeld, dat een militair vliegtuig in gereedheid wordt gebracht, om Koning Leopold naar het buitenland te brengen. De Koning „zal morgen vertrokken zgn", zo verklaarde hg. Een woordvoerder van het Belgische kabinet heeft naar aanleiding hiervan te kennen gegeven, niet te weten of de bewering van Van Acker juist was. „Wij kunnen deze mededeling bevestigen noch ontkennen", aldus de zegsman. De heer A. Koene is behalve Koster van de St. Gregorius-parochie in IJmui- den ook voorzitter van de diocesane kosters-organisatie in het bisdom Haarlem en uit hoofde van die functie viel hem de eer te beurt zijn collega's te verte genwoordigen op het internationale kosters-congres, dat onlangs in Rome werd gehouden. En aangezien het congres, oorspronkelijk vastgesteld voor twee da gen, zich door het niet opkomen van enkele landen in één dag door de agenda wist te werken, bleef er ruimschoots tijd over om ook op andere wijze te pro fiteren van deze reis naar de Eeuwige Stad. Dat „ruimschoots" bleek echter verre van voldoende te zijn, want wie naar Rome gaat krijgt zo'n ontzettende hoeveelheid indrukken te verwerken, dat hij toch nog weer tijd te kort komt om alles goed in zich op te kunnen nemen. telkens moesten ondanks de hitte de ramen dicht om roet en rook buiten te touden. Maar toen kwam Rome in zicht en tevens de teleurstelling. Een klein stationnetje met een eenvoudig bordje „Rome". Was dat nu de entrée van de Eeuwige Stad? Het bleek slechts een voor-station te zijn en toen dan einde lijk het einddoel was bereikt, stonden koster en medereizigers op het inderdaad gigantische, maar nog niet geheel vol tooide stations-complex van Rome. Waar de heer Koene waarschijnlijk een van de zeer weinige IJmuidenaren zal blijken te zijn, die in het Heilig Jaar een bezoek aan Rome konden bren gen, hebben wij hem opgezocht om ons iets over zenn indrukken tè laten vertel len, indrukken waar hij voorlopig wel niet over uitgepraat zal raken zo enorm veel en zoveel moois heeft hij gezien en meegemaakt. Het begon al met.de treinreis, die over enkele dagen was verdeeld. Er werd al leen overdag gereisd, zodat overal van het landschap kon worden genoten. De reis door de Ardennen leek reeds iets geweldigs, maar toen eenmaal Basel was bereikt en vandaar naar Luzern werd gereisd met als tussenschakel een boot tocht over het Vierwouöstedenmeer, toen waren die Ardennen al ineengeschrom- Deld tot kleine heuveltjes. De tweede avond was Milaan het eindpunt en toen bleek reeds, dat Italië bet land is van marmer. De enorm grote dom is geheel uit wit marmer opgetrok ken. een gezicht om nooit meer te ver geten. En dat Italië het land is van de ivunstschatten, wist koster Koene, toen hij na de bezichtiging van „Het Laatste Avondmaal" van Leonardo da Vinei de volgende dag een bezoek bracht aan het beroemde Kartuizerklooster te Pa- via, waar een schat van schilderijen en beeldhouwwerken van beroemde mees ters, alsmede een museum van oude handschriften, waaronder met de hand geschreven missaals. het moeilijk maak te te vertrekken. Van Florence herinnert onze Rome reiziger zich nog heel goed hoe heet het was. En dan met twee zware koffers een stationstrap van 50 treden te moe ten beklimmen en dan op het perron tot de ontdekking te komen, dat de ge reserveerde coupé helemaal aan het an dere einde van het lage perron stond! Arme koster! Maar hij is er gekomen en in de laatste etappes onder het uit- olazen kon hij nog even namij meren over het klooster San Marco met zijn vele schilderstukken van Fra Angelico en daar schuin tegenover de geweldige rijkdom in de grafkapel van De Medici. En toen kwam pas goed de spanning: Wie zal Rome het eerst zien? Achttien tunnels moesten worden gepasseerd, een zelfs van 26 minuten sporens lang. En Wanneer Koene eenmaal over Rome begint te vertellen, dan raakt hij niet uitgepraat, al moet hij steeds weer de zelfde woorden gebruiken om te be schrijven hoe ontzettend mooi, hoe ont zettend groots en indrukwekkend alles was, wat hij daar heeft gezien. De Sint Pieter vraagt eigenlijk meerdere dagen om alles te kunnen zien en te bewon- eren, om enigszins tot het besef te ko men van de onschatbare waarden, die daar bijeen zijn gebracht. Maar ook om een indruk te krijgen van de geweldige afmetingen. De vier pijlers b.v., die de koepel van de St. Pieter dragen, hebben een omvang van 71 meter. Koene heeft het wel niet nagemeten, maar hij heeft het in een boek gelezen en toen hij er Voor stond, bleken zij inderdaad over een te komen met de voet van de Dom toren in Utrecht. Ook de afgesleten teen van St. Petrus heeft hij gezien en de pen, welke St. Marcus in zijn han den houdt en die een lengte heeft van anderhalve meter. In deze Sint Pieter is koster Koene ook getuige geweest van de heiligver klaring van de Amerikaanse heilige Maria de Peredis. De gereserveerde plaatsen voor de Hollanders waren od ongeveer 15 meter van het Paus-al taar. zodat zij alles goed hebben kun nen volgen. Om 9 uur zou de plechtig heid beginnen, maar om 6 uur werd het hotel reeds verlaten en tegen half zeven zaten zij al in de St. Pieter, waar om 9 uur rond 60.000 mensen wa ren verzameld. Het was een internationaal gezel schap. dat hier bijeen was. In allerlei talen hoorde men hier spreken, wat in dit kerkgebouw geenszins storend werkte. Een kleur van uniformen, waarin Suissen en Zwitserse garde waren gestoken, waren een lust voor het oog. Precies om 9 uur kondigde bazuinge- JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, pass. 1 Aug. Kaap Guardefui, via Aden n. Amst. SOMERSETSHIRE (R. Lloyd), pass 1 Aug. Kaap Guardefui, n. R'cam. SKAUGUM (Nederl.), pass. 1 Auë- Kaap Guardefui n. Amst. TABINTA, pass. 1 Aug. Kaap Guardefui, via Aden n. Amst. schal de komst van de H. Vader aan. Het werd stil in de St. Pieter en ieder rekte zich om iets te zien. Toen barstte bij de ingang een gejuich los, het ap plaus daverde door de kerk en ieder nam de roep „Viva il Papa" over. Ter wijl het orkest de magistrale Pausmars inzette werd de H. Vader op de Sedia Gestatoria binnengedragen, een ontroe rend moment, dit eerste aanschouwen van de Plaatsbekleder van Christus op aarde. Als koster had de heer Koene uiter aard veel belangstelling voor de gewij de handelingen aan het altaar. Daarbij viel het hem vooral op, dat bij de offe rande ook duifjes in een gouden kooitje werden geofferd. En ook heeft hij ge- zieen, dat de wijn uit de ampulle eerst werd genuttigd door een hoog waardigheidsbekleder, evenals een van dR twee grote hosties. Met circa 35.000 personen heeft de heer Koene ook deelgenomen aan een audiëntie bij de H. Vader. Dat was enige dagen na de plechtigheid in de St. Pieter, en als je dan op slechts enkele meters afstand van de Paus staat, heb je toch zeker een zeer bevoorrechte plaats. Ook dat was een gebeurtenis om nooit meer te vergeten. Terwijl in aller lei talen liederen werden gezongen, zon der dat dit tot disharmonie leidde, werd de Paus binnengedragen, waarna iedere groep afzonderlijk werd voorgesteld. Daarna verliet de Paus zijn troon om zich persoonlijk onder zijn gasten te be geven. Een oud man in jaren, maar vi taal en beweeglijk als geen ander. Be minnelijk onderhield Hij zich met de mensen die hem konden benaderen. Hier vertelt de heer Koene van een meisje van naar schatting 10 jaar, dat een wit mutsje had. Op haar verzoek zette de Paus het even op, waarna hij het weer aan haar teruggaf. Wie zal niet zijn leven lang trots zijn op het bezit van een eenvoudig wit mutsje, dat door de Paus werd gedragen? Het valt moeilijk het gesprek over Rome te beëindigen. Er is zoveel te ver tellen, zoveel te beschrijven en het is vaak zo moeilijk omdat het slechts in haast kon worden gezien. Veertien da gen is koster Koene weg geweest, maar wat hij gezien heeft was voldoende voor een bezoek van een half jaar. Het was te veel, maar het was ontzettend mooi. Om nooit, maar dan ook nooit meer te vergeten. De arrestatie in Semarang van de eer ste luitenant T. van de Koninklijke Landmacht heeft een groot schandaal aan het licht gebracht, aldus schrijft de correspondent van de Javabode te Se marang. Luitenant T., die met klein 2a- kenverlof werkzaam was bij een bank instelling te Semarang, schijnt betrok ken te zijn bij de verkoop van een grote partij wapens en andere goederen, welke gestolen zijn uit Nederlandse voorraden van de K.L. Bij de Indonesische mili taire politie waren inlichtingen binnen gekomen, dat er in de bagageruimte van een der auto's van het bankagentschap wapens verborgen zouden zijn. Men ver zocht de bankinstelling de auto te onder zoeken, waarna T. zelf aanbood de wa gen naar de militaire politie te brengen. Uit de bagageruimte kwamen 49 pistolen te voorschijn en 6 mortieren. T. ver klaarde, dat deze wapens aan een onder deel van de T.N.I. verkocht zouden wor den, hetgeen inderdaad het geval bleek te zijn. De Nederlandse militaire politie werd op de hoogte gesteld. Zij nam T. een verhoor af, deze bekende en werd gearresteerd. Bij nader onderzoek bleek, dat nog tal van andere goederen van het Nederland se leger waren gestolen, zoals horloges, kompassen enz. Deze goederen waren gestolen uit kisten, die naar Nederland moesten worden gezonden. De kisten werden opgevuld met stenen. Nog en kele Nederlandse militairen werden aan gehouden. Nog meer arrestaties worden verwacht. Advertentie prima 150/200ƒ9.35 JANSWEG t/o station Tel. 14329 De leden van het dagelijks bestuur der stichting Rijksbehoud, de voorzitters der provinciale comité's dezer organisa tie en anderen van haar medewerkers hebben een adres gezonden aan de mi nister-president. Hierin zeggen zij „met ontsteltenis" te hebben kennis genomen van de mededeling dat „het in het voornemen van het kabinet ligt op- pieuw oorlogsschepen over te dragen aan de VSI. ondanks de omstandigheid, dat deze republiek in strijd met gesloten overeenkomsten, de haar toebedeelde machtsmiddelen gebruikt om het offi cieel erkende zelfbeschikkingsrecht der volken in Indonesië te vernietigen en alle volken en groepen in Indonesië te onderwerpen aan een eenheidsstaat on der tyrannieke leiding." AMSTERDAM 31 Juli 1950. De aande lenmarkt heeft vandaag géén grote koers verschillen te zien gegeven, alleen aand. Kon. Olie werden gevraagd en konden na n 2 pet. hogere opening later nog 4 punten oplopen tot 269%. Deze ontwikkeling was van gunstige Invloed op de meeste overige afdelingen, waar kort na opening wegens gebrek aan affaire een lichte neiging tot afbrokkeling bestond, doch onder leiding van het hoofdfonds trokken de koersen over nagenoeg de gehele linie later en.p.s- zins aan. Tabaksaandelen lagen zwka en ook suikeraandelen konden zich niet ge heel handhaven. De lokale markt was me rendeels eveneens luier ofschoon de koers afwijkingen van geringe omvang bleven. Staatsfondsen waren fractioneel verdeeld. (Niet-officiële koersen) slot 1/8 slot 31/7 3% Nederl 1948 3% pCt. Ned. 1950 99% 4-3% Nederland 1947 97% 97 3 Ned. 62-64 bel.fac. 98% lnschr. Grtbk. '48 3 pCt 96% Ned. Handel Mij eert. 138 A.K.l). 167% Van Berkels Patent 104% Calvê-Delft eert 121% Van Gelder 150% Kon. Hoogovens eert Unilever cert 200% 202 Ned. Kabel 260 Philips 211% Kon. Petroleum 269% 272% „Amsterdam" Rubber 130 1.30% Holl. Amerika Lijn 143% Kon. N Stoomb. Mil 122 Ned. Scheepv Unie 128% 129 H.V.A. 114% 11S Deli Mij eert 109% 108% 31/7 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ware North American Co Radio Corp Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 41% 66% 46 32% 14% 60% 53 16% ley, 37% 45% 29 36% 28/7 32% 403% 65% «'A 83 «3% 60 52% 16% 16% 373% 46 6044 40% 30 36% De eindexamens van de Bisschoppe- Ngverheidsschool te Voorhout zijn wederom voorbij. Alle vijf en zestig leerlingen van het derde jaar zgn ge slaagd. Het was dan ook een grote vreugde voor leraren, ouders en jongens aanwezig te zijn bij de heden gehouden officiële uitreiking der diploma's. Van deze leerlingen slaagden er bovendien van de zes en twintig drie en twintig voor het toelatingsexamen en de M.T.S., terwijl negentien van de vier en twintig candidaten het middenstandsdiploma verwierven. Broeder Tarcisius, algemeen Overste der Congregatie, vond het dan oók een aangename taak, de vele aanwezige ouders welkom te mogen heten en hen tevens te kunnen complimenteren met de successen van hun zoons. Dank bracht spreker vooral aan God, als de Gever van alle goeds. Speciaal welkom aan pater Rector, aan de heer Klein Schiphorst als voorzitter der Hesseveld Stichting en aan de directeur van de Ambachtsschool uit Haarlem, voorzitter der examencommissie de heer Henge- veld. Broeder Angelus, directeur der E.N.S. deed enige mededelingen be treffende de vorderingen en het slagen der jongens, waarna de diploma's wer den uitgereikt. Hierna werden nog enige toepasse- woorden gesproken voor Vader Over ste, Broeder Overste, pater Rector, die Twee personen uit het Belgische plaatsje Geel, de diamanthandelaar P. en zijn meesterknecht de V., hebben bij de politie te Venlo aangifte gedaan van het feit, dat zekere J. uit Venlo een partij van zeshonderd ruwe diamanten bij hen in België in ontvangst hau ge nomen met de bedoeling deze in Duits land te laten slijpen. J. zou bij die ge' legenheid bovendien een bedrag van 12.000 francs geïncasseerd hebben, waar mede de diamantslijpers betaaldmoes ten worden. Het onderzoek deed het ver moeden ontstaan, dat de Belgen zelf deze diamanten frauduleus Nederland hadden binnengesmokkeld om deze te Venlo aan J. ter hand te stellen. Zij werden hierover aan de tand gevoeld en na hun bekentenis te Venlo gearresteerd. Inmiddels werden ook gearresteerd ge noemde J. en een zekere K. uit Venlo. die vermoedelijk ook bij deze affaire be trokken is. De Venlonaren verklaarden de diamanten naar Duitsland te hebben willen brengen, maar ze te hebben weg gegooid, toen zij in de grensstreek een paar commiezen zagen aankomen. Bei den ontkennen zich aan diefstal te heb ben schuldig gemaakt, maar de diaman ten zijn inmiddels nog steeds spoorloos Dinsdag 1 Augustus Hoog water: 0 41 u. en 18.18 u. Laag water: 1.30 u. en 13.49 u. Woensdag 2 Augustus Hoog water: 6.21 u. en 18.47 u. Laag water: 2.09 u. en 14.26 u. de jongens nog enige geestelijke injec ties gaf alvorens zij weer in het volle leven terugkeren en door de heer Klein Schiphorst. Spreker was als voorzitter der Hesseling Stichting trots op deze school omdat leerlingen hier vandaan bij niemand ten achter behoeven te staan. Hij gaf de jongens de raad, altijd te tonen katholiek te zijn en steeds dankbaar tegenover de B.N.S. De voorz. der examencommissie de heer Hengeveld memoreerde de zeld zaamheid van het. slagen van alle can didaten. Spreker verzocht Zondag een H. (Mis te laten lezen in de kapel tot intentie van de overleden voorzitter der Hesseling Stichting, de' heer Chris v. d. Bilt. Nadat de heer Van Tienen uit Leiden namens de ouders en Rob v. d. Werf namens de jongens waarderende woor den van dank en erkentelijkheid had den gesproken, vertrokken de leerlin gen met hun verheugde ouders met groot verlof. Advertentie Trenchcoat model 52.5057.50 en hoger Zware kwaliteit heren poplinjassen, water en winddicht, geh. dubbel, zeer mooi, t 55.- GEN. CRONJéSTRAAT 42-44 TEL. 15438 Advertentie tegen uiterst voordelige prijs vindt U in 'n rijke sortering Dij HAARL. MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 1148* Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2