DRAMATISCHE UREN IN BELGIË LANDBOUWVRAAGSTUK NOG ONOPGELOST Amerika werkt hard aan productie van atoomwapens TWEE GROTE GEVAREN BU DE UITVOERING DER P.B.0. lussen neus en (Lippen Bouw van nieuwe installaties Deze moet werkelijk een deel van het bedrijfsleven blijven II DE STEM VAN DE DODE Meer Superforten naar Verre Oosten Met de „Waterman" naar Djakarta Koning Leopold diep geschokt door tragedie van Grace-Berleur Een boemerang In September nieuwe besprekingen Laatste dag zeer bewogen Prins Bernhard reikt onderscheidingen uit REPATRIËRING" Treinstoring tussen Leiden en Den Haag DINSDAG 1 AUGUSTUS 1950 PAGINA 3 Conferentie Benelux-ministers gesloten Meer gelden voor militaire hulp APOSTOLISCHE PREFECTUUR VAN DEN PASAR Bali en Lombok één zelfstandig ressort I STUDIEDAGEN KATHOLIEKE MIDDENSTANDERS Inbraak bij Strassburger MAX MURRAY Duo-passagier gedood Treinverkeer over brug bij Zaltbommel weer normaal 12 Militaire Willemsorden Van Onrust naar N-Guinea Kanon Gezond gemengd baden Bont Onze Belgische correspondent gaf ons de volgende beschouwing door over de recente ontwikkelingen in het conflicV Sinds Zondag maakt België bijzonder dramatische uren door, die over de toekomst van dit land zullen beslissen. Veel meer dan over het lot van Koning Leopold gaat het hier immers over de verhouding tussen twee partijen, die de laatste dagen hun krachten hebben ge meten, waarbij een van beide niet voor het oproer is teruggeschrokken, terwijl de andere bij de onderdrukking hier van bloed heeft doen vloeien. Maar dat schijnt dan ook algemeen bezinning te hebben gebracht, en zelfs reeds vóór het zover was gekomen, begon het ge zond verstand der Belgen opnieuw de bovenhand te krijgen. Zondagmiddag werden bemiddelings pogingen tussen de drie partijen onder nomen en vrü spoedig ontstond er rechtstreeks contact met Koning Leo pold zelf, die door de tragedie van Gra ce-Berleur diep geschokt moet zijn ge weest. Maandag op het middaguur be zocht de socialistische partijvoorzitter Buset de vorst, en vanaf dat ogenblik stond het vast dat men naar een ont spanning ging. De katholieke regering heeft trou wens nooit iets anders beoogd. Zij kon echter niet zwichten voor geweld noen voor de uiterst hoog gestelde socialis tische eisen. Zij heeft het ogenblik afge wacht, dat de gebeurtenissen ook voor de socialisten een gevaarlijke wending begonnen te nemen, doordat dezen de ontketende krachten niet meer meester bleken. Op dat ogenblik zijn de socia listen als het ware uit eigen beweging komen toelopen, hetgeen hen wel tot enige matiging moest nopen. Niettemin hadden ze nog aanzienlijke troeven in de hand. Niet alleen dreigde voor 1 Au gustus de mars van Wallonië op Brus sel, doch in de hoofdstad verergerde de toestand door nieuwe stakingen, o.a. van spoorwegen en posterijen, telefoon en telegrafie, terwijl café's en bioscopen van het centrum noodgedwongen geslo ten waren. Ook trokken Maandag klei ne horden door de stad, die in het stuk slaan van spiegelruiten een zichtbaar genoegen vonden en van kwaad naar erger evolueerden, zodat men spoedig van waarachtige terreur zou hebben kunnen spreken. Voorzitter Buset meende dus nog al tijd onvoorwaardelijke troonsafstand te kunnen eisen, toen hij de Koning ging bezoeken. Dit onderhoud moet het ijs tussen beide mannen wel enigszins ge broken hebben. In de vroege avond van Maandag ver nam men inderdaad reeds, dat een ac- coord bereikt was, waarbij slechts spra ke zou zijn van een machtsoverdracht aan de Kroonprins voor een beperkte Periode. Voor Bust werd de zaak nu anders. Wat hem een troef scheen, bleek ten slotte een boemerang, want zonder enige twijfel zou de socialistische partij zelf het slachtoffer geworden zijn, wanneer haar gevaarlijke rol tot het uiterste zou zijn doorgespeeld en er ditmaal tiental len doden zo niet meer geweest zouden zijn. Waarom, zo zou de arbeider zich heb ben afgevraagd, heeft de partij ons zo steil tegen haar tegenstanders opgedre ven? Kortom, men begrijpt Buset wan neer hij na de besprekingen bevestigend antwoordde op de vraag of hij tevreden was, wat echter gepaard ging met een diepe zucht en niet het minste teken van enig enthousiasme. En hij voegde er iets aan toe, waaruit men kon op maken, dat de fameuze mars op Brussel nog dezelfde avond zou worden afgelast. Wat Koning Leopold betreft, deze heeft ook nu zijn principes niet verlaten en zijn tijdelijke verdwijning afhanke lijk geteld van een aantal voorwaarden, waarvan het niet voortzetten van de strijd tussen Walen en Vlamingen wel de belangrijkste is. Dat alles scheen aanvaard, doch op het laatste ogenblik lijkt het of er nieuwe moeilijkheden ontstaan zijn, zodat de onderhandelaars van de verschillende partijen weer op nieuw zijn samengekomen, waarna ook de Koning weer geraadpleegd werd. Een „mise au point" of een meningsverschil? Hoe ook, de machtsoverdracht zou vol gens de heer Duvieusart in ieder geval geen enkele wijziging meebrengen aan de regering. Brussel bood deze zelfde Maandag een nerveuze aanblik: vele groepjes discus siërende mensen en rond 6 uur 's avonds tallozen, die door de treinstaking niet meer weg kunnen en nu met koffers in de omgeving op een verbetering van de toestand wachten. De socialistische volksvertegenwoordigster Isabelle Blu- me is vanmorgen met een groepje aan hangers nog haar woede gaan koelen op de parfumerieafdeling van een waren huis, dat niet had willen sluiten, ter wijl de communist Dispy werd ingere kend. Overal las men het woord „Moor denaars", terwijl de kreten van weinig talrijke maar hardnekkige betogers deze aantijging zonder schroom met de naam van Leopold en Duvieusart verbonden. Opvallend was ook hoe het gepeupel be langstelling toonde voor het interieur van voorbijrijdende vrachtauto's, wel licht omdat het dolgraag zou hebben willen plunderen. Intussen bleef de Gendarmerie deze uren eerder op de achtergrond, als had zij instructie het verlopp van de besprekingen af re wachten alvorens opnieuw in te grijpen. Alle toegangswegen tot de stad werden afgesloten, want ook de regering had niet nagelaten maatregelen te treffen voor de rode mars op Brussel. Dat de socialisten het hierop hebben willen laten aankomen blijft, zelfs al zouden zij achteraf hebben toegegeven, een smet op hun partij, die uit louter eigenbelang het land in de grootste chaos dreigde te storten. (Telefohisch van onze politieke redacteur) OSTENDE, Maandagavond De conferentie der Beneluxministers was hedenavond omstreeks 7 uur geëin digd, met dien verstande, dat men haar beschouwt als een conferentie, waar van slechts het eerste deel is gehouden en die in November vervolgd zal wor den. Dan moet men zover zijn, dat het Verdrag gereed is. Maar eerst zal men in September een speciale landbouwconferentie tussen de ministers houden. In dit feit is getekend, dat er nog altijd een crisis in de Benelux bestaat. Inderdaad zjjn de ministers er niet in geslaagd het landbouwvraagstuk op te lossen. De laatste dag van de conferentie is uitermate bewogen geweest. Niet alleen dat men met het landbouwprobleem op een gegeven moment zo vastliep, dat de Nederlanders moesten aankondigen op hun handelspolitieke toezeggingen ter stond terug te moeten komen, maar de algemene politieke situatie maakte het voor de Belgische ministers niet erg ge makkelijk zich aan de Beneluxconfe- rentie te wijden. Zij waren op een enkele na midden in de nacht van Zondag op Maandag naar Brussel opgeroepen voor een Kabinetszitting, die, naar men zegt, tot 7 uur 's morgens duurde. Er waren dan ook maar enkele Belgische minis ters Maandagochtend in Ostende aan wezig, terwijl de conferentie in de loop van de dag nogal eens moest wachten op de komst van een minister uit Brus sel. Men had erop gerekend des middags ongeveer 3 uur klaar te zijn, doch toen liep men vast op het landbouwvraagstuk en moest minister Van Zeeland erbij ko men. Die vertrok om 4 uur per auto uit Brussel en arriveerde tegen 6 uur te Ostende. Om 7 uur, na afloop van de conferentie, vertrok Van Zeeland ter stond naar Brussel terug. In zulk een sfeer moest men Beneluxconferentie houden. Is men er dus met de landbouw niet hitgekomen, er is toch een aantal klei nere, doch niet onbelangrijke punten, Jvaarop men wel overeenstemming heeft nareikt. Voor het toeristenverkeer is dezelfde fegeling getroffen vanaf 1 Augustus, welke ook voor een land als Frankrijk Reldt. Men kan dub voor driehonderd gulden aan Belgische francs in toeris tendeviezen krijgen. In het vaststellen van belastingen Baat men een commissie instellen, die voor 1 Maart 1951 een gemeenschappe lijk stelsel voor de omzetbelasting moet p ljwerken. De tarieven zullen nog niet |clijk worden, omdat het verschil met "Clgië te groot is. De unificatie der douanewetgeving moet voor 30 Juni 1951 haar beslag krij- pm De visserijproducten worden vrij en t8n' voor 1 Januari 1952. Vrachtauto's in Jour,ingcars worden over en weer van ^«otorrijtuigbelasting vrijgesteld. In de •V-belasting gaat men naa een gelijk nakeling tóe met dien verstande, dat ho op Belgische wens zokt naar een 2 im om de grotere N.V.'s in België v aarder te belasten tot het peil van uerland, doch de kleinere te ontzien Tenslotte nog iets over de handels politiek. Na wat wij hierover gisteren reeds meldden, vernamen wij nader. "at het systeem van de gemeenschap- in ii handelspolitiek der Benelux j? de niet onder de O.E.E.C. gelibera- Seerde sector kan vereisen een ge zamenlijke contingentering van de in voer van bepaalde producten. Indien België en Nederland het niet over een contingent eens kunnen worden, moet België het initiatief nemen om de uit voer van het betrokken artikel naar Nederland te stoppen. Indien dit niet bevredigend mocht verlopen, is het aan Nederland om de invoer te verbieden. Dit komt er dus op neer, dat zulke artikelen dan automatisch van de vrije Beneluxlijst verdwijnen. Voor de artikelen uit het dollarge- bied blijft overwegend een autonoom regime in elk land bestaan en dus zo nodig contingentering aan de Neder lands-Belgische grens. Voor enige ge voelige posten van luxueze aard, als tabak en nylon, wordt, zo men het in de practijk eens kan worden, een speciaal gemeenschappelijk regime ingesteld. Practisch zal de uitvoering van een gemeenschappelijke handelspolitiek op zeer grote en ingewikkelde moeilijkhe den kunnen stuiten. Slaagt men in de uitvoering, dan vormt de Benelux een handelsgebied, dat in belang zeker nog vóór Frankrijk komt en Engeland nabij streeft. Vandaar ook, dat de landbouw sector zo belangrijk is, aangezien het er hier om gaat de structuur van de Bel gische landbouw te veranderen van een landbouw, die gericht is op de binnen landse zelfvoorziening, op een Benelux- landbouw, die op de export gericht zal zijn en een machtige factor vormt in een actieve handelspolitiek. De Amerikaanse luchtvaart heeft gis teren medegedeeld dat meer Super forten B-29 naar het Verre Oosten ge zonden zullen worden. Gisteravond heeft de Senaat zijn goedkeuring gehecht aan een amende ment op de wet inzake het plan-Mar shall, waarbij president Truman de be voegdheid wordt gegeven geen bulp meer te verstrekken aan die landen, die naar zijn oordeel in gebreke blijven of weigeren alles te doen wat in hun ver mogen ligt om manschappen, uitrus tingen of materialen te leveren ter ondersteuning van de actie der Ver. Naties in Korea. President Truman heeft Maandag be kend gemaakt dat het het Congress in een boodschap zal verzoeken om vier milliard hulp aan anti-communistische landen. De democratische vertegenwoordiger Cannon, de voorzitter van de Huis commissie voor de toewijzingen, ver klaarde dat de Democratische en Repu blikeinse leiders het er volkomen over eens zijn, dat de behandeling van Tru- mans verzoek bespoedigd zal moeten worden. Hij citeerde een uitlating van de pre sident, dat er „een noodtoestand be staat, die onmiddellijke actie tot bewa pening van de Amerikaanse bond genoten noodzakelijk maakt." Deze nieuwe fondsen zullen worden gevoegd bij de reeds verstrekte 1.222.000.000 dollar. Het K.L.-onderdeel 434 bat. garde regiment Prinses Irene, dat gedurende een half jaar zjjn bezettingstaak op Nieuw-Guinea heeft vervuld, zal 3 Aug. per s.s. Waterman naar Djakarta ver-1 trekken ter repatriëring. Inmiddels is op 12 dezer reeds een compagnie ver trokken voor het verrichten van wacht diensten in Djakarta en ter voorberei ding van de repatriëring van het gehele onderdeel. Met de Waterman zal tevens de vervanging van het 434ste arriveren, bestaande uit ex-KNIL-militairen over gegaan in K.L.-beroepsdienst. ate zur&rte. nutter- 28. In die enkele seconden scheen alles gelijktijdig te gebeuren. Eric kon zich later nimmer meer herinneren hoe alles precies in z'n werk ging. Maar terwijl hij wegsprong om de aansnorrende pijl te ontkomen, hoorde hij de sluitsteen dreunend achter zich dichtvallen. Buiten krasten nagels over de steen en wild gegrom van de hond drong gedempt tot hem door. Zijn wanhopige poging scheen gelukt te zijn. De pijl schoot dicht langs zijn hoofd, om dan af te ketsen op de stenen. Met een sprong was Eric overeind. Zijn scherpe ogen doorboorden de schemering, die in de grot was gevallen. Meteen vond hij de gemaskerde figuur, die met zenuwachtige haast een nieuwe pijl uit de koker greep, onderwijl terugwijkend naar de met huiden beklede rustbank, die in de hoek van de grot stond. Reeds had de hand de pees gespannen, toen Eric toesprong. Er was een panter achtige lenigheid in z'n aanval. Maar hij besefte dat hij thans snel handelen moest. Door zijn snel ingrijpen was de situatie thans zo geworden, als hij pehoopt had dat zij zou zijn, toen hij hier naar toe kwam. Nu had hij alleen tijd nodig. Voor de boog door de Zwarte Ruiter kon worden opgeheven, was Eric reeds bij hem. Krachtig sloeg hij het wapen terzijdeom direct daarop een forse stoot te doen volgen, die de gemaskerde achterover deed rollen. Met een kreet mei de gedaante neer op de rustbank. Hijgend bleef Eric staan. Door de laatste heftige bewegingen was het masker losge raakt en thans zag hij eindelijk het gelaat van de Zwarte Ruiter onbedekt. Grote, donkere ogen staarden hem vanuit een bleek meisjesgezicht angstig aan. Een intense voldoening maakte zich van de Noorman meester. Op dat ogenblik wist hij dat zijn vermoedens juist waren geweest, en dat de vage lijn, welke hij door de gebeurte nissen van de afgelopen dagen had menen te onderscheiden, inderdaad naar de oplossing van het mysterie voerde. „Gij zijt Astara, de dochter van Agar, nietwaar?" vroeg hij vriendelijk. „Vergeef me m'n ietwat onhoffelijk optreden. Maar ik vreesde dat ge anders niet naar rede wilde luisteren Het staatssecretariaat van het Vaticaan heeft aan de Pauselijke internuntiatuur te Djakarta meegedeeld, dat bij besluit van Z. H. de Paus de eilanden Bali en Lombok afgescheiden zijn van het apos tolisch vicariaat van de Kleine Sunda- eilanden, om een zelfstandig kerkelijk ressort te vormen onder de naam van apostolische prefectuur van Den Pasar. Pater Hubertus Hermens, tot dusver missionaris op Flores, is benoemd tot eerste apostolisch prefect van Den Pasar. De Amerikaanse Commissie voor de Atoomenergie heeft gisteren haar half jaarlijkse rapport ingediend bjj het Con gress. In dit rapport deelt de commissie mede, dat zij de mogelijkheid bestudeert tot vervaardiging van „een giftige atoombom", aldus A. P. Verder deelde de commissie mede, dat er sinds Janu ari een record hoeveelheid van de ex plosieve stof, benodigd voor de vervaar diging van atoombommen, is vervaar digd. Aan alle soorten van atoomwapens, met inbegrip van de waterstofbom, is met verhoogde activiteit gewerkt. Ten aanzien van het derde mogelijke atoom wapen'radioactieve vergiften werd in het rapport gezegd, dat de mogelijk heid om radiologische stoffen als wapen te gebruiken, bestudeerd werd. Radiolo gische stoffen zenden stralen uit, die een bepaald gebied zouden kunnen be smetten met gevaarlijke radioactiviteit. Over de ontwikkeling van de water stofbom werd niets gezegd. Wel werd meegedeeld, dat het atoomprogramma herzien werd ten einde de richtlijnen van Truman van Januari 1950 om het werk aan alle atoomwapens, waaronder ook de H-bom, voort te zetten, ten uit voer te kunnen brengen. Er zijn voorts beslissingen genomen en plannen gevormd voor de bouw van nieuwe installaties om Truman's richt lijnen volledig ten uitvoer te kunnen brengen. Deze installaties zijn omvang rijk. Tijdens een peireconfeirentóe te Washington heeft dr. Karl Z. Morgan van het laboratorium van Oak Ridge verklaard, dat, indien een atoombom in een krat in het ruim van een schip in Amerika binnengesmokkeld zou wor den, dit niet ontdekt .zou kunnen wor den, tenzij de krat geopend werd. Mor gan'verklaarde geen detectie-instrument te kennen, dat de aanwezigheid van een bom in een krat zou kunnen aantonen. Hij en andere geleerden weigerden com mentaar te leveren over de detectie-mo- gelijkheden in geval van een gesmok kelde waterstofbom. In het rapport werd voorts een uit eenzetting gegeven van de techniek, ge bruikt om de arbeiders in de grote stoomfabrieken en het publiek er buiten te beschermen tegen de ge vaarlijke atoomuitstraling. Verder werd in het rapport gerept van een bespoediging van het zich ver schaffen en bewerken van uranium-erts. De leverantie van uranium-erts uit het buitenland heeft een bevredigend ver loop en er worden vorderingen gemaakt bij het verhogen van de toekomstige voorraden. De binnenlandse productie van erts neemt ook toe en er zijn plan nen gemaakt voor een verdere uitbrei ding van het werk op het Colorado-pla teau. De productie en de verdeling van ra dio-actieve en andere atoommaterialen voor medische, landbouwkundige en in dustriële doeleinden nemen eveneens toe. Advertentie Kwatta soldaatjes blijven altijd geldig Vraagt Uw winkelier o( ons om de uitgebreide cadeauxlijst. N.V. K WAT YA - BRED A - (Holland) Op de tweede dag van de sociale stu diedagen van de Nederlandse Katho lieke Middenstandsbond sprak allereerst drs. H. Neefs, secretaris van de Ned. Kath. vakbond voor de textiel-detail- handel. over „resten van liberalisme en individualisme". Deze spreker betoogde, dat, hoewel het liberalisme en het individualisme als bewuste levenshouding nauwelijks in de katholieke middenstand worden aan getroffen, bij onze generatie meer dan alleen een restant van beide te vinden is. Deze resten te laten verdwijnen en de moderne gemeenschapsgedachte werke lijk in ons te doen leven, onze sociale organisaties en instellingen te laten dragen door de natuuurlijke en boven natuurlijke verbondenheid van en rechtvaardigheid voor alle mensen is een taak. welke ook de katholieke mid denstand dient te vervullen. „Tendenzen en gevaren van staatsso cialisme'' luidde de titel van de inlei ding, gegeven door de algemeen secreta ris van de Ned. Kath. Middenstandsbond, mr. F. K. Bachg. Weliswaar is de P.v.d.A. aldus spreker een andere dan de oude S.D.A.P., maar de opvattingen inzake de gemeenschap die zij er op na houdt, zijn nog socialistisch en op vele pun ten afwijkend van de katholieke be ginselen. „Ook op het terrein van de belastingpolitiek, de sanering van de middenstands bedrijven en de ves tigingswet streeft de P.v.d.A. hier meer, daar minder naar staatssocia lisme. Prof. mr. dr. Th. Keulemans O.C., te Merkelbeek, gaf een uiteenzetting van „de katholieke sociale beweging in nieuw tijdperk voor nieuwe taak". De geschiedenis der Katholieke sociale organisaties aldus deze spr. 't spe ciaal op het gebied van bedrijfsleven, geeft een zekere doelstelling te zien in twee richtingen. Haar houding was eerst afweer tegen liberalisme en marxisme, doch geleidelijk is zij zich bewust ge worden van haar leidinggevende taak en haar doel: de sociale vrede. Ook in de doelstelling is een soort gelijke ontwikkeling waar te nemen, begonnen met een moeizaam bevechten van elementaire rechten en straks ein digend met de P.B.O. Deze laatste tot een gezonde bloei te brengen is plicht voor ieder die aan het sociaal-economische leven deel neemt, ook voor de middenstand. Prof. dr. J. A. Veraart, die in de avond sprak over „de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie als bekroning en als taak", karakteriseerde de P.B.O. als de opheffing van de markt-tegenstelling tussen ondernemers en werknemers en van de strijdverhouding tussen de onder nemers onderling. Om dit te bereiken, aldus spr., hebben wij moeten werken volgens de beproefde leer van het paralellis- me. Ieder zijn gepaste deel. Geen overheersing van het proletariaat over de bezitters, zoals wij die in haar afschuwelijkste vorm zien in Rusland. Geen naar beneden wer ken ook van een gehele klasse der bevolking voor enkele bevoorrechte tienduizenden. Sprekend over de taak, welke de ka tholieken i. v. m. de P.B.O. in de toe komst te wachten staat, zag spr. twee grote gevaren, n.1. het liberalisme, dat d0o?n,?aSavond heeft een onbekende Zicu het overklimmen van een muurtje cem toegang verschaft tot het empla- Op van het circus Strassburger, dat Ilit JL' ogenblik in Scheveningen staat, ziepjj?" circuswagen heeft hij een aan- hoeveelheid juwelen en enkele •hen. oen Belgische francs meegeno- 'l door 9 „Maar, moeder," protesteerde Celia fel, „hoe komt u erbij zulke dingen te zeggen?" „Och. ja, natuurlijk, Graham Ward is het, hè? Wat moet ik toch vermoeiend zijnLaat eens zien, dominee. U moet geven, nietwaar?" Bij het einde van de robber bleek mevrouw Sim een flinke winst en de dominee een bescheiden winst geboekt te hebben. Mevrouw Sim legde haar verdiensten op een hoek van de schoor steenmantel en vergat het geld blijk baar prompt. De dominee liet zijn winst zorgvuldig in zijn vestzak glijden. Daarna haalde hij een zwart notitie boekje te voorschijn en tekende het ge wonnen bedrag en de datum aan. Hij keek Firth half verlegen, half on deugend aan en zei: „Aan het einde van het jaar schenk ik mijn speelwinst aan de kerk. Ik weet eigenlijk niet of het me tot eer of tot schande strekt." Hij lachte even zelfvoldaan. „Het is toch een dwaze wereld, niet?" Toch kreeg Firth de indruk, dat de dwaze wereld hem na aan het hart lag, en vooral het wereldje dat rondom zijn kerk genes teld lag. Mevrouw Sim had de dominee uitge leide gedaan en keerde terug. „Wat een keurige man is hij toch." Ze zuchttt even. „Ik weet zeker, dat als hem iet? overkwam, hij zich niet zou weten It redden." Celia lachte. „Maar, moeder, wat zou hem in een plaats als deze kunnen overkomen?" „Er is Angela Pewsy toch ook iets overkomen?" „Ja, natuurlijk." Celia's stem klonk lichtelijk verwonderd. „Dat is zo." „En we waren het er toch over eens, dat Angela zichzelf heel goed wist te redden." Celia keerde zich af en staarde boos in het vuur. „Maar haar bemoeizucht wist ze niet te bedwingen. Als u weten wilt hoe ik erover denk Mevrouw Sim onderbrak haar zo vriendelijk en tegelijk zo beslist, dat Firth moeite had, niet te lachen. „Maar we willen helemaals niets weten, kind; zeker niet over Angela, en nog minder op dit uur van de avond. Firth heeft een lange, vermoeiende dag achter de rug, nietwaar, beste?" „Hij heeft lang geslapen," snoof Celia. Als hij daar moe van wordt „Ja," zei hij, „maar dat is al weer uren geleden, in het begin van de mid- dag." „En morgen," zei mevrouw Sim, „moet hij het mysterie oplossen." Firth schrok op. ,Wat?" „Het houdt immers allemaal verband met die anonieme brieven en daarvoor ben je toch hierheen gekomen?" Firth keek verbijsterd van Celia naar haar moeder en van mevrouw Sim naar Celia. „Maar wie heeft u dat in vredesnaam verteld?" Zij lachte. „Beste jongen, waarom zou een mens alles gehoord moeten hebben? Ik weet heus wel, dat je vader een veel te verstandig mens is om je alleen voor geldzaken hier naar toe te sturen." „Ik veronderstel," zei Firth tamelijk onderworpen, „dat u bedoelt, dat, als ik orachter kom, wie wist dat de anonie me brieven van Angela afkomstig wa ren, ik dan ook weet wie de moorde naar is?" „O, maar dat wist ik allang. Celia zat met open mond. „Weet u Mevrouw Sim knikte een beetje ge- ergerd. „Ik besefte het alleen pas van ochtend. Het was erg dom van me." „Maar, moeder....". Celia was op recht verontwaardigd. „Begrijpt u dan niet....". „Dat de politie denken zal, dat ik het gedaan heb? Jazeker als ik het ze vertel. Aan de andere kant als ik het ze niet vertel en ze het zelf uit laat zoeken, zullen ze veel zekerder van hun zaak zijn. En je weet. wanneer briga dier Porter ergens zeker van is, dan brengt niets hem meer van de wijs. Maar we zullen zien wat de dag van morgen brengt. Gelukkig heeft hij het op het ogenblik veel te druk met land lopers." Ze ging besluiteloos naar de deur. „Goedenacht, Celia. Zul je Gra ham niet uit zijn bed houden? Ik weet wat jonge liefde zeggen wil, maar het is werkelijk al laat.... Goedenacht, beste jongen." Ze wandelde de kamer uit en liet hen beiden als een paar vissen op het droge achter. Firth keerde zich langzaam naar Celia. „Heb ik je niet eens horen zeggen, dat je moeder niet altijd merkte wat er om haar heen gebeurde?" „Ja, dat heb ik gezegd." „Dat dacht ik ook." „Ik schijn me vergist te hebben." „Ja, dat lijkt me ook" „Misschien komt het doordat ze hier in belang stelt," trachtte ze zichzelf te rechtvaardigen. „In elk geval noemde ze jou „Graham." „Wat erop wijst, dat ze in mij geen belang stelt, nietwaar?" „Ja, maar ik bedoel, dat dat meer haar gewoonte is." „Jij kunt het weten. Ze is jouw moe der." „Dat is waar, en ze heeft gezegd, dat ik je niet uit bed mocht houden. Je zult wel doodmoe zijn." „Inderdaad. Dat komt waarschijnlijk van die jonge liefde waarover je moe der het had." „Maar dat was toen ze dacht, dat jij Graham was. Er is dus geen enkele re den om je nog langer van je nachtrust te beroven." Zij meende het. Tenminste, op dat ogenblik dacht ze, dat ze het meende. Firth was er niet zo zeker van. Hij bracht een vinger oifder haar kin en lichtte die op, zodat hij in haar ogen kon kijken. „Jonge liefde. Hm er is eigenlijk wel iets voor te zeggen." Hij draaide zich toen om en kuierde de kamer uit. Firth peinsde, terwijl hij zich uit kleedde. De mensen, die hij ontmoet had. waren interessant; je kon ze ook aardig noemen. Aardige mensen in een aardig dorpje. Eén van die aardige mensen had Angela Pewse.v naar de andere wereld geholpen. Hoe aardig ze ook waren, één van hen moest het gedaan hebben. Waarschijnlijk ie mand, die hij nog niet ontmoet had. Hij schoof de gordijnen opzij en leunde uit het raam. Tot zijn verwon dering zag hij, dat hij op de kerk uit keek, en hij herinnerde zich, dat dit de achterkant van het huis was. De kerk zelf verhief zich mild en grijs in het maanlicht en de witte grafzerken staken af tegende donkere schaduwen van de bomen. Hij onderscheidde de geveltoppen der huizen, die zich schouder aan schouder rondom het kerkhof schaardgp. Het huisje van An gela Pewsey stond bijna tegen de tuin muur aan. (Wordt vervolgd) zal trachten de uitvoering zoveel moge lijk te vertragen, anderzijds het dogma tische socialisme, dat de blinddoek van de klassenstrijd draagt en dat wij al dus prof. Veraart telkens de kop zul len zien opsteken in de Sociale Econo mische Raad. Spr. wekte de katholieke middenstan ders op, zich met kracht te verzetten tegen de krachten, die zullen proberen de P.B.O. tot een kunstmatige instelling te misvormen, waardoor de betrokkenen zouden moeten vragen, of zij wel deel genoten in zulk een organisatie zullen zijn. De P.B.O. moet werkelijk een deel van het bedrijfsleven blijven. Daarom ook geen imitatie van de be drijfsgroepenindeling welke het wets ontwerp i.z. de werkloosheid kent. Er dient integendeel juist een zo groot mo gelijk aantal bedrijfschappen te worden gevormd. Ten slotte bepleitte prof. Veraart het instellen door de middenstand van een eigen overkoepelende organisatie. Te Eist is Maandagavond een duo passagier van een motor, de 27-jarige V. uit Nijmegen, die in een bocht te ver met zijn hoofd overhelde, in botsing gekomen met een passerende kar. Hij werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij op weg naar het ziekenhuis overleed. Sedert hedenmorgen half acht is het verkeer over de spoorbrug over de Waal te Zaltbommel hervat. De treinenloop NoordZuid wordt dus weer met de normale dienstregeling onderhouden. Maandagmiddag heeft Prins Bernhard op de binnenplaats van de Dumoulin- kazerne te Soesterberg militaire on derscheidingen uitgereikt. Twaalf mili tairen en burgers werden begiftigd met de Militaire Willemsorde vierde klas se. Voorts werden uitgereikt twintig bronzen leeuwen, eenendertig bronzen kruisen en zeven kruisen van verdien ste. Prins Bernhard richtte zich tot de aanwezigen en noemde de onderschei- denen een prachtig voorbeeld voor de jonge mannen der kaderschool. maar ook voor het ganse volk. Hij bracht de onderscheidenen de hartelijke ge lukwensen van de Koningin over. Bij de uitreiking van de Militaire Willemsorde legden de nieuwe ridders in handen van Prins Bernhard de eed af. Vervolgens diénde Z. K. H. hen de ridderslag toe. De andere onderscheidenen werden door de Prins met een handdruk ge lukgewenst, nadat hij hun de onder scheiding had opgespeld. De honderd drie en twintig KNIL- militairen. die schuldig werden bevon den aan deelneming aan de aanslag van Westerling op Bandung in Januari van dit jaar, zijn van het eiland Onrust overgebracht naar Nieuw-Guinea, waar zij hun straf moeten uitzitten. Maandagavond omstreeks kwart over tien is een defect ontstaan aan de bo venleiding van de spoorweg bij de halte Den HaagLoolaan. Hierdoor raakten de trajecten Den HaagVoorschoten, Den HaagScheveningen en Den Haag Pijnacker stroomloos. Het reizigers- vervoer tussen Den Haag en Leiden werd met bussen onderhouden. In 1944 maakte een Belgische weer- standsgroep onder leiding van de bur gemeester van Lauwe op de terugtrek kende Duitsers een kanon buit. Het werd op het marktplein van het dorp geplaatst, ter eeuwige gedachtenis, dat de Lauwen hun naam met ere ten schande hebben gemaakt en eerder de „Feilen" moesten heten. Maar de West vlamingen van het nabijgelegen Rek- kem mogen er óók zijn. Verschillenden van hen hadden indertijd als leeuwen meegedaan met de Lauwen om het ka non te veroveren, zodat ze in hun hart eigenlijk óók een beetje recht op de tropee meenden te kunnen doen gelden. Er zijn echter nog meer punten van overeenkomst tussen de Lauwen en de Rekkemers. Zij zij beide vehemente royalisten en stevige lambiekdrinkers. Deze drie punten van overeenkomst kwamen bijzonder duidelijk voor de dag, toen de terugkeer van Koning Leopold gevierd moest worden. Er wer den heel wat pinten geledigd en man nen gevuld, zodat een aantal Rekke mers enige gelijkenis begonnen te veA tonen met het kanon op het marktplein van Lauwe. Het was dan ook niet te verwonderen, dat zij besloten het ge tuigenis van ook hun dapperheid te gaan halen. Gezien de felheid van de Lauwen to gen de leeuwen van Rekkem er in het holst van de nacht op uit en sleepten het oorlogsmonster uit Lauwe weg naar hun dorp. Toen de burgemeester van Lauwe de volgende morgen bemerkte, wat er ge beurd was, eiste hij van Rekkem on middellijke teruggave. Als antwoord be gonnen in Rekkem de brandklokken te luiden en kwamen alle pompiers toe snellen, om de buit van hun nachtelijke verovering te verdedigen. De kloeke burgervader van Lauwe liet het er voor het ogenblik bij zitten, maar de nacht daarop haalden de ontnuchterde Lau wen de tropee uit Rekkem weg op de zelfde wijze als de Rekkemers dat uit Lauwe hadden gedaan. Het was een schoon koningsfeest ln beide dorpen, omdat hun hanen om beurten in het nachtelijk duister koning hadden gekraaid. Neen, brave lezer, schrik niet, wij zullen hier geen propaganda voeren voor de bevordering van het hier te lande hier en daar officieel toegestane, maar daarom nog niet onbedenkelijke gemengd baden. Wij willen slechts ver halen van een vorm van gemengd ba den, die ons principieel verantwoord lijkt In de stad St. Louis in Amerika hiel den de gemeentelijke zwembaden blank en zwart streng uit elkaar en zagen er .op toe, dat geen negers het water zou den verontreinigen op dezelfde tijd, waarop blanken daarmee bezig waren. Deze rassendiscriminatie was twee zwemlustige negers niet naar de zin. Zij achtten dit in strijd met de Amerikaanse grondwet, die gelijke rechten aan ieder staatsburger heet toe te kennen. Het Federaal gerechtshof gaf hun gelijk en beval de stad Louis haar zwembadpoli- tiek te laten varen. De schadevergoeding van 35000 dollar, welke de negers van wege het krenken van hun eer hadden geëist werd hun echter niet toegewezen. En terecht, sommige blanken verkopen hun eer voor minder. In Leningrad is de 21ste internatio nale bontveiling geopend. Ongeveer 100 Amerikaanse en Europese kopers zijn er komen opdagen. Wanneer er wat aan te verdienen valt, worden de kapitalisti sche imperialisten door de volksdemo craten achter het IJzeren Gordijn wel toegelaten, al zullen de rode gastheren er wel angstvallig zorg voor dragen, dat deze welkome vijanden niet te zien krij gen hoe bont het er in het Sovjet-para dijs toegaat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3