JACOB MAUK KRIJGT ZIJN ZIN NIET y w r Amerikaanse mariniersdivisie in Zuid-Korea aangekomen Om in de oren te knopen Voorstel om nationalistisch China te verwijderen verworpen Met 8 tegen 3 stemmen leed de Rus de nederlaag SOCIALISTISCHE TRIOMF SLOEG IN HET GELAAT VAN ALLE GOEDE BELGEN Prins Boudewijn zal spoedig voor grote problemen staan Echtpaar verdronken bij Kijkduin Spoedig actie tegen Ambon? Tot hoofd en hart Verzet van vijf jaren heeft eigenlijk voor niets gediend .Het weer Bezorgdheid op MacArthur's hoofdkwartier Toch uitlevering aan Indonesië? WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1950 74ste JAARGANG No. 24813- Gezant van Iran'bij de Koningin POLITIEK STEEKSPEL IN VE HERVAT „Niet gekozen doch verdreven" Nobel initiatief" „Groep van de Kwomintang onder Amerika" Stem genegeerd Voor de ogen van hun dochtertje Bataljon van Apris overgelopen Zaak-Westerling Tijdelijk zaakgelastigde van Pakistan Dominicaanse onderscheiding voor minister Stikker BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. iJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt z'ch het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS. 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. De „oplossing" der Belgische ko ningskwestie heelt in de pers diverse commentaren uitgelokt. Weinig bladen hebben zich daarvan onthouden, omdat zij terecht van oordeel waren, dat de toestand in België niet langer kon worden be schouwd als een strikt binnenlandse aangelegenheid. De koningskwestie moge zulks in den beginne al zijn ge weest, het feitelijke verloop van de door zijn hartstochtelijkheid veront rustende strijd tussen regering en op positie, welke bijna de afmeting ener revolutie heeft aangenomen, wettigde het ten volle dat men ging spreken van een kwestie van Europees belang. Dit op grond van de nauwe verbon denheid tussen de Westelijke demo cratische staten in het algemeen en de Benelux-landen in het bijzonder De perscommentaren lopen nogal wat uiteen. En dat is begrijpelijk- Waarmee overigens niet gezegd wil wezen, dat er niet heel wat in te bren gen is tegen de verschillende argumen ten, waarmee wordt gepoogd een deel der schuld te laden op de C.VP. en de Koning zelf, die zich volgens sommi gen tezamen met de regering aan enige beoordelingsfouten zou hebben schuldig gemaakt. Wij willen dit verder laten voor wat het is. Ons standpunt hebben wij gis teren en ook reeds eerder in den brede uiteen gezet. Wel willen wij echter wijzen op een commentaar in het socialistisch georiënteerde dag blad Het Parool, omdat wij zelden zulk een extreem voorbeeld zagen van door partij-politieke gepraeoccu- peerdheid ingegeven eenzijdigheid, welke op bewust aangemeten blind heid lijkt en anderzijds een veront rustende openbaring inhoudt van wat cok sommigen hier te lande onder democratie verstaan. Het Parool schrijft o.a.: „De eerste grote aanslag sinds 1945 op de democratische instellingen en vrijheden van een West-Europees land is mislukt. Een katholieke één partij-regering heeft met ongehoorde hardnekkigheid getracht het land de terugkeer van een vorst op te dringen onder wiens regiem een parlementaire democratie niet behoorlijk meer zou kunnen functionneren. Een zeer grote minderheid van het Belgische volk wenste de terugkeer niet van een zwak man, wiens fatale omgeving bij voortduring door het opwerpen van byzantinistische prestigekwesties blijk gaf een volk van vrije mensen gering te schatten. In een uitbarsting van liberaal en socialistisch vrijheidssentiment is een deel der Belgen de straat opgegaan, diep gegriefd en gekwetst in zijn ge voel van eigenwaarde. In een Luiks dorp liggen thans de doden opgebaard, wier bloed de tragische consequentie is van een serie intimidaties, die cul mineerden in een geforceerde terug keer van Leopold met gelijktijdige botte afwijzing van elke vorm van overleg en compromis." Even verderop kan men dan lezen: „De eminente socialistenleider Spaak heeft maandenlang in artikelen en redevoeringen gewaarschuwd voor wat zou geschieden als de katholieke meerderheid in Vlaanderen de wil zou opleggen aan de liberale en socialis tische meerderheid in Wallonië en Brussel. Hij heeft partijleiders en clerus bezworen België de ver scheurdheid en het bloed te bespa ren. Hij heeft tot de laatste dag de weg tot overleg opengehouden. Hij heeft niet nagelaten aan zijn tegen standers uit te leggen wat materieel de essentie is van het in vrijheid func tionneren van een democratie." Maar het bontst maakt Het Parool het wel in het slot van zijn artikel, waar het bij wijze van peroratie schrijft: „Voor de toewijding en de moed van socialistische leiders als Spaak en de zijnen en voor de consequente strijd der liberale voormannen mag West-Europa dankbare bewondering hebben." Eigenlijk behoeft dit alles nauwe lijks enig commentaar. Wie niet ste keblind is geweest voor wat zich in België afspeelde onder leiding van „de eminente socialistenleider Spaak" zal zelf kunnen oordelen. Maar kortweg grof mag het worden genoemd, dat deze verdwaasde op- roer-kraaier, die zich tezamen met zijn partij formeel bediend heeft van de middelen, waarvan het communis me zich overal ter, wereld pleegt te bedienen en waartoe het ook in Euro pa zijn toevlucht zal nemen zodra het daartoe maar enigszins de kans schoon ziet dat deze Spaak hier wordt voorgesteld als de pionier van een democratische vrijheidsstrijd, waar voor hem en de zijnen met zoveel woorden dank wordt geweten. Dat is toch wel de dwaasheid ten top en het gevoel dat daaruit spreekt voor de democratie en een parlementair staatsbestel is bijzonder verontrus tend. Intussen zullen wij de woorden van dit Nederlandse socialistische blad in de oren knopen om ze ons te gelege ner tijd te herinneren, wanneer het op de waardering van de democratische gezindheid van de sociaal-democraten in ons land aankomt. De Koningin heeft ten paleize Soest- <üjk de heer Hossein Navab ontvangen, ter overhandiging van zijn geloofsbrie- Ven als gezant van Iran. IA Is een ander tekort schiet, toon dan begrip en inzicht voor de omstandig- heden. m I (Telegrafisch van onze correspondente) m LAKE SUCCESS, hedenmorgen. Een minuut voordat de vergadering van de Veiligheidsraad zou beginnen ar riveerde gisteravond de blonde, imposante Russische vertegenwoordiger, Jacob Malik, in een stortregen aan de ingang van het gebouw van de V. N. te Lake Success. Tussen tweehonderd verslaggevers en fotografen schreed hq glim lachend onder de vlaggen van alle naties het gebouw binnen, onderwijl op ver scheidene vragen antwoordend, dat hij tot het einde van de zitting hoopte te blijven. Na een afwezigheid van zeven maanden nam de Sovjet-Unie weer deel aan de bijeenkomst van de Veiligheidsraad. In de stampvolle zaal, waar Margaret Truman nauwelijks een plaatsje kon vinden, veroorzaakte een intense spanning de diepste stilte, nadat Jacob Malik, die presideerde, de zetel van China onbezet verklaarde, daar de aanwezige re presentant „niemand representeerde". De Amerikaanse afgevaardigde, Warren Austin, antwoordde, dat slechts de Raad en niet de president hierover te be slissen had. Ondanks de bange verwachtingen werd het Russische besluit met dan ooi/6" stemmen verworpen en dit maakte de atmosfeer geladener lijkheid „de ernstigste consequenties voor de wereldvrede" zou kunnen heb ben. Sir Benegal Rau deed een beroep op de raadsleden om zich niet „tot sla ven van de procedure" te maken. Toen de stemming en de daarop vol gende woordenwisseling voorbij waren, vroeg de Chinese gedelegeerde, Dr Tsiang, het woord. Malik gaf hem dit niet formeel, doch wuifde met de hand bij wijze van toestemming. Tsiang.pro testeerde krachtig" tegen de terminologie die Malik met betrekking tot hem had gebruikt. ,,Ik vergeef het u echter, daar u deze taal waarschijnlijk uit onwetend heid hebt gebruikt," zo zeide hij. Tsiang verklaarde, dat hij de enige Chinese re gering vertegenwoordigde, die door het volk gekozen is. In zijn antwoord zeide Malik, dat de nationalistische regering geen gekozen, maar een verdreven rege ring is („not an elected government, but an ejected government"). Malik trachtte daarop de aanvaarding van de door hem voorgestelde agenda in stemming te brengen, doch de Ame rikaanse gedelegeerde, Austin, stelde voor, dat „de agressie in Korea" eerst zou worden behandeld. „Dit is de zaak, die de volledige aandacht van de raad heeft gehad in alle vergaderingen van de laatste vijf weken, die niet met uw tegenwoordigheid zijn vereerd," zo zei de Austin tot Malik. Austin achtte het zeer ongepast de Veiligheidsraad thans lasting te vallen met de kwestie der erkenning van de communistische regering als vertegen woordigster van China. „Het op dit ogenblik in de Veiligheidsraad opnemen van een verklaarde tegenstander van de pogingen der Verenigde Naties om agressie af te slaan zou de steunver lening, waarop de troepen der Verenigde Naties aan het front recht hebben, ver zwakken en zou al onze pogingen om de vrede te herstellen, ondermijnen", aldus Austin. Malik antwoordde, dat de Amerikaanse resolutie (welke de leden der Verenigde Naties oproept zich te onthouden van alle steun aan Noord- Korea) het best als punt vier op de agenda kon worden gezet. India en Joegoslavië steunden het Rus sische voorstel. Malik verklaarde de stemming „onwettig" te achten. De Ame- riaanse afgevaardigde wilde hierna de „agressie van Korea" behandeld zien, de Russische afgevaardigde had echter de Chinese vertegenwoordiging in de Veiligheidsraad als punt één op zijn agenda staan. Malik kondigde aan, zijn veto te zullen uitspreken over de Ame rikaanse resolutie, waarin wordt aange spoord Noord-Korea niet te steunen. Zonder dat overeenstemming over de agenda was bereikt werd de vergadering tot vanavond 8 uur (Nederl. tijd) ver daagd. De Britse vertegenwoordiger, Sir Gladwyn Jebb, sloot zich aan bij Austin's verklaring en verwees naar art. 17 der procedure-regels van de Veiligheids raad waarin wordt verklaard, dat ieder lid van de Veiligheidsraad, wiens status in twijfel wordt getrokken, zijn plaats zal behouden totdat over de kwestie een beslissing is genomen. Sir Gladwyn vroeg hierop onmiddellijke stemming over Malik's uitspraak. Chauvel, de Franse afgevaardigde, liet zich in gelijke zin uit en verlangda, eveneens stemming. Zonder zijn uitspraak in stemming te brengen, verklaarde Malik, dat de Chi nese gedelegeerde, Dr. Tsiang, slechts „een privé persoon is, die niemand ver tegenwoordigt". Malik zeide voorts, dat de president van de Verenigde Staten korte tijd ge leden een bevel tot de „groep van de Kwomintang" gericht heeft en zodoende duidelijk had aangetoond, dat hij „deze groep" behandelt als een ondergeschikt orgaan van het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken. Bij het bekend maken van de uitslag negeerde Malik de stem van de Chinese gedelegeerde en gaf als uitslag: zeven tegen drie stemmen. Malik noemde de beslissing „onwettig". De Amerikaanse gedelegeerde protes teerde onmiddellijk tegen deze interpre tatie van de uitslag, waarop Malik, na de Amerikaanse gedelegeerde tot de orde te hebben geroepen, de uitslag als volgt bekendmaakte: „Ik maak bekend, dat er acht stem men tegen zijn uitgebracht, waaronder die van de groep der Kwomintang." Daarop verklaarde Malik: „Als verte genwoordiger van de Sovjet-Unie wens ik opnieuw te verklaren, dat ik de be slissing van de raad in deze zaak als onwettig beschouw." De atmosfeer werd nog meer gespan nen toen Austin, onderhevig aan sterke emotie, Malik's eerste bekendmaking van de uitslag onderbrak en de eis stelde, dat Malik -de uitslag „waarheidsgetrouw zou meedelen". Malik antwoordde heftig: „Ik maak bezwaar tegen een dergelijke terminologie." „Ik roep de geachte afge vaardigde van de Verenigde Staten tot de orde." Te voren had de Indiase afgevaardig de zijn stem tegen de nationalistische afgevaardigde gemotiveerd door te waarschuwen, dat de reeds zo lang han gende kwestie der Chinese vertegen woordiging „zeer spoedig tot een breuk in de Verenigde Naties kan leiden, als zij niet op bevredigende wijze wordt opgelost". Hij geloofde, dat deze moei- Nehroe, zoals»" hij diens bemiddelings poging noemde. Malik beschuldigde de Verenigde Sta ten er verder van, dat zij het Koreaanse conflict wilden uitbreiden tot China, Vietnam en de Philippijnen. Hij be schuldigde Truman er van een „de facto" bezetting van Formosa te hebben be volen. De Veiligheidsraad was gisteren ge tuige van de bitterste diplomatieke strijd, vooral toen Malik de politiek der V. S. in Korea aanviel. Hiervan was al leen de Engelse vertaling gegeven, toen de zitting in een alleronbehaagljjkste stemming werd verdaagd tot vanavond. De algemene verwachting van gedele geerden en waarnemers is, dat Rusland wel degelijk een plan achter de hand houdt. Aan meer dan twee en twintighon derd ersonen moest gist»: zen de toe- ga g tot de zitting worden geweigerd. Onder hen bevonden zich meer dan honderd journalisten, die hun pech in alle Uien verwensten. Radiografisch overgebrachte foto van Jacob Malik in de voorzittersstoel tijdens de zitting van de Veiligheidsraad van gisteravond. sr De vreedzame regeling van de Ko reaanse kwestie noemde Malik de be langrijkste kwestie, welke de Veilig heidsraad thans te bespreken heeft. „Wij moeten niet steeds weer de kwestie aan houden van voortzetting der vijande lijkheden, zoals de Amerikaanse afge vaardigde voorstelt", zo zeide hij. Malik, die herhaaldelijk verklaarde, dat de Sovjet-Unie de Verenigde Naties als een instrument van de vrede be schouwt, keerde zich fel tegen de Ver enigde Staten, die hij van „flagrante agressie tegen het Koreaanse volk" be schuldigde. Als bewijs van de „agres sieve politiek" van de Verenigde Staten haalde Malik Acheson's verwerping aan van „het nobele initiatief" van Pandit Verwachting tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt met opklaringen en plaatselijk buien. Meest matige wind tussen Zuid-West en West. Vrjj koel. Zon: 5.04—20.28. Maan: 22.14—1L19. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, HEDENMORGEN. anneer wij de balans opmaken van de ontstellende gebeurtenissen, waarvan Belgié vooral de laatste vijf dagen door de schuld van zijn politici het slachtoffer is geworden, dan blijft er reden tot ongerust heid. Zeker is er op sommige punten aanleiding tot vol doening of respect. De intenties van Koning Leopold om de onenigheid der Belgen uit de weg te ruimen, de mo narchie opnieuw boven de partijen, te plaatsen en aan de minderheid nieuw vertrouwen te schenken, zijn zeer zeker eerbiedwaardig. En men kan dat'zelfs nog zeggen van de bedoelingen van de regering, die op het uiterste ogenblik de chaos en het bloedbad heeft willen vermijden en dan tenslotte toch maar geopteerd heeft voor een verzoening rond de Kroonprins. Alleen komt dit veel te laat en men moet vaststellen, dat heel het verzet van vijf jaren eigen lijk voor niets gediend heeft en dat zij, die de wettelijke orde trouw waren gebleven, tenslotte de ezelsstamp heb ben moeten incasseren. Dit geeft dan ook te denken als men achteraf poogt te icht er halen, welke redenen de regering tot een totale capitulatie hebben bewogen. Want dat is het, hoezeer het communiqué dit ook poogt te verdoezelen, teneinde de Leo- poldisten en Vlaanderen niet al te botweg voor de kop te stoten. Hoe is Duvieusart er toe gekomen zich na het bloedig incident te Grace Berleur door Spaak en de andere socia listische afgevaardigden de volledige verantwoordelijkheid voor het drama te laten toeschrijven in termen, die men fatsoenshalve niet aan de openbaarheid prijsgeeft, terwijl juist de socialisten zelf het vuurtje tot een toen ai nauwe lijks meer te bedwingen brand hadden opgestookt en het bloed van de slachtoffers minstens zozeer hun handen be vlekt? De regering heeft wij zien geen ander antwoord op dat ogenblik het hoofd verloren. Of hoopte zij misschien, dat de oppositie de meerderheid nu werkelijk de gematigd heid zou gaan toeschrijven, waarop zij zich bij haar elec torale overwinning zo beroemd had? De toen uitgesproken woorden „Wij zullen iedereen verwonderen door onze ge matigdheid." krijgen thans wel een heel ironische klank. om zich te rehabiliteren in de ogen van haar kiezers. Kon de regering anders? Mocht zij het bloedbad verkiezen boven de capi tulatie in een wettige zaak? Deed zij genoeg om het niet zo ver te laten komen? Heeft zij bijvoorbeeld te Brussel op tijd en op de juiste wijze ingegre pen? Heeft zij de communistische bel hamels en het gepeupel gearresteerd, dat de straatterreur organiseerde en waarvan de socialisten zich dankbaar als een chantagemiddel hebben bediend? Heeft zij alles in het werk gesteld om bij haar pogingen om de oproerige be weging te onderdrukken het publiek te sparen, het ongedisciplineerde Belgische publiek, dat overal met zijn neus voorop gaat staan en diep verbolgen is als het dan klappen oploopt? Dit feit heeft nochtans in Brussel de doorslag gegeven. Zeker, het bloedbad, dat zonder twijfel van de rode mars op Brussel het gevolg zou zijn geweest, had de C.V.P.-regering gediscrediteerd, doch stellig niet in erger mate dan de socialisten, die het gepro voceerd hadden tegen alle recht in en louter uit partijberekening, waarmee de persoon van Koning Leopold amper iets te maken had. Het is duidelijk, dat de socialistische partij de toestand niet meer meester was, wat echter tevens be wijst, dat zij nooit deze kaart had mo gen spelen zonder zich te schamen, iets waarvan amper 24 uur na de gebeurte nissen niet in het minst sprake is. In tegendeel. Hebben wij Spaak gisteravond niet horen verklaren: „Wij vertegenwoordi gen de politieke eer van België; wij hebben gestreden voor de democratische vrijheid!" En de fameuze volksvertegen woordigster Isabelle Blume: „Een rege ring en een koning zijn teruggedeinsd voor de arbeidersklasse. Wij hebben de elementen in handen om het land te transformeren. Wij hebben de huid van de koning, nu willen wij de huid van de C.V.P.!" Voor de grote Fokker-hangars staat dagelijks een aantal nieuwe toestellen opgesteld, gereed om door Fokker-piloten aan een testproef te worden onder worpen, vóór zij worden afgeleverd. Behalve de licentiebouw van Gloster Meteor straaljagers van de Nederlandse en Belgische militaire luchtmacht werkt Fokker momenteel nog aan de bouw van 100 toestellen van het type S 11. Deze vliegtui gen zijn bestemd voor de Rijksluchtvaartschool; de leger-luchtmachtopleidingen in het buitenland. V In werkelijkheid is deze socialistische triomf een slag in het aangezicht van alle goede Belgen, het is de triomf van de muiterij, een aanmoediging om het in de toekomst weer eens met onwet telijke, ondemocratische middelen te proberen. Het is de triomf van de wraak, die het socialisme wilde koelen en nóg wil koelen op dè succesvolle Christelijke Volksparty. Het is een gevaarlijk pre cedent. Het is een hevige schok voor het vertrouwen van talloze Vlamingen in de Belgisch«%eenheidsstaat, een schok voor het vertrouwen van talrijke Bel gen in het Belgisch parlementair systeem. Misschien zal het voor sommigen een les zijn, dat het Belgisch socialisme tot alles in staat is. Maar dat is dan ook het enige. Wij vrezen, dat de jonge ko ning Boudewijn weldra voor onoplos bare problemen zal staan, want tot een loyale verzoening achten wij de socialis ten na het nu vertoonde werkelijk niet meer bekwaam. Zij willen eenvoudig de baas zijn in dit land, ook zonder abso lute meerderheid, waarop juist de sterke bevolkingstoename in Vlaanderen hun geen kans geeft en naar het schijnt in de toekomst nog minder zal geven. Dit betekent niet noodzakelijk, dat de C. V. P. na de jongste gebeurtenissen haar meerderheid zal kunnen behou den. Zij heeft echter nog vier jaar tijd Maar zullen de Vlamingen de pil slik ken? Zullen de separatistische gedach ten niet herleven uit afkeer voor een Wallonië, dat zijn wil met geweld op legt? De Vlaamse eenheid is en was altijd uiterst broos. Het zal de partij heel wat inspanning kosten haar aan hangers te doen begrijpen, dat er alleen dank zij eenheid nog iets te redden en te bereiken valt. Maar hoe een eenheid bewerken als de volgelingen het vertrouwen in de leiders verliezen, iets dat in de komen de dagen zeker het onderwerp van de dag zal zijn. En wat wanneer bijvoor beeld de schoolkwestie aan de orde zal komen en de C. V. P. tot het plura lisme wil besluiten? Zullen de socialis ten dan opnieuw onder het mom van sociale eisen een algemene staking ont ketenen, die zat woden uitgespeeld te gen een maatregel, die deze partij wel de grootste bedreiging acht van de mogelijkheid om nog ooit een absolute meerderheid rond zich te verenigen? Of zullen de Vlamingen nu gaan reage ren met dezelfde ongematigdheid als de Franstaligen zich in vroeger jaren al tijd hebben veroorloofd? Heeft de socialistische partij eigen lijk wel een ogenblik aan de .oe- komst van België gedacht, toen zij in 1945 de Koningskwestie organiseerde als wapen in de partijstrijd? Of meent zij nog altijd de wereld slechts te kun nen redden door het Christendom te verslaan? Eerlijk gezegd, voor ons Ne derlanders blijft dit soort „politiek" een onsmakelijke puzzle. Dinsdagmiddag zijn dokter C. A. G. Beins uit Enschede en zijn vrouw voor de ogen van hun elfjarig dochtertje bjj het baden in zee bjj Kijkduin ver dronken. De man stapte in een kuil en op zijn hulpgeroep kwamen vrouw en doch tertje toegesneld. De dokter pakte zijn vrouw zo stevig vast, dat hij haar mee sleurde. Het dochtertje kon nog het strand bereiken. Badmeester De Wit sprong onmid dellijk in een boot en wist spoedig bei de drenkelingen te bereiken. Kunst matige ademhaling werd direct toege past, doch mocht niet meer baten. Een heel bataljon van het Indone sische federale leger in Kebumen op Zuid-Centraal-Java is verleden week overgelopen naar een Mohammedaanse extremistische strijdorganisatie, bekend als de Angkatan Umat Islam, aldus mtldt A.P. uit Djakarta. De deserteurs hebben een ultimatum om Dinsdag naar hun kwartieren terug te keren van de hand gewezen. De Apris zal nu tegen hen optreden. „Wy willen de Ambonese kwestie voor het tot standkomen van een nieuwe unitarische Indonesische staat oplos sen". Deze verklaring van een woord voerder van het ministerie van Defensie der V.S.L tegenover A.P. duidt er op, dat de federale troepen vóór 17 Augus tus met de aanval op Ambon zullen be ginnen, tenzij er op het laatste moment nog een vredelievende regeling gevon den kan worden. De substituut-procureur-generaal van het Hof van Appèl te Singapore heeft vandaag bij de behandeling van het verzoek Westerling, de procedure van zijn uitwijzing aan Indonesië stop te zetten, een verklaring van het Foreign Office voorgelezen, waarin gezegd wordt, dat het uitleveringsverdrag tus sen Groot Brittannië en Nederland ook van toepassing is op Indonesië. Tevoren had Westerling's raadsman, de heer F. R. Massey, aangevoerd, dat het oorspronkelijke uitleveringsverdrag tussen Nederland en de Britse regering geen rechtsgeldigheid kon hebben met betrekking tot de nieuwe onafhankelijke Indonesische staat. Men verwacht binnenkort in Neder land de komst van de heer S. Lal Shah Bokhari, tijdelijk zaakgelastigde van Pakistan. In afwachting van de benoe ming van een ambassadeur van Pakistan zal de heer Bokhari de belangen van zijn land ter ambassade waarnemen. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker is benoemd tot Groot kruis in de Dominicaanse orde van ver dienste Juan Pablo Duarte. De Amerikaanse Eerste Mariniersdi visie is vanmorgen in een Zuid-Kore- aanse haven aangekomen, vijf en zestig kilometer van het Zuid-Oostelijk ge vechtsfront gelegen De divisie, waarvan de voorhJfcde gisteren al arriveerde, komt rechtstreeks uit de Verenigde Sta ten. De mariniers kunnen onmiddeliyk in de strijd geworpen worden. Zq zijn uitgerust met tanks, raketkanonnen, super-bazooka's het nieuwe Ameri kaanse anti-tankwapen, dat al met suc ces tegen de Noord-Koreaanse tanks is gebruikt en eigen vliegtuigen. Onge veer tien procent van de manschappen zijn veteranen uit de tweede wereldoor log. Naar verluidt worden de mariniers pas morgenochtend ontscheept. Zij zul len dan in volledige gevec: f sbepakking van boord gaan. De commanderende generaal van de mariniers begroette zijn manschappen, die een belangrijke en noodzakelijke uitbreiding van de Amerikaanse strijd krachten in Korea vormen. De stem ming aan boord wa^ uit.lekend. „Is er hier bier te krijgen?", werd over de re ling van een der schepen geroepen, en „Hoe staat het in dit oord met de vrije tijd?". Toen het nieuws ,a.an de fronten bekend werd, voer er een golf van hoop en geestdrift door de Amerikaanse troepen. De G. I.'s waren er van over tuigd, dat de Eerste Mariniersdivisie spoedig hun gewicht in de strijd zou den doen gevoelen. Oqdertussen is er nog geenszins re den voor groot optimisme. Walter Sim mons, correspondent van de Chicago Tribune, seinde vanmorgen uit Ko rea, dat op het hoofdkwartier van MacArthur de bezorgdheid over de militaire toestand in Korea is toege nomen en dat de sterke Noordelijke strijdkrachten grote terreinwinst blij ven boeken. Het was de vraag hoe lang vijf Amerikaanse divisies het te gen vijftien vijandelijke divisies kunnen uithouden. „Ondanks de aanvoer van twee nieuwe divisies", aldus de cor respondent, „is de situatie hopeloos. Strategisch is het als een reusachtig schaakspel, waarbij de Amerikanen een paar stukken achter staan." De communistische troepen hebben Amerikaanse soldaten, nauwelijks in staat om te lopen, worden de stad Pyongyang binnengevoerd, nadat zij aan het Koreaanse front krijgsgevangen gemaakt waren. Het is een afschuwelijk en triest beeld, dat het lot van de Amerikaanse strijders, wanneer zij in gevangenschap raken, wel sterk tekent. U.P. meldt, dat „een groep eommunis- zich onttrokken aan een Amerikaanse tegenaanval in de heuvels 13 km ten Noord-Oosten van Chinju en zijn van morgen begonnen een aanvallende be weging uit te voeren om de aanvallende Amerikanen. Amerikaanse Sherman-tanks steunen met hun vuurmonden de aanval, maar vanmiddag om drie uur waren zij nog niet in actie gekomen. De gevechten vinden ongeveer 65 km ten Westen van Pusan plaats, aldus meldt A.P. In Tokio heeft een woordvoerder van het hoofdwartier verklaard, dat uit een overzicht blijkt, dat het „vijandelijk of fensief wel ingetoomd is, maar nog niet tot staan gebracht is". tische tanks" bij de gevechten op de vlakten ten Westen van Pnsan, door gestoten zijn tot de omgeving van Ma- san. Deze plaats is sl»rht« veertig kilometer van de belangrijke aanvoer haven Pusan verwijderd. Masan zelf bevindt zich echter nog in Amerikaanse handen. Het meest verbitterde gevecht wordt geleverd tussen deze stad en het meer Westelijk gelegen Chinju. dat de Rode troepen veroverd hebben. Gene raal Douglas MacArthur beschrijft de strijd in dat gebied en de gevechten die meer naar het Noorden gaande zqn om Kcchan. honderdtwintig kilometer ten Noord-Westen van Pusan. als „van grote betekenis". Een dergelijke vermel ding in een communiqué van MacArthur duidt wel op de ernst van de situatie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1