mSEHB Jubileumfeesten van Droste geopend met herdenkingsbijeenkomst i'gSEZIC Succesvolle start van Santpoorts feestweek BLIKSEMAFLEIDERS Burgemeester reikt aan vijf personeelsleden onderscheidingen uit Drie slachtoffers in snelverkeer AGENDA m SANERING WORDT EEN TECHNISCH SUCCES Na alleen nog maar bedryfsvrede nodig HERINGA WUTHRICH 3000 extra woningen voor gerepatrieerden „Pro Ecclesia" voor W. J. Putman Competitieindeling BANKETBAKKERIJ A. VLAAR WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1950 PAGINA 2 „HAARLEM IS TROTS OP DROSTE" Concerten in de Hout Nederl. Biljartfederatie NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM Burgerlijke Stand WASSERIJ DUYN VOOR DE KOOPVAARDIJ... SMIT VAN RLJStfURGEN FAILLISSEMENTEN R.K.S.V. „Onze Gezellen" Geslaagd Genootschap voor Reclame congresseeirt in Haarlem Examen Hoofdakte Examen Handenarbeid ONGEWENSTE TRADITIE VERBROKEN HEEMSTEDE HANDBAL BIJ H.B.C. Examen Middenstands diploma Feest in het dorp Zilveren jubilaris Zandvoortmeeuwen Enkele leden geschorst JAC. BONSET 70 JAAR Tevens 50 jaar toon kunstenaar Inenting tegen pokken f 408.38 voor H.L. SPAARNDAM FEEST OP VERJAARDAG VAN PRINSES IRENE WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? „DAMSTADT" NIET FAILLIET OPENING in hei öand Gedempte Oudegradit 3 - Telefoon 11202 Veem een vervoerder voor al uw goederen waarin u ver- trouwen kunt sMko y g q Barrevoetestraat 2 Telef. 18428, na 6 uur 14810 - 14155 Hij zoekt de juiste kleur ÏK P fel In de garage van de Droste-fabrieken heerste vanmorgen een feestelijke stem. ming, die een enigszins plechtstatig ka rakter verkreeg door de vele buiten, landse vlaggen, die boven de aanwezi gen gedrapeerd waren. Deze vlaggen naren het symbool van de belangrijke internationale handels betrekkingen. die deze Haarlemse fa briek sedert jaren onderhoudt. Recht tegenover het spreekgestoelte stond een grote tribune opgesteld, waar alle mannelijke personeelsleden hadden plaats genomen. Voor deze tribune zat het vrouwelijk personeel bijeen in een bonte wemeling van feestjaponnen. Deze officiële herdenkingsbijeen komst werd opgeluisterd door de aan- Gisteravond omstreeks kwart over negen wilde een voetganger achter een stilstaande autobus om de rijweg over steken in het Junoplantsoen. De man lette echter niet op het verkeer en zag zodoende niet de andere autobus, die tan tegenovergestelde zijde kwam aan rijden. Hij werd aangereden en tegen de grond geslingerd. De man werd met een ziekenauto van „Margriet" naar de Deo overgebracht, waar geconstateerd werd, dat hij een schedelbasisfractuur had opgelopen. Op de Schoterweg was het gister middag een fietser, die het slachtoffer werd van het snelverkeer. Omstreeks half vijf wilde hij een daar geparkeer de auto passeren, toen tezelfdertijd een vrachtwagen hem inhaalde. Hij werd gegrepen door de aanhangwagen van de vrachtauto, viel op de grond en moest per ziekenauto van „Mathot" naar het Diaconessenhuis worden ver voerd. De man had een hersenschud ding opgelopen. Een wielrijdster tenslotte wilde gis teren vanuit de Kruistochtstraat de Godfried van Bouillonstraat inrijden. Zij werd door een personenauto ge grepen. Door een ernstige val brak zij het linkeronderbeen. Zij moest naar de Mariastichting worden overgebracht. 5, 15 en 31 Agustus zullen er onder auspiciën van de Vereniging Het Cen trum concerten gegeven worden in de muziektent bij de Dreefzicht Op de verjaardag van prinses Irene, 5 Augus tus, geeft St. Caecilia een concert, op 15 Augustus volgt ,-Arti et Religione" en tenslotte concerteert de postfanfare op, de verjaardag van prinses Wilhel- rftina. Onder grote belangstelling zijn de Zes- steden-wedstrijden verspeeld. De uitslag van deze, in het kader van de N.B.F. en onder leiding van de F.B. H.O gespeelde wedstrijden is als volgt: In cafe t Centrum werden van de 5 partijen tussen Tilburg-Eindhoven con tra Haarlem-Leiden er 3 gewonnen door Tilburg en 2 door Haarlem, terwijl van de 4 partijen, gespeeld in Cafe „Heine- kens Bar" door dezelfde combinatie er 1 door Tilburg, 2 door Haarlem en 1 door Leiden werd gewonnen. Eindhoven zag geen kans een van de partijen te winnen, zodat van de 9 partijen er 5 door Haar lem-Leiden en 4 door Tilburg-Eindhoven zijn gewonnen. De carambolewinst be droeg 79. De 2 propaganda-wedstrijden werden beide door Leiden gewonnen, waarbij De Roo van aquit een serie van 80 scoor de (cadre 35/2) 6 Augustus spelen Haarlem-Leiden te gen Utrecht, Arnhem en Wageningen. Deze wedstrijden worden in Utrecht ge speeld. In de gewestelijke kampioenschappen in Cafe W. v. Gunsteren tussen Haarlem en Leiden werd de F.B.H.O. in 3 klassen kampioen en de L.B.B. in 1 klas. Deze 4 kampioenen komen 13 Augus tus uit tegen de kampioenen van Tilburg, Eindhoven, Utrecht, Arnhem en Wage ningen voor het landskampioenschap van de N.B.F. In de maand Juli is bij de Nuts-Spaar- bank ingelegd 'n bedrag van f 696.949.50. waaronder f31.268.30 via de Ophaal dienst en f 1.614.44 bij de afdeling Jeugd- spaarbank. Terugbetaald werd f 920 561.95. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 330. Daarnaast hebben zich 24 nieuwe deelnemers bij de Jeugdspaar- bank aangemeld. Op 31 Juli 1950 bedroeg het totaal aantal inleggers 65.071 met een tegoed van f24.616.770.56. GEBOREN: J. A. M. LaarveldRo- thengatter z; P. A. Schaatsberg—van der Velde z; W. L BijlPieloor z; C. M. Reinders—Hijkoop d. ONDERTROUWD: W. J. Roest en C. Vernout. OVERLEDEN: C. Lijnzaad 72 j., Roos- veldstraat; A. 't LamMonfrooij 68 j.. Buitenrustlaan; A. Schraal 55 j., Sophia- straat; J A. MeljLangendijk, 55 j., Kamperlaan. Advertentie \M;iTBKl)AMSfTV.\ART?0 TH.. 1105) Advertentie leveren wij dfrect uit voorraad: BLAUW KAMGAREN UNIFORMEN (2-delig) 144.— BLAUW GABARDINE REGENJASSEN 2-rij-model met ceintuur t 142. Pracht kwaliteiten! Uniformpetten, Gouden galons en krul len - Aile Mij.-knopen, Alle Mij.-uitmonsteringen UNIFORM-SPECIALISTEN ZIJLSTRAAT 71 TELEFOON 16963 Advertentie wezigheid van Haarlems burgemeester, mt. P. O. F. 51. Cremers, terwijl ook de voltallige directie en de raad van com. missarissen aanwezig waren. In zijn herdenkingsrede, belichtte de president-directeur de heer Ch. E. Vis ser allereerst de bedrijfsperiode van de laatste tien jaren. t 1 Na het 50-jarig jubileum in 1940 heeft de N.V. Droste de felst bewogen jaren van haai bestaan doorgemaakt Vervolgens bracht de president hulde aan de grondleggers van dit bedrijf en vooral aan de zoon van Droste Sr., de heer G. J. Droste, onder wiens leiding de fabrieken zo'n enorm noge vlucht Oadden genomen. De werk lust prijzend, die het personeel in de oorlog aan de dag had gelegd, herdacht hij met piëteit de vier personeelsleden, die in de oorlog omkwamen. De productie, die in de oorlog aan zienlijk gestagneerd heeft, is na de be vrijding op oude voet hersteld en later zelfs belangrijk uitgebreid. Tijdens de oorlog heeft het bedrijf vele verliezen geleden, maar het ver heugde de president-directeur, dat reeds m 1946 gunstige uitkomsten verkregen werden. De toegenomen vraag naar onze pro ducten in binnen- en buitenland aldus betoogde spreker vereist een uit breiding van ons fabriekscomplex. Het tegenwoordige fabrieksterrein is te klein geworden. Wij kunnen nog be schikken over de „Hubertina"-werf en als de nieuwe brug over het Spaarne eens aangelegd zal zijn, hebben wij nieu we uitbreidingsmogelijkheden. Met voldoening constateerde de heer Visser, dat de N.V. nu alle grondstof fen bronnen in eigen hand heeft en dat zij bovendien wat de proauctie betreft niet meer aan beperkingen gebonden is Hij achtte het een groot voordeel, dat het bedrijf alles zelf kan financieren, zonder een beroep te doen op de kapitaalsmarkt. Wij kunnen van dit grote voordeel pronteren zo zei de president-direc teur omdat wij leven bij de gratie van de opbouw in het verleden. De heer Visser besloot zijn toespraak met de verrassende mededeiing, dat het gehele personeel ter gelegenheid van dit jubileum extra loon zal ontvangen, dat varieert tussen de loonbedragen van een halve week en drie weken. Oorverdovend applaus! Burgemeester Cremers, die daarna het spreekgestoelte beklom, wenste allen ge luk namens het gemeentebestuur en de gehele Haarlemse gemeenschap. Dit feest van Droste is ook een feest voor Haar lem, zei de burgervader. Haarlem is trots geworden op Droste en de Spaarnestad is onafscheidelijk verbonden met deze oer-Haarlemse fabriek. Deze nauwe De- trekking is niet alleen aan de plaats ge bonden, waar vooral aan het feit, dat duizenden Haarlemmers hier een pret tige werkkring vonden. Niet alleen het product van Droste heeft een goede klank, maar ook de sfeer onder het personeel en in de fabrieken. Daarom heeft de Koningin er behagen in gesteld om deze werkgemeenschap met een vijftal onderscheidingen te be giftigen. Deze onderscheidingen aan vijf personeelsleden zijn niet alleen bestemd voor deze uitverkorenen, maar voor het hele bedrijf aldus bestempelde de bur gemeester dit eerbetoon. De volgende leden van het personeel ontvingen vervolgens uit handen van de burgemeester de zilveren ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau: de heer H. P. Peeke iaar, die een leidinggevende admini stratieve functie vervult; de heer P. F. van Velzen, chef van de afdeling chocolade- en suikeri*erken; juffrouw M. de Jong, die werkzaam is op de pakzaal en kortgeleden haar 40-jarig jubileum vierde; de glaceerder F. Luijten, de eerste en enige 50-jarige jubilaris in het gehele bedrijf; J. Broekmeijer, die 47 jaar aan het be drijf verbonden is en als afdelings voorman van de meng- en walsafdeling een belangrijke functie vervult. Uit het spontane en geestdriftige ap plaus bleek wel, dat deze onderscheidin gen volkomen verdiend waren. Namens het personeel sprak de heer C. Guit, waarbij tot slot van zijn toe spraak een bloemstuk werd aangeboden aan de directie van het jubilerende be drijf. BIOSCOPEN: Rembrandt: Een koninkrijk voor een huis (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15. Palace: De heldhaftige stormloop (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: Movie Crazy (a. 1. 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Bals: De strijd in het Rotsgebergte (-14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; City: De piraten van Capri (14 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Banne ling van het wilde westen (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 1 Augustus 1950 in staat van faillissement verklaard: A. de Rose Spierings, koopman, wonende te Heemstede, Heerenweg 70. Rechter commissaris: mr. C. W. de Visser. Curator: mr. A. W. Luikinga. P. H. van Wienen, scheeps en water bouwkundig ingenieur, wonende te Zaandam, Kalf 17 b. Rechter-Commissaris: mr. C. W. de Visser. Curator: mr. J H. Ekering. G. Ballentijn, Industrieel, wonende te Haarlem, Tuinlaantje 2-4. Rechter-Com missaris: mr. C. W. de Visser. Curator: mr. L. V. Hoog. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: Th. H. J. de Droog, handel gedreven hebbende onder de naam of firma Zil- verfabriek Haarlem, wonende te Haar lem, Barendsestraat 16 rood. Rechter-Commissaris: mr. C. G. Bijle- veld. Curator: mr. J. H. Ekering. Vrijdag 28 Juli hield de R.K.S.V. „Onze Gezellen", haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat in het afgelopen jaar veel goeds tot stand is gekomen, o.a. een nieuw kleedhuis gebouwd, het ledental van de afd. voetbal tot 205 is gestegen n.l. 95 senioren en 110 junioren en ads- piranten. De honkbalafdeling telt 30, de handbalafdeling 43 leden. Het 2e elftal promoveerde naar de eerste klas H.V.B.. en het vierde be haalde het kampioenschap in de 4e klas se H.V.B. Het 25-jarig jubileum werd op luis terrijke wijze gevierd. In het bestuur kwam een wijziging, daar de heren L. Roeland en W. Bourgonje niet werden herkozen. Gekozen werden de heren Overtoom en v. Wylick. Uit het finan cieel verslag van de penningm. bleek, dat het boekjaar sluit met een voordelig saldo ad f 124,22, de honkbalafd. met een nadelig ad f 7,64 en de handbalaf deling met een voordelig van f 51.79. De elftalcommissie werd aangevuld met de heer L. v. Wylick^ Na de rondvraag sloot de voorzitter deze zeer geanimeerde vergadering. Op de grote Noordhollandse tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" ont breekt het niet aan belangstelling. De 20.000ste bezoeker is het controle-hekje reeds gepasseerd en voor de sluitingsdatum 20 Augustus verwacht men er nog wel ettelijke duizenden. Elke middag om drie uur wordt er een historisch Kaas marktspel opgevoerd. Als de klok slaat en het klokkenspel begint te luiden, treedt de oudste Kaasdrager naar voren en presenteert zijn mannen onder de medede ling: „Vader, de klok heeft geslagen." Dan begint de Kaasmarkt in de stijl 1700, kleurig en fleurig, waaraan 90 personen deelnemen. De foto geeft een overzicht van dit historisch spel. Voor het examen Engels L. O. zijn ge slaagd mej. J. G. Renaud te Bloemen- daal en de heer H. J. van het Veld te Haarlem. Het Genootschap voor Reclame houdt 27 en 28 December zijn jaarlijks congres in Haarlem. Donderdag 28 December worden de deelnemers 's morgens voor half twaalf op het stadhuis door B. en W. ontvangen. Bij het examen hoofdakte, dat te Haarlem gehouden werd, zijn geslaagd voor A de dames C. M. Dullemans uit Amsterdam, J. T. Klumper uit Haar lem, A. A. M. Kwakman uit Haarlem en de heren H. J. Duursma uit Anna Paulowna en K. Lasseke uit Haarlem. Geslaagd voor B de dames: G. D. C. Baltus uit Bussum, J. W. Draaisma uit Krommenie en J. L. Nanninga uit Am sterdam en de heren J. N. Cohen uit Amsterdam, P. J. Hoofman uit Amster dam, P. Loman uit Leiden en C. J. A. Louwe uit Akersloot. Geslaagd voor het examen Handen arbeid de dames G. A. van den Blink, A. M. Callaert, J. M. M, Combé, M. W. Dikker, E. M. A. Eppings, T. Groenen- daal, M. Jongbloed, E. J. M. van Kal ken, B. E. C. van Leeuwen, B. M. de Moei, J. de Wijer, W. J. la Grouw. Af gewezen: 2. De traditionele Santpoortse feestweek, georganiseerd door de Harddraverijver eniging „Santpoort en Omstreken", is Dinsdagmorgen begonnen met het bre ken van een traditie. Het was droog weer en dat was iets, wat de bestuurs leden de laatste jaren niet meer ge wend waren. Al vroeg heerste er een gezellige drukte op het laatste stuk van de Hoofdstraat, waar de bekende schaats met ring wachtte op de kampers, die, gewapend met houten sabels, aanvallen op hem zouden ondernemen. Er was veel belangstelling voor deze ringrijderij, waarmede de feesten naar gewoonte werden geopend. Niet alleen het aantal deelnemers en deelneemsters was groot, maar ook de belangstelling van de zijde van het publiek was al vroeg merkbaar. Niet minder dan 51 meisjes en dames hadden ingeschreven voor dit tournooi op de fiets. Heel wat ritten moesten verreden worden, voordat eindelijk de winnaressen bekend waren. Na veel spanning en beslissingsritten kwamen de volgende deelneemsters in aanmer king voor een prijs. Adrie v. d. Peet, 2. Joke Rutte, 3. Annie Duineveld, 4. Rie v. d. Veldt. Bij de heren en jongens moest om wille van de tijd het aantal ritten wor den verminderd. De belangstelling langs de touwen was nog groter geworden en de aanmoedigingen bleven niet van de lucht. Enigen dachten door langzaam onder de ring door te rijden hun kans op een prijs te vergroten, maar de jury, die een zware dag achter de rug heeft, was onverbiddelijk en keurde de op deze manier gestoken ringen prompt af. Van de 46 deelnemers werd de heer P. Stegemeyer voor de dertiende achter eenvolgende maal winnaar en de zeer jeugdige J. Koster zat hem vlak op de hielen. Derde werd Fr. Wesselman en C. Zwanenburg eindigde op de vierde plaats. Drie kwartier achter op het tijd schema, om kwart voor twaalf, begon het moeilijkste deel van de dag: ring- rijden op het losse paard. Hiervoor hadden 15 deelnemers ingeschreven, die elkaar in 6 ritten bekampten. Er waren-tal van soorten paarden bij. Paarden, waar een slager nog wel iets aan zou kunnen verdienen, maar ook forse dravers, waaronder wij zeker re kenen het dier, dat door Aart van Eek werd bereden. Hoe moeilijk deze vorm van ringste ken is, bleek teen na afloop der ritten slechts twee berijders 2 ringen hadden gestoken en zeven anderen slechts een. De overigen vielen direct af. Na vele beslissingsritten werd G. Njjssen num mer 1. P. Rutte eindigde op de tweede plaats en A. van Eek werd derde, 's Middags was de Hoofdstraat opnieuw BAARLfcM Gisteren zijn wij kris-kras door Heem stede getrokken, vergezeld van de voor zitter van de Coöperatie van melkhan- delaren, de heer D. Schoenmaker, ten einde ons op de hoogte te stellen hoe het nu met de bezorging van melk ging. Wi) hebben daarbij gelegenheid gehad, met verschillende personen te spreken, zowel handelaren als personeel over de wijze waarop de ingezetenen en daarbij vooral de huisvrouwen, op de sanering hebben gereageerd. Dat er de eerste da gen moeilijkheden zouden ontstaan was te begrijpen; de bezorging van een da gelijks verbruiksartikel heeft dan pas succes, wanneer leveranciers en cliënt elkaar kennen en de eerste zo ongeveer weet wat de laatste nodig heeft. Begrij pelijk was het dan ook dat er Maandag verschillende moeilijkheden w-aren, die echter op bevredigende wijze zijn opge lost. Het resultaat van deze gedeeltelijke kruistocht door Heemstede is dan ook dat in de wijken welke bezocht zijn, de sanering zonder twijfel een techniscr. succes wordt Het staat voor ons vast dat binnen twee weken in het door ons oezochte deel alle ingezetenen zekei voer des middags 1 uur de hoeveelheid melk m huis hebben welke zij wensen en in het algemeen kan worden gezegd dat daarmede aan een zeer voorname eis wordt voldaan. Natuurlijk wil dit niet zeggen dat daardoor iedereen te vreden is; er zijn nu eenmaal cliënten die graag de melk vroeg bezorgd willen hebben en in bepaalde gevallen is deze eis zelfs begrijpelijk. Daarin zal dan ook naar onze verwachting stellig worden voorzien, maar het is nu eenmaal niet mogelijk alle ingezetenen op hetzelf de uur te bedienen en het zou een sym pathiek gebaar zijn van hen die de eis van vroeg bezorgen zonder meer stel len en er dus geen bepaalde motieven voor hebben, terwille van de melkhan- aelaren daarvan af te zien. Over het al gemeen kan gezegd worden, dat het pu bliek, uitzonderingen daargelaten, zich snei heeft aangepast en zij die aanvan kelijk vtü laat twee keer op de bel hoorden drukken als teken dat de melk boer er was en nu 's morgens te 8 uur het bekende signaal horen, mopperen met. Daarbij is met grote voldoening ge constateerd dat alle betrokkenen bij de melkhandel, zowel handelaren als bezorgers alles doen om het de nieu- we cliënten zo goed mogelijk naar de zin te maken. Hieruit blijkt dat de melkhandel niettegenstaande de sa nering toch poogt, de cliënt de ser vice te bieden welke hij op grond van het feit dat hij het geleverde product betaalt mag verlangen. Het moge dan waar zijn dat ten aanzien van de keu ze van een leverancier en de tijd waarop deze naar de &ens van de cliënt moet komen, niet meer over de onbeperkte vrijheid beschikt die voor heen het geval was; het is een gun stig teken en het getuigt van begrip voor de situatie dat de handelaren proberen, te doen wat in hun vermo gen is om de cliënt te gerieven. Er is voldoende reden om aan te ne men, dat men daarmede zal doorgaan en wanneer men door geheel Heemstede er in slaagt, overal tijdig de melk te bezor gen en dat dus te 1 uur alle bezorger! weer binnen zijn, dah is inderdaad, technisch bezien deze eerste poging eeu succes. Dat deze sanering nog beter vlot wan neer de thans geschokte verhoudingen tussen werkgever en werknemer weer normaal zijn, zal iedereen begrijpen. Uit het verslag van de gisteravond ge houden vergadering van de werknemers welke alleen maar een zuivere weer gave was van wat daar medegedeeld werd, is wel duidelijk gebleken dat er iets aan hapert. Op dit terrein echtei kunnen alleen de ingewijden een oor deel vellen en een mening hebben hoe de ontstane situatie het best opgehel derd kan worden en het is het veiligst daar maar buiten te blijven. Elk rijk echter dat in zichzelve is verdeeld, is gedoemd tot ondergang en met dit voor beeld voer ogen mag de verwachting worden uitgesproken dat beide partijen elkaar zullen vinden, tot voordeel van alle ingezetenen van Heemstede die toch wel eens graag iets anders over Heem stede in de krant willen lezen dan al leen de sanering van de melkhandel. Onder voorzitterschap van de heer G. J. Athmer, voorzitter van HBC, kwa men Dinsdagavond een aantal meisjes en de commissie van voorbereiding bij een, teneinde te komen tot de oprich ting van een handbalclftb. Er blijkt voor deze sport ook onder de Heem- steedse meisjes grote belangstelling te bestaan en alle aanwezigen gaven zich als lid op. Na vaststelling van de kle ding, contributie en oefenavond, die op Dinsdag werd bepaald, werd een voor lopig bestuur gekozen, dat de eerste schreden van deze afdeling zal leiden. Het secretariaat werd gevestigd ten huize van mej. Goseling, Lijsterbeslaan 5, waar nieuwe leden zich kunnen aan melden. Voorts werd besloten de eerste oefenavond te houden op Dinsdag 15 Augustus; het terrein zal nog nader worden bekend gemaakt. Tijdens deze bijeenkomst deed de heer Athmer de verheugende medede ling dat binnen afzienbare tijd, dank zij de zeer grote medewerking van het gemeentebestuur, HBC weer over een eigen terreincomplex met volledige ac commodatie kan beschikken. Daarmede wordt HBC weer baas in eigen huis en wanneer het gemeentebestuur deze medewerking heeft bedoeld als een ge schenk voor het komend vijftigjarig bestaan, heeft het daarmede een zeer vorstelijk cadeau aangeboden en tevens de harten van geheel HBC veroverd. Voor het examen Middenstands diploma, daartoe opgeleid door het R.K. Heemsteeds Handelsonderwijs, di recteur de heer J. Steenbrink, zijn ge slaagd: H. v. d. Broek, J. Coppens, P. Damen, F. van Eerden, J. Haerden, J van Heusden, M. v. d. Heiligenberg, A. Hof, P. Houniet, C. Floris, H. Jonkman, C. Kloos, I. van Kuijk, H. Pollé, H. van Roode, L. Schumacher, M. Schoneveld, H. Staphorst, Th. Vink, W. Vermeulen, A. Koper en B. Zwarter. Voor het examen boekhouden slaag den: M. van der Berg, J. Bosman, C. Overdijk, J. Struif, P. Uitermark en F. Visser. wedstrijd-baan, nu voor ringsteken met paard en tilbury. Uit de wijde omtrek waren hiervoor inschrijvingen binnen gekomen en er vielen tal van mooie „spannen" te bewonderen. De mooiste waren zeker de beide spannen, die uit Jisp waren gekomen om aan de strijd deel te nemen. Prachtige wagens en sierlijk opgetuigde paarden, een bloem in de zweep, riepen zij herinneringen op aan vroeger jaren, toen het paard nog zoveel meer in de belangstelling stond. Maar ook de andere deelnemers en deelneemsters hadden hun best gedaan. Bloemen en groen waren met kwistige hand aangebracht, zodat er veel viel te zien en te bewonderen, vanaf de kleine ponny, die dapper voor zijn wagentje draafde tot de zware knol, die blijkbaar beter aan het land dan aan deze hob belige weg gewoon was. En dan de heren met hgn dames in de tilbury. Stoer zaten de mannen, het leidsel in de hand, zich bewust van hun mannelijke waardigheid. Maar ook de dames mag men niet onderschatten. Want als de heren de ring moesten ste ken, konden zij met een gerust hart de teugels toevertrouwen aan hun partners, die het paard sierlijk de bocht om lieten draven. Zes en vijftig paren hadden voor dit onderdeel van het programma ingeschre ven, zodat in twee series werd gereden, elk van 9 ritten. Na spannende strijd en vele herkampen werd de uitslag bij de dames: 1. Tantje Jonker, Jisp; 2. mevr. De Korver uit Spaarndam; 3. mevr. Wit kamp uit Jisp; 4. mevr. Witteman uit Santpoort. Bij de heren werden win naars: 1. A. Spanjaard; 2. M. Witteman; 3. D. Schipper; 4. H. Smit, allen uit Sant poort. Na afloop reikte de voorzitter van de harddraverij-vereniging, tevens voorzit ter van de jury, de heer J. W. A. Wes terhoven, in „De Weijman" de prijzen uit. In een kort woord bracht hij dank voor de grote belangstelling, waardoor de ringrijderij een volledig succes is ge worden. De grote deelname is het beste bewijs, dat de traditie in ere zal wor den gehouden, een traditie, welke reeds dateert van het jaar 1759. Als er nog iets te wensen overbleef, was het de deelname aan de hitten-race, het mooiste deel van de dag, waarvoor nu 15 deel nemers hadden ingeschreven, maar dat in de toekomst zeker moet uitgroeien tot 25 rijders. De eigenlijke prijsuitreiking ging met telkens een vrolijk speechje van de voorzitter gepaard. Stuk voor stuk kwa men de winnaars naar voren om hun fraaie luxe prijzen in ontvangst te ne men. De winnares van de dames bij het nummer paard en tilbury, Tantje Jon ker uit Jisp, legde tevens beslag op. de wisselprijs, een uitgebreide cassette, wel ke het vorig jaar werd gewonnen door mevr. Witkamp, eveneens uit Jisp, die nu als derde eindigde. Wint Tantje Jon ker haar het volgend jaar weer, dan wordt de cassette haar eigendom. Intussen was in het bevlagde Sant poort 's middags om 2 uur de kermis ge opend op het terrein tussen de Hoofd straat en de Rijksweg, nabij de Slaper dijk. Het Lunapark bevat een keur van attracties, waarvoor vooral de jeugd direct veel belangstelling aan de dag legde. De ouderen wachtten liever tot het avond geworden was en de verlich ting overal brandde. Ruim 7 uur in de avond trok de muziekvereniging „Wilhelmina" door de plaats met achter zich, gezeten in open landauers, de jury en de prijs winnaars, gevoigd door vele deelne mers aan de wedstrijden voor paard en tilbury. Een vrolijke stoet, waarbij jong en oud zich aansloot en die velen uit de huizen lokte om te genieten van deze onvervalste feestvreugde. Hedenmiddag om 2 uur zou op het weiland van de heer Vink, gelegen aan de Westlaan, de jaarlijkse hittenrace worden gehouden. Voor deze wedstrijd, waarin de Santpoortse paardrijders, en dat zijn er nog al wat de gelegen heid krijgen hun kunnen te tonen, heeft het publiek gratis toegang tot de West laan, vanwaar de strijd goed te volgen is. Donderdagmiddag om 2 uur begint op de Hagelingerweg de traditionele korte- baan-draverij om prijzen van f 600, f 250, f 100 en f 50. De totalisator is op de baan weer present en zal volgens een nieuw systeem werken, waardoor wed denschappen op ieder viertal mogelijk zijn. De heer H, J. Klaver, procuratiehouder bij de N.V. Verzekerings-Maatschappij „De Noord-Zuid-Hollander" te Santpoort, her dacht Dinsdag 1 Augustus de dag waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij deze maatschappij als administrateur, waarna hij in 1936 tot procuratiehouder werd benoemd. In de morgenuren is hij met zijn echtge note ten kantore van de maatschappij har telijk gehuldigd. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van de voetbalvereniging „Zandvoort meeuwen" de leden van deze vereniging, die hebben deelgenomen aan de voet balwedstrijd tegen de Zandvoortse bad gasten, voorlopig geschorst in afwach ting van een eventuele beslissing van de zijde der KNVB. Deze schorsing houdt verband met het feit, dat de wedstrijd is gespeeld in het zgn. gesloten seizoen. Deze houding van het bestuur van „Zandvoortmeeuwen" heeft grote verbazing gewekt in Zand- voort en men vraagt zich af, of spelers als Stoffelen en andere eerste klassers, die eveneens in de bedoelde wedstrijd hebben meegespeeld, ook door hun be sturen zullen worden geschorst. Gisteren vierde de bekende toonkun stenaar en componist Jac. Bonset te Zandvoort zijn zeventigste verjaardag en zijn gouden jubileum als toonkunste naar. Hoewel dit jubi^gum eerst in Oc tober a.s. op grootse wijze te Amster dam en Haarlem zal worden gevierd door speciale concerten, mocht de jubi laris reeds gisteren talrijke blijken van belangstelling ondervinden. Het ge meentebestuur van Zandvoort zond een bloemenmand, terwijl de burgemeester de jubilaris persoonlijk te zijnen huize kwam complimenteren. Vele bloemstuk ken werden gezonden door vrienden, leerlingen en oud-leerlingen. Van de genen, die hun gelukwensen kwamen aanbieden noemen wij nog Toon Ver- hey, dirigent van de H.O.V., Nico Hoo- gerwerf, directeur van Haarlem's Mu ziekinstituut en Willem Hespe uit Am sterdam. Dinsdag 8 Augustus zal te Zandvoort gelegenheid worden gegeven voor koste loze inenting en herinenting tegen pok ken. De gemeente-geneesheer zal daar toe zitting houden in het consultatiebu reau aan de Poststraat des morgens om half elf. De geschikste leeftijd om kin deren te laten inenten is van 3 maanden tot twee jaar. De collecte voor „Herwonnen Levens kracht" heeft te Zandvoort opgebracht f 408.38. Op de verjaardag van Prinses Irene zal er in Spaarndam veel te genieten zijn. Zaterdag om half drie worden er ringrijderij-wedstrijden gehouden voor dames en heren met als hoogste inzet een wisselbeker. Om vier uur begint de autoped-race voor dames, gevolgd door eenzelfde krachtmeting voor het sterke geslacht, dat om vijf uur de autoped zal bestijgen. Het feest wordt Vrijdagavond om 7 uur geopend met een ringrijderij te paard en tevens zullen kermis-attracties de feestvreugde verhogen. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, 2 Aug. van Aden n. Amst. TABINTA, 2 Aug. te Aden. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft een extra con tingent van drieduizend woningen be schikbaar gesteld voor gerepatrieerden uit Indonesië en Overzeese Gebiedsde len. Van deze woningen zijn achthonderd stuks bestemd voor gedemobiliseerden van de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Marine. Voorts zijn vijftien woningen in reserve gehouden voor oorlogsinvaliden. De overige 2200 woningen zijn be stemd voor burger-gerepatrieerden. Zij zullen worden verdeeld door de afdeling Maatschappelijke Zorg van het minis terie van Binnenlandse Zaken in over leg met Gedeputeerde Staten der pro vincie en de besturen van de gemeen ten Amsterdam, Rotterdam en 's-Gra- venhage Een voorlopig schema, dat de spreiding van deze woningen over het gehele land zo veel mogelijk bevordert, is opgesteld Deze drie duizend wonin gen zullen worden gebouwd als duplex- woningen met een maximale inhoud van 290 kubieke meter, zodat met deze extra toewijzing zes duizend gezinnen aan een woning zullen worden geholpen. Tijdens de huldiging van de nestor van de redactie van „De Tijd", de heer W. J. Putman, chef „Binnenland", die, veertig jaar aan dit bedrijf verbonden is, heeft de directeur van de N.V. Druk kerij De Tijd, de heer J. J. W. Boer- rigter, Dinsdag de jubilaris het Pause lijk Erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice", dat hem door Z.K. de Paus verleend is, opgespeld. De directeur heeft in zijn toespraak tot de jubilaris, die verge zeld was van zijn echtgenote en kinde ren in het bijzijn van de pastoor zijner parochie, de hoofdredacteuren en redac teuren, gezegd, dat de heer Putman door zijn grote kennis van feiten en zaken en de bekwaamheid, waarmede hij de be richten wist te schiften, een der pijlers van de redactie is. Hij bood de heer Put man namens het bedrijf een enveloppe met inhoud aan. Mevr. Putman ontving een bloemstuk. Mr. J. Derks sprak als hoofdredacteur van „De Tijd". Hij wees er o.m. op, dat de heer Putman telkens op bedreigde punten van de redactie is geplaatst, om dat men wist, dat men nimmer tever geefs een beroep op hem doet. De waar dering van de redactie culmineerde in een geschenk, dat mr. Derks de jubilaris aanbood: een welvoorziene rooktafel. Vervolgens spraken de heer H. Baron van Lamsweerde, hoofdredacteur van ,„De Nieuwe Dag", pastoor W. H. Kooy, de herder van de parochie waartoe de heer Putman behoort en de oud-pro curatiehouder van „De Tijd", de heer A. G. G. Kroon. Ook in zijn dankwoord tot de spre kers bleef de jubilaris zichzelf gelijk: met veel humor heeft hij hen allen be antwoord. Bij de persoonlijke felicitaties was ook een geschenk van de Kath. Ned. Journalistenkring, dat de secretaris, de heer L. A. G. M. van Oorschot, over handigde. De rechtbank te Amsterdam heeft vanmorgen een voorlopige surseance van betaling verleend aan Damstadt (Stichting vijf eeuwen Kalverstraat)De advocaat van Damstadt had hiertoe een request ingediend omdat 36 preferente-- crediteuren (artisten en technici), zoals gemeld, het faillissement hadden aan gevraagd. De crediteurenvergadering, ter vaststelling van de definitieve sur séance, werd op 20 September bepaald. Hoewel de advocaat van Damstadt uitstel tot een latere datum had ver zocht, bepaalde de president, „in het belang der crediteuren", de vergadering op bovengenoemde datum. Tot bewind voerder is benoemd mr. H. W. Vliegen. District I: 2e Klas A (102) HVC, OSV, Schoten, Stormvogels, De Spartaan, TOG, UW, Velox, WA, Vrienden- schei ci r* 2e Klas B (103) AFC, Alcmaria Vic- trix, Elinkwijk, Hercules, HRC, Volen- dam, Watergraafsmeer, West Frisia, Zee- burgia, ZFC. 3e Klas A (104) Hollandia, Velsen, CSV, Wijk aan Zee v.h. WE, GVO, DTS, Kinheim, Alkmaarse Boys, QSC, ZW, IW, DEM. District II: 2e Klas A (202) UVS, Ex celsior, DFC, RFC, Fortuna, DHC, VUC, HW, Leerdam, HOV. 2e Klas B (203) Neptunus, Unitas, EBOH, COAL, CW, Scheveningen, Quick, Overmaas, Sliedrecht, HFC. 3e klas A distr. II (204)DIO, Zandv.m. HBC, TYBB, Hilinen, HPSV, Laakkwar tier, VCS, WP, Postduiven, LFC, Blauw zwart. 3e klas B (105): Vitesse '22, Helder, Zaandijk, Terrasvogels, Always Forward, Beverwijk, DEC. Rivalen, RK WA, ZSGO, De Meer, Zilvermeeuwen. 3e klas C (106): OVVO, APGS, Rapidi- tas, De Meteoor, Halfweg, DCG, De Kennemers, JOS, SDW, WFC, KVV, Allen Weerbaar. 3e klas D (107): Hil versum, Holland, EMM '15, BFC, CDN, HMS, DONAR, Zeist, BVC, Fortitudo, Baarn, APWC. 4e klas A (108): Andijk, BKC, De Rijp, HSV, Grasshoppers, Lim- men, Purmerend, Succes, WW, Randers, Zeevogels, Zouaven. 4e klas B (109): Bergen, koedijk, Oudesluis, RKAFC, Schagen, St. George, Texel, Vrone, Wa tervogels, West Friezen, Wieringerwaard ZAP. 4e klas A (208): SJC, ASC, Hil- legom, Teylingen, Lisse, Rouwkoop, WSB, DOCOS, Lugdunum, Meerburg, Tonegido, Archipel. 4e klas C (110): ADO '20 Assendelft, DVAV, Monniken dam, OFC, SEMO, SNA, Purmersteyn, WMHO, IJ-Boys, WSV '30, Zaanlandia. 4e klas D (111): Ahrends VC, DJK, DRC, EVC, Meervogels, Nautilus, De Pionier, RCZ, WB, WZ, TIW, Wilhelmina Vooruit-HEDW. 4e klas E (112): ADW, Animo, Aalsmeer, Energia, NEA, Olym pus, Oranje Zwart, RKAVIC, RODI, Sloterdijk, TDW, WMS. 4e klas F (113): Bloemendaal, BPC, DCO, De Germaan, KBV, Ontwaakt, NAS, SLTO, SWIFT, SDZ, THB, Vliegende Vogels. 4e klas G (114): ASV, DSS, EHS, J. H. Kwartier, LOC, Lijnden, Madjoe, Onze Gezellen, St. Pancratius, Ripperda, ZRC, Wils kracht. 4e klas H (115): ADE, ETO, LVV, Laren NFC, Naarden, SDO, Uithoorn, The Victory, VDO, De Zebra's. 4e klas I (116): Amersf. Boys, BDC, DWSV, DEV, JSV, Kampong, Olympia, Saestum, Stichtsche Boys, Utrecht, Voorwaarts, WY. 4e klas J (117): Amsvorde, Barne- veld, Brederodes, GW, Maarsen, Nyen- rodes, Patria, Quick-A, SEC, De Sticht sche, WOG, ZwaL Vooruit. Advertentie DONDERDAGMIDDAG 3 AUGUSTUS 2 uur opent (Voorheen bakkerij „Eigen Hulp") Onze specialiteiten zijn: Zuivere amandelkoek - Echte botercake (bekroond) Gebakjes in zeer grote sortering Onze producten worden uitsluitend met roomboter bereid Luxe dozen bonbons en chocolade van alle eerste klas fabrikanten, onder andere Droste, Lindt, Ringers zijn in grote sortering aanwezig. Advertentie BopyrigKI P. I. 8. Boa 6 Copewhogpp MMMi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2