WESTERSE DEFENSIE WORDT AANZIENLIJK VERSTERKT SCI w*. 1 f PUN EN 1 lussenmus en (U '4> pen MACHTSOVERDRACHT AAN BOUDEWIJN OVER RUIM EEN WEEK VERWACHT Overpeinzingen ZWITSALETTEN II DE STEM VAN DE DODE Nu feitelijke troonsafstand; in 1951 de juridische abdicatie Communistische leiders gearresteerd „Wy hebben de abdicatie" Slaapt U slecht Geen opmars Gebeurtenissen op Korea manen tot spoed Rode Chinezen willen Formosa „bevrijden" KERKMUSICI BIJEEN TE APELDOORN MOEDIG REDDER ZELF SLACHTOFFER Indonesiërs mogen niet naar Korea van Snorrebor WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1950 PAGINA 3 HAAGSE CONFERENTIE BESLUIT: Bedevaartganger aangereden 75-jarige was per fiets op weg naar Rome Rede pater Gilbertus Lohuis O.F.M. De bijzondere voorziening voor de sigarenindustrie Door bitumendampen bedwelmd VIJFTIEN JAAR VOOR MOORD Goederenwagens ontspoord bij Gouda CT!laak met korte metten Gebruik AMERIKA LEENT SPANJE HONDERD MILU0EN DOLLAR door MAX MURRAY Cursus Kerk en bus (Van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. De lectuur van het communiqué, waarin de beslissing van Koning Leopold om zich terug te trekken werd aangekondigd, leert, dat Prins Boudewijn bij zijn meerderjarigheid de troon zal bestijgen „als" de beloofde verzoening rond de erfgenaam zich inderdaad zal hebben voorgedaan. Maar de werkelijkheid blijkt anders. De Koning zal het land verlaten, de Kroonprins zal volgend jaar automatisch de troon bestijgen. De socialistische oud-voorzitter van de Senaat Rolin spreekt dan ook van een abdicatie in twee bedrijven: een feitelijke nu onmiddellijk, en een juridische in September 1951. Ziedaar wat er terecht is ge komen van wat Duvieusart Maandagmiddag nog aan de pers als 's Konings standpunt noemde: „Dat men de moeilijkheid niet moest verplaatsen door een kamp te demoraliseren teneinde het andere voldoening te schenken." Men kan op grond hiervan begrijpen dat de nacht van Maandag op Dinsdag dramatisch geweest is. De Koning, die wellicht in de consternatie van Zon dagnacht slecht was begrepen, heeft moeten zien, dat de partijbesprekingen hem een gecamoufleerde abdicatie op legden, waartoe Maandagavond om 8 uur het accoord tussen de partijen was bereikt. De Koning en zijn naaste raad gevers beseften deze catastrofe en poog den nog een terugtocht. Maar het was te laat en het schijnt wel zo, dat de re gering de Vorst gedurende de nachte lijke ministerraad onder diens leiding te Laeken in de steek heeft gelaten. Of heeft het Paleis een vertragingsmanoeu vre willen ondernemen en door nieuw uitstel de gevaarlijkste uren willen pas seren, hetgeen de socialisten voor een goed deel de troeven uit de hand ge slagen zou hebben. Zo ja, dan is het spel onhandig gespeeld en de afwezigheid van Van Zeeland, door internationale aangelegenheden in Den Haag weerhou den, is aan dat laatste zeker niet vreemd geweest. Het zal nog wel een goede week aan lopen, alvorens de machtsoverdracht aan de Kroonprins zal plaats vinden. Het wetsontwerp, dat deze zaak moet rege len, zal waarschijnlijk Vrijdag a.s. ge deponeerd worden. Het staat nog niet vast of de Kroon prins de eed zal moeten afleggen voor de Verenigde Kamers, want feitelijk gaat het slechts om een attributie van mach ten en bestaat hiervan geen precedent. Ook is het onzeker of de regering haar ontslag zal behoren in te dienen, aan gezien het Staatshoofd eigenlijk onge wijzigd blijft. Dat de twintigjarige Prins zo kort na de jongste gebeurtenissen al consultaties zal moeten beginnen met het oog op een nieuwe regeringsvor ming is al geen heel prettig vooruitzicht. Er gaan echter bij de oppositie stemmen op de regering tot aftreden te dwingen en het staat nog te bezien of de CVP op dit ogenblik innerlijk wel eendrachtig genoeg zal blijken om aan zo'n poging te kunnen weerstaan. Het zou trouwens te betreuren zijn als er weer een com promisregering tot stand kwam, wat door het ongewoon vlot verloop van de jongste Beneluxconferentie toch wel be wezen wordt. Hoe heeft de oppositie intussen op de genomen beslissing gereageerd? Laten wij van de liberalen en hun profiteurs- politiek maar zwijgen. Maar de socialis ten? Zij hebben zich vandaag ingespannen om hun troepen te Brussel en elders Weer in handen te krijgen. Zo trokken twee optochten door de straten van de hoofdstad, telkens van een paar dui zend personen. Beide malen was de voornaamste slogan: „Wü hebben de ab dicatie!" En dat was nodig, want de communisten poogden het praatje ingang te doen vinden, dat de socialisten de stakers en de betogers hadden verraden door genoegen te nemen met een machts overdracht en niet de onvoorwaardelij ke abdicatie te eisen. Het duurde heel lang tot de feitelijke toestand voldoende door dit publiek be grepen werd. Tegen de avond hoorden W'ij een volksvrouw nog verkondigen, dat de socialisten er wel genoegen mee moesten nemen daar anders de Vlamin gen in staking zouden zijn gegaan. En dan moet men weten, dat het Christe lijk Werkverbond de politieke stakingen met klem verbiedt. Hoe ook, de commu nisten hadden graag nog willen voort gaan, ondanks hun groepje van maar 150 hardschreeuwers. En zij waren daartoe zelfs zo vast be sloten, dat hun partijvoorzitter Lalmand en het Kamerlid Herssen gisteravond aan de Beurs nog moesten gearresteerd worden. Hun doel bleek onmiddellijke abdi catie, verjaging van de Koning uit het land zonder dralen, ontbinding van de Gendarmerie en weet ik wat nogal meer. Zij trokken op, moederziel alleen met verstopte vlag om voor onschuldig te kunnen doorgaan, en zij hielden om de vijfhonderd meter de gebruikelijke „hooggestemde" redevoeringen, waarin alles wonderlijk dooreen werd gehaald. Dé communisten hebben weer eens een revolutiekans verkeken, en men kon het hun aanzien. „Verkochte", schreeuwde zij tegen Isabelle Blume, en het mens raakte er diep van aangedaan. De stakingen liepen gisteren langzaam ten einde. Hier en daar wilde men nog niet ophouden, omdat de sociale eisen hun ware reden waren geweest. Zo eis ten de havenarbeiders van Antwerpen Advertentie door rheumatiek, spit, ischias, hcofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zui vert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.83, f 2.08. een loonsverhoging van 30 frs. per dag, terwijl in Brussel gistermiddag voor het eerst in het geheel geen trams meer te bespeuren waren. Van de mars op Brussel scheen ook niet zo heel veel terecht te komen. Ze ker waren er Walen, die men van op honderd meter afstand aan kleding en uiterlijk kon herkennen. Maar de blok kade van de hoofdstad had blijkbaar gewerkt en misschien zelfs niet eens hoeven te werken, 's Avonds kwamen er enkelen in opgewonden ^temming een „pint pakken" in de Kajotterscentrale waar de avond tevoren tientallen keien de ruiten aan scherven hadden doen vliegen. En er was geen mens, die hun een stobreed in de weg legde. De toe stand in Brussel werd weer normaal. Electriciteitsbeperkingen werden opge heven, de bioscopen gingen weer open, de lichtreclames straalden, het station ontsloot 's avonds zijn deuren en de café's aanvaardden opnieuw klanten. Allemaal dingen, die amper 24 uur vroe ger niet meer bestonden. Xn de neutrale zone rond het Parlement werden de barricades weggenomen en relletjes waren zeer schaars, terwijl van een aan gevallen tram zelfs de ruiten heel ble ven, alsof de belhamels werkelijk alle voldoening al hadden ontvangen. Valse indruk, want alleen de schrik voor de Gendarme had, nu de socialisten met de bereikte oplossing „genoegen namen", a-ls gewoonlijk de bovenhand behaald. Nu is België uiterlijk weer grappig en joviaal. Nu gaat de Belg zich weer in hoofdzaak interesseren voor de Tour de France, en misschien zelfs nog wat voor Prins Karei, die in Raversijde- Middelkerke gaat wonen, en voor Baels, die in hoger beroep voor de Krijgs raad te Brussel door de enige Konings getrouwe liberaal Hilaire Lahaye zal verdedigd worden. (Van onze Haagse redacteur) Wat aanvankelijk de gewone routinevergadering van de vijf ministers van Buitenlandse Zaken der landen, aangesloten bij het Brussels Pact, was ge heten, is gisteren in Den Haag door de gebeurtenissen op Korea een bespre king geworden, waarop, wel aanmerkelijk stringenter dan anders het geval zou sijn geweest, de noodzaak naar voren sprong om de defensie van West- Europa niet langer op papier, maar ook metterdaad effectief te maken. Het communiqué omtrent de conferentie spreekt van besluiten om te gera ken tot een aanzienlijke vergroting van de defensieve kracht der vijf landen. Uiteraard is de eerste vraag, die daarbij aan de orde komt, of, en zo ja hoe, deze intensievere bewapening verkregen kan worden zonder aan de levens standaard in de vijf landen te tornen. De opperbevelhebber van het Chi nese communistische leger, Tsjoe Deh, rien gisteren, aldus U.P., de geharde strijders van zijn legers op om Tibet en Formosa „te bevrijden" en de Ameri kaanse „agressie in Korea tegen te gaan." De communistische opperbevelhebber verklaarde: „De Amerikaanse voorbe reidingen om Formosa te verdedigen betekenen een Amerikaanse agressie tegen China. Wij moeten de wereld to nen dat wij vastbesloten zijn om aan deze agressie het hoofd te bieden. Wij zullen Formosa bevrijden." Tsjoe Deh besloot zijn rede met de uitroep „Lang leve generalissimo Sta lin". Per radio en kranten werd het besluit van koning Leopold, om zijn bevoegd heden tijdelijk aan kroonprins Boude- wijn over te dreggen, bekend gemaakt. Hoewel er na de bekendmaking nog een enorme drukte in de Brusselse straten heerste, deden er zich geen on geregeldheden voor. Met spamning ham het publiek in Brussel kennis van <te inhoud van de extra-editie der dag bladen. Minister Stikker heeft dienaangaande na afloop van de besprekingen, die de halve morgen en middag in beslag had den genomen, verklaard, dat de moge lijkheid bestaat, dat een zich sterker concentreren op de verdediging van Europa op deze levensstandaard eniger mate van invloed zal zijn. Iedere rege ring zal echter zelf moeten uitmaken hoe de sociale rust, die voor de paraat heid zeker ook nodig is, kan worden gehandhaafd. Als mogelijkheden daar toe noemde de bewindsman nog terloops een grotere steun van Amerika en een zekere inflatie. De Nederlandse regering zal zich be ijveren om bij de hogere eisen, die de defensie gaat stellen, toch de sociale rust niet in gevaar te brengen. Als zijn persoonlijke mening gaf de minister, dat een verder gaande inte gratie in het economisch vlak voor waarde is voor het vergroten van de defensieve kracht: het scheppen van een grote markt in West-Europa maakt de oplossing van productie problemen gemakkelijker, het voor komt versnippering en schept moge lijkheden om de zaken me^r Ameri kaans aan te pakken. Op een vraag, of Korea aan de orde is geweest ter conferentie, antwoordde de minister: „Natuurlijk, iedereen spreekt over Korea en zeker zij, die er om zo te zeggen mee opstaan en naar bed gaan." De gedachtenwisseling over de situatie in het Verre Oosten is vrij intensief geweest. Men zag een goed moreel in de vijf West-Europese landen, doch onmiddellijk daarop aan sloot dan weer het punt: opvoering van de weerbaarheid. Er zijn geheime besluiten genomen om de bewapening op te voeren. Over de herbewapening van Duitsland wilde de minister zich met uitlaten; een andere woordvoerder had eerder ver klaard, dat dit probleem wel genoemd, 'réc erz. de zurn^te roU-ter 29. Angst en verbazing streden om de voorrang op het gezicht van het meisje terwijl zij opkeek naar de groteonbekende man voor haar. Hoe kent gij mijn naammompelde ze gesmoord, haar droge lippen met haar tong bevochtigend. De Noorman voelde een intens medelijden in zich opkomen. Hoe lang had dit meisje zo geleefd; opgejaagd, zich schuil houdend in een grot als deze, ieder menselijk wezen vrezend. „Wees niet bang, Astara," zei hij zacht. „Ik ben niet gekomen om u kwaad te doen." Iets in Eric's houding boezemde haar vertrouwen in. De angst gleed weg uit haar ogen en ze kwam overeind. Rustig ging de Noorman tegenover haar zitten, na zijn zwaard te hebben terug gestoken. „Wat wilt ge van mij?" vroeg 't meisje ademloos. „Wat zoekt ge hier! Van de Zwarte Ruiter kan niemand veel goeds verwachten, is het niet?" Ze lachte zenuwachtig als om zich een houding te geven. „Ik ben gekomen om de geschiedenis van de Zwarte Ruiter^ tot een einde te brengen. Een beter einde dan gij er ooit aan geven kunt, Astara!" Er ging rust van zijn stem uit. Ze voelde dat deze man wist waarover hij sprak. Daarom hoeft ge niet bang voor mij te 2djn. Het heeft tijd gekost om deze vreemde 'geschiedenis te ontwarren, maar nu meen ik de oplossing te kennen. Alles is mij duidelijk geworden. Daarom neem ik het u ook niet kwalijk, dat ge me zojuist onschadelijk trachtte te maken. Het is logisch, dat ge iedere indringer weert, nu er zo'n zware beschuldiging van plundering en roof tegen u ingebracht is." „Gelooft ge dat soms niet?" Gedeeltelijkzei de Noorman glimlachend. „Ik weet dat ge edelen, vrienden van Sigurd, hebt aangehouden en uitgeschud. Dat heb ik aan den lijve ondervonden. Maar dat ge de arme pachters beroofde, neen, dat weiger ik te aanvaarden." „Waarom?" „Omdat ge de dochter van Agar zijt," antwoordde Eric hoffelijk „en veel te veel hart hebt voor uw onderhorigen." Een blos kwam op haar wangen. Maar de lange maanden van afzondering riaaaen haar wantrouwend gemaakt, een wantrouwen, dat haar dwong de Noorman niet zonder meer te geloven, hoe graag ze dit ook wilde. Maar ge kunt niet ontkennen, dat de Zwarte Ruiter zulks deed, mompelde ze, terwijl ze vermeed hem aan te zien. Eric knikte instemmend. „Inderdaad. Het bracht mee dat ik in het begin ook op een dwaalspoor kwam. Tot ik het plotseling begreep. Ge zijt niet de enige die hier gemaskerd rondgaat, Astara! Er zijn twee Zwarte Ruiters, nietwaar!" maar niet behandeld is. Al met al zijn het voor «en publiek, dat zich inzake de verdediging van West-Europa bezorgd begint te tonen, nog geen geruststellin gen om zich wat in slaap te laten wiegen, doch men krijgt wel de indruk, dat er aan besluitvaardigheid gewonnen is. Onmiddellijk na deze conferentie wacht de heren Bevin, Schuman, Van Zeeland, Bech en Stikker de vergade ring van de Europese Raad in Straats burg. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Westerse Unie zijn gisteren on der voorzitterschap van minister Stik ker in Den Haag in conferentie bijeen geweest. Na afloop van de conferentie v. I. n. r. de ministers Paul van Zee land (België), Robert Schuman (Frank rijk), minister-president Willem Drees, Ernest Bevin (Engeland), Dirk Stikker en Joseph Bech Luxemburg De Nederlander F. C. Hubert, afkom stig uit Bergen, die op zijn vijf en ze ventigste jaar nog de pelgrimstocht naar Rome maakt per fiets, moest Dinsdag zijn tocht onderbreken, toen hij in La Spezia (Italië) werd aangere den door een vrachtauto, aldus meldt U. P. Humbert liep een fractuur op aan zijn rechterbeen en moest in het zie kenhuis worden opgenomen. Volgens de geneesheren zal hij dertig dagen in het ziekenhuis moeten blijven. Humbert zelf zei dat hij na «ijn genezing de tocht naar Rome zal voortzetten. De jaarlijkse bijeenkomst van de orga nisten en directeuren van onze kerk koren, verenigd in de R.K.O.D.V., werd dit jaar te Arnhem gehouden. Al was het geen mijlpaal in de geschiedenis van de vereniging, toch waren vele kerk musici uit alle delen van het land Maan dag naar Gelre's hoofdstad gekomen om van gedachten te wisselen over de be langen van de kerkmuziek en haar be oefenaren! In de Sint Martinuskerk bespeelde Kees Versteegh het orgel en werd tijdens de H. Mis voor levende en overleden leden de Missa Diatonica van Hendrik Andriessen gezongen door het parochieel koor o.l.v. Jan Vermeulen. Op de vergadering kwamen o.a. de door het Hoogwaardig Episcopaat goed gekeurde richtlijnen voor salariëring nog eens ter sprake; tevens bleek dat er in de praktijk helaas nog maar zelden sprake is van gerechtvaardigde sociale voorzieningen voor de kerkmusicus. Toch moet hij zich voldoende op zijn kerkmuzikale arbeid kunnen concentre ren. aldus Pater Gilbertus Lohuis O.F.M., die in een vurig betoog het kerkmusicus ambt een roeping noemde, een grote en heilige taak. Immers door dit ambt apos tolisch op te vatten, kan hij belangrijk meewerken aan de verdieping van het geestelijk leven bij de katholieken, een noodzaak door de laatste pausen zozeer beklemtoond en tevens een van de in tenties van het Heilig Jaar. Wil hij lei ding kunnen geven aan zijn grote en kleine zangers, dan zal hij allereerst zichzelf eisen moeten stellen. In de litur gie met als kern het H. Misoffer kan hij de gelovigen opwekken en stichten. Rondom deze plechtige offerviering heeft de Kerk alle schoonheid van kunsten verzameld; de muziek naar Pius X een integrerend deel ervan moet dus heilig zijn, waar, goed en schoon. Zeker beantwoordt het Gregoriaans aan die eisen, als tenminste de uitvoering ge dragen wordt door godsvrucht Spreker wees nog op het unieke tot stand komen van het Graduale, de practische uitvoe ring van het Gregoriaans en de paedago- gische waarde ervan na een goede voor bereiding. Ook een waardige en bezielde uitvoering van oude en moderne poly- phonie is een voortreffelijk middel, vooral als alles met een verstandig geleide deelname van het volk zijn juiste plaats en verzorging krijgt in het kerkelijk jaar. Het zijn slechts enkele gedachten uit de rede van Pater Lohuis, die aan deze jaarbijeenkomst een bijzonder accent verleende en voor allen een aansporing was om hun kerkmuzikale taak in het komende jaar met enthousiasme te ver vullen. T. Vr. De minister van Sociale Zaken heeft be sloten de voor de sigarenindustrie getrof fen bijzondere voorziening te verlengen tot 1 October. Gedurende deze tijd blijven de door de arbeidsinspectie verleende vergun ningen voor verkorting van de arbeidsduur van kracht, tenzij de arbeidsinspectie aan leiding mocht vinden daarin wijzigingen aan te „brengen. Dindagmiddag heeft zich in het ge bouw van Vroom en Dreesmann te Rot terdam een ongeval voorgedaan, waar van de 48-jarige arbeider A. Brouwer te Rotterdam het slachtoffer is gewor den. Uit de kelder van de liften in het ge bouw stegen dampen op, die naar men vermoedt afkomstig waren van een bi- tumenproduct, dat de muren tegen vocht vrijwaart. De 22-jarige volontair G. Huisson uit Rotterdam, ging in de kelder een onderzoek instellen, doch werd daar bewusteloos. Brouwer, voor zien van een gasmasker, liet zich daar op aan een touw in de kelder zakken en weldra waren beiden weer op de begane grond. Toen verloor Brouwer het bewustzijn en overleed. In verband met de aanmeldingen van Indonesiërs als vrijwilligers voor de strijd in Korea te Surabaja hebben er zich enige tientallen aangemeld heeft de secretaris-generaal van het ministerie van Voorlichting, Abdulgani. aan Aneta medegedeeld, dat de regering der V.S.I. op het standpunt staat dat zij, die in vreemde krijgsdienst treden, hun nationaliteit verliezen. Gezien de buitenlandse politiek van de regering der V.S.I. zal geen toestemming worden gegeven voor dienstneming in strijd krachten voor Korea. Het Haagse Gerechtshof heeft de 29- jarige los werkman C. van L. uit Ca- pelle aan de IJssel veroordeeld tot vijf tien jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikking stelling van de regering. Als verdacht van moord op zijn vrouw, die hij in de echtelijke woning door wurging en door haar met een mes in de hals te steken in het najaar van 1949 om het leven bracht, werd Van L. in dertijd door de Rotterdamse rechtbank tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. De procureur-fiscaal bij het Haagse Gerechtshof requireerde veertien dagen geleden, na behandeling van deze zaak voor het Hof, bevestiging van het von nis van de Rotterdamse rechtbank. Bij het rangeren zijn hedenmorgen te Gouda enige goederenwagens, beladen met asfalt, ontspoord. Het treinverkeer tussen Gouda en Rotterdam en tussen Gouda en 's-Gravenhage is hierdoor enige tijd gestagneerd geweest. „De Belgische socialisten hebben met hun ondemocratisch spektakel tóch gelijk gekregen. Leopold gaat van de kaart. De minderheid heeft over de meerderheid getriomfeerd. Net als in Rusland en zijn satelliet staten. 't Is treurig," zei Snorrebor en hij schudde het hoofd. „Maar," voegde hij er aan toe, „dat is net zo goed de schuld van die meerderheid als ran die minderheid. De meerderheid had, toen ze Leopold liet terug komen, voet bij stuK moeten houden en er voor moeten zorgen, dat hij bleef. Des noods met geweld. Tegen geweld helpt alleen maar geweld." „Niet in een democratie," onder brak ik. „Ook in een democratie, die prijs stelt op haar eigen behoud," ver klaarde Snorrebor. ,Meeft de demo cratie geen recht op zelfverdediging? Maar de meerderheid was te fat soenlijk en te correct tegenover de onbeschofte terreurzaaiende minder heid. Ddarom is ze de dupe gewor den." „Fatsoen en correctheid leggen het altijd af tegen ongemanierdheid," zei ik. „Ja, brutalen hebben de halve we reld," zuchtte Snorrebor. „En de hal ve wereld is nu al communistisch of bijna communistisch. Als ze nu maar de les uit de gebeurtenissen in Bel gië trekken, dan is nog niet alles ver loren, en misschien veel gewonnen." „Welke les?" vroeg ik benieuwd. „Wel, dat het socialisme naar aard en wezen altijd het voorportaal van het Sovjet-paradijs kan worden. Denk maar aan de Volksfronterij van enige jarenterug. Het socialisme en het com munisme zijn Marxistische tweeling zusters, waarvan alleen de laatste in het openbaar de hort is opgegaan, maar waarvan de eerste, zelfs wan neer zij haar fatsoen houdt, erfelijk belast blijft. Het is goed, dat we daar aan weer eens zijn herinnerd, want we waren aardig op weg dat te vergeten. We moeten oppassen, dat het niet overal Spaak loopt. Ik heb gezegd." Snorrebor snoot zijn neus en het klonk als de aanhef van de Braban- gonne. Advertentie De Amerikaanse Senaat heeft giste>- *en met 65 tegen 15 stemmen besloten toe te staan dat de Ver. Staten een le- tong van 100 millioen dollar aan Spanje verstrekken. De democratische senator Pat McCar- ton had voorgesteld om van de Mar- K')allgelden honderd millioen dollars v°or Spanje te bestemmen, doch de Se naat besloot de regering toe te staan .v*a de Export-Import Bank een lening °t dit bedrag te verstrekken. Senator Millard Tydings (democraat) Jerklaarde, dat Spanje nodig was voor Qe verdediging van de V. S. Kort voordat de Senaat over de le- tohg stemde, had de Spaanse regering, to een door haar ambassade te Wash- l?Ston uitgegeven verklaring, haar toun toegezegd aan de V. S. in het Kp- ®aanse conflict en de verzekering ge iden van haar bereidwilligheid orp j?et andere vredelievende landen sa(- j, en te werken, teneinde aan de geva- hf?van het communisme het hoofd te |v®n> aldus meldt Reuter, «cht Spaanse verklaring gewaagde V. niet van de resolutie van de met betrekking tot Korea. ■l 10 Waar.waar was dan het huis van de moordenaar? Onder een van deze daken lag een mens wakker en dacht na over de daad die een ander mens het leven had gekost. Het was onmogelijk, je zijn gedachten voor te stellen. Misschien ook sliep de moordenaar nu wel, vredig en gerust, na maanden van eindeloze, sla peloze, kwellende nachten. Het was mogelijk alles was mogelijk, zelfs dat Angela Pewsey door een bruut van een landloper was neergeslagen. Maar die mogelijkheid, overwoog hij, had nauwelijks recht van bestaan. Hij gaf het op en ging naar bed. V Het zou niet eerlijk zijn tegenover Inching Round te beweren, dat zijn be woners van de nasleep van Angela Ma son Pewsey's dood genoten. Aan de andere kant gaf de opwinding, die de hele zaak ten gevolge had, na tuurlijk wel een welkome afwisseling. Het viel niet te ontkennen, dat er een levendige sfeer heerste. Firth Prentice onderging deze sfeer niet, van een vreemdeling als hij kon men dat niet verwachten. Eigenlijk ge zegd had hjj zo'n beetje het idee, dat hij voor gek stond. Minstens twee mensen leefden in de rustige veronderstelling, dat hij hun de naam van de moordenaar van Angela Pewsey zou vertellen. Toen hij- vis voor zijn ontbijt kreeg, had hij het akelige idee, dat Celia's moeder dat zo geregeld had om zijn hersens wat te stimuleren. „Hoe laat gaan we aan het werk?" vroeg Celia. „Aan het werk?" „Ja. Hebben speurders bepaalde kan tooruren of wachten ze op inspiratie?" „Brigadier Porter was al om half acht bezig," zei mevrouw Sim terloops. „Maar ik denk, dat hij agent Wilks een goed voorbeeld wil geven." „Misschien heeft hij wel gedacht," zei Firth, „dat je landlopers het beste kunt betrappen als ze nog slapen." „In de krant staat," antwoordde Celia, „dat de politie een net over het hele land'gespannen heeft, dus die landloper kun je wel aan hen overlaten." Ik laat alles aan ze over," antwoordde Firth vastberaden. „Ik ga terug naar Londen." Celia schrok. „Dat meen je niet" „En of. Waarvoor zou ik hier blijven? Ik ken de mensen hier niet. Ik heb het slachtoffer niet gekend en de politie zou me binnen een paar uur als een bemoeial beschouwen." En nadrukkelijk voegde hij eraan toe „Angela Pewsey bemoeide zich ook met andermans zaken je ziet wat er van haar terecht gekomen is. Het spijt me, maar er wacht mij werk in Londen." „Alles is al geregeld, beste jongen," zei mevrouw Sim vriendelijk. „Je hoeft je nergens bezorgd over te maken. Ik heb vanochtend met je vader gespro ken." Zijn mond viel open. „Wat?" „Ja, natuurlijk. Ik vrees, dat hij nogal boos was omdat ik hem opbelde, maar toen ik hem vertelde, dat we gevaar lie pen, gearresteerd te worden, zei hij da delijk, dat we dan een raadsman bij ons moesten hebben". Firth was alleen maar in staat tot sta ren. „Hebt u hem gezegd, dat u gevaar liep gearresteerd te worden*" „Dat is toch zo, mijn beste." „Natuurlijk niet. Belachelijk gewoon weg! Hoe „Ze glimlachte en schudde haar hoofd. „Daar had je natuurlijk helemaal niet aan gedacht." „Maar hoe zou u gevaar kunnen lopen, gearresteerd te worden? Iemand als u?" „Mijn beste jongen, je kent ons niet. Ik zou bijvoorbeeld de laatste zijn om niet in te grijpen als ik zag, dat Celia's leven door iemand als Angela Pewsey verwoest werd." Dat was natuurlijk waar, maar niette min was Firth ten prooi aan een mach teloze woede. „Als Celia en u zich laten arresteren wegens moord, dan zou ik zeggen, dat ik weinig anders doen kan dan toekijken. Maar ik kan u wel zeg gen, mevrouw Sim, dat de beschuldigde niets aan zijn eigen berechting kan af- of toedoen." Mevrouw Sim wierp haar hoofd ach terover en lachte. „Je bent een kruidje- roer-me-niet. Net als je vader. Advoca ten hebben iets eigenaardigs over zich ze hebben er een hekel aan, zich iets te laten vertellen, dat voor een ander mens zo klaar is als een klontje." In de verte ging een bel en zoals alle dorpsmensen hielden ze op met praten en bleven zwijgend zitten afwachten wie er gebeld had. „De politie mevrouw". Mary's stem klonk eerbiedig. Gisteren zou ze nog, een tikje uit de hoogte, gezegd hebben: „Als u het gelegen komt, mevrouw, zou brigadier Porter graag even met u spre ken".... Maar nu was brigadier Porter twee keer zo groot en tien keer zo be langrijk geworden. Hij was „de man na de moord." „Goed, Iaat hem hier komen, Mary." Ze wachtten gespannen. Ze hoorden Mary's stem en het gekraak van bri gadier Porter's laarzen toen hij de par ketvloer van de vestibule betrad. Bri gadier Porter was een erg grote man en hij liep langzaam, zoals het een man van gewicht betaamt. Hij nam zijn helm onder zijn arm en zei: „Goedenmorgen, mevrouw Sim.. Goedenmorgen, juffrouw Sim.. Goeden morgen, mijnheer.Mooi weertje, vindt u niet?" Ze mompelden iets, dat hij als instem ming opvatte en hij vervolgde: „Het spijt me, dat ik u al zo vroeg kom lastig vallen, maar u begrijpt natuurlijk, dat ik mijn plicht moet doen." Mevrouw Sim antwoordde voor het hele gezelschap. „Maar natuurlijk, bri gadier. Gaat u zitten." Dank u, zei hij, terwijl hij naar een rechtgerugde stoel ging en zijn nelm op zijn knie nam. Heel dit zwaarmoedige gedoe droeg er niet toe bij om de spanning te ver lichten. Firth meende, dat hij alles kon verwachten, nu de man eenmaal gezeten v/as. Toen zei Celia met een luide, heldere stem: „Heeft het onderzoek hierheen ge leid, brigadier?" Mevrouw Sim legde langzaam eerst haar ene, toen haar andere hand in haar schootl. Firth zat doodstil. „Wel," zei brigadier Porter, als woog hij zijn woorden zorgvuldig, „wel, zo zou u het kunnen noemen, juffrouw. Ik tracht de bewegingen te volgen van een bepaald individu, dat onze bijzon dere belangstelling geniet." (Wordt vervolgd) Atlanta in Amerika bezit een acade mie voor ontwikkeling van de charme. Men vindt in de Verenigde Staten tal van dergelijke inrichtingen, waar meis jes goede en prettige manieren, althans volgens Amerikaans begrip, leren en wegwijs gemaakt worden in de toilet geheimen om zich te verfraaien enz. Er worden ook proefcursussen voor man nen gegeven en deze schijnen succes te hebben. De meeste leerlingen zijn tus sen de vijf en twintig en vijf en veertig jaar en lijden aan verlegenheid of zijn vrijgezel, maar er zijn ook echtgenoten ën verloofden onder, die door hun vrou wen of meisjes naar de cursus worden gestuurd om zo niet beschaafd dan toch bijgeschaafd te worden. Atlanta is een stapje verder gegaan en heeft een cur sus voor mannen geopend, waar door een bruine, een blonde en een rood harige schone onderricht wordt gege ven in de „techniek van het veroveren van vrouwen". Zij garanderen succes na vijftien lessen, ofschoon zij zelve natuurlijk vuurvast zeggen te blijven tegen de knepen van deze techniek. Wat deze drie graciën voor wijze les sen uitdelen? Luistert: Les 1: Men moet tegen een meisje nooit zeggen: „Wat zie je er vandaag prachtig uit," want dat houdt in, dat ze er op andere dagen niet zo goed uit ziet. Daarom moet men aanleren om met zachte, strelende stem te zeggen: „Wat zie je er toch altijd mooi uit, schat." Wanneer men aldus geleerd heeft on beschaamd en doorzichtig te speculeren op de blijkbaar stekeblinde en naïeve vrouwelijke ijdelheid, wordt men in de tweede les ingewijd in de kunst om zelfs een volkomen leeghoofdige vrouw de indruk geven dat zij raadselachtig is en nooit te laten weten dat zij een open boek voor u is. „Je hebt iets mys terieus, lieveling, iets dat moeilijk te begrijpen is", zo luidt de formule, die de respectievelijke schonen aanbevelen. In les 3 wordt uiteengezet dat vrou wen bijzonder gevoelig zijn voor een juiste keuze J'an uw costume (dikke mannen moeten ruwe stoffen vermij den), voor een goed postuur (niet slof fen), kleurenharmonie, stijlgevoel, zelf beheersing, persoonlijkheid, charme en het gebruik van „gevaarlijke" en „verleidelijke" mannelijke parfums (na tuurlijk geen asbak- of drankluchtje). Les 4 leert, dat men voortdurend de nieuwsgierigheid van de vrouwen moet biijveh prikkelen. „Het is beter een vrouw zich te laten afvragen waarom je haar niet gekust hebt, dan te snel te kussen." We zullen het hier maar bij laten, want met deze vier lessen is voldoende aangetoond van welk kaliber dit „aca demisch" onderricht is. Een leukerd schreef onlangs een brief aan de inrichting met de vraag of hij ook onderwezen zou kunnen worden in het afweren van het zwakke geslacht. Hij hoopte, dat de cursus succes zou hebben, want zijn veiligheid zou ermee gebaat zijn, wanneer er meer onweer staanbare mannen geproduceerd zouden worden. Het vreemdste echter is, dat de meest onweerstaanbare mannen voor vrouwen gewoonlijk zwakkelingen zijn. Maar dat leren, voor zover wij weten, de cursisten in Atlanta niet. En de bruine, de blonde en de roodharige zullen ook wel verzwijgen, dat de on weerstaanbaarheid van een man ge woonlijk evenredig is aan de zwakheid van de betreffende vrouw. Wij benijden overigens Amerika noch zijn confectie-charmeurs, noch zijn op gemaakte onnozele kinderen. Holly wood heeft er ons al te veel van laten zien. In Jacksonville in Florida zitten te genwoordig de stadsbussen des Zondags tussen acht uur 's morgens en één uur 's middags behoorlijk vol, omdat ieder een die zegt dat hij naar de kerk gaat of daarvan terugkomt, op die tijd gra tis wordt vervoerd. Op vijftien achter eenvolgende Zondagen zal de bus maatschappij dit experiment herhalen om. zoals ze zegt, „van, Jacksonville een betere plaats om te leven" te maken. De meeste kerken verklaren, dat de maatregel een bevredigend succes op levert. Van hen. die alleen terwille van het gratis busritje de kerk bezoeken, is niet veel te verwachten. Eerst wanneer de mensen in Jacksonville beter leren te leven, zal Jacksonville ook een be tere plaats om te leven worden. En daar is het de kerken om te doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3