Goddet's wapenen tegen de Italianen keren zich tegen de Fransen vti\;xm x HET DOMEIN DER VROUW Franse vrouwen weten kleren met smaak te dragen 1* VACANTIEmfla/^cfen Belevenissen van de struisvogel Rasmus H, Geminiani wint onbelangrijke Alpen etappe Nite-Gap I lSIlie, kwaal van de tijd Rode-Kruisgoederen naar Ceram en Buru %W -t 4» O» WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1950 PAGINA 4 Onze Sportredacteur telefoneerde ons gisteravond liit Gap: Ons aller vriend en collega Jacques Goddei, directeur van hei wielercircus, dai vandaag aan zijn achttiende etappe is begonnen, stond aan de finish in hei kleine Alpenplaatsje Gap een beetje beteuterd te kijken. Natuurlijk kon een va derlandlievende man als Goddei moeilijk anders dan tevre den zijn over de inspanning van zijn landgenoot Geminiani, die la belle pairie een goede dag bezorgde, door als eerste over de streep te gaan vóór Meunier, Diederich en Bram- billa. Maar diep in zijn hart was wapenbroeder Goddei helemaal niet tevreden. Geminiani was voor hem een X geworden, waarvan hij de juiste waarde al lang niet meer wenste te bepalen. Hèm ging hei om Robic en Bobei, de laatste troeven van een naar wielertriomfen dorstend va derland. En nu het gevecht op de hellingen van de Turini volledig mislukt was, had Goddei zijn laatste hoop gezet op een oorverdovend bombardement in de beide Alpeneiappes. En dan liefst ie beginnen mei de eerste, omdat hei in de tweede wel eens te laai kon zijn. DE RUYTER OP DE ELFDE PLAATS Wedstrijddata nationale biljartkampioenschappen Prins vierde te Gijon Verzoeningspoging van St. Etienne Interdiocesane handbal- ontmoeting Examens 19e ETAPPE 3A UG.20e ETAPPE 5AUG- Cnix the Chaubourvt Bessaf ifLYÖNl ISTÊTIENNd#^ dcon<iriw57km y StNi/ift- Vjlbrt de L. IBRIANCONI CdduLAUlar# 2058m. Crwxde Cd Chauboir 1210m. 19e Etappe BRIANCON- ST.ETIENNE291 km. 20e Etappe, hidn> O RdvitdiHerir*) I CARTO-SOiSr In de geest dar klassieke Olympische Spelen Nijmegen wil in 1951 een cultureel sportfestival organiseren Franse onderscheiding Notariële examens Sportflitsen Dagelijks kinder verhaal door Glevin MARKTBERICHTEN Scheepvaartberichten Maar het oplagecijfer van het grote Franse soortdagblad zal morgenochtend geen record worden, nu ..l'Equipe" met de beste wil van de wereld niet bij mon de van zijn hoofdredacteur zal kunnen verkondigen, dat de kansen van de Franse natie op een overwinning in haar eigen Ronde zijn gestegen, of zelfs maar onveranderd gebleven. Tevergeefs hadden de schaarse bevfroners van deze streken „Aliez Bobet" en „Courage Ro bic" op de wegen gekalkt Het enige, dat de Fransen konden bereiken was, dat zij een paar seconden vóór een lange rij van meer dan twintig concurrenten de kop van de Cayolle bereikten. In de lan ge afdaling naar Gap kwam er aan de kop een groep van 28 man, onder wie Kübler. Ockers en onze landgenoot De Ruyter, bijeen en pas op de hellingen van het laatste colletje. de Sentinelle ontsnapten vier man uit het peloton. Vier man die toch geen kwaad konden In feite komt het hierop neer, dat de wapenen, die Goddet tegen-de Italianen heeft gesmeed, met de bedoeling de ster ke klimmers der Azurri minder voorde len te geven tegenover de Franse favo rieten, zich nn tegen zijn eigen landge noten hebben gekeerd: Wanneer deze eerste Alpenetappe even zwaar was ge weest als het vorig jaar zouden de kan sen van de uitstekende klimmer Robic en mogelijk ook die van Bobet groter zijn geweest en zouden de bonificaties meer hebben opgeleverd. Nu komt het bijna uitsluitend op de 160 kilometei tussen Gap en Brian^on aan en, zoals gezegd, dat kon wel eens te laat zijn, want deze volkomen onbelangrijke Al penetappe heeft nu in de kaart van Kübler gespeeld De karavaan zag er weer zo echt fris uit vanochtend, toen zij gebaad en in schone kleren gestoken, uit Nice ver trok. Robic, protégé van een andere kuststreek, de Bretonse zoals men weet keerde de Middellandse Zee nijdig de rug toe. De rustdag daar had hem uit zijn cadans gebracht, mopperde hij. En nu wij de Breton zo'n drie weken op zijn vingers hebben gekeken, vragen wij ons af, wanneer dit kleine mannetje nu eindelijk eens niét zal mopperen. Maar kort en goed, men schreef het alleen maar aan tactiek toe, toen de kleine Fransman, noch zijn landgenoot Bobet, ook maar één poging deden om op de 1700 meter hoge helling van de Col de Vasson winst te behalen. Daar achter immers wachtte, nog meer dan 600 meter hoger, de ruige Cayolle er. met dat karweitje in zicht lieten de gro ten in het peloton de eer dan maar aan vier artisten van het tweede plan: de Belg Baeyens, Piot, de grote man vaD de Tourmalet en de Aspin, en die oude taaie veteraan J. M. Goasmat en de BeJg Dupont, die eindelijk ook eens los kwam. Het eigenlijke offensief, het gro te, waaruit de beslissing moest voort vloeien, zou 14 kilometer verder, aan de voet van de Cayolle, wel losbarsten. die met een be grijpend en waarderend knikje de tac tiek van Jean Bidot en Pierre Cloarec voor hun minder intelligente collega's uit de doeken deden, waren er naast. Toen de duizenden toeschouwers, die de moeite hadden genomen boven op de Cayolle te klauteren, de eerste ma- tadoren op meer dan 6 kilometer af stand als speelgoedpoppetjes zagen aankomen, waren dat er niet 2, of 3, of 5, maar 26 bij elkaar; alle grote ka nonnen inbegrepen! En de Cayolle kon haar hellingen zo vinnig als ze wilde voor de wielen van het langzaam omhoogkruipend peloton duwen, er was geen Robic of Bobet, geen Ockers en natuurlijk! geen Kübler te vinden, die de lont in het kruit wilde gooien. De vier man van de Vasson waren in die tijd allang weer ingelopen en geen van hen zag kans, die inspanning nog eens te herhalen. Drie kilometer van de top was alles nog compleet en toen eindelijk op de laatste kilometers Robic en Bobet be gonnen te lopen en daar in deze volg orde arriveerden, met 10 seconden voorsprong op Brule en Ockers, 15 op Piot en Diederich, 25 op Dupont, 30 op een lang lint met Kübler en Brambilla aan het hoofd en iets meer dan een minuut op onze eenzame, maar vandaag weer gemakkelijk rijderde landgenoot van het ontvluchtende kwartet, duwde Ockers zijn wiel over de streep als eer ste van de groep, waarin zich ook Kübler, Robic en Bobet bevonden en waarin De Ruyter zich onder de aller- eersten schaarde. Zijn elfde plaats was opnieuw een opmerkelijke prestatie. De uitslag van de etappe NjceGap luidt: 1. Geminiani (Fr. A) 7.58.11, 2. Meunier (Fr Z.W.) 7.58.53, 3. Diederich (Lux.) 7 59.34, 4. Brambilla (Fr. Z.O.) zt.. 5. Ockers (België A) 8.00.15, 6. Baldassari (Parijs) 7 Giguet (Frankrijk), 8. Blus- son (Parijs), 9. Kallert (Zuid-Oost), 10. Verschueren (BelgiëB)11. De Ruyter (Ned.), 12. Impanis (Belg.), 13. Kpbler (Zwits.). 14. Kirchen (Lux.), allen in dezelfde tijd als Ockers (8.00.15). Op de vijftiende plaats ex aequo volg de een groep van zestien renners, allen in dezelfde tijd als Ockers, met o.a. Bo bet (Frankr). Piot (lie de France), Laza- rides (Frankr), Robic (Frankr. West), Cogan (Centraal Zuid West) en Gold- schmidt (Lux.). Het algemeen klassement luidt thans: 1. Kubler (Zwits.) 111.42.07, 2. Ockers (Belg.) 111.44.13, 3. Bobet (Frankr) 111.53.15, 4. Robic (Frankr. W.) 111.53.35. 5. Geminiani (Frankr) 111.56.45, 6. Cogan (Centraal Zuid West) 112.00.24, 7. Piot (lie de France) 112.00.44, 8. Brambilla (Zuid Oost) 112.01.05. 9. Kirchen (Lux.) 112.01.08, 10. Diederich (Lux.) 112.02.07. 11. Meunier (Centraal Z.W.) 112.02.25, 12. Lambrecht (Belg112.04.24, 13. Gold- schmidt (Lux.) 112.05.46. 14. De Mulder (België B) 112.06.34, 15. Dupont (Belg.) 112.11.06, 16. Brule (He de France) 17. Castelin (Zuid Oost) 18. Verschueren (Belg. B) 19. Redolfi (lie de France) 20. Gauthier (Zuid Oost) 32. De Ruyter 112.13.49, 112.16.04, 112.16.44, 112.19.57, 112.23.06, 112.50.49. Het ploegenklassement luidt: 1. België (Ockers, Lambrecht en Du pont) 335.59.43; 2. Luxemburg (Kirchen, Diederich en Goldschmidt) 336.09.11; 3. Frankrijk (Bobet, Geminiani en Lauredi) 336.22.47; 4. Ile de France Noord Oost (Piot, Brule en Redolfi) 33634.30; 5. Frankrijk Zuid Oost (Brambilla. Gau thier en Castelin) 336.40.15; 6. Centraal Zuid West (Cogan, Meunier, Dussault) 336.58.23; 7. Frankrijk West (Robic, Sci- ardis en Goasmat) 337.09.22; 8. België B (Demulder, Verschueren en Bayens) 337.13.11; 9. Zwitserland (Kübler, Croci- Torti en Aeschlimann) 338.17.23; 10. Nrd Afrika (Dos Reis, Kebaili en Zelasco) 339.04.55; 11. Parijs (Baldassari, Blusson en Beyaert) 339.12.15. Na de zevende etappe luidt het berg- klassement: 1. Robic 35 pnt., 2. Bobet 34 pnt., 3. Piot 29 pnt., 4. Ockers 26 pnt., 5. Kübler 17 pnt., 6. Brule en Geminiani 12 pnt., 8. Molineris 10 pnt., 9. Meunier 0 nnt 10 Bayens en Cogan 6 pnt. De Ruyter, was dat alleen maar om de bonificatie in de wacht te slepen. In de afdaling kwam de hele klas weer broederlijk bijeen en ook een tweede groepje, dat op de Cayolle nog 4% mi nuut achterstand had, kon lang voor Gap de bus nog nemen naar de voorste ge lederen. t Op de laatste küometers eindelijk wera er nog iets aan het veld gedaan, zij het niet door de grote favorieten, die hun krachten bleken te sparen voor de dag van morgen, wanneer met de Vars en de Izoard de woeste Alpen hun hoogste troeven uitspelen. 1% mi nuut na Geminiani. die de snelste bleek Kübler, drager van de gele trui, wordt begroet door een „Tour-koningin", na dat hij de zestiende etappe van Menton tot Nice gewonnen had. De Nederlandse Biljartbond heeft de na- Ïionale biljartkalender voor het seizoen 9501951 als volgt samengesteld: Tweede klasse groot biljart cadre 47/2: 12 t.m. 15 October 1950; hoofdklasse libre klein biljart: 12 t.m. 15 Oct. 1950; hoofd klasse groot biljart cadre 47/1: 19 t.m. 22 October 1950: tweede klasse driebanden: 26 t.m. 29 Oct. 1950: eerste klasse groot biljart cadre 47/2: 9 t.m. 12 November 1950; derde klasse klein biljart cadre 38/2: 16 t.m. 19 Nov. 1950: hoofdklasse groot biljart cadre 47/2: 30 Nov., 1, 2 en 3 Dec. 1950; tweede klasse klein biljart cadre 38/2: 7 t.m. 10 December 1950; eerste klasse driebanden: 14 t.m. 17 December 1950; hoofdklasse drie banden: 4 t.m. 7 Januari 1951: eerste klasse klein biljart cadre 38/2: 18 t.m. 2 Jan. 1951; hoofdklasse groot biljart cadre 71/2: 25 t.m. 28 Jan. 1951; hoofdklasse klein biljart ca dre 38/2: 15 t.m. 18 Februari 1951; hoofd klasse libre groot biljart: 15 t.m. 18 Maart 1951: hoofdklasse klein biljart cadre 57/2: 29, 30 en 31 Maart en 1 April. De plaatsen, waar deze kampioenschappen zullen worden gespeeld, moeten nog wor den vastgesteld. Het komende seizoen zal één internatio naal biljartkampioenschap in ons land wor den gehouden en wel het Europees kam pioenschap 47/2 van 11 t.m. 14 Januari 1951 te Waalwijk. De Fransman Rossolimo heeft het In ternationaal schaaktournooi te Gijon ge wonnen. Onze landgenoot Prins deelde met Toran de vierde plaats. Op initiatief van het gemeentebestuur van St. Etienne is een uitnodiging aan enkele Italiaanse wielrenners en officials gezonden om Donderdag 3 Augustus naar St. Etienne te komen en daar de aankomst van de 19e etappe van de Ronde van Frankrijk bij te wonen. Men wilde op deze wijze bijdragen tot een verzoening tussen de Italianen en het Franse publiek, na de bekende inciden- ten in de Pyreneeën, welke voor de Itali- i aanse ploegen aanleiding waren zich uit de uvea.i tour terug te trekken. Bartali, Magni en Leoni hebben thans verklaard dat zij de uitnodiging zeer op prijs stelden, maar er toch geen gehoor aan konden geven in verband met reeds aan gegane verplichtingen voor wedstrijden in Italië. De jaarlijkse ontmoeting tussen de dames en heren-handbalelftallen van het diocees Haarlem en Roermond zal a.s. zijn op het Vitesse-terrein te Castricum. Deze ontmoeting zal om twee uur inge luid worden met een wedstrijd tussen de Junioren van de Kring Amsterdam tegen de Kring Zaanstreek. De Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout, internaat voor de R.K. Middenstand met vak- en technische opleiding heeft dezer dagen eind-examen afgenomen. Het eind-diploma B. N. S. kon aan 100 pCt. van de 65 leerlingen- candidaten worden uitgereikt. Voor 3e bediende Banketbakkerij slaagden alle leerlingen van dit jaar, n 1 18 Óud-leerlingen van deze zelfde afde ling, 14 in getal, mochten ook allen het diploma ontvangen voor 2e bediende. Van deze school ontvingen van de 24 candidaten: O(pleiding) M(iddenstands) D(iploma) 19 het diploma Voor Vg(oorbereidend) M(iddelbaar) T technisch O (onderwijs), m.a.w.: Toe latingsexamen M. T. S., slaagden 23 van de 26 leerlingen. Voor het examen Engels L. O. zijn geslaagd: Mej. J. C. Geijl, Haarlem; G. W. Borghuis, Amsterdam; G. J. Doele- man, Slagharen (Ov.); E. Kooij, Den Haag; J. G. Kwant, Den Dolder; L. M. E. van der Made, Maastricht. Geslaagd voor het examen M. O. Ned.-b: Mej. F. J Sparreboom te Den Haag en voor het examen M. O. Ned.-a: de heren: J. J. Scholten te Rotterdam, H. P. van der Poel te Hoorn, mej. M. F. T Versteeg te Renkum, A. C. Westen dorp Boerma te Heemstede, de heren J A Tintel te Rotterdam, J. van den Bosch' te Oudenbosch, T. E. Visser te Arnhem, L. Strengholt te Dordrecht, G J. F. Weerkamp te Amsterdam, B. J. Westerveld te Z. O. Beemster en J. Westhof te Apeldoorn. AMSTERDAM. Engels L.O.: Mej. J. C. Geijl, Haarlem; G. W. Borghuis, Am sterdam; G. J. Doeleman, Slagharen (Ov.); E. Kooij, Den Haag; J. G. Kwant, Den Dolder; L. M. E. van der Maastricht. Made. Maar de geleerden. ITAUÉ ST.ÉTIENNE-LYON 98 km. (Van onze redacteur) Een groot aantal Njjmegenaren professoren, kunstenaars, leiders uit de sportwereld en het sociale leven heb ben het initiatief genomen om in de zomer van 1951 een „Cultureel Sport festival" te organiseren in de geest van de klassieke Griekse Olympische Spelen. Nijmegen biedt voor een dergelijk festi val een zeer gunstige gelegenheid. In het fraaie stadspark „De Goffert" vindt men naast een stadion, voor tenminste 0.000 mensen, een zeer mooi openlucht theater en, binnen afzienbare tijd ook een groot zwembad. Alles ligt hier ge reed voor het houden van voorname spelen. O. m. zullen de Vierdaagse af standsmarsen van het volgend jaar tot de kern behoren van dit festival. Prof. dr. F. J. M. de Waele, hoogleraar in de klassieke archeologie en Grieks, heeft Dinsdagavond in het Nijmeegse raadhuis een inleiding gehouden over het wezen der klassieke spelen in Hellas' Heiligdom „Olympia" en over de moge lijkheden om het huidige culturele en sportleven in zijn moderne verschijnings vorm daaraan aan te passen. Het wezenlijke doel van de antieke Olympiade was om mensen bijeen te brengen, geschillen op te lossen en oor logen bij te leggen. Dit doel, aldus prof De Waele, moet primair in het sport- festival worden overgenomen. Inleider prees het initiatief, dat rijke vruchten kan afwerpen. Het is logisch, dat een modern festival veelzijdiger zal zijn dan de spelen van de oude Grieken. Zij kenden weinig watersport, helemaal geen voetballen en men zou hen beledigen door hen wieler sport e. d. toe te schrijven. Toch zullen deze takken van sport op een festival in de twintigste eeuw niet kunnen ontbreken. De klemtoon moet echter vallen op oude spelen wagenrennen, wed de lopen, worstelen etc. en og de kunst de opera, de dans, het toneel en de muziek. Door deze laatste uitingsvormen in hetzelfde kader als de sport te bren gen, kan het niet anders of de sport zal van haar lagere sociale plan opge heven worden. Dat kan alleen, wanneer de klemtoon wordt gelegd op de mens geest en stof en niet op de prestatie van de stof alleen. In dit licht mag het Nijmeegse initiatief toegejuicht worden. Een wit kanten mantilla gedrapeerd over een zwart-flu welen tricorne n de eenvoudige lande lijke hotelletjes in Frankrijk is het doodge woon als er in de eetzaal, die toch meestal ietwat rom melig is, ergens in een hoek een tafel staat waarop per manent een strijkbout en een opgerold molton, ten behoeve van de gasten. De strijkbout hoort bij het Fran se leven evenzeer als de fles wijn en het versgebak ken stokbrood. De doodgewone Franse vrouw, die er toch altijd ap- petijtelijker en smaakvoller uitziet dan de. doodgewone Nederlandse, geeft zeker niet meer geld voor haar kleren uit dan wij hier, maar het grote verschil is, dat ze er veel meer zorg voor heeft, omdat ze van nature meer „uiterlijk-feewust" is dan wij dat zijn. „Dat kan nog wel," zeggen wij als een jurk wat ge kreukeld is of als een revers een beetje krult. Zoiets dénkt de Frangaise niet eens. Ze neemt de strijkbout; want ze zou zichzelf niet zijn als ieder onderdeel aan haar niet tot in de puntjes ver zorgd was. Ongetwijfeld hebben de Franse vrouwen een en an der voor. Op de eerste plaats dragen ze haar kleren, omdat ze van jongsaf een bepaalde zelfzekerheid meekregen. Bo vendien wonen ze in een land waar onbetwistbaar de smaak om zich te kleden aan de spits staat en geen vrouw ontkomt er aan beïnvloed te worden door haar omgeving. In de winkels zie.t ze smaak volle dingen. In een doodge woon bazaartje in een klein provincieplaatsje kan men katoenen hoofddoeken en corsages vinden waar men hier, in een exclusief zaakje nie.t eens naar hoeft te zoe ken, omdat zoiets hier toch niet is. Daarbij is de kwali teit van de stoffen uitstekend en zijn de dessins welgeko zen. Ook van de eenvoudigste katoentjes. De doodgewone katoenen zomerjurkjes heb ben er altijd een zekere „frai- cheur", niet alleen omdat ze zo goed zitten onze con fectie zal nooit het handige Latijnse naaistertje kunnen vervangen en iets persoon lijks en eigens hebben, maar ook omdat ze zo goed gestre ken zijn. De pretentieloze sportblou- ses, de katoenen rokjes, de hoofddoeken tegen de zon, stuk voor stuk zijn ze fris, ongerept en kreukloos, een plezier om naar te kijken. Dat perfectionneren van de eenvoud zit de. Franse vrouw ingeboren. Wij hebben er ons altijd weer over verwonderd als wij in het kleine vergeten bergdorpje in Zuid-Frank rijk op Zondagochtend de kindertjes de kerk zagen binnenstappen, dat uit die vuile, vervallen, donkere huisjes zulke alleraardigste lichtblauwe en roze kreuk loze meisjes te voorschijn konden komen! Maar misschien droeg de grote wasbak buiten met per manent stromend bergwater, ten behoeve van iedereen: iedere hond die wil drinken, iedere man die zich wil sche ren, iedere vrouw die de. was wil doen, daar wel het zijne toe bij. Wassen in koud wa ter gaat uitstekend. De zon doet daar de rest. ASTRID Vacantie! Dit is een woord dat vele harten doet open gaan ook die van de huis vrouwen, die dikwijls snak ken er eens onbekom merd tussen uit te kunnen trekken en de huishouding, al is het maai voor één dag je te vergeten. Wat zich echter niet laat vergeten, dat zijn onze magen; moe en hongerig komt men 's avonds na zo'n vacantiedag thuis en dan smaakt een goede maal tijd wonderwel. Gelukkig zijn er vacantie- maaltijden te bedenken, die weinig werk en tijd vragen, die voor een deel al tevoren klaargemaakt kunnen wor den en daarbij toch voed zaam zijn, alle nodige voe dingsstoffen bevatten en smakelijk opgediend kunnen worden. Gebakken aardappelen bij voorbeeld zijn spoedig klaar als men de aardappelen een dag van tevoren heeft ge kookt en koel heeft wegge zet. Zo zijn ook eieren gauw gekookt. Heeft men een koe le bergplaats, dan kan men ook de dag tevoren vlees braden. Kropsla, op het laatste ogenblik klaarge maakt, smaakt daarbij heel goed; wél moet men er aan denken, de kroppen op een niet te warme plaats te be waren. Pap en yoghurt kun nen kant en klaar in een fles gekocht worden. Er zijn echter nog meer mogelijkheden. Gebakken aardappelen, tomatensla. rest vlees custardvla. De aardappelen de vorige dag koken en in plakjes snij den. Deze kunnen na thuis komst direct gebakken wor den. Ondertussen sla maken van verse tomaten, door de tomaten in plakken te snij den en deze te leggen in een mengsel van olie, azijn, zout, peper en fijngesneden ui of klaargekochte slasaus. Het vlees koud geven of even warmen in de jus. De cus tardvla kan de avond tevo ren gemaakt worden of 's ochtends terwijl men on der de hand de boterham men „voor onderweg" smeert Rijst met tomatensaus en blokjes kaas, sla yoghurt. De rijst 's ochtends even voorkoken en in de hooikist zetten. De tomatensaus de avond tevoren klaarmaken (van water met bouillon blokjes, verse tomaten of een blikje tomatenpurée, gefrui te ui en bloem). Na thuis komst de saus warmen, de rijst vermengen met de saus en nog even mee verwar men. In blokjes gesneden kaas er door roeren. De sla klaarmaken. De yoghurt kan met suiker gegeven worden Gortschotel met ge smoorde soepgroenten en rest vlees fruit De gort een nacht weken, 's ochtends voorkoken en in de hooikist zetten. De soep groenten (op 300 g. gort 250 g. soepgroenten nemen) de avond tevoren smoren in margarine, goed laten af koelen en in een gesloten pannetje wegzetten om de geur te bewaren. Kort voor de maaltijd de gort vermen- gen met de soepgroenten het klein gesneden vlees en een rest jus en het gerecht goed warm maken. Stamppot rauwe andijvie ei havermoutpap De aardappelen van te vo ren schillen en zodra men Bij goede kennissert van me was dezer dagen het bericht binnengekomen, dat de jongste zoon uit Indone sië zou thuiskomen. Het ge zin bestaat uit een moeder, die al zeer jong weduwe is ge worden en twee zoons. De jongste is een energieke jongen, die zodra hij daar toe in staat was, alles heeft gedaan om zelf wat te ver dienen. Hij bekostigde zijn eigen studie en hielp boven dien zijn moeder en oudere broer. Een paar jaar gele den verloofde deze jongste zich met een meisje, dat erg bij de moeder in de smaak viel. Toen werd hij opgeroe pen en vertrok naar de tro pen. De oudste heeft inmid dels, mede dank zij het werk van zijn broer, zijn studie beëindigd. Hij heeft nu een betrekking. Zijn salaris heeft hij voor zichzelf nodig. Nu komt de jongste naar huis. De thuiskomst valt toeval lig juist op de laatste vacan tiedag van de oudste. Natuurlijk waren de moe der en het meisje vol plan nen voor een feestelijke ont vangst. „Er is wel een hoop te doen de dag te voren", zei thuis is, opzetten, gaar koken en stampen. Ondertussen de andijvie wassen (op 1% k? aardappelen 500 g. andijvie1 en klein snijden. De eieren koken. De andijvie met de gestampte aardappelen, mar garine, melk en zout ver mengen en even goed door warmen. De pap kan 's och tends gekookt worden of klaar gekocht. Aardappelen, bloemkool spiegelei vruchtengruel De aardappelen van te vo ren schillen en na thuis komst koken. De bloemkool koken. De spiegeleieren bak ken in ruim margarine. De spiegeleieren uit de pan ne men en de gebruinde mar garine over de bloemkool gieten. Jus van de vorige dag op warmen. De vruchtengruel kan de dag tevoren bereid worden. Ook kan men bloemkool en aardappelen tevoren ko ken en eten als koude sla. De bloemkool wordt dan over goten met een dikke slasaus of mayonnaise, de in plak jes gesneden aardappelen maakt men als sla aan. het meisje, „maar misschien kun jij wel een dag eerder thuis komen?" Deze laatste vraag was gericht tot de broer. Het antwoord was eenvoudig verbluffend. „Ik eerder thuis komen? Wat denk je wel? Ik heb maar veertien dagen per jaar vacantie. Die heb ik zuinig opgespaard. Ik zou het best willen doen, als het maar niet net in mijn vacantie was". Voor goed begrip moet men weten, dat deze jonge man op zijn eentje een trek tocht per fiets gaat maken. Hij heeft dus met geen vrienden of reisgenoten te maken. Natuurlijk zou hij wel een dag vrij willen ne men, als dat in de tijd van zijn baas kon, maar daar zijn eigen vacantie aan op offeren, dat is te veel ge vraagd. Hoeveel jaren zijn moeder haar vacantie voor haar kinderen heeft moeten opofferen, heeft hij zich na tuurlijk nog nooit afge vraagd. Nu zult u misschien wel zeggen, dat deze jongeman een afschuwelijke egoïst is en wij zullen het niet ont kennen. Maar wij vragen ons af, of hij zo erg veel minder is dan tientallen an deren. Is het egoïsme niet een kenmerk van onze tijd? Hier doet het natuurlijk erg schrijnend aan, omdat het hier zijn moeder en broer geldt, die alles voor hem hebben gedaan, maar hoeveel jongens en meisjes zijn niet met ditzelfde egoïs me behept? Hoeveel voelen zich nog verheugd, dat zij eens iets terug kunnen doen voor wat anderen voor hen deden? Hoevelen zijn nog blij, dat ze een ander, ook al heeft die nooit wat voor hen gedaan, kunnen helpen? Denken we niet allemaal veel en veel te veel alleen om wat prettig en goed is voor ons zelf? Wie gelooft nog werkelijk, dat het in derdaad zaliger is te geven dan te ontvangen, iets wat niet alleen voor stoffelijke goederen geldt? De hoogste christelijke deugd, de naas tenliefde, is verdrongen door de eigenliefde, die de wereld met ondergang bedreigt. Als wij niet ieder voor onszelf beginnen met de naasten liefde weer te beoefenen en de eigenliefde uit te ban nen is er geen verbetering van de wereld te verwach ten. Wij moeten de wereld verbeteren, maar dan moe ten wij bij onszelf beginnen. Enige schepen met Rcde-Kruisgoede- ren en geneesmiddelen van het Indone sische Rode kruis zijn van Makassar en Tandjong Priok uit naar Ceram en Buru vertrokken. Het ligt in de bedoeling, zodra zulks mogelijk zal blijken, ook hulp te bieden aan Ambon. In officiële kringen in Djakarta wor den berichten uit Makassar, dat mr. Soumobiel Ambon heeft verlaten, be vestigd. Het is niet bekend, waarheen hij zich begeven heeft. Ter gelegenheid van het in Parijs gehou den internationaal tandheelkundig congres, werd door de Franse regering benoemd tot commandeur in de „Ordre de la Santé Pu- blique" dr. Ch. F. L. Nord te Amsterdam, voorzitter van de Fédération Dentaire Inter nationale. Geslaagd: Th. van der Heide, Aerden- hout, 2e gedeelte. Door een 11-3 overwinning op het Amesfoortse Neptunus heeft het heren zevental van de zwemclub Haarlem Dinsdagavond op eigen terrein het kam pioenschap van de eerste klasse b van de K.N.ZR behaald. Een tweetal wedstrijden tussen Haar lem en GZC uit Gouda zal nu worden gespeeld teneinde uit te maken wie van beide clubs de plaats van het Y in de hoofdklasse het volgend seizoen zal in nemen. Een wedstrijd voor amateurs over 112 km. te Cappellen (Belg.) werd gewonnen door Suykerbuyk (Breda) in 3 uur 10 sec. Tweede werde de Belg Heylen op een half wiel. Braspennincx (Zundert) werd derde De beide Nederlandse vertegenwoor digers kapitein Meulkens en majoor Bakker hebben een zeer fraai succes geboekt in de internationale militaire luchtvijfkamp te Bordeaux. In het in dividueel klassement werd kapitein Meulkens eerste en majoor Bakker vier de. terwijl zij samen voor de eerste plaats voor Nederland zorgden in het ploegklassement. Copyrif^M^PM^JÏ^Boj^^^Cojoenho^en 80 „Dte verrekijker van mij deugt niet," zet Ras mus 'en hij gooide hem nijdig de lucht in. Maar „Pats' ging het en ,&ang" en daar kwam het ding weer op zijn hoofd terecht. En toen ze naar boven keken om te zien wat er gebeurd was, hadden ze ook meteen ra VEEM \RKT DELFT, 27 Juli Aange voerd werden 29 runderen, 60 nuchtere kalveren, 235 varkens, 566 biggen, 12 schapen, 10 geiten. Prijzen waren: kali- koeien I 750—950, biggen I 35—50, lopers tot f 95, nuchtere kalveren I 40—60. LANGEDIJKER VEILINGEN. 27 Juli. De aardappelaanvoeren liepen belangrijk terug tot 10 êt 15 wagens per dag aan de beide veilingen tezamen. De zeer zware buien van Vrijdag en Zondag hebben het rooien bijna onmogelijk gemaakt. De eer stelingen worden op de veilingen meer en meer vervangen door andere soorten waai- bii in de algelopen weken ook de bintjes aan de markt verschenen. De genoteerde prijzen wijken gemiddeld weinig af van die in de vorige week eersteling ging voor 10 tot 12.5 cent de t»rofp maat voor 9 tot 11 on de drielingen voor 6 tot 7 cent. De kriel wordt slechts voor veevoeder gekocht. De rode eersteling maakte 11 a 12 cent, dore van 10 tot 11 en bintjes van 9 tot 10 cent. De blauwe eigen heimers kwamen wat lager te liggen en zijn thans hoegenaamd met duurder dan de blanke soorten. De vraag voor export overzee houdt de blanke soorten goed op prijs. De toestand op de groentemarkt geeft een geheel ander beeld. De kool is letterlijk niet te verkopen, meer dan 90 pet van de aanvoer soms tot 200 ton per bag rtraait door en gaat weer naar de belt. Rode kool noteerde f 5.005.70. gele kool f 5.5.10 en witte kool f 3.3.10. Voor witte kool bestaat nog enige vraag ™or export naar de Antillen. Tomaten daalden met verder en konden zich rond de 30 cent handhaven. De a sortering maakte 28 tot 32 en de b's 27 tot 31. De slabonen konden hier nog zo wat verkocht worden waai bu voor het mooiste goed 27 cent werd taald. Rotterdam, Veemarkt. 1 Aug. voer in totaal 4060, t.w. 700 koeien en ossen, 1104 gebruiksvee, graskalveren, 484 nuchtere 192 varkens, 397 biggen de gaten, hoe het zat. Ze waren precies onder het vlot opgedoken. Ze lieten het in het water glijden en zagen toen, dat er ook een man op zat. „Goeie dag, hij. „Mijn naam is Goedemans. Ik heb schip zei mus „Heb je soms iets nodig? Je kunt alles van ons krijgen. We hebben, heerlijke witte boontjes in blik.' „Nee, dank je wel," ze» Goedemans. Jk heb heus niets nodig" breuk geleden." „Och, wat vervelend," zei Ras- Aan- vette 293 kalveren, 192 varkens, aai uiesc.,, ^68 143 veulens en 426 schapen ren. Vette koeien le kw. f, 2'7UT 9 2e kw f 2.50—2.70, 3e kw. f 2.20— f '2.50 per kg., graskalvercn le kw. f 360, 2e kw. f 260, 3e kw. f 16^npcbh5 tere kalveren le kw. f 60, 2e KW. I ot, 3e kw. f 50; biggen le kw. f 50, 2e kw. f 40, 3e kw. f 35 per stuk, slachtpaar- den le kw. f 1.90, 2e kw. f 1.803e kw f 1.60 per kg.; schapen le kw._ 1 95. 2e kw. f 75, 3e kw. f 60; lammeren le kw. f 70, 2e kw. f 60, 3e kwf 50; melk- en kalfkoeien le kw. f 1025, 2e kw. f 92o, 3e kw. f 800; vare koeien le kw. f 725, 2e kw. f 625, 3e kw. f 550; vaarzen le kw. f 750, 2e kw. f 650, 3e kw. f 550; pinken le kw. f 575, 2e kw. f 475, 3e kw. f 375 per stuk. TIEL, 1 Aug. Veilingbericht van de Tielse veiling Septer van Dinsdag 1 Aug. 1950, resp. le en 2e soort: Appelen: Earley Victoria 1621, 914; Yellow Transparant 35—46, 14—27; Perzikrode zomerappel 30-42, 920; Glasappel 25, 920. Peren: Kruidenier 2948, 828, N.H. Suikerpeer 1621, 614; Precose de Trevoux 3440, 1020; Zwaanhals 2e soort 26; Keizerin le soort 911. Pruimen: Early Laxton 2e soort 17. 46, Eldense Blauwe 2234, 918; Em ma Lepperman 4564, 1938; Lichte Krozen le soort 1224; Donkere Kro zen 17—28, 7—11; Ontario 42—60, 20—33; Caesarpruim 5460, 2434; Perzik- pruim 48—54, 10—20; Reine Claude d'Ouillins 45—60, 3040 Rode Bessen 3040, 10—24; Bramen le soort 48—78; Kruisbessen le soort 3035; Perziken per stuk 7—14, 2—6. Alles in centen per kg. AGATHA 1 v. Djakarta n. Surabaja. AL- COR 1 bij St. Pauls Rock. ALDABI p. 1 Babia. ALDEGONDA 2 te Pladjoe v. Bang kok. ALETTA 1 v. Pladjoe n. P. Dickson. ALKADI 2 te Emden. ALWAKI 2 te Rio de Janeiro. AMSTELPARK 2 te Singapore n- Makassar. BLOEMFONTEIN 1 v. Lorenzo Marques n. Beira. BRITSUM 1 te Huil v> Las Palmas. CALTEX 1 v. Ras Tanura n. Suez. CERONA p. 1 Malta, 2 te PireuS- CONGOSTROOM 1 v. Cotonon n. Lagos- DUIVENDRECHT 1 v. Calabor te Port Hal" court. ERINNA 2 te Singapore v. Pladju- ESSO DEN HAAG p. 2 Sombrero eil. ESSO ROTTERDAM 1 te R'dam. FELIPES p- 1 Straat Banka. HERSILIA 1 v. Barbados n. Trinidad. HYDRA 1 v. P. au Prince n* Puerto Plata. JAARSTROOM 1 v. Loure Takoradi. JAPARA 1 te Labuan Bron® (Celebes). J. v. OLDENB. p. 1 Guardefui- LANGKOEAS 2 te Singapore. LEKHAVti p. 1 Gibraltar. LEUVEKERK 2 te Marseih^ LUNA 1 v. Vlissingen n. A'dam. MAi P* 1 te Napels n. Surabaja. MATARAM p. 1 j St. Vincent n. Liverpool. MELIS KERK- te Singapore. N. AMSTERDAM 2 te K°,,„ v. New York. ORANJE p. 1 Algiers. OREjL TES 1 te Valparaiso v. Coquimbo. PB" g ALEXANDER 1 bij Cape Wrath. PRB WILL. v. ORANJE 2 te R'dam. PYG»« LION 1 v. Paramaribo n. Demera^ RIOUW 1 V. Hollandia n. Sorong. ROSS p. 2 Kielerkanaal. ROTTI 1 v. Liverpool Oslo. RUFINA 1 v. Curasao n. Balbao. z LAWATI 2 te Port of Spain. SIBAJA te Aden n. Melbourne. STAD HAARL p. 1 Finisterre. TABINTA p. 1 k. Guards T1TUS p. 2 Finisterre n. Tunis. v. RIEMSDIJK 2 te Djakarta. VEENDAM g, Le Havre n. Southampton. WAIWEK" 2 te Singapore_ WINSUM 1 te WOENSDRECHT 1 v. DRECHT 1 te Reggio. Portsaid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4