GEHEIME DIENST VAN TOKIO richt zich op N.-Guinea 7000 PADVINDERS BOUWEN HUN KAMP IN STROMENDE REGEN Vissetsboten de vloot van Mao Tse Tung r Met jonken deden Chinezen aanval op Chousan Middenstand en kinderbijslag Marine-officieren als matroosjes vermomd „Welkom in .Tokio, mr. Klaassen!" Aanval op Zuid-Korea veroordeeld Op doorweekte, drassige grond zijn de talrijke tenten opgezet mmm Geen recht meer op doen van examens? Leuning van viaduct neergestort In Indonesië tekort aan artsen Truman heeft de vier milliard dollar voor bewapening spoedig nodig WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1950 PAGINA HOE JAPANNERS SPIONNEERDEN IN DE ARCHIPEL (II) Resolutie van het N.V.V. ENGELSEN EN SCHOTTEN PER VLIEGTUIG AANGEKOMEN Als studenten binnen twee of vier jaar geen succes hebben VAN TWINTIG METER HOOGTE GEVALLEN Dame dodelijk gewond VERBINDING MET BRUSSEL EN PARIJS ROTTERDAM AHOY VERLENGD Haags politie-agent disciplinair gestraft Arbeiders weigeren schip te lossen R.LS. bestelt 60.000 fietsen in Nederland Handelsverdrag Nederland V.S.I.Tsjechoslowakije GEHANDICAPT EN TOCH ZIJN DOEL BEREIKT Drie en een half milliard voor Noord-Atlantisch gebied Benoeming door Resident M. Klaassen De Japanners, die op Nieuw-Guinea aan wal willen gaan, hebben als vreem delingen daarvoor vergunning nodig. Zonder grondige reden kan men die de gasten niet weigeren. Gelukkig zorgen zij zelf voor een goed argument. Een paar Jappen gaan passagieren en ondanks het feit, dat ons dorpje tegen het oerbos aange plakt is en er weinig établissementen van vermaak zijn, ziet een troepje ma trozen toch kans lichtelijk boven zijn theewater te geraken, hetgeen op zich zelf een prestatie is. Nu heeft een Japanner als regel een kwade dronk over zich en in deze stemming doet hij niets liever dan vechten. De veldpolitie moet er aan te pas komen en een drietal van de bieren draait het cachot in. De volgende dag komt de inspecteur Van het incident melding maken. „De arrestanten zijn een beetje geha vend, mijnheer. Met die slechte straat verlichting van u...." grapjast de po litieman. Een paar gedeukte Jappen met een aardig katertje staan beneden aan de trap van mijn kantoor te buigen en te knippen elke keer, als ik een blik in hun richting sla. Tien jaar later zijn de rol len omgekeerd en kan ik staan buigen voor elke Jap, die in het internerings kamp zijn neus om de deur steekt. „Laadt de godenzonen maar in op de Nishi Maru"*). Zij sjokken weg, kennet- lijk opgelucht, dat zij er zo gemakkelijk afkomen. Intussen zijn we hun erg dankbaar dat ze ons een argument aan de hand gedaan hebben om verdere Japanse landingen tegen te gaan. Mr. Kosugi, de directeur van de Nanyo Kchatsu Kaisha wordt op het kan toor ontboden. Ik kan er niets aan doen, maar deze vent mag ik wel. Hij heeft in Amerika gestudeerd en is een beetje anders dar. de rest. Wel heeft hij niet al zijn Japan se streken afgeleerd, maar hij is niet zo'n ellendig masker als die andere come- dianten, waaraan nu werkelijk niets na tuurlijk is. Mr. Kosugi is gaan zitten. In jacquet. Dat vindt hij ondanks het klimaat van Manokwari de enige dracht bjj officiële Visites. Ik steek een zwaarwichtig betoog af over de plicht, zich als vreemdeling fat soenlek te gedragen. Na elke tirade buigt mr. Kosugi diep door, schudt het hoofd en zegt: „Shameful conduct! Very bad conduct! mr. Klaassen," Twee weken geleden heeft mr. Kosugi precies zo gezeten. Dat was toen h ij de kater had en h ij de avond te voren ons rustige dorp op stelten gezet had. Ik heb hem toen zo ver kunnen krij gen, dat hij geen comedie meer speelde. Hij voelde zich zo katterig, zo ellendig, zo beschaamd, dat hij plotseling zijn hart voor me uitstortte en vertelde hoe ellendig hij het had. Hoe eenzaam als Japanner op Manokwari zonder contact, zonder vrienden, terwijl hij vroeger als student in Amerika vrienden had, met hen foof en pret maakte Dit is de enige Japanner geweest, die mc ooit in vertrouwen nam. En toen ik hem een beetje getroost had en de oppas Anton een tubetje aspirine bij de Chi nees gekocht had, was mr. Kosugi tot tranen geroerd toen ik hem de goede raad gal: twee tabletten en dan direct "aar bed! Maar mr. Kosugi is slechts een kleine pion in het groote schaakspel. Hij wordt geschoven zoals Tokio wil en niet zoals hij het zo graag zou wensen. Hij heeft Amerika gezien en weet wat dit land kan als het moet. Doch dit in Japan te Zeggen zou gelijk met zelfmoord staan! Later komt er een Japanse krui ser te Manokwari voor een beleefdheids bezoek. Beleefdheid is voor de Jap een vrij rekbaar begrip. De hele bemanning gaat passagieren en daar komt de con troleur plotseling tot de ontdekking, dat de een of andere Vereniging voor Vreemdelingenverkeer een al te vlotte service is gaan verlenen. Op alle hoeken Van de straatjes (straten is wel een wat hl te groot woord voor Manokwari!) staan kleine bordjes met richtingwijzers: haar het radio-station, naar het huis van de Assistent-Resident, naar de politie kazerne enz. enz.!.... Nog steeds planten de Japanners ka toen. Elke oogst mislukt, dank zij onze trouwe bondgenoot, de regen, die ;n vlagen neerstriemt juist op het moment, dat de katoen wil rijpen. Maar Tokio betaalt braaf het jaar lijkse tekort. De geheime dienst is te vreden. Elke boot brengt nieuwe Jap pen, die het vak moeten leren. Het vak: niet katoenplanten, maar spion neren! Na twee, drie maanden sloffen zij de trap bij ons op om afscheid te nemen. Zij kunnen niet tegen het klimaat.... sukkelen aan malaria Men moet deze wolken van gezondheid zien weg trekken! Een tijdlang lijkt het of de buitenlandse belangstelling aan het verflauwen is, maar via een van onze spionnen horen we, dat alleen de tac tiek een beetje veranderd is. De bemanning van de Nishi Maru wis selt nu elke reis en die beleefde ma troosjes, die aan de trap staan te buigen hls we aan boord een kijkje komen ne- bien....? Takahashi is marine-officier, Saito naval-attaché, vroeger aan de Ja panse ambassade in Amerika verbon dengaat U maar verderVan Jtfanokwari vaart de boot de Geelvinck- baai door naar de Japanse concessie te fabire, waar een tweede strategisch be- Jangrijkq, post ligt. Controle op deze kustvaart is er niet. De Jappen maken daarvan gebruik om de Papoeas kruit te verkopen in ruil voor paradijsvogels of kroonduiven. Dan herinneren zich de Papoeas plot seling hun oude vetes. Jarenlang heb- Pen hun verroeste voorlaadgeweren uit de vogeljacht-tijd daterende, ongebruikt °e'egen, omdat deze paradijsvogeljacht gesloten was.en nu hebben zij in eens weer kruit, waar zij maar niet aan konden kcmen. Zij gaan hun vroegere vetes opnieuw uitvechten en streken, die tijdenlang volkomen .rustig waren, zijn eensklaps weer in beroering geko men. Vlak voordat ik met Europees ver lof ga, komt er zo'n wonderlijke explo sie onder de rook van Manokwari met ettelijke doden en gewonden, want het maakt een groet verschil of men elkaar met pijl en boog bestrijdt dan wel met vuurwapens! De Nishi Maru staat in.voortdurend radiografisch contact met de Japanse vissersboten, die onze territoriale wa teren onveilig maken en de radio knettert van de code-signalen, die de schepen met elkaar wisselen. De Ja panse vloot oefent. Een der boten wordt cp clandestie ne visserij binnen onze wateren be trapt. Dat mag niet! Spionneren mag ook niet, maar daarover vallen De consequenties, mijne heren! Bata via spelt het woord wagenwijd: con sequenties en dat imponeert na tuurlijk. De bemanning vf.n de vissersboot moet te Hollandia, waarheen de schuit opgebracht is, aan boord blijven, want al is er dan op Nituw-Guinea gewel dig veel ruimte, cmderdak is er heel weinig. De vitale onderdelen worden uit de machinekamer weggehaald en op het kantoor van de Gezaghebber gedepo neerd. Tien man veldpolitie wordt op het schip gelegd. Morgen zal men wel verder zien. Jaen dan heel ver! Want 's nachts steekt er een storm op. Hollandia heeft in die tijd nog geen haven en de vissersboot ligt op de ree te bonken van je welste. De ene agent na de andere wordt zeeziek. Dat is onze kans! denken de Jappen. De politie wordt overmeesterd en de agenten voelen zich te beroerd en te el lendig om een vinger uit te steken. De vitale onderdelen zijn blijkbaar niet zo erg vitaal, want 's morgens ligt de boot er niet meer en tegen de avond komen de agenten, maloe-verlegen-doodmoe en kletsnat aansloffen. De Jappen hebben hen 's nachts overboord gezet in water waarin zij tot aan hun nek ondergingen. Daar moesten ze wachten tot het licht was en de kust zichtbaar werdNa dit experiment is er een speciale circu laire uitgegaan wat men onder vitale onderdelen dient te verstaan Voor ik naar Europa ga maak ik een rondreis door Japan en China. Te Singapore ben ik op een Engelse boot overgestapt en reis dan via Sjang hai, Kobe en Yokohama naar Tokio. Waar stapt iemand anders af dan in het Imperial Hotel, een geweldig bouw werk in Japanse stijl opgetrokken. Ik ben nog niet op mijn kamer gear riveerd of de telefoon rinkelt al. „Welcome in Tokio, mr. Klaassen". .Here Saito speaking". Een kwartier later staat hij voor mij. Keurig in jacquet. Saito, hoofd-directeur van de Nanyo Kohatsu Kaisha, neef van de minister-president, die bij de mili taire Putsch in Februari 1936, dan twee maanden geleden, in zijn woning dood geschoten is. Komt zijn opwachting ma ken bij mij, jong controleurtje bij het binnenlands bestuur De maand, dat ik in Japan reis, ben ik geen ogenblik alleen geweest. Het was de ene keer mr. Saito, charmant als geen tweede, een ander maal een spion, die de hele dag achter me aanschoof, dan weer de kamerjongen, die trouw In nevenstaand artikel vertelt Resi dent M. Klaassen andermaal (hij deed dit ook in ons blad van 22 Juli j.l.) over de spionnage der Japanners op Nieuw-Guinea vóór de laatste oorlog. De heer Klaassen, die in die dagen het bestuur over het ressort Mano kwari in handen had, spreekt uit eigen ervaring. Hij was er getuige van hoe allerlei argeloos uitziende handelslieden, kappers, ethnologen, planters en vissers (bien étonnés op Nieuw-Guinea aanzwermden, om er onder het mom van de uitoefening van beroep of bedrijf zoveel mogelijk te spionneren in dienst van Tokio, dat reeds lang zijn imperialistische plannen gereed had. Bijgaande schets bevat weer nieuwe opzienbarende onthullingen over de Japanse spionnagetactiek en een bij zonder interessant relaas van een bezoek, dat de heer Klaassen als jong controleur van het binnenlands be stuur bracht aan het even gastvrije als verraderlijke Japan. mijn koffers doorsnuffelde, waaruit ik nooit iets miste. En als ik een paar jaar later in een Hollands blad een paar artikelen schrjjf over de Japanse katoencultuur op Nieuw-Guinea en besluit met de con clusie, dat katoen nooit en te nimmer op Nieuw-Guinea zal gedijen, krijg ik kort daarop een keurige bedankbrief uit Tokio van mr. Saito voor de loffelijke wijze, waarop "ik in Nederland propa ganda gemaakt heb voor de samenwer king tussen Nederland en Japan in Pa- poealand! Een Japanse boot, die een veer tiendaagse dienst onderhield tussen Ma nokwari op N.-Guinea en Tokio. De Nanyo Kohatsu Kaisha was een Japanse handelmaatschappij, die over eenkomstig haar naam gericht heette te zijn op „de ontwikkeling der Zuidzee- gebiedenX doch in feite slechts de ver raderlijke voorbereiding van de verove ring van Zuid-Oost-Azië in haar schild voerde. Op een Dinsdag in Amsterdam gehou den vergadering hebben de hoofdbestu ren van de bij het N.V.V. aangesloten organisaties de huidige internationale toestand besproken en een resolutie aan genomen, waarin o.m. de volgende con clusies zijn opgenomen: „Het Nederlandse volk in zijn over grote meerderheid verafschuwt, evenals alle andere democratische volkeren, oor log en militairisme. De communistische beschuldiging, als zouden de democrati sche volkeren agressieve bedoelingen ten opzichte van het Sovjet-blok koeste ren, moet daarom als onwaarachtig en demagogisch worden teruggewezen. De niet uitgelokte aanval met over machtige strijdkrachten der door Rus land bewapende en militair getrainde Noord-Koreanen op de republiek Korea bewijst, dat de communisten en de Russische machthebbers in het bijzon der van zins zijn de strijd der me ningen met wapengeweld uit te' vechten Het N-V.V- betuigt zjjn instemming met de besluiten van de Veiligheidsraad en met de militaire en andere bijstand, die ingevolge deze besluiten aan de aan gevallen republiek Korea wordt ver leend. Een nieuwe wereldoorlog kan slechts worden voorkomen, indien de uitdaging, die het gewapend optreden der Noord-Koreanen, onder de stilzwij gende of uitdrukkelijke instemming van de Russische nHchthebbers, voor alle vredelievende en vrijheidlievende vol keren betekent, door de vastberaden wil tot weerstand en tot het brengen van de zwaarste offers der volkeren wordt beantwoord." De hoofdbesturenvergadering droeg voorts het verbondsbestuur op, over te gaan tot het beleggen van een aantal grote demonstratieve vergaderingen, om v..* -* <y' Schotten met hun onafscheidelijke doedelzakken zijn ook op het Nationale Kamp der Nederlandse verkenners en padvinders te Ommen vertegenwoordigd. 9 (Van onze redacteur) a stromende regen, bij bulderend onweer en vervaarlijke bliksemflitsen, zijn gisteren 7000 padvinders en verkenners uit binnen- en buitenland in Ommen gearriveerd. Allen deelnemers aan het Nationale Kamp, dat daar ter viering van het veertigjarig bestaan van de Padvindersbeweging in Nederland van 2 t.m 10 Augustus gehouden yiordt. Op doorweekte, drassige grond, terwijl de regen bijna voortdurend op hen neerplensde, hebben zij hun tenten opgezet en hun keukens gepionierd. En zij hebben die wispelturigheid van de natuur, waardoor elke vacantieganger in deze weken dagelijks bij de neus genomen wordt, getrot seerd met een lach en een grap. Want in de beste stemming zaten zij gisteravond in hun tenten hun natte shirts uit te wringen en bij een knetterend vuurtje te drogen. Per boot, per trein, per fiets of te voet zijn ze gearriveerd. Vele. autobussen raakten hopeloos vast in de modder. De Engelsen en Schotten kwamen zelfs per vliegtuig. Twee Finnen hadden een hele reis gemaakt. Bij aankomst in Ommen hadden ze drie dagen niet geslapen. En het kostte hun heel wat tijd om dat te vertellen, want er was niemand in het Nationale Kamp te vinden, die een woord Fins verstond. Totdat er een Zweed kwam opdagen, die als tolk kon fungeren. Ommen heeft dit Nationale Kamp'met vreugde begroet. Practisch veertig jaar lang bestaat er een nauwe samenwer king tussen deze gemeente en de Neder landse Padvinders, die daar hun buiten centrum hebben. 'Die samenwerking uit te zich in een officieel bezoek van een deputatie Ommense ambachtslieden aan het hoofdkwartier van het Nationale Kamp. De handwerksmannen kwamen daar een antieke roomemmer en een waterketel aanbieden, ter verfraaiing van depadvindersboerderij „Ada's Hoe ve". De burgemeester van Ommen is al evenzeer in zijn schik met dit grote kamp. Zijn gemeente heeft hierdoor dit jaar een toeloop van wellicht 20.000 tou- risten, die in of om Ommen hun vacan- tie komen doorbrengen. Een werkkamp van een paar honderd voortrekkers heeft een maand lang ge werkt om de uitgestrekte terreinen rond Ommen vQOr dit nationale kamp in ge reedheid te brengen. Gistermiddag heb ben zü hun werk officieel opgeleverd. Dat geschiedde met een korte plechtig heid. De beide toegangen tot het markt plein „De Brink", waar de Voortrekkers een achtentwintigtal tenten hebben op gezet, waren afgesloten met een lint, dat aan beide zijden tegelijkertijd werd doorgeknipt door de Hoofdcommissaris sen van de N.P.V. en K.V. De aalmoe zenier van het werkkamp, die al de ge hele voorbereidingstijd op een paar gym nastiekschoenen door de modder had moeten lopen, kreeg uit waardering een paar waterlaarzen. Dat nationale kamp is een gemeen schap op zich. Een klein dorp, maar dan met speciale privileges. Er is een eigen uitdrukking te geven aan de vastbera- i poststempel, alle delen zijn per radio en den wil tot—verdediging van de vrede telefoon met elkaar verbonden, er is een en de vrijheid." eigen krant in een oplage van 12.000 Niet met stormboten of moderne lan dingsvaartuigen deden de troepen van M«o Tse Tung de aanval op de Chousan Archipel, de reeks kleine eilanden bui ten de mond van de Jangtse, maar met een vloot van houter. vissersvaartuigen. Gok het grootste eiland, dat Chiang Kai Sje'. als vliegbasis gebruikte, werd veroverd door generaal Chen Ji met houter, jonken, die als de vaartuigen van zeerovers de rivier kwamen afzei len. Door de verovering van deze eilanden verzekerden de Chinese com munisten zich van een uiterst belang rijk strategisch punt voor de aanval op Formosa. Eefst thans zijn wij in staat foto's van de aanval der primitieve schuitjes, welke reeds enige tijd gele den plaats vond, tc publiceren. Boven: Door de modder worden stukken ge schut aan boord' van de vaartuigen ge bracht; Links: in de vroege ochtend be gon de mysterieuze vloot de aanval. en een redactie van acht vakjournalisten, tekenaars en fotografen en wat al niet meer. H. M. de Koningin zal vanmiddag om twee uur dit Nationale Kamp komen openen. Daar zullen vele leden van het Corps Diplomatique en vele autoritei ten bij tegenwoordig zijn. Enige tijd geleden heeft de senaat van de Technische Hogeschool de wenselijk heid betoogd van een wijziging der wet op het Hoger Onderwijs. Deze wijziging zou aan studenten, die twee, resp. vier jaren na de datum van eerste inschrij ving hun eerste resp. tweede examen niet met gunstig gevolg aflegden, het recht tot het afleggen van examens moeten ontzeggen. De Delftse studentenraad, sprekende namens de Delftse studentenverenigin gen, heeft zich nu tot de minister van O. K. en W. gewend met het verzoek bij een eventuele beslissing ter zake niet te willen vooruitlopen op de ontwikkeling als gevolg van de aanstaande reorgani satie van het gehele hoger onderwijs, waardoor waarschijnlijk in het komen de jaar, veranderingen van ingrijpende aard zijn te verwachten. Het invoeren van deze maatregel zou aldus de Delftse studentenraad verder een principiële wijziging in de grondslagen van het Nederlandse hoger onderwijs betekenen. Na uitvoerig op de consequenties van de voorgestelde verandering te zijn in gegaan, meent de raad te kunnen con cluderen, dat het sorterend effect ge ring zal zijn. daar de meeste studenten reeds uit eigen beweging de hogeschool verlaten, indien zij binnen de genoem de termijn geen succes hebben mev hun examen. De 48-jarige hulpmonteur A. Verha gen uit Gorinchem, die werkzaam was bij het in aanbouw zijnde pand van het Gemeentelijk Energie Bedrijf aan de Galileëstraat te Rotterdam, viel Maan dagmiddag van een hoogte van twin tig meter op een betonnen vloer. Met zware inwendige kneuzingen werd de man naar het ziekenhuis Cooi- singel vervoerd, waar bij aankomst bleek, dat hij inmiddels was overle den. Arbeiders van de Ned. Spoorwegen waren Dinsdag bezig met het verrichten van herstelwerkzaamheden aan een ijze ren leuning van het spoorviaduct over de Hommelsestraat te Arnhem, toen dit gevaarte, dat een lengte heeft van on geveer tien meter, met een donderend lawaai omlaag stortte. Daardoor werden twee voetgangsters ernstig getroffen. Een van hen, die 72-jarige mevr. E. Lam- merts van Bueren, kreeg een hoofdwon de en enige gekneusde wervels. Het an dere slachtoffer, mevr. H. Lodewijk, is vanmorgen aan haar verwondingen over leden. Een bloemenkoopman, die bij de Hommelse poort een standplaats had, kon nog tijdig op zij springen, maar zijn marktkraam werd vernield. Het treinverkeer tussen Amsterdam en Brussel is, naar wij van de directie der Belgische Spoorwegen vernemen, sedert Dinsdagmiddag hervat met dien verstande, dat de reizigers slechts tot het station Schaerbeek kunnen komen. De stations Noord en Zuid te Brussel zijn op dit ogenblik nog uitgeschakeld. De trein AmsterdamParijs doet thans weer Schaerbeek aan, dcch blijft voor het verdere traject omgeleid over Gent en Rijsel. Ook de treinen uit Antwerpen en Gent komen nog niet verder dan het station Schaerbeek. - Daar de belangstelling voor Rotter dam Ahoy, zich in een steeds stijgende lijn beweegt, heeft het bestuur besloten de tentoonstelling, die aanvankelijk op 15 Augustus zou worden gesloten, te verlengen tot 1 September. Enige weken geleden reed een Haag se politiejeep het trottoir van de Prin segracht te Den Haag op om een groep mensen, die voor een aldaar gevestigd dagblad (De Waarheid) de bulletins stonden te lezen te verspreiden. Daarbij kwam een der omstanders zodanig te vallen, dat hij een beenfractuur be kwam. De hoofdcommissaris, die een onder zoek naar het gebeurde gelastte, heeft thans de hiervoor verantwoordelijke politie-agent disciplinair gestraft. Enige Temëuzense havenarbeiders, die waren aangewezen om het Zweedse s.s. „Undem", dat met een lading papier aan boord, met bestemming Antwerpen, in verband met de stakingen in België de haven van Terneuzen aandeed, hebben gisteren geweigerd aan de lossing mede werking te verlenen. De lossing van het schip geschiedt thans met een ploeg werkwilligen. Dr. O. Veenbaas, de adviseur-generaal van het Indonesische ministerie van Gezondheid, verklaarde Dinsdagmorgen bij zijn aankemst met de Indrapoera te Rotterdam, dat in Indonesië een zeer groot tekort aan artsen bestaat. Er wer ken momenteel duizend artsen in geheel Indonesië. Het gemiddeld aantal patiën ten per arts bedraagt dus 65.000.,, Dr. Veenbaas zal in ons land bespre kingen voeren en trachten de Neder landse artsen te bewegen in groten getale naar Indonesië te gaan. Tevens zal hij trachten verplegend personeel te wer ven. De animo schijnt niet erg groot te zijn. Naar Aneta var welingelichte zijde verneemt heeft de regering van de RIS in Nederland een order geplaatst voor 60.000 eerste-klas rijwielen, bestemd voor hoognodige aanvulling van het rij- wielvervoer in overheidsdiensten, ook buiten Java. Deze rijwielen zullen niet in particuliere handel worden gebracht, doch de ambtenaren, die voor een rij wiel in aanmerking komen, zullen de kostprijs moeten betalen. In totaal is met deze order een bedrag van bijna 5 millioen gulden Ncrt. ge moeid. hetgeen uitwerkt op een stuks prijs van circa f 60: Ncrt De gehele order zal voor het eind 1950 geleverd moeten zijn. Naast deze import van. fietsen voor regeringsrekening zullen, naar Aneta verneemt, bovendien nog vergunningen worden uitgegeven aan de particuliere handel voor import van 60 000 rijwielen. Van Nederlandse zijde wordt verno men, dat over ongeveer een week een handelsverdrag tussen Tsjechoslowakije, Nederland en de V.S. van Indonesië ge sloten zal worden. De handelsovereenkomst zal de eerste zijn, welke voorziet in rechtstreekse handel tussen Tsjechoslowakije en de VSI. Dit zal het vierde handelsverdrag na de oorlog tussen Nederland en Tsjecho slowakije worden. Het verdrag zal lopen tot 1 Aug. 1951, aldus de zegsman van de Nederlandse legatie in Praag. De enige Nederlander die levend het grote verzetskruis heeft ontvangen is Gerard Tieman, zoon van een vooraan staande plaats in de verzetsbeweging innemende Utrechtse politie-inspecteur. In het voorjaar 1947 reikte Koningin Wilhelmina de bijzondere onderschei ding aan de toen 20-jarige Gerard Tie man uit in het Blindeninstituut te Bus- sum, want de jongeman had zijn moe dig verzetswerk bekocht met het ver lies van zijn gezichtsvermogen. De jonge Tieman heeft zijn handicap weten te overwinnen door Dinsdag met zeer behoorlijke cijfers het diploma M. O.-Engels te behalen. President Truman heeft het Ameri kaanse Congress gisteren meegedeeld, dat de wereldvrede door de Koreaanse crisis in gevaar gebracht wordt en hij verzocht het Congress snel te stemmen over de 4 milliard dollar, die hij aan gevraagd heeft voor bewapening van de anti-communistische geallieerden. Bespoediging van de productie van mi litaire uitrusting is gebiedend, aldus Truman in een brief aan de Speaker van het Huis, Sam Rayburn, waarin hij for meel om het geld vraagt. Uit de reactie in het Congress bleek, dat men in het algemeen geneigd was Trumans verzoek in te willigen. De 4 milliard dollar, waarom Truman heeft gevraagd, vormt een aanvulling op de 1.222.500.000 dollar, bestemd voor het 2e jaar van het militaire hulppro gramma, waarvoor reeds machtiging is verleend. Truman gaf in zijn brief de volgende specificatie van de aanwending der nieuwe fondsen: 3.504.000.000 dollar „voor versterking van de veiligheid van het Noord-At lantisch gebied". 193.000.000 dollar „voor bespoediging en uitbreiding van de belangrijke pro gramma's voor militaire hulpverlening aan Griekenland, Turkije en Perzié" 303.000.000 dollar* „voor uitbreiding en bespoediging van de militaire hulp aan de Philippijnen en andere landen in Zuid- en Oost-Azië". President Truman legde er de nadruk op, dat de toestand het noodzakelijk maakt, dat het Congress het geld zo spoe dig mogelijk voteert. Hij verklaarde, dat het grootste deel ervan gebruikt zal worden voor de beschikbaarstelling van militaire uitrusting, die een lange pro ductietijd vergt. Hoewel de president zei, dat het voor de Ver. Staten noodza kelijk zou zijn het leeuwenaandeel van de uitrusting te vervaardigen, zullen de andere landen naar vermogen in de las ten moeten bijdragen. „Een belangrijk deel van de wapens, die nodig zijn, kun nen in het buitenland worden geprodu ceerd," aldus de president. (Van een bijzondere medewerker) Naar aanleiding van de rede van Prof. Romme over de noodrege- ling kinderbijslag voor kleine zelfstandigen cp de buitengewone kring vergadering van de Kath. Volkspartij te Leiden (zie ons verslag in het blad van Maandag) ontspon zich een levendige discussie, waarbij men zich niet slechts beperkte tot het stellen van vragen, maar enkele afgevaardigden zelfs wen ken gaven over de wijze waarop men meende de regeling te kunnen uitvoe ren. Uit een en ander bleek wel de in tense belangstelling die men in deze kringen voor het besproken vraagstuk heeft. Waar aangenomen mag worden dat Prof. Romme in zijn uiteenzetting (in het bijzijn van een tweetal andere ka merleden) de stemming en het stand punt van de katholieke 2de Kamerfrac tie aangaf, lijkt het ons evenzeer be langrijk een beschouwing te wijden aan de daarop gevolgde reacties van de par tijleden, niet omdat de voorgestelde noodregeling al of niet werd veroor deeld, dan wel om de interessante „meningspeiling" omtrent het aangesne den onderwerp. Deze meningspeiling (om dat woord dan maar te gebruiken) was op zich zeker niet het minst be langrijke van deze bijeenkomst, al wil len wij vanzelfsprekend daarbij het be toog van Prof. Romme niet te kort doen. Immers, juist uit de discussie, is wel gebleken, hoe noodzakelijk het was dat de fractievoorzitter het juiste licht op de voorgestelde noodregeling heeft la ten vallen, omdat deze uit onwetend heid (of uit teleurstelling) in de be trokken middenstandskringen al te zeer werd aangezien als een toegeworpen kluif of, zoals men dat in zekere krin gen wel noemt, een „zoethouder". De vragen waren zowel van practi- sche als principiële aard, waarbij we enkele suggererende opmerkingen bui ten beschouwing willen laten. Belangrijk was de vraag hoe men in katholieke kringen in het algemeen staat tegenover het vraagstuk van de kinderbijslag. Prof. Romme knoopte hieraan een gedegen beschouwing vast. In 1938 stond men in Nederland nog buitengewoon vreemd tegen een kin derbij slagre-geling en eerst daarna :s men er meer vertrouwd mee geraakt. Over het algemeen kan gezegd worden, dat het katholieke volksdeel bij het voeren van z.g.n. gezinspolitiek geen slecht figuur slaat, al zal men in het be lang van land en volk steeds op dit aambeeld moeten blijven hameren. Over de vraag of uitkering moei geschieden vanaf het eerste of derde kind, heeft de K. V. P. geen uitgesproken stand punt. Hier komt de kwestie relatief of absoluut gezinsinkomen in het geding. Hierover zijn de katholieke sociologen hei niet eens. Dr. Cass. Hentzen verde digt in zijn commentaar op Quadragesi- mo Anno het stelsel van het relatieve gezinsloon, anderen daarentegen gaan uit naar het absolute. Wèl vindt men in Nederland de meeste aanhangers van het absolute gezinsinkomen, volgens prof. Romme ook bij de K. V. P. Hoe de regering komt aan een kosten- becijfering van 15 millioen is niet be kend, wellicht zal de Memorie van Ant woord daar opheldering over geven, maar de vraag werd gesteld, of. wan neer dit bedrag juist is, dan bij een de finitieve regeling alle kosten wel door het bedrijfsleven zouden kunnen wor den opgebracht. Hierop antwoordde prof. Romme ontkennend. Een deel der kosten zal moeten worden gedragen door de consumenten door middel van doorberekening in de (rechtvaardige) prijzen. M Als middel tot premie-inning werd aanbevolen de «weg langs het belasting biljet. Theoretisch is deze weg simple comme bonjour en ogenschijnlijk voor de hand liggend. Het feit echter, dat de regering, deze weg toch zeker óók wel kennende, hem niet volgt, bewijst voldoende, dat zij de mogelijkheden daarvan verwerpt. Trouwens, grote be volkingsgroepen maken tegenwoordig geen kennis meer met het inkomstenbe lasting-biljet Er wordt voorts gewezen op België, waar men reeds een regeling als de hier aanhangig gemaakte heef-. Waar echter bij onze Zuiderburen de regeling is doorgevoerd, zonder dat men de moeilijkheden aan de uitvoering ver bonden, voldoende onderkende, kan ge zegd worden, dat de regeling in Bel gië mislukt is. Overwegend was men het er over eens, dat de gestelde inkomengrenzen ..miserabel" waren en één afgevaardig de ging zelfs zó ver het alternatief te stellen „alles of niets". Daar „alles" door de bergen moeilijkheden, voorlo pig althans, nog onbereikbaar blijkt zou dus het „niets" overblijven, waarop zeer terecht werd geriposteerd, dat met dit „niets" ook en vooral de allerergste noodgevallen zeker niet gebaat zijn. Typisch was voorts de boutade van een oud-gediende (die het overigens wel goed zeggen kon), die bedankte voor een „bedeling". Met God en met ere zal hij zijn kinderen dan wel zelf groot brengen. Dit was weer eens een uiting van de spreekwoordelijke invidualiteit van de middenstander, waarmee men echter, als de nood aan de man komt. weinig gebaat zal zijn, hoe loffelijk het standpunt overigens ook is. Deze af gevaardigde ging zelfs zó ver om te spreken van een half ei en een lege dop, waarbij hij zeide toch maar de voor keur te geven aan een lege dop boven een kwalijk riekend half ei. De al te dikwijls geuite gram over grote inkomens van werknemers, die kindertoeslag krijgen, deed bij een en kele spreker weer eens opgeld. Dit kan echter alleen gelden voor de 0.1 pet. zeer grote inkomens. Dat de middelgrote in komens ook onder de bijslag-regeling vallen, rechtvaardigde prof. Romme met een beroep op de katholieke emancipa tie. De statistiek van onze bevolkings opbouw wijst uit, dat de grote gezinnen te vinden zijn bij het katholieke volks deel. Hierdoor zijn de opvoedingsmogelijk heden van de kinderen, ook bij gezin nen met grotere en middelgrote inko mens, nadelig tegenover die in gezinnen met andere geestelijke instelling en veelal kleiner kindertal. Bovendien zou de aan uitschakeling verbonden admi nistratieve rompslomp duurder blijken te zijn dan kinderbijslag aan een klein percentage zeer grote inkomens. Ook het oude paard Rooms en Rood werd van stal gehaald. De vraag of on ze rode landgenoten mee zouden willen helpen betalen aan Roomse kindertjes lijkt thans echter min of meer uit de tijd. Zelfs al moge het dan waar zijn, dat op geestelijk terrein anders inge- stelden over kinderbijslag inderdaad wel eens anders denken dan wij katho lieken. dan is er nog het feit, dat men in zekere conservatieve katholieke kringen ook nog altijd niet zo hoog met kinderbijslag wegloopt. Prof. Romme meende dan ook in dit verband „Rooms en Rood" niet tegenover elkander te moeten stellen. Tot zover enkele der voornaamste ge sprekken op deze nuttige bijeenkomst, waarvan men het alleen maar kan be treuren, dat zij niet beter was bezocht. De aartsbisschop van Utrecht, Z.Em. Joh. Kardinaal de Jong, heeft benoemd tot ere-kanunnik van het metropolitaan kapittel de hoogeerw. heer J. de Vries, pastoor van de St. Antonius-parochie te Ulft (Gld.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5