Vorming van drie divisies Grotere militaire inspanning dringend vereist Malik lijdt verpletterende nederlaag Eerste kern van veldleger AANVAL DER K0REANEN IN DE KIEM GESMOORD Prinses Irene morgen elf jaar HUWELIJK VAN BERTHA HERTOGH ZOU NIET GELDIG ZIJN r MORRIS f 5260.- Realiteitszin en comedie Amerikaanse resolutie over Korea eerste agendapunt Tot hoofd en hart GEEN OPROEPING IN ACTIEVE DIENST RUSSISCHE DELEGATIE LIEP NIET WEG Uitbreidingsplan van de luchtmacht zal worden bespoedigd Het drie-divisie-plan mmm Telegrafische volmacht voor consul-generaal Stoutmoedig avontuur Het weer. Twaalf millioen gezinnen zonder huis V.S.I. in beroep tegen teslissing? \"U,'D.\C 4 AUGUSTUS 1950 74ste JAARGANG No. 248136 BRAND IN TURKIJE VERWOEST TWEE DUIZEND HUIZEN Paul Robeson moet zijn pas inleveren ■■imm M - Malik ongedeerd bij auto-ongeval Warren Austin houdt felle rede Verdeeld aver elf landen Zaak-W esterling Voorlopig nog in hechtenis BUREAU: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt z'ch het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Het zal de gewone burger moeite kosten, enige bewondering op te brengen voor de „werkzaamhe den" van de Veiligheidsraad geduren de deze week. En dat ligt dan onge twijfeld minder aan de beperktheid van visie van de gewone burger dan aan zijn gezond verstand. Wat wij tot nog toe uit Lake Success vernomen hebben sedert Malik's te rugkeer aldaar is slechts in staat beurtelings onze lachlust en onze er gernis op te wekken, van welke beide gemoedsgesteltenissen de eerste nog nuttiger mag worden geheten in het huidige tijdsgewricht dan dë laatste. Wanneer men het geheel met „kinder spel" zou willen betitelen bezondigt men zich echter nog aan een euphe- misme. Het is immers in wezen geen kinder spel, dat daar ten beste wordt gege ven, ook al heeft het er de schijn van: het is een welbewust' geënsceneerde vertoning welker spelregels worden bepaald door belangenpolitiek en op portunisme. Recht en billijkheid ko men er evenmin aan te pas als een werkelijke bezorgdheid voor de we reldvrede althans voor zover het Ruslands gezindheid betreft. Maar ook de houding der overige leden van 's werelds hoogste bestuurscollege dwingt weinig bewondering af wan neer men let op de methode van op positie en het gebrek aan eensge zindheid daarbij tegen Ruslands drijverijen. Thans zijn wij dan zover, dat de Amerikaanse motie inzake de agres sie in Korea als eerste en enige punt op de agenda van de Raad is geplaatst. De kwestie van China's vertegen woordiging is voorlopig daarvan af gevoerd, doch zeker niet voorgoed Want enerzijds zal de voorzitter Malik daar telkens op terugkomen en ander zijds zullen naast India en Joego-Sla- vië ook Engeland en Noorwegen en straks wellicht ook Nederland worden genoopt tot het trekken der conse quentie van hun erkenning van Rood- China. Vanavond zal de zitting worden voortgezet. In welke geest dat zal ge schieden kan men te voren weten Animose redevoeringen en verwijten wederzijds zullen niet van de lucht zijn en intussen zal ginds in Korea de strijd voortgaan, de ongelijke strijd tegen een agressor, die de verdedigers langzamerhand in een benauwend kleine hoek van het schiereiland heeft gedreven. De bezorgdheid hierover is groot in de hele wereld en in Amerika in het bijzonder, ook al is er geen reden tot wanhoop. Beziet men deze trieste werkelijk heid tegen de achtergrond der scherts vertoning in Lake Success, waar de comedie der veto's nog moet beginnen, dan kan men zich nog slechts ergeren. Intussen valt er melding te maken van een verheugende gebeurtenis in eigen land. Gisteravond heeft de regering in een officiële verklaring bekend gemaakt, dat zij van oordeel is „dat Nederland zich met de andere landen van het Noord-Atlantisch Ver drag groter inspanning zal moeten getroosten, nu de ontwikkeling van de internationale toestand een snel lere opbouw van het defensie-systeem der vrije wereld noodzakelijk maakt". „Met het oog hierop," zo gaat de ver klaring dan verder, „worden de mili taire plannen, zoals deze zijn uiteen gezet in de nota inzake het defensie beleid der Tweede Kamer, aan een herziening onderworpen". Het doel is te komen tot het voorhanden hebben van drie divisies, die weliswaar niet onmiddellijk in actieve dienst worden opgeroepen, maar toch in tijd van nood vrij snel zullen kunnen worden gemobiliseerd. Daarbij zal een dank baar gebruik gemaakt worden van de geoefendheid der uit Indonesië terug gekeerde militairen en zo zal o.a. de V-December-divisie als zodanig blij ven bestaan. Deze vérstrekkende besluiten schij nen een definitieve wijziging in te luiden van het tot dan toe gevoerde veel te slappe defensiebeleid, dat te dezer plaatse herhaaldelijk werd ge laakt. Ejen en ander zal stellig het ge volg zijn van de jongste besprekingen der ministers van Defensie en Buiten landse Zaken binnen het kader van Westerse Unie en Atlantisch Pact. Maar hoe dan ook, een ernstig ver zuim zal worden hersteld en dat stemt tot verheugenis. Mocht dit nieuwe offers aan ons volk kosten en dat zal ongetwijfeld het geval zijn dan zullen deze gaarne worden gebracht door al wie de noodzaak inziet van zich sterk te maken tegen een drei ging, die vooral door de zwakte van het slachtoffer tot agressie zou wor den aangemoedigd. Tegenover het „gedoe" in Lake Success steekt dit Nederlandse besluit tot drastische herziening van zijn defensieplan bijzonder gunstig af als een blijk van realiteitszin, gericht op de verhoging der weerbaarheid in Europees en Atlantisch verband. Officieel deeli de Regerings voorlichtingsdienst mede: De Nederlandse regering is van oordeel, daf Nederland zich mei de andere landen van het Noord-Ailaniisch verdrag groter inspanning zal moe ten getroosten, nu de ontwik keling van de internationale toestand een snellere opbouw van hei defensiesysteqm der vrije wereld noodzakelijk maakt. Met hei oog hierop worden de militaire plannen, zoals deze zijn uiteengezet in de nota inzake hei defen siebeleid aan de Tweede Ka mer der Siaien-Generaal, aan een herziening onderworpen. Hierbij stelt de regering zich allereerst ten doel uit de reeds in de afgelopen jaren voldoende geoefende militai ren de mankracht beschik baar te krijgen, waaruit drie divisies kunnen worden ge vormd. Het ligt niet in het voornemen deze thans in actieve dienst op te roepen, maar wel zodanige maatregelen te treffen, dat zij zo nodig op korte ter mijn kunnen worden gemobiliseerd. Voor het paraat zijn van deze man kracht is aanvulling van de bewapening noodzakelijk. Hiervoor zal een oplos sing kunnen worden gevonden door de samenwerking der landen van het At lantische verdrag. Maatregelen zullen worden genomen om ook in Nederland de productie voor verdedigingsdoeleinden op te voeren. Berichten uit Parijs, volgens welke de Franse regering aan een verhoging van de Franse defensie-uitgaven de wens zou verbinden, dat Amerika op ruimere schaal dan tot dusverre is ge schied, de defensieve kracht van West- Europa zal versterken, o.m. door uit breiding van het aantal divisies in de Amerikaanse bezettingszone van West- Duitsland, worden in Den Haag gezien als uiting van een verlangen, dat ook door andere landen van de West-Euro- pese Unie wordt gedeeld. Er is reden om aan te nemen, dat ook over deze aangelegenheid is gesproken op de ver gadering van de vijf ministers van Bui tenlandse Zaken van de West-Europese Unie, Maandag in Den Haag gehouden. Het heeft verder de aandacht ge trokken, dat de ministerraad daags na deze vergadering in een zeer langdurige zitting is bijeen geweest. De beslissing tijdens deze zitting genomen, blijkt uit bovenstaand communiqué. man» www Tengevolge van een ontzaglijke brand zijn in de zakenwijken van de Turkse .stad Balekessir ongev. 2000 winkels en woningen in de as gelegd. De aangerich te schade wordt voorlopig geschat op 30 millioen Turkse ponden. Volgens de tot nu toe ontvangen berichten heeft de ca tastrofe geen mensenlevens geëist. De brand ontstond in een winkel in de bin nenstad en binnen vier uur was nage noeg de gehele zakenwijk platgebrand. De brandweer, die de hulp van troepen kreeg, stond tegenover de vuurzee nagenoeg machteloos. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft Paul Robeson, de in Amerika geboren negerzanger en leider van linksgeoriënteerde bewegin gen, verzocht zijn paspoort in te leveren. Robeson heeft aan dit verzoek nog geen gevolg gegeven. De betrokken in stanties hebben opdracht ontvangen te verhinderen dat Robeson het land ver laat, daar een bezoek van hem aan het buitenland „niet in het belang van de Verenigde Staten zou zijn". Na drie vergaderingen heeft de Veiligheidsraad der Verenigde Naties gis teravond besloten als eerste agendapunt een Amerikaanse motie waarin de agressie in Korea beroordeeld wordt, te behandelen. Toen hierover gestemd werd, bleek alleen Rusland tegen te zijn. De raad verwierp het voorstel van de Sovjet-afgevéardigde Jacob Malik, om eerst over de vertegenwoordiging van China en vervolgens over „de vreedzame regeling der Koreaanse kwes tie te discussiëren. Malik gaf gisteravond, aldus U. P., te kennen, dat hij niet uit de Veiligheids raad zou lopen, tenminste niet zolang hij voorzitter blijft. Malik glimlachte toen hij de zaal verliet na zijn verpletterende nederlaag. In antwoord op de vraag of hij een nieuwe boycot zou beginnen als gevolg van de ontwikkelin gen van gisteren, maakte Malik een hulpeloos gebaar met zijn armen en zeide: „Maar ik ben toch de voorzitter van de raad." Toen hem gevraagd werd of dat betekende dat hij minstens de gehele maand Augustus zou blijven, ant woordde Malik: „Maak uw eigen gevolgtrekkingen". De verrassing onder de gedelegeerden en de waarnemers was groot nu de Russische delegatie de zitting niet verliet na de nederlaag in de kwestie die haar het meest aan het hart ligt. De in het regeringscommuniqué ge noemde drie divisies zullen, naar wij van welingelichte zijde vernemen, wor den gevormd uit de 7-Decemberdivisie, de tweede divisie, de F-, G- en H-bri- gade en uit de 74 compagnieën, die nog vóór de 7-Decemberdivisie als z.g. Cal- meyer-eenheden naar Indonesië zijn ge zonden. Onder deze 74 compagnieën be vinden zich echter ook nog onderdelen, die alleen in Nederland hebben gediend, De uit al deze onderdelen te vormen di visies zullen de eerste kern van het veldleger vormen. Zoals men zich zal herinneren lag het, blijkens de Defensienota, aanvankelijk in de bedoeling in September te begin nen met de vorming van het veldleger. De 15.000 dienstplichtigen, die dan op komen. zouden het begin hiervan vor men. Aangezien deze dienstplichtigen eerst in September-October 1951 tot een goed geoefend onderdeel zijn gevormd, is er een vacuum, dat thans door de drie te vormen divisies zal worden opgevuld. Met de uitvoering van het drie-divi sieplan zal evenwel enige tijd gemoeid zijn. Vooreerst bevinden de G- en H- brigade zich nog in Indonesië. Zij zullen in September-October repatriëren. Her scholing van troep en kader zal verder vereist zijn. Het KNIL-kader zal hierbij goede diensten kunnen bewijzen. Aangezien de geoefendheid van de troepen, die in Indonesië hebben ge diend, niet zodanig is, dat zij zonder meer voor een West-Europees veldleger geschikt zijn, wordt verwacht, dat hun herhalingsoefeningen van enigszins lan gere duur zullen zijn, dan die van de reeds eerder vermelde 74 compagnieën, waarvan de meeste manschappen slechts vier dagen herhalingsoefeningen hebben meegemaakt. Met deze korte herhalings oefeningen meende men eerst te kunnen volstaan, omdat deze onderdelen aanvan kelijk waren bestemd voor de territo riale troepen. Over de duur van de komende her halingsoefeningen geeft wellicht de in- Genietroepen van de Amerikanen bezig met het verwijderen van grote stenen uit een rivierbedding alvorens zij een ponton gaan slaan voor de gemotori seerde eenheden, die op weg zijn naar het front in Korea. s vc- •- middels ingetrokken oorspronkelijke me morie van toelichting op de oorlogsbe groting 1950 een aanwijzing. Daarin werd aangekondigd, dat de herhalings oefeningen voor kader en officieren op 20 dagen waren gesteld, die van de man schappen op 16 dagen. Wij vernemen verder nog, dat het uitbreidingsplan van de luchtmacht eveneens zal worden bespoedigd. O.m. zouden de 150 straaljagers, die bij de Fokkerfabrieken in licentie worden gebouwd, eerder worden af geleverd, namelijk omstreeks het einde van het volgende jaar. Eveneens wordt wat de vorming van een tactische luchtmacht betreft grotere en snellere hulp van Amerika verwacht. In militaire kringen wordt verder de/ verwachting uitgesproken, dat Amerika meer materiële hulp zal ven'—ien, nu Nederland heeft aangetoond, dat het ernst maakt met zijn defensieplannen. Toen de Russische afgevaardigde bij de V. N. Jacob Malik Donderdagavond na de vergadering van de Veiligheidsraad naar zijn bureau terugkeerde, werd zijn auto van achteren aangereden door een andere wagen. De achterbumper van Malik's auto werd afgerukt. Hij zelf liep echter geen letsel op. Op de bijeenkomst van de Veilig heidsraad van gisteravond heeft Sir Gladwyn Jebb (Engeland) het eerst het woord gevoerd. Hij verzocht de voorzit ter Ma-ik (Sovjet-Unie) de kwestie van agressie in Korea als eerste punt op de agenda te zetten, waarna zo nodig over de door de Sovjet-Unie te berde ge brachte punten (de vertegenwoordiging van China in de Raad en de „vreedzame regeling" van de Koreaanse kwestie) gestemd zou kunnen worden. Malik herhaalde, dat de oorlog in Korea is begonnen met een door de V.S. gesteunde agressie door Zuid- Korea, verklaarde, dat de Sovjet-Unie zou vasthouden aan de door hem voorgestelde agenda en alle tegenge stelde voorstellen zou verwerpen en eiste onmiddellijke erkenning van de Chinese volksrepubliek. „De raad kan niet wettig functionneren zonder deelneming van de Chinese volksrepu bliek", aldus Malik. Malik eindigde zijn rede van 35 minuten met de ver klaring, dat de door de veiligheids raad aangenomen resoluties inzake Korea een schending vormen van het handvest, geen wetskracht hebben en door de Amerikaanse delegatie gedic teerd zijn in een poging om „de spo ren van de aanval" te bedekken. De Amerikaanse afgevaardigde War ren Austin beschuldigde Malik van „een algehele en schaamteloze verdraaiing der feiten, getuige de ervaringen van de commissie der V.N. ter plaatse en de vrijwillige steun, die de raad van 53 leden-staten heeft ontvangen". Malik antwoordde, dat Austin zich te buiten ging aan „hysterisch gebral, een Troepen van de 24ste Amerikaanse divisie houden stand aan het front ten Oosten van Chinju. Woensdag hebben deze troepen een Noordelijke aanval in de kiem kunnen smoren door een verkenningsbataljon, voorafgegaan door tanks diep het vijandelijk gebied in te zenden. In deze diepste penetratie, die Amerikaanse troepen tot dusver in de Koreaanse oorlog hebben uitgevoerd, drongen Amerikaanse tanks tot kilometers achter de vijandelijke linies door. ,Het tijdstip, dat wij voor deze verkenning kozen, was bijzonder gunstig aldus Gen. Majoor Church. „Onze aanval wist het vijandelijk offensief in de kiem te smoren". De Amerikaanse speerpunt brak door de vijandelijke stel lingen heen en overrompelde de achterhoede. De Amerikanen drongen de ro den terug en stormden bijna Chinju binnen. bewijs, dat de V.S. geen antwoord heb ben op de argumenten der Sovjet-Unie". Met 8 tegen 1 stem (van Rusland) en 2 onthoudingen (van India en Joegosla vië) werd besloten de Amerikaanse mo tie betreffende „de agressie in Korea" als eerste punt op de agenda te nemen. Het voorstel van Malik om eerst over de vertegenwoordiging van China en daarna over „een vreedzame regeling van de Koreaanse kwestie" en ten der de over de Amerikaanse motie te stem men, werd verworpen. Over het eerste deel van Malik's voor stel (het opnemen van de kwestie der 'Chinese vertegenwoordiging in de agen da) staakten de stemmen. Vijf leden stemden vóór. Het waren Engeland, In dia, Noorwegen, Rusland en Joegosla vië, vijf leden stemden tegen: Amerika, Frankrijk, Cuba, Ecuador en Nationalis tisch China. Het tweede deel van het voorstel van Malik (het agendapunt van „een vreedzame regeling der Koreaanse kwestie") werd verworpen met 7 tegen 3 stemmen met 1 onthouding. Vóór wa ren Rusland, India en Egypte; tégen. Amerika, Engeland, Nationalistisch Chi na. Cuba, Ecuador, Noorwegen en Frank rijk. Joegoslavië onthield zich van stemming. Malik noemde de stemming over het eerste gedeelte van zijn voorstel onwet tig, omdat de Chinese nationalistische afgevaardigde had, gestemd. De zitting werd tenslotte tot vanavond verdaagd In de loop van zijn eerste uiteenzet ting haalde Malik een foto van John Foster Dulles, adviseur van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, te voorschijn, omringd door Amerikaanse officieren in een loop graaf aan de 38ste breedtegraad^ in Korea. „Ik vraag mij af, of enig lid van de raad soms denkt, dat zij in deze loopgraven viooltjes aan het plukken waren. Dulles en de Ameri kaanse officieren waren in gesprek over de strijdvaardigheid der Zuid- Koreaanse legers". Malik noemde de ze foto „een bewijs, dat de Amerikaan se agressie lang geleden is voorbe reid" en brandmerkte Dulles als een der „voornaamste oorlogsophitsers". Rusland heeft gisteren het voorzitter schap van de Militaire Staf Commissie der Ver. Naties niet vervuld, hetgeen bewjjst, dat Moskou besloten heeft toch een gedeeltelijke boycot van de V.N. voort te zetten. Jacob Malik (geheel links) kijkt gram storig tijdens de zitting van de Veilig heidsraad, waarin gestemd werd over zijn voorstel om nationalistisch China uit de raad te verwijderen. Tweede van rechts Sir Gladwyn Jebb (Engeland) en naast hem Warren Austin (V. S.). Burma Burma zal waarschijnlijk het voorstel van communistisch China om door Aziatische bemiddeling een einde te maken aan de Koreaanse oorlog van de hand wijzen, zo dit voorstel for meel wordt ingediend. Aanvaarding van een dergelijk voorstel zou in strijd zijn met de oorsproskelijke beslissing van de Verenigde Naties, aldus een woordvoer der van «ie Burmese regering. LT* Het bataljon liep spitsroeden door het rode mitrailleurvuur, maar het verover de vijandelijke documenten, kaarten en uitrusting van Russische makelij, die door officieren van de inlichtingendienst als belangrijke buit werd gekwalificeerd. Vier Sherman-tanks en vier pantserwa gens moesten worden prijsgegeven. De Amerikanen trokken zich terug op stellingen, 65 km. ten Z.W. van Chan- gamni, dat ongeveer 64 km. van Pusan ligt, nadat de Noordelijken het bataljon dreigden te omsingelen en de tanks had den afgesneden. De tank-bemanningen en de meeste bemanningen der pantser wagens wisten te ontkomen. De Amerikanen weken uit naar het Zuiden en Noorden en baanden zich strijdend een weg terug naar de voor naamste Amerikaanse stellingen, alle doden en gewonden meevoerend. Zij brachten ook twee tanks terug, die door 75 mm geschut waren getroffen. De expeditie van het bataljon heeft bewezen, dat de communistische linie doorbroken kan worden door hard toe slaande troepen, voorafgegaan door tanks, en dat de vijand rond Chinju een grote troepenmacht samentrekt voor een doorstoot in Oostwaartse richting naar Masan en de belangrijke havenstad Pu- san. Volgens Amerikaanse officieren was de operatie het meest stoutmoedige avontuur, dat tot dusver in de Kore aanse campagne was ondernomen. Frankrijk is niet van plan op het ogen blik troepen naar Korea te zenden. Het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken deelde gisteren mee: „Er is geen verandering in de officiële regeringspo- litiek met betrekking tot' het zenden van troepen naar Korea". Gij kunt slechts tot een evenwichtig mens groeien, als gij vaak de balans van uw eigenschappen opmaakt. J m De Nederlandse consul-generaal in Singapore J. van der Gaag heeft volgens A.P. gezegd, dat het huwelijk van de 13- jarige Bertha Hertogh door de Neder landse wet niet erkend wordt. Hij heeft er op gewezen, dat Nederlandse meisjes onder de 16 jaar toestemming van de Koningin moeten hebben om te huwen en onder de 21 jaar toestemming van de ouders. Bertha zegt dat zij Mohammedaanse is en van haar Nederlands staatsburger schap heeft afgezien. Zij heeft tot de advocaat van haar ouders een" brief gericht met het ver zoek haar met rust te laten. Mohammedanen in Singapore verkla ren dat Bertha niet tot het Mohamme daanse geloof bekeerd is, maar een Mo hammedaanse van geboorte, daar zij op haar vierde jaar reeds in de Mohamme. daanse godsdienst opgenomen werd. Toen de uitspraak van het hof van appèl te Singapore betreffende het 13- jarige dochtertje van de familie Hertogh te Bergen op Zoom in Nederland be kend werd, heeft de regering allereerst in Londen een dringende stap gedaan om de afgifte van het kind aan de ver zorgster te voorkomen. De regering heeft er daarbij op gewezen, dat de rechts grond voor de beslissing van het hof op zijn minst onduidelijk is en de publieke opinie in Nederland door deze uitspraak geschokt is. Het antwoord van de Engelse regering hield in, dat het hier een rechterlijke beslissing betrof, waarbij het de over heid niet mogelijk was in te grijpen. De Nederlandse regering heeft toen ons consulaat-generaal te Singapore op dracht verleend alle pogingen in het werk te stellen om te verhinderen, dat het kind niet meer ter beschikking van de ouders zou komen. De Nederlandse consul-generaal is tot dusverre opgetre- Advertentie 600 K.G BESTELWAGEN FRONTSTURING GARAGE BRINKMANN SMEDESTR. 22 - TEL. 11025 den ter bescherming van een minderjar rig Nederlands meisje, hoewel hij hier voor geen volmacht van de ouders had. De regering heeft er thans voor zorg ge. dragen, dat de consul-generaal nu een voorlopige telegrafische volmacht in zijn bezit heeft. De notariële volmacht zal hem per luchtpost worden toegezonden. Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselend bewolkt, bijna overal droog weer. In het binnenland een vrij koude nacht met tijdelijk zwak ke wind en hier en daar mist. El ders meest matige wind, geleidelijk krimpend naar Zuid-West, en iets hogere temperaturen. Zon 5.07—20.24. Maan 22.39—13.46 (L. K.). Twaalf millioen gezinnen in elf Euro pese landen hebben nieuwe huizen no dig, aldus, een rapport, dat de commissie voor sociale vraagstukken aan de Raad van Europa heeft voorgelegd. De elf landen, waarvan de woning positie in het rapport behandeld wordt, zijn de oorspronkelijke leden van' de Raad van Europa: Naar schatting moeten-in deze elf lan den 2.801.599 huizen worden bijgebouwd, wil men de woningtoestand van 1939 herstellen. Bovendien zijn nog 9.501.000 nieuwe woningen nodig Bij' een tweemaal zo grote jaarlijkse woningbouw als voor de oorlog zullen deze landen naar het oordeel van - de commissie 6 jaar (Zweden) tot 154 jaar (Griekenland) nodig hebben om het woningprobleem op te lossen. Schattin gen voor andere landen zijn: Nederland 24 jaar, België 30 jaar, Engeland en Noorwegen 7 jaar en Denemarken 9 jaar. Een woordvoerder van het mini sterie van Buitenlandse Zaken van de V.S.L heeft volgens A.P. ver trouwelijk meegedeeld dat Indo nesië een beroep zal doen op de Privy Council tegen de beslissing van het hof van Singapore om Wes terling niet naar Indonesië uit te wijzen. Hij verklaarde dat „de In donesiërs vastbesloten zijn het niet op te geven". Hatta heeft daarentegen gezegd, dat nog geen beslissing is genomen of de VSI hoger bergep zullen aantekenen bij de Kroonraad in Londen. Op een vraag wat de regering denkt te doen indien Westerling naar Neder land gezonden wordt, antwoordde de woordvoerder, dat de Nederlanders be loofd hadden Westerling voor het ge recht te brengen „hetgeen een proef zal zijn op de Nederlandse goede trouw jegens Indonesië". Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft naar Reuter meldt, medegedeeld, dat rechtskundigen van genoemd ministerie, na ontvangst van volledige berichten, de behandeling door het hof te Singa pore van het verweer van Westerling tegen zijn uitlevering in beschouwing zullen nemen. Hij zei, dat het ministerie steeds op het standpunt heeft gestaan, dat bij het hof te Singapore de beslissing ligt in zake het al of niet uitleveren van Wes terling. De defensie-autoriteiten te Singapore zullen Westerling in verzekerde bewa ring houden zolang er nog geen beslis sing is genomen inzake een hoger beroep door de Kroon op de uitspraak van het Singaporese hof van appèl. Een zegsman van het secretariaat voor de defensie te Singapore heeft gezegd, dat de beslissing over de vraag, wat er nu met Westerling vérder gebeuren moet, een delicate zaak is. Men kan hem, zei hij, niet zo maar op een vlieg tuig naar het buitenland zetten. Men zou zich eerst moeten overtuigen, welke landen hem zouden willen toelaten. Westerling's raadsman heeft intussen stappen gedaan voor de invrijheidstel ling van zijn cliënt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1