STAD EN OMGEVING Rederij „De Daad" ontbonden mm OPRUIMING Kortebaan-draverijen in Santpoort Slecht weer schadepost voor zakenleven r n ROOKVERBOD OP DE OPENBARE WEG Oproer in Haarlem in.... 1690 TEMPO AGENDA Nieuwe Cabaret-voorstellingen te Amsterdam Wim Sonneveld en Chiel de Boer OPBUIMEN DAT KAN KAN ALLEEN 19.®» 34.«« De ideale zeilboot ZULLEN ER MEER VOLGEN? Regen maakte finish tot waterballet Overhemden Kamer j assen Costuiims - nü f 19.75 Sportcolberts Regenjassen Extra-voordelig Hoeden VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1950 PAGINA 2 Loterij Katholiek Thuisfront St Lucia-school Burgerlijke Stand n MATRASSEN HAARL. MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF UITREIKING VAN RIJKS- NIJVERHEIDSDIPLOMA'S In Haarlemse ambachts school r Examens Handenarbeid Examen Hoofdakte Middenstandsexamen Vlucht in de ruimte „IDEAL" herenpolshorloge van voor ELECTR. PENDULE Concert in Den Hout HEEMSTEDE DRIE ONGELUKKEN OP DE CRUQUIUSWEG Gevaarlijk wegdek Burgemeester afwezig ZANDVOORT Gunning Permanente gasten brengen een beetje zonneschijn Pastoor M. v. Hoeck f Merendeels prijshoudend Beurs van Amsterdam Beurs van New York Wegens de enorme drukfe moeten wij eindigen met onze Alle restanten zijn weg. Wij zullen nog één week verkopen. Geheel nieuwe voorraden tegen sterk verlaagde prijzen f 10.50 f 9.50 f 13.75 f 14.75 en ƒ12.50, nü f 4.98 Deze aanbieding geldt slechts één week. De verkoop begint Zaterdag 5 Augustus, 9 uur Prijzen om vlug van te profiteren »C In de maand Augustus van het jaar 1690 vaardigde het bestuur van de stad Haarlem een keur uit, waarin 't de man. nelyke ingezetenen ter voorkoming van brand verboden werd langs de openbare weg een pijp tabak te roken, zomede op gevaarlijke plaatsen binnenshuis en in alle vervoermiddelen (wagens, sleden, schuiten en schepen). Elke overtreding zou voor de eerste maal met zes gulden boete worden ge straft. Men stoorde zich te Haarlem maar bitter weinig aan die order en bleef trouw roken. Dat ging zo, een enkele bekeuring uit gezonderd, ongeveer vier maanden goed. Toen besloot de schout Adriaan Bakker, die met de handhaving van de order en de inning der boeten belast was, eens door te tasten. In de namiddag van de 23ste October 1690 kwam hij op straat een jongmens tegen, die er dapper op los rookte en ten overvloede hem nog triomfantelijk in zijn gezicht keek. Bak ker hield de knaap aan, rukte de pijp uit zijn mond en eiste de gestelde boete. Toen de jongeling dit niet kon of met wilde betalen, rukte hij hem de kleren van het lijf en wilde die alvast als pand meenemen. Als gevolg daarvan ontstond een oploopje, waaruit weer een formeet oprdér ontstond. De ruiten van de huizen van de schout en van verschillende overheidspersonen moes ten het ontgelden. De schutterij, in het geweer geroepen, was niet by machte de storm te keren. Eerst aan ^en regi ment voerknechten en een afdeling rui terij gelukte het in verenigd optreden drie dagen later de schrik onder de op roerkraaiers te brengen. Twee der bel hamels ondergingen op het schavot een geseling en een twaalftal andere deelne mers werd tot langdurige gevangenis straf veroordeeld. De trekking van de Loterij ten bate van Kath. Thuisfront Haarlem heeft 21 Juli J.L, ten overstaan van notaris B. M. Brans, te Haarlem, plaats gevonden. Trekkingslijsten alsnog verkrijgbaar: Stuverstraat 12, alhier. Aan de Mulo der St. Lucia-school slaagden in de afgelopen weken voor het Mulo-examen, dat in Heemstede werd afgenomen, de volgende 54 leer lingen: Mar; a Boudewijns, Ria Beelen, Jacqie van Boeckel, Leontientje van Boeckel, Mini Bosman, Elly Burger, Tini Busman, Anneke Ebskamp, Elly van Egmond, Willy Fijth, Annie van Galen, Gonny Goossens, Greetje Groot, Lydia Hoogers, Nellie Houkes, Erna de Jager, Fea Jansen, Miepie Joosten, Totie Kloos ter, Diny Kors. Annie Korthoven, Mieke Kroon, Carla Krukkert, Ria Lazet, Riet Lemmink, Joke Lips, Leny Luypen. Ellen Niggebrugge, Afra Opdam, Lida Opdam, Annie Oud, Riek Platei, Joke Poppe, Annie van der Putte, Willy Rombouts, Ali Rose. Rietje v. Schagen. Ineke Scholte, Tini Schouten, Trees Slewe, Anneke Smelter, Suze Smit, Tini Strybosch, Dia Sweyen, Riet v. Turn hout, Tini Venix, Ria Verkuylen, Tonny Walthaus, Ccrrie v. Wees, Toos Walker, Trees v. d. Wiel, Vera v. d. Wiel, Tim Zonneveld en Tèees van Nqort Twee leerlingen moesten worden af gewezen. GEBOREN: G. A. Smit—SpUker, z: A E. van der DriftTraksel, z. M. Spoorvan Eek, z; C. J. BoonmanSmits, z; M. M. C. AbrahamsKonings, z; M. van Kampen van den Berg. z; A J. G Jungede Vrjes, d; T M. ManshandenMeilink,d; T. C Baarsvan der Peet, d: G. L. M. van Leer damSchippers, d; M. J. van Weelvan Dam. d; A. C van der PeetWitteman, d: A. Steenbergenvan Brederode, d; A. A. E. Coccor Dekkers, d. GETROUWD: 3 Aug.: W. R. Kielstra en J. G. Lansdorp; A. de Smit en' D. Aal; J. de Lang en A. J Janszen: J. E E. Visser en E. U. Lyman. OVERLEDEN: J. C E. LiedmeijerHee semans. 78 j.. Zuidfolderstraat: B E. Sei- zinger—Haupt. 56 j.. Schotersingel; A. H HandgraafNessen, 47 j„ Zijlstraat; T. van der PoorteMöhringer, 51 j., Ben Viljoen straat. GEBOREN: C. W. Stokman en A. van Steijn, z. GETROUWD: C. Raebel en F. W. Wildeboer; C. Roest en G. C. Roelofs Advertentie ff HET ADRES VOOR VERHUIZINGEN GROOT en KLEIN Transporten door geheel Nederland Bergplaats voor inboedels. ROZENSTRAAT 13 TELEF 20020 Advertentie BIJVULLEN en VERNIEUWEN van s morgens genaaid, s avonds gebracht GROTE HAARLEM HOUTSTRAAT 103 TELEF. 11485 In de ambachtsschool te Haarlem ont vingen de eerste veertig leerlingen uit het gewestelijke rayon hedenmorgen het Rijksnijverheidsdiploma. De opleiding voor dit diploma is in feite bedoeld als een voltooiing van de studie aan de am bachtsschool. Men wil hier op de eerste plaats mee bevorderen, dat de leerlin gen door hun patroons tot bekwame vak lieden worden opgeleid en tevens wil men bij de jeugd meer belangstelling wekken voor de bouwvakken als be roep. De opleiding is bedoeld voor de geschoolde vakken, t.w. timmeren, met selen, beton timmeren en beten vlech ten. Dit geschiedt in de normale bedrij ven. Elk jaar dient de leerling een proefwerkstuk te maken, hetgeen pro ductief kan zijn, ten bewijze van zijn aanleg en vorderingen. De leerling is verplicht gedurende zijn opleidingstijd een nijverheids-avondschool te volgen. Bij het beëindigen van de opleiding is een examen, dat door een commissie van deskundigen wordt afgenomen. Voor jongelui met diploma ambachtsschool duurt de opleiding als regel twee jaar. Van 31 Juli tot 5 Augustus hebben de ze eerste leerlingen in de Haarlemse ambachtsschool examen afgelegd. Het verheugde de voorzitter van de examen-commissie, de heer G. Eldering, bijzonder, dat alle oandidaten het exa men met goed gevoig hebben afgelegd. Aan de beste leerlingen reikte hij ver schillende practische prijzen uit en tot slot van zijn korte toespraak overhan digde hij aan iedere candidaat een Zweedse zaag, die door de samenwer kende patroons verenigingen beschikbaar waren gesteld. De heer H. v. d. Wildt complimenteerde de geslaagden der stichting „Vakopleiding, bouwbedrijven". Hij zag in deze nieuwe vorm van vak- bekwaming een duidelijke overeenkomst met de Middeleeuwse gilden. De direc teur van de ambachtsschool, de heer Hengeveld, herinnerde eraan, dat voor het eerst in 1933 in deze school het ini tiatief genomen werd voor de oprichting van deze opleiding. De verwezenlijking van de plannen heeft echter zeer lange tijd geduurd. Tenslotte sprak de heer Roeyers zijn gelukwensen uit namens de arbeidersorganisaties. De volgende leerlingeri behaalden het diploma: W. Kaandorp, J. Kievel, K. Menting. L. Rodenburg, allen uit Haar lem, C. de Bruin uit Heemstede, W. van Duyn, W. Peetoom en C. v. d. Hoorn, allen uit Hillegom, C. Roeien uit Voge lenzang. W. v. Engen uit Weesperkarspel, C. Konincks, J. Schouten. G. Stakenburg en W. v. Elmpt, allen uit Amsterdam. BIOSCOPEN Rembrandt: „Alles wel aan boord" (a 1.); 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: „Ab bott en Costello in Hollywood" (a. 1.); 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Danny Kaye Week; Vrijdag en Zaterdag „Wonderman" (14 j.); 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „IJscoman kijk uit" (a. 1.): 2.30, 7 en 9.15 uur City: „Abbott en Costello in donker Afrika" (a. 1.); 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Zorro" (14 j.); 2.30, 7 en 9.15 u. Bijzondere filmvoorstellingen: Cinema Palace: Iedere morgen om 10.30 uur „Malle gevallen" (a. 1.1. City: Iedere morgen om 11 uur: „Tafeltje dek je" (a. 1.). MUZIEK Waalse kerk, Begijnhof: Orgelavond. Or ganist: Albert de Klerk (8 uur). DIVERSEN Openluchttheater Bloemendaal; „Ballet der Lage Landen" (8 uur). Voor de examens Handenarbeid, die 2 en 3 Augustus werden gehouden, zijn geslaagd de heren: J. Bergsteyn, A. Bouw, J. Groen, R. Idema, C. C. Molen- veld, C. W. van der Neut, G. Nijenhuis, F. A. M. Smeets, H. J. van der Woerdt. Afgewezen: drie. t Voor het examen hoofdakte, dat op 3 Augustus werd gehouden, zijn voor gedeelte A geslaagd de dames J. ten Have uit Naarden, M. Th. Klaver uit Heemstede, M. B. A. Konning uit Am sterdam, en de heren: P. Bakker uit Andijk, A. W. van der Beek uit Nieuw- Vennep, J. Schoenmakers uit Den Hel der. Voor gedeelte B zijn geslaagd de da mes: C. A. Makken uit Wormer, C. A. Mets uit Haarlem, W. J. Michels uit Amsterdam, en de heren: H. A. Laan uit Bennebroek en I. F. Vlugt uit Ur- sum, Voor het Middenstandsexamen slaag den te Leiden: C. v. d. Voort (Noord wij kerhout), A. Vos (Haarlemmermeerj, T. van Werkhoven (Lisse), A. Westgeest (Noordwijk), J. v. d. Weyden (Noord- wijk), J. v. d. Zwet (Lisse) en A. Zwet sloot (Noordwijk). In Haarlem is een Bond van Zaterdag vliegers van postduivenhouders opge richt. Dinsdag 8 Augustus wordt een vergadering gehouden ten huize van de heer J. Langeveld, Reitzstraat 41, waar nieuwe leden zich kunnen opgeven. De gewoonte getrouw heeft Wim Son neveld met zijn cabaret weer bezit ge nomen van het Leidseplein-Theater. Deze keer vormen dromen en nachtmer ries de hoofdschotel van het zeer geva rieerd programma. In Sketches, liedjes en voordrachten wordt de schone of bo ze droom ten tonele gevoerd om bij de toeschouwer nu een een gevoel van wee moed, dan weer van vrolijkheid of zelfs tederheid op te wekken- Zoals het in het goede cabaret past, wordt ons in ,,'t Is mij een raadsel" een spiegel voor gehouden, waarin wij de wereld en de mensheid scherp, maar niet altijd fraai, zien weerkaatst. Op pakkende wijze ka rakteriseerde Hetty Blok in Miss Trust de haat en de liefdeloosheid. In „dag merrie" gaf zij een kostelijke persiflage fe zien op de moderne jeugd. De „nacht merrie" van Wim Sonneveld als caba retier bewees eens te meer, dat hij niet alleen als leider van het cabaret goede kwaliteiten bezit. Als de eenzame idioot gaf hij een schitterend staaltje mimiek weg, maar ook de rest van zijn eenmans- cabaret was het hartelijk applaus, waar mee het werd beloond, dubbel en dwars waard. Humoristisch en gevoelig was de „Kinderfantasie", gespeeld door Hetty Blok en Lia Dorana. Door de eenvoud ervan was het een aanklacht, feller dan de scherpste redevoering. Dit was ca baret op z'n best. Naast de reeds ge noemden zorgden Emmy Arbous, Connv Stuart. Guus Verstraete en Han Beuker voor alle, gewenste variatie en gezellig heid. De politieke grapjes bleven beperkt tot een vrij goedmoedige spotternij. Al met al een programma, waar men zich een avond allergenoeglijkst mee kan ver maken. Het applaus op deze première avond was meer dan enthousiast en de hoeveelheid bloemen voor alle artisten overweldigend. P. Terwijl in het Leidseplein-theater Wim Sonneveld vlucht in dromen en nacht merries, doet Chiel de Boer zulks in het Theater De La Mar in de ruimte. Mis schien is dit laatste een vergoelijkende titel voor het feit, dat zijn conférence nu en dan gelukkig zelden wel eens „gezwam in de ruimte" wordt, maar in het algemeen wordt toch in het pro gramma ruimte gegeven aan vele aar dige schetsen en liedjes, geaccentueerd door geestige marionetten (van Ankie Last) en schimmen (van Chiel de Boer zelf). Het cabaret heeft enige tijd no dig om de ruimte te bereiken, waarin de nuances van de humor op het toneel begrepen worden door het "(talrijke) pu bliek in de zaal, doch de talrijke num mers verlopen zo vlot en volgen elkaar in zulk een bizarre afwisseling op, dat de avond om is voordat men het weet. De gehaaide toeschouwer zal zich een enkele vondst herinneren uit het optre den van Chiel de Boer voor de radio, maar de vondst is dan zó kostelijk, dat men haar graag nog eens hoort en nu ook ziet. Verscheidene medewerkers: Ted Perron. Dini van Amstel, Mieka Last, Peter Aryans. Swen Smeele, Ge rard Muller en Bert Botterman assiste- Aaverten tie PRIMA ENGELS UURWERK van J-€5T— voor Juwelier Horloger Ii/ a w I Juwelier Horloger |\AIN Barteljorisstraat 2 Tel. 13004 - Haarlem ren Chiel de Boer bij zijn vluchtige sprongen door de ruimte van het caba ret en ze hebben daarbij ieder voor zich de juiste taak en plaats gevonden, zo dat het een harmonisch geheel is ge worden van een perfect op elkaar in gespeeld ensemble. Uiteraard flaneert ook wel eens een afgezaagd grapje (op minister Lieftinck bijvoorbeeld) door de bonte verscheidenheid van scènes en pointes en het is om wille van één daar van (het schildersmodel) dat ons dit cabaret voorbehouden lijkt voor vol wassenen, aan wie we het intussen voor een amusante avond gaarne kunnen aan bevelen. K. i Zaterdag 5 Augustus om 8 uur geeft de R. K. Harmonie „St. Caecilia" uit Haarlem-Noord in de Haarlemmerhout een concert o.l.v. de heer S. A. Noom. Het programma luidt: Wilhelmus. Walther Boer; Lynwood, mars. J. Ord Hume: lm Reiche des In- dra, P. Lincke; Danssuite, G. Boedijn; Ballet Egyptien, A. Luigini; The Midi. mars, Kenneth J. Allford. Pauze. Death or Glory, mars, R. B. Hall: Rossiniani, G- Boedijn: Mondnacht auf der Alster, Os car Fétras; Finale. jess/e Copyright P. 1. B. Bo* 6 Copenhogen De rederij „De Daad" is ontbonden. Als een lopend vuurtje is dit bericht rond de Vissershaven in IJmuiden ge gaan: het eerste slachtoffer van de vele na-oorlogse economische moeilijkheden, waarmee het visserijbedrijf heeft te kampen? Niemand kan zeggen of er meer maatschappijen zullen vdlgen, maar deze gebeurtenis heeft abrupt een einde gemaakt aan de illusies van hen, die meenden, dat het met de visserij nog wel gaat. Wat precies de beweegredenen voor deze ontbinding zijn geweest, waarom zij nu komt en niet eerder of later, zal wel nimmer aan de openbaarheid wor den prijsgegeven. In ieder geval zal de directie er met de steeds stijgende kos ten geen gat meer in gezien hebben. Wanneer men kapitalen naar de zee draagt en daar nooit meer een cent van Donderdagavond te ongeveer half acht reed de autobestuurder H. uit Santpoort met zijn luxe wagen in matige vaart over de Cruquiusweg toen zijn wagen die uit Hoofddorp kwam, plotseling be gon te slippen. H. verloor daardoor de macht over het stuur en de wagen sloeg enige malen over de kop, vernielde daarbij de afrastering en bleef toen daar midden in weer op de wielen staan. De bestuurder en nog een inzittende kwa men wonder boven wonder na deze sal to's met de schrik vrij, doch de auto was zwaar beschadigd en moest naar een garage worden vervoerd. Terwijl de politie in de stromende regen déze slippartij onderzocht naderde uit de richting Hoofddorp een bestel auto bestuurd door D. uit Aalsmeer. Ook deze reed in matige vaart doch slipte en kwam op de berm van de weg terecht, waar een verkeersbord dat de wegkruising aangeeft het slachtoffer werd. Achter deze auto reed de motor rijder M. uit Gouda die niet tijdig ge noeg kon remmen en tegen de linker kant van de wagen vloog met het gevolg dat hij een been brak. Per ziekenauto werd M. naar het St. Elisabeths Gast huis te Haarlem, vervoerd. De oorzaak van deze ongelukken is gelegen in de toestand van de weg. Er zitten n.l. in het rijvlak enige kuilen terwijl bij regen de weg zeer glad is, mede door het feit dat in de afgewerk te gassen van auto's altijd sporen olie aanwezig zijn, die op het wegdek neer slaan en die bij regen de gladheid ver oorzaken, De provinciale waterstaat zal er goed aan doen, spoedig aandacht aan de toestand van deze weg die onder haar toezicht ressorteert, te schenken, want anders gebeuren er nog meer on gelukken die wel eens minder goed af kunnen lopen dan deze. Burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappard, zal van 7 Augustus tot en met 1 September 1950 wegens vacantie af wezig zijn. De waarnemend burgemees ter zal in die- periode spreekuur houden iedere Woensdag van 10-12 uur. terugziet, krijgt men er eens genoeg van. Het was in 1925, dat de heer Erenst, voormalig machinist op een trawler, de Weimar, een trawler aankocht. Dat was de Protinus IJM 154, die in 1926 ge volgd werd door de Avanti IJM 290 en in 1927 door de Forward IJM 151. In 1929 werden in Engeland aangekocht de Fram IJM 80 en de Voorwaarts IJM 83 De oude Protinus werd verkocht en ging varen onder de naam Hermina IJM 154. In Engeland werd een nieuwe Proti nus aangekocht, die het visnummer IJM 85 kreeg. De directie ging daarna nog groter en kocht in België de En Avant IJM 8 en in Engeland de Ade lante IJM 19. In 1934 kwam er weer een verande ring. De Forward werd verkocht aan de rederij Groen en in de plaats daar van werd aangekocht de Maria IJM 95. Toen kwam ook voor het eerst de naam Visserijmaatschappij „De Daad". In de sloopperioüe 1936 werden de Fram en de Avanti opgeruimd, waarna in 1937 de Knikker IJM 4 en de An- cor IJM 135 werden aangekocht. De An- cor kreeg de naam Fram, maar dat heeft slechts kort geduurd, want zowel de Fram als de Voorwaarts verhuisden in datzelfde jaar naar de sloper. In 1939 werd nog de Corrie IJM 121 aangekocht. Toen kwamen de oorlogsjaren. In Maart 1940 werd de Protinus IJM 85 op zee door een Duits vliegtuig in de grond geschoten; hetzelfde lot onderging de Corrie in 1942. In Mei 1940 weken de Knikker, de En Avant en de Maria uit naar Engeland, terwijl de Adelante, die niet meer weg kon komen, door de Duit sers werd gevorderd. Na de oorlog kwa men deze vier schepen weer in IJmuiden terug, zodat het oorlogsverlies dus twee schepen bedroeg, t.w. de Protinus en de Corrie. Deze werden vervangen door twee in Engeland aangekochte trawlers, waarvan de eerste de naam kreeg Klaas Wijker, de naam van de schipper van de Protinus, die in 1940 met zijn schip ten onder ging. Het andere schip kreeg wel het visnummer van de verongelukte Cor rie, IJm. 21, maar de naam werd Jacoba. Enkele maanden geleden is de Knikker IJM 4 voor dé sloop verkocht, zodat het bedrijf thans nog over had de En Avant, de Adelante, de Jacoba, Klaas Wijker en Maria. Sinds December 1949, toen de gehele vissersvloot het bijltje erbij neer legde, ligt het bedrijf al stil. De Jacoba en de Klaas Wijker hebben het daarna nog een reis geprobeerd, maar bleven toen weer liggen. Thans is de beslissing gevallen. De rederij „De Daad" bestaat nftt meer en naar verluidt zijn de schepen in het buitenland reeds te koop aangeboden. Burgemeester en wethouders van Zandvoort hebben de aanleg van de centrale verwarmingsinstallatie in de watertoren opgedragen aan de firma He ringa en Wutrich te Haarlem voor de som van f 13.754. De stichting Touring Zandvoort orga niseert van 9 tot 17 Augustus a.s. in de raadzaal van het gemeentehuis een sxpositie van 32 schilderstukken van Engelse kunstenaars. Het betreft hier schilderijen, vervaardigd door schilders uit ie omgeving van de badplaats Hythe. Advertentie Maak hel 12-aartJe voed zamer en smakelijker door vooral vooi hen, die niet tassen de middag thuiskomen. Donderdagmiddag zijn te Santpoort de kortebaan-draverijen gehouden, wel ke als altijd het hoogtepunt vormen van de traditionele Santpoortse feest- week. De hele morgen was de regen bij stromen van de hemel gevallen, maar gelukkig werd het tegen de middag droog. Toch kon dit de draverij-bezoe kers van ver niet meer lokken en van dit standpunt bezien, viel het aantal be zoekers, dat op rond 1.500 geschat werd zeker niet tegen. De Hagelingerweg is voor deze cour ses een uitstekende baan. Een mooie vlakke weg met een natuurlijke afschei ding in de vorm, van smalle groenstro ken met ligusterhagen. Het publiek kan de baan goed overzien en waar ver schillende favorieten hadden ingeschre ven, ging de meeste belangstelling uiter aard uit naar de grote kanspaarden. De eerste series vergden de meeste tijd. In de eerste serie toonde Allouez zich onbetwist favoriet en dat in de tweede serie Hannover met glans de overwinning behaalde, was eveneens volgens de voorspellingen. Excellentie Brewer wist vóór My Darling als eerste in de derde serie te eindigen en Lycur- gus deed hetzelfde vóór Jim Wilkes in de vierde serie. Spanning bracht de laatste serie, waar twee herkampen moesten worden verre den vóór dat Miss A zich winnares mocht noemen. In de demi-finale werd Hannover door Allouez en My Darling door Ly- In het kader van Santpoorts feestweek werden op de Hagelingerweg harddra verijen gehouden, die bij het publiek zeer in de smaak vielen. In deze zeer spannende race werd op de laatste meters Excellentie (links) winnaar. curgus elk in twee ritten geklopt, zo dat Hannover en My Darling de vierde prijs van 50.moesten delen. De strijd om de eerste, tweede en derde plaats ging dus tussen Miss A, Allouez en Lycurgus. Zou de 17-jarige Allouez toch met de eerste prijs gpan strijken? Paard en pikeur waren er toe in staat te achten en de toto kreeg druk werk. Miss A, die zich zoveel moeite had moeten getroosten om zijn meerderheid in zijn serie aan te tonen, begon echter beter te draven. Twee felle ritten tegen Allouez en de laatste was voor de eerste prijs uitgeschakeld. En toen kwam de regen steeds meer dreigen en tenslotte viel het hemelwa ter als uit bakken op publiek en paar den. Na een kwartier onderbreking werd het gelukkig wat minder en gin gen Lycurgus en Miss A van start om elkaar de eenste prijs te betwisten. En kele malen moest opnieuw gestart wor den, maar pikeur J. Wagenaar had zijn beste troeven voor het laatst bewaard en sloeg Lycurgus in twee ritten, daar mede beslag leggend op de eerste prijs van ƒ600.Dus moesten Allouez en Lycurgus kampen om de tweede en der de prijs. Het heeft er om gespannen, want na twee ritten had ieder er één gewonnen. In de derde rit won de jeugd het van de ouderdom en eindigde Ly curgus vóór Allouez. Ook de totalizator heeft best kun nen merken, dat het aantal bezoekers, zeker dat van buiten de plaats, niet zo groot was als verwacht werd. De totale omzet bedroeg 5.339.50, terwijl de omzet voor definitief, d.w.z. van hen, die van meet af aan op het eind resultaat hadden gewed, 1.630.be droeg. Na afloop reikte de voorzitter van de harddraverijvereniging „Santpoort en Omstreken", de heer J. W. A. Wester hoven, in „De Viersprong" de prijzen uit aan eigenaars en rijders. Al is het laatste uur dan verregend, toch kan Santpoort terugzien op een mooie cour- se, aldus de heer Westerhoven. Er is een sportieve strijd gestreden en daar door een mooie draverij te zien gege ven. De korte baan heeft, wat de be langstelling Detreft, betere tijden ge kend, maar zijn vereniging zal ervoer blijven ijveren, dat hij in stand blijft en hij hoopte, dat de eigenaars en rij ders daaraan eveneens hun medewer king zullen blijven geven. Na afloop hebben wij nog even een praatje gemaakt met de heer J. Wage naar de rijder van het winnende paard. Miss' A. Twee jaar geleden kwam hij met zijn 5-jarige merrie voor het eerst in een wedstrijd uit. Dat was op de lange baan in Duindigt. Leverde dit toen nog geen prijs op, meer succes had hij in datzelfde jaar in Lisse, waar Miss A haar eerste prijs in de wacht sleepte. Dit werd het begin van een succesrijke loopbaan, want vele malen heeft Miss A alle andere paarden achter zich we ten te laten. Dit jaar werd reeds twee maal een wedstrijd over 800 m. gewon nen, twee kortebaandraverijen over 300 m. 'werden eveneens met succes beëin digd en daarnaast werd in een korte- baandraverij nog een tweede prijs be haald. Over de course was de heer J. Wa genaar vol lof. De organisatie was prima en de baan uitstekend. Er zijn er heel wat slechter, dat heeft hij nog onlangs ondervonden. Voor onze lezers is het wellicht interessant te weten, dat Miss A ook zal meedingen naar de prijs in de course van Bever wijk, welke op Donderdag 10 Augus tus wordt gehouden. De Amstelveen- se draver zal daar present zijn con een gevestigde reputatie hoog te houden. Het programma van de Santpoortse feestweek vermeldt voor hedenavond 8 uur volksvermakelijkheden op het ker misterrein. Bij het boegsprietlopen zul len een aantal aardige luxe prijzen te winnen zijn. Zaterdagmiddag om 4 uur zullen er op het buiten Vlugthoven windhonden-rennen worden gehouden In deze race starten de bekendste Ne derlandse renners in vier verschillen de onderdelen: Greyhounds, vlakke baan; Whippets, vlakke baan; Grey hounds, hindernisspringen; Afghaanse windhonden, vlakke baan. In deze zo uiterst trieste zomermaan den, met vrijwel dagelijks regenbuien en abnormaal weinig zonneschijn, hoort men herhaaldelijk de vraag stellen hoe de zakenmensen in Zandvoort het ma ken. Het antwoord op deze vraag kan niet anders luiden dan dat het slechte zomerweer, dat nu al een flink gedeelte van het hoogseizoen heeft bedorven, vanzelfsprekend een grote schadepost voor de seizoenbedrijven betekent. Toch zijn hier zekere nuances te maken. Een gunstige omstandigheid is, dat Zand voort sedert half Juli „vol" is met per manente gasten. Deze veroorzaken een grote uitbreiding van het debiet van de zaken in levensmiddelen, gebak en fruit. Het bekende verschijnsel doet zich daar bij voor, dat b.v. banketzaken het op dagen dat het geen strandweer is, het drukst hebben. De gasten zoeken dan de gezelligheid in huis en kooen daar voor versnaperingen e.d. De bedrijvig heid op het strand valt de weersoml- standigheden in aanmerking genomen ook niet tegen. Men verzekerde uns, dat de stoelen verhuur tot dusver niet be duidend beneden die van het vor;ge jaar is gebleven. Dit komt, omdat bij koelere weersgesteldheid het publiek eerder een stoel huurt om dan enigszins beschut van het strand en de zee te genieten. De omzetten van de café's en vooral van de ijszaken worden erns+ig door het slechte weer beïnvloed. Het is vooral voor deze categorie te hopen, dat we spoedig, bet ons tot dusver onthouden rantsoen zonneschijn en zomerwarmte krijgen toebedeeld. Naar wij vernemen, is te Antwerpen plotseling overleden de zeereerw. heer M. v. Hoeck, pastoor van de St. Walbur- gisparochie te Antwerpen. Pastoor v. Hoeck was in Nederland vooral bekend als de oprichter en promotor van het Ziekenapostolaat in Vlaanderen. In deze kwaliteit heeft hij vele malen de tridua in de Prima Primariakerk te Bloemen- daal bijgewoond. Amsterdam, 3 Augustus 1950. De koersverschillen op de aandelen markt waren vandaag van betrekkelijk geringe omvang, doch de ondertoon bleef in de meeste afdelingen vrij gun stig. Na een enigszins weifelende ope ning trokken de noteringen in het verder verloop over nagenoeg de gehele linie enigszins aan terwijl de handel een wat ruimere indruk maakte. De omzet ten in aand. Kon. Olie zijn de laatste dagen niet onbevredigend geweest en hebben gisteren f 181.000 nominaal be dragen, tegen eergisteren f 131.000. De totale aandelenomzet beliep gisteren f 1,30 millioen, terwijl bovendien 685 Cert. v. Amerikaanse aandelen werden verhandeld. (Nlet-officiële koersen) Vorig slot 314 Nederl. 1948 314 PCt. Ned 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 Del.fac. lnschr. Grtbk '48 3 pCt Ned. Handel Mij cert A.K.U. Van Berkels Patent Caivê-Delft cert. Van Celder Kon. Hoogovens cert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Hm Kon N Stoom b Mi] Ned. Scheepv Unie H.V.A. Deli Mi) cert t 202% e xdiv. 8.9 pCt. 170i/2 205% 217% 274 130 125 130 114% slot 4/8 97% 170% 220 277% 132% 127 132% 116 108% 3/8 2/8 Anaconda Coppei 32% 32% Bethlehem Stee) 41%* 41% Chrysler Corp. 67 66% General Electric 46 46% General Motors 87% 861/. Hudson Motors 14%* 15 Kennecott Copper 60% 60(4 Montgomery Ware 53% 53 North American Co 16% 16% Radio Corp. 15% 16% Republic Steel 37% 37% Shell Union Oil 43% 46% Southern Pacific 60% 60% Southern Railway 40% 40% Tidewater 29% 29% U.S. Steel 36 36%* DE BESTE KANS BIJ: effen popeline, piet linnen effect, vaste boord, van ƒ12.95,nü effen popeline, pasteltinten, vaste boord, van 11.50, nü zijden vastboord shirt, ivoorkleur, van ƒ16.50, nü doorgeweven popeline, 2 trubenijs boorden van 18.95, nü in mooie kwaliteit zijde van ƒ42.— in kamgaren en tropical QQ van ƒ140.nü I 30.—- in tweed en kamgaren n van 67.nü I 48. van 58.nü f 39. Egypt, katoen, geheel dub- bel, Engels fabrikaat, e m CA van ƒ82.nü I 04.0U Woll. Gabardine, in blauw e« van 86.nü I 04. (Grote maten) Haarvilt f Q 70 van ƒ39.— en ƒ29.—, nü I 3.10 Wolvilt van ƒ19.- KLEDING- EN HERENMODEZAKEN KL- HOUTSTRAAT 5B GR HOUTSTRAAT 20 GEN. CRONJéSTR. Sc.,5 «Vei stej2 «e 3 ®P

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2