Bloedige botsingen in en rond Makassar Enorme taart voor de en „vuurwater jarige Irene MORRIS f 5260.- Voormalige KNIL-troepen slaags met APRIS en guerilla's Ernstige situatie Eerste grote aanval van de Amerikaanse strijdkrachten Zware explosie doodt twintig mensen HET DE I* INDIVIDU MOET. NIET DOOR STAAT OPGESLOKT WORDEN Eerbied voer rechten van de mens Ongeluk bij vuurwerk in Zandvoort Ned. Roode Kruis terug getreden Ontploffing op rede van Vlissingen AANVAL OP FORMOSA EN TIBET Tot hoofd en hart Naar opstand op Nieuw- Gainea Nieuwe communistische eenheden over de Nahtongrivier gezet Tal van practische geschenken Te grote staatsinmenging een gevaar weer. MAANDAG 7 AUGUSTUS 1950 74ste JAARGANG Nó. 248138 Tegen 15 September te verwachten Molotof in Peking? Communistische agenten aan het werk Bombardement van haven van Seoel Sup&rfort neergestort Ongeveer 60 gewonden PAARDEHOOFDSTEL AAN DE MUUR 99 H. VADER OVER DE STAAT Drie gewonden Zaah-Bertha Hertogh KRUISHEREN OP JAVA Rector Arntz tot regulier overste benoemd Echtpaar gedood bij motorongeluk DE GEHEIMZINNIGE SCHIETPARTIJ IN AMSTERDAM „Schele Kees" met zijn kroegjesvrienden gearresteerd Temidden van schepen i BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. SCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroeiers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt z!ch het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. De spanning tussen het voormalige K.N.I.L. en het Indonesische federale leger in en rond Makassar, die reeds gedurende enige dagen zeer hevig was geweest, is Zaterdag tot een uitbarsting gekomen. Er hebben bloedige bot singen plaats gehad. Volgens de Indonesische minister van Defensie zijn er «enige" doden gevallen, volgens U.P. „een aanzienlijk aantal". Naar uit be richten van verschillende persbureaux valt op te maken, hebben ook Indo nesische guerilla's aan de gevechten, die hevig genoemd worden, deelgeno men. Blanke Nederlandse soldaten zy"n er niet bij betrokken. Naar Aneta van welingelichte zijde verneemt, zijn de ongeregeldheden Zaterdagavond begonnen met een over val op het kampement van het konink lijke leger (kampement van de KNIL- troepen. die thans de K.L.-status heb ben) door guerilla's. Hierop zijn de voormalige KNIL-soldaten Zondagoch tend tot de aanval overgegaan. Zy heb ben Makassar schoongeveegd. Zondagochtend heeft een vliegtuig Van de Indonesische luchtmacht het militaire kampement gemitrailleerd. Naar verluidt zou een Indonesisch kor vet Makassar beschoten hebben. Een autoriteit in Djakarta heeft de situatie als ernstig gekenschetst. Radio-Makassar, dat gelegen is tussen de kazernes van beide partijen, was Zondag niet in de lucht. De PTT-zender Makassar viel Zaterdagmiddag plotse ling uit. Het is mogelijk, dat radio- Makassar door de KNIL-eenheden is overgenomen. Zondag vertrokken nog Garuda-vliegtuigen nar Oost-Indone- sië doch met ingang van vandaag zijn vluchten naar het vliegveld Mandai, 22 km. van Makassar, voorlopig stop gezet. Reizigers, die Zondag uit Noord- Cel'ebes in Djakarta aankwamen, ver klaarden, volgens de radio, dat niemand het vliegveld van Makassar mocht ver laten toen daar een tussenlanding ge maakt werd. In Makassar bevinden zich nog on geveer twee- a drieduizend Indonesi sche militairen van het voormalige KNIL met hun gezinnen. Tachtig pet. ervan zijn Ambonezen. Het commando is in handen van een aantal Neder landse officieren. De Nederlandse Hoge Commissaris, dr. Hirschfeld, heeft Zondag over de gebeurtenissen te Makassar geconfe reerd met de Indonesische minister van Defensie, de Sultan van Djocja. Aan beide zijden waren hoge militairen en adviseurs aanwezig. Onmiddellijk na het bekend worden van de eerste be richten te Djakarta heeft de chef-staf van de APRIS, kol. Simatupang, een onderhoud gehad met de Sultan van Djocja. Verder heeft de laatste bespre kingen gevoerd met andere legerauto- riteiten van de V.S.I. Via radio-Djakarta hebben gen.- majoor J. a. Scheffelaer, de comman dant der. Nederlandsa-rayons in Indo nesië, en kolonel Simatupang tot de Nederlandse en Indonesische strijd krachten een oproep gericht „om alle De Amerikaanse stafchefs verwachten, dat de Chinese communisten tegen 15 September zullen pogen Formosa te be letten, zo schrijft Robert Allen in de New-York Post" in een bericht uit Washington. „Dit is de laatste inlichting, die de stafchefs aan president Truman hebben verstrekt over deze netelige kwestie. Zij is gebaseerd op inlichtingen uit Chinese en Britse bronnen", aldus Allen. Generaal Lioe-Po-Tsjcng, bevel hebber van het tweede communistische veldleger, heeft volgens de rode pers on omwonden aangekondigd, dat de com munistische troepen binnenkort ook Jibet binnen zullen marcheren. Een van de grootste Chinese bladen te Hongkong, „Wah Kioe Jat Po", citeert onbevestigde berichten uit Taipeh (For mosa) volgens welke generaal Tsjen Li, bevelhebber van de communistische in vasie-troepen voor Formosa, met 300.000 van zijn manschappen tegen zijn rege ring in opstand is gekomen. De correspondent te Tokio van de N.B.C., een Amerikaanse omroepmaatschappij, heeft Zaterdag het alarmerende bericht de aether Ingezonden, dat de Russische vice-premler, Molotof, in Peking was aangekomen, voor besprekingen met de leider van de Chinese Volksrepubliek, Mao Tse Toeng. Hij baseer de dit bericht op inlichtingen, die de Austra lische ambassade te Tokio ontvangen zou hebben. De Australische luitenant-kolonel Hodgson, hoofd der missie van het Geme nebest in Japan, heeft echer met grote stelligheid ontkend, dat zijn missie iets zou hebben gezegd over de aanwezigheid van Molotof in Peking. Hij verklaarde, dat noch hij, noch iemand van zijn missie iets van dit bericht had gehoord, voordat de N.B.C. het bekend maakte. In de nacht van Zaterdag op Zondag zijn in de spoorwegbrug over de Nieuwe Maas bij Dordrecht twee enkelsporige bruggen door één dubbelsporige brug vervangen. Tweehonderd arbeiders wa ren hiermee uren bezig. Links de nieu we brug, rechts de oude. vijandelijkheden om en in Makassar te staken en verder zinloos bloedvergieten te voorkomen." Voorts is medegedeeld, dat generaal Scheffelaer en kolonel Simatupang, als mede de commandant van de APRIS in Oost-Indonesië, kolonel Kawilarang, vandaag in Makassar zouden aankomen „om voorlopige maatregelen te treffen." Dit is voor de tweede maal, dat het in Makassar tot ongeregeldheden komt. Eerder in dit jaar kwam het tot ge wapend verzet tegen de Indonesische autoriteiten. (Actie-Aziz). Het conservatieve blad „Sydney Mor ning Herald" schreef Zaterdag, dat de Australische regering inlichtingen heeft ontvangen, volgens weike communisti sche agenten een opstand voorbereiden op Nieuw-Guinea. Het blad zegt verder uit gezaghebbende bronnen te hebben vernomen, dat in de loop van de jongste maanden buitenlandse agenten, zowel Europeanen als kleurlingen, Australisch Nieuw-Guinea zijn binnengedrongen. In verband hiermede heeft naar A. P. meldt de Australische minister van De fensie, Francis, medegedeeld, dat on middellijk een politie-bataljon in Austra lisch Nieuw-Guinea zal worden opge richt. Ook een inboorlingen-bataljon zal worden geformeerd, terwijl snelle pa trouillevaartuigen, met inboorlingen be mand, een speciale marine-afdeling zul len vormen. De Amerikaanse strijdkrachten hebben hedenmorgen in alle vroegte'hun eer ste grote aanval in de Koreaanse oorlog ontketend. Eenheden van de 25ste divisie en een versterkt regiment van de derde mariniers-brigade gingen tot de aanval over ten Westen van Masan en Tsjindong. De strijdmacht die de „Task Force Kean" genoemd wordt, staat onder bevel van generaal-majoor William B. Kean. Doch intussen hebben de Noord-Koreanen nieuwe eenheden over de Naktong- rivier gezet op minstens drie plaatsen op 20 a 30 km. ten Zuid-Oosten van Taegu. De Noord-Koreanen hebben een bruggehoofd ten Westen van Tsjirdong, dat zij Zondagochtend hadden gevormd, versterkt. Naar schatting hebben zij hier twee bataljons over de rivier gebracht. Amerikaanse troepen van de 24ste divisie hebben deze communistische groep afgegrendeld in een rivierbocht en pogen het bruggehoofd te vernietigen voordat de Noordelijken in groten getale de Amerikaanse linie kunnen infil treren. In het vroegere stadium van deze gevechten hadden de Amerikanen de communisten teruggeworpen op drie heuvels aan de Oostzijde van de rivier. Padvinders uit Heemstede kwamen prinses Irene op haar verjaardag een schemerlampje aanbieden. De jarige met haar zusjes bij de aanbieding van het cadeau Gisteren hebben de „U.S. Marines" hur. artillerie naar het Zuidelijk front gebracht en de vijandelijke stellingen met 155 mm. granaten bestookt. Dit is het eerste offensieve optreden van de mariniers der eerste divisie. Infanterie van deze mariniers is nog niet in actie gekomen, doch heeft de haar toegewe zen stellingen betrokken. Troepen van de 24ste Amerikaanse divisie omsingelen een groep van 800 communisten, die Zaterdagnacht en Zondagmorgen met bootjes en op vlot ten de Naktong zijn overgestoken in de buurt van Tsjirdong op 28 km. ten Noordwesten van Masan. Masan is waarschijnlijk het eerstvolgende doel, dat de communisten zich op het Zuide lijke front hebben gesteld. Ten Zuid-Oosten van Hantsjang, bij de Noord-Westelijke hoek van de Ame rikaanse linie, concentreren de Noord- Koreanen een grote massa troepen. Het hoofdkwartier van generaal Mac- Arthur maakt bekend, dat de vijande lijke strijdkrachten nog steeds trachten de verbindingslijnen tussen Taegu en Poesan af te snijden. Dit blijkt uit het feit dat de Noord-Koreanen ook in de Zuidelijke en centrale sectoren van het front troepen samentrekken. Twee Britse kruisers bombardeerden Zaterdag twee uur lang militaire doelen te Intsjon, de haven van Seoel. Zjj wer den bijgestaan door twee Britse tor- pedobootjagers en beschermd door een aantal Amerikaanse vliegdekschepen. Aan de Oostkust zetten Amerikaanse oorlogsschepen de beschieting van de N oord-Koreaanse troepenconcentraties de verbindingen voort. Scheepsgeschut onderhield een spervuur 1.800 m. voor de Zuid-Koreaanse frontlijn. Een United Press correspondent be richt dat Amerikaanse bommenwerpers en jagers Vrijdag in de haven van Int sjon een transportschip met troepen tot zinken hebben gebracht en verschei dene andere vaartuigen in brand go- schoten. Het 10.000 ton metende troe pentransportschip kapseisde onmiddel lijk na de aanval. Koreaanse vrouwen die van de fron ten vluchten laten haar kinderen bij tientallen in de steek, hopend dat er voor gezorgd zal worden. Autoriteiten schatten, dat er op Zuid-Korea 3 mil- Iioen kinderen zijn die geen hulp ont vangen. Hun leeftijden variëren van een tot zeven jaar. Mario Ro, leidster van de vrouwelij ke politie, zei, dat de moeders haar kin deren op de stations laten, zij hebben briefjes bij zich, waarin de politie ge vraagd wordt voor de kleintjes te zor gen, zoals het volgende: „Lieve vrouwelijke politieagent, draag alstublieft zorg voor mijn kind, ik zal uw vriendelijkheid belonen indien ik blijf leven en u kan terugvinden". President Trumans speciale mede werker voor buitenlandse aangelegen heden Averell Harriman is Zondag in Tokio aangekomen om de situatie in het. Verre Oosten met generaal Mac- Arthur te bespreken. Harriman was vergezeld door de waarnemend staf chef van de Amerikaanse luchtmacht. It.-generaal Norstad en generaal-majoor Lowe. De voornaamste reden van de reis van Harriman is, naar verluidt, het ver langen om opheldering inzake de be trekkingen tussen de V.S. en de Chi nese nationalisten. Volgens gezagheb bende bronnen heeft MacArtliur het State Department en het Witte Huis nog in het onzekere gelaten over de re sultaten van zijn bezoek aan Formosa. Een Superfort van de Amerikaanse luchtmacht is gisteren onmiddellijk na de start van het. vliegveld Suison in Californië op een der startbanen neer gestort en onmiddellijk geëxplodeerd Het, toestel, dat was opgestegen voor een lange-afstandsoefenvlucht, had 36.000 liter benzine en een aantal bom men van 250 kg, aan boord. Onmid dellijk nadat het toestel aan de grond kwam spatte het dan ook met een enor me slag uit elkaar. Vier van de 20 in zittenden hadden tevoren nog het toe stel kunnen verlaten, doch de 16 ande ren, onder wie brigade-generaal Ro bert Travis, de Commandant van het vliegveld, kwam in de vlammen om. Bij de explosie werden bovendien 3 brand weerlieden gedood, terwijl het lijk van een slachtoffer nog niet geïdentificeerd is. Men vreest echter, dat nog een aan tal slachtoffers is gevallen onder de be woners van de groep z.g. trailerhuizen grote woonwagens waarin de ge zinnen van het personeel van de vlieg basis wonen. Het vliegtuig stortte vlak by dit wagenkamp neer en de enorme steekvlam van de explosie, die 100 km. ver was te zien, zette een aantal wa gens onmiddellijk in brand, terwijl an dere volledig in elkaar werden gedrukt. Men schat het aantal gewonden op 60. Sinds Zaterdagmorgen hangen in pa leis Soestdijk twee paardenhoofdstellen aan de muur. Kort na elf uur werden ze het paleis binnengedragen door een delegatie van het garderegiment Prinses Irene met aan het hoofd majoor L. Th. F. J. S. van Embden, wnd. commandant van het garderegiment. Het was het ca deau, dat dit legeronderdeel de jarige Prinses Irene aanbood. De Luchtstrijdkrachten boden namens alle strijdkrachten de gebruikelijke cas sette met tafelzilver aan. Namens deze legerafdeling was er voorts een enorme taart, waarop een reusachtige Gloster Meteoor van marsepein zweefde. Twee en dertig pond woog deze reus van een taart, die liefst 90 bij 60 c.m mat. Elf kaarsjes omkransten het gevaarte, waarop links de vliegersvink rechts de waarnemersvink en daarboven het al gemene vliegerswapen in marsepein waren afgebeeld. Na de militairen kwamen de pad- vindsters. Het was een groep van de Nederlandse gidsenbeweging uit Heemstede, die thans in Soest kam peert. Prinses Irene stak haar rech terhand uit om de meisjes te be groeten. „Ik zou maar een linker hand geven", zei de Koningin. Dat Zaterdagmorgen heeft Z. H. de Paus de deelnemers aan het 8ste Congres van bestuurswetenschappen, door afgevaardigden van 15 landen gedurende de laatste dagen in Florence gehouden, op Zijn buitenverblijf in Castelgandolfo in audiëntie ontvangen. De H. Vader heeft zich in de Franse taal met de vol gende toespraak tot de congressisten gericht: Wij roepen u, Heren, een hartelijk welkom toe. U kunt overtuigd zijn van de grote belangstelling die Wij in uw werk stellen. En dit in dezelfde mate als de Kerk in de Staat in het algemeen stelt. In haar ogen telt geen enkele sociale instelling, na de familie, meer en zo wezenlijk als de Staat. Deze vindt zijn oorsprong in de schepping en vormt een van de constitutieve elementen van het natuurrecht. gen en de plannen van de Wijsheid van de Schepper verwezenlijkt worden? Hoe noodzakelijk blijkt hieruit dus uw taak. In alle tijdperken heeft men hier en daar excessen van de staats macht moeten betreuren. Maar in onze dagen volgen de gevallen van deze hy pertrophic zich bijna zonder onderbre king op en men ziet met welke gevol gen. Wij bedoelen hier natuurlijk 't exces, want bij de verwarring van de heden daagse toestanden, vooral op sociaal ge bied, twijfelt niemand er aan dat het noodzakelijk is dat de Staat zijn werk terrein uitbreidt en zijn macht ver sterkt. Dit zou zonder gevaar kunnen geschieden, zo een heldere kennis en een juiste waardering van 't werkelijk belang, van de rol en van het doel van de Staat op gelijke wijze zich ontwik keld had. De Staat zou hierdoor een controle gevonden hebben, die zou heb ben kunnen voorkomen, dat de Staat om geheel andere motieven dan de zorg voor economische en sociale behoeften, zijn macht zou uitbreiden tot zuiver cultureel terrein dat beter aan het vrije initiatief Van de burgers had kunnen worden overgelaten. Wat is er nu gebeurd? Zeer dikwijls staan deze kennis en waardering in om gekeerde evenredigheid tot de groei van de macht en dit niet alleen van de kant van hen, die in de Staat niets anders zien dan een bron voor hun voordeel of die door de Staat lijden, maar zelfs door hen, die de zending hebben aan de Staat zijn opbouw en vorm te geven. Deze laatsten zouden een juist idee van de Staat moeten bezitten en hier door geïnspireerd moeten worden. Dit behoort tot hun eerste plicht en maakt, om zo te zeggen de reden van hun be staan uit. Is het ware begrip van de Staat niet dat van een moreel organisme, gegrond op de morele orde van de we reld? Hij is geen almachtige onderdruk ker van iedere wettelijke autonomie. Zijn mooie functie bestaat echter in het be gunstigen, in het helpen, in het bevor deren van de inwendige coalitie, van de actieve samenwerking in de zin van een hogere eenheid tussen de leden, die hun ondergeschiktheid aan 't doel van de Staat in het oog houdend juist door het bewaren van hun eigen natuurlijk karakter, zo goed mogelijk in het welzijn van de gehele samenleving voorzien. Dit geeft bij de inrichting van de Staat en voor de organisatie van zijn functies aan de samenwerking een be langrijkheid van de eerste graad. Deze samenwerking betekent allereerst een bijzóndere en grote medewerking tot het welzijn van de mensheid en zij draagt zelfs effectief bij, zo zij behoorlijk en met. goede bedoeling gegeven wordt, tot de bevordering van de eer van God, Schepper en Ordenaar van de mensheid Wii wensen u dus geluk met de schone vruchten van uw beroep. Betekent dit niet een steeds terugke rend beroep op het geweten met het doel het leven van de Staat op de tijds omstandigheden, die steeds veranderlijk zijn, toe te passen, zodat de doelstellin- Noch het individu noch het gezin, mag door de Staat geabsorbeerd worden. Een ieder bewaart en moet bewaren zijn vrijheid van beweging zodanig, dat deze geen gevaar betekent voor het al gemeen welzijn. Bovendien bestaan er enkele rechten en vrijheden van de individuen van elk individu of van het gezin die de Staat steeds moet beschermen en die hij niet mag schenden of opofferen aan een vermeend algemeen welzijn. Wij be doelen, om slechts enkele voorbeelden te noemen, het recht op de eer en de goede naam, het recht en de vrijheid de ware God te vereren, het natuurlijk recht van de ouders op de kinderen en op hun opvoeding. Het feit, c.at enkele nieuwe Grondwetten deze ge dachte hebben toegepast, is een geluk kig teken, dat Wij met vreugde begroe ten als de morgenstond van de hernieu wing van de eerbied voor de ware rech ten van de mens, zoals deze door God gewild en vastgesteld zijn. De tegenwoordige tijd ziet een weel derige bloei van „plannen" en „unifica ties". Wij erkennen volledig, dat deze, binnen de juiste grenzen gehouden, wen selijk zijn en zelfs door de omstandig heden geëist worden en, nogmaals, het geen Wij verwerpen is slechts het exces van staatsinmenging. Maar wie ziet in deze omstandigheden niet het nadeel, dat uit het feit zou voortkomen, dat het laatste ^voord in de Staatszaken aan de zuiver technische organisaties zou zijn voorbehouden? Neen, het laatste woord behoort aan hen, die in de Staat een levend wezen zien, een normaal uitvloeisel van de mense lijke natuur, aan hen, die, uit naam van de Staat, niet direct de mensen, maar de zaken van het land besturen, zodat de enkelingen zich nooit, noch in hun particulier, noch in hun sociaal leven onder de druk van de administratie van de Staat verstikt zien. Het laatste woord behoort hen, voor wie het natuurrecht iets anders is dan een zuivere negatieve norm, iets anders dan een grens die voor het ingrijpen van de positieve wet geving gesloten is, iets anders dan een simpele technische aanpassing aan toe vallige omstandigheden, maar die hierin de ziel van deze positieve wetgeving vereren, de ziel, die er de vorm, de zin en het leven aan geeft. Moge derhalve het laatste en beslissende woord in het bestuur aan zulke mensen toekomen. Meer nog dan arbeidzaamheid moeten zij ondervinding bezitten, bereidheid om vast te houden aan de juiste betekenis van de Staat en het ware doel er van te bevorderen, moeten zij initiatief en volharding, objectiviteit en de zin voor verantwoordelijkheid bezitten. Gij hebt, illustre Vertegenwoordigers van Uw respectievelijke volken, op uw congres vooral de praktische vraag stukken van de administratie behan deld. Wij hebben hieraan van Onze zijde enkele beschouwingen over de be ginselen willen toevoegen. Wij zijn er zeker van, dat gij er zorg voor zult dragen, dat deze beginselen in het leven en bij de uitoefening van het bestuur zullen worden toegepast. Wij vertrouwen, Heren, u zelf en de taak van uw beroep aan de Voorzienig heid en aan de genade van de Almach tige toe, over u, over uw familie en over allen, die u dierbaar zijn. Zijn God delijke en Vaderlijke Zegen afsmekend. had Prinses Irene kennelijk in de verjaardagsstemming vergeten. Prin ses Marijke N schudde ook handen, rechter. „Die weet van linkerhan den nog niets af", merkte de Konin gin op, die zelf prompt alle meisjes de linkerhand schudde. De padvindsters boden een kabouter huisje, met electrisch licht er in, aan Tonny Spierings, een 14-jarige padvind ster uit Heemstede, had het gemaakt en ze overhandigde het met trots. Dan klonken plotseling enige Wild- West-aandoende kreten. Vijf Indianen in de hun eigen klederdrachten, met veren op de beschilderde hoofden, kwamen binnen. „Ik ben Apikwana", zei de Indianen- hoofdman tegen prinses Irene, en hij haastte zich eraan toe te voegen: „dat betekent gouden appel" De gouden ap pel en zijn vier metgezellen van de Ju- puris, de stam van de zonnige draak, waren vanochtend vroeg gestart uit het padvinderskamp in Ommen. Apikwana kruiste de armen voor de borst in een eerbiedige indianengroet. Hij haalde een indrukwekkend stuk per kament te voorschijn waarvan hij de in het Nederlands vertaalde Indianentaal vlot en onbevangen voorlas. De Gouden Appel kondigde aan, dat hij en de zij nen het „ideale vuurwater" naar het paleis bracht, bekend om zijn verkwik kende kracht. Het vuurwater bleek ove rigens een drank te zijn, waartegen de bond van geheelonthouders niet het minste bezwaar zouden kunnen hebben. Op de Indianen volgden landslieden van hetzelfde contigent. Amerika, die op hun beurt een geschenk kwamen aan bieden. Het waren leden van het Ame rikaanse Jeugd Rode Kruis, die op het ogenblik in Nederland vertoeven. Zij hadden waterverftubes bij zich ter compensatie van hun oorspronkelijke geschenk, dat zich nog op een mailboot ergens op de Oceaan bevindt en het pas over enkele dagen op paleis Soest dijk zal arriveren. De glundere prinses Irene aanvaardde heel blij al deze ge schenken. Toen kwam de bokkewagen. En daar mee- de verjaardagsrit. Alle prinsesjes klommen erin en onder de luide toejui chingen der Yankees verdween de ja rige en haar zusjes in de uitgestrekte tuinen achter het paleis. Verwachting tot Dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen of onweers buien. Zwakke tot matige verander lijke wind en iets minder warm. Zon: 5.11—20.19. Maan: 23.56—17.24 Zaterdagavond heeft zich bij een vuurwerk te Zandvoort, dat door onge veer 20.000 personen werd bijgewoond, een vrij ernstig ongeluk voorgedaan. Op zeker ogenblik vloog een vuurpijl hori zontaal het publiek in. Een 61-jarige vrouw uit Hoorn liep brandwonden op aan gelaat, armen en benen, een 49-ja- rige Amsterdammer aan de rechterarm en het rechterbeen en een 9-jarige jon gen uit Zandvoort aan het gelaat. Ver scheidene personen kregen voorts brandschade aan kledingstukken. De gewonden werden, nadat zij door twee artsen waren verbonden, per zie kenauto naar hun woningen vervoerd. Het hoofdbestuur van net Nederlandsche Roode Kruis heeft zch, op verzoek van het ministère van Buitenlandse Zaken, terug getrokken uit de „zaak" Bertha Hertogh. Dit om dubbel werk te voorkomen. Ook de af deling Berg op Zoom van het Rode Kruis heeft zich teruggetrokken. De kosten, die de zaakbehartigers van het gezin Hertogh in Bergen op Zoom voor het bereiken van een oplossing moeten maken, zullen nu niet meer door de afdeling Bergen op Zoom van het Ned Roode Kruis kunnen worden gedragen. De heer F. Houtman, die tot nu toe als vertegenwoordiger voor va der Hertogh naar buiten is opgerteden, heeft daarom een beroep gedaan op de sympathie van het Nederlandse volk, teneinde de be nodigde gelden bijeen te brengen. In de af gelopen dagen hebben reeds velen schrifte lijk van hun medeleven doen blijken, ter wijl van verscheiden kanten daadwerkelijke steun, waaronder officiële, is toegezegd en geboden. Met ingang van 1 September is be noemd tot regulier overste van de missie der paters Kruisheren op Java (Ban dung) de hoogeerwaarde heer P. Arntz, thans rector van het College van het H. Kruis te Uden. De hoogeerw. heer Arntz werd geboren 31 Juli 1910 te Beers (N.-B.) en werd priester gewijd in de orde van het H. Kruis op 1 Augustus 1934. Achtereenvol gens was hij, na het beëindigen van zijn studies, profëssor in de philosophic te Achel (België), magister spiritualis aan het College te Uden, magister van de fraters philosophen te Zoeterwoude en sinds 1946 rector van het priestercollege te Uden. Op het Generaal Kapittel der orde in het jaar 1949 werd hy gekozen tot definitor. Als zijn opvolger in Uden is benoemd de zeereerw. heer C. Huygens O.S.C., thans leider van het jeugdwerk in het bisdom Luik. Zaterdagmiddag is het echtpaar Beem- ster uit Hauwert (N.-H.) dat per motor een tocht door ons land maakte, in de ge meente Heer (Zuid-Limburg) dodelijk verongelukt. De heer B. heeft waarschijnlijk een waarschuwingsbord niet gezien en is een voorrangsweg opgereden, waarbij de motor werd gegrepen door een autobus. Mevr. B. die op de duo meereed, was op slag dood. De heer B. werd met een schedelbasisfractuur in een ziekenhuis te Maastricht opgenomen, waar hy later op de dag is overleden. (Van onze verslaggever) Reeds een week lang tracht de \Am- sterdamse politie enig licht te brengen (en te ontvangen) in een geheimzinnige schietpartij, die zich precies een week geleden in de Paternostersteeg te Am sterdam heeft afgespeeld, toen daar Zondagnacht om één uur een Gronin ger doox vier kogels zwaar gewond werd aangetroffen. Er zijn thans twee personen gearresteerd, maar beiden ontkennen iets met de zaak uit te staan te hebben. Getuigen hebben hen echter het laatst met het slachtoffer samen ge zien. Het slachtoffer zelf js nog te zwaar gewond dan dat het inlichtingen kan geven. Dit slachtoffer, de 33-jarige D., bijgenaamd „Groningse Jan", en welbe kend in uitgaand Amsterdam, heeft een week geleden een café aan de Mar telaarsgracht te Amsterdam bezocht en dit café verlaten in gezelschap van twee mannen, de 33-jarige E. alias „Schele Kees" en de 53-jarige O., alias „Willy" Beiden zijn kroegvrienden van Gro ningse Jan en werden aangehouden in een café resp, op de Martelaarsgracht en op de Zeedijk. „Schele Kees" wordt door de politie als de hoofddader be schouwd, maar hij geeft slechts toe, dat hij twee maanden geleden een revolver in zijn bezit heeft gehad. Voor de rest ontkent hij hardnekkig evenals zijn medeverdachte. Daar het slachtoffer I Houdt in Uw leven altijd één doel voor ogen en tracht dit met alle kracht, die in u zit, te bereiken. wel zwaar gewond maar niet beroofd is geworden, tast men omtrent het motief van de moordaanslag nog in het duister. De politie zet dan ook het on derzoek voort. Zondagmiddag acht uur heeft zich op de rede van Vlissingen ter hoogte van de buitenhaven een ontploffing onder water voorgedaan temidden van een aantal schepen, welke daar in verband met de staking te Antwerpen ligplaats hebben gekozen. Schade werd evenwel niet aangericht. Er wordt te Vlissingen gesproken over een mynontploffing, doch het staat nog niet vast wat er ontploft is. Ofschoon reeds enkele schepen, die op de rede van Vlissingen wachtten in ver band met de politieke stakingen te Ant werpen, naar die haven zijn vertrokken, bevindt zich op de rede nog steeds een aantal schepen, dat nadere orders af wacht. En zijn verschillende onder, wel ke reeds langer dan een week voor anker liggen. Verscheidene schepen ontvingen in tussen van hun rederij order naar Duin kerken door te varen. Het Belgische motorschip „Elisabeth- ville" is Zondag van de rede van Vlis singen naar Hamburg opgestoomd. Men heeft de lading voor zover deze betrof aardnotenolie, in lichters overgeslagen. Met nog 6000 ton lading in, is het schip naar Hamburg vertrokken om daar ge lost te worden. Advertentie 600 K.G. BESTELWAGEN FRONTSTURING GARAGE BRINKMANN SMEDESTR. 22 - TEL. 11025

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1