STAD EN OMGEVING ntpoort zag voor net eei windhondenrennen SPORTPARK „OVERBOS" TE WARMOND Zatermiddag geopend Attractief sportprogramma vormde een geslaagde omlijsting In IJmuiden is het veilig baden IJ.R.B. nam nieuwe strandpostin bezit Ballet der Lage Landen Sluiting van Velserbad HERINGA WUTHRICH AGENDA Organisatie helaas niet honderd procent TAXI? Beu 13000 WASSERIJ DUYN fAGïNA 2 MAANDAG 7 AUGUSTUS 1950 SPAARNDAM GESLAAGDE KERMIS Na bijna vijftig jaar DRUKKE DAG IN ZANDVOORT Meer dan 100.000 strandbezoekers Oudjes in de Boulevard expres Ik laat me niet door een agent wegjagen M'n man betaalt 40.000 gulden belasting Opnieuw grote belangstel ling in openluchttheater Aangifte van nachtverblijf aan vreemdelingen GEBOUW ST. BAVO Zilveren kloosterfeest KLAVERJ AS-CONCOURS Examen hoofdakte Mulo-examens Mariaschool Middenstands-diploma Examen Handenarbeid Vergoeding bij opkomstoefening Paul Steenbergen in directie van Haagsche Comedie Commissaris van de Koningin maakte de toegang vrij Bedrijfsvoetbal WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? Orgelbespeling door Ralph Downes Haarlemsche Cricket Bond Burgerlijke Stand Beurs van Amsterdam Steuntrekker dreigde met brand (Ongecorrigeerd) DAC en NACHT amstkkdaMskv.vaiitM rut. 11053 wellicht vermoeden dat de Haarlemse eerste klasser zonder meer onder de voet werd gelopen door de tweede klas ser uit Leiden. Maar waar E.D.O. met vijf invallers de strijd moest aanbinden, hebben de toeschouwers een zeer aan trekkelijke wedstrijd kunnen zien, waar in het technisch raffinement van U.V.S_. weer duidelijk opviel. De fouten bij E.D.O. werden vooral in de verdediging gemaakt en zo kon het gebeuren dat U.S.V. de stand langzaam maar zeker tot 40 in zijn voordeel opvoerde. Roodselaar maakte een fraai doelpunt voor zijn ploeg, dat later het enige zou blijken te zijn en nog voor rust bracht U.V.S. de stand op 51. Dat E.D.O. ver der niet veel meer krimp gaf, moge blijken uit het feit dat er in de tweede helft helemaal niet meer gescoord werd, zodat het einde kwam met 51 voor de mannen van de Sleutelstad. Zoals gezegd de vierduizend toe schouwers hebben kunnen genieten van het gevarieerde program en het organiserende Warmunda heeft er zeer goed aan gedaan om zowel de korfbal- al de athletiek-demonstratie door des kundigen via een luidspreker te laten toelichten. De belangstelling voor deze takken van sport heeft er onge twijfeld veel bij gewonnen. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Alles wel aan boord" (a. 1.); 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: „Ab bott en Costello in Hollywood" (a. 1.); 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Danny Kaye Week. Maandag: Het verborgen leven van Walter Mitty (14 j1Frans Hals: „IJsco- man kijk uit" (a. 1.): 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Abbott en Costello in donker Afri ka" (a. 1.); 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaar - ne: „Zorro" (14 j 2.30, 7 en 9.15 uur. Bijzondere filmvoorstellingen: Cinema Palace: Iedere morgen om 10.30 uur „Malle gevallen" (a. 1.); City: Iedere morgen om 11 uur: „Tafeltje dek je" (a. 1.). Dinsdag 8 Augustus Grote Kerk: Orgelbespeling, 8 uur. Ter ere van Prinses Irene's verjaar dag werd er in Spaarndam feest ge vierd. De volksspelen werden opgeluis terd door een kleine kermis, die veel publiek heeft getrokken en het feest tot een zeer geslaagd maakte. Vrijdag avond zeven uur werd een ringrijderij gehouden op het losse paard. Zestien heren en twee dames namen hieraan deel. De uitslag waS als volgt: 1. Th. Jakes. Spaarndam; 2. G. Koster, Haar lem-N.; 3. C. IJff. Spaarndammerpolder; 4. P. Vink, Haarlem-N. Zaterdagmiddag werd een ringsteek wedstrijd per rijwiel gehouden. Hier aan deed een groot aantal deelnemers mee en de uiteindelijke uitslag Was als volgt: 1. H. Bahn; 2. H. van Essen; 3. J. van Vliet; 4. mevr. Rijns. Hierna volgde een autopedrace, waar bij de deelnemers in humoristische klederdracht gestoken moesten zijn. De uitslag hiervan was; 1. mej. C. van Es; 2. mej. P. van Durmen; 3. mej. S. Vrie- sekoop; 4. mej. S. Dijkman. Alle prijzen bestonden uit luxe voor werpen. De commissie en de standhou ders van de kermis waren zeer tevre den. Deze eerste kermis na bijna vijftig jaar, in 1902 is de Spaarndamse ker mis opgeheven mag zeer geslaagd genoemd worden. Het fraaie zomerweer bracht Zand- voort Zondag een ongekende drukte. Buitengewoon groot was het aantal fietsers dat in een onafgebroken file Zandvoort binnenstroomde. De tram had al het beschikbare materiaal in bedrijf gesteld. Reeds in de morgen uren geheel bezet en later op de dag strekte het massale bezoek zich tot het anders vrij stille Zuidelijk strand gedeelte uit. Naar schatting bevonden zich op het strand honderdduizend per- sqpen. Daar kwam nog bij de drukte van de motorraces die ongeveer dertig duizend bezoekers trokken, die met meer dan vierduizend motoren en hon derden auto's naar Zandvoort waren gekomen. Dank zij de maatregelen van de politie had alles een ordelijk ver loop. Tot in de avond bleef de stroom van bezoekers Zandvoort binnenkomen en tot na middernacht was het een gezel lige bedrijvigheid in het dorp. Zandvoort deed gisteren beste zaken! Heden (Maandag) avond zullen de Zandvoortsa ouden van dagen een tocht door Zandvoort maken met de Boule vard-express. Het vertrek is bepaald op half acht. Deze nieuwste attractie valt dus in de smaak bij jong en oud! Een plichtsgetrouw veldwachter en een Amsteiveens echtpaar in overtre- umg. Dat was het begm van de tragi- comedie, waarvan de laatste acte zien voor de Haarlemse poUtierecnter af speelde. Over ae overtreding zelf werd Dij kans niet gesproken, dat was maar een futiliteit. Maar ae scène die me vrouw daaromheen had gemaakt stond tenslotte in het verhaal gekwalificeerd als weaerspannigheid tegen het wettig gezag en zo stond mevrouw in het ver- aachlenoankje en mocht mijnheer ais toeschouwer de loop der dingen afwach ten. Het décor van de eerste acte werd gevormd door het lort de Liede in Haariemmerliede, waar het echtpaar op een van de scnaarse zomer-Zonaagen met 'n bootje geland was om daar met de kinderen te picnic-en op het grasveld. Maar dat was nu juist verboden terrein, ook al waren er nog anderen, die dat zelfde veld voor hun doel hadden uit gekozen. De veldwachter deed zijn plicht en maakte proces-verbaal op tegen mijn heer. Tot zover ging het nog goed, maar toen mevrouw op de bon moest, weiger de zij haar naam op te geven. „Hier is m'n man, die is het hoofd van het gezin." De politierechter had natuurlijk wel bewondering voor deze echtelijke trouw doch hij vond het wel wat cru, dat me vrouw tegen de veldwachter gezegd had: „Je hebt valse ogen en ik eis dat ook die andere mensen worden be keurd." Toen geraakte mevrouw, en was zij niet bepaald mevrouwelijk, door het dolle heen. Met haar filmtoestel zwaaiend riep zij: „Ik neem een plaatje van je en dat zet ik in de krant". „Heeft u die film al afgedraaid?", in formeerde de politierechter belangstel lend. Mevrouw wist zich niets meer te herinneren. Toen de veldwachter volgens zijn rol haar van het terrein wilde verwijderen, riep zij hem toe: „Ik laat me niet door een agent wegjagen. Ik ben de rijkste ingezetene van Amstelveen en mijn man betaalt 40.000 gulden belasting." „Die rijkdom heeft u zeker pas kort verworven" merkte de politierechter op, „anders zou u niet zo opsnijden.'" Enfin, die eerste acte had dan toch dit slot, dat het echtpaar van het toneel verdween. De officier van Justitie was niet be paald zuinig in zijn requisitoir. Hij ge waagde zelfs van straatmeid-allures en maakte uit het hele geval nog eens op, dat geld toch niets met beschaving te maken heeft. Hij vond het daarom wel juist dat de boete in overeenstemming zou zijn met de financiële capaciteiten van de rijkste ingezetene van Amstel veen. Hij eiste een geldboete van f500. De politierechter maakte er f 150 van, maar voegde er in zijn uitspraak nog een maand voorwaardelijke gevangenis straf aan toe. Waarschijnlijk hebben een kleine twee duizend bezoekers van het Ballet dei- Lage Landen in het openluchttheater te Bloemendaal meer een weekend-ver strooiing bij het prachtige zomerweer gezocht dan een bevrediging van hun zuiver artistieke gevoelens op het ge bied der balletkunst. Men was kennelijk gekomen om het sprookje van de dans op een zoele avond in de openlucht te ondergaan, waarbij men niet van zins was het genot te verdoezelen door een critisch oog, voor zover dat dan nog critisch zou kunnen zijn. En men hééft kunnen genieten van balletten als Les petits riens, Familie leven en het Het Bruidsboeket, die reeds vorig jaar op het programma ston den, maar nu door de routine aan vaart en samendansen opmerkelijk hadden ge wonnen. Vooral de belichting van Fami lieleven had terecht de algemene ver wondering; het was alsof de décors van Gerard Hordijk gephosforiseerd waren en alsof de dansers uit een sprookjesbos waren afgevaardigd. „Les Sylphides" oogstte een dankbaar applaus speciaal voor Hanny Bouman, die zich ontwikkeld heeft tot een der beste krachten van dit vaderlandse bal let. Twee premières vermeldde het uitge breide programma. „Invitation a la Val se" met muziek van C. M. von Weber en choreografie van Max Dooyes. Een speels geval met weinig originaliteit, waarin de dansers weer eens bewezen, dat zij over het algemeen niet in de schaduw kunnen staan van hun vrouwe lijke collega's. Dat bewijs werd nog duidelijker geleverd in de Walpurgis- nacht. Zowel Faust (Bob Nijhuis) als Mephisto (Johan Mittertreiner) bleven beneden formaat, waarbij nog komt dat het costuum van de laatste elke roman tiek wegdrong. Van de dames vielen op Andrine de Clerq als Cleopatra (ook alweer een minder geslaagd costuum) en Ine Rietstap als Helena. Dit ballet deed de kijker niet veel en als de muziek van Gounod niet zo po pulair was zou men het geheel matigjes aanvaard hebben. Het was alsof de duisternis de troep inspireerde en eerst goed losmaakte, zodat de vele adspirant-balletomanen tegen elf uur langdurig applaudiseerden en de bloemen verdiend vonden. De muzikale begeleiding was, voor zover niet van gramofoonplaten gebruik ge maakt werd. in de vaardige handen van Wolfgang Wijdeveld. Hoewel versterkin gen noodzakelijk werden geacht, klonk de muziek welluidend. v. W. De hoofdcommissaris van politie te Haarlem maakt bekend, dat van zijnent wege reeds verschillende malen over tredingen zijn geconstateerd van het be paalde in artikel 27 van het Vreemde lingenreglement 1918, waarbij een ieder, die aan een vreemdeling nachtverblijf verschaft, verplicht is daarvan, hetzij mondeling, hetzij schriftelijk, binnen. 24 uur kennis te geven aan de politie. De hoofdcommissaris vna politie waar schuwt een ieder bij het verschaffen van nachtverblijf aan een vreemdeling hiervan binnen 24 uur de politie, afd. Vreemdelingendienst, kennis te geven, aangezien overtredingen met hechtenis of geldboeten worden gestraft. Vanwege de vacantie van de administra teur de heer G. Scholte en de coneierge de heer Rienstra zal het gebouw St. Bavo Smedestraat, vanaf heden tot en met 16 Augustus a.s. gesloten rijn. Broeder Simplicius O.F.M., in de we reld G. E. Lusthuis, herdenkt 13 Augus tus zijn zilveren kloosterfeest. Die dag zal er van twee tot vier uur gelegenheid zijn om hem te feliciteren in het ge bouw aan de Kruisweg 69 rood. (Ingang Nieuwe Gracht). Ter gelegenheid van haar vijf-jarig bestaan organiseert H.K.J.C. „Haarlem- Noord" een groot Klaverjas-concours in haar clublokaal, Café-Restaurant „Du Nord", Haarlem-Noord. Dit concours wordt gehouden in samenwerking en ten bate van de Vereniging tot behar tiging der belangen van t.b.c.-patiënten in Nederland, V.Z.N. Er wordt gespeeld met 5, 10 of meer koppels per vereniging. Het concours begint 29 Augustus 1950 en eindigt 21 September 1950, naar ge lang van het aantal inschrijvende ver enigingen. De speeldagen zijn vastge steld op Dinsdag, Vrijdag, Zaterdag en Zondag, naar verkiezing van de deel nemende verenigingen. Er is nog een ere-wedstiijd aan verbonden, waaraan 2 koppels per vereniging kunnen deel nemen. Op elke speelavond of -dag wordt een verloting om fraaie prijzen gehou den. De algehele opbrengst komt ten goede aan de Stichting Steunfonds van de Vereniging tot behartiging der be langen van t.b.c.-patiënten in Neder land, V.Z.N. De inschrijving sluit op 15 Augustus. Voor het gedeelte A van het examen hoofdakte slaagden te Haarlem de da mes: H. B. van Kessel te Amsterdam en C. Zaal te Bodegraven en de heren: P. Dekker te Haarlem; B. van der Poll te Heiloo en C. Pool te Alkmaar. Voor het gedeelte B slaagden de da mes: W. T. Portegies te De Weere en C. M. Prins te Zaandijk en de heren: O. van der Pol te Amsterdam; G. P. Portegies te Egmond a/d Hoef; J. J. F. Regtvoort te Warmenhuizen en J. A. Roorda te Tilburg. Geslaagd: Ria Angenent, Miep Bloem, Ria Bom, Thea Dijkman, Joke v. Dorsten Magda Hageraats, Jeantje Holt, Tiny Jimmink, Els Klijn, Annie Labey, Nelly Leising, Corry Lucas," Gerry Meyer, Tils Meulenbroek, Ineke Neelissen, Joke Nijssen, Rietje Pauwels, Anneke Philip- po, Annie v. d. Reep. Jeantje v. Roon, Ria Rijbroek, Bertie Schneiders, Willy Simonis, Toos Smolders, Leny Stassen, Nelly v. Staveren, Thea Thoolen, Liesje v. d. Valk, Annie v. d. Velde, Irma Verstraete, Rietje v. Vliet, Lia v. d. Vooren, Lida Vreenegoor, Marijke Wes terkamp en Ineke Willemse. Voor het te Alkmaar afgenomen exa men ter verkrijging van het midden standsdiploma slaagden de volgende dames en heren, allen leerlingen van de examenklas van de R. K. Midden stands Handelsavondschool aan de Ged. Gracht 120: de dames P. Beumer, M. Bus en A. Nelis; de heren J. van Baeckel, J. Boon, A. Brouwer (Haarlemmermeer), J. Calvelage, J. Droog, J. van Engelen, A. Klein, F. Kuypers, A. van Lent (Heemstede), F. Lubbers, C. Luyten, P. Rolvers, M. van Slaert, B. Stokman, E. Veerkamp, P. v. d. Wal, F. Witteman. Afgewezen twee. Geslaagd 20 (pl.m. 90 pCt.). Voor het examen handenarbeid slaagden de heren: A. J. Bijleveld, M. J. M. van den Bosch, Th. Zijlstra. A. Lammers, A. J. J. Naber, P. Voorthuijsen, Th. H. van Schaik, C. J. Semeijn, J. W. Snijders, H. A. Verha gen, L. van Voorene en J. Winnips. Indien de huidige gang van zaken zich voortzet zal Amerika spoedig een land van alcoholici worden, aldus heeft dr. John C. Almack, professor aan de uni versiteit van Standorf verklaard. Hij deelde aan het Instituut voor We tenschappelijke Studie ter voorkoming van het Alcoholisme mede, dat onge veer 50 pet. van de studenten alcohol gebruikt en dat de alcohol een vraag stuk wordt onder de leerlingen van dertien en veertien jaar der middelbare scholen. B. en W. van Velsen hebben de direc tie van het Velserbad in IJmuiden- Oost met ingang van Maandag 7 Aug. verboden de inrichting voor het pu bliek open te stellen. Deze maatregel is het gevolg van het niet gehoor geven aan de door het gemeentebestuur ge stelde voorwaarden ter waarborging van de hygiëne. Ten raadhuize deelde men hierom trent mede, dat de toestand in het bad de laatste tijd zo was, dat er misschien nog geen direct gevaar voor de volks gezondheid aanwezig was, maar dat an derzijds op hygiënisch terrein verschil lende zaken dermate verwaarloosd wer den, dat bij een voortduren van deze toestand dit gevaar niet denkbeeldig was te achten. Zo waren de doorspoelingen van verschillende W.C.'s niet in orde, kra nen defect en werkten de douches al leen gelijktijdig. Daarnaast was het in terieur, en in het bijzonder de kleed gelegenheden, dermate verveloos ge worden, dat ook hier een verre van ideale toestand was ontstaan Verschillende malen heeft het ge meentebestuur op verbeteringen aange drongen en zo nodig zelfs hulp gebo den. Enkele voorzieningen werden in derdaad getroffen, maar niet alle en omdat het Velserbad, vooral in deze tijd, zeer intensief wordt gebruikt, achtte het gemeentebestuur het onge wenst, deze toestand nog langer te la ten voortbestaan. Helaas treft deze maatregel niet al leen de directie van het bad, die hier door geïnvesteerd kapitaal renteloos moet laten, maar ook de verenigin gen, die hun zwemuren hadden ge contracteerd de laatste zijn genood zaakt hun activiteit te staken, danwel uit te zien naar een andere gelegen heid, doch dit laatste is verre van eenvoudig. Omtrent de opkomstoefening van een dag voor personeel van de 7-December- divisie en van de 2e divisie kan nog wor den medegedeeld, dat de opgeroepenen de volgende vergoedingen daarvoor zui len ontvangen: soldaat en korporaal f 9, sergeant en sergeant-majoor f 10, 2e luitenant en adj. o.o. f. 11, le luite nant f 12.50, kapitein f 15, majoor f 17, luit.-kolonel f 20. Bovendien worden de spoorwegreis kosten vergoed. Iedere opgeroepene moet een lunchpakket meebrengen, doch hij ontvangt voeding en legering van Rijks wege, indien hij zijn woonplaats niet meer dezelfde dag bereiken kan. Dank zij de welwillende medewerking van de heer Cor Hermus, directeur van het toneelgezelschap „Comedia" te Am- dam, waarbij Paul Steenbergen zich voor het volgend seizoen had verbonden, is het bestuur der Haagse Kunststichting in de gelegenheid gesteld, de heer Steenbergen voor Den Haag te behou den. Paul Steenbergen zal in het volgend seizoen naast de heer Cees Laseur als directeur van het gezelschap „de Haagsche Comedie" optreden. In 1946 reeds werd in Warmond het plan gesmeed om te komen tot de aan leg van een eigen sportpark. De ge meente had wel oren naar dit plan en is toen direct aan het werk gegaan om zo spoedig mogelijk daartoe te komen. Daar was natuurlijk de moeilijkheid, dat men geen of althans zeer weinig cultuurgrond mocht gebruiken en er werd dan ook zooveel mogelijk gepoogd De uitslagen van deze week luiden: Afd. A: Holl. Nautic—H.A.C. 1—3; Po lygraph—F.K.F. 4—5; R.B.K.—'t Westen 16; SpringbokkenBooy 32. Afd. B.: NederlandH.S.M. 82; Da- mevoFort Boys 1—6; Hoek—O. W. 03; HeeremansM.H.O. 01. Programma komende week: Afd. A: Maandag 7 Aug.: F.K.F.Holl. Nautic, terrein T.H.B.; R.B.K.Poly graph, terrein O.G. n; 't Westen—Booy, terrein V.V.H. Dinsdag 8 Aug.: H.A.C.—Springbok ken, terrein O.G. n. Afd. B: Dinsdag 8 Aug. Fort Boys Nederland, terrein V.V.H. Ranglijst Zomeravondcompetitie per 6 Augustus 1950: Afdeling A H.A.C. 11 8 2 1 18 40—18 Springbokken 11 8 1 2 17 39—21 Holl. Nautic 11 6 0 5 12 36—27 't Westen 11 4 3 4 11 29—20 R.B.K. 11 5 1 5 11 20—28 Booy 11 5 0 6 10 36—29 F.K.F. 11 3 1 7 7 23—52 Polygraph 11 1 0 10 2 2249 Afdeling B M.H.O. 12 11 0 1 22 38—13 Fort Boys 11 9 0 2 18 45—12 Heeremans 12 7 2 3 16 3829 Nederland 11 7 0 4 14 36—24 O.W. 12 4 2 6 10 33—21 Haak 12 2 2 8 6 21—44 Damevo 12 1 3 7 5 15—52 H.S.M. 12 0 2 10 2 13—47 De IJmuider Redding-Brigade heeft weer een eigen strandpost en dat dit niet alleen door de leden wordt gewaardeerd, bleek Zaterdagavond uit de grote belangstelling, welke er voor de officiële opening van dit nieuwe gebouw bestond. Behalve belang stelling van het publiek, werd ook van of ficiële zijde blijk gegeven van waardering. Vele deputaties waren aanwezig, zoals de V.V.V. „IJmuidens Bloei", de Noord- en Zuid-Hollandse Reddingmaatschappij, het gemeentebestuur, de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen, Kampeerders- organisaties en vele anderen. Deze Zaterdag is voor de IJ. R. B., aldus de voorzitter, dokter J. MacDaniël in zijn welkomstwoord, een feestdag want wij heb ben weer een eigen huis. Het heeft heel wat zorgen en moeite gekost, voordat met de bouw kon worden begonnen en de nieu we strandpost is wel iets kleiner dan die, welke er voor de oorlog stond, maar het gebouw is van practisch nut en tevens een uiting van levenskracht. Want de IJ.R.B. is lange tijd schijndood geweest, doch door de activiteit van vice-voorzitter P. Timmer mans en zijn staf is de organisatie van een wisse dood gered. Nog is er veel materiaal nodig en veel vaardigheid en daarom is spreker verheugd over de grote belang stelling, want zonder de sympathie van de bevolking kan de IJ. R. B. practisch niet bestaan. Nadat wethouder W. F. Visser, die zoveel met de wederopbouw te maken heeft, na mens het gemeentebestuur de Nederlandse driekleur had gehesen, wees hij in een kort woord op de belangrijkheid van het strandleven voor IJmuiden. Het zal nog belangrijker worden en daarom is het ver blijdend, dat de IJ. R. B. paraat is om ongelukken zoveel mogelijk te voorkomen, want de zee kan gevaarlijk zijn. Het ge meentebestuur is verheugd over dit parti culier initiatief want hier past geen over heidsbemoeiing, maar hij hoopte, dat de IJ R. B. weinig werk zal behoeven te ver zetten. Hoofdcommissaris J P. Weyburg, voorzit ter van de Nederlandse Bond tot het Red den van Drenkelingen kon terecht verheugd zijn, dat de IJ. R. B. tveer in volle kracht herrezen is. Op het gebied van het red dingswerk is nog veel te doen, maar langs de Nederlandse kust zijn thans weer vijftien brigades paraat. Een extra woord van hul de bracht hij aan de vrijwilligers, die als anderen van hun vrije tijd genieten, de wacht houden om hun veiligheid te be schermen Hierna hees hij de IJ. R. B.-vlag aan het nieuwe strandhuis om vervolgens in zijn kwaliteit van voorzitter van de af deling IJmuidenVelsen van het Nederland- sche Roode Kruis 'n reddingboei aan te bie den. Als politieman kon hij zeggen, dat een boei er is om twee dingen aan elkaar te verbinden en daarom moge deze boei een getuigenis zijn van de sterke band, die er tussen de IJ. R. B. en het Roode Kruis be staat. Namens de N.Z.H.R.M. sprak mr. J. R. van Eerde een woord van gelukwens en hulde voor het grote initiatief en de werk kracht, waardoor deze strandpost tot stand kwam, waarna de heer Ph. de Koning, als afgevaardigde van het zakencentrum „Ken- nemerlaan" een enveloppe met inhoud aan bood. De heer M. Roos, voorzitter van „IJmui dens Bloei", vertelde van het streven Van zijn organisatie om zoveel mogelijk men sen naar het IJmuider strand te trekken, De V.V.V. kan dit met een gerust hart doen, want in IJmuiden staat de IJ. R. B. klaar om ovér de veiligheid van anderen te waken. Ook hier werd een geschenk on der couvert overhandigd. Nog meer geschenken mocht de IJ. R. B. in ontvangst te nemen. De „kampeerders van tussen de pieren" lieten een fraaie bloemen hulde vergezeld gaan van een aantal nieuw- geworven donateurs, de kampeervereniging „Ons Buiten" kwam met een mooie en nut tige petroleumlamp aandragen en namens de leden van de IJ. R B. bood mevr. J. Darphorn een gloed-nieuwe prismakijker aan, die zeker van nut zal blijken te zijn. Hierna was het woord, of beter de daad, aan de leden van de IJ. R. B„ want de mooie zoméravond was bij uitstek geschikt voor het geven van enkele demonstraties reddend zwemmen, waardoor tevens de gelegenheid werd verkregen het aller nieuwste reddings-materiaal te demonstre ren. Op verschillende manieren werd ge toond, hoe een door de stroom verraste zwemmer toch nog veilig op het droge gebracht kan worden. Als een lang lint ging b.v. de reddingslijn in zee, gedra gen door vele redders, die gezamenlijk een afgedwaalde bader op het droge brachten De meeste belangstelling ging uiteraard uit naar het allernieuwste snufje op het gebied van het reddingswezen, de reddings plank. Dit Is een uit een Amerikaans tijd schrift overgenomen vinding, welke voor Nederland een primeur betekent. Twee da mes begaven zich hierop In zee en al crawlend bereikten zij een snelheid, welke die van een kano verre overtrof. Met dit reddingsmiddel is het mogelijk in zeer kor te tijd een drenkeling te bereiken en hem op de plank veilig aan land te brengen. De reddingsplank van de IJ. R B. is ver vaardigd uit triplex door de firma A. Bor- gart, die haar gratis aan de IJ. R. B. over droeg. Hij is hol en weegt daardoor nog geen 25 kilo. Howel hij pas enkele dagen in het bezit van de IJ. R. B. is, wisten de leden er toch buitengewoon handig mee om te gaan en als er nog wat mee ge oefend is zal het zeker een ^jinwinst voor de brigade blijken te zijn. Na afloop van de demonstraties is nog even de nieuwe strandpost van binnen be keken. Het geheel is uiterst sober gehou den, maar alles is even practisch ingericht. In een klein keukentje is gelegenheid ook de inwendige mens niet te vergeten en aan weerszijden daarvan bevinden zich de kleedkamers voor de dames en heren. Een groot vertrek aan de voorzijde biedt gele genheid in de schaduw even uit te blazen en tevens het strand te overzien, waarvoor de omloop rond het gebouw, dat stevig op negen betonnen palen in de grond staat, eveneens uitermate geschikt is. De IJ. R. B. heeft hier belangrijk werk verricht, dat niet alleen IJmuiden, maar ook allen, die het bezoeken, ten goede zal komen. GROOTE BEER, 7 Aug. te Suez. JOHAN VAN OLDENBARNE- VELT, 7 Aug. te Suez. SOMERSETSHIRE (R. Lloyd), 7 Aug. te Suez. SKAUGUM (Nederl.), 7 Aug. van Port Said n. Amsterdam. TABINTA, 7 Aug. te Suez. In de Grote Kerk zal op Dinsdag 8 Augus tus van acht tot negen uur door Ralph Downes het volgende gespeeld worden: Cho- ratvorspiele: a Kyrie, Gott Vater in Ewig- keit; b. Christe, aler Welt Trost: c. Kyrie, Gott heiliger Geist; Aliein Gott in der höh' sei Ehr'; Ich rul zu dir; Dies sind die Heil'gen zehn Gebot'; Six Fügnes on the name Bach (Schumann). Haarlem 4CYHW 2. CVHW 2 125. N. A. van Loenert 17. J. Bastianen 47. J. Koch 13 n.o. Timmer 1 n. o. E. ter Haar 3 v. 26. Th. Hetem 2 v. 29. F. Lanting 3 v. 51. Haarlem 4. 69. N. Schenk 22. J. v. d. Sluis 4 v. 8 F. Vogelsang 3 v. 24. F. Ja cobs 2 v. 20. digde. Nummer drie werd hier Jaci van M. Timmermans, Amsterdam. De Greyhounds A-klasse bracht de tophonden in de strijd. Todwina van W. M. Nigten-Hennie, Rijswijk, werd hier winnaar door alle drie ritten als nummer een aan te komen. Swifty, die vroeger aan de voorzitter van de hard draverijvereniging „Santpoort en Om streken", de heer J. W. A. Westerhoven toebehoorde en th.ins eigendom is van H. Wamsteker in Amsterdam, eindigde als nummer twee en Astra Olanda van M. Adriaansz-Groe uit Utrecht werd derde. Bij de Afghaanse windhonden won Flip van F. J. J. van Heemstra, Am sterdam driemaal de rit en werd daar mee winnaar. Op de tweede plaats kwam Cedi van Slehop van H. Verbeek- Krijgsman, Amsterdam en derde werd Edmundy van Slehop van A. F. X. Drilling, Amsterdam. Tenslotte was er de wedstrijd Grey hounds Hindernis, waarin Sentosto van W. iM. Nigten-Hennie uit Rijswijk winnaar werd en de overige honden werden gedisqualificeerd wegens bijten Om kwart voor zeven waren de wedstrijden geëindigd en begaven al len zich naar „D'Uylenboom", waar de voorzitter van de Windhonden Renver- eniging uit Amsterdam, de heer A. Zaan de prijzen, bestaande uit lauwertakken, kransen en luxe voorwerpen, uitreikte. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat, als het volgend jaar wederom windhonden- races worden georganiseerd, alles vlot ter zou verlopen dan vandaag. 's Avonds om acht uur vertrok een grote optocht, waarin meeliepen de muziekverenigingen Wilhelmina en Soli Deo Gloria, alsmede het Tambour- en Pijperscorps uit Haarlem vanaf het Rroekbergenplein voor i een muzikale rondgang door de plaats. Jong en oud sloot zich hierbij aan, zodat het een enorme mensenmassa was, die zich na ontbinding van de stoet over het ker misterrein verspreidde. En daarmede zou dan volgens het plan de laatste avond van de Sant- poortse feestweek zijn aangebroken. De betrokken autoriteiten hebben echter medelijden gehad met de kermis-exploi- tanten, die door de vele regens niet veel hebben kunnen verdienen en met de Santpoorters, die om dezelfde reden niet genoeg van hun kermis hebben kunnen profiteren. Daarom is toestem ming verleend het Lunapark ook Maan dag en Dinsdag nog te openen en dus zal Dinsdagavond Santpooris feestweek officieel eindigen, voor welke gelegen heid de organisatoren nog een groots vuurwerk ia petto houden. Met het postvliegtuig van de lucht- dienst Amsterdam-Djakarta, dat 10 Au gustus vertrekt, kan luchtpostcorrespon dentie voor Nieuw-Guinea worden mee gezonden. Deze correspondentie dient uiterlijk 8 Augustus ter post te zijn be zorgd. Nadat Vrijdagavond op het kermis terrein de ene helft van Santpoort had genoten van de capriolen, die de andere helft bij het boegsprietlopen maakte, waarbij de nodige duikelingen in het water of het zaagsel niet ontbraken, was dan Zaterdagmiddag het tweede hoogtepunt van Santpoorts feestweek aangebroken: de windhonden-rennen, een novum voor de plaats, waarvoor men de beschikking had kunnen krij gen over een prachtig grasveld, om ringd door bomen, achter het landgoed „Vlugthoven". De organisatie hiervan was in handen gelegd van de Amster damse Windhonden Renvereniging, die aardige courses heeft laten zien, al ging het hier en daar nogal eens verre van vlot, een euvel, waardoor het voor de vele bezoekers wel wat erg lang duurde. Het begon al met een half uur ver traging bij de aanvang en toen de wed strijden eenmaal waren begonnen, kwamen er andere moeilijkheden, zo als het vastlopen van het „haasje" en de lange pauzes tussen de verschillen de omlopen omdat het telkens veel tijd kostte voordat alle dieren aan de start waren. Waarschijnlijk zijn de organisatoren niet voldoende op de hoogte geweest van plaatselijke omstandigheden. Het terrein was door de vele regens ontzet tend los en vet, zodat herhaalde malen het haasje bleef steken achter een gras pol. Had men echter van te voren de baan even gewalst, dan had dit voor komen kunnen worden. Het te laat aan de start verschijnen van vele honden kwam vooral hierdoor, dat de honden op hun beurt moesten wachten in een hoek van het terrein, die het verst van de start verwijderd was. Daarnaast be schikte de geluids-installatie over slechts één luidspreker, zodat de oproe pen, niet overal te verstaan waren. Al deze moeilijkheden kan men ge voeglijk onder de naam „kinderziek ten" rekenen. De Harddraverij-ver eniging treft geen enkele blaam, om dat dit een voor haar geheel vreemde sport is, terwijl de Windhonden Ren vereniging Amsterdam niet voldoen de met de plaatselijke omstandighe den op de hoogte is geweest. Wanneer de harddraverij-vereniging het vol gend jaar weer tot een dergelijk eve nement zou besluiten en deze kans is niet geheel uitgesloten dan zul len ongetwijfeld al deze moeilijkhe den van te voren opgelost worden en zal aan de hand van de nu opgedane ervaringen een uitnemende course kunnen worden georganiseerd. Intussen heeft Santpoort kunnen ken nis nemen van het attractieve van wed strijden voor windhonden. En op dit ge bied viel er veel te genieten, waarvan de vele bezoekers, onder wie de burge meester en diens echtgenote, dankbaar hebben geprofiteerd. Op de eerste plaats waren er de fraaie honden-rassen, de Greyhounds met hun geheel op snelheid ingestelde lichamen, de kleine Whippets, die desondanks voor dt* veel grotere Greyhounds in snelheid niets onderdeden en dan de sierlijke Afghaanse windhonden met hun prachtige lange haren. Deze laatsten vormden een klasse apart en het heeft heel wat moeite en toewijding vereist, voordat deze honden zo ver waren ge bracht, dat zij leerden achter het haas je te jagen. De courses werden toegelicht door de heer W. F. Hoogenbos uit Rotterdam, die er slag van had tijdens en tussen de verschillende courses in tal van inte ressante bijzonderheden te vertellen, die het volgen van de races vergemak kelijkten en tevens enig inzicht gaven in deze wel zeer bijzondere tak van sport. Het parcours, dat een lengte had van rond driehonderd meter, gaf de honden gelegenheid eens heerlijk uit te draven. Daarbij worden zeer grote snelheden gemaakt, in de bochten zelfs wel van 50 tot 60 km. per uur. Aardig was het, hoe ook hier gesproken werd van de „intel ligentie" waarmede de honden elkaar in de bochten trachtten te passeren. Bij de Greyhounds B-klasse wisten Juggler van N. de Jong, Amsterdam, Tabor van S. de Nijs, Amsterdam en Mustafa van A. de Nijs, Amsterdam zich in de finale te plaatsen. Toen deze course werd gelopen, kwamen de die ren in de volgorde als boven aangege ven aan. De Whippets B-klasse moesten kam pen in drie ritten om punten. Alle rit ten werden gewonnen door Kantjilox van mevr. Th. Ortman, Amsterdam, ter wijl Polka van mevr. C. Wulfers-Bayle, Amsterdam, driemaal als tweede ein- Gisteravond om kwart voor twaalf liepen een man en vrouw op de rijbaan van de Herensingel. Het geluidssignaal van een achteropkomende auto ver schrikte hen zo erg, dat zij ieder naar een andere kant uitweken. Een aanrij ding met één van beiden was onver mijdelijk. De man liep bij deze aan rijding een lichte hersenschudding op en werd later naar het Grote Gasthuis vervoerd. Zaterdagmiddag reed een loodgieter met zijn bakfiets in de Korte Jans straat. Toen hij de Bakenessergracht opreed, viel de vorkvormige klem van de laadbak naar beneden, vaardoor oe bestuurder niet meer van richting kon veranderen. De bakfiets raakte te wa ter, de bestuurder wist er echter bijtijds af te springen, zodat hij op het droge achterbleef. Met behulp van omstan ders heeft men de bakfiets weer op de wallekant getrokken. De lading lood gietersmateriaal, ter waarde van enkele honderden guldens, bleef in het water achter. Zaterdagmiddag heeft in het „Luifel- tje" de opening van de tentoonstelling van de Amsterdamse schilder René P. Tonneyk plaats gevonden. Deze werd verricht door de letterkundige Johan van Schagen Jr. en de Haarlemse schil der Leendert Spierenburg. De expositie vertoont aquarellen, tekeningen, etsen en plastieken van deze kunstenaar. De duur van de tentoostelling is tot 27 Au gustus. GEBOREN: A. M. A. van der Linden van Lunenburg z; C. de BoerStokvis z; H. van Paradijs—Schwarze z; T. J. Keij- zersHuurman z; A. M. Berentsen Droog z: W. de Bruinvan der Valk d. ONDERTROUWD: E. Roggen en A. H. de Graaft. GEHUWD: P. Flieringa en W. R. de Voogt. OVERLEDEN: C. L. M. Guthschmidt— Butteinger 68 j., Gasthuisvest; A. Gun- zel—Tonneman 78 j., de Keijstraat; W. J. WiihelmusDekkers 42 j.. Overton- straat; J. Groot 79 j„ Rollandstraat; M. W. C de Koning, 88 j., Jansstraat. (Nlet-officlële koersen) Vorig Opening slot 7/8 3 Nederl. 1948 3% pCt. Ned. 1950 3-3% Nederland 1947 97% 97A 3 Ned. 62-64 beifac. Inschr. Grtbk. '48 3 pCt Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. 170% 173% Van Berkels Patent Calvê-Delft eert. Van Celder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. t 212 Ned. Kabel Philips 220 227 Kon. Petroleum 277% 292 „Amsterdam" Rubber 132 133%* Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Ml). 127 130 Ned. Scheepv. Unie 132% 137 H.VA. 116 123 Dell Mt). eert 108% 11* ex-dlv. 9 Vele voorbijgangers, die gistermiddag de Rustenburgerbrug passeerden bleven staan kijken bij perceel 121 op de Rus tenburgerlaan. De inwoner van dit huis had zijn ramen beklad met allerlei spreuken, die wezen op de slechte sociale toestanden, waarvan hij het slachtoffer zou zijn geworden. Zijn beschuldigingen aan het adres van de officiële instanties zette hij kracht bij met verschillende dreigementen, o.m. zou hij het huis in brand steken, wanneer zijn wensen niet ingewilligd zouden worden. Deze brandstichtingsaspiraties veroor zaakten begrijpelijkerwijs nogal onge rustheid onder de buren, omdat achter het huis een garage gelegen is met een grote benzinevoorraad. Naar aanleiding van deze dreigemen ten hebben wij ons gewend tot de Dienst van Sociale Zaken, die ons het 'volgende mededeelde: De ontevreden man kreeg gedurende enige tijd steun van de gemeente, omdat hij werkloos was. Toen de Dienst van Sociale Zaken hem een betrekking aan bood bij de Gemeentelijke Reinigings dienst weigerde hij deze functie te aan vaarden. Hij wilde liever van de steun leven. Daarop heeft de Dienst van So ciale Zaken de steun ingehouden, waar na de man met zijn dreigingsacties be gon. Hedenmorgen heeft de man de rui ten, die hij beklad had, ingeslagen. In gezelschap van de politie heeft hij later een bezoek gebracht aan de Dienst van Sociale Zaken. Deze instantie heeft hem nu opnieuw dezelfde betrekking aan geboden. Of hij daarop in zal gaan is nog de vraag, aldus de Dienst van So ciale Zaken, Advert entte Advert entte Advertentie HAARLEM Elect rische Installaties Luidsprekende Telefoon' installaties

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2