Spaak tot voorzitter van Europese assemblée herkozen Spaak en Rad AMBONEZEN IN MAKASSAR ACHTER AMBON mm 4 AANVALLENDE AMERIKANEN BOEKEN TERREINWINST Complot sigarettensmokkelaars onschadelijk gemaakt Bezwaren van de Nederlandse afgevaardigde Bruins Slot Amerik. mariniersreserve binnenkort in actieve dienst Zware druk Noorden van communisten op Naktong-linie Tot hoofd en hart KONING LEOPOLD DANKT GENÈVE Antwoord van Spaak Er wordt nog steeds gevochten JHet weer in Nieuwe versterkingen voor Amerikanen Millioenen sigaretten het land ingebracht „Belfri" in zinkende toestand Bertha Hertogh spreekt tot haar ouders DINSDAG 8 AUGUSTUS 1950 74ste JAARGANG No. 248139 Hui$ van Europa Rood-Chinese parachutisten voor Formosa? IS.000 man in opleiding Plan voor permanente strijdmacht in het Verre Oosten ALLE LEDEN GEARRESTEERD DE GELDSTUKKEN WELKE NA 15AUG. ONGELDIG Z'JN i w ïv i Zinken kwartje CART0-50127I Zilveren kwartje Zinken stuiver Nikkelen stuiver Dodelijk vergif Sombere berichten uit Oost-Java DIEFSTAL VAN SUIKER EN KOFFIE NEEMT STERK TOE Rampokkers dwingen bevolking bij de roof mee te helpen WESTERLING WIL NAAR KOREA Ongeregeldheden in een kerk te Jette Noors schip in nood „Nieuw-Amsterdam" snelt te hulp 30 ISLAMIETEN OP MIDDEN- JAVA GESNEUVELD BRAND OP EEN NOORSE TORPEDOBOOTJAGER In de haven van Rotterdam Urn met gebeente van Sint Benedictus teruggevonden BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnemen'en 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroeuers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt z'ch het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. (Telefonisch van onze correspondent) De tweede zitting- van de raadgevende vergadering van Europa is geopend. Na de plechtigheid van de in gebruikneming van het nieuwe gebouw was vandaag allereerst aan de orde de verkiezing van een nieuwe president. Vol gens het reglement moet de president elk jaar opnieuw worden gekozen. De heer Spaak, vorig jaar met grote geestdrift en bij acclamatie tot deze taak geroepen, zag dit keer een incident tegen zijn persoon ontstaan, dat door de Nederlandse afgevaardigde Bruins Slot werd ontketend. Deze had bezwa ren tegen Spaak, omdat hij gedurende de laatste weken in België het bewijs had geleverd, niet die eerbied voor de wet te hebben, die voor een president van een Europees parlement vereist is. Hij stelde de heer Kerstens als can- didaat voor. van het Koreaanse conflict, kan men er op rekenen, dat twee uiterst belang rijke zaken deze week aan de orde ko men. Via de Verenigde Naties en Korea wordt het vraagstuk van de Europese defensie door een achterdeur naar bin nen gehaald. Het is opmerkelijk dat di* door het comité van ministers zelf is geschied ondanks dat het de raadgevende vergadering niet is toegestaan zich met defensievraagstukken te bemoeien. De Atlantische denkwijze zal hier gecon fronteerd worden met de Europese. De vraag is hier of er v^n Franse zijde nog i^eutralistische denkbeelden verdedigd zullen worden. Het ziet er dan ook naar uit, dat deze discussies even belangrijk als warm zullen worden. De heer Van der Goes van Naters ech ter nam na de heer Bruins Slot onmid dellijk het woord om te betogen, dat het door zijn landgenoot aangesneden vraagstuk van het hoogste gewicht was, omdat het hier ging om het parlemen taire prestige van een der grootste voor trekkers van de Europese beweging. Hij kon zich voorstellen dat er aarzelingen waren bij sommigen ten opzichte van hem, maar hij achtte het zijn plicht een waarschuwend geluid te laten horen, omdat men zich hier bevond op het ter rein van de binnenlandse politiek van een der staten-leden. Met handgeklap werd het standpunt van de heer Van der Goes van Naters bijgevallen. Het incident-Spaak werd met een groots gebaar uit de binnenlandse po litiek en wat misschien nog belang rijker is uit de partijensfeer ge trokken door Churchill, die rustig op rijzend uit zijn bank met grote nadruk verklaarde, dat de raadgevende ver gadering slechts bevoegd is om te kijken naar haar eigen werk en dat zij met de interne binnenlandse poli tieke houding der vertegenwoordigers niets uitstaande heeft. De Franse afgevaardigde André Phi lip, in het internationale milieu een vooraanstaande figuur, wees er nog eens met grote nadruk op, dat juist hier in Straatsburg een eepheid gevonden wordt, die bijna wonderlijk is te noemen, een eenheid, waarin nationale tegenstellingen en partijcontroversen worden opgelost. Het voorstel van de heer Bruins Slot werd nog gesteund door een Ierse afge vaardigde. Spaak kon dit niet over zich laten heengaan en maakte duidelijk, dat hij geen enkele plicht had voor dit Euro pese forum verantwoording af te leggen van zijn houding in België. Wilde h(j dit doen, dan zou hij het drama, dat zijn land gedreigd heeft te verscheuren, uit de doeken moeten doen. Hij zal dit niet doen om zijn eandidatuur te verdedigen. Het ineitlent was hiermede gesloten. Een zwakke poging van de heer Kerstens om de zaak tot dé volgende dag uitgesteld te krijgen, mislukte, daar de vergadering hier niets voor voelde. Met een meer derheid van 90 op de 114 stemmen werd de heer Spaak vervolgens tot voorzitter van de raadgevende vergadering geko zen. Het geval-Spaak als test case voor Europees denken was hiermede gesloten. In zijn openingswoord begroette Spaak in het bijzonder de Duitse vertegen woordigers, die dit jaar voor het eerst aan de besprekingen deelnemen. Het antwoord, door een Duitse afgevaardig de hierop, was kort en zakelijk: de be lofte alles wat in hun vermogen lag te- doen om de zaak van de democratie verder té helpen. Dat er met geen woord over het weinig democratisch verleden gerept werd, zullen wij maar vergeten. Het andere zou sympathiek geweest zijn. Tenslotte kwam de vergadering tot het vaststellen van de agenda. De bood schap van het comité van ministers zal in behandeling genomen worden in de eerstvolgende dagen en a.s. Donderdag zal de heer Schuman zijn plan voor de Europese Raad uiteenzetten. Indien men in het oog houdt, dat de boodschap van het comité van ministers onder meer inhoudt een verzoek aan de Raad zich uit te spreken over de door de Verenig de Naties genomen besluiten ten aanzien De heer Spaak, die in België een der voornaamste raddraaiers is geweest om de koningskwestie op ondemocratische wijze door terreur van een minderheid tot „oplossing" te brengen en zich daarbij niet geneerde 2ich met de communisten te encanail leren, is niettegenstaande de zeer ge rechtvaardigde bezwaren van een deel der Nederlandse delegatie in de zit ting van de raadgevende vergadering Van Europa toch tot voorzitter geko zen. De heer Bruins Slot van onze delegatie kreeg slechts steun van de Ierse afgevaardigde, maar vond be halve natuurlijk Spaak zelf ook de heer Van der Goes van Naters, Chur chill en de Franse afgevaardigde An dré Philip tegenover zich. De oude oorlogsleider Churchill, die, zoals be kend, geen vriend van Koning Leo pold is en zelfs naar aanleiding van een passage in zijn Gedenkschriften, J^aarin hij zich onjuist uitliet over de "euding van de Belgische Koning bij 'hens capitulatie, op de vingers werd Setikt, verklaarde, dat de raadgeven de vergadering met de interne bin nenlandse politieke houding der ver tegenwoordigers niets te maken heeft en de heer Philip wees er op, dat in Straatsburg een bijna wonderlijke eenheid (inderdaad) gevonden wordt, ^'aarin nationale tegenstellingen en Partij controversen worden opgelost. Het slot van het liedje is dus, dat 'eftiahd gerust in de binnenlandse P°litiek van zijn land een anti-demo- e^atische of zelfs communistische rol jPag spelen zonder daardoor als afge vaardigde voor de raadgevende ver gadering van Europa en zelfs als voorzitter onaanvaardbaar te worden. y®11 wonderlijke conclusie, wanneer bedenkt, dat de Europese Assem- VK u ten doel heeft de democratische Timeden in Europa te helpen ver- 'k u Gn en als een Westers democra ts," parlement te functionneren. v öPaak is dus weer de as geworden kin ^et rad der Europese samenwer- «"S-.Erg sterk lijkt ons die as niet, blijkt1 Z° gemakkelijk krom te buigen In de geschiedenis van de eenwording van Europa is de opening van de van daag geopende tweede zittingsperiode op zichzelf reeds een belangrijke gebeurte nis. Doch er zijn deze keer in Straats burg enkele van buiten af komende feiten, die de belangrijkheid aanzienlijk verhogen. Aan de ene kant is er onder de druk van de internationale omstan digheden een voortdurend levendiger wordend bewustzijn van steeds meer mensen, dat Europa's eenheid snel en hecht tot stand moet komen, aan de andere kant is er de daarmee geheel in strijd zijnde fecselijke sfeer, waarin het nieuwe vergaderingsgiebouw in ge bruik is genomen. De snelle wijze, waarop dit voorlopige Huis van Europa het is voor tien jaar bedoeld, waarna men tot definitieve ge bouwen over gaat zoals het officieel heet, binpen vijf maanden werd opge trokken, mag een goed voorteken heten. Het gebouw is zonder pretenties, maar practisch en voorzien van allerlei mo derne technische snufjes. Alles ruikt naar nieuwigheid en verf. Het gebouw is thans even nieuw als het werk der Europese vroede vaderen eigenlijk ook nog is. Ook hier is alles nog nieuw in de verf; ook hier worden nog haastig voorbereidingen getroffen om de zaak van Europa succesvol te laten verlopen. Onder de deelnemers heerste een bijna beklemmende sfeer van verwach ting en hoop. Algemeen heeft men het gevoel, dat deze zitting beslissend zal zijn voor het lot van een werkelijk Europees parlement. Noodzakelijker wijze moest de eerste zitting vorig jaar wel verlopen in allerlei op het eerste gezicht onnutte zaken als procedure regelingen, vragen vanbevoegdheden en andere organisatorische rompslomp. Voor zover er nog tijd over bleef, moest men zich vorig jaar eveneens beperken tot algemene beschouwingen, vage politieke geloofsbelijdenissen en internationale liefdesverklaringen. Dit zijn de dingen, die men zo pleegt te doen bij een eerste contact. Men schudt de kaarten, maar legt ze nog niet op tafel. Pessimisten hebben deze dingen als onnut betiteld. Dit jaar zal moeten blijken of zij gelijk gehad hebben. De vraag is thans: komen de kaarten op tafel of gaat men nog een jaartje door met schudden. Het laatste is niet waarschijnlijk, als men de tpon beluistert van de verschil lende redevoeringen, die vandaag bij de plechtige opening van het nieuwe ge bouw werden gehouden. In alle toonaar den werd het grote verlangen naar Euro pese eenheid bezongen. In deze lofliede ren bij de totstandkoming van het nieuwe gebouw mag als bijzonderheid nog vermeld worded, dat het Nederland se aandeel met ere werd vermeld, name lijk het door een Nederlandse firma ge dane geschenk van een smaakvolle leren wandbedekking die de acoustiek van de zaal zeer ten goede komt, en een blijven de bloemenversiering. Wat maken die tulpen ons Nederlanders toch populair! Intussen wil dit jaar de inspanning van alle vertegenwoordigers zich con centreren op het behalen van concrete resultaten. Non multa, sed multum, schijnt thans de leuze te zijn. Radio-Makassar, welk station nog in handen van de ex-KNIL-leden is, kwam vanmorgen na een stilte van twee dagen weer in de lucht met een bekendmaking van Ambonese soldaten van het voor malige KNIL, dat dezen hun steun verlenen aan Ambon. In de uitzending werd het volgende verklaard: „Wij, Ambonezen in Makassar, heb ben eerst de eenheidsstaat volledig aan vaard, maar het recente optreden van de federale troepen heeft ons van ge dachten doen veranderen." In de verklaring hebben de leiders steun toegezegd aan de Zuid-Molukken en een beroep gedaan op de Ambone zen, waar dan ook, om eveneens steun te verlenen, aldus meldt A.P. uit Dja karta. In een tweede verklaring heeft de Nederlandse districtsbevelhebber een beroep gedaan op de federale troepen om tot een wapenstilstand te' komen. Hij eiste, dat demarcatielij nen getrokken zouden worden om de kazernes van het KNIL en riep de hulp in van de UNO. Verder zond Radio-Makassar een boodschap uit van de militaire waarne mers van de UNCI, waarin generaal- majoor Van Scheffelaer en kolonel Ka- wilarang van het leger van de V.S.I. ver zocht worden met hen samen te komen in het Grand Hotel. Deze officieren zijn inmiddels in- Makassar aangekomen. De Indonesische regering heeft offi cieel een plaatselijk krantenbericht ont kend, dat de oud-KNIL-leden Makassar geheel in handen zouden hebben. Een woordvoerder van het ministerie van Voorlichting te Djakarta heeft be- Naar de correspondent te Hongkong van het Britse weekblad „Observer" meldt, is komen vast te staan, dat de Chinese communisten een leger van ten minste 15000 man valschermtroepen in opleiding hebben. De correspondent brengt dit in verband met het voor nemen van de communisten om For mosa te veroveren. Dit luchtlandingsleger, dat mogelijk voor een deel bestaat uit voormalige nationalistische bataljons valscherm troepen, zou in Mandsjoerije zijn op geleid. Onlangs zouden echter delen er van naar het Zuiden zijn overgebracht. Verwachting tot Woensdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen en later van het Zuid-Westen uit verspreide opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Vooral in het Westen van het land lagere temperaturen. Zon: 5.1320.17; Maan onder 18.24. BOTSING IN MAKASSAR botsing tussen HN.L ÉN .NOCN GUCRIUBSTR DE fis CELL 0l kend gemaakt, dat het legercommando van de VSI in Djakarta nog steeds geen radioverbinding heeft met de troepen in Makassar. Uit schaarse berichten blijkt, dat in Makassar nog steeds gevochten wordt en dat de troepen van het KNIL in het ge bied van de kazernes vorderingen heb ben gemaakt. De federale regering heeft geschat, dat zich in en om Makassar 15.000 man bevinden. De bezettingstroepen zijn overwegend Javaans. Ongeveer twaalf Nederlandse officie ren voeren het bevel over de KNIL- kazernes in Makassar. In deze stad wo nen ongeveer 8000 Nederlanders. Gisteren hebben H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard een bezoek aan Vlaardingen gébracht. Hare Majesteit heeft daar het nieuwe Oranje-carillon in de toren der Grote Kerk in gebruik gesteld. De grote luidklokken zijn geheten: Koningin Wilhelmina, Koningin Juliana en Prins Bernhard, terwijl een andere klok genoemd is naar de vier Prinsessen. Als onderdeel van het uitgebreide programma sloeg het Koninklijke Paar van het bordes van het stadhuis af een défilé gade. Het Amerikaanse corps mariniers heeft gisteren hekend gemaakt, dat bin nenkort alle 80.000 reserve-vrijwilligers ia actieve dienst zullen komen. 50.000 officieren en manschappen moe ten zich tussen 15 Augustus en 31 Octo ber voor actieve dienst melden. Voor de oproeping van de overige 30.000 is nog geen datum vastgesteld. Ook zullen meer georganiseerde reserve-eenheden dei luchtstrijdkrachten van de mari niers worden opgeroepen. De sterkte van het corps mariniers wordt hierdoor gebracht op 200 000 man. De Amerikaanse kustwacht heeft een campagne ingezet, welke ten doel heeft lijsten aan te leggen van haar voormali ge reservisten «ook vrouwelijke). De bedoeling is dat de reservisten zich be reid verklaren actieve dienst te verrich ten, zodra hun dit zou worden verzocht. Inmiddels wordt vernomen, dat het departement van defensie op het punt staat opnieuw een lans te breken voor algemene militaire opleiding. In hoge De Amerikaanse mariniers en infanteristen, die gisteren in de vroege ochtend aan het Zuidelijk deel van het Koreaanse front tot de aanval waren overge gaan, hadden tegen de avond een terreinwinst van 5 tot 8 km. gemaakt in het gebied ten Oosten van Tsjindong, een der voornaamste sleutelstellingen waar door de weg naar Pusan wordt beheerst. De Amerikaanse aanval, die ^volgens militaire woordvoerders niet te beschouwen is als het grote tegenoffensief, was zorgvuldig voorbereid, doch de Noord-Koreanen waren blijkbaar op de hoogte gekomen van de Amerikaanse plannen, waardoor zij het offensief ernstig kon den vertragen. De Amerikaanse voorhoeden hebben zich thans ingegraven, om dat men een zwaar tegenoffensief der Noordelijken aan het Zuidelijk frontge deelte verwacht. De Noordelijken zijn er gisteren in geslaagd twee bruggehoofden over de Naktong in het gebied ten Zuid-Westen van Taejon verder uit te breiden. Ook oefenen zij zware druk uit op de Zuid-Koreaanse divisies aan het Noordelijk deel van het front bij Pian in de bocht van de Naktong. raai MacArthur verliep de tegenaanval „volgens de plannen". Het gebruikelijke communiqué werd hedenochtend niet uitgegeven. Volgens een U.P.-correspondent was de artillerie van de Noord-Koreanen buitengewoon nauwkeurig. Hij zei, dat de Noord-Koreaanse commandanten over zeer goede kaarten moesten beschikken en dat aan hun welgericht artillerievuur .een uitgebreid observatiesysteem ten grondslag moet liggen. Brigadier-generaal Edward A. Craige, commandant van de mariniers, bezocht kort vóór de aanval de frontposities en hij zeide tegen zijn mannen: „Veel suc ces en God zegene u." Hij kwam zelf in vijandelijk artillerievuur terecht, maar werd niet gewond. Aan het Amerikaanse offensief in de Zuidelijke sector was een hevige artil leriebeschieting vooraf gegaan, terwijl tevens golf na golf van jagers en bom- mertweroers de vijandelijke stellingen bestookten, die slechts öp enkele hon derden meters van de Amerikaanse stel lingen verwijderd lagen. Een onderdeel van het Amerikaanse plan was de legertroepen, die een 450 meter hoge heuvel ten Noorden van de grote kustweg bezet hielden, te laten vervangen door de mariniersbrigade. Maar zodra de legertroepen de heuvels ontruimd hadden, namen vijandelijke strijdkrachten er bezit van en wisten de heuvels te behouden. Vanuit deze hoogten zonden zij een regen van pro jectielen uit artilleriewapens, anti-tank- geschut en machinegeweren neer op de aanrukkende Amerikaanse colonnes. Een correspondent van United Press berichtte van het front, veertig mijlen ten Westen van Pusan. dat de commu nistische inlichtingendienst blijkbaar perfect gewerkt had, want dat zij vol komen op de hoogte waren, wanneer de aanval zou beginnen. Deze tegenslag geschiedde echter slechts op een sector van het brede front en hoewel de Amerikanen lang zaam oprukten, is en blijft het toch een feit, dat zij voor het eerst in deze oorlog niet terugtrekken, maar oprukken. Volgens het hoofdkwartier van gene- De recherche van de douane te Am sterdam heeft in het afgelopen weekend een combinatie sigarettensmokkelaars onschadelijk gemaakt, die in de afgelo pen anderhalf jaar millioenen Ameri kaanse en Engelse sigaretten in Am sterdam, IJmuiden en Velsen ons land heeft binnengesmokkeld. De sigaret ten werden door buitenlandse schepen aangevoerd. De combinatie smokkelaars, zes in ge tal, had haar acties altijd goed voor bereid. Door middel van personeel van haven- en scheepsbedrijven, voorname lijk wachtslieden, stelden zij zich altijd tevoren uitvoerig op de hoogte van het doen en laten van de dienstdoende douanebeambten. En geduldig wachtten zij steeds af tot dezen het schip en de omgeving hadden verlaten. Met een chauffeur van een Beverwijkse taxi-on derneming hadden zij de afspraak, dat hij steeds bij „acties" present zou zijn. Hij beschikte over een zeer grote wagen en verzorgde het vervoer naar de schuil plaats. De zaak was aan het rollen gekomen, toen opviel, dat in Amsterdamse nacht clubs en bars, maar soms ook bij de sigarenwinkeliers, ongebanderolleerde buitenlandse sigaretten werden ver kocht. Wekenlang werd zonder resultaat naar alle richtingen gespeurd. Tientallen verdachte personen werden gescha duwd en pas na verloop van tijd begon nen de douanebeambten enig begrip te krijgen van de wijze waarop gesmok keld werd. De grote voorzichtigheid, waarmede de smokkelcombinatie te werk ging, maakte het werk van de ambtenaren niet eenvoudig. Eindelijk kwam echter in de af gelopen week het moment, dat met zekerheid gezegd kon worden, dat een volgende slag geslagen zou worden. Met een Finse houtboot zou een nieuwe partij sigaretten worden aangevoerd. Zaterdag kwam het schip bij IJmuiden binnen en aan alle kanten waren douane-ambtena ren, zorgvuldig verdekt opgesteld, op hun qui vive. Weldra arriveerde ook de Beverwijkse taxichauffeur en nadat het schip bij de papierfa briek te Velsen ligplaats had geko zen, konden de douane-ambtenaren waarnemen, dat grote pakketten werden uitgeladen en snel in de taxi werden gebracht. Een snelle douane-auto stond klaar en de achtervolging begon. Zonder het zelf te weten bracht de taxichauffeur de douane op deze wijze naar de zo zorg vuldig geheim gehouden opslagplaats, De tocht duurde lang. Pas in Ouderkerk aan den Amstel kwam de wagen tot stil stand. Geduldig wachtten de douane ambtenaren tot de gehele partij was uitgeladen en in een pand was onder gebracht. Toen werd de chauffeur gear resteerd, het huis omsingeld en een in val gedaan. Alle leden van de smokkel bende bleken aanwezig en in een ge- met moeite werd gevonden, werden twee met moeite werd gevonden werden twee partjjen van respectievelijk 20.000 (oude voorraad) en 36.000 (nieuwe aanvoeg) sigaretten aangetroffen. Alle bendeleden werden gearresteerd en naar Amsterdam overgebracht. Uit het onderzoek is nu reeds komen vast te staan, dat soms partijen van 500.000 sigaretten tegelijk werden gesmokkeld en dat een en ander reeds ruim ander half jaar aan de gang is, zodat in die tijd millioenen sigaretten clandestien ons land moeten zijn binnengebracht. De communisten begonnen Maan dagavond een aanval om uit hun bruggenoofd te breken, dat zij over de Naktong gevestigd hebben. Daarbij wisten zij een vooruitgeschoven Ame rikaanse eenheid te verrassen. Zij ruk ten naar het Zuid-Oosten op. Amerikaanse versterkingen werden aangevoerd om de aanval op te van gen. Men gelooft, dat de Noord-Kore anen er hier, op ongeveer -45 km. ten Zuid-Westen van Taegoe, in geslaagd zijn reeds 1500 man over de rivier te brengen. Volgens latere berichten is de vijand er langs de gehele rivierlinie in ge slaagd met kleine patrouilles over te steken. Bij zonsopgang zijn gisteren Ameri kaanse pantserversterkingen aan de Zuidkust aan land gezet. Ofschoon het terrein van de landing in Amerikaanse handen was, stonden de schutters ge reed aan de kanonnen, toen de tanks de landingsschepen uitrolden. Binnen een uur waren alle verster kingen aan land gegaan en enkele mi nuten later rolden zij met donderend geweld door dichte gele stofwolken in gevechtspositie. De identiteit van de versterkingen en hun rol in de slag zijn nog geheim. Men gelooft echter, dat de eenheid doel treffend kan optreden tegen de zware tanks van het Russische type, die door de Noord-Koreanen gebruikt worden. Ook werd medegedeeld, dat nieuwe groepen bommenwerpers van het type B-29 in Korea zijn aangekomen en dat zij gisteren reeds aan het zwaarste bombardement deelnamen, dat tot nog Hant jong >Pö«nggii— >- Tangjang>*^ v ong joe or» Joffgdokf l»jongha~ Pohar 3IJJZI ucmocng Koemsjon £,nniong Poharg o ngs jor» fiongm^ M T"- i' I Noord Koreanen Nakto Kosjang Onjang Tsjoer, 50 km HEVIGE GEVECHTEN FRONT SPOORWEGEN WEGEN toe door zware bommenwerpers in de Koreaanse oorlog is ondernomen. De superforten wierpen 540 ton bom men op spoorwegemplacementen bij de Noord-Koreaanse hoofdstad Pyongyang en verder op olieopslagplaatsen bij Won san. Truman's adviseur, W. Averell Harri- man, bracht Maandag een bezoek aan Korea en had daar besprekingen met de Zuid-Koreaanse regeringspersonen. Het Amerikaanse leger maakt be kend, dat de geleden verliezen van Amerikanen in Korea,«voor zover deze bevestigd zijn, tot Zondag 2.616 bedroe gen, te weten 153 doden 1.590 gewonden en 873 vermisten. De verliezen der N.- Koreanen worden op 37.500 geschat. Een militaire woordvoerder in Washington sprak de bewering van de radio-journa list Drew Pearson tegen, volgens wie het leger slechts een derde der verlie zen in Korea zou hebben gepubliceerd. Humor wordt in de landen achter het IJzeren Gordijn gevreesd als do delijk vergif, zeker wanneer die ten koste van de partij gaat. De Hon gaarse politie kon het volgende voor.- val dan ook onmogelijk zonder meer laten passeren: Toen dezer dagen in een opvoering van Verdi's Aïda te Boedapest de vertolkster van de titelrol zong: „Ramades, Ramades, waar zijt gij?", riep een van de toehoorders: ,JIa- tuurlijk in de avondschool van de communistische partij". Er brak een orkaan van gelach los, waaraan evenwel onmiddellijk een einde kwam, toen de politieke politie de zaal binnenrukte. Aan alle aanwezigen werd een verhoor afge nomen en eerst na een onderbreking van bijna twee uur kon de voorstel ling worden voortgezet. Niet minder dan voor een scherpe tong is blijkbaar de vrees voor een scherpe pen. De Roemeense regering heeft tenminste verordend, dat nie mand zonder vergunning van de staatspolitie een schrijfmachine, een stencilmachine of ander materiaal voor het vermenigvuldigen van schriftstukken mag bezitten. In de gehele provincie Oost-Java zijn reït van de provincie betreft, is voor op de ondernemingen de diefstallen van suiker en koffie sterk toegenomen. Was het tot voor kort eigenlijk uitslui tend de suikerfabriek Gempolkerep in het Modjokertose, die een slecht figuur sloeg en enorme verliezen door dief stallen leed. thans bereiken Aneta-Sura- baja berichten over het „Rampassen" van suikertuinen uit de gehele provin cie. Zeer somber zijn de laatste dagen wel de berichten van de suikeronderne mingen in de Sidoardjodelta. Vooral op Krembung, Tulangan en Tjandi wordt sinds kort op zeer grote schaal riet ge stolen. Ook op de koffieondernemingen is de toestand ongunstig. Voor de koffie is het thans, evenals voor de suiker, de volle oogsttijd. De tuinen van de on dernemingen in het Kedirische en Zuid- Malangse, die, zoals onlangs is over een gekomen aan de eigenaren zullen worden teruggegeven, doch waarop in verband met formaliteiten, die nog vervuld dienen te worden, nog geen planter zijn teruggekeerd, zijn thans volkomen leeggeplukt. Wat de koffieondememingen in de al het beeld, dat de residentie Banju- wangi thans biedt, zeer somber. Hier richten de rampokkers, die zich ver zameld hebben in benden van soms enige honderden, zich tegen iedereen, die iets bezit. Bij het stelen van dq koffie wordt vaak de bevolking van de streek waar de onderneming ligt, gedwongen bij de roofpartijen te helpen Westerling heeft een vriend van hem opgedragen MacArthur telegrafisch zijn diensten aan te bieden. Hij liet in het zelfde telegram nog mededelen ook in staat te zijn een „internationale brigade van geharde strijders" te vormen. Voor de meeste mensen is het leven yte kort om experimenten uit te halen.y militaire kringen werd verklaard dat de Koreaanse oorlog de noodzakelijkheid heeft aangetoond van een algemene mi litaire opleiding, zodat de Amerikaanse militaire macht ten minste in een staat van gereedheid kan worden gebracht. Volgens een bericht van de „Sunday Times" zijn de Verenigde Staten van plan een permanente, mobiele, op zich zelf staande speciale strijdmacht te vor men ter ondersteuning van hun positie in het Verre Oosten. Deze strijdmacht zou dan permanent beschikbaar zijn om waar dan ook in de Stille Oceaan op te treden. Koning Leopold van België heeft tele grafisch zijn dank betuigd aan de auto riteiten van Genève en het kanton voor de gastvrijheid en de hoffelijkheid, die hem in de vijf jaar van zijn ballingschap ten deel zijn gevallen. Naar het liberale blad „La Dernière Heure" bericht, heeft zich Zondagoch tend tijdens een godsdienstoefening in de Madeleinekerk in de Brusselse voor stad Jette een incident voorgedaan. Toen een pater Redemptorist in deze kerk een preek hield, waarin hij de leden van de regering en de leiders van de C.V.P. op scherpe wijze aanviel over hun houding in de koningskwestie, verliet een ge deelte der toehoorders bij wijze van pro test de kerk. Stoelen werden omverge worpen en de hulp der politie moest worden ingeroepen om de orde te her stellen. Indien dit bericht van het liberale Belgische blad op waarheid berust, kun nen wij voor de houding van bedoelde predikant evenmin bewondering hebben als voor die van het gedeelte zijner toehoorders, dat ostentatief de kerk verliet. De helaas altijd opgeld doende, ongelukkige opvatting, dat de Katho lieke Kerk rechtstreeks aan politiek doet, vindt in zulke incidenten maar een al te zeer begeerd voedsel. (Red.) Het Noorse schip ..Belfri" bevindt zich midden op de Atlantische Oceaan in zinkende toestand. Vanmorgen vroeg, kort na middernacht, heeft het schip noodseinen uitgezonden en om onmid dellijke hulp verzocht. De „Belfri" is lek, bevindt zich in zware zee en vaart met zeer geringe snelheid. De „Nieuw- Amsterdam" van de HollandAmerika Lijn en vier andere schepen hebben vanmorgen onmiddellijk hun koers ge wijzigd en zijn het in nood verkerend schip te hulp gesneld. De dertienjarige Bertha Hertogh heeft in het bijzijn van haar echtgenoot, een voor haar ouders bestemde toespraak op een gramofoonplaat doen opnemen, die per vliegtuig naar Nederland zal worden gebracht. Zij verzoekt haar ouders hierin „ons bij elkander te laten", daar „wij gelukkig zijn". Dertig Islamietische extremisten zijn vorige week Vrijdag, naar A.P. meldt, gedood in een gevecht met eenheden van het federale leger bij Sumolangu. een dorp in het Zuidelijk deel van Mid- dcn-Java. Twee soldaten van het fede rale leger sneuvelden. Volgens het Indonesische agentschap Antara waren de ongeveer duizend man ongeregelde troepen, behorend tot de opstandige Mohammedaanse organisatie Agkatan Ummat Islam, bijna uitsluitend gewapend met messen. Zij vochten als wilden, maar werden uiteengejaagd. Zij zouden zich nu aan het hergroeperen zijn in de bergen. De Indonesische minister van Ere dienst. Wahid Hasjim, is naar Kebumen vertrokken om te trachten het geschil tussen het leger en de Mohammedaanse groepen te regelen. Hij acht de gespan nen toestand in Midden-Java ernstig. De situatie daar draagt bij tot verscher ping van het conflict tussen het leger en de Darul Islam. Maandag brak brand uit in de ma chinekamer van de Noorse torpedoboot- jager „Arendal", die aan de Parkkade te Rotterdam ligt. In de machinekamer van het schip was olie gemorst, die door onbekende oorzaak in brand was geraakt. De brandweer, die het gevaar voor een explosie niet denkbeeldig achtte, liet onmiddellijk de Parkkade ontruimen. Voorzien van zuurstofmas kers daalde men in de machinekamer af, waar vastgesteld werd, dat de brand niet met water te blussen was. Direct ging de brandweer toen het vuur met schuimblusapparaten te lijf en na onge veer een kwartier was het vuur be dwongen. De Italiaanse regering heeft gisteren bekend gemaakt, dat de urn met het gebeente van St. Benedictus. de stichter van de orde der Benedictijnen, bij de wederopbouwwerkzaamheden onbescha digd onder de ruïnes van Monte Cassino teruggevonden is. De urn bevond zich onder het altaar van de abdijkerk en werd na een Ame rikaans bombardement vermist

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1