MET A UTOBUS NAAR A USTRALIË Belevenissen van de struisvogel Rasmus Krotwoningen in Haarlems centrum De grote dag van Beverwijk Plaatsing van de minder-valide arbeiders in Haarlem Onbewoonbaarverklaring geen beletsel voor bewoning Beauraing en Banneux AGENDA Een kleine handleiding voor gokkers Emigratieplannen van een fotograaf Tevredenheid betekent nog geen voldaanheid P.W.N.-duinen van alle ontsiering ontdaan Dagelijks kinder verhaal door Clevin DINSDAG 8 AUGUSTUS 1950 PAGINA 2 Noord-Hollandse Bedevaart op 21, 22 en 23 Augustus Dame door hond omver getrokken Aanrijding op Parklaan Jubileum Nederlandse Büjartfederatie Burgerlijke Stand De in hongerstaking zijnde gevangene in Haarlem INRICHTING VAN DUPLEXWONINGEN 83 woningen gegund l ZANDVOORT Burg. van Alphen-weg ook voor wielrijders HEEMSTEDE „Het geheim van de Komoor" GROSSIER HAD DOORSLAANDE ARGUMENTEN In 1951 de Heemsteedse telefoonnummers gewijzigd Hoe werkt de toto? „EXCELSIOR" GEEFT EEN JUBILEUMCONCERT BOTER-EXPORT NAAR WEST- DUITSLAND HERVAT Nederlandse vluchtelingen in Frankrijk Waardering voor consul- generaal in Vichy Nieuw Eerste-Kamerlid Dr. Hirschfeld geeft afscheidsreceptie Beroepskeuze-voorlichting WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? Beurs van Amsterdam Beurs van New York Fijne SPIRAALMATRASSEN 87,117 en ook 127 cM. breed WASSENAAR JANSWEG t/o station Tel. 14329 Vacantietrip weer de moeite waard J. Oudegeest geridderd Examen Hoofdakte Scheepvaartberichten bron Een prima 3-dellg mafrasstel tegen uiterst voordelige prijs vindt U in 'n rijke sortering bij HAARL. MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF In verband met de huidge woningnood en de oplossing daarvan heeft de minis ter dezer dagen opgemerkt, dat men er nog niet is, wanneer die woningnood als zodanig is opgeheven. Wanneer het zo ver is, zal het zaak zijn zo spoedig mo gelijk een aanvang te maken met het opruimen van de krotwoningen, welke in normale tijden gewoonlijk onbewoon baar worden verklaard. Nog niet zo lang geleden schreven wij over de noodtoestand, waarin een gezin n het centrum van de stad was geraakt. Ook van andere zijden en ook in de gemeenteraad kwam zulks ter sprake - werd er gewezen op enkele woningen, waarvan het bewonen eigenlijk officieel verboden zou moeten worden. Uiteraard was dat toen maar een greep uit de vele gevallen, die men ook in Haarlem kan aantreffen. Wij memoreren slechts een dertigtal huisjes in het Am sterdamse kwartier, woningen (in dit geval ruimten, waarin gewoond wordt) in de Tulpenstraat, Vogelkoopsteeg en elders in de binnenstad. Een nauwkeu rige telling zal waarschijnlijk een totaal opleveren van 150 krotten. Nu is het natuurlijk wel zo dat deze huizen in feite onbewoonbaar zijn en ook officieel onbewoonbaar verklaard zijn. Maar gedachtig het bekende Hebt u al eens gehoord van Beauraing en Banneux? Achttien jaar geleden brachten onze dagbladen lange versla gen over de opzienbarende gebeurtenis sen, welke zich toen in beide plaatsen afspeelden. Deze beide dorpen in België stonden toendertijd in het brandpunt der belangstelling, doordat Maria daar verscheen aan enkele eenvoudige dorps kinderen. Sindsdien is hier een grote Mariaverering gegroeid, officieel door de kerkelijke autoriteiten goedgekeurd, waarbij duizenden gelovigen uit alle streken van België en daarbuiten hun liefde tot Maria op ontroerende wijze tot uiting brengen. Ook Nederland brengt elk jaar duizenden tot dit Lour- des in het Noorden onder leiding van het comité Pro Maria. Evenals dé voor gaande jaren bestaat ook nu weer voor iedereen de mogelijkheid zich aan te sluiten bij de Nationale Bedevaarten naar Beauraing en Banneux. Wie eens zeer tevreden wil zijn over zijn vacantie- dagen moet beslist eens een keer deel nemen aan deze prachtige Mariahulde waaraan tevens verbonden is een onver getelijk genotvolle en devotierijke tocht dwars door het Ardennenland, waar Maria eens Haar gouden Hart toonde en de vijf kinderen meerdere malen vroeg de mensen op te wekken Haar op deze plaatsen te komen eren: „Opdat men hier ter bedevaart kome". Op 21, 22 en 23 Aug. gaat er een bede vaart uit Noord-Holland naar deze in drukwekkende genadeoorden. In 1949, ter gelegenheid van de ker kelijke erkenning van de echtheid der verschijningen, maakte de Nederlandse pers in ruime mate gewag van deze voor velen nog onbekende Mariaoorden. Van de vele genezingen werden er toen twee als officieel miraculeus erkend door de kerkelijke overheid. Dit alles ging ge paard met grote feestelijkheden, waar aan door vijf bisschoppen, abten, talrijke wereldlijke en geestelijke autoriteiten, honderden priesters en cica 40.000 ge lovigen werd deelgenomen. Voor hen, die er misschien nooit toe zullen komen om Lourdes of Fatima te bezoeken en om de afstand en om de hoge financiële offers, welke deze toch ten vragen, heeft Maria als het ware zelf een eenvoudiger mogelijkheid ge- r.-aakt. Voldoende is een bewijs van Nederlanderschap, dat aan elk gemeen tehuis is te verkrijgen. Zij, die aan genoemde bedevaart wil len deelnemen, kunnen zich in verbin ding stellen met pastoor L. C. van de Neuweland te Heemskerk of kapelaan J. A. H. Buffing, geestelijk leider der bedetocht. De reis gaat over de bekende plaatsen Namen en Dinant langs de Maas en wie deze tocht eenmaal heeft gemaakt, weet, dat het drie onvergetelijk mooie en ge lukkige dagen zijn, zowel geestelijk als lichamelijk. Een 58-jarige dame, die gistermiddag op de Wagenweg met haar hond aan het wandelen was, werd plotseling door haar „schoothondje" omver getrokken. Deze krachtige manoeuvre van het dier had ernstige gevolgen; de dame viel zo ongelukkig, dat zij later met een her senschudding naar het Diaconessenhuis vervoerd moest worden. Hedenmorgen om vijf over zeven had op de Parklaan een aanrijding plaats tussen een autobus en een vrachtauto met oplegger. De bestuurder van de vrachtauto had geen voorrang verleend aan de van rechts komende autobus. De autobus werd bij de botsing aan de ach terzijde ingedeukt Op 9 Aug. a.s. herdenkt de heer E. J. Veen, v. 't Hoffstraat 272, de dag, dat hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de N.V. Droste's Ca cao- en Choc.-fabrieken te Haarlem. Daar op die datum het bedrijf gesloten is wegens vacantie, zal dit jubileum worden herdacht op Maandag 14 Aug. Zondag jJ. is het vervolg van de Zes- stedenwedstrijd te Arnhem gespeeld. De uitslag van deze, in het kader van de N.BJ. en onder leiding van de A.B.B. ge speelde wedstrijden is als volgt: Er werden 9 partijen gespeeld tussen HaarlemLeiden contra ArnhemWagenln- genUtrecht, waarvan er 2 gewonnen wer den door Arnhem, 1 door Wageningen en 1 door Utrecht, terwijl er 3 door Leiden en 2 door Haarlem werden gewonnen. De uitslag was dus 45 voor Haarlem Leiden. De carambolewinst bedroeg 116- Zondag 13 Augustus spelen Utrecht, Arnhem, Wageningen tegen TilburgEind hoven te Tilburg. Geboren: H. D. EichhornSotthewes, z.; W. VosDusseljee, z.; A. J. BurgerOpstal, z.; J. QuintOut, z.; M Bloosvan Winkel, z.; J. VlootmanHuysmans, z.; C. J. M BosmanBroeken, z.; M. D. Voetde Land meter, z.j G. van PijpenSchuitemaker, z.: T. PescharKlunder, z.; T. Erbrinkvan der Wiel, z.: M. van UdenSteenbakkers, d.; A. E. Takesvan Riemsdijk, d.; C. W. Cree- mersLemmers, d.; G. M. BoomarsGoosen. d.; L. A. SchooneveldtBosch, d.; G. E. Wijnberg—Pleging, d.; H. ChrispijnSchu- ringa, d.; C. M. van Bak elElfering, d.; B HoutsmaGalama, d.; S. M. Voulonvan Gunsteren, d.; L. C. A. Sprengers—Naber, d.' M A A. Rusman—van Beelen, d. Overleden: G, TerstalHasselman, 74 jr., Zomervaart. M. Halderman, 48 j„ Banckert- straat: R Osterkamp. 74 j.. Kamperlaan: H. J Pieters. 85 j., Bilderdijkstraat; J. B. Beur- kens, 81 J.. Kleverparkweg; L. M„ 2 m., d. van K. IJlstra, Vaartstraat; G. Jantzen, 53 jr., Vergierdeweg; H. G„ 2 d-, z. van H. J. Keijzers, Kamperlaan: E. A., 5 j., z. van W. T van den Berg, Groot Heiligland; H. M. Sips, 74 J„ Barendsestraat. spreekwoord: beter een half ei dan een lege dop, worden deze huizen nog steeds bewoond. Voor het ogenblik is er voor deze mensen niets beters te krijgen en proberen zij in die huisjes te maken wat er van te maken is. Voor sommige van deze gevallen heeft hfet Huisvestingsbureau zelf geen ver gunning verleend. Het zou immers een vreemde situatie zijn, wanneer de toe stemming van officiële zijde als het ware een accoordverklaring wordt gegeven voor een dergelijke toestand, In sommige gevallen is het zelfs zo, dat de bewoners van deze krotten geen huur meer beta len. Men zou natuurlijk kunnen opwer pen, dat de eigenaars hun „woningen" kunnen laten opknappen, maar dat zou zoveel geld moeten kosten, dat zij liever geen huur meer innen, dan geld voor restauratie uit te geven. Merkwaardig is het en reeds vroe ger hebben wij daar de aandacht op ge vestigd dat sommige van die „krot bewoners" naar hun oude vertrouwde millieu terugkeren, zelfs wanneer zij een nieuwe woning krijgen toegewezen. De mensen voelen zich meestal in hun nieuwe omgeving niet thuis. Daardoor ontstaat het grote gevaar, dat wanneer eindelijk een krotwoning kan worden ontruimd, er weer anderen komen, die daar hun onderdak zoeken. De voorlo pige oplossing is dan ook niet zozeer de krotten allemaal tegelijk op te ruimen, maar ze stuk voor stuk af te sluiten, wanneer ze leeg komen te staan. Sedert 1939 is er in Haarlem geen enkele krotwoning afgebroken en zo is het begrijpelijk, dat het aantal krotten in de binnenstad betrekkelijk aan de hoge kat is. Op vragen van het Tweede-Kamerlid mr. B. J. Stokvis, betreffende het niet in vrijheid stellen van een vreemdeling, die in afwachting van zijn uitleiding uit Nederland is opgesloten in het Huis van Bewaring te Haarlem en in hongersta king is gegaan, heeft de minister van Justitie o.m. geantwoord, dat hij na uit- zitting van zijn straftijd op 30 Septem ber 1949 als crimineel ongewenst vreem deling wachtend op uitleiding ingesloten is in het Huis van Bewaring te Haar lem. Alhoewel moet worden toegegeven, dat de uitleiding van deze vreemdeling abnormaal lang heeft gedyurd, heeft de minister, gezien de criminele anteceden ten van de vreemdeling, geen aanleiding kunnen vinden hem, in afwachting van zijn gedwongen uitleiding, alsnog in vrijheid te stellen. Door de Commissie voor huishoude lijke en gezinsvoorlichting alhier zal in samenwerking met de afd. Haarlem van de Ned. Bond van Huisvrouwen, de afd. Haarlem van de Volksuniversiteit, de Gem. Energiebedrijven, de Woning bouwverenigingen en de afd. Haarlem van de Vrouwen-Electriciteitsvereni- ging eind September of begin October a.s. een der in aanbouw zijnde duplex- woningen (perceel Vondelweg 396) op eenvoudige doch smaakvolle wijze com pleet worden gemeubileerd, gestoffeerd en verder worden ingericht. Gedurende enkele weken zal deze woning dan door belangstellenden kunnen worden be zichtigd. Het doel hiervan is om de toekom stige bewoners en anderen, die klein behuisd zijn te tonen, hoe een kleine woning practisch en op de minst kost bare wijze kan worden ingericht. Vóór en tijdens de openstelling van de demonstratie-woning zullen door de Volksuniversiteit twee lezingen worden gehouden door deskundigen op het ge bied van woninginrichting. De toekomstige bewoners van du- plexwoningen hebben hier een unieke gelegenheid voor het verkrijgen van een inzicht hoé zij hun woning kunnen inrichten. De juiste data van de tentoonstelling en van de lezingen zullen t.z.t. in dit blad worden bekend gemaakt. Het bestuur van de Woningbouwver eniging „Onze Woning" heeft de bouw van 83 woningen en een kantoorgebouw tje aan de Eksterstraat, P. C. Hooftstraat en de Vergierdeweg, opgedragen aan het bouwbedrijf J. Weber en A, J. Wijs man te Bloemendaal. Men zal binnen kort met de bouw beginnen. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Alles wel aan boord" (a. 1.); 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: „Ab bott en Costello in Hollywood" (a. I.J; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Danny Kaye Week. Dinsdag: De roemrijke daden van Danny (18 j). Frans Hals: „IJscoman kijk uit" (a. 1.); 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Ab bott en Costello in donker Afrika" (a. 1.); 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Zorro" (14 j.), 2 30, 7 en 9.15 uur. Bijzondere filmvoorstelingen: Cinema Palace: Iedere morgen om 10.30 uur „Malle gevallen" (a. 1.); City: Iedere morgen om 11 uur: „Tafeltje dek je" (a. 1.). Dinsdag 8 Augustus Grote Kerk: Orgelbespeling, 8 uur. Het Dagelijks bestuur van de stichting „Touring Zandvoort" heeft besloten bij wij ze van proef gedurende de maand Augustus de Burgemeester van Alphenweg op Zater dag ook open te stellen voor wielrijders. Op die dag zullen automobilisten en mo torrijders zoals gewoonlijk op de weg worden toegelaten, doch dan onder voor waarde, dat zij een maximum snelheid van 60 k.m. per uur niet overschrijden. Deze maatregel geldt uiteraard niet op Zaterdagen waarop wedstrijden of oefenin gen op de weg worden gehouden. Alvorens te reflecteren op annonces, waar in meubilair te koop wordt aangeboden on der mededeling, dat de koper eventueel te Zandvoort leegkomende woonruimte kan gaan bewonen, gelieve men zich ter voor koming van teleurstelling, in verbinding te. stellen met het Bureau Huisvesting, aldaar. Maandagavond gaf de toneelgroep van het R. K. Medisch Paedagogisch insti tuut „Bosbeek" onder leiding van de regisseur Bob Jansen de eerste opvoe ring van het openluchtspel „Het geheim van de Konoor", een spel van spanning en avontuur in drie bedrijven van L. Melissen. Er was voor deze eerste voor stelling, welke o.a. werd bijgewoond door de burgemeester, mr. A. G. A. Rid der van Rappard, en wethoude.r E. J. v. Lent met hunne echtgenoten, een zeer verheugende belangstelling en in de allereerste plaats komt aan Bob Jansen grote lof toe voor het zeer mooie decor dat, met eenvoudige middelen gemaakt, een uitstekende indruk maakte. Van de spelers mag wel in de eerste plaats de vertolker van de rol van Koke Bartels worden genoemd, die het Bra bantse dialect niet alleen volkomen juist uitsprak, maar die tevens woord voor woord gevolgd kon worden. Door het ontbreken van elke acoustiek was deze prestatie des te opvallender. Ook zijn spel stak boven dat van de anderen uit. Goed waren ook de veldwachter, de drie „geesten", die bij ontmaskering nog wel tot de notabelen van het dorpje bleken te behoren en de bijgelovigheid van de dorpelingen hadden misbruikt om zich via de smokkelhandel te verrijken; iets waaraan drie verkenners door hun on vervaardheid een einde maakten. De kinderen van de Buurtvereniging „Res Nova" gaan morgen met een aantal autobussen een dagje uit. Het bestuur is dagenlang bezig geweest met het uit zoeken van een mooie tocht en het ver zamelen van de nodige versnaperingen. Bovendien heeft het gezorgd, dat de kinderen 's avonds via de Cruquiusweg met muziek worden ontvangen. Een Heemsteedse grossier had mis ge handeld. En dat nog in de betekenis, die de politierechter er meestal aan pleegt te hechten. Die mishandeling scheen in den beginne nogal een gecompliceerd geval, maar de politierechter knipte er resoluut alle franje af en tenslotte kwam vast te staan, dat de jonge gros sier. die als verdachte voor de groene tafel verschenen was. zich wel al te bar opgewonden had en met een vijf ons-gewicht zijn vroegere vriend tot bloedens toe had afgetuigd. Die vriendschap was waarlijk als een echt Hollandse zomerdag verlopen in een donderbui, welke in dit geval re sulteerde in een gedwongen uittocht van de vriend uit het pand. waarin hij evenals de grossier zijn zaken deed. Nu hadden die twee elkaar bij leveringen veelal met gesloten beurs betaald. De grossier leverde glas voor ruiten, de vriend van zijn kant triplex en ander materiaal. Maar toen de laatste het pand verlaten had, wilde hij natuurlijk zijn glas meenemen. Doch daar kwam niets van in. Eerst betalen, had de grossier gezegd. Dan ik mijn geleverde spullen terug, luidde de repliek van de vriend en die liet het niet bij woorden en kwam nog dezelfde dag bij de grossier in de zaak. Met een hamer begon hij de giastafel te demonteren en de grossier, die bedenkelijk het kookpunt naderde, sprong op zijn afgedane boezemvriend toe, greep diens hamer beet en dien de hem een fikse toe op zijn hoofd met het vijf-ons-gewicht. Zo moet het hele geval tenminste verlopen zijn, maar de grossier wilde er de politierechter van overtuigen, dat hij uit noodweer ge handeld had, omdat zijn oude vriend hem met de hamer bedreigd had. De politierechter was echter niet zo spoedig te overtuigen, want hij vond het wel vreemd, dat verdachte het slachtoffer met een grote plank gesla gen had, toen deze enige ogenblikken later weer in de zaak verschenen was, nadat hij bij een buurman van zijn ver wondingen bekomen was. „Toen was er toch geen sprake van een hamer en ook niet van noodweer", merkte hij op. De getuigenis van de compagnon van de grossier sprak nu ook niot bepaald in het voordeel van de verdachte en het slachtoffer deed ten slotte de deur toe, toen hij verklaarde, dat hij geslagen was met een vijf-kilo gewicht. „Lezen de heren niet al te veel de tective-romannetjes?" informeerde de politierechter. Het bleek namelijk, dat het zwaarste gewicht bij de grossier twee kilo woog. De hamer en de plank, waarop „Verboden" geschilderd stond, kwamen nog als stille getuigen ter ta fel en op dat „Verboden" borduurde de Officier van Justitie nog even door, toen hij 75.boete eiste tegen de grossier. De politierechter trok er tenslotte nog ƒ25.— af. Vermoedelijk zal met ingang 1951 het eerste cijfer van de telefoonnummers in Heemstede in de reeks 28000-28799 en in de serie 29000 tot 29999 gewijzigd worden in een 3. De betrokken abon- né's kunnen dus nu reeds bij de aan schaffing van drukwerk daarmee reke- ning houden. Wil men oude Beverwijkers geloven, dan werd er een veertig jaar geleden op harddraverijdag door niemand gewerkt. Het was feest voor allen in het stadje en de bloemetjes werden buiten gezet. In de loop der tijden is wel een en ander veranderd, maar de Beverwjjkse kortehaandraverij is de bekendste van het gehele land gebleven, niet in geringe mate door het zeldzaam mooie parcours: de imposante Breestraat, die Donderdag weer voor één middag taboe zal zijn voor het snelverkeer en duizenden bij een brengt. Nooit wordt er in Beverwijk meer naar de lucht gezien dan in deze dagen, die aap de draverij vooraf gaan. Enkele jaren achter elkaar hebben we achter de groene hekken gezeten in de stro mende regen. Die was van invloed op de belangstelling, daardoor op de toto, op de kas van de harddraverijvereniging, die voorheen gewoon was de dag met een vuurwerk te besluiten, maar daar nu financieel niet toe in staat is. Zal het dit jaar anders zijn? De weergoden De heer Ch. Pointl is niet alleen een ondernemend fotograaf, getuige de naam van zijn bedrijf, die herinneringen wekt aan alle mogelijke grootheden van het witte doek, hij is ook een man, die ver der ziet dan vandaag of morgen. En nu kan men hem natuurlijk makkelijk voor een pessimist uitmaken, maar zijn me ning is, dat hij hier zelf nog wel een behoorlijk stuk brood zal kunnen ver dienen, maar of dat later ook met zijn drie kinderen het geval zal zijn, waagt hij te betwijfelen. Daarom heeft hij be sloten uit IJmuiden naar Australië te emigreren en in dat opzicht is hij zeker optimist, want het is een belangrijke stap in het ongewisse. De heer Pointl heeft besloten om be halve zijn vrouw en drie kinderen ook een huis mee te nemen, in de vorm van een autobus, die hü ongeveer een maand geleden op de kop getikt heeft. Dit voer tuig, dat op het ogenblik in een garage van onder tot boven en van voor tot achter onder handen wordt genomen, zal zodanig worden ingericht, dat ook het bedrijf er in ondergebracht kan worden. Hiertoe zal de wagen in vier afdelin gen worden verdeeld. Het achterste gedeelte wordt kamer-keuken-slaap vertrek. Daar komt een klein aan rechtje met een installatie voor Buta- gas, een flinke kast, waar eens de achteringang van de bus was, en boven de achterwielen komen banken, waar van 's avonds door middel van enige stangen een handig bed kan worden gemaakt. Het tweede gedeelte wordt ingericht als salon, dus als het gezin op zijn Zondags gaat wonen. Aan weerskanten zijn dan twee brede ra men, die hen in staat stellen alles van de omgeving te zien. Maar er moet ook gegeten worden en daarvoor is de derde afdeling bestemd om tot donkere kamer te worden inge richt, zodat het bedrijf direct kan wor den uitgeoefend. Hier kan de heer Pointl zijn werk doen en als de klanten nu maar komen willen, dan zal dat met de kost verdienen wel loslopen. Het voorste gedeelte kreeg de naam „machineka mer", omdat daar de plaats is voor de bestuurder om de wagen te verplaatsen. Behalve het voordeel van bij aankomst direct „een dak boven het hoofd te heb ben", is deze wijze van emigreren tevens nuttig om zich te verplaatsen in het nu nog onbekende land. Het is de bedoeling om in Sydney aan land te gaan, maar niemand kan zeggen of daar ook vol doende emplooi zal zijn te vinden. En dan is een rijdend huis makkelijk, want je kruipt achter het stuur en rijdt er een mijl of vijfhonderd verder mee om daar je geluk lê gaan beproeven. Het zal echter nog wel enige maanden duren voordat het gezin op de boot stapt om Holland voor goed vaarwel te zeggen. Het verkrijgen van een permit is niet zo eenvoudig en vaak gebeurt het, dat deze pas kort voor de vertrekdatum wordt verstrekt. Maar ook de autobus is nog lang niet reisvaardig en er zal nog heel wat aan gedaan moeten worden, voordat hij kant en klaar op de boot staat om zijn reis over de wereldzeeën te be ginnen. Over zijn nieuwe vaderland, waarheen hij tegen het einde van dit jaar hoopt te vertrekken, denkt de heer Pointl heei gemakkelijk. „Bang van werken ben ik niet", zegt hij, „en als het in mijn bran che van fotograaf niet wil lukken, dan kan ik desnoods alsschapenfokker of weet ik wat aan de slag gaan." Maar hij gaat het toch eerst als fotograaf proberen en is vol goede moed, dat deze poging zal slagen. Verdere plannen heeft hij nog weinig. Eerst maar eens zien hoe het er in wer kelijkheid is en dan naar omstandighe den handelen. Maar één ding is toch zeker de moeite van het vermelden waard. Op zijn tocht door Australië is de heer Pointl van plan een film op te nemen van zijn nieuwe vaderland, welke dan eventueel van nut kan zijn voor an deren, die daarheen willen emigreren. Op het ogenblik is er hier in ons land wel een rolprent over Australië, doch deze beziet het land door een Australi sche bril en het is juist de bedoeling datgene van het land vast te leggen, wat de Hollander typeert en hem daardoor 'n betere kijk te geven op het land en zijn gewoonten. Wanneer deze poging mocht slagen, dan zou hiermede belangrijk werk worden gedaan in het belang van toekomstige gegadigden voor dit land met zijn vele mogelijkheden en in dit verband verdient deze poging dan ook zeker aller belangstelling. schijnen sinds het weekend gunstiger te zijn gestemd. Houden we ons hier niet langer mee op. We mogen veronderstellen, dat men weet hoe een kortehaandraverij ver reden wordt, telkens twee paarden over de baan, die ieder twee ritten moeten lopen plus eventueel, wanneer ieder één rit wint, een kamprit maar de toto levert velen nog moeilijkheden op. Een kleine handleiding voor „gok kers" is dan ook wel nuttig. Men kan op de kortehaandraverij op verschillende manieren wedden. Ten eerste op de uiteindelijke utislag. Men noemt dit „definitief". Verkoop aan de achterzijde, uitbetaling aan de voorzijde. Men kan voor de aanvang wedden „win nend en plaats" op de uiteindelijke uit slag. Wanneer men „winnend" speelt, moet het gekozen paard de uiteindelijke winnaar worden. Speelt men „plaats" dan wordt uitbetaald, wanneer het ge kozen paard een der eerste drie plaatsen inneemt. De uitbetaling „definitief" vindt plaats aan het einde van de course. Wie niet te lang wil wachten, kan daar om op de series wedden, omdat uitbe taling hiervan tussentijds geschiedt. Bij het wedden op de series, vindt de verkoop aan de voorzijde plaats en de uitbetaling aa de achterzijde. Tevens kan men hier wedden „winnend" en „koppel" op de uitslag van iedere serie van 3 of 4 paarden afzonderlijk. Bij koppelweddenschappen moet men de winnaar en tweede geplaatste op geven en de juiste volgorde van plaat sing. Is de uitslag van een serie 3—1, dan komen voor uitbetaling in aanmer king alleen de tickets 31 en niet 13. De uitbetaling geschiedt na het bekend worden van de uitslag van elke serie afzonderlijk. Tenslotte kan men wedden op de demi-finale en/of finale. Verkoop aan de voorzijde, uitbetaling aan de achterzijde. Hierbij worden (alleen voor de totalisator) de paarden om-genum merd. De winnaar van de eerste serie wordt no. 1, de winnaar van de 2 wordt 2 enz. Bij 3 of 4 paarden wordt „win nend" en „koppel" verkocht, bij 5 of meer paarden „winnend", „plaats" en „koppel". Wie een kansje wagen wil, weet nu tenminste de mogelijkheden. De plaatsing van minder-valide ar beidskrachten blijft bij voortduring de bijzondere zorg van het arbeidsbureau vereisen. Ofschoon het aantal plaatsin gen van minder-validen is gestegen, laat de bereidheid van bet bedrijfsleven om minder-validen op te nemen in ver schillende gevallen nog te wensen over De gedachte, dat een groot deel der min der-validen, mits zij op de goede plaats zijn tewerkgesteld, een volwaardige ar beidsprestatie kan verrichten, is nog te weinig tot de verschillende werkgevers doorgedrongen. De grootste moeilijkheden werden ook dit jaar ondervonden bij de inschake ling van oud-t b.c.-patiënten, asthmatici en epileptici. Bijna onplaatsbaar waren de minder-validen met een cumulatie van kwalen, gebreken óf afwijkingen. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan zal het Heemsteedse Fanfarecorps „Excelsior" Donderdag 10 Augustus a.s. op het Raadhuisplein van 810 uur een feestconcert gaven, waarvoor het vol gende programma is samengesteld: 1. Lynwood, mars van J. Ord Hume; 2. Ouverture Frangaise van L. Rey- noud; 3. Fantasie Ballet van L. Mon- tagne; 4. L'or et L'Argent van Frans Léhar, arr. G. Wittman; 5. Maritana van Jos Kessels; 6. Mascotte, arr. J. Mulder mans; 7. Versmade Liefde, wals van Paul Lincke, arr. S. P. v. Leeuwen; 8. Mooi Amsterdam, mars van J. Beek hoven. Tussen de nummers 5 en 6 zal een korte pauze gehouden worden. Het con cert staat onder leiding van de dirigent J. Beekhoven. Als resultaat van de een dezer dagen tn Den Haag gehouden besprekingen tussen een Nederlandse en een West-Duitse han delsdelegatie werd de import ln Duitsland van Nederlandse boter hervat. Met ingang van heden 7 Augustus 1950, kan uit Nederland ook geconden seerde melk weder in Duitslahd worden ingevoerd. Aan de Staten-Generaal is aangeboden het bij de regering ingediende rapport van de door prof. mr. R. P. Cleyeringa voorgezeten commissie, betreffende haar onderzoek naar de houding van Neder landse diplomatieke en consulaire amb tenaren Dfegenover Nederlandse uitgewe kenen in Frankrijk tijdens de tweede wereldoorlog. Dit rapport handelt uit sluitend over Frankrijk. In het rapport wordt een groot aantal klachten in extenso behandeld. Het on derzoek van de commissie heeft uitge wezen dat vele dezer klachten als onge grond moeten worden beschouwd en dat veelal aap personen, waarover enerzijds geklaagd wordt, ander2ijds woorden van lof zijn gewijd. Voor het belangrijkste deel gaat het rapport over de gedragin gen van dr. A. Sevenster, consul-gene raal te Vichy, die thans in dezelfde func tie werkzaam is in Montreal. Dat dr. Sevenster, het er feilloos heeft afgebracht, kan niet worden volgehou den. Intussen dient daartegenover te worden bedacht, dat wel niemand in zijn uiterst moeilijke omstandigheden buiten fouten zou zijn gebleven. Er staan ook belangrijke posten op het te goed der rekening van de heer Seven ster, en wel vooral daar waar het over de verzorging gaat. Ook al is de commissie er niet blind voor, dat er aanmerkingen op de heer Sevenster kunnen worden gemaakt; zij is toch van oordeel, dat hij, al met al, te boek gesteld behoort te blijven als een ambtenaar, die in ongekend moeilij ke omstandigheden op verdienstelijke wijze zich heeft gekweten van zijn taak ten behoeve van de Nederlandse uitge wekenen in Frankrijk. De minister van Buitenlandse Zaken heeft de aanbieding van het rapport aan de kamers vergezeld doen gaan van de volgende opmerkingen: De minister kan zich geheel verenigen met de con clusie van bovengenoemd rapport en is van oordeel dat net beleid van de Ne derlandse vertegenwoordigers in Frank rijk gedurende de oorlog in het alge meen eer waardering dan blaam ver dient. Een nader onderzoek is ingesteld naar de bedragen, die de Nederlandse consul te Lyon uit eigen middelen aan uitge wekenen heeft verstrekt en getracht zal worden hem zo spoedig mogelijk hier voor schadeloos te stellen. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in de vacature dr. E. Bron- gersma (P. v. d. A.) benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer de heer P. C. de Jonge te Middelburg. Naar wij vernemen zou de heer De Jonge voornemens zijn voor zijn be noeming te bedanken. In dat geval zou in aanmerking komen de heer P. J. Kapteyn te Bloemendaal. De Hoge Commissaris van Nederland, dr. Hirschfeld, heeft Maandagavond te zijnen huize een afscheidsreceptie gege ven voor de leden van de regering der VSI, leden van het corps diplomatique en vele Indonesische autoriteiten. De plaatsing van minder-validen met arm- of beengebreken en oog- of oor kwalen stuitte meestal op minder moei lijkheden. Er moet met nadruk worden gewezen op de wenselijkheid bij de te werkstelling van minder-validen de deskundigen van het Arbeidsbureau in te schakelen. Door gebruik te maken van de grote ervaring van de ambte naar. belast met de bemiddeling van deze' arbeidskrachten, en de deskundig heid van de keurende medicus, kunnen plaatsingen, die bij voorbaat tot mis lukking gedoemd zijn, dikwijls worden voorkomen, ten bate zowel van de be trokkene als van het Dedrijf.. Ten bate bovendien van de minder-validen in het algemeen, doordat mislukkingen steeds afbreuk doen aan de bereidheid van werkgevers om minder-validen op te nemen De belangstelling voer deze nog be trekkelijk jonge loot van het arbeids bureau nam zeer sterk toe. De afdeling werd in de loop van het vorig jaar door 1842 mannelijke en 681 vrouwelijke be zoekers geraadpleegd; 1249 bezoekers ontvingen een beroepskeuze-advies (889 mannelijke en 360 vrouwelijke); 881 ad viezen werden verstrekt aan minderja rigen en 448 aan meerderjarigen. Op verschillende ouderavonden werd ge sproken over het werk van beroeps keuze-adviezen aan kinderen. Door 't ruimer worden van de arbeids markt kwam het grote voordeel van de combinatie ArbeidsbureauBeroepskeu zebureau nog duidelijker naar voren. De adviseurs, die ambtenaren zijn van het arbeidsbureau en een nauwkeurig in zicht hebben in de ontwikkeling van de arbeidsmarkt, kunnen in samenwerking met de bemiddelaars meestal zorgen, dat het gegeven beroepsadvies direct kan worden geëffectueerd. De ervaringen in het jaar 1949 met de jongere generatie opgedaan, zijn wel bemoedigend. Onmiskenbaar is de geest onder de jeugd beter geworden. Onge twijfeld heeft de ruimer wordende ar beidsmarkt, en daardoor de vergrote kans op werkloosheid, te dien aanzien gunstig gewerkt. Het besef, dat voor iedere verloren gegane betrekking drie andere werkgevers klaar stonden om een nieuw dienstverband aan te gaan. werkte fnuikend op de mentaliteit van de jongeren. Zij namen hierdoor een machtspositie in, die in geen enkele verhouding stond tot hun maatschappe lijke waarde. Een evenwicht tussen de behoefte aan en het aanbod van jeug digen, zoals op het ogenblik bestaat, be tekent een terugkeer naar gezonde ver houdingen. Bij de vrouwelijke jeugd is deze even wichtstoestand nog niet bereikt. De vraag naar jeugdig vrouwelijk personeel is nog steeds zeer groot en overtreft verre het aanbod. Als gevolg hiervan valt onder de meisjes grote onrust te constateren. Conflicten tussen werkge vers en werkneemster over wisseling van werkkring, zonder dat steekhouden de argumenten voor vertrek bestaan, doen zich vrijwel dagelijks voor. De verschuiving van de vraagzijde naar de aanbodzijde manifesteert zich niet alleen ln een grotere werkloosheid, doch ook in een teruglopen van het aan tal aanvragen om arbeidskrachten. Waren op 1 Januari 1949 by het ar beidsbureau nog 656 aanvragen om man nelijk personeel geregistreerd, aan. het einde was dit aantal gedaald tot 27?, Bij de vrouwen onderging het aantal vaca tures bijna geen wijziging: 723 aanvra gen aan het begin van het jaar, 717 aan het einde. Een duidelijke aanwijzing, dat van een overschot aan vrouwelijk perso neel in het algemeen nog geen sprake is. GROOTE BEER, 8 Aug. v. Port Said; 17 Aug. te Amst. verw. JOHAN VAN OLDENBARNE- VELT, 8 Aug. van Port Said; 17 Aug. te Amst. verw. SOMERSETSHIRE (R. Lloyd), 8 Aug. van Port Said; 19 Aug. te TABINTA, 8 Aug. van Port Said; 18 Aug. te Amst. yerw. Vorig Opening slot 8/8 3 <4 Nederl. 1948 100% 3% pCt. Ned. 1950 99 A 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.tac. 97 A 97% 98% Inschr. Grtbk. '48 3 pCt Ned. Handel Mij. eert. '140% A.K.U. 174% 174% Van Berkela Patent 111b Caivé-Delft eert. Van Ceider 157 %b Kon. Hoogovens eert. 135b Unilever eert. 214% 215% Ned. Kabel Philips 225% 229 Kon. Petroleum 29öy9 297% „Amsterdam" Rubber 134%1 136 Holl. Amerika Lijn 155 b Kon. N. Stoomb. Mij. 131 Ned. Scheepv. Unie 138 %1 139% 1261/4 H-V.A. 123% Deli Mij. eert. 115% 116 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott CoppeT Montgomery Ware North American Co- Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. steei 7/8 4/8 33% 32% 42% 41 68% 67% 47 46% 89% 87% 14% 60% 14% 61% 53% 53% 16% 16% 16% 18% 38% 37% 48 48 61% 60% 41% 40% 30% 29% 36% 35% Advertentie Overal in de duinen treft men nog in gioten getale het duin ontsierende bun kers aan. Op de terreinen van de Waterleiding is men echter zover dat zo goed als alle bunkers werden geruimd of „wegge werkt". Zoveel mogelijk werd het terrein in de oorspronkelijke staat teruggebracht en met helm en andere duinfloraliën be plant. In Mei 1949 werd door een ambtenaar van de Hulpverleningsdienst in samen werking met een lid van het P.W.N. een begin gemaakt met het nazoeken van de terreinen in verband met achtergelaten mijnen en ander oorlogstuig. Èr werd veel gevonden, daarom blijft het voorschrift om uitsluitend op paden en wegen te blijven onveranderd van kracht. Vooral voor de veiligheid van de talrijke kampeerders is deze maatregel van groot belang. De belangstelling voor kamperen heeft zulk een omvang aan genomen, dat het niet meer mogelijk is aan iedere aanvraag te voldoen. Met het oog op de eigen belangen werden maatregelen genomen om het publiek te overtuigen van de noodzake lijkheid van natuurbescherming. Dat dit succes heeft is voor een deel te danken aan de grote aantrekkelijk heid waarmede de terreinen zijn aange legd, anderdeels door de goede voorlich ting. Men is er namelijk steeds op uit de bezoekers attent te maken op al lerlei natuurhistorische bijzonderheden en op de voordelen van bebossing en de methoden van uitvoering. Hierdoor wor den tevens propagandisten voor de na tuurbescherming gewonnen. Periodiek van onderwerp veranderen de exposities maken een bezoek aan het terrein des te aantrekkelijker. Het behoeft dan ook geen betoog dat de P.W.N.-duinen een bezoek ten volle waard zijn, iets wat in deze vacantie- tijd voor velen een welkom uitstapje zal zijn. De heer J. Oudegeest te Oegstgeest, oud-voorzitter van het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen en oud-lid van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, is ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag benoemd tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw. Voor het examen hoofdakte, dat te Haar lem gehouden werd, zijn voor de afdeling A geslaagd de dames B. de Boer uit Am sterdam; M. de Lange uit Amsterdam en M. E. Lietmeijer uit Amsterdam en de he ren M. van Roon uit Vijfhuizen en E. A. Sanders uit Amsterdam. Voor afdeling B geslaagd de dames E. Dee- nen uit Edam; J. M. J. Rensen uit Amster dam en de heren H. J. Dame uit Amster dam en J. van Reijen uit Amsterdam. ABBEDIJK 8 te Port of Spain, ALDE- GONDA 8 v. Pladjoe te Bangkok, ALHENA 7 bij St. Pauls Rock, ALNATI p. 8 Oues sant. AMSTELSTAD p. s Ouessant, ANNEN- KERK 7 te Marseille, ARIADNE 8 te Rott. BAARN 7 bij Fayal, BANTAM 7 bi] K. Guardefui, BENGKALIS p. 7 Penang, BLOMMERSDIJK 7 bij Cape Race, BOiN AI- RE 7 bij Barbados, BOSCHFONTEIN 8 te Southampton, BOSKOOP 8 te Trinidad# CALTEX DELFT p. 7 Ouessant, CALTEX THE HAGUE p. 7 Cape Elba, CISTULA 8 te Stanlow, CLAVELLA 7 bij Guadeloupe, CLEODORA 7 v. Miri n. Pladju, COTTICA 9 te Amst., DELFSHAVEN p. 7 Fernando Noronha, ENGGANO 8 te Genu,a FARM- SUM p. 8 Finisterre, GAASTERKERK 7 v. Walvisbaai, GOOILAND p, 7 Fern. No ronha, GROOTE BEER 7 te P. Said, HAAR LEM 8 te Punta Cardon, HELICON 8 V. New York te Aruba, HERCULES 7 v. Pi raeus n. Alexandrië, IRIS 7 te Amst., JAAR- STROOM 8 te Monrovia, JACOB CATS 8 te Rott., JOHAN v. OLDENBARNEVELT 7 te P. Said, KEDOE 7 in Rode Zee, KOTA AGOENG 8 te Kamaran, KOTA INTEN p. 7 Minicoy, LAERTES 7 v. P. Said n. Amst., LAURENSKERK 8 te Bahrein, LEOPOLDS- KERK p. 7 Messina, MAASKERK 7 v. Free town n. Monrovia, MARPESSA 7 bij Recife, MELAMPUS 7 bij Fayal, MENTOR 7 te Iz mir, MIDAS p. 8 K. St Vincent, MODJO- KERTO 8 te Tandjong Priok, NIOBE 7 v. Hangö n. Helsinki, OBERON 8 te New York, ODYSSEUS 7 v. Oran n. Palermo, OMALA 7 te Abadan, ORANJESTAD 8 te Aruba, ORION 8 te Malta, PAPENDRECHT 8 te Salt End, RUFINA 7 v. Cristobal n. Trinidad, RIJNLAND 7 v. Itajahi n. Santos, SIBAJAK 8 te Colombo, SINGKEP 7 v. P. SaidI n. Amst., SKAUGUM 7 bij Kreta, SOESTDIJK 7 v. Aden, SOMMELSDIJK 7 te Rott. v. Bremtyi, STAD ARNHEM ft 8 Finisterre, STAD DORDRECHT p. 8 Finisterre, STR. SOENDA 8 te Lor. Marques, STREEFKERK p. 7 Alexandrië, TABIAN 7 bij Ceylon, TA BINTA 7 te Suez, TAMO 7 bij Recife, TE- RO 7 v. Rott. n. Santos, TARAKAN p. 8 Gibraltar, TERNATE 8 te Madras, TJI- KAMPEK 7 te Hongkong, TOSARI 6 te Tandjong Priok, VAN OSTADE 7 bij Scilly eil., WILLEMSTAD 7 v. Plymouth n. Amst. Advertentie Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 1148» Copyrighf P. t. B. Box 6 Copenhogen 85. Maar de kist open maken was gemakkelijker gezegd dan gedaan, want ze hadden geen nijptdng. Maar Sim kreeg het toch gauw voor elkaar, want hij had wel een sterke magneet, en daarmee trok hij in een wip olie spijkers uit de kist. Toen tilden ze het deksel op en wat zagen ze? Een poes. Een dood gewone poes. Rasmus begon het beest te aaien, maar Sim zei: „Stil, ik weet wat. Nu kunnen we Sam terug halen, veilig en wel." En hij vroeg mus een paar haringen te vangen, terwijl een roeispaan aan de staart van de kat vast maa

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2