Jaarlijks verdrinken ruim vijfhonderd mensen Nationaal kamp in Ommen met fantastisch kampvuur besloten Italiaans pastoortje als filmheld in „Een avontuur in Napels Geld van loterij- en voetbalclub in eigen zak gestoken Columbia House te Heemstede cultureel centrum? A.B. C., de grootste en bestebesteldienst Kantoorbediende maakte misbruik van vertrouwen Zeepkistencoureurs op Circuit Zandvoort Ferdi nand Jr. Reddingwezen heeft dringend financiële steun nodig Uw gramofoonplaat komt er vandaan AGE1VDA Churchill spreekt morgen pas Arabieren, Vlamingen en Neptunus.,.. Komt deze week in Rembrandt Weer radio-speruren in de wintermaanden TAXI? Bei, 13000 DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1950 PAGINA 2 HAARLEMSE RECHTBANK Jeugdig avonturier Markt dief stal Examen hoofdakte TYRB verliest van DCO Burgerlijke Stand Schoonmaak „Liefdadigheid" sr~i|t*°r voi Buurtvereniging „Res Nova" ging uit LAATSTE NIEUWS Communisten in Korea vuren op eigen troepen WmmI Voetbal BESOMMINGEN BELGISCH BLAD DANKT NEDERL. BEVOLKING PROJECTIEL OP HET STRAND Meisje stootte bij het graven op handgranaat BLOEMENDAAL OPNIEUW DE HARTEN. LUSTSCHOOL P.v.d.A. wenst speciale raadsvergadering Drenkeling opgehaald Geen spreekuur DAC en NACHT vervoert Uw goederen In elke hoeveelheid het beste. iiiSÜ A.B.C., BARRE VOETESTR, Z, HAARLEM - TEL. 18428, Na 6 u.: 14810-1» De kantoorbediende E., die werkzaam wa« aan een metaalbedrijf te Haarlem had wel zeer ernstig misbruik gemaakt van het vertrouwen, dat directie en per soneelin hem gesteld hadden. De man had het beheer over de zgn. potjes van de jersoneelsvereniging, n.l. één van de 'voetbalclub en een van de loterijclub. waarvoor de leden van het personeel wekelijks een klein bedrag gaven. Bij een of andere controle bleek, dat er in het geheel geen geld meer aanwezig was en dat er zo in totaal een bedrag van ongeveer f 125 was verdwenen. Dat was in de maanden Februari en Maart van dit jaar. Toen hij in April gedurende vijf dagen het beheer had over de kas van het bedrijf werd daarna bij de over dracht geconstateerd, dat er een tekort was van honderd gulden. Terzake van deze twee verduisterin gen moest de kantoorbediende zich van morgen verantwoorden voor de Haar lemse rechtbank. Hij verklaarde, dat het nooit zijn bedoeling was geweest, het personeel te benadelen, want steeds w anneer er geld nodig was, had hij dit uit eigen portemonnaie betaald. Wat het geld uit de kas betrof, kon hij slechts als enige verklaring geven, dat hij hon derd gulden te veel uitbetaald of te weiJ- nig ontvangen had. De eigenaar van het bedrijf, die als getuige werd gehoord, vertelde, dat hij altijd het volle vertrouwen in zijn kan toorbediende had gehad. Meermalen had hij hem met een bedrag van f 5000 naar de bank gestuurd. Hij noemde het een fout van de reclassering, dat deze hem niet had ingelicht, dat de betrokkene reeds driemaal veroordeeld was. In zijn requisitoir merkte de Officier van Justi tie op. dat de verdachte iedere weer stand mist. Hij vorderde tegen hem een gevangenisstraf van zes maanden. De verdedigster betwistte, dat haar cliënt geld uit de kas had verduisterd en verzocht de rechtbank op dit punt vrij spraak. De andere verduistering noem de zij meer gepleegd uit onbezonnen heid dan uit kwade wil. Zij meende dan ock, dat een deel van de straf voorwaar delijk moest worden opgelegd. Een jeugdige avonturier, de 22-jarige chauffeur J. v. H. uit Den Haag, kwam in Maart van dit jaar op de gedachte in Haarlem een auto te huren, met de bedoeling deze dan te verkopen. De jongeman slaagde daar in, want hij huurde een auto en wist er in Bolsward f 850 voor te maken. Het bleek, dat hij enkele dagen tevoren eenzelfde feit had gepleegd in Rotterdam, waarvoor hij onlangs veroordeeld werd tot een ge vangenisstraf voor de tijd van negen maanden. Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat de chauffeur al menig avontuur achter de rug had, maar de omstandigheden waren toch wel van die aard, dat de Officier van Justitie geen gevangenisstraf zonder meer wil de vorderen, doch verdachte nog een kans wilde geven in de jeugdgevange nis. De Officier betreurde het, dat het Haarlemse geval niet gekoppeld was aan het Rotterdamse. Hij eiste tenslotte tegen verdachte twee jaar jeugdgevan genis, echter zonder aftrek. De marktkoopvrouw E. v. T. uit Am sterdam had haar slag geslagen op de markt in Haarlem-Noord. De buit be stond uit enkele handdoeken en thee doeken, die zij uit een kraam had weg genomen. Het bleek, dat men niet met de eerste de beste dievegge te doen had, maar dat de vrouw reeds negen veroor delingen op haar straflijst had staan. Vanmorgen had zij zich te verantwoor den voor de Haarlemse Rechtbank, waar de Officier van Justitie tot de zelfde conclusie kwam als de psychiater in zijn rapport, n.l. geen ten volle toe rekenbaarheid van verdachte en hij eiste tegen de vrouw een gevangenis straf van zeven maanden, waarna zij ter beschikking zal worden gesteld van de regering. De verdediger kon zich daar mee moeilijk, verenigen en achtte het juiste verdachte te veroordelen tot een gevangenisstraf gelijk aan de tijd van Voor het examen hoofdakte dat te Haarlem gehouden werd slaagden voor gedeelte A de dames: M. Spaargaren uit Zaandam en de heren: A. J. H. Fluit - man, Beverwijk. C. van Hooff, Bever wijk. Ph. de Kat. Amsterdam W. J. Wei- boren, Cothen (Utr.) Voor gedeelte B slaagden de dames: C. Th. Mak. Obdam en F. A. de Vries, Warder en de heren: H. Ph. Harmsen, Heerhugowaard, J. Kraamwinkel, Haar lem en J. C. van Twuiver. Oudorp. In het tournooi om de Umans-beker werd TVBB Woensdagavond door DCO met 21 geklopt. Met rust had TYBB een 10 voorsprong door v. d. Berg. Na de hervatting scoorde Prins de ge lijkmaker en nadat de TYBB-doelman Bakker een penalty had gestopt, moest hjj tien minuten voor het einde ten tweeden male vissen. Linksbuiten Klop van DCO bezorgde zijn club daarmee een verdiende 21 overwinning. Heden avond wordt de wedstrijd Schoten Bioemendaal gespeeld. Het hoofdbestuur van de R. K. Bond van Sigarenhandelaren verzoekt de R.K. sigarenwinkeliers in Haarlem hun zaak op 15 Augustus te sluiten. GEBOREN: J. G. A. Kruithof-Dekker, z; L. H. Kooij-Thoolerf*z; P. J. A. Hoo- geveen-Westendorp, z; M. L. Tieleman- Winter, z; L. W. A. van der Helm-Ken ter, d; J. M. Hooreman-van Bakel, d; M. van der Linde-Steen, d; A. M. E. Honkoop-Hoogeboom, d; E. M. Töns- Teeuwen, d: M. E. V. Verhoef-Gros kamp, d; A. J. W. van Vessem-Dirkse, d. ONDERTROUWD: J. A. Kuks en A. M. Kimman: J- Langerak en G. Euver- man; H. J. Booms en C. J. Versteeg; S. A. C. Danser en H. E. Kruijt; C. J. Vijlbrief en A. Stoel; D. A. Huig en M. van Bentem; H. Rudelsheim en E. A. Nanninga; P. van Zaanen en M. Ste- gers; F. J. Kruijer en C. van der Schoot; E. W. de Nijs en M. J. J. Goddijn; H. J. Hooning en J. M. L. Ebbeling; J. de Boer en A. H. Huijer; J. P. F. Luesken en D. Burger; G. F. ten Caste en R. Zotter. GEHUWD: J. M. Tolen en G. Bruijn; C. F. M. van Koppen en M. C. J. van Beek; P. Koek en D. M. de Regt; J. van der Wiel en I. Zolczer; H. Altena en C. P. de Haan; D. H. G- Langeler en T. J. Ruijters; J. F. van der Mark en C. M. C. van der Velde; T. H. Nijenhuis en G. W. Schiphorst; D. Koeleveld en K. Schouten; W. Bottelier en A. H. M. van der Meer; G. J. C. Jansen en E. Konings; B. T Dikkes en E. C. Nieu- wenhuis; W. Wilderdijk en O. S. Tames. OVERLEDEN: H. Sondorp, 65 j„ Gast- huisvest; C. A. van Bemmelen-Blaazer, 58 i, Hazepaterslaar het voorarrest en haar daarnaast een voorwaardelijke op te leggen. Hij ver zocht de rechtbank dan ook de vrouw onmiddellijk in vrijheid te stellen. Op dat verzoek werd afwijzend beschikt. Een Amsterdamse kolenwerker had het niet bijster getroffen, toen hij uit een garage in Haarlem een portemon naie met 140 grilden wegnam. Heel de garage kwam in touw en het duurde niet lang of de man zat achter slot en grendel. Hij maakte toen maar alge mene schoonmaak en bekende een reeks andere feiten, waarvan de politie nog niet op de hoogte was. De Officier eiste twee jaar met aftrek, maar de verdedi ger wees er op, dat verdachte wellicht zo meer straf zou ondergaan, wanneer ieder feit apart behandeld werd, dan wanneer alles samengevoegd zou zijn. In al deze zaken zal de Haarlemse Rechtbank Donderdag 24 Augustus uit spraak doen. Zondag is er weer bedrijvigheid op het Circuit van Zandvoort. Geen motor renners en ook geen automobielcoureurs beheersen het strijdtoneel, doch jochies zo van acht tot zestien jaar, die met zeepkisten op vier wielen een gevecht le veren om de overwinning in een wed strijd, waaraan alle plaatselijke zeep- .kistkampioenen en nog tientallen nieuw komers uit het hele land deelnemen. De start is Zondagmiddag om 2 uur op de kop van de Hunzerug (een verhoging van de weg in het circuit) bovenop een aangebracht plankier, dat de wagentjes meer snelheid moet geven en meer aan dacht en stuurmanskunst vraagt van de jongens, die aan het einde van de circa 150 meter lange baan een scherpe bocht moeten nemen. In totaal zijn er een kleine honderd deelnemers, die in twee klassen starten, de z.g. gereglementeerde klasse voor jon gens, die hun wagen helemaal zelf heb ben gebouwd aan de hand van reglemen ten en de vrije klasse, waaraan alle „zeep kisten", luxer van uitvoering, kunnen meedoen. In de gereglementeerde klasse komen o.m. aan de start de kampioenen van Rhenen, Nijmegen, Gouda en Utrecht, terwijl er verder zelfs inschrij vingen zijn binnengekomen van cour- reurs uit Assendelft, Maastricht, Ommen, Schagen en Heemstede. Op de aanplakbiljetten van de exploi tatiemaatschappij „Noordzee" voor de op Zondag a.s. te Zandvoort te houden zeepkistenraces staat vermeld, dat het batig saldo uit de recette en reclame ten goede komt aan de ..Vereniging ter be vordering van de gezondheid door ver blijf aan zee". Wij hebben omtrent deze aankondi ging inlichtingen ingewonnen en kunnen mededelen, dat het bestaan van een der gelijke vereniging in Zandvoort niet be kend is. De stichting „Touring Zand voort", welke aan deze races in zoverre medewerking verleend, dat zij het cir cuit daartoe aan deze exploitatiemaat schappij heeft verhuurd, is ook door deze aankondiging verrast. De organisatoren hebben tijdens de onderhandelingen naar voren gebracht, dat zij een deel van de recette wensten af te staan voor een liefdadig doel. maar het zittingsbestuur heeft toen gezegd, dat de exploitanten daarin vrij zijn. Een voorwaarde in deze zin is niet opgelegd. L-- COpN Wanneer men naast elkaar ziet, dat per jaar 5 a 600 mensen de verdrin kingsdood sterven, terwijl het aantal doden tengevolge van verkeersongeval len op 900 per jaar kan worden gesteld, dan blijkt hieruit duidelijk, dat het reddingswezen in ons land een belang rijke taak heeft te vervullen. Dit is dan ook het geval, want vergeleken met twintig jaar geleden, is het aantal doden tengevolge van verdrinking met circa 30 pCt. gedaald. De na-oorlogse dure tijd is echter ook van invloed op het reddingswerk en het is dan ook geen wonder dat de voorzitter van de Ned. Bond tot Redden van Drenkelingen, commissaris J. P. Weyburg, naar andere middelen heeft moeten uitzien om aan contanten te komen, die de uitgifte van noodzakelijke schrifturen en instructie materiaal mogelijk moeten maken. De Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen werd opgericht tijdens de eerste wereldoorlog, om precies te zijn in 1917, naar aanleiding van een aantal typische verdrinkingsgevallen. Er bestonden toen reeds enige afzon derlijke brigades, zoals in Haarlem, Am-, sterdam, Den Haag, Utrecht en Den Bosch, maar deze werkten los van el kaar. De ervaring leerde, dat een over koepeling van het werk noodzakelijk was en hieruit werd de Ned. Bond ge boren, waaraan verschillende bekende figuren in die dagen hun medewerking verleenden. De Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen is geen sportbond, al wordt steeds een zo nauw mogelijke sa menwerking met de K.N.Z.B. nage streefd Het hoofddoel is de bestrijding van de verdrinkingsdood en dat de pro paganda, welke door de bond, direct na zijn oprichting ter hand werd genomen, niet zonder resultaat bleef, bleek uit de snelle groei, door de vorming van tal van nieuwe brigades, vooral in de ja ren rond 1925. Zandvoort b.v. heeft zijn brigade sedert 1923, Haarlem al vanaf 1913. De IJmuider Redding-Brigade werd in 1923 opgericht en Wijk aan Zee volgde in 1925 dit voorbeeld. Tijdens de oorlog, in 1941, ging de bezetter aan het veranderen. Het red dingswerk en het sport-wezen, werden in één organisatie samengebracht, de Ned. Zwem- en Reddingshond. Dit had zijn voordelen, maar de bezwaren wa ren kennelijk groter, zodat in 1947 bei de organisaties weer uiteengingen en ieder weer zijn eigen terrein behar tigde. Bij een ledental van rond 9.000 Het is alweer enige tijd geleden, dat wjj een reportage gaven van de gTamo- foonplatenfabriek „Bovema", die onder directie van de heer G. M. Oord Jr. te Heemstede gevestigd werd. Daar wor den in de wintermaanden 5000 platen per dag gefabriceerd en in de zomer iets minder. Het merkwaardige is ech ter, dat deze fabriek niet de licensie heeft voor één merk, maar voor een hele serie. o.a. His Masters Voice, Parlo- phone, Odeon, Columbia. Pathé, Impe rial, Swing en Regal. Deze zeer hechte samenwerking op het gebied van fabri cage en distributie tussen commercieel concurrerende wereldmerken is een uniek verschijnsel in de zakenwereld. Het moest echter niet alleen bij een fabriek blijven want de buitenlandse musici, die de lievelingen van het pu bliek zijn, dienen ook in Heemstede ontvangen te kunnen worden. Boven dien bestonden er grote plannen om het muziekonderwijs in ons land te verge makkelijken. Het gelukte de onderne ming de hand te leggen op de villa „Interlaken", aan de Bronsteeweg, die thans herdoopt is in „Columbia House". Gisteren zijn wij aanwezig geweest bij de officiële opening van dit repre sentatie-centrum. De heer Oord deelde mede dat de N.V. Bovema thans ook een aanvang heeft gemaakt met het op de plaat brengen der prestaties van Nederlandse artisten, waardoor een mo gelijkheid tot „export van nationaal talent" is geschapen. Buitenlandse mu sici zullen anderzijds naar Heemstede komen en voor den volke verschijnen. Men noopt op deze wijze een cultureel centrum te scheppen. Met het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bestaat een nauw contact ten aanzien van het mu- ziek-onderwijs, waarbij gramofoonpla- ten een belangrijke rol kunnen spelen. Een speciale afdeling wordt hiervoor in het leven geroepen. Een groot reper toire is voor dit doel reeds ter beschik king, waardoor het mogelijk is het gesproken muziekonderwijs geheel met platen te illustreren. In September zal een tentoonstelling georganiseerd wor den, waarop vooral te zien zal zijn hoe men in Amerika de jonge mensen in de muziek opvoedt en de goede muzoek leert liefhebben. Na het officiële gedeelte werden er wat platen gedraaid, klassiek (met een betrekkelijk klein verspreidings gebied) en modern, vooral gelegen op het terrein der amusementsmuziek (met een enorme „oplage"). Daarbij maakten we ook kennis met de nieuw ste „langspeelplaten", schijven van een bijzondere substantie, die niet kunnen breken en liefst 24 minuten achter elkaar per zijde kunnen draaien. De ervaringen in het bui tenland hebben geleerd, dat deze vinding vrijwel alleen van belang is voor klassieke concerten. Wie Lu- cienne Boyer wil horen koopt een goedkoper plaatje van drie minuten, want die „langspeelplaten" (vergeef ons het woord) zullen ongeveer vijf en twintig gulden gaan kosten. Mooi bedrijf zo'n gramofoonplaten- fabriek. Als er een nieuwe schlager ge boren is, kunnen alle machines er wel voor draaien, want dan is aan de vraag bijna niet te voldoen. Het gaat er mee als met we mode en van de winst op het ene kan het andere waardevoller maar minder gevraagd betaald wor den. En nu wachten we maar af wat het met dat culturele centrum zal worden! De Buurtvereniging „Res Nova" is Woensdag met 250 kinderen in vijf tou ringcars uit geweest. Het doel was Rhe nen waar Ouwehand's Dierenpark werd bezocht. Des avonds te acht uur werden de feestelingen met muziek van „Eens gezindheid" begroet en bracht de voor zitter de heer L. Jansen dank aan allen die tot het welslagen van deze tocht welke veel voorbereidingen heeft ge kast hebben bijgedragen. De bruid, de pastoor en de neger in de film „Een avontuur in Napels". telt de Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen thans circa 80 brigades in vrijwel alle belangrijke gemeenten. Hier onder bevinden zich 15 kust-brigades. In de Ned. Bond wordt namelijk on derscheid gemaakt tussen „binnen-bri- gades" en kust-brigades. De eerste werken op de binnen-wateren, waar de activiteit minder in het oog loopt en waar het doorgaans op meer individue le prestaties aankomt, terwijl de kust- brigades meer in groepsverband wer ken. meer in het openbaar optreden en door de grote trek naar het strand ook meer in de gaten lopen. De brigades beschikken doorgaans over de meest moderne hulpmiddelen Den Bosch is hiervan een heel sterk sprekend voorbeeld. Daar zijn vele le den van de brandweer ook lid van de reddingsbrigade en deze samensmel ting van functies heeft er toe geleid, dat de Bossche brandweer beschikt over een modern geoutilleerde brandweer wagen die tevens dienst kan doen bij ongevallen, ook als het verdrinking betreft. De financiering van het reddings werk is op de keper beschouwd een heel eigenaardig geval. De Bond, en dus ook de brigades, worden gevormd door vrijwilligers, mehsen dus, die hun vrije tijd beschikbaar stellen ten dienste van anderen. Maar behalve dit offer, brengen zij ook nog finan ciële offers. Zij betalen op de eerste plaats hun contributie, daarnaast moeten zij op de oefenuren in een zwembad de normale badprijs beta len, behalve dan in plaatsen, waar de gemeente een bad exploiteert en de brigade hierin tegemoet komt. Maar ook kunnen de leden geen enkele aanspraak maken op vergoeding we gens verlet, wanneer zij voor een red ding arbeidsuren verloren moeten la ten gaan. Men moet dus wel degelijk respect hebben voor deze mensen, aan wie nu letterlijk niets te veel is, als het er om gaat de veiligheid van anderen zo groot mogelijk te doen zijn. Daarnaast dient echter ook vermeld, dat in sommige ge vallen, b.v. in Den Haag, de overheid een handje helpt. Dan wordt op deze manier de aanschaffing van het mate riaal door de overheid verzorgd, terwijl de brigades de mensen leveren om de reddingsmiddelen te gebruiken. Maar over het geheel genomen blijft het red dingswerk een zaak van particulier ini tiatief en in dat opzicht spreekt IJmui- den een heel duidelijk taal, waar reeds herhaalde malen met name de midden stand aan de IJ. R. B. de behulpzame hand bood. Richten de brigades hun activiteit di rect op het redden van drenkelingen en het trainen van hun leden, de Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen heeft een veel bredere taak. Daar is op de eerste plaats de algemene propaganda, welke o.a. gevoerd moet worden met folders, e.d. Daarnaast is er de uitgave van een handleiding voor het reddend zwemmen en andere schrifturen zoals „Veilig baden en zwemmen in zee" en Het redden van drenkelingen uit auto's". Voor de oorlog gebeurde dit ook, maar toen was het mogelijk deze drukwerken voor een zeer lage prijs be schikbaar te stellen Nu kosten deze dingen duizenden guldens en dus zou het opnieuw een zwaar offer van de vrijwilligers vergen, wanneer zij nog weer eens f 3.50 k f 4.— zouden moeten neertellen voor een handleiding, een boekwerk, dat zij absoluut niet kunnen missen. Ook heeft de bond de zorg voor een BIOSCOPEN: Rembrandt: „Alles wel aan boord" (a. 1.); 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: „Ab bott en Costello in Hollywood" (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Danny Kaye Week. Donderdag: De verstrooide professor (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: „IJscoman kijk uit" (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Abbott en Costello in donker Afrika" (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Zor- ro" (14 j.), 2 30, 7 en 9.15 uur. Bijzondere filmvoorstellingen: Cinema Palace: Iedere morgen om 10.30 uur „Malle gevallen" (a. 1.): City: Iedere morgen om 11 uur: „Tafeltje dek je" (a. 1.). Donderdag 10 Augustus Grote Kerk: Orgelbespeling, 2 uur. opleidingsinstituut. Er zijn diploma's ingesteld met goedkeuring van de mi nister van Onderwijs en naar de mate van opleiding van instructeurs, wordt dan door het ministerie van Onderwijs een subsidie gegeven. Een bewijs, dat ook in hogere kringen het werk van de bond gewaardeerd wordt is wel, dat enige maanden geleden Prins Bern- hard gaarne het beschermheerschap aanvaardde. Voor het ogenblik gaat het echter om de zware financiële zorgen welke de bond heeft, en daarom is dan ook besloten om op 16 Augustus, dus als het voetbal-seizoen weer begint, in het sportpark „Schoonenberg" te Velsen een voetbal-wedstrijd te laten spelen tussen een Noord-Hollands elftal en een vertegenwoordigend Velsens-elftal. De samenstelling van de beide ploegen, die zeer waarschijnlijk met rugnummers zullen spelen, zullen wij in ons blad van Maandag bekend maken, maar wel staat reeds vast, dat hier zeer promi nente spelers tegen elkaar in het veld zullen komen. Als bijzondere attractie heeft de athletiek-vereniging „Suomi" toegezegd bij zijn kampioenswedstrijden het nummer 1.500 meter te laten ver vallen en te bewaren tot Woensdag 16 Augustus. Tijdens de rust in de voet bal-wedstrijd zullen dan verschillende lopers van naam elkaar in „Schoonen berg" bekampen om het kampioenschap op de 1.500 meter. De voor vanochtend aangekondigde grote rede van Winston Churchill over dé internationale toestand voor de Europese Assemblée is uitgesteld tot morgen. Ofschoon er geen reden voor het uitstel is opgegeven, wordt aange nomen, dat Churchill meer tijd nodig had om zijn rede voor te bereiden, waarvan verwacht wordt, dat het een van de belangrijkste redevoeringen uit zijn gehele carrière zal worden. Uit betrouwbare bron wordt verno men, dat Churchill zal aandringen op de vorming van Duitse divisies binnen het verband van een Europees leger of van dat van de geallieerde bezettings troepen. Het uitstel was een teleurstel ling voor de diplomaten en toeschou wers, die in groten getale naar het nieuwe gebouw van de Raad van Eu ropa waren gekomen om de redenaar te horen. Het is echter ook mogelijk, dat Churchill zijn rede uitgesteld heeft als beleefdheidsgebaar tegenover de Franse minister van buitenlandse zaken Robert Schuman, die vanmiddag een uiteenzet ting zou geven over zijn plan en dit mogelijk nog een ruimere strekking zal geven. De Noord-Koreanen hebben Woens dag op hun eigen achterhoede gevuurd om te voorkomen dat een vierde brug- gehoofd over de Noktong ongeveer 16 rnjjl ten Noord-Westen van Taegoewerd prijsgegeven. Naar schatting werden door de communistische granaten 900 man eigen troepen gedood of gewond. (Van onze redacteur) Het nationale kamp van de Nederlandse padvinders en de katholieke verken ners, dat van 1 tot 10 Augustus in Ommen is gehouden, is ten einde. Vanmorgen in alle vroegte zijn de eerste troepen al weer vertrokken. De kampleiding is naar huis, evenals de Ieren. De andere buitenlandse contingenten zullen van avond op de trein gaan. Het kamp is gisteren dan gesloten met een fantastisch slot-kampvuur in hei openluchttheater „De Wolfskuil". Daar waar de zevenduizend jongens zich rond het hoog oplaaiende vuur hadden geschaard, brak alle enthousiasme van de laatste tien dagen los in liederen en in yells, die als zevenklappers de lucht in schoten. Met een fakkel heeft de voorzitter van de Nederlandse Padvindersraad het vuur ontstoken. Daarna is het „Hoort, zegt het voort" gezongen en met het vuur ontbrandde van toen af aan de vreugde. Delegaties van vele districten en van buitenlandse contingenten brachten sketches, liedjes en kampvuur-nummers naar voren. „Jan met de bok" verscheen naast een Mexicaan met grote sombre ro aan een jongetje met een heldere stem, die spoken zag en ze bezweerde. Arabieren traden rond het vuur en Vla mingen zongen van „Oü tante Coba" Er waren vuurvreters en hypnotiseurs en Neptunus kwam in hoogst eigen per soon om een aantal matrozen te dopen. Want als décor voor dit kampvuurfeest deed een kartonnen driemaster, „Het De gezonde eigenschappen, waardoor de Italiaanse films van de eerste orde uitmunten, hebben zich ook medegedeeld aan de films van het tweede plan. Daartoe zouden we „Een avontuur in Napels" willen rekenen, die onder regie van Giacomo Gentilomo een verhaal vertelt, dat bij alle onwaar schijnlijkheden en toevalligheden toch zoveel menselijks bezit, dat we er ons genoegen aan kunnen beleven. Het gebeurt wel, dat filmfans een hun dierbare middelmatigheid toch altijd nog met welgevallen rangschikken onder de rubriek „amusement", waarmede zij dan te kennen willen geven, dat de film in kwestie niet veel te betekenen heeft en dit ook niet behoeft te doen, aangezien het „maar" amusement is. Wij voor ons behoren tot degenen, die van het amu sement evenveel goede smaak verwach ten als van welke filmcategorie ook. Daarom klinkt het uit onze mond hele maal niet denigrerend, als we zeggen, dat de film „Een avontuur in Napels" gezellig amusement is, waaraan de goede smaak niet is voorbijgegaan. Gentilomo vertelt in eenvoudige trant het verhaal van een dorpsmeisje en een Engels officier van de geheime dienst. Zij trouwen in stilte, want de geheime dienst mag het niet weten en reeds op de huwelijksreis valt de held in handen van smokkelaars, die wapens vervoeren naar het Oosten en in Napels een enorme affaire op touw hebben gezet. Om de held, die door bet vrouwtje innig betreurd wordt, terug te vinden, komt het pastoorke uit het dorp naar Napels en na veel moeilijkheden, toevallighe den, argeloosheid en taaie volharding, lukt het de brave oude man, de droeve geschiedenis tot een goed einde te bren gen. Waarvoor we hem allemaal erg dankbaar zijn. Het grijze pastoortje stapt in deze film met een onschuldig gemoed door alle gevaren heen, veroorzaakt ko mieke intermezzo's en kleine brokjes in de keel en is tot tranen toe ont roerd, als hij tenslotte met zijn buit dat is dan het bruidspaar en de befaamde neger, die geen ordentelijke Italiaanse film meer missen kan in zijn feestelijk dorp arriveert en hij begroet wordt door de klokken, eens door de Duitsers gestolen, thans weer in volle glorie teruggekeérd. U hebt het al begrepen: een film, waar niemand bezwaar tegen kan maken, waarin een ontwapenend dorpspastoortje met doodsverachting rondwaart en aller harten wint. Amusement van de goede soort en verre te verkiezen boven de rumoerige grapjasserijen, die ons zo vaak van elders tegemoet komen en ons zo zelden werkelijk amuseren. De kostelijke Italiaanse film komt deze week in Rembrandt. Fortuin", dienst. En terwijl alle jongens heel veel lawaai maakten en zich uit stekend amuseerden, werd de Oost-Inje- vaarder „Het Fortuin" aangevallen door vier Vikingschepen, bemand met dries te Noormannen. Een helse zeeslag werd gevoerd en ten leste werden alle schepen in het kampvuur verbrand. Toen heeft baron Van Voorst tot Voorst allen bedankt, die er aan hebben meegewerkt om dit kamp tot in alle finesses volledig te doen slagen. Hjj nam afscheid van de buitenlanders en deed dit met weemoed, „want het was goed bjjeen te zijn". De buitenlandse deel nemers waren vol lof over dit natio nale kamp. De leider van het Britse contingent, mr. Glad Bincham, roemde de Hollandse gastvrijheid en verklaar de, dat het terrein in Ommen veel mooier was dan het Gillwell-park in Engeland. Ja, dit kamp is bijzonder geslaagd al is er dan een troep wegens rood vonk naar huis gezonden. Donderdagavond om zéven uur speelt het eerste elftal van Zandvoort-meeu- wen op het terrein aan de Vondellaan te Zandvoort een voetbalwedstrijd tegen het Franse amateurselftal F. C. Eloyef uit de Vogezen. De Fransen spelen in de tweede klasse van de Franse ama teursvoetbalbond, hetgeen ongeveer ge lijk staat met de tweede klasse van de K.N.V.B. Naar wij vernemen heeft de in de parochiekerk van St. Agatha te Zand voort gehouden collecte voor de armen ruim 1400.opgebracht. In de Zandvoortse raadzaal wordt op initiatief van de Stichting „Touring Zandvoort" een tentoonstelling gehou den van een collectie uitstekende schil derstukken van schilders, woonachtig in de Engelse badplaats Hythe. Van Colin Campbell is daar een suggestief portret van een drietal bloemstukken. Van Wallace Wood een Theems-gezicht en het Landschap Kent. Miss Adam ex poseert enkele werken die uitmunten door fraaie kleurennuances, vooral in „Stormachtige avond te Hythe". Van de andere schilders noemen wij mrs. Mal- lorie met een schilderij van de Canter bury kathedraal, A. Baker Clack met Italiaans aandoend werk, o.a. „Middel- landse-zee-haven", mrs. Persse met een fijne tekening „Hythe 1948" en miss Hawdon met een korenveld. Bijzondere aandacht trekt „Venetië bij avond" van mrs. Dale; ook uit haar „Processie te Venetië" en „St. Marco" blijkt dat zij een zeer begaafde kunstenares is. De tentoonstelling is op werkdagen geopend van 9 tot 12.30, van 14.00 tot 17.00 en van 20.tot 21.30 uur. IJMUIDEN, 10 Augustus. IJm. 49 f 12600, IJm. 94 f 10060. Twee stoomtrawlers geza menlijke besomming f 37000. Loggers: HD 79 f 4200, Dm. 204 f 2659. Kw 9 3300. Kust- vissers: Sch 17 92, IJm. 213 f 505. Ook in de komende wintermaanden zal met het verbruik van electriciteit zuinig moeten worden omgesprongen. Als een der uitvloeisels hiervan zul len de Nederlandse radio-zenders dage lijks weer enkele uren zwijgen. Het be stuur van de Nederlandse Radio-Unie heeft besloten, dat in de periode van 13 November tot 26 Januari a.s. dagelijks behalve des Zondags tussen 7.30 en 8.30 uur, en des middags tussen 16.30 en 18.00 uur geen programma's worden uitgezonden. Het Belgische katholieke bhid „De Nieuwe Gids" brengt „hulde aan de houding der Nederlandse bevolking tij dens de gebeurtenissen, die zich de laat ste weken in België hebben afgespeeld". „Op een ogenblik, dat nagenoeg de gehele wereldpers tegen ons was", al dus het blad, „heeft de Nederlandse pers rqet een bewonderenswaardige stand vastigheid het standpunt van orde en wettelijkheid verdedigd. In de ogenblik ken van beproeving leert men het best zijn vrienden kennen. Het Nederlandse volk heeft zich in zijn meerderheid met het Belgische solidair getoond en bij onze Noorderburen is de verontwaardi ging over hetgeen hier is gebeurd wei nig minder dan bij ons. Als twee vol keren van één stam hebben Vlamingen en Nederlanders thans het bewijs ge leverd, dat hun opvattingen over eer en democratie dezelfde zijn. De heren Bruins Slot en Kerstens, die dit stand punt in de'Raad van Europa hebben vertolkt", zo besluit het blad, „hebben een daad verricht die onze dankbaar heid en waardering verdient". Woensdagmorgen stootte een meis je, dat op het Zandvoortse strand nabij ae duinreep een kuil aan het graven was, op een handgranaat. Het projec tiel ontplofte maar wonder boven won der kreeg het kind geen letsel. Alleen haar wenkbrauwen waren afgeschif- verd. Dit is de eerste maal dat na do bevrijding te Zandvoort een dergelijk ongeval plaats vindt. Het strand bevat geen projectielen e.d., maar de duinreep is tijdens de oorlogsjaren voor mijnen velden e.d. gebezigd. Bij graafwerken stuit men daar nog herhaaldelijk op oorlogstuig. Men doet daarom goed in de nabijheid van de duinreep niet in het zand te graven. Hoewel de gemeenteraad van Bioe mendaal in de maand Augustus niet bij een zou komen is de burgemeester ver plicht geweest de leden op te roepen voor een vergadering op Donderdag 17 Augustus des middags kwart over twee. De uit vier leden bestaande fractie van de Partij van de Arbeid heeft n.L het verzoek daartoe gedaan en de bur gemeester is op grond van de gemeente wet Verplicht deze vergadering uit te schrijven. Wat is dan wel het wereldschokken de dat de Partij van de Arbeid heeft doen besluiten de vacantiestilte te ver breken? Het schokkende schuilt in de Hartenlustschool, die in de raadsverga dering van 20 Juli werd opgeheven met alleen de stemmen van de betrokken fractie tegen. Deze fractie meent dat dit besluit moet worden ingetrokken in verband met de benoeming van het hoofd der school, de heer Wenderich, aan een Amsterdamse school en diens ontslag aanvrage bij de gemeente Bioemendaal. Naar het oordeel van de Partij van de Arbeid is de toestand nu dusdanig ver anderd, dat er alleszins voldoende reden is voor de raad om op het genomen be sluit terug te komen. Dit voorstel komt dan op 17 Augus tus in behandeling, terwijl dan tevens aan de heer Wenderich eervol ontslag zal worden verleend. De gedragslijn van de Partij van de Arbeid is ons ten enenmale een raadsel. Wethouder Rohling heeft bij de verde diging van de voordracht duidelijk doen uitkomen, dat men in het samengaan van de argumenten alleen een kwestie van finantieel beleid moet zien. De Hartenlustschool heeft geen reden van bestaan meer en de Christelijke U.L.O. heeft dringend behoefte aan een nieuw gebouw. Wat is er dan juister dan die U.L.O. een zo goed als leegstaand school gebouw toe te wijzen? Het is nogal logisch, dat het hoofd van de betrokken school, nadat het raadsbesluit gevallen was betreffende de opheffing van de schooi uiterlijk 1 September 1951, naar een andere be trekking uitzag, voor zover hij ai daar niet mee bezig was. In wezen is er dus niets veranderd en het komt ons voor dat hier een minderheid wil trachten alsnog haar zin door te drijven. De negenjarige Friese jongen N. v. (3. W., die in Amsterdam logeerde, werd gistermorgen om elf uur bewusteloos uit het zeewater gehaald. Hij werd gered door de heer J. v. d. W. Nadat hij met veel moeite en met behulp van zuurstof apparaten tot bewustzijn was gebracht, werd hij naar het Marinehospitaal in Overveen vervoerd. Naar de berichten luiden, is zijn toestand op het ogenblik bevredigend. De wethouder van Publieke Werken A van Geluk, zal a.s. Zaterdag geen spreek uur houden. Advertentie Advertentie Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2