a BLoldoot Ttusen neuien Oude tramwagens als zomerhuisjes jMuqjcfin Vrij luchthartig beleid van K.L.M. en regering II DE STEM VAN DE DODE Nederland trekt VA millioen uit Overpeinzingen BRITSE MINISTERIE VRAAGT OM RAPPORT Zes procent niet komen opdagen Onverlaten mishandelen buschauffeur Prof. dr. W. Vogelsang gehuldigd Omzet in detailhandel Ten achterstelling van de scheepvaart Voor steun aan de laagontwikkelde gebieden Öoidoo/ p DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1950 PAGINA 3 De zaak-Bertha Hertogh Onderzoek van gouverneur van Singapore De mobilisatie-oefening Niet te mopperen Drietal Diemenaren ingerekend Moslims achter huwelijk van Bertha MR. VAN KLEFFENS IN ONS LAND Apeldoorns Avondsprookje begroet 50.000ste bezoekster Luit.-Gen. Giebel gaat heen als Chef Luchtmachtstaf Juni lager dan in Mei Afdankertjes uit Amsterdam DESERTEUR IN DIENST GENOMEN Provinciaal overste van de Priesters van het H. Hart 11 MAX MURRAY van Snorrebor de beste wenk voor een zomer geschenk HARRIMAN OVER FORMOSA GUUS HERMUS BIJ „COMEDIA" Examens Hardnekkig Was kommt da von der Hok'? Te veel van het goede Zo Vader zo Dochter Het Britse ministerie van Koloniën heeft de gouverneur van Singapore, sir franklin Gimson, om een rapport over de zaak-Hcrtogh verzocht en daarbij het verzoek gericht, een onderzoek te doen instellen naar het huwelijk van het meisje, en daarbjj speciale aandacht te wijden aan haar leeftijd. Er werd in dit Verzoek op aangedrongen, dat, ingeval ZÜ als een minderjarige wordt aange merkt, er voor haar welzijn zal worden gewaakt. De Nederlandse zaakgelastigde in Londen, W. J. G. baron Gevers, heeft Woensdag een bezoek gebracht aan de Britse secretaris generaal van Buiten landse Zaken, sir William Strang. In de afgelopen week heeft baron Gevers ge durende twee eerdere bezoeken aan het foreign Office inlichtingen gevraagd over de mogelijkheid, dat de Britse re gering effectieve maatregelen zou ne men om het kind naar haar ouders te doen terugkeren. Baron Gevers heeft een aide-memoire afgegeven met een overzicht van de rechtszaak en waarbij Nederland van Engeland alle mogelijke hulp inroept die het terzake geven kan. In zijn antwoord zegt het Foreign Office, dat Engeland niet in staat is, in juridische zin te interveniëren. In het Britse antwoord wordt geadviseerd/» de Nederlandse consul-generaal te Singa pore de zaak te doen opnemen met de rechterlijke autoriteiten aldaar. Het te Bergen op Zoom opgerichte comité „Bertha Hertogh" hield Woens dagavond zijn eerste officiële bijeen komst. Het comité, aldus werd volgens een communiqué besloten, zal op de eerste plaats appelleren aan de gevoe lens van sympathie en medelijden, welke blijkens talloze brieven en anderszins in het Nederlandse volk voor deze zaak bestaan. Het comité wil verder de acti viteiten coördineren en stimuleren, wel ke, de laatste tijd vooral, spontaan van vele zijden aan de dag treden, om de familie Hertogh te helpen. Tenslotte stelt het comité zich voor' een nauw Ongeveer zes procent van de mannen van het garderegiment jagers, die Dins dag bjj wjjze van oefening per radio zijn opgeroepen, zijn niet In de Knoop- kazerne te Utrecht verschenen. Dat Percentage niet opgekomenen had men ook als het ernst was geweest kunnen verwachten, aldus deelde overste F. A. M. Michiels van Kessenich, de leider van de oefening, ons mee. Hij was te vreden over het resultaat van deze oefe ning. Per onderdeel zijn zes a tien man niet verschenen. Er zal een onderzoek wor den ingesteld naar de redenen van niet- opkomen, maar de overste zag in het geringe percentage der „absenten" aan leiding om voorshands aan te nemen, «at verreweg de "meesten een geldige, reden kunnen aanvoeren. Van de 94 procent, die wel opkwamen, waren de iheesten voor twaalf uur Woensdag middag binnen. (Van onze correspondent) Een drietal Diemenaren wilde een dezer dagen de bloemetjes eens buiten zetten en koos als operatieterrein een bal te. Abcoude. Wat de heren ook pro beerden, het wilde daar niet lukken. Onverrichter zake keerden de jeugdige Diemenaren met de laatste bus naar Amsterdam. Op het Rijnspoorplein be gonnen zij de chauffeur van de bus te sarren en gingen zelfs voor de auto lig gen. Teneinde raad stapte hij uit de bus, waarna de onverlaten hem zo toetakelden, dat hij naar een Amster dams ziekenhuis moest worden overge bracht. De vrouw van de chauffeur, die baar man juist kwam afhalen, trachtte hem te ontzetten, maar kreeg van een der vechtersbazen zo'n klap in het ge zicht, dat ze twee tanden moest missen. Oe toegesnelde chef van de N. B. M. met een vierde persoon wisten de chauffeur te bevrijden. Inmiddels kwam Politie ter plaatse, die het drietal inre kende en het op he.t politiebureau in sloot. Voor de rechtbank zal zich het laatste bedrijf van deze kwalijke ver toning afspelen. Prof. dr. W. Vogelsang, de bekende utrechtse oud-hoogleraar in de kunst geschiedenis, is Woensdag in verband Jnet zijn 75ste verjaardag door een gro te schare van vriendeiv en vereerders gehuldigd. Op de drukbezochte receptie, Jvelke in de middaguren in het kunst historisch instituut werd gehouden, is allereerst het woord gevoerd door de ïector-magnificns van de Utrechtse Universiteit, prof. dr. H. J. M. Weve namens de academische senaat, vervol gens door prof. dr. H. Wagenvoort, Sle in een geestige toespraak namens ?e vrienden en oud-leerlingen een zorg- jhluig samengesteld geschrift aanbood met biografische en bibliografische bij zonderheden, alsook een enveloppe met mhoud. Prof. dr. A. W. Bijvanck sprak Jht naam van de Nederlandse kunst- v'st°rie en tenslotte prof. dr. J. an Gelder, de opvolger en oud-leerling an prof Vogelsang, die de jubilaris amens de „Vereniging van vrienden e„-.het kunsthistorisch instituut" hét ce-iidmaatsohap van deze vereniging aanbood. contact tot stand te brengen met de officiële instanties, wier taak het is de dertienjarige Bertha naar haar familie terug te voeren. Een uitvoerige gedachtenwisseling werd gewijd aan de verschillende inge wikkelde juridische aspecten van deze kwestie, waarbij tot uiting werd ge bracht het algemeen gevoelen dat, hoe gecompliceerd deze zaak ook moge zijn, het eenvoudige recht der ouders op te ruggave van het hun ontnomen kind de beslissing in deze aangelegenheid dient te bepalen. De Vereniging ter Behartiging van het Welzijn der Moslims te Singapore heeft een sub-commissie ingesteld van vijf personen om Bertha Hertogh bij haar echtgenoot te houden, aldus heeft de voorzitter van deze vereniging me degedeeld. Hedenmorgen acht uur is onze nieuw benoemde gezant in Portugal, mr. dr. E. N. van Kleffens, met zijn echtgenote uit Amerika in Nederland aangekomen £n wel met het Zweedse m.s. „Uruguay", dat in de Merwehaven te Rotterdam lig plaats koos. Mr. van Kleffens hoopt een paar we ken in Nederland te blijven om zich voor te bereiden op zijn taak in Portugal. Ziet U deze taak als een belangrijke?" vroegen wij. „U moet niet vergeten, dat Portugal ook deel uitmaakt van het Atlantisch Pact en het heeft een zeer belangrijke geografische ligging. „Ik heb het jammer gevonden", zo vervolgde de heer Van Kleffens, „afscheid te moeten nemen van Washington, maar overwegingen, samenhangende met de gezondheid van mijn vrouw, hebben dit nodig gemaakt. Het is een zeer bijzon dere tijd geweest in Washington, om twee redenen, allereerst omdat daar bin nen viel de ontknoping van de Indo nesische kwestie en in de tweede plaats de uitwerking van het Atlantisch Pact". (Van onze correspondent) Het Apeldoornse Avondsprookje van Ca- rel Briels, dat thans twintig avonden is ge speeld, heeft Woensdagavond de 50.000ste be zoekster ontvangen. Het was mejuffrouw J. Steenhuis uit Deventer, die in gezelschap van haar vader naar Apeldoorn was gereisd. Uit handen van burgemeester mr. A. L. des Tombe ontving zij een fraai uitgevoerd werk van de verzamelde sprookjes van Ander sen. Na haar dromden zeker nog wel drie duizend bezoekers het park binnen. Het sprookje staan nu nog vijftien speel avonden te wachten. Het kon pas één avond wegens regen niet gespeeld wordèn. De or ganisatoren hadden toen in zoverre geluk, dat juist die avond hun regenverzekering inging. Per 15 September zal luitenant-gene raal C. Giebel heengaan als chef Lucht machtstaf. Hij zal waarschijnlijk opge volgd worden door generaal-majoor I. A. Aler, thans Nederlands lid van de „Air Advisory Council" van de West- -Europese Unie. In vele branches van de detailhandel waren de omzetten in Juni j.l. lager dan die in de voorafgaande maand. Zulks blijkt uit het cijfermateriaal, dat door het Economisch instituut voor den Mid denstand met betrekking tot het omzet- verloop in de genoemde maand werd ge publiceerd. Het feit, dat de Pinksterda gen en Moederdag in Mei j.l. vielen, ver klaart deze omzetdaling ten dele. Voorts lopen de omzetten in vele branches steeds van Mei op Juni terug, hetgeen als een normale seizoensfluctuatie moet worden beschouwd. Slechts in het krui- deniersbedrijf, in de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit en in de detailhandel in zuivelproducten kon ten opzichte van Mei enige omzetstijging worden behaald. Vergelijking van de in Juni j.l. genoteerde omzetten met die in de overeenkomstige maand van 1949 geeft een sterke omzetdaling te zien in het banketbakkers- en in het chocolate- riebedrijf. Ook in de detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken, in parfumerieën, cosmetische en toilet artikelen, in tabaksfabrikaten alsmede in het bakkersbedrijf was t.o.v. Juni 1949 sprake van omzetdaling. Het uit breken van het Koreaanse conflict heeft het omzetverloop in Juni j.l. nog niet noemenswaard beïnvloed. Slechts enkele kruideniers en drogisten (zeep) waren van mening, dat de omzetstijging met de oorlog in Korea verband hield. (Eigen bericht) Een Beverwijkse firma biedt tramwa gens als zomerhuisjes aan. Toen we eens onderzochten waar die toevloed van tramwagens plotseling vandaan komt, bleek ons dat het de Amsterdamse af leggertjes zijn, die na veertig en meer dienstjaren door het Gemeentelijk Ver voerbedrijf zijn verkocht omdat er nu meer dan 100 nieuwe motor- en bijwa gens in bedrijf zijn gesteld. Destijds heeft de directie van het Gemeentelijk Vervoerbedrijf ons mede gedeeld dat al deze (110) afleggertjes aan een sloper verkocht waren op één na, dat in het particuliere tramweg- museum te Weert een plaats heeft ge kregen, Maar de sloper vond de wagen tjes blijkbaar nog te mooi om ze radi caal te vernietigen en biedt ze nu als zomerhuisjes te koop aan. Vele woning zoekenden zullen het wel niet slechts als „zomer"huisjes willen gebruiken. De moeilijkheid is echter een gemeentebe stuur te vinden dat deze oude tramwa gens als zomerhuisjes wil toelaten. In Amsterdam zal men ze wel zeer be- beslist niet willen toelaten Men is veel te blij dat men ze kwijt is! Advertentie beveiligt U en Uw kinderen ter wijl U slaapt tegen muggebeten. FLACON 50 en 90 ct. Advertentie ^uürbrand op Uw maag kunt ge blussen 111 even weinig tjjd s 6e 'n lucifer uitblaast.... Rennt' die PromPte weldadige werking van Wiiri 5 maakt de Rennies-remedie zo ge- altiirt Iaak er een vaste gewoonte van, om V® paar Bennies bij U te stenen, Met p„apend te zijn tegen elkt aanval. Weer paar Rennies bij de hand kunt ge houdt rustlg alles eten, waarvan ge zo Renniè maar dat wel eens verkeerd valt. één S z'in aandig verpakt één voor ttien en ge kunt ze onopvallend urne- t°ng gewoon maar laten smelten op de n°g er water of wat ook. En ze zijn Vraa^'hk bovendien! Bennies Apotheker of Drogist een Dak V Vandaag nog. Mogelijk komen morgen te pas. Aan het voorlopig verslag der Eer ste Kamer over de beide wetsontwer pen ter tegemoetkoming in de verliezen welke de K.L.M. in 1949 heeft geleden en tot nadere regeling van de verhou ding tussen het Rijk en deze Mij. is het volgende ontleend: Het algemeen beleid der K.L.M. heeft tot dusver een bij uitstek visionnair en persoonlijk karakter gedragen. Voor de belangstellende toeschouwer scheen dat beleid wel eens gekenmerkt door zekere luchthartigheid waarbij financiële con sequenties te licht werden geteld. Her innerd werd hierbij o.a. aan de, van spaarzaamheid weinig getuigende, op zet van het omvangrijke kantoorgebouw der K.L.M. en aan de dure opleidings internaten, niet alleen voor het tech nisch, doch zelfs voor het administra tieve personeel. Zeker spoor van een zelfde luchthartigheid achtte de hier aan het woord zijnde leden mede aan\ wezig in het luchtvaartbeleid van de re gering zelf. De financiële politiek der regering, neergelegd in het tweede wetsontwerp, achtten zij bovendien niet verenigbaar met de wederom toenemende budgetai- re moeilijkheden, waarvoor het beheer van 's rijks schatkist is gesteld. Het had de aandacht getrokken, dat het rijk de verliezen, door de K.L.M. ten gevolge van de devaluatie geleden, voor zijn rekening wilde nemen. Indien de regering derhalve van oordeel is, dat die verliezen van overheidswege dienen te worden gedekt, achtte men de vraag gewettigd, of nu ook de scheepvaart maatschappijen niet eenzelfde recht op dekking van zodanige verliezen kunnen doen gelden. In het algemeen was men van mening, dat die maatschappijen, vergeleken bij de K.L.M. wel enigszins ten achter zijn gesteld. Men betreurde levendig, dat overeenstemming tussen de scheepvaartmaatschappijen en de K.L.M. niet was bereikt. rüc eri cte zuxwrte nuëten 36. Snel rukte de krijger zijn zwaard te voorschijn. Zijn mond opende zich voor een waarschuwende schreeuw. Maar als een panter sprong Eric op hem toeen diens wapen trof hem eer het geluid de lippen- kon bereiken. Terwijl de man voorover sloeg, luisterde de Noorman scherp toe of het zachte gerucht van de strijd ook ergens opgemerkt was. Doch alles bleef stil in de duistere gangen. Met een hoofdbeweging wenkte hij Astara. „Ga voor!" fluisterde hij. „Gij weet de weg!" Geruisloos glipte zij langs de dode krijger heen en na een laatste blik op zijn verslagen tegenstander te hebben geworpen, volgde Eric het meisje, wier tengere gestalte bijna met de schemering versmolten was. Zonder enig gerucht te maken slopen zij voort door de ruime gangen van de burcht. Astara hield haar boog gespannen en Eric's ogen dwaalden gedurig over de omgeving. Beiden waren gereed om bij het minste teken van onraad te handelen. Zij beseften dat hierin het hol van de leeuw, vergiffenis gevraagd noch gegeven werd. Maar er deed zich geen nieuwe strijd voor. Eén keer bemerkten zij in de verte een troepje krijgersdoch een snel wegschuiven in de schaduw was voldoende om de (Van onze Haagse redacteur) In Juni van dit jaar is door vertegen woordigers van 50 landen te Lake Suc cess een conferentie gehouden, waarop voor ruim 20 millioen dollar in verschil lende muntsoorten, te besteden gedu rende de komende anderhalf jaar, werd toegezegd voor „Point Four" van Tru man's „Bold New Program": de ont wikkeling van laag-ontwikkelde gebie den. Nadat in een nota aan de Kamer reeds het Nederlandse aandeel 114 millioen gulden was toegelicht heeft gisteren te Den Haag prof. dr. E. de Vries, die pas benoemd is tot hoofd van de „Economie Resources Division" van de Internationale Bank te Washington, voor zijn vertrek naar Amerika, nog eens verduidelijkt waar het bij deze hulp om gaat. Het is niet zozeer de bedoeling met deze 20 millioen direct projecten te gaan financieren als wel gunstiger omstandig heden te scheppen voor de uitvoering dezer projecten. Dit wil zoveel zeggen als dat de beter ontwikkelde landen hun reservoir aan intellect openstellen voor gebieden, die daaraan behoefte hebben. Het Nederlandse aandeel 1,4 pet.. hetgeen overeenkomt met onze contri butie in de Verenigde Naties wordt in niet-convertabele guldens ter be schikking gesteld en krijgt daardoor speciaal het karakter van dienstverle ning. Daaraan ziet men het grote belang verbonden, dat deskundigen uit laag ontwikkelde landen, die hier hun ken nis zullen kunnen komen verrijken, een indruk van het Nederlandse bedrijfsle ven en de Nederlandse wetenschap krij gen; dat Nederlandse specialisten, die als adviseurs werden uitgezonden niet alleen onze naam kunnen hooghouden, maar ook wegbereiders kunnen zijn voor on ze export en tenslotte, dat het Neder landse intellect, nu Indonesië als afzet gebied in betekenis zal verminderen, nieuwe kansen krijgt. Aan een en ander zit uiteraard <le nodige organisatie vast. Op internatio naal niveau is een Raad voor Techni sche Hulp in het leven geroepen, waar o.a. het secretariaat van de V. N., de F.A.O., de Internationale Arbeids Orga nisatie, de Unesco, de Wereldgezond heidsraad en de Burgerluchtvaart Orga nisatie vertegenwoordigd zijn; deze krijgen resp. 23, 29, 11, 14, 22 en 1 pet. van de beschikbare gelden. Over ge noemde raad lopen alle aanvragen om hulp van de laag ontwikkelde gebie den; het begrip „laag ontwikkeld land" is niet vast omlijnd men kan hier vooral denken aan landen in Azië en Zuid-Amerika. In het binnenland komt een Commis sie voor Technische Hulp onder leiding van dr. C. L. Patijn van Binnenlandse Zaken, die de verzoeken, tot ons land gericht, behandelt en contact onder houdt met universiteiten en departe menten voor het aanwijzen van des kundigen. Onderzocht wordt de mogelijkheid van aanpassing van het universitair onderwijs aan de internationale be hoeften; ook wordt b.v. gedacht aan het instellen van trainingscentra, waar in het Engels of het Frans zou kunnen worden gedoceerd. Het eerste practische voorbeeld van hulp, te bieden door on- land, wordt een luchtkarteringsinstituut tc Delft. De hogescholen van Delft en Wagenin- gen staan hier achter. De KLM en de Koninklijke Shell hebben op dit gebied zeer veel ervaring. Luchtkartering be tekent een aanzienlijke versnelling van de exploratie van onbekende gebieden met het oog op land-, bos-, mijn- en wegenbouw enz. Wanneer deskundige buitenlanders in Delft onderricht ont vangen betekent zulks behalve hulp voor hun eigen land ook een toename van Nederlands aanzien Een Amsterdamse polijster had een jongeman in dienst genomen, van wie hij wist dat hij „ondergedoken" was voor de militaire dienst, omdat hij niet naar Indonesië wilde getransporteerd worden. Hij was dus een deserteur en een deserteur mag men niet in dienst nemen. Daar staat zelfs gevangenisstraf op. De polijster kwam voor de Amster damse politierechter en de Officier van Justitie eiste dan ook drie dagen gevan genisstraf. De rechter wist echter toch nog een wetsartikel te vinden waardoor hij met f 50 boete kon volstaan. De Provinciaal Overste van de Priesters van het H. Hart, de Hoogeerw. Pater L. Le- blane S.C.J., is van zijn visitatiereis uit In donesië teruggekeerd. Kopstukken van de Raad van Europa, die momenteel in Straatsburg bijeen is. V. I. n. r.: Georges Bidault, Graaf Carlo Sforza, Paul-Henri Spaak, Paul Rey- naud, Winston Churchill en Robert Schuman. 'l door 17 Opnieuw vlamde er een toornige blos over Grahams gezicht. „Wat bedoel je daarmee?" Nu verloor Firth zijn geduld. „Wat doet het er in vredesnaam toe wat ik denk? De hele beweging gaat me im mers geen zier aan." Celia lachte eensklaps luid. „Dat denk je maar, jongeman. Wou je beweren, dat je vergeten bent wat moeder bij het ontbijt gezegd heeft?" „Ik zeg je nogmaals, Celia, dat het me niet kan schelen, wat je moeder ge zegd heeft." „Maar, m'n beste, beroepshalve moet je blij zijn, dat degene, die in het dag boek van Pewsey ter sprake kwam, een man was." Graham keek haar nieuwsgierig aan. Treedt hij in deze zaak namens jou en je moeder op?" Ze lachte opnieuw. „Ja, erg tegen zijn zin, en ondanks alles wat hij zegt." Maar Graham lachte niet; hij dacht na over wat zij hem verteld had. „In dat geval," zei hij even later, „als hij jullie belangen behartigt, dan zou het nog zo gek niet zijn, als hij de mijne tegelijk behartigde." „Nee." Firth zei het kort en nadruk kelijk. „Het spijt me, maar dat kan niet." „Waarom niet? Ben je soms bang, dat je een moordenaar de hand boven het hoofd zult houden?" „Ik ben nergens bang voor. De dood eenvoudige reden is, dat ik al meer met dit zaakje te maken heb gehad, dan me lief is." „Ik neem het je niet kwalijk," zei Graham na een kort stilzweigen. „Ik zie wel in dat je het niet tegelijkertijd iedereen haar de zin kunt maken." „Dank je." „En waarschijnlijk," ging Graham voort, „aangézien er een man in dat document genoemd wordt, is het in het belang van je vrouwelijke cliënten, dat je het aan de politie ter hand stelt. Het spijt me, dat ik zo dom gepraat heb." Opnieuw had Firth moeite, zijn ver ontwaardiging te onderdrukken. „Mijns inziens bestaat er geen enkele reden om in het belang van mijn vrouwelijke cliënten te handelen. Er dreigt ze niets." „Natuurlijk niet, ouwe jongen. Het zou alleen maar een verstandige voor zorgsmaatregel zijn." „Luister hier," zei Firth ongeduldig. „Dat heeft niets te maken met mijn cliënten of wie dan ook, maar heb je er geen ogenblik bij stilgestaan, dat, als ze die bladzijde in handen krijgen, ze het dagboek zelf ook zullen willen heb ben?" „O!" Celia bracht verschrikt haar hand naar haar mond. ,Denk je, dat ze daarin alles opgeschreven heeft?" „Vermoedelijk. Uit de sappige stijl maak ik op dat alleen al het opschrijven haar een massa plezier verschafte." „Met naam en toenaam." Grahams stem klonk alsof hij het schoorvoetend toegaf." „Dat denk ik ook." „Maar, Firth, waar is dat dagboek?" Celia twijfelde er niet meer aan, dat het bestond of had bestaan. Hij schudde zijn hoofd. „Geen idee van." „Maar waar heb je die bladzij dan vandaan?" „Van twee jochies. Die zullen haar wel ergens gevonden hebben.' „Dus je bent van mening,' zei Graham, „dat iemand die bladzij eruit gescheurd heeft." „Dat zeg ik niet. Ze kan haar zelf uitgescheurd hebbenmisschien be viel de stijl haar niet of vond ze het verslag niet geschikt voor haar dagboek. Ik weet het niet. En omdat ik haar niet ken, kan ik ook niet naar de reden gis sen." „Zou de politie het dagboek hebben?" vroeg Celia. Firth schudde zijn hoofd. „Dan zou brigadier Porter zich niet suf zoeken naar een landloper." „Als ze het niet gevonden hebben," zei Celia, „dan moet het nog in haar huis zijn." „Tenzij de mooi denaar het meegeno men heeft." Graham schudde zijn hoofd. „Stel je voor, dat ze hem met zo'n groot, zwart boek hadden zien sjouwen." Hij zweeg plotseling, geschrokken van zijn eigen woorden. „Graham," zei Celia op een eigenaar dige toon, „heb jij het dan gezien?" „En wat dan nog?" Hij trachtte zijn flater te verdoezelen; „Ik heb haar in een boek zien schrijven; is dat soms een misdaad?" „Maar wanneer dan? Ik wist niet eens, dat je ooit naar haar toe geweest was." „Ik ben ook nooit bij haar geweest. Wat ik gezien heb, heb ik door het raam gezien." En toen zij niet antwoordden. ging hij voort: „Twee weken geleden kreeg ik vlak bij haar huis motorpech. Je herinnert je nog wel, Celia, dat ik het je verteld heb. Ik was laat die dag." Ze knikte opgelucht. „Ik herinner het me." Hij lachte kort. „Gelukkig, misschien heb ik je nodig als getuige. Door het raam zag ik die ouwe heks zitten. Ze had altijd haar venster open, zodat niets haar kon ontgaan. Ze zat in dat ver vloekte boek te schrijven, 'n Prettig idee, te bedenken dat ze misschien ik- weet-niet-wat over mij zat te pennen." Firth knikte. „Het lijdt geen twijfel dat het juffrouw Pewsey's lust en leven was Zei je dat er een zwarte kaft om zat?" „Ja." „Hoe kon je dat zien? Terwijl ze schreef, lag het toch open?" Graham kleurde donkerrood. „Zo. Dus je neemt Celia en haar moeder in be scherming door vallen te zetten voor hun vrienden?" „Graham!" Nu was Celia boos boos en kennelijk erg verschrikt. „Wat moet ik dan denken dat hij doet me helpen?" „Precies ik help je, je verhaal op poten te zetten. Je zou een treurig fi guur slaan, als je nu voor de politie stond." „Misschien ben je dan niet van de politie, maar ik vind dat je verduiveld je best doet, om voor politieagent te spelen. Ik voor mij heb liever met ze zelf te tioen." Celia, sprong overeind. „Dat is het laagste dat ik ooit gehoord heb," zei ze. „En je stapelt de ene gemeenheid op de andere. Ik ga weg." (Wordt vervolgd) mannen onopgemerkt voorbij te laten gaan. Eindelijk hield het meisje stil voor een zwaar gordijn, dat duidelijk de toegang tot een groot vertrek afsloot. hierachter is de burchtzaalimompelde zij. „Waarschijnlijk zullen wij Sigurd hier aantreffen!" Een korte wenk van de Noorman liet haar geen twijfel betreffende zijn bedoe lingen, en met een ruk schoof zij de zware stof terzijde. De grote burchtzaal was geheel verlaten. Alleen aan de tafel zat een man. Toen hij de stof hoorde bewegen, wendde hij zich snel omen op dat ogenblik staarden Sigurd en het meisje elkander recht in de ogen. Een dodelijke bleekheid overtrok het gezicht van de kasteelheer. ttAsAstaramompelde hij schor. Zij trad langzaam op hem toe. „Ja, Astara!" herhaalde zij. „Of moet ik zeggen de Zwarte Ruiter? Gij had niet gedacht mij nog eens terug te zien, heer Sigurd!" In haar stem lag een dodelijke dreiging. Advertentie *üdecoiogh* Wm JS- "IPtpiAlt i Eau de Cologne IMPERIALE De speciale adviseur van president Truman, W. Averell Harriman, is gis teren uit Tokio in Washington terug ge keerd. Hü zeide dat er geen wijziging is gekomen in de Amerikaanse politiek ten opzichte van Formosa. Die politiek, zo vertelde hij tijdens een persconfe rentie, is Formosa te verdedigen tegen een invasie van de Chinese communis ten en te trachten deze zaak van de Koreaanse oorlog gescheiden te houden. Het bezoek, dat generaal MacArthur verleden week aan het hoofdkwartier van generaal Tsjang Kai-Sjek gebracht heeft, veroorzaakte bespiegelingen over een mogelijke nieuwe wending in de Amerikaanse politiek. Harriman zei verder: „Het bezoek van generaal MacArthur aan Formosa had niets te maken met mijn bezoek aan Tokio". Hij zeide dat de conferentie van MacArthur en Tsjang uitsluitend ging over militaire aange legenheden en dat president Truman, en de ministers van defensie en Buiten landse Zaken Louis Johnson en Dean Acheson wisten van het bezoek van MacArthur aan Tsjang. Indien een Chinees-communistische inval op Formosa werd gedaan, zou deze naar de mening van Harriman tot staan worden gebracht. De Zuid-Koreanen strijden volgens Harriman dapper en goed en er waren geen eenheden die zich overgegeven hadden. Wel waren herhaaldelijk een heden onder de voet gelopen. De Ame- rikai#n stelden vertrouwen in de Zuid- Koreanen. Het moreel was „behoorlijk hoog". Generaal MacArthur vertrouwde er op de overwinning te behalen en dit volgens Harriman terecht. itiivmiiitiliimiiiiMiiii „Die Stalin is toch maar van a tie markten thuis," glimlachte Snorrebor. „Hij heeft de laatste tijd als je de kran ten mag geloven (en sinds de Moffen weg zijn, mogen we dat weer) ver schillende artikelen in de Russische pers geschreven, waarin hij de taal geleerde uithangt. Zo heeft hij onder- laatst de ongeduldige vernieuwers onder zijn partijgenoten uitgelegd, dat het Russisch van vandaag nog altijd hetzelfde Russisch is van Poesj- kin en hoe al die andere snuiters van de vroegere Russische letterkunde ook mogen heten, en dat het dit ook moet zijn en blijven." Daarin heeft Stalin evenzeer ge lijk als ongelijk," merkte ik op. „Na tuurlijk is het Russisch Russisch ge bleven, zoals ook vele toestanden en verhoudingen in Rusland niettegen staande de revolutie hetzelfde zijn gebleven. Maar bepaalde woorden hebben in het Russisch een heel an dere betekenis gekregen dan vroe ger. „Tsaar" betekent nu „secretaris generaal van de communistische partij", „democratie" nu „tyrannie", „aristo cratie" nu „communistische partij", „volk" nu „massa", „vrijheid" nu „terreur", „vrede" nu „bedrog", en ga zo maar door. Het Stalinistisch com munisme heeft zo zijn eigen, door nie mand, die niet communist is, meer te verstane taal geschapen. Vandaar, dat de rest van de wereld zich niet met de Sovjet-Unie kan verstaan." „Maar dat zal anders worden, heeft Stalin in de „Bolsjewïk" dezer dagen geschreven," vertelde Snorrebor. „Wanneer het socialisme (of dat wat Stalin zo gelieft te noemen) eenmaal dewereld veroverd zal hebben, heeft hij geschreven, zal geleidelijk aan een algemene wereldtaal ontstaan. Deze taal zal natuurlijk niet de Duitse, noch de Russische, nèch de Engelse taal zijn, maar een nieuwe taal, die in zich de beste elementen van de nationale en zonale talen bergt." „Natüürlijk zal er dan nog maar één taal zijn," zei ik. „Waarom is dat zo natuurlijk?" vroeg Snorrebor. „Wel omdat dan niemand anders dan de communisten nog iets te zeg gen zullen hebben." Guus Hermus, die lange tijd in En geland verbleef is thans door het to neelgezelschap „Comedia" geëngageerd. AMSTERDAM, Engels L.O.: mej. J. Lansen. Utrecht; P. Loogman, Alkmaar; N. de Metz, Amsterdam; G. Somers, Rotterdam; B. Schoonderwoerd. Oude water; A. Sikkink, Den Haag; M. v. d. Steen, Raamsdonkveer; H. Zikken, Apel doorn; en de heren: G. Brinkman, Schie dam; W. Tuijkschot, Zaandijk; E. Jan sen, Rotterdam; A. Kwist, Schiedam; G. Sommerdijk, Vlaardingen; H. Stipdonk, Utrecht: J. den Bruigom, Beverwijk; H. Folkers, Arnhem; J. Hansson, Amster dam: A. Bremer, Almelo; Q. de Kort, Breda: M. Golsteijn. Mill (N.-B.); E. Jasper, Enschede; P. Broos, Krimpen a/d IJsel; W. Dumans. Wemeldinge; D. Kleinbussink, Breda. Geslaagd voor het notarieel examen 1950 (tweede gedeelte) P. Stroucken, Heerlen. Wij hebben in deze rubriek verteld van de Canadese majoor Lloyd Hill, die het in zijn hoofd had gezet de beroem de Niagara Falls op de Amerikaans- Canadese grens in een ton over te ste ken, hoewel een dergelijke onderne ming, zoals uit de practijk gebleken is, méér dan levensgevaarlijk moet worden geacht. Tien minuten nadat de majoor zich had laten inkuipen, moest hij door zijn vrienden uit het water worden op gevist, aangezien zijn ton in een draai kolk was terecht gekomen en als een razende in het rond bleef tollen. Niet temin begaf de majoor zich twee uur later weer in zijn ton te water, maar na een tocht van 9 km., die hij in 35 minuten aflegde, moest hij wederom naar de wal worden gesleept, zonder zijn doel te hebben bereikt. Hij was doorweekt en gewond en voelde weinig lust zich ten derden male in de kokende stroom te begeven. Toch geeft de ton- vaarder het nog niet op. Op 10 Sept. a.s. wil hü een nieuwe poging wagen. Men mag zich afvragen, of de hard nekkige majoor niet in ernstige mate levensmoede is of in nog ernstiger mate gehecht is aan het geld, dat hii door het op het spel zetten van zijn leven kan verdienen. Een Engels-Zwitserse groep bergbe klimmers heeft het hoogterecord van radio-uitzendingen behaald wanneer men tenminste die, welke vliegtuigen uitzenden, niet mederekent. De groep bestond uit de bekende Zwitserse berg gids Furrer, de Engelse alpinist Lamb, vijf andere Zwitsers en twee dragers. De dragers droegen ieder een speciale „walkie-talkie" radio-uitrusting met zich mede. Het gezelschap beklom met succes de top van de 4500 m. hoge Mat- terhom en gaf onderweg met tussen pozen een beschrijving van de klauter- tocht. De uitzending werd over de ge hele wereld gerelayeerd door de B.B.C„ de Franse en de Zwitserse Radio-Om roep. Bovengekomen gaf Furrer, die he lemaal niet buiten adem was, een be schrijving van het zich 85 km. uitstrek kende uitzicht, terwijl Lamb zijn in drukken van de tocht weergaf. Na het zingen van het Zwitserse en het Brit se volkslied aanvaardde men de terug tocht naar het ruk der luisterende huis- Kamers laag bij de grond. In een meubelmagazijn te Parijs wordt een kalf tentoongesteld, dat in het bijzonder de aandacht trekt van de heren veeartsen, die het graag onder hun patiënten zouden tellen, om dat het dubbele kansen op het uit schrijven van rekeningen biedt. Het heeft n.l. twee stel hersens, drie ogen, vier horens en twee snuiten en is bo vendien nog van beiderlei kunne. Het beest is twee maanden oud. Voorwaar, een zonderling meubel. De Amerikaanse spoorwegman Ro bert Rihn in Pittsburgh is ondanks het feit, dat een zijner benen geamputeerd is en hij toevallig zijn kunstbeen niet aan had. erin geslaagd zijn vierjarige zoon uit zijn brandende woning te red den. Achter hem aan kwam zijn zes jarige dochter Dolores uit het laaiende huis hollen met het kunstbeen van haar vader als een lievelingspop in de ar men geklemd. De familie Rihn kon nu met een gerust hart naar de brand blijven staan kijken, omdat zij er geen been meer in zag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3