West-Eerlijn een lek in het IJzeren Gordijn Oost-Eerlijn lijkt een Westelijk Moskou RUSLAND BRENGT VLOOT BIJ ELKAAR IN WLADIWOSTOK Reynaud eist afschaffing het veto der ministers van SPANJE IS GEEN POLITIESTAAT Oppositie onvoldoende georganiseerd Het verenigingsleven bestaat practisch niet Mensen zijn niet in tel Om de godsdienst wordt niemand gehinderd DE BEVEILIGING VAN AMERIKAANSE HAVENS CHINESE AANVAL OP TIBET NOG NIET BEVESTIGD DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1950 PAGINA 5 MIDDENSTAND GEEN KANS TEGEN DE STAATSWINKELS H.O.-zaken In de steek gelaten Tegen atoom-aanvallen Alle eilanden van de Mansangroep in rade handen Geheimzinnigheid rond schepen m GEHEIME ZITTING VAN VEILIGHEIDSRAAD ACHTERGROND VAN SPAAK'S HERKIEZING Tegencandidaat niet te vinden RAAD VAN EUROPA V.S. verwachten meer invasies type „Korea" IS September Verkiezingen in Denemarken <Van een bijzondere correspondent) /ndien er niet zo'n groot verschil zou zijn tussen de spitsen vau Moskou en de ingestorte koepels van Oost- Berlijn en indien de ruïnes zouden ontbreken, zou Oost- Berlijn voor iemand, die niet beter wist, voor een Weste lijk Moskou kunnen doorgaan. Hij zou zich hoogstens er over kunnen verbazen, waarom er naast de Russische straatnaambordjes ook nog Duitse hangen en zich kunnen afvragen, wie de onbekende mannen voorstellen, die hier en daar een plaatsje hebben gekregen tussen de portretten van Stalin en Lenin. Die onbekende mannen zijn de Duitse leiders, die, onder het mom van onafhankelijkheid, de Rus sen hand- en spandiensten bewijzen bij het in volle gang zijnde nivelleringsproces van Oost-Duitsland, dat in Oost- Berlijn proefondervindelijk wordt geopenbaard. Weinig wat in Oost-Berlijn en in Oost-Duitsland gebeurt kan verborgen blijven, zolang men het Westen van de stad als een kraaiennest boven het Oosten kan zien, van waar men alle bewegingen en daden van Russen en Oost- Duitsers kan volgen. West-Berlijn is een uitkijkpost, een lek in het IJzeren Gordijn, een bron van inlichtingen en een gemakkelijke springplank voor ontvluchtingen naar het Westen. Om dit alles te verhinderen, moest West-Ber lijn bij het Oosten worden getrokken, maar om het lot van het Oosten te ontgaan, zal de Westelijke stad zich met hand en tand verzetten. „Wij zijn bereid ons desnoods met hooivorken en zeisen te verzetten tegen een Russische bezetting", is geen West-Berlijhse grootspraak, maar het getuigt van een vaste wil, omdat de West-Berlyner het afschuwelijke leven van zijn eigen stadgenoten aan de an dere zijde van de grens dagelijks ziet. «PW De Oost-Duitse republiek is op het ogenblik bezig de Oostelijke stad te brengen tot het Russische peil, Ber lijn gelijk te schakelen met Moskou of Charkov. Dit openbaart zich niet alleen op cultureel gebied, b.v. in boekwinkels, waar romans geen kans hebben tegen de overmacht van verzamelde werken van Marx, Lenin of Stalin, maar vooral in het dage lijkse leven. Een van de ernstigste ontwikkelingen op dit gebied is de uitroeiing van de middenstand door de van staatswege geleide H.O.-wa- renhuizen (Handelsorganisation) en de Konsum-winkels, waar alles vrij yan bonnen is. In de normale winkels is practisch niets te koop; de etalages Zijn leeg, een beetje opgevuld hoog stens met waardeloze dingen of (ver plicht) versierd met cofnmunistische propaganda. Een doosje lucifers b.v. is bij de mees te middenstandszaken niet te krijgen, maar in de H.O. tegen een hoge prijs te koop. Door een bijna uitsluitende be voorrading van de staatswinkels, waar- Van de winst geheel naar de staat gaat, dwingt men de mensen deze te bezoe ken. Zij betalen er onnodig hoge prij zen voor goederen van een slechte kwa liteit. Indien ergens, dan openbaart zich in de H.f». het dubbelèv gezicht van deze socialistische staat, die van de ene kant met alle mogelijke propaganda ^het recht van arbeiders en armen be-, Weert te vertegenwoordigen, maar van de andere kant slechts diegenen van een Russische soort overvloed wil la ten delen, die er dubbel en dwars voor kunnen betalen. De arbeiders komen er zeker niet aan te pas. Tijdens een van de half-georga- ïiiseerde debatten voor het H.O.-ge- houw op de Alexanderplatz (het enige gebouw samen met het Sovjet-Intourist- hotel, dat neon-reclame heeft) noemde een communistische Oost-Berlijner deze H.O.-instelling de „Finanzierung des Volkswirtschaftsplans", waarop een van de omstanders niet bepaald „linienge- treu" repliceerde: „Ik geloof het pas als ik hier een behoorlijk paar schoenen voor 25 mark kan kopen zoals in de Westelijke sectoren". In het Oosten kosten deze, bij een gelijke salarisschaal, 160 mark. Ondanks de duurte zijn de H.O.'s toch de enige zaken in het Oosten die een goede tijd hebben. Ten eerste dus omdat de bevolking er wel verplicht is te ko pen voorzover zij in staat is zich dingen aan' te schaffen, ten tweede door de talloze West-Berlijners en vooral West- Berlijnsen, die voor een financieel voor deel de slechtere kwaliteit op de koop toe nemen. Want 1 West-mark levert m de Wechselstuben 6.50 Oost-marken op, Zodat vele goederen in het Oosten goed koper zijn. Velen uit het Westen gaan haar Oostelijke kappers, kleermakers, garages enz. Het H.O.-mes snijdt zo van twee kanten, want door de grote aan koop door West-Berlijners van de Oost-mark wordt de waarde van de West-mark in gevaar gebracht. Haar Positie wordt ondermijnd, maar de drukte in de H.O.'s van West-Berlijners gemakkelijk te herkennen aan betere kleding en schoeisel bewijst dage lijks, dat de meesten nog niet tot de ont dekking zijn gekomen hoe zij zichzelf bedriegen. Van Westelijke zijde voert ..men een grote campagne tegen de omwisseling van de West- tegen de Oost-mark, maar tot dusverre met weinig succes. De communistische pers tracht deze situatie uit te buiten voor haar pro paganda. Zo bestond de „Tagliche Rundschau", het leidende Oostelijke blad, het een dezer dagen om onder de titel „Freie Wahl" twee foto's te publiceren, waarvan de ene enige West-Berlijnse noodwinkels zonder publiek, de andere een Oostelijke „imbiss" met een lange rij wachten den voorstelde. Het onderschrift luid de: „Wat hebben de West-Berlijners aan winkels als ze geen geld hebben? Hier komen twee werelden samen. Geen kopers voor de Westelijke win kels, maar een dringen van klanten voor de H.O.-tent. Is er een duidelij ker bewijs welke valuta werkelijke- waarde in Berlijn bezit? De West mark zeker niet!" De communisten moeten hun stadgenoten wel voor buitengewoon dom houden, dat zij tot zulke doorzichtige grapjes hun toe vlucht durven nemen. Een Oost-Duits liedje geeft het antwoord aldus: „Viele Jahre zogen dahin, Das Volk geht im lumpigen Kleide HO nur und Konsum haben Gewinn Wir andren sind alle schon Pleite". Deze laatste zin tekent de mentaliten van de Oost-Berlijner, die zich door de West-Berlijner in de steek gelaten voelt, zoals deze zich op zijn beurt door het Westen van zijn eigen land verlaten acht. Het is voor hem een bijzónder hard gelag om in het Westen een grote over vloed te zien, terwijl hij zelf in ten dele waardeloze Oostmarken wordt uitbetaald en vaak honger en altijd gebrek lijdt. De Oost-Duitser heeft het in vele op zichten nog moeilijker, omdat hij de steun mist, die de Oost-Berlijner on willekeurig van het Westelijk deel van de stad ondervindt. Deze kan tenminste, wanneer hij wil, naar een vrij stukje grond gaan om eens iets anders te horen en te lezen dan de Oostelijke bladen dagelijks aan propaganda brengen. De moedwillige vernieling van het Duitse leven blijkt bovendien veel duidelijker op het land dan in de stad. In Mecklenburg en'ajidere provincies worden bijvoorbeeld- op uitgebreide schaal de bossen gerooid. De leveringen zijn uiterst hoog én worden met strenge hand door de overijverige SED-dorps- besturen uitgevoerd. Als een boer ver plicht en gratis hout moet vervoeren, soms tot tweedagreizen ver, en bijge volg het werk op het land stokt en niet op tijd klaab komt, wordt hij verplicht tractoren van de staatsbedrijven te hu ren. De aardappeloogst is dit jaar ver moedelijk slecht, maar de telers hebben thans reeds bericht gekregen, dat zij een bepaalde hoeveelheid vlees moeten leveren voor ieder mud aardappelen, dat zij te kort opbrengen. Slachten zij ech ter vee voor de levering dan zijn zij niet in staat de vereiste hoeveelheid melk te leveren. De nieuwe wetten staan geen vermindering toe; wanneer b.v. een koè ziek is of sterft, blijft voor de aan de gang zijnde periode de volle leve ringsplicht bestaan. De boer moet zelf maar zien, hoe hij het klaar speelt; even min als met de middenstand, wordt met de bóer rekening gehouden. De SED voert de Russische politiek nauwgezet uit en wil van Berlijn een Sovjet-stad met H.O. en Konsums en van de Oostelijke provinciën een kol- chozenbedrijf maken. Dat is het trieste van Oost-Duitsland: hoe met geen an dere belangen rekening wordt gehouden dan met die van een oppermachtige, alles-eisende staat. De mensen zijn on belangrijk, dezelfde mensen, die in de teksten van de spandoeken in alle mo gelijke variaties worden bezongen. Dit niet-tellen, dit volkomen-van-geen- waarde zijn, is misschien het meest treffende en tevens het meest dramati sche van Oost-Berlijn en de Oost-zone, waaraan reeds talloze mensen zijn ten onder gegaan. Het moreel gaat kapot. Sommigen geven zich over; anderen klampen zich vast aan illusies of zakken steeds dieper weg in de put van moede loosheid. President Truman heeft vandaag het wetsontwerp getekend, waarbij hem be voegdheid wordt verleend onmiddellijk maatregelen te nemen voor de beveili ging van Amerikaanse havens tegen on verhoedse atoomaanvallen. Advertentie VOETBAL De berichten dat het Chinese rode le ger zijn opmars naar Tibet begonnen zou zijn, zijn in New Delhi, de hoofd stad van India met reserve ontvangen. Te New Delhi, dat in directe radio verbinding staat met de Tibetaanse hoofdstad, is nog geen enkele bevesti ging van deze berichten binnengeko men en ook de Indiase ambassadeur te Peking heeft geen rapporten over deze kwestie, gezonden. In Chinese kringen te Hongkong ge looft men echter, dat de gemelde com munistische opmars naar de grens van Tibet ten minste drie weken geleden begonnen is en zeker voordat generaal Lioe Po-Tsjeng, voorzitter van de mili taire en administratieve commissie voor Zuid-West-China, vorige week ver klaarde, dat Tibet spoedig zou worden „bevrijd". De berichten over een communisti sche opmars zijn nog niet bevestigd. In Chinese kringen hecht men evenwel waarde aan een officiële communisti sche mededeling, dat stammen in de provincie Sinkiang de leden van het volksbevrijdingsleger verwelkomden. In deze kringen gelooft men niet, dat de twee colonnes, die naar gemeld werd Tibet naderen, de grens in minder Oost-Berlijn vormt voor het Westen een bron van inlichtingen binnen het gebied van het IJzeren Gordijn, dat geheel zou worden afgesloten indien de uitkijkpost West-Berlijn door de geallieerden zou worden verlaten. Op de foto houdt een Brits officier de Oostelijke Potsdamer- platz in Berlijn in de gaten. Naar het „American Merchant Marine Institute" verklaart, verzamelt de Sov jet-Unie droogdokken, koopvaardijsche pen en voorraden te Wladiwostok, de voornaamste Sovjethaven in het Verre Oosten, 500 mijl van Korea gelegen. Een groot aantal schepen, aldus de verklaring, zijn uit de Oostzee en d? Zwarte Zee naar genoemde haven geva ren. Genoemd instituut is een redersver eniging van schepen, die onder Ameri kaanse vlag varen. Volbeladen Russische tankschepen zijn onlangs uit de petroleumhavens Con- stanza en Batum aan de Zwarte Zee naar een haven in het Verre posten vertrokken. In de afgelopen twee maanden zijn drie droogdokken van Letland en Odes- sa naar Wladiwostok versleept. Verder varen vele koopvaardijschepen naar het Verre Oosten. Sommige zijn geladen met graan en andere met stukgoederen. Zelfs treilers zijn bij dat vervoer inge schakeld. Dit enorme scheepvaartverkeer zou kunnen betekenen, dat de Trans-Sibe rische spoorweg voor 100 pet. gebruikt wordt voor het vervoer van oorlogsma- Bijzondere betekenis wordt gehecht aan de overbrenging van de droogdok ken. De slepen hebben Singapore aan gedaan om te tanken en bevoorraad te worden. Het instituut zegt verder, dat het „ijzeren gordijn", dat heel Rusland omringt, zich ook tot de scheepvaart uitstrekt. Terwijl da scheepsbewegingen van andere landen gerapporteerd worden door bureaux als „Lloyds", worden de berichten over Russische schepen slechts gerapporteerd door Russische vertegenwoordigers in den vreemde Het instituut zei, dat men van nog^ geen 30 pet. van de 510 zeegaande schepen onder Russische vlag de ver blijfplaats kent. Officieel weet men bijv. niets over de verblijfplaats van 83 Amerikaanse koopvaardijschepen, die Rusland via de leen- en pachtwet verkreeg, zegt het instituut, maar een spoor is af komstig van een Grieks vaartuig, dat rapporteerde, dat verscheidene dezer Libertyschepen met de „hamer en sik kel" in de mast op 28 Mei in de Noord- Koreaanse haven Chinnampo bij Pyongyang lagen. Als een voorbeeld van Russische ge heimzinnigheid noemt het rapport het vroegere Duitse passagiersschip „Asia" (11.453 ton), dat in Januari 1947 uit En geland naar Moermansk vertrok. Men hoorde er echter niets meer van alvo rens het op 27 Juni 1.1. Gibraltar pas seerde op weg van Warnemünde naar Wladiwostok. Het vlaggeschip der Russische koop vaardijvloot, de „Rossia" (de vroegere Duitse „Patria" en het grootste diesel- electrische schip, dat in de vaart is) heeft de Zwarte Zee sinds April 1948 niet verlaten, nadat het zes reizen tussen Odessa en New York gemaakt had, al dus het rapport. Jacob Malik, de Russische voorzitter van de Veiligheidsraad, heeft er in principe in toegestemd vandaag met andere leden van de raad in geheime zitting bijeen te komen ter bespreking van de impasse waarin de raad met betrekking tot het Koreaanse vraagstuk ig komen te verkeren. dan een maand kunen bereiken. Om van daar in de hoofdstad Lhasa te ko men, zou nog een maand vergen. Door de gesteldheid van het terrein kunnen onmogelijk motorvoertuigen wbrden ge bruikt. Door de Chinese communistische au toriteiten is gisteren bekend gemaakt, dat zij thans alle eilanden aan de mon ding van de Parelrivier, in de Chinese provincie Kwangtoeng, beheersen. Deze tussen Hongkong én Macao gelegen eilanden staan bekend als de Mansan- groep. De Chinese communisten hebben het eiland Quemony gisteren gedurende een uur beschoten. STRAATSBURG. 8 Augustus. De verkiezing ten tweeden male van de heer Spaak tot voorzitter van de Europese raadgevende vergadering heeft vandaag in de wan delgangen van het Huis van Europa nogal wat commentaren en kritiek uitgelokt. Hoewel de Raad vandaag met grote voortvarendheid begonnen is met de be sprekingen door het comité van ministers over het aan hen uitgebrachte rap port en van de in het begin van deze week gepubliceerde boodschap van het zelfde comité, van welke besprekingen het verwacht dat resultaten stellig niet achterwege kunnen blijven, is het voor een goed inzicht in de verhoudingen in het Europese gezelschap niet onnuttig, op de door een dier landen aangesneden vraagstukken yan deze verkiezing in te gaan. belangrijke post bleef, zeker een rol ge speeld hebben. Tenslotte zou het de socialisten natuurlijk niet onwelkom zijn dat een der hunnep deze invloed rijke functie bekleedt. Er wordt dan rondweg gesproken van een behendig uitgevoerde en zelfs van een overrompelende manoeuvre, waar door de samenwerkende verschillende belangengroepen de oppositie tegen de heer Spaak onder de voet gelopen heb ben. In de eerste plaats zou de steun van de Engelse conservatieven ingege ven zijn door anti-Leopoldistische over wegingen. Vervolgens zou bij sommige Engelse prominenten en met name bij Churchill het feit, dat een der voortrek kers van de Europese beweging op deze (Vervolg van -pag. 1 Een aantal suggesties werd door ver schillende sprekers gedaan om uit het stadium van „praten" tot het stadium van „handelen" over te gaan. Bidault wenste een door de regeringen benoemd vertrouwensorgaan, dat aanhet minis terscomité verantwoordelijk zou zjjn voor de toepassing van een gemeenschappe lijk verdedigingsstelsel. Reynaud eiste wijzigingen in het sta tuut met betrekking tot het ministers comité, volgens hem ,,het meest reaction- caire orgaan in Europa". Het recht van veto moest daar worden afgeschaft en de beslissingen moesten voortaan bij meerderheid van stemmen worden geno men. Voorts moest de assemblee volgens Reynaud voortaan tweemaal per jaar zitting houden. Reynaud wilde voorts een „minister van oorlog voor Europa met de vol machten van een minister". Om deze figuur te vinden behoeven wij niet buiten de zaal te zoeken, zo zeide hjj, glimlachend Churchill aanziend. De eerste Nederlandse spreker in het algemene debat van de raadgevende vergadering van Europa, Serrarens, zei- de in zijn rede, dat een Europees leger diende te worden gevormd en dat West- Duitsland daarin zijn aandeel zou moe- ten nemen. Ook Engeland zou volgens Serrarens aan de vorming van een ge meenschappelijk leger moeten meewer ken. Het was volgens hem onmogelijk een Verenigd Europa op te bouwen zonder Groot-Brittannië. Herinnerend aan Engelands rol in de oorlog zeide Serrarens, dat Europa het Britse karak- ter van vasthoudendheid nodig heeft. Serrarens sloot zich tenvolle aan bij de scherpe critiek op het comité van de ministers, die door voorgaande sprekers was geuit. De rol, die de raadgevende vergadering tot nog toe in de raad van Europa had kunnen spelen, was volgens hem onwaardig. De vergadering werd, naar Serrarens meende, behandeld als een verzame ling onmondige kinderen. Serrarens achtte het niet langer aan vaardbaar dat het comité van de minis ters generlei verantwoordelijkheid had tegenover de assemblée. Men moest de noodzaak inzien het tempo grondig te wijzigen. „Niemand gelooft dat wij nog jaren tijd hebben en Korea heeft ons de ernst van de toestand volledig doen in- zien".. Serrarens zeide, dat de vrede in Euro pa in de eerste plaats moet rusten op de wil van Europa zelf, op zijn strijd tegen onwetendheid, armoede en werkloosheid en niet in de eerste plaats op Ameri kaanse wapens. Over de ontwikkeling van de Benelux zeide Serrarens, dat ook daarbij de par lementariërs niet langer op de achter grond wilden blijven. Zoals in de Bene lux konden volgens hem ook in Europa de parlementen niet telkens door hun regeringen voor voldongen feiten wor den gesteld, waarop zij generlei invloed hebben gehad. De Engelsman Boothby meende dat de assemblée bij de beoordeling van de positie, waarin zij geraakt is, ook de hand in eigen boezem moet smeken. Het moest volgens hem uit zijn met de strijd over een „functionele" dan wel een „grondwettelijke' toenadering tot het Verenigd Europa. De door de continen tale federalisten voorgestane „grondwet telijke schepping van de Europese Unie' moest volgens hem worden uitgeschakeld aangezien het gebleken was, dat zij voor GrootBrittannië niet aanvaardbaar was, Men moest practische vormen van sa menwerking nastreven, zoals de vor ming van de „kleine assemblée", die vol gens Boothby de Raad van Europa voor een totale ontreddering behoed heeff en die kon worden uitgebouwd tot een po litieke autoriteit-in-wording. Zo nadert de assemblée het hoogtepunt van de algemene debatten in weinig op timistische sfeer. Duitse gedelegeerden hebben te Straats burg meegedeeld, dat de Franse, Duitse en Italiaanse delegaties binnen 24 uur een resolutie zullen indienen, waarin wordt opgeroepen tot de vorming van de Verenigde Staten van Europa. De Britse socialistische en conserva tieve party hebben reeds meegedeeld, dat zij tegen een Europese federatie zün en ook de Scandinavische landen zullen waarschüniyk niet voor de resolutie stemmen. r is gedurende de laatste wereldoorlog zoveel met de Tp woorden vrijheid en democratie geschermd, dat de 1—J verwachtingen van alle volken tot het allerhoogste gespannen waren. Hoe triest zijn deze verwachtingen alleen al in Oost- Europa de bodem ingeslagen. Zelfs een groot deel van Duitslanddat nooit meer een totalitaire regering wou hebben (men herinnert zich de radiobeloften!) zucht thans onder een rode dictatuur. Voor waar een triest beeld na zovele jaren van oorlog en offers. Eigenlijk is slechts een smalle strook van Europa democra tisch gebleven, waarbij men dan ook nog een groot land oleegt uit te sluiten.... Spanje. Het is nu al meer dan een dozijn ja ren geleden sinds generaal Franco de finitief aan de macht kwam in Spanje en het is hem niet gelukt er een demo cratische regering te vestigen. Wel is hij er in geslaagd zijn gezag te conso lideren, sterker te blijven dan zijn te genstanders, en ondanks de gevolgen der economische blokkade en isolatie, nog een vrij grote populariteit te veroveren. Zijn regiem heeft echter met de Wes telijke democratieën zeer diepgaande verschillen. Allereerst bestaat in Spanje geen pers vrijheid, zoals wij die kennen. Ofschoon de hoofdbladen buitenlandse verslagen in de regel zeer neutraal weergeven, bestaat er voor commentaren etc. nog wel degelijk censuur, al is die voor de brieven en critieken van buitenlandse journalisten geheel opgeheven. Er bestaat praktisch geen vereni gingsleven. Politieke vergaderingen (tenzij van de partij, de Falange) zijn verboden. Het recht van staken wordt niet erkend, evenmin als direkte kritiek op het staatsbeleid. Een grote invloed hebben daarentegen wel de arbeiders- syndicaten, welke op moderne leest zijn geschoeid en de werknemers veel meer rechten geven dan vroeger ooit het ge val was. Ook in het economische leven is de zakenman, industrieel of boer gebonden aan de bepalingen der geleide economie. Eigenlijk is er een algehele nationali satie van mijnbouw, industrie etc. kort om van de gehele economie van het land ingevoerd en ook de rantsoenering wordt rigoureus gehandhaafd. Dit wekt natuurlijk grote wrevel bij de bevolking. Het werkt op onrustba rende wijze de zwarte handel en cor ruptie in de hand en het hele systeem moet aldus fnuikend werken voor de Franco in gesprek met een Spaanse ingenieur, de uit vinder van de „Folgo", den zeer snelle ultra-moder ne trein, die met succes zijn proefrit ten heeft gemaakt en die zelfs in de Ver. Staten opzien heeft gebaard. In nevenstaande beschouwing, waar in onze correspondent een globaal overzicht geeft van de thans in Spanje heersende toestanden, wijst hij o.m. ook op de houding der Spaanse rege ring ten opzichte van de protestantse kerkgenootschappen. Het is wellicht niet overbodig er daarbij op te wij zen, dat hier speciaal gedoeld wordt op de officiële houding van de rege ring van Franco die de niet-katho- lieke kerkgenootschappen geen enkele moeilijkheid in de weg legt. Zoals ook in nevenstaande beschouwing te lezen valt komt het echter nog wel voor, dat heethoofdige elementen de gevoelens van andersdenkenden niet ontzien of hun eigendommen vernie len, terwijl plaatselijke autoriteiten bovendien in enkele gevallen gebruik gemaakt hebben van zekere bepalin gen om het de protestanten lastig te maken. Doch wij herinneren aan de verklaringen van enkele vooraan staande Spaanse protestante geeste lijken, die reagerend op beschuldigin gen aan het adres van Franco in de wereldpers nadrukkelijk hebben ver klaard, dat er ondanks de moeilijk heden, die de protestanten in Spanje soms ondervinden, niet gesproken kan worden van een godsdienstvervolging. sociale welvaart. Aan de andere kant schijnt echter de Spaanse regering het sjsteem van coördinatie en controle van alle hulpbronnen hoog te schatten. Bovendien beslissen vrijwel in allés de Caudillo, die een ongewone werkkracht aan de dag legt en de ministers, hoewel er een parlement, de z.g. Cortes, bestaat. Maar deze doet feitelflk niet veel anders, dan de voorstellen van bovengenoemde keren goedkeuren. De persooniyke vrijheid is intussen zeer toegenomen. Arrestaties om politieke redenen hebben practisch niet meer plaats. In de cafe s, bars en op straat critiseert men of ver telt men moppen over de zwarte handel, over de regiering enz. onder de ogen van de politie, die zelf, gezien haar lage lonen, maar al te graag meedoet. Eu zo lang men niet op de straat luide .,VVeg met Franco" of Iets dergelijks roept, wordt men niet in 't minst lastig ge vallen. Franco heeft op slechts enkele nog hangende gevallen na een amnestie af- gekondigd voor alle politieke gevange nen, die langzamerhand weer naar t maatschappeiyk leven zijn teruggevloeid. Wat 't religieuze leven betreft, daarin is een ieder absoluut vrij. Niemand wordt om zijn religieuze opvattingen vervolgd of ook maar in *t minst gehin derd. Wel bestaan er nog enige oude wet ten, die naar de letter aan andere gods dienstige gezindten enige beperkingen opleggen. Deze oude bepalingen worden in bepaalde gevallen door plaatselijke autoriteiten wel eens, minder loyaal uit gelegd. Maar niettegenstaande dat, wor den deze bepalingen onder het bewind van Franco en ook al voordien in de practijk niet meer gehandhaafd. De jongste incidenten in Madrid waarbij jonge Spanjaarden in een kleine protestantse kerk boeken en meubels vernielden moet men in een heel ander licht zien, daar fana tieke pamfletten tegen de Moeder Gods gericht door bedoelde secte deze spon tane, doch daarom niet minder betreu renswaardige actie hadden uitgelokt. De Spanjaard heeft een aangeboren hoffelijkheid en hulpvaardigheid te genover de vreemdelingen die zijn land bezoeken, waarvan het grootste deel niet-katholieken zijn en het is ze ker dat niemand zich over een fana tieke of antipathieke houding wegens zijn godsdienst te beklagen zal hebben. Juist de ruime opvatting van Franco in dezen en zijn verzoeningsgezindheid hebben hem ook bij zijn politieke tegen standers in Spanje doen respecteren. In de oorlog duldde hij geen vervolging van de Joden, ondanks de pressie van de Gestapo en in Marokko worden de Moren om hun Mohammedaanse religie niet in het minst gehinderd. Integendeel, zij ondervinden van Franco alle moge lijke steun en hulp getuige de ver schillende nieuwe moskeeën, die ge bouwd ziin. Juist de geweldige campagne tegen het Franco-regiem wegens de z.g. pro- testantenvervolginp, geeft een idee uit welke hoek de wind waait. Hier ruikt men het antipapisme in zün felste vorm. Hier zgn duistere machten, extreme li- beralisten, de „masonnerie" vooral in het spel. Dezelfde machten, die door hun invloed in de wereldpers, de propaganda en valse voorlichting bewerkten, dat nu al jaren een geheel volk de grootste ontberingen lijdt zodat er de anemie en tuberculose iedere dag dieper om zich heen grijpen. Het zijn dezelfde „pode- rosos", die thans ook beweren, dat Spanje zowel militair als strategisch geen gewicht in de schaal legt, ofschoon ze zelf van het tegendeel overtuigd zün. Wil men Spanje toch boven alles als „dictatuur" gebrandmerkt zien, dan zal iedere objectieve en onbevooroordeelde waarnemer deze „fout" toch altijd nog als een „licht geval" zien, vergeleken bij de zware misdaden in de overige Europese dictatuurstaten. Een licht geval, dat reeds lang ten goede gekeerd had kunnen worden, in dien men (en ik hoop daar nog eens op terug te komen) inplaats van de Spaanse regering in haar plan om langzamer hand een democratisch systeem op te bouwen, zo niet gesteund, dan tenminste niet zou hebben tegengewerkt en als men haar niet met alle mogelijke unfaire machtsmiddelen ondermijnd had. De door de Nederlanders gevoerde oppositié berustte op een zuiver prin cipiële grondslag. Alle niet-socialisten van de Nederlandse groep waren van mening, dat het door de heer Spaak gevoerde beleid de laatste weken :n België niet in overeenstemming was met het in de considerans van de Raad van Europa neergelegde begin sel, van gehechtheid aan de beginse len van de politieke vrijheid en van de handhaving boven alles van het recht. Hoewel men niet geheel onte vreden is met het resultaat van 23 stemmen tegen, heerst er toch in de kringen van de oppositie een zekere ontstemming over het verloop van za ken tijdens de verkiezing, die waar schijnlijk een andere uitslag te zien gegeven zou hebben, indien deze op positie beter georganiseerd ware ge weest. Daar de bezwaren veelal uit de Christen-Democratische hoek zijn geko men, was hier een taak weggelegd ge weest voor de Nouvelles Equipes, die een contract wensen tussen de katho lieke parlementariërs van de verschil lende landen. Deze organisatie heeft hier evenwel volledig verstek laten gaan en is in gebreke gebleven, waartegen zeker van de zijde van de Nederlandse katholieke afgevaardigde energiek ge protesteerd zal worden. Of de resultaten van de oppositie be ter geweest zouden zijn, als er van te voren behoorlijk overleg had plaats ge had, is overigens nog zeer de vraag. Eerste vereiste zou hiervoor zijn het stellen van een tegencandidaat. Deze schijnt niet te vinden geweest te zijn en reeds thans betitelt men de heer Spaak als de enige presidentom dat de Fransen geen kans zien een can- didaat naar voren te schuiven. De M.R.P. wil geen Franse socialist en de socialis ten willen geen M.R.P.-er. Bij de Itali- anen hetzelfde lied. Bij de Duitsers ver wacht men dezelfde moeilijkheden. Een Engelsman is «en te delicate aangele genheid. De plaats zal dus voorlop.g wel gereserveerd blijven voor een pro minent figuur uit een der kleine landen. In dit verband is het opmerkelijk, dat zowel de Franse als de Engelse regerin gen politici van groot kaliber naar Straatsburg gestuurd hebben, zoals oud-minister Bidault, Teitgen. André Philippe, Churchill, Dalton en Col- laghan enz., terwül Nederland algemeen erkende grote figuren, die het rijk is, een Romme en Oud, Vorrink, zuinig thuis houdt. Hoe bet overigens ook zij, de opposi tie had voor het oog stellig meer kunnen bereiken als zij van tevoren de zaak goed had voorbereid. Men had dan kun nen zien aankomen, dat de verkiezing van een president een gewoon door het reglement voorgeschreven aangelegen heid is. Naar de mening van.sommigen is de snelheid, waarmede de verkiezing door d^ aanhangers van Spaak in ei kaar is gezet, ondemocratisch geweest, omdat .zij geen tijd- gegeven heeft voor het beraad en voor een rustige behande ling, zoals de' heer Kerstens bij het be gin het agendapunt reeds duidelijk had voorgesteld. Het valt eveneens zeer te betreuren, dat de Belgische afgevaar digde. De la Vallee Poussin, niet aan het woord kon komen, daar de tijdelijke voorzitter, de heer Picco, te veel in be slag werd genomen door de leden van het bureau, die alsmaar om hem heen liepen en van alles influisterden. Men dient echter te erkennen, dat het niet zonder meer ondemocratisch is, dat een snelle en handige aanval het wint van een traag en slap verweer. Deze zelfde middelen toch staan alle verte genwoordigers ten dienste. In ieder ge val ligt in het verloop van deze feiten een waarschuwing voor de Christen-De mocraten bü het ter sprake komen van werkelijk principiële punten, tydig zorg te dragen voor een goed onderling con tact. De Amerikaanse pLv.-minister van defensie Griffith heeft op een verga dering van de „American Legion" ver klaard, dat meer „invasies van het type- Korea" in andere delen van de wereld verwacht mogen worden en dat Trumans plan voor militaire uitbreiding er op gericht is tegen dergelqke invasies pa raat te zyn. Het nieuwe program voor zag in het onder de wapenen brengen van 2.100.000 man. De Koreaanse crisis had de doorslag gegeven in het dilemma van het afwe gen van zuiver militaire maatregelen tegen economische overwegingen. De militaire maatregelen van de president waren dus niet alleen gericht op de Koreaanse kwestie, doch hadden paraat heid ten doel voor het geval meer inva sies werden uitgevoerd. De belangrijkste trek in de Amerikaanse militaire poli tiek bestond er in, dat men een gewa pende macht handhaafde, die „ver schrikkelijke represaillemaatregelen" kon nemen tegen een „vijand, die ons aanvalt". Niets echter in het Koreaanse incident heeft het nodig gemaakt de mogelijk heid te demonstreren om een verlam mende slag terug te geven aan ieder, die dit land aanviel", zo besloot Griffith. Koning Frederik van Denemarken heeft gisteren besloten het parlement op 4 September te ontbinden. Tegelijkertijd proclameerde de ko ning. dat op 5 September algemene ver kiezingen gehouden, zouden worden. De proclamatie des konings volgde op het aftreden van de sociaal-democra tische regeripg van premier Hans Heü- toft. De koning heeft Hedtoft verzocht met zjjn kabinet in functie te blijven totdat verkiezingen zijn, gehouden en een nieuwe regering gevormd kan wor den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5