Churchill stelt vorming van Europees leger voor Prins Boudewijn legt heden de eed op de grondwet af On Kersten grootofficier in de orde van Oranje-Nassau NOORD-KOREANEN IN BUITENWIJKEN VAN HAVENSTAD POHANG Plicht tegenover Hollandse bevolking en K.L. Slotfase begint op 31 Augustus De levensloop van Boudewijn Tot hoofd en hart Deportatie van ons volk voorkomen y* KLERK EN BEUL V00RM. KNIL TERUG UIT MAKASSAR Djakarta roept hulp van UNCI in Node doorbraak aan Zuidelijk front Beschieting van kampen niet volgens het R.T.C.-accoord Raad van Europa Duitsers hadden hier een jaar eerder moeten zijn" NED. TROEPEN NAAR KOREA? Regering overweegt uitzending .Het weer. Leopold niet bij plechtigheid VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1950 74ste JAARGANG No. 248142 Masseur van Himmler onderscheiden lllil Nu meer dan ooit in de belangstelling van lezend Nederland! Dr. Felix Kersten J. M. Meulenhoff, A'dam-C. Naar transitokampen op Java Staatsloterij Makassar vertoont normaal aanzien Nederland over het zenden van de „Kortenaer" Ambassadeur in New Delhi Onderworpen aan passend Europees en democratisch toezicht GESTOLEN ATOOMGEHEIMEN ACHTERHAALD Na arrestatie door Scotland Yard Jonge Amsterdammer loopt in Zandvoort tegen de lamp Pusan „door een wonder gered" Wederopbouw woningen VOLGEND JAAR GEEN BEPERKING MEER PLAN-SCHUMAN Zaterdag ontslag van regering? BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk.: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur; 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroeters 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt z'ch het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, t 4.55 per kwartaal. Dr. Felix Kersten, de vroegere Finse masseur van Himmler, is Donderdag middag op Schiphol aangekomen. Hq toonde gedurende de vlucht van Stock holm naar Amsterdam een A.N.P.-redac- teur, die hem op de reis van Scandinavië naar Nederland begeleidde, een brief van de Nederlandse gezant in Stock holm, waarin deze hem mededeelt, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd hem te benoemen tot grootofficier in de orde van Oranje-Nassau voor zijn in de oor log aan het Nederlandse volk bewezen diensten. In de brief wordt tevens me degedeeld, dat Z.K.H. Prins Bernhard de versierselen van deze hoge onderschei ding persoonlijk aan hem zal uitreiken. Dr. Kersten toonde zich zeer verheugd over deze onderscheiding, die hem ten deel is gevallen na een uitvoerig onder zoek naar zijn werk in de bezettingstijd. Dr. Kersten, die voor de oorlog jaren lang lijfarts was van wijlen Z-K.H. Prins Hendrik, kan aantonen dat hij de functie van masseur van Himmler heeft aan vaard met medeweten en volledige goed keuring van de Finse regering. Het werd van Finse zijde uiterst wenselijk geacht een directcontact te onderhouden tus sen een Fins burger en het hoofd der Duitse politie. De voorgenomen uitleve ring van Finse Joden heeft geen door gang gevonden dank zij de stappen die Kersten bij Himmler ondernam, Dr. Kersten heeft ook een schrijven van de Zweedse afdeling van het „WorldJe wish Congress", waarin o.a. opgemerkt Wordt dat dank zij Kersten ongeveer 3500 Joden uit Duitse concentratiekam pen naar Zweden overgebracht werden. Volgens deze organisatie staat het vast, dat het dr. Kersten is geweest, die Himmler heeft doen afzien van het dui velse plan bij de nadering van de ge allieerde troepen de concentratiekampen te vernietigen met alle gevangenen en bewakers. „Hierdoor" aldus deze or ganisatie „zijn honderdduizenden gered, onder wie 60.000 Joden". Voorts wordt gezegd, dat Kersten met mmmm Dr. Kersten bij zijn aankomst ov Schiphol. Advertentie Dr. Kersten schreef als onvrijwillig ooggetuige uit het SS.-hoofdkwartier zijn ervaringen neer over de bedoeling Van de Duitsers met het Nederlandse volk. Gebonden In de boekhandel f 5.90 verkrijgbaar Aile leden van het voormalige KNIL, 'e betrokken waren bij de gevechten Makassar, zullen onmiddellijk met gezinnen geëvaceerd worden, aldus j ®eft de transportdienst van het Neder- "hdse leger te Djakarta aan A.P. mee gedeeld. Voor dit doel zijn twee Neder- j'hdse transportschepen uit de regelma- dienst naar Nederland genomen. t e cvacué's, tussen de drie en vierdui- hd personen, zullen ondergebracht iiM 'n aniIere transitokampen van 1 leger op Java. d ^ederlanders in Djakarta verwachten, Se k et grootste deel van de Nederland- zal Urget"bevolking snel uit Makassar la' verdwijnen als de laatste Neder- ydse troepen wegtrekken. dat6feraut°riteiten hebben verklaard, toert beraamde repatriëring van de beïeilandse troepen zo goed als niet frekv zal worden door het terug gen van de troepen uit Makassar. li gj1 ,de 510e staatsloterij, 5e klasse, 17e f 's op nr. 2428 een prijs gevallen van 00met premie van f 30.000. gevaar voor eigen leven een ontelbaar aantal Zweden, Denen, Noren, Oosten rijkers, Fransen, Nederlanders en Bel gen heeft gered. De voorzitter van het directorium van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie, prof. mr. dr. H. W. Posthumus, heeft een rapport sa mengesteld, waarin de grootste dank gebracht wordt aan dr. Kersten, die bij Himmler heeft bepleit, het plan tot deportatie van het Nederlandse volk geen doorgang te doen vinden. Toen de zaken voor Duitsland «sen on gunstige loop namen kreeg Himmler kennelijk spijt op instigatie van Ker sten zijn stem tegen het deportatieplan te hebben verheven: „Het is te betreu ren, dat de Hollanders in 1941 niet „ver plaatst werden" voegde hij Kersten in 1944 toe. Het rapport geeft tal van voorbeelden, waarin dr. Kersten „aanslagen op onze veiligheid" heeft weten af te slaan. Hij wist Himmler o.a. te bewegen de beve len te herroepen voor het in de lucht laten vliegen van de „vesting" in Den Haag en het doorsteken der zeedijken. In September 1944 Schreef Kersten aan Himmler: „Laat u toch eindelijk al le Fransen. Belgen en Nederlanders vrij." Kersten voerde hierbij als argu ment aan, dat hij de Zweedse regering zou kunnen bewegen de in vrijheid te stellen personen voor de duur van de oorlog in Zweden te interneren. Het re sultaat was, dat Himmler op 8 Decem ber 1944 Kersten beloofde duizend Ne derlandse vrouwen uit de concentratie kampen vrij te laten. Dr. Kersten hoopt zich in het voor jaar van 1951 definitief in Nederland te kunnen vestigen met zijn vrouw en drie zoons. Hij is voornemens de Nederland se nationaliteit aan te vragen. De Indonesische regering heeft offi cieel bekend gemaakt, dat zjj zich schrif telijk gewend heeft tot de Nederlandse regering en dat zij de UNCI verzocht heeft om assistentie ten einde verder ge vaar „voor de Indonesische bevolking en de buitenlandse belangen in Makas sar" te voorkomen. Vijf hooggeplaatste officieren van de commissie zijn naar Makassar gevlogen. De Indonesische regering zegt dat leden van het voormalige KNIL schuldig zijn aan de gevechten. Zij verklaarde, dat de Nederlandse regering „een volkomen verkeerde opvatting" had van de oorza ken van de wanordelijkheden en de si tuatie in Makassar. In deze verklaring geeft de regering der VSI uiting aan haar bezorgdheid, dat „de Nederlandse regering niet helemaal in staat is" het gezag uit te oefenen over de troepen waarvoor zij de verantwoording draagt. De situatie in Makassar was Donder dag rustig, ofschoon de verhoudingen nog ietwat gespannen zijn en de be volking nerveus is, zo verneemt Aneta van welingelichte zijde. Het stadsbeeld vertoont een normaal aanzien. Generaal- majoor Scheffelaar voert regelmatig be sprekingen met de plaatselijke comman dant van de APRIS en men heeft de indruk, dat het overleg een bevredigend verloop heeft. Gevolg gevend aan het verzoek der 'Amerikaanse strijdkrachten op Korea om meer vliegtuigen naar dit gevechtsgebied te zenden, vertrok een 27.000-tons vlieg kampschip met P-51 Mustangs aan boord onmiddellijk uit San Francisco met bestemming Japan. Acht dagen en zeven uur na vertrek kwam het vliegkamp- schip al bij een Japanse marinebasis aan. Dit was de snelste overtocht in de geschiedenis. Direct na aankomst begon men de toestellen uit te laden. Het is gebleken dat de Mustangs de beste gevechtsvliegtuigen tegen de langzame Noord- Koreaanse toestellen met zuigermotoren zijn en tevens bij uitstek geschikt zijn om doelen op de grond aan te vallen. Van officiële zijde vernemen wij het volgende: In verband met het verzoek van de minister-president der V.S.I. om Hr. Ms. „Kortenaer" van Makassar terug te roepen, heeft de Nederlandse regering door tussenkomst van de Hoge Commis saris te Djakarta geantwoord, dat dit verzoek onmiddellijk in ernstige over weging is genomen. Daarbij is ook nage gaan of het zenden van Hr. Ms. „Korte naer" naar Makassar zonder voorafge gaan overleg met de V.S.I. in strijd is met de overeenkomsten der R.T.C. Wel stelt artikel twee der marine-overeen komst vast, dat de Koninklijke Marine als Nederlands apparaat geen Neder landse taak in Indonesië meer heeft, maar daarnaast dient, in dit geval, acht geslagen te worden op artikel acht van de overeenkomst betreffende de land strijdkrachten. Dit artikel bepaalt n.l., dat onder Nederlands bevel staande landstrijdkrachten in Indonesië de po sitie hebben van gasten op het grond gebied van een bevriende regering, aan wie alle mogelijke faciliteiten worden verleend. Het gebeurde te Makassar, n.l. het plotseling en zonder voorafgaande waar schuwing beschieten van kampementen, waarin dergelijke landstrijdkrachten zijn gelegerd, van de lucht-, land- en zee zijde, lijkt de regering niet in overeen stemming met dit artikel. De positie van generaal-majoor Scheffelaar, die, te zamen met kolonel Kawilarang met op dracht maatregelen te treffen tot staking van de te Makassar uitgebroken vijan delijkheden, in overleg met de regering der V.S.I. naar Makassar was vertrok ken, baarde de regering eveneens bij zondere zorg. Onder deze omstandighe den meende de Nederlandse regering, dat, gezien het uitblijven van enig be richt van generaal-majoor Scheffelaar en het voortduren van de vijandelijk heden, het dirigeren van de „Kortenaer" als een op de Nederlandse regering onder deze abnormale omstandigheden tegenover de K.L. en de Nederlandse burgerbevolking in Makassar rustende plicht moest worden beschouwd. De Nederlandse regering zal het toejuichen, indien de omstandighe den het toelaten Hr. Ms. „Kortenaer" zeer spoedig naar haar basis te doen terugkeren. Zij zal daarover gaarne met de regering der V.S.I. overleg plegen. Voor het geval bij de rege ring der V.S.I. tegen bovenstaand standpunt bezwaren mochten blijven bestaan, stelt de Nederlandse rege ring voor op korte termijn advies van de U.N.C.I. in te winnen over de vraag of de U.N.C.I. het verblijf van de „Kortenaer" te Makassar, reke ning houdend met alle boven ge schetste omstandigheden, strijdig acht met geest en strekking van de R.T.C.-overeenkomsten. In de kampementen te Makassar be vinden zich behalve 1800 ex-leden van het K.N.I.L. ook 4200 vrouwen ep kin deren. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de heer A. M. L. Winkel man tot H. M.'s buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur te New Dehli. De heer Winkelman, die op het ogen blik met verlof in Europa vertoeft, be kleedde tot voor kort de voor Nederland zo belangrijke post van consul-generaal der Nederlanden te Singapore. Vanmorgen heeft Winston Churchill in de Baad van Europa zjjn eerst voor gisteren aangekondigde en daarna uitgestelde rede gehouden, die in de Raad met grote spanning verwacht werd. Churchill diende een motie in waarin de vorming van een Europees leger gevraagd wordt. „Teneinde haar verknochtheid aan de handhaving van de vrede tot uiting te brengen en haar besluit de actie van de Veiligheidsraad te steunen bü de ver dediging van vreedzame volken tegen agressie, stelt de Assemblée de onmid dellijke vorming voor van een Europees leger, onderworpen aan een passend Europees en democratisch toezicht, dat zal moeten optreden in samenwerking met de Verenigde "Staten en Canada", aldus de resolutie van Churchill. ff Om kwart over elf begon Churchill zjjn rede. Htj vroeg de Assemblée kracht te zetten achter het verzoek, dat de mi nisters van Buitenlandse Zaken ruimer bevoegdheden zullen toekennen aan de Assemblée. Alle resoluties van de Assemblée, die met een meerderheid van tweederde zijn aangenomen, dienen verwezen te wor den naar de nationale parlementen. „Ik kan wat betreft Groot Brittannië de ver zekering geven, dat alle resoluties, die hier aangenomen worden, voor het La gerhuis zullen komen". Churchill wees er op, „dat het zeer goed' kan zijn, dat het in de macht van de vertegenwoordigende vijftien landen ligt een gedeelte van de misverstanden, die zijn ontstaan, op te ruimen. „Het zal een gedenkwaardig resultaat zijn, wanneer deze vergadering bij machte is practische bijstand en leiding te geven aan de landen die het Plan- Schuman in overweging hebben geno men". Churchill zeide dat het zeker nutte loos en absurd zou zijn, te trachten over de toekomst van Europa te pra ten zonder daarbij aan militaire over wegingen de aandacht te schenken. Hij vervolgde: „Het verheugt mij zeer dat de Duitsers hierheen gekomen zijn om onze gevaren te delen. Zij hadden hier een jaar geleden moeten zijn". Churchill vroeg aan de Duitsers, hun .lot „met het onze" te delen en verze kerde hun dat de andere democratische landen van Europa krachtig aan hun zijde zouden staan. ;.Er bestaat geen twijfel over, dat wij ons allen in groot gevaar bevinden", zeide hij er aan toe voegend dat de strijdkrachten van Sovjet-Rusland met minstens zes of zeven tegen één superieur zijn aan West-Europa. Hij verklaarde verder, dat de demo cratische krachten van het Westen hun legers na de oorlog ontwapend hebben, terwijl de heersers in het Kremlin ge weldige strijdkrachten op de been hiel den. De Westelijke landen waren niet bij machte hun volken wezenlijke be scherming te geven tegen de Sovjet bedreiging. Korea, aldus Churchill, heeft de we reld gebracht tot een besef van de ge varen. De maatregelen, die nu geno men worden om de Westerse defensie op te bouwen, hadden reeds twee jaar ge leden genomen behoren te worden. In dien Rusland er eens in zou slagen Frankrijk te veroveren en te bezetten, zoals destijds de nazi's deden, „dan blijft er niet veel te bevrijden over". Binnen de kortst mogelijke tijd moeten er defen siemaatregelen genomen worden. De Ver. Staten en Engeland moeten meer troepen naar het continent zenden en Frankrijk moet zijn beroemde leger tot nieuw leven brengen. Indien Europa er in zou slagen een betrouwbare defensie binnen de eerst komende paar jaren te vormen, dan zou het er in geslaagd zijn de verleiding weg te nemen voor hen die „zouden kunnen trachten hun wil met geweld op te leggen". De Assemblée moet niet proberen de nationale parlementen van hun verant woordelijkheden te ontheffen, zo meen de Churchill, maar wel moet de Assem blée duidelijk maken dat de democra tische landen van Europa als één man staan. Churchill bepleitte de onmiddel lijke vorming van een Europees leger onder een enkel commando. Churchill besloot zijn rede, die met warm applaus ontvangen werd, met het uitspreken van de hoop dat zijn motie een overweldigende, zo niet eenstem mige bijval mocht vinden in de Assem blée. Aanneming van deze motie zou de grootste bijdrage tot de vrede zijn die de Assemblée kan leveren. Agenten van Scotland Yard hebben gisteravond na acht en veertig uur in gespannen speurwerk in samenwerking met hun Amerikaanse collega's van het F.B.I. het grootste gedeelte van de atoomgeheimen teruggevonden, die Dinsdag op het Euston Station te Lon den uit een trein zijn gestolen, toen een ambtenaar van het Britse ministerie van Bevoorrading de tas, waar de pa pieren inzaten, drie minuten onbeheerd liet. Met behulp van de spoorwegpolitie werd een man aangehouden en het grootste gedeelte van de documenten terug gevonden. Scotland Yard heeft over deze arrestatie geen nadere bij zonderheden verstrekt. De gestolen tas behoorde toe aan Frank M. Greenless, die op weg was van het regeringscentrum voor atoom onderzoek te Risley in Lancashire. Hij had kort tevoren centra voor atoomon derzoek in de V.S. bezocht. In een der automatenspeelzalen te Zandvoort viel het de surveillerende politie op, dat een jongeman zich bij de gokautomaten abnormaal hoge uitgaven veroorloofde. Toen hij, na een aanzien lijk bedrag te hebben verspeeld, boven dien nog in een wachtende taxi stapte, was dit voor de politie aanleiding de jongeman op het bureau eens aan de tand te voelen. Al spoedig kwam men tot de ontdekking, dat hij zijn genoegens betaalde uit de opbrengst van aanzien lijke partijen textiel, die hij in de loop van de laatste maanden ten nadele van zijn Amsterdamse patroon had verduis terd. Deze hoeveelheden textiel verkocht hij aan een marktkoopman. Een taxatie bracht aan het licht, dat de ontvreemde goederen een waarde hadden van onge veer drieduizend gulden. De jongen, die zeventien jaar is, is ter beschikking van de Amsterdamse kinderpolitie gesteld. Volgens berichten van frontcorres pondenten zijn Noord-Koreaanse een heden gisteravond doorgedrongen in de buitenwijken van de havenstad Pohang die 100 km. ten Noorden van Fusan aan de Oostkust van Korea ligt. Zoals ge meld, waren de Noordelijken in de door de Znid-Koreanen verdedigde sector doorgebroken. Gisteren in de loop van de dag veroverden zij Kigie, te*\vijl ook Jongdok, dat zij eerder hadden moeten prijsgeven, hun weer in handen viel. Tien km. ten Zuiden van Pohang ligt het belangrijkste vliegveld, waar over de Amerikanen nog kunnen be schikken. Het Amerikaanse hoofdkwartier acht de aanval op Pohang nog gevaarlijker dan de doorbraak der Noordelijken aan het Zuidelijk front, waar zij uit hun bruggehoofd in de bocht van de Naktong braken en thans een aanval doen op de Amerikaanse troepen, die oprukken naar Tsinju. De Noordelijken trachten hier door te breken naar Masan. het punt van waaruit het Amerikaanse of fensief in deze frontsector gestart is. De opmars naar Tsinju verliep overi gens ook gisteren weer voorspoedig. Vooruitgeschoven patrouilles bevinden zich op vier km. van de stad. De Noor delijken zijn hier in volle terugtocht, waarbij zij zware verliezen lijden. Gis teravond slaagden de Amerikanen er in een heel bataljon te omsingelen, terwijl, naar frontcorrespondenten melden, twee regimenten volledig uit elkaar werden geslagen. Niettemin maakt men zich thans zeer ongerust over de Noordelijke flankaan- val, die Amerikaanse eenheden zou kunnen afsnijden en al de gemaakte ter reinwinst ongedaan zou kunnen maken. De strijd tegen de andere brugge- hoofden over de Naktong is voorspoe dig verlopen. De eerste Amerikaanse cavaleriedivisie heeft het bruggehoofd bij Waegnar, ten Noord-Westen van Taegu volledig opgeruimd, waarbij 30 Noordelijken werden gedood en 20 ge vangen genomen. Uit luchtverkennin- gen is echter gebleken, dat de Noorde lijken ten Westen van de rivier een nieuwe concentratie opbouwen. Meer naar het Noorden is een Noor- De Nederlandse regering overweegt in aansluiting aan de uitzending van Hr. Ms. Evertsen, die 4 Juli naar de Kore aanse wateren werd gedirigeerd, toch een compagnie mariniers en een com pagnie legerstrijdkrachten ter beschik king der Verenigde Naties te stellen, om deel te nemen aan de bestrijding der Noord-Koreaanse agressie. De uitzending zou geschieden op basis van vrijwillig heid. (Van onze Haagse redacteur) Naar dr. ir. Z. Y. v. d. Meer, direc teur-generaal van de Wederopbouw en Volkshuisvesting, hedenmorgen te Den Haag mededeelde, ligt het in de bedoe ling het volgend jaar de wederopbouw van woningen niet meer te binden aan een te verdelen bouwvolume, gelijk dit thans reeds in de industriële sector het geval is. Aan hen, die zelf de bouw be talen, zal dus de vrijheid gelaten wor den. Voor scholen blijft een afzonder lijke regeling bestaan, daar hiervoor de medewerking van het ministerie van O., K. en W. nodig blijft. delijke strijdmacht van 3.000 tot 4.000 man, die over de Naktong waren ge komen, door aanvallen der Zuidelijker tot 200 man gereduceerd. Zeventig superforten, die van bases in Japan en Okinawa waren opgestegen, hebben gisteren boven het Noord-Ko reaanse spoorweg- en oliecentrum Won san ruim 400 ton bommen uitgeworpen. Dit was de hevigste luchtaanval van de ze oorlog. De grootste olieraffinaderij van Korea werd hier zwaar beschadigd. Het grote emplacement van Wonsan stond vol met geladen treinen toen de aanval begon. Op dit emplacement lopen 25 spoor banen naast elkaar. Via dit emplace ment wordt het gehele spoorwegverkeer langs de Oostkust gedirigeèrd. Tengevol ge van de bombardementen op Pjong jang werden de laatste dagen nog meer treinen over Wonsang geleid. Luitenant-generaal Walton Walker de commandant van het achtste leger, heeft gisteren verklaard, dat Pusan. de geallieerde toevoerhaven op de Oost kust van Korea, door een manoeuvre van historisch belang gered is. Hij zei: „Het was een wonder. Indien de roden Pusan veroverd hadden, zou den wü weg geweest zijn. Het zou het einde betekend hebben". De communisten waren Pusan op een punt ten Oosten van Tsinju tot op 55 kilometer genaderd. Daar keerde het tq door het Amerikaanse offensief. Na een dag, waarin de Amerikaanse opmars naar Tsinju 20 kilometer vor derde, verklaarde Walker zich gerech tigd te achten te vertellen hoe gevaar lijk de gok was geweest. Van de zijde van het hoofdkwartier van het achtste leger werd verder be kend gemaakt, dat volgens orders, die op de Noord-Koreanen zijn buitgemaakt, „de vijand de voorrang geeft aan de po gingen om de Naktong over te steken". Aan de communistische eenheden was de instructie gegeven hun bruggehoof- den op de Oostelijke oever tot elke prijs te behouden. De Noord-Koreanen, aldus een woord voerder uit het hoofdkwartier, verloren 900 man toen de Zuid-Koreanen hen Woensdag uit het bruggehoofd ten Noor den van Waegnan verjoegen. Wijzend op de vastberadenheid van de vijand om dergelijke bruggehoofdeti in bezit te houden, zeide de woordvoer der, dat communistische artillerie op de achterhoede van haar eigen troepen vuurde om elke terugtocht te verijdelen. „Dit is de eerste keer, dat wij dit mel den, omdat wij er zeker van wilden zijn, dat het met opzet en niet bij vergis sing geschiedde", zo zei hij Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselende en later wat toenemen de bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige -wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en Znid- West. Iets hogere temperaturen. Zon: 5.18—20.11 Maan 3.08—20.09 Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld dat de conferentie te Parijs van de vertegen woordigers van zes landen over het plan-Schuman strekkend tot het onder gemeenschappelijk beheer brengen van de Europese steenkool- en staalindus trieën. tot 31 Augustus a.s. is verdaagd. Op deze datum begint de laatste fase der onderhandelingen. In de afgelopen zes weken hebben de verschillende ter conferentie ingestelde commissies vijftig bladzijden beslaande rapporten opgesteld, die door de verte genwoordigers van Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg, Italië en West-Duitsland aan hun respectievelij ke regeringen zullen worden voorge legd. In deze rapporten is een uiteenzetting gegeven van een schema voor de ten uitvoerlegging van het plan-Schuman, dat voorziet in het instellen van een ge meenschappelijke volksvertegenwoordi ging, een opperste gerechtshof en een raad van ministers der betrokken lan den. In de rapporten zijn dan ook tot in bijzonderheden uitgewerkte maatrege len op financieel gebied opgenomen, die het in te stellen gemeenschappelijke hoogste gezagsorgaan moeten verge makkelijken investeringskapitaal ter beschikking te stellen en gevestigde in dustrieën een andere bestemming te ge ven, indien dit gedurende de periode van aanpassing noodzakelijk wordt be vonden. In de rapporten der commissie wordt voorgesteld dat de deelnemende landen één enkele markt voor de produc ten van hun steenkool- en staalindustrie zullen vormen, door douanerechten en contingenteringen af te schaffen. Een speciale commissie, waarin ook vertegenwoordigers der vakverenigin gen zitting hadden, heeft een afzonder lijk rapport opgesteld over vraagstuk ken betreffende de beschikbare arbeids krachten en lonen, waarbij in het bij zonder voorstellen zijn gedaan om tot een verhoging van de levensstandaard in de betrokken landen te komen. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) Het wetsvoorstel tot overdracht van de bevoegdheden aan kroonprins Boude wijn werd gisteravond door de Senaat met 121 tegen 22 stemmen bü 23 ont houdingen aangenomen. Dit betekent, dat in de Senaat niet minder dan 46 procent der CVP-ers zich door een neen-stem of een onthouding tegen deze vorm van ontknoping van de koningskwestie heeft verzet, terwijl voor de Kamer dit cüfer ongeveer 28 procent bedraagt. Het betrof in de meeste ge vallen Vlaamse parlementsleden, waarbij dient te worden opgemerkt, dat over het algemeen in de politiek meer ervaren elementen vóór stemden. De tegenstemmers motiveerden hun houding door te verklaren, dat zij de oplos sing beschouwen als afgedwongen met ongrondwettelijke middelen. Hedenmorgen komen Kamer en Se naat in gemeenschappelijke zitting bij een om het decreet goed te keuren, waarbij de kroonprins tot regent wordt aangesteld met de titel van Koninklijke Prins. Bü deze gelegenheid zal de C.V.P. unaniem voorstemmen ten teken, dat zij zich rond de kroonprins schaart. Ver volgens gaat een afvaardiging van elk der partijen onmiddellük naar Laeken om de koning op de hoogte te brengen van de beslissing en hem tevens voor De Pool W„ kraanmachinist in de Demkafabriek te Zuilen, is bij zijn werk door een kraan gegrepen en doodge drukt Prins Boudewijn, hertog van Brabant, werd op 7 September 1930 op het Kasteel Styuvenberg geboren. Toeval lige omstandigheid: de heer Baeis, va der van zijn latere stiefmoeder en toen maals minister van Binnenlandse Za ken, was aanwezig bij het opmaken der geboorte-acte. Nadat in 1934 zijn grootvader, koning Albert, was overleden en zijn vacfcr de troon van België had bestegen verloor het kind, nog geen vijf jaar oud, zijn moeder. Koningin Astrid kwam op tra gische wijze om het leven bij een auto ongeluk in Zwitserland. Wanneer op 6 Juni de Geallieerden landen in Noord-Frankrijk, vertoeft de jonge prins, herstellend van een kinder ziekte, op een slot in de Ardennen. Zijn vader wordt naar Duitsland gedepor teerd en enkele dagen later moeten ook de prinses van Réthy en de kinderen volgen. Boudewijn krijgt hier onder wijs in wiskunde, rechtswetenschappen, Latijn en geschiedenis, o.a. door 'sko- nings privé-secretaris Weemaes en graaf Du Pare. 1 April 1945 wordt de koninklijke familie verplaatst naar een kasteeltje te Strobl in Oostenrijk, op 50 km. van Salzburg, waar zij op 8 Mei na vrij he vige straatgevechten worden bevrijd door de troepen van generaal Patch. Enkele weken later komt de eerste minister Van Acker de koning zijn te rugkeer naar het vaderland beletten en vertrekt de koninklijke familie naar Pregny bij Genève. Boudewijn wordt te Genève samen met zijn broer Albert op een privé- school geplaatst, waar zij samen met de andere leerlingen leven. Hij is wat bleekjes en van een natuurlijke verle genheid, maar hij blijkt niettemin charmant in de omgang en zijn lach verraadt een zachte ironie. Met zijn bril Het leven trekt vaak meer groeven in het hart dan in het gelaat. j gelijkt hij op Koning Albert. Hij heeft een voorliefde voor geschiedkundige werken en hoewel hij zelf niet musi ceert, is hij erg gesteld op muziek van Bach en Haydn. De prins voltooit zijn studies op het Calvijncollege te Genève en volgt nog tal van privécursussen. Sinds 1948 is hij van rechtswege lid van de Se naat, een recht waarvan hü nog geen gebruik heeft gemaakt. Datzelfde jaar maakt hij een reis naar Havanna en de Verenigde Staten, waarbij de terug keer plaats vindt via Rotterdam en de koninklijke familie gelegenheid heeft over het vaderland te vliegen. Sinsdien volgt Boudewijn via de pers van meer nabij de politieke gebeurtenissen in zijn vaderland: de volksraadpleging, de jong ste verkiezingen en de onderhandelin gen. Samen met zijn vader keert hij op 22 Juli 1950 naar België terug. zijn verzoeningsgebaar te danken. Te 15 uur vindt een tweede gemeenschappelü- ke zitting plaats, bq welke gelegenheid prins Boudewqn de eed op de grondwet zal afleggen, waarna de heer Van Cau» welaert een gelegenheidsrede zal hou den. De afstand tussen het koninklijk pa leis en het parlementsgebouw, die slechts een goede 500 meter bedraagt, zal de prins te voet afleggen tussen een erehaag van soldaten. De koning van zijn kant, die de eedsaflegging waar schijnlijk niet zal bijwonen om alle mis verstand bij voorbaat uit te sluiten, zal in de loop van de dag zich via de ra dio tot het land richten om de bevol king uit te nodigen zich rond zijn zoon te herenigen. De Vlaamse radio-omroep zal van de gebeurtenissen in het parle mentsgebouw een reportage geven tij dens de uitzending der nieuwsberichten van 19 uur. Men verwacht, dat de regering Za terdag haar ontslag zal aanbieden, doch dit staat nog niet absoluut vast. De vorming van een nieuwe homogene C.V.P.-regering schqnt sommige moei lijkheden op te leveren en er is thans een stroming, die zulks tot 'na het bui tengewoon partijcongres, dat tegen half September is bijeengeroepen, zou willen uitstellen. Indien de regering zou worden omgevormd, verwacht men het heengaan van Duvieusart, De Vleeschauwer, Orban, Behogne, Wig- ny en Eyskens. Als mogelijke kabi netsformateur wordt opnieuw de heer Pholien genoemd. Voor wat het particulier kabinet van de kroonprins betreft, schijnt men een beroep te willen doen op leden van de magistratuur. In socialistische kringen wordt echter hevig verzet aangetekend tegen bepaalde figuren, die men bij voorbaat van te grote Leopoldistische neigingen beschuldigt. Buset eiste in de Kamer het verdwijnen van de „éminen- ces grises" en „voogden", die naar zijn mening al genoeg onheil gesticht had den, en hij verklaarde ook, dat een ze ker personage waarmede klaarblijke lijk professor Pirenne, de secretaris van koning Leopold, bedoeld was naar het privé-leven moest terugkeren. In de ma gistratuur schijnt er intussen niet heel veel animo voor deze beschikbare vaca ture te bestaan, hetgeen zich na de aan vallen op de kabinetschef van koning Leopold en die van de prins-regent zon der moeite laat verklaren. Naar Reuter meldt, zal koning Leo pold. na de overdracht van zijn be voegdheden in België blijven. Hq zal zqn intrek nemen op één van de ko ninklijke landgoederen. Men verwacht te Brussel, dat de echt genote van de koning, de prinses De Rethy, zich in de komende dagen in België bü hem zal voegen. De prinses is tot nu toe op „Le Réposoir" in Zwitser land gebleven, om aldaar het verloop van de crisis rond de Belgische troon af te wachten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1