Bronsgieter Binder verlaat koetshuis in Overveen Éi Nieuws van bouwfront uit IJmuiden mmrnts Iïïr KORSTJENS BEVERWIJKSE KORTEBAAN-DRAVERIJ IN STROMENDE REGEN „TEMP O" i\t Wereldfiguren in gips verhuizen mee naar Haarlemmerliede AGENDA JAN VAN DER PIGGE Dahliatentoonstelling in Haarlem M. Douwma en Zoon Wat KAN kan kan KAN alleen VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1950 Fanny nog in de klei Twee inbrekers stonden terecht Examen Hoofdakte Examens Handenarbeid Geslaagd Verrassing voor bruidjes Burgerlijke Stand Verenigde Katholieke Dammers Bloemendaal wint na loting van Schoten i brieven Een jaar later DWT 2 wint in water- poiocompetitie Tournooi Vliegende Vogels Grote belangstelling in binnen- en buitenland Fransen wonnen met 31 Toto had omzet van f. 6869.SO VERKEERSONGEVALLEN TIJDENS DRAVERIJ ZANDVOORT 19 FLATWONINGEN Reddingdemonstratie HEEMSTEDE Het feestconcert van „Excelsior" Zomertournooi „Het Oude Slot" Ambassadeursconferentie in Den Haag DE MILLIOENSTE OP ROTTERDAM AHOY' Tamelijk prijshoudend Beurs van New York Activiteit in alle gelederen BESOMMINGEN Egyptisch katoenen dames- en herenregenjassen Grote sortering KINDERWAGENS WANDELWAGENS KINDERSTOELEN B A B Y-B OXEN Gen. Cronjéstr. 82, tel. 13053 Het adres voor verhuizingen groot en klein Transporten door geheel Nederland BERGPLAATS VOOR INBOEDELS ROZENSTR. 13 - TEL. 20020 HAARL. MATRASSENHU1S H. DE GRAAIT Alle bij ons gekochte artikelen zijn GRATIS verzekerd tegen VERLIES DIEFSTAL RRAIVD IMIlIA Vk enz. 11/ i i I Juwelier - Horloger |\AIN Barteljorisstraat 2 Tel. 13004 - Haarlem Geef Uw kinderen elke dag Dat is goed voor ze en ze moeten er nog van groeien. 1 Jg leder rechtgeaard Haarlemmer weet, dat diep verscholen in het groen aan de Dninlnstweg te Overveen een oud koetshuis staat, waar bronsgieter Bin der met een kleine staf personeel het grootse en imposante gietwerk verricht. Lang zal het echter niet meer duren, dat de heer Binder dit bedrijf in Over veen kan uitoefenen. Ten tweeden male zal hjj namelijk zijn goed en wel geïnstalleerde woning met atelier moeten verlaten. Tijdens de oor log moest de bronsgieter reeds uit Haar lem evacueren en enkele maanden ge leden is hem bevolen het stijlvolle koet siershuis, dat hjj na zijn evacuatie toe gewezen heeft gekregen, te ontruimen. „Lang heb ik in onzekerheid ver keerd omtrent de huisvordering, maar eindelijk ben ik er in geslaagd een huis te laten bouwen in Haarlemmerliede, dat met October waarschijnlijk klaar zal zijn." Er trekt een donkere wolk over het anders zo opgewekte gelaat van de beproefde bronsgieter, wanneer hij dit onaangename nieuws vertelt en geen wonder. De onzekerheid over deze gedwongen verhuizing bracht n.L met zich mede, dat er talrijke opdrachten niet konden worden opgenomen, o.a. van diverse Noorse beeldhouwers Thans wordt er in het oude koetshuis koortsachtig gewerkt aan een nieuw monument, dat deze maand in Vlaar- dingen zal worden onthuld. De voorstel ling van de stoere visser met de netten een ontwerp van de beeldhouwer G. van Randwijk waarvan thans het gipsen-ontwerp nog „gevierendeeld" in het atelier ligt, is bedoeld als monu ment voor de oorlogshelden uit de oor log 1914—1918. Van geheel andere., aard is een been van 2.56 m. lengte, dat „trappe lend" van ongeduld staat te wachten op het gietproces om daarna bovenop ile kousenfabriek van Hin te worden ge plaatst. Er worden alle mogelijke en onmoge lijke werkstukken zowel uit alle delen van Nederland als uit andere Europese landen naar deze bronsgieterij gebracht om gegoten te worden. Zo staan er nu weer verschillende werken van de beeldhouwer Zadkine uit Parijs, welke, nadat zij in Overveen tot bronzen beel den zullen zijn gegoten, in New York moeten worden verkocht Wel een be wijs dus van het grote vertrouwen, dat deze bronsgieter bij de beeldhouwers heeft weten te verwerven. Het werk van een bronsgieter kan dan ook het werk van een beeldhouwer doen „zijn" of „niet doen zijn". Eén verkeerd krasje, één verkeerd barstje m de zandvorm van de bronsgieter en de bedoeling van de beeldhouwer kan te niet zijn gedaan. Hierover vertelde de heer Binder een aardig staaltje. Er was n.l. eens een beeld gegoten, dat absoluut niet geleek De 24-jarige kermisreiziger A. B. en dc 23-jarige koopman G. S., die in de nacht van 20 op 21 Juni in Koog a. d. Zaan een inbraak hadden gepleegd, stonden gisteren terecht voor de Haar lemse Arrondissements-rechtbank. Via het raam waren zij naar binnen gekro pen en in de kamer hadden zij hun slag geslagen. De buit bestond uit een scheerapparaat. 95 gulden, sigaren en andere waardevolle voorwerpen. In Zaandijk hadden zjj ook geprobeerd in te breken, maar toen zij onraad hoor den, pakten zij wijselijk hun biezen. De strafregisters van beide heren wa ren ook niet bepaald rooskleurig. De Officier wees in zijn requisitoir op de foutieve instelling van beide ver dachten en eiste tegen ieder een gevan genisstraf van twee jaar met aftrek. De verdedigers, mr. Ten Bokkel en mr. T van Loben Seis, achtten de eis in beide zaken te hoog en vroegen uiterste cle mentie. Te Haarlem werden geëxamineerd voor gedeelte A 8 candidaten. Afgewe zen 6. Geslaagd: de heren R. Buter te Amsterdam, H. Koopmans te Leider dorp. Geëxamineerd voor gedeelte B 6 can didaten. Afgewezen 4. Geslaagd: de he ren C. J. van der Hoek te Amsterdam en H. J. Muris te Roelofarendsveen. Geslaagd te Haarlem de dames: A. M. Lechner, B. L. Dinges, M. C. Krimp, H. Kruyt, M. J. W. Limonard, M. P. Mors, L. M. Smits, M. Ch. Veen, M. G. van Weeren, A. M. Willemsen, L. Ch. Wijnberg en de heer J. Roschar. Afgewezen: L Pater Alfred van de Weyer slaagde aan de Universiteit te Leuven magna cum laude voor het licentiaat in de po litieke en sociale wetenschappen De heer M. van de Weyer slaagde vooi het examen werktuigbouwkundig in genieur aan de Technische Hogeschool -te Delft. Voor het Middenstandsexamen di- lorna Handelskennis slaagden: mej. eising te Haarlem en de heren Abbtnk, Den Boer, Diependaal, Huyzing, Vree. De Weers te Haarlem, Nijhof te Over veen, Sedert te Haarlemmerliede, Cas- tlen, Laane en Zonneveld te Zandvoort. Ter gelegenheid van het feit, dat de komende week in het Rembrandt-thea- ter de genoeglijke Italiaanse film „Avon tuur in Napels" draait, zal ieder Haar lems bruidje dezer dagen een bouquet bloemen aangeboden krijgen. De eerste, die deze verrassing te beurt viel, was het bruidje van de bekende cricketer Wim Pescna. Het bruidspaar trad ge lukkig lachend de trappen van het stad huis af, toen het bruidje, Truus van den Brink, een mooie bos witte anjers in de handen gedrukt'kreeg en de bruidegom een Italiaans vlaggetje. Twee vrijplaat sen waren natuurlijk verzekerd. GEBOREN: C. C. WeimanFaijdher- be, z; A. C. Claassenvan der Stoop, z; H. PortegiesJonkermans, z; M. van der Horstde Visser, z; C. J. M. Hof steeSpoelder, d; A. C. Claassenvan der Stoop, d; M. H. EversWijgergangs, d; C. MaaskantBout, d; L. F. Althui- sius—Meichior, d; J. Pigge—de Bruin, d; M. Warmervan Dam, d. ONDERTROUWD: 10 Aug.: W. J. Der- nison en A. de Nieuwe. GETROUWD: 10 Aug.: N. van der Werff en C. B. van Dijk; J. den Duik en S. C. Beute; J. H. Wempe en T van Luijken; H. J Nelissen en M. T. H. E. van de Weijer; W. J. Peschar en T. van den Brink. OVERLEDEN: W. Iebershoff, 64 j., Lange Begijnestraat; W. Bosmanvan Gasteren, 82 j„ Dr Leijdsstraat; M. J. M. Biemans. 58 j., Grote Markt; J. C. AlinkBoekhoff, 71 j., Bromostraat; W. ValeVoorn, 85 j., Hagestraat, op het gipsen beeld van de beeldhouwer, doch noch de maker noch de gieter kon den ontdekken, waarin het verschil lag. Teleurgesteld vertrok de beeldhouwer weer; dit was zijn werk niet en toch moést dit het zijn. De heer Binder had echter geen rust en 's avonds laat daalde hij af naar zijn werkplaats. Alle lijnen van het beeld ging hij nauwkeurig na en eindelijk, na uren van onophoudelijk getuur en ge zoek had hij de fout ontdekt: door de zandvorm was het oog enkele millime ters gezakt, met het gevolg, dat de ge laatsuitdrukking hemelsbreed verschil de met het oorspronkelijke werk! Dergelijke ongelukjes komen echter maar sporadisch voor en doen dan ook geen afbreuk aan de erkende kundigheid van de ervaren bronsgieter, die al zijn opdrachten nauwelijks aan kan. Daarom weet hij dikwijls al jaren van te voren welke opdrachten hem te wachten staan. Er is bijvoorbeeld sprake van een beeld voor de K.L.M., voorstellende een vogel met fuguur. Dit is het enige, wat de heer Binder weet: dat er te zijner tijd een dergelijk beeld zal moeten worden ge goten en daarmede houdt hij dan zoveel mogelijk rekening, doch wacht verder maar rustig af. Dit is echter niet altijd het geval. De beeldhouwer Horn Rehm heeft de bronsgieter verleden jaar al toever trouwd, dat hij zijn bewondering voor de Nederlandse kampioene Fanny BlankersKoen in klei heeft omgezet en dat hij thans vol verlangen uitziet naar de nodige belangstelling hiervoor, zodat hij het beeld kan laten gieten. Wanneer de bronsgieter dus over enige tijd niet in de derde gedwongen verhui zing zit en Fanny BlankersKoen zich dan nog steeds in een onverdeelde be langstelling mag verheugen, zal zij mis schien volgend jaar haar bronzen even beeld, met de gespierde armen en benen in actie, op een of ander Nederlands plein kunnen begroeten. De uitslagen van de partijen voor de onderlinge competitie luiden: G. Kraak G. Kamp 20 J. van Berkum D. A. Rump 20 N. van Bakel C. Heesakkers 02 J. v. d. Kroft G. Kamp 02 C. Heesakkers A. Andringa 20 J. v. d. Kroft J. Lucas 11 V. Andringa M. Herben 02 G. Kamp P. Beelen 20 J v. d. Kroft G. Kraak 11 G. Faaij C. Heesakkers 02 A. Masteling C. Heesakkers 02 H. van Gastel G. Faaij 20 D. A. Rump H. van Gastel afg. J v. d. Kroft A. Andringa 11 le partij vijfkamp: Derogéé J. Opdam 11 2e partij vijfkamp: J. Opdam Derogéé 11 le partij vijfkamp: P. Mul A. Andringa 20 3e partij vijfkamp: H. G. Rump J. Lucas 20 In het Umans Beker-tournooi won Bloemendaal na loting van Schoten. De wedstrijd eindigde in een 22 gelijk spel. Rust 20 voor Bloemendaal. Twee series strafschoppen brachten geen be slissing. Het lot wees Bloemendaal als winnaar aan. Bij Bloemendaal speelde de oudt internationaal Charley de Bock mee. A.s. Woensdagavond de verliezers- ronde SchotenTYBB. Donderdagavond 17 Augustus de winnaars-finale DCO Bloemendaal. BIOSCOPEN: Rembrandt: Avontuur in Napels (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Vijf op de huwelijksreis (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De mooiste tijd van je leven (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De laatste haven (18 J.) 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Op de planken (a. 1.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Gemaskerde vrijbuiters (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Bijzondere filmvoorstellingen City: Het meisje met het blauwe hoedje met Lou Bandy (a. 1.) iedere ochtend 11 u. Vrijdag 11 Augustus Concertgebouw: Pianorecital door Theo v. d. Pas, 8 uur. Zaterdag 12 Augustus Openluchttheater: Ned. Volkstoneel met „Twee edellieden van Verone", 8 uur. P. I. B., Boe 6 Ccpanhogfi Advertentie Er kwam dezer dagen een merkwaar dige klant bij de recherche. Met klem vertelde zij, dat iemand een jaar ge leden f 120.uit haar portemonnaie ontvreemd had. Deze portemonnaie had zij op de grond laten vallen in een Haarlems warenhuis. Na een jaar van gissen en zoeken deed de eigenaresse nu aangifte bij de politie. Het recherche apparaat trad terstond in werking en binnen een dag werd de dader aange houden. In de halve competitie die gespeeld moet worden voor promotie naar de tweede klasse dames heeft DWT 2 gis teravond de eerste twee punten binnen gehaald. In de zweminrichting aan de Kleverlaan werd gespeeld tegen Rob ben 3 waarin o.m. was opgesteld Geer tje Wielema. Niettegenstaande het snelle zwemmen van de Hilversumse dames hadden ze weinig in te brengen bij de gastvrouwen, die al spoedig na een voor zet van Bep Landman door toedoen van Henny Turkenburg de leiding namen waarna vervolgens op keurige wijze Tinny van Assema er 20 van maakte met welke stand de rust inging. In de tweede speelhelft was het wederom Tinny van Assema die zich goed met de bal vrij maakte en met een boogballetje de Hilversumse doelverdedigster het na kijken gaf. Goed samenspel van de DWT-sters stelde Tinny van Assema in de gelegenheid geleidelijk aan de voor sprong op 50 te brengen waarna door een der pupillen van Jan Stender de eer werd gered, 'zodat de wedstrijd ein digde met een verdiende 51 overwin ning voor DWT 2. Voor dezelfde competitie zijn de Haar lem dames naar Utrecht geweest om te spelen tegen Zwemlust; de wedstrijd eindigde met een 41 overwinning voor de gastvrouwen. De meisjes van DWT gingen gister avond voor de kringcompetitie te water tegen VZV en wonnen met 80. Op zijn terrein aan de Rijksstraat weg te Haarlem-Noord organiseert Vliegende Vogels een tournooi, dat op de weekavonden 15, 18, 22 en 23 Augus tus zal worden verwerkt. Op 15 Augustus treden in het strijd perk DIO en THB, terwijl op 18 Augus tus de wedstrijd Onze GezellenVlie gende Vogels zal worden gespeeld. Op 22 en 23 Augustus spelen resp. de ver liezers en winnaars tegen elkaar. Zoals bekend is bevond het Vliegen de Vogelsterrein zich het vorige sei zoen in een slechte staat. EJeze zomer heeft men het flink onderhanden geno men en belangrijke verbeteringen aan gebracht. De wedstrijden vangen aan om 6.30 uur. De Tabak- en Sigarenhandel „DE GEKROONDE MOOR" is op Dinsdag 15 Augustus de gehele dag gesloten. Hofleverancier Gr. Houtstraat 81 Ao. 1800 Voor de grote dahliakeuring en dahliatentoonstelling bestaat, zoals steeds l>et geval was, weer gurote-belangstelling. Dc zalen van het Concertgebouw te Haarlem zullen op 8, 9 en 10 September weer duizenden dahlia's herbergen, ver werkt tot de meest fantastische bloem stukken. De prachtigste nieuwe aan winsten van de laatste twee jaar, die o.a. ook in Engeland, Frankrijk, Dene marken, Zweden en België de hoogste onderscheidingen behaalden, zullen de grote concertzaal vullen. Alles wordt in schilderachtige groepen opgesteld, want de jury beoordeelt niet alleen de kwali teit, maar ook de opstelling en let er op, of de kleuren tot een harmonisch geheel verwerkt zijn. Voor het podium komt een fraaie tuin aanleg met vijver en waterval, waar om heen de Mignondahlia's en andere laag- blijvende soorten wofden geplant. Het podium zelf wordt ingenomen door twee grote groepen, elk opgewerkt tot een hoogte van 5 meter. De grote Concertzaal zal weer bij het binnentreden imponeren door haar over weldigende bloemenpracht. Alle bekende grote Dahliakwekers zenden in. Ook uit België kwamen twee aanvragen om plaatsruimte tot het op stellen van decoratieve groepen. De be zoekers zullen dus in de gelegenheid zijn de Belgische kwaliteiten en wijzen van opstelling te vergelijken met de Neder landse. Er werd een erecomité gevormd on der beschermheerschap van dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Commis saris der Koningin In de provincie Noord-Holland, terwijl mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem het ere-voorzitterschap aanvaardde. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden schonken voor deze keuring en tentoonstelling elk een Grote Zilveren Medaille. Het gemeentebestuur van Haarlem stelde een fraaie verguld zilveren me daille beschikbaar, terwijl nog verschil lende corporaties en bankinstellingen op aeze wijze blijken van belangstelling gaven. Donderdagavond speelde „Zandvoort- meeuwen" een oefenwedstrijd tegen het Franse voetbalelftal „F. C. Eloyef". Ten gevolge van de regen was het veld moei lijk bespeelbaar. „Zandvoortmeeuwen" kwam met enkele nieuwe spelers in het veld en maakte een goede indruk. Toch was men tegen het spel van de gasten niet opgewassen. Ging de rust in met een achterstand van 10, de wedstrijd ein digde met een 31-overwinning voor de gasten. Zoals aan Kerstmis de gedachte „sneeuw" verbonden is, zo denkt de Bcverwijker bij het horen van het woord „harddraverij" aan regen! De dag van gisteren was een bewijs dat deze begrippen innig samengesmolten kunnen blijven. Het welslagen van een dergelijk gebeuren hangt voor een zeer groot gedeelte af van de weersomstan digheden. Het ontbreken van ieder zon nestraaltje deed de stemming, die door het gemis aan spanning toch al niet zo daverend was, nog meer beneden het normale peil zakken. Voor de internationale kortebaandra- vcrij, die ieder jaar door de harddrave- rijvereniging Prins Bernhard georgani seerd wordt, schreven vijf en twintig paarden in. Vele hiervan hadden op het gebied van de kortebaandraverij een klinkende reputatie. In de eerste serie waren de vo® Allouez en Karei Pluto de favorieten. Deze beide paarden moesten tegen el kaar uitkomen en het was Allouez die de rit won. Het feit in aanmerking geno men dat het ros reeds zeventien jaar oud is, kan men dit een buitengewone prestatie noemen. De beslissende rit moest het paard verliezen, daar het door zijn ouderdom niet genoeg stoom kon opleveren. De bruine ruin Laetare A ging hier met de overwinning strij ken en werd daardoor in de finale ge plaatst. In de tweede serie stonden Lucky Fanfare en Excellentie Brewer tegenover elkaar. Dit laatste paard munt uit door zijn grote snelheid en verras sende eindspurt. Helaas heeft de rijder veel te kampen met de trage start van deze schimmel. Het was dan ook voor menigeen een verrassing dat Lucky Fanfare deze wedloop won. Ook de fiere hengst Hanover, die zijn debuut op de korte baan maakte op de lange baan heeft hij een schitterende carrière ach ter de rug moest het tegen Lucky Fanfare afleggen. 'Dit is waarschijnlijk voor een deel te wijten aan de omstan digheid, dat Hanover gewend ls aan grasbanen in plaats van aan de z.g. harde baan. Bij de derde serie was het Jim Wil kes, die voor de finale in aanmerking kv. am. De ook al een dagje ouder wor dende Abdullah Scott, die recordhouder onder de Nederlandse paarden is, was onverslaanbaar in de vierde serie. De kamprit tegen Jay Mc Gregor had een spannend verloop. Dit paard werd ech ter uitgeschakeld omdat het de start- aistand te vroeg passeerde. De race Nuni BrewerMiss A scheen eerst door Nuni gewonnen te worden. Maar Miss A, een paard met een klinkende naam. dat op driejarige leeftijd reeds een prijs in Lisse won en een der allerbeste kortebaandravers genoemd kan worden. deed haar naam eer aan door op het laatste ogenblik toch nog te winnen. In de finale werden de volgende paarden geplaatst: 1. Eduard Anvil, eig. P Koster, rijder P. Koster; 2. Abdullah Scott, eig. K. Hart, rijder E. Kruithof- 3. Miss A, eig. W. W. van der Heyden, rijder J. Wagenaar; 4. Laetare A, eig P. J. A. Botman, rijder J. van Leeuwen Jr., 5. Jim Wilkes, eig. Stal Hollandia, rij der M. Vergay; 6. Lucky Fanfare, eig. Gebrs. Knijnenburg, rijder Ph. Knijnen- burg. De race tussen Miss A en Laetare A had een spannend karakter. Miss A werd als de onbetwistbare overwinna res beschouwd en daar Laetare A niet voor haar onder scheen te willen doen verkeerde het publiek in gespan nen aandacht. Ook Abdullah Scott deed zijn best en won tweemaal van Eduard Anvil. In de tweede rit tegen Laetare A was Miss A wat ongedurig en hier door moest de merrie het verliezen. Doordat Lucky Fanfare Jim Wilkes tweemaal versloeg, kwam ook hij voor de eindfinale in aanmerking. Hoewel de middag doorgaans erg tam verlopen was en de toeschouwer er meer over in gezeten had, hoe hij zijn costuum droog moest houden, werd bij de beslissende wedkampen de run van portiek naar portiek onder broken en verdrong eenieder zich langs de baan. Terwijl elkeen vol aan dacht was, kan toch eigenlijk alleen maar degene, die niet op Miss A ge wed had, in spanning gezeten hebben. Want de mooie merrie was onoverwin nelijk! Eerst versloeg ze Abdullah Scott in een razend snelle nek-aan-nek-race, en toen, met het grootste gemak schijn baar, won ze het nog even van Jim Wilkes. Deze sloeg bij de tweede race overigens in galop en werd hierdoor automatisch uitgeschakeld. De uitslag was dan als volgt: Miss A, eig. W. W. v. d. Heijden, rij der J. Wagenaar, ƒ750. 2. Abdullah Scott, eig. K. Hart, rijder E. Kruithof, ƒ300.—. 3. Jim Wilkes, eig. Stal Hollandia. rijder M. Vergay, 150.—. De vierde prijs, groot ƒ50.werd verdeeld onder Lucky Fanfare, Eduard Anvil en Laetare A. Miss A won bo vendien een beker, beschikbaar gesteld door de Amstelbrouwerij en de rijder J. Wagenaar een kruik met inhoud. De prijzen werden uitgereikt door de voor zitter van de harddraverijvereniging, de heer A. Blom. Door het weer had ook de toto een slechte dag. De omzet bedroeg 6869.50, De pauzes tussen de verschillende se ries werden benut voor wielerwedstrij den. Het was jammer voor de renners, dat het zo ontzettend regende. De over winnaars waren: 1. H. Kuytwaar, 2. J de Vries, 3. D. v. d. Aker, 4. W. de Ruy- tér. De wedstrijden waren georgani seerd door de B.C. Kennemerland. De drukte, die te Beverwijk gisteren ondanks de regen heerste het verkeer was omgelegd en bracht daardoor kleine moeilijkheden heeft de gebruikelijke lijst van verkeersongevallen ten gevolge gehad. Het bleef bij beschadigingen van rijwielen en auto's, persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Zo reed in de Koningstraat een luxe auto een wiel- rijdster uit Velsen aan. Het rijwiel werd zwaar beschadigd. Op de hoek Koning- straat-Velserweg-Breestraat werd een juffrouw uit Zaandam, die met een 8V2- jarig meisje achter op haar fiets reed, doordat zij te snel naar links afsloeg, door een vrachtauto aangereden, waar door beiden van 't rijwiel vielen en het meisje tussen de wielen van de auto terecht kwam. Wonder boven wonder liep het kind geen letsel op, het rijwiel werd geheel vernield. Wederom op de Koningstraat werd een dame van de Noorderwijkweg aangereden door een autobus. De fiets werd vernield en de bus reed door. Na afloop van de draverij raakte ter hoogte van de katholieke kerk aan de Breestraat 'n luxe auto uit Amsterdam, doordat de file waarin deze zich bevond, moest stoppen, door het zand dat op de weg gestrooid was, van de weg af en reed daarbij tegen een voor hem staande auto aan. Beide wa gens werden beschadigd; de schade werd onderling geregeld. Intussen deed ook een heer uit Heemskerk bij de po litie aangifte van het feit, dat hij Dij de St. Aagtendijk door een militaire jeep was aangereden, waarbij zijn rijwiel ge heel werd verwoest. De politie besloot haar rapport met de mededeling, dat zij op harddraverij-dag slechts één vriend van Bacchus heeft moeten laten over nachten in het politiebureau. Naar wij vernemen bestaan er bij particulieren ernstige plannen bin nenkort te Zandvoort een gebouw -te stichten met 19 flatwoningen. Dit ge bouw zal dan verrijzen aan de midden boulevard (met de aanleg waarvan spoedig zal worden begonnen) tussen „Garni" en „Sandevoerde". Op Zaterdag 12 Augustus zal des avonds in zee en op bet strand nabij het „Riche-bad" te Zandvoort een red dingdemonstratie worden gehouden door de Kon. Noord- en Zuid-Holl. Redd. Maatschappij en de Zandvoortse Reddingbrigade. Aan deze demonstratie werken mede; de motorstrandreddingboot „C. A. A. Dudok de Wit" van Zandvoort, de mo torreddingboot „Neeltje Jacoba" van IJmuiden en vermoedelijk ook de mo torreddingboot „Dorus Rijkers" van Den Helder. De demonstratie vangt aan te 19.30 uur. De weergoden waren Donderdagavond het feestvierend Heemsteeds Fanfare corps „Excelsior" wel bijzonder goed gezind: om vijf minuten vóór achten regende het nog flink en te 8 uur was het droog en bleef het droog, zodat het concert toch kon worden gegeven. Er kwam dan ook voortdurend meer pu bliek, dat na elk nummer door applaus blijken van instemming gaf met wat werd geboden en over het algemeen werd er zeer goed en vlot gemusiceerd. Het gemeentebestuur met diverse raadsleden beluisterde op het balcon van het Raadhuis het concert en in de pauze werden de muzikanten onthaald, zodat deze feestelijke herdenking naar ieders genoegen is verlopen. De 5e ronde van het zomertournooi georganiseerd door de Schaakclub „Het Oude Slot" had het volgende resultaat: Afd. I. Verleur Jr.Saeijs 10. Afd. IIA. Verleur Sr.v. Hout afge broken. Afd. IIB. QuintusZwarter 10. Afd. III. v. Wonderenle Nobel 10; TurkenburgHerckenrath 01. Op dezelfde avond werd het Jeugd- tournooi geopend, waarbij de voorzitter, de heer W. Turkenburg, een welkomst woord sprak. De eerste uitslagen van dit tournooi zijn: LodderBoon 01; SandersKrabbe afgebroken. Woensdagavond a.s. worden beide tournooien weer voortgezet. Een groot aantal van Nederlands hoogste vertegenwoordigers in het bui tenland is thans in Nederland met ver lof of op doorreis naar hun nieuwe be stemming. Van deze gelegenheid zal ge bruik worden gemaakt voor het houden van een ambassadeurs-conferentie op 16 en 17 Augustus in het departement van Buitenlandse Zaken. Daaraan zullen, onder voorzitterschap van de minister van Buitenlandse Za ken, deelnemen: rnr. C. G. W. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, vice-ad- miraal J. M. de Booy, mr. B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten, mr. E. N. van Kleffens, A. Th. Lamping, jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, mr. F. C. A. Baron van Pallandt, dr. J. H. van Roijen, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en A. M. h. Winkelman. Vanmorgen kwart over elf is de mil- lioenste betalende bezoeker de loketten van Rotterdam Ahoy' gepasseerd. De gelukkige was de 21-jarige radio-mon teur Jan Bossetaar uit Hilversum, die vergezeld werd door mej. Jenny Diep- grond. Loco-burgemeester J, van Tilburg sprak het paar, dat in de bloemen gezet buiten de poort op een z.g. vorktruck werd omhoog gehesen, toe en bood het voorlopig reeds 'n Rijnreis Rotterdam- St. G'otthard aan. De 250 volgende be zoekers kregen een gratis rondvaart door de haven aangeboden. Donderdagmiddag heeft Z. K. H. Prins Bernhard een bezoek gebracht aan het oefenterrein van de Zeekadetten aan de Loosdrechtse Plassen. Door het Marine- o: leidingskamp te Hilversum is de sloe penhaven voor twee weken ter beschik king gesteld van de Zeekadetten van de afdelingen Gouda, Amsterdam, Maas sluis en Den Haag. Tevens vertoeven in het kamp 35 Britse Zeekadetten uit Southend. De prins sloeg het „parade varen" vol belangstelling gade. Amsterdam, 10 Aug. 1950. Na de koersschommelingen der laatste paar dagen was de aandelenmarkt van daag meer tot rust gekomen. Met meren deels kleine koersafwijkingen was de stemming bij kalme handel enigszins verdeeld. Na een prijshoudende opening zakte het koerspeil weliswaar nog enigs zins in, doch in het verder verloop kon weer enige verbetering intreden. Aand. Aku waren vrij vast gestemd nu het jaarverslag in bredere kring bekend was geworden en herstelden met circa 3 pun ten. Daarenegen bleven de Indonesische fondsen zwak in de markt liggen onder invloed van de ontwikkeling in het Verre Oosten. Scheepvaartwaarden ble ven tamelijk prijshoudend met meren deels kleine afwijkingen. Van Indonesi sche fondsen verbeterde H.V.A. van 113 tot 115 tegen gisteren 116 aan het slot. (Nlet-officiële 3ti Nederl. 1948 3(4 pCt. Ned. 1950 3-3>/2 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.fac. Insehr. Grtbk. '48 3 pCt. Ned. Handel Mb. cert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever eert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. eert. koersen Vorig Opening slot U/8 lOOjl - 9'jU, 97-41 98 ft 97, 96 ft 1401 175 Hl'ft 12Sb 155 332% 209% 270 221 Vi 285v,l 127 Vi 151 127'.i 131-4 115!/2b UOH 176 208 217 285 128 127 132 116 11014 10/8 Anaconda Copper 33% Bethlehem Steel 42% Chrysler Corp. «8% General Electric 47% General Motors 90» '2 Hudson Motors 14% Kennecott Copper 61% Montgomery Ward 53% North American Co. 17 Radio Corp. 18% Republic Steel 38% Shell Union Oil 46% Southern Pacific 61 Southern Railway 40% Tidewater 30 U.S. Steel 37 9/8 3314 42% 4734 94% 53% 1714 1714 38% 47% 61% 40% 30 37 De nieuwe financieringsregeling voor de wederopbouw, welke per 1 Januari 1951 zal worden doorgevoerd, maakte het noodzakelijk de bouw voor 1950 op 1 Augustus, althans op papier, in orde te hebben. Het gevolg hiervan is, dat binnenkort verschillende belangrijke bouwplannen verwezenlijkt zullen wor den, waarvan men aan enkele reeds is begonnen. De beide hoogbouw-blokken, welke als eerste de Lange Nieuwstraat vormden, zullen het volgend jaar niet meer alleen staan. Dezelfde firma, die hier bouwde, heeft de gunning gekregen voor nog twee van zulke blokken, welke op de bestaande zullen aansluiten. Deze zullen dan samen het Zuidelijk deel vormen van de Lange Nieuwstraat tot aan het ter hoogte van het Oosterduinplein, maar dan Zuidelijker, geprojecteerde marktplein. Ook deze bouwblokken zui len uit drie woonlagen bestaan en het volgend jaar plaats bieden aan 86 gezin nen. Voorts zal ook de Kikvors verder worden vol gebouwd. Hier komen 132 montage-woningen te staan, die echter het aanzien zullen krijgen van normale woningen, doordat er een qalfsteens- muur van normale baksteen tegen de betonnen elementen komt. Aangezien deze wijk vlak Dij de Lange Nieuwstraat ligt zal ook hier in drie woonlagen wor den gebouwd. De winkelbouw, speciaal die door de getroffen zakenmensen, is nog steeds een groot probleem, al begint er eindelijk wat licht in de duisternis te komen. Aan het voormalige Kennemerpleln wordt reeds hard gewerkt, zodat daar spoedig een aardige rij flinke zaken zaï komen te staan. Aan de overzijde zal de bouw waarschijnlijk ook niet lang meer op zich laten wachten en daarmede zal het einde van het Kennemerplein bezegeld zijn en wordt het één doorlo pende Kennemerlaan. Ook de plannen voor de winkelbouw aan de Noordkant van de Lange Nieuw straat maken vorderingen. De groep zakenmensen, die zich opgaf voor het eerste blok aan deze weg, gelegen tus sen Plein 1945 en de Bonificiusstraat, heeft na veel besprekingen de architect opdracht kunnen geven tekening en bestek te maken en er is goede hoop, dat daarna met de bouw zal kunnen worden begonnen. Een tweede groep van zakenmensen werkt aan plannen om te gaan bouwen aan de Lange Nieuwstraat bij het markt plein. Dit is een geheel ander soort zaken, dan die welke in het eerste bouwblok zullen worden gevestigd. Een tweetal zakenmensen uit deze groep heeft reeds een architect opdracht gege ven, terwijl de volgende week een be spreking met de wethouder van Open bare Werken op de •agenda staat, welke waarschijnlijk tot verdere uitwerking van de plannen van de gehele groep zal leiden. Wat de arbeiders-woningen betreft is de gemeente Velsen voor 1950 wel uit gepraat. Het is thans weer zaak aan het volgend jaar te gaan denken, want ais het bouwvolume afkomt zal zo gauw mogelijk weer worden gestart om aan de nijpende woningnood een spoedig einde te maken. IJMUIDEN, Vrijdag 11 Augustus Trawlers Rd 15 5750 IJm 20 10600 2 stoomtrawlers, gezamenlijke besomming 23.000. Kustvisser: IJm 213 155 Tex 19 1450 Sch 17 88. Prijzen per kg. heil bot 2.101.85, grote tong 2.702.40, groot, middeltong 2-151.70, klein mid- deltong 1.241.07, tong 1 6658, tong 2 47—32, tarbot 1.56—1.30. Per 50 kg. tar bot 2 7240, grote schol 5548, grote middelschol 5447, kleine middelschol 52—37, schol 1 41—24, schol 2 19—33, schar 2412.60, haring 12.2010.70, ma kreel 138. grote schelvis 3027, grote middelschelvis 28.5025.50, kleine mid delschelvis 26.5024, schelvis 1 2018.50, schelvis 2 16.508, wijting 9.508, grote gul 1814, middel gul 1712, kleine gul 148. Per 125 kg. grote kabeljauw 11450, grote koolvis 2322. Aanvoer 6227 kisten, waaronder 4170 haring. Advertentie Trenchcoat model 52.50—i 57.50 en hoger Zware kwaliteit heren poplinjassen, water en winddicht, geh. dubbel, zeer mooi, f 56.- Popeline Damesmantels met bijpassende hoed GEN. CRONJéSTRAAT 42-44 - TEL. 15438 Advertentie Advertentie Advertentie Ri.ryTir.LEN en VERNIEUWEN van MATRASSEN s morgens gehaaid, avonds gebracht GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TELEF. 1148» Advertentie Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2