MALIK LAAT OBSTRUCTIE- POLITIEK NIET VAREN „Landelijk congres" van Hongaarse priesters een volslagen mislukking Belevenissen van de struisvogel Rasmus m Debat met ministers vóór sluiting? Dreigingen in comm. partijblad AROL-tournooi 27 Aug. en 3 Sept. Wij luisteren naar r v.. J Voorstel van Van der Goes van Naters Schuman zet zijn plan uiteen Drie communistische kranten verboden Bisschopswijding van Mgr. C. Bronsveld Meningen der partijen ongewijzigd Geen resultaten Psychopaath ontvoert tienjarig jongetje Aanval van regering niet geslaagd Dagelijks kinder verhaal door Clevin VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1950 PAGINA 4 RAAD VAN EUROPA W est-Duitsland Geert demonstratie van „vr edesstrijders" WALLACE: V.S. MET RUSLAND IN OORLOG Op 22 Aug. in Hoorn Kind de volgende dag weer bij ouderlijk huis afgezet MARIA TEN HEMELOPNEMING Scheepvaartberichten met WA, HFC, Zeeburgia, DWS, Brabantia, Ajax, VSV en AFC „PIET HEIN" ZAL EEN WERELDREIS MAKEN Beurtvaartschipper benadeeld Examens ZEEPKISTENCOUREURS OP CIRCUIT ZANDVOORT Zondag a.s. om 2 uur Ned. militaire water- poloploeg wint Twaalf landen in Europese zwemkampioenschappen (Van onze correspondent) STRAATSBURG, 10 Augustus 0e agenda van de Raad van Europa vermeldde voor heden de voortzetting van de algemene beschouwingen over het rapport van de ministers en de boodschap van het comité. De interventie van Churchill, waarnaar men met verwachting uitzag, bleek om niet navorsbare redenen tot morgen uitgesteld te zijn. De eerste die het woord voerde was de fractieleider van de Nederlandse Party van de Arbeid, de heer Van der GO es van Naters. In een helder en zakelijk be toog nam deze spreker niet het gemakkelijke standpunt van André Philip in om op geestige wijze het comité van ministers een serie verwijten naar het hoofd te slingeren, mtar gaf hij de voorkeur aan de positieve methode, waarbij ge legenheid zou zijn de mogelijkheden die voor de raadgevende vergadering be stonden in het huidige bestel verder uit te diepen. In de allereerste plaats stelde de heer Van der Goes van Naters vast, dat dank zij de door het comité van ministers aangenomen houding de vergadering thans vrijelijk kan beslissen over haar eigen agenda.. Bovendien was het recht van interpellatie, dat stilzwijgend in de commissies al was aanvaard, in feite nu wel tot de vergadering uitgebreid Toch kon ook de heer Van der Goes van Naters niet nalaten de voorzitter van het comité van ministers een ern stig verwijt te maken, dat de pers op de hoogte gebracht was van het voor nemen van dit comité om op de belang rijkste in de vergadering opgeworpen kwesties pas in October te zullen ant woorden, zonder dat dit van te voren aan de raadgevende vergadering was medegedeeld. Hoewel de pers dankbaar is voor deze primeur, moet men toegeven dat het toch een enigzins vreemde procedure is. De heer Van der Goes van Naters stelde verder voor, dat deze schermut seling tussen het comité van ministers en de raadgevende vergadering over de dieper gaande vraagstukken in de laatste week van de zitting, dus vóór 2 September, zal plaats hebben. Het schijnt namelijk de bedoeling van de voorzitter te zijn vóór 2 September de hotels in Straatsburg te ontruimen om plaats te maken voor een soort jaar beurs ter stede. De pessimisten verwijst de heer Van der Goes van Naters naar de op handen zijnde bespreking van het rapport van de commissie voor algeme ne aangelegenheden, waarin concrete voorstellen aan de vergadering zullen worden voorgelegd. Tenslotte ging de Nederlandse spre ker nog even in op het onderscheid, dat in de boezem van de Raad bestaat tussen degenen, die Europa langs fede ralistische weg georganiseerd willen zien, en degenen, die van mening zyn dat dit slechts langs functionele weg kan geschieden. Dit onderscheid en de daarover gevoerde discussies vindt de heer Van der Goes van Naters zuiver academisch. Teneinde te komen tot concrete oplossingen, wil hij ook hier verwijzen naar de besprekingen van het rapport van de commissie voor alge mene aangelegenheden. Indien hij een plaats moet innemen in dit dispuut dan is hij. en met hem de vertegenwoordi gers van de vijf grootste Nederlandse politieke partijen, van mening dat de functionnaire methode de beste is, op voorwaarde dat er ruimte blijft voor daadwerkelijke controle om geen slacht offer te worden van de technocratie. Deze opvatting sluit regelrecht aan bij de bekende resolutie Van der Goes Serrarens hierover. Ten besluite onder streepte de heer Van der Goes van Na ters in zijn zakelijk gehouden betoog, dat Europa een werkelijk gezag en een degelijk orgaan van controle nodig heeft en dat deze functies alleen vervuld kunnen worden door de Raad van Euro pa. Een politieke gebeurtenis was vandaag ook het optreden van de Duitse verte genwoordiger Carlo Schmidt, die na mens de Duitse socialisten sprak. Deze afgevaardigde begon met het probleem van het Duitse aandeel in de herbewa pening van Europa te bespreken en.... af te wijzen. Zijn politieke vrienden willen geen bewapening noch in natio naal noch in Europees verband. De daarvoor aangevoerde argumenten wa ren zwak en een er van zelfs politiek boosaardig, hetgeen dan ook niet nage laten heeft enige ontstemming te wek ken. Dit argument toch was, dat de op richting van een Duits leger een provocatie aan het adres van Rusland kon inhouden, dat daardoor bevreesd zou kunnen worden en deze vrees, aldus deze politieke wijsgeer, is dik wijls een der psychologische oorzaken van de oorlog. Mgn heeft gezien, zo riep hij uit, waartoe Duitsland gedre ven werd in zijn angst ingesloten te worden. Een goed verstaander heeft maar een lalf woord nodig. Reeds thans vertelt leze Duitse afgevaardigde, over wiens iiouding tijdens de oorlog dezer dagen eerst nog een ereraad ingesteld moest worden, dat de anderen derhalve door hun omsingelingspolitiek schuldig zijn voor het ontsaan van de oorlog 1940 '45. Wel ja, waarotn niet? De overige argumenten waren van hetzelfde krach tige soort. Deelneming aan een Euro pees leger wees deze democraat ook af, daar volgens hem en zijn vrienden (po litieke wel te verstaan) eerst een Euro pees gezag gevestigd moet worden. De middagvergadering werd beheerst door de nobele en eenvoudige figuur van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, de heer Schuman, die zijn plan over de samenstelling van de kolen- en ijzerindustrie uiteen kwam zetten. Met bijna droge stem, waarin nog iets van zün innerlijke bewogenheid meetrilde, i#m de heer Schuman voor een tot in de nok gevulde zaal het woord. Hoewel hij geen verrassende onthullingen deed, was zijn boodschap toch belangrijk, ten eerste omdat hjj namens de Franse regering sprak en vervolgens ook, omdat de in zichten, die hij thans gelanceerd heeft, in het vergevorderde stadium van voor bereiding. wel die punten van overeen komst zullen bevatten waartoe de deel nemende landen thans geraakt zijn. Hij zeide zich tot een strak objectieve bespreking te willen beperken en niet in te zullen gaan op om het plan heen ge voerde polemieken. Hij bracht hulde aan de landen, die op het ogenblik bezig waren te onderhandelen, en prees de geest, waarin dit gebeurde. De grond- inhoud van het plan is bekend: Een verdrag, dat door de deelnemende lan den na ratificatie door het parlement wordt getekend, waarbij het geheel van de kolen- en staalondernemingen onder één gemeenschappelijk gezag wordt ge plaatst. Dit gezagslichaam zal de regels vaststellen volgens welke in korte tijd één enkele markt tot stand komt, zonder kwantitatieve of douanebeperkingen. Dit gezagslichaam ziet toe op de uitvoering van de regelen en streeft er naar zoveel mogelijk te produceren tegen de laagst mogelijke prijs. De twee essentiéle elementen van het plan zjjn, aldus de heer Schuman, de schepping van één enkele markt en het instellen van een onafhankelijk boven nationaal gezagslichaam. Dit laatste zou niet een comité van ministers mogen zjjn, noch zonden hiervoor gedelegeer den van de ministers mogen optreden, daar deze slechts opdracht zouden kun nen ontvangen nationale belangen te be hartigen. Dit gezag zou ook niet een ver tegenwoordiging zijn van de onderne mers of van particuliere belangen. Geen partij en geen vakorganisatie. Het wel zijn van het geheel, waarin zowel ver bruikers als voortbrengers zijn, zal dit gezag moeten behartigen. Het zal een autonome instelling zijn met eigen ver antwoordelijkheid. De bevoegdheden zullen In het verdrag nauwgezet gere geld moeten worden. Onder dit regime behouden de ondernemers hun vrijheid van organisatie en van profijt. Geen monsterlijk dirigisme, geen nieuwe bu reaucratie, riep de heer Schuman uit. Een gezonde concurrentie is en blijft vol gens hem gewenst. Dit gezagslichaam kan geen totale onafhankelijkheid be zitten. Tenslotte merkte de heer Schuman op dat van het begin af het een absolute regel is geweest dat door de instelling van dit lichaam geen verlaging van het levenspeil der arbeiders mocht plaats vinden. Immers bij dit alles blijft ook voor hen voorop staan: Altijd werk voor iedereen. Tenslotte wees de heer Schu man erop dat dit alles slechts een ge raamte was, dat wachtte op een beziel de vormgeving. De vergadering dankte de minister met een lang en hartelijk .applaus. De discussies over dit plan zullen volgende week bij de bespreking van het rap port van de economische commissie ge voerd worden. In het nummer van Dinsdag heeft abusievelijk gestaan dat de heer Bruins Slot voorgesteld had de heer Kerstens tot voorzitter van de raadgevende ver gadering te benoemen. De geallieerde Hoge Commissie in West-Duitsland heeft drie communisti sche kranten in de Britse zone een ver schijningsverbod opgelegd, omdat zij artikelen bevatten, die „schadelijk voor het prestige en de veiligheid van de ge allieerde strijdkrachten" waren. Het West-Duitse officiële communis tische partijblad „Freies Volk", dat in Diisseldorf uitkomt, en de Keulse „Voiksstimme" werden verboden, om dat zij gesuggereerd hebben, dat de be zettingsautoriteiten zouden goedkeuren dat er wapens in West-Duitsland wor den ingevoerd. In Hamburg werd de „Hamburger Volkszeitung", op één na de grootste communistische krant in West-Duits land, verboden. De reden hiertoe is niet bekend, maar men neemt aan dat het om ongeveer dezelfde vergrijpen handelt. RijnlancT-Pralz (Franse zone) is be gonnen met de demonstratie van „vre- desstrijders", die de communisten Zon dag te Mainz georganiseerd hebben, te verbieden. Henry Wallace, die dezer dagen be dankte als leider van de pro- communistische progressieve partij in de Verenigde Staten, heeft gisteravond in een vraaggesprek voor de radio ver klaard, dat Rusland duidelijk de aan valler is in Korea. Zes maanden geleden geloofde hij nog, dat Rusland aan het conflict met het Westen een einde wilde maken, maar thans was hij van mening, dat Rusland de koude oorlog in zijn ei gen belang wilde laten voortduren. Toen een vragensteller opmerkte, dat de Verenigde Staten in feite niet met Rusland in oorlog zijn in Korea, zei Wallace: „Dat zijn wij wel". De bisschopswijding van Mgr. C. Bronsveld, apostolisch vicaris van Ta- bora en titulair bisschop van Carallia. zal op het feest van het Onbevlekt Hart van Maria, 22 Augustus te Hoorn ge schieden. De H. Wijding zal worden toegediend door Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem. Medeconsecrato- ren zijn Mgr. Jos. Baeten, coadjutor van Breda en Mgr. van Oirschot, apostolisch vicaris van Mbeya. De plechtigheid be gint om half tien. Van een uur tot half drie is er receptie in het Gezellenhuis. Van Maandag a.s. af zal de Vlissingse jeugd gedurende een week kunnen re geren in eigen stad. Op initiatief van de Vlissingse bond van buurtverenigingen en het gemeentebestuur is er op het ter rein bij de vroegere bomvrije kazerne aan de Boulevard een kinderstad opge trokken. Hier vindt men een miniatuur gemeentehuis, ziekenhuis, postkantoor en winkels. Er werd door de jeugd een gemeentebestuur gevormd, een politie korps, een gemeentereiniging, en wat nog meer bij een echte stad behoort. Iedere dag zullen er toneelvoorstellin gen door de kinderen worden gegeven. Kinderen hebben gratis toegang tot de jeugdstad. Ook volwassenen mogen er komen, maar tegen betaling, en op voorwaarde dat zij zich niet met de gang van zaken in jeugdstad zullen be moeien. Op deze foto ziet V het opzetten van de decors voor de Rode Kruis post (links) en het stadhuis (rechts). Op de achtergrond een gedeelte van de bom vrije kazerne. De Veiligheidsraad is gisteren weer geen stap verder gekomen en in de geheime zitting, die aan de openbare vergadering van de raad voorafging, is wel gebleken, dat de Sovjet-afgevaardigde Jakob Malik er niet aan denkt zjjn obstructiepolitiek te laten varen. De geheime zitting van de raad was belegd om Malik te overreden een eind te maken aan zjjn obstructie en om hem in te lichten over de besluiten, welke waren genomen op een vergadering van de gedelegeerden van de niet-com- munistische landen. Tijdens de geheime vergadering was de houding van Malik, naar verluidde, stroever dan ooit. Zelfs verklaarde de Russische gede legeerde, nadat hjj als voorzitter de openbare vergadering had geopend, dat er een niet-officiële gedachtenwisseling was geweest en hjj voegde hier aan toe: „De meningen van de partijen bljjven ongewijzigd. Mjj dunkt, dat derge lijke informele gedachtenwisselingen in de toekomst nergens toe dienen." Het eerste punt, dat de raad in zijn openbare zitting besprak was het voor stel van de Chinese afgevaardigde Tsiang om een Zuid-Koreaanse afge vaardigde tot de zitting toe te laten Tsiang eist opnieuw van Malik, dat hij de Zuid-Koreaanse vertegenwoordiger tot de raad zou toelaten, zoals besloten was op 25 Juni. Tsiang zei, dat door Malik's weigering dit besluit uit te voeren, een besluit van de raad ongedaan gemaakt was. „Indien de ene voorzitter een besluit ongedaan kon maken, zou een andere dat ook kunnen. Hierdoor zou de raad een orgaan der anarchie worden", al dus Tsiang. Vervolgens sprak de gedelegeerde der Verenigde Staten, Warren Austin. Met betrekking tot Rusland's eis, om de Noord-Koreanen uit te nodigen aan de besprekingen van de Verenigde Volken deel te nemen, vroeg Austin hoe de raad kon weten, dat de persoon, die de Russische gedelegeerde in gedachten heeft, de Noord-Koreanen zou vertegen woordigen. „Boven de 38ste breedtegraad", al dus Austin, „heerst een staat van vol strekte duisternis. Het is tragisch te horen hoe de Noord-Koreanen instru menten van het communistische im perialisme door de Sovjet-Russische vertegenwoordiger in de raad „ver tegenwoordigers van het Koreaanse volk" worden genoemd. Tragisch, omdat deze woorden worden gespro ken tot hen, die weten hoe snel in andere landen vaderlandsliefde en on afhankelijkheid werden verpletterd door ditzelfde communistische impe rialisme. Tragisch omdat wij allen weten, dat in deze geknechte staten marionnettenregeringen aan het be wind kwamen, die net zoveel vrijheid hebben als slaapwandelaars. Het is dus duidelijk", besloot Austin, „dat de Verenigde Staten gekant zijn tegen het Sovjet-Russische voorstel om ver tegenwoordigers van zowel Noord- als Zuid-Korea voor de raad te doen ver schijnen. daar er geen wezenlijke Noord-Koreaanse vertegenwoordiger zou verschijnen". Na de vertaling van de rede van Austin, stelde Malik vast dat er geen sprekers meer waren ingeschreven. Hij stelde voor dat de raad nu onverwijld zou beginnen met de behandeling van het vraagstuk, dat hem het meest drin gend voorkwam, namelijk „het protest van de Noord-Koreaanse regering tegen de „onmenselijke bombardementen van de Amerikaanse luchtmacht op de Ko reaanse burgerbevolking". Malik bracht de terzake door de Sovjet-Unie inge diende resolutie, waarin wordt geëist dat de Veiligheidsraad een einde aan deze bombardementen zal maken, in herinne ring. Austin verzocht de voorzitter echter eerst een beslissing te nemen over de uitnodiging aan afgevaardigden van de Zuid-Koreaanse republiek, om de bij eenkomst van de Veiligheidsraad bjj te wonen. Malik antwoordde hierop dat hjj bjj zijn standpunt bleef dat het hem niet mogelijk is „dit met aandrang gedane verzoek van de vertegenwoordigers van de „Kwomingtang" en der Verenig de Staten in te willigen". Austin betwistte de voorzitter het recht „te beslissen, dat hjj geen beslis sing zal nemen". Doch Malik bleef op zjjn standpunt. Hij verklaarde verder dat de afgévaar- digde der Verenigde Staten „de Sovjet- Unie belasterd" had. „Het is onjuist", aldus Malik, „dat de Sovjet-Unie wapens zou leveren aan Noord-Korea. De wapens der Noord- Koreanen dateren nog uit de tjjd, toen de Russische autoriteiten met het mili taire toezicht op Noord-Korea waren belast. In die tjjd zijn ze aan de Noord- Koreaanse autoriteiten verkocht". Austin bleef er bij, dat de voorzitter een beslissing had genomen, welke thans werd betwist, zodat over het ge nomen besluit moest worden gestemd. Malik bestreed dit. Hij riep Austin tot de orde en verzocht hem „zich naar de voorzitter te schikken wat betreft de leiding van de debatten". Daar niemand verder nog het woord wenste te voeren, werd de bijeenkomst van de raad, op voorstel van de voor zitter tot hedenavond verdaagd. Een uit een inrichting te Doetinchem ontsnapte twintigjarige psychopaath heeft Woensdagmiddag een tienjarig Utrechts jongetje ontvoerd. Hij heeft het kind meegenomen op de fiets en is met hem naar Muiderberg gereden, waar beiden de nacht in een hooiberg hebben doorgebracht. Donderdagmorgen is de man naar Utrecht gereden, waar hij het jongetje in de buurt van de ouderlijke woning heeft afgezet. Een rechercheur heeft de psychopaath Donderdagmiddag bijna gearresteerd. Hij zag hem in de Utrechtse Kalver- straat lopen en toen hij hem wilde ar resteren ontstond er een vechtpartij, waarmede een juist passerende opper man zich bemoeide. Hij mengde zich in het handgemeen, waardoor de psycho paath de kans kreeg te ontsnappen. De Ned. Kath. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden hebben gezamenlijk het verzoek gericht tot de katholieke ondernemers in de midden groepen en kleinbedrijven, om, indien dit enigszins mogelijk is, hun zaak op 15 Augustus, het feest van Maria ten Hemelopneming, te sluiten, om deze dag als Zondag te kunnen vieren. (Van onze correspondent) Begin Augustus heeft een groep van vijf en dertig geestelijken in Boedapest een „landelijk congres van Katholieke priesters" gehouden. Als men weet, dat de beruchte „pater" Stefan Balog een van de voornaamste persoonlijk heden van het congres was, zal men begrijpen, uit wat voor lieden deze groep was samengesteld. „Pater" Balog staat in Hongarije immers bekend om zijn corrupte houding. Zoals men zal weten, heeft hij zich zodra het Russische leger Hongarije was binnengetrokken ter beschikking van de Bolsjewisten gesteld. Hij is dikke vrienden met een van de infaamste tegenstanders van de Katholieke Kerk, Josef Revai, die uit Moskou naar Hongarije is teruggekeerd en tegen woordig de leiding heeft van het ministerie van Onderwijs. Dat niet „pater" Balog, maar pater Richard Horfath aan het hoofd van de vijf en dertig pries ters stond, is een gevolg van het feit, dat alle Hongaren, ongeacht hun gods dienstige overtuiging, Stefan Balog verachten om zijn corruptheid en karakter loosheid, zodat zeljs de Hongaarse regering hem niet als leider van een tegen de kerk gerichte beweging kan gebruiken. regering. Naast hem namen plaats de paters Richard Horvath en Carl Racz van de orde van de Servieten. Pater Richard Horvath, een afgevallen ordegeestelijke, die tot nu toe nooit op de voorgrond getreden is. hield een rede, waarna het iedereen duidelijk was, dat hier een monnik het woord voerde, die tot het communisme is vervallen. Verscheidene andere sprekers op het „congres" legden hun „bekentenissen" zeer voorzichtig af. Zonder enige moeite kon men uit hun verklaringen opmaken, dat zij gewetens conflicten hadden uit te vechten en slechts spraken onder een onzichtbare dwang. „Pater" Horvath beklaagde zich over de suspenderingen en de bedreigingen. Hij betoogde, dat zij, die zich bij de „Beweging van vooruitstrevende pries ters" hadden aangesloten, goede katho lieken en goede patriotten willen zijn. De tijd van socialisme was naar zijn mening thans gekomen en in de loop der eeuwen had men geen tijdperk ge kend, dat het katholicisme zo nabij is geweest als het huidige „communisti sche en volksdemocratische tijdperk". Hij verklaarde, dat men onderscheid dient te maken tussen de geloofsleer en de politiek* van het Vaticaan. „Als wij bemerken, dat het Vaticaan in dienst van de imperialisten staat, dan zijn de opvattingen van het Vaticaan in dezen voor ons niet meer verplichtend." Deze aanhalingen uit de rede van „pater" Horvath zijn voldoende om te 'kunnen beoordelen, wat de „vooruit strevende geestelijken" beogen en wat het doel was van het „congres" te Boedapest. Met teleurstelling moet wor den vastgesteld dat de niet-katholieke minister Dorvar uiting gaf aan een veel groter respect voor de Katholieke Kerk en het Vaticaan dan de op het „congres" aanwezige afgevallen geestelijken. Eind Juli nog verscheen in het orgaan van de Hongaarse communistische par tij „Szabad Nép" de volgende „waar schuwing": „Bisschop Kofacs van Szom- bathely is klaarblijkelijk afgunstig op de lofuitingen, die de bisschoppen Péte- ri en Badalik hebben mogen incasseren. Ook hij heeft zijn geestelijken bijeenge roepen en heeft getracht hen er door dreigementen van te weerhouden aan het landelijk congres van priesters, dat 1 Augustus bijeenkomt, deel te nemen. Dit congres zal de zaak van de vrede dienen en een betere verstandhouding tussen kerk en staat trachten te be werkstelligen. Péteri en Badalik hebben reeds openlijk de lof van de Westerse imperialistische pers geoogst. De moor denaars van Noord-Koreaanse krijgsge vangenen en vreedzame burgers verheu gen zich erover dat de bisschoppen Péte ri en Badalik in Hongarije hun zaken behartigen. Ook bisschop Kofacs rekent er kennelijk op binnenkort de hulde van de Westerse pers in ontvangst te kunnen nemen. Om deze reden volgt hij het voorbeeld van de bisschoppen Péteri en Badalik, trotseert hij zijn priesters en hitst hij de gelovigen op tegen het stre ven naar vrede. De Hongaarse volks democratie zal er echter voor zorgen, dat aan iedere priester, die een aanhan ger is van de vrede, een voorstander van een overeenkomst tussen kerk en staat is, volledige bescherming zal worden ge boden tegen de terreur van de bisschop pen Badalik en Péteri". t Wat een dergelijke „waarschuwing" inhoudt zal een ieder duidelijk zijn: zij vormt een bewijs voor een nieuwe vernietigingsstrijd. Wie in de commu nistische bladen zo'n critiek krijgt is daardoor ongeveer vogelvrij verklaard en wordt op geen enkele wijze meer beschermd, noch door de wet. noch door de overheid. Op deze manier heeft men ook de strijd ingeluid tegen kardinaal Mindszenty en in de afgelo pen weken tegen de vroegere sociaal democratische leiders. Deze zitten nu allen achter slot en grendel. De „waarschuwing" was echter ook aan de lagere clerus gericht. De priesters konden nu immers hun wegblijven niet meer verontschuldigen, door te verkla ren, dat zij met in staat waren zich bij de „Beweging van vooruitstrevende geestelijken" aan te sluiten, omdat zij zonder enige bescherming tegenover dat Episcopaat stonden. De „waarschuwing" had ook ten doel de geestelijkheid te imponeren en tot deelneming aan het „congres" te dwingen. Dit „congres" nu, is op 1 Augustus in de grote zaal van de Universiteit van Boedapest, die voor deze gelegenheid rijkelijk met nationale vlaggen en blau we vanen was versierd, gehouden. Mi nister Darvas, die de Evangelische Kerk uitgeroeid heeft, vertegenwoordigde de Men zal licht geneigd zijn over deze vijfendertig afvalligen een vernieti gend oordeel uit te spreken; maar al leen zij die eveneens vijf jaar blootge steld zijn geweest aan het trommelvuur van de Bolsjewisten zullen misschien begrijpen, dat zich achter hetijzeren gordijn tussen vele duizenden priesters martelaars ook zwakkelingen bevinden, die niet de kracht en de durf voor het martelaarschap bezitten. Vijfendertig afvalligen naast duizenden die wel het kruis op zich hebben durven nemen, da Kerk trouw te blijven en die onver schrokken alle gevaren tegemoet zien. De communistische regering heeft het verzet van die trouwe Hongaarse Ka tholieken niet kunnen breken. Zij heeft hun van hun herders beroofd, zij heeft hun priesters gevangen genomen. De „congressisten vormden een kleine groep zwakkelingen die zich ten dienste stelde van de communisten. Het is de rege ring echter niet gelukt de millioenen het geloof te ontnemen en ze rijp te maken voor het communisme. En al zou de regering er al in slagen nog een honderdtal zwakke priesters over te halen, haar doel zal zij nooit bereiken. De volkomen mislukking van deze jongste duivelse aanval is daar een duidelijk bewijs van. ABBEKERK 10 n. Adelaide, ALCOR. p. 10 Madeira, ALGENIB 10 v. Rio de Janeiro, ARENDSDIJK 10 te Vitoria, BANTAM 10 v. Aden, BOISSEVAIN 10 n. Manilla, CAL- TEX DELFT p. 10 Gibraltar, CALTEX PER NIS p. 10 Malta, DRENTE 10 n. Muscat, KEILEHAVEN 10 te Tabou, KLIPFONTEIN 10 n. Kaapstad. LAURENSKERK 10 n. Dam man, LEKKERKERK 11 te Muscat, LEO- POLDSKERK 10 te Port Said, LUTTER- KERK 11 te Colombo. MAASKERK 11 te Grand Bassam. MAPIA 10 v. Suez. MAR KEN p. 10 Gibraltar, MOLENKERK 10 te Aden, RIDDERKERK p. 10 Messina, SOEST- DIJK 10 te Suez, STREEFKERK p. 10 Mes sina, SUMATRA 10 n. Pangkalpinang, TA- MO p. 10 Fernando Noronha, TARAKAN p. 10 Finisterre, TERO p. 10 Finisterre, VAN 't HOFF 10 bij Socotra, ZEELAND 11 te Port Swettenham, ZONNEWIJK 10 v. Port Said, AKKRUMDIJK p. 10 Cuxhaven, ALER- TA 10 n P Swettenham, ALPHARD 10 n. Hio Grande, AMSTELPARK 10 n. Semarang. BLITAR 10 n. Semarang, EENDRACHT 10 te Istanbul, FARMSUM 10 bij Casquets. FELIPES 10 te Makassar, FRIESLAND 10 te Blyth, JAPARA 11 te Surabaja, KELBER- GEN p 10 Kp. Palos. LARENBERG p. 10 Wight, LEMSTERKERK 11 te P. Said, LIN- DEKERK 10 te Bahrein, MENTOR 10 te Istanbul. PLANCIUS 10 n. Semarang. PO LYPHEMUS 10 te Pankalpinang, PYGMA LION 11 te Suriname, ROTULA 10 n. Ba- likpapan, SCHIEDIJK 10 te Bremen. STAN- VAC PANDOTO 10 n. Soengeigerong, TI TUS 10 v. Tunis, VAN RIEBEECK 10 n. Singapore, VAN RIEMSDIJK 10 v. Buleleng. Op 27 Augustus en 3 September zal aan de Zuidelijke Wandelweg te Amster dam het traditionele AROL-bekertour- nooi van de tweede-kiasser AFC worden gehouden. Voor velen betekent dit, met het Zilveren Bal-toumooi in Rotterdam, de opening van het nieuwe seizoen, twee toumooien die tot de oudste in den lande behoren. Dit jaar komen er aan de Wandelweg twee newcomers, n.l. Brabantia en VSV, die nog nimmer aan het AROL-tournooi hebben deelgenomen. WA, de club die de beker voor de eerste maal won, is weer van de partij en ook HFC heeft na zijn promotie opnieuw een kans ge kregen om in de wedstrijdenreeks aan het begin van de competitie te zegevie ren. Verder komen aan de start DWS, de bekerhouder Ajax, het pas gedegradeer de Zeeburgia en AFC. Het programma voor 27 Augustus luidt: ZeeburgiaWA BrabantiaAFC Ajax—HFC DWS—VSV De wedstrijden voor de eerste dag worden in ieder geval op het AFC-ter- rein gespeeld. Er is nog geen beslissing genomen, waar men 3 September zal spelen. De zaak is deze, dat de AFC-ter- reinen, welke een dagje ouder worden, bijzonder geleden hebben van de zeer zware regenval gedurende deze zomer. Het AFC-bestuur zal dus afwachten, hoe de terreinen zich onder de intensieve bespeling van 27 Augustus houden. Mocht men tot de conclusie komen, dat de terreinen te zwaar geleden hebben en dus voor de competitie minder goed bruikbaar zouden kunnen worden, dan zal men noodgedwongen gastvrijheid vragen aan het Olympisch Stadion. Voor het begin van de wedstrijd Zee burgiaVVA zal de Kruislaanclub ge huldigd worden wegens het feit, dat zij 25 jaar onafgebroken aan het tournooi van AFC heeft deelgenomen. Maandag 14 Augustus a.s. speelt AFC een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Belgische club Herstalline, waarin o.m. de internationaal Govard uitkomt. 1. B Box. 6 Copenhagen opyrighf 58. Terwijl Sim en Sam die nacht sliepen, dacht ooit een eiland zouden kunnen aandoen, vooral omdat Rasmus nog eens goed over alles na. De stroming Sim en Sam helemaal geen zin hadden om te roeien, was nogal sterk en er was geen sprake van, dat zij Ze wilden veel liever maar wat liggen slapen. Toen kreeg Rasmus een idee. Er lag stevig karton in een van de kisten en daar sneed hij driehoeken van. Hij gooide die in het water en maakte ze aan het vlot vast. Hr. Ms. „Piet Hein" zal in de loop van de volgende week vertrekken voor een wereldreis, waarbij behalve een aantal buitenlandse havens ook de Ne derlandse Antillen en Nieuw-Guinea zullen worden bezocht. De reis zal ge schieden van Nederland uit door het Panama-kanaal en terug door het Suezkanaal. De duur van de reis zal ten minste een half jaar bedragen. Een in de Zaandamse haven liggende schipper ontmoette in Amsterdam een kennis de 29-jarige J. R- v. d. W. uit Haarlem. Van der W. aanvaardde de uitnodiging om naar Zaandam mee te gaan gaarne. Na enige tijd wilde de Haarlemmer graag even gebruik maken van het roeibootje van de schipper. Dat stond de man toe. Maar toen v. d. W. langer uitbleef dan de schipper ver wachtte en hij plotseling tot de ontdek king kwam, dat zijn portefeuille met f425.verdwenen was, vermoedde hij onraad. De rijkspolitie te water werd gewaarschuwd* waarna de Amster damse waterpolitie de man aanhield. Hij werd tevens voor enkele kleine dief stallen te Haarlem, Heemstede en De venter gezocht. Hij is naar Haarlem overgebracht. AMSTERDM Engels LO.: mevr J. woensdagmiddag h Kuypers-Lugt, Utrecht, mej. N. Lands- Bleyerheide met 2—0 man, Alkmaar; mej. H. v. Welie, Waal- A c gewonnen. De i wijk; J. Stoel, Rotterdam; H. Stolk, Goes; C. Langereis, Apeldoorn; H. Lee- rink, Deventer; R. Hoekstra, Burum; L. de Kuijper, Hoge-Giessen; Th. de Laat, Óeldrop; J. Langeslag, Valkenswaard; L. Laurijssen, Tilburg; A. de Leeuw, Breda; H. Lemmens, Sittard; H. Nelis- sen, Maastricht. ROTTERDAM, N.O.-akte N 1 met ver klaring: W. Antonisen, Vlissingen; J. Boymans, Den Haag; C. Couvee, Amers foort; H. Franck, Dordrecht; F. v. Gen- tevoor't, Delft; J. Harms, Schiedam; A. den Hartogh, Apeldoorn; P. Leemans, Leiden; H. de Mare, Amsterdam; D. Steenbergen, Zaandam; H. Tabbernee, Den Haag; W. v. Vroenhoven, Eindho ven; A. v. d. Woude, Achttienhoven; C. v. Wuijckhuijse, Gouda. N.O.-akte N1 zonder de verklaring: N. Bergwerf, Den Haag; A. Brandsma, Zaandam; G. v. Doorn, Den Haag; P. Gravesteyn, Gouda; P. Janssen, Mierlo; C. v. d. Kolk, Den Haag; B. Koppen borg, Den Haag; L. Muilwijk, Edam; W. Mulder, Amsterdam; M. Nieuwdorp, Jutphaas; H. v. Schoonhoven, Zuilen; B. Spanjerberg, Amsterdam; J. Storck, Hengelo; C. Tamminga, Rotterdam; Ch. Tieleman, Rotterdam; P. Wagenveld, Amsterdam; W. Wichman, Apeldoorn; H. Wilbrink, Eindhoven; G. v. Zijl, Ameide. ZWOLLE (Duits M.O. A), de dames: A. Brlill, Den Haag: E. C. Derks, Rotter dam; W. M. M. Korvas, Utrecht; A. M. Manders, Veghel; H. A. I. Meyervon Ar- nim, Den Haag; J. E. A. Veerman, Den Haag; H. v. Voorthuizen, Rijswijk; A. de Vries, Utrecht: en de heren: J. Bieleveld, Heerenveen; H. U. Burgers, Den Haag; W. H. Dedert, Haarlem; M. v. Eeuwijk, Veld- driel; W. jj. Fijnvandraat, Emmen; P. C Goedhart, Rotterdam; J. Grasmeyer, Sappe- meer; J. H. F. Kemperink, Hengelo; D. W. Keuper, Dinxperlo; W. G. Kreuning. A'dam; H. M. A. de Rooy, 's-Hertogenbosch; J. W. M. v. Rooijen, Hoorn; J. J. M. Tonino. Gouda. heeft de voetbalver. van de Innsbrucker ruststand was 00. Woensdagavond werd het internationale militaire waterpolo tornooi voortgezet. In groep A leidt België thans met 3 pnt. uit 2 wedstrijden, voor Nederland met 1 uit 1 en Gr. Brittannië met 0 uit 1. Zondag is er weer bedrijvigheid op het Circuit van Zandvoort. Geen motor renners en ook geen automobielcou reurs beheersen het strijdtoneel, doch jochies zo van acht tot zestien ja^r, die met zeepkisten op vier wielen een ge vecht leveren om de overwinning in een wedstrijd, waaraan alle plaatselijke zeepkistkampioenen en nog tientallen nieuwkomers uit het hele land deelne men. De start is Zondagmiddag om 2 uur op de kop van de Hunzerug (een ver hoging van de weg in het Circuit) bo venop aangebracht plankier, dat de wa gentjes meer snelheid moet geven en meer aandacht en stuurmanskunst vraagt van de jongens, die aan het ein de van de circa 150 meter lange baan een scherpe bocht moeten nemen. In totaal zijn er een kleine honderd deelnemers, die in twee klassen starten, de z g. gereglementeerde klasse voor jon gen!; dit hun wagen helemaal zelf heb ben gebouwd aan de hand van re8' menten, en de vrije klasse, waaraan aUe zeepkisten", luxer van uitvoering, kun- nln meedoen. In de gereglementeerde klasse komen o.m. aan de start de kam pioenen van Rhenen, Nijmegen, Gouda en Utrecht, terwijl er verder zelfs in schrijvingen zijn binnengekomen van coureurs uit Assendelft, Maastricht. Ommen, Schagen en Heemstede. In groep A van de internationale mi- litaire kampioenschappen te Brussel, won het Nederlandse «u'rtair .waterpolo zevental met 11-3 van Groot Brittan nië. Met rust was de stand 7—l. oe Nederlandse spelers waren hun tegen standers vooral in technisch opzicht ver uit de meerderen en onder aanvoering van Cabout, die uitblonk, kon men de Engelse ploeg met dubbele cijfers slaan. Voor de Europese kampioenschappen zwemmen en schoonspringen die te Wenen worden gehouden, hebben tot nu toe de volgende landen definitief inge schreven: Zweden, Nederland, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Zuidsla- vië, Oostenrijk, België, Denemarken, Duitsland, Turkije en IJsland. Aan het waterpolotournooi nemen deel, Zweden, Nederland, Frankrijk* Italië, Zwitserland, Zuidslavië, Oosten- tenrijk. Woensdagavond heeft U.V.V. met 21 van het Ned Brandweer-elftal gewonnen. ruststand was 11. VRIJDAG HILVERSUM II - 298 M. NCRV: 18.15 Sociale verzekering, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 reger. uitz., 19.35 gram., 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 wals V. Strauss, 20.15 7e symph. v. Beethoven; BBC: 21.00 De Raad v. Europa bijeen, 21.20 amusem. muz., 21.50 Bachprogr., 22.20 gram., 23.30 De Zaligsprekingen v. Franck, 23.00 nieuws, 23.15 amusem. muz., 22.45 Fantasie v. Mozart. HILVERSUM I - 402 M. VARA: 18.00. nieuws, 18.15 felicitaties, 18.50 amusem. muz., 19.00 Denk om de bocht, 19.15 amusem. muz., fragm. uit Annie get your gun v. Berlin; VPRO: 19.35 nieuws, 20.05 boek, 20.10 serenade in Es v. Suk; VARA: 21.00 gram.-verzoek- progr., 21.35 Het aanzoek, hoorspel naar Tsjekhov, 22.00 buitenl. overz., 22.15 verzoekprogr.; VPRO: 22.40; VARA: 23.00 nieuws, 23.15 Shehe- razade v. Rimsky-Korsakof. ZATERDAG HILVERSUM II - 298 M. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 Zingende kerk, 7.45 morgengeb., 8.00 nieuws, 8.15 amu sem. muz., 9.00 vrouw, 9.30 sonate in b v. Chopin, 10.00 kleuter, 10.15 mi litaire kapel, 11.00 zieken, 11.45 orgel, 12.00 Angelus, 12.03 lichte muz., 12.30 wereldkampioenschappen wielrennen, 13.00 nieuws, 13.20 amusem. muz., 14.00 Het mijn-streek jongenskoor, 14.25 mu sicerende dilettanten, 1450 kroniek v. letteren en kunsten, 15.25 amusem. muz., 16.00 Weense muz., 16.20 Vliegen de Hollander, 16.30 Schoonheid v. het Gregoriaans, 17.00 jeugd, 18.00 wiel rennen, 18.15 wielermars, 18.20 journa listiek weekoverz., 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 actualiteiten, 19.25 amu sem. muz., 19.35 pianoduo, 20.00 nieuws, 20.05 Gewone man, 20.15 Lichtbaken, 20 43 Steek eens op heren. 21.00 Itali aanse opera fragm., 21.45 Weet u het? 22.00 amusem. muz., 22.35 Indonesisch comm., 22.45 avondgebed. 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.20 Pavane pour une infante défunte v. Ravel, symph. in E v. Chausson. HILVERSUM I - 402 M. VARA: 7.00 nieuws, 7.18 gram., 8.00 nieuws, 8.18 amusem. muz., 8,50 amusem. muz., 9 05 Tschaikowsky-cyclus; VPRO: 10.00; VARA: 10.20 herh., 11.35 sonate in A v. Haydn, sonate in Bes v. Mozart, 12.00 amusem. muz., 12.35 Hawaii muz., 13.00 nieuws, 13.15 operafragm., 14.00 A.J.C., 14.20 amusem. muz., 15.00 boek, 15.15 symph. in Bes v. Mozart, Diver timento v. Tansman. Pastorale v. Franck, 16.00 Van wieg tot het graf. 16.15 orgel, 16.45 sport, 17.00 USA-Ca- baret, 17.30 Op de disselwagen. 18.00 nieuws. 18.20 amus. muz., 18.40 zang. 19.00 artistieke staalkaart; VPRO: 19-30 Mensen in Amerika; VARA: 20.00 nieuws, 20.05 Dingen v. d. dag, 20.15 Tiroler muz.. 20.45 amusem. muz., 21-45 actuele problemen, 22.00 populaire mu ziek. 22.30 De Palagi, redevoeringen v. Zuidzee-opperhoofd door Otto Ster man, 22.45 accordeon, 23 00 nieuws, 23.15 Edmundo Ross en rumba-band.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4