PERZISCHE RODE ONDERGRONDSE KAN REVOLUTIE ONTKETENEN Truman wenst stalin Turkije vastberaden nabuur van zijn erfvijand Rusland De televisie heeft zich in millioenen gezinnen thans ingeburgerd Zakelijke drijfveer maakt ontwikkeling mogelijk Dertig families bezitten ieder twintig dorpen Niet lahger meer „de zieke man Hoofdkwartier te Parijs Tot verdediging gereed Nieuwe aanvragen voor Amerikaans leger MacArthur reageert op beschuldigingen AMERIKAANSE BRANDBOMMEN OP GRAANVELDEN IN O.-DUITSLAND John McCloy: Een grove leugen" Revolutie in Amerika I 4 VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1950 PAGINA 5 Opstand in Azerbaijan NIET TE ONTMOETEN Russisch lokaas Eoon. toestand REDELIJK EVENWICHT IN EUROPESE LANDEN Britse kabinet plotseling bijeengeroepen TWEE MILLIOEN TOESTELLEN IN GEBRUIK leze eti- al- tge- uur ïien tren ers- ien. het rtig het da ver» ;ien. het Ka- eeft eeft De •oep side 2ge- nen te zou een te ken. leze een 10 5iro, 10 AL~ 'ER- 3 cat, EIN am- rEO- 'ER- L te AR- 3 te ST- »Tes- TA- •:an /AN L te Port ER- 0 n. ang, r io iets, 0 te ER- 10 „IN- te PO- VLA- Ba- AN- TI- n. eng. op tor- :ou- loch die ge- een ijke llen Lne- uur /e r- bo- wa- en inst ein- aan terd ten. jon- leb- gle- alle :un- :rde am- uda in- van cht. mi- ssel» >olo ,an- De [en ter ing de ian. pen te nu ige- id sla- ten, nen ■ijk. ,en~ Tot de landen, die nu, na Korea, wel eens aan de beurt zouden kunnen komen voor een communistische actie behoort ook Perzië, dat aan de Noordzijde aan Rusland grenst. De kans op een interne omwenteling, waar bij de roden aan de macht zouden kunnen komen, wordt echter door waarnemers in Teheran op het ogenblik waarschijnlijker geacht dan een gewapende aanval Van buitenaf. Een inval van de Sovjets In Perzië zou de Amerikanen in de strijd betrekken. Stalin zou echter, zoals de zaken nu staan, ook op minder spectaculaire wijze dit land onder zijn invloed kunnen brengen. Perzië, op drie na de grootste olieieverancier van de wereld, zou voor de Sovjets een goede aanwinst zijn. Bovendien zou een communistisch Perzië de Russen via de Perzische Golf toegang geven tot de Indische Oceaan. De communistische partij is sedert vorig jaar ver boden, maar de ondergrondse beweging is krachtig en de sociale toestanden in bet land zijn zo slecht dat het communisme er een goede voedingsbodem zou vin den. Vooral in de Noordelijke provincie Azerbaijan is de toestand critiek. Ame rikanen hebben een begin gemaakt door bun medewerking te verlenen aan het Perzisch Zevenjaren Plan. De Perzen willen echter dollars hebben. Maar zolang rij niet aannemelijk kunnen maken dat zij deze dollars ook goed zouden ge bruiken voelt Truman er niet veel voor hun dit geld te geven. Het hoofdkwartier van de Perzische ondergrondse communistische beweging schijnt fcich te Parijs te bevinden, aldus tneldde een correspondent van het Ame rikaanse weekblad The Saturday Eve ning Post dezer dagen uit Teheran. En hij voegde er aan toe. dat in het gebouw van de Sovjet-ambassade in de Perzische hoofdstad de lagere leiders resideren. Dit feit wordt geïllustreerd door de vol gende anecdote, die in Teheran verteld Wordt: Toen een buitenlandse diplomaat, die uitgenodigd was om de Sovjet-recep tie van vorig jaar ter herdenking van de October-revolutie bij te wonen, een taxi-chauffeUr vroeg hem naar de Rus sische ambassade te rijden, draaide deze zich om en zei tot zijn passagier: „Moet U aan de voor- of aan de achteringang Zijn, meneer?" De rode ondergrondse telt niet zo veel leden. Men schat het aantal op ruim 15.000. Maar de leiders van de partij Zoeken het meer in de kwaliteit dan in de kwantiteit. Men doet geen moeite om ongeletterde boeren te winnen. Deze Jhensen, zo redeneren de communisten, kunnen we altijd nog .wel meekrijgen. Als we hen een geweer in de hand druk ken zullen zij wel in de richting schieten, die- wij hen aanwijzen. Ook worden er geen noemenswaardige pogingen aange- Wend om in het leger door te dringen. De 140.000 soldaten en officieren hebben biet over hun soldij te klagen en zijn dus over het algemeen allerminst geneigd om aan revolutlonnaire acties mee te doen. Onder de geschoolde arbeiders, vooral m de cement-, glas- en tabaksindustrie van Teheran, in de textielfabrieken van Isfahan en bij de olieraffinaderijen van Abadan, worden nieuwe leden aange worven. Maar ook onder de intellectue len heeft de Tudeh-phrtij (de partij van de massa), zoals de roden hun organisa tie noemen, aanhang. Het zijn de ontgoo chelden, die soms met veel idealen be zield na hun studie aan een buitenlandse Universiteit naar hun vaderland terug keerden om daar op bureaucratie en cor ruptie te stuiten. De ontevredenheid on der vele ontwikkelde Perzen is groot. En dat weten de Tudeh-leiders: die van deze wetenschap dan ook een dankbaar gebruik maken. De partij laat twee clan destiene weekbladen verschijnen, Volk en Strijd genaamd, die zich beide vooral tot de meer ontwikkelden richten. In Teheran zelf zijn vooral studen- ton, ambtenaren, beoefenaars van be- roepen en winkeliers lid van de on dergrondse communistische partij Iedere Maandagavond komt dit ge zelschap, steeds op een andere plaats, in de stad bijeen. De regering be schikt niet over eon politie-apparaat dat deze groep zou kunnen oprollen. De stem van Amerika richt zich iedere dag gedurende een half uur tot de Perzen. De stem van Rusland klinkt hun echter, door de zenders van Moskou, Tashkent en Baku, min stens tien uur per dag in de oren. Toen bij het einde van de tweede we reldoorlog de Engelsen en Amerikanen, uie met de Russen in Perzië gelegerd Waren geweest, hun troepen terugtrok ken, arrangeerden de Sovjets volgens bet nu zo bekende recept een revo lutie in de Noordelijke provincie Azer baijan. De provincie maakte zich los van bet koninkrijk en werd een volksrepu bliek. Toen de Perzen tenslotte, in het Regin van 1946, deze zaak voor de Vei- hgheidsraad brachten, wisten zij het Verloren grondgebied, met de steun van Amerika, terug te winnen. Maar een ■Woede dan natuurlijk weer door de Russen georganiseerde opstand in Azerbaijan is niet uitgesloten. De com munisten hebben de laatste tijd bijzon- her veel activiteit vertoond in deze streken. Bovendien is de oogst in deze Provincie, die anders voor twee-vijfde heel in de voedselvoorziening van Per zië bijdraagt, zo slecht geweest nat tal yan boeren uit dit gebied geen middel van bestaan meer hebben en nu naar de President Truman heeft de Sovjet unie er gisteren van beschuldigd ob structie te voeren In de Veiligheidsraad. Dp een persconferentie sprak de presi dent woorden van lof over de Ameri kaanse gedelegeerde in de raad, Warren Austin, die naar h(j zei goed werk ver achtte. De president wees opnieuw de gedach- ka van een bijeenkomst met Stalin en kbdere staatshoofden op dit moment van de hand. HU voegde eraan toe, dat hij 'kter zou besluiten of er op hoog niveau ?en conferentie tussen leiders der Ver. ijaties gehouden zou worden, nadat de Roreaanse kwestie was geregeld en In dien daartoe een voorstel werd gedaan. Truman zei, dat hij niet de bedoeling ad het bureau voor prijscontrole weer te richten, dat tijdens de oorlog toe- *lcht hield op de distributie en de prij- ~en. De normale federale bureaux kon- d®b zijns inziens voor de noodzakelijke jbbtróle-maatregelen zorgen, die uit de Koreaanse crisis zouden voortvloeien. Hij erklaarde tevens, dat nog geen totale Mobilisatie werd overwogen. De vragen over de mogelijkheid vap eb bijeenkomst op hoog niveau werden gesteld naar aanleiding van een mede- ®hng van een der verslaggevers, dat fygve Lie de bedoeling had om de c °te mogendheden te verzoeken een bferentie te arrangeren voor het veilig- Ijj,'voorstander was van een derge i- *e conferentie, zei de president, dat gtelien van de vrede als de Koreaanse (sis eenmaal was geregeld. Gevraagd hij v ,--.e co deze vraag zou beantwoorden als en Mineer zij hem werd gesteld, sid ®anzien van Korea zei de pre fect. dat de vorderingen van de strijd- tisok her Ver. Naties hem optimis- oh hadden gestemd en dat dit optimis- der geheeld werd door de militaire lei gen' In zorgvuldig gekozen bewoordin- tusl Voe8he Truman eraan toe, dat er v0|] J, hem en generaal MacArthur 0®dige overeenstemming bestond, klar de critiek, die volgens een ver- ty Mg van MacArthur door kringen te p0 "Mgton op zijn recente reis naar hem v 8 was geleverd, zei Truman, dat hiervan niets ter ore was gekomen. steden trekken in de hoop daar nog werk te vinden. De ontevredenheid in Azerbaijan is bijgevolg, zoals in vele streken van Perzië, en onder verschil lende lagen van de bevolking, groot. Er heersen in Perzië ten hemelschrei ende sociale wantoestanden, al moeten we, dit opmerkend, bedenken, dat situa ties als zich hier voordoen, nog in tal van andere gebieden ter wereld be staan. In Zuid-Azië, maar ook in Zuid- Europa. Negen van de tien Perzen kunnen lezen noch schrijven. Er worden vaak nog landbouwwerktuigen gebruikt, die sinds een paar duizend jaar niet verbe terd werden. In grote gebieden heerst nog het oude feodalisme. Er zijn dertig families in dit land, die ieder minstens twintigdorpen bezitten. Hun on derhorigen wonen in lemen hutten en zijn in lompen gekleed. Mensen sterven van honger. Allerlei besmettelijke ziek ten tieren welig, en er is maar uiterst weinig medische hulp beschikbaar. Over het algemeen mogen de boeren niet meer dan twee-vijfde deel van de op brengst van hun landje voor eigen ge bruik aanwenden. Dat betekent meestal bittere armoede. Eerst in 1943 is een wet uitgevaardigd waarbij met de ontwikkeling van de be volking een begin werd gemaakt. Tot nog toe moesten de grootgrondbezitters op het platteland maar voor scholen zorgen, en uiteraard achtten deze heren het vaak raadzaam hun onderhorigen maar dom te houden. Deze grootgrond bezitters wonen meestal niet eens bij hun bezitting, die' zij door een rent meester laten beheren. In Teheran be vinden deze lieden zich het grootste deel van net jaar. Daar houden zij zich met politiek bezig. De dertigjarige monarch Mohammed Reza Shah Pahlevi bracht in December vorig jaar een bezoek aan president Truman. De Amerikaanse ambassadeur in Teheran had het initiatief tot deze reis genomen. De Shah hoopte van Ame rika een dollarlening te krijgen. Tru man kon hem echter alleen de steun in het kader van het Punt Vier Programma (economische hulp voor onontwikkelde gebieden) toezeggen. Toen de Shah enigszins teleurgesteld in zijn land te rugkeerde. zagen de Russen de kans schoon in troebel water te vissen. Zij stuurden een speciale afgezant naar de Perzische hoofdstad. Deze man vertelde de Perzische regeerders onder meer dat Rusland wel eens bereid kon zijn weer goederen van de Perzische markt te im porteren. Een goed lokaas, want voor de katoen en de gedroogde vruchten die de Perzen voor de oorlog behalve aan Rusland ook aan Duitsland leverden, hadden zij de laatste jaren geen afzet gebied meer. De economie van dit land is sinds de oorlog niet meer in orde ge komen. Om deze economische crisis te bo ven te komen heeft het parlement be gin vorig jaar zijn goedkeuring ge hecht aan een Zevenjaren Plan. 11 Amerikaanse firma's en 1 Britse maat schappij zijn door de Perzische rege ring aangezocht om van advies te die nen. De landbouw en de industrie van het land moeten verbeterd worden. er moeten betere we gen en communicatiemiddelen ko men,. er moet gewerkt worden aan de volksgezondheid en aan het onder wijs. DP uitvoering van dit plan zal veel energie engeld kosten. Naar schatting zou men 650 millioen no dig hebben om het plan in daze zeven jaar te voltooien. 40% is beschikbaar uit Perzische olierechten, de rest zal met belastingen en buitenlandse le ningen moeten worden verkregen. De Perzen moeten opschieten met hun economisch herstel: zij zullen moeten beginnen met een einde te maken aan de ergerlijke sociale onrechtvaardigheid die er nog in hun land heerst. Eens on der Cyrus en Darius. 25 eeuwen gele den, was Perzië een bloeiende staat. Van die oude glorie is nu weinig meer over. De Sjah van Perzië inspecteert te Te heran de leerlingen der militaire aca demie. (Van onze correspondent) ISTANBUL, JULI 1950 Nu in de critieke dagen voor een mogelijke nieuwe totale oorlog, die de gehele wereld als in de tijd van Hitler's provocaties in de grootste spanning houden, gaat het leven in de oude hoofdstad Istanbul zonder enige merkbare onrust voort. Integendeel, de Turkse bevolking schijnt sinds de gewapende interventie in Korea kalmer en vastberadener dan ooit. Juist deze energieke houding van Amerika en de Verenigde Naties wordt als een opluchting gevoeld door deze eerste directe Europese en Aziatische nabuur van het gigantische Russische Rijk. De verzekering, die ligt opgesloten in de hulp aan de Zuid-Koreaanse bevolking, n.l. dat de Verenigde Staten zullen toeslaan, zodra opnieuw een land door de communistische expansiezucht aangevallen wordt, heeft op de Turkse bevolking een uitstekende indruk gemaakt. Overigens hebben de Amerikaanse tegenslagen in Korea deze eerste indruk al weer doen vervagen. Men redeneert niettemin aldus: „Wanneer de Verenigde Naties direct tus senbeide zijn gekomen in het Verre Oosten, zullen ze dat zeker doen als ons land aangevallen wordt, dat als een sleutelstelling naar het Middellandse-Zeegebied beschouwd kan worden. grootste veroveraars en soldaten der wereld golden. Want evengoed als de grote tijd van het geweldige Ottomaanse Rijk voorbij is. een episode die eeuwen duurde en waarin een reusachtig gebied (De Bal' kan tot Wenen, Arabische landen in Azië, Palestina, Egypte, geheel N.-Afri- ka) onderworpen werd, veroveringen, Beeld van de Turkse hoofdstad Stanbul, het oude Constantinopel, stad vol oudé Byzantijnse en Mohammedaanse monu menten. De Turken weten voelen het, dat er eigenlijk nog weinig van de oude ri valiteit, de oude haat tussen de eeuwen lange erfvijanden verdwenen is en dat ze bij een eventuele bezetting er het on- genadigst zullen afkomen Daarom zullen ze, als het toch moet, vechten tot de laatste man, tot de laatste meter grond, met een herboren moed, uit de tijd, toen de Turken nog als de Generaal MacArthur heeft gisteren een verklaring uitgegeven waarin hij zegt, dat zijn jongste bezoek aan maar schalk Tsjang Kai Tsjek op Formosa op „boosaardige" wijze geïnterpreteerd is door personen, die in het verleden steeds een politiek van défaitisme en toegeven in de Pacific hadden gepropa geerd en die onenigheid willen verwek ken en het vertrouwen in de Ameri kaanse bedoelingen te niet trachten, te doen. MacArthur constateert, dat zijn reis naar de zetel van de Chinese na tionalistische regering „volledig beperkt is gebleven tot militaire zaken". Hij laat er óp volgen dat zijn bezoek in geen enkel opzicht verband heeft ge houden met politieke aangelegenheden en dat er niet de minste wrijving be staat tussen hem en Washington. Het departement van Defensie is thans van plan het Congress een extra bedrag tussen de 2 en de 3.5 milliard dollar te vragen voor de strijdkrachten in het lopende fiscale jaar. De militaire gelden voor het fiscale jaar 1951, dat op 1 Juli 1951 afloopt, zouden dan gestegen zijn tot een be drag tussen de 26 en de 27.5 milliard dollar. Deze nieuwe aanvrage de derde sinds het uitbreken van de strijd in Korea zal waarschijnlijk in Octo ber of November bij het Congress wor sen ingediend. Volgens een door de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking gepubliceerd rapport hebben de meeste West-Europese lande»- thans een rede lijk evenwicht bereikt tussen inflatie en deflatie. In het rapport wordt er voor gewaar schuwd, dat grotere uitgaven voor de verdediging de bereikte vorderingen te niet zouden kunnen doen indien men er niet de uiterste zorg voor draagt de economische politiek als geheel te com bineren met de normale gevolgen van dergelijke uitgaven. Het rapport heeft betrekking op het gehele jaar 1949 en de eerste maanden van 1950 en eén groot gedefelte is gewijd aan de gevolgen van de devaluatie op het economische leven van West-Euro pa. Over het algemeen komt men tot de conclusie dat deze gevolgen gema tigd zijn geweest daar het grootste ge deelte van de handel der aan de O.E.E.S. deelnemende landen wordt gedreven met landen die tegelijkertijd tot devalua tie zijn overgegaan. In de meeste geval len is echter in alle 16 landen een ge ringe prijsstijging ingetreden en in verscheidene landen ontstonden moei lijkheden door eisen voor hogere lonen en andere persoonlijke inkomsten. In liet rapport wordt cr de nadruk op ge legd dat het voor de deelnemende lan den belangrijk ts te voorkomen, dat deze eisen een nieuwe inflatie zullen ver ooi zaken, zodat de uit de devaluatie voortvloeiende voordelen verloren zou den gaan. Voor de economische integratie van de deelnemende landen, welke thans de vorm aanneemt van liberalisatie van de handel en de oprichting van een Europese Betalingsunie, is een rede lijke stabiliteit van de prijzen en de handhaving van de werkgelegenheid op een bevredigend niveau noodzakelijk. Inflatie of zelfs beheerste inflatie in een land zou een hinderpaal blijken te zijn voor de vrijmaking van de handel of tot moeilijkheden in de betalingsbalans lei den. West-Duitsland. Het zes maanden oude embargo op West-Duitse staalzendingen naar de Sovjet-zone is opgeheven. Het ministerie van Economische Zaken werd in kennis ge steld van de goedkeuring van de geallieer de Hoge Commissie ten aanzien van een reeds vroeger bereikte overeenstemming In zake deze materie tussen Oost- en West- Duitse onderhandelaars, die pogen de moei lijkheden in de handel tussen Oost- en West- Duitsland uit de weg te ruimen. (U. P.). De Ataturk (links) met Ismet Inonü. die zelfs de Britse in de schaduw stel den, nu zo ook behoort de periode van het algehele verval van Turkije voor goed tot het verleden. De tijd, waarin men over het Turkse Rijk met recht kon spreken als over „de zieke man", tot geen enkele krachtsinspanning meer in staat, innerlijk verdeeld, corrupt en on betrouwbaar, is voorbij. Na het einde van de oorlog '14'18, waar aan de toenmalige Sultan deelnam aan de zijde der Centralen, uitsluitend omdat het Tsaristische Rusland (de erfvijand) aan de andere zijde stond, leek het werkelijk, dat het met Turkije geheel en voor goed ge daan was. Reeds was de wereld zeker, dat „de zieke man" dood was en er verder niets anders over bleef, dan hem te begra ven en zijn bezittingen te verdelen. Maar de politici, welke zo dachten, ver gaten de onverzettelijke geest van dit on tembare ras, zodra dit zijn eer, vrijheid en onafhankelijkheid ernstig bedreigd ziet. Zij realiseerden zich niet geheel en al, dat alleen de immorele, corrupte regering, de slechte leiding, Turkije gedegenereerd deed lijken. Dat in werkelijkheid dit volk onge schokt de traditionele kwaliteiten van zijn karakter demonstreren zou, indien slechts een geniale persoonlijkheid zich met de leiding der staatszaken zou belasten. Mustafa Kemal Pasha „Ataturk", een der grote figuren uit de wereldhistorie, was het, die een nieuw Turkije wist te stiehtfen, een republiek van zuiver Turkse gebieden en bewoners. Wanneer men het despotische, regiem van de Sultan in Constantinopel vergelijkt met de tegenwoordige republiek met als hoofd stad Ankara, welke in zo korte tijd zulk een diepgaande verandering in de cultuur en structuur van het Turkse volksleven, ge heel in de stijl van de Westerse civilisatie, heeft verwezenlijkt, dan lijkt het een won der, wat Kemal Pasha voor het jonge Tur kije heeft gedaan. En dat, terwijl men reeds vanaf 1939 en de laatste jaren sinds 1945 vooral, het leger op volle sterkte heeft gehandhaafd. Wat dit laatste aan opofferingen heeft gekost, laat zich nauwelijks beschrijven. Kemal Pasha (in dit opzicht kan men de Spaanse Caudillo met hem vergelijken) heeft van het begin af ingezien, dat met het imperialistische Rusland van Stalin een conflict met de democratische lan den voortdurend dreigde en alleen een sterke bewapening deze expansie een halt kon toeroepen. Na Ataturks vroegtijdige dood op 10 Nov. 1938 heeft de Turkse republiek, do laatste tijd gesteund door de Amerikaan se regering, de door hem getroffen maat regelen voortgezet en uitgebreid. Zo staan thans geoefende Turkse soldaten aan de bedreigde grenzen, vastbesloten hun zo zuur verdiende vrijheid en rech ten tot het uiterste te verdedigen. Thans, onder het bewind van de voor lujrt nieuw gekozen regering der demo cratische partij met de president Celal Bayar, die een overweldigende meer derheid behaalde, is het beeld van de „Ataturk" (letterlijk „Vader der Tur ken") populairder dan ooit geworden. De regering van Celal Bayar stréeft immers nog meer dan de verslagen repu. blikeinse partij onder Ismet Inönü naar vooruitgang in de geest van Kemal Pasha V en naar vrijheid van godsdienst handel en industrie. Het volk koestert dan ook grote verwachtingen van deze nieuwe regering, welke het beschouwt als de voortzetster van het werk van zijn nationale held. Langzamerhand ontbreekt de beeltenis van Ataturk in geen Turkse familie meer, zoals zij reeds lang in de openbare gebouwen een plaats heeft gekregen. Men blikt met vertrouwen op naar de markante kop van de Ataturk, die alie vijanden uit het land wist te drijven. Voor de Turkse soldaten is hij een symbool van moed en vertrouwen van overwinning.... Zij zullen, bezield door de herinnering aan hem en aan zijn voorbeeld, d? 900 km. lange grens met Rusland, zowel aan de Europese als Aziatische zt'de. ver dedigen met hetzelfde fanatisme en de zelfde doodsverachting, dm eens hun voorvaderen onoverwinnelijk hebben ge maakt. De Oost-Duitse regering heeft giste ren bekend gemaakt, dat z(j Rusland zal verzoeken maatregelen te nemen om de Russische sone te beschermen tegen het werpen van brandbommen door Ameri kaanse vliegtuigen. De regering heeft een rapport naar Moskou gezonden, opgesteld door de minister van Binnenlandse Zaken, Karl Steinhoff, waarin wordt beweerd, dat de afgelopen maand ln twee gevallen door Amerikaanse vliegers brandbom men zijn geworpen op Oost-Duitse land bouwcentra. Communistische autoriteiten in Berlijn hebben gezegd, dat de brandbommen waren gericht op velden met gerijpt graan bij de stad Dessau aan de Elbe, waar in 1945 de ontmoeting tussen de Amerikaanse en Russische soldaten heeft plaats gevonden. Zij hebben verklaard, dat dorpelingen in de buurt een vliegtuig van Ameri- kaans type op ongeveer 1500 ïneter hoogte hebben zien kruisen. De Amerikaanse Hoge Commissaris voor Duitsland, John McCloy noemde de communistische beschuldiging een grove leugen. McCloy verklaarde op een zitting van de raad van de geallieerde Hoge Com missarissen dat bet motief, dat achter dergelijke communistische beweringen school, „evenals met de kwestie van de coloradokevers vrr moeilijk te door gronden is", maar hij voegde er aan toe: „Het patroon is altüd hetzelfde het is de techniek van de grote leugen, die tij van Hitier hebben overgenomen." McCloy zei verder: „Ik ben ervan over tuigd dat geen mens dergelijke belache lijke beweringen zal geloven, maar geen mens weet tevens wat zij de volgende keer zullen proberen. Het enige, wat ik over deze kwestie te zeggen'heb, is dat indien er werkelijk brandbommen in de Russische zone gevonden zijn, de com munisten ze zelf neergelegd moeten hebben, want de Amerikanen hebben het niet gedaan." Het verzoek van de Oost-Duitse re gering aan Moskou om „bescherming" kwam vlak nadat het officiële blad van de Russische controlecommissie er (Woensdag) op had gezinspeeld dat er wellicht een Russische luchtblokka- de van Berlijn op komst is. Elke poging van de Russen om de Amerikanen uit de drie geallieerde luchtcörridors tussen Berlijn en West- Duitsland te weren, zou rechtstreeks gevaar voor ten oorlog meebrengen.' Gedurende hun blokkade te land van Berlijn ln de Jaren 1948 en 1949 hebben de Russen steeds vermeden de geallieerde rechten in de lucht te betwisten. De Russen nemen nog steeds ten volle deel aan het veiligheidscentrum der vier mogendheden te Berlijn, dat belast is met het toezicht op het luchtverkeer tussen Oost en West. Dit centrum controleert alle vluchten tussen Berlijn en West-Duitsland. De Russen beschikken over volledige rap porten betreffende alle operaties van Amerikaanse vliegtuigen boven de Oos telijke zone en hebben te Berlijn geen pogingen gedaan om de oude communis tische beschuldiging van „het bombarde ren Amerikanen waar te maken. De geallieerde autoriteiten verwach ten, dat de Sowjetregering bij de behan deling van het verzoek van de Oost- Duitse regering eveneens het luchtvei- ligheidscentrum der vier mogendheden zal negeren. Premier Attlee heeft voor vandaag plotseling een kabinetszitting uitgeschre ven. Welingelichte kringen zeggen met het doel een voorstel te overwegen om de dienstplicht ln Engeland te verlen gen van anderhalf tot twee jaar. Het besluit het kabinet te laten vergaderen werd genomen na conferenties tussen de minister van defensie Emanuel Shln- w-ell en de chefs van leger, marine en luchtvaart Televisie-opname in de studio. Een der drie televisiecamera's maakt een close-up van de zan gers. Op de achtergrond de band, door een tweede camera „in het oog pevat". Amerikaanse televisiescherm? Om te be ginnen is er keuze genoeg, vooral 4n en om de grote steden, waar men meestal op een half dozijn programma's kan „afstemmen." In Washington, Chicago en New York gaat dit aantal soms tot 7 of 8 stations, het ene natuurlijk beter te ontvangen dan het andere. Aloorens in een tweede artikel op de program- mastof zelf nader in te gaan, allereerst een kort woord over de financiering der programma's in Amerika. De grote Radio Omroep Maatschap pijen. zoals de N.B.C. (National Broad casting Company), C.B.S. (Columbia Broadcasting System), Mutual Broadcas ting System, en vele andere onafhanke lijke stations er zijn meer dan 2000 radiostations in Amerika zijn eerst be gonnen met alle TV-uitzendingen zelf te financieren. Vooral N.B.C., een dochter maatschappij van de Radio Corporation of America, heeft in dit opzicht veel baanbrekend werk verricht na de beëin diging van de oorlog. Thans hebben Co lumbia en Mutual de achterstand even wel ruimschoots ingehaald en is de race ln volle gang. Het doel waarnaar ge streefd wordtde gunst waarom ge dongen wordt.... is de klant, de „spon sor", de onderneming, die, zoals dit ook bij de radio in Amerika het geval is. tijd koopt en voor de productie der pro gramma's betaalt. Publiciteit is de drij vende factor. Zonder deze commerciële drijfveer ware de ontwikkeling der televisie in Amerika op grote schaal een onmoge lijkheid. Tot nu toe worden de pro gramma's yoor ongeveer 40 a 50 pro cent doot firma's gefinancierd, die in commerciële publiciteit geïnteresseerd zijn. De rest komt nog voor rekening van de zenderbezitters. die door het geven van eigen publiciteit trachten hun zendtijden bü een sponsor aan de man te brengen. De grootste handicap wordt hierbij gevormd door de zeer hoge exploitatiekosten, welke voor Europese begrippen aan het fantasti sche grenzen. Dit is trouwens ook reeds het geval bij de radioprogram ma's. De daarbij geldende normen worden echter nog huizenhoog over troefd door de kosten, die bij TV ko men kijken. De voordelen van TV ten opzichte van radio zijn evenwel enorm. Men kan na melijk het product dat men verkopen wil aan het publiek tonen, en daarbij tege lijkertijd de nodige mondelinge toelich ting geven! Laten zien en horen moeten echter beide betaald worden. Aan elke zender is een Video- en Radiostaff ver bonden (beeld- en geluidspersoneel)als mede een speciaal opgeleid camera-corps. Daarbij komt dan nog het TV en FM (Frequentie-Modulatie) radiopersoneel en dat van de relay-zenders, wil men een groter gebied bestrijken dan het locale plus de aanleg van de zeer kostbare coaxiale kabels. De afstanden in een land als Amerika zijn nu eenmaal bui tengewoon groot. Revolutie in Amerika.' Dit is geenszins denkbeeldig, maar zuivere realiteit. Er vindt een omwenteling plaats. Deze omwenteling, die gestadig voortgaat, wordt teweeggebracht door de Televisie. Televisie in Amerika is een nieuw begrip, waarnaar het leven van de gehele natie zich richt. Het heeft de kinderschoenen uitgetrokken en is hard bezig de zevenmijlslaarzen aan te doen. Het zogenaamde experimentele stadium is hier al lang achter de rug, al wordt er natuurlijk nog steeds verder geëxperimen teerd, ontwikkeld, verbeterd en geperfectionneerd. Een feit is, dat televisie hier in de practijk bestaat en zich in millioenen gezinnen heeft ingeburgerd, zoals in andere landen tot nu toe slechts het geval was op radio-gebied. Amerika zonder televisie is niet meer denkbaar. Daarvoor heeft deze nieuwe vinding, met de industrie die er achter staat, zich reeds een te vaste plaats veroverd. Waren er in 1948 „slechts" 400.000 toe- Stellen in omloop, in 1949 waren er reeds 2.000.000 in gebruik, terwijl het ernaar uitziet dat dit getal in 1950 tot 4 a 5 millioen zal stijgen. De prijzen van de ontvangtoestellen, vergeleken bij die der laatste jaren, zijn intussen aanmer kelijk gedaald. In 1948 kostte een appa raat nog 4 a 500 dollar. Thans zijn de aanschaffingskosteft zodanig geworden, dat 250. tot zelfs 40 dollar voor een zeer klein apparaat, voldoende is om zich een televisie-toestel aan te schaffen. Waaruit bestaat nu de revolutie? Het revolutlonnaire ligt hierin, dat er een nieuwe behoefte is gerezen. Men is niet langer tevreden met het horen en luis teren. naar. de dingen .die gebeuren, via de radio, men wil deze ook zie n.' En Edward Startz, internationaal bekend o.m. door zijn „Happy Station", het door hem opgebouwde cosmopoliti- sche programma van de Wereldom roep, heeft onlangs weer eens Ame rika bereisd, deèe keer speciaal om studie te maken van de Amerikaanse televisie. In nevenstaande reportage geeft hij een beeld van de reuotutie, welke de televisie in 'Amerika heeft teweeg gebracht waarom ook niet als dit kan zonder eni ge moeite en tijdverspilling thuis in de huiskamer, alleen door aan een knop te draaien. Want niets heeft zulk een aan trekkingskracht als datgene wat men met het oog lean waarnemen, terwijl daarbij dan tevens het geluid wordt ge leverd. teneinde het volkomen te bele ven. Een bioscoop, een sprekende film naar keuze, vrij aan kuis! Een voorname factor vormt natuurlijk het materiaal dat men te zien krijgt, de keuze der programma's, en het aantal zenders die het beeld moeten versprei den. In 1949 bestonden In Amerika reeds megr dan 80 TV-stations en Relay- zenders, terwijl het Federal Communicas tion Committee het te Washington ge vestigde communicatie-overheidslichaam zijn handen vol heeft aal- honderden nieuwe aanvragen. Natuurlijk is ook in Amerika nog geen sprake van televisie over het ge hele land. Op het ogenblik spreken wij hoofdzakelijk over het reeds wijdver takte „network" van het Noord- en Middenoosten van het land. Een groot aantal van de voornaamste program ma's komt uit New York, Washington, Cleveland en Chicago, en ook aan de Westkust zijn enkele hoofdstations. Het zal echter, naarmate deze nieuwe in dustrie groeit, naar verhouding niet meer zo lang duren voordat Oost en West door coaxiale kabels zijn ver bonden, zoals dit bij de grote radio- networks het geval is, als gevolg waar van dan ook Midden-Amerika zijn re lay- of eigen stations zal krijgen. De kwaliteit van de coaxial cable- relay en heruitzending is meestal heel goed te noemen en dikwijls niet van de directe uitzendingen te onderscheiden, zoals wij bijvoorbeeld in New York kon den opmerken bij het zien van program ma's uit Chicago. De afstands-handicap. die vooral bij de televisie-transmissie zulk een belangrijke rol speelt, wordt hierdoor overbrugd en men spreekt er zelfs over dat in de niet al te verre toe komst ook „pipelines" overzee om niet te zeggen onderzee naar Europa zul len worden gelegd. Maar dit is natuur lijk nog toekomstmuziek. Wat kan men nu allemaal zien op het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5