1 De vrijwillige aanmelding voor Korea u ÜUfiOMOTIEF PRINS BOUDEWIJN LEGT DE EED AF Europees leger Wk Wat houdt „medezeggenschap" in? Tot hoofd en hart Geheimzinnige moordenaar vanTrotzky „Ik hoop eendracht tassen de Belgen te bevestigen Trieste sfeer NEDERLANDS ANTWOORD „ONBEVREDIGEND" Nog steeds een mysterie leidt luxe-leven in de gevangenis .Het weer. AUTOBUS STORT IN RAVIJN Nederlanders onder de inzittenden ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1950 74ste JAARGANG No. 248143 M W De kwestie met de Kortenaer De Ambonezen op Borneo VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT Loos alarm door strand- bezoekers Amsterdamse taxichauffeurs m staking gegaan BUREAU: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 .Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroeters 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt z'ch het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave vqn redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen "Nadat de Verenigde Kamers van het parlement Vrijdagmorgen het decreet, waarbij kroonprins Boudewijn met de grondwettelijke prerogatieven belast wordt, hadden goedgekeurd, heeft deze in de namiddag zich met een klein gevolg per auto naar het parlement begeven voor het afleggen van de eed. De plechtigheid duurde slechts een twintigtal minuten. Een niet zeer talrijk publiek, dat de stoet alleen van achter de hekken van het park vóór het ko ninklijk paleis mocht zien voorbijrijden, juichte de prins toe, doch nu en dan hoorde men ook de kreet „Leve Leopold". Vlak voor de eedsaflegging ver wekte een communistische afgevaardigde een incident door „Vive la repu- blique" te roepen. Na zijn terugkeer vertoonde de koninklijke prins zich een ogenblik op het balcon van het paleis. Voor de tribune van de voorzitter was een troonzetel geplaatst en niet ver daarvandaan een speciale erezetel voor Kardinaal van Roey, Primaat van België, die door de meeste parle mentsleden staande werd begroet. Aan weerszijden van het grote beeld van Leopold I hingen de nationale vlag gen. De parlementsleden, 387 in getal, zaten ditmaal door elkaar. In de loges bevonden zich vertegenwoordigers van koning Leopold, koningin Elisabeth, hoge officieren, het diplomatieke corps onder leiding van de Apostoli sche Nuntius, Mgr. Cento, en verte genwoordigers van de magistratuur. Precies om drie uur kondigde een bode met luide stem aan: -,,Dc konink lijke prins". Langzaam maar zonder aarzeling schreed Boudewijn naar de troon onder volkomen stilte. Voorzitter Van Cauwelaert nodigde hem uit plaats te nemen. Het gevolg, waaronder gene raal Piron, schaarde zich rond hem. In de Franse en in de Nederlandse taal werd daarop het decreet voorgelezen, dat de prins in het Nederlands en ver- volgens in het Frans duidelijk beant woordde met: „Ik schik mij naar de wens van de vergadering." Op het ogen blik dat Van, Cauwelaert de prins tot de eedsformule uitnodigde, riep de com munist Lahaut „Leve de republiek", waarop de vergadering antwoordde met een ovatie aan het adres van Boudewijn. Van Cauwelaert protesteerde tegen deze belediging aan de kroon en aan het ge hele land en vroeg de communist heen te gaan. Deze weigerde en bijna kwam het tot een handgemeen. Met opgeheven vingers sprak prins Boudewijn daarop in het Nederlands en in het Frans de eedsformule uit: „Ik zweer de grondwet en de wetten van het Belgische volk na te leven, de nationale onafhankelijkheid te handhaven en het grondgebied ongeschonden te bewaren." Met luide ovaties begroetten de parle mentsleden deze woorden, waarvoor de prins buigend dankte. Even voor drie uur vertrok de stoet van prins Boudewijn van het koninklijk paleis te Brussel. Voorafgegaan door motorrijders van de luchtmacht en een drietal jeeps, waarvan een de comman derende generaal en een tweede de standaard van de militaire academie vervoerde, reed de prins in een gesloten auto naar het parlement. Hij was in ge neraalsuniform en droeg het paarse lint van een Belgische ridderorde. Naast hem zat de opperhofmaarschalk. De prins groette met wit gehandschoende hand het juichende publiek. Langs de weg stonden verschillende afdelingen van het leger schouder aan schouder in erehaag geschaard. De straten waar de stoet passeerde waren echter niet voor het publiek toegankelijk. In de Wet straat stapte de prins uit en inspecteerde vervolgens op het pleintje vóór het par lementsgebouw de afdeling van het ca- rabiniersbataljon „Prins Boudewijn" dat daar met zijn standaard stond opge steld, terwijl de marinierskapel de Bra- bangonne speelde Het publiek juichte en een ogenblik domineerde zelfs de kreet „Leve Leopold". Via het erebat- dakijn verdween de kroonprins in het parlementsgebouw, waar hij werd ont vangen door een afvaardiging, die hem via de met bloemen versierde hal en eretrap naar de zaal van de Kamer leidde. Terwijl men ginds, in Lake Suc cess, dank zij de obstructie-poli tiek van voorzitter Malik nog altijd zijn tijd verdoet met onvrucht baar gekrakeel, slaat de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg af en toe spijkers met koppen, waarbij wij dan even willen afzien van de misslag om de heer Spaak tot voorzitter van dit bij uit stek democratische Europese orgaan te kiezen. In haar vergadering van gisteren heeft de Raadgevende Ver gadering een motie van Churchill aangenomen, waarin deze de vorming van een Europees legervoorstelde.dat onderworpen zou zijn aan een Euro pees en democratisch toezicht. Men had Churchill's rede al een dag eerder verwacht. De daardoor ontstane spanning, welke misschien ongewild maar dan toch door een toe vallig goed gerichte regie was teweeg gebracht, vond een evenredige bevre diging in een motie, die nog opzien barender zou zijn geweest, wanneer de Franse afgevaardigden Reynaud, Bidault en enige anderen niet tevoren reeds hadden aangedrongen op de be noeming van een Europese commis saris voor de defensie. Churchill heeft zijn motie zo gesteld, dat zij kan worden geplaatst in het kader van de vredeshandhaving in het algemeen en de actie van de Veiligheidsraad tegen agressie (in Korea) in het bijzonder. Hij wil „de onmiddellijke vorming van een geünificeerd leger, onderwor pen- aan democratisch toezicht en han delend in volledige samenwerking met de Ver. Staten en Canada". Hij wil dus dat er in Europees verband een nieuwe zode zal worden gezet aan de dijk, die door de vrije wereld, voor zover zij consequent partij gekozen heeft in de koude oorlog en de reeds partieel uitgeslagen brand tegen de dreiging van het communisme wordt opgeworpen. Zeker, wij hebben reeds een Atlan tisch Pact en een Westerse Unie, maar er is een wezenlijk verschil tussen een bij deze verdragen geregelde co ördinatie der defensie en een geünifi ceerd leger in Europees verband on der één enkel commando en recht streeks staande onder democratisch toezicht. Het is alleen niet erg duide lijk hoe de verwezenlijking van een en ander precies gedacht wordt. Dat „democratisch toezicht" zal immers moeilijk kunnen uitgaan van de Raad gevende Vergadering, wier bevoegd heden statutair beperkt zijn tot het adviseren van het (vaak onwillige en nukkige) Comité van Ministers. Eensdeels heeft Churchill echter misschien het oog gehad op de moge lijkheid dat zulk een toezicht kan Worden geleid over de nationale par lementen (enige uitlatingen in zijn rede wijzen daarop) en anderdeels is het niet uitgesloten dat deze oude Voorvechter van een federaal verbon den Europa in de samenwerking op het terrein der defensie een middel ziet om, zolang de volledige federale constructie onverwerkelijkbaar blijkt, daarvoor alvast een pijler op te rich ten, welke rechtstreeks gefundeerd staat in de realiteit van het ogenblik. Afgescheiden hiervan bedenke men, dat er zodoende een nieuwe mogelijk heid zou worden geschapen om het Vooralsnog onwillige West-Duitsland in de Europese verdediging te betrek ken, overeenkomstig Churchill's in zichten ten deze. Eén ding is in ieder geval bijzonder Verheugend: dat de bezorgdheid voor de veiligheid van Europa en de vast beslotenheid om zich tegen iedere agressie te keren welke beide ge steltenissen de houding van iedere op- rechte Europeaan in het huidige tijds gewicht bepalen tot uiting kunnen komen op een democratisch forum, "at de volkswil rechtstreeks weerspie- ®elt, en dat deze zelfde volkswil blijft dringen naar de verwezenlijking zij- der inzichten op democratische wijze n in Europees verband. Van Cauwelaert las vervolgens voor de rechtstaande vergadering een gele genheidsrede voor, waarin hij wees op de pijnlijke omstandigheden, de zelfver loochening van de koning en de erken telijkheid die diens gebaar vergt. Hij beloofde de prins de steun van het par lement en verklaarde, dat zelden een jonge prins tot een delicater, maar ook meer weldoende taak geroepen was. Prins Boudewijn antwoordde weer in het Nederlands en in het Frans. Hij dankte voor de hulde aan zijn vader gebracht en zei: „Ik koester met vol vertrouwen de hóóp, dat ik met uw medewerking de eendracht tussen de Belgen zal kunnen bevestigen". Onder ovaties verliet hij daarop de vergader zaal om op dezelfde wijze onder het ge juich van het publiek terug te keren naar het paleis. Het volk stroomde daarop samen voor het koninklijk paleis, waar de prins enkele ogenblikken later op het Ji Vrijdagmiddag heeft prins Boudewijn in het parlementsgebouw te Brussel de eed op de grondwet afgelegd. Op het moment, waarop hij de arm ophief ver braken de communisten de stilte met hun geschreeuw. Men ziet enkele afge vaardigden verstoord naar de banken der communisten kijken. Voorzitter Van Cauwelaert heft de hamer. balcon verscheen, waarvan de ballustra- de door twee lakeien even tevoren met een drapperie bedekt was. Hij groette de juichende menigte in kaarsrechte houding. „Vive le Prince", „Leve Bou dewijn", „Leve de Koning" werd er weer geroepen. Ondanks het plechtige karakter der gebeurtenis hing rond dit alles echter een trieste sfeer, die zowel de nog geen 20-jarige maar daags tevoren tot luite nant-generaal benoemde prins gevoeld moet hebben, wiens gehechtheid aan zijn vader algemeen bekend is, alsook het publiek, dat beseft, dat deze machtsopdracht is afgedwongen met ge weld en terreur. Ook het feit, dat een knaap als staatshoofd moet fungeren op een ogenblik van grote binnen- en bui tenlandse moeilijkheden, ontgaat weini gen. Het viel dan ook op, dat er in de stad betrekkelijk weinig gevlagd werd. Velen voelen de thans geproclameerde nationale verzoening trouwens als iets kunstmatigs en zien met weinig ver trouwen de toekomst tegemoet. Als kabinetchef van do koninklijke prins zal Jhr. De le Court, advocaat bij het Hof van Beroep te Brussel en eerste substituut van de procureur-generaal des konings, worden benoemd. Hij is 47 jaar oud en wordt geroemd om zijn minzaamheid, oprechtheid en open geest. Hij hield zich ook altijd verre van de politieke partijen. Gedurende de oor log gaf hij blijk van vaderlandsliefde en durf. „Le Peuple" lanceerde niettemin eergisteren tegen zijn persoon een aan val, omdat Jhr. De le Court een schoon zoon is van een oud-lid van de katho lieke parlementsgroep, een bekend Leo- poldist. De Indonesische regering heeft Vrij dag te Djakarta een communiqué uitge geven, waarin zij haar zienswijze geeft over de incidenten te Makassar. Hierin wordt het volgende verklaard: „De jongste gebeurtenissen in Indonesië hebben het vertrouwen van de Indone sische regering in de Nederlandse be windhebbers geschokt. De Indonesische regering kan het Nederlandse standpunt, dat de Nederlandse regering verplicht was tot het zenden van de torpedoboot- jager „Kortenaer" i.v.m. de huidige „abnormale toestanden" te Makassar niet onderschrijven. Zij is integendeel van mening dat deze daad niet ten voor dele zal strekken van de vriendschap pelijke betrekkingen tussen de beide landen. De Indonesische regering heeft geen bezwaar tegen het Nederlandse voorstel om de aangelegenheid voor te leggen aan de UNCI". Volgens een hoge Indonesische au toriteit willen de Indonesiërs in een tweede protest eisen, dat de „Kor tenaer" niet slechts uit Makassar teruggeroepen wordt, maar zelfs geheel uit de Indonesische wateren zal verdwijnen. De neiging van Ne derland om het schip op zijn basis te Surabaja terug te hebben wordt „volkomen onbevredigend" genoemd. Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van voorlichting heeft medegedeeld dat de federale troepen in Makassar in totaal 20 doden en 50 ge wonden aan verliezen hebben. Het aan tal slachtoffers onder de burgerbevolking is veel hoger. Betreffende de wrijving te Balikpapan tussen voormalige soldaten van het KNIL en de Indonesische troepen, waar van wij gisteren in een deel van onze oplage melding maakten, verneemt Reuter, dat zich te Balikpapan ruim duizend Ambonese soldaten bevinden, die hebben geweigerd hun wapens af te geven of toe te stemmen in vervoer naar Djakarta, om daar te worden ge demobiliseerd. In kringen van het Indonesische mi nisterie van Defensie werd Vrijdag avond verklaard dat deze mannen, die tijdelijk de status van militairen der K.L. bezitten, erop staan dat zij naar Ambon zullen worden gebracht. De In donesische autoriteiten weigeren hier aan gehoor te geven, daar de V.S.I. strijdt tegen de te Ambon uitgeroepen republiek der Zuid-Molukken. Van NederlandSfe zijde is vergeefs gepoogd de Ambonesche militairen over te ha len zich te Djakarta te laten demobili seren. Zoals gisteren reeds in een groot deel van onze oplage is gemeld overweegt de regering eem compagnie mariniers en een compagnie legerstrydkrachten, op basis van vrijwilligheid, ter beschikking te stellen van de Ver. Naties ter be strijding van de Noord-Koreaanse agres sie. Voor de vrijwillige deelneming kun nen zich melden: Bij de mariniers-compagnie: Officie ren, onderofficieren en manschappen, zowel beroeps- als reserve-personeel en dienstplichtigen van het korps mariniers. Leeftijd niet jonger dan 19 jaar en bij voorkeur niet ouder dan 35 jaar voor officieren en onderofficieren en 30 jaar voor manschappen. Bij de Koninklijke Landmacht-com pagnie: beroeps-, reserve- en dienst plichtig personeel, al dan niet thans on der de wapenen, vrijwilligers, oud- O.V.W-ers en militairen met kort dienst verband. Leeftijd voor officieren en on derofficieren niet jonger dan 19 en bij voorkeur niet ouder dan 35 jaar, voor korporaals en soldaten van 19 tot en met 30 jaar. Gegadigde moeten tenminste twaalf maanden militairen dienst heb ben verricht. Men kan zich melden voor de mari niers-compagnie: Op schepen en bij in richtingen aanwezige militairen, bij hun commandant. Gewezen oorlogsvrijwilli gers en niet in werkelijke dienst zijnde dienstplichtigen van het korps mariniers benevens mariniers, die thans met ver lof zijn. persoonlijk of schriftelijk bij de commandant van het corps mariniers. Westplein 12 te Rotterdam, met vermel ding van stamboeknummer, geboorte datum, beklede rang of stand en functie, gehuwd of ongehuwd, eventueel volle dig burgeradres. De aanmelding moet voor of uiterlijk 21 Augustus geschieden. Voor de K. L.-compagnie: Men kan zich persoonlijk of schriftelijk aanmel den vóór of uiterlijk 21 Augustus bij de reserve-majoor J. de Groot, Casuari- straat 16 te 's-Gravenhage (bezoek iedere werkdag tussen 9 en 17 uur, des Zaterdags tot 12 uur). Zij die thans onder de wapenen zijn, dienen de schriftelijke aanmelding in te zenden door tussenkomst van hun com pagnies- of overeenkomstige comman dant. De bezoldiging voor de mariniers compagnie is als volgt geregeld: Het personeel zal van de datum van vertrek uit Nederland tot aan de datum van te rugkeer in Nederland (o.a. aankomst in een ander land na beëindiging van de taak) worden bezoldigd volgens de thans voor Indonesië geldende schalen. Voor de K. L.-compagnie: Voor dit personeel zal een bezoldigingsregeling worden getroffen overeenkomende met die voor de mariniers-compagnie. Die regeling ligt hoger dan de thans voor de K.L. in Nederland geldende. Voor minderjarigen is de schriftelijke toestemming nodig van degene die de ouderlijke macht of de voogdij over hen uitoefent. Gegadigden, die niet behoren tot het beroepspersoneel, dienen een verband- akte te tekenen, waarbij zij zich verbin den vrijwillig in werkelijke dienst te komen. Opgave als gegadigde houdt geen recht op aanneming in. |De omstandigheden tonen hoe mens werkelijk is. nog In de federale gevangenis van Mexico City is een speciale afdeling gereserveerd voor gevangenen, die het betalen kunnen. Het blok is omgeven door een ro zentuin, de heren behoeven niet te werken, maar kunnen hun tijd doorbren gen zoals zy willen en zich zelfs verpozen in de rozentuin. In dit rustoord woont de moordenaar van de man, die met Lenin samen de Sovjet Republiek heeft gesticht, Leo Trotzky. HU heeft er een eigen slaapka mer met aansluitende zitkamer en een kleine privé patio (binnenplaats). In de rozentuin komt hij nooit en hy spreekt niet met de overige gevangenen van standing in zijn blok, ofschoon hy Engels, Frans en Spaans kent. Hij leest veel boeken, de hem worden bezorgd door zyn advocaat, en hy schrijft ook veel, maar de gevangenisautoriteiten weten niet wat hy schryft noch wat er met het manuscript gebeurt. Wie is deze man, die in de namiddag van de 20ste Augustus 1940 de voor malige medewerker van Lenin met een bergbeklimmershouweel om het leven bracht? weer op het huis, dat hij van de Mexi caanse schilder Diego Rivera had ge huurd, bracht hij er het leven af, maar een van zijn secretarissen-lijfwachten werd! weggesleurd en gedood. Momard, die de indruk had weten te wekken, dat hij een bewonderaar van Trotzky was, had op die voor de oude bolsjewiekenleider noodlottige 20ste Augustus 1940 een onderhoud met hem weten te verkrijgen onder voorwend sel, dat hy hem een manuscript wilde tonen. Vijf minuten nadat hij bij Trotzky was toegelaten hoorden de ge wapende „secretarissen" een geschui fel en onmiddellijk daarop strompelde Trotzky uit zijn studeerkamer. Bloed stroomde over zijn gezicht en achter hem kwam Momard. Het houweel had hij bij zijn komst verborgen gehouden onder zijn jas. Trotzky stierf de volgende dag in het ziekenhuis, maar voor zijn dood fluis terde hij zijn advocaat in, dat Mornard zeer waarschijnlijk was gezonden door de Russische geheime politie, die des tijds bekend was als de Ogpoe. Mornard ontkende dit, maar diste telkens andere verhalen op. Eerst ver klaarde hij in Mexico City te hebben geleefd onder de naam Frank Jackson, maar hij bewees niet, dat dit zijn ware naam was. Vervolgens beweerde hij Jacques Mornard te heten en als zoon van een Belgisch diplomaat geboren te zijn in Iran, maar Belgische diplomaten, die men met hem liet spreken, verklaarden dat zijn Frans geen Belgisch accent vertoonde. Op een bepaald ogenblik maakte de politie bekend dat men had vastgesteld, Het is tien jaar na de moord steeds een mysterie. Hij noemt zich Jacques Momard, maar de politie is er niet zeker van dat dit zijn ware naam is. Evenmin kent zij zijn nationaliteit en zij weet ook niet uit welke bron het geld komt, dat. hem in staat stelt er die comforta bele suite van cellen in de staatsgevan genis op na te houden. Zijn advocaat haalt het voor hem van een bankrekening, die hij volgens zijn zeggen heeft geopend toen hij pas i» Mexico was. De politie is er zelfs tot heden niet in geslaagd definitief een motief voor de moord vast te stellen. Mornard, die thans 46 jaar is, heeft het aanvankelijk doen voorkomen, dat Trotzky hem had teleurgesteld en dat hij daarom het hoofd van de oude bols jewiek met de houweel had bewerkt, maar later vertelde hij, dat hij hem in zelfverdediging had gedood. Doch de zestigjarige Trotzky zeide voor hij stierf, dat Mornard een agent van Stalin's Ogpoe was. Reeds toén hij een toevlucht zocht in Mexico had Trotzky de verwachting uitgesproken, dat de Russische geheime politie zou proberen hem uit de weg te ruimen. Na zijn breuk met Stalin was hij naar Mexico gekomen. Zijn anti-Stalinistisch communisme won aanhangers en zijn vijanden probeerden inderdaad hem te vermoorden. Bij een aanval met een machinege- Leo Trotzky, foto genomen toen hij in Mexico arriveerde. dat hij Salvador Torkoff was, een Rus sisch lid van een bende immigranten smokkelaars, die te San Antonio (Texas) opereerden. Enige psychiaters ondervroegen Mor nard een week lang en dienden toen een rapport van 1332 bladzijden bij het gerechtshof in. Volgens dit rapport had hij een geestelijke afwijking, die hem onweerstaanbaar drong om anderen te slaan, was slecht opgevoed, voor het overige normaal, maar niet intelligent. De moordenaar heeft nooit bewezen dat Momard zijn ware naam is, maar de politie heeft zijn verklaringen even min kunnen ontzenuwen. Tenslotte werd hij op 16 April 1943 veroordeeld tot negentien en een half jaar gevangenisstraf wegens zijn aanslag op Tvbtzky en een half jaar wegens het dragen van een pistool, dat hij niet heeft gebruikt. In de loop van het proces kwam Mor nard met zijn verhaal van zelfverdedi ging voor de dag. Hij verklaarde dat Trotzky toen hij dezen zijn manuscript toonde, gezegd had, dat hij '(Mornard) niet wist hoe hij schrijven moest. Hij was boos geworden en had Trotzky bij zijn mouw gepakt. Daarop had Trotzky hem in de hand gebeten en geprobeerd een pistool te trekken en toen had hij de oude man met het houweel geslagen. Maar toen Mornard werd gearres teerd vond men in zijn zak een brief, waarin stond, dat hij een volgeling van Trotzky was geweest doch toen hij hem beter had leren kennen teleurgesteld was geweest. Deze maand kan Momard in aanmer king komen voor gratie; de president kan n.l. gratie verlenen aan gevange nen, die de helft van hun vonnis heb ben uitgezeten en zich goed hebben gedragen en de straf van Momard wordt geacht te zij„ ingegaan op de dag van zijn arrestatie. Na nog vyf jaar, als hij drie kwart van zijn vonnis zal hebben ondergaan, kan hij op erewoord in vryheid worden gesteld. Er is niets dat er op wijst, dat hij binnen de eerstkomende vijf jaar in vrijheid zal komen en ook niets waar uit blijkt, dat hij de vrijheid wenst, want hij weet niet wat hem buiten de gevangenis wacht. (Van een bijzondere medewerker) Wil men in de ordening en groei van het arbeidsrecht woorden als P. B. O., Ondernemingsraad, Sociaal-Economische Raad e.d. begrij pen, dan moet men eerst beseffen waar het nu eigenlijk om gaat. Een dagblad inmiddels is geen handboek voor socio logie, zodat het noch mag pretenderen, noch zelfs mag proberen in voorlichten de beschouwingen lessen in sociologie te geven, die het gestelde uitputtend behandelen. Dat het intussen wel dege lijk zin heeft grondbeginselen zowel als uitvoeringsmethoden en -vormen van het moderne arbeidsrecht van tijd tot tijd te beschouwen bleek b.v. uit een soort enquête, ingesteld door een onzer grote sociale organisaties bij ongeveer 2000 bestuursleden. Aan elk dezer werd de vraag gesteld: wat denkt U, zou door het in werking treden van de wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie de invloed van de staat op het bedrijfs leven toe- of afnemen? Het antwoord moest worden gemoti veerd. Het resultaat van dit onderzoek was eenvoudig ontstellend, wanneer men althans in aanmerking neemt het feit dat de vraag gesteld werd aan mensen die andere mensen moeten leiden en voorlichten. Rond 70 pCt. gaf als zijn mening te kennen dat de staatsinvloed toenam, waarbij als motief gold: de re gering benoemt immers 15 leden of 33 pCt. van het aantal bestuursleden in het toporgaan van de P. B. O.,, de Sociaal-Economische Raad. 'n Anders motief was: vele groot-werkgevers hebben geageerd tegen de P. B. O., dus zal de invloed van de staat wel toenemen. Is het wonder dat één dergenen, die het onderzoek leidden, verzuchtte: als zó het groene hout iswat moet dan de „massa" wel van de P.B.O. denken! Wij menen te mogen stellen dat één van de belangrijkste vraagstukken, ten grondslag liggende aan het arbeids recht is: het vraagstuk van de mede zeggenschap. In leidinggevende kringen is hier eigenlijk niet meer volledig van een vraagstuk sprake, omdat men het er in principe wel over eens is dat recht op enige medezeggenschap in 'n onder neming toekomt aan alle ondernemings genoten. Slechts over de practische toe passing van dat recht en d e mate waarin het kan worden toegekend is nogal verschil van inzicht. Regelmatig blijkt ons inmiddels dat in niet-leidinggevende kringen men eenvoudig niet snaptwat dit op zich toch heus niet vreemde of gecompli ceerde woord wil aanduiden. Er zijn er, óók in katholieke arbei derskringen, die serieus menen dat medezeggenschap van de arbeiders in het bedrijfsleven feitelijk betekent ver vanging van de „alleen-zeggenschap" van het kapitaal door de „alleen-zeggen schap" van de arbeiders. Paus Pi us XI sprak in Quadragesimo Anno over de dictatoriale macht van het groot-kapi taal en veroordeelde deze overheersing met zeer duidelijke woorden. Maar als we nu inplaats van de overheersing door het kapitaal de overheersing door de arbeid zouden krijgen, wat zou dan anders bereikt zijn dan een verschui ving van de in zich veroordelenswaar- dige feiten? Noch het kapitaal, noch de arbeid mag het in het productieproces alléén voor het zeggen hebben, maar elk dient naar de mate van zijn vermo gen en van zijn aandeel in de productie het beslissingsrecht en dus de verantwoordelijkheid voor de gang van zaken mede te dragen. Zo moeten we het in het algemeen stellen, omdat met het bereiken van de mede zeggenschap één der typische kenmer ken wordt weggenomen van de prole- tariërstoestand. Nu zou het wel wat al te goedkoop en te gemakkelijk-zich-van- een-zaak-afmaken zijn, wanneer zonder meer de leuze werd aangeheven: geef de arbeider volledige medezeggenschap en de zaak is gezond! Indien we medezeggenschap goed om schrijven door te zeggen dat het is: deel hebben in de beslissende macht, mede invloed hebben in de leiding, dan moeten we er onmiddellijk aan toevoe- Onze medewerker voor sociale aan gelegenheden begint hiernaast een serie artikelen door hem zelf vo rige week te dezer plaatse ingeluid waarin op bevattelijke manier zal worden gesproken over enige begrip pen, die voor velen slechts woorden zonder inhoud zijn. Hij zal dit niet doen zoals het meestal gebeurt: in de taal der leuzen of bij wijze van dorre vertogen, maar op populaire en on derhoudende manier. Dan zal eerder het doel worden bereikt waarop deze voorlichting dient te zijn gericht: de mensen besef bij te brengen van de ingewikkelde sociale werkelijkheid van het ogenblik, waarin iedereen zijn eigen plaats inneemt en waarin elk doelbewust handelen kan mee werken aan het welzijn van allen. gen dat leiding (in elk bedrijf) drie voudig dient te worden onderscheiden. De bedrijfsleiding staat m.a.w. steeds voor een drievoudige taak: a) een op sociaal gebied; b) een op technisch ge bied; c) een op commercieel gebied. Onder a) valt alles wat betrekking heeft op wat we doorgaans noemen de sociale toestanden in het bedrijfsleven: veiligheid, gezondheid, sociale verzeke ringen, vacaotie, arbeidsloon, arbeids duur. Onder b) de technische kwesties, zoals b.v. de vraag welk systeem van boekhouding moet worden gevolgd, of welke fabricage-methode, welke soort machines moeten worden aangeschaft; in het algemeen dus ook vraagstukken van rationalisatie en mechanisatie. On der c) vallen alle handelsvragen waar voor een bedrijf of onderneming voort durend komt te staan. B.v. hoe het voor deligst grondstoffen kunnen worden in gekocht, hoe de beste afzetgebieden voor de producten zijn te vinden, of prijsafspraken met andere, soortgelijke ondernemingen moeten worden ge maakt. Het is wel zonder meer duide lijk. dat tussen de drie vormen waarin leiding moet worden gegeven een sterk onderling verband bestaat. Lonen heb ben invloed op de prijzen, en machines hebben heel dikwijls invloed op de men sen die ze bedienen. (Denk eens aan het zoveel besproken vraagstuk van de arbeidsvreugde). Prijsafspraken kunnen immoreel zijn, enz. enz. Dit onderling verband van de drie kanten van de lei ding (men vereenvoudigt b) en cl vaak tot de economische bedrijfsleiding, maar wij achten de gegeven onderscheiding noodzakelijk) voerde er toe dat katho lieke sociologen tot de conclusie kwa men dat uiteindelijk de arbeiders (hoofd- en handarbeiders) medezeggen schap moeten verkrijgen op elk van deze gebieden. Hierbij moeten evenwel direct twee aantekeningen wprden gemaakt. le. Dit betekent niet dat de factor arbeid reeds direct die medezeggenschap moet krijgen. Hier ligt zelfs een der belangrijkste, misschien wel de belang rijkste kant van het vraagstuk der me dezeggenschap. Medezeggenschap mag nimmer gevraagd of aanvaard worden, tenzij de candidaat in staat is de daar mee per se samenhangende verant woordelijkheid te dragen. Deze alge mene strekking geldt wel in het bijzon der t.a.v. medezeggenschap in h& be drijfsleven. Een geleidelijke verwezenlijking van dit maatschappelijk ideaal komt ons voor de meest logische weg te zijn. Het is onze innige overtuiging dat te vroeg tijdige practische erkenning dus doorvoering van dit, overigens prin cipieel erkende recht, de gehele zaak hopeloos zou bederven! Scholing en vorming van de a.s. verantwoordelijk heidsdragers is eerste eis en opdracht tevens aan personen en organisaties. 2e. Medezeggenschap betekent niet altijd (zelfs meestal niet) rechtstreekse medezeggenschap. Wie zich voorstelt dat ooit over belangrijke bedrijfstechni- sche aangelegenheden een soort „volks vergadering" nu of in de toekomst zal worden gehoudenheeft wel eenzeer naïeve voorstelling van wat onder me dezeggenschap wordt verstaan. Tegen half zeven kreeg de kustwacht in IJmuiden de melding binnen, dat er voor de kust een vliegtuig in zee zou zyn gestort. Onmiddellijk werd de red dingboot „Neeltje Jacoba" gealarmeerd, die om 10 minuten over half zeven uit voer. Een mijl of 6, 7 Zuid-Westelijk van IJmuiden, ongeveer 5 mijl uit de kust werd gezocht, maar zonder resul taat. Tegen 8 uur steeg van het vlieg veld Valkenburg een Mitchell op, be mand met 5 koppen, om eveneens te gaan zoeken. Nergens was echter een spoor van een vliegtuig te ontdekken, zodat de red dingboot „Neeltje Jacoba" tegen 9 uur het zoeken staakte en naar IJmuiden terugvoer, terwijl de Mitchell naar zijn basis terugvloog. Eerst later op de avond werd bekend, hoe de melding in de wereld moet zijn gekomen. Een aantal strandbezoekers zaten op een duintop, halverwege IJmui den en Bloemendaai en sloegen daar oefeningen gade, die door militaire vliegtuigen boven zee werden gehouden. Te kwart over vier zagen zij, dat een der toestellen hoogte verloor, daarna weer optrok en plotseling uit het gezicht verdween. De mensen namen aan, dat het vliegtuig in zee was gestort en ble ven op hun duintop zitten om -het red dingswerk, dat ongetwijfeld zou begin nen, goed te kunnen zien. Na een uur gewacht en nog steeds niets gezien te hebben, zijn zij in de richting van IJmuiden gewandeld en vertelden daar aan de bewoners van de strandhuisjes wat zij „geaien" hadden. Deze gaven het op hun beurt door aan de Kust wacht, met het bovenvermelde gevolg. Verwachting tot Zondagavond: Half tot zwaar bewolkt, maar op de meeste plaatsen nog tot het einde van de middag droog weer. Meest matige wind tussen Zuid en Zuid- West. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zondag: Zon 5.20—20.09 Maan 4.30—20.27. Maandag: Zon 5.2120.07 Maan 5.55—20.41. Advertentie Naar A.P. uit Grenoble meldt is een autobus met een aantal toeristen on der wie verscheidene Nederlandse in de Franse Alpen in een ravijn gestort. Zes en dertig personen zouden gewond zijn, vijftien zouden zware verwondin gen hebben opgelopen. Volgens de voor lopige berichten zijn er geen doden te betreuren. Op een zeer rumoerige en verwarde vergadering, die door ongeveer een derde van de 1200 Amsterdamse taxi chauffeurs werd bezocht en onder leiding stond van de E.V.C.-voorzitter, is Vrij dagnacht in „De Brakke Grond" met 241 van de 346 uitgebrachte stemmen be sloten onmiddellijk te gaan staken en wel met het doel een garantieloon van f 36 per week af te dwingen (het garan tieloon bedraagt thans ruim f 30) en de invoering van de 2 pet gratificatie in die taxibedrijven, waarin ze nog niet is uitbetaald. Voorts wil men zeggenschap in de verdere gang van zaken in het taxibedrijf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1