Heimatvertriebenen" bitter ontevreden Nieuwe premieregeling woningbouw SITUATIE BIJ POHANG BLUFT NOG ZEER GEVAARLIJK I Belgisch kabinet dient ontslag in Belevenissen van de struisvogel Rasmus MALIK wil Westerse tegen- propaganda verstikken Wij luisteren naar J De aato met veldbloemen versierd Steeds maar praten over politiek Niet direct opvoering van bouwactiviteit te verwachten Bouwtijd terug naar vooroorlogse duur Regering V.S.I. erkent geen minderheden Amerikanen trachten vliegveld ondanks zware aanvallen te behouden Mariniers veroveren de stad Kosong V Leopold vraagt steun voor zijn zoon Dagelijks kinder verhaal evin r~ ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1950 PAGINA 4 99 Still making friends DE UITBREIDING VAN DE K.L.M. Eeuwfeest van de paters Assumptionisten Vragen over Bertha Hertogh Oude Proever nnekèb GéneVri ft *cteitothm>uUt bottel A'mo INTERN. MARIACONGRES IN OCTOBER TE ROME SCHERPE AANVAL VAN JEBB OP COMMUNISME -\ (Van een speciale verslaggever) Zoals het in Helpershain was, zo was het overal waar wij met onze vijftonner doordrongen; of het nu Goddin gen, Stumpertenrod of Oben-Seipertenrod betrof. Overal dezelfde niet zelden ontroerende ceremonies van „Be- griissung" en H. Mis met er na de nitdeling van de Lie- besgaben. Overal dankbare mensen, die onze auto met veldbloemen versierden: „Vergelt's Gott". Maar overal ook de schier niet eindigende klaagliederen van de inderdaad beklagenswaardige lieden, die de „Heimat vertriebenen" zijn. Zij, de vluchtelingen van welke soort dan ook of zij al behoren tot degenen die uit hun geboortestreek ver dreven werden, of tot hen die „vrijwillig" het hazenpad kozen uit de Ostzone vormen tezamen een massaal blok van intens-ontevredepen. Zij hebben reden tot ontevre denheid, zij hebben echter niet minder reden tot enig schuldbesef. Maar onder hen zal men er beslist maar heel weinigen vinden, in wier gesprekken dat volledig tot uiting komt. Er zijn nu twaalf millioen „Hei mat ver trie benen" in »v est-Duits land; zij zwerven er rond of zij hebben er een zeer provisorisch en zeer armelijk onderdak gevonden. En zo beeft men ons verteld, er komen er nog steeds per dag een duizendtal bij. In Ober-Hessen, waar ik zij het dan ook op zeer bescheiden schaal heb kennis gemaakt met het vluchte lingenprobleem heb ik geen man ge troffen die mij niet, zodra hij merkte dat ik een „Auslander" was, overviel met een gesprek over de politiek. Beleefd heidshalve begon zo'n gedachtenwisse- ling meestal met de vraag hoe ik dacht over „die politische Lage"; maar het was mij al heel gauw duidelijk dat die vrien delijke informatie van mijn gastheren naar mijn politieke inzichten hoofdza kelijk dienden om hun gelegenheid te geven de hunne uitvoerig uiteen te zet ten. Hun ontboezemingen het werd op het laatst eentonig hadden vrijwel alle dezelfde teneur. Natuurlijk, Duits land had óók „Fehler gemacht, grosse Fehler" zelfs. Maar de kiem van alie na-oorlogse ellende lag altijd weer in „Potsdam", of „Yalta" of in het „ver raad van München" of zelfs in „Ver sailles". En altijd was de regelmatig weerkerende conclusie: „En toch zullen ze Duitsland weer nodig hebben. Kijk naar Korea". Nu is het verre van mij een tactiek voor te staan die een mens verplicht steeds maar weer iedere Duitser de vinger onder de neus te duwen en hem een of andere rouwmoedige „schuldbekentenis" af te dwingen; ik was ook naar Duitsland gegaan met het vaste voornemen aan zaken als politiek en „collectieve schuld" geen woord te verspillen. Maar de met hardnekkige frequentie aan mij opge drongen politieke zienswijze, die om het euphemistisch uit te drukken zelfs nooit rekening hield met de mogelijkheid dat de Duitsers de inder daad schrikwekkende misère van na de oorlog zelf over zich hadden afge roepen, begon mij tenslotte danig te hinderen. En ik begon te spreken over het nazisme; over de concentratiekampen, over Lidice, over de vergassing van honderdduizenden Joden. Daar had mijn opponent dan nóóit iets van geweten, vóór het einde van de oorlog. „Heeft u wel eens geluisterd naar een redevoering van Hitier?" vroeg ik. Maar natuurlijk, dat had iedere Duit ser. „Heeft u hem nooit horen zeggen dat hij „die Juden vemichten" zou?" Ach ja; maar „was hatten wir tun sol len: hadden wij ons moeten verzetten? „Das war doch gar nicht möglich!" En ik moest dan steeds maar weer uitleggen dat verzet „bij ons" in Frank rijk, in België en in Nederland eok „gar nicht möglich" was geweest, maar dat het toch was gepleegd; massaal. Wel, vruchtdragend waren die (niet door mij uitgelokte) discussies nooit. Ik had die illusie niet; men overtuigt niet een mens die verbitterd is door zijn lot en die waarachtig niet helemaal zonder reden verbitterd is. Want de ellende van de „Heimatver- triebenen" is groot. Niet alleen van hen, die zoals ik in een vorig artikel trachtte te schetsen een volmaakt ontluisterd leven leiden in woonbun- kers. Ik heb in Ober-Hessen een indruk van het leed van deze mensen gekre gen; ik heb uit hun verhalen over „die Heimat" het grote gevoel van verlaten heid geproefd, dat hun heeft overval len; en niet ten onrechte voelen zij het als „een grosses Unrecht" dat zij door een vrij willekeurige politieke manoeu vre als vee werden verdreven uit de streek, waar zij thuis hoorden, en waar zij ook helemaal niet vandaan wilder. Zij werden zo zij al een woonplaats konden vinden geprest in een om geving te wonen, die hen zoal niet ver acht dan toch slechts met tegenzin duldt' Advertentie Pfarrer Ullrich houdt een predika tie voor de kapel deuren van de vijf- tonner, die door de Nederlandse katho lieken aan hun ge loofsgenoten in de diaspora van West- Duitsland geschon ken werd. Zij worden beschouwd en behandeld als paria's. Daarbij heb ik nog niet gesproken van de materiële zorgen waaronder zij gebukt gaan. Van de armoede waarin zfl die „het zoveel beter gewend waren" gedompeld zijn. En van de plaag van de werkloosheid die hen teistert. Mannen uit de industrie kunnen op het platte land uiteraard geen werk vinden; en de stad waar voor hun alles te doen zou zijn, ligt enkele tientallen kilometers van hun woonstede verwijderd. Door 't steeds maar aanhoudende niets doen dreigt een doffe vertwijfeling zich van hen meester te maken; een vertwijfeling die des te steviger wortel schiet en dat geldt trouwens voor alle „Heimatvertriebenen" omdat zij zeer wel beseffen dat het einde van hun lijden niet te zien is. Want dit is het pijnigende van het vluchtelingenprobleem dat het een pro bleem zonder oplossing is. Een „Rück- kghr zur Heimat" is uitermate niet mo gelijk. En een derde wereldoorlog? Dit is dan een bemoedigend ver schijnsel, dat ik tijdens mijn tocht in de Diaspora heb waargenomen: dat deze „oplossing" daar wel verwacht maar nog niet begeerd wordt; nóg niet. Daar is tenslotte het vraagstuk van de zielzorg onder de „Heimatvertriebe nen". Van de zes millioen katholieken onder hen is 80 procent zonderlinge speling van het lot of vooropgezet plan? ondergebracht in protestantse streken. Wat dat betekent heb ik in Ober- Hessen kunnen constateren. Dat bete kent, dat in geen velden of wegen een katholieke kerk te bekennen is; dat deze geloofsgenoten genoegen moeten nemen, met ééns in de drie weken een H. Mis opgedragen in een gehuurd Evan gelisch kerkgebouw; dat betekent dat de kinderen van deze vluchtelingen er geen idee van hebben, hoe een altaar, een communiebank er uit zien; dat be tekent een enorm gevaar voor gemeng de huwelijken en daarmede gepaard gaande geloofsafval. In dit verband denk ik met grote eerbied terug aan mijn kennismaking met Pfarrer Ullrich van UUrichstein en zijn Seelsorgehelferin Fraulein Dag- mar Vrbka, die zelf ten volle delend in de misère van het vluchteling zijn, verre van zich te verdiepen in „die politische Lage", dag in dag uit schier het onmogelijke doen om nog althans iets te handhaven van een „godsdienstig leven" onder de hun toevertrouwde „Heimatvertriebenen"; de Pfarrer op zijn motor, das Fraulein op haar „Fahr- rad". Er zijn vele „Pfarrer Ullrich's" in Duitslands Westzone; „Ostvertriebene Priester", die werkelijk hun gezondheid en niet zelden hun leven offeren om iets te kunnen doen voor de vluchte lingen in hun zo kan men de dias pora zeker noemen missiegebied. Het is een grote verdienste van Pater We- renfried van Straaten dat hij met zijn „Ostpriesterhilfe" een poging heeft on dernomen om althans enige verlichting te brengen in de bijna onmenselijk zware taak van deze mensen. De „tocht met de vijftonner naar de Diaspora" heeft mij daar dubbel en dwars van overtuigd. Aan het slot van onze serie artikelen „Met een vijftonner naar de Diaspo ra" maken wij onze lezers nogmaals attent op het giro-nummer van de Ostpriesterhilfe34348 ten name van het „Huisvestingscomité", Den Bosch. Giften in natura kunnen even tueel worden gestuurd aan Hekel laan 6, eveneens in Den Bosch. 1 September treedt de nieuwe premie regeling woningbouw in werking. Wat brengt in feite deze regeling voor veran dering in de bestaande bepalingen? Dr. ir. Z. Y. v. d. Meer, directeur-generaal van de Wederopbouw en Volkshuisves ting, heeft ons hieromtrent een uiteen zetting gegeven. Er zijn in de laatste jaren nogal eens verschillende regelingen geweest voor het financieringssysteem van de wo ningbouw; de nieuwe premieregeling is als sluitstuk daarop te beschouwen, Voor de overschakeling van de oude op de nieuwe bepalingen is als overgangs maatregel genomen, dat plannen vóór 1 Juni j.l. ingediend, onder de oude voor zieningen blijven vallen, de daarna bin nengekomen aanvragen worden tenzij anders gewenst wordt door indieners, die de ontwikkeling van het huurpeil niet somber inzien bij de premierege ling 1950 ondergebracht. Een essentieel verschil met de rege ling van 1948 is. dat de onzekerheid om trent de jaarlijkse overheidsbijdrage, welke over tien jaar was „uitgesmeerd" en afhankelijk werd gesteld van de ont wikkeling van het huurpeil, is wegge nomen. Er komt nu een uitkering a fonds perdu, zodra de woning voltooid is en daarmee is achter de zaak een punt gekomen. Een tweede onderscheid is, dat voor heen de minister de bijdrage en huur vaststelde op grond van een berekening, die voor ieder geval apart werd ge maakt; in het nieuwe systeem echter wordt de bijdrage niet vastgesteld aan de hand van een opgezette exploitatie rekening. maar naar de huisvestingsmo gelijkheid voor het aantal personen aan bepaalde eisen gebonden uiteraard. Naast normale regelingen bestonden voorheen ook bijzondere voorzieningen voor het bouwen met een verminderde bijdrage! ook thans is een regeling ge troffen met verminderde premie, be doeld om een ieder, die kans ziet met een lagere bijdrage te bouwen, daartoe de gelegenheid te geven. Een ander onderscheid tussen oude en nieuwe regeling is nog, dat bedrijfs ruimte voorheen niet in aanmerking kwam voor financiering en thans voor winkelruimte wel een premie wordt ge geven niet echter voor de uitvoering van een beroep, omdat dit niet meer te overzien zou zijn. Een belangrijke vraag is, of er nn dank zü de premieregeling ook meer g«- bouwd zal worden. Ir. v. d. Meer ver wachtte dit niet direct. Weliswaar is de opzet vooral om de zaak aantrekke lijker te maken: goedkoop bouwen en eenvoudig, maar men moet toch voor zichtig zijn met het opvoeren van het aantal woningen-ln-uitvoering (dit zijn er thans 45500), omdat de bouwmarkt nu eenmaal maxima kent en de ervaring geleerd heeft, dat met een te groot aan tal woningen in uitvoering de ontwikke ling geremd wordt. Verheugend is, dat de bouwtijd begint terug te lopen. Voor de oorlog was deze voor een complex van bijv. zestig hui zen ongeveer elf maanden, in 1949 en '48 deed men hierover zestien maanden, doch thans is dit weer teruggebracht tot dertien a twaalf maanden. De voor de Koninklijke Marine bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij in aanbouw zijnde kruiser zal Dinsdag 22 Augustus te Rotterdam te water wor den gelaten. De Koningin en Prins Bernhard heb ben toegezegd bij de tewaterlating aan wezig te zijn, waarbij Hare Majesteit de tewaterlating persoonlijk wil ver richten. Verschillende buitenlandse en Neder landse autoriteiten zullen de plechtig heid bijwonen. Het schip zal t.z.t. als Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" in dienst worden gesteld. Met het oog op de a.s. verjaardag van Prinses Wilhelmina brengt de particu lier secretaresse van de Prinses in her innering, dat de Prinses vanwege haar leeftijd en de vele vermoeienissen, die een feestviering voor haar zou mede brengen, haar verjaardag, evenals het vorig jaar het geval was, enkel in de familiekring wil gedenken en deze ver der in alle stilte wil laten voorbijgaan. In de M. v. A. op het eindverslag der Commissie van Rapporteurs der Eerste Ka mer over de ontwerpen van wet tot tege moetkoming aan de N.V. K. L. M. voor geleden verliezen en nadere regeling van de verhouding tussen het rijk en de K.L.M. zeggen de ministers van Verkeer en Water staat en van Financijn o.m.: Ten aanzien van de deelneming van de K.L.M. in de Garuda Indonesian Airways mag vertrouwd worden dat de investering op zijn minst zal lelden tot een beharti genswaardig doel, nl. een nauwe samenwer king op luchtvaartgebied tussen Nederland en Indonesië. Ten aanzien van de wenselijkheid van de voorgestelde kapitaalverstrekking ter fi nanciering van de consolidatie en de even tuele verdere uitbreiding van de K.L.M zeggen zij o.m.; in de binnenlandse econo mie biedt de K.L M. rechtstreeks werkgele genheid aan ongeveer 8000 personen, daar naast plaatst zij opdrachten en bestellingen van zeer uiteenlopende aard bij het Neder landse bedrijfsleven. In verhouding tot de werkgelegenheid, door de K.L.M. rechtstreeks geschapen, zijn de investeringen allerminst excessief. Het in dit bedrijf geïnvesteerde kapitaal be draagt ongeveer f 20.000 per arbeidskracht hetgeen slechts f 2000 boven het gemid delde ligt, dat men in de industrialisatie-no ta vermeld vindt. De uitbreiding, waarover wordt gespro ken, zal hoofdzakelijk het gevolg zijn van de opvoering van de frequentie op be staande verbindingen. Deze frequentieverho ging kan noodzakelijk blijken ter voorko ming van ernstig verlies aan vervoer op deze verbindingen. Daarnaast moet gerekend worden met de mogelijkheid, dat het nodig zal worden die verbindingen door te trek ken naar verder gelegen eindpunten, waar door het rendement over de verbinding kan worden verhoogd. Naar de huidige inzichten kan voor de K.L.M. in de eerstkomende jaren een gelei delijke groei van ten hoogste 10 pet. per jaar binnen het bereik 'er mogelijkheden worden geacht. De K.L.M. zal een deel van deze uitbreiding kunnen verwerken met het bestaande apparaat, door verhoging van de intensiteit van het gebruik daarvan, hetgeen tevens de rentabiliteit ten goede zal ko men. Indien echter blijkt, dat de uitbreiding ten volle verwezenlijkt zal kunnen worden, zullen enkele nieuwe productiemiddelen moeten worden aangeschaft. Voor de pe riode tot en met 1952 zijn hiervoor in het onderhavige voorstel gelden tot een totaal bedrag van f 26.500.000 uitgetrokken, van dit bedrag is f 21.000.000 geraamd voor de mogelijke aanschaffing van 5 vliegtuigen, gerekend naar de thans geldende prijzen, de overige f 5.500.000 dient voor investerin gen in andere activa, nodig in verband met de dan vergrote bedrijfsomvang. Het bedrag, dat aan de K.L.M.. na aan neming van de wetsontwerpen, in totaal aan nieuwe middelen kan toevloeien, bedraagt f 80.000.000. De nieuwe middelen zullen worden ge bruikt voor: Deelneming van de K.L.M. in de Garuda Indonesian Airways f 15.000.000 Aflossing schuld aan personeel- fondsen, aflossing kortlopend krediet Herstelbank, aflossing schuld aan Nederlandse regering wegens overneming van 4 Con stellations 38.500.000 Beschikbaar voor eventuele uit breiding 26 500 000 Hatta heeft Vrijdagavond in het par lement der V.S.I. met betrekking tot de minderheden verklaard, dat de regering het in principe eens is met het door enige leden naar voren gebrachte, n.l. dat het bestaan van minderheden niet erkend dient te worden. De regering erkent slechts één soort burgerschap, aldus Hatta. 15 Augustus is het honderd jaar gele den, dat de Congregatie van de paters Assumptionisten te Nimes in Frankrijk door Emmanuel d'Alzon werd gesticht. Dit eeuwfeest zal 15 Augustus feestelijk worden gevierd in het Provincialaat van de paters Assumptionisten, Stape len te Boxtel, waar die dag van 12 tot 2 uur receptie wordt gehouden. Het Tweede Kamerlid de heer Bruins Slot (A.R.)) heeft in verband met de zaak Bertha Hertogh aan de minister van Buitenlandse Zaken gevraagd of hij niet van mening is, dat Nederlandse ouders, die niet ontzet of ontheven zijn uit de ouderlijke macht, een onver vreemdbaar recht hebben op de ver zorging en opvoeding van hun minder, jarige kinderen. De heer Bruins Slot vraagt voorts of de minister bereid if bij de Britse regering de nodige stappen te doen, opdat dit kind, ongeacht het te Singapore geldende recht, onverwijld aan de ouders worde ter' egeven. De Amerikaanse legerleiding voerde gisteravond in allerijl versterkingen aan om het belangrijke vliegveld 10 km. ten zuiden van de havenstad Pohang die eerder op de dag in handen der Noordelijken was gevallen, te behouden. De stad Pohang was na een zware aanval en hevige straatgevechten door de communisten veroverd. Zware rookwolken hingen boven de stad, toen de Amerikanen naar het vliegveld terugtrokken. Gisteren in de loop van de dag werd reeds gemeld, dat het vliegveld door de Noordelijken veroverd zou zun, doch dit bleek later onjuist. Wel slaagden sluipschutters er in het vliegveld dicht te naderen, doch Amerikaanse vliegtuigen wisten de directe omgeving van het vliegveld te zuiveren. h.I. een weg van zandzakken in de ri vier aangelegd tot op een hoogte van twee voet onder de waterspiegel, welke weg sterk genoeg was om de tanks te houden. De loop van de weg kon door de vuurleiders van de artillerie moeilijk vastgesteld worden. Een woordvoerder van de eerste ca valeriedivisie zeide, dat het langs het gehele Naktongfront ten Westen van Taeg Vrijdag laat betrekkelijk rustig was. Alleen de Amerikaanse artillerie was actief met de beschieting van vij andelijke doelen. Volgens binnengekomen berichten ver sterken de communisten hun strijd krachten in de bocht van de Naktong, waar deze als een dolkpunt op Taegu gericht ie en waar zich slechts een strook van 10 km. land bevindt tussen de rivier en de voorlopige Zuid-Kore aanse hoofdstad. De communisten zijn er hier echter nog niet in geslaagd de rivier over te steken. Nadat door de luchtverkenning was medegedeeld, dat er zich in de krom ming van de rivier ongeveer 40 Noord- Koreaanse voertuigen bevonden, opende de Amerikaanse artillerie een precisie bombardement op deze sector. De vloot en de luchtmacht hebben zware schade toegebracht aan de Noor delijke verbindingslijnen, troepencon centraties en militaire installaties. In het gebied van Intsjon werden fabrieken en opslagplaatsen bestookt met bommen van 250 en 500 kg. Vliegtuigen ondersteunden ook de operaties van de landstrijdkrachten bij Waegwan. Zij wisten 14 Noord-Koreaan- se tanks te vernietigen en verder zware schade toe te brengen aan vijandelijk materiaal, dat zich op de wegen in de omgeving van het' bruggehoofd der strijdkrachten van de V.N. bevond. Het communiqué van MacArthur deelt mede, dat de luchtmacht met succes aan vallen heeft gedaan op Noord-Koreaan- se troepen, die de Naktong trachtten over te steken. Advertentie Intussen was gisteravond nog moeilijk te zeggen of de Amerikanen het vlieg veld zouden kunnen houden. Er waren toen nog slechts weinig versterkingen gearriveerd, daar tevoren twee Ameri kaanse eenheden in een hinderlaag wa ren gevallen en zware verliezen hadden geleden. Later arriveerden echter en kele tanks en Amerikaanse officieren geloofden, dat zij er in zouden slagen de aanval te" houden. Lt.-generaal Walker en generaaj-ma- joor Patridge zijn aan het front bij Po hang gearriveerd om persoonlijk de toe stand in ogenschouw te nemen. De Amerikaanse vliegtuigen werden gisteravond van het vliegveld geëvacu eerd om bij eeneventuele nachtelijke aanval niet in handen te vallen van dg vijand. De situatie by Pohang blijft het meest gevaarlijk voor het Amerikaanse brug gehoofd. De angstwekkend snelle rode opmars by" Pohang weegt zelfs zwaarder dan de belangrijke Amerikaanse succes sen aan het andere uiteinde van het front. De Amerikanen zijn daar doorge drongen tot vlakby het belangryke centrum Tsinju. Zö hebben de heuvels rondom de stad bezet na tegenaanvallen te hebben afgeslagen. Het regiment ma riniers heeft meer naar het Zuiden de stad Kosong, die in normale tyden 50.000 inwoners telt, veroverd- De Noordelijken deden hier hevige aanvallen om te trachten hun duizend kameraden, die Donderdag werden om singeld, te ontzetten, doch zij slaagden hier niet in. Volgens Amerikaanse officieren zijn aan het gehele front nergens zoveel Noordelijke troepen samengetrokken als aan de Naktong. Men meent, dat zich hier vier divisies en' een vrij groot aan tal tanks bevinden. De bruggehoofden over de Naktong zijn echter alle op één na opgeruimd, zo meldde het hoofdkwartier van Mac Arthur gisteravond. Het betreft hier het bruggehoofd bij T§jangyong, vanwaar- uit de Noordelijken Donderdag een aan val op de flank van de Amerikaanse troepen meer naar het Zuiden ïiadden gedaan. Over de flankaanval zijn geen nadere bericht voorhanden, terwijl het bo vendien niet duidelijk is of de Noorde lijken er in geslaagd zijn het brugge hoofd te versterken. Volgens sommige berichten zouden zy echter tanks over de rivier hebben ge bracht via een handig bedachte „onder water-weg". De communisten hadden Moeogjong Pionggokton oTRTdc Sangjoc Ka «g go Icortq T»jongha Oaihoeng o«lffsjon Sinn long Pohang orvgsjon Korjon^ Koajang Noord KoreaansI 'A J bruggenhoofd J I Or\Janq Pang or I- Jartgsan 50 km -♦ AANVAL N. KOR C=j TEGENAANVAL FRONT --SPOORWEGEN WEGEN (Van onze Belgische correspondent) Brussel, hedenmorgen, Na de plechtige eedsaflegging van prins Boudewyn heeft de Belgische re gering gisteren aan de prins haar ont slag aangeboden. Dit ontslag werd aan vaard met het verzoek de lopende zaken af te handelen. Tevoren was een kabi netsraad gehouden, waarin graaf Carton de Wiart hulde bracht aan de eerste minister. Deze had later op de dag een onderhoud met de voorzitter van de CVP, die op zijn beurt de heer Van Cauwelaert, voorzitter van de Kamer ontmoette. Men verwacht een spoedige oplossing van de regeringscrisis, en het parlement denkt eind volgende week op reces te gaan. Als formateur hoort men vooral Pholien en Van Zeeland noemen, terwijl vandaag ook de huidige minister van Financiën, Van Houtte, genoemd werd, die professor is aan de Universi teiten van Gent en Luik en bovendien woonachtig te Brussel, zodat hy op het punt van regionalisme aan velen vol doening kan schenken. Of dit echter be slissend zal zijn, betwyfelen wij. Vertegenwoordigers der drie grote Copyright P. I. B. Bo* 6 Copenhagen M mryrno+s a* j?nwnyi hne «eeL" En hii wees nactr de driehoeken. die er alleen maar een beetje in zich zelf. „Je mag me wel Sam wakker. „Vooruit, luiaards", zei alt staartvinnen van haaien **zagen.Jo™jwnnn bedanken, ^t^tk waren aangekomen. en Rasmus maakte Sim ms hij. „Doe je ogen open. Er is nu geen tijd meer voor slapen. De haaien zitten achter ons aan, kijk maar Belgische partijen hebben gisteren op het paleis te Laeken hun dank betuigd aan koning Leopold, die hierop in ver zoenende zin antwoordde. De afgevaardigden legden allen de nadruk op hun verlangen de nationale eendracht te herstellen. Buset dankte de koning voor het gebaar, waardoor de mogelijkheid was geschapen, „dat Bel gië het volledig vertrouwen in zijn toet- komst had behouden". Of dit in Vlaan deren waar zal blijken, menen wij echter sterk te mogen betwijfelen. De koning antwoordde, dat zijn enige doel steeds is geweest het land te die nen, en zei: „Op het ogenblik, dat ik u mijn zoon toevertrouw, ben ik ervan overtuigd, dat zijn jeugdige leeftijd hem des te meer uw trouw en steun zal be zorgen". De koning sprak ook zijn ver trouwen uit in de toekomst van België, indien, zo zei hij tot de afgevaardigden van de partijen, u zich oprecht erop toe. legt die eenheid te bevorderen. In een boodschap, die de koning via de radio tothet land richtte, bezwoer hij zyn landgenoten zich niet door ver bittering te laten leiden, waardoor het offer van zijn persoon vruchteloos zou kunnen blyken. Hij verzocht hun de gehechtheid, die de meerderheid der burgers hem betuigd had, over te dra gen op zijn zoon, en zeide dat men het verleden moest vergeten om alleen aan de toekomst te denken. Toen de koning zyn boodschap met ee._ „God bescherme België" besloot, hoorde men duidelyk de ontroering in zijn stem, waarmede hy deze laatste woorden na zovele Jaren van verguizing eindigend in een daad van zelfopoffering uitsprak. Sim en Sam wel te roeien. Ze roeiden alsof ze echte Noormannen tcareji. Rasmus deed niets. Hij grinnikte Uit Canada is de mededeling ontvan gen, dat men aldaar bereid is een aan tal gedemobiliseerden toe te laten, na dat deze zich in Nederland, voor zover niet uit de landbouw afkomstig, enige tijd practisch op een boerdery hebben bekwaamd. De Centrale Stichting Landbouw Emigratie heeft terzake onmiddellijk contact opgenomen met de Nederlandse Katholieke Boeren- en Tuindersbond, de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond en het Koninklijk Nederlands Landbouw-comité. De edelste grondstoffen, een eeuwenoud recept, het meesterschap van de vakman, zij schenken U een superieure genever waaraan reeds acht geslachten de voor keur gaven. We kunnen thans nadere bijzonder heden melden aangaande het Interna tionaal Maria-Congres van Rome. Het wordt in twee delen ingedeeld. Het eer ste dat van 23 tot 28 October loopt, zal zich bezig houden met Mariologisch studiewerk in zeer vele sectievergade ringen. Algemeen onderwerp is de uitne mende zending van Maria. Van het tweede gedeelte van het Maria-Congres (2831 Oct.) werd nu ook een programma meegedeeld. Nog twee grote vergaderingen er van worden gewijd aan een studie-onder werp: Het practisch middel om Maria te kennen, te beminnen en na te volgen. Verder zullen er verscheidene gods dienstige plechtigheden plaats hebben. Personen, die verlangen het Maria- Congres te Rome bij te wonen, kunnen zich aansluiten bij een bedevaart, spe ciaal daarvoor georganiseerd. Inlichtin gen kan men vragen aan het adres: Rome-bedevaart, pietse Vest 121, Leu ven. Ver. Staten. Zonder daarin enigerlei verandering aan te brengen, heeft de finan ciële commissie van de Amerikaanse Se naat het voorstel van president Truman om de inkomstenbelasting met een totaal be drag van ongeveer 3 milliard dollar per jaar op te voeren, goedgekeurd. De Russische voorzitter van de Veilig heidsraad Jakob Malik probeerde giste ren de tegen-propaganda van het Westen in de Veiligheidsraad te verstikken, door er op te staan dat de Raad zou stemmen over de vraag of de vertegenwoordigers zowel van' Zuid- als Noord-Korea het debat over de Koreaanse kwestie zullen bywonen. „Ik herinner de Raad er aan, dat ons debat erg lang wordt. De Sovjet delegatie stelt voor dat wij tot stemming over gaan en komen tot de kern van de zaak die voor ons ligt. Indien zij, die op de lijst staan voor een spreekbeurt, er mee instemmen die uit te stellen, zouden we kunnen gaan stemmen", aldus Malik. Maar de Engelsman sir Gladwyn Jebb, die een redevoering van negen bladzy- den onder de arm had, stond er op, dat hy het woord zou krygen. Malik verklaarde daarop, dat men dan maar het debat verder moest rekken en hij gaf dan ook het woord aan de En gelsman. Deze ondernam toen een vlijm scherpe aanval op het internationale communisme en verklaarde: „Welke op lossing uiteindelijk ook gevonden wordt, één ding staat voorop en dat is dat de binnengedrongen strijdkrachten in Korea terug moeten gaan van waar zij kwamen." Jebb zeide, dat de „duistere krachten van het communistisch imperialisme zich concentreren voor de doodsteek" in Azië. In Birma, zo vervolgde Jebb, staan de communisten gewapend tegenover de erkende regering. In Indonesië werd, zodra het duidelijk werd, dat premier Hatta en president Sukarno hun gezag consolideerden, de commu nist Muso gezonden om hen als hij kon te vernietigen. In Vietnam moet de re gering een actieve oorlog tegen de communisten voeren. Eveneens treden communisten gewapenderhand op te gen de regering der Philippijnen. Zelfs in India, de grootste van aile nieuwe Aziatische democratieën, ne men de communisten hun toevlucht tot gewapend geweld. Jebb laakte vervolgens het feit dat Rusland 29 weken de V.N. geboycot heeft. Als men zich op het standpunt stélt dat de Veiligheid prase! krachteloos moet zijn omdat één lid hem boycot, dan geeft men in werkelijkheid toe V.N. slechts kunnen functionneren ia overeenstemming met de wens en het bevel van één individueel permanent lid, aldus de Engelsman. Nadat Jebb's redevoering vertaald was, kwam Malik aan het woord. Hij ging allereerst in op een bedekte toespeling die de Amerikaan Austin Donderdag maakte dat de Sovjet-Unie Noord-Korea van wapens voorziet. „Smerige laster" concludeerde Malik. Aan Jebb vertelde hij dat diens redevoering terzij kon worden gelegd als een poging een over leefde theorie te bevorderen, namelijk de theorie dat het noodzakelijk is voor altijd de Anglo-Amerikaanse overheer sing over de volkeren van Azië en het Verre Oosten voort te zetten. Hij moet zijn lezing der geschiedenis aan het Britse Museum geven, aldus Malik. Met klem verklaarde de Rus dat de Sovjet-Unie op het ogenblik geen wa pens aan Noord-Korea verschaft. De daar aanwezige wapens zijn aan Noord- Korea verkocht toen de Sovjet-troepen zich uit dat land terugtrokken, aldus de Rus. Malik eindigde zijn redevoering met de mededeling dat hij tegen de Ameri kaanse resolutie zou stemmen die de aggressie tegen Zuid-Korea veroordeelt. De zitting werd daarop tot Maandag a.s. verdaagd. ZATERDAG HILVERSUM II, 298 m. KRO: 18.00 wielrennen. 18.15 wielermars. 18.20 jour nalistiek weekoverz., 18.30 strijdkr.. 19.00 nieuws, 19.15 actualiteiten, 19 25 amus.muz., 19.35 pianoduo, 20.00 nieuws. 20.05 Gewone man, 20.15 Lichtbaken, 20.43 Steek eens op Heren, 21.00 Ita liaanse operafragm., 21.45 Weet U het?, 21.55 amusem.muz., 22.35 Indonesisch comm., 22.45 avondgeb., 23.00 nieuws. 23.15 esperanto. 23.20 Pavane pour une enfante défunte v. Ravel, symph. in E v. Chausson. HILVERSUM I, 402 m. VARA: 18.00 nieuws, 18.20 amusem.muz., 18.40 zang, 19.00 artistieke staalkaart, VPRO: 19.30 Mensen in Amerika. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 Dingen v. d. dag, 20.15 Ti- roler muz., 20.45 amusem.muz., 21.45 Actuele problemen, 22.00 populaire muz., 22.30 De Palagi, redevoeringen v. Zuid- zee-opperhoofd door Otto Sterman, 22.45 accordeon, 23.00 nieuws, 23.15 Edmundo Ross en rumba-band. ZONDAG HILVERSUM n, 298 m. NCRV: 8.00 nieuws, 8.15 koor, IKOR: 8.30, KRO: 9.30 nieuws, 9.45 conc. v. v. Weber, 9.55 Hoogmis, 11.30 pianowerk v. Brahms. 11.40 Divertimento in D v. Mozart uit Salzburg, 12.15 Apologie, 12.35 Romance v. Nielsen, 12.40 amusem.muz., 13.00 nieuws, 13.20 amusem.muz., 13.45 bijbel. 14.00 fragm. uit opera's v. Wagner, 15 00 sonate no. 1 v. Grieg, 15.25 7 variaties op een sarabanda v. Corelli v. Guerrini, conc. in g v. Saint-Saëns, 16.10 thuis front. 16.15 sport. 16.30 Vespers, NCRV: 18.30 strijdkr., 19.30 nieuws, KRO: 19.45 actualiteiten, 19.50 boek, 20.05 Gewone man, 20.12 Uit en Thuis amusem., 21.00 kruisklankpuzzle. 21.15 nieuwe moppen, 21.30 De zonderlinge mijnheer Wlnkle- berry in een zonderlinge historie, hoor spel. 22.25 amusem.muz., 22.45 avond geb., 23.00 nieuws, 23.15 amusem.muz. HILVERSUM I, 402 m. VARA: 8.00 nieuws, 8.15 postduiven, 8.20 gram., 8.30 tuin, 8.40 thuisfront, 9.10 postduiven. 9.15 A song on the high hills v. Delius, VPRO: 10.00 vacantievertelling, AVRO: 12.00 amusem.muz., 12.30 Zondagclub, 12.40 amusem.muz., 13.00 nieuws, 13.20 amusem.muz., 13.50 Even afrekenen he ren, 14.00 mars v. Borodin, 14.05 boek, 14.30 Clavecimbelconc. in Bes v. Han del, symph. in D v. Mozart, Vioolconc. in D v. Mozart, Romeo et Juliette v. Berlioz, 16.00 film. 16.15 gram-, 16.30 sport, VPRO: 17.20 sonnet. VARA: 17.30 amusem.muz., 17.40 De zes gaan aan de slag, verv. hoorspel, 18.00 sport. 18.15 nieuws, 18.30 cabaret Wim lbo. 19.00 De dirigent, discussie. 19.30 Ma- lando en orkest, AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 operafragm., 20.50 cabaret, 21.20 volksliederen, 21.40 amusem.muz., 22.10 reportage. 22.25 film. 23.00 nieuws. 23.15 ouv. II Signor Bruschino v. Tos- eanini, symph. v. Mozart, Koninklijke jacht v. Berlioz. MAANDAG HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 ouv. Wilhelm Teil. 8.00 nieuws. 8.45 strijkork., 9.15 zieken, 9.30 fluit en harpeonc. v. Mozart, symph. in D v. Beethoven, 11.00 kwin tet v. Bax, 11.20 boek, 11.40 cellorecital, 12.10 amusem.muz., 12.33 amusem.muz„ 13.00 nieuws, 13.15 Mandolinata, 13.45 amusem.muz., 14.00 vertelling, 14.30 Adagio voor strijkers v. Barber, 14.40 pianoduo, 15.00 vaste planten. 15.30 ka- mermuz., 16.05 Vocaal ensemble, 17.00 jeugd. 17.15 gram., 17.25 amusem.muz., 17.35 aardbevingen in Indonesië, 18.00 orgel, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws. 19.15 amusem.muz., 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 Toccata v. Bach, 20.15 lich te muz., 21.10 De geschiedenis v. de Vesting Naarden, 22.10 In de schaduw v. Moskou, 22.20 amusem.muz., 23.00 nieuws, 23.15 amusem.muz. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 amusem.muz., 8.00 nieuws, 8.15 amusem.muz., 8.55 vrouw, 9.00 klass. muz.. 9.35 dansliedjes, 10.15 amu sem.muz.. 10.50 Lucienne Boyer, 11.00 Op de uitkijk, 11.15 Sturmsonate v. Beet hoven, Allegro v. Saint-Saëns, 1145 amusem.muz., 12.33 In 't spionnetje, 12.38 harp, 13.00 nieuws, 13.15 amusem.muz., 13.45 Bing Crosby, 14.00 Wat gaat er om in de wereld?, 14.20 sopraan en piano, 14.45 600 jaar Naarden, 15.00 symph. classique v. Prokofieff. symph. espag- nole v. Lalo, 15.45 voordracht, 16.00 amusem.muz., 16.30 musicalender. 17.3" padvinders, 17.45 theaterorgel. 18"" nieuws, 18.15 Frans koorprogr., 18A« kampioenschappen wielrennen. 18.40 De Italiaanse Bel Canto-componisten 19.20 wielrennen, 19.30 film, 20.W nieuws, 20.05 zoeklicht, 20.15 amusem' muz., 20.45 oude liedjes, 20.55 Het moei lijkste geval v. Pater Flanagan, episoac uit Jongensstad, 21.35 25 jaar canllo in Den Bosch. 21.50 ouv. Don Giovani" v. Mozart, conc. v. Rodrigo. balletmu v. Pierné, 22.25 Bachprogr., 23.00 nieuw», 23.15 dansmuz.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4