Hoe Japanse zelfmoordescadrilles de overwinning in de Pacific bedreigden VOORTREKKERS BOUWEN EEN HUIS Mensen op reis i Motie van Churchill tot vorming van Europees leger aangenomen Lastig karwei, maar het kwam er! Niet ontevreden over huidige werkwijze GEERVLIET Weer communistische bladen verboden ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1950 PAGINA 5 mmsm m ATOOMSPIONNE GEARRESTEERD Zevende verdachte uit Harry Gold's bende Britse parlement op 12 Sept. bijeen Voor bespreking van stand dér landsverdediging W - w* WERKEN MET KUNSTLICHT RAAD VAN EUROPA Ook hoort hoortoestel Keizersgracht 411 Amsterdam-C Vraagt gratis brochure. EENHEIDSSTAAT Interim-kabinet als overbrugging Wegens pub Heer en van anti-geallieerde artikelen Nederlandse stichting voor het gebrekkige kind MODE i Kamikaze-Goddelijke wind. Zo werd de typhoon genoemd, die Japan eens van een Mongoolse invasie redde. In 1281 werd de grote vloot, welke Iiublai Kan, de toenmalige heerser over China, uitgerust had, door een geweldige storm uit elkaar geslagen, hetgeen volgens Japanse geschiedbronnen een beschikking der goden geweest was, die de dringende beden, uit alle tem pels opgezonden, verhoord hadden. In 1944 glijdt Japan naar de afgrond. De vloot is voor het grootste deel ver nietigd. MacArthur en Nimitz sluiten langzaam de worgende ring om Japan. Dan herleeft de oude mythe van de Goddelijke Wind, die opnieuw het Rijk Van de Rijzende Zon zal redden. Een middeleeuwse gedachte wordt getransponeerd op een twintigste eeuws oorlogswapen, het vliegtuig. Zelfmoordeskaders worden uit de grond gestampt en tien maanden lang be dreigt dit verschrikkelijke wapen, macaber, doeltreffend in de gegeven om standigheden, eenvoudig en gehanteerd door een machtige propaganda, die aan krankzinnigheid grenst doch een methodische! de geallieerde vloten in de Pacific. De geschiedenis van de kamikaze is typerend voor de Japanse geest en de Periode, waarin dit wapen gebruikt wordt, een epos, waarin beide partijen toonden, dat in deze geweldige wereldworsteling buitengewone moed een ge wone deugd was. Tokio in oorlogstijd. Ginza, het Japanse Broadway, anders bij avond badend in een zee van licht, gevuld met een lange deinende mensen massa, met krijsende luidsprekers eri het zacht geklepper van duizenden hou ten sandaaltjes aan poppenvrouwevoei- jes. die in haar idmn-o' met achterop er uitzagen als wandelende vlinders, ligt in een spookacntig duis ter gehuld. Op enkele plaatsen snijden afge schermde lantarens gele cirkelvlekken Uit het donkere asfalt. Zij vormen bleke bakens langs de donkere boulevard, die verdwijnt in een dichte neersuizende regen. Het water druipt van de grote ceder bomen voor de tempels, van de triest neergebogen mimosa in de stadspar ken, de kersebloesem ligt in de modder te vergaan. De natuur weent. - Tranen over Tokio.... En er is reden tot wenen. De Japanse oorlogsmachine is tenslot te doodgelopen in de groene hel van Solomon-eilanden en Guadalcanal Waar de Amerikaanse mariniers de mythe van- de onoverwinnelijke Japan se soldaat aan flarden gescheurd heb ben in een guerilla, die wat hardnek kigheid en bloedigheid betreft tot dus- Verre haars gelijke nog niet gekend heeft. De Amerikaanse task-forces hameren onbarmhartig en zonder ophouden op de Japanse vloten, die in een vergeefse Poging landingen op de Marianen te verhinderen, verschrikkelijk gehavend Worden. De overwinningsmarsen in de Japan- Se steden klinken niet meer zo over tuigend en de tienduizenden gewonden, die in de havens ontscheept worden, zwijgen betekenisvol als hun familie vraagt, of de Rijzende Zon nu werke lijk spoedig de gehele aarde zal be schijnen. „Het testament van Doihare gaat In Vervulling", bralt dag in dag uit radio Tokio. Maar waarom, zo vraagt men zich angstig af, vechten die domme Ameri kanen dan nog door als zij reeds op overtuigende wijze geslagen zijn? Wie gooit die duizenden brandbom men on Tokio, als de Tapanse piloten het luchtruim beheersen? De werkelijkheid is, dat de Pacific bezig is een Amerikaanse zee te wor den. Zwarte banken van donderwolken kolken omhoog en trekken, langzaam in de richting van Japan. In een klein restaurant zitten twee jonge mensen, hand in hand. „Arai San. Ga je mij morgen heus Verlaten De Jonge piloot kijkt niet op. „Het leven van de krijgsman is als de kersebloesem, die in de lente een paar dagen bloeit en dan afvalt" fluistert Arai voor zich uit. Het is een passage uit een oud ge dicht. een strophe, die op veler lippen Is. „Kiku, mijn lieve chrysant. Het is oorlog. Morgen stoomt mijn carrier de haven uit, zuidwaarts, de vijand tege moet Als ik dan in mijn vliegtuig stap is het voor 'n uitreis, van welke niemand terugkeert. Kamikazedat weet je toch. Kiku. Streel met je vingers langs mijn Vllegersembleem, de kersebloesem, het symbool van de hoop. Hoop op de zege van Dai Nippon, hoop op de verdoe menis van al ziin vijanden. Door ons offer zal het Japanse volk verder kunnen leven." „Maar neen, Arai. Je komt terug. Het kan niet! Het mag niet! Jy en ik we hebben van het leven nog niets gehadEn ik wil er alles van heb ben! Samen met jou, Blijf bij me Toe Wrevelig maakt hij haar hand los: „Zo spreekt een Japanse vrouw niet. Wat is jouw en mijn geluk, vergele ken bü de vreugde voor zijn land en Tenno Heika te mogen sterven met Banzai! op mün lippen." Het ls even stilDe motor gaat ploffenDe startblokken worden weggetrokken en ik stuif vooruit een klein schokje en onder mij is het dek van de carrier weggetrokken, het laatste stukje Japanse bodem. In de spiegel zie ik het schip snel Wegtrekken in de diepte van de trech ter. waaruit ik omboog schiet. Om my heen niets dan blauwe luch ten, oneindigheid en de wind, die langs het geopende micaraam suist. Het is de adem van de eeuwigheid, die ik voelKamikaze! Goddeiyke Wind! Hij fluistert mjj mjjn plicht in het oor. Dan druk ik de stuurknuppel naar beneden, trek mijn toestel weer recht en buig nog twee keer in de richting Van het keizeriyk paleis. Nu gier ik omlaag te midden van een bel van exploderende granaten, die my niet deren. Ais een grauw monster komt met een geweldige vaart de Amerikaanse kruiser op mü afBanzai! Banzai! Dan is alles voorby. Kiku kan trots op my zyn! De Goddelyke Wind voert mün geest haar de Japanse eilanden. Als de avondkoelte ritselt langs het oliepapier van je slaapvertrek is je Arai teruggekeerd. Wanneer je de samisen tokkelt. Iaat het dan een lied vol vreugde zyn en besef, dat het leven van de held eeuwig is Kamikaze-Goddelijke Wind. 492 voor Christus wordt Griekenland gered, wanneer de Perzische vloot door een verschrikkelijke storm kapot gesla gen wordt tot een armzalige hoop wrak hout. Kublai Kan's schepen ondergaan een zelfde lot en Engeland wordt gered, wanneer Medina Sidonia's trotse gal joenen op de barre kusten van Schot land vergaan en de rest van de vloot door Drake en de Nederlanders vernie tigd wordt. Zes honderd en vijftig jaren zijn voor bijgegleden sinds de Mongoolse invasie- vloot door de Goddelijke Wind naar de bodem van de zeeën gejaagd werd. Het land van Butterfly, Kimono, de sprook jeseilanden van kersebloesem, chry santen, dwergdennen, Fujiyama en lachende meren is een grimmig militair rijk geworden, waar slechts de dreun van de divisies klinkt en het geratel van stoomhamers op de scheepswerven, het hijgen der machines in de oorlogs industrieën, waar men geen rust kent. In de bureau's van de generale staf zit men met gefronste wenkbrauwen gebogen over de kaarten van het oor logsfront, dat overal diepe deuken ver toont en bedreigde of reeds afgesneden verbindingen. Bij de Amerikanen is het slechts zon, die in breede bundels over de tafels in de bureau's vloeit. De geweldige catapult, die Nimitz op Hawaii in gereedheid gebracht heeft en die strakker en strakker werd naarmate de ruggen der Amerikaanse arbeiders in de oorlogsindustrieën zich meer kromden, is afgeschoten en heeft cata- strophale verwoestingen onder de Ja panse vloot aangericht. Een steeds breder wordende stroom van staal en ijzer en explosief rolt de fabrieken uit, de zeewegen op, de Pa cific en Atlantische Oceaan over. De Stille Oceaan is reeds lang niet stil meer. Door mensen geschapen vulkanen barsten uiteen en gevleugelde typhoons met bommenlasten van duizenden pon den zaaien dood en verderf boven de Japanse linies en schepenconcentraties. De vlammen en rookwolken loeien omhoog uit de wrakken, die eens trotse slagschepen waren met een tergend wapperende bloedcirkel op een wit fond. Wraak voor Pearl Harbor! Onvoor waardelijke overgave! En anders wordt Japan één rokende puinhoop! Amerikaanse eskaders doorploegen de Oceaan en spuwen vuur en gloeiend staal over atollen en koraaleilanden, waar in de cementen pillboxes de Jap pen een desperate strijd voeren en lachend sterven met Banzai op hun lip pen. Verblind door een staatsgodsdienst en een fanatiek nationalisme, dat ons dwaasheid voorkomt maar dat in we zen grootse grondtrekken vertoont. Het is een betere zaak waardig dan in dienst gesteld te worden van een verwaten Japanse oorlogsgod, te dom en te zelfingenomen om te beseffen, dat een verraderiyke aanval in volle vredestyd machten ontketend heeft, die niet meer gebonden zullen worden vóór in de haai van Tokio Japan de donkerste dag van zyn nationale be staan beleeft: Unconditional Surren der. Na bloedige gevechten van man tegen man hebben de Amerikaanse „marines zich op Tarawa genesteld. De Star and Stripes wappert weer bo ven de Gilbert-eilanden, de Marshall- groep is veroverd en Truk is, evenals de Marianen, bevrijd van de Japanse pes tilentie. Nauwer en nauwer wordt de ring om de Japanse stellingen, want ook in het Zuiden worden de fronten opgerold MacArthur koestert nog een ogenblik het plan de Philippijnen te laten liggen en direct Formosa aan te vallen. Maar hij heeft beloofd: „I shall re turn" en de guerilla's herinneren hem aan deze belofte. Op Luzon staan zy klaar om de Jappen in de rug aan te vallen. Wanneer de driehoek Luzon, Formo sa, Chinese kust onomstreden Ameri kaans gebied geworden is, heeft men Japan volkomen van de Zuidelijke ra gionen afgesneden. Dat zal betekenen: geen grondstoffen en geen levensbloed meer voor de Ja panse oorlogsgod; geen olie! De Japanse vloot heeft intussen ais macht, waarin verband en vechtkracht zit, opgehouden te bestaan, nadat by een mislukte poging de Amerikaanse landingen op de Marianen te beletten, bet grootste deel vernietigd is. Geblakerde ijzeren en stalen geraam ten liggen tegen de stranden aan, de vlooteenheden zijn kreupel gemaakt, kunnen misschien als onderdeel nog eens lastig worden, maar zullen nooit meer in deze oorlog een werkelijke be dreiging vormen. De task-forces hebben de zeeën afge jaagd en met hun onfeilbare radarogen alles ontdekt. Van de carriers zijn als ÉMF ■mwiKBRsiw. „k:"!. awwmw i- !t rï I «fffcl KJ t-M v HM' iMiv |"3 M DpJ landing van Amerikaanse troepen werden verschillende landingsvaartui- n, getroffen en vernietigd door KamikazesHier ziet men enige manschappen «p2t0 met het blussingswerk van een getroffen torpedojager. De stralen water "anderen door de hitte der loeiende vlammen onmiddellijk in wolken van sissende stoom. Vriend of vijand....? Angstig kijken de mannen van de luchtafweer op een Amerikaans schip naar een naderend vliegtuig. zwermen horzels de vliegtuigen opge stegen en zij laten het eenmaal ontdekte wild niet meer los voor hun prooi hun ontsnapt onder het waterdek, dat zien voor eeuwig boven de kapseizende sche pen sluit. Thans komt er een volkomen nieuwe phase in de oorlogsvoering, die een openlijke Japanse erkenning betekent van het feit, dat de vloot als beslissende factor uitgeschakeld is. Kamikaze-Goddelijke wind: Een reeds eeuwen lang verstorven klank gaat op nieuw resonr.eren boven Japan, welks krachten hoe langer hoe meer uitgehold zijn. De noodklokken beginnen te beie ren over het gehele land en het galmt van Noord naar Zuid: Kamikaze. Laat ons bidden om een Goddelijke Wind, die als in de tijden van Kublai Kan opnieuw gaat waaien en de vervloekte Amerika nen van de zeeën wegvaagt. Amerika beseft dan nog niet welk een verschrikkelijk wapen gesmeed wordt. Tien maanden lang zullen de helse ma chines omlaag gieren, dood en verderf om zich heen verspreiden, zullen zij een geweldige aanval op het moreel van de marine lanceren, trotse schepen vleugel lam slaan, technische wonderen in een verwrongen hoop van staal, ijzer en kool herscheppen. De zelfmoordescadrilles! M. KLAASSEN resident De Amerikaanse Veiligheidsdienst (de F.B.I.) heeft Vrijdag een zevende ver dachte gearresteerd in het kader van zijn actie tegen de spionnage-organisatie voor de Sovjet-Unie, die het speciaal had begrepen op atoomgeheimen. De arrestante is de 34-jarige mevrouw Ethel Rosenberg-Greenglass. De arrestante is een zuster van de eerder gearresteerde David Greenglass. Zij is de echtgenote van de eveneens gearresteerde scheikundige uit Philadel phia Julius Rosenberg. Mevrouw Rosen berg wordt ervan beschuldigd dat zij. tezamen met haar echtgenoot en ande ren, heeft samengezworen om haar broer David Greenglass over te halen voor de Sovjet-Unie te spionneren. David Greenglass, die in 1945 deel heeft genomen aan de werkzaamheden te Los Alamos, waar de eerste proeven met atoombommen zijn genomen, is ge arresteerd onder verdenking van het in handen spelen van atoomgeheimen aan Julius Rosenberg en Harry Gold, die beiden voor de Sovjet-Unie spionneer den. De Britse regering heeft Vrydagavond besloten het Britse parlement op 12 Sep tember a.s. te doen byeen komen een maand vroeger dan de oorspronkelijke datum om de stand der landsverde diging te bespreken. Aan deze beslissing van de Britse re gering was een in allerijl belegde kabi netsvergadering vooraf gegaan, welke ook door de leider der Britse stryd- krachten is bygewoond. Men meent, dat op deze vergadering belangrijke beslui ten zyn genomen betreffende de Britse landsverdediging. Zo overwoog het kabinet de dienst plicht te verlengen van anderhalf tot twee jaar en hogere soldij te beta len, met het doel de Britse defensie te gen agressie te versterken. Eerste minister Clement Attlee is Vrijdagochtend vroeg door Koning Ge orge in speciale audiëntie ontvangen. (Van onze redacteur) De organisatoren van het grote Beneluxkamp voor katholieke voortrekkers, de „Triade", dat dezer dagen in Heeze, enkele kilometers ten Zuid-Oosten van Eindhoven gehouden wórdt hadden reeds eerder in hun jeugdig enthousiasme afgesproken om met z'n allen een huis te gaan bouwen als symbool voor hun wens mee te helpen een einde te maken aan de woningnood. Zy wil den aan de buitenwereld laten zien dat het voortrekkersdevies „Dienen" voor hen ernst was. Zij realiseerden zich toen nog niet wat voor moeilijkheden zy zich daarmede op de hals haalden, maar waren In ieder geval bereid alle pro blemen het hoofd te bieden. Het huls moest er komen. En het is er gekomen! In enkele weken tyds hebben een honderdtal voortrekkers uit België, Neder land en Luxemburg het huis aan de Kruisboomstraat in Heeze gebouwd. Een geriefiyke arbeiderswoning van 263 M3. inhoud. Een woonkamer, keuken, toi let en bykeuken beneden; vier slaapkamers met douchecel boven. Een vrien- deiyk rood pannendak, prachtige eiken deuren, een gebrandschilderd raam, een fraaie zandstenen deurlijst, geglazuurde „liHiput-steoen" in de schouw, en wat al niet meer maken dit huis tot een van de fraaiste arbeiderswoningen, ooit in Heeze gebouwd. - - j, - -V Spil -V @8 Het nieuwe huis te Heeze, dat door de voortrekkers gebouwd is. Nu is het bijna klaar, op het aftimmer- werk, het schilderen en stucadoren na. En Zondagavond zal het bij een groot kampvuur, midden op de „Strabrecht", het marktplein van Heeze, in aanwezig heid van alle dorpelingen, onder de 15 slechtst behuisden van het dorp worden verloot. Eigenlijk heeft Heeze dit huis te dan ken aan zyn pastoor, deken Van Haren. Want toen de lieden, die de „Triade" kwamen voorbereiden, hem vroegen wat ze nu eens konden doen om Nederland te laten zien, dat het Voortrekken geen sinecure is, zei deken Van Haren meer schertsend dan ernstig „Waar om bouwen jullie geen huis?" Daar is toen eerst even om gelachen. Maar: „Waarom ook niet!" Aalmoezenier Leopold Verhagen O.E. S.A. en de 24-jarige student, Toon Schoenmakers zetten zich er achter. Zij wisten de bouwwereld zodanig voor hun plannen te winnen, dat zij voor 9000 gulden materiaal cadeau kregen. De ge meente Heeze zorgde voor de grond en op 10 Juli dat is vier weken geleden kon de eerste spade in de grond wor den gestoken. Het grondwerk werd ver richt door voortrekkers uit Geldrop en Heeze, maar toen aalmoezenier Verha gen op 21 Juli de eerste steen legde, kwamen uit alle delen van het land voortrekkers aanzetten om de helpende hand te bieden. Het waren echter voor namelijk studenten, die zich in die da gen vrij konden maken. Er moesten enige metselaars en timmerlieden aan gesteld worden. Die waren spoedig ge vonden. De gezamenlijke aannemers be taalden hun loon en van toen af aan ging het full speed. Willem van Vorstenbos, metselaar, opperman uit Heeze, heeft nog nooit in zo'n korte tijd een huis gebouwd. Hy heeft er schik in, want al evenmin heeft hij ooit zulke prettige werklieden gehad. „Nog voordat ik ze iets wil keggen, hebben ze het al gedaan!" zegt hy trots. „Wat de Voortrekkers -zelf niet konden, hebben wij gedaan", zegt Willem en by wyst op een viertal mannen in blauwe overalls. „En wat wij liever niet deden, het vuile en zware werk, dat deden de Voortrek kers"! Willem van Vorstenbos is een eminent voorman en daarom hebben de Voortrekkers hem tot „titulair oübaas" van het bouwkamp benóemd. Bijna dag en nacht is er gewerkt in twee ploegen van ongeveer tien man. Om 7 nur stond de eerste ploeg al aan de bouw tot twee uur. Dan kwam de tweede die het werk tot 10 of 11 uur, onder kunstlicht voortzette. Zij sjouw den met stenen, maakten cement aan en renden met bakken vol de ladders op. Zy sleepten de materialen aan en de vak mensen konden rustig doorwerken. Het is gebeurd dat men 's avonds tot de ont dekking kwam dat er 2000 binnenwerk stenen te weinig waren. Aalmoezenier Verhagen en Toon Schoenmakers trok ken erop uit en kwamen enige uren later ieder met 2000 stenen terug. En toen er geld te kort was, overviel de aal moezenier een Eindhovens café en kreeg van de stamgasten 250 gulden cadean. Was er geen cement meer, dan lenen by Van Akker, de goedmoedige handelaar in Heeze. Die zorgde dan wel weer dat het er kwam. Een missionaris uit Bolivia, op va- cantie, kwam met zijn jeep vrachtrijden; een firma uit Asten gaf eiken deuren, die als reclame op de Jaarbeurs hadden gestaan; er kwam hang- en sluitwerk, degelijk genoeg om er een stadhuis mee te bouwen en tenslotte kwam er het hele huis; het „Triadehuis", zoals de Heezenaren het noemen. En Zondag is voor Heeze een „natio nale feestdag". Er zal voor de dorpe- (Telefonisch van onze correspondent) STRAATSBURG, 11 Augustus Met 85 tegen 5 stemmen by 37 onthoudingen heeft de consultatieve vergade ring van de Raad van Europa vanavond laat een motie van Churchill tot vorming van een Europees leger aangenomen. Enigszins gebogen, wel ouder geworden, maar nog altyd niet minder krach tig, had de grote staatsman enkele uren tevoren zijn zorgvolle woorden in de Assemblée gesproken. De belangstelling was vanzelfsprekend overweldigend en met gespannen aandacht volgde de vergadering de op verbeten, energieke toon uitgesproken rede van Churchill, die begon met in zeer gematigde ter men enige critiek uit tc brengen op de wijze, waarop het comité van ministers sommige belangrijke, door de vergadering voorgelegde punten terzijde gelegd heeft. De vergadering treft echter zelf ook schuld. Waarom toch zouden de in Straatsburg aangenomen resoluties in de afzonderiyke parlementen niet worden besproken? Churchill kan verzekeren, dat alle resoluties, of zy het er mee eens zyn of niet, in Engeland ter sprake gebracht zullen worden in The House of Commons. De wyze, waarop thans In Straatsburg gewerkt kan worden, vergelykt Churchill met wat de mogeiykheden twee jaar geleden in Den Haag waren; hij kan niet ontevreden zyn. Het plan-Schuman en het door zijn partijvrienden gedane voorstel over de organisatie van de basisindustrieën zijn volgens hem constructieve bijdragen. Sprekende over het dezer dagen van Duitse zijde tegen herbewapening naar voren gebrachte argument als zou hier door Rusland een voorwendsel tot een preventieve oorlog aan de hand gedaan worden, Churchill heeft hier blijk baar de gisteren gehouden rede van prof. Carlo Schmidt op het oog is Churchill de opvatting toegedaan, dat de lang tevoren berekende plannen van de Sovjets niet door dit soort gebeur tenissen verstoord zullen worden. Met enige bitterheid constateerde Churchill dat sinds twee jaar de vele waarschuwingen over de ernst van de situatie voor dovemansoren gesproken zijn. Korea is nodig geweest om het mensdom wakker te schudden. Er moet nu zo snel mogeiyk in Europa een wer- keiyk defensief front opgebouwd wor den. Engeland en Amerika moeten troe pen sturen naar Europa. Het is niet te laat, aldus Churchill. De V.S. hebben atoomwapenen voorhanden, die, wan neer ze tegen Rusland gebruikt worden, het Russische volk in staat zouden stel len de tyrannie af te werpen. De Rus sen hebben geen haast, want over het geen hun de laatste jaren in de schoot is geworpen, hebben zij niet te klagen. Byna 600 millioen mensen zijn onder hun controle gekomen zonder daarby één Russische soldaat te verliezen. Wy hebben een adempauze, zo zei Churchill verder, waarin wy ons sterk kunnen maken. In een sterke positie hebben wy misschien nog kans met de Sovjets tot overleg te geraken. Wij moeten hier niet alleen maar on ze verbondenheid met de Verenigde Naties belelden, maar ook practisch en constructief zijn door ons uit te spreken voor de onmiddeliyke instel ling van 'n Europees leger onder één hoofdig opperbevel, dat aan een ge meenschappelijke Europese democra tische contróle onderworpen zal zijn. Dit leger moet in volle samenwerking met de Verenigde Staten en Canada optreden. In de middag sprak de heer Dalton, één der leidende figuren van de La- bourpartij, die ten aanzien van de reso lutie van Churchill duidelijk de nodige reserve in acht nam. Zijn mening zou hij pas definitief kunnen geven, wan neer Churchill enkele duistere passages zou hebben opgehelderd. Hoewel de re solutie geamendeerd was en er nog al wat toelichting op gegeven was, stemde de hegr Dalton niettemin 's avonds tegen. Na Churchill sprak vandaag nog de Nederlandse afgevaardigde, de heer Korthals, die, over de Europese verde diging sprekende, er de nadruk op leg de dat al degenen die deelnamen aan de Europese gemeenschap daardoor te gelijkertijd rechten verkregen, maar ook plichten op zich namen. De inter pretatie van deze opmerking door de Duitse afgevaardigden laat zich niet zo heel licht aanzien. By de avondstem ming over de motie-Churchill bleken de Duitsers dan ook verdeeld te zijn. De socialisten, bij monde van Schmidt, ont hielden zich van stemming. De leden van de C.D.U., bij monde van VonBren- tano, verklaarden zich principieel be reid voor te stemmen. De heer Korthals stelde tevens voor de vergadering van de Raad twee- of driemaal per jaar te houden. Dit zou de belangstelling bij het publiek ook leven diger houden. De algemene beschouwin gen werden vandaag afgesloten door de vertegenwoordiger van het comité van ministers, de Ierse minister van Bui tenlandse Zaken, Sean MacBride. Voor op zettend dat hij in zijn antwoord aan de vergadering de inzichten verdedigde van het comité en niet voor eigen reke ning sprak het is bekend dat het hart van deze minister bij de vergade ring is wees minister MacBride er op dat de eenwording van Europa een voorgeschiedenis van honderden jaren had. In ogenblikken van nood zoals nu is de wil tot aaneensluiting groot, maar zodra de tijden rustiger worden, ver dwijnt deze behoefte meestal sneL In de op het ministers-comité gele verde critiek is naar zyn mening te zeer vit het oog verloren wat in twee jaren tyds bereikt is. Bovendien zou veel van de hier in Straatsburg geuite critiek, aldus de minister, zeer op haar plaats geweest zyn in de parlementen. De klacht van geen macht te hebben, wees de minister af. U hebt alle macht, zo zeide hU, Uw eigen ministers in Uw eigen parlement het vertrouwen op te zeggen. Hy deed in dit verband een dringend beroep op de parlementariërs in hun eigen land de zaak van Europa onophoudelyk voor te staan, mede by de vorming van de publieke opinie. Tenslotte wees de minister op de be haalde resultaten, die hij aldus samen vatte: De vergadering heeft thans het recht zelf haar agenda op te maken. De toestemming van het comité van mi nisters ls daarvoor niet meer nodig. Het gemengde comité bestaat uit vier minis ters en vyf leden van de vergadering on der voorzitterschap van de heer Spaak. Minister Schuman is zelf voor de Raad geweest. Tenslotte is een officiële ver tegenwoordiger van het comité van ministers minister MacBride zelf namelijk aangewezen om de beraad slaging aan te horen en erop te ant woorden. Toen later de motie van Churchill tot vorming van een Europees leger in stèmming kwam stonden de Ieren als één man op om op pathetische wyze hun grieven uiteen te zetten tegen de Engel sen. Churchill's motie gaat thans daar zij ruim twee-derden der stemmen heeft verworven naar bet ministers-comité, dat zal beslissen, of de resolutie al of niet aan de nationale parlementen zal worden doorgezonden. Paul van Speek maakt cement. Paul van Dam vice-voorman. lingen geen Hoogmis zijn die dag. Die is voor de duizend deelnemers aan „Triade" gereserveerd. Hoofd aalmoezenier Verhoeven zal celebre ren en aalmoezenier Verhagen preken. Dan is er voor alle „Triadianen" een ontbijt in de tuin van het gemeente huis en zal burge meester Cox hen toespreken. En des avonds trekken alle Voortrekkers, voor afgegaan door de schutterij «r de fanfare, in optocht door het dorp. Zy zullen defileren langs het door hen zelf gebouwde huis, waar de autoritei ten zich zullen op stellen en op „Stra brecht" zullen zy hun kampvuur ont steken. Dan zal het ogenblik zijn aan gebroken, waarop alle Heezenaren hebben gewacht en waarvan de Voor trekkers zelfs hard op hebben ge droomd. Bevoegde autoriteiten hebben een lijst opgesteld van 15 mensen die het meest van de woningnood te lij den hebben. Een van hen zal het huis loten. Heel Heeze gist wie dat zal zyn. Dan wordt het huis overgedra gen aan bet pa rochieel Kerkbe stuur, dat de huur zal aanwenden „in de geest van de goede daad". Advertentie er weer bij met een modern Tan Als het Indonesische parlement het ontwerp-grondwet voor de eenheids staat heeft aangenomen, hetgeen binnen enkele dagen wordt verwacht, zal Su karno naar Djocja gaan om 15 Augustus het republikeinse kabinet en het K. N. I. P. op te heffen. 16 Augustus zullen Sukarno en de leden van het werkco mité naar Djakarta vertrekken voor de feestelijkheden op 17 Augustus en de afkondiging van de eenheidsstaat. Aneta verneemt voorts, dat het nieu we kabinet 17 Augustus waarschijnlijk nog niet gevormd zal zijn. De partijen hebben nu voorgesteld, dat de president voor zeer korte tijd een interimkabinet zal benoemen, dat de zaken zal waar nemen tijdens de vorming van het nieu we kabinet. De installatie van dit interimkabinet en de afkondiging van de eenheidsstaat zullen dan 16 Aug. plaatsvinden, zodat de vyfde verjaardag van de republiek als eenheidsstaat kan worden gevierd. De geallieerde Hoge Commissie heeft gisteren het communistische blad „Neue Volkszeitung" te Dortmund voor drie maanden verboden „wegens het publi ceren van anti-geallieerde, in het bij zonder anti-Amerikaanse artikelen". Donderdag werden grote communisti sche bladen te Hamburg, Düsseldorf .en Keulen voor drie maanden verboden. Dinsdag werd de drukpers van de com munistische „Rheinisch - Westfalische Volksdruckerei" te Herne, verzegeld en het blad voor een maand verboden. 3 Augustus werd het communistische blad voor de staat Hessen een verschijnings verbod van drie maanden opgelegd. De Hoge Commissie heeft ook de ver schijning van het communistische blad „Volksecho" te Detmold voor drie maan den verboden, zodat in de komende tijd in Noord-Rijnland-Westfalen, waartoe het Ruhrgebied behoort, geen enkel com munistisch blad meer zal verschijnen. De federale West-Duitse regering heeft Vrydag besloten met het nemen van maatregelen tegen de communisten, die door de Oost-Duitse president Wilhelm Fieck in een rede zyn aangespoord tot het verspreiden van onrust en het be- dryven van industriële sabotage in West-Duitsland, te wachten. Men wil eerst zien hoe de autoriteiten der elf Duitse staten afzonderlyk terzake zullen optreden. De elf betrokken ministers van Binnenlandse Zaken hebben Don derdagavond te Bonn beraadslaagd. Zy znllen hun regeringen nu aanbevelen krachtiger tegen het communisme op te treden. Tussen de sparren, ergens bij Gra ve, vlekken witte tent vlakken. Even verderop slingert het rood-wit-blauw slap aan de vlaggemast. Hier kam peert een Amsterdamse verkenners- troep. „Hé, meneer, kenne ze in Mokum •oei buiten ons?" informeert een stro- hariff verkennertje, die aardappelen probeert te schillen. Wij vertellen hem van de opval lende rust, die deze dagen over Am sterdam ligt, dank zij zijn afwezigheid en informeren bij de hopman of het romerkamp lukken wil, „Best," vindt die jongeman, „de stemming is prima. Moet u horen, wat die knapen me gisteravond geflikt hebben." Wij laten ons zakken in de schaduw van de grote kapeltent. „Gisteravond moest ik enkele voor bereidingen treffen voor het program ma van vandaag. Ik kwam om een uur of half tien in het kamp terug en moest nog warm eten. De verkenners hadden alles - warm gehouden, de tafel keurig gedekt met bloemen-in-een-jampotje en een stormlantaarn als feestverlich ting. terwijl een Franstalig menu vertelde, wat mü boven het hoofd hing. Ik begreep er uit, dat de pot aardappelen, worteltjes en gehakt schafte, maar kon het dessert toen nog niet thuisbrengen. 'Als laatste gang had de kok namelijk vermeld: „Poissons Frêches" oftewel verse vis"." De hopman schuift zijn hoed-met- de-wielerbaan-rand in zijn nek en lacht stil voor zich uit. „Enfin, de kok kondigde het myste rieuze toetje aan met een schoon diep bord. De stormlantaarn werd zo laag mogelijk gedraaid. Een grote pan met een pollepel er in toerd aangedragen en de „Poissons Frêches" geserveerd. Nou geef ik u te raden meneer, wat ik na enig kijken in myn diepe bord vond." „Een rolmops in azijn, misschien? „De ..Poissons Frêches" waren veel verser. In gewoon water sprongen wel tachtig springlevende stekeltjes ov mijn bord rond." Om by de nazorg voor slachtoffers van kinderverlamming en analoge ziek ten te komen tot een samenwerking in nationaal verband werd onlangs door de besturen van enige organisaties als overkoepelingslichaam de Nederlandse stichting voor het gebrekkige kind ln het leven geroepen. Het centraal bureau van deze stich ting is gevestigd te Amsterdam, Singel 451453. Beoogd wordt hiervan een centrum te maken voor alle aangelegen heden de kinderverlamming en de zorg van het gebrekkige Kind betreffende. Tot directeur van het centraal bureau werd benoemd de heer G. A. Larsen te 's-Gravenhage. Advertentie SCHOENEN EN TAS IN DEZELFDE KLEUR Mella verft voor U peau de suéde schoenen m dezelfde of donkerder Kleuren isuede blijft suede), prfjs 5.25. Uw vuil gewor den witte schoentjes wederom wit of andere kleuren, prijs 4.75. Uw miskleu rige schoenen op staal of andere kleuren voor 4.75, ln 2 kleuren 6.50. Uw lederen tas in iedere gewenste kleur vanaf 6.50. Uw handschoenen, alleen zwart t 3.75. Uw lederen jas ln dezelfde of donkerder kleuren 23.50. Voor lederen meubelen prijs op aanvraag. Zendt Uw lederwaren franco naar de Lederververij Mella, Mathenesserdljk 317, R'dam. U ontvangt deze franco binnen 10 dagen als nieuw tergg. Winkels: R'dam, Nwe. Binnenweg 208 - Adam, Vijzelstraat 85 - Den Haag. Passage 13. Specialisten ln het verven van lederwaren. Met goud bekroond 1828.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5