NEGENHONDERD DODEN TE MAKASSAR Zware K.N.I.L.-aitval maakt veel slachtoffers Veldslag tussen taxichauffeurs op het Waterlooplein te Amsterdam Het voornaamste heiligdom ter ere van Maria's Tenhemelopneming Verzet met de wapens Secretaris Agterof plebaan der Kathedrale Basiliek De godsdienstvrijheid in Indonesië Tot hoofd en hart Omvangrijke branden EENHEIDSSTAAT BIJNA EEN FEIT Twee personen vermoord .Het weer. Negentig vrijwilligers voor Korea Westerling wordt nog niet uitgewezen Treinrampen in India en Brazilië Joegoslavische uittocht naar Italië Staking duurt voort Bedevaartsoord te Einsiedeln Verheven historie Parochie van Sint Bavo begroet 1 September haar nieuwe pastoor LV MAANDAG 14 AUGUSTUS 1950 o 74ste JAARGANG No. 248144 VUURGEVECHTEN VAN RUIM DRIE DAGEN Werkcommissie verleent haar goedkeuring TRIBUNE TE ZANDVOORT INGESTORT Twee lichtgewonden Verzoek om repatriëring PRINSES DE RETHY TERUG IN BELGIË Op onderneming Pasar Dataf" Sabotage? Reeds 33 doden en honderden gewonden Accoardje met grens beambten Militaire Willemsorde Met ijzeren staven en stenen Te weinisr bescherming Waterlooplein Jpinsdag, 15 Augustus, op het ®est van Maria ten Hemei- °Pfteming, zal ons blad niet Ver«chijnen. DE DIRECTIE. Tegen event, invasie van Nieuw-Guinea Geen treden voor onge rustheid Noorwegen breidt vloot uit OPLEIDING ONDERWIJZER IN AMSTERDAM BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27. tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. OmroeLers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt z'ch het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Op grond van berichten uit Makassar meldt radio Djakarta, dat ongeveer 900 personen de dood hebben gevonden bij de incidenten van de laatste dagen. Onder de slachtoffers bevindt zich de Mohammedaanse leider en oud lid van het Indonesische parlement Loetzi. De overeenkomst betreffende de evacuatie van de Nederlandse strijdkrachten per s.s. „Zuiderkruis", aldus radio-Djakarta, heeft blijkbaar de stad tot kalmte gebracht. Het uitgaansverbod blijft van kracht. De Indonesische nationale politie patrouilleert in de straten van Makassar en maakt jacht op talrijke rovers, die van de toestand profiteren om hun slag te slaan. A.F.P. meldt nog, dat krachtens het accoord alle Nederlandse strijdkrachten Makassar binnen vijftien dagen moeten ontruimen. De voormalige leden van het K.N.I.L., die Zaterdag tot de aanval waren over gegaan, hebben toen een groot deel van de stad bezet, waaruit zij later weer door de Apris werden verjaagd. Sen groep ex- leden van het K.N.I.L. deden Zondag morgen daarop een zware uitval, die zeer woest werd uitgevoerd en vele slachtoffers onder de burgerbevolking heeft gemaakt. De correspondent van Aneta te Makas sar seint, dat de schatting van 800 tot 900 doden aan de lage kant zal blijken te zijn. Over de ongeregeldheden bericht hij het volgende: De spanning, die er reeds enige tijd heerste nabij het overvolle doorgangs- kamp van het K.N.I.L., heeft allereerst geleid tot incidenten tussen de Ambo- nese militairen en de bewoners van de omliggende kampongs. Van de kampong Mariso uit breidde de stemming tegen het K.N.I.L. zich uit over de andere stadsdelen. Toen deed zich het incident voor, waarbij de Menadonese luitenant van de Apris, die zich per ongeluk bin nen het rayon van het kamp begaf, werd doodgeschoten. Hierop volgde een boycot van de Ambonese militairen op de Pasars. De polisi militer der R.I.S. is hiertegen flink opgetreden, waardoor uit breiding van de agitatie werd verhin derd. De stille boycot bleef echter en voortdurend kwam het tot handtastelijk heden tussen de bevolking en de ex- leden vanSiet K.N.I.L. Zaterdag 5 Augus tus was er 's middags een bespreking tus sen de UNCI-waarnemers, de comman dant van de Apris en de commandant van het kamp van het K.N.I.L., welke bespreking niet tot een oplosisng heeft geleid. Even vóór 6 uur 's middags vielen de eerste schoten en kort daarop hoorde men het geratel van machinegeweren nit verschillende delen van het Zuide lijke stadsdeel. Even later was de vuur- wisseling algemeen en drie en een half etmaal lang werd er onafgebroken ge schoten, waarbij de mortiergranaten'van de ex-K.N.I.L.-ers veel schade hebben aangericht, evenals het vuur van de Apris. Hierbij kwam Zondag dan nog dè beschieting vanuit de lucht met B 25 en de beschieting van het korvet van de Alris, de „Radjawali". Er braken om- vangrijke branden uit Prof. dr. J. Kors, voorzitter van de K.R.O., die voor het wereldomvattend apostolaat van de radio zeer belangrijke functies, zoals o.a. zijn hoogleraarschap aan de Katholieke Universiteit heeft laten varen, viert morgen zijn veertig jarig priesterfeest. Wij wensen deze voorbeeldige priester met zijn kristal heldere intelligentie en vurige apologe tische geloofsijver tot heil van de zielen van gelovigen en andersdenkenden nog vele jaren van zegenrijke arbeid in de Wijngaard des Heren. werkcommissie van het republikeinse Parlement heeft de ontwerp-grondwet voor de nieuwe eenheidsstaat goedgekeurd. Een en dertig leden stemden vóór en twee te gen. Tien leden van de communistische Partij en linkse groeperingen verlieten voor de stemming de vergadering. Het parlement van de Verenigde Staten van Indonesië zou v^idaag over de bntwerp-gr-ondwet voor de -nieuwe staat •temmen. Zondagmiddag omstreeks drie uur had tij dens de nationale zeepkisten-wedstrijden te Zandvoort een vrij ernstig ongeval plaats, tijdens de prijsuitreiking bü de geregle menteerde klasse stonden ongeveer dertig mensen op de stelling, waarvandaan de wa gentjes afreden. Juist toen de- derde prijs uitgereikt worden, zakte de helft van stelling ineen, waardoor dertig personen tussen balken en planken terechtkwamen, na •en val van 2y2 meter gemaakt te hebben. be 12-jarlge A. P. C. de Rooy uit De Bilt ,eP een gebroken neusbeen en een hersen schudding op, terwijl de 51-jarlge mevr. W. buringFicke uit Amsterdam een knlewond "bliep. Na een half uur werden de wedstrijder ""ftgezet. De stichting „Door de Eeuwen Trouw" deelt mede, dat zij in een telegram „de regering heeft gewezen op de verplich ting, de militairen van het voormalige K.N.I.L. na hun ontslag te laten repa triëren naar de plaats, waar zij zich wensen te vestigen. De status van mili tair van de K.L. neemt deze verplichting niet weg," aldus genoemd telegram, dat voortgaat: „De Ambonese militairen van het K.N.I.L. te Makassar zullen in een nóg afschuwelijker positie komen, indien zij naar Java worden overgebracht. De mobilisatie van militairen van het voor malige K.N.I.L. betekent, dat zij ontwa pend moeten worden en dus machteloos zullen zijn tegen op Java ongetwijfeld te verwachten zgn. guerilla-aanvallen." De Stichting vraagt van de regering hand having van de krachtige houding van de Hoge Commissaris door de Ambonnezen te laten terugkeren naar hun geboorte grond, waardoor de regering zal kun nen bewijzen, dat het haar ernst is met de handhaving van het zelfbeschikkings recht." De Prinses de Réthy, echtgenote van Leopold de Derde, Is vanmorgen om tien uur met een speciaal vliegtuig van Ge neve vertrokken om zich in Brussel bij haar echtgenoot te voegen. Aan boord van het toestel bevonden zich naar ge meld wordt, behalve de Prinses de Réthy, Leopold's oudste dochter Prinses Jose phine Charlotte en de kleine Prins Alexander, het zoontje van Leopold en de Prinses de Réthy. Het gezelschap verscheen met de ko ninklijke auto op het vliegveld. Journa listen werden niet toegelaten op het vliegveld, dat door een uitgebreide poli tiemacht was afgezet. Uit betrouwbare bron werd vernomen, dat de Zwitserse autoriteiten zowel als de koning alle moeite hadden gedaan om het vertrek van de Prinses de Réthy ge heim te houden waartoe zij nauw met elkaar hadden samengewerkt. De prinses heeft de huur van haar luxueuze woning bij Genève opgezegd. Zaterdagmorgen is een employé van de on derneming „Pasar Datar" in het gebied van Sukabumi door vier gewapende Indonesiërs in uniform op het terrein van de onderne ming vermoord. Tevens werd een chauffeur om het leven gebracht. Verwachting tot Dinsdagavond: Ge- I leidelijk toenemende bewolking met 5 morgen overdag voornamelijk in het Noorden en Westen van het land enige I regen. Aanvankelijk zwakke, later [meest matige wind tussen Noord- [West en Zuid-West. Weinig verande- [ring in temperatuur. Dinsdag: Zon 5.2320.05, Maan 7.19 -20.52. Woensdag: Zon 5.24—20.03, 3 Maan 8.42—21.03. Naar wij vernemen hebben zich tot Zater dagmiddag twaalf uur negentig gegadigden in persoon aangemeld vc.r de beide com pagnieën die de Nederlandse regering over weegt ter beschikking te stellen van de Verenigde Naties. Het gouvernement van Singapore heeft bekend gemaakt, dat Westerling niet zal worden uitgewezen, zolang de kwestie van zijn uitlevering niet definitief is geregeld. Het gouvernement deelt mede, dat de In donesische regering aldus meldt A.P. het Hooggerechtshof op 16 Augustus zal ver zoeken, de tenuitvoerlegging van het ar rest, waarbij de uitlevering van Wester ling aan Indonesië werd geweigerd, op te schorten. Ten minste 23 passagiers zijn om het le ven gekomen en 200 werden gewond toen Zondagochtend vroeg de sneltrein Calcutta- New Delhi op een ontspoorde goederentrein reed. Het ongeluk gebeurde ongeveer 65 km. ten Oosten van Benares, juist op een kleine brug. Men neemt aan, dat de goe derentrein door sabotage ontspoord Is. De locomotief, vier passagiersrijtuigen en de bagagewagen van de sneltrein stortten van de zes meter hoge spoordijk. Twee pas sagiersrijtuigen en een goederenwagon scho ven in elkaar. Gisteravond werd het red dingswerk nog steeds voortgezet. Zaterdag zijn in Brazilië tenminste tien personen om het leven gekomen en een zeventigtal ernstig gewond bij een botsing tussen twee treinen met arbeiders in een voorstad van Rio de Janeiro. Italiaanse autoriteiten hebben Joegoslavi sche grensbeambten weten te bewegen Joe- goslaven toe te staan de grens over te ste ken teneinde familie en vrienden op Ita liaans grondgebied uit Italië te ontmoeten, die op hun beurt naar de Italiaanse kant van de grens zouden komen. Dit heeft tot gevolg gehad dat Zondag ongeveer 5000 Joe- goslaven de Italiaanse stad Gorizia binnen vielen. De straten van deze kleine grens stad. die 25 km. ten Noorden van Triest ligt, waren overvol van huilende en lachende mensen, die elkaar voor het eerst sinds vijf jaar weer eens zagen. De grensbewaking kon de stroom niet ver werken. Vijf mensen moesten in een zie kenhuis worden opgenomen na handtaste lijkheden met grenswachten. In Gorizia moes$ de politie versterkt worden om orde te Kunnen houden in de rijen mensen, die zich gevormd hadden voor winkels die voedingsmiddelen, medicamenten, wasmid delen en andere artikelen verkochten, die in Joegoslavië blijkbaar moeilijk te krijgen zijn. Zondagavond begonnen de bezoekers, met volle koffers en zakken, naar Joego slavië terug te stromen. Aan sergeant Harry Voss, Surinaams mi litair, die destijds in Indonesië door de Ja panners is doodgeschoten, is posthuum de Militaire Willemsorde toegekend. (Van onze verslaggever) Op een zeer druk bezochte vergadering van taxichauffeurs, aangesloten b|j de Uniebonden, is Zaterdagmiddag in „Krasnapolsky" met 185108 stem men (14 blanco en 2 ongeldig) besloten om Zondagmorgen weer aan het werk te gaan. Inderdaad zijn Zondagmorgen een kleine honderd taxi's te zamen uitgereden, maar op het Waterlooplein werd deze stoet overvallen door 'n groot aantal stakers, die op 'n vergadering bijeen waren met 't gevolg dat een ware veldslag ontstond. Daar de stakers in de meerderheid waren moesten de taxi's wél een heenkomen zoeken. Men besloot toen alle wagens van de straat te houden vooral ook omdat verscheidene taxichauffeurs reeds individueel waren gemolesteerd een moest met een hersenschudding naar een ziekenhuis worden gebracht en taxi's waren beschadigd. De po litie heeft slechts twee daders gearresteerd. Op de langdurige vergadering, die Zaterdagmiddag door de Uniebonden werd gehouden, heeft een lid van het stakingscomité, dat ook lid is van het NVV en daaróm toegang tot deze ver gadering had, onomwonden aangekon digd dat er geweld zou worden gebruikt als besloten zou worden om de staking op te heffen. Maar de voorzitter, het socialistische raadslid Laan, antwoordde dat men voor terreur niet zou wijken. „Wij nemen de uitdaging aan", zeide hij. Tevoren was reeds een fel en zeer rumoerig debat ontstaan tussen het be stuur en verscheidene leden, die het bestuur verweten dat het de leden niet helemaal niet op de hoogte had gehou den van de voortgang der besprekingen mét de werkgevers. „Waarom hebt U niet eerder een vergadering uitgeschre ven dan nu, nu de staking is uitgebro ken?" zo werd gevraagd. En vooral werd het de besturen van de Uniebonden zeer kwalijk genomen dat zij toegestemd hadden in de tariefsverhoging der taxi's per 1 Augustus, tengevolge waarvan de chauffeurs in het algemeen f 5 tot f 10 per week minder verdienen. De heer Laan gaf toe. dat men beter had gedaan Vrijdagavond dus vóór de nachtver- gadeqing, waarop tot staking werd be sloten een vergadering te houden maar persoonlijke omstandigheden had den dit verhinderd en ook had men nog geen concrete mededelingen kunnen doen. De tariefsverhoging had men aanvaard omdat de werkgevers in Am sterdam zich schriftelijk hadden verbon den op korte termijn overleg te plegen over loonsverhoging tot f 36 per week en de invoering van een CAO zelfs als het landelijk overleg niet snel genoeg mocht opschieten. Dit landelijk over leg is vastgesteld op 18 Augustus en de besturen vonden het nu al te kortzichtig dat men een week van tevoren in sta king ging. Dat kan het overleg alleen maar torpederen, zeide de heer Laan. De NVV-leden in de stakingscommissie v/aren van mening, dat. nu de staking een feit is mede door gebrek aan voorlichting van de zijde der Uniebe- sturen deze besturen zich nu maar achter de staking moesten plaatsen maar de heer Laan achtte het niet op de weg van de besturen liggen om degenen, die door eigen kortzichtigheid in moeiliik- heden waren geraakt daaruit te halen en daardoor het gehele overleg met de werkgevers in de waagschaal te stel len. Zo ging dat debat op doorgaans scherpe toon verder. Nadat de heer Laan nog een hartstochtelijk beroep op de vergaderden had gedaan om de be sturen niet in de steek te laten werd ge stemd met bovenvermeld resultaat. De Uniebestureu zijn daarna onmid dellijk in overleg getreden met de werkgevers en de politie. Overeenge komen werd dat de\ dienst Zondagmor gen om half negen zou beginnen en dat acht standplaatsen^— in een ring rond dc binnenstad zouden worden bezet. De politie zou daar toezicht houden cn ook bij de garages. waar de wagens zouden uitrijden. Maar naar de heer Laan ons mededeelde Is er van die po litiebescherming niet veel terecht ge komen. De politie bleef toekijken en joeg de stakers niet weg zodat de chauffeurs soms in grote moeilijkheden geraakten. Op het Museumplein b.v., zo vertel de ons de heer Laan, ging de toeziende agent voor de regen schuilen onder de doorgang van het Rijksmuseum terwijl de chauffeur, die met zijn taxi bij de standplaats stond werd overvallen door tien stakers. Hij kreeg toen gelukkig een telefoontje van de Taxicentrale en reed snel weg. Ook in de gehele stad is het rumoerig geweest. Naar het politierap port vermeldde is Zaterdagavond een taxichauffeur in de Sluisstraat door twee stakers zo ernstig mishandeld dat hij met een hersenschudding naar het Wilhelminavasthuis moest worden ge bracht. Zondagmorgen om elf uur werd een taxi, die naar het station reed. door stakers met stenen bekogeld. De inzit tenden, een dame en een jongetje, wer den door glasscherven gewond maar konden hun treinreis voortzetten. De taxi werd beschadigd. Een kwartier later gebeurde datzelfde met een an dere taxi op dezelfde plek, de Marte laarsgracht. Maar toen was er politie, die twee stakers arresteerde. Op de Prinsengracht werd een taxi chauffeur door een dertigtal stakers overvallen en afgeranseld. De politie heeft hen met de sabel en gummistok moeten ontzetten. Verder moest de politie nog optreden toen stakers garages ctp de Ro zengracht en in de Mamixstraat wilden binnendringen. De hevigste veldslag werd echter Zon dagmorgen omstreeks elf uur geleverd op het Waterlooplein. Want de Unie- besturen hadden besloten nog een laat ste poging te wagen om de straat te veroveren. Zij reden enige garages af en verzoch ten de chauffeurs, die in het algemeen in grote getale waren opgekomen can weer dienst te doen, maar dit niet durf den uit vrees voor molestatie, zich bij hen aan te sluiten. En in korte tijd was er zo een stoet van ongeveer tachtig wagens gevormd, terwijl men er op re kende dat zich hierbij nog een twintig tal z.g. eigenrijders (dat zijn chauffeurs, die hun eigen wagens exploiteren) zou den aansluiten. De bedneling was om de binnenstad door te rijden en zich dan over acht standplaatsen te verdelen. Maar intussen waren de stakers bijeen in hun hoofdkwartier: het gebouw „De Valk" aan de Valkenburgerstraat, en zij besloten deze stoet op het naburige Wa terlooplein te overvallen. Er ontstond daar dan ook een hevig gevecht tussen chauffeurs en stakers, die met stenen ett ijzeren staven waren gewapend en daar mede verscheidene taxis ernstig bescha digden. Een wierpen ze omver. Sommige chauffeurs werden mishandeld, de meesten wisten met hun wagens te vluchten. Toen besloten de besturen van de Uniebonden na overleg met de directie» het gehele taxibedrijf stil te leggen. Verscheidene directies hadden dat trou wens al des morgens vroeg besloten om dat ze niet het risico wilden lopen dat hun wagens zouderv worden beschadigd. Naar wij nog van de heer Laan ver nemen, zullen nu de besturen met dc directies en de politie overleggen wat hun in de komende dagen te doen staar. Want in geen geval leggen ze zich bij de terreur van de stakers neer. Het voornaamste heiligdom ter ere van Maria's Tenhemelopneming bezit Ein siedeln. Dit genadeoord ligt acht minuten gaans van Biberbrücke, dat op zijn beurt een half uur per trein verwijderd ligt van Arth Goldau, op de internationale lijn BaselChiassoMilaan. Verder dan Einsiedeln gaat het locaaltreintje niet. In 1878 werd ten gerieve van het pelgrimsverkeer door de aanleg van het lijntje Einsiedeln Biberbrücke dit Mariaoord met het uitgebreide Zwitserse spoorweg net verbonden. ders, Noren, Denen, Duitsers, Fransen, Italianen, Oostenrijkers en Hongaren naar Einsiedeln om aan de H. Maagd de verscheidenheid van de nummer hun noden te klagen. Vandaag wijst borden van de automobielen, die Ein siedeln dagelijks doorkruisen, de veel- landige afkomst van de pelgrims aan. Velen komen tc voet, grote groepen ook dagelijks per trein, zodat het to taal aantal pelgrims per jaar meer dan 300.000 beloopt. patiënten met gebroken armen en benen. Talrijker voorzeker zijn de inwendige wonderen van genade in de zielen ge wrocht. Deze genadeuitwerking heeft vooral in de kapel van de penitenciers plaats. Dit is een zijkapel, 30 meter lang, links aan de basiliek aangebouwd, waar in zich tegen de zijwanden twee rijen, ieder van 16 artistiek uitgevoerden biechtstoelen bevinden. Terwijl de broeders kloosterlingen zich aan allerlei ambachten wijden, ge richt op het onderhoud van de abdij en ten behoeve van de arbeid op de lan derijen, die tezamen een oppervlakte van meer dan 9 hectaren beslaan, ver richten de Paters veel zielzorg en geven zich aan het onderwijs. De abdij telt op het ogenblik 187 Paters, 63 Broeders De bezoeker betreedt hier een stuk grond van geschiedkundige betekenis. Immers de heuvels met dennenbossen! die aan Einsiedeln een wijde, groene kroon geven, maakten tien eeuwen gele den deel uit van het „donkere oerwoud", door geen mens nog betreden. De mon nik Meinrad van het klooster Reichenau op een eiland in het meer van Constanz gelegen, verkoos, met verlof van zijn overste, dit woud om er het leven van een kluizenaar te leiden. Hij bouwde een cel en een kapelletje en deelde zijn ka rig bestaan met twee raven, die zijn huisvrienden waren. Op 21 Januari 861 echter werd hij in zijn cel door twee rovers overvallen en ter dood gebracht. De raven vervolgden de rovers al krij sende tot in de stad Zurich, waar zij ge vangen werden gezet. Het stoffelijk overschot van de heilige Meinrad werd door de abt van Reichenau naar deze abdij gevoerd. Cel en kapel bleven lang leeg staan, maar het „donkere oerwoud" trok andere kluizenaars tot zich, zoals Bennon, kanunnik van Straatsburg. In 934 verenigde Eberhard eveneens ka nunnik van Straatsburg, die naar het „donkere oerwoud" met een groep land bouwers uit de Eizas was gekomen, de ze kluizenaars in een communiteit, om volgens de regels van de H. Benedictus hun leven te heiligen. Bij de cel en de kapel van Meinrad bouwde hij daartoe een klooster met kerk. Wanneer en hoe de verering van de H. Meinrad op die van een Moeder godsbeeld geplaatst in zijn kapel, is overgegaan, vermelden de kronieken niet. Maar de documenten, in de Ab dij van Einsiedeln bewaard, tonen wel aan, dat in het begin van de XlVe eeuw Einsiedeln een Mariaoord was. En omstreeks 1600 trekken Nederlan- De bouw van de 100 meter lange kerk in barokstijl is, volgens de plannen van de broeder-benedictijn en architect Gas- pard Mosbrugger, in 1704 begonnen en in 1735 met de consecratie door de Apostolische Nuntius van Bern op 3 Mei van dat jaar voleindigd. Het spel van engelenbeelden in deze kerk is iets wonderbaars. Grote en kleine engelen, gehalveerde engelen en engelenkopjese lachende en treurende en zeer vele sportieve, die zich met hand of vleugel aan gewelven en lijs ten acrobatisch vastklampen, vullen het luchtruim onder de gewelven. Deze laatste zijn van prachtige fresco's voorzien, die alle als onderwerp de verheerlijking van Maria hebben. De gebroeders Assam uit Benediktbeuren, waarvan Damianus de schilder en Egidius een meester in stucadoorswerk was en die beide hun artistieke op leiding in Rome ontvangen hadden, hebben de basiliek van Einsiedeln tot een van de fraaiste bouwwerken op dit gebied gemaakt. Het Mariaoord van Einsiedeln mist de beroemdheid van dat van Lourdes, maar kan ook op vele gebedsverhoringen en wonderen bogen. De achterwand van de kerk. in de onmiddellijke nabijheid van de genadekapel is overdekt met krukken en beugels, de laatste afkomstig van Maria's Tenhemelopneming in de basiliek van Einsiedeln. en 23 adspiranten, verdeeld over novicen en studenten. Een voorname tak van het landbouw bedrijf van de abdij vormt sedert eeuwen de teelt van raspaarden. In de ecurie staan de fiere beesten, ieder met naam aangegeven: Lisi, Bella, Topas. Amor, Nero, Zeta, Qan, Borese, Diana. Quanda, Rösli, Marga en Pisa. Naast de abdij bevindt zich het grote gymnasium, dat onder de priesters en de politieke en commerciële figuren van Zwitserland vele oud-leerlingen telt. Het aanstaande schooljaar zullen 340 leerlingen de klassen aan dit gymna sium, waarvan het diploma door de Staat officieel erkend wordt, volgen; van deze 340 leerlinge» zijn er 280 intern. Vanaf de stichting van de abdij heb ben de monniken zich toegelegd op de verrijking van hun bibliotheek, die onder de voor naamste van Euro pa gerangschikt wordt. Een der grootste feesten van het jaar in Einsiedeln is dat van Maria Tenhe meiopneming op 15 Augustus. Behalve met de Pontificale Mis door de Abt op te dragen wordt dit feest ook in de avond met een gro te sacramentspro cessie gevierd. Op die dag vormt de abdij het middel punt van het gods dienstig leven van het katholieke kan ton van Schwyz. In de heerlijke avond stond van deze Augustusdag paren de gelovigen van de verschillende paro chies van Schwyz, ieder m hun eigen karakteristieke kle derdracht, van alle zijden uit het „don kere oerwoud" naar Einsiedeln afdalend, hun gezangen en ge beden tot een glo riekroon van Haar, wier lichamelijke hemelsglorie weldra als dogma door alle katholieken bezon gen zal worden. MGR. DR. JAC. BRUNING Nederland zal iedere poging tot inva sie van Nederlands Nieuw-Guinea met de wapens tegemoet treden zo heeft de gouverneur van N.-Guinea, de heer Waardenburgh, volgens U.P. medege deeld. Er is geen sprake van dat Neder lands Nieuw-Guinea met geweld door een ander land in bezit zal worden ge nomen, zo zei gouverneur Waarden burgh in Singapore tot journalisten. Aan iedere poging tot een invasie zal weerstand worden geboden. Wij zullen vechten. De gouverneur wees er verder op, dat een Indonesische missie het gehele land heeft bereisd. Hiermede dient eens en voor al een einde te ko men aan de geruchten, dat vele dui zenden Indonesische politieke gevange nen nog steeds heimelijk in de gevan genissen van Nieuw-Guinea worden vastgehouden. De gouverneur zei, dat hij op weg was naar Nederland voor „zuiver za kelijke aangelegenheden.". De „Times" is van oordeel, dat de onenigheid tussen de Nederlanders en Indonesiërs over de toekomst van Ne derlands nieuw-Guinea het best aan de Verenigde Naties kan worden voorge legd. N.-Guinea is, aldus het blad. zeer geschikt om te worden gevoegd bij de landen die onder beheer staan. Ooste lijk N.-Guinea, dat onder mandaat van Australië staat, maakt goede vorderin gen. Dit is een van de redenen, waar om de Australische openbare mening in haar geheel de voorkeur geeft aan de ervaren Nederlanders als adminis trateurs van het Westelijk deel van N.- Guinea. Wat ook de uiteindelijke be slissing moge zijn dit land moet be handeld worden als een mandaat en niet als een bezitting aldus het Lon- dense blad. De stakers staan slechts een tiental taxi's tie voor zieken vervoer en derge lijke De z.g. eigenrijders hebben via het A.N.P. laten bekendmaken dat zij bui ten de staking staan en derhalve willen blijven doorrijden. Ze zijn dan ook van plan daartoe drastische maatregelen te nemen zoals het vormen van een knok ploeg, die achter de taxi's zal aanrijden. Intussen heeft de heer Boddeus, de E.V.C.-stakingsleider, ons Zondagmiddag medegedeeld dat hij voornemens is op de stakersvergadering, die vanmiddag zou worden gehouden, voor te stellen toe te staan dat de eigenrijders blijven rijden. Totaal zijn er ongeveer zestig. Practisch zijn er Zondagmiddag en -avend geen taxi's meer in Amsterdam te zien geweest en ook vandaag zouden er geen taxi's uitrijden. De directie van de Ataxmaatschappij (dochtermij. van de A.R.M.) heeft Zon dagmiddag met het personeel verga derd. Dit personeel was Zondagmorgen wel opgekomen, maar de directie vond het toch raadzamer de taxi's niet aan molestaties te wagen. Ze zijn dus ook niet uitgereden. De heer Boddeus, de E.V.C.-stakings- leider, deelde cws nog mede, dat Zon dagmiddag op een stakersvergadering :>i „De Valk" met handopsteken besloten is de staking voort te zetten. Bü de debatten over de nieuwe grond wet der VSI hebben de christelijke par tijen ernstige bezwaren gemaakt tegen artikel 18 van het ontwerp, waarin staat: „Een ieder heeft recht op vrü- heid van godsdienst, interne overtui ging en gedachten". Vergeleken met het geen over de godsdienstvrüheid gezegd wordt in de grondwet der VSI, menen deze leden, dat hier ten onrechte de vrijheid van missie en zending in de formulering is weggelaten, ofschoon dit in het oorspronkelijke ontwerp we! stond. Blijkbaar heeft men in Djocja geëist, dat de formulering van deze vrijheid voor zending en missie diende te worden weggelaten. In eerste termijn hebben vele katholieke en protestantse leden bezwaren gemaakt en zelfs hun stem voor het ontwerp hiervan afhankelijk gesteld. In zijn antwoord zei Hatta, dat de vrijheid van missie en zending door de huidige formulering voldoende is ge waarborgd. Naar het ANP van de zijde van de ka tholieke partij en enige leden van de protestantse partij verneemt, staan de christelijke groepen thans in ernstige twijfel of zij het ontwerp zullen aanne men. Tegenstemmen zou namelijk be tekenen, dat zij de communistische par tijen steunen in hun obstructie tegen het ontwerp, terwijl voorstemmen bij hen op ernstige bezwaren stuit. Van de stemmen der christelijke leden kan de tweederde meerderheid afhangen. Het totale aantal christelijke leden bedraagt ongeveer twintig, in de partij van Sjah- rir en in de Fraktie Demokraat zitten nl. ook een aantal christelijke leden. Hatta heeft hedenmorgen in het parle ment van de V.S.I. geantwoord op de bezwaren, die de katholieke fractieleider Kasimo naar voren heeft gebracht tegen de formulering van de godsdienstvrij heid. „De leden behoeven geen enkel be zwaar te zien in de formulering van het desbetreffende artikel omdat de propa ganda voor godsdienst niet uitdrukkelijk is genoemd. Het spreekt vanzelf, dat prediking vrij is," aldus Hatta. De re gering hoopt, dat met deze verklaring alle ongerustheid bij de christelijke le den is weggenomen. Hij deed een beroep op alle leden van het parlement, thans onmiddellijk zonder amendering het ontwerp aan te nemen. „Het belang van het land duldi geen langer uitstel van de eenheidsstaat. Het dualisme in het bestuur heeft slechts chaos gebracht en deze chaos kan niet langer worden ge duld," aldus Hatta. Hedenavond zal het ontwerp in stemming komen. Verwacht wordt, dat de vereiste tweederde meer derheid zal worden behaald. In de eerste 6 maanden van dit jaar heeft Noorwegen contracten gesloten voor de bouw van 20 schepen van m totaal 216.700 ton. Hiervan zijn 3 schepen besteld in Engeland, n.l. 2 tankschepen van 36 000 "ton en 1 vrachtschip van 9.500 ton. 10 tank schepen van 126.450 ton, 6 vrachtschepen van 37.750 ton en 1 trampschip werden be steld in Noorwegen. In de eerste 6 maanden van dit jaar werden 60 schepen van in totaal 533.370 aan Noorwegen afgeleverd, waarvan 18 werden gebouw in Engeland. 3 in Neder land, 1 in Japan en 19 in Zweden. Mgr. J. P. Huibers heeft heden tot plebaan van de Kathedrale Basiliek benoemd de zeereerw. heer H. W. Agterof, die secretaris was van het bis dom Haarlem. Daarmede heeft de parochie van Sint Bavo reeds kort na het overlijden van mgr. F. B. J. M. Filbry haar nieuwe pastoor gekregen. Secretaris Agterof, die reeds bijna negentien jaren op het secretariaat van het bisdom werkzaam is, ziet zich nu weer in de directe zielzorg geplaatst in de stad en de parochie, waar hij reeds een bekende figuur is. De nieuwe plebaan werd geboren in Bodegraven op 19 April 1904. Hij stu deerde aanvankelijk op het bisschop pelijk college te Weert, maar zette later zijn priesterstudies voort op het Klein seminarie „Hageveld" te Voorhout en het Groot-Seminarie te Warmond. Na op 25 Mei 1929 de priesterwijding te hebben ontvangen, werd de neomist benoemd tot kapelaan van de St. Agatha-parochie te Lisse. Dahr toonde hij zich al dadelijk niet alleen de preken de, maar ook de schrijvende priester. Bekend immers werden zijn praatjes in de Agathaklok, welke later werden samengebundeld tot het bekende boekje „Verloofd, getrouwd, 'n kind". De parochianen uit Lisse bewaren nog prettige herinneringen uit de tijd van kapelaan Agterof en de verrassing was dan ook groot, toen mgr. Aengenent hem op 7 November naar het secretariaat van het bisdom riep. In die dagen werd hij in die geheel nieuwe en vooral administratieve werkkring ingeleid door secretaris Th. W. Pichot. In het bijzonder legde hij zich toe op de studie van het huwelijksrecht en zijn gedegen kennis op dit gebied werd al gemeen erkend bij zijn werkzaamheden als rechter aan de Kerkelijke Rechtbank. Als leider van verschillende cursussen kon hij anderen laten profiteren van zijn helder inzicht in moeilijke huwe lijkskwesties. Verder was secretaris Agterof rector van het St. Joseph-kinderhuis te Haar lem en met een zekere weemoed zullen de zusters den kinderen van de Zijlsingel hun rector zien vertrekken, want op dit kleine terrein van de „directe zielzorg" gaf de rector alle aandacht aan hun geestelijk welzijn. De secretaris was voorts belast met de geestelijke vor ming van de leerling kraamverpleeg sters van het Wit-Gele Kruis te Haar lem en ook daar ondervonden velen de zegen van zijn werk. Als wij dan tenslotte zijn overige functies noemen: lid van de nationale commissie voor huwelijksvoorlichting, I Wet (tkr; Wees met een mensenziel voorzich- zij is het kostbaarste dat er ich- I I, voorzitter ^n de diocesane raad voor huwelijksvoorlichting en geestelijk lei der van het katholieke bureau voor huwelijksvoorlichting te Haarlem, dan is daarmede zij het zeer summier wel duidelijk de plaats getekend, die secretaris Agterof niet alleen in de stad Haarlem, maar ook in het bisdom heeft ingenomen. Wij noemden reeds zijn boekje „Ver loofd. Getrouwd, 'n Kind", maar van zijn hand verscheen ook het bekende werkje ..Wel en Wee in het huwelijk", terwijl hij voorts verschillende artikelen publiceerde in „Huwelijk en Huisgezin" en „Katholieke Gezondheidszorg". Secretaris Agterof zal nu zyn post op het bisschoppelük secretariaat verlaten, maar in Haarlem zal hü een bekende figuur blijven, nu hij zijn eervolle be noeming ontvangen heeft tot plebaan van de Kathedrale Basiliek. De parochi anen van Sint Bavo mogen zich gelukkig prijzen deze priester als hun pastoor in hun midden 'Ir mogen begroeten. Naar wij vernemen zal plebaan Agterof Vrij dag I September als pastoor worden geïnstalleerd. De R.K. Kweekschool te Beverwijk heeft plaatsgebrek. Niet alle jongens, die tot onderwijzer opgeleid willen worden, kan men daar aannemen. Er bestaat echter thans ook in Amsterdam gele genheid een opleiding tot onderwijzer te volgen. Men moet zich daartoe vóór 20 Augustus opgeven aan het adres Lau riergracht 41. Een deelnemers aantal van minstens 26 is vereist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1