BAKKER te boeiende in Trio Lesueur - - deelt de lakens uit vroeg op oorlogspad stayersserie Frosio Gelderse zeepkistcoureur wint in druipnatte duinen VAN VLIET EN DERKSEN IN HALVE FINALE Hijzelendoom nog een kansje Eerste plaats voor Slijkhuis in falende Benelux-pioeg Draadloze lyriek en bloedige pap Draw van Nederl. cricketteam tegen Sandhurst Wand. Engeland overwint ook Ver. Staten RIT IN DUISTER Als volbloed renpaard uit de blokken KIST SNELSTE OP 800 m TE RIJSWIJK HARRIS SMOORT ZIJN PIJPJE Fraaie century van J. van de Luar MAANDAG 14 AUGUSTUS 1950 PAGINA 4 VERREGEND WIELERiFESTIJN EN LUIK Regen Ziedaar hei groie en enige Leiimoiiv van de belangrijkste dag der Wereldkampioenschappen Wielrennen op de baan. Hei ihema mei al zijn iriesie variaties; van miezerige speldeprikken, die nochtans elke manoeuvre op hei glib berig cement gelijkstellen mei een levensgevaarlijk experi ment, ioi de regelrechte verschijnselen van een zondvloed compleet met donderslagen, die hei water mei onbedaar lijke slagregens en in bruisende beken over de baan jaagt. Vijf uur lang hebben de geduldigste bezoekers hei spel zitten aankijken, dat de huisdemonen van de Lage Landen met de Verenigde Wielemaiies wensen ie spelen. En toen de organisatoren tenslotte tegen 7 uur hun meest markante beslissing van dit lournooi namen, namelijk hei geval maar tot Maandagochtend 9 uur te verdagen, hadden de paar duizend hardnekkigen precies vijf sprintraces en twee achtervolgingen zien opvoeren, ze hadden geen sprinikampioenen van amateurs of professionals toege juicht en zich niet kunnen verlustigen in hei donderend geronk der motoren, dat Zaterdagavond de fascinerende begeleiding was geweest van een ongewoon levendige en boeiende siayersserie. Als een muur Het uur-Bakker Wim de Ruiter in stadion achter de motor Nederlander waagt zich aan Kanaaltocht «Mil Van EstKoblet Nogmaals: boksen Concours d'Elegance van de K.N.A.C. Nederland derde in mter- geallieerd zwemtournooi zijn. En tot overmaat van ramp bleken Lesueur, Besson en Frosio met assisten tie van Heimann de hoofden bij elkaar Onze sportredacteur telefoneerde ons Zondagavond uit Luik: Zaterdag ja, toen scheen de zon en lagen de jasjes achteloos over de balu strade. Toen kon de organisatie rustig haar programma afwerken en had zij het genoegen haar schaarse toeschouwers met deze wedstrijd achter grote motoren een daverend slot te kunnen aanbieden. Maar weer waren de omstandigheden niet op de hand van het Luikse publiek. Want nu de deelnemers aan deze stayers- rit eindelijk eens niet als gemummifi ceerde eenheden aan hun rol zaten vast geplakt, nu er eindelijk eens werd ge werkt met jachten en schermutselingen aan de lopende band, nu kwam het avondduister een goed deel van de pret bederven. Zó'n müde invloed had het mooie weer blijkbaar op de organisatoren gehad, dat zij zich helemaal niet hadden beijverd om een al te lijvig programma in snel treintempo af te werken. Het gevolg van dit alles was, dat er van al die spanning in de stayersrit voor het publiek wel iets werd verdonkeremaand. Juist toen de slag op z'n hevigst was, werd het zo vol komen duister, dat men aan de overzijde van de baan nauwelijks een hei-oranje trui van een donkerblauwe kon onder scheiden en men uit de doorkomst in de volgende halve ronde het verloop van de gebeurtenissen moest reconstrueren. Het was een waar inferno. In de hef tige strijd, die op dat moment woedde, hadden de zeven concurrenten elkaar nog geen ronde toegegeven en in de woeden de jachten om de eerste drie plaatsen, die tevens drie plaatsen in de finale be tekenden, begon het echt een beetje lu guber te worden. Brullend joegen de ronkende motoren over de baan, wiel aan wiel bijna. En in hun kielzog sleep ten zij de zeven eerste gegadigden voor de regenboogtrui als het ware blinde lings mee door het avondduister. Het rondenbord had men evengoed in Pur- merend of in Groenlo kunnen uithangen, zo weinig was er op dat moment meer van de witte cijfertjes te zien. En wan neer de een of ander ergens van de verre, half voltooide tribunes een pijp of een sigaret aanstak, vlamde zijn vuur tje op als het licht van een schitterende en alle aandacht tot zich trekkende mor genster. Onze landgenoot Bakker, blakend van ■trijdlust en conditie, genoot de verre van twijfelachtige eer te worden inge deeld in een serie, die zo sterk was be zet, dat ze bijna een finale had kunnen te hebben gestoken, met het gevolg, dat zij aan de kop van de karavaan een muur hadden opgetrokken, waarbij Sieg- friedlinies, Atlantische wallen en meer van dat fraais je reinste kinderspel wa ren Maar het nummer werd met bravour verkocht en dat was een pleister op de wonde. Voor de toeschouwers althans. De brave Bakker kon wel op zijn vin gers uittellen, dat zijn kans om een gaatje te vinden maar heel gering was en dat de diagnose voor het juiste ogenblik met verbazingwekkend vak manschap moest worden gesteld. Daar reed hij dus op. Nu eens in vijf de, dan weer in zesde positie zat hij rus tig toe te zien, hoe de Grote Drie met welwillende assistentie van Heimann de zaak regelden. Het was voorlopig niet erg imposant, maar na 65 kilometer be gonnen de heren een beetje franje weg te geven, waardoor het geheel een wer kelijk voortreffelijk spel werd. Frosio, Besson en Heimann duikelden als dui veltjes om en over elkaar heen, maar altijd achter Lesueur, die in de eerste ronden onmiddellijk van de zevende naar de eerste plaats was gesprongen en daar niemand in zijn nabijheid duldde. En juist toen Frosio weer eens over Besson wipte en Heimann plagend in de rug van zijn landgenoot begon te porren, kreeg Bakker een teken van zijn gang maker, „platte Van den Bosch". Een beetje bezorgd keek de Nederlander even naar het rondenbordNog 35 kilometer. Maar de strijd was al begon nen en hij moest mee. Het was intussen een prachtige sprong. Besson, Heimann, Frosio, ze draafden onder onze landge noot weg, als wachthuisjes langs een spoorlijn, waar de express voorbij snelt. Toen Lesueur nogVerder, gebaarde Van den Bosch en draaide de kraan weer open. Bakker gaf het vele dat hij op dit moment te geven had in een vin nig duel van verschillende ronden en tenslotte kreeg hij de Fransman los van diens rol. Het was gelukt en de Neder lander had de leiding. Maar de victorie was daarmee nog lang niet behaald. De Verenigde Vier keken elkaar eens aan en als een hagel bui kwamen de tegenaanvallen. Eerst kwam Lesueur terug. Niet met succes aanvankelijk, maar ten slotte ging hij toch door en heroverde zijn leidende po sitie. En toen bleek, dat het inderdaad nog wat te vroeg voor Bakker was ge weest. Toen kwamen Besson, Heimann, Frosio op hoge benen eveneens hun plaatsen weer opeisen en werd de iet wat vermoeide Bakker zelfs een prooi voor Michaux, die met Verschueren een ondergeschikte rol speelde. Opgeven? Nog één keerHeimann voorbij. Langs Frosio, langs Besson tot op de tweede plaats. Maar toen begon het meteen weer achter de rug van de Nederlander te rommelen. Viermaal ach tereen stuurden Besson en Frosio hun stroman op de Nederlander af en toen die eindelijk vermoeid was van het de fensief, kwamen de heren dankbaar de vruchten van deze tactiek plukken. Het pleit was daarmee beslecht. Michaux, die intussen zijn verloren ronde hernomen had, schaarde zich weer keurig netjes achter in de rij en terwijl de duisternis dichter en dichter werd, daverden de matadoren achter elkaar voor het laatst over de streep. Eerst Lesueur, daarna met een achterstand van 50 meter Frosio, daarachter op 100 meter Besson en ten slotte Heimann, Bakker, Verschueren en Michaux, die het gevieren in de her kansing nog eens over mogen doen. Het is thans reeds zeker, dat Van Vliet, Derksen en Harris in ieder geval zullen deelnemen aan de revanches der wereldkampioenschappen wielren nen, welke 22 Augustus op de Stadion- baan te Amsterdam zullen worden ver reden. Wim de Ruyter zal deelnemen aan een stayerswedstrijd over 100 km. Hij is reeds aan zijn training begonnen ach ter gangmaker Kaeser. De 22-jarige Nederalnder Dick Schenner is met zijn trainer De Vries te Calais aan gekomen. Schermer wil zich voorbereiden om op 22 Augustus Het Kanaal over te zwemmen. Het vorig jaar deed hij daartoe zijn eerste poging, welke evenwel mislukte. Te Rotterdam werd een zwemwedstrijd ge houden over een afstand van 3 k.m. Geertje Wielema van De Robben won op overtui gende wijze. De Bakker (WEK R'dam) ze gevierde bij de heren. (Van onze speciale verslaggever) ZANDVOORT, 13 Augustus. De hele ochtend had het al geregend, pijpestelen soms. Neen, zo was er geen eer aan te behalen, tegen zulk hondenweer kon zelfs de beste organisator niet op. Om twaalf uur lag het duinlandschap nog troosteloos en druipnat te huiveren on der een grauwe hemel. Degenen, die het circuit van Zandvoort kennen van de internationale motor- en automobiel- Op de sintelbaan van „Te Werve", te Rüswjjk. werden de laatste nationale athletiekwedstrjjden voor de Europese kampioenschappen te Brussel en de lan den wedstrijd tegen Noorwegen gehou den; voor vele athleten en athletes dus min of meer een generale repetitie. Als zodanig hebben de wedstrijden zeker niet voldaan. Niet alleen in verband met het feit, dat enkele van onze prominen te athleten in verband met de drielan- denwedstrjjd Groot-Brittannië-Ver. Sta- ten-Benelux nog in Londen vertoefden, doch ook de inschrijvingen op enkele nummers zullen de talrijke toeschou wers, die de zeer slechte weersomstan digheden trotseerden, zeker teleugesteld hebben. Het belangijkste nummer was onge twijfeld de selectie op de 800 meter, waarbij Van Kreuningen, Rem, Kist en Knop de strijd zouden aanbinden om een plaats in de Nederlandse ploeg voor de landenwedstrijd tegen Noorwe gen op 19 en 20 Augustus te Hengelo. Zoals men weet, had de nationale tech nische commissie van de KNAC de Par- thenon-athleet Wolsink reeds ingedeeld op de 800 meter, doch voor de bezet ting van de tweede plaats achtte men het wenselijk een selectie te houden tussen de vier bovengenoemde athle ten. Het was de AAC-er Kist, die deze selectierace op overtuigende wijze op zijn naam bracht en zeker van zijn plaats in de vertegenwoordigende Ne derlandse ploeg kan zijn. Hij kreeg de overwinning echter niet cadeau. Na twee valse starts gingen de lopers er in een vrij hoog tempo van door, waar bij Kist en Knop elkaar nauwlettend in het oog hielden. Na 400 meter nam Kist de leiding, op de hielen gevolgd door Knop, die 300 meter voor de eind streep zijn kans greep, Kist passeerde en een kleine voorsprong wist te be halen. Doen in de laatste bocht kwam Kist onweerstaanbaar naar voren en wist op het laatste rechte eind een be duidende voorsprong te nemen en als eerste te finishen. Slijkhuis, die Zaterdag te Londen als eerste op de mijl was geëindigd, voor de Engelsman Nankeville, was direct naar ons land teruggekeerd om lijn inschrijving voor deze wedstrijden gestand te doen. Hij liep een gewonnen 1500 meter in 3 min. 58.2 s.ec. Steeds aan kop wai hij voor het ingaan van de laatste ronde volkomen van de ove rige lopers los. Met lange passen ver grootte hij zijn voorsprong en toen hij ver de eindstreep ging, had hij onge veer 100 meter voorsprong op Jansen (Holland), die een tijd noteerde van 4 mm. H.2 sec. (Telefonisch van onze sportredacteur) Zelfs met assistentie van de regen, die een hele reeks ritten tot Maandag heeft laten verdagen, is het niet doenlijk een volledig overzicht te geven van de eindeloze series, repêchages, achtste en kwart finales, welke tot nu toe door profs en amateurs, sprinters en achtervolgers zijn afgewerkt. Van Nederlands standpunt geredeneerd is de hele geschiedenis tot nu toe stellig niet onbevredigend verlopen. Van Vliet een Van Vliet in prima conditie en Derksen hebben zich zonder enige moeite in de halve finales geplaatst, Derksen ditmaal tegen de zelfbewuste Harris en Van Vliet tegen Gérardin. Hijzelendoorn heeft nog een klein kansje op de finale der amateurs, wan neer hij in de tweede rit van de halve eindstrijd tegen Even zijn nederlaag van de eerste goedmaakt; Van Est heeft zich geplaatst in de kwart finale achtervolging, zij het tegen de sterke Zwitserse favoriet Koblet en Willekes is de Nederlandse representant in de achtste finales achtervolging der amateurs. Een noviteit is ook, dat alle drie de Nederlandse amateurs de eerste sprint series hebben overleefd. Hijzelendoorn deed dat zonder moeite tégen Kirsch .en Lauf, Schotman met enig bravour op heel verdienstelijke wijze tegen Kasslin en Bannister. Kleefstra zou misschien ook direct zijn geslaagd, wanneer hij zijn aanval op Gosselin had doorgezet. Nu werd hij tweede en moest zich via een zege op Siegentha- ler en Nemetz en later nog door een overwinning op Giacche in de achtste finales werken. Die achtste finales heeft alleen Hijze lendoorn overleefd. Schotman deed m zijn rit een verdienstelijke, maar ver geefse aanval uit tweede positie op de Italiaan Sacchi, en Kleefstra, die zich door Patterson, de wereldkampioen voor 1949, de kop had laten opdringen, ving de Australiër nog wel goed op, maar kon hem toch niet meer houden. Hijzelen doom won gemakkelijk uit tweede po sitie van Passi \en bedwong in de kwart finale Lemoigne, met een tijdige demar rage van de kop. Zijn eerste rit van de halve finale ver loor hij echter. Hij had toen de Frans man Even in de tweede ronde rijkelijk veel ruimte gegeven, toen die zijn toe vlucht nam tot een snelle demarrage. De Nederlander reageerde wel onmid dellijk, maar de afstand was intussen al zo groot geworden, dat Hijzelendoom, ondanks een verwoede eindspurt, niet verder kwam dan tot een halve lengte. Deze zelfde meneer Even had intussen tijdens de kwartfinales het sterke staal tje uitgehaald Patterson langs de kant te zetten. Althans wat de sprint betreft, want de wereldkampioen van Kopenha gen had in een overmoedige bui ook voor de achtervolging ingeschreven en zonder twijfel is daixle reden, waarom hij zijn kansen op de sprint heeft ver prutst. In die achtervolging heeft de Fransman Andrieux tot nu toe de beste tijden gemaakt, maar als de voortekenen niet bedriegen, zal hij hierin aan de Australiër toch een kwaaie concurrent hebben. Willekes is vandaag, dank zij de regen, niet aan de beurt gekomen. Hij reed Zaterdag tegen Busch zeer gemakkelijk en haalde de Amerikaan zelfs kort voor het einde in. Misschien zou hij zijn kan sen op een plaats in de kwartfinales nog hebben verbeterd, wanneer hij bij het nader»i van zijn tegenstand»: niet had ingehouden en zo een tijd had genoteerd, waardoor hij een minder sterke rivaal zou hebben gekregen dan de Fransman Glorieux, tegen wie hij het Maandag moet opnemen. Van het front der profs-achtervolgers niet veel nieuws. Wim van Est won zon der inspanning zijn rit tegen de Belg Gielen, maar zijn tijd was de slechtste van alle winnaars en hij werd dan ook tegen een der sterksten, Koblet, ge plaatst. Van Beek verloor van Bevilac- qua, hetgeen moeilijk een schande kan heten, maar zijn tijd was de minste van alle deelnemers. Van Vliet en Derksen tenslotte hebben het nog niet al te moeilijk gehad. Van Vliet domineerde eerst met groot mees terschap in de rit tegen Senfftleben en de Italiaan Ghella en versloeg daarna de Amerikaan Heyd met een sprong van geweld op 300 meter. Harris, die van middag tijdens de regenpauzes in de Nederlandse kleedkamers zowaar een pijpje kwam smoren, zal daar toch wel even van hebben opgekeken. Intussen is Van Vliet ditmaal niet zoals te Kopen hagen tegen de sterke Engelsman inge deeld. Zijn halve finale tegen Gérardin hoeft hem geen hoofdbrekens te kosten. Tegenstander van Harris is ditmaal Jan Derksen, die eerst Astolfi en Roth een lesje gaf en toen Schandorf liet staan waar hij wilde. De enige professional die niet slaagde was Bijster. De Haarlemmer had abso luut een kans in zijn serie tegen Gérar din en Pauwels, maar hij ging op het kritieke moment niet door. In de repë- chage kwam hij uit derde politie uit stekend naast Scherens. maar de ouwe rot, die in de kwartfinale door Gérardin zou worden uitgeteld, had nog kracht genoeg om het verwoed duel tussen hem en de Nederlander op de eindstreep in zijn voordeel te beslissen. Links: de Fransman Lemoigne steekt pro testerend zijn hand omhoog, omdat Hijze lendoom, die als eerste over de streep gaat, hem gehinderd zou hebben. Het protest werd echter afgewezen, zodat onze land genoot de kwart-finale sprint voor ama teurs te Luik won. Rechts: Nu schiet Hij zelendoom (in de eerste rit van de halve finale) net een half wiel in snelheid te kort. De Fransman Even verslaat hem op de streep. races, misten de gezellige sfeer, de be drijvigheid in de duinpannen en op de zanderige toppen, de entourage, die een sportevenement pas voor de volle hon derd procent doet slagen. Het was er nu koud en kil, zowel letterlijk als figuur lijk, rond en op het anders zo levendige en gezellige circuit. En ze hadden zich er zoveel .van voor gesteld, de zeepkistencoureurs, die droomden van een duizendkoppige me nigte, die dagen tevoren hun kisten scherp afstelden en nog eens nakeken en weer probeerden om te zegevieren in de na tionale races van Zandvoort en het storm achtige applaus met zoveel voldoening en rechtgeaarde trots te incasseren. Al vroeg in het middaguur waren de vijftig coureurs present. Er werd getraind, af gesteld en gecontroleerd. Neen, aan hen lag het niet, dat er tegen twee uur nog maar een flinke honderd toeschouwers rond het circuit waren; zij hadden hun best gedaan en stonden met spanning te wachten bij het drie meter hoge plankier boven op de Hunzerug, dat de zeepkisten nog een extra duwtje zou geven in de richting van de finish daar beneden, honderd en vijftig meter verder. Het startschot klonk voor de eerste maal en als drie losgelaten volbloed ren paarden vielen de eerste drie „zeepkisten met bestuurder" uit de blokken, recht naar de eindstreep in de verte. Er waren er met knalrode wagens, anderen met hardgele of azuurblauwe, waarbij dan de berijders (tussen de 6 en 16 jaar) met felgekleurde kolossale helmen op het hoofd voor de meest uiteenlopende en soms vloekende kleurschakeringen zorg- Na een spannende race zegevierde G. Nig- gendijker (Apeldoorn) met zijn zelfgebouw de GEO-Special in de nationale zeepkisten race te Zandvoort. den. Wat doet dat er toe? En verbeten zaten ze achter het stuur, de kampioen uit Nijmegen, die uit Rhenen en de cou reur, dit in Utrecht al lauweren had ge oogst. Van lieverlee, later op de middag, werd de publieke belangstelling groter door badgasten, die het strand te nat vonden en hun heil zochten in de dui nen, beschut tegen de wind. Heel wat series zijn er nodig geweest om de snelste te distilleren uit de velen, die kwamen om succes te oogsten. Alle verslagen rivalen stonden echter langs de kant te juichen en aan te moedigen, toen de finales van de twee klassen wer den verreden en de drie besten van elke groep in het strijdperk waren gereden. In de gereglementeerde klasse won G. Niggendijker uit Nijmegen met gering verschil vóór Hans Meertens uit Zand voort en J. Schorel uit Beverwijk. In de vrije klasse (waarin de wagentjes niet aan bepaalde maten en gewichten zijn gebonden) zegevierde C. Jurg uit Utrecht. W. Cossen (Heemstede) werd tweede en J. de Boer (Schagen) derde. Bijna hadden deze wedstrijden een tra gisch verloop gehad. Bij de prijsuitrei king door de burgemeester van Zand voort, dr. Van Fenema, stortte de houten stellage op de Hunzerug in. Gelukkig liep alles nogal goed af, behalve dan voor een deelnemer en een toeschouwende dame, die lichte verwondingen opliepen. Zo verliep de middag, ondanks het dreigende weer, goed. Men was tevreden over de wedstrijden, niet daarentegen over de vertegenwoordigers van een limonadefabriek, die de microfoon en kele minuten in beslag namen om te vertellen hoe goed hun product wel was. Het deed echt buitenlands aan, echt kermisachtig. Men kreeg er een vieze smaak van in de mond. (Van onze cricketmedewerker) De tweedaagse ontmoeting tussen het Nederlands elftal en de Sandhurst Wan derers Cricketclub, die Zaterdag en Zondag j.l. te Amsterdam op het ter rein van V.R.A. werd gehouden, is in een draw geëindigd. De regen op de tweede dag is intus sen oorzaak geworden van deze vrij tamme draw. Meer dan drie speeluren gingen verloren, een tijd, die later niet meer in te halen bleek om tot een de finitief resultaat te komen. Nadat de Engelsen hun eerste innings op 223 ten einde gebracht hadden, waar van de hardslaande Howard-Jones een Londen 13 Augustus In het White City-stadion te Londen werden vandaag internationale athletiekwedstrijden ge houden, waarvan de hoofdschotel was een driekamp tussen vertegenwoordigen de ploegen van de Ver. Staten, Engeland en de Benelux (Nederland en Luxem- budg), waarin Engeland met 76 punten zegevierde, de V.S. op de tweede plaats (Van onze Londense correspondent) Uw correspondent heeft enige keren zijn persoonlijke afschuw geuit over de boks- sport en zich verbaasd dat beschaafde lieden .entreegel den (dikwijls zeer hoge, al thans in Engeland) betalen om twee tempels van de Heilige Geest gade te slaan terwijl zij trachten elkander te ontgevelen. De laatste aanmerkingen die hij zich veroorloofde golden de strijd om het kampioenschap zwaargewicht, gehouden te Londen, toen Savold het ge zicht van Bruce Woodcock tot een bloedige pap sloeg, een verheugend feit dat de radio-verslaggever deed ju belen van draadloze lyriek. Uw correspondent heeft nimmer beweerd dat ieder een zijn mening behoort te delen, ofschoon hij moet be kennen verstomd te hebben gestaan toen een mede-cor respondent te Londen hem op grond van deze afschuw voor een barbaarse verwor ding meende te kunnen be schuldigen van „anti-Britse gezindheid"! De redenen welke uw cor respondent bewegen nog eens terug te keren tot dit onver kwikkelijk onderwerp, zijn „anti-Britse" uitlatingen van twee journalisten, respectie velijk de medische corres pondent van het vooraan staande liberale dagblad The News Chroniole en een sportmedewerker van het populaire Zondagsblad The Sunday Pictorial. De medische medewerker van de Chronicle schrijft onder meer: „Verantwoorde lijke lieden vragen zich af of een match waarin twee vreemdelingen de boksring betreden met de openlijk er kende bedoeling elkaar be wusteloos te slaan tegen gel delijke vergoeding werkelijk als een sport beschouwd kan worden. Laat ons niet hui- chelen wat de liefhebbers wensen te zien is een knock out. Daarvoor betalen zij hun geld en zij voelen zich be drogen als hij hun onthou den wordt. Maar wat bete kent een knock-out? Hij be tekent dat als gevolg van de slag de hersenen heen en weer klapperen in de schedel als een losse noot in zijn dopEen dergelijke klap kan onherstelbare schade be rokkenen aan het brein". De arts beschrijft vervolgens enige van de kwalijke ge volgen van deze sport en vermeldt onder meer de ge vallen van „vertraagde be wusteloosheid" welke een tijd na de klap optreedt. Hij noemt het geval van 'n bokser die zijn match won en die het niet wist „totdat hij plotseling twee dagen later bij bewustzijn kwam in een trein en het blijde nieuws las m een krant". Ook beschrijft hij „punch drunkenness", het gevolg van 'n herhaling van knock-outs. „De „punch-drunk"-bokser schuifelt rond als een lompe beer, hij is langzaam van ge heugen, spreekt binnens monds, is traag van gedachte en beweging en slechts in staat tot de meest elementai re geestelijke inspanning. Het is erg grappig hem op het witte doek te zien, alleramu santst om over te lezen, maar in het werkelijke leven is hij een zielig object". De dokter verhaalt dat „punch drun kenness" in de Verenigde Sta ten een zo ernstig probleem is geworden dat men een apart tehuis heeft moeten in richten voor deze sportslie- den. En deze arts besluit zijn artikel als volgt: „Is het ten slotte juist, dat jonge lieden worden aangemoedigd elkaar bewusteloos te slaan en el- kaars hersenen te bewerken tot een toestand ontstaat van verwarde imbeciliteit, dit al les tot vermaak van een aan tal onverbeterlijke gokkers, sadisten, masochisten en an dere lieden die een uitlaat zoeken voor eigen aggressie- ve instincten? Wat winnen zij er mee? Misschien een wei nig vergankelijke roem, bijna zeker een blijvende vermin king". Aan het voorafgaande openhartige artikel van de medische medewerker van 'n hoogstaand dagblad is niets toe te voegen dan dat een ieder die niet geheel ge speend is van morele over wegingen door de bokssport ernstige morele vraag name lijk of niet deze barbaarse „sport" per se moreel onge oorloofd is. Ter verdere illustratie vol- ge nu een klein fragment uit de sportkolom van Bernard McElwaine in The Sunday Pictorial, een fragment dat evenals het bovengeciteerde bijzondere actualiteit ontleent aan het feit dat dr. Edith Summerskill, Brits Minister van Nationale Verzekering, onlangs hevig werd aangeval len door de conservatieven in pers en parlement omdat zij de zure moed had openlijk haar afschuw uit te spreken over boksonderricht op scho len. McElwaine schrijft onder meer als volgt: „Jack Gard ner en Johnny Williams vochten om het recht het slachtoffer van een vroeger bloedbad te mogen ontmoe ten Bruce Woodcock (ka pot geslagen door Baksi en Savold). Aan het einde van de 12de ronde had Williams een snee onder het oog als een karrespoor in een bevro ren weg. Gardner's gezicht leek op een blik zalm dat iemand had geopend met een bijlDe dokter die Wil liams ter hulp snelde werkte met koortsachtige haast om de steunende en ylende Wil liams tot bewustzijn te bren gen. Gedurende wat wel een eeuw leek riep de dokter te vergeefs om een draagbaar. Er was er geen. Een trillende hoop verbrijzeld vlees, drui pend van bloed, werd ten slotte de zaal uitgedragen en men liet een ziekenauto ko- geplaatst wordt voor een zeer men". Leve de sport! eindigde en de Benelux derde werd met 40 punten. Op de Engelse mijl werd Slijkhuis eerste in 4 min. 16.2 seconde. Hij ver sloeg de Engelsman Nankeville met 5 meter, op de derde plaats kwam Parker (G.B.). Het verspringen werd gewonnen dooi William (G.B.) met een sprong van 7.10 meter. Onze landgenoot Leeuwenhoek plaatste zich met 6.92 meter als tweede. De Amerikaan Fleming won in 14.3 sec. het nummer 120 yards horden voor de Brit Hildreth. Op de 100 yards was Mc Donald Bailey de snelste. Hij won in 9.7 sec. voor Bragg (V.S.), Grieve (G.B.i en Hammer (Luxemburg). Onze landge noot Lammers werd op dit nummer zesde en laatste. Ook op de 440 yards brachten de Benelux-vertegenwoordigers het niet tot de eerste drie plaatsen. De Hofmeester en De Kroon werden res pectievelijk vierde en vijfde. Het num mer hoogspringen werd gewonnen door de Amerikaan Severns met een sprong van 1.93 meter. De Engelsman Pavittt werd tweede met 1.88 meter en Keizer (Nederland) derde met een sprong van 1.78 meter. Ook bij de 220 yards ging Mc Donald Bailey als eerste over de finish. Zijn tijd bedroeg 21.4 sec. Bragg (V.S.) werd tweede, Wilkinson (G.B.) derde, Pear- man (V.S.) vierde, terwijl de vijfde en zesde plaats werden bezet door respec tievelijk Hammer (Luxemburg) en Lam mers (Nederland). Onze landgenoot Buys eindigde op de 440 yards horden als derde achter Scott (G.B.), die in 55.0 sec. won en de Ame rikaan Halverman. Met de Amerikaan Whitfield en de Jamaicaan Wint was de 880 yards zeer sterk bezet. Whitfield won in 1 min. 50 sec. Wint werd tweede en de Engelsman Morley derde. De snelste Benelux-loper was de Luxemburger Barthel, die vijfde werd. Op de drie mijl ging Lataster als vijf de door de finish. De Amerikaan Ashen- felter won dit nummer in 14 min. 13 sec. voor Cosgul (Turkije), Lucas en Fergu son, beide van Groot Brittannië. Shandler (V.S.) won met een worp van 44.53 meter het discuswerpen. Op de tweede plaats kwam de brit Duguid (43.04). Derichs (Nederland) werd met 41.76 meter derde. Ook bij het kogelsto ten werd Shandler eerste met 16.26 me ter. Bij het speerwerpen werd Lutkeveld tweede met 60.20 meter, achter de Ame rikaan Seymour (63.54 meter). De eindstand van de wedstrijd Ame rika Engeland Benelux luidt: 1. Engeland 76 punten, 2. Ver. Staten 74. punten, 3. Benelux 40 punten. Tijdens wedstrijden te Osaka tussen Ja panse en Amerikaanse zwemmers won de Amerikaanse ploeg de 4 x 200 yards vrije slag estafette in de nieuwe wereldrecord tijd van 7 min. 50 sec. kansloze 64 bijeengebracht had (2x6, 7x4) en P. M. Welsh een vrij gelukkige 49 (7x4), antwoordde all-Holland aan het einde van de eerste dag nog met een totaal van 97 voor 5, hetwelk achteraf nog meeviel, daar vier der kopstukken voor 32 runs uit waren. (Stolk 10, Gal- lois 1, Schuur 4, v. Weelde 7). De Vil- leneuve (21) en Luftink (43 n. o.) red den toen de situatie. Nadat gisteren eerst om 2 uur begon nen kon worden, hervatten de Neder landers hun le innings. Luftink was spoedig uit voor 46, evenals Ingelse en het scoringbord wees een totaal van 102 voor 7 wickets, waardoor de fellow-on (100 runs verschil) dreigde! J. v. d. Luur dacht er anders over. Hij'viel van meet af aan aan de Engelse bowlers krachtig aan en ofschoon hij met z'n totaal op nul achter het wicket gemist was, een foutje, dat de Engelsen 110 runs kostte!, zag hij kans met fraaie slagen de score naar boven te jagen. Op 151 werd Burki (3), na goed ver dedigend batten, 'gevangen, waarna de veteraan A. Terwiel de rol van Burki overnam, het maken van runs aan v. d. Luur overlatend. In snel tempo naderde het Nederlands elftal de 200 en v. d. Luur z'n honderd, doch op 214 werd Terwiel door de fast- bowler Lyon voor een onbetaalbare 22 gebowld. Sanders nam op zijn beurt als laatste man da rol van Terwiel over en zag zijn dapper verdedigen beloond door z'n partner en wist het totaal van z'n tegenstanders te zien passeren (223), om daarna met een enorme zes (intussen de zesde) v. d. Luur z'n 100 te zien vol maken! Op 236 kwam het einde van de eerste innings van Nederland. J. v. d. Luur bleef met een niet geheel kans loze, doch uiterst snelle score van 110 not out, die zes zessen, 3x4, 3x3 en 18x2 bevatte, in 1% uur bijeengeslagen. De Engelse fastbowler M. D. Lyon had met 6 voor 49 fraaie cijfers. De Engel sen hadden ruim 2% uur met een natte bal en vochtig veld te kampen gehad. Met nog 2% uur speeltijd over scoor den de Engelsen in een niet al te snel tempo 102 runs voor het verlies van zes wickets, waarvan Howard-Jones weder om met 43 topscorer (Sanders 473)> waarop gesloten werd, zodat all-Hol land 90 runs te scoren kreeg in 25 mi nuten. Deze uitdaging durfde de Nederl. aan voerder schijnbaar niet aan, althans hij besloot rustig de tijd uit te spelen, die aanbrak op 34 voor nul. De eindcijfers waren: Sandhurst Wan derers: 223 en 102 voor 6; Nederlands eliftal 26 en 34 voor 0. De Competitie-wedstrijden verregen den: althans die tussen SpartaHBS en VOC—VVV. HaarlemRood en Wit wérd een draw. Rood en Wit scoorde 196; Haar lem 115 voor 9. De uitslagen van het Concours d'Elégance van de KNAC, dat Zaterdag te Noordwijk werd gehouden, luiden; Klasse a: automobielen met open koets werk afdeling 1: 1. mevr. P. C. HartogS met Skoda Cabriolet. Afdeling 2: 1. mevr. A. StraeterCoops met Skoda. Afdeling 3: 1. mevr. R. Pril met Austin a 90. Afdeling 4: 1. mevr. PuttersSimons met Kaiser Ca briolet 1950. Afdeling 5. 1. mevr. E. van StrienVan Hasselt met Lincoln Cabriolet. Klasse b i automobielen met gesloten koetwerk. Afdeling 1 en 2: 1. mevr. Y. A- SusanBarnstijn met PanhardDyna. Af' deling 3: 1. mevr. Th. v. d. HagenCra mers met Kaiser 1951. Afdeling 4 en 5: mevr. S. Brandt met Delahaye, Competition. Het landenklassement na de int er ge allieerde zwemwedstrijden, welke Brussel werden gehouden, luidt; 1. Frankrijk 63 pnt; 2. Groot Brittan nië 38 pnt; 3. Nederland 35 pnt; 4. Egyp te 33 pnt; 5. Zweden 15 p«P> 6. Dene marken 9 pnt; 7. België 6 pnt. De uitslagen van de waterpolowed- strijden luiden: BelgiëFrankrijk 6-T* (41); EgypteNederland 53 (22)- Het toumooi werd door België gewon nen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4