HAVENARBEIDERS EN STRATENMAKERS STAKEN IN AMSTERDAM Ten Hemelopneming van Maria 1 November, a.s. een dogma Engels prinsesje aanschouwt levenslicht Stakingen Overleg tassen taxichauffeurs onderling mislukt Sukarno kondigt eenheidsstaat af Waarschijnlijk is de officiële afkondiging van Buiten-loggia Wachtende vrouwen vielen flauw Tot hoofd en hart - uc jstus19; „Kortenaer" verlaat Makassar Reeds 1044 vrijwilligers voor Korea 00K IN ROTTERDAM HAVENSTAKING Republiek zal heel Indonesië omvatten Mao naar conferentie met Russen? hivt,^hs2i Het weer. Samen met sluiting van Maria-congres Dochter van prinses Elizabeth weegt SXA pond K.N.I.L.-kamp vrijwel geheel verwoest 74ste JAARGANG No. 248145 V.S.I. eisen en dus Terugtrekking uit de Indonesische wateren Bataljon is het minimum Ook te Rotterdam Havenarbeiders DEMOCRATIE 41 SALUUTSCHOTEN DONDEREN OVER LONDEN In 't wit VERDWENEN PADVINDER WEER TERECHT Op zwerftocht Toestand in Makassar Half milliard schade De ramp te Groningen H.M. de Koningin betuigt deelneming De toestand van de gewonden f BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt z'ch het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Willen de communistische leiders in de Westerse democratische lan den in Stalin's gunst blijven staan, dan mogen zij geen gelegenheid iaten voorbijgaan om onrust te zaaien. Het Kremlin eist nu eenmaal van zijn tra wanten in West-Europa, dat zij alles in het werk stellen om in de landen, waar de bevolkingen hard werken aan de opbouw, een onafgebroken sfeer van onrust en onzekerheid te scheppen ten einde de economische vooruitgang zo veel mogelijk te saboteren om daardoor Moskou de kans te geven een greep te krijgen op de arbeidersmassa. De sta kingsgolf, die de laatste weken over ons land gaat en nu in Amsterdam en Rot terdam, vooral in het havenbedrijf, dui zenden arbeiders meesleept, past geheel in dit kader. Berend Blokzijl en Paul de Groot wrijven zich in de handen. De woning bouw stagneert in sommige gedeelten van de hoofdstad al maandenlang, taxi's rijden niet, stratenmakers leggen hef werk neer, de havens liggen stil. Men denke vooral niet, dat het deze commu nistische Moskouknechten om de econo mische belangen der arbeiders te doen is. De achtergrond hunner motieven ligt elders. Daarop wezen gisteren terecht de bona-fide vakbondsbesturen. De thans gevoerde stakingsacties, door EVC en CPN georganiseerd, hebben met, normaal vakbewegingswerk niets te. maken en zijn zuiver politieke acties, die ten doel hebben onrust te zaaien en het openbare leven te ontwrichten, al dus de Unie. Inderdaad: politieke acties. Democra tisch Europa mag zich niet aaneenslui ten tegen de enig mogelijke agressor. De Ver. Naties mógen in Korea geen succes boeken. Daar gaat het in werkelijkheid om. Dit zien de meeste arbeiders, die zich door C.P.N, en E.V.C. op sleeptouw la ten nemen, niet in. Zij kijken slechts naar hun loonzakje, dat inderdaad, ge zien de prijsstijgingen, er heden vaak lelijk uitziet. Als wij echter vernemen, dat vele havenarbeiders zo tussen de vijftig en zestig gulden per week verdie nen. dan denken wij onwillekeurig aan de honderdduizenden, die dag in dag uit rustig hun werk doen met een met heel wat minder geld gevuld loonzakje. Zij staken, niet, al zien zij reikhalzend uit naar een nieuwe loonronde. De Sovjet-Unie, die de vrede predikt, maar in werkelijkheid tot de tanden is •gewapend, dwingt de democratische landen, willen zij op een bepaald mo ment het lot van een Tsjechoslowakije of Korea niet ondergaan, tot enorme uit gaven voor hun defensie. Saboteerde Moskou niet overal het werkelijke vre deswerk der Westerse volken? Van wie kwamen keer on keer de veto's in Lake Success? De arbeiders denken zich eens even de huidige wereld in zonder het onrust zaaiende Rusland. Wie veroor zaakt de vrees voor een derde wereld oorlog en verlamt bij velen alle energie om met vreugde in het hart nun werk t" vervullen? Het antwoord is niet moei lijk te vinden. Intussen laten duizenden arbeiders zich door C.P.N. en E.V.C, misleiden en vergeten, dat zij, uiteindelijk het eerst de dupe worden van de door de com munisten ontketende krachten, die de economische welvaart rerfimen en zelfs geheel dreigen te vernietigen. Het lijkt ons noodzakelijk, dat de overheid niet gelaten dit drijven van een paar communistische leiders gade slaat. Zij gri.ipe in met krachtige hand en aarzele niet desnoods militairen in te zetten om de schepen te laten lossen. Deze stakingen die op vele plaatsen ge paard gaan met straatterreur, zijn niet te tolereren. Worden zij niet tijdig inge damd en kunnen de communisten bogen op succes, dan zal de terreur, de ver overing van de straat, de consequentie zi.in van een slap beleid. Het Nederlandse volk en de regering laten zich niet ringeloren door een kleine minderheid, die slechts uitvoert, wat Moskou voorschrijft. Men denke zich slechts in, hoe Mos kou zou reageren tegen de Russische arbeiders, die tegen het communistische bSwind zouden durven optreden met stakingen, sabotage en terreur. En als onze arbeiders hun loonzakje eens zouden vergelijken met dat van hun collega's in het Sovjet-paradijs Van de zijde van het Nederlandse Hoge Commissariaat te Djakarta ver neemt Aneta, dat de „Kortenaer" in de nacht van Maandag op Dinsdag Makas sar heeft verlaten en opstoomt naar Surabaja. Het ligt in de bedoeling van de Nederlandse regering de „Kortenaer*' binnenkort uit de Indonesische wateren terug te trekken. Naar in kringen der V.S.I. wordt ver klaard, is de terugtrekking uit de In donesische wateren uitdrukkelijk door de regering van de V.S.I. geëist. Tot hedenmiddag twaalf uur had den zich in totaal 1044 gegadigden per soonlijk, schriftelijk of telegrafisch ge hield voor de marinecompagnie en de c°mpagme der Koninklijke Landmacht. Welke de regering overweegt ter be schikking van de Verenigde Naties te stellen. Tot en met 31 Augustus kan hien zich voor bovengenoemde legeron derdelen aanmelden. Betrouwbare diplomatieke kringen in ■Washington hebben verklaard dat het Amerikaanse departement van Defensie j'ch mogelijk op het standpunt zal stel- 'en, dat een bataljon de minimum "landstrijdkracht is die uit logisch landpunt bezien, practisch in Korea ge buikt kan worden, aldus meldt U.P. Jt Washington. Overigens bericht A.P. uit dezelfde V®d, dat een woordvoerder van het de partement van Defensie verklaard heeft, j„at de Verenigde Staten geen Neder- jj-hds aanbod ontvangen hebben om mi eren naar Korea te zenden. C^et. De Indiase regering heeft de haïiese communistische volksrepubliek hoon "S°ede diensten" aangeboden in de kUl,rJ een „overhaaste actie" in Tibet te Cornilf^1 voorkomen, zo heeft de Indiase hoge echt^saris te Londen verklaard. Hij zei heir4er* dat de Indiase regering de geldig- ^rken^an de Chinese aanspraken ten volle Op een van die felle, emotionele vergaderingen van taxichauffeurs, die thans in Amsterdam aan de orde van de dag zijn, is Dinsdagmiddag bijna overeen stemming bereikt tussen de Uniebonden en de stakingsleiding, waarin ook enige N.V.V.-ers zitten, die op de vergadering voortdurend trachtten een brug te slaan tussen stakers en werkwilligen. Maar de E.V.C-voorzRter van de sta kingsleiding. de heer Boddeus, liet duidelijk uitkomen dat alleen de stakings leiding opheffen van de staking kan gelasten en het overleg, dat tussen beide partijen na afloop van de vergadering werd voortgezet, had geen gunstig resul taat. De staking is vandaag voortgezet, terwijl de Uniebonden hun leden aan spoorden weer aan het werk te gaan. deze staking al var, tevoren bekokstoofd! Het vaste personeel van de verschillen de scheeovaartmijen en havenbedrijven is op enkele uitzonderingen na aan het werk gebleven. Naar schatting zijn er ongeveer 2000 stakers (van totaal 4500 havenarbeiders). Op een vergadering in „Krasnapolsky", dat de gehele dag sta kers binnen zijn muren heeft zien ver gaderen, werd „eventjes" besloten de eisen te wijzigen en die van de Rotter damse stakers over te 'nemen. De EVC heeft hier de volstrekte leiding. Ook 500 gemeentelijke stratenmakers zijn in sta king gegaan, natuurlijk eveneens om hoger loon, naar wordt beweerd. Een delegatie trok naar het stadhuis maar de wethouder voor de arbeidsza ken, de heer Franke, weigerde met de stakers te onderhandelen. De verwachting is dat er in Amsterdam nog wel meer stakingen zullen uitbre ken. Want de EVC is doende om in ve le fabrieken onrust te zaaien. Toch is de Dinsdag over het algemeen in Amsterdam rustig verlopen. Slechts enkele malen moest de politie, wier verloven zijn ingetrokken en die lang durig dienst moet doen. ingrijpen, o.a. toen 100 stakende arbeiders de haven wilden binnentrekken en Dinsdagavond Iaat bij een cargadoorskantoor op ile Prins Hendrikkade, waar een menigte van 500 personen uit elkaar werd ge jaagd en een dronken havenarbeider gearresteerd. Gisteravond is tijdens een ledenverga dering van de Ö.V.B. (Onafh. Vak- verb. te Rotterdam de staking aldaar als volkomen verantwoord beschouwd en niet als een communistische rel. In het algemeen gesproken was men van oor deel. dat de staking wel voort moest vloeien uit de slechte verhoudingen in de haven en de stijging van de kosten van levensonderhoud, waartegenover geen enkele compensatie staat, zodat het levenspeil voordurend naar beneden gaat. Het parool, dat het bestuur van de OVB aanvankelijk had gegeven, name lijk dat van een „langzaam-aan-actie", werd onverantwoord geacht. Uit de om vang, die de staking thans heeft aange nomen, valt inderdaad af te leiden, dat van een communistische rel alléén thans geen sprake meor kan zijn. Het verzet hëeft zich over alle havenarbeiders ver- De vergadering was buitengewoon druk bezocht. Zeker wel een duizend van de 1200 Amsterdamse taxichauffeurs waren aanwezig. En de eigenrijders, die des morgens met enige werkwilligen weer hun taxi van stal hadden gehaald, zodat de stad in korte tijd tot verbazing van iedereen vol taxi's stond circa 250 waren er weer in dienst hadden des middags speciaal voor deze verga dering de taxi's naar hun garages ge reden om de bijeenkomst te kunnen bijwonen. Hoe zonderling het op deze vergadering toeging blijkt wel uit het feit, dat eerst niet maar later toch weer wel een eigenrijder gelegenheid kreeg een hartstochtelijk beroep op de aanwe zigen te doen om de eigenrijders niet te molesteren. Zij hebben grote biljet ten met „Ato" (hun coöp. onderneming) op de ruiten geplakt en reden met twee man, of met een rechercheur samen. De voorzitter van de vergadering, het socialistische raadslid Laan. bezwoer de taxichauffeurs het overleg met de werk gevers, dat over drie dagen zal plaats hebben, niet in gevaar te brengen. Maar toen hij van de gunstige invloed van zijn woorden wilde gebruik maken door te constateren dat iedereen morgen aan het werk zou gaan brak cr onder een deel van de aanwezigen zulk een tumult los dat hem niets anders bleef dan de vergadering te sluiten. Ook toen bleef het tumult voortduren en trachten al lerlei personen zich van de microfoon op het podium meester te maken, maar de potige voorzitter gaf dit apparaat niet uit handen. De politie werd ge waarschuwd doch op het laatste moment kwam er toch nog ontspanning toen beide partijen beloofden overleg met elkaar te zullen plegen. Eerst toen werd de zaal ontruimd! Des morgens waren enige honderden leden van de z.g. havenreserve in sta king gegaan, maar dat kon nauwelijks verrassing wekken want de EVC had al enige dagen tevoren met steunlijsten ge lopen voor de havenarbeiders, die toen nog in staking moesten gaan. Zo was Nadat Maandagmiddag het Indonesi sche federale parlement met 90 tegen 18 stemmen de nieuwe Indonesische een heidsstaat had goedgekeurd, heeft Su karno te Djakarta de eenheidsstaat af gekondigd. In de gecombineerde vergadering van volksvertegenwoordiging en Senaat ver klaarde de president,.dat de nieuwe Re publiek Indonesia de gehele Indonesische natie zal omvatten. Het was een nood zakelijke ontwikkeling in het huidige stadium van Indonesia's strijd om onaf hankelijkheid, zei hij. Onmiddellijk na de proclamatie ver trok Sukarno per vliegtuig naar Djocja om de plechtige afkondiging te herhalen en de republiek-Djocja .te ontbinden. Zwaar bewaakt door gewapende troepen en politie reed Sukarno bij zijn aan komst door de straten van Djocja. Sukarno, die inmiddels weer is terug gekeerd in Djakarta, heeft vandaag de leden van het parlement der nieuwe Indonesische republiek in zijn paleis be ëdigd. Het parlement, dat is samenge steld uit vertegenwoordigers van de oude republiek Djocja en van de vroe gere V.S.I., is vanmiddag officieel ge ïnstalleerd. Gisteravond heeft Hatta Sukarno for meel zijn ontslag aangeboden. De presi dent heeft hem verzocht aan te blijven tot een nieuw kabinet zal zijn samen gesteld. Krachtens de nieuwe grondwet voor de eenheidsstaat zal er slechts één centrale regering zijn voor de nieuwe staat, die uit tien provincies bestaat. Van de totstandkoming van de nieu we eenheidsstaat zal Donderdag, de dag waa£°P onafhankelijkheid van Indo nesië wordt gevierd, aan het volk kond worden gedaan. Sukarno zal het woord richten tot de menigte voor het paleis en de oorspronkelijke „proclamatievlag" ontplooien, die in 1945 bij de uitroeping werd rePubliek van D5ocja gehesen Verwacht wordt, dat Sukarno nog deze week een formateur zal aan wijzen, waarbij de leider van de Masjumi, Mohammad Natsir, nog steeds volgens politieke waarnemers de meeste kansen heeft. Indien Natsir formateur zou worden, is het zeer waarschijnlijk, dat Sjahrir mi nister van Buitenlandse Zaken wordt. Mao Tse Toeng, het hoofd van de Chinese Communistische Republiek, is Vrijdag j.l. met onbekende bestemming uit Peking vertrokken. Dit bericht is afkomstig uit Chinese nationalistische bron. Gemeld werd. dat Mao zich waar schijnlijk naar Moekden in Mandsjoe- rjje heeft begeven voor een conferentie met Russische militaire adviseurs. ft Met de opheffing van de republiek in Djocja zullen ongeveer 3000 gezinnen van Djocja naar Djakarta verhuizen. Djocja zal daarmede terugvallen tot residentie-hoofdplaats. Alle ministeries verdwijnen ;en het voormalige paleis van Sukarno en rar. Asaat zal gebruikt worden voor de Gadjah Madah-univer- siteit. De linkse arbeidersorganisatie, de Sobsi, heeft, zoals reeds gemeld, een be roep op de arbeiders gedaan om Donder dag „een dag van rouw" te maken, daar volgens haar de nieuwe eenheidsstaat „een product is van de R.T.C. en niet in overeenstemming is met de beginselen van de unitaristische republiek, die 17 Augustus 1945 door het Indonesische volk werd gevormd". Naar aanleiding van dit beroep heeft de regering, vooruitlopend op eventuele tegen-demonstraties, het vertoon van spandoeken met politieke leuzen, ver boden. De Sobsi hefet aan de militaire gouverneur van Djakarta verzocht dit verbod op te heffen. „Ik ben er van overtuigd, dat in de gedachtenwereld van het Indonesische volk het woord federalisme niet popu lair is," aldus de minister van Binnen landse Zaken van de V.S.I. Anak Agung, in "een onderhoud met Aneta op het mo- ment van de opheffing van de V.S.I. „Als staatssysteem, ter verdeling van de taak tussen de centrale regering en de autonome gebieden, acht ik het federalis me echter nog steeds de enige oplossing voor ons land. Ik hoop, dat het federa lisme langzamerhand de nare bijsmaak zal verliezen en als regeringssysteem zal blijven voortleven." Prinses Elizabeth heeft het leven ge schonken aan een dochter, hondenaars lezen de officiële afkondiging van de geboorte van het prinsesje, die aan het hek van Clarence House was opge hangen. Hoe democratisch het onder sta kers toegaat, bleek Dinsdagavond op ».en vergadering van taxichauf feurs in Krasnapolsky te Amster dam, waar een fotograaf door enige stakers met geweld werd bedreigd als hij niet de plaat uit zijn fototoe stel afstond, daar hij een de stakers onwelgevallige foto had gemaakt! Om zich voor molest te vrijwaren heeft deze fotograaf maar aan de eis vol daan. En toen de verslaggever van dit blad inlichtingen vroeg aan de stakingsleiding, kreeg hij van de voorzitter te horen, dat men hem alle inlichtingen weigerde. breid en het bestuur van de O.V.B. heeft zich thans dan ook geheel achter de stakende arbeiders gesteld. De stakings kas werd geonead. Met de EVC of het zogenaamde Comité van Actie bestaat geen enkele organisatorische samenwer king. De eisen, die de stakende arbeiders stellen, zijn vervat in een urgentie programma van de O.V.B. Het komt in grote trekken hieron neer: 15% loonsverhoging (het communistisch Co mité van Actie eist 10%); uitbreiding van veiligheidsmaatregelen in de ha ven; herziening van het ploegenstel- sel en uitsluiting van de zogenaamde koekenbakkers." Dit laatste het aannemen van arhe'ders, die het werk in de haven niet kennen is de drupnel geweest, die de emmer deed overlopen. Door de staking in de Ant werpse haven ontstond er te Rotter dam zulk een grote drukte, dat men het werk niet meer afkon. Er traden toen z.g.n. ronselaars op, die pogin gen in het werk stelden om buiten de Scheepvaartvereniging Zuid om ar beiders aan te stellen tegen beduidend hogere Ionen dan die, welke de ge routineerde havenarbeiders kregen. Deze ronsel arij heeft uiteraard kwaad bloed gezet. Ook van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken geeft men toe, dat door dit ronselen van onge schoolde arbeiders ongewenste toestan den in de haven zijn ontstaan, waarbij de voor de haven geldende arbeidsvoor waarden en sociale voorzieningen wor den ontdoken. Het ministerie gaf op dracht om nauwlettend toe te zien en bij overtredingen streng op te treden. Dit alles is echter voor de eerste sta kers echter als mosterd na de maaltijd gekomen. Ook de belofte, die de werk gevers aan de Scheepvaartvereniging Zuid hebben gegeven, om eraan mede te werken het euvel uit de weg te ruimen, kwam te laat. Een bron van ontevredenheid ligt ook in het feit, dat een aantal DUW-arbei- ders uit Den Haag, Breda en Tilburg via de Gewestelijke Arbeidsbureaux in de haven te werk zijn gesteld tegen lonen, die soms 50 procent hoger lagen dan die van de geroutineerde arbeiders. De havenarbeiders hebben thans aan het bestuur van de OVB opdracht ge geven om met de regering en met de Scheepvaartvereniging Zuid de onder handelingen over de stakingseisen te openen. Naar wij vernemen zal dit he den geschieden. Er zijn echter weinig tekenen, die er op wijzen, dat het con flict spoedig opgelost zal zijn. De burgemeester van Rotterdam, mr, P. Oud heeft gistermiddag een veror dening uitgevaardigd, waarbij samen scholingen in het havengebied verboden worden. Behoudens enkele kleine onge regeldheden, die zich bij het begin van terdamse haven rustig. De politie is op haar qui-vive. Ook de vergadering van de staking voordeden, is het in de Rot- gistej-avond in Odeon, die door ongeveer 1100 havenarbeiders werd bezocht, had een zeer rustig verloop. oapvaK De staking in Rotterdam komt op een moment, dat de haven vol schepen ligt. Ook veel schepen, bestemd voor 'Antwerpen, die enkele weken geleden naar Rotter- dhm uitweken in verband met de socialistische relletjes naar aanleiding van de Koningskwestie, liggen er nog. Een overzicht van de drukte in de Maashaven. (Telegrafisch van onze Romeinse correspondent) ROME, 15 Augustus. Z. H. Paus Pius XII zal 1 November, op het feest van Allerheiligen, de Ten hemelopneming van Maria tot dogma verklaren, zo is gisteren op de vigilie van Maria Hemelvaart officieel te Vaticaanstad aangekondigd. Het dogma zal allereerst nog worden besproken op een geheim consistorie, dat waarschijnlijk 30 October bijeen zal worden geroepen. De Romeinse pers was vanmorgen in eenware jubelstemming. Men verwacht een enorme toeloop van pelgrims en, om een groot gedeelte van hen niet teleur te stellen, zal de Heilige Vader na de Pausmis in de St. Pieter het dogma waarschijnlijk officieel en plechtig af kondigen vanaf de Buiten-loggia, de plaats waarvan hij ook altijd de zege Verwachting tot Donderdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige Westelijke wind. Vrij koel. Zon: 5.26—20.01. Maan: 10.07—21.15. Urbi et Orbi aan de wereld geeft. De H. Vader is tot de uitroeping van dit dogma bewogen door de petities, die in de loop der jaren zijn binnengeko men van in totaal 113 Kardinalen. 2523 Aartsbisschoppen en Bisschoppen. 85.000 priesters en ongeveer tien millioen gelo vigen. In het midden van de zevende eeuw is de Paus voor het eerst verzocht de Tenhemelopneming van Maria tot dogma te verklaren. Sinds de zesde eeuw wordt het als het grootste van de vijf Mariafeesten der Katholieke Kerk op 15 Augustus gevierd. De moderne beweging voor de afkon diging van de tenhemelopneming als dogma begon in 1863, toen Isabella van Spanje de Paus in een brief vroeg, of het mogelijk was een pauselijke uit spraak in deze kwestie te verkrijgen. De kwestie werd in 1940 opnieuw aan gesneden door de tegenwoordige Paus, waarna op 1 Mei 1946 een pauselijk rond schrijven volgde, waarin de prelaten van de Kerk gevraagd werd hun mening te geven. De plechtigheid op 1 November valt samen met de sluiting van het Inter nationale Maria-congres, dat 23 Octo ber begint en duizenden katholieken uit alle delen der wereld naar Rome zal roepen. Naar verwacht wordt zul len duizenden de plechtige en vreug devolle gebeurtenis een van de meest belangrijke van het Heilig Jaar bijwonen. De gedelegeerden van het congres zullen duizenden Mariabeel den naar Rome voeren. Nadat het grote en blijde nieuws be kend was geworden, zijn gisteren en vandaag op Castel Gandolfo reeds tal rijke telegrammen binnengekomen, waarin Bisschoppen, religieuze congre gaties en katholieke verenigingen hun grote vreugde en instemming met het besluit van de Paus betuigden Om de jubileumaflaat te kunnen ver- De koning was in Schotland op het kasteel van Balmoral, waarheen hij Zon dag vertrokken was voor een korhoen- derjacht. Tijdens de middag werden in Hyde Park en bij de Tower van Londen 41 saluutschoten afgevuurd om het heuglijke feit van de geboorte te vie ren, en officiële mededelingen versche nen buiten het ministerie van Binnen landse Zaken en de ambtelijke woning (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, HEDENMORGEN Even voor het middaguur verscheen gisteren op het hek van Clarence House, de woning van prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh, een bulletin, waarin werd medegedeeld, dat de prinses het leven had geschonken aan een dochter en dat moeder en kind het goed maakten. Nauwelijks was het bulletin verschenen of de menigte, die reeds dagen achtereen voor Clarence House te zien was, groeide, totdat de file zich uitstrekte vanaf de woning van de prinses tot aan het Buckingham Paleis. Talrijke vrouwen vielen flauw en de politie ontving ver sterkingen om de orde te bewaren in de lange rij, welke in de regen langs het hek van Clarence House defileerde om met eigen ogen het bulletin te zien dat onder tekend was door vier artsen. De Engelse koningin en prins Philip bevonden zich in Clarence House toen de geboorte plaats vond. van de Lord Mayor van Londen. Het prinsesje, waarvan de namen voorals nog niet bekend gemaakt zullen worden, woog 5 pond. Door de geboorte van het tweede kind van prinses Elizabeth en prins Philip wordt prinses Margareth de vierde in de lijn van opvolging, gevolgd door de hertog van Gloucester en diens beide kinderen, de twee kinderen van de her togin van Kent, de Princess Royal (zus ter van de koning) en haar beide zonen. In Londen heerste, zoals gewoonlijk, be halve in de onmiddellijke omgeving van Clarence House en in Hyde Park tijdens het afvuren van de saluutschoten, wei nig opwinding. Het was eveneens weder om opvallend hoe weinig vlaggen er in de stad te zien waren, toen het nieuws van de geboorte' bekend werd. Onze redactrice tekent hierbij aan: Het nieuwe Engelse prinsesje dat gis teren het levenslicht aanschouwde is geen rose en geen lichtblauwe baby, maar wordt in het wit gekleed. En wel in de reeds gebruikte overigens zeer welvoorziene en nog zeer gave baby- uitzet van haar oudste broertje Prins Charles. Opzettelijk werd voor de eerste vor stelijke baby alles in wit genomen opdat het zowel voor een jongen als voor een meisje zou kunnen dienen. Er is niet veel nieuws aan toegevoegd op enkele kleertjes na, door Koningin Mary en Prinses Margaret eigenhan dig voor de prinselijke baby gemaakt. Prins Charles zal afstand moeten doen van zijn kinderwagen (dezelfde waarin zijn moeder Prinses Elizabeth als baby reed) waarvoor nu een duw- wagentje in de plaats is gekomen en eveneens van zijn kleine wit ivoren baby-haarborstel die speciaal voor hem werd vervaardigd. Zijn allereerste zachte speelgoedbeesten zullen echter niet naar de wieg verhuizen want de kleine prins heeft ze te zeer kaal ge knuffeld om ze nog eens dienst te laten doen. Het laatste stuk speelgoed dat Prins Charles, die thans een en twintig maanden telt, van zijn overgrootmoe der Koningin Mary kreeg, is een stevig klein roodgeschilderd duwkarretje waarin hij verrukt zijn blokken en andere bezittingen kan rondrijden. De oudste zoon van Prinses Elizabeth be zit een massa speelgoed dat hij nog nooit heeft gezien. De talloze geschenken waarmee een vorstenkind wordt overladen, nemen zijn ouders in dank voor hem aan, maar ze verwennen hun zoontje niet Nu achten zij echter het moment gekomen om de kleine Charles eens wat extra te geven als compensatie, wanneer het kleine prinsesje in de wieg plotseling alle aan dacht en genegenheid der volwassenen om hem heen opeist. Dit prinsje, nog geen twee jaar oud, moet overigens reeds leren wenr«sn aan he'. prins-zijn. Daarom worden de laat ste tijd, nu hij zijn eerste woordjes be gint tc stamelen, bezoekers van Clarence House af en toe uitgenodigd de nursery binnen te gaan om de kleine Charles er al vroeg aan te wennen tegen vreemden te praten. ZijD „nanny" (de aardige benaming voor de Engelse nurse) is daarbij veelal tolk! De Rijkspolitie in Oisterwijk heeft de 13-jarige Robbie Karman, een padvin der uit Amsterdam, die sinds 7 Augus tus werd vermist, aangehouden. Robbie had zoals bekend deelgenomen aan het kamp te Ommen en was daar weg gestuurd, omdat hij zich onhandelbaar gedroeg. De groepsleider, die hem naar huis stuurde, was in de overtuiging dat de jongen naar zijn ouders zou te rugkeren. Later bleek hij echter aan het zwerven te zijn gegaan. dienen zal de Heilige Vader 26 Augus tus Zaterdag over een week een bezoek brengen aan de St. Paulus bul ten de Muren, de St. Jan van Lateranen en de Sancta Maria Maggiore. De St. Petrus, de vierde kerk waaraan men een bezoek moet brengen om de aflaat te kunnen verdienen, heeft de Heilige Va der in het begin van het Heilig Jaar reeds bezocht. Op Woensdag en Zater dag houdt de Paus in de St. Pieter we kelijks algemene audiënties, op Zater dag 26 Augustus zal dit echter niet het geval zijn. met het oog op de jubileum gang van de Heilige Vader. De pelgrims zullen zich op die dag over de drie ba silieken verdelen en zich tijdens het bezoek van de Paus met hem verenigen in gebed. In de St. Paulus buiten de Muren zal Pius XII de abt en de Communiteit van de Trappisten ontvangen, in de andere twee basilieken de Kardinaal-aartspries ters en de kapittels. Aneta verneemt, dat de militaire waarnemers van de commissie der Ver. Naties voor Indonesië met hun rapport over de gebeurtenissen te Makassar gereed zijn gekomen. Bij zonderheden over het rapport waren nog niet te verkrijgen. Intussen verklaarden reizigers, die utt Makassar in Djakarta zijn aangekomen en de gevechten hebben meegemaakt, dat de schade, die aan de stad is toege bracht, enorm is. Het kamp van het K.N.I.L. is grotendeels verwoest, terwij! liet Grand-hote! en vele officiële gebou. wen zwaar zouden zijn beschadigd. De schade van de laatste gevechten en van de gevechten tijdens de affaire-Azis zou gezamenlijk ongeveer een half milliard bedragen. Voorts verklaarden deze reizigers, dat de bevolking zeer gedeprimeerd is. Vele Indonesiërs, zo wel als Nederlanders wil len de stad verlaten. De evacuatie van de oud-leden van het K.N.I.L. is in volle gang. Voor de afvoer van de troepen zijn vijf schepen ingezet, namelijk het „Zui derkruis", de „Waterman", de „Kota Inten", de „,Van Outhoorn" en de „The- dens". De ex-leden van het K.NI.I.L., die uit Menado afkomstig zijn, zullen naar Menado gebracht worden terwijl- de Ambonnezen zullen worden verdeeld over Djakarta, Bandung, Surabaja en Semarang. H.M. de Koningin heeft haar ïHnige deelneming doen betuigen aan de Gro ningers, die door de ramp van Zater dag j.l. zo zwaar getroffen zijn. Tevens heeft Hare Majesteit doen informeren naar de gezondheidstoestand van de ge wende kinderen en haar beste wensen voor een spoedig herstel tot uitdruk king doen brengen. De burgemeester van Groningen heeft de getroffen ge zinnen Dinsdag bezocht. Het raadslid J. Baarveld iP.v.d.A.) heeft naar aanleiding van deze ramp vragen aan B. en W. gericht, waarin hij opheldering verzocht van de ontzet tende ramp. Tevens vraagt hij of uit het onderzoek schuld of nalatigheid ge bleken is van .een of meer gemeente diensten. Intussen leeft de gehele stad mee met de zo zwaar getroffen gezinnen Woensdag en Donderdag worden de zes slachtoffertjes begraven op het Sel- werderhof en op de Zuiderbegraaf plaats. Er is een comité opgericht in de buurt van de ramp, dat spontaan gelden heeft ingezameld om de gevallenen de laat ste eer te bewijzen in de vorm van bloemen en de gewonde een kleine at- j Het is moeilijker genegenheid te j behouden dan te verwerven, inde tentie te kunnen bewijzen. Omtrent de toestand van de zwaar gewonden die opgenomen zgn in het Academisch Ziekenhuis vernemen wij, dat de toestand van de 4-jarige Peter Mekeks en van Gerrit Kuipers nog steeds ernstig is. De toestand van Anki Hoeve, het derde kind uit het gezin Hoeve, waarvan twee jongetjes om kwamen, is nog steeds zorgwekkend en onveranderd. Klaas Been en Hida Hoek- sema maken het redelijk wel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1