bliksemafleiders Haarlems kinderkamp in Apeldoorn «I Noordwijkse harddraverij een geslaagd zomerfeest PRIESTERFEEST IN MARINEHOSPITAAL Strandfeest en reddingdemonstraties in badplaats Derde kampuitzending van R.K. Vereniging Voor het Gezin" weer een klinkend succes AGENDA' VlootaalmoezenierWessels gehuldigd en bezongen Omzet van toto viel tegen EEN PLEZANT FESTIJN IN SPAARNWOUDE Fancy-fair voor de toren van St. Jacob de Meerdere Finse school in gebruik genomen Kath. B.L.O.-school in IJmuiden JV r Autobussen vervangen spoorlijntjes Geen zorgen over de kolen Feest voor 200 kinderen Gouden priesterfeest HERINGA WUTHRICH WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1950 PAGINA 2 ZINGENDE JEUGD OP ZONNIGE VACANTIE R.K. OPENBARE LEES ZAAL EN BIBLIOTHEEK Burgerlijke Stand PRESTATIE VAN HAARLEMSE ZWEMMER Van Scheveningen naar Zandvoort in 750 minuten Orgelbespeling Geloof en Wetenschap Examen Handenarbeid Avondlyceum Examen Hoofdakte T.b.c.-bestrijding Vier in één klap Reclame-congres Iets voor een late vacantie Geen koe, geen lam, geen kip en toch Industrie te Zandvoort SANTPOORT Conflict in Vissershaven ONGEVALLEN „HOLTAP" KARPETTEN HEEMSTEDE van pastoor NEETESON Naar Tegelen Aanrijding AUTO RAMT GROENTEN- WAGEN Geen voorrang verleend RESIDENTIE-ORKEST KRIJGT GEEN TWEEDE DIRIGENT Frans Mikkenie geridderd De Reddingsdemonstraties Waterstanden Zaak-W esterling Verzoek tot uitstel van deportatie verworpen WAAR ZIJN DE TROEPES SCHEPEN? WASSERIJ DUYN Stel u voor elke dag zo'n dikke honderd en vijftig broden snijden, smeren en beleggen! Maar al die moeite is niet vergeefs, want de jeugd laat het zich goed smaken. Het Apeldoorns Bos heeft er van genoten, van dat pittige frisse kamplied, dat twee jaren geleden in de bus op weg naar Fochtelo „in elkaar gezet werd", maken veel pret en jool en treuren doet er geen. Zelfs in de ziekenzaal hebben ze nog schik. „'k Zou best nog een week willen blijven", was wel het beste compliment dat de organisatoren onverdacht van verschillende jongens en meisjes te ho ren kregen. Dit was dan de derde keer dat de R. K. Vereniging „Voor het Gezin" te Haarlem een dergelijke kampuitzending verzorgde. Fochtelo in Friesland werd al genoemd. Vorig jaar naar Barneveld. En nu kunnen enkele honderden le den van Noordervreugd en Elba, van Mariagarde, Kindervreugd en Zaanenoord u vertellen van hun tochten naar 't Loo, naar Teuge, naar Berg en Bos, naar de prachtige stadsparken van Apeldoorn, naar bad Malkenschoten enz. Ze zuilen U vertellen van de leuke Zaterdagavond toen ze heerlijk in het bos in een prachtige zomeravondzon el kaar bekampten in behendigheden en wedstrijden. Ze zijn nog vol van de gezellige Zon dagmiddag toen heel de Kampfamilie bijeen was gebracht op het gras rondom een tafelpodium en onder diverse trac- taties genoten werd van de aardige nummers en voorórachtjes van de kin deren zelf, van zingen en accordeonspel door één van de leiders tot slot ('t was gelukkig nog niet donker) een echte „huiver en bibber"-geschiedenis ten beste gaf. De kinderen hebben zich best ver maakt daar in Apeldoorn. Van mos en paddenstoelen, takjes, vruchtjes en den nenappels werden hele miniatuur-par ken met vijvers en voetbalvelden in el kaar gezet. Zo waren ze bezig en natuurlijk had de leiding in zo'n groot gezin wel eens was spanning op te vangen. Deze dames en heren, van wie verschillenden de helft van hun vacantie voor dit kamp opofferden, hadden dan ook geen lich te taak. Van het wakker worden 's mor gens tot 's avonds laat draaiden die groe pen van 2425 kinderen maar om hen heen. En de leiding heeft zich heel die week alle dagen en uren zeer nauwge zet aan die zorg gewijd. De zwaarste uren van de dag? Wel dat was 's avonds met het eten. Twee zalen elk met een honderdvijftig hon gerige jongens, die gewandeld, ge voetbald en gestoeid hebben. Een hele dag in de gezonde boslucht, dat geeft eetlust. Dan zijn er handen te kort om de porties te verdelen. Het eter. werd klaar en wel in de keuken afgehaald. Maar het brood moesten ze zelf verzorgen. Stel U voor elke dag zo'n dikke honderd en vijftig broden snijden, smeren en be leggen. Of zo'n veertien kisten heren bonen even afhalen. Maar met een flinke corvée-leiding (en die was pre sent) zijn dergelijke karweitjes onder het zingen van een leutig liedje gauw aan de kant 's Morgens tegen tienen komt de Hoofdleider inspectie houden op de slaapzalen. Dekens netjes opgevouwen, kleren en schoenen opgeruimd de vloer geveegd alles oké. Dan er op Het aanwinstenlijstje van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Nieu we Gracht 70. staat deze week nog in het teken van de vacantie: M. J. Adriani Engels. Op uw plaat sen.... klaar.... af!! De geschiedenis der Nederlandse athletiek. Antonio Anile. Schoonheid en waar heid der dingen. Adriaan Boer. Vergreten. Een practi- sche handleiding voor het maken van grote foto's naar kleine negatieven. Mitchell Brooks. Hollandse gids voor •Parijs- T-. Tage Christiansen. Gids voor Dene marken. K. ter Laan. Aardrijkskundig woor denboek voor Nederland. William J. Long. Wat het bos ver- bergt. P. Rodeo, Madeleine d'Iskraïte en Philippe d'Iskraïte. Rustig en onrustig bridge. Mathieu Smedts. Gids voor Londen en omgeving. The U.S.A. its land, its people, its industries. James A. van der Veldt. De stad op de heuvel. Frank's verkenningstochten in Vaticaanstad. Kleine Wereldatlas, met encyclopae- dische informatie. Evert Zandstra en Cas Oorthuys. Zwervend door Nederland. Ondertrouwd: G. A. L Moosdorff en C. H. C. Koenderman. Gehuwd: P. V. M. van Eerdenburg en J. H. der Kinderen. Gaboren: G. E. van Rossum-Heems- kerk, z. G. S. M. Cornet-van den Brink, z. A. Bartman-Körnmann, z. T. J. Kna- pe-van de Molen, z. P. van der Aar- Bakker, z. J. Hnogsteen-Bom, z. B. van Beugen-Dirks, z. B. Voskuilen-Tietema, z. C. C. M. Steentjes-van der Peet, z. G. C. Vermeer-Kuiper, z. iM M Ha!- stein-Zuurbier, I. Kroon van Diest -Holzhaus, z. G. C. S. Lutterman- Zwart. d. H. C. Otto-Eijiers, d. C. de Bruijn-van Leeuwen, d. W. Meulman- Hietbrink, d. M. P. van BQhemen- Hoeks, d. Overleden: E. C. van Alphen-van der Kooi, 70 j. J. van Oosten, 45 j. C. van Lammeren. 78 j. T. Sparrius-Tichelaar, 68 j. A. Paulik, 71 j. J. Vlaskamp. 82 j Ondertrouwd: J. H. Balledux en H. J. Stuut, J. Uitgeest en C .A. M. Pouw H. E. du Puis en C. van der Grift. Gehuwd: J. B. Borger en J. M. Rade maker. W. Langeraar en W. C. Haenen. Geboren: A. E. van Maas-Storchart. z P. M. Pronk-Monde, z. J". A. Klugkist de Kinderen, z. E. M. Zonneveld-Koster, z B. Buijs-van Egmond, d. C. W. Geer- lings-Lourenburg, d. M. Smit-Fabriek, d. B. W. Poelakker-Lempersz, d. H .C van der Geest-iMitatz. d. Overleden: C. W. Verbeek-Faas. 82 j J. Banke-Nijenhuis, 25 j. J. Grauwel- man, 75 j. W. G. de Groot-Overmars, 7) jaar. uit en liefst boterham mee. Om vijf uur weer thuis. Dan schoenen poetsen wassen en toilet maken. Om zes uur aan tafel dan afwassen en nog wat spelen en naar bed. één hoog of gelijkvloers. De bedden, met een lekkere strozak, waren stevig, je kon er niet eens door zakken. Dan nam de juffrouw of de leider het voorleesboek en bij het schijn sel van een zaklantaarn werd de hele tioep in slaap gelezen. Dat waren hele dagen. Tweemaal werd in het kamp een H. Mis opgedragen. Het kamphuis zelf was een groot ge bouw met een bovenverdieping. Op alle zalen en kamers waren vaste wastafels. Vier grote stenen trappen om naar bo ven te gaan, een gang van bijna hon derd-tachtig meter en" overal deuren; links en rechts allemaal deuren. De meisjesgroepen huisden met eten en slapen en bij tegenweer boven en de jongens hadden liun kwartieren bene den. Twee zusters-verpleegsters hebben tevergeefs op echte zieken gewacht, ter wijl ook de dokter bij zijn dagelijks be zoek zich met „katvis" tevreden moest stellen. Al met al een prachtig geslaagde kampweek. De kinderen zullen er nog iang prettige herinneringen aan bewa ren. Naast het keurig verzorgde speeltuin werk is de jaarlijkse kampuitzending van VHG wel een hoogtepunt op de verenigingskalender geworden. •.BIOSCOPEN: Rembrandt: Een avontuur in Napels (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Vijf op de huwelijksreis (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: De mooiste tijd van je leven (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: De laatste haven (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. City: Op de planken (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne; Gemaskerde vrijbuiters (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Bijzondere filmvoorstellingen: City: „Het meisje met het blauwe hoedje" met Lou Bandy (a. 1.), iedere ochtend 11 uur. Donderdag 17 Augustus Openluchttheater: Het Nederlands Volks toneel met „Twee edellieden van Verone", 8 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door E. Vos, 2 uur. De bekende Haarlemse zwemmer Jan van Bensbergen, die op 6 Augustus in 10 uur en 13 minuten van Enkhuizen naar Stavoren over een afstand van 23 km. zwom, leverde gisteren wederom een mooie prestatie door met een woe lige zee van Scheveningen naar Zand voort over een afstand van 35 km. in 12 y? uur te zwemmen, 's Morgens om zes "uur werd in Scheveningen gestart. Na twee uur keerde het getij en kreeg de zwemmer met een sterke tegenstroom te kampen. Voor Katwijk aan Zee ston- zulk een sterke stroom, dat hij over één kilometer 48 minuten zwom. De goed- getrainde van Hensbergen zette echter door en even voor Noordwijk aan Zee keerde het getij en werd de stroom weer gunstig. Om drie uur was het strand van Noordwijkerhout bereikt. Inmiddels was de wind opgestoken, zodat de zee zeer woelig werd en de roeiers van de Noordwijkse reddingsbrigade moesten alle krachten inspannen om de vlet waarmede zij de zwemmer vergezelden in de goede richting te houden. Van Hensbergen bereikte gisteren om half zeven de reddingspost aan de Zuidboule vard te Zandvoort. Hij stapte volkomen fit uit het water, dronk in een strand tent een kop koffie en vertrok naar huis om van een welverdiende nachtrust te genieten. In de Grote Kerk zal op Donderdag 17 Augustus van twee tot drie uur door Ro bert Vos het volgende gespeeld worden: Wie schön leuchtet der Morgenstern, Buxtehude. Partita sopra: Jesu meine Freude, Walther. Passacaglia en dubbelfuga c kl. terts, J. S. Bach Praeludium en Fuga F gr. terts; Adagio uit Sonate III; Praeludium en Fuga a kl. terts. J- s- Bach- Eerste Sonate: Allegro moderato e serioso; Adagia; Andante Recit; Allegro assai vivace, Mendelssohn Bartholdy. De eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen van Geloof en Wetenschap zal worden gehouden op Donderdag 14 Sep tember in de Stadsschouwburg. Pater dr. J. L. Witte S.J. uit Groningen zal een voordracht houden over: „Rome Reformatie in Nederland na 1950". De tweede bijeenkomst in September vindt plaats op Donderdag 28 Septem ber. Alsdan zal het Rotterdams Toneel opvoeren „Het wederzijds huwelijksbe drog" van Pieter Langendijk. In het marinehospitaal te Overveen heeft vlootaalmoezenier H. H. A. Wes- sels van de orde der paters Lazaristen hedenmorgen zijn zilveren priesterfeest gevierd. In de kapel droeg hij een ge zongen H. Mis op met assistentie van de vlootaalmoezeniers P. H. Buyssen als diaken en G. J. van Rijnsoever als sub diaken. In het priesterkoor hadden plaats genomen de provinciaal der paters Lazaristen en de hoofdvlootaal- moezenier Mgr. J. de Sai'n; de medische staf van het hospitaal was ook bij de plechtigheid aanwezig. Het mannen- en jongenskoor Van de H. Hart-kerk zong onder leiding van directeur Broer- sen de Mis van A. Yon. Tijdens het uitreiken van de H. Com munie zong men het Ave Verum van Mozart en na de H. Mis de Cantate Domino van D'Indy. De feestpredicatie werd gehouden door pastoor J. v. Galen uit Overveen. Aan het orgel had Aad Broerse plaats genomen. Na afloop van de kerkelijke plechtig heid recipieerde de jubilaris in de can- tine van het hospitaal waar hem door hetzelfde koor werd toegezongen Sacer- Dotus Domini van Jan Nieland en het Dominie salvam fac van Giesen. Namens officieren, onderofficieren, manschappen en verpleegsters bood de commandant, kapitein ter zee arts A. W. Mellema, een Missaal aan. Uit zijn toespraak bleek wel, hoezeer men pater Wessels waar deert en hoe men hem als prettig huis genoot beschouwt. Dit laat zich ook begrijpen, wanneer men weet dat de jubilaris na mission- nerende arbeid in 1940 bij de marine als vlootaalmoezenier werd benoemd. Aan boord van H.M.'s „Tromp" maakte hij in 1941 de slag in de Straat Ban dung mee, waarbij hij ernstig gewond raakte. Het Kruis van Verdienste Geslaagd de dames: A. Brommersma, J. Brcuwer, J. J. Cromjongh, G. Harm- sen, A. Janssen, H. Kuiper, W. H. Lun- beek. L. van Musscher, H. J. Oosterwijk, H. Schraa, A. H. Niemeyer, J. H. Ties- kens, H. Boon. Afgewezen: geen Aan het Haarlems Avondlyceum slaagden Th. Adriaanse, J. Vrijdeken, C. v. d. Weijden, F. van Amesvond, J. Plomp, J. Woldering, J. Koller en N. Nis. Twee candidaten werden afgewezen. Voor het gedeelte A van het hoofd- acte-examen slaagden te Haarlem de dames J. J. Burmeister (West-Graftdijk), H. van Leeuwen (Bloemendaal» en C. M. J. Uijttewaal (Leimuiden); de heren C. Bos (Berkhout), J. A. de Graaf (Haar lem), E. J. Wilhelm (Castricum) en C. J. van den Hoek (Amsterdam). Drie can didaten werden afgewezen. Voor het gedeelte B slaagden mej. M. Th. van de Vall (Ouderkerk) en de heren M. Reugebrink (Brummen) en C. F. W. ter Voort (Amsterdam). Twee candidaten werden afgewezen. Voor het examen hoofdacte slaagden te Haarlem voor het gedeelte A de heren A. Boonstra (Amsterdam). J. A. Thasing (Amsterdam), C Boerlijst (Eindhoven» en G. Donia (Heilo). Twee candidaten werden afgewezen. Voor het gedeelte B slaagden de da mes E. Huijbregts (Heerhugowhard) en A. Kluck (Bussum) en de heer J. Tha sing (Amsterdam). Vier candidaten wer den afgewezen. werd hem daarna toegekend. Na zijn herstel mocht hij in verschillende Jap penkampen zeer goed werk verrichten omdat hem de geestelijke verzorging der geïnterneerden werd toevertrouwd. Na zijn repatriëring werd hij als vloot aalmoezenier in het marinehospitaal te Overveen benoemd. In zijn dankwoord richtte pater Wes sels zich ook speciaal tot de in het huis wonende vlootpredikant ds. H. J. v. d. Giesen, die de regeling en de verzorging van het hele feest met veel enthousias me op zich had genomen. Pater Wessels drukte zijn, zoals hij het geestig uit drukte, „vriend van de concurrentie" hartelijk de hand. Velen kwamen hem daarna gelukwensen; het was de jubila ris aan te zien dat hij door,de huldiging in deze omgeving wel bijzonder getrof fen was. De grote harddraverij, die Dinsdag middag in Noordwijk gehouden werd cn door de harddraverijvereniging Prinses Irene georganiseerd was, is wederom een groot succes geworden. In weerwil van liet twijfelachtige weer was er een vrij talrijk publiek, dat volop van de soms buitengewoon spannende races genoten heeft. De omzet van de toto viel echter tegen. Het omgezette bedrag was f 5157.50 groot. Wanneer de draverij een uur later begonnen zou zijn, zou deze omzet enige duizenden guldens hoger zijn geweest. Er werd door zestien paarden inge schreven. De eerste serie had een zeer spannend verloop. Hier kwamen Ab dullah Scott, die vorige week in Bever wijk nog van zich heeft doen spreken en Lucky Fanfare tegen elkaar uit. Ab dullah begint helaas last! van zijn ouder dom te krijgen en werd dan ook uit geschakeld. De dertienjarige Edelman, een paard, dat regelmatig een goed li- guur slaat op de korte baan, won deze strijd. In de tweede serie was het Al- louez die met de overwinningspalm ging strijken. Het feit in aanmerking genomen dat dit ros ook al zeventien jaar oud is, kan men dit een prestatie noemen. Te meer daar de andere inge schreven paarden in deze rubriek veel en veel jonger waren, valt het eigenlijk te verwonder dat Allouez zonder strijd voor de finale geplaatst kan worden. Excellentie Brewer, de slanke witte schimmel van de heer Van Rooyen, werd als de favouriet van de derde serie beschouwd. Vorig jaar was hij overwinnaar en hoewel dit paard veel met een trage start te kampen heeft, werd er toch veel van verwacht. Vooral door de verrassend snelle eindspurt zet dit paard de anderen soms voor onver wachte dingen. De strijd om de overwin ning in deze serie tegen Laetare A was prachtig! Laetare, van wie men ook veel verwachingen had, viel misschien enigszins tegen. Daar het harde pad niet in zijn voordeel was moest hij het Op 24 en 25 Augustus zal de propa- gandawagen van de Nederlandse Cen trale Vereniging tot bestrijding der tu berculose standplaats krijgen bij de Bornwaterschool te Bloemendaal, op 26 Augustus bij hotel Roosendaal te Over veen en op 28 Augustus aan de Ooster duinweg te Aerdenhout. Door woord en beeld wordt aangegeven op welke wijze de gehele bevolking kan medewerken aan de voorkoming en de bestrijding van de t.b.c., zowel voor zichzelf als voor anderen. De tentoonstelling is gratis toegankelijk en geopend van half tien 's morgens tot negen uur 's avonds, met slechts een paar korte onderbrekingen. Waarschijnlijk tengevolge van over vermoeidheid raakte een 39-jarige auto mobilist op de Wagenweg te Haarlem ter hoogte van het Florapark de macht over het stuur kwijt. Een grote lichtmast moest het begeven, daarna volgden twee kleine zuiltjes en tenslotte velde de auto veertig meter verder nog een lichtmast. Op Woensdag 27 en Donderdag 28 Sep tember houdt het Genootschap voor Re clame in Haarlem zijn jaarlijks congres. B. en W. van Haarlem zullen deelnemers niet op Donderdag, doch op die Woens dag 's morgens om 11 uur officieel op het stadhuis ontvangen. Het retraitewerk van de K. A. B. is voor de zomermaanden gunstig verlo pen. Éen behoorlijk aantal leden heb ben deelgenomen aan de retraites, welke deze maanden gegeven zijn in de verschillende retraitehuizen. Er zijn nog een groot aantal leden, die geen v.a- cantie genoten hebben en toch gaarne een retraite willen meemaken.Deze kans is er nog en wel op de volgende datums: In Bergen van 2 tot 5 Septem ber en van 9 tot 12 September; in Amers foort van 16 tot 19 September en van 22 tot 25 September. K. A. B.-leden sluit u aan bij de le den, die reeds retraite maakten. Laat de afdeling Haarlem in de toekomst bezitten een bloeiende retraiteclub. Voor deelname aan een retraite ver- voege men zich schriftelijk bij de heer B. Reijndexs, Zomervaart 134. We hebben geen koe gewonnen, geen lam en geen kip. Wel hebben wij geld verloren en toch alles bij elkaar een paar plezante uurtjes gehad. En met ons de velen uit Haarlemmerliede. Spaamwoude en Spaarndam. Omringd door de zomerse polders stond daar het katholiek verenigingshuis aan de Kerk- weg. Een beetje weggedoken in zijn eigen schamelheid wachtte het huis op zijn gasten, want daar binnen hadden nijvere handen alle ruimte uitgebuit om een feestelijke fancy-fair in te richten. Zij zijn dan ook met velen gekomen, jong en oud uit de omgeving. Maar een fancy-fair wordt nu een maal niet alleen voor de leut gehouden. Geld moet er binnenkomen, meestal voor een zeer vroom doel. En dat doei was ditmaal wel bijzonder sacraal, want de baten, die de fancy-fair zou opbrengen, kwamen de parochiekerk van Haarlemmerliede, toegewijd aan Sint Jacobus de Meerdere, ten goede. Nu heeft Sint Jacob zich steeds de meerdere getoond daar in de wijde om trek, maar sinds hij in de oorlogsjaren van zijn toren werd beroofd, werd hij in dit onvervalste Hollandse laagland ongetwijfeld de mindere. Maar de parochianen, die onder de schutse van deze Sint Jacobus de Meer dere leven, hebben dat niet genomen en zo zagen zij in een fancy-fair een van de middelen om aan geld te komen, waarmede dan de parochiekerk in haar oude glorie zou hersteld kunnen wor den. Gisteren,de laatste dag van dit rustieke festijn, zijn we dan naar Spaarnwoude getogen, aanyankelijk in de kinderlijke veronderstelling met een koe achter onze fiets huiswaarts te ke ren en de schuur hadden wij reeds voor onze nieuwe huisvriend ingeruimd. Te leurstellend was het dan ook wel, dat de koe bij onze entrée in het vereni gingsgebouw een kale legerstede had achtergelaten. Het dier had de poten genomen, zij het dan onder geleide. In het weiland kon het beest beter gedijen, werd ons verzekerd, maar- de koe zou spoedig haar stand weer betrekken. Dat wij ons intussen bezig gehouden hebben met een sjoelbak, was niet al leen tijdverdrijf. De prijzen lokten na tuurlijk, maar enerverend was het voor al een goede prestatie te moeten leve ren tussen al dat-jonge volk. dat niet ophield met aanmoedigingen en dat ons duidelijk demonstreerde, dat ook hier de beste sjoelers aan de kant stonden. Daar was echter nog veel meer, waar op men zijn gezonde goklust kon bot vieren of zijn vaardigheid in dubieuze kunsten kon demonstreren. Wij hebben overal ons kunnen be proefd, doch dat wij zonder prijzen huiswaarts moesten keren, zal wel aan ons gelegen hebben. Het rad van avontuur brach. op deze laatste avond natuurlijk de meeste spanning en al geloven wij met, dat Sint Jacob zijn toren er helemaal uitgehaald heeft, toch zal de kassier niet mogen klagen over de uitslag van dit zomerse festijn. Toen wij de rust van de Kerkweg in Spaarnwoude opzochten, werden wij nog met een zeer vriendelijke beslist heid staande gehouden door een niet onbe-middelde juffrouw. „Koopt u van mij nog een roosje voor de bestrijding van de Kerk", vroeg zij. Wijmochten niet weigeren, maar even vriendelijk was ons verzoek om het dubbeltje wel te besteden voor 'de onkosten en niet voor de bestrijding van de Kerk. Te veel Jacob nog van node hebben, wij de schutse van Sint De kerkvoogdij der Nederlands Her vormde Kerk te Bennebroek heeft de schenking aanvaard van het „Huis te Bennebroek", dat een rusthuis voor pro testantse bejaarden zal worden. In het Bloemendaals, Openluchttheater voert het Nederlands Volktoneel mor genavond om acht uur een der eerste blijspelen van Shakespeare op, n.l. „De tVee edellieden van Verona", met Jan Vreeken en Wim Hart in de titelrollen. De premièrè, die op 3 Juni voor de Haarlemse bestuurdersbond gegeven werd, was uitverkocht. Morgen zal mej. D. van Daalen, Pla- tanenlaan 49 te Bloemendaal, vijf en twintig jaar in dienst zijn bij de werf Conrad en Stork Hijsch N.V. te Haar lem. tegen Excellentie Brewer afleggen. De favoriet van de dag My Dearling was in de laatste rubriek al direct fout en werd dus uitgeschakeld. Lycurgus werd hier voor de finale geplaatst. De demi-finale en finale hadden beide een buitengewoon spannend ver loop. Het publiek was zó enthousiast, dat de agenten de grootste moeite had den om de mensen van de baan te houden. De vier paarden, die om de prijzen moesten lopen, waren Edel man, Allouez, Excellentie Brewer en Lycurgus. Zij liepen resp. over een afstand van 315, 320, 315 en 305 meter. Edelman en Allouez leverden een taaie strijd, die door het laatste paard gewonnen werd. De kansen in de strijd Excellentie BrewerLycurgus wisselden nogal. Nu eens was de een, dan de ander schijnbaar overwinnaar. Uiteindelijk won na een zeer boeiende strijd de bruine ruin Lycurgus. De spanning, waarin het publiek ver keerde, werd nog verhoogd door de diskwalificatie van de rit AllouezLy curgus. Eerste passeerde te vroeg de startafstand, tweede werd gediskwalifi ceerd wegens onregelmatig draven. Ex cellentie viel in de finale erg tegen. En Lycurgus, die buitengewoon goed thuis is op de harde baan, gaf Allouez geen schijn van kans en kon nu zonder veel strijd met de overwinning gaan strijken. De uitslag was als volgt: 1. Lycurgus, eig. K. Swier, rijder J. Vergay, f 600; 2. Allouez, eig. .1. de Vlieger, rijder J. de Vlieger, f 250; 3. Edelman, eig. mej. De Weehuizen. rij der K. Bakker, f 100; 4. Excellentie Bre wer, eig. H. van Rooyen, rijder H. C. ten Hagen, f 50. De prjjzen werden na afloop van de draverij in „De Zeeleeuw" door de voorzitter, de heer Van der Holst, in tegenwoordigheid van de burgemeester, mr. G. F. C. van Berckel, uitgereikt. De voorzitter spoorde de rijders aan er voor te zorgen dat de sport toch vooral niet zou ontaarden doch in goede banen bleef. Hij dankte tevens de autoriteiten voor de verleende medewerking. Door het welslagen van deze dag kan men zien, dat Noordwijk op het ge bied van de harddraverij topprestaties gaat leveren. Ondanks veel concurrentie in andere plaatsen hoeft de badplaats ook hier niet onder te doen. De verffabriek aan de Noorderduin weg te Zandvoort, welke geruimen tijd heeft stil gestaan, is overgenomen door de N.V. Colora, fabriek van teerkleur- stoffen. De productie zal in September a.s. worden hervat. Dinsdagmorgen heeft wethouder H. de Boer, in tegenwoordigheid van verschil lende autoriteiten op onderwijsgebied, onder wie de inspecteur voor het lager onderwijs de heer J. Brouwer, in Sant poort-Station een nieuwe, zogenaamde Finse schooi, geopend. De wethouder uitte zijn vreugde over de goede plaats, die da school was toegewezen, en bracht dank aan de autoriteiten in Den Haag, die Santpoort, dat pas volgend jaar voor een nieuw gebouw in aanmerking kon komen, deze school hadden toegewezen. Nadat de inspecteur voor het lager on derwijs, de heer J. Brouwer, nog eens duidelijk de wenselijkheid van een nauwe samenwerking tussen ouders en onderwijzend personeel had beklem toond, bracht de heer A. Mulder dank aan allen, die ervoor hadden gezorgd, dat alles op tijd was klaar gekomen. De sprekers dankte hij voor hun goede wensen. Binnenkort zal nog een officiële plech tigheid volgen, waarbij men dan tevens hoopt een passende naam voor de nieu we school gevonden te hebben. In de a.s. gemeenteraadsvergadering komt aan de orde 'n verzoek van 't R.K. schoolbestuur „St. Laurentius" te IJmui den om medewerking tot het stichten van een R.K. B.L.O.-school. Het ligt in de bedoeling van het be trokken schoolbestuur de nieuwe school te huisvesten in vier lokalen van de St. I'ranciscusschool aan de Zeeweg te I.Jmuiden-Oost. Het verzoekt de ge meente de kosten van eerste inrichting der school tot een bedrag van pl.m. f 15.000.voor haar rekening te nemen en een huurvergoeding voor de lokali teiten toe te kennen. B. en W. zijn met de commissie van bijstand voor onder wijszaken van oordeel, dat de gemeente in het onderhavige geval haar mede werking moet verleenen ten aanzien van de inrichting der school, nu ook door het rijk de noodzakelijkheid dezer school reeds erkend is door toezeggging van vergoeding van de salarissen van het personeel. De stoomtrawler Shamrock IJM 129. welke aanvankelijk aan de Maandag- markt in IJmuiden zou lossen, heeft bij het aan de wal brengen van de vangst moeilijkheden gekregen met de lossers en is, toen geen overeenstemming kon worden bereikt, naar Vlaardingen ver trokken om daar af te slaan. De trawler vaart op logger-condities en deze hou den in, dat de bemanning kan worden ingeschakeld bij het lossen van de kant jes steurharing. Toen hiervoor de nor male losploeg werd gebruikt, kwam van deze kant bezwaar en nadat deze ploeg op de bepalingen had geattendeerd, werd de lossing gestaakt. Tenslotte is de Shamrock later uit IJmuiden ver trokken om Dinsdag in Vlaardingen zijn vangst te verkopen. Op het rijwielpad langs de Rijksweg Velsen-Amsterdam is een vrij ernstig ongeluk gebeurd. Een 17-jarige maga zijnbediende uit Amsterdam is door een 16-jarige leerlingbankwerker uit IJmuiden-Oost, komende van de Vel- serpont, aangereden. De Velsenaar had tijdens het rijden naar de grond geke ken, was daarbij naar links gezwenkt en tegen de uit Amsterdam komende fietser opgereden. De laatste is met hoofdwonden en een lichte hersenschud ding naar het Antonius-ziekenhuis ver voerd en vandaar naar huis gebracht. Het 7-jarige meisje D. P. uit IJmui- den-Oost werd bij de pont door een burger gevonden. Het meisje was daar gevallen en bleek, bij aankomst op het hoofdbureau van politie, haar arm 'juist boven de pols gebroken te hebben. De heer A. P. Bakker heeft haar gespalkt en vervolgens naar het St. Antonius- ziekenhuis gebracht. Advertentie Het degelijke en nog altijd het voordeligste huiskamerkarpet. In deze karpetten kunnen wij U op het ogenblik een pracht sor tering voorleggen. 200 X 275 98.25 89.73 64.50 225 X 310 126.50 122.75 245 X 310 114.75 79.75 136.— 122.75 KRUISSTRAAT 22 TEL. 16777 De minister van Verkeer en Water staat heeft thans aan de Ned. Spoor wegen toestemming verleend het reizi gersverkeer per trein op de lijnen Am- sterdam-Aalsmeer en Bovenkerk-Nieu- wersluis met ingang van 3 September te staken. Na genoemde datum zal dit geheel worden verzorgd door de autobus onderneming Maarse en Kroon te Am sterdam. Voorts is toestemming verleend het reizigersverkeer per trein op het tra ject Apeldoorn-Zwolle met ingang van 8 October te staken. Daarna zal dit geheel worden verzorgd door de Ve- luwse Autodiensten te Ermelo. Op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Maenen, (KVP) over de kolenvoorzie- ning, heeft de minister van Economische Zaken geantwoord, dat er geen reden is de komende winter met bezorgdheid tegemoet te gaan. Voor de eerste zes maanden van het ko- lenjaar 19501951 wordt rekening gehouden met een hoeveelheid huisbrand, die onge veer 260.000 ton groter is dan die, welke in de overeenkomstige periode van het vorige jaar ter beschiking stond. Voorwaar de voor een geregelde kolenvoorziening is, dat de bevolking de dekking van een re delijke brandstof fenbehoef te gelijkmatig verdeelt en bereid is ook de minaer ge wenste soorten af te nemen. Wijk aan Zee heeft niet direct de pro paganda nodig, die badgasten trekt, want de secretaris van de V.V.V. verze kerde, dat wegens het gebrek aan plaatsruimte voortdurend gasten moe ten worden afgeschreven. Ook het be zoek van dagjes-mensen is bevredi gend, wanneer het weer meewerkt. Tijdens het lopende seizoen heeft dit zich niet van de beste zijde laten zien, maar het stond in ieder geval toe, dat hetgeen in de badplaats georganiseerd werd, en dat was veel dit jaar uitstekend kon verlopen. Ook Maandag waren de weergoden gunstig gestemd, zodat het strand feest, dat door de directie van het Noor- Dinsdag herdacht de zeexeerw. heer H. Neeteson, rustend pastoor van Hel- lendoorn (bisdom Utrecht) de dag, waarop hij voor vijftig jaar de H. Pries terwijding mocht ontvangen. De jubila ris, die al een twaalftal jaren een zeer geziene gast is in de parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart, droeg des mor gens om half negen in de versierde kerk op het Valkenburgerplein een plechtige H. Mis van dankzegging op, waarbij hij werd geassisteerd door ka pelaan J. Doodkorte als diaken, kape laan P. Remijn als subdiaken en pastoor A. F. v. Noort als presbyter assistens. De feestpredikatie werd gehouden door kapeJaan J. Doodkorte, die het vele werk van de jubilaris foemde. De jubi laris werd door een stoet bruidjes inge haald. Het zangkoor voerde onder lei ding van de heer J. Versteeg de Missa Regina Martyrum uit van Refice, ter wijl het orgel werd bespeeld door de heer J. Schneiders. Des middags hield de jubilaris, die zich nog in een zeer goede gezondheid mag verheugen, een druk bezochte receptie in de pastorie op het Valkenburgerplein. Velen hadden als blijk van belangstelling bloemen gezonden. Van de zijde van Kardinaal de Jong ontving pastoor Neeteson een telegram ter felicitatie. Voor de tweede maal is een groep le den van de afdeling Heemstede Kath. Vrouwenbeweging met een grote tou ringcar naar Tegelen gegaan om daar de Passiespelen bij te wonen. Het was voor de dames Dinsdagmorgen wel heel vroeg dag, want reeds te half vijf in de morgen vertrok de wagen van het Raad huisplein. Te 's-Hertogenbosch werd de H. Mis bijgewoond in de Basiliek van St. Jan, waarna eerst naar Venlo werd gekoerst om Biet middagmaal te gebrui ken. Te ongeveer half twee arriveerde men in Tegelen en werden de plaatsen opgezocht in het openluchttheater en waren de dames vol bewondering van het mooie spel, dat daar werd opge voerd. De terugtocht ging over Nijmegen en Arnhem, dat bij avond een feeërieke indruk maakte door de schitterende ver lichting en eerst des nachts te kwart voor 1 uur kwam het gezelschap weer In Heemstede terug. Dat de dames ver moeid waren, laat zich denken, maar dat ze een mooie dag hebben gehad en de vriendschapsbanden onderling stevig zijn aangehaald, is wel duidelijk gebleken bij het afscheid in dit middernachtelijk uur. Maandagavond om ongeveer 6 uur wilde een Heemsteedse dame, M. S„ die per fiets op de Herenweg uit de richting Bennebroek kwam, deze oversteken om de Zandvoortselaan in te rijden. Zij lette daarbij niet voldoende op he.t ach ter haar naderend verkeer met het ge volg, dat zij werd aangereden door een bestelauto, bestuurd door A, M. de W., eveneens uit Heemstede. De wielrijdstex werd daarbij vrij ernstig gewond en moest per ziekenauto naar het Diaco- nessenhuis te Haarlem worden overge bracht. Beide voertuigen werden be schadigd. Op de Zilkerduinweg had de groen- tenhandelaar A. zijn paard en wagen geparkeerd, toen zowel uit de richting Haarlem als van de kant van Noord wijkerhout een luxe auto naderde. Door dat de van Haarlem komende wagen de tegenligger te laat bemerkte, moest deze plotseling uitwijken en reed daardoor de groentenwagen aan. Auto zowel als groentekar werden vrij ernstig bescha digd. Door de schok brak het lemoen, waardoor het paard loskwam, dat ove rigens „onbeschadigd" bleef en een twintigtal meter verder tot staan werd gebracht. Daar men niet tot overeen stemming kon komen hoe de schade op minnelijke wijze te regelen, kreeg de politie de zaak in handen, die proces verbaal opmaakte. Doordat de motorrijder H. uit Zandvoort geen voorrang verleende aan een autobus van de N.Z.H. kwam hij met zijn motor m botsing met de bus op het kruispunt BronsteewegLanckhorstlaan. De m?tor werd zwaar beschadigd en de motorrijder moest ter observatie in het Diaconessenhuis te Haarlem worden opgenomen. (Van onze Haagse redactie) Het Residentie Orkest krijgt geen tweede dirigent, aldus deelde ons Wil- lem van Otterloo tijdens een persconfe rentie mede. Wel worden op het ogen blik met Jan Oud onderhandelingen ge voerd voor het dirigeren van een tiental concerten in Den Haag. Als andere gastdirigenten bij het Re sidentie Orkest komen Argenta (Span je); JPedro de Freitas Branco, in Den Haag thans wel bekend; André Cluytens en Hans Münch (Bazel) in het komende seizoen naar Den Haag. Het seizoen be gint op 21 October met het eerste abon nementsconcert, waarin de Franse pia nist Robert Casadesus als solist op treedt. Herman Krebbers en Theo Olof, de twee nieuwe concertmeesters, krijgen 'op 25 November gelegenheid zich als zodanig aan het publiek voor te stellen, In deze concertenreeks serie B treedt verder als solist op Wilhelm Backhaus 17 Februari en wordt „Daphnis et Chloë" van Ravel uitge voerd, zo mogelijk mét koor; men is hiervoor namelijk nog in onderhande ling met het koor van de Radio Urne. Het Nederlandse circus Frans Mikke nie maakt op het ogenblik een succes volle tournée door Italië en geeft nu zijn voorstellingen in de schaduw van de beroemde basiliek van St. Jan van Lateranen, waar de toeloop zeer groot is. Artisten en dieren werken bovendien nog mee aan enkele Italiaanse films, waarbij de heer Frans Mikkenie als ad viseur optreedt. derbad werd op touw gezet een succes is geworden. Kinderen van 515 jaar. konden eraan deelnemen en het resul taat was, dat zich een goede tweehoh- derd aanmeldden. Het was dan ook een feestelijke stoet, die vanaf het Julianaplein, muziek voorop, naar het Noorderbad trok, langs de Relweg. De zon straalde, dat het een lieve lust was en zodoende waren hon derden belangstellenden op de been om het verloop van de altijd aantrekkelijke kinderfeesten te volgen. Zo wérd geno ten door deelnemers en toeschouwers. Alles verliep vlot en in de beste stem ming. Bovendien gingen niet alleen ae prijswinnaars tevreden naar huis. Aan alle kinderen werden versnaperingen uitgereikt. De 'prijswinnaars zijn: Meisjes: 56 jaar, M. v. d. Grint, stokjesrapen; 7—8 jaar, I. v. Zelenveld, was-ophangen; 910 jaar, G. Schoenmaker, haal de trein; 1112 jaar. H. v. d. Winden, wor telhappen; 1315 jaar, W. Fontijn, evenkracht-wip. Jongens: 56 jaar, P. v. Zelenveld, stokjessteken; 7—8 jaar, P. v. d. Erve. koekhappen; 910 jaar R- Morelix zaklopen; 1112 jaar, H. Brö- ring, hindernislopen: 1315 jaar, K. Bannenberg, kussengevecht. Muziek heeft de prettige stemming erin gehouden. Gisteren was de lucht overdekt met jagende wolken en de wind wakkerde de zee aan tot woede. Geen ideaal strandweer, maar voor het houden van demonstraties door de Noord-Zuid-Hol landse Reddingmij. zeker het geëigen de en meer met de werkelijkheid over eenkomende weer. De N. Z. H. R. M. legt de laatste tijd een zeer grote activiteit aan de dag en Wijk aan Zee heeft daarbij het voor recht meermalen het oefenterrein te zijn. Het reddingswezen komt daardoor in dit deel van Kennemerland meer in de zo nodige belangstelling. Hiertoe draagt ook bij de centrale ligging van het nieuwe, fraaie botenhuis „Dr. Bül- ler", waar men gisteren verschillende boten onder deskundige leiding kon be zichtigen. Aan de demonstraties werd door de „Neeltje Jacoba", de roeireddingsboot van Wijk aan Zee en enkele andere bo ten deelgenomen. Waarschijnlijk zullen in de loop van het seizoen nog enkele demonstraties volgen. IJMUIDEN, Woensdag 16 Augustus. Hoog water: 5.19 u. en 17.45 u. Laag water: 1.09 u. en 13.24 u. Donderdag 17 Augustus. Hoog water: 5.54 u. en 18.18 u. Laag water: 1.46 u- en 13.58 u. Het Opperste Gerechtshof te SingaP°r.^ heeft het verzoek tot uitstel van deportati van Westerling, dat de Indonesische ring had ingediend, verworpen en de kc?fe ten van het geding aan de Indonesisch regering toegewezen. CAMERONIA (Nederl.), pass. I6 Aug. Minicoi, n. Amsterdam. TABINTA, pass. 15 Aug. Finisterre. n. Amsterdam. Advertentie AM S T E R D AM S E V AAR T 20 TEL. 110)3 Advertentie HAARLEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2