Serrarens pleit voor aandeel arbeiders Hoge Gezagsorgaan in het II I Tuisen neus en êtppen vraagt Engeland politiek Kerstens van gebaande wegen te verlaten JOSEPH PHOLIEN EERSTE MINISTER IN NIEUW BELGISCH KABINET VAN DE DE STEM DODE Vorming van Korea-commissie Overpeinzingen ZWITSALETTEN H Einde bestuurscrisis op Curasao in zicht Regering vertegenwoordigt vele nuances in C. V.P.-opinie ?UN,EN Krimpen van pijn Britse mening inzake Formosa ongewijzigd WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1950 PAGINA 3 RAAD VAN EUROPA BIDAULT NIET ONTEVREDEN Ook ministerieel comité Verdeeldheid in de C.V.P. door MAX MURRAY Plan van India in Veiligheidsraad Russische uitvinding Van Nazi tot communist maar een stap ,,/n zijn natuurlijke omgeving van Snorrebor f (Telefonisch van onze correspondent) STRAATSBURG, Dinsdagavond Na het door Churchill ontstoken vuurwerk, waarmee de vorige week de algemene beschouwingen over het rapport van het comité van Ministers met een sensationele resolutie werden besloten, heeft de Raadgevende Vergadering gisteren en vandaag zich weer kalmpjes aan het bespreken gezet van twee nieuwe, niet minder belangrijke onderwerpen: de ontwerp-conventie over de rechten van de mens en het rapport van de economische commissie. de publieke opinie aanvaard zou zijn geworden, indien het niet voorbereid was door de stoutmoedige idee van het Schuman-plan. Hii richtte een vurige oproep tot de Engelsen hun politiek van gebaande wegen te verlaten voor dit avontuurlijke, maar grote plan. Dit plan toch, aldus de heer Kerstens, is een uitdaging aan de Europese intel ligentie en het Europees vernuft. Een niet geheel nieuw, maar in deze omgeving vreemd genoeg nog niet aan geroerd vraagstuk werd door de Frans man Diop-Socé, een Senegalees senator, ter tafel gebracht. Het probleem name lijk van Eurafrika, dat indertijd de Duitse geopolitici zo dierbaar was. De economische onderlinge afhankelijkheid van Europa en Afrika is, volgens deze spreker, een geografische en een histo rische realiteit, waar men niet lucht hartig overheen kan stappen. De bijzondere moeilijkheden, die er thans voor België bestaan, waar de kostprijs voor steenkool op 700 Belgi sche francs komt, terwijl deze in de andere landen slechts op 4 a 500 francs neerkomt, noodzaakte de Belgische vertegenwoordiger, de heer Motz, ge reserveerd te zijn en als voorwaarde te stellen, dat een fonds zou geschapen worden om de uit dit plan voortsprui tende nationale moeilijkheden op te vangen. Ook de Duitse sociaal-democra ten, bij monde van de heer Nolting, gingen met de nodige voorwaarden mee. Als in het plan-Schuman er reke- De ochtendvergadering van Maandag Was gewijd aan de conventie over de rechten van de mens. De rapporteur Sir David Maxwell-Fife schilderde de lotgevallen van het onderhavige stuk, niet zonder spijt erop wijzende, dat dit ontwerp door het Comité van Ministers zwaar geamputeerd was. Met name met betrekking tot de instelling van een Eu ropese Rechtbank. Hetgeen van het standpunt van de ministers nogal begrij pelijk was, want hiermee zou een bo vennationaal juridisch gezagslichaam ge schapen zijn en voor alles wat maar bovennationaal ruikt is het Comité van Ministers verschrikkelijk huiverig,. On der de sprekers over dit punt bevond zich de Nederlandse vertegenwoordiger de heer Schmal. (CHU) die een vurige openbare geloofsbelijdenis aflegde en voor de Nederlandse oplossing van het sehoolvraagstuk de aandacht vroeg. Hoewel men groot respect had voor de ze manmoedige belijdenis, was men toch van mening, dat de heer Schmal met zijn interventie w ellicht meer bereikt zou hebben, indien hij de zuiver demo cratische structuur van het Nederlandse schoolwezen meer op de voorgrond had geschoven. De middagvergaderingen van gisteren en heden waren in hoofdzaak gewijd aan het plan-Schuman. Een Engels Frans steekspel ontstond, waarin de grootste figuren naar voren traden. Van Engelse zijde opende de conservatieve afgevaardigde de heer Eccles het debat. Ziin hoofdbezwaren tegen het plan- Schuman waren de ondemocratische wijze, waarop deskundigen in deze or ganisatie te werk zouden gaan. Er zijn heel veel deskundigen, maar weinig, goede ministers, stelde hij terloops even vast. Voorts zag hij niet goed hoe het in het plan-Schuman geprojecteerde ge-- zagslichaam een louter economische bevoegdheid zou kunnen verkrijgen zonder zich op het terrein van de po litiek te begeven. Tenslotte wees hij op een tegenspraak in de uiteenzetting van de' heer Schu- man van vorige week, waarin deze ge zegd had dat het Hoog Gezag geen wet gevende macht zou bezitten, maar toch regels voor de enkele markt moest vast stellen en erover moest waken. De En gelse afgevaardigde, de heer Edelman, overtuigd Labour, verdedigde het stand punt van de Britse regering. Hij viel zijn landgenoot de heer Eccles zakelijk doch geestig en hoffelijk een kunst die de Engelse parlementariërs uitste kend verstaan aan om hem te feli citeren met zijn rede en hem tegelijker tijd te verwijten, dat hij datzelfde niet in het Engelse parlement gezegd had in plaats van de Engelse regering voor de voeten te werpen dat zij zich in Parijs r.iet had laten vertegenwoordigen. Voor het overige betoonde deze LSjjourman dezelfde reserves ten aanzien van het plan-Schuman. De heer Serrarens maakte blijkens <le vele keren, waarop in het verder ver loop der besprekingen zijn woorden ge citeerd werden, grote indruk door een vurig pleidooi te leveren voor het aan deel der arbeiders in het Hoge Gezags orgaan. Medebeheer, aldus de heer Ser rarens, moet daar worden toegepast, tvaar de belangen van de arbeiders rechtstreeks op het spel staan. De waar borg, dat deze belangen geëerbiedigd sullen worden, is een wezenlijke voor- Waarde voor het welslagen van het plan- Schuman, De heer Kerstens beschouwde bet plan van samensmelting van de ijzer- en staalindustrie meer uit zuiver staatkundig oogpunt. Hij vroeg zich af of de resolutie van Churchill over een Europees leger wel aangenomen en door Naar verluidt, zou de meerderheid Van de Staten van de Nederlandse An tillen zich in commissie-vergadering die een enigszins bewogen verloop zou «ebben gehad hebben uitgesproken Voor de vijf candidaten voor het nieuwe College van Algemeen Bestuur, omtrent Jvie de heer mr. L. C. Kwartsz als ge machtigde van de gouverneur overleg de Staten heeft gpleegd. Tegen ouden zich hebben verklaard de drie democratische Staten-leden, de heren *rausquin en Croes, dr. Dussenbroek a de heren Gerharts en mr. I. C. Debrot. ning mee wordt gehouden, dat Duits land kan komen tot een maximale ont wikkeling van zijn productie en er ge lijkheid is bij de mogelijkheden van de start en bovendien de arbeiders in de schoot van het organisatieplan wor den opgenomen, kunnen de Duitse so cialisten wel meegaan. De bekende Duitse politicus uit C.D.U.-kringen, de heer Von Brentano, begon met zeer veel omhaal van wel gemeende woorden de hoogheid van het Franse initiatief te prijzen. Een geluk kige tegenstelling tot de houding van de Duitse socialisten, die met geen woord over het verleden reppen, en alles doen om nationale en politieke munt uit het Schuman-plan te slaan. In een gedegen betoog deed de heer Von Brentano een poging de Frans-Engelse tegenstelling over het gezagsorgaan tb een oplossing te brengen door voor te stellen naast het Hoge Gezagslichaam een ministerieel comité te plaatsen. Tenslotte kreeg men nog een parle mentaire schermutseling van grote allure, maar steeds technischer wor dend, te horen tussen de Engelse con servatief MacMillan en de Franse M.R.P.-man Maurice Schumann. Na deze besprekingen werd besloten de binnengekomen resoluties over deze materie, o.a. een van Italiaanse zijde, om adhaesie te betuigen aan* het plan- Schuman, naar de commissies te ver wijzen, teneinde ze pasklaar te maken voor de Algemene Vergadering. Na de vergadering van hedenmiddag verklaarde de Franse oud-minister van Buitenlandse Zaken en voormalig eerste minister. Georges Bidault, aan uw cor respondent. dat hij niet ontevreden was over het verloop der discussies. Deze gedachtenwisseling was zeer nuttig ge weest, daar heel wat misverstanden over beider standpunt hierdoor konden worden weggenomen, aldus de heer Bidault. De fraaie stilist, die deze staats man ook in zijn gesproken woord is, sprak over de nevelachtige punten, die door deze besprekingen waren opge helderd. Het ziet er naar uit. zo zeide hij, dat men nu van beide kanten de sterren begint te zien. die deze moei lijke zaak in de goede richting moeten leiden. rl-c &C& Zu/arte rcK^t&r- (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen Paul van Zeeland heeft Dinsdagmiddag de samenstelling van de nieuwe Bel gische regering bekend gemaakt, waarvan hij de mimstcrlijst zo juist ter goe - keuring aan Prins Boudewijn had voorgelegd. De formateur heeft op het laa - ste ogenblik wegens moeilijkheden bij de samenstelling moeten afzien van eerste ministerschap, dat thans aan de heer Joseph Pholien ten deel is gev - len, wiens naam in dit verband de laatste week herhaaldelijk genoemd wercl. Van Zeeland blijft minister van Buitenlandse Zaken, doch z(jn taak wordt ver licht door het instellen van een departement voor Buitenlandse Handel en Europese aangelegenheden, waarvan de Waal Joseph Meurice titularis wordt. Oscar Behogne verhuist, van Arbeid en Sociale Voorzorg naar Openbare Werken. P. W. Segers, Jean van Hout- te, Pierre Harmei en Alfred de Taeye behouden respectievelijk Verkeerswe zen, Financiën, Openbaar Onderwijs en Volksgezondheid en Familie, terwijl Albert Coppé, in het vorige Kabinet minister van Openbare Werken, de heer Eyskens opvolgt bij Economische Za ken en Middenstand. Justitie zou als titularis de Aalstenaar Ludovic Moyer- soen krijgen, doch op het ogenblik dat wij dit schrijven, staat diens toezegging nog niet helemaal vast. Maurice Brasseur wordt minister van Binnenlandse Zaken, Kolonel de Greef krijgt Landsverdediging, Charles Heger Landbouw, terwijl Arbeid en Sociale Voorzorg worden toevertrouwd aan de heer Gerard Vandendaele. André Dequae verhuist van Wederopbouw naar Koloniën, terwijl zijn vroeger de partement wordt overgenomen door senator De Boodt uit Turnhout. Het Kabinet bestaat uit acht Vlamin gen, zeven Walen en een Brusselaar. De aftredende ministers zijn de premier Duvieusart en de heren De Vleeschau- wer (Binnenlandse Zaken), Carton de Wiart (Justitie), Orban (Landbouw), Moreau de Mélen (Landsverdediging), Wigny (Koloniën) e» Eyskens. Van Zeeland verklaarde, dat het probleem er in had bestaan, een sa menstelling te vinden, die zöu kunnen bijdragen tot kalmering van de ge moederen en verzoening rond de Kroonprins in de geest van 's Konings boodschap. Het Kabinet vertegen woordigt dan ook zoveel mogelijk nuances in de C.V.P.-opinie en tracht tevens aan zoveel mogelijk streken van het land voldoening te bieden. Het is geen strijdkabinet, zoals „Le Peuple" enkele dagen geleden het reeds noemde, terwijl het blad de aanstelling van Van Zeeland als for mateur karakteriseerde als provocatie. Ook de liberale „Dernière Heure" pakte toen uit met heftige grieven tegen deze formateur, die zij wel de minst geschikte persoon noemde om een nationale verzoening te bewerk stelligen. Het blad bediende zich daar bij van argumenten, die ook in pro gressieve C.V.P.-kringen tegen de heer Van Zeeland naar voren worden gebracht. In tegenstelling met wat Van Zeeland Maandagavond had te verstaan gegeven, is er in het nieuwe Kabinet geen vice- eeiste ministerschap voorzien, waarvoor hii van de Antwerpenaar Segers reeds dë medewerking had toegezegd gekre gen. Deze opzet had ten doel de christe- li.ik-sociale vleugel van de partij gerust té stellen, die in Van Zeeland blijkbaar niet veel vertrouwen heeft. Uit dien hoofde had men ook de deelname var.' 40. „Sigurd!" schreeuwde Eric opgewonden. „Hij ontkomt!" Woedend duwde hij Yark terzijde en sprong op het gordijn toe, waarachter de kasteelheer verdwenen was. De kleine man week verschrikt achteruit. Voor het eerst begon het besef bij hem boven te, komen, dat de toestand anders was dan hij al die tijd gemeend had, en zijn drift maakte plaats voor verbijstering. „Wa-wa-watstotterde Yark de Stijfhoofdige, terwijl hij Eric een radeloze blik toewierp. Doch de Noorman gunde zich geen tijd om veel aandacht aan zijn makker te besteden. „Als ge zelf te weinig hersenen hebt om iets te begrijpen, luister dan voortaan naar anderen, eer ge als een wilde uw zwaard trekt!" beet hij hem kort toe. Gele genheid tot antwoorden bleef Yark niet over, want met een sprong verdween Ene achter het voorhang. De middengang van de burcht lag schemerig voor hem. Even luisterde hij scherp. In de verte verwijderden zich rennende voetstappen. Hij wenkte Astara, die hem op de voet gevolgd was. „Vlug!" gebood de Noorman. Misschien kunnen wij hem nog te pakken krijgen!" Diezelfde gedachte hield Sigurd bezig, dreef hem steeds sneller voort, terwijl hij langs de trappen naar omlaag vluchtte. Een blinde angst was over de kasteelheer gekomen. Steeds zag hij de Noorman voor zich, zag hij het blanke zwaard flitsen, dat Yark de Stijfhoofdige zo weergaloos snel ontwapend had. Zweetdroppels parelden op Sigurd's voorhoofd. Hij wist bij voorbaat, dat hij tegen deze zwaardvechter machteloos was. Ontkomen! Dat was de enige gedachte die hem beheerste H\ rend sprong hij de laatste treden af en bereikte de geheime deur. Met bevende hand duwde hij de deur verder open en joeg voort door de duisternis. Was zijn. voor sprong groot genoeg? Of kwam ook hier de slanke gestalte achter hem aan, de man die hij het meest van al in de wereld had leren vrezen? Doodsangst kneep Sigurd's hart samen. Voortijlend door de lage gang, iedere zenuw tot het uiterste gespannen leerde Sigurd voor het eerst de angst kennen, zoals Astara die had moeten door?'aan in de afgelopen maanden. Sneller! Sneller! Klonken daar in de verte stappen achter hem? Hij durfde niet blijven staan om te luisteren. Voort! Plotseling zag hij een lichtglinstering in de verte. Het einde van de gang. Jets van zijn oude zekerheid keerde terug. Als hij maar eenmaal buiten toas, zoudc-i ze hem niet te pakken krijgen. Het woud bood gelegenheid genoeg om zich te verbergen. Haastig legde hij de laatste meters af en boog de slingerplanten uit elkaar, die de opening bedekten, om eensklaps als vastgenageld te blijven staan. Uit het struikgewas voor hem dook een donkere vorm op. Twee gloeiende ogen richtten zich op hem. En met een schorre uitroep van ontzetting herkende Sigurd de reusachtige hond, die Astara steeds vergezeld had, de wolfshond, die eenmaal zijn broèder Agar toebehoorde Advertentie cYYlaak met korte metten! Gebruik de heer Eyskens aan de regering ver wacht. Of de heer Pholien meer sociale garanties biedt dan de eigenlijke forma teur weten wij niet, doch zeker is, dat hij evenmin het vertrouwen van de Vlamingen geniet, die daarom de aan stelling van de heer Segers als vice- eerste minister zeker op prijs zouden hebben gesteld. Intussen geeft de in de gegeven om standigheden vrij grote vertraging, waarmee het nieuwe Kabinet tot stand is gekomen, blijk van de innerlijke ver deeldheid, waaraan de C.V.P. momenteel onderhevig is, en die sommigen zich zelfs doet afvragen of de C.V.P.-meer- derheid in feite nog wel bestaat. Met zijn gebruikelijke handigheid en subti liteit is Van Zeeland er nochtans in ge slaagd een regering samen te stellen, waarin de tegenstellingen elkaar rede lijk in evenwicht houden. Of dit echter voldoende zal blijken om de eenheid van de party in alle omstandigheden te handhaven en na het gebroken vertrou wen, tengevolge van de ontknoping van het Koningsdrama, met behulp van de partijtucht nog in stand te houden, zal nog moeten biykcn. Inmiddels is de onderzoekingscommis sie van de partij, die de verantwoorde lijkheden van de jongste gebeurtenissen nioet vaststellen, onder voorzitterschap van de vroegere partijsecretaris Michie] van Kerckhove, haar werkzaamheden begonnen. De commissie zal op het par tijcongres, dat half September wordt gehouden, verslag uitbrengen. Velen zien in deze commissie, ondanks de algemeen erkende integriteit van de voorzitter, toch een middel van de kopstukken om de hele zaak maar liever te begraven. Men zal trouwens, wil men tot resul taten komen, dc verantwoordelijkheden dikwyis zo ver in het verleden moeten gaan terugzoeken, dat de partij er nog heviger door op haar grondvesten ge schokt zou kunnen worden, dan thans al het geval is. Het is immers bekend, dat katholieke ministers door hun slappe houding reeds in 1945 aan de socialist Van Acker de kans hebben gegeven de Koningskwestie op een zo scherpe wyze te stellen. Advertentie Kwatta soldaatjes blijven altijd geldig Vraagt Uw winkelier of ons om de uitgebreide cadeauxlijst. N.V. KWAVVA - BREDA - (Holland) 'L Ze aar ik zal tegen brigadier Porter fechfn dat u kereid bent hem op het Brëi' spoor te brengen, zodra hij dat Plg oordeelt." v p dat ogenblik stak, tot hun beider b0„„az'nf?. mevrouw Sim haar hoofd ■*irthn» de tuinmuur uit. „Werkelijk, \v0q zei zij, „ik heb je woord voor va» rtl gevolgd. En als je een vermaning ik n8gen-t Wilks gekregen hebt. dan kan Ve>-ru 1 anders zeggen, dan dat je die pf'fnd hebt." dat h- keek beledigd. „Hebt u gehoord, heeft?V, bnijn bewijsmateriaal geweigerd l»ie^®tuurlijk heeft hij dat. Ik twijfel er v°°r dn of llet is vreselijk vervelend zich Tf p°btie, als allerlei vreemden Wendd bun werk bemoeien." Ze herq n? zi°b tot Wilks. „Neemt u het tn°eizipvar niet kwalijk, agent. Dat be-* eWd. gij beeft hij van zijn vader ge- •••-..of vader is een erg bazige man Agènt ^as het zijn oom?" Wijsheid Wilks besefte fier, dat zijn 8sngaat gezegevierd had. „Wat mij *eid, an evr°uw," zei hij, „ik ben be- s vergeten." Zijn stem klonk strenger. „Maar u moet goed begrij pen, dat ik het voorval aan brigadier Porter zal moeten rapporteren." „Dat begrijp ik volkomen, agent," antwoorddq zij. „En als deze jongeman zichzelf een standje van brigadier Por ter op de hals haalt, dan heeft hij zijn verdiende loon." Agent Wilks salueerde stram en be klom zijn fiets; zijn vierkante schou ders spraken boekdelen, toen hij weg reed. Mevrouw Sim kwam de oprijlaan af en haakte haar arm door die van Firth. „Zie je, jongeman, ik heb ontdekt dat je heel wat meer hersens hebt, dan ik gedacht had." Hij glimlachte. „Hebt u gehoord, dat hij mijn bewijsstukken weigerde?" „Natuurlijk. Nu kunnen we ze met een gerust geweten houden, nietwaar?" „Een gerust geweten! Ik zal u zeg gen, dat ik hoe langer hoe meer over tuigd raak, dat een massa mensen hier geen geweten bezitten!" Ze wandelden een poosje zwijgend voort. Toen zei mevrouw Sim: „Zie je. Firth, dokter Daw mag dan een erg dwaze jongeman zijn, hij is ook erg aardig." Hij keek haar scherp aan. „Dokter Daw hoezo?" „Ik heb je bij het hek met hem zien praten." „Maar u hebt toch niets gehoord?" „Nee, ik heb alleen maar mijn ge dachten laten gaan. Ik dacht zo, dat het verschrikkelijk zou zijn, als een brief die voor hem bestemd was, in verkeer de handen raakfe." „Weet u iets dat tot zijn nadeel strekt, mevrouw Sim?" „Maar, Firth, ik weet iets ten nadele van bijna al mijn vrienden! Ik ken Eric en Joyce al lang. Je kunt het in hun ogen lezen." „De moeilijkheid is, dat hij dokter is, en zij verloofd." Ze zuchtte. „Je moet werkelijk zor gen dat je de moordenaar gauw vindt, mijn beste." „Aha. En als die moordenaar nu eens een van die vele vrienden van u blijkt te zijn?" „Dan vergeet je de hele zaak en gaat dadelijk naar Londen terug." „En doe verder niets?" „Maar natuurlijk mijn beste. „Angela Pewsey was de gruwelijkste vrouw, die ik ooit gekend heb. Ik wist al lang, dat ze dood moest." Firth bleef staan en keek haar aan. „Luister hier, mevrouw Sim. In ieders leven komt een tijdstip, waarop men de werkelijkheid onder ogen moet zien. Dit zijn de feiten: niet ik stel een onderzoek in naar de moord op Angela Mason Pewsey, maar de politie. Als de heren Porter en Wilks er niet in slagen hun landloper te vinden, dan zal een be kwamer iemand hun taak overnemen." „Maar, mijn beste, dat zei ik immers. Jij bent veel intelligenter dan briga dier Porter en agent Wilks. Bovendien zal ik je helpen. Ik zou je bijvoorbeeld kunnen vertellen waar het dagboek is Firth sprong bijna een voet van de grond. „Wat?!" „O, hemel, heb ik soms iets verkeerds gezegd?" „Ik: dacht, dat u iets over een dag boek zei," antwoordde hij met een grafstem. „Och, ja, natuurlijk. Dat had ik mis schien al eerder moeten zeggen." „U moet het aan de politie geven." Zij knikte peinzend en het viel hem op hoe de zon op haar glanzende haar speelde. .,Ja, ja, dat moet ik zeker doen. Maar natuurlijk vragen ze waar ik het gevonden heb." „Vanzelf. Waar hebt u het dan ge vonden?" „Dat is juist de moeilijkheid, Firth. Ik heb het in haar huis gevonden." „Bedoelt u dat u er geweest bent terwijl Angela weg was?" Ze schudde haar hoofd. „Nee, mijn beste. Ik ben er geweest, toen Angela Pewsey dood was." Hij staarde haar stomverbaasd aan „Wou u zeggen, dat de politie het niet gevonden had?" „Nee, de politie was nog niet ge weest." Ze keek hem aan met een ver ontschuldigende blik, als speet het haar dat ze hem zo voor raadsels stel de. „Zie je nu wat een probleem het is?" Een probleem dat was nog tam uitgedrukt. En wat meer was, hij be twijfelde zelfs of ze wel waarheid sprak. IX Celia zag er werkelijk lief uit, zoals ze daar in de vouwstoel lag. Ze leek zo natuurlijk. Maar, dacht Fith, hoe kon het ook anders. Dit was haar eigen om geving, deze tuin met zijn golvende bloembedden en grote, lome bomen maar dadelijk schoot het hem te binnen, dat ze er in Londen ook lief had uit gezien. Hij nam een kussen van een tuinstoel, wierp het op de grond en ging zitten met zijn rug tegen de boom. Ze glimlachte. „Uitgeput van een morgen zwaar speurderswerk?" „Ik ben het nog niet met mezelf eens, wie van jullie de strop krijgt. Wat mij aangaat, ik geloof niet, dat het veel verschil zal maken". (Wordt vervolgd) In de Veiligheidsraad heeft de Indiase gedelegeerde, Sir Benegal Rau, Maandag aangedrongen op de vorming van een commissie der zes niet-permanente raadsleden, die alle voorstellen „voor een vreedzame en rechtvaardige rege ling in Korea" zou moeten bestuderen. Deze commissie zou bestaan uit Cuba, Ecuador, India, Joego-Slavië, Noorwe gen en Egypte, „omdat geen van deze landen kan worden beschuldigd of ver dacht van expansionistische ambities'. De Franse afgevaardigde, Jean Chauvcl. steunde het Indiase voorstel De vergadering van de Raad cpende met redevoeringen van verschillende gedelegeerden, die antwoordden op de beschuldigingen van de Russische voor zitter. Jacob Malik, aan het adres van de V.S. en de andere landen, die hulp aan Zuid-Korea hadden gezonden. Chau- fel noemde Malik's bewering, dat dt V.S. Zuid-Korea voor agressie bewapend hadden, een „ergerlijke onbeschaamd heid". Voorzitter Malik keerde zich tegen Chauvel met de opmerking: „Als de Franse gedelegeerde heeft verwacht, dat ik in de Veiligheidsraad ben te ruggekeerd om volmondig voor de Amerikaanse agressie in Korea te stemmen, zal hij worden teleurge steld". Sprekend over zijn afwezigheid uit de Raad gedurende zes maanden, zeide Malik, dat het handvest de leden niet verplicht op alle vergaderingen van de Veiligheidsraad aanwezig te zijn. Daar de procedure-regels echter wel het rouleren van het voorzitter schap vereisten, had de Sovjet-delega tie deze regel opgevolgd. In het bijzonder antwoordende op de rede van de Franse gedelegeerde zeide Malik, .dat dit precies het soort redevoe ring was, dat men kon verwachten va" een land, „welks heersende klassen een beruchte en smerige oorlog voeren tegen het Vietnamese volk. dat voor zijn on afhankelijkheid vecht". De Franse ver tegenwoordiger Ordonneau verklaarde hierop, dat Malik's opmerking „bewijst dat de houding van de Sovjet-regering ten opzichte van Indo-China dezelfde is als haar houding tegenover Korea". „Ik dank de Sovjet-gedelegeerde voor deze informatie en ik neem er met veel genoegen nota van". Malik haastte zich hierop te zeggen, dat hy refereerde aan Frankrijks houding ten opzichte van Korea en geenszins aan de houding van de Sovjet-regering inzake de kwestie van Indo-China. De zitting van de Raad werd tot mor genavond verdaagd. Het Indiase voorstel om een commis sie van de zes niet>permanente leden van de Veiligheidsraad te benoemen om aüe voorstellen voor een vreedzame en rechtvaardige oplossing in Korea te be studeren heeft te Lake Success een gunstig onthaal gevonden. Austin, de Amerikaanse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, zeide, dat zijn regering het voorstel waardeerde en bereid is „elk voorstel in sympathieke overwe ging te nemen, dat ontwikkelingen be looft, die zullen leiden tot bevrijding van het Koreaanse volk uit gevangen schap, herstel van de vrijheid en gele genheid tot zelfregering en veiligheid in het gehele schiereiland. Ook de Britse en NooTse gedelegeerden, ofschoon deze hun regeringen nog niet geraadpleegd hadden, lieten zich gunstig over het In diase voorstel uit. In een niet-officiële bespreking ver klaarde Sir Benegal Rau tegenover Reu ter, dat alle plannen, die de commissie naar voren zou brengen, onvermijdelijk zouden moeten afhangen van (a) eeD staken van het vuren, en (b) terugtrek king van de Noord-Koreaanse strijd krachten op de 38ste breedtegraad. Wanneer men de Russen zou moeten geloven, dan zijn alle Europese en Ame rikaanse uitvinders maar zielige prut sers, die niets anders hebben gedaan dan Russische genieën na-apen of ach ter deze aankomen. Edison, Marconi, en hoe alle kopstukken uit de wereld van het genie ook mogen heten, zij allen hebben alleen maar gevonden, wat Rus sen vóór hen al hadden gevonden en wisten. Alleen het auteursrecht van de atoom- en waterstofbom hebben de Sovjets nog niet voor hun marxistische geleerden opgeëist. Maar daartegenover staat, dat, volgens Radio-Moskou, thans professor Nikolai Vekhov een vinding heeft gedaan, waardoor hii bomen twee maal zo snel als normaal kan laten groeien en viermaal meer hout dan normaal kan laten opleveren. Onder de door hem „aangevuurde" bomen beant woorden vooral populieren, lariksen, acacia's en kastanjes aan de verwachtin gen. Een kastanje, verklaarde professor Vekhov, wordt in vijf jaar tijds vi.if me ter hoog. De lariks bereikt in 14 jaar de hoogte van een gebouw van twee verdiepingen. Deze vinding opent onvermoede per spectieven. Weldra zullen de Russen door hun bomen het bos helemaal niet meer zien. Zij hebben daar nu al last mee. Boven dien zullen ze, wat er ook moge gebeu ren, nimmer verlegen zitten om een houtje om op te bijten. Een uit Tsjecho-Slowakije uit de ge vangenis ontsnapte Nazi heeft onthuld, dat voormalige Nazi-officieren in Tsje cho-Slowakije worden vrijgelaten om zich te kunnen melden bij een commu nistisch vreemdelingenlegioen. De ont snapte gevangene, die Walter Hagel heet en S.S.-officier is geweest, kwam bij Tirschenreuth over de Duitse grens. Hij was tot 10 jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens zijn lidmaatschap van de S.S. Hij vertelde, dat na het uitbreken van het conflict in Korea, waarmee de Russen en hun satellieten officieel niets te maken zeggen te hebben, hii en zijn collega's medegevangenen van de Tsje chische autoriteiten een aanzienlijke vermindering van straf kregen aange boden, mits zij zich „vrijwillig" verbon den om in het communistisch vreemde lingenlegioen 'n Korea te dienen. Ver scheidene S.S.-officieren hebben dit aanbod aanvaard, maar Walter Hagel nam de benen naar het Westen. Een erg betrouwbaar getuigenis achten wij dat van Hagel niet, maar dit neemt niet weg, dat de practijkenv, der Nazi's zo weinig-van die der bolsjewieken ver schillen, dat voormalige S.S.-ers geen omscholing behoeven om zich bij de ge welddadige communisten op hun plaats te voelen. De badgasten aan het Meer van Ge neve durven slechts aarzelend te wa ter te gaan om zich te verfrissen. Zij verkeren nl. in grote ongerustheid over de aanwezigheid van een echte, ander halve meter lange krokodil. De eige naar van het dier, die het tot dan toe in een vijver in ziin tuin had gehouden, had het naar het Meer van Genève ge bracht om, zoals hij zeide, het beest eens in zijn natuurlijke omgeving te zien. In hoeverre het Meer van Genève overeen komt met de Nijl of een andere rivier in Afrika, althans voor een gluiperig kro- kodillenoog, staat nog te bezien, maar over het aantal blote mensen zal het in ieder geval zich wel niet verwonderd hebben. Het beviel de krokodil zó goed in het Zwitserse meer. dat hij evenals Kravchenko de vrijheid verkoos en zich niet meer liet vangen. Ter geruststel ling deelde de eigenaar mede, dat het dier goed gevoed was. Men hoopt nu, dat het een der rivieren zal opzwemmen, waar men het gemakkelijker te pakken zal krijgen. £111» Tl II llf lift llllll It l| lilt BIJ II III III III tl IIUJIIMMIIMMMIMtllltf MIMI0 zyn met de sociale vroeg ik bezorgd „Zou het gedaan rust in ons land?" aan Snorrebor. Snorrebor rimpelde zijn voorhoofd als een wasbord. Stakingen zijn als olievlekken. Ze breiden zich. uit. Hoe ver kan nie mand van tevoren zeggen. Hel be gint met de taxichauffeurs en net kan eindigen met de brood-, de melk bezorgers en de straatvegers. Natuur lijk zit Moskou er achter, dat blijkt wel uit de rol die de E. V. C. er weer in speelt." „Het is zeker, dat elke staking in de Westerse landen van Europa Mos kou in de kaart speelt, vooral nu so ciale rust, hard werken en het bren gen van offers méér dan ooit nodig zijn om de defensie tegen de Mos- kouse bedreiging op het noodzake lijke peil te brengen, maar we moeten Moskou toch niet ai leen de schuld geven," zei ik. „De stijging van de kosten van het levensonderhoud maakt een derde loonronde binnen af zienbare tijd, hoe ongelegen ook, ze ker moeiiijk te vermijden." „Dat is juist het bedonderde, dat daardoor de tot staking aanstokende ff. V. C. haar politieke actie in een sociaal pakje kan vermommen. Ze zou anders helemaal geen succes heb ben. De stakenae arbeiders zouden voor de levensstandaard van de Rus sische arbeiders feestelijk bedanken, wanneer die hier werd ingevoerd, die communisten en hun nalopers niet uitgezonderd. Als de Rus het hier ooit te vertellen zou krijgen ais tn dc satellietstaten, dan zouden de hard ste schreeuwers van vandaag terugver langen naar het tegenwoordige le venspeil als naar de vleespotten van Egypte. Maar dan zal het te laat zijn. Dan zullen zy, die niet horen wil len, moeten voelen en wij mét hen." „De regering moet daarom de Rus sen vóór zijn en de stakers voor hun eigen en ons aller bestwil doen voe len, als zij niet horen willen," zei ;k. „Daar zeg je zo.iets," zei Snorrebor en er kwam nog een rimpel bij op het wasbord van zijn voorhoofd. „De re gering is tot nu toe niet bepaald sterk gebleken inhet oplossen van puzzles, en een puzzle blijft het om de defensie 0p te voeren ei. tegelijker tijd de lonen te verhogen en de kosten van net levensonderhoud te drukken." „Een kruiswoordpuzzle" zei ik. „Je moet vooral het kruis er niet in ver geten. Het kruis van het of)er, aat wij moeten aanvaarden om ons vrije volksbestaan te redden en te handha ven. Daarvoor zijn edelmoedigheid en overtuigingskracht nodig. )oor nu of fers te brengen moeten wij de vrijheid en de democratie voor de toekomst verdienen, voor een toekomst, die dan minder offers van ons zal vragen dan een communistisch schrikbewind." „Daar heb je gelijk aan," stemde Snorrebor in. „Maar hoe breng je dat de kwaadwilligen aan het verstand?" „Voor zover kwaadwilligen verstand hebben door hen te overtuigen en voor zover ze geen verstand hebben door hen te dwingen. De goedwillen- den en de argeloos misleiden rijn ge lukkig nog tn de meerderheid," zei ik. „Dat het zo moge blijven," ver zuchtte Snorrebor. Advertentie door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.83. f 2.06. f 7.94. Premier \Attlee heeft gisteren nog maals laten blijken, dat Groot-Brittan- nië door zijn aandeel in de Koreaanse oorlog in geen enkel opzicht gebonden is om Formosa tegen een eventuele aan val van de Chinese communisten te ver dedigen. Attlee verklaarde in antwoord op een telegram van het socialistische Lagerhuislid Fenner Brockway, dat zijn regering zeer goed de gevaren van de situatie op Formosa beseft. „Wij hebben duidelijk uiteengezet dat ons optreden in Korea strookt met de resolutie van de Veiligheidsraad en geen verband houdt met Formosa. Ik geloof dat men dat in China heeft begrepen." Brockway had Attlee in een telegram verzocht duidelijk te maken, dat Britse steun in Korea niet zou kunnen uit groeien tot „acties tegen China, welke nie.t de goedkeuring van de V. N. weg dragen." De Britse regering heeft de V. S. ver zocht te voorkomen dat generaal Tsjang Kai Sjek een militair offensief zou ope nen tegen communistisch China, aldus wordt uit bevoegde diplomatieke bron te Washington vernomen. De Amerikaanse ambassadeur in Lon den heeft van de Britse regering rap porten ontvangen van Britse diploma tieke vertegenwoordigers in het Verre Oosten, waaruit zou blijken, dat Tsjang's acties een ongelukkig effect hebben ge had op de onafhankelijke staten in het Verre Oosten en zelfs in koloniale ge bieden zoals Malakka en Hongkong.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3