N.W.U. TREKT VAN EST UIT ACHTERVOLGING TERUG Lafhartige houding aan hestaar der U. en onbevredigend succes van sterke Bevilacqua Ook Van Vliet en Derksen niet geslaagd Belevenissen van de struisvogel Rasmus i JÜ£ r Harris opnieuw wereldkampioen Groningen en Holland winnen in Sneekweek mk - mm Steeds meer verkeers ongevallen Nederl. verpleegsters in Indonesië Eerste gijzelaars voor vuurpeleton Wij luisteren naar J DE HEER JOINARD HET RECHT EN Co Boef wint internat, speedwaytournooi TERUGKEER VAN PATTERSON Dagelijks kinder verhaal door Clevin TWEE DODEN, VIER GEWONDEN PRONK en DE BEST in stayersfinale NOTA INZAKE DEFENSIEBELEID VOLSTREKT ONVOLDOENDE" Goudsmokkelaar op Schiphol gegrepen Honderdduizendste repatriant met „S augum" aangekomen Congres gevangeniswezen geopend WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1950 PAGINA 4 EEN REGLEMENT IN AFBRAAK Onze Sportredacteur telefoneerde ons Dinsdagavond uit Luik: In mijn oren klinken nog onbeschrijfelijk lawaai, de strie mende scheldwoorden en hei afkeurend geloei, daf opsteeg van de tribunes in hei Stade Rocourl, toen onze landgenoot Wim van Est de houten brug over de wielerbaan beirad, om naar het rennerskwariier terug ie keren, zonder dat hij de achlervolgingsfinale tegen de Italiaan Bevilacqua had uitgereden. Maar de brave Wim v. Est had nergens schuld aan. Die deed dat op bevel van de Nederlandse Wielren Unie en zijn vertrek belichaamde een overigens machte loos protest van de Nederlandse organisatie legen een monstrueuze reglemenisverkrachiing door het U.C.I.-be- siuur hoogsidezelve. Niemand zal beweren, dat de onjuiste en door lafheid geïnspireerde decisie, welke hei interna tionaal orgaan zich durfde permitteren, Van Esi's kansen op de wereldtitel heeft getorpedeerd. Toen onze landge noot ongeveer 1200 meter vóór hei einde van de rit zijn hand opstak voor een lekke band, had hij een achterstand van ongeveer 50 meter en er was geen denken aan, dal hij die in de resterende twee en een halve ronde nog zou kun nen goedmaken. Bevilacqua domineerde mei groot vertoon van macht <sn gezien hei beeld van deze onvoltooide rit kwam het kampioenschap hèm en niemand anders toe. Weinig verrassing bij start tenniskampioenschap Duitsland en Japan weer in intern, schaatsbond Hoge zee dwingt Kanaal zwemmers tot opgave Tegen boom gereden Bij auto-ongeluk te NieuW-Milligen Bakker in herkansing niet geslaagd CONCOURS HIPPIQUE 's-HERTOGENBOSCH Sportsnippers Hagenaars te prikkelbaar Tien kilogram goud onder kleding verborgen Werken in Nederlands M.G.D.-verband Acht jaar geleden Gedenksteen te Goirle onthuld BRIGADIER IN ARREST Verdacht van diefstallen „PARTAI KATOLIK" IN INDONESIË MARKTBERICHTEN Scheepvaartberichten Veranderde door de lekke band van Van Est de situatie? Wij kunnen op die vraag het antwoord schuldig blijven. In ieder geval kreeg onze landgenoot een nieuwe kans. omdat de deelnemers volgens het reglement van de U.C.I. geheel opnieuw moeten beginnen, wan neer één van hen meer dan duizend meter voor het einde wordt getroffen door bandbreuk of ander defect buiten rijn schuld. Deze beslissing geldt niet voar de andere ritten en het was dan »ok verschillende malen terecht gebeurd, dat de rit na een onderbreking werd voortgezet op de plaats, waar de renners zich bevonden, toen het mal heur passeerde. Maar met betrekking tot de finale laat het reglement aan duidelijkheid niets te wensen over en het was daarom al merkwaardig dat er van de vijf wedstrijdcommissarissen maar drie dus toch een beslissende meerderheid vóór opnieuw starten stemden, toen Van Est zijn lekke band kreeg. Maar daarmee hadden de heren zich wat op de hals gehaald! U moet weten dat een redelijk deel van het Luikse publiek werd gevormd door Italiaanse mijnwerkers, die daar in de buurt wo nen en die zich tijdens de ritten van hun landgenoten uiteraard allesbehalve onbetuigd hadden gelaten. Na de teleur stelling. welke Messina en Gandini hun bezorgd hadden door zich respectieve lijk in de halve eindstrijd en in de fi nale door de nieuwe kampioen Patter son te laten verslaan, hadden ze nu al hun hoop, al hun patriottisme en al hun luidruchtigheid geconcentreerd op de goede Antonio Bevilacqua. die dan toch de eerste baantitel voor zijn land moest veroveren. Het is begrijpelijk, dat de licht ont vlambare Italianen hun geestdrift nau welijks in toom konden houden, toen hun „Tonio" op weg was zo'n klinkende zege op de geweldenaar van Bordeaux Parijs te gaan behalen. De balustrade van de staantribune zou stellig onder de mokerslagen van hun gebalde vuis ten zijn bezweken, wanneer dat niet toevallig een betonnen balustrade was geweest, en in hun teugelloos enthou siasme produceerden zij zo'n vloedgolf van onbeschrijfelijke aanmoedigings- kreten, dat het ons waarachtig niet zou hebben verbaasd, wanneer ze mèt hun „Avanti Bambino! Avanti Tonio!" hun gebitten over de baan hadden gestrooid. Dat deze mensen in hun eerste reactie maling hadden aan reglemen ten en andere papieren dingen, is niet onbegrijpelijk. Maar verkwikkelijk was het stellig niet dat hun blinde woede hen inspireerde tot kwalifica ties, die zelfs voor de niet-Italiaans (Van onze verslaggever) De Nederl. speedwayrenner Co Boef heeft zich Maandagavond in het Olym pisch Stadion te Amsterdam voor 35000 landgenoten onomwonden de sterkste getoond in een sterk bezet toumooi om de Gouden Helm, waaraan ook veie speedwaycracks uit het buitenland deel namen. Co Boef begon de finale in de hoofd stad met 12 punten, welke hij reeds in de eerste helft van de strijd te Rijswijk had behaald. Ted Argoll uit Australië, Fynn (N. Zeeland), Bisschops en Met selaar (Ned.) waren zijn ernstige rivalen voor de zege, doch na zeer goede en spannende heats, vooral tegen net einde van de avond, maakte Co Boef de 24 punten vol, een aantal, dat geen der andere renners kon evenaren. Th. Bis schops bezette de tweede plaats met 21 punten en Byford (Engeland) moest met een derde plaats genoegen nemen. sprekenden aan duidelijkheid niets te wensen overlieten en dat zij deze met milde vrijgevigheid adresseerden aan de brave, onschuldige Van Est, die rustig zat te wachten op het moment dat hij weer moest starten. Deze cacophonie had tenslotte een tweeledige uitwerking. Het bestuur der U.C.I. keek een beetje bezorgd naar de grimmig opgestoken vuisten en taxeerde de woede van de strijdlustige Italiaanse kolonie zeer terecht als „niet mis". Mis schien dat de president van de U.C.I., de heer Joinard, om die reden op Van Est toekwam en hem in zijn beste Frans Van Est spreekt geen woord Frans vroeg, of hij opnieuw wilde starten of dat hij misschien meer voelde voor een start op het punt, waar de strijd was af gebroken. De situatie was voor de goede verstaander duidelijk en door een knikje of een niet-begrijpend schouderophalen van onze landgenoot, zou de microfonist nog geen halve minuut later hebben ver kondigd, dat Van Est wilde starten op het punt, waar de strijd was afgebroken. Maar die vlieger ging niet op. Met een paar andere Nederlanders kwam op dat moment ook uw verslaggever naar onze landgenoot toegewandeld en toen wij hem in het Nederlands overbrachten wat de heer Joinard in zijn beste Frans had gelispeld, verklaarde Van Est na-, tuurlijk, dat hij helemaal opnieuw wilde beginnen, omdat daarin voor hem meer kansen scholen. De heer Joinard keek ons eens aan en zei toen niet zonder een tikje spijt: „II a le droit. Het is zijn goed recht Maar van dat „goede recht" bleef geen spat over, toen het gejoel en ge schreeuw van de menigte aanhield en een officiële Italiaanse delegatie daar door geïnspireerd tegen deze beslissing kwam protesteren. De U.C.I.-hoogheden gingen gewichtig kijkend in conclaaf op het middenveld en na enige tijd moest het goed recht van Van Est dan toch maar voor de macht van de Italianen wijken. Volgens recht en sportivi teit, verklaarde de microfonist op hoog gezag, „zou de wedstrijd worden voort gezet op de plaats waar hij was afgebro ken". En wat niet gebeurd zou zijn, wan neer het hier een Deen, een Zwitser, een Laplander of een Chinees betrof, gebeurde onder de aandrang der machtige Italia nen: de renners werden naar het punt gecommandeerd, waar zij zoëven van hun fiets waren gestapt. Evenals Bevilacqua was ook de volg zame Van Est al onderweg naar zijn plaats, toen de Nederlandse kolonie na kort geding zijn algemene ontstemming over deze krankzinnigheid overbracht m een dringend verzoek aan de gedelegeer den der N.W.U. om Van Est terug tê trekken. Dat gebeurde onder de boven uitvoerig beschreven, weinig harmoni sche begeleiding. En een uiteraard verre van gelukkige Bevilacqua reed al leen de wedstrijd uit en nam zonder enige vreugde zijn regenboogtrui en de bloemen in ontvangst. (Telefonisch van onze sportredacteur) Met Van Est verdween onze laatste kans óp een Nederlands baankampioen in een der nummers, waar die kansen het grootst waren. Derkser. was in de halve finale der prof-sprinters zó aan zijn zenuwen ten prooi, dat hjj Harris in de èerste rit al op 400 meter liet demarreren en ondanks een wanhopige achtervolging met meters verschil het pak slaag van zijn leven kreeg. In de tweede rit verdedigde hij zich uitstekend, maar ook nu was de Engelsman te sterk voor hem. Van Vliet had tot in de halve finale tegen Gérardin niets dan bewijzen van een glanzende conditie en een werkelijk onbetwist meester schap gegeven. Maar toen hij vanmiddag tegen zijn sterkste concurrent moest aantreden, overviel hem plotseling weer die nerveuze onzekerheid, waardoor hij in Zürich, Parijs en misschien ook in Kopenhagen, de wereldtitel had ver speeld. Zeker, hij verdedigde zich in zijn twee ritten tegen de oppermachtige, onverstoorbare Engelsman als een leeuw, maar het was meer dé moed der wanhoop, dan die der overtuiging, welke hem bezielde. Hij kwam niet verder dan de tweede plaats; Derksen. die in twee ritten van Gérardin won, werd derde. Een derde plaats behaalde ook Hij- zelendoorn. die in zijn eerste halve finïle tegen de Fransman Even door onoplettendheid werd geklopt en na een uitstekend gereden tweede rit, welke hij won, opnieuw zo onvoor zichtig was. dat de Fransman zijn slag kon slaan. Door een dubbele, goede zege op de Italiaan Sacchi werd hij tenslotte nog derde. De sprinttitel der amateurs werd nu volkomen een Franse aangelegenheid. En een dramatische tevens. De lange, blonde Even was namelijk in dit harts tochtelijk duel de morele overwinnaar, omdat Verdeun wegens een overtreding in de eerste rit gediskwalificeerd had moeten worden, hetgeen niet geschied de. Nu kwam het tot een beslissingsrit, welke door Verdeun werd gewonnen. Mèt zijn triomferende landgenoot en Hijzelendoorn reed Even zijn ereronde, maar het gezicht van de regenboogtrui (die voor hem scheen weggelegd! om de schouders van Verdeun, kon hij niet verdragen. Hij barstte in snikken uit en kwam pas weer een beetje tot zichzelf, toen Hijzelendoorn naast hem ging rij den en met een gebaar van kameraad schappelijke troost zijn arm om de brede schouders van de diepgeschokte Fransman legde. De achtervolgingstitel van Patterson bewijst, dat dit heerschap wel zo het een en ander in zijn mars heeft. Verle den jaar in Kopenhagen de sprinttitel en nu het kampioenschap achtervolging, dat duidt op een veelzijdigheid, welke nu niet bepaald elke dag wordt geëta leerd. Zijn overwinningen op Messina en Gandini lieten trouwens niets aan duidelijkheid en overtuiging te wensen over. De triomftocht van Van Est naar de achtervolgingsfinale is door de verwik kelingen rond de eindstrijd wel een beetje op de achtergrond geraakt. Toch was zijn overwinning op Koblet in de tijd van 6.30.(de snelste van het tour- nooi) een indrukwekkende prestatie; zonder zich maar in te spannen won hij daarna met een kwart baan verschil van de Luxemburger Gillen, die hem vorig jaar te Kopenhagen in de demi- finale had gewipt. Door het ongelukkig incident van de finale ontging Van Est nu ook de tweede plaats, welke werd toegekend aan de Fransman Matteoli, die door een zege op Gillen in de ver liezersfinale aanvankelijk de derde plaats had veroverd. De groepswedstrijden in de 16 kwadraat klasse en de BM-klasse van de Sneekweek werden Maandag beëindigd en leverden overwinningen op voor Groningen en Hol land. De uitslagen waren: 16 m2. eenheidsklasse: totaaluitslag: 1. Groningen 150 pnt.; 2. Friesland 106 pnt.; 3. Overijssel 103 pnt.; 4. Holland 10 pnt. BM-klasse: totaaluitslag: 1. Holland 34 pnt.; 2. Drente 22 pnt.; 3. Groningen 18 pnt.; 4. Overijssel 15 pnt.; 5. Friesland 8 punten. Zonder enige onderbreking zijn gisteren op de nationale tenniskampioenschappen zowel van het heren- als van het damesen kelspel de beide eerste ronden afgespeeld. In geen van deze ronden kwamen verrassin gen van groot formaat voor. In het dames enkelspel werd een van de geplaatste speel sters, mevr. Jonquiere, verslagen door de Zuidelijke speelster, mej. Piederiet: 64 61. Op papier een onverwacht resultaat, doch qua spel normaal. Mej. Piederiet was te snel voor haar tegenstandster. Voor het overige hadden alle partijen een normaal verloop. In het herenenkelspel viel het zeer goede spel op van Tonjes, die met 62 60 de Hilversummer Goest versloeg. Ook Jos Windt had succes. Hij won van de om zijn vastheid bekend staande speler Ketjen met 62 63. Voor het overige was het ver loop van de partijen ook hier zonder ver rassingen. Het bestuur van de International Skating Union heeft bekend gemaakt dat West- Duitsland en Japan als lid zijn toegelaten. Dit betekent, dat de nationale bonden van West-Duitsland en Japan voortaan weer voor internationale schaatswedstrijden kun nen inschrijven. De wereldkampioenschappen hardrijden op de schaats zullen in 1951 voor heren op 10 en 11 Februari in Davos worden gehou den. Na een van de zwaarste Kanaaltochten heeft de uit zes man bestaande Egyptische estafetteploeg zijn poging moeten opgeven in verband met een storm. De poging werd halverwege Het Kanaal gestaakt. Zes uur hadden de zwemmers toen onder de moeilijkste omstandigheden tegen de hoge zeeën gestreden. De golven sloegen over de volgboot en deden de zwemmers meermalen uit het gezicht ver dwijnen. Van rechts naar links de wereldkam pioen Maurice Verdeun (Frankrijk), naast hem Pierre Even2de, eveneens Frankrijk, en Jan Hijzelendoorn (Ne derland), die derde werd in het wereld kampioenschap sprint amateurs te Luik ^Copyright P. t. B. Box 6 Copenhogen j?, i. 91. „Welkom op ons eiland," zei Rasmus en hij zette zijn baar was. Want er was nergens iemand te zien. Zij ons huis worden," zei hij en hij timmerde een plankje mannen aan het werk (zich zelf ook). Zij haalden de maakten een ontdekkingstocht en vonden toen een aan een boomtak vast. bagage van het vlot af en namen daarna het vlot zelf aardig plekje. „Hier blijven we," zei Rasmus, „want uit elkaar. Het eiland zag er uit alsof het onbewoon- hier is een bron met lekker water. En zo hoog moet Dinsdag tegen middernacht is op de Amersfoortse weg ter hoogte van Nieuw- Milligen een ernstig auto-ongeluk ge beurd, dat twee doden, een zwaargewon de en drie minder zwaar gewonden heeft geëist. Door tot nog toe onopgehelderde oor zaak reed een personenauto, gaande in de richting Apeldoorn en bestuurd door mevrouw B. uit Beekbergen, tegen een boom. Zij zelf kwam er met een lichte hersenschudding nog betrekkelijk goed af, maar het naast haar gezeten 8-jarig zoontje E. R. B. en mevrouw v. d. B.- v. d P. uit Apeldoorn werden op slag gedood. Van de drie overige inzittenden kreeg mevrouw A. B. uit Apeldoorn, die uit de wagen werd geslingerd, een schedel- basisfractuur. Haar 13-jarig zoontje brak een been en liep een lichte hersenschud ding op. terwijl de 18-jarige mejuffrouw D. L. uit Den Haag er met een lichte hersenschudding af kwam. (Telefonisch van 'onze sportredacteur) De traditie van de laatste jaren, dat Nederland minstens met twee man is vertegenwoordigd in de stayersfinale, is niet gebroken. In de tweede serie heb ben Pronk en De Best beslag gelegd op de tweede en derde plaats achter de Franse kampioen Seres en zich daardoor gekwalificeerd in de eindstrijd. Na de voortreffelijke rit van Bakker in de eerste serie, waar hij met ere onderging in de strijd tegen het trio LesueurBes- sonFrosio, werden de kansen van de Nederlander in de repèchage over het algemeen hoog aangeslagen. Bakker echter heeft in die herkansing geen rol kunnen spelen. De strijd ging hoofdzake lijk tussen Meuleman, Michaux, Ver- schueren en Heimann, van wie de Zwit ser en Michaux zich tenslotte wisten te plaatsen. Bakker werd zesde met 800 meter achterstand. De tweede serie achter motoren, was na het aantrekkelijk schouwspel, dat de eerste opleverde, een nogal troosteloze historie. De Fransman Seres volgde het voorbeeld van zijn landgenoot Lesueur en sprong in de kortste tijd van de laat ste naar de eerste plaats, waar hij zich niet meer iiet verdringen. In de tamme strijd om de tweede en derde positie speelden de beide Nederlanders Pronk en De Best de hoofdrollen. Alleen de Franse veteraan Lemoine vormde nog een bedreiging. De Best moest als laatste van het leidende trio een aanval afslaan, toen deze zes ronden voor het einde los barstte. De blauwe trui van de Fransman kwam het oranje shirt van de Nederlan der vier ronden voor het einde hoog in de bocht voorbij. Op dat moment echter liet Lemoine zijn rol los en was daar mee uitgeschakeld. Een zwakke laatste poging van Meulemans om op zijn beurt het Nederlands bolwerk te nemen, mis lukte en dat betekende dus voor het trio Seres. Pronk en De Best een plaats in de finale. Te 's-Hertogenbosch werd Dinsdag een Nationaal Concours Hippique gehouden, met als onderdeel een springconcours M A, waarbij K. Hensen twee paarden zonder fouten rondbracht. Ook W. Scheeren reed een foutloos parcours. Na tweemaal barra ge* waarbij de hindernissen respectievelijk tot 1.40 en 1.50 meter werden verhoogd, werd de rangschikking als volgt: 1. „Mansueta", (stal Scheeren Vught), be rijder W. Scheeren O fouten 77 3/10 sec. 2. „Maaike" (V. van der Heuvel—Geldrop), berijder K. Hensen, 0 ftn. 81 1/5 sec. 3. „Meiglocke" (J. H. van den Eynde, Arhem), berijder K. Hensen 0 ftn., 79 4/5 sec. „Franklin D" (P. G. Vos, Valkenswaard) 4 ftn. 76 3/5 sec. 5. „Grey Horse" (Man. v. d. Velde, Scheveiftngen) 4 ftn. 86 2/5 sec. Te Leiden werd Maandag de beslis singswedstrijd om een plaats in de hoofdklasse tussen Haarlem 1 en GZC 1 (heren) gespeeld. Na verlenging was de stand 4—4. Op een nader te bepalen datum zal de wedstrijd worden overge speeld. De Amerikaanse tennisploeg, die in de Challence Round van de Davis Cup op 25, 26 en 27 Augustus te Forest Hills tegen Australië zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Brown, Schroeder, Mulloy en Talbert. Te Weert werd gisteren de tafeltennis landenwedstrijd NederlandBelgië ge speeld, welke met 63 door de Neder landers werd gewonnen. De vierde etappe van de Ronde van Duitsland Aken—Giessen (276 km) werd door de Belg Gyselinck gewonnen in 8 uur 24 min. 3 sec. De tweede, derde, vierde en vijfde plaats werden bezet door Bautz, Schild, Mueller (Duitsland) en onze landgenoot Pellenaers. Pelle- naers bezet de vijfde plaats in het alg. klassement. Te Oud-Gastel (N.-Br.) werd gisteren een wegwedstrijd over 150 km voor pro fessionals en onafhankelijken gehouden, welke gewonnen werd door Middelkamp in de tijd van 4 uur 9 min. en 28 sec. Te Oslo werd de interland-voetbal wedstrijd NoorwegenLuxemburg ge speeld, welke in een gelijk spel (22) eindigde. Dinsdag organiseerde de voetbalver eniging „Brabantia" te Eindhoven een voetbaltournooi,waarvan de uitslagen luiden: PSVNOAD 03; Brabantia Spartaan 22. Finale: SpartaanNOAD ld—4. In het Voorlopig Verslag der Com missie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer over de oorlogsbegroting 1950 merken verscheidene lellen op, de nota inzake het defensiebeleid volstrekt on voldoende te achten, en wel in hoofd zaak, omdat de nota geen noemenswaar dig inzicht in dat beleid verschaft. Dit geldt zowel voor hetgeen de minister mededeelt met betrekking tot hetgeen er feitelijk door Nederland zal worden gepresteerd, als ook voor het geheel der internationale militaire prestaties, waar van de Nederlandse prestatie een onder deel vormt. Bovendien is de nota in hoge mats onoverzichtelijk, omdat financiële, stra tegische, materiële en personele over wegingen, de ene keer van marine, dan weer van leger of luchtmacht, op systeemloze wijze dooreen worden ge noemd. Nederland vaart met betrekking tot het defensiebeleid, aldus deze leden, nog altijd in de mist. Veel vertrouwen in dit beleid hebben zij niet. Andere le den verklaren zich door de nota niet gerustgesteld. Zij kunnen zich niet aan de indruk onttrekken, dat de tot dusver uitgegeven hoge bedragen niet het ren dement hebben opgeleverd, dat daarvan verwacht had mogen worden. Vele leden vragen om d^ instelling van een staatssecretariaat voor de luchtmacht. Zij menen verder, dat ons Tpparaat „overstafd" is; de topleiding van onze legerorganen is veel tekost baar, terwijl daartegenover aan de vor ming van het lagere kader te weinig aandacht wordt gescihonken. Er wordt, aldus verscheidene leden, te veel met hoge rangen gewerkt en het administra tieve apparaat is veel te groot en te in gewikkeld. Vele leden stellen het op prijs, dat de minister vasthoudt aan de diensttijd, vastgesteld in de dienstplichtwet. Mag daaruit, zo vragen zij, de gevolgtrekking worden gemaakt, dat nu ook de toe stand der buitengewone omstandigheden geëindigd is? Zij wijzen voorts op de verwarring die dreigt te ontstaan dooi de gekozen organisatievorm, n.l. bij de troepen te velde gedeeltelijk Ameri kaans, gedeeltelijk Engels en gedeeltelijk Engels en Amerikaans. Zij menen, dat deze troepen noch in de Nederlandse defensie, noch in het kader van de West-Europese Unie een hanteerbaar organisatorisch geheel zullen vormen. Waarom, aldus wordt voorts ge vraagd, wordt het regiment infante rie uitgerust- met rijwielen en niet met motoren? In verband met het groot aantal ongelukken, dat zich de laatste tijd heeft voorgedaan bij de L.S.K., betwijfelen vele leden of de opleiding voldoet aan de gestelde eisen. Met belangstelling en instemming hebben vele leden kennis genomen van de uiteenzettingen met betrekking tot Het aantal verkeersongevallen In Am sterdam, Rotterdam en Den Haag is ge durende het eerste halfjaar 1950, vergele ken met de overeenkomstige periode van 1949, met resp. 15, 16 en 20 procent toe genomen. Het aantal slachtoffers bij het wegverkeer steeg in Amsterdam en Den Haag met rond 20 procent, in Rotterdam slechts met 7 procent. De verhouding van het aantal verkeers ongevallen per duizend inwoners was in de vooroorlogse jaren voor Amsterdam, Rot terdam en Den Haag vrij constant 6:7:4, thans ongeveer 6:6:7. De verhouding van het aantal slachtoffers per honderd motorrij tuigen in de drie steden was bij benade ring vóór de oorlog 3:4:2, thans ongeveer 5:5:6. De K.N.A.C. meent, dat de geringere ver keersveiligheid in Den Haag voor een deel wordt veroorzaakt door het betrekkelijk grote aantal ouden van dagen, dat in het verkeer dubbel kwetsbaar is. Maar de hoofd zaak moet zijn, dat het Haagse publiek, zowel de voetgangers, de fietsers, als de bestuurders van motorrijtuigen, voor een deel veel minder begrip heeft voor ordelijk en veilig verkeer dan de inwoners van de beide andere grote gemeenten. Zulks wordt o.m. gedemonstreerd door het frequentere gebruik-maken van signaalinstrumenten, veroorzaakt zowel door onvoldoende begrip voor de enorme betekenis van zwijgend ver keer bij automobilisten en motorrijders als door het ongedisciplineerd en onvoor zichtig rijden van fietsers en de zorgeloos heid en eigengereidheid van voetgangers. In Den Haag wordt herhaaldelijk een meestal ongemotiveerde prikkelbaarheid ge constateerd, welke zich o.m. veelvuldig uit in het zich bezwaard gevoelen over volkomen terecht gegeven aanwijzingen o! aanmerkingen van het bevoegd gezag. De douane op Schiphol heeft aldaar een man van Amerikaanse nationaliteit aangehouden, die onder zijn kleding tien kilogram goud had verborgen. Hij probeerde dit ongemerkt door de dou ane te loodsen. Het goud was tot dun ne plaatjes omgesmolten. De waarde wordt geschat op f 40 tot f 50.000. De man is na zijn arrestatie overgegeven aan de douane-recherche, die een en ander thans nader onderzoekt. Voorlo pig wordt aangenomen, dat de arres tant niet tot een complot behoort, maar het een op zichzelf staande smokkelpo- ging is. Het goud is in beslag genomen. Dinsdag is het troepentransportschip „Skaugum" met bijna 1800 repatriërende militairen, onder wie de 100.000ste, de huzaar M. Huizinga uit Apeldoorn, in Amsterdam aangekomen. Huizinga ont ving van de Mij.'„Nederland" een siga rettenaansteker. Het troepenschip „Groote Beer" wordt in de komende nacht yoor IJmuiden ver wacht. De ontscheping zal onvoor ziene omstandigheden voorbehouden Donderdagmorgen acht uur in de haven van Amsterdam beginnen. hetgeen in de eerste phase van een agressie tegen West-Europa zal moeten geschieden. Zij vragen zich af of in het huidige stadium van voorbereiding der Atlantische verdediging nog langer ge zwegen kan worden over het vraagstuk van 'n bqdrage van de Wst-Duitse repu bliek tot deze verdediging. Met volledig begrip voor de psychologische weerstón den, die een deelneming van Duitsland aan het Atlantisch Pact nog altijd op roept. meenden zij, dat deze deelneming noodzakelijk is. Bij herhaling zijn de laatste tijd vragen gesteld over de positie van de Nederlandse verpleegsters in militaire hospitalen in Indo nesië. Naar wij van bevoegde zijde verne men, zijn inderdaad de M.G.D.-verpleeg sters. gelijk is geschied met alle burgerlijke functionarissen, nara de V.S.I. overgegaan, maar bepaald is, dat zij blijven doorwerken in Nederlands M.G.D. (Militair Genees kundige Dienst) verband. De verplegesters zijn thans geconsen- treerd hoofdzakelijk in Djakarta, maar ook nog in Surabaja en andere centra, waar over de Nederlandse militaire afwikkeling loopt. Zij zijn uitsluitend werkzaam onder Nederlandse leiding in de Nederlandse „en claves" in de inmiddels aan de APRIS over gedragen militaire hospitalen. De veiligheid van de verpleegsters is in geen enkel opzicht minder dan die van an dere Nederlandse burgerlijke functionarissen in Indonesië. Acht jaar geleden heerste er diepe ver slagenheid in het gijzelaarskamp „Beek vliet" te St. Michielsgestel. De bezetten de macht had 15 Augustus 1942 mate loos onrecht gedaan en nameloos leed gewekt dopr vijf der bewoners van het fcamp voor het vuurpeloton te brengen. Het waren de heren Robert Baelde, Christoffel Bennekers, Otto graaf van Limburg Stirum, Willem Ruijs, Alexan der baron Schimmelpenninck van der Oye. Zij zijn op het terrein van het land goed. „De Rovert" onder Goirle neerge schoten. Twee maanden later, 16 October 1942, werden andermaal drie gijzelaars ver moord. Dinsdag zijn deze slachtoffers van een meedogenloze terreur herdacht in een bijeenkomst op „De Rovert", waar een gedenkteken is onthuld. Nadat het Tilburgs mannenkoor het „Ecce quomodo moritur" had gezongen, sprak jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, een kort herden kingswoord. De vertegenwoordiger van H. M. de Koningin verrichtte hierna de onthulling. Hij legde namens Hare Majes teit een grote krans Andere kransen en bloemstukken volgden. Tot besluit speelde de harmonie van Goirle het „Wilhelmus". In de afgelopen maanden werden in Kralingen tientallen kleine inbraken gepleegd, waarvan men de 51-jarige brigadier van politie J.N. verdenkt, die in zijn woning is gearresteerd. Bij een van de inbraken vond men in het huis een politiefluit die de man zou hebben achtergelaten, waardoor zijn arresta tie mogelijk is geworden. Op het dezer dagen gehouden congres van de katholieken in Indonesië is de ene grote officiële R.K. partij, tot welker vorming verleden jaar besloten was, officieel gefor meerd. Deze partij zal de naam dragen van „Partai Katolik". Alle R.K. staatsbur gers van Indonesië boven 18 jaar kunnen lid zijn. Bij acclamatie werd een resolutie aange nomen, waarbij de regering der republiek Indonesia verzocht wordt alle thans door het leger en andere officiële instanties in gebruik genomen scholen zo spoedig moge lijk aan de betrokken instanties terug te geven. In de met tapijten en bloemen versierde. Ridderzaal te Den Haag is Maandag morgen het twaalfde internationale con. gres voor strafrecht en gevangeniswezen geopend. De zestig officiële gedelegeer den en ongeveer driehonderdvijftig be langstellenden uit vijfentwintig landen werden namens de Regering begroet door de minister van Justitie, dr. A. A. M. Struycken. In zijn toespraak zei minister Struy cken de onderwerpen, die tijdens dit congres behandeld zullen worden, hoogst belangrijk te vinden. De diverse aspecten van gevangenisregime en de behandeling van volwassenen en min derjarigen, die met de strafrechter in aanraking zijn gekomen, vergen een nimmer eindigend streven van de men sengemeenschap, haar sociale instellin gen aan te passen aan de wisselende behoefte van het leven in deze gemeen schap. alsook aan de zich langzaam wij zigende idealen omtrent de vorm dezer gemeenschap. Deze arbeid doet tege lijkertijd een beroep op hart en ver stand. In zijn inleidende toespraak bracht de congresvoorzitter, Sanford Bates, dank aan de Nederlandse regering voor haar grote gastvrijheid en de voortref felijke regelingen, die ten behoeve van dit congres zijn getroffen. Hij zeide te hopen, dat over vijf jaar, onder gewij zigde en wellicht vrediger omstandig heden, het congres onder auspiciën van de Verenigde Naties bijeen zal worden geroepen. Dit zou, zo zei hij, een ver betering in de internationale betrekkin gen betekenen, die nooit meer dan thans nodig is. Dr. J. P. Hooykaas kondigde diverse excursies en ontvangsten aan en deelde voorts mede, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard het voornemen hebben het congresbestuur Donderdagmiddag op Paleis Soestdijk te ontvangen. KAASMARKT BODEGRAVEN, 15 Aug. Aangevoerd 128 partijen kaas, le soort tot 10 kilo f 22.11, 2e soort tot 10 kilo f 1.94 f 1.99, zware soort tot f 2.21. Handel flauw. GRAANBEURS ROTTERDAM. 14 Aug. Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg. franco Rotterdam) van de nieu- we oogst met klein aanbod. Tarwe prima 'kwaliteit f 22.5022.75, doorsnee kwaliteit op vochtgehalte f 22.40. Zomergerst vast, naar 'gelang van kwaliteit en droogte f 25.50 f 26.50. Groene erwten f 3438. Haver f 24 24.50. AALSDIJK 15 bij Scilly's, AARDIJK 15 n. Hamburg, ABBEDIJK 15 te Recife, ALA- MAK 15 te Basrah, ALB1REO p. 15 Finlster- re, ALBLASSERDIJK 15 te N.-Orleans, AL- COR p. 15 Finisterre, ALDEGONDA 16 te Singapore, ALKAID 15 n. Bremen, ALM- KERK 15 n. Australië, AMSTELDIEP 16 te Bassein, AMSTELLAND p. 16 Finisterre, ANNENKERK 15 in Suezkanaal, BAREN- DRECHT 15 bij Scilly's, BOISSEVAIN 16 te Hongkong, BORNEO 15 bij Sabang, BOSCHFONTEIN 16 te Hamburg, BRITSUM 15 n Narvik, CAMERONIA p. 16 Minieoi, CALTEX DELFT 16 te P. Said. CALTEX LEIDEN p. 15 Kp. Dagata, CALTEX PER NIS p. 16 Ouessant, CALTEX UTRECHT 15 bij Messina, CELEBES 16 te Port-Sudan. CERONIA p. 16 Perim, CISTULA 15 bij Scilly's. CLEODORA 16 te Miri, DRENTE 15 te Bombay, DUIVENDRECHT 15 te Te- neriffe, DUIVENDIJK 15 bij Flores, ENA p 15 Kp. St. Vincent, ESSO DEN HAAG 15 bij Scilly's, GAROET 15 n. Djakarta, GROOTE BEER 15 bij Ouessant, HAARLEM 14 te Carthagena, HECTOR 15 te Catania, HECUBA 15 bij Fayal, HELENA 15 n. Southampton, MERCULES 15 n. Limassol, HERMES 14 n. Cristobal. HESTIA 15 te Hamburg. IRIS 15 n. Gothenburg. ITTER- SUM 15 bij Scilly's, JAARSTROOM .15 n. Le Havre, JAGERSFONTEIN 16 te Mo zambique, JOBSHAVEN p. 15 Belle Isle, KOTA AGOENG p. 16 Malta, KOTA INTEN 14 n Makassar, LAERTES p. 15 Ouessant, LEERSUM 15 bij Bermuda, LIEVE VROU- WEKERK 15 n. Londen, LUNA p. 16 Fi nisterre, MAASHAVEN 15 bij Ouessant, MARKEN 15 te Genua. MENTOR 15 te Istanbul. NESTOR 16 te Hamburg, ODYS SEUS 16 te Triëst, ORANJE 16 te Singa pore, ORANJESTAD 14 n. Barranquilla. ORION 15 n. Istanbul, PAPENDRECHT 15 bii Scilly's, POLYPHEMUS 15 te Semarang, PRINS ALEXANDER 15 bij Valencia, PRINS WILLEM VAN ORANJE p. 15 Bishop Rock, PYGMALION 14 n. Amsterdam, RIDDER KERK 16 te Port Sudan, SARANGAN 15 bij Gibraltar, SINGKEP 15 bij Finisterre, SOESTDIJK 15 bij Kaap Bougaroni, SOM- MELSDIJK 15 bij Fayal, STAD LEIDEN 15 bij N. Foundland, STAD MAASTRICHT 15 te Gibraltar. STAD SCHIEDAM 16 te River- cess. STREEFKERK 15 v. Barcelona, TA- BINTA 18 te A'dam, TAMO 15 bij Canarische eil., TERO p. 16 St. Vincent, THESEUS P- 16 Ouessant, TITUS 17 n. Alexandrië. TO- SARI 15 n. Semarang. VAN HEUTZ 15 n. Hongkong. VAN RIEBEECK 16 te Djakarta, VAN ''t HOFF p. 16 Ceylon. VOLENDAM b> bij Kp. Race. WATERLAND 16 te Ham burg, WICKENBURGH 16 te Rouaan, WIL LEM RUYS 16 te Colombo. WOENS- DRECHT 15 bij Fayal. ZONNEWIJK p. 1» Kp. Bon. ZUIDERKRUIS 16 te Surabaja, ZWIJNDRECHT 16 te Saffi. WOENSDAG HILVERSUM II, 298 m. - NCRV: 18.00 koren en korpsen, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 boek, 19.30 The old ba chelor v. Purcell bew. Dunhill, 19.40 ra diokrant, 20.00 nieuws. 20.05 sonatine v. Honegger, 20.15 ouv. Egmont, cone. no. 5 voor piano en ork. in Es v. Beethoven, 21.05 gram., 21.15 Romaanse voornamen, 21.35 lichte muz„ 22.00 cante Ich habe genug v. Bach, 22.30 gram., 23.00 nieuws, 23.15 werk v. Gershwin. HILVERSUM I, 402 m. - VARA; 18.00 nieuws, 18.20 J. v. d. Kieft op de Euro pese Raad. RVU; 18.30 de behandeling van kiespijn vroeger en nu. VARA: 19.15 kampioenschappen wielrennen. VPRO: 19.30 jeugd, 19.40 weekkroniek, 19.45 va- cantieprogr. VARA: 20.00 nieuws. 20.05 Op de korrel. 20.15 amusem.muz.. 20.45 Mijnheer geeft er de brui aan, hoorspel, 21.25 dubbelkwartet, 16e-eeuwse Duitse volksliederen. 22.45 Tussen mens en ne velvlek, aardstralen, 23.00 nieuws, 23.15 amusem.muz.. 23.45 dito. DONDERDAG HILVERSUM II, 298 m. - KRO: 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgymn., 7.30 gram.. 7.45 Morgengebed. 8.00 nieuws, 8.15 pluk de dag. 9.00 vrouw, 9.40 De zevenklap per. NCRV: 10.00 Divertimento v. Mo zart, 10.45 „Faulus" Mendelssohn-Bar- tholdy. KRO: 11.00 Zonnebloem, 11.45 Sonate D gr. G. Handel, 12.00 Angelus, 12.03 Symphonette-orkest, 12.33 KRO- Minnestrelen, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 piano Joke van Heml. 13.45 Richard Tauber. NCRV: 14.00 Sans Souci, 14.45 vrouw, 15.30 geestelijke lie deren, 16.45 vocaal ensemble, 17.00 ra diojournaal, 17.30 relais BBC, 18.15 land en tuinbouw, 18.30 strijdkr. met vraag en aanbod, 19.15 postzegelverzamelaars, 19.30 Morton Gould, 19.40 radiokrant. 20.00 nieuws, 20.05 gram., 21.00 omroep orkest, 21.45 Toonkunstkamerork., 22.15 Vaart der volken, 22.35 Fragm. symph. 5 v. Mahler, 23.00 nieuws. 23.15 concert. HILVERSUM I. 402 m. - AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gram., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.55 vrouw, 9.00 Walter Gieseking Bach en Beethoven. 9:35 gram., 10.1» divertimento-orkest, 10.50 kleuters. 11 ou carillon en orgel. 11.45 Van de hak op de tak, 12.00 Chansons, 12.33 In 't spion netje, 12.38 Boston Prom.-orkest, 13.00 nieuws, 13.15 De Papavers, 13.50 piano duo Rawics en Landauer, 14.00 Philoso- phisch cabaret, 15.00 klimop. 16.00 Va vier tot vijf, 17.00 zomertelegrammcn, 17.50 regeringsuitz. vragenrubr., 18U nieuws, 18.15 sport, 18.30 Theaterorkest. 19.00 reportage, 19.25 Harmonetto. ZO-V" nieuws, 20.05 radiozoeklicht. 20.15 Ran* Philh. Orkest Mendelssohn en Brahm 21.15 hoorspel, 21.35 Spreken de ste nen?, 22.20 Metropole-ork., 23.00 nieuw 23.15 Zigeuner- en dansmuziek. ton

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4