Sport vormt aanzienlijk deel van het televisie-programma m BEELD VAN DE STERRENHEMEL DE WERELD ROND „Roller Derby" nieuwste sensatie m Huiszoeking van Italiaanse politie in communistische partijbureaux Nieuw bruggehoofd over de Nakiong van de Noord-Koreanen in de maand Augustus Revolutie in Amerika (II) Protestacties en stakingen Taegu aan vier zijden bedreigd KRACHTIGE AARDSCHOK GEREGISTREERD MENZIES MAG NIET NAAR KOREA Nieuwe directie van N.V. Bührmann's Papier WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1950 PAGINA 5 TIEN PROVINCIES IN NIEUW INDONESIË Kleuters eten hun pap om de uitzending niet te missen! Met handgranaten en machinegeweren Sovjet-Unie wenst handels verdrag met Iran Gevangenen vrijgelaten Amerikanen blazen tunnel op t""£ J 4j--.: r~ i L-'-eeivitlc* J Aardbevingen in India en Nieuw-Zeelana Australische minister pijnlijk getroffen TITO OVER DE KOREAANSE OORLOG Joegoslavië behoort tot geen enkel blok Twee landbouwers in kelder omgekomen 1949 onbevredigend jaar Onderscheidingen In een tweede artikel besluit Edward Startz zijn reportage over de Ame rikaanse televisie. Hij geeft hierin een overzicht van wat de zenders dagelijks te genieten geven. Noord Sum tra Definitieve sta tus wordt nog vastgesteld flCelebesi *0 j \Mtdden Suma tra \Mclukkên\ iZuid SumalraW^J teuw Guinea Daar in Amerika practisch alle lagen der bevolking zeer sport-minded zijn, vormen de sportgebeurtenissen een aan zienlijk deel van het dagelijkse televi sie-programma. Niet alleen baseball en football (Amerikaans voetbal is een soort rugby), staan in de belangstelling, maar ook de vele en zeer groots opge zette boks- en worstelwedstrijden. De interesse voor laatstgenoemde tak van sport is, sinds de wedstrijden getelevi- seerd worden, op verbazingwekkende tvijze gestegen. Verder niet te vergeten korfbal, en in de winter ijshockey, welk laatste door zijn razend tempo de tele lenzen meestal te vlug af is. Als ge volg hiervan vindt, door het te snel moeten „panoramiseren", nogal eens vervorming van het beeld plaats. De nieuwste sensatie op tele-sportge- bied is de zogenaamde „Roller Derby" o£ rolschaatsenwedstrijd voor man nen en vrouwen. De wedstrijden vinden Plaats op kleine, speciaal voor het doel gebouwde renbanen. De grote attractie van deze shows is, dat vooral de rijders van het schone geslacht elkaar op de meest spannende momenten-figuurlijk, en zelfs ook letterlijk, in de haren Miegen! Wie tè veel haar uittrekt wordt 'ijdelijk gediskwalificeerd en moet een tijdje op het zondaarsbankje in het mid den van de ring zitten, waar zij, al naar gelang de stemming van het publiek, toegejuicht of uitgejouwd wordt. Hoe men er ook over mag denken, hier is een actie die de camera van spanning en sensatie voorziet.... iets waarnaar bij beeldoverbrenging tenslotte ge streefd wordt. Verder is geteleviseerd nieuws een belangrijk en regelmatig terugkerend programmapunt. Vele duizenden zien dagelijks de „Camel Cavalcade", een der bekendste en beste nieuwsuitzen dingen. De vroegere radio-nieuwslezer wordt hier tot nieuws-s preker, ter wijl hij in de camera kijkt, al laat hij, om zich nu en dan te kunnen oriën teren, zijn script voor zich liggen. De nieuws-shows worden afgewisseld door actugliteitsbeelden, rechtstreeks overgebracht óf door middel van film opnamen, bijvoorbeeld van conferen ties in Washington, opnamen van Pre sident Truman, United Nation-discus- sies, leger- en vlootbewegingen, en andere „outside shots", terwijl het ge heel in woord en beeld door pakkende Publiciteit wordt verbonden. Een soort TV-Dinsdagavondtrein f°evallig ook op Dinsdag! of „Negen Jjeit de Klok"-programma, is de weke- Jjikse „Milton Berle Comedy Show". Dit door Texaco gefinancierde programma soms goed, soms minder geslaagd frekt zeker tweederde van alle tele- ?jjkers. Het lachgrage Amerikaanse pu bliek krijgt hier het volle Amerikaanse E°nd. De schier onuitputtelijke Milton ?erle weet met verbluffend gemak op pet relatief kleine televisie-toneel de foeschouwers met zijn vondsten te boeien. Daarna komen de „dramatic plays", bï hoorspelen, om in radiotermen te {{preken. Deze worden meestal recht reeks (live), gecombineerd met film- Snelden van scènes die buiten de stu- b'o spelen, uitgezonden. Voorts zijn er pblturele programma's en speciaal voor ?e televisie op film opgenomen docu mentair materiaal, detective- en cow boy-verhalen, mystery plays, rechts- L^tingen die problemen van alle dag ehandelen, quiz shows (soort Hersen- jpmnastiek), in combinatie met dance Ahds, variété-programma's, circus- /jotvs, humoristen, bekende nieuws- himentators, beroemde persoonlijkhe- - l die in het licht der publiciteit aan, etc. etc. j dan zijn er nog de kinder- en jep0duitzendingen. Daar nu eenmaal de jejSd een zeer aanzienlijk deel van de bQe-kijkers vormt, moet zij ook haar TrU e krijgen. Krijgt zij ook, in ruime re, e- Het is hier waar vooral weer de liï-Vlutionnaire invloed van TV duide- bin naar voren komt. Het kind rekent s)lQWs al op zijn dagelijkse televisie- eaAls er een populair programma sho, de Bang is de Howdy-Doody Pl0A (poppenfïlm)Gene Autry's of a;jg Roger's cowboy-drama's zijn mu, kleuters van de straat. Zij zitten en als betoverd voor het te- bij ®ïescherm van het toestel thuis of een t buurman, of bij wie ook maar ir,. Joestel heeft. De avondpap gaat er- sh0Z,\ koek om vooral niet de vrije er Ie missen. Is deze voorbij en valt dies„ets meer te zien voor de „kid- en jgaan zij zoet naar bed t0moZlen niet dan zegt Pa: „No show rr°u>en dat helpt! piep nu allemaal werkelijk goed te ogAn krijg je er geen pijn van aan {pijn te' meneer?" vroeg iemand me bij bier 0 ®ruSkeer uit Amerika. Zonder ?.cbe beeldlijnen en andere techni- Sen, datecten uit te weiden kan ik zeg- iScb He over het algemeen en prac- m de spoken het beeld dermeeste ®°ed bijheid gelegen zenders vrij &oms uitstekend té ontvangen is. Dat neemt evenwel niet weg, dat men zo nu en dan onwillekeurig nog wel eens terugdenkt aan een oudere film, waarbij het beeld korrelig begint te worden. Veel hangt echter af van de kwaliteit van het ontvangtoestel. Een behoorlijk standaardmodel van middelmatige prijs levert overdag, en ook 's ayonds bij het branden van de gewone verlichting, een duidelijk beeld, bij het zien waarvan men niet noemens waard vermoeid raakt, tenzij men 1 a 2 uur onafgebroken op het scherm blijft kijken. In het begin moet het oog na tuurlijk even aan de projectie wennen. Dit gebeurt echter gauw genoeg, want vooroordeel of niet.wie eenmaal met tele-zien begonnen is. kan eigen lijk niet meer zonder. Televisie be heerst dan ook in een land als Amerika, waar alles wat nieuw is vlotter en on- gebreidelder ingang vindt dan elders, Televisie-opname van een baseball wedstrijd. Ook hierbij wordt met verschillende camera's gewerkt, zodat close-ups het overzichtsbeeld kunnen afwisselen. het beeld van het dagelijks leven. Daar om meen ik hier te mogen spreken van een ingrijpende, revoluticnnaire veran dering, die niet meer te stuiten is. Hoe zich televisie in de practijk in Europa zal ontwikkelen ongeacht de op lossing van het beeldlij nenvraagstuk en het niet minder belangrijke probleem der financiering valt op dit ogenblik nog niet te voorspellen. Feit is echter dat Amerika ons hoewel niet in tech nisch opzicht toch wat de practische toepassing betreft, ver vooruit is. Dit moet ruiterlijk worden erkend (Van onze Romeinse correspondent) Op een persconferentie heeft de Italiaanse communistische vakbondsleider Di Vittorio verklaard, dat er weldra in Italië een geweldige actie ontke tend zal worden voor hogere lonen, waaraan hij ook de niet-communis- tisch georganiseerde arbeiders uitnodigde deel te nemen. Terwijl de onderhan delingen van de vakorganisaties met de ondernemers nog voortduren, verklaar de Di Vittorio reeds, dat ze volkomen mislukt waren. Intussen heeft de Italiaanse regering de eerste stap gezet ter bestrijding van de z.g. vijfde colonne, die minister-president De Gasperi onlangs in de Kamer van Afgevaardigden afkondigde. Met machinegeweren en handgranaten bewa pende politie-agenten deden invallen in de communistische partijbureaux en in het hoofdkwartier van de communistische jeugdbeweging, waarbij een dertigtal personen is gearresteerd. Kleine voorraden munitie en talrijke documenten zijn in beslag genomen. De aanleiding tot deze actie is een aantal aanslagen gericht op bioscopen waar aan Moskou onwelgevallige films als „Korea in vlammen" worden ver toond. De linkse vakbondsleiders beraadsla gen op dit ogenblik over geschikte pro testacties, terwijl het spoorwegpersoneel met een algemene staking dreigt. De huiszoekingen worden door de rode pers gequalificeerd als een provocatie die bedoeld is om de publieke opinie af te leiden van de „nederlaag die het Kore aanse volksleger de Amerikanen toe brengt". De agitatie, waarover de communisten en de sociaal-communisten in de laatste dagen uitvoerig van gedachten gewis seld hebben, schijnt de volgende maand eerst goed te zullen beginnen. Togliatti heeft in het weekblad „Rinascita" een artikel geschreven waarin hij volgens beproefd recept de verantwoordelijk heid voor alle vroegere en toekomstige oorlogen aan de „bourgeoisie" toeschrijft en aan de regering de bedoeling, een oorlog voor te bereiden. Aan deze be schouwing voegt hij de betekenisvolle woorden toe: „Wij zullen hopen dat we de hand van de regering kunnen tegen houden wanneer het zover is." Het, blad van de katholieke actie „II Quotidiano" voegt hieraan toe: „Ingeval onze solda ten de grenzen zouden moeten verdedi gen tegen de enig mogelijke vijand, dan weten wij al, wie de bruggen zal on dermijnen en wie er met de vijand in verstandhouding zal treden en wie de bevolking in onrust zal brengen. Men weet dus in Italië wel zo'n beetje waar men aan toe zal zijn: aan verraad en sabotage. Het is dan ook niet te ver wonderen dat de debatten in de Itali aanse pers over de grenzen die er nu eenmaal aan de verdraagzaamheid ge steld moeten worden, allesbehalve lus- Rusland heeft gisteren een officier en drie manschappen van Iran na zeven maanden vrijgelaten. Premier-generaal Razmara zeide, dat de terugkeer van de vier een van de drie eisen bevredigt die hij heeft gesteld als voorwaarde tot her vatting van de Sovjet-Iraanse handels besprekingen. Hij zeide te geloven dat Rusland ook zou toegeven aan de andere condities terugkeer van vijf andere Iraanse soldaten en het vrijgeven van 11 ton goud dat sedert de oorlog in Sov jet-banken geblokkeerd is. Diplomatieke kringen zeiden dat het terugsturen van de soldaten en de ken nelijke wens om de handel met Iran te hervatten voortvloeien uit het verlan gen om een tegenhanger te scheppen voor de Amerikaans-Iraanse leningsbe sprekingen, die thans bezig zijn en ook om in de „vredes"progaganda op een handelsovereenkomst met buren te kun nen wijzen, om daarmee de westerse be schuldigingen te ontzenuwen dat de Sovjet-Unie agressie tegen Iran beraamt. teloos zijn; men is het er in elk geval over eens dat het hoog tijd is, dat de regering de communisten het initiatief eens en voor goed ontneemt. Tussen al die bedrijven door zijn een aantal communistische leiders op weg naar de Sovjet-Unie, waar zjj op uitnodiging van hun meesters enige we ken vacantie zullen doorbrengen. Boze tongen beweren dat er gedurende het verblijf van de gasten in de Sovjet-Unie een z.g. vacantie-cursus zal worden ge geven. De strijdkrachten van de Noord-Kore- aanse communisten hebben ongeveer 18 kilometer ten Zuid-Westen van Teagïi bij Changnyong, een nieuw brugge hoofd Óver de Naktong gevormd. Naar raming drie bataljons ongeveer 2-100 man bevinden zich in dit brugge hoofd, dat een nieuwe bedreiging vormt voor het centrum van het rivierfront van de troepen der V. N., .aldus meldt A. P. Hevige gevechten waren vanmor gen gaande tussen Noord-Koreaanse en Amerikaanse troepen, die alles in het werk stelden om de sterk samengedron gen vijandelijke eenheden te vernieti gen, voor die de vitale aanvoerlijn van Pusan naar Taegu ook hier gaan be dreigen. In Taegu, een belangrijk kruispunt van spoorlijnen en hoofdwegen, kan men reeds het rumoer van het slagveld ho ren. De stad wordt van vier zijden be dreigd. Direct door twee zich uitbrei dende bruggehoofden ten Noorden van Waegwan, door een nieuwe Noord-Ko reaanse aanval, uit het Noorden via Kunwi, en door het bruggehoofd ten Zuid-Westen van de stad, bij Changny ong. De Westelijke en Noord-Westelijke hoek van de verdedigingslinie der V. N. begon Dinsdag onder de onophoudelijke Noord-Koreaanse aanvallen aan de Nak tong af te brokkelen. Noord-Koreaanse Zusters van de orde van St. Paul de Chartres, die haar klooster in de nabij heid van de frontlijn op Korea hebben, kijken in afwachting van haar evacuatie naar de van bazooka's voorziene Ameri kaanse soldaten van de eerste cavalerie divisie tankvoorhoeden, van de bruggehoofden bij Waegwan oprukkend, zijn waar schijnlijk op een afstand van minder dan twintig km. van Taegu, hoewel zij mogelijk door hevige Zuid-Koreaanse tegenaanvallen zijn tegengehouden. Een Amerikaans commando is in Noord-Korea op ongeveer 65 km. van de Russische grens aan land gegaan en heeft daar met 2.000 pond t.n.t. een tunnelmonding opgeblazen, zo is gis teren te Washington medegedeeld. De tunnel, waardoor de spoorlijn van Songjin naar Vladivostok loopt, is thans geblokkeerd. Noord-Korea is met Mandsjoerije en Oost-Siberië door drie hoofdspoorlijnen verbonden. De spoorlijn, die,door de tunnel loopt, werd door een woordvoerder om schreven als één van de drie voor naamste Noord-Koreaanse aanvoerlij nen naar het front. Dit is de tweede tunnel, die door Ame rikaanse commando's in Noord-Korea ie opgeblazen. De eerste maal geschiedde dit ongeveer drie weken geleden. John Church, bevelhebber van de 24e Amerikaanse divisie in Korea, verklaar de gisteravond, dat de Noord-Koreanen nog over een aanzienlijke reserve aan manschappen beschikken. Hij zei, dat numeriek overwicht en ingeblazen angst voor de zgn. Amerikaanse wreed heid tegenover krijgsgevangenen de voornaamste redenen voor de successen van de Noord-Koreanen zijn geweest. Hij meende, dat ten gevolge van die in geblazen angst de Noord-Koreaanse sol daten zich niet durven overgeven en het zelfs niet wagen op de vlucht te slaan. Gen. maj. Church, die kan bogen op een 33-jarige staat van dienst, gaf toe, dat de Noord-Koreanen de techniek van steun bij een aanval door vuur van ar tillerie, tanks en mortieren uitstekend verstaan. In Augustus kunnen onze sterrenvrien den na een langdurige zomerpauze weer met hun waarnemingen begin nen. De dagen korten merkbaar en de avonden wordén weer donker. Geen nachtelijke schemering onttrekt de ster renbeelden meer aan ons oog en wan neer de maan zich schuilhoudt, vertoont de sterrenhemel zich weer in zijn volle schoonheid. Althans in de late avond uren en in de nacht. Bij de heropening van het sterrensei zoen zullen we echter rekening moeten houden met de maan. „Lichte" maan komt ons immers bij onze astronomische waarnemingen al zeer ongelegen. Dus wachten we op „donkere" maan. Welnu, op 13 Augustus is het nieuwe maan, d.w.z. de maan bevindt zich op die da tum tussen de aarde en de zon, zodat wij dan tegen de donkere maanhelft „aankijken". Ietwat wetenschappelijker uitgedrukt: de nieuwe maan keert ons haar donkere helft toe. Van deze gele genheid maken we natuurlijk gaarne gebruik om de sterrenhemel te verken nen. Midden Augustus omstreeks 22 uur prijkt hoog aan de Zuidelijke hemel, dicht bij het zenith (toppunt) het in drukwekkende kruis van de Zwaan. In de top van dit reuzenkruis schittert de heldere ster Deneb d. i. „staart", n.l. van de Zwaan. De zwakkere sjer in het voetpunt heet Albireo. Breed breidt de statige Zwaan zijn vleugels uit, de kop naar het Zuid-Westen gericht. Een im posante vogelfiguur tegen de zilverwa- zige achtegrond van de Melkweg. Rechts van de Zwaan fonkelt de prachtige blauw-witte zomerster Wega in de Lier. Een brillant sterrenparallelo- grammetje met een buitengewoon hel dere ster vlak daarnaast. Wega is een der schoonste en helderste sterren van de hemel, een flonkerend kroonjuweel in het diadeem van de nacht. Haar naam betekent „de vallende" (arend). Zij is 27 lichtjaren van ons verwijderd. Het licht van Wega heeft dus 27 jaar nodig om de aarde te bereiken. Nu legt het licht per seconde een afstand af van 300.000 km. Dat wordt per jaar bijna 9.5 billioen km, en in 27 jaar 27 x 9.5 billioen km. Van zulke enorme afstan den kunnen we ons geen voorstelling maken, zelfs niet bij benadering. En toch staat Wega, astronomisch gesproken, dicht in de buurt. De zo pas genoemde ster Deneb van de Zwaan b.v. is nog wel 15 a 16 maal zo ver van ons verwij derd. De sterren van de Melkweg be vinden zich zelfs op afstanden van vele duizenden lichtjaren. Maar laten we onze tocht langs de zomersterrenhemel voortzetten. In het midden van de Zuidelijke he mel vinden we, in de Melkweg, het ster renbeeld Arend met de heldere ster Al tair. De afstand van Altair bedraagt 16 lichtjaren. Haar naam betekent „de vlie gende" (arend). De reusachtige, bijna rechthoekige driehoek DenebWega Altair noemt men de Zomerdriehoek. Een indrukwekkende meetkundige fi guur op de donkere hemelachter.grond, die reeds in de schemering in het oog valt. (Zie de tekening). Aan de Zuid-Westelijke hemel staat, rechts van Wega, de poliepachtige fi- :P£GASUS lVATcttHnn ,^»/3 f/enruirs yrcosDCR. kroon •'SCAVG Ztvturr AmvacNtKAocA y Sree/rao* scime^ - - uneaten»*!. Zuid Wei b guur van Hercules. Daaronder de kron kelende Slang met haar driehoekige kop, en de Slangendrager of Ophiuchus. Boven de slangenkop schittert de Noor- derkroon met de heldere ster Gemma d.i. „parel". Laag boven het Zuidpunt zien we de grillige zigzag-figuur van de Schutter en rechts daarvan, dicht bij de horizon, de rode ster Antares in de Schorpioen. Wenden we onze blik naar het Oosten, dan ontdekken we daar het vierkant van Pegasus en links daarvan het schitteren de sterrensnoer van Andromeda. Boven de Zuid-Oostelijke gezichtseinder vinden we de vijfhoek van de Waterman en de Steenbok. Onder de vijfhoek van de Waterman staat de schitterende planeet Jupiter. Al de bovengenoemde sterrenbeelden, behalve Andromeda, zijn op .nevenstaand kaartje getekend. Wanneer men op het aangegeven uur bij het kruis van de Zwaan begint, zal men er zeker in slagen ook de andere figuren te vinden. Men houde er echter rekening mede dat de sterrenhemel in de loop van de avond langzaam van het Oosten naar het Wes ten wentelt. De sterrenbeelden ver schuiven dus gestaag in Westelijke rich ting. Dit is natuurlijk een gevolg van de dagelijkse aswenteling der aarde van het Westen naar het Oosten. Tenslotte vinden we aan de Noorde lijke hemel nog de beide beren en de Draak. De Grote Beer staat netjes op z'n poten boven de Noordelijke horizon en de Kleine Beer balanceert op het puntje van z'n staart, de Poolster. Tus sen de beide beren door kronkelt zich het bochtige lichaam van de Draak. De vierhoekige drakenkop met het fonke lende drakenoog is naar boven gericht. Links van de Grote Beer prijkt de vlie gerfiguur van Boö»es of Ossenhoeder. In het voetpunt van de vlieger schittert de prachtige goudgele ster Arcturus, terwijl in het Noord-Oosten de brillante W van Cassiopeia zich scherp aftekent tegen het zwakke schijnsel van de Melk weg. De Noordelijke hemel wentelt lang zaam om de Poolster, die pal boven het Noordpunt staat. Deze wenteling ge schiedt in een richting tegengesteld aan de bewegingsrichting van de wijzers van een horloge. De beide beren en de Draak draaien dus van links naar rechts onder de Poolster door. Men zal goed doen op deze beweging te letten. Zo verandert dus in de loop van de avond de stand van de sterrenhemel geleidelijk met de regelmaat van een goedlopend uurwerk. En het is juist deze regelmatige verschuiving die de waarnemer immer weer boeit en die hem er aan herinnert dat hij in werke lijkheid zélf draait, met de nietige pla neet onder zijn voeten, vanwaar men een prachtig uitzicht heeft op het he melse sterren-panorama. ten in de V.S. en Groot-Brittannië heb ben gisteren een geweldige aardschok geregistreerd, die waarschijnlijk ergens in China, mogelijk nabij de Chinees- Burmese grens, is opgetreden en be schouwd wordt als een van de krachtig ste in de geschiedenis. Hoewel de aard schok waarschijnlijk slechts een halve minuut heeft geduurd bleven de instru menten bijna drie uren lang trillingen registreren. Indien de beving plaats vond in een bevolkte streek, dan was zij krachtig genoeg om een ontzettende ramp te veroorzaken. Ondertussen wordt uit India gemeld, dat de viering van de onafhankelijk heidsdag in het Oosten van dit land gisteren wreed is verstoord door een aardbeving, die in West-Bengalen, Assam, Bihar en de Oostelijke delen van de verenigde provincies heeft ge woed. Er wordt geen melding gemaakt van ernstige ongevallen. In Sjillong (Assam) ontstonden grote scheuren in verschillende gebouwen en de bewoners moesten in stortregens naar buiten vluchten. Het stadje Siligoeri, LONDEN, hedenmorgen. (Telefonisch van onze Londense corres pondent) De Daily Telegraph van hedenmorgen bevat op de voorpagina een opmerkelijk telegrafisch bericht, afkomstig van Ran dolph Churchill, de zoon van Winston, die optreedt als speciale correspondent van genoemd blad. In dit bericht heet het dat Menzies, Australisch eerste minis ter, die, naar openlijk bekend was ge maakt in de Australische pers, het plan had een bezoek te brengen aan Pusan in Zuid-Korea, van dit plan v moest afzien, omdat MacArthur als opperbevelhebber van de strijdkrachten van de Verenigde Volkeren in Korea de eerste minister verboden zou hebben zich naar Korea te begeven zulks met het oog op moge lijk lijfsgevaar. MacArthur zou gehandeld hebben in overleg met het State Department in Washington en Menzies zou door deze beslissing zeer pijnlijk getroffen zijn zo wel omdat reeds publiek bekend was dat hij naar Korea zou gaan als omdat Australië actief deelneemt aan de oor log in Korea met eenheden van de vloot en de luchtmacht. Randolph Churchill tekent hierbij aan dat Harriman tien dagen geleden wel Korea bezocht en dat de situatie, althans in de omgeving van Pusan, sindsdien eerder verbeterd is dan verslechterd. In een interview heeft Tito zich voor de eerste maal uitgelaten over de Kore aanse oorlog. Hij verklaarde daarin te betwijfelen, dat een Noord-Koreaanse overwinning zou resulteren in de onaf hankelijkheid van het Koreaanse volk. In het interview, verleend aan een In diase socialistische journalist, stelde Tiro nog de volgende punten aan de orde: Communistisch China zal zich be ginnen te verzetten tegen Sovjet-over- lieersing, wanneer de Russen beginnen China economisch te exploiteren, zoals zij met Joegoslavië deden. Joegoslavië zal geen enkele oorlog ingaan in alliantie met een blok van de V.S. of de Sovjet- Unie tenzij het land direct wordt aan gevallen en zichzelf moet verdedigen. Tito voorspelde, dat de Sovjet-Unie moeilijkheden zou krijgen, indien zij haar Joegoslavische les niet geleerd heeft en zou pogen de communistische partijen in het Verre Oosten te dicteren. Voor de eerste maal verklaarde Tito zonder omwegen, dat Joegoslavië niet automatisch aan de ene of de andere zijde partij zou kiezen in geval van oor log tussen de Sovjet-Unie en de V.S. Joegoslavië behoort tot geen enkel blok, verklaarde hij. Joegoslavië zal alleen in de oorlog gaan als het land wordt aan gevallen. Saw Ba Oe Gyi, leider van de verzets beweging der Karens, is bij een treffen lussen regeringstroepen en Karens in de buurt van de Siamese grens om het leven gekomen. Hij stond op het punt het land te ontvluchten op een olifant. In militaire kringen te Rangoon be schouwt men de dood van Saw Ba Oe Gyi als het eind van de opstand der Karens, die 14 maanden heeft geduurd. Ter gelegenheid van de 3-jarige onaf hankelijkheid van India, werd in de tuin van de woning van de ambassadeur van India een garden party gehouden. De ambassadeur van India, dr. Mohan Sinha Metha, ir. gesprek met minister Stikker. Twee landbouwers. H. Brink en diens zoon, te Gieten, zijn bij het schoonmaken van een gierkelder bewusteloos, geraakt en later overleden. Twee huurlieden, die direct te hulp waren gesneld en in de kelder waren afgedaald, geraakten even eens bewusteloos: zij konden evenwel weer tot 'bewustzijn gebracht worden. aan de voet van de hoge bergen aan óc grens van Tibet, zou volgens nog onbe vestigde berichten grote schade hebben opgelopen. Gauhati, de hoofdstad van Assam kwam zonder licht. De stad Pat nas in Bihar schudde tien seconden lang op haar grondvesten. Het is nog niet zeker, of deze aard beving dezelfde is, die in Engeland en de V.S. is waargenomen. In het district Auckland op Nieuw- Zeeland is ook een korte aardbeving voorafgegaan door twee lichte schokken, waargenomen. Ook daarvandaan zijn geen berichten over slachtoffers binnen gekomen. Amerika. De V. S. staan op het punt hun partners in het Atlantische Pact een nog grotere inspanning voor de herbewape ning te vragen, aldus meldt A.P. Welinge lichte woordvoerders in Washington zeiden, dat het allesomvattende defensie-program ma, zoals dat door de bondgenoten in het pact uiteengezet is, nog niet toereikend is voor wat Washington noodzakelijk acht voor de opbouw van een doeltreffende barrière tegen eventuele communistische agressie in West-Europa. De commissie voor de toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft 'Dinsdag meegedeeld, dat oproepen voor dienstplicht in het leger in de komen de maanden waarschijnlijk met 85.000 zul len worden verhoogd. In totaal zullen dan 185.000 man worden opgeroepen. Korea. In een boodschap aan de Zuid- Koreaanse President, Syngman Rhee, heeft President Trüman van de V. S. Maandag verklaard, dat de „overwinning is verze kerd'* in de Koreaanse oorlog. „Ik ben er zeker van, dat de aanvaller zal worden te ruggeslagen en dat het volk van Korea de vrijheid en onafhankelijkheid, die zijQ. natuurlijk recht zijn, zal verkrijgen", aldus Truman. Duitsland. De meest krasse Duitse reactie op de mogelijke herbewapening van Duitsland kwam gisteren van de zijde vaji het West-Duitse Verbond van Oudgedien den. Dit verklaarde, dat er geen sprake kan zijn van Duitse deelneming in de ver dediging van West-Europa, zolang „de eer en de rechten van de Duitse soldaat niet voor de natie en de gehele wereld zijn hersteld". Het Verbond eiste en passant herziening van de processen tegen voorma lige Duitse beroepssoldaten en een Duits vredesverdrag als voorwaarden voor herbe wapening. De Oost-Duitse communistische jeugd heeft het plan 3 September opnieuw een „massa-vredesmars" door Berlijn te houden, aldus Reuter. Leden van de „vrije Duitse jeugd" (twee millioen leden) en „jonge pioniers" (de afdeling voor de jongeren) zullen opgeroepen worden voor een „strijd- week" van 28 Augustus tot 3 September). Met Pinksteren namen 700.000 personen deel aan de demonstratie te Berlijn. Engeland. Aan boord van het vliegdek- schip Theseus, dat naar Korea zal gaan, is een mogelijk geval van sabotage ontdekt. De electrische leiding, die naar het gyro- kompas van het schip gaat, is doorgesne den. De schade kon gemakkelijk gerepa reerd worden. De Theseus is Maandag naar Spithead vertrokken voor proefvaart. Men verwacht, dat zij Vrijdag naar het Verre Oosten zal gaan. Joegoslavië. Joegoslavië heeft de Liga van Rode-Kruis-verenigingen meegedeeld, dat het bereid is 63 Griekse kinderen naar hun ouders terug te zenden. Deze kinderen behoren tot de grote groep die gedurende de Griekse burgeroorlog naar landen van de Cominform zijn overgebracht. Joegosla vië heeft verklaard, dat van de meer dan 9000 Griekse kinderen die zich in Joegosla vië bevinden, er 7000 bij hun ouders in Joe goslavië wonen. De anderen zijn in Rode- Kruis -tehuizen Econ. en Soc. Raad. Na maanden van onderzoek en debat heeft de Economische en Sociale Raad van de Ver. Naties te Ge- nève met algemene stemmen een resolu tie over volledige arbeidsbezetting aanvaard krachtens welke de Ver. Naties voortdurend op de hoogte zullen worden gehouden van de economische plannen en problemen van elk der aangesloten regeringen. N. V. G. H. Bührmann's Papiergroot handel sloot het boekjaar 1949 met een nettowinst van ƒ12.333- (429.240) waar uit geen dividend zal worden voorge steld. w x Hoewel de directie dit resultaat voor de aandeelhouders betreurt, ziet zij de toekomst met vertrouwen tegemoet en verwacht zij, dat over 1950 vceer een bevredigend dividend zal kunnen wor den betaald. Als ongunstige invloeden vermeldt het verslag: bij het moederbedrijf liepen de omzetten achteruit, hoofdzakelijk tenge volge van de algemene marktsituatie. Laat in het boekjaar trokken de omzec- ten weer aan en deze tendens heeft zich in 1950 voortgezet. Hierbij kwam, dat de afdeling groothandel tengevolge van het ingrijpen der overheid in de prijs stelling in het binnenland met onrede lijk lage bruto winstmarges moest wer ken. Ook daarin is inmiddels verbete ring ingetreden, zodat de bruto-winsten dit jaar belangrijk zullen stijgen. In de i „commerciële balans" is een veel grote re afschrijving op gebouwen en installa ties van de Bates Cepro verwerkt dan in normale omstandigheden het geval zou zijn geweest. Door latere levering van een groot deel van het machinepark, kon de productie in 1949 niet worden opgevoerd. Bij de G. H. Bührmann Inc. New York moest tot sluiting van het fi liaal worden overgegaan, omdat dit verliesgevend werkte als gevolg van de dollarschaarste. Een belangrijk verlies werd ten laste van de jaarrekening 1949 gebracht. De vennootschap deed ook belangrij ke exportzaken, waarop de winstmarges echter ten dele geringer waren dan in 1948. Omtrent de toekomst van dit be drijf heeft de directie echter goede ver wachtingen. De credietfaciliteit, groot 1.600.000, verkregen bij de Herstelbank ten be hoeve van Bates Cepro en de Bitumen- papierfabriek, werd tot dusver niet be nut. Het ligt in het voornemen van de heer G. H. Bührmann om, met het oog op zijn leeftijd, op de komende jaarver gadering van aandeelhouders zijn man daat als hoofddirecteur neer te leggen. Commissarissen stellen verder voor om in de directievacature te voorzien door de heer H. Weidema, thans direc teur, te benoemen tot hoofddirecteur, en tot directeuren te benoemen de heren drs. H. P. van den Aardweg Czn., G. H. Bührmann Jr. en P. Vogelsang, thans onderdirecteuren. De heer D. J. von Balluseck, perma nent vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties, heeft in New York de versierselen van het comman deurskruis van de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan dr. Dragoslav Protitch, voor rijn verdiensten als tij delijk zaakgelastigde van Joegoslavië bij de Nederlandse regering te Londen van 1942 af en na de bevrijding te 's Gravenhage tot medio 1946. Generaal-majoor A. Servais, voorma lig militair attaché van België in Den Haag, die onlangs benoemd is tot staf chef van het Belgische bezettingsleger in Duitsland, is benoemd tot Groot-Of ficier in de Orde van Oranje Nassau, met de zwaarden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5