Lichting 1949-II opnieuw onder de wapenen „Wij vechten tot Nieuw-Guinea bij ons is teruggekeerd" i#'ipèm j Nieuwe loonronde niet onwaarschijnlijk geheel AMERIK. HOOFDMACHT RUIM 40 K.M. TERUGGETROKKEN Amsterdamse taxi's rijden weer Snellere opbouw defensie nodig Voorlopige vlées- prijzen bepleit Slachtoffertjes van het ongeluk te Groningen ter aarde besteld Frontbombardementen uiterste poging „zeer ernstige" situatie te redden Buitengewone omstandigheden Als kwestie niet wordt geregeld zal een ernstig conflict ontstaan Alléén de vlag van ühinese Volksrepubliek .Het weer. „Korea" vanavond in de Veiligheidsraad Mr. Fockema Andreae v naar Indonesië „Kortenaer" weer naar Nederland Komt Westerling naar Nederland? DRIE DODEN DOOR VERGASSING K.P.M.-boot vergaan Onrustige middag in de hoofdstad Canadese destroyer dringt haven binnen Mgr. L. Kierkels C.P. in Nederland Tot hoofd en hart Stakers en politie handgemeen Besmet hout DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1950 74ste JAARGANG No. 248146 SUKARNO VERKLAART: SPANNING LONEN EN PRIJZEN Afzonderlijke conferentie voor kwestie Nw.-Guinea PERSSTEMMEN OVER NIEUW-GUINEA Geen kwestie van oud- kolonialisme BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544! Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk'- Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 7. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mHllmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbet tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rch het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. (Van onze Haagse redactie) De niet voor het kader opgeleide dienstplichtigen van de lichting 1949-11, die op 1 April J.L, na slechts vijf a zes maanden diensttijd, met groot verlof wer den gezonden, zullen tegen 1 October a.s. wederom in werkelijke dienst wor den opgeroepen, aldus deelde minister Schokking gistermiddag tijdens een persconferentie mede. Verder ziet de Nederlandse Regering zich genoodzaakt het personeel van de lichting 1949-11, dat zich thans nog onder de wapenen bevindt en dat begin September a.s na de beëindiging van zijn normale eerste oefening met groot verlof zou worden gezonden, voorlopig in dienst te hou den. Deze maatregelen, die de' Regering zeer node neemt, vloeien voort uit het feit, dat Nederland zich met de andere landen van het Noord-Atlantisch Pact groter inspanning zal moeten getroosten en tot een snellere opbouw van de defensie zal moeten overgaan. De opleiding van de volledige uit de lichting 1949-11 voortkomende onderdelen moet voltooid kunnen worden; een periode moet overbrugd worden, waarin geen voldoende sterkte aan althans ten dele geoefende troepen in werkelijke dienst is. Aanvankelijk was de lichting, die nu weer zal worden opgeroepen ter voltooiing van de voortijdig afgebro ken opleiding, bestemd om naar Indo nesië te gaan. Na de souvereiniteits- overdracht kon hiervan echter wor den afgezien en werd de helft, die niet meer dan een basis-opleiding had genoten 6 maanden naar huis gezonden. Hierbij moest uiteraard het voorbehoud gelden, dat, indien bui tengewone omstandigheden daartoe zouden nopen, heroproeping in werke lijke dienst zou moeten kunnen plaats vinden. De Regering meent, dat zich dergelijke buitengewone omstandig heden thans inderdaad voordoen en op grond hiervan zal de oproeping dan ook geschieden. Een Koninklijk Besluit zal deze maatregel bekrach tigen. Met het personeel van de lichting 1949-11, dat in dienst bleef, zullen de her- opgeroepenen geoefend worden door een kader van beroepsofficieren en -onder officieren, dat vrijgemaakt werd voor herscholing en thans in een „bevredigen de graad van kwaliteit" verkeert. De oefeningen zullen in gezamenlijk ver band gehouden worden met hen die aangehouden werden, terwijl daarnaast de individuele geoefendheid vergroot kan worden. Beide categorieën, zowel de opnieuw- opgeroepenen als .de groep, die aange houden werd, zullen tot 1 April 1951 in dienst blijven. De Regering beseft, dat dit voor velen een verandering in hun maatschappelijke betrekkingen tot ge volg zal hebben, die offers vraagt. Zij zal echter voor hen, die bijzonder ge dupeerd zouden worden, de mogelijk heid van vrijstelling openhouden. „WÜ zullen," aldus de minister, „proberen een aantal „hardheidsgevallen" op te vangen. Vrijgevig kunnen we echter niet zijn." De oorlogs-encadrering van de lichting 1949-11, die voortkomt uit delichting 1949-1, zal ten dele in werkelijke dienst moeten worden gehouden en voor een gering gedeelte wederom in werkelijke dienst worden opgeroepen. Sukarno heeft vandaag op een massavergadering te Djakarta ter gelegen heid van de onafhankelijkheidsdag o.m. verklaard: „Wij zullen, wat er ook gebeure, blijven vechten totdat Nederlands Nieuw-Guinea bij ons is terug gekeerd. Als de kwestie dit jaar niet door middel van onderhandelen kan wor den geregeld, zal er een ernstig conflict ontstaan. In deze zaak staan 75 mil- lioen mensen achter mij. Ik verklaar hier met de diepste overtuiging, dat de dag zeker zal komen, waarop Nederlands Nieuw-Guine» onder onze hoede zal terugkeren, omdat onze nationale aspiraties dit eisen. Het is niet Sukarno, die hier spreekt, maar de Indonesische natie. Ik hoop daarom, dat aan mijn woorden zowel door Nederland als door andere landen van goede wil behoorlijk aandacht zal ■Worden geschonken. Dit is een morele plicht van de Nederlanders, die verze kerden. dat zij de souvereiniteit onvoor waardelijk aan ons hebben overgedragen, en een nationale taak voor ons, waar van niet kan worden afgeweken, omdat wi; gezworen hebben, dat wij tot het einde van de tijd zullen vechten zolang den deel van ons land niet vrij is". „Vervolgens richtte Sukarno een felle aanklacht tot de Nederlanders. Hij be toogde, dat een groot deel van de wan ordelijkheden, die zich sinds het tot stand komen van de onafhankelijkheid Van Indonesië hadden voorgedaan, aan ben te wijten is. Hij noemde Nederland moreel verantwoordelijk voor de onge regeldheden te Bandung, veroorzaakt door Westerling, en die op Celebes. Sukarno zei verder, dat de actie te gen Soumokil en zijn volgelingen op Ambon in volle gang is. Wij- zien ons, aldus Sukarno, gedwongen met betrek king tot Ambon de wet van geweld en Vernietiging toe te passen. Nadat de president 'zich beklaagd had over de gedragingen van het K.N.I.L., gaf hij een overzicht van de revolution- haire strijd en deed hij een beroep op de bevolking om hard te werken aan de wederopbouw. „Mijn oproep, om een begin te maken met het herstel, houdt biet in, dat de politieke strijd geëin digd is. Onze nationale revolutie is nog biet voltooid en wij moeten onze strijd Voortzetten." Na de rede van Sukarno defileerden ongeveer 200.000 personen, die naar zijn bede geluisterd hadden, langs de tri bune. Zij voerden spandoeken met zich biede, waarop leuzen stonden geschre ven. waarin de aansluiting van Nieuw- wuinea werd geëist, en waarin de nieu we eenheidsstaat werd begroet. Na deze redevoering werd de na- tonale vlag gehesen, de vlag, die voor oe eerste maal op 17 Augustus 1945 om hoog ging, toen Hatta en Sukarno de Indonesische onafhankelijkheid uitrie pen. H. M. de Koningin heeft ter gelegen heid van de nationale feestdag in Indo nesië een telegrafische gelukwens aan president Sukarno gezonden. Ee woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat het verlangen van zijn regering naar het lidmaatschap van de Verenigde Naties is verminderd. Dit is een gevolg van de moeilijkheden, die de Verenigde Naties met de Sovjet-Unie naar aanleiding van de Chinese verte genwoordiging bij de wereldorganisatie ondervinden. Indonesië wenst niet, dat zijn lidmaatschap van de Verenigde Na ties wordt beschouwd als een versterking var. het Anglo-Amerikaanse blok. Volgens radio-Indonesië heeft de mili taire gouverneur van Djakarta de Chi nese bevolking verzocht alléén de vlag van de Chinese communistische volks republiek te hijsen. De gouverneur wees er op, dat de Indonesische eenheidsstaat geen betrekkingen meer onderhoudt met het nationalistische China en dat hij de Chinese volksrepubliek officieel heeft èrkend. Na een lange jacht van Italiaanse, Oostenrijkse en Zwitserse politie is Guido Zingerle, die het „Tiroolse Monster" wordt genoemd, eindelijk gearresteerd. Zingerle heeft bekend de Engelse Helen Munro, die op vacantie was, in Juli van ait jaar te hebben vermoord. In Mei 1946 vermoordde hij de Oostenrijkse onder wijzeres Gertrude Kutin. Door het getuigenis van een 15-jarig Italiaans meisje, dat eveneens door de booswicht werd aangerand, maar weer bij bewustzijn kwam en wist te ontsnappen, kwam men de 48-jarige deserteur uit het Duitse leger en smokkelaar, die reeds verschillende vonnissen wegens aanranding achter de rug heeft, op het spoor. Op de foto ziet men de op een gorilla gelijkende, geboeide, Zingerle, tussen een carabiniere en een Italiaanse luitenant van politie kort na zijn arrestatie, een deerniswekkend beeld van tot dierlijkheid toe ontluisterde menselijkheid. (Van onze Haagse redacteur) Naar te Den Haag vernomen wordt, heeft de raad voor Economische Aange legenheden van de ministerraad dezer dagen bijzondere aandacht geschonken aan de spanning tussen Ionen en prijzen, zulks in aansluiting op het eerste oriën terende overleg dat kortgeleden tussen de Stichting van de Arbeid en de reger rïngscommissie voor de loon- en PrÏJp~ politiek plaatsvond. Naar verluidt ziin met name de kosten van het levensmid delenpakket onder de loupe genomen; hierbij valt vooral te denken aan de vleesprijzcn. Er zijn allerlei verwachtin gen gerezen omtrent een daling van deze prijzen, doch o.a. de gunstiire exportmo gelijkheden, mede in verband met de internationale politieke situatie, hebben deze verwachtingen niet doen uitkomen: integendeel de laatste maanden moesten nog niet-onaanzienlijke prijsstijgingen geconstateerd worden. Tegen deze hogere kosten, waarvan het prijsverloop bij vlees als een expo nent gezien kan worden, zijn drieërlei maatregelen te stellen. Allereerst zouden de prijzen gefixeerd kunnen worden, doch, zijn wij wel ingelicht, dar.- zou zulks van minister Mansholt niet gauw te verwachten zijn. Het is ook maar een vraag, of er dan op voldoende medewer king van de producenten te rekenen valt, zodat er geen schaarste ontstaat. Wel moet men hier ook oog hebben voor het verschijnsel, dat de overheid con- currentie-invloeden vrijer spel heeft willen Igten, doch door onderlinge prijs afspraken heeft deze concurrentie zich zelf weer in vele gevallen opgeheven Een andere oplossing is de subsidiepoli tiek, doch dit zou een omkeren beteke nen op de weg van het loslaten der sub sidies. Belangrijke factoren zijn hierbij ook uiteraard de Benelux en de bewa- peningsnoodzaak, welke nog urgenter aanspraken op de schatkist kan doen gelden. Tenslotte kan getracht worden de grotere spanning tussen lonen en prij zen op te heffen door een nieuwe loon ronde. Becijferd is reeds, dat de vorige loonronde vijf procent was. dat de jongste statistieken een prijsstijging van rond tien procent uitwijzen en dat de nieuwe loonronde ergo andermaal viif procent zou bedragen. Men mag echter niet uit het oog verliezen, dat bij de prijsstijging van tien procent toch nog altijd zekere seizoensinvloe den meespreken, al kan hier weer tegenovergesteld worden, dat juist door de internationale politieke toe1- stand het toch ook dubieus is of deze in de herfst niet door andere elemen ten zullen kunnen worden vervangen. Men kan uiteindelijk tot de conclusie komen, dat een nieuwe loonronde toch niet onwaarschijnlijk is en dat die dan in de richting van drie a vier procent zou kunnen gaan. al wil dit geenszins zeggen, dat hierover al een beslissing is genomen en al is het ook aannemelijk, dat deze gecombineerd zal worden met een van de twee of beide andere oplos singen. Internationaal zou dit Nederlands con currentiepositie, zo menen sommigen, niet zo ernstig behoeven te bedreigen, daar ook in andere landen ef|i tendenz is naar loonsverhoging in de een of an dere vorm. Slechts zou een deel vgn het effect der devaluatie hiermede ongedaan worden gemaakt, doch deze devaluatie is, zo redeneert men thans, per slot van ^rekening vrij ingrijpend geweest. Dit wil niet zeggen, dat er in economisch opzicht gëen bezwaren aan te voeren zouden zijn, doch gesteld tegenover de sociale noodzaak kan men een loonronde toch wel verdedigen. Vrijdag wordt het overleg tussen de Stichting van de Axbeid en de interde partementale commissie voor looni- en prijspolitiek voortgezet. Het laat zich echter aanzien, dat een beslissing nog wel enige weken op zich zal laten wachten. (Van onze correspondent) Buurtbewoners en bekenden van de zwaar getroffen families te Groningen, groepten samen in de omgeving van de woonhuizen van de families De Vries, Van der Laan en Hoeve, van waaruit gistermorgen tussen elf en twaalf uur de trieste rouwstoeten vertrokken naar de begraafplaatsen, het Selwerderhof en Oebe, Van zes slachtoffertjes van-het ongeluk, dat Zaterdag in Groningen *S' '2Vn Woensdag begraven. Buurtbewoners en bekenden van de zwaar de al j1 families groepten samen in de omgeving van de woonhuizen. Ondanks hkte heerste er doodse stilte, toen de trieste rouwstoeten vertrokken. Vele bloemstukken dekten de lijkwagens. de Zuiderbegraafplaats, waar vier van de zes slachtoffertjes aan de schoot der aarde werden toevertrouwd. Maar on danks de drukte heerste er doodse stilte toen de rouwstoeten vertrokken. Op de begraafplaats Selwerderhof waren vele buurtbewoners, vriendjes en speelmak kers van de jeugdige slachtoffertjes aan wezig en verder de burgemeester van Groningen, mr. P. Cort van der Linden namens het gemeentebestuur, de garni zoenscommandant Lt. Kol. R. Muller en de hoofdinspecteur van de N.S., de heer J. van Roggen. Aan de geopende groeve, waar kort te voren het stoffelijk overschot van Dirk Jelte de Vries was neergelaten, sprak Ds. van der Vliet, Ger. Predi kant, woorden van troost tot de ouders en familie. De vader dankte daarna voor de betoonde belangstelling. Korte tijd nadien volgde de begrafenis van de 8-jarige Jan Antonie van der Laan. Hij vond zijn laatste rustplaats naast zijn vriendje en speelmakker. Hier spak de Ger. Predikant Ds. van der Zanden, terwijl een broer van de heer Van der Laan dankte voor de deel neming. Op de Zuiderbegraafplaats volgde de ter aarde bestelling van de 7-jarige Klaas en de 4-jarige Reinie Hoeve, eveneens onder enorme belangstelling. Hier volgden wethouder J. de Wilde, namens het gemeentebestuur, ir. H. Burger namens de Ned. Spoorwegen en Kapt. J. C. Diederich namens het 4e Mil. Gewest, de rouwstoet. Een zwager van de familie dankte voor de grote belangstelling en de deelneming. Vele bloemstukken w.o. van de gemeente en van de Oranjebuurt dekten de baar. Verwachting tot Vrijdagavond: Over het algemeen veel bewolking met nu en dan buien. Matige tot krachtige wind uit Zuidelijke rich tingen, later ruimend naar West en tijdelijk wellicht tot hard toenemend. Koel weer. Zon: 5.28—19.59 Maan: 11.33—21.28 De V.S. zullen vanavond in de Veilig heidsraad, tijdens het debat over Korea een nieuw rapport indienen over de kritieke toestand in Korea, aldus heeft een woordvoerder te Lake Success be kend gemgakt. Dit zal het tweede rap port zijn over de operaties van MacAr- thur's geünificeerde commando en het eerste sinds de Rus Jacob Malik op 1 Augustus voorzitter van de Raad werd. Over de inhoud van dit rapport is nog niets bekend, maar indien het er ongeveer uitziet als dat van 25 Juli zal het volgens diplomatieke woordvoer ders een felle Russische' aanval ontke tenen. In sommige diplomatieke kringen hield men verder rekening met de mo gelijkheid, dat Malik een scherpe aan val op de V.S. zou doen wegens de grote luchtaanvallen op Noord-Korea. Tijdens een persconferentie, die hij gistermiddag hield, heeft minister Schok king medegedeeld, dat mr. Fockema Andreae, Staatssecretaris van Oorlog, in de loop van de volgende week nogmaals naar Indonesië zal vertrekken voor een kort bezoek. De reis van de Staatssecre taris staat in verband met de moeilijk heden. die gerezen zijn bij de afvloeiing van het K.N.I.L.-personeel de minister noemde hierbij met name Makassar en wordt verder wenselijk geacht in verband met het oplossen van andere problemen. De Marinevoorlichtingsdienst deelt mede, dat Hr. Ms. torpedobootjager „Kortenaer" 22 Augustus a.s. uit Sura- baja naar Nederland vertrekken. Het schip zal Colombo, Aden. Malta en Malaga aandoen. Het wordt om streeks 30 September te Den Helder verwacht. Naar wij vernemen, ligt het' niet in de bedoeling op de tweede Unie-confe rentie, die, zoals bekend, in Den' Haag zal worden gehouden de kwestie Nieuw- Guinea te behandelen, maar is het de bedoeling aan dit onderwerp een afzon derlijke conferentie te wijden. Over het tijdstip, waarop deze conferentie zal worden gehouden, wordt thans overleg gepleegd tussen de Nederlandse en de Indonesische regering. Op het Ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag is een conferentie gehou den, waaraan de Nederlandse ambassadeurs in de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, België, de Sovjet-Unie en India deelnemen. Tevens waren hierbij tegenwoordig de Hoge Commissaris in Indonesië, het hoofd van de Nederlandse missie in Duitsland, de vertegenwoordiger bij de permanente raad van het Noord- Atlantisch Pact en de nieuw benoemde gezant in Portugal. Deze conferentie was mogelijk, doordat de ambassadeurs öf met vacantie in Nederland vertoeven, óf op doorreis zijn naar hun nieuwe post. Voor de conferentie: aan de tafel v. I. n. r. de nieuwe gezant in Portugal, mr. E. N. van Kleffens, en de ministers Van Maarse- veen, Drees, Stikker, Lieftinck en staatssecretaris mr. Blom. Staande v.l.n.r.: Baron v. Ittersum, Lamping nieuw benoemde Hoge Commissaris voor Indonesië)v. Roy en (Ver. Staten), baron Van Boetzelaer van Oosterhout (Frankrijk), jhr. Michiils van Verduynen (Engeland), jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer (vertegen woordiger bij de permanente raad van het Noord-Atlantisch Pact), vice-admiraal De Booy (hoofd Nederlandse missie in Duitsland), baron Van Harinxma thoe Slooten (België), baron Van Pallandt (Sovjet-Unie). In een artikel over de toekomst van Nieuw Guinea, schrijft de „New York Ti mes" van gisteren, dat de Nederlandse en de Indonesische regeringen de kwestie van de toekomstige status van Nieuw Guinea van zulke verschillende standpunten bekij ken, dat het moeilijk is te zien, hoe een goede oplossing kan worden bereikt. De Nederlanders hebben er terecht op ge wezen, aldus het blad, dat alhoewel Nieuw Guinea territoriaal in het Indonesische ge biedsdeel ligt, het toch nooit werkelijk deel heeft uitgemaakt van het gebied, dat thans onder Indonesisch bewind staat. De bewo ners zijn een nog onontwikkeld volk en zij zouden zeer goed in aanmerking kunnen komen voor de Amerikaanse hulp voor on ontwikkelde landen. Maar zij zouden veel beter af zijn onder Nederlandse dan onder Indonesische rege ring. Er is geen kwestie van „imperialisme" of oud kolonialisme, noch in de Nederland se, noch in de Australische houding. Nieuw Guinea heeft in zekere zin onder „voogdij schap" gestaan en de „curatoren" zijn van mening, dat dit voorlopig maar zo moet blijven", aldus de N. York Times. In een hoofdartikel over de kwestie Nieuw-Guinea zegt de „Sydney Morning Herald" dat het noodzakelijk is, dat Australië deze zaak aan de Verenigde Naties voorlegt overeen komstig artikel 14 van het handvest. Het is niet de militaire macht van Indonesië, die Australië vreest met betrekking tot Nieuw-Guinea, aldus Aan het Zuidelijk front in Korea heeft de Amerikaanse hoofdmacht zich door modder eh regen ruim veertig kilometer teruggetrokken, naar een nieu we linie, even ten Westen van Haman, aldus meldt Reuter. Haman ligt ten Noord-Westen van de havenstad Masan aan de Zuidkust en is slechts 55 km. verwijderd van Pusan, de belangrijke aanvoerhaven van de Amerikanen. Of ficiële kringen noemen het een „strategische terugtocht". Vooruitgeschoven eenheden in dit gebied zijn nog achter gebleven op de Oostelijke oever van de rivier de Nam. Deze eenheden staan voor een zware taak, daar haar verbin dingslijnen die reeds onzeker waren nu nog langer zijn geworden. hoeft te worden beschouwd, het toch wel een duidelijke aanwijzing is voor de „zeer ernstige" situatie. Hij zei, dat de rode aanval, die in het gebied van Waegwan, voor het bombarde ment, in de richting van Taegu ver wacht werd, de ernstigste dreiging in Korea was geweest. In het gehele gebied van Waegwan- Tsegu, ten Oosten van de Naktong, woedt een zware strijd. Ondanks het hevige bombardement breken de Noord- Koreanen uit hun bruggehoofden en be reiden een aanval op de verbindingslijn Pusan-Taegu voor. Bij Yongsan. het grootste hoordelijke bruggehoofd, wis ten de Noordelijken hun troepenmacht in vier en twintig uur te verdubbelen. In Zuid-Korea schijnt het de bedoe ling te zijn. dat het Amerikaanse 35e regiment infanterie de Nam-linie tracht te houden, terwijl de hoofdmacht, de eerste mariniersbrigade en de vijfde strijdgroep, op de Haman-linie terug trekt. Dit plan zal evenwel drastisch moeten worden gewijzigd, als een Noord-Koreaanse doorbraak verder noordwaarts het 35ste regiment in de flank gaat bedreigen. De Canadese destroyer Cayuga is op gedurfde wijze in een door de Noord- Koreanen bezette haven doorgedrongen en heeft daar een reeks doelen vernie tigd of zwaar beschadigd. Twee Zuid-Koreaanse regimenten, die een week lang tussen Jongdok en Po- hang aan de Oostkust van Korea waren geïsoleerd, zijn in de afgelopen nacht door de vloot geëvacueerd. Zij konden al hun gewonden meenemen. De Zuide- 'ijken waren de laatste week van de lucht en de zee uit bevoorraad. Westerling zal einde dezer week uit Singapore vertrekken, zo meldt United Press. Zijn bestemming zal hoogstwaar schijnlijk 'Nederland zijn. daar bij de K.L.M. voorlopig passage voor hem ge boekt Is. Volgens onbevestigde berichten zullen Westerling's vrouw en kinderen, die op het ogenblik in Djakarta zijn. uit de In. donesische hoofdstad vertrekken op de zejfde dag dat hij naar Europa vertrekt. Onderweg zullen zij zich bij hem voegen In een woning aan de Wortelhaven te Leeuwarden heeft een ongeveer veertig jarige vrouw, wier echtgenoot zich sinds enkele maanden in Australië be vindt, zichzelf met haar twee kinder tjes van drie en vijf jaar vergast. Het oudste kind. een meisje van elf jaar, had de nacht elders doorgebracht. De man, met wie de vrouw een verhouding had, had hieraan de avond tevoren een einde gemaakt. Het 172 br. ton metende schip „Be- larrta" is tijdens een wervelstorm in de Indonesische wateren nabij Saleier ten zuiden van Celebes vergaan. Er zijn verschillende opvarenden gered, enke len worden vermist. Het is mogelijk dat de vermisten aan land zijn gegaan op een der vele kleine eilandjes daar in de buurt. De „Belanta" was eigendom van de K.P.M., en is kort geleden eigendom geworden van de stichting „Gemeen- clijk schepenbezit" van de V.S.L die haar heeft doorverhuurd aan een Indonesische rederij. Zij was vermoede lijk met Indonesiërs bemand. Meer naar het Noorden heeft een hon derdtal Amerikaanse superforten giste ren gedurende twee uur een hevig bom bardement uitgevoerd op een Noord- Koreaanse troepenmacht, op de Weste lijke oever van de Naktong. De eerste berichten over het verloop van deze ongewone operatie maakten melding van goede resultaten. Volgens Reuter hebben piloten echter nader gemeld, dat slechts weinig materiële schade is aan gericht. Zii verklaarden, dat de bommen de Noord-Koreaanse concentraties, die zich dichter bij de rivier, ten Noord- Westen van Waegwan bevonden, mis ten. Gisteravond zijn hier nieuwe rode troepen van onbekende sterkte de Nak tong overgestoken, in een gebied, dat Zuid-Koreaanse troepen verdedigen. Vanmorgen zijn Amerikaanse mariniers een krachtige tegenaanval begonnen tegen een gevaarlijk vijandelijk brug gehoofd over de Naktong bij Chang- yong. Bij het hevige bombardement op de veertig duizend Noord-Koreanen, die voorbereidingen treffen om met steun van tanks en artillerie een aanval te doen op hetabelangrijke spoorwegknoop punt Taegvi wierpen de superforten in totaal bijn# tien duizend ton bommen af. Waegwan werd volkomen verwoest en in. een niemandsland herschapen. De rode troepen bevonden zich in een ge bied van nauwelijks 40 vierkante km. en voor iedere tien soldaten werd een bom afgeworpen. -Hierna wierpen middel zware bommenwerpers acht ton bommen op een onder water aangelegde dam van zandzakken in de rivier de Naktong, waarvan de Noord-Koreanen tot nu toe druk gebruik maakten, bij het over brengen van mensen en materieel. Het, was de eerste aanvalsvlucht ter directe ondersteuning van grondstrijd krachten aan het front, die ooit door superforten is uitgevoerd. Men doet verkeerd, door het hevige bombarde ment van de superforten als een tac tische zet vpn de Amerikanen op te vatten. Men dient het eerder te zien als een uiterste, maar zeer ongewone poging, om aan de ernstige situatie het hoofd te kunnen bieden. In Wash ington heeft een woordvoerder van het Amerikaanse leger verklaard, dat hoewel het gebruik van süperforten om grondstrijdkrachten aan het front onmiddellijk te ondersteunen, niet noodzakelijk als een „dreigende ramp" schrijft het blad. maar Indonesië's mi litaire zwakte. Wanneer Indonesië het bestuur over Westelijk Nieuw-Guinea zou krijgen, zouden daarmee alle woorden over het eiland als een ver dedigingsbastion van Australië over bodig worden. ,Een fort, waarvan de helft van de muren niet bewaakt wordt, is geen fort". Dezer dagen arriveerde uit Rome Z. H. Exc. Mgr. L. P. Kierkels C. P., in ternuntius te New-Delhi (India). Van zijn reis naar Rome ter gelegenheid van het Heilig Jaar en de heiligverklaring van zijn ordegenoot, de H. Vincentius M. Strambi, maakte Z. H. Exc. gebruik tevens voor enkele weken een bezoek te brengen aan het vaderland. Geduren de zijn aanwezigheid alhier zal Z. H Exc. zijn intrek nemen in het klooster „Mater Dolorosa" van de Passionisten te Mook. Een zware last wordt licht, als men deze op de juiste wijze weet te dragen. De stakende Amsterdamse taxi-chauf feurs hebben gisteren met 639 stemmen vóór en 30 tegen besloten, de staking op te heffen. Vandaag zijn de chauffeurs volgens dienstrooster weer gaan rijden. De voorzitter van de delegatie, die de staking der Amsterdamse taxi-chauf feurs leidde, deelde op een in Krasna- polsky gehouden vergadering mede, dat een bemiddelaar zich in verbinding had gesteld met de werkgevers. Er was een compromisvoorstel gedaan: 21.als basissalaris plus 15 pet. van het opge reden bedrag. Een aantal werkgevers heeft een mondelinge toezegging ge daan. Als een bedrag van 100.wordt op gereden, komt het totaal ook neer op een bedrag van 36.per week. En dit was de eis, die gesteld werd. De delega tie adviseerde op dit voorstel, plus 2 pet. vacantietoeslag. controle op de dienstrooster en geen rancunemaatre gelen, het werk te hervatten. Mocht blijken, dat de landelijke beslissing, die omstreeks 18 Augustus werdt verwacht, anders uitvalt, dan zal opnieuw na 25 Augustus het dan in te nemen standpunt worden bepaald. De delega tie, die Vrijdagnacht jj. de leiding in handen nam, blijft bestaan. Voorlopig is dus het conflict in het Amsterdamse taxibedrijf van de baan. Gistermiddag is het in het centrum van Amsterdam in tegenstelling tot vorige dagen niet rustig gebleven. Zowel op het Haarlemmerplein als op de Noordermarkt vormden zich grote groepen stakers resp. 800 en 330 man groot die de bedoeling bleken te hebben optochten te vormen en naar het gemeentehuis op te trekken. De politip, die de opdracht heeft iedere poging tot ordeverstoring direct de kop in te drukken, trachtte de betogers eerst met zachte drang, doch toen dit niet hielp met gummiknuppel en blanke sabel te verspreiden. Vooral op de Noorder markt, waar een patrouille van de ka rabijnbrigade te hulp schoot, vielen en kele rake klappen. Nadat de beide groepen waren ver spreid, probeerden de betogers individu eel en in kleine groepjes toch nog het stadhuis te bereiken, hetgeen hun door de politie werd belet, waardoor het nog geruime tijd roerig bleef in de binnen stad. Het in de Zaandamse haven binnen gelopen Finse motorschip „Meran", dat Amsterdam als bestemmingshaven had, maar naar Zaandam koers zette toen het van de moeilijkheden in de Amster damse haven hoorde, zal niet worden gelost. De Bond van Werknemers in het Houtbedrijf heeft in overleg met het bestuur van de scheeps- en bootwer kersvereniging besloten deze met ge zaagd hout geladen boot niet te lossen. De lading werd n.l. besmet verklaard. Advertentie 15

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1