Beverwijker pioniert aan de Zuidkust van Nieuw-Guinea Waar primitieve krachten in het oerwoud werken GEWAPEND MET ASPIRINES EN PEPER MUNT HET ZEEGAT UIT Haarlemmers hartelijk ontvangen in Derby Verleden jaar 273.166 baden, maar de lasten zijn te hoog Haarlem, gastvrouwe van Limburgse mijnwerkerskinderen Sportuitwisseling Haarlem—Derby Wijziging plan-Noord Twintig volkswagens voor Haarlemse P.T.T. AGENDA Het mooiste punt in Haarlem-Oost Onvervalste vlaai, attractie op Hollandse tafel Land van de toekomst 1308 vrijwilligers voor Korea TAXI? m 13000 LOEMPIA'S mettouge DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1950 PAGINA 2 Rood-Wit vlaggetje wordt curiositeit Géén maaltje vis, maar Burgerlijke Stand HEEMSTEDE Gepensionneerden gaan vergaderen „Excelsior" gaf een concert BLOEMENDAAL Plotseling overleden Op andermans dak Geen verandering in bestellingsrooster Pas toch op uw fiets! Het Sportfondsenbad Carillonbespeling Orgelconcert in de Waalse Kerk GEMEENTEZAKEN RECORD-AANVOER IN IJMUIDEN D.W.T. SPEELT GELIJK T.Y.B.B. klopt Schoten Examen Hoofdakte Flatwoningen, gemeenschap pelijke tuin en garages Een duivelse samenzwering De Papoea en het kazuifel Geheimzinnige stenen regen Pijl en boog voor een hemd ZANDVOORT Beiaardconcert DEENSE SPORTSMEN NAAR BEVERWIJK Ongeval Hoogovens WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? Beurs van Amsterdam Beurs van New York DAG en NACHT Gewapend met aspirines, pepermunt en andere heilzame tabletjes zijn de Haar lemmers, die aan de sportuitwisseling met Derby deelnemen. Dinsdagmiddag scheep gegaan. „Matige tot krachtige wind", luidde de weersverwachting en dus had een ieder uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen om vooral niet zee ziek te worden. Ondanks de matige deining wisten de deelnemers alle voorte kenen van deze gruwelijke kwaal te onderdrukken en niemand heeft op dit hachelijk gebied de eer van een sterke sportsman geschaad. Met veel stedelijk eerbetoon vertrokken onze Haarlemse sportdeviezen Dins dagmiddag van het derde perron in Haarlem. Bij de loodsen van de Batavier- lijn in Botterdam werd ons aller bagage al of niet nagekeken en met een ont roerende openhartigheid werden doosjes sigaretten, tabletten chocolade, ponden suiker en andere zoetigheden uitgestald. Klokslag 7 uur stak de gehele equipe met het s.s. „Oranje Nassau" van wal. Toen de oude tweepijper de laatste boei van de Nieuwe Waterweg passeerde, pakten grijze wolken zich samen en de inktzware horizon bood een onheil spellende aanblik. Gelukkig was het „vlakke wind" en daarom viel het alle maal nogal mee. Alles was kits aan boord; de verschillende sportgroepen kropen bij elkaar en het is begrijpelijk, dat de humor hoogtij vierde. Deze uit stekende stemming was er de oorzaak van, dat de deelnemers niet in uitste kende conditie in Tilbury arriveerden. Het was zo genoeglijk en de golven deinden zo lustig, dat practisch niemand die nacht geslapen heeft. De cricketers bleven maar liefst tot drie uur in de morgenbridgen en in de kooien Naar B. en W. de Raad mededelen zullen in het kader van het bekende uitbreidingsplan Noord 116 van de 150 montagewoningen waarvoor hij in Juni de Raad vorig jaar een bedrag van f 1.747.200 beschikbaar stelde en 182 montagewoningen waarvoor zij in Juni j.l. een bedrag voteerde van f 2.294.240. Daar een deel van deze montagewo ningen, welke zijn geprojecteerd op gronden welke in het thans geldende uitbreidingsplan zijn bestemd voor be bouwing met onder- en bovenwoningen, is ontworpen in drie woonlagen. Is wij ziging van het uitbreidingsplan nood zakelijk. Als gevolg van de hoge be bouwing is het voorts nodig het beloop van verschillende geprojecteerde stra ten te wijzigen en in het plan grond te reserveren voor de bouw van een om vangrijk 50-K.V. transformatorstation aan de Spaarndamseweg. In de toelich ting zeggen B. en W. o.m. dat in het voorgestelde plan en ten dele ook in het bestaande plan de bebouwing aan de Spaarndamseweg, Verlengde Medan- straat Zuidzijde, Verlengde Rembang- straat Oostzijde en Jan Gijzenkade ge zien moet worden als de beëindiging van de woonwijk. Het scholencomplex en het jachthaventerrein liggen niet in deze wijk, maar zijn grenzend aan de wijk. Van dit standpunt bezien, is het niet juist het perceel grond gelegen tus sen het scholencomplex en de jachtha ven tg bestemmen voor woningbouw van bijzondere afmetingen. ïn de voor gestelde wijziging is deze grond be stemd voor bijzondere doeleinden. Daar bij is in de allereerste plaats gedacht aan het gebruik ten dienste van de ge hele wijk. Na de tot stand koming van de geprojecteerde woningen zal b.v meer behoefte aan speel- en sportgele- genheid voor de jeugd bestaan. De reeds aanwezige speeltuin aan de Spaarndam seweg is thans overvol. Ook leent de onderhavige grond zich bijzonder voor het stichten van een wijkgebouw. Een lage bebouwing met enkele vrijstaande groepjes speciale woningen is voorts ook niet ónmogelijk maar stelt zeer hoge aesthetische eisen waaraan thans met de beperkte mogelijkheden van systeem bouw niet voldaan kan worden. Op grond van bovenstaande overweging menen B. en W. dat momenteel de be langen van de gehele wijk het meest gediend zijn met de bestemming voor bijzonderet doeleinden van het bedoelde terrein. Een zesjarig knaapje wilde zijn moe der verrassen met een maaltje eigenge vangen vis en dus toog hij naar de Bakenessergracht, alwaar hij op zijn buik ging liggen vissen. Misschien door dat hij met te veel vuur te werk ging, verloor hij plotseling het evenwicht en ging met een luide plons kopje onder. Een beeldhouwer, die op deze gracht woont, zag het ongeval gebeuren en zonder zich de tijd te gunnen zijn jasje uit te trekken, sprong hij te water en wist- de drenkeling op het droge te brengen. Het knaapje legde de weg naar huis niet per ziekenauto doch per auto ped af, alwaar de door moeder ontboden geneesheer geen nadelige gevolgen constateerde. ONDERTROUWD: P. van der Heij en R. C. Hoek; M. D. Bark en A. J. Kruijer; J. H. V. van Asch en E. L. de Vries: G. H. Rengélink en H. N. van Arum; C. P. Vrenegoor en C. P. Lestra- de; F. J. Damen en G. Blom; N. Aj A. Kraakman en E. M. Slotboom; P: A. Veldheer en F. Beer; D. de Berg en J. J. de Boe ver;; W. Nolet en C. T. Bronkhorst; J. G. van den Bos en J. C. W. Giebels; J. B. Breeuwer en B. J. Bakker; W. Boüebakker en A. H. Koning; D. H. Wolbers en A. M. Heckman; D. van Raaij en A. C. H. van den Broek; J. P. J. Nabben en A. M. A. Vijgeboom; T. van Dansik en D. M. Klein; W. van Heerden en J. B. P. van Marion; F. Witkamp en C. G. Schier- necker; A. J. Lipholt en C. A. Stevens; W. H. Zoutman en T. P. Ridderhof; W. van de Giessen en N. P. Verveer; W. Steinbrfickner en M. T. V. Marijnissen; J. T. van der Blom en T. G. Vos; H. P. van Donzen en A. Cramer; H. B. J. Blom en C. S. M. van der Hart. GEHUWD: H. P. Sweerts en A. J. M. Kaagman; H. Smit en M. J. Beuseker; J. H. Schreuder en G. R. van Dalen; J. Neuvel en M. A. Bax; W. F. Hartman en C. A. Geldorp; H. J. Bijster en A. M. Pijnacker; K. van Wijk en H. M. F. van der Wal; L. J. M. van der Weiden en J. J. van Slooten; N. Ramakers en A. Mast; C. T. Smits en A. van der Klooster; D. van Aken en J. C. Pieters; G. van Es- veld en E D. Wittebrood; M. Gerritsen en M. de Haan; F. W. van Paradijs en H. Verkaik; J. R. Kemeling en N. Huij- zer; B. H. Poppinga en W. Antoni; C. van Bree en L. van Rooy. GEBOREN: H. TimmermansMeijer z; A. P. PetersonBreeuwer z; E. Stiel tjesDe Gruiter z; M. A. PostLijnzaat z; A. A. HoogervorstDe Wit z; J. G. ter MetzBoshuijer z; M. Bokhoven Hulleman z; B. G. In den Bosch—Snij ders d; F. C. SterenbergKoreman d; A. J OuddekenMoolenaar d. OVERLEDEN: G. Hiemstra, 78 J„ Veenbergplein; C. H. Schultz, 1 m., Lin- schotenstraat; P. Ruigrok, 78 j., J. Hun- ze straat. van de mannenafdeling heerste zo'n goe de verstandhouding, dat velen geen oog hebben dicht gedaan, 's Morgens om 5 uur werd door iedereen vrijwillig ré veille geblazen, want elkeen kroop uit de dekens om te genieten van de altijd weer indrukwekkende binnenkomst in de Theems. Al geeuwend wrong het gehele gezel schap zich in Tilbury in de trein naar Londen. Nog steeds maar geeuwend wandelden de Haarlemmers een uurtje in Londen rond en nekeken vele ge bouwen, die op zo'n reis natuurlijk be keken moeten worden. In de trein van Londen naar Derby kreeg menigeen een mooie gelegenheid om twee en een half uur lang een uiltje te knappen, al moest het voorbijschietend landschap dan ook met een sluiks oog bekeken worden. Een originele Trolleybus met boven dek stond aan het station in Derby ge reed voor de Haarlemmers, die door oude bekenden werden afgehaald Bela den met zware koffers stapte de spor tieve menigte uit bij het nieuwe stad huis, waar de eerste persfotografen be leefd doch dringend om een mooi plaat je vroegen. Nadat de Haarlemmers met wethou der Geluk in het midden gelukzalig op de trappen van het stadhuis gepo seerd hadden, werden zij in een der zalen van het stadhuis door de grijze en aristocratische burgervader, mr Lowe, ontvangen. Daar wachtte de Haarlemmers een uitgebreid luilek kerland en terwijl zij in de ene hand met een sandwich en in de andere met een taartje en een kopjd| koffie ba lanceerden, maakten zij kennis met de gastvrije sportliefhebbers uit Derby. De burgemeester van Derby beloofde in zijn toespraak, dat de Haarlemmers alle mogelijke comfort geboden zai worden en tevens sprak hij de hoop uit, da', vooral de vriendschappelijke geest bij de wedstrijden de boventoon zou voeren. Wethouder Geluk sprak namens de Haarlemse ploeg en prees de gastvrij heid van de stad Derby. Onder een har telijk applaus bood hij de burgemeester een rood-wit vlaggetje aan van de Haar lemse Sportweek, dat voortaan zal prij- Baardeloos, clean-shaven, ging heen, twee jaar geleden. De afd. Heemstede van de Algemene Ned. Bond van Gepensionneerden houdt Woensdag 23 Augustus, des middags te 3 uur, een ledenvergadering in „Het Wapen van Heemstede". De heer Groen, lid van het hoofdbestuur, zal het woord voeren. Begunstigd door buitengewoon fraai weer, gaf het Heemsteedse fanfarecorps „Excelsior", dat nog steeds in feeststem ming verkeert, Dinsdagavond een con cert in de tuin van het gesticht „St. Ba- vo", onder leiding van de heer L. ter Braake. Het oorspronkelijk vrij korte programma genoot een zeer goede ver tolking en omdat de verpleegden uit deze inrichting met zoveel aandacht za ten te luisteren, werd het verlengd met diverse goed gespeelde marsen, zodat het al schemerig begon te worden, toen de laatste tonen hadden geklonken. De heer J. H. N. Peeperkorn, regent van het gesticht, dankte in een toespraak het corps voor de sympathieke gedach te. in deze inrichting een concert te willen geven en zo zijn feestvreugde te uiten. Hij wenste namens allen het corps geluk met het 25-jarig bestaan en zijn gelukwens gold ook de voorzitter, de heer E. M. v. Pel, die gedurende deze periode lief en leed met het corp3 heeft gedeeld. Daarna werden de muzi kanten onthaald op een verfrissing. 53-jarige De 53-jarige Haarlemse v. L., keerde gisteravond uur met een collega van zaamheden huiswaarts. Op kellner W. om twaalf zijn werk- de Zeeweg voelde hij zich onwel worden en na zijn metgezel verzocht te hebben even te willen wachten, stapte hij van zijn rijwiel, waarna hij bewusteloos neer viel. De politie, die gewaarschuwd was, kwam met een dokter te hulp. De ge neesheer moest de dood constateren. De Bloemendaalse politie heeft gis termorgen om tien uur twee jongelui aangehouden, die bezig waren het dak van een garage te slopen, teneinde het aldus verkregen zink in hun zak te stoppen en zo enige guldentjes rijker te worden. Nadat zij op het bureau waren verhoord, werden zij voorlopig weer op vrije voeten gesteld. De twee jonge mannen, de 19-jarige M. v. D. en de eveneens 19-jarige G. J. T., zullen er echter nog wel meer van horen. ken tussen de gemeentelijke curiositei ten van Derby. Omringd door een voltallige pleegfa- milie dropen de Haarlemmers daarna langzaam af naar hun gastvrij verblijf Terwijl wij dit schrijven praten zij waarschijnlijk met hun pleegouders over bloembollen, de Horse Guards of de nieuwe prinses. Misschien hebben zij de moede ledematen al ter ruste gelegd want er wacht de Haarlemse sportmen sen een uitgebreid en afwisselend pro gramma. Daarover later. De Haarlemse Posterijen zullen eerst daags in het teken van de volkswagens komen te staan. De tijdens en na de oorlog min of meer bij elkaar geraapte wagens, waarender zowel de bekende roodgelakte Chevrolets als de muisgrijze afgedankte legerauto's, gebruikt voor buslichtingen, zullen namelijk een de zer dagen alle worden vervangen door een twintigtal nieuwe volkswagens, die de Rijks Automobiel Centrale in Den Haag voor de P.T.T. in Haarlem heeft aangekocht. Haarlemse P.T.T.-chauffeurs, die met de buslichtingen zijn belast, vinden de ze maatregel echter maar „niets". De pessimisten beweren namelijk, dat de trouwe Chevrolets zullen worden uitge schakeld, voordat de volkswagens zijn gearriveerd, waardoor de buslichtingen en dientengevolge ook de postbestellin gen enorme stagnatie zouden ondervin den. Er werd echter verzekerd, dat in ieder geval eerst de nieuwe wagens moeten komen en dat dan pas de an dere zullen worden weggehaald om el ders in den lande de kostbare postvra^ht- jes van bus naar kantoor te vervoeren. Deze dus in alle opzichten belangrijke verbetering voor de Haarlemse P.T.T. brengt echter niet met zich mede, dat er meer buslichtingen dan voorheen zullen geschieden, evenmin als meer postbe stellingen. En hiermede komt men op het bekende stokpaardje: twee postbe stellingen op Zaterdag en liefst ook Zondags nog een. Al voor de oorlog is echter gebleken, dat in de praktijk dit .overwerk" van de postbestellers niet gewaardeerd werd, want wanneer de Maandagochtendpost werd gebracht, moest arme tante Pos alle mogelijke moeite doen om die in de bus te wrin gen, omdat de bestelling van Zaterdag middag neg in de weg zat. Het is dus niet ten onrechte, dat dfc P.T.T. sedert het jaar 1945 aan haai mensen een vrije Zatèrdagmiddag geeft en geen belangrijke pogingen in het werk stelt hierin verandering te brengen. Het aantal gevallen, waarin burgers hun rijwielen onbeheerd op de weg plaatsen, neemt, vooral bij bankgebou wen en nabij het hoofdpostkantoor, iedere dag toe. De politie ziet hierop streng toe en zal ook in de toekomst deze overtreders onherroepelijk bekeuren, temeer omdat door deze overtreders de mogelijkheid van rijwieldiefstallen vergroot wordt. Vaak worden ook rijwielen op de rij baan tegen het trottoir of op het trottoir tegen 'een boom of lantaarnpaal vlak bij de rijbaan geplaatst, met het gevolg, dat deze rijwielen, bijvoorbeeld bij een ruk wind, herhaaldelijk op de rijbaan vallen, zodat het verkeer hiervoor moet uitwij ken. Daar dit een gevaar voor het verkeer oplevert, zal de politie ook hiertegen in de toekomst verbaliserend optreden. BIOSCOPEN: Rembrandt: Een avontuur in Napels (14 j2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Vijf op de huwelijksreis (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: De mooiste tijd van je leven (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: De laatste haven (18 j.2.30, 7 en 9.15 u. City: Op de planken (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne: Gemaskerde vrijbuiters (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Bijzondere filmvoorstellingen: City: „Het meisje met het blauwe hoedje" met Lou Bandy (a. 1), iedere ochtend 11 uur. Donderdag 17 Augustus Openluchttheater: Het Nederlands Volks toneel met „Twee edellieden van Verone", 8 uur De stadsbeiaardier Reinout Heering zal hedenavond van acht tot negen uur het volgende spelen: Chaconne, Durand; De vogel wert gelokt gefluit, Valerius; 't Ros Beyaard doet zijn ronde, oud Ned. lied; leper, o leper hoe toont gij ver heugd, oud Ned. lied; La Vendangieuse, Couperin; The farmers boy, Couperin; The Bailiff's Daughter of Islington, Cou perin; Gather ye rose-buds while you may, Lawes; Wals uit ,,'t Witte Paard", Benadsky; Cambridge Chimes, Pridkan; La Fleur de Suède, Henry; Der Linde- baum, Schubert; Marmotte, Van Beetho ven; Confidence de fleurs, Mendelssohn- Bartholdy; Preludium in d, Staf Nees; Improvisatie over: „Ach blijf met Uw genade", Vulpius. De organist van de Nicolaïkerk in Utrecht, Lambert Erné, zal Vrijdagavond om acht uur een orgelconcert geven in de Waalse Kerk. Hij zal werken spelen van Franz Tunder en Dietrich Buxte- hude, de grote Lübeckse orgelmeesters. Dit concert is een voortzetting van de cyclus „Van Sweelinck tot Bach". Bach had een zo grote bewondering voor Diê- trich Buxtehude, dat hij zelfs contract breuk pleegde om hem te kunnen be luisteren. Enige der meest belangrijke werken van deze meesters zullen deze avond ten gehore gebracht worden.' B. en W. stellen voor het bedrag van vijfduizend gulden, beschikbaar gesteld ten behoeve van de Haarlemse Demobi- lisatieraad met duizend gulden te ver hogen. Het bedrag was namelijk bedoeld tot September, maar na die datum zul len naar schatting nog ongeveer vijf honderd militairen uit Indonesië naar Haarlem terugkeren. De stoomtrawler Tzonne SCH 93 heeft Woensdag alle bestaande records op het gebied van de haringvangst gebroken. Het schip was op 5 Augustus naar zee gegaap en bracht van deze visserij niet minder dan 3600 grote en 500 kleine kisten haring mee. Een dergelijke grote vangst is nog nooit eerder door een Ne derlands schip aan wal gebracht. Woensdagmorgen wapperde van de rederij de rood-wit-blauwe vlag en iedereen was uiteraard benieuwd, hoe de haring in de afslag ontvangen zou wor den. Helaas is dit geen succes geworden want ongeveer de helft, n.l. 1900 kisten, konden de minimum-prijs niet nalen en moesten voor de opvangregeling uit de markt worden genomen. Met mbegrip van zijn opgehouden vis maakte de Tzonne een besomming van f 31.400. Ondanks verschillende maatregelen en een zuinig beheer, is de Raad van Be heer er nog niet in kunnen slagen voor het „Sportfondsenbad-Haarlem" een slui tende exploitatie te verkrijgen. De oor zaak hiervan kan niet worden gezocht in onvoldoende of dalende belangstel ling van de zijde van het publiek; inte gendeel het aantal baden beweegt zich in steeds stijgende lijn. In 1949 heeft dit aantal bedragen 273.166, het hoogste aantal, hetwelk sedert 1943 werd bereikt. Desondanks leverde de exploitatie over 1949 een nadelig saldo op van f 8.098.93, zo delen B. en W. aan de raad mede. Hoewel de exploitatie op enkele jaren na ook voor de oorlog vrijwel steeds een nadelig saldo heeft opgele verd, moet de oorzaak van het feit, dat ook bij een gebruik als in 1949 het geval is geweest, geen sluitende exploitatie kon worden bereikt, wel in hoofdzaak worden gezocht in de na-oorlogse om standigheden. De prijs van de kolen, welke voor de oorlog f 10 a f 12 per ton bedroeg, bedraagt op dit ogenblik f 48.75. Een vergelijking met het jaar 1939 moge aantonen, wat dit betekent. Met een aan tal baden van 220.994 werd voor brand stoffen uitgegeven f3.562.30. In 1949 f 11.683.73. Voor de lonen en de sociale lasten zijn deze cijfers nog sprekender. Werd voo£ dit doel in 1939 uitgegeven f 15.971.71, in 1949 beliepen deze uitgaven De DWT dames zijn Woensdagavond naar Abcoude geweest om aldaar tegen Robben 2 de beslissingswedstrijd te spelen om het kampioenschap van de tweede klasse A. Di rect na de aanvang ging Tonny Jansen op het Hilversumse doel af, maar de Rob- ben-achterhoede maakte haar de bal afhan dig waarna deze bij Wil Veldhuizen terecht kwam die meteen inschoot. Uit een voorzet van Ton Jansen maakte Paula van Brug- geh spoedig gelijk, dcoh direct na de in gooi scoorde Wil Veldhuizen weer, 12. De volgende aanval van DWT had succes en het was Nelly Jansen die inschoot 22. Ver volgens bracht Truus Feringa de stand op 32. Direct na de hervatting werd de DWT- voorsprong met een ver schot door Truus Feringa vergroot. Het was vederom Wh veldhuizen die de Robben-achterstand ver kleinde. Geruime tijd Lebben toen de Haar lemse dames stand weten te houden totdat de Hilversumse goalgetter een kleine kans benutte en de stand op 44 bracht. Met deze stand kwam het einde en moest er nog 2x3 minuten worden gespeeld. Paula van Bruggen bezorgde DWT met een ver schot de leiding, maar het was wederom Wil Veldhuizen die gelijk maakte. Uit een straf- worp van Ton Jansen werd het 65 maar kort voor het einde bracht Wil heldhui- zen de stand weer op gelijke voet (6—6). Op nieuw zal nu een beslissingswedstrijd moe- Ten worden gespeeld. In het tournooi om de Umans-beker heb ben TYBB en Schoten elkaar Woensdag avond om de derde prijs in dit tournooi bekampt. Schoten telde diverse invallers en moest dan ook in het goed combinerende TYBB- elftal volledig zijn meerdere erkennen. Door twee doelpunten van v d. Vlugt had TYBB reeds bij rust een kostbare voorsprong. Na de pauze bracht Vreenegoor uit een straf schop de stand op 30 en het was Snoeks die de TYBB-ploeg tenslotte een verdiende 40 overwinning bezorgde. Hedenavond wordt de finale DCOBloemendaal ge speeld. f 55.604.50. Onder dergelijke omstandig heden is het wel uiterst moeilijk om een sluitende exploitatie te verkrijgen. Werd enerzijds, o.m. door het terugbrengen van de personeelssterkte, gestreefd naar verlaging van de uitgaven, anderzijds werd o.m. door het verhuren van ruimten in het gebouw enz. getracht de inkomsten te verhogen. Een verho ging van de tarieven biedt geen oplos sing. Niet alleen zou hierdoor het doel van de stichting, n.l. het bevorderen van de volkshygiëne en de volksgezondheid van de grote massa van ons volk in het gedrang komen, doch de alsdan te ver wachten teruggang van het gebruik zou ook een nog groter exploitatietekort doen ontstaan. Het feit, dat een groot deel van de vaste lasten niet of weinig afhankelijk is van het gebruik, hetwelk van de inrichting wordt gemaakt, mag hierbij niet uit het oog worden verloren. ,De Raad van Beheer van de N.V. „Sportfondsenbad-Haarlem" heeft B. en W. met het oog op het vorenstaande ver zocht, de erfpachtscanon voor de grond, waarop de 'nrichting aan het Frederiks- park is gebouwd te verlagen van f 5.001 tot f 3.001 per jaar. Gelet op de be tekenis, welke het „Sportfondsenbad- Haarlem" in de Haarlemse gemeenschap inneemt, alsmede op het feit, dat het bestuur alles doet wat in zijn vermogen ligt om een sluitende exploitatie te be reiken, menen B. en W. te moeten voor stellen het verzoek in te willigen. Voor het examen hoofdakte (gedeelte B) slaagden te Haarlem de heren J. A. M. van Don (Middenmeerj H. Dulle- mond (Noord-Scharwoude). J. van Ede- ren (Zaandam). W. J. M. de Jong (Ede) en A. M. de Vries (Haarlem). Daar er geen bezwaren bij het ge meentebestuur zijn binnengekomen tegen het ontwerp van een plan van uitbrei ding in het Zuid-Oostelijk deel van de gemeente, kan de afronding van de Diepenbrockstraat, de Bastiaansstraat en de Dunklerstraat een feit worden. Daar door zullen twee wegen een ander be loop krijgen, n.l. de verlengde Richard Holkade, welke het Zomervaart-kwartier bereikbaar maakt van de Schipholweg af via een nieuwe straat en een andere nieuwe straat, welke de betekenis krijgt van wijkhoofdweg. Het karakter van de Bastiaans- en Dunklerstraat is wat sober en saai als gevolg van de grote lengte (250 meter). Aan de Noordzijde lopen deze straten uit tegen de bebouwing van de Dirk Schaeferstraat. Gezocht is nu in het uitbreidingsplan naar een beëindiging aan de Zuidzijde van deze straten, welke niet het effect geeft van insluiting en op sluiting van de bewoners. Wat betreft de gronden, omgrensd door de Richard Holkade en de nieuwe stra ten, kan worden opgemerkt, dat dit ge bied een van de mooiste punten van het toekomstige Zuid-Oostelijke stadsdeel wordt en zich door de vrije ligging zeer goed leent voor een geheel afwijkende bebouwingswijze met forsere bouwele menten. Op deze gronden zullen flatwoningen gebouwd worden temidden van een ge meenschappelijke tuin. In een aangren zende straat zullen een aantal auto-boxen gebouwd worden, naast een aantal buurt- winkels. Voorkomen dient te worden, dat er ten gevolge van een tekort aan winkels op willekeurige plaatsen in de aangrenzende straten woonhuizen tot winkels worden verbouwd. Daarom kun nen er in de buurt van de garages even tueel meer winkels komen. Het uitbrei dingsplan biedt plaats aan 130 woningen. Ruim dertig Haarlemse ouders heb ben 'twee dagen geleden een brief in hun bus gevonden met de aanhef: „Ge achte pleegouders. Volgens afspraak komen wij dan 16 Augustus en zijn wij waarna de kinderen by u thuis worden 's middags om drie uur aan het station, gebracht. 30 Augustus gaan zij dan weer met de trein van 2.30 uur terug En ze zijn gekomen, fn de loop van de middag werden gisteren 32 Lim burgse mijnwerkerskinderen bij de di verse Haarlemse pleegouders door hun Limburgse jeugdleidster en de organi sator, pater Schaad S.D.B., afgeleverd om in Haarlem en de prachtige omge ving een onbezorgde vacantie van niet minder dan veertien dagen te genieten. Waar pater Schaad, zelf Haarlemmer De feestelijkheden ter gelegenheid van de onthulling van het beeldje van Hans Brinker te Spaarndam hebben enig geld gekost. Het voetstuk voor het monumentje bleek duurder uit te val len. Het gevolg van een en ander is, dat B. en W. f 500.meer crediet aan de raad vragen. hij In volle rükdom werpt de trqpische zon van Nieuw-Guinea haar warmte en licht door de duisternis van het oerwoud, grotesk en vol geheimzinnigheid. Een snelle reisprauw balanceert zich een weg door de stromen: Pater Jan Snee- kes M.S.C. trekt door zijn missiegebied, één man voor een streek van 150 K.M. van Den Helder tot Hoek van Holland met zeventien missieposten. Een jaar heeft hy nodig om ze alle te bezoeken en dan begint het lied van voren af aan. Eeuwig reizen en trekken vanuit Okaba, zijn hoofdstatie, naar Welba, Iwolje, naar Wendoe en Wambi, met enkele dagen in het jaar het genoegen een blanke te zien. Twee jaar geleden, in Augustus 1948, nam hij afscheid deze jonge Beverwijker, gewend aan comfort en clean-shaven. Nu is hy een hard werkende missionaris in een onherbergzaam gebied, met een baard, die ver over zyn borst hangt, en een dosis optimisme, dat bewondering wekt. Met een reu- zenvaart jaagt hy de zielen aohterna, zoals hy aan zyn moeder schreef, en tel kens buigen woeste inboorlingen het hoofd onder het Doopwater, dat uit zyn handen vloeit: de oogst is groot, maar de tegenwerking van geheime krachten is hevig. Hieris het epos van een missionarisleven. Veertien van de zeventien missiepos ten, die deze Beverwijker bedient, zijn ldngs de kust gelegen. Ze zijn alleen over het strand te bereiken. De drie binnenlandse posten vragen lange dag marsen of tochten per prauw. Tot de enkels moet men door de modder bag geren, soms tot de knieën om de hoofd statie Okaba te verlaten. Twee tot drie weken blijft Pater Sneekes in iedere statie, waar een katechist de mensen het jaar door bij elkaar houdt; vreemdelin gen voor de Papoea's, want afkomstig van de Kei-eilandèn. De inheemse bevolking is nog niet rijp genoeg om leiding te geven. De mensen zijn nog uiterst primitief, ken nen geen landbouw of veeteelt, eten een voudig wat de grond oplevert: sago- wormen voornamelijk. Het werk,, dat nog wordt verricht, laat men aan de vrouwen over. Weet de missionaris een groepje te bewegen bamboe te kappen en mee te helpen aan de bouw van een primitieve kerk of pastorie, dan vragen zij als enige beloning vishaakjes. Duizen den zijn er reeds door „zwager* Jules" uit Beverwijk naar Okaba verzonden. Vishaakjes zijn voor Pater Sneekes, wat voor ons een welgevulde portemonnaie i3. Spijkers zijn eveneens zeer gewild, maar het meeste kan de missionaris doen met een schop. Een vetgemest var ken voor een schop, zegt de Papoea en schoppen betekenen voor Pater Sneekes, die is aangewezen op aardappelen en groenten in blik, een smakelijke hap ter afwisseling. Als een volleerd kam peerder kookt deze missionaris zijn eten boven een houtvuurtje en 's avonds kruipt hij onder de klamboe, het mus kietennet, op een zeil tussen twee latten gespannen. Soms slaapt hij op de blote grond en hij heeft geen klagen over sla peloosheid. Heel vroeg in de morgen om 3 of 4 uur staat hij op, leest de H. Mis, waarna een bad noodzakelijk is. De warmte is drukkend, ontzettend drukkend en meermalen per dag ver schonen is een gebiedende Pater Sneekes M.S.C. werkt een zaam en ver onder de Papoea's van Nieuw-Guinea. In maanden ziet hij geen blanke. Het relaas van zijn be levenissen geven we hiernaast weer. Eens, toen de pater zijn toespraak hield over de katholieke zeden en de noodzaak van kleding bewees aan deze primitieven in hun para dijselijke toestand, was de indruk van zijn woorden groot. Na de H. Mis was het kazuifel verdwenen. On vindbaar. Maar midden in de kam pong trof men later een Papoea aan, het kazuifel trots om de schouders. Hij was katholiek en wilde gekleed zijn! Zo sjouwt deze Beverwijker door de wildernis. Met Fasen doopte hy veer tig volwassenen, met Pinksteren even eens. Op alle hoge feestdagen heeft hy zijn doopplechtigheden. Daartegen ver zetten zich de tovenaars, die hun macht en invloed zien slinken. Die duistere middelen zoeken om de missionaris uit de weg te ruimen, de mensen adviseren hem vergif te laten innemen. Nooit neemt hy dan ook eten of drinken aan, wanneer de Inlanders er zelf niet eerst van geproefd hebben. Een duivelse samenzwering werd te gen de missionaris gespannen, die niet alleen door natuurlijke krachten ver klaarbaar is. Soms, terwijl bijeenkom sten werden gehouden daalde een regen van stenen, niemand wist waarvan daan, en geen levend wezen was in de omgeving op de aanwezigen neer. Meerdere malen werd dit waargeno men. Ook door andere missionarissen alsof de hel er zich tegen verzette, dat deze primitieve mensen uit het heiden dom werden weggerukt. Nooit is men erin geslaagd, de porzaak van de ste nen-regen te ontdekken. Zo leeft deze Beverwijker temidden van de Papoea's, met slechts zes maal per jaar, wanneer de boot in Merau- ke komt post van thuis, met slechts een enkel contact met blanken. Hij pio niert aan de Zuidkust van een eiland, dat meer dan ooit in de' belangstelling staat. Nieuw-Guinea, schrijft Pater Snee kes, is een rijk land, het biedt grote toe komstmogelijkheden, maar het is nog geheel onontgonnen, merendeels zelfs onbekend gebied. Zijn confrater Pater Meuwese, ontdekker van de Juliana-ri- vier, heeft daar trouwens genoegzaam de aandacht op gevestigd in de talloze lezingen, die hij in den lande hield en ook deze winter zal houden, voordat hij naar zijn vooruitgeschoven post in qo frontlinie van de Kerk terugkeert. De Papoea's, eenmaal bevrijd van de invloed van tovenaars en geheime machten, zijn een goed volk. Pater Snee kes kan daarvan vertellen. Hij heeft zijn grappige belevenissen. Hij nam een gramofoon uit Beverwijk mee, maar moest die „op distributie" zetten. Liet hij zijn mensen hun gang gaan, ze dans ten dag en nacht op de muziek van de Hollandse platen. „Ik heb er een stok je voor moeten steken", schrijft hij. „Ze zijn dol op muziek en dans". En nu even zakelijk. Pater Sneekes heeft hulp nodig uit Beverwijk en Ken- r.emerland. Zijn beminde gelovigen en hun ongelovige soortgenoten leven nog in de paradijselijke toestand van voor de zondeval. Zij hebben nog niet, zo als Adam en Eva „gezien, dat zij naakt waren". Maar eenmaal katholiek, voelen zij zich meer waard. Winterjassen zijn in Nieuw-Guinea niet nodig, maat een voudige katoenen kleren kan de Pater bij honderden meters gebruiken, voor de ouderen op de eerste plaats, voor de kinderen en de jongelui in nog grotere hoeveelheid. Deze Beverwijker op zijn eenzame post, vraagt kleren. Wie ze zendt wordt Peter en Meter van een dope ling, die naar de schenker genoemd wordt. De Papoea's willen niets voor niets. Ze zullen aan de schenkers de voortbrengselen zenden van hun be scheiden huisvlijt en ambacht: mand jes van sagobladeren, pijl en boog, of andere snuisterijen. Het wordt dus een ruilhandel, die tot stand gebracht kan worden door middel van de ouders van Pater Snee kes, Jan Vermeüenstraat 32, Bever- wijk. In October vertrekt een confrater van onze oud-stadgenoot, Pater Brou wer, naar Nieuw-Guinea, die alle gaven meeneemt. Vanuit Okaba zal Pater Snee kes aan de gevers de geschenken van de Papoea's zenden. Wie kan deze Bever- wijkse pionier in de steek laten op zijn verre en eenzame post? Moeite zal men in midden-Kennemer- land hebben deze „oerwoudmens" te herkennen: Pater Jan Sneekes M.S.C. uit Beverwijk. Zijn parochie in Nieuw- Guinea strekt zich uit over een afstand van Den Helder tot Hoek van Holland. Jaarlijks kan hij slechts éénmaal bij zijn beminde gelovigen zijn. Een prachtig pioniersleven, dat eerbied afdwingt. De zilveren klanken van het carillon klonken Woensdagavond over Zand- voort. De reizende beiaard van de Fa. EysboutsLips te Asten was naar de badplaats gekomen en duizenden bad gasten en inwoners luisterden op het Tramplein en omgeving naar de bespe ling door de beiaardier Reinout Heering uit Oegstgeest. Het programma bestond uit een tiental bekende muziekwerken en na elk nummer werd door het pu bliek dankbaar, geapplaudisseerd. Het interessante van dit concert was, dat de toeschouwers de verrichtingen van de beiaardier van nabij konden gadeslaan. Voor bovengenoemd fonds ter bestrij- De Simavi-collecte heeft ruim f 360 opgebracht. De 14-jarige A. P. C. de Rooij uit De Bildt, de zeepkist-coureur die j.L Zondag te Zandvoort bij het instorten van de tribune een lichte hersenschud ding opliep, maakt het vrij goed. In de Mariastichting te Haarlem is hij behan deld voor een gebroken neusbeen. Hij wordt nu thuis verpleegd en zal enkele weken rust moeten houden. Het laat zich aanzien, dat volgend jaar een sportuitwisseling tot stand zal ko men tussen een groep Denen en Bever- wykers, voornameiyk athleten, tennis spelers, zwemmers en schakers. Tijdens zijn bezoek aan Denemarken heeft de heer De Vries van Hoogovens zich daaromtrent van contacten verze kerd. In principe hebben Deense sports men toegezegd te zullen komen. Een en ander moet nader worden uitgewerkt. De uitwisseling geschiedt onder auspi ciën van Hoogovens. Tijdens het doorsteken van de kolenput bij het breekhuis van de cokesovens gleed J Nieuwendijk uit Haarlem uit en viel met zijn benen tussen de roosterspijlen. Met schaafwonden aan beide benen en een won de aan de onderbuik is hij in het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwiik oneenomen. van geboorte, doch thans werkzaam in het Lauradorp in Limburg, driq jaar geleden het initiatief had genomen om aan de mijnwerkerskinderen in hun vacantie eens iets meer van hun land te laten zien en in datzelfde jaar reeds een 60-tal kinderen voor vier dagen bij Haarlemse mensen wist onder te bren gen, hebben de Haarlemmers direct hun oprechte medeleven voor deze kinderen en dit mooie jeugdwerk getoond door zelf te vragen of de kinderen het volgend jaar niet wat langer kon den blijven, hetgeen pater Schaad na tuurlijk in beide oren knoopte. Verle den jaar hebben de kinderen gedurende tien dagen het zo nodige vacantievar- tier in Haarlem gevonden en dit jaar duurt het feest nog vier dagen langer. Zo kwam Lieske Peters met een van blijdschap stralend snuitje en voorzien van een onvervalste Limburgse vlaai, die moeder op het laatste ogenblik nog in de koffer had weten te stoppen, weer bij haar „oude pleegouders" aan, waar zij twee jaren geleden een zo gul le gastvrijheid had genoten. Voor de komende week staan er ver schillende uitstapjes op het programma. Artis en Schiphol zullen worden be zocht. terwijl in de duinen de nodige ontspanning zal worden gevonden, alles onder leiding van de ervaren jeugd leidster mej. Kuipers en de man van het jeugdwerk, pater Schaad. GROOTE BEER, 17 Aug. te Amst. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, 17 Aug.' te Amst. SOMERSETSHIRE (R. Lloyd), pass. 17 Aug. Finisterre, n. R'dam. TABINTA; pass 17 Aug. Ouessant. n. Amst. Tot twaalf uur vanmiddag hadden zich in totaal 1308 vrijwilligers aange meld voor de beide compagnieën, die de regering ter beschikking van de Ver enigde Naties wil stellen voor de strijd op Korea. (Niet-officiële koersen) Vorig slot 3% Nederl. 1948 100% 31? pCt. Ned. 1950 99% 3-3% Nederland 1947 97 3 Ned. 62-64 bel.fac. 98 f» Inschr. Grtbk. '48 3 pCt. 96 Ned. Handel Mij. eert. 141 A.K.U. 180% Van Berkels Patent 114'/2 Calvé-Delft eert. 131% Van Gelder 156% Kon. HoogÓvens eert. 137 Unileyer eert. 213% Ned. Kabel 265% Philips 224% Kon. Petroleum 293 „Amsterdam" Rubber 132% Holl. Amerika Lijn 155 Kon. N. Stoomb. Mi). 131 Ned. Scheepv. Unie 139% H.V.A. U8% Deli MÜ- eert. 112% Opening 17/2 97% 180% 216 297 133% 131% 143 118 113% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 16/8 33% 42% 67% 46% 88 14% 62% 55 17% 17% 38% 48% 61% 40% 29% 36% 15/8 33% 41% 67% 47% 88% 14% 61% 55 I7 17% 38% 47 61 40 29% 36% Advertentie STATIONSPLEIN 6 - TEL. U116O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2