r II I DE ERNSTIGE MOEILIJKHEDEN DOOR MOTIE VAN CHURCHILL Beo Aardbeving in India maakt ten minste vier slachtoffers A/edMlasiet -votnkeuSi, j[i) VAN DE DE STEM DODE Overpeinzingen ppett Bezwaren over de rechten van de mens Duncan Sandys neemt zijn plan terug Inval in Tibet thans niet meer mogelijk? Meer dan tweeduizend huizen vernield DE STEM VAN EUROPA JEUGDIGE DELINQUENTEN LEREN EEN VAK Communistische actie tegen Mgr. Peteri DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1950 PAGINA 3 RAAD VAN EUROPA Full employment Winter begint weldra Verkleuring van waarnemers Pleidooi v. d. Kieft Regering Pholien legt eed af HOOFDPIJN! m Tegenslag voor Mao Tse Toeng? voor landen achter het IJzeren Gordijn Duitse oorlogsmisdadigers op vrije voeten gesteld Op grond van „goed gedrag MODEKONINGIN GEARRESTEERD Zoveel mogelijk vrijheid f2.- /oer literfUdfrcuHjt Uw (viwUUer. door MAX MURRAY Acht Nederlandse studenten naar Amerika van Snorrebor f Mgr. de Jonghe d'Ardoye in Djakarta teruggekeerd Twee K.L.-militairen door Apris-post beschoten Olifanten Het paradijs der mijn werkers Niet onverklaarbaar Net als bij ons (Telefonisch van onze correspondent) STRAATSBURG, Woensdagavond Uiterlijk zeer rustig verliep in de ochtenduren de voortzetting van het al gemeen debat over de ontwerp-conventie vöor de rechten van de mens. Noch tans was voelbaar, dat men met gespannen 'voorzichtigheid tussen delicate vraagstukken doorlaveerde. In het bijzonder duidden de vertegenwoordigers Van Ierland. Nederland en de tot de M.R.P. behorende Franse oud-minister Teitgen het Comité van Ministers zeer euvel, dat zü dit ontwerp nog zwakker hadden gemaakt dan het voorheen door de UNO voortgebrachte, zelfs door Rusland geaccepteerde exemplaar. De bezwaren van deze afgevaardigden gin gen voornamelijk tegen het niet erkennen van het recht van de ouders op de geestelijke opvoeding van hun kinderen. employment. Hij legt evenwel als goed conservatief een domper op het triom fantelijk geluid van de Labour-mannen, die met trots beweren, dat hun politiek tot nu toe zo goed geslaagd is, door te wijzen op de uitwendige voorwaarden, die de full employment in Engeland in de hand hebben gewerkt. Het is volgens de heer Boothby geen resultaat van planning, maar een gevolg van een sterke kopersmarkt, Marshallhulp en voorspoed in Amerika. Pater Beaufort (Nederland), die heden het woord voerde, was boven dien van mening, dat de oprichting van een boven-nationaal gerechtshof, dat bevoegd is tot het instellen van onderzoek en recht van beslissing heeft, aan alle Europeanen die waar borg zal verschaffen, welke zij nodig zullen hebben voor de handhaving van hun rechten. Dit zou een eerste stap zijn in de richting van de een wording van Europa. Bovendien ligt hier het enige motief om na.de UNO nog eens een dergelijke verklaring op te maken. Eveneens tegen het ver dwijnen van de passage over het recht van de ouders op de opvoeding van hun kinderen verhief pater Beaufort zijn stem. De idee van de oprichting van een Europees gerechtshof, om te komen tot een gelijke behandeling van de rechten van de mens ongeacht tot welk land hij behoort, stond ook de heer Burger (Nederland) warm voor. De door de Assemblée aangenomen motie van Churchill, waarin de vor ming van een verenigd Europees leger onder een Europese minister van de fensie wordt aanbevolen, heeft reeds geleid tot ernstige moeilijkheden in de algemene commissie. In de hedenochtend gehouden zitting van de algemene commissie heeft, naar wij vernemen, Churchill's schoonzoon Duncan Sandys, een eerder ingediend, gedetailleerd plan voor het scheppen van een Europees leger teruggenomen, nadat het ten scherpste was aangeval len door Labourleden en Scandinavi sche vertegenwoordigers. Sandys heeft daarvoor in de plaats een tweevoudige resolutie gesteld, waarin slechts politie ke toenadering, nodig voor het samen groeien der Europese defensie, wordt behandeld. Meer naar de sociale noden van de tijd gericht was het debat in de namid dag over het vraagstuk van het full employment (altijd werk voor ieder een). Het is zeer betekenend, dat juist van Engelse zijde een motie met be trekking tot de tegen werkloosheid te nemen maatregelen is ingediend. Enge land toch is het land, waar op het ogen blik, zoals van Labourzijde met veel nadruk wordt betoogd, bijha geen werk loosheid heerst in tegenstelling tot Ita lië en Duitsland, waar deze sociale plaag zich weer op grote schaal aan dient, in tegenstelling ook tot de andere landen van Europa, waar langzamer hand de werkloosheid gaat toenemen. Natuurlijk is de belofte, aan de kiezers op dit punt gegeven, een dwingende re den Voor de Engelsen, zich ook op Eu ropees niveau op te werpen als de kam pioenen van het full employment. Te vens ligt hier voor de Engelse socialis ten een welkome aanleiding te trachten het volgens hen liberale Europa in deze richting sterk te beinvloeden. Vandaar dan ook dat in de door Dalton Callaghan en 21 anderen voor gestelde resolutie één van de over gingen luidt: „De Raadgevende Ver gadering verklaart, dat full employ ment een noodzakelijke en eerste voorwaarde is voor de handhaving en voor het goed functionneren van een internationaal gezond economisch bestel". Dalton, als eerste deze motie toelichtend, wees er op dat de oorlog tegen het communisme op twee fron ten gevoerd moet worden. Wanneer wij een goede arbeidspolitiek voeren, overwinnen wij zeker op dit front, aldus de heer Dalton. Hij vroeg derhalve Europese samen- Werking om aan de arbeiders geen slappe idealen voor te houden, maar om een practische bijdrage te leveren tot de verwezenlijking'van het recht op ar beid. De Duitse socialistische afgevaar digde Nölting sloot zich bij zijn Engelse Voorganger aan. Als men van de jeugd wil vergen, aldus deze politicus, dat zij in tijd van nood vechten zal, dient de democratie eerst in staat te zijn de vraag, waarvoor zij moeten vechten, in rustige tijden op të lossen. De juiste middelen, die daarvoor aangewend moeten worden, weet de heer Nölting niet dat is tenminste eerlijk dat moeten de experts maar uitmaken. Ter vergadering zijn alleen de beginselen Van belang. Het zou het werk van de Raad aan zienlijk vergemakkelijken als alle afge vaardigden zich aan deze door de heer Nölting verkondigde en naar onze smaak juiste stelregel hielden. Het Eu ropees Parlement gaat zichzelf het le- Ven moeilijk maken en dreigt zich te Verdrinken in allerlei detailkwesties, sis het zo doorgaat als het thans reeds doet. Men houde zich inderdaad aan het aangeven van de grote beleidslijnen en eontrolere deze nadien. De conservatieve Engelsman, spreker Van formaat, de heer Boothby, is na tuurlijk een warm voorstander van full Waarnemers, die bekend zijn met de om standigheden in Tibet, hebben Woensdag Kalimpong in West-Bengalen verklaard, "at er geen mogelijkheid is, dat de rege- ~fns van Peking In de aanstaande acht maanden troepen In Tibet zal laten binnen rukken. Zij zeiden, dat de winter weldra -agint en dat de bergpassen en -wegen dan spoedig door mist aan het oog onttrokken 'Uilen zijn op hoogten van meer dan drie "uizend meter. Het weer en de aard van dat terrein zouden het onmogelijk maken, v„i een leSer Tibet voor de zomer van het tef de jaar binnentrekt aldus meldt Reu- tleneraai Lioe Po-Tsjeng, opperbevelheb- -ln. het Zuid-Westelijk deel 'van com- nuift'SUsi:h Chiua, heeft de Zuid-Westelijke Waa en administratieve commissie d„van hij voorzitter is, meegedeeld, dat i's bevrijding van Tibet" zijn eerste taak ni'stf. hs bericht ondertussen het commu- na» ~e Chinese persbureau „Nieuw Chi- Tiv' "Het volksbevrijdingsleger zal spoedig Vloert binnentrekken om de agressieve in- periai Van het Engels en Amerikaanse im- Lioa »me uit te schakelen", aldus generaal Po-Tsjeng. Er zijn twee mogelijkheden, volgens het Nederlandse Eerste Kamerlid Van der Kieft, om snel en goed tot deze politiek van full employment te geraken. In de eerste plaats door mid del van door de regering te nemen initiatieven om met een nationaal plan voor uitbreiding van werk te komen. En vervolgens-door interna tionale samenwerking. De heer v. d. Kieft zou deze samenwerking gaarne zien met de Amerikaanse arbeidspoli tiek. Daar dit nog niet mogelijk is, moet alles gedaan worden om iets in Europees verband te bereiken. Het Engels nationale egoïsme jn de aan de vergadering voorgelegde ont- werp-resolutie heeft deze spreker van socialistischen huize waarschijnlijk geïn spireerd tot het stellen van de vraag of de Engelsen bereid waren hun opvat ting over internationale samenwerking op het gebied van full employment iets duidelijker kenbaar te maken. Immers, zo argumenteert de heer v. d. Kieft te recht, zowel in economisch als in'mili tair opzicht geldt, dat het lot van één onzer allen raakt. Nadat nog enige tijd met veel cijfers en technische deskundigheid over de wenselijkheid tot instelling van een Europese Bank was gesproken en enige pleidooien waren geleverd om de han delsbelemmeringen tussen de staten leden op te heffen, sloot de vergadering op een behoorlijk ver gevorderd uur niet, dan nadat zij enige in de grond verf opgediende resoluties naar de spe ciale commissies verwezen had met do opdracht deze de voor het publiek-op- treden zo noodzakelijke glans te ver schaffen. De nieuwe regering Pholien heeft gisteren in handen van de Koninklijke Prins de eed afgelegd. De ceremonie vond plaats in het Koninklijk Paleis achter gesloten deuren. Vijftien van de zestien Belgische ministers waren aan wezig; minister van Justitie Joseph Moyersoen bevond zich in Straatsburg ter gelegenheid van de zitting van de Onmiddellijk na de plechtigheid hiel den de ministers hun eerste kabinets- zitting. Pholien zou vandaag het Huis van Afgevaardigden om een vertrou wensvotum vragen op zijn regerings program. De senaat zal morgen stem men. De katholieke fractie van de Bel gische Kamer van Afgevaardigden heeft volgens U.P. gisteren met algemene stemmen besloten het nieuwe kabinet haar vertrouwen te geven. De kathclie- ken hebben zoals bekend de absolute meerderheid in de Kamer van Afge vaardigden en in de Senaat Het besluit van de katholieke fractie werd genomen nadat in een besloten vergadering formateur Paul van Zee land geruststellende verklaringen had afgelegd. De samenstelling van het ka binet was namelijk aanvankelijk in het geheel niet naar de zin van de katho lieken, aldus meldt A.P. Pholien zal vandaag het parlement verzoeken zijn vertrouwen uit te spre ken in een kort program, dat ten doel heeft een einde te maken aan de politie ke onrust in het land. Dit program houdt volgens Reuter de volgende punten in; 1. De nationale eenheid moet worden hersteld door het verzamelen van alle Belgen rondom Prins Boudewijn; 2. Bel gië meet zijn internationale plichten op grond van het Atlantisch Verdrag en het Pact van Brussel vervullen; 3. De nieuwe regering zal de plannen van de vorige regering betreffende sociale her vormingen en economische rehabilitatie uitvoeren. rüc en cte zwarte ncutter N>f 41. Met een gil wendde Sigurd zich om en vluchtte in blinde paniek de vlakte op. Hij zag niet meer waar hij liep. Hij wist nauwelijks wat hij deed. Het enige wat hem bij bleef, was het beeld van de hond, die grauwend op hem toesprong. Agarmompelde Sigurd met droge lippen. „De hond van Agar....!" Een bij gelovige vrees maakte zich van hem meester. Terwijl hij voortrende was het hem te moede als zag hij een enkel ogenblik het gelaat van zijn vermoorde broeder opdui ken uit het bleke maanlicht dat de vlakte spookachtig overscheen Toén Eric en Astara, die hem zo snel mogelijk gevolgd waren, enige ogenblikken later het einde van de gang bereikten, vonden hun ogen onmiddellijk de vluchtende gestalte. Maar zij zagen meer! Een zachte kreet ontsnapte de lippen van het meisje, terwijl zij verwezen naar de vlakte staarde, en ook de ogen van de Noorman werden groot van afgrijzen. Een dodelijke bleekheid overtrok Astara's gezicht. Haar handen omklemden de arm van de Noorman. „Neeneehijgde ze toonloos. Maar evenals Eric besefte zij, dat zij machteloos waren. Zij kon alleen maar toezien, verstard zonder enige mogelijkheid tot ingrijpen. Zij voelde de arm van de Noorman beschermend om haar schouder glijden en met een ruk wendde Astara het hoofd af... Over de kale maanoverschenen vlakte steeg plotseling een wilde schreeuw op: de hoge, triomfantelijke roep van een overwinnende wolf, die zeker is van zijn prooi. Het duurde slechts kort. Toen stierf het gehuil weg en enkele ogenblikken later zag Eric het donkere sil houet van de hond uit het gras opduiken. Langzaam kwam het reusachtige dier op hen toe. Astara ging het zwijgend tegemoet. En terwijl de vrouw en het dier eikaar bewegingloos aanstaarden, klemden de vingers van de Noorman zich om het heft van zijn zwaard. „Hij heeft alles van de wolf en heel weinig van een hond", mompelde Eric in zich zelf. „Het is aan zijn hqle houding te zien. Ik zal hem nooit meer vertrouwen Astara wenkte de hond met een enkel gebaar achter zich en kwam langzaam naar de Noorman terug. „Hij hield van mijn vader Agar als van een afgod." Er viel een stilte. „Kom", voegde Astara er eindelijk aan toe. ,£>aat ons naar de burcht teruggaan Advertentie Mijnharde Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnharde Hoofdpijneabletten. Koker 75 ct. De nieuwe Belgische premier Joseph Pholien in het door Paul van Zeeland gevormde kabinet. Tengevolge van de aardbeving, die Dinsdagavond en gistermorgen India heeft geteisterd een van de vjjf he vigste, welke ooit door seismografen werd geregistreerd zjjn, naar A.P. meldt, ten minste vier personen om het leven gekomen. Vele mensen werden gewond en meer dan twee duizend hui zen, kerken en moskeeën volkomen ver nield. De slachtoffers vielen in vier ste den, in de bovenvallei van de Brama- poetra. Talrijke meteorologische insti tuten over de gehele wereld zijn tot de conclusie gekomen, dat het centrum van de aardbeving was gelegen in Oost- Tibet.. Andere seismologen zijn van me ning, dat het epicentrum meer naar het Oosten, in de Zuid-Chinese Zee, tussen Maiakka en Borneo heeft gelegen. Ten minste zes dorpen in het Noord-Oosten van India zün gedeeltelijk verwoest. Tienduizenden mensen geraakten door de aardbevingen in paniek. De schade in de gehele provincie Assam, in het Noord-Oosten van het land, is aanzien lijk. Assam grenst aan Tibet, West-China en Noord-West-Burma. Uit Tibet, dat bijna geheel van de buitenwereld is afgesloten, is nog geen enkele bevestiging van de aardbeving ontvangen. Ten gevolge van de slechte verbindingen zal waarschijnlijk pas over enkele dagen of misschien zelfs weken, een volledig overzicht kunnen worden verkregen. Men verwacht evenwel bijna zeker dat spoedig uit India en mogelijk ook uit Tibet berichten zul len binnenkomen over meer slachtoffers en nog grotere verwoestingen. Er zijn verschillende schokken ge registreerd, waarvan de hevigste ver scheidene seismografen onklaar maak te, o.a. die te Istanboel, op meer dan vier duizend mijl afstand. De pen van één seismograaf werd volkomen afge rukt door de hevigheid van de schok ken, terwijl een andere een veel gro tere uitwijking registreerde dan aard bevingen gewoonlijk te zien geven. Volgens Duitse seismologen is de aard beving heviger geweest, dan die, welke op 28 December 1908 Messina (Italië) teisterde en meer dan 80.000 mensen het leven kostte. Een woordvoerder van het geophysische instituut van de universi teit te Goettingen verklaarde, dat de aardbevingen de krachtigste waren, die het instituut in zijn 50-jarig bestaan had geregistreerd. „Het moet verschrik kelijk geweest zijn", aldus de woord voerder, die eraan toevoegde, dat de seismografen om ca. 16.20 pl. tijd be gonnen te werken en eerst twee uur later ophielden. De correspondent van U. P. te Hong kong, die iedere gebeurtenis onmiddel lijk met de plannen van Mao. Tse Toeng in verband schijnt te brengen, schrijft dat deze natuurramp het voornemen van de Chinese communisten en bin nenkort „het dak van de wereld" te veroveren, mogelijk danig in de war heeft gestuurd. Volgens hem heeft het er alle schijn van, dat door de ontzagge lijke aardschokken de twee smalle we gen, die de hoofdverbinding van Tibet met China uitmaken, volledig geblok keerd zijn. Hij acht dit zeer belangrijk, omdat indien deze wegen nog een maand onbruikbaar zouden blijven de voorgenomen veldtocht naar Tibet, tengevolge van de zware sneeuwval, tot het volgend jaar zomer uitgestkld zou moeten worden. De V. S. en Engeland hebben aan de re geringen van Frankrijk en de Beneluxlan- den verzocht nieuwsuitzendingen uit hun gebieden naar Oost-Europa te verzorgen. De bedoeling is het effect van de Stem van Amerika en de uitzendingen van de B.B.C. naar de landen achter het ijzeren gordijn te versterken. Gaan ook West Europese sta tions meedoen, dan wordt het storen moei lijker en is de kans groter dat er meer door komt. Het Nederlandse antwoord wordt spoedig verwacht. Er mag hierbij aan her innerd worden dat Nederland over een be perkte kortegolfcapaciteit beschikt, aldus meldt A.P. Amerikaanse autoriteiten ln Duitsland hebben de vrijlating gelast van acht we gens oorlogsmisdaden veroordeelde Duitsers uit de gevangenis te Landsberg. De vrijla ting, aldus de autoriteiten, is geschied op grond van „goed gedrag". Onder Ren bevindt zich Friedrich Flick, Duits industrieel, die in December 1947 in Neurenberg tot zeven jaar veroordeeld werd wegens het gebruiken van slavenarbeiders De anderen zijn: Otto Dietrich, Richard Darre, Rudolph Lehmann, Fritz ter Meer, Curt Rothenberger, Karl Rache en Hein- rich Lehmann. Allen waren tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld, met uitzonde ring van Heinrich Lehmann die zes jaar heeft gekregen. Dietrich was perschef van de Nazi-partij. Ter Meer had een hoge post bij de I.G. Farben. De Franse mode-ontwerpster madame Elsa TSchiaparelli, is Woensdagavond op het vliegveld van Nice gearresteerd, toen zij op het punt stond naar Tunis te vertrekken. De politie vond in haar koffers enkele juwelen, die volgens haar aangifte bij een grote juwelendiefstal eerder in deze maand aan haar ontstolen waren. Bij deze diefstal in de villa van me vrouw Winston, een Amerikaanse, werd voor 20 millioen francs aan juwelen ge roofd. Mevrouw Schiqparelli was een der gasten. De politie vond in haar koffers te vens 1.485 dollar in Amerikaanse valu ta, die mevrouw Schiaparelli niet bij de douane had aangegeven. Het geld is in beslag genomen. Mevrouw Schiaparelli is voorlopig in vrijheid gesteld. Medegedeeld werd,, dat tegen me vrouw Schiaparelli geen aanklacht inge diend zou worden maar dat zij een boe te van 148.50 dollar zou moeten betalen, omdat zij de Amerikaanse valuta niet aangegeven had. Zij verklaarde later, dat zij op de bodem van een bureaulade enkele juwelen teruggevonden had, die zij als gestolen aangegeven had, maar dat het kostbaarste stuk werkelijk weg was. De politie ging accoord met haar lezing van de feiten. (Van onze correspondent) Kan men op het ogenblik in Den Haag terecht op een tentoonstelling aangaande het gevangeniswezen, binnenkort zal men te Amersfoort een expositie kunnen bezoeken, die een zeer speciaal terrein van het strafwezen omvat, te weten de heropvoeding van minderjarige boeven en boefjes tot volwaardige leden der maatschappij. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig bestaan zal het Rijksopvoedings gesticht Amersfoort namelijk van 1 t.e.m. 8 September een tentoonstelling organi seren, waarop niet alleen de werkstuk ken en arbeidsprestaties der jongens te bezichtigen zullen zijn, maar waar iedere belangstellende tevens van de algehele opvoeding en verzorging der verpleeg den kennis zal kunnerf nemen. Het is reeds lang geleden, dat de Rijksopvoedingsgestichten in de eerste plaats strafinrichtingen waren. Men is sindsdien tot het inzicht gekomen, dat een jeugdig delinquent bijna steeds door zeer bepaalde ongunstige omstandig heden psychische stoornissen, ongun stig milieu e.d. in aanraking is geko men met de kinderrechter. En de eqrste taak bestaat dan ook hierin, de jongen het nodige zelfvertrouwen bij te bren gen, teneinde zich als een sociaal lid der maatschappij te kunnen gedragen; daar naast wordt hem dan een vak geleerd, waardoor hij zich ook materieel zal kun nen handhaven. Vandaar dat het R.O.G. opleiding geeft tot zeer verschillende ambach ten, zoals daar zijn kleermaker, smid. De communistische regiering van Hon garije bereidt een actie voor tegen Mgr. Josef Peteri, de Bisschop van Vac. Men vermoedt dat Mgr. Peteri waar schijnlijk in de naaste toekomst het slachtoffer zal worden van het soort procesvoering waaraan ook Kardinaal Mindszenty ten prooi is gevallen. Mgr. Peteri is reeds verscheidene weken het mikpunt geweest van com munistische aanvallen. Zijn tegenstan ders hebben hem er van beschuldigd in zijn. diocees priesters te hebben „ont slagen" die hun handtekening hebben geplaatst onder petities tegen het bom barderen van doelen in Noord-Korea door de Amerikaanse luchtmacht en onder de zogenaamde vredesoproep van Stockholm. De sterkste aanwijzing lag in een ver klaring van Josef Darvas, minister van Godsdienstzaken en Onderwijs van het communistische orgaan „Szabad Nep". Darvas zette in zijn verklaring uiteen dat de regering nog steeds prijs stelt op een vergelijk met de Rooms-Katho- lieke. Kerk, maar niet zal gedogen dat katholieke priesters worden vervolgd omdat zij er dembcratische principes op na houden. Hij achtte zich verplicht op te treden tegen dergelijke „onwettige handelingen". Patriottische katholieke priesters, die trouw zijn aan het volk, kunnen er verzekerd van zijn dat de volksstaat achter hen staat en hen zal verdedigen tegen iedereen, ook tegen Mgr. Josef Peteri van het diocees Vac....", aldus minister Darvas. „Bis schop Peteri is niet slechts een vijand van democratie en vrede, maar ook van gewetensvrijheid". Advertentie ■l 22 „Dat is werkelijk erg onheus. Maar uit zakelijk oogpunt kun je moeder of mij toch in elk geval niet laten ben gelen". „Ik geloof dat ik, als de nood aan de man komt, wel kan bewijzen, dat jij de ouwedame niet op haar hoofd getim merd hebt. En je moeder kan ongetwij feld aantonen, dat zij het ook niet ge daan heeft. Maar zoals de zaken op het ogenblik staan, schijnt ze van mening te zijn, dat we ons allemaal heel wat meer op ons gemak zouden voelen, als ik kon bewijzen, dat iemand anders het gedaan heeft". „Nu, dat lijkt me wel een goed idee, vin-je niet?" En lui voegde ze eraan toe: „Als je soms aandrang mocht voelen» om aan de slag te gaan, laat mij je dan niet ophouden". „Ach, ja, maar zie je, kind,er staat me iets in de weg. Als ik erachter kom wie het gedaan heeft, dan zullen je moe der en ik moeten uitmaken, of hij of zij hangen zal of niet". „Dat klinkt redelijk", antwoordde Celia kalm. „Maar dat speelt toch niet de hoofdrol voor jou, wel?" „Het lijkt me niet onverdienstelijk, een moordenaar onder je vele kennissen te hebben. Je zou hem altijd op kunnen bellen en zeggen: „Och, kerel, mevrouw Jansen is weer zo vervelend. Toe, wees eens lief en ruim haar even voor me op". „Maar degene, die dat met Angela Pewsey heeft gedaan", zei Celia, „zal daar vast geen gewoonte van maken". „Misschien niet. Maar let eens op: na een poosje zou je haar of zijn peinzende blik beginnen te wantrouwen. Ikzelf heb moordenaars nooit als huisdiertjes beschouwd, maar jullie, rondborstige dorpelingen, denken er misschien anders over". Celia. zuchtte. „We zouden ons wer kelijk met je kunnen amuseren, als al die narigheid er maar niet was." „Als al die narigheid er niet geweest was, had je me nooit uitgenodigd". „Misschien niet", zéi ze. „Maar nu die narigheid er eenmaal is, beh ik er nog zo zeker niet van dat we ons over je aanwezigheid dienen te verheugen". „Om welke reden?" „Een handelbaarder iemand zou ons Waarschijnlijk beter van pas gekomen zijn". „Maar, Celia, ik ben het meest han delbare, meest redelijke schepsel van heel de wereld." „Komt het misschien doordat je ons niet graag mag?" „Bedoel je met „ons", „jou?' „Wie weet". „Bespottelijk". „Zie je wel, daar was ik al bang voor". „Ik bedoel, dat het bespottelijk is, te denken dat ik jou niet mag. Ik mag iedereen, zelfs Graham Ward". „Wat zou dat moeilijk met elkaar te rijmen vallen wanneer je met je be faamde ijver zijn arrestatie bewerkte". „Denk je, dat hij het gedaan heeft?" „Jij?" De vraag werd op luchtige toon gesteld, maar Firth bespeurde angst in haar op" „Kan best. Iedereen kan het gedaan hebben". „Natuurlijk, het is ook belachelijk de vraag, het antwoord, alles. Ik had zoiets niet moeten vragen. Het was niet eerlijk". „Het zat je een beetje dwars, is het niet?" 1 „Wat? Ik weet biet wat je bedoelt". „Die vraag. Nietwaar? Een pijnlijke vraag op een pijnlijk ogenblik." Ze keerde zich om en keek hem aan en haar stem trilde, toen ze sprak. „Firth, je gelooft toch niet werkelijk, dat i'k denk, dat Graham hier iets mee te maken heeft gehad? Dat geloof je toch niet?" Hij strekte zijn arm uit en nam haar hand licht in de zijne. „Gedachten kun je niet aan- en afzetten als een radio, kindje. Ze dienen zich gewoon aan en nestelen zich in je hoofd." „Maar je moet toch begrijpen, dat ik Graham helemaal niet verdenk. Waarom zou ik er anders op aandringen, dat je het uitzocht?" „Omdat je, meisje, hoe dan ook, toch zekerheid moet hebben." En bruusk voegde hij er aan toe: „Houd je van hem?" „Ik geloof van wel", zei ze. „Ja, na tuurlijk, dat moet wel." Hij grinnikte. „Maak jezelf niets wijs, als je het niet zeker weet, engel." „Natuurlijk weet ik het zeker." Firth leunde achterover tegen de boom en stak een nieuwe sigaret op. „Nonsens", zei hij. Celia slingerde het overgebleven kus sen naar zijn hoofd en schreed fier naar binnen. Firth stond op, kuierde de oprijlaan af en wandelde de wegkromming door, het kerkhof op. Hij was er van overtuigd, dat, wanneer hij denken moest, het beter voor hem was als Celia niet in zijn buurt verkeerde. Firth wandelde op zijn gemak de weg af, naar De Lustige Jagers toe. De her berg stond weggedoken onder een groepje reusachtige kastanjebomen. Het v/as een toonbeeld van vrede. Hij slenter de moedeloos naar binnen, bestelde een glas bier en verzocht Tom Trippeltree hem gezelschap te houden. Terwijl ze zaten te drinken, ging de deur open en trad er een man binnen met een bol hoed op en een zwart valiesje in zijn hand. Hij had een lang gezicht, een lange neus en lange ledematen. Zijn naam was inspecteur Thomas Fowler, bekend bij zijn ambtgenoten als Lange Tom. Firth zag hem binnenkomen en zijn stemming daalde nog enkele graden. Inspecteur Fowler zette zijn valies op de tapkast, nam zijn dophoed af en legde die naast het valies. Daarna leunde hij voorover, steunde zich op zijn lange vin gers en vroeg om een dubbele jenever. „Elixer, meneer?" „Puur, alsjeblieft." Hij keek mistroos tig naar zijn glas, ledigde het in één teug en zette het weer neer. Toen zei hij, als of hij een zojuist afgebroken gesprek voortzette: „Ik had niet verwacht u hier aan te treffen, mijnheer Prentice." „Datzelfde", zei Firth, „moest ik eigen lijk tegen u zeggen." „Maar dat kunt u met, wel?" „Ik moet toegeven, dat ik iéts derge lijks verwacht heb. Niet dat u het speci aal zou zijn, natuurlijk. Hoe gaat het in Londen?" „Kalmpra, mijnheer Prentice, kalm pjes. Zo Bllmpjes. dat we ons konden veroorloven hier naar toe te komen." Firth lachte. „Het moet wel erg kalm zijn, ja, als ze u kunnen missen voor een éénmansbaantje zoals hier." „Nee-nee. Ze moeten zich behelpen. Ik heb gezegd, dat ik over uiterlijk een week terug ben." „Makkelijk, nietwaar?" (Wordt vervolgd schoenmaker, timmerman, wever, auto monteur e.d., waarvoor de pupillen soms in de stad te werk worden ge steld. Men gaat namelijk niet meer uit van een zo groot mogelijke gesloten heid; veeleer is het vraagstuk, welke mate van vrijheid aan de jongens kan worden toegestaan. In dit verband wijst de directeur, de heer H. L. A. Weusten, op het woord van Don Bcoco: „Laat jongens zwem men, maar zorg dat het water niet te diep en de stroom niet te sterk is." Dat ondanks dit getoonde vertrouwen de directeur en zijn medewerkers met hun rond 200 pupillen de handen vol hebben, behoeft wel geen betoog. Sinds kort is het echter zo, dat iedere binnenkomende pupil door een psychia ter met behulp van enige psychologische studenten wordt getest, een maatregel die de opvoeders en werkmeesters veel tijdrovend experimenteren bespaart. Dit is des te gunstiger, daar momenteel een verblijf van twee jaar wel als uiterste maximum wordt aangehouden tegen vier jaar voor de oorlog. Men heeft ondervonden, dat een te langdurig verblijf in een gesticht en heus niet alleen in een Rijksopvoedings gesticht! een ongunstige invloed op onvolwassenen uitoefent. Daarna wordt de jongen, indien het maar enigszins te verantwoorden is, teruggeplaatst in zijn eigen gezin, omdat juist de eigen omge ving met haar eigen, zij het voor de buitenstaander soms vreemde vorm van liefde, de beste reclassering uitoefent. Maar in het gesticht is hij dan inmiddels gewooh geraakt aan arbeid, jeugdbewe ging, nuttige vrije-tijdbesteding, is hij ook vaak weer tot godsdienstige bele ving gekomen, voorwaarden die hem een sterke steun in de rug bieden. Op de aanstaande tentoonstelling in het gebouw, dat na de verwoestingen door Duitsers en Canadezen door leiding en pupillen zelf weer voor drie kwart is ingericht, zullen ook het R.O.G. de „Kruisberg" te Doetinchem en het R.O.G, voor Meisjes te Zeist met inzendingen van eigen werk vertegenwoordigd zijn. De directie hoopt, dat vele buitenstaan ders van hun belangstelling blijk zullen geven, in het bijzonder zij. die in aan merking kunnen komen om hun bedrijf te doen opnemen in het kaartsysteem van de afdeling herplaatsing; maar ver der ook allen, die hart hebben voor dit zo uitermate sociale werk. Zij zullen over de prestaties van de jongens, die de inrichting gewoonlijk ais halfwas am bachtsman verlaten, verbaasd staan en bewondering krijgen voor het werk, dat de leiding hier tot stand brengt. Acht Nederlandse studenten, die een beurs gekregen hebben van de Ameri kaanse regering, zullen 23 Augustus a.s. met de „Queen Mary" van Southampton naar Amerika vertrekken. Zfll» z „Hou je van mosselen?" vroeg Snor rebor met waterige oogjes. „Wiet bijzonder moest ik bekennen. „Mosselen zijn de oesters der armen. Ik ben er dol op", verklaarde Snorre bor vol overtuiging en hij likte be geerlijk langs zijn snor, terwijl zijn glimmende boordeknoopje een paar maal op en neer wipte als een vuur vliegje, dat niet weg kon komen. ,JMaar ii. zal er dit jaar wel koud van blijven. Heb je niet gelezen, dat de Zeeuwse mosselkwekers in zak en as zitten, om dat een parasiet zo goed als de hele oogst bedreigt? Als ze 5 tot 10 procent van de normale productie halen, zullen ze nog blij mogen zijn". „Ik heb het niet gelezen. Maar doen ze er niets tegen?" „O jawel, dr. Korringa van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek gaat nu 0p jacht naar besmette mosse len langs de Franse kust om die te importeren. Hij hoopt op die manier ook de natuurlijke vijand van de para siet naar ons land over te brengen. Vind je dat geen wonderlijke metho de?" ,Jn de natuur niet, want die zorgt vanzelf voor behoud van het even wicht. Alle dieren hebben hun vijan den en die vijanden hebben weer hun vijanden, zodat er over het algemeen van één soort nooit teveel komen", zei ik. „Nou, dan staat de tegenwoordige wereld van de mensen dichter bij de natuur dan ik dacht. Of moet ik zeg gen, dat het ondanks alle zogezegde beschaving er maar een beestenboel is?" ,JDat laat ik aan jezelf over", ant woordde ilc diplomatiek. Mgr. De Jonghe d'Ardoye, de Pau selijke delegaat in Indonesië, is met de Constellation „Curacao" in Djakarta teruggekeerd, na o.m. een bezoek aan Rome te hebben gebracht. Hij werd ver welkomd door een vertegenwoordiger van Sukarno en verscheidene kerkelij ke hoogwaardigheidsbekleders. In de nacht van 11 op 12 Augustus zijn twee K.L.-militairen in Djakarta, die geen gevolg gaven aan stoptekens, door een post van de Apris beschoten en dientengevolge zwaar gewond. Olifanten zijn dikhuiden met weinig gevoei voor gezagsverhoudingen. Een blote kornak in hun nek boezemt hun meer ontzag in dan een gouverneur- generaal op de grond. Lord Soulbury en andere hoge autoriteiten van Ceylon zijn daar bijna de dupe van geworden. Honderden inheemsen waren binnen een palissade in het oerwoud bezig met het strikken van 16 olifanten. Een heel wat meer opwindende bezigheid dan het strikken van konijnen. Daarom was de gouverneur-generaal van Ceylon, Lord Soulbury, dan ook in gezelschap van vele hoogwaardigheidsbekleders binnen de palissade komen kijken. Een geduch te mannetjes-olifant was het arglistig gewriemel van de inheemsen noch de hoge belangstelling naar de zin. Met luid trompetgeschal gaf hij het sein tot de vlucht en rende recht op de gouver neur-generaal af. De lord wist niet, hoe hai*d hij naar de omheining zou hollen om er op het nippertje onderdoor te kruipen. De graaf van Caithness klau terde als een kat over de hoofduitgang en sir Franois Moiamure, de voorzitter van het parlement van Ceylon, werkte zich tegen de hoge omheining op, van waar hij een duik nam in de daarlangs stromende rivier. Sir Francis werd daarbij licht gewond. Hij en zijn assis tent Sam Elapata, zijn vermaarde olifan tenvangers en hadden de leiding gehad bij de klopjacht, waarbij de 16 wilde olifanten binnen de palissade waren ge dreven. Tien olifanten, waaronder Vier babies met hun moeders, werden die zelfde avond nog veilig aan de ketting gelegd. Maar de belhamel was toen nog steeds op vrije voeten. Het blijft een zware en moeilijke taak geweld met in telligentie en tact te vangen, vooral als men met opstandige dikhuiden heeft te doen. Dat heeft de „oplossing" van de Koningskwestie in België nog onlangs bewezen. In Tsjecho-Slowakije wordt op 10 September a.s. „mijnwerkersdag'' ge vierd en op die dag zullen de zegenin gen van het communistische régime bij zonder rijkelijk op hen neerdalen. Zij zullen dan in de gelegenheid wprden gesteld bontjassen en bontmantels te kopen van de gratificatie, die zij dan voor geleverde prestaties zullen ontvan gen. De staatsondememig „Textilia" zal zelfs rijdende winkels naar de mijnen zenden, die de mantels en jassen te koop zullen aanbieden. Iedere mijnwerkers- vrouw een bontmantel en iedere mijn werker een bontjas, is thans het devies. Natuurlijk niet voor het ondergrondse werk. In ieder geval een passende be loning voor hen, die zich in het zweet hebben moeten werken can een gratifi catie machtig te worden. Alleen de dwangarbeiders in de uraniummijnen zullen er wel niet van profiteren.Dat hoeft ook niet, want die zijn-al bont en blauw geslagen voor hun prestaties. In het Italiaanse gehucht Terrareschia, dat UjPO inwoners telt, hebben „onbe kenden" het gemeentehuis in brand ge stoken, waardoor de hele belastingad ministratie werd vernield. Wij hebben zo n vermoeden, dat de onbekende da ders maar al te goede bekenden van de belastingen zijn geweest. Zij, die menen, dat ccmmunisme een geneesmiddel is voor alle zo niet geeste lijke, dan toch materiële kwalen destijds, leze het Sovjet-Russische partijorgaan „Prawda". Daarin worden verschillende bouwondernemingen beschuldigd van slechte organisatie en het gebruik van ondeugdelijk materiaal. Het blad dringt aan op snellere, goedkopere en doeltref fender bouwmethoden. Men ziet, uit er gernis over woningnood en slechte wo ningen behoeft men óók al geen com munist te worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3