KINDERSTAD IN VLISSINGEN I LESUEUR WERELDKAMPIOEN ACHTER DE MOTOR Pronk Ned.op tweede plaats Kick Smit neemt met 3—2-zege op Ajax afscheid als voetballer mr m $fl0po° m 00W Een klein paradijs op aarde Stakingen in Indonesië Diefstal bij Gemeentewerken HANDELINGEN TIJDENS BEZETTING DE BEST ZESDE Tenniskampioenschap Programma revanches wielrennen Karei Lotsy bij laatste wedstrijd aanwezig Vijf zeilboten gezonken in Sneekweek Amsterdams voetbalteam gelijk tegen Friezen Stayersfinale uitgesteld OORDELIGE ERRASSINGEN 10.75 RIJDAG l.W BONT- en WOLWASSER VERTEGENWOORDIGER MEISjES een schaver gereedschapsslijper carousseldraaier twee draaiers machineboorders le Automobielmonteurs en Autospuiter gevraagd DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1950 PAGINA 4 MARSHALL-HULP IS EEN BELEGGINGSOPERATIE Rapport van deskundigen %kwm. Aansprakelijkheid van de overheid Van Vliet verliest weer Courses DuindÜgt Haarlem wint verdiend uis zegeviert te Dublin Lenstra scoort gelijkmaker: 2—2 EN SCHOTELS lingerie- flanel 1.95 Geslr. Zephir Herenpyjama's DAMESKOUSEN 2.45 DAMES ZAKDOEKEN 3?té HAARLEM BEVERWIJK Bekwame gevraagd Strijksters, Persters en Vouwsters FLINKE 2de BEDIENDE (Van een speciale verslaggever) Sinds Maandag half drie is een klein gedeelte van de gemeente Vlissingen tijdelijk, voor de duur van een week n.l., door de plaatselijke jeugd „onteigend". Onder het motto van „wij leven vrij, wij leven bin". Want het vrij gekomen stuk grond, waar men een „Kinderstad" had opgericht, werd meteen door de tierige nakomelingschap van Michiel Adriaensz. de Kuyter de vlootvoogd stond het in de verte van zijn stenen voetstuk peinzend gade te slaan ex clusief in bezit genomen. Het gebeurde overigens in hartelijke eensgezindheid met de stedelijke Vlissingse overheid; met medewerking daarvan zelfs. Want burgemeester mr. dr. B. Kolff was zelf gekomen om zijn collega Peter Bikker, oud dertien jaar, te installeren, door hem het teken van zijn waardigheid, een ambtsketen, om de hals te hangen. Van dat moment af was „Kinderstad" het onbetwistbare domein van de jeugd, dat alleen door haar vrijelijk betreden mag worden. Wie boven de 1$ is en toch het stedeke binnen wil betaalt een schat ting in de vorm van een toegangsprijs. Een kort verblijf in deze door kinde ren gedreven gemeente was intussen voldoende om ons er van te overtuigen dat „Kinderstad" een klein paradijs op aarde is. Om maar meteen met het in dit verband meest illustratieve te be ginnen; men kent er maar één echte bureau-ambtenaar. En dat is dan ook een hoogst onmisbaar man. Hij is amb tenaar van de burgerlijke stand; en hij gaf op overtuigende wijze van zijn on vervangbaarheid blijk door meteen na de opening van de stad. Gaston Tim merman en Gwendoline de'Greef, beiden zes jaar oud, in de echt te verbinden, een plechtigheid die met veel praal en luister gepaard ging. Het stedelijk bestuur van de minia tuurstad bleek dwars van iedere nei ging tot dictatuur. Het kostte ons hij- voorbeeld de grootste moeite een ogen blik beslag te leggen op burgemeester Bikker, want Zijne Edelachtbare had zich, zeer democratisch, volkomen onop vallend in het gewoel van zijn feesten de gemeentenaren gemengd. Een allercharmantst Zeeuws boerin netje zocht hem voor ons op. „Daar is-ie", zei ze. De burgemeester bracht een heel ge zelschap mee. „Dat is Jacobus Maes, wethouder van Sociale Zaken", stelde hij voor. „Maar dat is zo maar een beetje voor de show", voegde de wethouder er zelf losjesweg aan toe. Daar was verder. Kees Gunther, wet houder van Financiën nog meer „voor de show" dan Sociale Zaken, want hij had „geen duit" Diek Kolff, O. K. en W.. .Alléén Onderwijs", verbeterde wet houder Kolff bescheiden. Maar de burgemeester stond er op, dat de wethouder tenminste ook de Kunsten voor zijn rekening zou ne men. En volkomen terecht Want za gen wij niet een gemeentenaar in een kanarie-geel truitje hartstochtelijk de kunst beoefenen, toen hij met vol ledige overgave eep miniatuur- draaiorgel een vrolijke wijs poogde af te wringen?. Onder toezicht overi gens van een wat somber man, de eigenaar van het instrument, die krachtens een koperen plaatje Jan Griep bleek te heten. Opgestuwd door het prettig-zorgeloze college van B. en W. ontwikkelde zich dan in „Kinderstad" het gemeentelijke leven, dat gedeeltelijk alle kenmerken van de van hogerhand officieel erken de „show" droeg, maar dat voor een ander gedeelte van een niet te misken nen echtheid was Tot de „show" behoorden uiteraard de werkzaamheden van de Gemeente lijke Gezondheidsdienst, die werd waar genomen door zeer ijverige meisjes en jongens van de E.H.B.O. en door be hendige zustertjes van het Rode Kruis. Wij zagen heel wat burgers en burge ressen die te hunnen behoeve bereid willig flauw vielen of hun pols braken. Ook de Brandweer was erg illustratief in de weer. Talrijke onder zware hel men schuilgaande knapen ontrolden brandslangen en hanteerden vlijtig brandblusapparaten-in-zakformaat. Hun activiteit was echter, bij gebrek aan een reële brand, gericht op 't begieten van de bloemetjes vóór het Raadhuis. „Da's een oefening", vertelde ons de brand meester verklarenderwijs. Verbluffend echt oefende „Gemeente werken" haar taak uit. De mannen van de Gemeentereiniging ogenschijnlijk ondergeschikte functionarissen, maar in waarheid vrijwel de enigen die werke lijk vruchtdragend werk deden in deze „Kinderstad" renden met hun groene karretjes en met hun bezems door de straten om iedere ongerechtigheid, die door de achteloze burgers in de vorm van boterhammenpapier of weggewor pen omhulsels van chocoladerepen werd achtergelaten, te verwij deren. Men fluisterde dat het hier om knapen ging, die thuis steeds en uit prmcipe weigeren „hun rommel op te democratische burgemeester van kinderstad": Peter Bikker, oud 13 jaar. ruimen". Maar dat zal wel laster zijn geweest. Van de politie in lange zwarte broek en witte blouses getooide jongens, een Baskische alpino-pet op 't hoofd heeft uw verslaggever heel veel plezier gehad bij zijn „interview" met B. en W. dat oorspronkelijk ingrijpend verstoord dreigde te worden door talrijke nieuws gierig opdringende burgeresjes en bur gertjes, die ongeveer op zijn tenen stonden en aan zijn armen hingen. Een cordon van agenten heeft hem ontzet en maande het publiek zij het tever geefs tot „doorlopen" aan. Van cri minaliteit of misdadigheid hadden de heren, naar zijn ons mededeelden, nog niets ontdekt. Wel waren er uit „Ge meentewerken" een paar banden „ge stolen" geweest, maar dat bleek bij nader onderzoek ge lukkig op een „ver gissing" te berusten. Werkelijk, in „Kin derstad" is het le ven écht om te ge nieten: ieder leeft er in vrede, er is maar één ambte naar, van politieke kuiperijen weet men er niets; men daast er „O, mijn lieve zwart-kop" en men rust er uit in een fleurige thee- schenkerij. De heer G. A. van Druten, voorzitter van de Bond van Buurtverenigingen in Vlissingen, een paedagogisch man, vertrouwde ons er gens in een hoekje behoedzaam toe, dat, hij „Kinder stad" had georgani seerd „om de jeugd van 6 tot 15 jaar te leren zelf verant woordelijkheid te dragen". Wel, wij hebben er geleerd hoe onbaat zuchtig men ver antwoordelij kheid kan dragen. De palmolieproductie van de onder neming Gunung Baju (A'dam Rubber) is lamgelegd tengevolge van een sta king in de fabriek. Op 4 Aug. liepen de machinisten plot seling de fabriek uit, terwijl de stoom ketels onder volle druk stonden. Slechts door onmiddellijk ingrijpen van de Europese employé's kon een explosie worden voorkomen. Op de rubberonderneming Membang- muda van de A'dam Rubber in Zuid- Asahan organiseerde de S.B.P. dezer dagen naar aanleiding van een ontslag kwestie een driedaagse protest-staking, welke inmiddels weer is opgeheven. De staking bij de rubberfabriek Ngagel te Surabaja is na diverse besprekingen, welke in de afgelopen dagen plaats had den, opgeheven. De staking heeft iets meer dan een maand geduurd. Volgens een groep deskundigen, die onder auspiciën van de „Council on Foreign relations" een studie heeft ge maakt van het Marshall Plan, is dit plan tot dusver een uitgesproken, doch qog geen volkomen succes geweest. De groep staat onder leiding van ge neral Dwight Eisenhower. Van de studie is rapport opgemaakt door dr. Howard Ellis, voorzitter van de „American Economie Association". Het rapport is gepubliceerd onder de titel; „De economie van de vrijheid". Dr. Ellis noemde de E.C.A. „op de eerste plaats een beleggingsoperatie". Ellis schreef: ..De vermeerdering van de Europese hulpbronnen met 15 milli ard dollar aan Amerikaanse goederen verschaft de middelen voor een vier jaren programma voor heruitrusting". Met betrekking tot het aflopen van de Amerikaanse hulp in 1952 zei Ellis, dat het noodzakelijk was een grote econo mische activiteit in de Ver. Staten te handhaven. „De vrees voor een depressie in de Ver. Staten is een van de voornaamste bronnen van het ,Europese economische isolationisme, de besnoeiing van de im porten uit het dollargebied, het bilate- ralisme. het scepticisme en zelfs een zekere vijandigheid ten opzichte van onze internationale politiek". De Raad voor de Buitenlandse Be trekkingen houdt zich bezig met het internationale aspect van de Ameri kaanse politieke, economische en stra tegische problemen. h| Men beoefent de (toon)kunst in „Kinderstad" Een oefening van de Brandweer, die zich onledig houdt met het begieten van bloemetjes. Afrika Franse en Britse militaire autoriteiten in Oost-Afrika zullen in Oc tober besprekingen beginnen op Mada gascar over de verdediging van hun koloniale territoria in Oost-Afrika. Het onderwerp van de besprekingen zal worden uitgemaakt door discussies om trent wederzijdse, maar strikt plaatse lijke problemen. Lndo-China Woensdag zijn te Sai gon besprekingen begonnen tussen Franse militairen en vooraanstaande Engelse officieren van leger, vloot en luchtmacht, die twee dagen zullen du ren. Het onderwerp is „militaire vraag stukken van wederzijds belang in de gebieden van het Verre Oosten, die on der Engels en Frans commando staan" Aan de nota naar aanleiding van het verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet met be trekking tot de aansprakelijkheid van de overheid voor handelingen, verricht tijdens of tengevolge van de bezetting is het volgende ont leend: De vraag, of hier sprake is van het omverwerpen van een gevestigd rechtssysteem, hebben de ministers van Justitie en van Financiën in de Memorie van Antwoord reeds ont kennend beantwoord. De aansprake lijkheid van de overheid voor han delingen, verricht tijdens een vij andelijke bezetting, was tot voor kort in Nederland onontgonnen ter rein. Dat neemt natuurlijk niet weg, dat er in Nederland reeds lang een gevestigde leer bestaat omtrent de aansprakelijk heid van rechtspersonen voor handelin gen van haar organen. Tijdens da bezet ting waren de omstandigheden echter volkomen abnormaal. De organen die volgens Nederlands recht bevoegd.wa ren de Staat te verbinden Kroon en ministers waren afwezig. Daarvoor in de plaats kwam de bezettende macht, die volgens het landoorlogreglement verplicht was het nodige te verrichten om de Staatsmachine in het belang van de Inwoners lopende te houden. De be zetter mocht zijn macht in dezen dele geren en heeft dit ook gedaan. Dien tengevolge traden tijdens de bezetting de Nederlandse Staatsorganen, die nor maliter hun bevoegdheid ontlenen aan Kroon of ministeirs, tijdens de bezetting op als organen van de bezetter. Ten aanzien van de handelingen, ver richt na de bevrijding, is de grond voor de regeling van het wetsontwerp, even als trouwens haar uitwerking, een ge heel andere. Hier gaat het, zoals reeds eerder betoogd, inderdaad om handelin gen van organen waarvoor de overheid formeel wel aansprakelijk is, doch ten aanzien waarvan de omstandigheden het redelijk maken die aansprakelijk heid tg beperken Het betreft hier wel iswaar formeel overheidshandelingen in Op het Gemeentelijk Sportpark te Zwolle werd een nationaal springcon cours gehouden waaraan 22 ruiters deelnamen. Het springconcours werd be oordeeld door de commissie van de Ne derlandse Hippische Sportbond voor het samenstellen van de erelijst voor het uitzenden van équipes naar het buiten land. wezen is echter de schade, veroorzaakt door die handelingen, een gevolg van de oorlog, die derhalve overeenkomstig het ontwerp op dezelfde basis als oor logsschade zal worden vergoed. Dat de Binnenlandse Strijdkrachten voor haar optreden tegen de vijand door de Nederlandse regering als strijd krachten waren erkend, is in dezen slechts in zoverre van belang, dat zon der die erkenning een aansprakelijkheid van het Rijk niet denkbaar zou zijn. Nu die erkenning w e 1 is verleend, bestaat ten aanzien van de Binnenlandse Strijd krachten dezelfde positie als ten aan zien van andere in de eerste tijd na de bevrijding optredende overheidsorga nen. „O, r}lijn lieve zwartkop". (Telefonisch van onze sportredacteur) Zestig kilometer of wel bijna een uur lang heeft onze landgenoot Pronk zich kalm gehouden in de finale van wereld kampioenschappen achter de motoren, die hedenmorgen om kort na tien uur zijn begonnen. Hij hield zijn reserves in petto, terwijl de andere renners en vooral de Zwitser Heimann vochten om een goede positie. Bijna voortdurend bleef Pronk in de achterste regionen van het gezelschap meedraaien. De Best nestelde zich nu en dan op' de derde plaats achter Lesueur, die aan kop ging en Seres. De twee Fransen vormden een muur, die sterk genoeg was om de be trekkelijk zwakke aanvallen van Hei mann, De Best en enkele anderen af te slaan. Niet sterk genoeg was Seres ech ter om Pronk terug te wijzen. Met on weerstaanbare energie kawm de Neder lander na zestig kilometer naar voren. De een na de ander moest in hem zijn meerdere erkennen. Ook Seres moest er aan geloven, zo dat de Nederlandse stayer op de tweede plaats achter Lesueur was aangeland. Beide renners maakten zich op voor de laatste krachttoer, die zeker zou komen voordat de finish was bereikt. En inder daad. kort voor het einde gaf gangmaker Wiersma het sein voor de aanval. Met volle kracht stampte Pronk op de peda len, volgde goed en zat Lesueur, die nu de hulp van zijn landgenoot miste, op de hielen. Een fel duel ontstond, de ren ners kwamen practisch naast elkaar, doch op het critiek moment, schoot Pronk in kracht te kort om de beslis sende stoot te forceren. Hij raakte los van de rol en eindigde met 875 meter achterstand als tweede na Lesueur. die als wereldkampioen over de eindstreep ging. Al heel spoedig na de start, waarin Frosio de eerste, Michaux de tweede, Heimann de derde. Besson de vierde, Pronk de vijfde, De Best de zesde, Seres de zevende en Lesueur de achtste plaats bezette, schoot de Franse candidaat, thans wereldkampioen, als uit een kata pult naar voren en nestelde zich aan de kop van het achttal, een positie, die hij tot het einde van de wedstrijd heeft In de derde ronde vaji het heren-en kelspel op de nationale tenniskampioen schappen is de tweede der acht geplaat ste spelers van de eerste afdeling uitgeschakeld: Adama van Scheltema verloor in drie sets van de Amsterdam mer Marré. Verdienstelijk was de overwinning van de Oostelijke speler Klinkspoor op Valk- maars, met 6—0 in de derde set liefst. Stas won met 7—5 in de derde set van de veteraan Cooke. Taminiau en Windt hadden twee en .een half uur nodig om de lange drie sets te eindigen, waarin rallies van twintig slagen en meer tel kens voorkwamen. In de derde set kwam Windt op 2—0, daarna 2—4 en 35, kreeg twee matchpoints tegen zich, haalde echter 5—5 doch verloor met 6—8. In het dames-enkelspel staan ook de acht winnaressen der tweede afdeling vast. Drie geplaatste speelsters werden uitgeschakeld: mevr. Thung (16 36 tegen mevr. Wackwitz), mevr. Herreilers tegen mevr. JagerHartogh en mevr. Van Loon tegen mej. Schraagen. In het gemengd dubbelespel zijn reeds de eerste ontmoetingen van de vrijge stelde paren tegen de winnaars der eer ste afdeling gespeeld. Twee van deze laatsten hadden succes: mej. Van Dalsum en Dehnert wonnen van mej. Eggers- man en Karsten (na 24 in de dorde set) met 64. kunnen handhaven Verder was de strijd vrij saai. Onderling wisselden sommige renners van positie, doen van lieverlee kwam de andere Fransman, Seres, in het kiel zog van zijn meester, om hem in de rug te dekken. Vooral Besson en Pronk hiel den zich uit het strijdgewoel, een tak- tiek, die tenslotte voor de Nederlandse kampioen goed is uitgevallen, want een tweede plaats achter de sterke renner Lesueur in het wereldkampioenschap is een prestatie, die men voor de dag van vandaag alleen maar wensen mocht. De uitslag luidt: I. Lesueur (1 uur 25 min. 9 sec.); 2. Pronk op 875 m.; 3. Serès (Fr.) op 1050 m.; 4. Heimann (Zwits.) op drie ronden; 5. Michause (Belg.) op drie rdonden; 6. De Best (Ned.) op drie ronden; 7. Frosio (Italië) op zes ronden; 8. Beson (Zwits.) op negen ronden. Ongecorrigeerd) ■Het programma van de revanches der wereldkampioenschappen wielrennen op de baan, die a.s. Dinsdag in het Olym pisch Stadion worden gehouden, luidt als volgt: Sprint profs: Harris, Van Vliet en Derksen. Sprint amateurs: Verdeun, Sacchi, Hijzelendoorn. Stayers: Frosio, Besson, Lesueur, Se rès, Pronk, Bakker De Best, De Ruiter. Verder is er een wedstrijd tussen Van Est en Bevilacqua. Het is thans nog niet bekend of deze rivalen elkaar in een achtervolgingsrace dan wel in een om nium zullen ontmoeten. Van Vliet won in de revanche sprint wedstrijd te Birmingham de eerste rit met bijna een kwartlengte voorsprong en een tijd van 12.2 seconden over de laatste 200 meter. Harris won de beide laatste ritten, de tweede met een halve lengte in 12.2 seconden en de derde met een half wiel voorsprong in 12.4 secon- den. Bovendien slaagde Harris er in zijn eigen wereldrecord te evenaren in de kwart mijl met vliegende start, waarbij hij onze landgenoot ook versloeg. De tijd van de Britse wereldkampioen in deze wedstrijd was 24.2 seconden tegen 24.8 seconden voor Van Vliet. Harris beëindigde zijn succesvolle avond door zijn overwinningen nog met een derde zege over zijn grote rivaal af te sluiten. Hij versloeg Van Vliet in een puntenrace óver 2 tnijl met 9 tegen 6 punten. De uitslagen van de draverijen te Duindigt luiden: Feroniaprijs 2100 m.: 1. Otella 1.29.9; 2. Overste v. Fresena; 3. Oriënt Express G. W. f 3.30, pl. f 1.40, f 1.80, f 1.70, koppel f2.90. covercal f4.90. Floraliaprijs 2100 m.: 1. Northernman K. 1.32.5; 2. Norbert M.; 3. Luccie Rohda. W f 2.80, pl. f 2, f 6.30, f 9, koppel f 11.80, co vercal f 24. Fortunaprijs 1540 m.: 1. Leo- nidas G. 1.26.6; 2. Mr. Fried; 3. Moquette de la Maire. W. f3.30. pl. f 1.90, f 1.70, f 7.30, covercal f 4.60, koppel f 9.80. Flori- daprijs 2120 m.: 1. Kentucky's Queen B. 1.26.4; 2. Intrepid; 3. Joe Axkit. W. f5.40, pl. f 1.90, f 1.90, f2.40, koppel f2, covercal f4.80. Gladiateurprijs 3600 m.: 1. Zeester 4 17; 2. Noordwester; 3. Tara- gas.-W. f 1.10, covercal f5, koppel f5.50. Totale totalisator-omzet f26.262. Noorwegen Het Noorse ministerie van Defensie heeft medegedeeld, dat ongeveer 19.000 man, onder wie perso neel van de luchtmacht, deze zomer zul len worden opgeroepen voor extra mili taire oefening. Onder overweldi gende belangstel ling heeft Kick Smit gisteravond zyn actieve voet balloopbaan beëin digd. Een uitver kocht Haarlem-ter rein is getuige ge weest van een har telijke huldiging van de scheidende speler, die in zijn laatste wedstrijd 'n partij voetbal speel de, die zijn repu tatie nog eens dui delijk onderstreep te en beloond werd met een verdiende 3—2-overwinning van de Roodbroe- ken over hun al oude tegenstander Ajax. De prachtige zo meravond zal in Kick's herinnering nog lang blijven voortleven. Nie mand minder dan Karei Lotsy zelf, de voorzitter van de K.N.V.B. heeft afscheid genomen van een van Neer- lands beste voetbal lers, en, hoe kan het anders, Lotsy greep terug naar de jaren, waarin het Nederlands elf tal zodanig in de put zat, dat er bij-. zondere krachten aan te pas moesten komen om het Nederlands voetbal weel een beter aanzien te kunnen geven. En het verheugde de heer Lotsy, dat Kick Smit een der eersten was, die met het toenmalig beroemde elftal de weg om hoog heeft kunnen vinden. Kick heeft daarin een zeer belangrijke rol ge speeld en niet slechts door zijn meester lijk spel, maar veel ook door zijn vro lijk en opgeruimd karakter en zijn on uitblusbaar enthousiasme het Neder lands voetbal een flinke stoot in de goede richting gegeven. Spr. dankte Kick hartelijk voor hetgeen hij voor de nationale voetbalzaak heeft gedaan. Voorzitter Van Balen Blanken sprak namens de H.F.C. „Haarlem", de heer A. v. d. Aart namens de afdeling Haar lem van de K.N.V.B., afgevaardigden van H.F.C., E.D.O. en R.C.H. en van zelfsprekend ook de heer Koolhaas van Ajax brachten woorden van warme hul de aan 'de scheidende voetballer en de talrijke toespraken gingen vergezeld van fraaie bloemstukken en nog mooie re cadeaux. Kick dankte met een hartelijk woord tijdens de pauze van de strijd Haarlem (Ajax, die voor hem eveneens onverge telijk zal blijven, want het was een par tij voetbal een HaarlemAjax-ontmoe- ting volkomen waardig. De Amsterdammers waren in de aan vang een tikje sterker en vooral toen zij door Bouwens de leiding hadden ge nomen, oefenden zij een hevige druk uit op de Haarlem-veste en slechts met kunst- en vliegwerk kon de Haarlem verdediging verder onheil voorkomen. Ondertussen waren de aanvallen van Haarlem niet van gevaar ontbloot. Voor al toen Jacobs de plaats van Van Gooi ging innemen in de voorhoede, omdat Odenthal wegens een botsing het veld moest verlaten, vlotte het in de rood blauwe aanyal een stuk beter en nadat enkele fraaie schoten van Smit door de uitstekend op dreef zijnde doelman v. Karei Lotsy, voorzitter van de K.N.V.B., die gisteravond bij de laatste wedstrijd van Kick-Smit-als-actief-voetballer aan wezig was, overhandigt de Haarlem speler een geschenk. In het 'stormachtige weer zijn op de wedstrijden voor de Sneekweek gisteren vijf zeilboten omgeslagen en gezonken. Enkele der opvarenden liepen daarbij verwondingen op en werden naar het ziekenhuis gebracht voor eerste hulp. Op deze dag werden de wedstrijden voor de Sneekweek voortgezet met de team wedstrijd Holland-Friesland in de re genboogklasse, die morgen zal worden beëindigd. Friesland won vandaag met 27.1 tegen 22 punten. Het kwam uit met drie boten, tegen Holland met vier. Wim Slijkhuis heeft gisteravond te Dublin in de slechte tijd van vier minu ten en 16.8 seconden een race over een mijl gewonnen van de Ier J. J. Barry en Horace Asgenfelter uit Philadelphia. De wedstrijd vormde het hoogtepunt van het programma van de driedaagse athletiekwedstrijden te Dublin. De Europese kampioenschappen hard rijden op de schaats voor 1951 zullen op 27 en 28 Januari a.s. gehouden worden in Oslo d. Pol waren gestopt, legde Smit de bal voor de voeten van Jacobs, die de stand in evenwicht bracht en het was dezelfde speler, die Haarlem vóór rust aan een 21-voorsprong hielp. Na de rust was het wederom een zeer aardige wedstrijd. Ook nü deelden de Amsterdammers aanvankelijk de lakens uit en door toedoen van Van Dijk werd de stand weer gelijk. De felle strijd om de overwinning werd tenslotte in het voordeel van Haarlem beslecht, toen Groeneveld met een prachtig schot doel man v. d. Pol geen kans gaf. Met 3—2 voor Haarlem kwam het einde. Op de schouders van zijn clubgenoten, geëscorteerd door de Ajax-spelere, ver liet Kick Smit voor de laatste maal de voetbalarena In Leeuwarden speelden gisteravond een Fries en Amsterdams elftal een voetbalwedstrijd ten bate van de Friese terreincommissie, welke in een gelijk spel (2-2) eindigde. Bij de Amsterdam mers werd Westers (Spartaan) op de linksbinnenplaats vervangen door Bil- jouw (Zeeburgia). Aanvankelijk haddenr' de gasten een lichte veldmeerderheid, maar toch moest doelman Hagenaar (Volewijckers) enkele malen ingrijpen bij schoten van Idema (Sneek) en een kopbal van Hof ma (Heerenveen). Een fraaie pass van Abe Lenstra besloot Roosenburg met een hard schot, dat langs de verkeerde kant van de paal Sing- Keeper Bijlenga van Fnsia moest voor de rust zwichten voor een schot van middenvoor Verhagen (Zeeburgia), (0-1). Na de rust werd eerst Hagenaar op de proef gesteld, daarna zijn collega Bijlenga, maar beiden hielden hun doe len vrij. Een fraai doelpunt van Verhagen, ontstaan uit een voorzet van Tolmeyer (Blauw Wit), moest geannuleerd wor den, waarna ook het doelpunt van Jonk man (Heerenveen) werd afgekeurd .Een kopbal van Lenstra kwam van de lat terug waarna Hagenaar kon wegwer ken. Na 30 minuten kwam eindelijk de ge lijkmaker toen de Amsterdamse doel wachter over een schot van Roosenburg heendook. Lang duurde de vreugde in het Friese kamp niet, want even later kopte Tjepkema (Blauw Wit) uit een voorzet van Tolmeyer in (1-2). De Frie zen góiden er nu een schepje bovenop en het Amsterdamse doel beleefde me nig hachelijk ogenblik. Enkeile minuten voor tijd, bracht Lenstra de partijen op gelijke voet, na goed voorbereidend werk van Hofma. Met de stand 2-2 kwam het einde. In verband met een zware regenval is de finale van de stayers-wedstrijd, die gisteravond verreden zou worden, uit gesteld. Door de gladheid van de baan is het rijden gevaarlijk geworden. De wedstrijd zou vandaag worden gehouden. porselein op voet, met gouddécor Na gebloemd, voor nacht hemden en pyjama's Nu in 3 kleuren Nu links geweven, onze be kende kwaliteit „Leeuwtje" Nu m ruit- en „randdessin. ijan tmes Nu WASSERIJ G. RHEE ZN. Blekersvaartweg 55, Heemstede. Gevraagd jong energiek ingevoerd in levensmiddelenbedryven in Haarlem en omgeving. Salaris en provisie. Br. onder no. 10167, bur. v. d. bl. Ververij en Chemisch^Wasserij vraagt Aanmelden: Fa. J. LOTTGERING, Amsterd.vaart 30. WASSERIJ KLEVERPARK SANTPOORTERSTRAAV 41, vt-aagt Ook gehuwde vrouwen kunnen geplaatst worden. MOTOREN FABRIEK Amsterdam-Noord KROMHOUT Ketelstraat 2 vraagt: Uurloon volgens C.A.O., pensioenregeling, aanvullende uitkering bvj ziekte en ongevallen. Persoonlijk of schriftelijk aanmelden bij de Afd. Personeelszaken (1016 uur). Fa. VAN HOUTEN CO., BLEKERSVAARTWEG HEEMSTEDE 9a gevraagd voor een banket bakkerij bij Maison Dolle, Wagenweg 82.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4