Eerste Kamer aanvaardt KLM-ontwerpen ondanks bestaande bezwaren HUT DOMUI NI OUR VI&GUW Belevenissen van de struisvogel Rasmus TOMATEN Babv een sobere rok Nieuwe regelen voorK. v.K. en wijziging Kinderbijslagwet aangenomen Iets anders ZELFWERKEND WASMIDDEL ZINGENDE De Amerikaanse wenst Wij luisteren naar v. Communisten verlaten de zaal JEUGDCRIMINALITEIT van voor r J Lof De Utrechtse Jaarbeurs Dagelijks kinder verhaal door Clevin DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1950 PAGINA 5 De uitbreiding Overheidsinvestering Luchtvaart - Scheepvaart Steun Oorlogsuitgaven Geen debat lonen- en pryzen- De procedure Protest Minister Spitzen Re- en dupliek Kamers van Koophandel Het natuurlijke kind Ondarzoek naar oorzaken Antwoord van mr. Van Rhijn Herfst-silhouet blijft aangesloten Scheepvaartberichten MARKTBERICHTEN A i (Vergadering voor Woensdag, geopend te 13.30 uur; voorzitter prof. mr. R. Kranenburg) Aan de orde zijn de wetsontwerpen Wijziging hoofdst. 9b begroting '49 (Te gemoetkoming aan de KLM voor gele den verliezen) en nadere regeling tussen net rijk en de KLM. Ir. KR AA YV AN GER (kath.) zegt van ihening te zijn, dat het tekort van de KLM niet zo groot had behoeven te zijn. Daarom spijt het hem te meer, dat de regering zich er zo vergoelijkend over Uitlaat. Met betrekking tot de Djacarta-lijn tegt spr. er van overtuigd te zijn, dat het beheer en de leiding hier te kort zijn geschoten. Men geeft dit thans wel enigermate toe, maar het „mea culpa" Wordt toch te zelden gehoord. Spr. Vraagt zich in verband daarmee af, of Versterking van de commerciële direc tie niet gewettigd is. Inderdaad, het be drijf moet zijn vrijheid behouden, maar de enorme bedragen, die het Riik be schikbaar stelt, rechtvaardigen toch stel lig meer invloed. De argumenten, die de regering voor Uitbreiding aanvoert, komen spr.' onvol doende voor. Men zij voorzichtig; lucht vaartmaatschappijen zijn nu eenmaal meestal geen winstgevende bedrijven. Voorlopig is spr. dan ook van mening, dat thans niet nog eens 2614 millioen van ons volksvermogen beschikbaar ge steld moet worden voor de niet winst gevende KLM. Noch de huidige om- Vang, noch het vlagvertoon maken dit noodzakelijk. Spr. zal het antwoord van de minister afwachten, alvorens zijn stem te bepalen. Mr. VTXSEBOXSE (C.H.) beziet n.a.v. deze ontwerpen het vraagstuk van over heidsinvesteringen* in particuliere be drijven. Is deze toenemende staatsin vloed wel verkieslijk? Het is duidelijk, dat de bereidheid om risico's te dragen bij de particulieren afneemt, naarmate het welvaartsstreven van de Overheid primair sociaal gericht is; daardoor Worden immers de belastingen te hoog. Het gevolg is, dat dus de overheid de risico's in de bedrijven moet gaan dra gen. Dit is een groot gevaar; door de Verliezen worden de belastingen nog Weer hoger. Spr.'s conclusie is dan ook, dat wij ftlet de toenemende staatsdeelneming niet op de goede weg zijn. Dit wil ech ter niet zeggen, dat het mogelijk zou zijn incidenteel deze invloed te beper ken, zolang nog grote groepen van onze bevolking zich achter de sociaal ge richte politiek van de regering stellen. Spr. kan ei, niet goed over heen, dat het overleg om tussen de scheepvaart en de luchtvaart een samenwerking tot stand te brengen, mislukt is. De pogin gen dienen te worden voortgezet. In tegenstelling tot de vorige spr. is Spr. van mening, dat het thans zeker noodzakelijk is de 26 millioen voor de Uitbreiding van dit bedrijf beschikbaar te stellen, omdat wij thans naar de toe komst moeten zien. De heer TJALMA (A.R.) betreurt dat met de scheepvaartmaatschap pijen geen overeenstemming is be reikt. Ware dit wel zo, dan zou de staat thans minder kapitaal in de luchtvaart behoeven te steken. De regering zet nu alles op één kaart, in tegenstelling tot voor de oorlog, toen de regering de H.A.L. in staat stelde de „Nieuw Amsterdam" te bouwen. Spr. dringt er op aan, dat de rege ring de rapporten van de rekenka mer over de K.L.M. spoedig aan de volksvertegenwoordiging door te zen den. Dit1 zal er toe kunnen bijdragen, dat de K.L.M. in de toekomst effi ciënter zal werken. Mr. WENDELAAR (V.V.D.) wil nu niet lang meer spreken over de fouten, die bij de K.L.M. zijn gemaakt. Ook de lei ders van dit bedrijf zullen de fouten thans wel inzien. Spr. vraagt of bü de beoordeling van de steun wel is gedacht aan onze de- 'ensiebelangen. Wat nu de onwerpen zelf aangaat, spr. zou niet' graag de verantwoorde lijkheid dragen voor het afstemmen Van deze ontwerpen. Maar als we dan toch vóór stemmen, waarom dan nog allerlei bezwaren naar voren te halen. Daarvoor heeft de K.L.M. toch te veel gepresteerd. Dit is Holland op zijn best. Spr. zal dan ook met genoegen voor de Voorstellen van de regering stemmen. Mr. REGOUT (kath.) is van mening, dat de Kamer hier voor een verre van benijdenswaardige beslissing staat. Want ook spr. is zeer gevoelig voor de ro mantiek, die zweeft rondom de KLM. Toch zijn de feiten echter zo, dat de aanstelling van een derde directeur ge- Wenst is. Spr. vraagt, wat nu precies de argu menten van de regering zijn voor de Uitbreiding van de KLM. Moet hier niet gesproken worden van een dwanginves- tering en als we deze weg opgaan, is dan het einde nog wel te zien. Het werk- scheppende karakter van het bedrijf kan diet ontkend worden, maar het moet tiet geforceerd worden. Wat verwacht nu de regering van hen, die niet door haar gebrekkige motivering zijn overtuigd? Zij zou er goed aan doen dat gedeelte van de ontwerpen, dat be trekking heeft op de uitbreiding in te trekken. Zo niet, dan is het voor spr. uiterst bezwaarlijk om voor te stemmen. De heer KRAMER (arb.) is van me ning, dat de regering in de m.v.a. veel bezorgdheid heeft weggenomen. Spr.'s fractie is dan ook thans van mening dat de voorstellen welwillend ontvan gen dienen te worden. De KLM heeft zeer vee' voor ons land gedaan. Des te meer roden om dan nu de tekorten bij te passen. Vanzelfsprekend geldt dit voor de tekorten, die zijn ontstaan door de devaluatie. Spr. is van mening, dat de internatio nale positie van de KLM behouden en versterkt moet worden. Welnu, de voor stellen hebben o.m. dit tot doel. Spr.'s fractie heeft dan ook geen bezwaar tegen deze voorstellen. De heer VAN SANTEN (comm.) heeft geen behoefte aan een lange redevoering over deze onderwerpen. Voor spr.'s frac tie is het n.l. duidelijk dat alle uitgaven voor de KLM in wezen verkapte oor logsuitgaven zijn. Spr.'s fractie zal dan ook tegen de voorstellen stemmen. De beraadslaging 'over het onderwerp wordt geschorst i.v.m. het feit, dat de minister zijn antwoord enige tijd wenst voor te bereiden. Aan de orde is de vraag of, en zo ja wanneer, de Kamer de motie-Schalker (comm.) betreffende de algemene ver hoging van de lonen, salarissen en pen sioenen, in behandeling zal nemen. Prof. MOLENAAR (V.V.D.) verklaart ertegen te zijn deze motie te behandelen, omdat zij geen betrekking heeft op enig aan de orde zijnd onderwerp van de dag Spr. dient een voorstel in de motie ter zijde te leggen. De heer OQSTERHUI9 (Arb.) vraagt of dit betekent mat eerst gesproken dient te worden over dit laatste voorstel en nog niet over de vraag of de motie zal worden be handeld. De VOORZITTER bevestigt dit. De heer WOUDENBERG (Arb.) zegt het eens te zijn met prof. Molenaar, maar voegt daaraan toe, dat dit niet inhoudt, dat de Kamer medewerking zou verlenen tot een interpellatieSchalker over dit onderwerp. De heer SCHALKER (Comm.) betwist, dat in het reglement tot uiting komt, dat de door hem gevolgde weg onjuist is. Spr. wil nu spreken over de vraag of de motie be handeld zal worden. De VOORZITTER merkt op, dat dit thans niet aan de orde is. De heren VAN SANTEN en BRANDEN BURG (Comm.) zeggen het daarmee oneens te zijn. De heer DE BRUIJN (Kath.) zegt het ook te formalistisch te achten, d. m. v een voorstel zoals dat van prof. Molenaar, het debat over ,,de vraag of", reeds van te voren af te kappen. PROF. MOLENAAR (V.V.D.) zegt juist zo scherp stelling te nemen, omdat hij hier een gevaar aanwezig acht voor de parlementaire democratie. Het voorstel Molenaar wordt aangeno men met 22 tegen 13 stemmen. De heer SCHALKER (Comm.) pro testeert in een korte verklaring tegen deze gang van zaken en zegt, d«*t hij en zijn fractiegenoten uit protest deze zittingen niet meer zullen bijwonen. (De comm. frac tie verlaat de zaal). Voortgezet wordt de beraadslaging over de K.L.M. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr SPITZEN merkt met betreking tot het verzoek om uitbreiding van de directie op, dat reeds is medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt de directie tot vtff personen uit te breiden. Met betrekking tot de uitbreiding merkt spr. op, dat niet zo zeer is gedacht aan opening van nieuwe lijnen, maar aan con solidering en ontwikkeling van de bestaande lijnen. Getracht zal worden deze lijnen ren dabel te maken. Zo gezien is het toch be grijpelijk, dat de regèrijig de K.L.M. daar bij wil steunen. Spr. wijst er mr. Vixseboxse op, dat reeds verscheidene malen is medegedeeld dat het zou worden toegejuicht, indien par ticulieren finantiële bijdragen wilden leve ren. Daarmee zou immers de K.L.M. nog veel meer worden een echt-Nederlands goed. Met verschillende sprekers betreurt spr., dat geen overeenstemming is bereikt tussen de scheepvaartmaatschappijen en de K.L.M. Het rapport van de commissieAlbarda is thans nog op het departement in stpdie. De aanbevelingen om contact te blijven onder houden vinden bij spr. volledig weerklank Spr. zegt toe, de rapporten van de Reken kamer zo snel mogelijk door te zenden aan de volksvertegenwoordiging. Voor intrekking van een van de ontwerpen voelt spr. niets. Hit immers zou neerkojnen op intrekking van het 'gehele tweede ontwerp om daarna een deel daar van weer in te dienen en later pas het deel dat betrekking heeft op 6e 26*4 millioen, vergezeld van een uitgebreidere toelichting. Deze toelichting is echter niet te geven. Spr. wil echter wel toezeggen ruimer gebruik te maken van de driemaandelijkse inlichtingen aan de Kamer over het gehele luchtvaart beleid. Ir. KRAAYVANGER (Kath.) vraagt of hij onder uitbreiding inderdaad moet verstaan, wat de minister thans heeft medegedeeld, dus een uitbrei ding om het rendement te verbeteren, b.v. omdat met volle vliegtuigen zou worden gevlogen. Mr. REGOUT (Kath.) zegt met uit breiding in de zin van consolidatie ac- coord te gaan. Maar waarvoor zijn dan 5 nieuwe vliegtuigen nodia? De MINISTER bevestigt, dat niet expansie, maar rendementsverhoging het doel van de uitbreiding zal zijn. Voorts herhaalt spr., dat het in 't ge heel niet in de bedoeling ligt, de vijf vliegtuigen, waarvan is gesproken, zo maar te kopen. De ontwerpen worden z.h.st. aan genomen'met aantekening, dat de heer Regout geacht wil worden te hebben tegengestemd. Aan de orde is het w.o. nieuwe regelen omtrent de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Mr. STEINKÜHLER (K.V.P.) zegt van mening te zijn, dat na de behandeling in de Tweede Kamer bijna niets dan goeds van dit ontwerp te zeggen is. Juist om dat herstel van het recht het belangrijk ste aspect van het ontwerp is, moet even wel betreurd worden, dat de indiening pas zo laat is gekomen. Terecht is ge broken met het oude verkiezingsstelsel. Dit was ook niet te hanteren. Het nieuwe stelsel is een verzachte en daardoor ac ceptabele vorm van coöptatie. Spr. vraagt of de opneming van werknemersverte genwoordigers zal geschieden in even redigheid over de verschillende kamers en voorts of de regeling met ingang van 1 Januari a.s. van kracht zal worden. Mr. VIXSEBOXSE (C.H.) wijst op het verschil tussen de K. van K. en de P.B.O. en vestigt er de aandacht op, dat de besluitvorming in de organen van de P.B.O. geschiedt onder invloed van de meningen, zoals die bestaan in de zuilen organisaties. In de K. van K. zullen de meningen meer in vrijheid gevormd wor den en het zal voor de regering en de S.E.R. van waarde zijn, zulke oordeion onder ogen te krijgen. Mr. VAN WALSUM (Arb.) betreurt het, dat het ontwerp niet eerder door de regering is ingediend. Spr. ziet voor de K. v. K een zinrijke taak. Spr. dringt er op aan de werknemers niet buiten de Kamers te laten. Het mo tief, dat zij geen belangstelling voor het werk van de Kamers zouden hebben, gaat niet op. Spr. betreurt het dan ook, dat het amendement-Schilthuis in de Tweede Kamer niet is aangenomen. (Bij dit amendement werd het aantal werk nemers op 25 pet. gesteld.) Met betrekking tot de samenwerking van de Kamers en de provinciale be sturen is spr. niet geheel'gerust. Op zijn minst staat hij er sceptisch tegenover. Antwoord van mr. Van den Grinten dat het inderdaad de bedoeling is weer De staatssecretaris van Economische Zaken, MR. VAN DER GRINTEN zegt ook, dat het belangrijkste aspect van het ontwerp het rechtsherstel is. Spr. zegt, dat het inderdaad de bedoeling is weer terug te gaan naar de situatie, zoals die is beschreven in de wet van 1920, het geen overigens niet wil zeggen, dat ook weer 30 kamers zullen worden ingesteld. Met betrekking tot het stelsel van de verkiezing merkt spr. op, dat ook hij dit niet ideaal acht. Het is echter niet moge lijk gebleken een beter stelsel te vinden. Het individuele kiesstelsel wijst spr. af. Spreker verheugt er zich over dat van alle zijden de opneming van arbei dersvertegenwoordigers in de kamers wordt toegejuicht. Het is dan ook de bedoeling tot deze opneming over te gaan. Voorts deelt spr. mee, dat de regeling inderdaad op 1 Januari a.s. in werking zal treden. Spr. is niet zo bevreesd, dat de kamers de samenwerking met het provinciale bestuur als een last zullen voelen. Na een korte repliek van MR. VAN WALSUM (Arb.) en dupliek van de staatssecretaris, wordt het ontwerp zon der stemming aangenomen. Zonder stemming en zonder discussie wordt aangenomen het w.o. wijziging van hoofdstuk 12 van de begroting '48. Aan de orde is het w.o. kinderbijslag wet en kinderbijslagwet voor invalidi- teits-, ouderdoms- en wezenrentetrek kers. De heer SCHIPPER (A.R.) is van oordeel, dat het wezen van de kinder bijslag door de huidige regeling in dis- crediet wordt gebracht. Er wordt thans rekening gehouden met de huwelijks verhouding, maar bij de berekening van het prestatieloon is dit niet het geval. Spr. is van mening, dat de overheid op de verkeerde weg is met het ontwerp, zoals dit na de wijziging van de Tweede Kamer ter tafel ligt. PROF. MOLENAAR (V.V.D.) zegt het te betreuren dat de Tweede Kamer het ontwerp heeft gewijzigd. De minis ter kan echter niets verweten worden. Met hem is spr. van mening, dat deze wet de uitvoering en de onderlinge verhoudingen compliceert. Spr. bestrijdt de mening van de voorsteller in de Tweede Kamer, dat behoefte nog geen recht zou scheppen. Spr. herinnert daarbij aan het oorspronkelijke doel van de kin derbijslag: de herverdeling van het loon. Spr. is het eens met de hoge opvatting van het huwelijk. Maar we zitten nu eenmaal met natuurlijke kinderen. Meet de overheid nu toch dit onderscheid ma ken? Is dit wezenlijk in overeenstem ming met het christendom?- Als de ouders de natuurlijke kinderen in het gezin opnemen, moet dan de maatschap pij de nadruk cp dit verschil leggen? Spr. verzoekt bij de uitvoering van de wet iedere accentuering van de discri minatie achterwege te laten. Ondanks bezwaren zal spr.'s fractie voorstemmen. MR. VAN WALSUM (Arb.) zegt, dat het een bedenkelijke vergissing Is, te denken, dat zij, die bezwaar hebben te gen deze regeling, de heiligheid van het huwelijk niet erkennen. Ook vanuit (Van onze correspondent) ,flet is een verkwikking voor het priesterhart te mogen constateren, dat de pioniers hun katholieke overtuiging van huis naar hier hebben overge bracht," aldus mgr. Th. Huurdeman als vertegenwoordiger van Z. Em. Kardi naal de Jong tijdens de prachtig ge slaagde jaarlijkse Katholiekendag van de Noordoosftpolder. Een der grootste hallen van Em- meloord was reeds geheel met gelo vigen gevuld, toen de Vicaris-Gene raal van het Aartsbisdom, voorafge gaan door bruidjes en de geestelijk heid van het N.O.P., het fraai ver sierde interieur werd binnengeleid. Hier droeg mgr. Huurdeman een pontificale Hoogmis, met assistentie van de drie polderpastoors F. Koop- mans van Kraggenfcurg, A. Weijs van Marknesse en Th. Morselt van Em- meloord, op. Laatstgenoemde hield tijdens de plechtigheid een predicatie naar aanleiding van de woorden: „Die in tranen zaaien, zullen in vreugde oogsten." Des middags hield pater Fidelis Jutte O.F.M. een gloedvole rede, waarin hij mgr. Huurdeman verzocht de ge liefde Kardinaal te verzekeren hoe groot de trouw is van de katholieke bevolking van dit land aan de aloude Moederkerk. Hierna deelde pastoor F. Koopmans mede, dat de Landdrost van de N.O.P. zijn volle medewerking heeft toegezegd voor de vestiging van het Wit-Gele Kruis in het nieuwe land. Van 514 September 1950 zal te Utrecht de 55ste internationale Jaarbeurs worden Behouden. Op deze Jaarbeurs zullen in dustriële artikelen uit een 30-tal landen worden geëxposeerd. De expositieruimte is in verband met de grote binnen- en buiten landse belangstelling wederom vergroot en bedraagt thans ruim 50.000 m2. netto. Het aanbod heeft weer een uitgesproken inter nationaal karakter. Temidden van de overige groepen zullen om de medisch-pharmaceutische en de meubelafdeling op het Vredenburg en de Agrarische en Zuivelafdeling op het Croese- laanterrein, zowel door hun omvang, als door hun aankleding, een bijzonder cachet aan de Najaarsbeurs geven. In het Internationale Paviljoen op het Vredenburg zullen de collectieve inzendin gen worden ondergebracht van België, Ita lië Marokko en Hongarije, die hier een keurcollectie van exportproducten zullen aanbieden. Bij een particulier heeft de Zaandam- se politie een hamstervoorraad in beslag genomen. Een dikke vijftig pakjes thee, ettelijke doze koffie, alsmede een aan zienlijke hoeveelheid rijst, suiker, zout, zeep en slaolie werden in beslag geno men. Seretse Khama, het verbannen hoofd van de Bamangwato-stam, is met zijn oom, repent Tshekedi, tot overeenstem ming gekomen. Seretse en zijn oom zul len gezamenlijk een verklaring uitge ven, waarin zij de details van hun over eenkomst zullen bekend maken. Seretse zou vandaag met vrouw en kind naar Engeland vertrekken. een christelijke levensbeschouwing is wel degelijk een andere zienswijze mo gelijk. Bovendien speelt de barmhartig heid hier ook een rol. Deze regeling maakt de indruk van een demc-nstratie. De heer KUIPER (Kath.) zegt, de oplossing, die in de Tweede Kamer gevonden is, ook niet fraai te vinden. Toch wil spr. een enkele opmerking maken, ter verdediging van zijn poli tieke vrienden in de Tweede Kamer. Bij hen heeft niets anders voorgezeten dan de heiligheid van het huwelijk hoog te houden. Dit heeft bij de be strijders niet voldoende erkenning en waardering gevonden. Spr. vraagt be grip voor deze houding, te meer daar men blijk heeft gegeven te begrijpen, dat de moeder met het natuurlijke kind niet kan worden achtergesteld. De staatssecretaris van Sociale Zaken, Mr. VAN RHIJN, merkt op, dat, indien men het eens is met de heer Schipper over de heiligheid van het huwelijk, tooh een andere technische oplossing inzake kinderbijslag voor het natuurlijke kind mogelijk is. Naast de andere bezwaren tegen het amendement, zegt spr. nog, dat de algemene maatregel van bestuur thans op onjuiste wijze wordt gebruikt. Spr. voelt de bezwaren van Prof. Mo lenaar wat betreft de discriminatie bij de practische uitvoering en zal trachten hier een oplossing te vinden. Spr. wil nu niet diep ingaan op het probleem zelf, maar er slechts de aan dacht op vestigen, dat als hier van naastenliefde wordt gesproken, niet uit het oog mag worden verloren het ver schil tussen de verhouding individu tot individu en de verhouding overheid tot individu. Nadat Mr. VAN WALSUM de mening van de heer Kuiper heeft bestreden, wordt het ontwerp zender stemming aangenomen. Nadat de voorzitter in korte trekken de werkzaamheden van de Kamer ge durende de afgelopen zitting heeft ge memoreerd, wenst hij alle leden en me dewerkers van de Kamer een ongestoor de tijd van rust en sluit de vergadering te 19.15 uur. Advertentie bevat zelfwerkend optisch wit! stralende voetbal 39 ct. per groot pak CJCtA« ^£vCopyrighMM^8_ »2. Het t, «ei was erg leuk op dat onbewoonde eiland. i asrnus bouwde het huis en Sim en Sam maakten e' strooien dak. Er kwam trouwens ook uit, dat Sam uitvinder was. Hij zette een trechter onder de en maakte een aasslana aan de trechter vast en toen hadden ze een waterleiding. Verder was het wel erg warm, Sam stak zijn hoofd onder zijn wa terleiding. Maar het was toch eigenlijk te warm om nog meer uit te vinden. Het huis was onderhand klaar en het zag er erg aardig uitAlleen was de deur een beetje te laag uitgevallen. „Nou jongens," zei Rasmus, „nu moeten we maar eens verder gaan kijken, hoe het eiland er uit ziet." Kunt U zich voorstellen, dat nog geen halve eeuw ge leden de tomaat nagenoeg onbekend was in ons land en op groenten- en fruitten- toonstellingen als een heel bijzondere vrucht te pronk werd gelegd? Dat deze vrucht, die uit Peru stamt, hier zo is ingeburgerd, be wijst wel^ hoe zij bij vrijwel iedereen in de smaak valt. Zowel bij de broodmaal tijd als bij de warme maal tijd kunnen wij de pittig smakende tomaten op aller lei manieren gebruiken. Daarbij komt. dat zij voor de gezondheid van zoveel be lang zijn vanwege hun hoog gehalte aan beschermende stoffen. Dat is dan ook de reden, waarom tomatensao voor babies vaak wordt aan geraden. Behalve in soepen, sausen, stoofpotten, sla's en als bo terhambelegging kan men tomaten verwerken tot spe ciale gerechten. Wij geven hierbij enige recepten voor zo'n extraatje van tomaten. Recepten voor 4 personen Gevulde tomaten 4 mooie, middelgrote to maten, 2 hardgekookte eie ren (ook eendeneieren zijn geschikt, mits ze tenminste 10 minuten gekookt zijn), een krop sla, slasaus of mayon naise, peper, zout. De tomaten wassen. Het kapje afsnijden en de toma ten met een lepeltje uithol len tot pitjes, sap en zaad lijsten verwijderd zijn (deze kan men in soep of saus ver werken). De tomaten van binnen bestrooien met zout en peper. De hardgekookte eieren pellen en in stukjes snijden. Van de sla enige mooie bladeren uitzoeken om er de tomaten op te plaatsen en van het gele hart dunne reepjes snijden. De reepjes sla vermengen met de stuk jes ei en de slasaus (of mayonnaise) en de tomaten met deze massa vullen. De tomaten elk op een slablad op een grote schotel of op aparte schoteltjes opdienen. Vis in tomatensaus (smakelijk is dit re cept vooral voor schelvis of poon). 500 gr. gefiltreerde schel vis of poon, 250 gr. tomaten, 2 a 3 eetlepels gehakte sel derij, 3 eetlepels gehakte pe terselie, zout, peper, boter of margarine. De selderij, de peterselie en de gewassen en in stukken gesneden tomate' smoren in boter of margarine. Als de massa gaar is, deze zeven. De vis inwrijven met zout en pe per, in stukken verdelen en in de gezeefde saus gaar sto ven (plm. 10 min.). De vis opdienen in de saus, welke niet gebonden behoeft te worden Gesmoorde tomaten met cantharellen 300 gr. cantharellen, 300 gr. i4 middelgrote) tomaten, bo ter of margarine, 1 uitje, zout, peper, gehakte peterse lie, I eetlepel bloem De ui snipperen en fruiten in wat boter of margarine. De cantharellen schoonma- Het Londense haute-couturehuis Digby Morton toonde zijn herfstcollectie in Parijs, o.a. dit zwavelgele tweed com plet met nutria kraag en het pakje rechts. De Parijse herfstshows, die deze week begon nen zijn en de maand Augustus voor de lieden van het vak allerminst vacantie- maanden doen zijn, werden zoals gewoonlijk ingeleid met de hoeden. Wéér trachten enkele modistes de hoed recht op het hoofd te zet ten, maar de vrouwen wil len daar niet erg aan. Ze houden meer van de schuine lijn, die flatteuzer en zach ter is. De hoedjes blijven klein en draagbaar met een tendens, om de hoogte in te groeien, wat geen wonder is als de modiste zich laat in spireren door de vulkanen! Het is ieder seizoen weer even boeiend te horen waar de Parijse hoedenontwerp- sters haar inspiratie vandaan halen. Het blijft niet bij de politiek van de dag, het bal let, de folklore, de geschiede nis en de harlekijnmuts, maar daarnaast is het ."itmaal speelgoed als de diabolo en wat nog veel gekker is, ze gappen bij de dieren! Kr zijn bij de herfstcollecties hoed jes met konijnen- en hon denoren, met de oren van een eekhoorn en een ezel. Bij dat alles horen glinste rende sieraden. Rijnstenen spelen een grote rol, ze zit- ken (stukjes van de steel af snijden, grote exemplaren klein snijden en de padden stoelen goed wassen) en met de ui meefruiten tot ze licht bruin zijn. Dan de gewassen en in stukken gesneden to maten toevoegen. Als dez" gaar zijn, de pan van- het vuur nemen en de bloem zonder klontjes over de mas sa strooien. De massa nog even onder roeren doorko ken en op smaak afmaken met peper, zout en gehakte peterselie. Dit gerecht is zeer smakelijk bü rijst, doch kan ook met aardappelen (purée) gegeven worden. ten zelfs als dauwdruppels in een toef violen op een kleine cloche. De kleine, het hoofd nauw omsluitende hoed. op kort haar, is ge heel in stijl met de vrij strakke lijn van het silhouet, dat geen ingrijpende wijzi ging ondergaat. De oorlogs spanning, die overal door dringt, heeft een onmiddel lijke terugslag op de practi sche zin der Amerikaanse vrouwen, die sobere rokken willen. Het blijft dan ook de nauwsluitende japon iSchiaparelli spreekt van „het tweede vel") onder d« ruime mantel. De wintermantels spelen een grote rol in de Parijse collecties. Ze zijn zeer ver schillend van lengte, ook driekwart en zeven-achtste, wijd. rechtvallend of aange sloten, en gemaakt van lang harig, ruig materiaal, teddy beer of iets dat lijkt op slor dige poedelkrullen. De poe del staat toch zo in de be langstelling! En die ruige donkere buitenkant wordt bij voorkeur gevoerd roef lichte glanzende taf of bro caat. De bontkraag is in alle variaties teruggekeerd. Wat de lengte van de avondjurk betreft, zegt Pa rijs nog steeds; „entre les deux mon coeur balance." Lang is mooi en vrouwelijk, maar de Amerikaanse houdt van het makkelijke, met veel glinstering bewerkte korte feesttoilet. De Londense ontwerper Victor Stiebel, wijs als ko ning Salomon, lost de kw?s- tie op door zijn avondjapon nen van voren kort en van achteren slepend te maken. ASTRID Een heer in Brussel, zo lazab wij dezer dagen in eenVlaamse krant, heeft een kinderbedje uitge vonden, dat de baby in slaap wiegt. Om de uitvinding te vervolmaken 'is in het bedje ook nog op vernuftige wijze een soort speeldoos aange bracht, zodat met het wiegen ook een wiegeliedje gepaard gaat. De beweging van het bedje is slechts zeer gering en de klank zacht. Het ge heel werkt met een motor tje, dat de moeder eventueel van haar bed uit kan bedie nen. Volgens het blad dacht de uitvinder aan al die arme moeders, die zenuwachtig worden als baby de slaap niet wil vatten. Wij willen graag aannemen, dat bij deze man geen andere dan goede bedoelingen voorzaten. Het is alleen jammer, dat de uit vinding vermoedelijk wel weer zal gebruikt worden juist door degenen, die beter niet over een dergelijk in strument konden beschikken. Wij bedoelen hier de gemak- zuchtigen onder de moeders. De moeders, die het meest last hebben van babies, die niet slapen willen, zijn meestal de moeders, die hun kinderen het meest hebben verwend. Als baby gewend is bij het eerste kikje dat hij geeft opgenomen te worden, zal hij veel vlugger heel wat huilbuien hebben, dan wan neer men hem rustig zijn huiluuftje laat. Maar deze moeders zullen zich heus de gelegenheid om baby te troosten en te verwennen niet laten ontnemen door een „machine." De verstandige ouders hebben over het alge. meen weinig last van de kin deren. Deze babies eten en slapen op vaste tijden en wanneer dat eens niet ge beurt, is dat vaak omdat de kleine niet helemaal in orde is. In zo'n geval wil moeder zich toch liefst zelf met de baby bemoeien. De gemakzuchtigen echter, die het feit a1 lastig vin den, dat hun verantwoorde lijkheidsgevoel hun niet toe staat het huis te verlaten voor baby slaapt wat er kan gebeuren als h.'i 's nachts wakker wordt en er niemand thuis is, daar denken ze maar niet aan zulle., deze wieg- automaat zeker met gejuich begroeten. Terwijl mammie zich kleedt, kan het bedje het kind vast in slaap wie gen en mammie hoeft dus nergens meer op te wachten. Ach ja. wij zü'n een beetje sarcastisch en misschien ook wel ,een beetje ouderwets. Wij behoren tot de mensen, die vinden, dat men kinde ren. die te jong zijn om op zich zelf te passen, niet al leen thuis mag laten. Mis schien vergissen wij ons. Mis schien worden de zingende —wiegjes nog wel eens zo po pulair, dat niemand zich kan voorstellen, dat het eens an ders was. Volgens het Belgi-che blad heeft eer. geneesheer de nieuwe vinding al goedge keurd. Wie weet ho snel slapeloze vaders zü'n advies volgen. AALSDIJK 16 bij Kp. Race, ABBEDIJK 16 n. Rio de Janeiro, ALAMAK 16 te Bas rah, ALBIREO 16 bij Kp. St. Vincent. ALET- TA 17 te Pladju, ALKAID 17 te Bremen, AMSTELLAND p. 16 Finisterre, AMSTEL- PARK 16 n. Makassar, AMSTELSTAD 16 n Genua. ANNENKERK p. 16 St. John's EU-, ARENDSDIJK 16 bij Fortalena. ATLAS p. 17 Dungeness, BANTAM 16 v. Port Saïd. BARENDRECHT 16 bij Kp. Clear. BENG- KALIS p. 17 Kp. Guardefui, BENNEKOM 16 bij Azoren, BEVERWIJK 16 bij Valen cia, BLOEMFONTEIN 16 v. Mombassa, BORNEO 17 te Belawan, BOSKOOP 16 bij P. Delgada, BREDA 16 n. Mollende, CAL- TEX DEN HAAG p. 16 Gibraltar, CALTEX LEIDEN 16 v. Suez, CALTEX PERNIS p. 16 Casquets. CALTEX UTRECHT 16 v. Pa lermo, CELEBES 16 V. P. Sudan, CERAM 16 v. Madras, CISTULA 15 bij Fayal, DA- NAE 15 n. Sevilla, DUIVENDRECHT 16 te Las Palmas, DUIVENDIJK 16 bij Fayal, ESSO DEN HAAG p./17 Dungeness. ETRE- MA 16 te Swansea, FRIESLAND 16 n. Londen, GAASTERKERK 17 te East Lon den, GOTLAND 17 te Santos, HAARLEM 17 n. Cristobal, HECTOR 16 n. Melazzo, HER CULES 16 n. Latakia. HERSILLIA 16 te Willemstad, HYDRA 16 bij Scilly's. IRIS 16 te Gothenburg, JAPARA 16 n. Tandjong- priok, JOBSHAVEN 16 bij Kp. La Hague, KAMERLXNGH ONNES p. 16 Guardefui, KEDOE p. 16 Malta. KEILEHAVEN 16 bij Teneriffe, KOTA BAROE 16 v. Djakarta. LAERTES p. 16 Deachy Head. LAWAK 16 te Manilla. LEERSUM 16 bij Bermuda. LEOPOLDSKERK 15 te Aden, MAASKERK 17 te Lagos, MELISKERK 15 v. Hongkong, MERWEDE 16 n. Rotterdam. MODJOKER- TO 17 te Belawan, MOLENKEHK 16 te P Said, MURENA 17 te Buenos Aires, NIEUW AMSTERDAM 16 bij Kp. Race, ORANJE 16 v. Singapore, ORANJESTAD 16 n. Curacao, PAPENDRECHT 16 bii Fayal, PARKHAVEN 16 bij St. Vincent, POLYCHEMUS 16 te Semarang, PRINS ALEXANDER 16 bij New- Foundland. PRINS WILLEM VAN ORANJE 17 bij Valencia. ROEPAT 16 te Surabaja. RONDO 17 te Baltimore. RIJNLAND 17 n. Vitoria. SAMARINDA 16 n. Portland, SA- RANGAN 16 bij Gibraltar. SINGKEP 16 bij Ouessant, SOESTDIJK 16 bü Gibraltar, STAD ALKMAAR 16 n. Emden, STAD LEIDEN 16 bij New-Foundland, STAD MAASTRICHT 16 te Casablanca. STENTR 16 te Lissabon, TABINTA 16 bij Ouessant, TAMO 16 bij Can. eil., TARIA 16 bij Cura cao. TAW ALT 16 bij Singapore. TOSARI 16 n Surabaja. UTRECHT 16 v. Lorenzo Mar ques. WATERMAN 16 n. Makassar. WOENS- DRECHT 16 bij Fayal. ZONNEWIPK p. 16 Bougaroni, ZWIJNDRECHT 16 bij St. Vin cent. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH, 16 Aug. Op de markt werden aangevoerd 4325 stuks vee. zijnde 1587 runderen, 291 nuch tere kalveren, 72 zeugen, 179 lopers, 1715 biggen, 351 schapen en lammeren. De prij zen waren als volgt: melk- en kalfvaarzen van f 700975 p. St., guiste koeien van f 575800 p st., kalfvaarzen van f 650 950 p. St., klamvaarzen van f 575650 p st., guiste vaarzen van f 500600 p. st., pin ken van f 275475 p. st., graskalveren van 160280 p. st.. nuchtere fokkalveren van f 95135 p. st., nuchtere slachtkalveren van f 5085 p. st„ lopers van f 6580 p. st.. biggen van f 38—58 p. st.. schapen van f 60 f 70 p st., vette schapen f 85—115 p. st. zuiglammeren van f 5565 p. stuk, vette koeien 1.902.30 p. kg. lev. gew., slacht vee 2.202.80 per kg. geslacht gew. PURMEREND, Dinsdag 15 Aug. 1950. Eieren: 5000 kipeieren 14—15 per 100 stuks, 2500 eendeieren 8.50 per 100 stuks. Vee markt: Runderen, totaal 504 stuks: 168 vet te koeien 2.302.95 per kg., handel kalm. 161 geldekoeien 575825 per stuk, handel matig, 123 melkkoeien 6801025 per stuk. handel stil, 28 pinken 370480 per stuk, handel kalm, 24 stieren 625—1450 per stuk, handel kalm, 219 nuchtere kalveren voor de slacht 45—110 per stuk, handel goed, 176 vette varkens voor de slacht 1.701 88 per kg., handel stug, afloop minder, 625 var kens en biggen, magere varkens 46—67 50 per stu, handel stug, 26 paarden 600850 stuks, prijshoudend, 1031 schapen en lam meren. schapen (weiderij) 75125 per stuk, handel matig, lammeren 4580 per stuk, handel goed, 64 bokken en geiten 1050 per stuk, handel staug, 26 paarden 600850 per stuk, handel heel stug. 37 fokzeugen 22375 per stuk, handel stug. Totaal aantal dieren 2682. Pluim veemarkt: 300 konijnen 0.705.50 p. st. Pluimveemarkt gesloten. Kaasmarkt Woerden, 16 Ang. Op de kaasmarkt te Woerden waren vandaag aangevoerd 317 partijen le soort 2.00 2.09, 2e soort 1.91—1.98. Handel flauw. VEILING TIEL SEPTER. 15 Aug. Appelen: resp. le en 2e soort: Bleomee 1419 en 411; Early Victoria 1116 cn 57; Gamerse zu ren 1017; Keswick 1015 en 57; Lord Suffield 914 en 36; Manks Codlin 7—25; Perzikrode Zomerappel 2031 en 1118; Zi geuner 2840 en 122; Zwedenappel 2632. Peren: Salonka 812; Clapps Favorite 20 38 en 5--20; Juttepeer 1015; N. H. Suiker peer 912 en 36; Kees Gijsbert 79 en 46. Pruimen: Belle de Louvain 2433 en 12—22: Dubbele Witte 25—35 en 12—20; En kele Witte 20—32; Wijnpruim/Perzikpruim 3143 en 16—21; Reine Claude d'Ouillins 22 —35; idem verpakt per 100 stuks 1.802.20; Reine Claude Verte 4049 en 2230; Reine Claude d'Althan 31—39: Reine Victoria 23— 32 en 917; Abrikozen 8090 en 4149; Bra men 70—84. Alles in cents per kilo tenzij an ders vermeld. OLIE- EN VETMARKT. Rotterdam, 16 Aug. 1950. Aansluitend aan het slot van het vorig bericht, delen de makelaars Bessem De Schepper mede, dat kort daarna het weinige dat nog in zeepgrondstoffen werd aangeboden, vlot tot de gevraagde hoge prijzen werd geruimd. Tot tweemaal toe werden in deze 14-daagse periode weer Su matra Palmolie voor zeepdoeleinden be schikbaar gesteld en de belangstelling dsar- voor bleek zeer groot. De enkele partijtjes binnenlandse raffinage vetzuren die af en toe nog tot de oude prijs worden aangebo den, vinden natuurlijk onmiddellijk een ko per; de vraag is vele malen groter dan het aanbod. Omtrent de verscheping van de op Augustus van de U.S.A. gekochte Fancy Talk is op dit moment nog niets bekend. Het spreekt vanzelf dat de zeepfabrikanten hier reikhalzend naar uitzien; een klein loco restantje werd verdeeld Wij vernemen dat Australië en Nieuw Zeeland na 1 Oct a.s. voor het eerst na de oorlog weer Talk ter beschikking van andere landen dan Engeland zullen kunnen stellen en wel flinke kwantiteiten eetbare en kleine hoeveelheden technische talk. Ook in de eetbare branche blijft het druk. De raffinage- en hardingsbedrijven zijn overstelpt met werk en kunnen onmo gelijk alle orders uitvoeren. Wat zij kun nen boeken voor margarinefabrieken, vet- smelterijen, biscuitfabrieken, e. d nemen zij aan. maar alleen op latere levering. Uit voering van een deel van de oude contrac ten zal zeker de hele tweede helft van deze maand vergen. Daarnaast bestand dan de gewone koop lust voor Ruwe Oliën voor de Margarine industrie met eigen raffinage, en voor Spijs olie. Tenslotte vermelden wij nog enkele afdoe ningen in Ricinus olie. technisch talkvet enz. Zodat ook voor de le helft Augustus de algemene indruk zeer bevredigend is. DONDERDAG HILVERSUM H, 298 m. - KRO: 18.15 land- en tuinbouw. 18.30 strijdkrachten met vraag en aanbod, 19.15 postzegelver zamelaars, 19.30 Morton Gould, 19.40 ra diokrant, 20.00 nieuws, 20.05 gram., 21.00 omroeporkest, 21.45 Toonkunstkamer- ork., 22.15 Vaart der volken, 22.35 fragm. Symph. no. 5 v. Mahler. 23.00 nieuws. 23.15 concert. HILVERSUM I, 402 m. - AVRO; 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.30 Theaterorkest, 19.00 reportage, 19.25 Harmonetto, 20.00 nieuws, 20.05 radiozoeklicht. 20.15 Radio Philh. Orkest. Mendelssohn en Brahms. 21.15 hoorspel, 21.35 Spreken de stenen?. 22.20 Metropole-orkest, 23.00 nieuws, 23.15 Zigeuner- en dansmuziek. VRIJDAG HILVERSUM II, 298 m. - KRO; 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 volksliederen, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws. 8.15 amu- sementsmuz.. 9.00 vrouw, 9.35 lichte muz,. 10.15 amusme.muz., 11.00 zieken. 11.40 zang. 12.00 Angelus, 12.03 amuse- mentsmuz., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 amusem.muz., 13.45 vrouw," 14.00 amusem., 14.45 amusem.muz., 14.55 Rose Marie, muz. blijspel v. Rud, Friml, 16.00 zieken. 17.00 jugd. 17.15 piano en orgel. 17.45 amusem.muz., 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws. 19.15 regeringsuitz., 10.35 Brabants progr., 20.00 nieuws, 20.05 Kon. bezoek aan Zeeland. 21 DO Dè spreuk op de roemer, hoorspel. 21.45 omroepork.. en Marlsa Marl. sopraan, plm. 22.07 be strijding van rheumatiek, 22.45 Avond gebed. 23.00 nieuws. 23.15 Kon. bezoek aan Zeeland. 23.2S dansliedjes. HILVERSUM I, 402 m. - VARA: 7.00 nieuws, 7.18 amusem.muz.. 8.00 nieuws, 8.18 amusem.muz.. 8.50 vrouw. 9.00 symph. v. Barber. De Moldau v. Smeta- na. symph. in c v. Beethoven. VPRO: 10 00. VARA; 10.20 amusmunuz.. 10.30 vrouw. 10.45 Trois pièces, v. Honegger. sonate v. Andriessen. door André Jur- res, 11.00 ontstaan v. d. VARA. 11-25 werk v. Coates. AVRO: 12.00 theater orgel. 12.33 sport. 12.45 amusem.muz.. 13.15 amusem.muz., 13.45 Negro-spiri tuals, 14.00 kookles, 14.20 werk v. Mo zart. HSndel, Scarlatti. Bernstein. 15.00 Ons volk enzijn dichters. 15.20 gram.- progr. uit de tijd v. Franz Joseph. VARA: 16.00 Engelse dansmuz.. 16 30 jeugd. 17.00 Requiem v. Mozart. 18 00 nieuws, 18.15 felicitaties, 18.50 Paul Ne ro. viool, 19.00 Denk om de bocht. 19.15 amusem.muz. VPRO: 19.40 cultureel- paedagogische eonf. te Brussel. 19.55 nieuws. 20.05 boek. 20.15 conc. in Bes v. Mozart. VARA: 21.00 gram.-verzoek- progr-, 21.40 Ducdalf. 22.00 buitenl. over zicht. 22.15 Swing and Sweet. VPRO: 22.40. VARA: 23.00 nieuws, 23.15 Harold in Italy v. Berlioz.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5