AMSTERDAMSE BOUWBEDRIJF NEEMT ZEER BELANGRIJKE BESLISSINGEN RODE DIVISIES BEGINNEN DE AANVAL OP TAEGU Immigratie op grote schaal over enige jaren mogelijk Wees niet bqng, breek de terreur Regering en burgerij verlaten de stad Prinses Alix huwt met Prins Antoine de Ligne Tot hoofd en hart Moeilijkheden te Menado GEALLIEERDE SCHERPSCHUTTERS IN ERMELO Laatste slachtoffertje ten grave gedragen Hong. priesters moeten over vrijheid preken .Het weer. „Wisseling bestuur op N.-Guinea een tragedie" Ambonezen wenden zich tot regering Receptie van Mohammed Rum in Wassenaar VRIJDAG 18 AUCUSTUS 1950 74ste JAARGANG No. 248147 BESCHERMING GEWAARBORGD Actie Unieverkeer Geen rijksbemiddeling DE GAULLE VERKLAART: OPNIEUW BEREID LAST VAN DE MACHT TE DRAGEN Plan tot reorganisatie van de Europese defensie Tussen voorm. K.N.I.L. en A.P.RJ.S. EVACUATIE VAN HONDERDDUIZEND MENSEN Gruweldaden van Noord-Koreanen Oefeningen met luchtdoelartillerie De ramp te Groningen Toestand der zwaar gewon den vrijwel ongewijzigd Gemeenschappelijke politiek t.a.v. Formosa Grote Drie zullen trachten tot overeenstemming te komen Na Sukarno's rede Zij willen naar Ambon terug 1500 NONNEN WERKEN IN 0EKRAINSE MIJNEN Gouverneur Nieuw-Guinea in Holland Bevolking ÏOO pet. pro-Nederlands Mr. F. Op de Coul Geheim Kamerheer van Z. H. de Paus Minister Spender naar ons land Wereldreis van „Piet Hein" begonnen Feest in Luxemburg Belangstelling uit heel Europa BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur^ W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroeuers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt zxh het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, I 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. (Van onze verslaggever) Terwijl enerzijds de E.V.C. tracht met alle middelen de stakingen in Amster dam uit te breiden Donderdag is het Reinigingspersoneel bewerkt en van nacht is het trampersoneel aan de beurt! zijn anderzijds de Uniebonden in nauwe samenwerking met de werkgevers en het gemeentebestuur tot de tegen aanval overgegaan. Op een vergadering van de werkgeversorganisaties en bona fide werknemersorganisaties in het bouwbedrijf is Donderdagavond een actie comité gevormd, bestaande uit wederzijdse vertegenwoordigers- en besloten is met ingang van Maandag a.s. enige bouwwerken, die nu stil liggen, open te stellen, echter alleen voor arbeiders, aangesloten bij de bonafide organisaties. Ongeorganiseerde arbeiders of E.V.C.-ers kunnen nog slechts met toestemming van dit actiecomité in dienst worden genomen, met dien verstande dat alle ar beiders, hoe ook georganiseerd of eventueel niet georganiseerd, maar thans aan het werk zijnde, rustig aan het werk kunnen blijven. Tot a.s. Maandag zal ech ter geen enkele arbeider, die niet aan het werk is, worden aangenomen. Alle instructies en mededelingen, welke voor betrokkenen van belang zijn, worden uitsluitend door het actiecomité verstrekt. Een tijd van stakingen is tegelijk een tijd van vergaderen en van pam- flettenregen. De E.V.C. heeft pamfletten onder het Amsterdamse gemeenteper- soneel verspreid, waarin de Uniebon den worden aangevallen en tot staking wordt opgewekt, maar de Uniebonden hebben daarop geantwoord met een pamflet, waarin duidelijk wordt uit eengezet wat reeds bereikt is inzake de herclassificatie van het gemeente- personeel (met terugwerkende kracht tot 1 Jan 1948) en dit is op een buiten gewoon druk bezochte vergadering van de Uniebonden in „Krasnapolsky" nog eens uitvoerig uiteengezet. Op deze bij eenkomst werd medegedeeld, dat onder het bestratingspersoneel van de ge meente Amsterdam 114 werkwilligen zijn, 350 stakers en 120 man ziek of met verlof. Het is dus beslist niet zó, dat geheel het Amsterdamse bestratings- personeel staakt. Het personeel van de Bestratingswerf heeft tot tweemaal toe geweigerd aan de staking deel te ne men en op de aanwezige leden van de Uniebonden, die wegens molest niet kunnen werken, werd een krachtig be roep gedaan om ondanks alle terreur toch weer het werk te hervatten. Zij kunnen rekenen op afdoende bescher ming zowel op het werk als van hun gezin en hun woning. „Wij moeten de stakersterreur bre ken", io zeiden de sprekers. „Wij moe ten óók fanatiek worden en geen angst tonen. Want door angst te zaaien den ken de stakers meester van de stad te kunnen worden." Met de leiding van Publieke Werken zijn plannen besproken om geconcen treerd te gaan werken en maatregelen te treffen ter bescherming van de werk willigen. De sprekers klaagden er ech ter over, dat er onder de opzichters van het bestratingspersoneel zijn, die met de stakers sympathiseren en de werk willigen tegenwerken. Dat komt door dat bestraters een soort van familie clan vormen: vader, zoon, oom, neef, allen werken daarbij in hetzelfde vak, en daaruit worden de opzichters gere- cruteerd. Het hangt van de gezindheid van deze familieclan af hoe de gezind heid van de daaruit voortgekomen op zichter is. De bestuursleden van de Uniebonden raadden de arbeiders aan gezamenlijk een blok te vormen en elkaar zoveel mogelijk bij te staan. Tezelfder tijd hield de E.V.C. in de Apollohal een openbare vergadering en vergaderden de E.V.C.-ers bij de Stads reiniging in „De Kroon" (De pers had hier echter geen toegang!). De communistische gemeenteraads fractie heeft aan de burgemeester een extra-raadszitting gevraagd. Dit zal wel moeten worden toegestaan daar de communisten het vijfde deel van de raadszetels bezetten en dus volgens de Gemeentewet gerechtigd zijn een extra zitting aan te vragen. Normaal verga dert de Raad pas in September. Donderdagavond heeft de Unie Ver keer, gevormd door de Nederlandse R.K. Bond van Transportarbeiders St. Boni- facius, de Centrale Bond van Transport arbeiders en de Christelijke Bedrijfs groepen Centrale, een besloten vergade ring gehouden in het „Gebouw Otjeon" te Rotterdam in verband met de haven staking. De 'vergadering, die druk be zocht was, sprak naar cms werd me degedeeld zich uit, dat zij de door communistische elementen uitgelokte staking ten scherpste afkeurt. Zij stelde vast, dat een dergelijk optreden op geen enkele wijze de positie der havenarbei ders kan verbeteren, doch deze integen deel in gevaar kan brengen. Van enige zijden is de vraag gerezen, of van overheidswege geen bemiddeling zal worden verleend in de havenstakin gen te Rotterdam en Amsterdam, daar I toch het College van Rijksbemiddelaars de partijen, bij het conflict betrokken, bijeefi kan roepen. Dienaangaande vernemen wij, dat sinds de bevrijding als algemeen principe geldt, dat de overheid bij stakingen niet bemiddelt. Nu er geen vrije loonvorming is, vrijwel overal vastgestelde loonrege lingen bestaan en een loonstop geldt, waarvan niet incidenteel kan worden af geweken, wordt een dergelijke staking geacht te zijn gericht tegen de regering Als partij kan deze niet alleen niet be middelen. maar bemiddeling zou tot geen enkel resultaat kunnen leiden, aange zien de werkgevers de lonen niet kun nen verhogen, al zouden zij daartoe be reid zijn. Generaal Charles de Gaulle heeft zich gisteravond „opnieuw bereid verklaard de last van de macht te dragen", in het aangezicht van de „naderende storm". De leider van de R.P.F. gaf als zijn mening te kennen, dat de landen van Europa eigen defensies moeten consolideren al vorens zij doelloos praten over „collec tieve veiligheid". In een verklaring aan de pers zegt de Gaulle, dat de huidige wereldcrisis aantoont, dat op dit ogenblik geen waar devolle Europese verdedigingsorganisa tie bestaat. Hij stelt een „reorganisatie" Van het Europese continent voor. De Gaulle verklaart geen vertrouwen te hebben in de Raad van Europa, om dat deze een „Europees mandaat" mist en dringt tegelijkertijd aan op een prac- tisch Frans-Duits bondgenootschap. Hij Vervolgt: „Wij hebben ook Europese in stellingen nodig, wier bevoegdheden di rect ontleend worden aan de stemmen Van de burgers van Europa." Dit dient Aneta verneemt uit zeer betrouwbare won in Djakarta, dat opnieuw moei lijkheden zijn gerezen tussen leden van «et voormalige K.N.I.L. en de A.P.R.I.S., namelijk in Menado. Er is geen enkele bijzonderheid over aard van de moeilijkheden te ver krijgen, doch militaire waarnemers Zijn reeds naar genoemde plaats gezonden, terwijl een vertegenwoordiger van het afwikkelingscommando van de Kon. Landmacht waarschijnlijk morgen naar Menado zal vertrekken met een ver tegenwoordiger van de leiding van de a-P.R.I.S. naar zijn mening gesteund te worden door een stelsel van gemeenschappelijke verdediging. Frankrijk zou daarvan de grote lij nen moeten aangeven en de leider aan wijzen. Sterke Amerikaanse strijd-- krachten zullen slechts aan Europa steun verlenen als Frankrijk het At lantische bruggehoofd houdt, aldus de Gaulle. Wat het gebied van de Pacific aangaat, hiervoor rust de verantwoor delijkheid bij de V.S. en het „Oosten" zou voor rekening Van Engeland ko men. De Gaulle acht het noodzakelijk, dat Frankrijk alleen en onmiddellijk 15 per manente divisies op de been brengt en 40 ten tijde van mobilisatie. De lucht macht moet volgens de generaal uit 5000 vliegtuigen bestaan. Voldoende vloot- tonnage en luchtstrijdkracktén om de Franse havens en convooien te bescher men en de uitrusting van troepen voor het binnenland, om in tijd van oorlog de onmiddellijke verdediging van Frankrijk ter hand te kunnen nemen, vindt de Gaulle eveneens noodzakelijke maat regelen. En hij is van mening, dat dit gehele program in drie jaren voltooid moet zijn. Dr. Felix Kersten, de vroegere mas sage-arts van Himmler, heeft Donderdag op het paleis Soestdijk het groofofficiers- kruis in de orde van Oranje Nassau, dat hem is verleend voor zijn verdiensten voor de Nederlandse zaak, ontvangen uit handen van Prins Bernhard. De Prins sprak in de stuczaal van het paleis ruim een half uur met dr. Kersten over zijn werk in de oorlog. „Het is moeilijk woorden te vinden om u te danken voor alles, wat u voor Nederland hebt gedaan" zei de Prins. Aan het centrale front zijn vier Noordelijke divisies, gesteund door tanks, de aanval op Taegu begonnen. De Zuid-Koreaanse regering is vanmorgen uit deze tijdelijke hoofdstad van de Republiek naar de havenstad Pusan vertrok ken. Ook de burgerbevolking heeft vandaag bevel gekregen Taegu te ver laten. Het bevel heeft betrekking op meer dan honderdduizend personen en is uitgevaardigd door de stedelijke overheid. Duizenden mensen, die hun schamele bezittingen reeds bijeen hadden gepakt, begaven zich onmiddellijk op weg in Zuidelijke richting. Ze vormden de grootste volksverplaatsing sinds de Rode troepen de 38ste breedtegraad overschreden. Noord-Koreaanse zware artillerie opende vanmorgen, kort na middernacht, het vuur op de buiten wijken van de stad, een belangrijk knooppunt van wegen en spoorlijnen, dat beschermd wordt door een rij hoge en steile bergen. Een woordvoerder van het Amerikaanse leger verkiaarde, dat thans „het meest critieke stadium voor de gehele Amerikaanse defensielinie" was aangebroken. De zware artillerie van de Rode troe pen beschoot Taegu vanaf de Westelijke oever var de rivier de Naktong, op een punt ongeveer twintig km. van de stad verwijderd. Tegelijkertijd begonnen vier Noord-Koreaanse divisies -over een vijf en twintig km. breed front de aanval op Taegu. Vandaag veroverden de Noord-Koreanen, die zich in dit gebied tussen Waegwan en Kunwi bevinden, Kumwha, dat minder dan twintig km. van Taegu verwijderd ligt, aan een se cundaire weg, die door de bergen heen naar het aanvalsdoel van de communis ten leidt. Ook gisteren deden zij ver schillende succesvolle aanvallen en slaagden er in een brede wig te drijven in de Zuid-Koreaanse linie. De Vijfde Amerikaanse Luchtmacht is vandaag opgestegen om de massale Noord-Koreaanse aanval te vertragen. Shooting Star-straaljagers en mustangs raasden laag over het 25 km.-brede front en vielen vijandelijke tanks en troepen aan met raketten en machine geweervuur. Een woordvoerder van de vijfde luchtmacht zei, dat de geallieer de luchtstrijdkrachten alle krachten zul len inspannen om de vijand afbreuk te doen. De Amerikaanse luchtmacht in Ko rea maakt thans gebruik van een luchtraket, die speciaal voor de Kore aanse oorlog vervaardigd is, een pro jectiel van 6H inch. De chef van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Hoyt Vandenberg, heeft bevel tot de vervaardiging van het nieuwe wa pen gegeven, nadat hij teruggekeerd was van zijn recente bezoek aan het De uitwerking van het in het kader van het Atlantisch Pact ontworpen M(utual) D(efense) A (ssistance)-Pro- gram heeft zoals dezer dagen op het schietterrein overtuigend blijkt zicht bare (en ook zeer hoorbare!) resultaten opgeleverd. Van 16 tot en met 19 Augus tus worden n.l. aan de kust van het IJs- selmeer min of meer intergeallieerde schietoefeningen met Iuchtdoelartillerie gehouden, waaraan wordt deelgenomen door officieren en onderofficieren van het Belgische, Deense en Nederlandse leger. Uit deze militairen, die allen een onder Amerikaanse leiding staande cur- nogh e'^ers van de oefeningen te Ermelo van links naar rechts: Sidney E. O'Do- Q jUe' speciale assistent van de Amerikaanse ambassade te Den Haag; kolonel *chout^ Van Nijnatten, commandant van de Nederlandse luchtdoelartillerie; 'bij-nacht E. P. Forrestal, commandant van de Amerikaanse groep van deskundigen, en Brigade-Generaal Charles T. Lanham. sus volgen in de Artillerieschool te Brasschaet bij Antwerpen, worden de instructeurs gerecruteerd, die te zijner tijd hun manschappen in hun respectie velijke landen zullen opleiden^ De oefe ningen in Ermelo stemden de aanwezige militaire autoriteiten tot kennelijke vol doening. Kolonel G. J. M. C. v. Nijnatten, commandant van de Nederlandse Lucht doelartillerie, vatte zulks samen in de woorden: „Wij zijn klaar; het wachten is nu op het Amerikaanse materiaal". Het gaat hier om een „training" met een zestal 40 mm. kanonnen van zeer moderne en dus vernuftige constructie, waarmee men 120 schoten per minuut kan lossen, en cok hanteert men een aantal „Browning"-mitrailleurs, die vooral gebruikt worden bij de beschie ting van snelle, laag vliegende machines. Deze „Browning"-mitrailleurs werden in de soldaten-taal meestal als „vierlingen" aangeduid, om de eenvoudige reden, dat zij vier lopen hebben; met deze uiter mate „vlotte" wapens kan men liefst 650 schoten per minuut per loop afvuren. Wij mochten er getuige van zijn, dat de geallieerde manschappen met deze werktuigen een ganse morgen een uiter mate lastig te treffen doelwit beschoten. Het ging er n.l. om de door een vliegtuig aan een 800 m. lange nylonkabel voort getrokken „manche" een met lucht gevulde katoenen zak te raken. Uiteraard trok het vliegtuig telkens op steeds wisselende hoogten voorbij Wij kunnen u verzekeren, dat de „man che" er weldra aan flarden bij hing en dat en passant ook enkele „gronddoelen" met ingrijpend succes onder vuur wer den genomen. Het Steeds weerkerend „Fire!" van de Amerikaanse instruc teurs werkte bepaald inspirerend op de Belgische, Deense en Nederlandse scherpschutters. De oefeningen berden Donderdagmor gen bijgewoond door hoofden van de speciale missie voor het M.D.A.-pro- gram uit Brussel en Den Haag, onder wie Brigade-generaal Charles T. Lan ham en vice-admiraal E. P. Forrestal. Dezelfde groep cursisten houdt in Oc tober a.s. in België een oefening met zware luchtdoelwapens, waarbij de tref kansen uitsluitend met behulp van radar worden berekend. Verre Oosten en klachten had verno men over de ondeugdelijkheid van de 5 inch-raketten bij de aanvallen op Noord-Koreaanse tanks. Aan het Zuidelijke front is de toe stand minder critiek. Amerikaanse troe pen, die gisteren ruim veertig km. te rugtrokken, zijn bij Changnyong in ac tie gekomen tegen een Noord-Koreaans bruggehoofd over de Naktong. De Ame rikaanse 24ste divisie en Zuid-Koreaan se mariniers boekten hier gisteren enke le plaatselijke successen en slaagden er volgens A. P. in. hun stellingen vandaag te handhaven. De Rode troepenmacht, die zich hier op de Oostelijke oe^r van de rivier bevindt, wordt op ongeveer tienduizend man geschat. 32 Amerikaanse gevangenen zijn gis teren op een heuvel ten Westen van Waegwan, met hun handen op de rug gebonden, door de Noord-Koreanen doodgeschoten. De Rode troepen hadden geprobeerd al de 37 gevangenen te doden, maar vijf van hen waren nog m leven en konden de Amerikaanse pa trouille, die twee uur later ter plaatse verscheen, verslag uitbrengen. Zij ver telden, dat de communisten ook een bloedbad hadden aangericht onder de gewonden. Het gebeurde in het gebied dat Woensdag door een honderdtal su perforten gebombardeerd is. De gruwel daden worden gezien als een vergel dingsmaatregel voor deze massale lucht aanval, aldus meldt A. P. Een communistische luitenant, die er van verdacht wordt het bevel daartoe te hebben gegeven, bevindt zich in han den der Amerikanen. Deze luitenant, die door één van* de vijf overlevenden herkend werd, is de eerste van oorlogs misdaden betichte Noord-Koreaan, die de Amerikanen in handen valt. (Van onze correspondent) De Oranjebuurt in Groningen is nog steeds in diepe rouw en toen Donderdag het vijfde slachtoffertje van de ontzet tende ramp aan de veiling „De Een dracht", de 14-jarige Eddie Bergman, ten grave gedragen werd, waren huis aan huis in de omgeving van de Nassaulaan 39a de gordijnen neergelaten. Ook nu weer stonden honderden langs de weg en op de begraafplaats Selwerderhof was de belangstelling zeer groot. Na mens het gemeentebestuur van Gronin gen was er de burgemeester, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, namens de spoorwegen de hoofdinspecteur ir. J. van Roggen en namens de bevelhebber van het 4e militaire gewest majoor J. Pik. Het wnd. hoofd van de Uloschool, waar Eddie Bergman studeerde, de heer O. de Vries, sprak enkele woerden. Het 6-jarig slachtoffertje Wim van der Molen werd Donderdagmiddag op Westerveld gecremeerd. Bij informatie aan het Academisch Ziekenhuis te Groningen vernamen wij dat de toestand van de zwaar gewonde slachtoffertjes nog vrijwel ongewijzigd is. Twee van de patiënten maken het redelijk wel, van de overigen is de toe stand nog steeds ernstig. Uit Budapest verneemt Reuter, dat de priesters in Hongarije opdracht heb ben gekregen, de nieu\Ve Hongaarse grondwet in hun preken van aanstaan de Zondag te prijzen. Het z.g. Comité van Priesters, dat een creatie van de regering is deed een beroep op alle geestelijken om bij de viering van de eerste verjaardag van de nieuwe grond wet er in hun predicatie de nadruk 09 te leggen, dat de nieuwe grondwet de vrijheid van geweten en van godsdienst verzekert. Verwachting tot Zaterdagavond; Wisselend bewolkt met hier en daar enkele buien, afgewisseld door opkla ringen. Matige, af en toe vrij krach tige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid- West en West. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 5.30—19.57 Maan: 13.03—21.45 Op de conferentie van de Amerikaan se, Britse en Franse ministers van Bui tenlandse Zaken, welke 12 September in New York begint, zal geprobeerd worden een gemeenschappelijke politiek ten aanzien van Formosa te bepalen, aldus A.P. De inleidende besprekingen, welke reeds wekenlang tussen Ameri kaanse en Britse functionarissen in Londen en Washington worden gehou den, hebben tot nu toe nog niet geleid tot een politiek ten aanzien van For mosa, welke voor beide partijen aan vaardbaar is. De „Sydney Morning Herald", het oud ste ochtendblad van Australië, bevat een hoofdartikel in antwoord op de rede van Sukarno in Djakarta. Het blad schrijft, dat de toekomstige status van Neder- iands-Nieuw-Guinea een bedreiging voor de vrede inhoudt, die Australië naar de V.N. behoort te verwijzen. „Noch de Ne derlanders, noch de Australiërs mogen de onheilspellende mogelijkheid voorbij zien, dat de nieuwe regering te Djakarta munt probeert te slaan uit de stuw kracht, die de unificatie tot stand heeft gebracht. Bezien van het standpunt der autoch- thone bevolking van Nieuw-Guinea zou een wisseling van bestuur een tragedie zijn. Naar het standpunt van Australië zou een Indonesische bezetting een ge vaarlijke klap ten opzichte van de na tionale veiligheid zijn," aldus de „Syd ney Morning Herald". Enige ex-K.N.I.L.-ers hebben zich „na mens alle Ambonese oud-militairen van het K.N.I.L., door wie zij naar de Neder landse regering zijn afgevaardigd en ge machtigd", tot de Nederlandse regering gewend. Zy verzoeken de regering met hun gezinnen naar Ambon te worden vervoerd en vragen een zeer spoedige en uitdrukkelijke beslissing en wel uiter lijk op Zaterdag 19 Augustus. Het is niet de schuld van de Ambo nese oud-militairen van het K.N.J.L. dat de Indonesische regering zich als vijand van het Ambonese volk gedraagt en een oorlog voert tegen hun vaderland, zo wordt in het request o m. betoogd. De Ambonese oud-militairen van het K.N.I.L. merken op, dat hun legercom mandant vóór de souvereiniteitsover- dracht uitdrukkelijk heeft beloofd, dat zij met hun gezinnen naar hun vader land zouden worden teruggevoerd. „II Quotidiano", het officiële orgaan van de Italiaanse Katholieke Actie, drukte vandaag een brief af van een Duitse non, die schreef, dat zij en nog 1500 medezusters dwangarbeid in de Oekrainse steenkoolmijnen verrichten. De non schreef, dat zij en andere zus ters van de orde van de H. Vincentius door de Sovjet-autoriteiten uit Oost- Pruisen naar de Oekraine werden over gebracht, waar zij eerst, aan het werk gezet werden bij de bouw van een brug over de rivier de Dnjépr. Tijdens de bouw van de brug moesten de zusters zware balken verslepen en in de rivier plaatsen. „Indien één van ons flauw viel, dan werd zij onbarmhartig geslagen en indien zij geen kans zag weer op te staan dan werd zij in de rivier geworpen. Nu werken wij elke dag vrijwel zonder voedsel in onderaardse mijnen, volkomen zonder contact met de mensheid. Er be staan geen Zondagen, geen feestdagen meer voor ons. Reeds twee jaren hebben wij de Heilige Communie niet kunnen ontvangen." I leder offer doet pijn, als de liefde niet groot genoeg is. J De gouverneur van Nieuw-Guinea. de heer S. L. J. van Waardenburg, is Don derdagavond, komend uit Hollandia, op Schiphol gearriveerd. Hy zal met de Ne derlandse regering in de komende we ken besprekingen voeren over de situa tie op Nieuw-Guinea en adviezen uit brengen. De heer Van Waardenburg denkt on geveer een maand in Nederland te blij ven. Dan keert hij weer terug om zijn zware taak te hervatten. De gouverneur heeft, kort voor hij 12 Augustus Nieuw- Guinea verliet, een grote rondreis ge maakt door het gebied dat hij bestuurt. „De moeilijkheden," zo vertelde hij, „zijn groot. Men zou kunnen zeggen, dat Mr. F. J. C. M. Op de Coul, directeur van het R.K. Centrale Bureau voor On derwijs en Opvoeding te Den Haag, is benoemd tot Geheim Kamerheer van Z. H. de Paus. De Australische minister van Buiten landse Zaken, P. C. Spender, zal 28 en 29 Augustus te 's-Gravenhage vertoe ven. De minister is van Australië op weg naar Londen en New York om daar de algemene vergadering der Ver. Naties bij te wonen. Tijdens zijn verblijf in 's-Gravenhage zal minister Spender besprekingen heb ben met zijn Nederlandse ambtgenoot mr. D. U. Stikker. In het park van „Backershagen" te Wassenaar ontvingen Donderdag de Hoge Commissaris van Indonesië en mevrouw Mohammed Rum op een tuin feest vele gasten, die hen kwamen com plimenteren ter gelegenheid van de In donesische onafhankelijkheidsdag. Behal ve vele leden van het corps diplomatique merkten wij op de ministers Drees, Van Schaik. Stikker, Van Maarseveen, Göt- zen, Spitzen, vice-admiraal Rost van Tonningen, chef van het militaire huis van H.M. de Koningin, de staatssecreta rissen Blom, Moorman en Van Rhijn, mr. Donner, president van de Hoge Raad en van het Uniehof van Arbitrage, de heer Lamping, benoemd Hoge Commis saris in Indonesië en dr. Van Royen, ambassadeur in Washington. Voorts waren aanwezig dr. Prinsen, lid van het Uniehof van Arbitrage, dr. Idenburg en mr. Bot, resp. secretaris-generaal en secretaris van het secretariaat der Ne derlands-Indonesische Unie in Nederland, de generaals Buurman van Vreeden, Kruis en Giebel. Donderdag is Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein" uit Rotterdam vertrokken voor haar wereldreis. Vice-admiraal J. J. L. Willinge heeft de bemanning uitgeleide gedaan. wij nog iedere dag achteruit gaan. Wij leven er bij de gratie van hetgeen de Amerikanen achterlieten en de omstan digheden zijn daar primitiever dan pri mitief. Het duurt bijvoorbeeld vijf maanden voor goederen, die wij in Ne derland bestellen, op hun plaats van be stemming zijn. Deze omstandigheden hebben tot gevolg gehad, dat wij nog niet de zo dringend noodzakelijke ex perts hebben kunnen aantrekken. De voedselvoorziening, de huisvesting en de verbindingen zijn de drie hoofdpro blemen. Immigratie op dit ogenblik is onmogelijk, maar zodra wij met de ex ploratie een basis hebben gelegd," zo zei de gouverneur, „acht ik immigratie op grote schaal zeer wel mogelijk. Het kan echter nog best vijf jaren of langer duren voor het zover is „Er waren." zo vervolgde de heer Van Waardenburg. „toen ik in het begin van dit jaar op Nieuw-Guinea aankwam, bij voorbeeld geen arbeiders aanwezig. Ik beschik thans over ongeveer duizend Indische Nederlanders, die als arbeider zijn aangetrokken. Deze proef is niet mislukt, al zijn het nu niet bepaald ge schoolde arbeiders. Keus was er echter niet en wij moesten roeien met de rie men, die wij vonden." Hoewel de heer Van Waardenburg politieke vragen ontweek, verklaarde hij wel. dat de verhoudingen tussen de leden der autochtone bevolking onder ling en tussen de Nederlanders en de autochtone bevolking zeer goed zijn. „Zoals de kaarten nu liggen, sta ik er voor in," zo zeide hij, ..dat de bevol king 100 pet. pro-Nederlands is." „De anti-Indonesische demonstraties van de laatste tijd," zo zei de heer Van Waardenburg. „die ik thans uit drukkelijk heb verboden, zijn absoluut spontaan geweest." Als objecten, die zeker een lonende investering mogelijk maken, noemde de heer Van Waardenburg de tonijnvisserij en de bodemrijkdommen. Van particu liere investering is echter op het ogen blik geen sprake. Belangrijk werk is verricht door Vol kers Aannemersmaatschappy. Deze maat schappij zond enkele experts, die na een langdurig onderzoek een rapport hebben opgesteld over de mogelijkheden en de kosten voor de bouw van een haven, een goede weg en een nieuwe stad. drie pro jecten, die voor de exploitatie van Nieuw-Guinea dringend nodig zijn. Dit rapport is een van de onderwerpen, die gouverneur Van Waardenburg met dc regering zal bespreken. Gisteren is met grote praal in de go tische kathedraal, de Notre Dame van Luxemburg het huweiyk ingezegend tussen de 21-jarige Prinses Alix van Luxemburg en de 25-jarige Prins An toine de Ligne. Prinses Alix is de doch ter van de Groothertogin van Luxem burg en Prins Felix. Prins Antoine de Ligne is kapitein bij de Belgische lucht macht. Zijn vader, Prins Eugène, is am bassadeur van België te New Delhi. Bij het betreden van de kathedraal werden de Prins en Prinses begroet door Mgr. Cento, de apostolische Nuntius, die enkele ogenblikken later een telegram met gelukwensen van Z. H. de Paus zou voorlezen. Uit geheel Europa gaven vertegen woordigers van de adel acte de présence. Koning Leopold van België en de Ko ninklijke Prins Boudewijn werden ver tegenwoordigd door Prins Amaury de Merode, grootmaarschalk van het hof. 38 adellijke families vormden de brui loftsstoet tussen het Groothertogelijk pa leis waar de burgerlijke plechtigheid plaats vond en de Notre Dame van Lu xemburg, waar het huwelijk kerkelijk voltrokken werd. Het grootste deel van de 300.000 Lu xemburgers nam een vrije dag om het huwelijk te vie ren. Duizenden be volkten de trottoirs der met vlaggen versierde straten en riepen „leve de prinses" toen het paar uit de kathe draal kwam. Prinses Alix droeg een wit sa tijnen bruidskleed. De sluier van de bruid werd op zijn plaats gehouden door een diaman- vten tiara, een erf stuk van de groot hertogelijke lie. fami- Prinses Alix van Luxemburg en Prins 'Antoine de Ligne Prins Antoine die in het laatste stadium van de oor log by de R.A.F. heeft gediend, droeg de uniform van kapitein bü de Belgische lucht macht. Hp voert het bevel over een escadrille Meteor straaljagers. Een escadrille van de Belgische luchtmacht. be staande uit acht tien toestellen, vloog over de stad in de vorm van de letter L.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1