Snelle groei van Velsen en Beverwijk verwacht Engelse interesse voor oorlog in groter voor cricket dan Korea Regen spelbreker bij eerste cricketmatch Twee down voor H Verkeersmoeilijkheden te Bloemendaal Efficiëncy-onderzoek POHANG HEROVERD? Sportuitwisseling Haarlem—Derby Gastheer met televisie een attractie voor de Haarlemmers Tragiek van openbaar U.L.O.-onderwijs in schrille cijfers AGEXM ,Twee edellieden van Verona" Uit het land van Groenendaal De R.K. Sportvereniging H.B.C. breidt uit VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1950 DRIE-JARIG KIND UIT RAAM GEVALLEN Hongerstaker over de grens gezet GOUDEN BROCHE MET BRILLANTEN GEVONDEN Examen Handenarbeid Examen Hoofdakte Burgerlijke Stand GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL Request van ouders bij Ged. Staten Bloemendaal wint Umans beker SANTPOORT GEVAARLIJKE SPORT Openluchttheater Julianalaan onbewoonbaar? PAGINA ZILVEREN M0LEN-T0URN00I Opening S.H.S.-terrein Brood, dat smaakt, voedt dubbel voedt beter "en smaakt de volgende dag nóg heertijk. ZANDVOORT Na de secretarie ook andere gemeentelijke diensten Raadsvergadering In het kort BIJVULLEN en VERNIEUWEN van MATRASSEN HAARL. MATRASSENHU1S H. DE GRAAFT Voorziening in tekort aan sportvelden WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? HAARLEM KRUISSTRAAT Wanneer u als buitenlander niet weet, dat er oorlog is in Korea, wel dan zullen de Engelsen u een beetje vreemd aankijken, maar ze zullen het u zeker niet kwalijk nemen. Kunt u de Engelsman echter niet de scoringcijfers van de cricket-testmatch opnoemen, dan houdt hij u minstens voor een analphabeet. Het is hier zomers alles Derby wat de klok slaat. In de trein, in de bus, aan tafel en op de voorpagina's van de kranten. Misschien werd het met een paar regeltjes in de Nederlandse kranten vermeld, dat Engeland Woensdag de test match met West-Indië verloren had. De Engelse ochtendbladen gebruikten er gistermorgen headlines voor en de sportverslagen waren in rouwstemming ge schreven. Verschillende kranten noemden Woensdag een „zware dag voor En geland" en een nog meer dramatisch verslaggever zette in de kop van zijn artikel, dat Engeland door West-Indië met de ondergang bedreigd werd. een cricketmatch beter kan volgen op het televisiescherm dan vanaf de tri bunes op het veld. In een schilderachtig groene vallei, op 20 kilometer afstand van Derby, traden de Haarlemse cricketers in het strijd perk tegen de Wirksworth Club. Het speelveld zag er keurig onderhouden uit en de bowlers van de Haarlemse ploeg, die de aanval openden, moesten eerst nog wennen aan de bijzondere terrein omstandigheden. De grond is hier veel harder, zodat de Engelsen niet zoals wij een mat neerleggen bij de wickets. Het is een groot voordeel, dat zich op deze bodem weinig regenplassen vormen, zo dat er spoedig weer gespeeld kan wor den als de bui over is. Dit kwam de spe lers goed van pas. De wedstrijd begon Op het marktplein m Derby ontmoet ten wij gistermorgen toevallig een pleeg vader van een der Haarlemmers. Na een hartelijke kennismaking vroeg hij ons hoe wij erover dachten, dat Engeland verloren had. Nu, wij hadden er botweg rog geen moment over nagedacht, want wij wisten het niet „Hoe is het moge lijk," riep hij uit, „dat weet zelfs onze baby in de wieg!" Van de schrik be komen, wilden wij onze slechte beurt herstellen en zeiden, dat de minister van Oorlog mr. Strachey het nu wel erg druk zou hebben. Hij begreep er niets van. Een tikje meewarig schudde hij het hoofd. Hij had die naam nog nooit ge hoord. Toch was hij geabonneerd op niet minder dan vier krantenalleen voor cricketverslagen, zoals hij vertelde. De Haarlemmers doen in Engeland ieder ogenblik nieuwe ervaringen op. Dikwijls verwonderen zij er zich over, dat de Engelsen zo uitzonderlijk ge hecht zijn aan de traditie. Dit jaar heeft Derby echter een nieuwtje voor de Haarlemmers, dat niets met traditie uitstaande heeft. Televisie heeft onze harten veroverd. Nauwelijks hadden wij Woensdagmiddag het stadhuis ver laten, of onze gastheer vroeg ons ge haast of wij de befaamde testmatch wilden zien op het televisiescherm. En wij hebben het gezien en er onverdeeld van genoten. Tezamen met vele andere Haarlemmers, die een „gastheer met televisie" getroffen hebben, bekeken wij de uitstekende opnamen van de wedstrijd. Vele Engelsen en met hen de Haarlemse gasten vinden, dat men Gisterochtend cm tien minuten voor acht viel een drie-jarig kind uit een slaapkamerraam van zijn ouderlijke wo ning aan de Loodtsstraat. De kamer lag aan de achterzijde van de eerste verdie ping. Wonder ooven wonder kwam het kind er ondanks zijn val van vier meter hoogte met enkele schaafwonden van af. De Zaandammer W. Deerberg, die verle den maand in hongerstaking gegaan was tijdens zijn verblijf in de gevangenis te Haarlem, is door de politie bij Nij megen over de grens gezet. De papieren van de West-Duitse autoriteiten waren in orde gebracht. Deerberg was van Duitse origine. Aan het Hoofdbureau van Politie te Haarlem, Nassauplein 3, zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur in lichtingen te bekomen omtrent de navol gende, in de afgelopen week als gevon den aangegeven, voorwerpen. Een gouden broche met brillanten, ge vonden in 1949, autopeds, gouden en zil veren armbanden, halsbontje, bal, kin derbroekje. werkbroek, theeblad, bril len. broches, autocrick, kindercape, ca puchon, ceintuurs, wieldop van auto, deksel van melkbus, doosje met shag, poederdoosje, etui met vulpen enz., vi tragegordijnen, bank- en muntbiljetten, halsband, handdoeken met badpakken en zwembroeken, hoofddoeken, hand schoenen, dames- en herenhoed, honden, gouden en nikkelen horloges, dames- heren- en kinderjassen, diverse hals kettingen, kogellagers, dameskousen, zijklep van vrachtwagen, gebreid mouw tje, tafelmes, meisjesmantel, manchet knoop, mutsen, visnet, oorbel, overall, pop, ijzeren pijpen, parapluies, porte- monnaie met inh., zwarte regenpijp, pad- vindersriem, zegelring, gouden dames- ring, rozenkransen, kinder-driewielertje, schortje, schuifmaat, sjaals, schoenen, schroevendraaier, cigaretten sleutels, gouden speld, spoeltje van naaimachine, tang, tabakszakje, truitje, tassen met inh., vesten, vulpennen, wandelwagen tje, kruiwagentje, windjacks, wasgoed, kolenzakken, hondenzweep, zeiltjes Geslaagd de heren: P. Andela, J. C. Borst, L. Bos, M B. Buitenkant, W. F. Carrière, M. van 't Hof, F. G. J. Maeyer, M. G. Noot, J. A. Wagtendonk, H. C. J. Turkenburg, M. A. Th. Veltman. Afge wezen 1. Voor het hoofdakte-examen (gedeelte B) slaagden te Haarlem mej. M. H. Marée (Amsterdam) en de heren J. M. van Dijk (Wervershoof) en G. P- Nie- land (Amsterdam). Afgewezen 1 candi- daat. De examens zijn thans afgelopen. Voor het gedeelte A zijn er 193 candi- daten geëxamineerd, waarvan er 118 slaagden. Voor het gedeelte B werden er 186 candidaten geëxamineerd. Van dezen slaagden er 112. Slechts drie candidaten behaalden zowel hét diploma A als B. GEBOREN: 16 Aug.: A. Hurkens— Voogt, z; W. C. G. van Vueren—Heems kerk, z; L. MooijSarolea, z. 17 Aug.: G. C. F. van den Heuvelvan Wattin- gen, z; C. M. E. Stokmanvan Beuse- kom, z. 15 Aug.: J. Tolsmade Nek- ker, d; L. van SlootenVreekan, d. 16 Aug.: J. van der MeerDonkers. 17 Aug.: H. AldersVader. ONDERTROUWD: 16 Aug.: C. A. de Graaf en A. J. M. Koop. 17 Aug.: W. Duitemeijer en G. Brouwer; P. J. van der Zwet en S. C. Bergkamp. GETROUWD: 17 Aug.) L. Engel en M. J. Drenth; D. Vrijbloed en E. van Paradijs; Imam Djoewari en J. M. Bal- tissen; W H. Hohof en M. Planting; C. A Huigen en G. A. Kuik; A. J. Overzee en H. G Rietberg; A. Koet en W. de Mon; W. van Slooten en J. Wildeman OVERLEDEN: 15 Aug.: W. Schilt- man—Biere, 71 j„ Van Marumstraat; J. H. E. de Munck, 16 j„ Kennemerstraat. om half twaalf, maar klokslag twaalf uur verdreef een fikse regenbui de spe lers van het veld. (De score was toen 18 voor 0). Tien minuten over twaalf ontbrandde de strijd opnieuw, om tegen half een weer atmosferisch gestoord te worden. Onder de lunch werden van weerszijden hartelijke woorden gespro ken en de Engelsen vonden het een bij zonder voorrecht, voor de eerste maal Hollanders in hun clubgebouw te ont vangen. Het bleef ook na de lunch nog regenen, zodat de wedstrijd na rijp beraad werd afgelast. De gedeeltelijke scoring luidde: 35 voor 1, bowlingcijfers Haarlems elftal: J. Fortgens 8 over, 6 maiden-over, 3 runs en 1 wicket; W. Peschar 5 over, 0 mai- aen-over, 17 runs, 0 wicket; B. v. d. Hey- den 4 over, 0 maiden-over, 14 runs, 0 wicket. De wedstrijd wordt volgende week Woensdagmiddag op dezelfde plaats over gespeeld. De „Evening Telegraph" wijdde gister avond twee artikelen aan de sportuit- wisseling. Een grote foto, die in dit blad gisteravond geplaatst werd, toont het ge hele Haarlemse gezelschap op de trappen van het stadhuis. In een ander bericht, dat onder het voornaamste sportnieuws gerangschikt is, meldt deze krant, dat er Vrijdagavond een groot „Gala Swim ming" gehouden zal worden. De Haar lemse ploeg is boordevol optimisme en de Engelse sportverslaggever van dezelf de krant schreef gisteren: „Wij zullen 't wel winnen, want de prestaties van deze Haarlemse zwemmers zijn ons nog on bekend." Een merkwaardige logica. Wij wachten hier met spanning of hij van avond gelijk zal krijgen. De gehele schone Donderdagmiddag is de gemeenteraad van Bloemendaal bijeen geweest, op verzoek van de frac tie der Partij van de Arbeid. Zij had de voorzitter een voorstel gezonden om in een spoedeisende vergadering de op heffing van de openbare Hartenlust school ongedaan te maken, omdat het hoofd van die school eervol ontslag had aangevraagd in verband met een be noeming te Amsterdam. De P.v.d.A. noemde dit een nieuw element in de zaak, waaruit de buitenstaander de con clusie wel moet trekken, dat die school ten onder is gegaan door verkeerde lei ding en dat zij er weer bovenop zal ko men als een ander als kapitein op treedt. Dat deze conclusie niet recht vaardig is heeft de voorzitter duidelijk en gedocumenteerd uiteengezet. En dat er geen nieuw element in deze zaak was te ontdekken bewees de raad door met 13 tegen 4 stemmen het voorstel van de P.v.dA. af te wijzen, zodat de school met ingang van I September 1951 op geheven zal zijn. Tenzijmaar laat ons eerst de debatten weergeven, die op de publieke tribune werden beluisterd door een leger onderwijzers en onder wijzeressen, die toch vacantie hadden. De voorzitter bracht de woordvoer der der democratische socialisten, mr. Vliegen, in verlegenheid door op te merken, dat het hoofd in zijn schrifte lijke ontslagaanvrage heeft medege deeld, dat hij zulks doet wegens de voorgenomen opheffing van zijn school. Als die opheffing wordt ingetrokken, kan hij dus de wens te kennen geven te willen blijven. En dan zou de P.v.d.A. dus niets bereiken. Ja, zei de heer Vliegen, daardoor is de basis van ons voorstel wel onder graven, maar ik wil toch proberen van een grote meerderheid voor de ophef fing een grote minderheid te maken. Het huidige hoofd mocht dan wel toe wijding en ijver hebben, maar hij was volgens spreker geen leider gebleken, zowel in school als daarbuiten. Wat er allemaal aan hem mankeert weten Ge deputeerde Staten thans, die in het be zit zijn gesteld van een request met het verzoek het raadsbesluit niet goed te keuren. Menige harde noot van de ouders werd daarin gekraakt. De school is dan ook niet stervende, maar smeekt om bezielende leiding. Het was aan de burgemeester om, bij ontstentenis van mr. Rohling, wethou der van Onderwijs, met vacantie in' het buitenland, te antwoorden. De proteste rende ouders hadden niet eens de goe de smaak gehad om hem een afschrift van het request te zenden en terecht zuur dankte spr. het raadslid, dat hem er een exemplaar van bezorgde. Spr. begreep de urgentie als betoogd door de P.v.d.A. niet. Een nieuw feit zou geweest zijn, als er plotseling veel meer leerlingen waren gemeld of als een zeer goed, alles willend opofferen nieuw hoofd had aangebeld. Het argu ment is echter, dat de zondenbok, het hoofd, zal verdwijnen en dat nu de vic- e "^blazon kan worden. B. en W. zijn echter niet van die mening, omdat andere factoren een rol spelen. Totdat de school in de oorlog gesloten moest worden, waren er 223 leerlingen en na de oorlog kwamen er slechts 92 terug. Eerst in 1948 kwam het hoofd, de heer Wenderich. en hij ontdekte, dat het ge halte van de Jeerlingen. om leerkrachten te behouden, een bedenkelijke inflatie had ondergaan. In 1946 gingen 16 leer lingen voor het U.L.O.-examen op en slaagden er slechts 4. Een jaar en twee jaar later slaagden er 10 van de 18 en in 1949 slechts 9 van de 17. Dit jaar ging het beter, omdat het hoofd rigou reus het mes in de „overgangen" zette, daarmede de woede van vele ouders op zijn hals halende. Daar komt nog bij, De finale om de Umans-beker is door Bloemendaal met 32 van DCO ge wonnen. Voor rust nam Bloemendaal een 10 voorsprong maar in de tweede helft veranderde DCO deze score in zijn voordeel 2L Bloemendaal slaagde er evenwel in niet slechts gelijk te maken maar in de laatste ogenblikken nog de winnende goal te scoren en zodoende met 3—2 te winnen. Een 5-jarige jongen ging achter een bestelauto hangen en toen deze er met een vaartje van 35 km vandoor ging, liet de jongen zich uit angst vallen, vlak voor de woning van een politieagent. Met een hersenschudding en een hoofd wonde werd hij daar binnengebracht en vervolgens naar huis vervoerd. Een 15-jarige .expeditieknecht wilde, terwijl zijn baas bij een klant binnen was, de wagen vast omdraaien. Het werd een fiasco, want de auto reed tegen de winkelpui op. Gevolg: materi ele schade. dat de leeftijd der leerlingen veel te hoog was, dat in de 3e klas van de U.L.O. bijna volwassenen de lessen volgden. De Hartenlustschool was al eerder tot ondergang gedoemd en de heer Wende rich kon de zaak niet meer redden, zo als ook een ander dat niet zal kunnen doen. Voor de eerste klas hebben zich 3 nieuwe leerlingen gemeld, die dan met zes zitten-blijvers onderwijs zullen moeten genieten. Aan de gezichten van de raadsleden was niet te zien of deze cijfers bijzon- derè indruk maakten, maar op ons de den ze dat zeker. Hoe kan men zo'n school nog in stand willen houden! De heer Wildt Meyboom (V.V.D.) stelde vast, dat een overheid, die zich zelf respecteert, niet moet terugkomen op een zeer kort geleden genomen be sluit, zonder dat er bijzondere redenen zijn. De heer Vliegen vocht als een leeuw en stelde daarna voor alsnog leerlingen tot de eerste klas toe te laten, hoewel de raad in zijn vorige vergadering ook daartegen bezwaar had. De heer de Jong Schouwenburg (C.H.) noemde dit voorstel gevaarlijk, omdat daardoor niet formeel maar ma terieel op het besluit terug gekomen wordt. Hij zou overigens over deze ge dachte het oordeel van de wethouder van Onderwijs eerst willen weten. Toen kwam mevrouw Dalmeyer (P. v. d. A.a op de gedachte de V.V.D. te verwijten, dat zij niet op de bres stond voor het openbaar onder wijs. Daar moest de laatste natuurlijk tegenop komen en dat deed de heer Thirion, die in een vlammend betoog zijn liefde voor dit onderwijs verklaar de, maar niet voor de onderhavige U.L. O.-school, omdat zij ten onder is ge gaan door het 7e en 8e leerjaar mitsga ders andere principiële veranderingen in het onderwijs dat volgt op de lagere school. De held van de middag was eigenlijk de oude heer Schulz (P.v.d.A.) die ver grijsd in de raad, heel puntig opmerk te, dat er rustig leerlingen voor alle klassen kunnen worden opgegeven, zo lang Gedeputeerde Staten het protest van de ouders nog moeten bekijken en het raadsbesluit over de opheffing der school nog niet hebben goedgekeurd. Maar de voorzitter vond het toch maar beter om over dat eerste leerjaar op Donderdag 31 Augustus In een spe ciale raadsvergadering en met aanwe zigheid van de wethouder van Onder wijs een definitieve beslissing te ne men. Zodat de veel besproken Harten lustschool dan opnieuw op haar grond vesten zal trillen. BIOSCOPEN: Rembrandt: Avontuur in Napels, (14 j.)t 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: The time, the place and the girl (a 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De mooiste tijd van je leven (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De jungle prinses (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: South of St. Louis (14 j.), 2.15, 4.3*0, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Apache Hose (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Bijzondere filmvoorstellingen City: Stan Laurel en Oliver Hardy in „Twee maal twee is twee" (a. 1) iedere mor gen 11 uur. Vrijdag 18 Aug. Waalse Kerk: Orgelconcert door Lambert Erné, 8 uur. Zaterdag 19 Aug. De Stompe Toren (Spaarnwoude)Rei- noud Anders met „Naar het u lijkt", 8 uur. Alweer begunstigd door prachtig, zij het koel zomerweer, is ook de voorstel ling, die gisteravond door - het Neder lands Volkstoneel in het openlucht theater te Bloemendaal werd gegeven, een succes geworden. Het publiek ver maakte zich met Shakespeare's spel van liefde en ontrouw „Twee edellieden van Verona", waarbij het zich realiseerde, dat dit jeugdwerk van de grote meester niet de kenmerken van zijn later oeuvre draagt en ook dat het vertol kende gezelschap niet de krachten bezit om een sublieme vertoning te garande ren. De regisseur Ferd. Sterneberg schrijft dan ook eerlijk in het programma, dat dit onvoldongen werk, vol inconsequen ties en geïmproviseer „aantrekkelijk materiaal vormde voor een troep, die zich aan de. van de spelers zoveel crea tie:1' meesterschap eisende opgaven van de voldragen Shakespeare nog niet durfde te wagen." Toch had de voorstelling een bijna lieflijke bekoring. De steeds weex op nieuw de fantasie strelende entourage, de kleurige costuums, het goede decor van Weynand Grijzen en de pastorale muziek werkten daartoe niet weinig mee. De. knechten van Wim Kouwen- hoven en Jaap Hoogstra wonnen aller harten, maar van deze zotten, die in andere spelen van Shakespeare punti ger op de planken werden gezet, was nog wel meer te maken. Tine de Vries was van de actrices wel de beste.: aan trekkelijk door eenvoud en gevoelig heid. Valentijn van Wim Hart en Pro teus van Jan Vreeken wisten de vrij schetsmatige figuren van de minnaars zoveel te geven, dat men er vrede mee kon nemen. Hei was alles genoeglijk onder een heldere sterrenhemel met opsprin gende. karpers in de vijver, een be schermende plaid om de benen en in de pauze een prima kopje koffie. De bijna duizend toeschouwers kregen wat zij zich hadden voorgesteld en wat wil men nog meer. v. W. Achtenswaardige ingezetenen van Bloe mendaal, die de Julianalaan bewoonden of nog bewonen, moeten verhuisd zijn of daar toe een vergunning verzocht hebben, in verband met een knalpotten-misère. Vooral in de zomermaanden is het verkeer op deze boulevard, die toegang f eeft tot de Zeeweg, dag en nacht zó intens, dat de bewoners weinig rust kennen. De grootste ellende ver oorzaken echter de motorrijders, die dikwijls met open knalpot de weg afjakkeren en zich van anderen niets aantrekken. Ook de race-maniakken denken op deze weg te kunnen doen wat de snelheidsduivel hun ingeeft. In de gistermiddag gehouden vergadering van de Bloemendaalse raad heeft de heer Wildt Meyboom de burgemeester, hoofd van de politie, daarover geïnterpelleerd. Hij vroeg daarbij tevens verkeerslichten op de kruising Bloemendaalse wegJ ulianalaan. De burgemeester verklaarde de medewer king te hebben van de K.N.M.C., maar deze organisatie kan er ook niet veel tegen doen. In bestelling is nu een toestel om het geluidsvolume te meten. Wie te veel lawaai maakt, komt op de bon. Het is echter jam mer dat de rij beschaving in ons land niet groter is. Om overtredingen van de maxi mum-snelheid te constateren zijn meer agenten op motoren nodig. Die zullen er komen. Automatische .verkeerslichten kun nen zowel nuttig als hinderlijk zijn, volgens jhr. den Tex. Tijdens het seizoen zou op het betrokken kruispunt een dergelijke in stallatie echter niet overbodig zijn. Er zal over gepraat worden in het college en met de politie. De heide gemeenten Velsen en Bever- wijk zullen in de eerste jaren een groei doormaken, welke de stoutste verwach tingen, zelfs die van insiders, verre zal overtreffen. De cijfers over de te ver wachten bevolkingsaanwas, welke in de na-oorlogse jaren zfjn vastgesteld, zijn reeds verouderd en thans houdt men reeds rekening met uitbreidingen, welke de verwachtingen van slechts enkele jaren geleden ruimschoots in de scha duw zullen stellen. Dit is de mening van wethouder W. F. Visser, die in Vel sen Openbare Werken onder zijn beheer heeft, en naar hij zeide denkt men er in Beverwijk precies zo over. De oorzaak van de nog grotere uitbrei ding dan men aanvankelijk had geraamd is vooral gelegen in de toenemende in dustrialisatie van Kennemerland, bij zonder in het gebied nabij het Noordzee kanaal. De vestiging van de N.V. Breed band brengt in enkele jaren tijds zo'n geweldige toeloop van mensen naar de kanaalmond, dat alle plannen moeten worden herzien. Steeds meer industrieën vestigen zich langs het Noordzeekanaal of in de on middellijke omgeving daarvan. Beynes zit druk in de verhuizing en het ligt voor de hand, dat allen, die daar hun emplooy vinden, zich metterwoon in de directe omgeving gullen vestigen. Ver schillende bedrijven zijn als paddenstoe len uit de grond vererzen en alle geven werk aan vele handen. Om het personeel van de Breedband te kunnen huisvesten zullen in de eerste drie jaar minstens 2.000 woningen moe ten worden gebouwd. Dit aantal zal echter niet voldoende zijn en in de daarop volgende jaren nog aanzienlijk moeten worden uitgebreid. Maar be halve deze woningen zullen er ook verzorgende bedrijven onderdak moeten worden gebracht, winkels, kleine in dustrie enz. Het feit, dat de grote bedrijven aan de noordkant van het Noordzeekanaal zijn gelegen maakt het vanzelfsprekend, dat daar in de allereerste plaats de vraag naar woonruimte nog verder zal toene men. Aan de andere kant rijst dan echter de vraag, waar al die woningen, die nodig zullen zijn, te bouwen? In Velsen-Noord kunnen maximaal nog 909 woningen worden gebouwd, maar dan is het „vol". Ook Beverwijk zit in een ring, waarin voorlopig nog wel ruimte is, maar die niet steeds weer opnieuw kan worden uitgerekt. Er zal dus niets anders opzitten, dan een belangrijk deel van de arbeiders ten zuiden van het kanaal te huisvesten. Dit is niet zo'n groot bezwaar als het op het ogenblik wel lijkt. Nu zijn de ponten nog betrekkelijk ver verwijderd, maar als het volgend jaar met de tun nelbouw kan worden begonnen en daar is goede hoop op dan kan het werk daar in 1956 klaar zijn en kunnen de ponten verhuizen naar waar nu de spoorbrug het kanaal overspant. Deze plaats ligt veel gunstiger als verbinding tussen IJmuiden en de Hoogovens en alle andere grote bedrijven, die noorde lijk van het kanaal zijn gelegen. Door de verhuizing van de ponten en het afschuiven van het snelverkeer op de lange afstand naar de tunnel komen de arbeiders in IJmuiden een st.uk dich ter bij hun werk te wonen, waarmee een belangrijk bezwaar voor hen is weg genomen. Tengevolge hiervan zullen in de komende jaren grote aantallen huizen in dit deel van de gemeente Velsen worden gebouwd. Gelukkig is er ook de ruimte voor, want langs de zuid kant van IJmuiden ligt een enorm ge ëgaliseerd terrein, waar honderden en nog eens honderden woningen een plaatsje kunnen vinden. En dat zal nodig zijn ook, want wethouder Visser schat, dat binnen afzienbare tijd IJ muiden zal zijn uitgegroeid tot een inwonertal, dat gelijk staat met het totaal aantal inwoners, dat de gehele gemeente Velsen voor de oorlog bezat, dus tegen de 50.000. Hoe groot en hoe snel de groei dan wel moet zijn beseft men pas goed, wanneer men weet, dat IJmuiden op het ogenblik 27.000 in woners telt. Dit aantal zal dus in luttele jaren practisch worden ver dubbeld. Een gelukkige omstandigheid voor Beverwijk en Velsen is, dat men in Den Haag heel goed begrijpt welke toekomst beide plaatsen tegemoet gaan. Natuur lijk heeft dit moeite en overredings kracht gekost en blijft een herhaald aandringen op zoveel mogelijk mede werking noodzakelijk. Maar feit is toch, dat men in hogere regionen een open oog heeft voor de kansen, welke de beide gemeenten aan de IJ-mond op het ogenblik hebben om uit te groeien tot belangrijke industrie-centra. Maar behalve om de strikt materiële kant van de huivesting op zich, is het liet is nu ruim vier jaar geleden dat in deze rubriek een pleidooi werd ge voerd teneinde in de structuur van on ze enige R.K. Sportvereniging H.B.C. een radicale verandering te krijgen. Voorgesteld werd over te gaan tot de vorming van een overkoepelend or gaan, dat zich de zorg zou aantrekken van alle sporten, die in het kader van H.B.C. werdén beoefend en het voor naamste motief was wel in de eerste plaats de minder gunstige resultaten van de voetbalafdeling, die tot die tijd het begin en het einde van alle sport- begrip betekende en voorts het niet te miskennen feit, dat ook andere sporten meer en meer op de voorgrond kwamen, al mogen zij zich tot nog toe niet in de belangstelling verheugen welke koning Soccer tot de dag van heden trekt. Het pleidooi werd in die dagen nu niet direct ongunstig ontvangen, maar het idee was min of meer nieuw en om dat het met de belangstelling voor an dere sporten niet zo hard liep als wel aanvankelijk werd aangenomen, ging het op de bekende lange baan. Zo nu en dan werd wel eens een bestuurslid aan zijn jasje getrokken en stellig heeft men er soms wel in bestuursvergaderin gen over gesproken, maar ook bij H.B.C. plegen de molens niet zo snel te draaien als Groenendaler en velen met hem wel zouden wensen en het werd dus geen „brandende" maar een han gende kwestie. Intussen breidde het aantalafdelin gen, dat zich op een andere sport ging toeleggen, langzaam maar zeker uit; het begon met tafeltennis, daarna kwa men gymnastiekafdelingen voor dames en meisjes en de jongste vrucht is een handbalafdeling voor meisjes, waarvan men niet ten onrechte grote verwach tingen koestert. Tegelijkertijd werd kapelaan C. Bakker van Castricum naar Heemstede overgeplaatst en tot geeste lijk adviseur van H.B.C. benoemd en voortvarendheid heeft hij deze zaak aangepakt en zo is H.B.C. door de in stelling van een Sportraad geworden de Katholieke moeder van alle sporten die onder haar hoede en toezicht beoe fend zullen worden op een wijze, de Katholieke opvattingen waardig. Natuurlijk is de idee van een Sport raad of hoe men een overkoepelend or gaan ook wenst te noemen, niet gloed nieuw. Groenendaler meent dat D.E.M. in Beverwijk reeds vóór de oorlog een soortgelijke instelling bezat, want ook deze vereniging heeft diverse sporten onder haar hoede. Ook T.Y.B.B. in Haarlem streeft naar een soortgelijke structuur, al zal het voor deze laatste vereniging niet gemakkelijk zijn, het gestelde doel te bereiken, omdat Haar lem voor één Katholieke Sportvereni ging veel te groot is. In het land van Groenendaal echter zou een tweede R.K. Sportvereniging geen bestaan kunnen vinden en juist daarom is de instelling van een Sportraad toe te juichen, omdat zelfs een poging in die richting reeds in de kiem gesmoord zou worden. Nu deze Sportraad geïnstalleerd en met zijn werkzaamheden is begonnen, komt vanzelf de vraag naar voren, of deze poging, die een beduidende karak terverandering van ons goede oude H.B.C. betekent, zal slagen. Natuurlijk slaagt deze, als in de eerste plaats de leden door eendrachtig samenwerken met deze Sportraad zorgen, dat er zo weinig mogelijk moeilijkheden zijn en als in de tweede plaats Katholiek Heem stede met een royaal gebaar, maar vooral met een daad te kennen geeft, dat zij er toch wel een klein beetje trots op is, de oudste Katholieke Sport vereniging van Nederland in haar mid den te hebben. Die trots is dan pas ge rechtvaardigd, wanneer men bereid is. per week de somma van 12 harde cen ten te offeren, teneinde de bestaansmo- hoewel het twijfelachtig is, dat hij in 'gelijkheden van oude en nieuwe afde- Castricum bekend was met het streven lingen in H.B.C. mogelijk te maken, om de structuur van H.B.C. te wijzigen, want aan liefdesverklaringen, zonder zag hij toch spoedig in, dat met het oog dat men toont, iets voor de geliefde op een gezonde groei van de vereniging over te hebben, heeft ook H.B.C. niets, deze dringend nodig was. Met jeugdige En nu moge het waar zijn, dat H.B.C. over een vrij behoorlijk aantal dona teurs beschikt, maar in aanmerking ge nomen dat in het land van Groenendaal toch zeker 8 a 9.000 katholieken wonen, is dit getal toch nog bitter klein. Wil H.B.C. werkelijk de omvang krijgen die nodig is om de reputatie, welke zij in bijna vijftig jaar heeft verworven, hoog te houden, dan zal het zaak zijn dat katholiek Heemstede van arm tot rijk nu eens uit die vervelende hoek komt, waarin het zich nu al jaren ver schuilt. Eerst met 2.000 donateurs en dat is dan ternauwernood een kwart van katholiek Heemstede maakt deze vereniging tenminste een kans om de vele doelstellingen, die zij en mét haar de Sportraad voor ogen heeft, te berei ken. En dat zijn er niet weinig, want er staan nog heel wat sporten op de lange lijst, die te Heemstede nog niet in katholiek verband worden beoefend en waarvoor toch wel belangstelling is. Deze belangstelling moet worden aan gemoedigd, maar zij die met een initia tief rondlopen, weten niet steeds waar en tot wie zij zich hebben te wenden en dan blijft het toch bij rondlopen of zij komen in een niet-katholieke omgeving terecht. Daarom kan aan het werk van de Sportraad niet genoeg publiciteit worden gegeven, want er is nog heel veel te doen op dit terrein. Als straks de propaganda-circulaires van H.B.C. uitzwermen en in de brie venbussen van de katholieken uit het land van Groenendaal terecht komen, laat dan degene, die een dergelijke cir culaire ontvangt, zich toch goed reali seren, welke enorme belangen hier op 't spel staan, niet zozeer van materiële maar in hoofdzaak van geestelijke aard. Meer dan ooit is het een gebiedende noodzaak, dat katholieke meisjes en jongens zich voor sportbeoefening in katholieke verenigingen aansluiten en op geen enkel terrein is de versnippe ring helaas zo groot als juist bij ons. Daaraan zal en moet een einde komen en dat kan alleen wanneer iedere katho liek nu eens die verfoeilijke lauwheid en slapheid van zich afschudt en met inspanning van al zijn krachten mede- helpt, het gestelde doel te bereiken. Dat doel is, H.B.C. groot en sterk te maken, zodat het gelegenheid kan bieden, alle sporten te beoefenen, niet voor eigen eer en glorie, maar in het welbegrepen belang van de gehele katholieke jeugd van Heemstede. En pas als men zich daarvoor mede-verantwoordelijk voelt, zal men ook de daad stellen, die ge vraagd wordt. GROENENDALER. goed de aandacht te vestigen op deze geweldige uitbreiding. Het gaat er niet alleen om een dak boven het hoofd te hebben voor die kleine honderdduizend mensen, die er mogelijk in ieder van de twee gemeenten zullen komen wonen, het moet er voor deze mensen ook goed wonen zijn. En dat vraagt de grootst mogelijke waakzaamheid om niet uit sluitend te denken aan materiële zaken. Het gebied van de recreatie, de parken de plantsoenen, de centra voor cultuur en amusement, het terrein van de sport en de lichamelijke ontwikkeling, zijn evenzovele zaken, die recht hebben op de grootst mogelijke belangstelling. In dit verband is het prettig te mogen constateren, dat er tussen Beverwijk en Velsen op het gebied van de uitbreiding een zeer goede samenwerking bestaat. De wederzijdse plannen worden niet los van elkaar gemaakt, maar komen in nauw overleg tot stand. Dat er deson danks wel eens verschil van mening is, zal wel niemand verwonderen, maar nog steeds is daarvoor een oplossing gevonden kunnen worden en dat is op zichzelf reeds een waarborg, dat ook de moeilijkheden, welke er in de toekomst mogelijk zullen komen, op dezelfde ma niet uit de weg zullen worden geruimd. De industrie zoekt de economisch meest voordelige plaatsen op. Het ge bied aan de monding van het Noordzee kanaal is 'een van deze plaatsen. Wan neer de verwachtingen in vervulling gaan, zal de groei in de komende jaren fantastisch zijn. Moge de geestelijke groei daarmede gelijke tred houden, opdat het er goed wonen is. RCH opent het nieuwe seizoen met de traditionele wedstrijd qm de fraaie zil veren molen van Groenendaal. Zij zal, gezien het feit dat de vereniging dit seizoen veertig jaar bestaat, met alle macht beproeven om voor een jaar dit zilveren kleinood te bemachtigen. Het programma voor Zondag luidt: 11 uur: RCHSchoten. 12 uur: DWV—RFC. 1 uur tussenwedstrijd RCH aSchoten a (adspiranten). 2 uur: Verliezersronde. 3 uur: Winnaarsronde. Zondag a.s. is net feest in Spaarnwou de. Dan zal de R.K. Sportvereniging S.H.S., een nog zeer jonge vereniging, een nieuw terrein in gebruik nemen welke gebeurtenis met enige plechtig heden gepaard gaat. Voorheen bespeelde S.H.S. een terrein nabij de R.K. kerk te Haarlemmerliede. Het nieuwe terrein is gelegen in Spaarnwoude nabij de Stom pe Toren. De dag wordt geopend met een H. Mis om 8 uur in de parochiekerk tot intentie van de S.H.S.-leden. 's Middags om één uur plechtige inze gening van het kleedhuis door de zeer eerwaarde heer pastoor van de parochie en opening van het terrein. Half twee begint het sportprogramma met twee handbalwedstrijden. Een junioren hand balwedstrijd tusSen S.H.S. en Onze Ge zellen, een senioren handbalwedstrijd tussen S.H.S. en Leonidas. Kwart over twee speelt het junioren voetbalelftal van S.H.S. een wedstrijd tegen de junioren van Geel-Wit waarna, kwart over drie, het eerste elftal van S.H.S. de strijd aanbindt tegen een ster ke Geel-Wit combinatie. 's Avond zeven uur bovendien nog een wedstrijd van S.H.S.-leden onderling. Advertentie In Zandvoort is ingesteld een effi- ciency-ondcrzoek naar de organisatie en werkwijze van de secretarie en het kantoor van de gemeente-ontvanger. De rapporteurs hebben een goede indruk gekregen van de organisatie en de werkwijze van deze beide gemeen telijke bureaux. Het ingestelde onder zoek heeft tengevolge gehad, dat in de organisatie en werkwijze van de secre tarie nog enkele verbeteringen konden worden aangebracht, waardoor uitbrei ding van personeel vooralsnog niet zal behoeven te geschieden. Gelet op deze ervaringen achten B. en W. het wenselijk, dat het efficiency- onderzoek thans ook wordt ingesteld bij de overige gemeentelijke diensten en bedrijven, namelijk bij de dienst voor Sociale Zaken, het gemeentelijk gas- en waterleidingbedrijf en de dienst van Publieke Werken. Het Instituut voor Onderzoek en Voorlichting raamt de kosten van dit onderzoek in totaal op f 3500.a f 4000.Wanneer mocht blijken zoals dit bij de secretarie en het ont vangerskantoor het geval was dat in de bestaande organisatie van deze dien sten en bedrijven geen belangrijke ver anderingen behoeven te worden aange bracht, zullen de kosten aanmerkelijk lager zijn. Wanneer men in aanmerking neemt dat de personeelslasten van de dienst van Sociale. Zaken f 32.500.van de dienst van Publieke Werken f 256.000.— en van de bedrijven f 83.000.— per jaar bedragen, mag het naar de mening van B. en W. geen be zwaar zijn om voor eenmaal een uit gave te doen van nauwelijks 1 pet. voor een onderzoek naar de vraag of deze grote bedragen wel op geheel juiste en efficiënte wijze worden besteed. De gemeenteraad van Zandvoort komt Dinsdagavond in vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. het aangaan van een overeenkomst met de Nederland se Spoorwegen voor het stichten van een vuillaadstation op het spoorwegem placement. Het Zandvoortse huisvuil zal dan per spoor naar Drenthe worden vervoerd. Nadat deze overeenkomst is gesloten zal met de bouw van dit sta tion (waarmede f 60.000 zal zijn ge moeid) worden begonnen. Ook wordt voorgesteld, de door de huurder, de heer Spoelder, gewenste verbouwing van het perceel Haltestraat no 14 te doen uitvoeren. De kosten be dragen f 3.550; de huur zal dan ver hoogd worden van f 900 tot f 1184 per jaar. De reizende beiaard zal Zaterdagmid dag van 4 tot 5 uur wederom te Zand voort een concert geven, vermoedelijk thans op de Noord-Boulevard. Advertentie s morgens gehaald, s avonos gebracht GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TELEF. 11483 De besturen der Zandvoortse „Hoc key Club", Gymnastiekvereniging „Oefening Staalt Spieren" en voetbal vereniging „Zandvoortmeeuwen" hebben de raad verzocht op korte termijn te willen bevorderen, dat voorzien wordt in het nijpend tekort aan speelvelden. Na ingewonnen advies van de directeur van publieke werken stellen B. en W. de raad voor genoemde besturen te be richten, dat: 1. het direct in orde maken van welk sportterrein ook, midden in de zomer, ten enenmale is uitgesloten; 2 ondanks het feit, dat 'de gemeente zich aanzienlijke uitgaven uit dien hoofde getroost, de medewerking van de sportverenigingen om goede speelvelden te verkrijgen en te behouden in het algemeen te wensen overlaat; 3. de definitieve bestemming van het terrein bij de kabelloods nog niet is vastgesteld; 4. het gemeentebestuur nog onlangs heeft getoond een open oog te hebben voor de behoefte der verenigingen aan sportvelden door het verlenen van een crediet voor de aanleg van drie nieuwe sportterreinen binnen het circuit, doch dat dit besluit nóg niet de hogere goed keuring heeft verworven; 5. op grond van bovenstaande niet aan het verzoek kan worden voldaan. SOMERSETSHIRE (R. Lloyd), 21 Aug. 8 u. v.m. te R'dam verw.; pas sagiersontscheping 9 u. v.m. SURRIENTO, 17 Aug. van Colombo n. Marseille. TABINTA, 18 Aug. te Amst. Het getij aan twee belangrijke fron ten in Korea schijnt vandaag plotseling ten gunste van de strijdkrachten der V.N. gekeerd te zijn, juist op het mo ment, dat de burgerbevolking bevolen was in verband met de massale rode opmars, Taegu, de voorlopige hoofdstad, te verlaten. Het hoofdkwartier van het achtste leger heeft meegedeeld, dat Zuid-Ko- reaanse troepen er na verbitterde ge* vechten in geslaagd zijn Pohang, de be langrijke plaats aan de Oostkust, welk6 in het begin van de week verloren gpng. te heroveren. Tegelijkertijd hebben Amerikaanse vliegers geconstateerd, dat de Noord Koreanen nlt het bruggehoofd M Tsjangjong over de rivier de Naktong terugtrekken. A-A/aat- As»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2