WESTEN BEHOEFT SNELLE HERBEWAPENING DE WERELD ROND SPAANSE ARBEIDERS EN BEAMBTEN VERDIENEN TE WEINIG PANNEN VOOR STEPHANSDOM Verouderde" wapens blijven noodzakelijk De adelaar na heftige disputen toch op het dak 4 Belgische Kamer schenkt regering- Pholien haar vertrouwen Wij luisteren naar Defensie van Amerika over twee jaar paraat Atlantisch ministerie van Financiën Peseta is slechts weinig waard Weense bevolking ziet wens in vervulling gaan Weinig enthousiasme voor regeringsverklaring Ook pers onbevredigd J VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1950 PAGINA 5 BENOEMINGEN Geniet van de mooie dagen Voorstel %>an Frankrijk REGERINGSCRISIS IN GRIEKENLAND ROBERTS STOLZ NAAR NEDERLAND Madrid in teken van de dollar El dólar", teken des tyds EEN RISKANTE ONDERNEMING RELIGIEUZE TENTOON- STELLING TE ROME Ned. afdeling geopend Advertentie 99 (Van een bijzondere medewerker) De van politionele actie tot oorlog uitgegroeide strijd op Korea heeft de militairen der Westerse wereld voor menige onaangename verrassing ge steld. De strategische verdediging van de landen van het Atlantische Pact, in 1948 opgesteld, blijkt al verouderd. Al te optimistisch is men van het stand punt uitgegaan, dat met de ontwikkeling van nieuwe ongekende wapens de orthodoxe strijdkrachten in een eventuele oorlog van geringe betekenis zou den zijn. De Amerikaanse strategie en de daaraan aangepaste Westelijke ver dediging waren dan ook in hoofdzaak gebaseerd op de atoomwapens en de luchtstrijdkrachten. De oorlog op Korea leert thans, dat een verdediging van een bedreigd gebied tegen oprukkende pantserstrijdkrachten niet alleen door een luchtmacht kan geschieden. Werd enige maanden geleden door Ameri kaanse deskundigen verklaard, dat de tank spoedig als verouderd beschouwd kon worden, nu blijkt, dat dit beproefde wapen in een moderne strijdmacht niet gemist kan worden en als kern dient te worden gehandhaafd. Amerika heeft in de veronderstelling, dat een oorlog op korte termijn niet zou uitbreken, zijn defensie gebaseerd op wapens, die eerst over jaren in dienst kunnen worden genomen. Deze wapens verkeren thans nog in het stadium van ontwikkeling. Momenteel is er een va cuum ontstaan doordat de Ver. Staten in 1945 een radicale ontwapening door zetten en de z.g. verouderde strijdmid delen in de dumps lieten vernietigen. Thans beseft men welke enorme fout men heeft begaan. De Sovjet-Unie heeft angstvallig haar strijdkrachten op peil gehouden; zelfs verouderd materiaal bleef men aan de lopende band ver vaardigen. Kuslands satellieten zijn nu met deze strijdmiddelen in hoofdzaak bewapend. In Korea blijkt, dat men met dit verouderd materiaal terdege reke ning dient te houden. Het Westen ziet zich thans gesteld voor een bewapening op korte ter- mijn. De nieuwe strategische ver houdingen zullen deze bewapening bepalen. De tank, de artillerie en de infanterie vormen nog altijd de kern van een leger. De tanks waarmede de Westelijke strijdkrachten worden uitgerust, zul len evenwaardig dienen te zijn aan de Russische strijdwagens. Het is gebleken dat hieraan nog wel het een $n ander mankeert. Zonder twijfel kunnen de Russische tanks als de beste ter wereld beschouwd worden, de Duitse tank kwam direct hierna. Rusland bouwt nu naast zijn eigen ontwerpen ook de Duitse Ti ger en Royal-Tiger tank. Deze laat ste is een waar monster met een gewicht van 75 ton. Engeland heeft een tankontwerp, gebaseerd op de Tiger, in productie genomen: de Centurion. Ook "Ame rika heeft nieuwe strijdwagens in voorbereiding die volledig opgewas sen zullen zijn tegen de Russische 60-tonners. De zware Russische strijdwagens wor den ook door de Noord-Koreanen ge bruikt en de Amerikaanse luchtmacht stond voor de zware taak deze giganten buiten gevecht te steflen. Nieuwe strijd- methoden moesten worden toegepast. Vliegtuigen wierpen een gelatineus ex- plosieef uit. Wanneer dit met de grond in aanraking komt, volgt ontbranding door de schok en een verzengende zee van vuur ontstaat rondom de strijdwa gen. Of deze aanvalsmethode voldoet is biet bekend. In frontberichten worden ®r geen verdere mededelingen over ge daan. Ondanks het feit dat de U.S.A.F. het luchtruim boven Korea practisch volle dig beheerst, hebben de N.-Koreaanse tankcolonnes onophoudelijk bestookt door raketprojectielen, bommen en ma chinegeweren verrassend snel kunnen oprukken. In hoofdzaak gebeurde dit 's nachts. Onder dekking van het nach telijk duister verplaatsten zich mobiele colonnes en aanvoertreinen. De Ame rikaanse luchtmacht is er dan ook toe overgegaan, in samenwerking met de Canadese en Australische luchtstrijd krachten, 's nachts te opereren. Hieruit Valt de lering te trekken, dat een lucht- mach ook 's nachts voor haar taak be rekend dient te zijn. Naast jagers voor dagoperaties zijn nachtjagers voor de Op voordracht van de hoogeerw. pater Provinciaal der Dominicanen heelt Z. iim. Joh. kard. De Jong pater J. Bruens Piet ingang van 25 Augustus belast met de oprichting ener nieuwe parochie in ■.Oog en Al" te Utrecht, onder de aldaar bestaande parochie van de H. Antonius. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem, heeft met ingang van 25 Augustus, eervol ontslag verleend aan pater "W. Bitters, als assistent te Schiedam (H. Rozenkrans) en in diens-plaats benoemd Pater C. Strijbos, tot nu kapitein-aal- hioezenier; eervol ontslag verleend aan Pater Th. Blessing als kapelaan te Rot terdam (H. Rozenkrans) en in diens Plaats benoemd pater F. van der Maas dit het klooster Albertinum te Nijmegen; eervol ontslag verleend aan pater H. Roerbooms als kapelaan te Amsterdam 'H. Dominicus) en in diens plaats be noemd pater L. van Elburg uit het kloos ter te Zwolle; benoemd tot assistent te Amsterdam (H. Thomas van Aquino) Pater dr. C. de Cloet; benoemd tot as sistent te Goorne (H. Rozenkrans) pater R- Boerbooms. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van s-Hertogenbosch. heeft met ingang van *5 Augustus eervol ontslag Verleend aan Pater J. Bruens als pastoor te Langen- boom (N. Br.) en in diens plaats be noemd pater J. de Boer, tot dan rector j*®r Zusters Dominicanessen van Betha- dië te Exaten-Baexem; eervol ontslag Jfcrleend aan pater H. Bartel als kapelaan :f. Nijmegen (Maria Geboorte) en in diens plaats benoemd pater Th. Blessing. Rrankryk Ex-premier Paul Reynaud dsefj een beroep gedaan op Premier ??dé Pleven om het Franse parlement dinenkort bijeen te roepen ter bespre- ?'dg van de kwestie der Europese de cisie. De Franse Nationale Assemblée Westelijke mogendheden dringend ver eist, alsmede vliegtuigen voor het be stoken van gronddoelen. Ook het ortho doxe schroefvliegtuig is in de Koreaan se oorlog nog van grote waarde geble ken. Typisch is, dat het moderne straal vliegtuig in vele gevallen te snel bleek te zijn. De Mustang van de U.S. Air-Force blijkt in dit bergachtig terrein als tac tische Fighting-Bomber het beste te voldoen. Het is nog niet zo lang geleden, dat men de schroefjager als verouderd zijnde beschouwde. Men was er van overtuigd, dat een met propeller uitge rust vliegtuig geen renderende snelheid boven de 800 km per uur zou kunnen bereiken. De schroeven-techniek is ech ter in een nieuw stadium getreden. Er worden in de Ver. Staten propellers ontwikkeld van een geheel nieuw mode! en deskundigen van United-Aircraft verklaren dat met deze nieuwe ontwer pen snelheden bereikt kunnen worden van om en nabij de 1000 km per uur. Hoewel de zuigermotor thans het einde van zijn mogelijkheden nadert, zal de gasturbine deze plaats volledig innemen. Het moderne propellervliegtuig zal dan ook hiermede uitgerust worden. Welk type in de toekomst het lucht ruim zal beheersen: het straalvliegtuig of de turbo-prop machine, is vooralsnog niet uit te maken. Ondanks alle technische suprematie van de Ver. Staten op militair gebied is «nen thans tot de pijnlijke ervaring ge komen, dat de defensie van Amerika niet paraat was. Tot nu toe voelde de Westerse wereld zich veilig, omdat de Ver. Staten een voorsprong hebben op het gebied der atoomwapens. Nu nieuwe strategische inzichten zich baanbreken en divisies uit de grond gestampt moe ten worden, komt de allesbeheersende vraag naar voren, heeft men hier nog de benodigde tijd; voor? Op zijn minst zullen er nog twee jaren verstrijken eer men van een werkelijke paraatheid zal kunnen spreken. Tot 1953 bestaat er dus nog een gevaarlijk va cuum ten opzichte van de Sovjet-Unie. Toch is er nog een factor die van over wegend belang is en de wereldvrede kan verzekeren, de atoombom en de strate gische luchtmacht der Ver. Staten. De B-36 lange afstandbommenwerper, het aangewezen middel voor het vervoer van atoombommen, vormt de kern van de Amerikaanse luchtmacht. Churchill verklaarde, dat dit de macht is die tot dusverre de vrede in Europa verzekerd heeft. Is Rusland momenteel superieur wat grondstrijdkrachten betreft, zijn z'n ge vechtsvliegtuigen waarschijnlijk even waardig aan die van Engeland en Ame rika, over lange afstandbommenwerpers van het type B-36 met zijn precisie-uit- rusting heeft het nog niet de beschik king. Tevens mist de Sovjet-Unie de ervaring om te opereren met een tacti sche luchtmacht. Het is ook bekend, dat het Russische gebied nog niet voldoen de door Radar beschermd wordt. Hoewel de atoombom niet van door slaggevende militaire betekenis is en een oorlog niet met dit wapen alleen gewonnen zal kunnen worden, is het voor destructie van het achterland, fa- briekscentra en aanvoerwegen van ver nietigende uitwerning. De voorsprong die Amerika heeft op het gebied van de atoombom en de mogelijkheid waar ook ter wereld deze te lanceren, zal de Wes telijke mogendheden in staat stellen hun defensie krachtig op te bouwen. De anti-duikboot jager Douglas „Skykerk", het nieuwste schroefvliegtuig der Verenigde Staten, uitgerust met twee gasturbines. Frankrjjk heeft gisteren formeel voor gesteld om door de westelijke wereld een soort van Atlantisch ministerie van Financiën te laten oprichten ter betaling van de nota's voor de herbewapening. Het voorstel was vervat in een memo randum, dat in de namiddag vanwege het ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Amerikaanse ambassadeur, David Bruce, overhandigd is, aldus meldt A.P. De nota zal ook besproken worden door de afgevaardigden van de Atlanti sche Pactlanden, die de volgende week in Londen bijeenkomen. Van zeer gezaghebbende zijde werd vernomen, dat de Fransen in hun me morandum voorgesteld hebben door de 12 landen van het Atlantische Pact cen trale raden te laten oprichten, die in nauwe onderlinge samenwerking, fi nanciële, politieke en militaire aange legenheden moeten behandelen. f In Athene verwacht men, dat de Griekse Premier, Nicholas Piastiras, van daag het ontslag van zijn regering aan Koning Paul zal aanbieden, nadat gis teravond de liberale leden van de Griek se coalitie-regering hun ontslag hadden ingediend. De democratische socialisten een van de drie partijen, die in de regering vertegenwoordigd zijn zul len waarschijnlijk het voorbeeld van de liberalen volgen. Zowel de liberalen als de democratisch-socialisten hebben scherpe critiek geleverd op het beleid van Premier Piastiras, die een'politiek van tegemoetkomendheid tegenover de vroegere opstandelingen voorstaat. De liberalen zeiden dat zij hun ont slag ingediend hadden, omdat „het de regering aan autoriteit en kracht ont brak de moeilijke taak van de ad ministratieve hervormingen door te voe ren" In Straatsburg verklaarde de Griekse minister van Marine, Leon Maccas, dat de crijis „een zeer ongelukkige ontwik keling is voor Griekenland in deze don kere, internationale tijden". 8 September zal de Hoofdstad Ope rette in de Stadsschouwburg te Amster dam de première geven van de Weense operette „Zwei Herzen im Dreiviertel- taktmet muziek van prof. Robert Stolz. In verband met het 55-jarig jubi leum van de Hoofdstad Operette zal het een feestelijke galapremière worden. Prof. Robert Stolz zal uit Amerika naar Nederland komen om zijn persoon, lijke medewerking te verlenen, waartoe het orkest belangrijk is uitgebreid. Wat is de Spaanse munt, de peseta, op het ogenblik in binnen- en buitenland waard? Met de jongste devaluatiegolfde val van het Engelse pond, waarbij de meeste andere landen (ook Nederland) het wijselijk achtten, een gelijke ont waarding van hun standaardmunt ten opzichte van de dollar te volgen, gaf Spanje officieel te kennen de peseta niet te zullen devalueren. Dit zou dus moeten .be tekenen, dat de buitenlandse to&rist met zijn dedevalueerd geld alles in Spanje ongeveer 30 duurder zou moeten betalen dan vóór de devaluatie. Heeft Spanje dit echter in de practijk weten te handhaven en is dit land werkelijk duurder voor ons geworden? is °P zomerreces gegaan. Het zal eerst October weer bijeenkomen. Relgië De politie heeft Donderdag voorraad wapens gevonden in het r van Graaf de Looz Corswarem, een £f°Poldist van oude, adellijke familie, dat yo.r'§e week werd gearresteerd, na- geu een rookbom in de Senaat had Van rP?n" Be graaf is thans in de ge- dgenis in afwachting van zijn proces. ip?uitsland Jeden De grote bijeenkomst van j der communistische vrije Duitse D0,S eWeging, die voor 1 October te het und was aangekondigd, is door bode erneentebestuur van Dortmund ver tin et.n' De andere partijen hadden mee- Deön ,°.P. dezelfde datum aangekondigd, inepphtie heeft daarop het stadsbestuur Ving0 eelch bat ze niet voor handha- ZodatVaü de "Penbare orde kon instaan, bij6e het stadsbestuur alle politieke bodea 0Insten °P deze dag heeft ver- Om te beginnen is de koers van de peseta in zijn geheel genomen fictief. Spanje staat immers door zijn isolatie geheel buiten het West-Europese mone taire systeem. Wanneer men dus een be paalde norm, een zekere koers voor de peseta aanneemt, is dit eigenlijk een wil lekeurige taxatie, gebaseerd op de uit wisseling van producten, vooral met Portugal en Tanger. De beurs van deze laatste internatio nale stad is enigszins een barometer, waarvan de waarde van de Spaanse munt kan worden afgelezen. Vergelijkt men het beurslijstje, dat elke dag voorkomt in „Espana", een in Tanger verschijnend Spaans dag blad, dan komt men, wat de koers van de peseta betreft ten opzichte van de dollar en het pond-sterling, voor Span je tot een ontstellende conclusie. Schommelde vóór de devaluatie de waarde van de dollar tussen 28 en 30 peseta's, thans staat de dollar maar eventjes voor 53 peseta's genoteerd en de overige landen volgen uiteraard in evenredige verhouding. Dat betekent dus, dat in werkelijkheid de peseta nog veel meer gekelderd is dén de munt in de landen, die wèl devalueer den en dat de waarde van de peseta bijna tot op de hejft is teruggevallen. Daarmee is de dollar in Spanje op permachtiger geworden dan ooit te' - voren. Madrid staat dan ook in het teken van de dollar. De toerist valt dit onmid dellijk op, als hij de bars en luxiueuze restaurants binnenkomt. Overal ont waart men reclameteksten, die de roem verkondigen van Amerikaanse cocktails, ijswater en Amerikaanse „dulces" (zoe tigheden) Op de straat zijn „Lucky Strike" en „Philip Morris" de toonaan gevende „zwarte", „rubios" (blonde) sigaretten, zoals de Spanjaard ze noemt. De sportjas of zomerjas heet „Ameri cano". Zelfs het vrouwtje, dat „churros" de bekende meelringetjes in zie dende olie bakt, roept thans opgewekt- „Churros finos en estilo Americano", hetgeen natuurlijk onzin is, daar men zeker in Noord-Amerika deze klassieks» Spaanse delicatesse niet kent. Op de hoek van de twee ele gantste en drukste straten, „El Gran Via" en „Calle Alcala", verheft zich een modern restaurant en luxe bar. De eigenaar heeft zich radicaal bij deze mode aangepast door eenvoudig zijn business „El dólar" te dopen. En „De dollar" floreert thans als nooit tevoren Voor de Amerikaanse toerist, die zijn dollars braaf bij de Nationale Bank in wisselt en zijn 25 peseta's daarvoor ontvangt, is het reizen en leven in Span je, méér nog dan in Frankrijk en Ne derland, goed en goedkoop. Wanneer echter diezelfde toerist zijn dólares op de zwarte markt verkoopt, is Spanje voor hem een luilekkerland, een aards paradijs. Dan heeft hij voor één dollar een zeer goed pension met vol ledige maaltijden en badkamer. Hij drinkt de heerlijke goudgele sher ry en Manzanilla voor slechts enkele dollarcents. Van de allerbeste stoffen die maximaal 130 peseta's per meter (Van onze Weense correspondent) Wat voor Korea de 38ste breedtegraad is, dat is voor Oostenrijk de Ennsbrug. Iedereen kent de ernst van de situatie. Een maand geleden begonnen de vrouwen de levensmiddelenwinkels te bestormen, daarna trad er een flauwte in, vooral door gebrek aan het nodige contant geld, maar nu bij het begin van de maand is men weer langzaam aan het inslaan. In tegenstelling met de bui tenlanders, die hun reisje naar Oostenrijk al lang had den betaald en het er dus maar op wagen, gaan veel Oos tenrijkers nu niet op reis. Ze gebruiken hun vacantiegeld liever voor het hamsteren van levensmiddelen. Boven dien zijn de vacanties hier veel te lang, veelal vier en in de regel drie weken en wie zal dan de hoge hotel- en pensionrekening betalen? Maar de buitenlanders voelen zich hier nog bijzonder goed op hun gemak, vooral de Engelsen. De natuur is hier prachtig en de keu ken biedt hier de ongelofelijkste culi naire geneugten waarvan een Engels man niet meer durft te dromen. Dat bevestigden enkele Oostenrijkse oog specialisten die van 17 tot 22 Juli het internationale ophthalmologen-congres in Londen bijwoonden. Alles was daar in de puntjes geweest, alleen het eten niet en zelfs het diner, dat de deelne mers onder het beschermheerschap van de koning werd aangeboden, was voor de Oostenrijkse gourmands een een voudig „etentje", zij het ook met een goede Franse wijn. Zo heeft ieder land zijn zorgen, Enge land zijn keuken en wij hier de Enns brug. Dat bemerkten zelfs de Hongaarse oogartsen, die ook het Londense con gres wilden bijwonen, maar bij deze breedtegraad door de Russen naar huis werden gestuurd. Over het algèmeen zijn de Russen echter niet lastig. Er wordt» hier dan ook niet getobt, in te gendeel men leeft er gemoedelijk op los, praat wel graag over de moeilijkheden maar trekt er zich niet veel van aan. Er worden zelfs nieuwe plannen ont wikkeld en gedeeltelijk ook zij het met vertraging uitgevoerd. Het beste voorbeeld daarvan is het dak van de Stephansdom. Nadat de grootsfe moeilijkheden overwonnen waren, zijn op het einde van het'vor.g jaar eindelijk de stalen binten en spanten klaar gekomen en kon dit ge raamte, een kolossale ijzerconstructie, op de kerk worden gemonteerd. Maar de beroemde veelkleurige, geglazuur de pannen ontbraken 'nog. Allereerst De Stephansdom, voordat hij tenge volge van de ge vechtshandelingen in 1945 ernstig werd beschadigd. Duide lijk kan men op het zeven en dertig me ter hoge, zeer steile dak het „bliksem- motief' waarnemen in de tegelvormige pannen. beschikte Oostenrijk niet over- een fabriek die deze pannen (in de vorm van tegels) kon vervaardigen en was men op de welwillendheid van Tsje choslo wakije aangewezen en ten tweede ontbrak daarvoor het nodige kapitaal. I Het voor Oostenrijk zo kenmerkende steile kerkdak is enorm hoog, bij de St. Stephansdom bereikt het 37 meter en het eist niet minder dan 250.000 pannen Het is uw correspondent niet bekend of ook in andere landen zulke spits toe lopende daken worden aangetroffen en vooral of deze eveneens met dergelijke bont geglazuurde pannen worden ge dekt, hij heeft er in alle geval het mo numentale werk van dr. Hans Tietze: El Gran Via, een van de drukste en meest elegante straten van Madrid met geweldige bankgebouwen en hotels. kosten, laat hij zich door een kleerma ker en waar vindt men die beter dan in Spanje een costuum aanmeten, dat hem nauwelijks vijftien dollars kost Schoenen, overhemden en verdere kle ding zijn al even goedkoop en als hij wenst kan hy ze krijgen in „estilo Ame ricano^. Een schril contrast hiermee vormen de lonen en salarissen van de Spaanse ar beiders en de kleine beambten. Na een grondig onderzoek in alle geledingen van het Spaanse volksleven, zijn wij tot de ontstellende conclusie gekomen, re kening houdend met zekere tantièmes punten vergoeding (een soort ingewik kelde kindertoeslag) dat het grootste deel van de bevolking nog geen 25 pe seta's per dag verdient. De werknemer ontvangt dus nog geen halve dollar per dag. Wel verdienen vaklui in industrie gebieden als Barcelona, Bilbao etc. 30 tot 40 pCt. meer, maar dat zijn uitzon deringen en tevens is het leven in deze centra veel duurder. Ook met de grootste zuinigheid en versobering betekent dit voor een ge zin bitter hongerlijden. Om zo moge lijk, behalve een weinig droog brood, op zijn minst eens per dag een warme maaltijd te kunnen gebruiken, moet de huisvader van een groot gezin werkdagen maken yan twaalf tot zes tien uur. Bijna iedere Spaanse arbei der heeft om deze reden meer dan één werkgever en verandert soms 's avonds van baan. Nog harder zwoegt de kleine beambte, die vaak tot diep in de nacht moet zit ten werken. In deze gezinnen werkt de hele familie mee. En hoewel dikwijls zeer jonge kinderen al arbeid verrichten, bedraagt het totale inkomen van het gezin van een klerk of een onderwijzer meestal nog geen yijftig peseta's, neg geen dollar dus. Het valt dan ook niet te verwonde ren, dat de Span jaard de Ameri kaan niet alleen als de gelukkigste en de bevoorrechtste man ziet, maar tot hem als een soort supermens, de be zitter van de al machtige dollar, op kijkt. Terzelfder- tijd sluipt een stille wrok in zijn hart over de kortzichtige, egoïstische politiek van andere West- Europese staten, die met alle middelen een dapper volk iedere hulp onthou den. Zodoende is Spanje voor een on gelijke economische strijd gesteld, waar vooral de Spaanse jeugd veel onder moet lijden, het geen in de toe komst Rusland in de kaart zal spelen en zich eens op het hele economische leven in West Eu ropa zal wreken. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen De Belgische Kamer heeft gisteravond met 107 tegen 78 stemmen haar ver trouwen geschonken aan de regering-Pholien. De C.V.P.-fractie stemde voor, doch tjidens de vergadering van deze groep Woensdagmiddag hadden meerdere leden de verdediging op zich genomen van de ministers, die na de abdicatie van Koning Leopold wegens lauwheid aan de deur werden gezet. De rege ringsverklaring, die de heer Pholien zowel in het Nederlands als in het Frans voorlas en die ook door de meerderheid op weinig enthousiasme werd ont haald, nam het programma van de regering-Duvieusart voor haar eigen reke ning. Drie nieuwe punten waren er tengevolge van de gewijzigde omstandig heden aan toegevoegd: ten eerste volstrekte trouw aan de Koninklijke Prins, ten tweede versterking van de schikkingen tot handhaving van de openbare orde en ten derde zedelijke, economische en militaire herbewapening. gering niet bij machte is de huidige problemen op te lossen. Evenmin acht te hij deze regering bekwaam tot een politiek van hereniging. De aange kondigde maatregelen voor de hand having der orde vond hij misplaatst. Hij stelde scherp het regionale pro bleem, dat hij even ernstig acht ais de koningskwestie, maar dat nu nog in een geest van eendracht kan wor den opgelost. Vijf Waalse ministers tegen acht Vlaamse achtte hij te wei nig, en tot besluit noemde hij de C.V.P. een blok, waarin zich scheu ren beginnen te vertonen. Een andere socialist noemde de rege ring „onbenullig", waarna Spaak haar tot besluit karakteriseerde als een ge weldige ruk naar rechts. Hij meende samenwerking met het communisme nu weer niet meer mogelijk, wel een vreed zaam naast elkaar leven, waartoe hij de regering echter al evenmin in staat Een speciale passus was ook gewijd aan de arbeidersklasse, die de verzeke ring kreeg, dat de regering niet alleen de sociale verworvenheden wil consoli deren, doch ook al het mogelijke wil doen om de opbloei en de verheffing te bevorderen van wat zij beschouwt als de levende en scheppende krachten van de natie. De liberale woordvoerder noemde de nieuwe* regering zowel ontgoochelend voor rechts als voor links. „De mannen, die uw partij hadden kunnen leiden, hebt gij uitgestoten en gij zult dat wel dra tot uw schande moeten bekennen". De socialist Collard verklaarde, dat zijn partij de oppositie niet verliet, ook al was de koningskwestie opge lost, omdat het bewijs geleverd moet worden, dat een homogene C.V.P.-re- 'Van onze Romeinse correspondent) Rome, 17 Augustus. Pe Nederlandse afdeling van de In ternationale tentoonstelling van moder ne kerkelijke kunst, die ter gelegenheid van het Heilig Jaar gehouden wordt is vanavond geopend in tegenwoordigheid van jhr. mr. M. M. van Weede, gezant van Nederland bij de H. Stoel, mr. W F. L. graaf van Bylanat, gezant van Nederland bij de Italiaanse regering, mgr. drs. J. W. L. Darmen, Ned. Kerke lijke Gezantschapsraad in Rome, pater L. Buys, generaal der Redemptoristen mgr. dr. J. Bruning, archivaris van de H. Congregatie voor de Oosterse Kerk, mgr. S. FignedoJi, secretaris van het Ned. Heilig Jaar-comité. Rector Henneman heeft de vele aan wezigen in de expositieruimte verwel komd en woorden van dank gesproketi aan het Nederlands Episcopaat en de Nederlandse regering voor de medewer king bij het samenstellen en verzenden van de Nederlandse inzending verleend. Hij verzocht daarop jhr. Van Weede de tentoonstelling officieel te openen. De gezant voldeed met enkele passende woorden aan dit verzoek. Men heeft daarop de tentoonstelling bezichtigd en verversingen gebruikt. De inrichting van de Nederlandse in zending is verzorgd door de zeereerw. heer J. J. Henneman, archivaris var. het bisdom Haarlem en de heer Hendriks, administrator van het Stedelijk Museum te Amsterdam, prof. dr. J. J. Timmers, hoogleraar in de kunstgeschiedenis te Nijmegen, Van de Griendt, voorzitter van het Brabants Oudheidkundig Ge nootschap en Walstra, secretaris van het comité. De avond voor de opening heeft de keuringscommissie van het Romeins Heilig Jaarcomité de Nederlandse inzen ding geïnspecteerd en haar gekwalifi ceerd als uitmuntend in vergelijking met de inzending van andere nationaliteiten. De kunstwerken zijn per vijftien-tons- vrachtauto naar Rome vervoerd, met uitzondering van de gouden kelken en menstransen ter waarde var. 300.000 gul den, die rector Henneman per vliegtuig heeft meegebracht. Intussen zijn nog niet alle inzendingen geplaatst. Wij hopen op een en ander nader terug te komen. schttf. Phóiien sprak woorden van goede wil en verklaarde de regering zelfs bereid om voor grote vraagstukken in verbin ding te treden met de kopstukken van de oppositie. Het verleden vergetend en de blik gericht op de toekomst, noemde hij de regering er een van verzoening, pacificatie en eendracht. Terwjjl de C.V.P.-pers weinig lof weet op te brengen voor het moeizaam tot stand gekomen kabinet, gaat de oppo sitie meteen maar tot de aanval over. De „Volksgazet" noemt Pholien een „aartsreactlonnair", terwijl „Le Feuple" op zestien ministers maar vijf christen democraten telt en zich afvraagt: „Is dat nu de kalmering?" Zij meent ook nog te moeten onderin nen, dat Pholien de abdicatie van de Koning heeft willen verhinderen. De li berale „Demière Heure": „De equipe van de wraak en de beloning, maar niet van de verzoening". Onder die omstandigheden staat het te vrezen, dat de oppositie zich binnen niet al te lange tijd wel weer opnieuw verdrukt zal zien, tenzy de C.V.P. reeds vroeger het onderspit delft en een of meer rege ringspartners moet aanvaarden. Geschichte und Beschreibung des St. Stephansdomes (1931) op na geslagen, maar hierover geen andere gegevens ring aan de pracht van het vroegere dak is een van de sterkste en vorste- lijkste, die hij van een kerkgebouw heeft meegenomen en het is begrijpelijk dat de Weense bevolking welke po litieke richting zij ook volgt aan St. Stephan hangt en met trots en liefde de werkzaamheden volgt Als men nu bedenkt dat voor het bak ken. glazuren, transporteren en leggen van iedere tegel 5 Schilling moeten wor den betaald, dan kan men zich voorstel len dat deze extra-belasting van bijna li4 millioen, de grootste offers van de Oostenrijkers en vooral van de Weners vraagt. De bevolking had werkelijk veel geofferd, maar in April waren toch nog slechts de kosten van 35.000 pannen ge dekt. Toen greep de grotendeels socialis tische gemeenteraad van Wenen ir. en stelde een bedrag van een millioen Schil ling ter beschikking. Tevens werd er een tombola met een groot tuinfeest ge organiseerd, welke tot doel had zoveel mogelijk loten voor het dak van ae kathedraal te verkopen. Niet alleen de vrouw van de katholieke bondskanselier Figl, maar ook de echtgenote van de socialistische vice-kanselier Schart heb ben dit werk voorbeeldig gesteund en nu is men deze week zover gekomen dat practisch als pannen geleverd zijn en men met het dekken kon beginnen. Men had er de gunstigste en storm vrije zomermaanden vóór uitgekozen, maar ook nu nog is het een riskante onderneming, want wanneer een reeds belegd dakdeel wind zou vangen, kun nen alle offers tevergeefs zijn. Alle be schikbare leidekkers uit Wenen en de omgeving zijn thans te werk gesteld om het dak in recordtijd onder ae pannen te krijgen en men ziet werkelijk iedere dag een stukje van het gestreepte mo tief hoger het dak opkruipen. Eerst worden op de ijzeren spanten latten be vestigd. waaraan dan met twee spij kers de pannen worden bevestigd. Over de ontwerptekening heeft men lang gedisputeerd, maar tenslotte heb ben het kathedrale kapittel en de dom- architect besloten, dat het dak precies dezelfde tekening en kleuren zou moeten vertonen als vóór de brand van 1945. De twee grote daken van het hoofd schip hadden een spits toelopend deco ratie! motief (ook bliksemmotief ge noemd), maar de grootste moeilijkheid lag in het dak boven bet priesterkoor, waar een grote Oostenrijkse dubbele adelaar prijkte met de initialen van Frans L Men dient namelijk te weten, dat het officiële Oostenrijkse wapen op het ogenblik een adelaar vertoont, die in zijn klauwen een hamer en sikkel en hamer draagt. Ondanks alle bezwa ren en de bekende Oostenrijkse angst valligheid heeft men toch besloten de oude Oostenrykse adelaar en het gehele dak in zyn oorspronkeiyke kleuren en motieven te herstellen. Wie nu het kleine belegde gedeelte aan de Noordzyde beziet en dit met zijn vroegere herinneringen vergelijkt, heeft dadelijk de indruk, dat deze kleuren nog te nieuw en te fel werken. Maar ook hier heeft men met de tyd gerekend. Wind, regen en sneeuw zullen deze te gels afwassen, de zon zal er op bran den en in verloop van tijd zullen de weersomstandigheden het eigenaardige patina te voorschijn toveren, dat men vroeger aan de Stephanusdom bewon derde. Zo ontstaat ook in onze tijd een werk van kunst- en offerzin en iedereen ver wacht, dat tegen het einde van Novem ber de dom van buiten af er weer even feestelijk en vorstelijk uit zal zien ais vroeger. Ook aan het deerlijk gehaven de priesterkoor wordt vlijtig gewerkt, maar het bedrag van 15 millioen is wel zeer hoog en de drie millioen, die men tot nu toe heeft opgebracht, zijn reeds volkomen opgebruikt VRIJDAG HILVERSUM II, 298 m. - KRO: 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 regerings- uitz., 19.35 Brabants-progr., 20.00 nieuws, 20.05 Kon. bezoek aan Zeeland, 21.00 De spreuk op de roemer, hoorspel, 21.45 omroepork. en Marisa Mari, sopraan, plm. 22.07 bestrijding van rheumatiek, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 Kon. bezoek aan Zeeland, 23.25 dans liedjes. HILVERSUM I, 402 m. - VARA: 18.00 nieuws, 18.15 felicitaties, 18.50 Paul Ne ro, viool, 19.00 Denk om de bocht, 19.15 amusem.muz. VPRO: 19.40 cultureel-pae- dagogische conf. te Brussel, 19.55 nieuws, 20.05 boek, 20.15 conc. in Bes v. Mozart. VARA: 21.00 gram.-verzoekprogr., 21.40 Ducdalf, 22.00 buitenl. overz., 22.15 Swing and Sweet. VPRO: 22.40. VARA: 23.00 nieuws, 23.15 Harold in Italy v. Berlioz. ZATERDAG HILVERSUM II, 298 m. - KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 zingende kerk, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 amu sem.muz., 9.00 vrouw, 9.30 kamermuz. v. Schubert, 10.00 kleuter. 10.15 politie- kapel, 11.00 zieken, 11.45 pianowerk van Ravel, 12.00 Angelus. 12.03 lichte muz., 12.55 gram., 13.00 nieuws. 13.20 amuse- mentsmuz., 14.00 muz. dilettanten, 14.25 kroniek v. letteren en kunsten, 15.00 filmmuz.. 16.30 schoonhid v. Gregoriaans. 17.00 jeugd, 18.00 amusem.muz., 18.20 journ. weekoverz., 18.30 strijdkr., 13.00 nieuws, 19.15 actualiteiten, 19.30 ouv. Die Geschöphe v. Beethoven, conc. van Brauch. 20.00 nieuws, 20.05 gram., 20.15 Lichtbaken, 20.43 Steek eens op heren, 21.00 operamuz., 21.40 Van Jeruzalem naar Jericho, klankbeeld, 22.00 amuse- mentsmuz., 22.35 Amerikaans comm., 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto. 23.30 lichte muziek. HILVERSUM I, 402 m. - VARA: 7.00 nieuws. 7.18 amusem.muz., 8.00 nieuws. 8.18 gram., 8.45 amusem.muz.. 9.00 Tschaikowsky-cyclus, slot. VPRO: 10.00. VARA: 10.20 herh., 11.40 liederen v. El- gar, 12.00 amusem.muz.. 12113 Hawaii- muz.. 13.00 nieuws, 13.15 operafragm., 14.00 amateurs. 14.30 Fries progr., 14.55 sinfonia v. Malipiero. divertimento van Dvorék, 15.45 Tino Rossi. 16.00 van de wieg tot het graf. 16.15 amusemjnuz., 16.45 sport, 17.00 gram.. 17.30 Op de dis selwagen. 18.00 nieuws, 18.15 zangver., 18.55 muziekver., 19.00 artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 Mensen in Amerika. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 Dingen v. d. dag, 20.15 Weense muz., 20.45 vacantie- progr., 21.45 socialistisch comm., 22 00 lichte muz., 22.45 De Palagie, redevoe ringen v. Zuidzee-opperhoofd, 23 00 nieuws, 23.15 amusementsmuziek. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5